Loading

Bir pürülan boğaz ağrısı ile neler yapılabilir ve yapılamaz?

Purulent anjina, en sık teşhis edilen hastalıklardan biridir. Çoğunlukla çocuklukta ortaya çıkar. Tıpta bademcik iltihabı denir. Mukus boğazında pürülan birikimin ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Tedavinin yokluğunda, kronik bir formda gelişir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Çoğu zaman, pürülan anjina streptokoklardan kaynaklanır.

Angina A grubu streptokokların neden olduğu enfeksiyöz bir hastalık olup, Staphylococci ve pneumococci de patojen olabilir. Enfeksiyon hasta insanlarla temas halindeyken ortaya çıkar.

Tonsil mukozasının yüzeyinde her zaman çeşitli mikroplar vardır. Normal bağışıklık durumunda, iltihaplı bir sürece neden olmazlar. Mikroorganizmaların aktivasyonu ve hızlı yayılımı çeşitli faktörler tarafından provoke edilebilir:

 1. Sıcaklıkta aşırı soğutma veya ani değişiklikler.
 2. Soğuk içecekler ya da yiyecek içmek.
 3. Tonsil mukozasının bütünlüğüne zarar.
 4. Vücutta yetersiz miktarda vitamin ve mineral bulunur.
 5. En yakın yapıları etkileyen inflamatuar süreç.
 6. Streptokokların diğer organ ve sistemlerden penetrasyonu.
 7. Bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıkların varlığı.
 8. Bakteriyel veya fungal bir enfeksiyonun yutulması.

Bu durumlarda, vücudun bağışıklığı önemli ölçüde azalır, bu da bademcik iltihabına yol açar. Hastalık ihmal edildiğinde patojen mikroorganizmalar mideye derinden nüfuz eder ve anjinaya neden olurlar.

Hastalığın çeşitleri

Enfeksiyon genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Pürülan formun çeşitli çeşitleri vardır. Tezahürün doğasına bağlı olarak,

 • Purulent lacunar. Enfeksiyon, pürülan kitlelerin birikiminin meydana geldiği bademciklerin mukoza zarlarına ulaşır. Dokular nekrozu da gözlenir.
 • Pürülan foliküler. Patolojik süreç, badem foliküllerini etkiler. Bu tür hastalığın belirlenmesi, sarı düğümlerin bademciklerinin yüzeyindeki varlığa bağlı olabilir. İçeride, irin var. Bazı durumlarda, bir apseyi birleştirir ve oluştururlar.
 • Nekrotik. İnflamatuar süreç agresif bir seyir ile karakterizedir ve tonsil dokusunun ölümüne ve yüzeylerinde ülser görülmesine neden olur.
 • Her türlü pürülan boğaz ağrısı tek başına veya karışık olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca kronik ve akut patoloji seyrini ayırt eder.

Akut formu hızla başlar, belirtiler telaffuz edilir. Kronik, zaten transfer edilmiş bir hastalığın sonucudur. Genel belirtilerde kendini gösterir, inflamatuar süreç yavaş ilerler. Alevlenme ve gerileme dönemleriyle karakterizedir.

Hastalığı nasıl tanıyabilirsin?

Patolojinin tüm belirtileri, akışın niteliğine ve boğaz ağrısının şekline bağlı olarak farklı bir dereceye sahip olabilir. Vücut ısısında artış bademciklerde iltihaplanma sürecinin gelişimi ile her zaman gözlenmez. Bu durumda ana semptomlar boğazda ağrı, tonsil mukozanın ödemi ve üzerlerinde püstül veya plak görünümü olabilir.

Pürülan odaklar palatine bademcikler üzerinde bulunur

Çoğu zaman pürülan anjinaya aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • Ateş ve ateş 40 dereceye kadar.
 • Sarhoşluk. Bu durumda, hasta baş ağrısı ve güçlü bir zayıflık hisseder. İştah yok.
 • Boğazda keskin bir ağrı. Yutulurken çok kuvvetli hissedilir.
 • Lenf nodlarının iltihaplanması ve hassasiyeti.
 • Bademciklerin kızarıklık ve şişmesi.
 • Boynun ödemi.
 • Karındaki acı verici duygular.
 • Deri yüzeyinde döküntüler

Mukus bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar ve plak. Tıbbi spatula ile zorlanmadan kaldırılırlar. Mukoza zarına zarar vermeyin.

Kuluçka süresi kısa ve 2 ila 5 gündür.

Tüm belirtiler çabuk gelişir. Enflamatuar sürecin yayılmasının başlangıcını, hızlı bir şekilde ısıya yol açan titremelerin ortaya çıkmasıyla mümkün olur. Pürülan boğaz ağrısının tuhaflığı, boğaz ağrısıdır, bu da büyür ve rahatsızlıktan başlar.

İlk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra hastalığın tedavisine başlanır. Komplikasyonları önlemek ve tedavi süresini kısaltmak için tek yol budur.

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları

Tedavinin yokluğu ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Yerel veya genel olabilirler.

Pürülan boğaz ağrısı akut paratonerise neden olabilir

Sık görülen komplikasyonlar şunlardır:

 1. Romatizma. Eklemlerde ve kalp kasında inflamasyonun yayılması ile karakterizedir.
 2. Mivokarditis. Kalbin damarlarında kan pıhtılaşması oluşumuna neden olur.
 3. Endokardit. Patolojik süreç ayrıca kalpteki iç kabuğu da etkiler. Hem bağımsız olarak hem de romatizmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
 4. Perikardit. Enflamasyon, perikardiyal torbayı ve kalp kası dış kabuğunu etkiler.
 5. Pyelonefritler. Böbrek hastalığına işaret eder. Nedeni anjina hastasının kanındaki yüksek protein bileşikleri içeriğidir.
 6. Sepsis. Hastalığın en ciddi ve tehlikeli sonuçlarından biri olarak kabul edilir. Bu durumda pürülan bir enfeksiyon vücut boyunca kan ile birlikte yayılır.

Yerel komplikasyonlar şunları içerir:

 • Phlegmonous inflamasyon. Patolojik süreç kaslarda ve tendonlarda gelişir.
 • Abstsedirovanie. Bademcikler içinde birkaç pürülan oluşumların ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Tedavi için cerrahi müdahale öngörülür.
 • Timpanik zar veya orta kulak yenilgisi. Akut otitin belirtilerini ifade eder. Tedavinin yokluğu işitme kaybına ve yapışıklıkların oluşumuna neden olur.
 • Larinksin ödemi. Nefes almakta zorluk çekiyor. Sonuçlar boğulma ve ölüm olabilir.
 • Bademciklerin kanaması. Pürülan nekrotik bir formun, derin doku tabakalarına nüfuz eden ve kan damarlarına zarar veren ülser ile bir komplikasyonudur.

Pürülan boğaz ağrısı tehlikesi onun sonuçlarıdır. Bu yüzden hastalığın ilk belirtilerine sahip olduğunuzda hemen bir uzmana başvurmalısınız.

İlaçlar ve antibiyotikler

İlaç tedavisi antibakteriyel ilaçlardan oluşur

Pürülan anjina pektorisin tedavisi antibiyotik ve diğer ilaç gruplarının yardımı ile yapılmalıdır.

Hastalık teşhisi sırasında, "Amoksiklav" veya "Augmentin" gibi yarı sentetik aminopenisilinler reçete edilir. Sefalosparin 2 veya 3 nesil de kullanılabilir.

En etkili olanları "Ceftriaxone" ve "Cefotaxime" dir. Hasta penisilin grubundan ilaç bileşenlerine alerjisi varsa, makrolidler belirtilir. "Azitromisin" veya "Macrofena" alımı gösterilir.

Ayrıca, pürülan bir anjin formu oluştururken, aşağıdaki reçete edilir:

 • Antihistaminikler ve anti-inflamatuar. Şişliklerin giderilmesine ve boğazda acı verici hislerin kesilmesine yardımcı olurlar. Kullanıldıklarında, toksik etkileri azaltmak da mümkündür. Çoğu zaman "Tavegil", "Claritin", "Paracetamol", "Nurofen" veya "Erius" a atanır.
 • Yerel etki Pürülan oluşumlar üzerindeki herhangi bir etki göz ardı edilmelidir. Bu, iltihaplı bademcikler üzerinde doğrudan bir etkinin, toksik ürünlerin kan dolaşımına girmesini provoke etmesinden kaynaklanmaktadır. Antiseptik solüsyonlarla nazikçe gargara yapılması önerilir. Rezorpsiyon için tabletler, örneğin "Trachsen" veya "Jox" da kullanılabilir.
 • Detoksifikasyon tedavisi. Şiddetli zehirlenme veya komplikasyonların varlığında, "Hidrokortizon", "Metilprednizolon" veya "Deksametazon" gibi glukokortikoid hormonların alınması endikedir.
 • Bicillin profilaksisi. Alevlenme belirtileri kaldırıldıktan sonra gerçekleştirilir. Uygulanabilir "Bicillin 5". "İlaç penisilin gruba aittir.

Pürülan boğaz ağrısının gelişmesinde tedaviyi ertelemek kesinlikle yasaktır. Bir doktora danışmaksızın geleneksel tıp yöntemlerini kullanmanız da önerilmez. Kendi kendine ilaç tedavisi ya da tedavi eksikliği, ciddi sonuçların ortaya çıkmasına ya da hastalığın kronik bir forma dönüşmesine yol açabilir.

Halk yöntemleri ve yemek tarifleri

Propolis boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaçtır

Pürülan bir anjina teşhisi konduğunda, tedavi geleneksel tıbbın yardımıyla evde yapılabilir. Yöntemleri ve tarifleri sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanın.

En popüler ve etkili araçlar şunlardır:

 1. Propolis. Rezorpsiyon için saf formda kullanılır. Günde bir çay kaşığı kadar yemekten veya durulamadan sonra kullanın. Her bölümü çözmek için yarım saat gereklidir.
 2. Kaynatma. Papatya ve kalendula, tıbbi soğuma hazırlamak için kullanılır. Bitkiler sakinleştirici bir etkiye sahiptir, tahriş, rahatsızlık ve kaşıntıyı hafifletir. Papatya ve calendula geleneksel tıbbın araçları olarak kabul edilir ancak geleneksel olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlardan çeşitli kremler yapılır. Düzenli uygulama ile yapılan süslemeler, pürülan kitlelerin çıkarılmasına katkıda bulunur, hastalık belirtilerini azaltır ve genel durumu iyileştirir.
 3. Soda ve tuzlu çözeltiler. İnhalasyon, durulama ve kompresler için kullanılır. Isıtma etkisi vardır ve mikroplar için elverişsiz bir ortam yaratırlar. Ayrıca mukus boğazının duvarlarında biriken balgamı temizlemek mümkündür.
 4. "Furatsilinom". Boğazın sulanması ve durulanması için bir çözüm olarak kullanılır.

Halk tarifleri sadece semptomları hafifletmek için kullanılır. Onları pürülan boğaz ağrısıyla tedavi etmek imkansızdır. Akut arrest sonrası tedavi yöntemlerini kullanın.

Nasıl ve ne gargara edebilirim?

Papatya çiçeği bir kaynatma ile bir boğaz

Pürülan anjinadan muzdarip hastalar, antiseptik etkisi olan çözeltilerle gargara yapılması önerilir. Çoğu zaman, "Furacilin" veya "Givalex" atanır. Boğazınızı günde yaklaşık 6 kez birkaç dakika durulayın. Ayrıca Ingalipt veya Geksoral gibi spreyleri de kullanabilirsiniz.

Boğazın durulanması prosedürü aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 • Calendula, okaliptüs ve papatya çiçeklerinin infüzyonu. Bir çorba kaşığı miktarındaki ilaç toplamada bir bardak kaynar su dökülür. Karışımı karıştırın, sonra soğutun ve gargara yapın.
 • Bir tuz ve soda çözeltisi. Bir çay kaşığı soda ve tuz karışımı için, beş damla iyot ekleyin ve bir bardak ılık su seyreltin. İyice karıştırın.
 • John's wort, marigold ve papatya'nın infüzyonu. Tüm malzemeleri eşit miktarlarda karıştırın ve elde edilen karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya ekleyin. Iki ila üç saat ısrar ve serin.

Düzenli prosedürlerle durulama, boğaz ağrısını hafifletmeye ve çeşitli komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile ne yapılabilir?

Gelişimin ilk aşamalarında, anjin başarılı bir şekilde ısınma ile tedavi edilir. Bir kompresör veya inhalasyon olabilir. Ancak enflamatuar sürecin pürülan bir forma geçişi ile, vücut ısısında bir artış meydana gelir. Aynı zamanda, ısınma prosedürleri kategorik olarak imkansızdır.

Inhalasyon veya sıkıştırma için kontrendikasyonlar şunlardır:

 1. Damar hastalıkları.
 2. Kompresyon olduğu iddia edilen yerde ciltte lezyonların varlığı.
 3. Kan pıhtılaşması ihlali.
 4. Tromboflebit.
 5. Ayrıca, akut enfeksiyonlar komorbidite olarak ortaya çıktığında ısınma prosedürleri yasaklanmıştır.

Pürülan anjina ile sıkıştırmak yasaktır!

Komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için bir takım kurallara uymak gerekir. Pürülan boğaz ağrısı yasak olduğunda:

 • Baharatlı, baharatlı, salamuralı yemekler yiyin ve çeşnileri kullanın.
 • Sıkıştırır ve inhalasyon yapar.
 • Çok soğuk veya sıcak yiyecekler alın.
 • Kuruda.
 • Katı yiyecekler yiyin.
 • Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik ve diğer ilaçları almayın.

Ayrıca, angina pus ayarı yaparken, hastalara yatak istirahatı ve dinlenmeye uymaları tavsiye edilir. Hastalık izni almak ve aşırı fiziksel efor sarf etmemek gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı ciddi bir hastalık değildir, ancak yaşamı tehdit eden ve sağlıkla ilgili sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden hastalık tedavi edilmeden en iyi şekilde önlenir.

Angina'dan daha fazla halk tarifleri videodan öğrenilebilir:

Önleme önerildiği gibi:

 1. Sadece havalarda giyin. Sonbaharda olmayın, ilkbaharda ilkbaharda bir headdress olmadan yürüyorsunuz. Boğaz da bir eşarp veya sıcak yakalı ile örtülmelidir.
 2. Suyun hala oldukça serin olduğu açık suda yüzmeyin.
 3. Hipotermiden kaçının.
 4. Taslaklarda bulunmayın.
 5. Kışın çok soğuk içecek veya yemek yemeyin. Sonbaharda ve ilkbaharda, sokakta da dondurma yiyemez veya soğuk içecekleri içemezsiniz.
 6. Soğuk koşullara sertleşirken, organizmayı yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Bunu yapmak için kontrast duşu kullanabilir ve açık hava sporları yapabilirsiniz.
 7. Zamanında çürükleri ve ağızdaki diğer hastalıkları tedavi edin.
 8. Doğru yemek yer. Diyet çok sayıda vitamin, mineral ve besin içerdiğinden, sebzeleri, meyveleri ve meyveleri içermelidir.
 9. Kötü alışkanlıkları reddedin. Sigara içmek ve alkollü içeceklerin kullanımı sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemektedir.
 10. Hasta insanlarla iletişim kurmayın. Eğer boğaz ağrısı olan bir kişi evde ise, sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Ayrıca onun için mutfak eşyaları ve kişisel hijyen öğeleri ayırmak gereklidir. Diğerleri özel gazlı bezler giymeli ve daireyi havalandırmak için her 2 saatte bir gerekir.
 11. Sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde enfeksiyöz patolojilerin insidansı artmaktadır. Vücudunuzu boğaz ağrısından korumak için düzenli olarak vitamin kompleksleri almalısınız. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Zamanında terapi ile pürülan bademcik iltihabı iz bırakmadan geçer. Ancak tedavi eksikliği ciddi ve tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden boğazınızı korumanıza ve bir uzmanla iletişime geçmenin ilk işaretlerine sahip olmanız gerekir. Kendi kendine ilaçlama da olumlu sonuçlar getirmeyecektir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Şiddetli angina ile ne yapılır? Angina için ilk yardım

Tonzilit, o boğaz ağrısı çok bulaşıcı olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, bağışıklık sisteminin kuvvetindeki azalmaya bağlı olarak oluşmaya başlar. Streptococci veya staphylococci gibi bakteriler de anjini provoke edebilir. Anjina ile zamanında ilk yardım, hastalık dönemini azaltmaya ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ne yapmalıyım, şiddetli anjina ile nasıl tedavi edilir?

Eğer anjinize virüs veya bakteri neden olmuşsa, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonu birkaç gün içinde temizlemesi gerekecektir. Kendinize veya çocuğunuza şiddetli anjina ile yardım etmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Ağır bademcik iltihabı evde kolayca tedavi edilebilir.

Acıyı hafifletmek ve bademcik iltihabı ile şişmeyi önlemek için gargara sıcak tuzlu su ile durulanır.

Dehidratasyonu önlemek ve boğazı yatıştırmak için güçlü bir boğaz boğazıyla birlikte bolca sıcak sıvı, örneğin çorba veya çay içirin.

Dekonjestan lolipoplar, boğazdaki ağrıyı hafifletmek için anjin için bir ilk yardım önlemi olarak da kullanılabilir.

Yutmaya zarar verse bile, yeterince yiyecek ve içecek aldığınızdan emin olun. Oruç, baş ağrısı ve yorgunluk gibi diğer semptomlara yol açabilen, dehidratasyona yol açar.

Ağrı, baş ağrısı ve ateş gibi semptomları hafifletmek için Paracetamol veya Ibuprofen alabilirsiniz. İlaç alırken, doğru zamanda doğru dozu aldığınızdan emin olmak için her zaman paketin üzerindeki talimatları izleyin. Mide problemleriniz varsa, mide, astım veya böbrek rahatsızlığınız varsa, ibuprofen'i güçlü bir boğaz ağrısına maruz bırakmayın. Hamileyseniz, Ibuprofen ve parasetamol'ü sadece doktorunuz veya ebeniz tarafından yönlendirildiği şekilde alın. 16 yaşın altındaki çocuklar Aspirin almamalıdır.

Boğazları, örneğin aerosolleri hafifleten boğaz ağrılarını tedavi etmek için başka yollar da vardır. Sadece şunu unutma ki anjinle alkol ve sigara içemezsin.

Şiddetli boğaz ağrısı formlarında ne yapılmalı?

Çoğu durumda, anjinin bir virüs neden olur ve antibiyotiklere cevap vermezler. Bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmek için antibiyotikler kullanılabilir. Çalışmalar, antibiyotiklerin hastalık insidansını yaklaşık bir gün azaltabildiğini göstermiştir. Her ne kadar komplikasyonlar nadir olsa da, romatizma gibi komplikasyon riskini de azaltabilirler.

Antibiyotikler bazen mide, ishal veya kızarıklık gibi küçük yan etkilere neden olur.

Belirtileriniz özellikle şiddetliyse ve tekrarlayan tonsillit ataklarınız varsa ne olur? İşlem seçeneklerden biri olabilir. Eğer tekrarlayan anjina ataklarınız varsa (yılda beş veya daha fazla atak) - bu yeterince ciddi, bu yüzden doktorunuz bademciklerinizi ortadan kaldırmanızı sağlayabilir. Bu amaçlar için tonsillektomi olarak bilinen bir ameliyat gerçekleştirilir.

Güçlü bir anjina ile ne yapılmaz?

Şüpheli tıp yöntemleri ile tedavi edilmeye çalışmayın. Örneğin, tedavi etmek için hızlı bir şekilde iddia edilen bir yol vardır: hastanın ağzına büyük bir kurbağa getirmek ve hastanın doğrudan onun üzerine nefes almasını sağlayın. Kurbağanın kalbi daha sık olmaya başlıyor. Ve hasta iyileşmeyi neredeyse anında hisseder. 8-10 dakika sonra hastalık, halk şifacılarının öykülerine göre kurbağaya geçer ve "bulaşır". Hasta en kısa sürede tamamen iyileşti.

Genellikle böyle bir tedavi, hasta sadece yemek yiyemediği, içemeyeceği, konuşamadığı zaman başlar. Hesap bir dakika sürer, hastalığın ciddi komplikasyonları ile tehdit eder, bu nedenle ilk yardım önlemi olarak daha güvenilir ev ilaçları seçmek daha iyidir. Makalede daha ayrıntılı tartışılacaklar.

Anjin için kanıtlanmış ev temelli ilk yardım yöntemleri

Hastalığın tedavisi tek yolla sınırlanamaz. Ağır anjina vakalarında ilk yardım için birçok ev yöntemi vardır.

İlk araç, gerektiğinde 3-4 kez yapılması gereken gargara. Durulama için, tuz kullanılır - bir bardak ılık su başına bir çay kaşığı ve bir damla iyot ekleyin.

Güçlü bir içecek çok olduğunda, sıvı toksinleri vücuttan uzaklaştırır.

Papatya, adaçayı ve antiseptik özelliklere sahip diğer bitkilerin solunması ile buhar enjeksiyonu.

1 çorba kaşığı kaynatın. dik çay, bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin. Her 20-30 dakikada bir güçlü angina ile gargara. Prosedür bademcikler iyi temizler, iltihabı hafifletir.

300 gr lahana yaprakları kaynar, ancak tuzlu suda değil - süzün, biraz serinleyin. Bir bardak et suyu sonra, 3 yemek kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Günde 1/2 bardak al.

Salvia officinalis tedavi amaçlı kullanılır. Çiçeklenme sırasında sapların üst kısımlarından hasat edilen adaçayı yaprakları. Bademcik iltihabı, ağız ve diş etleri mukozası, boğazını durulamak için yaprakların infüzyonu için kullanılır.

Limon suyu ile bal çözeltisi hazırlayın ve küçük porsiyonlar yiyin.

Şiddetli anjin ile durulama için başka bir seçenek, 1 çorba kaşığı ile bir bardak pancar suyu yarım bir karışımıdır. sirke. Sonuçlar sadece günde 8-10 kez sonra olacaktır.

30 dakika limon kabuğunu çiğneyebilirsiniz: limon esansiyel yağları, boğaz ağrısını yok ederek iyi bir pozisyonda savaşmaya yardımcı olur.

Dimexide çözeltili gazlı bez (3 kısım ılık su için 1 kısım hazırlık) veya Furacilin (1: 5). Sıkıştırma yaklaşık bir saat sürecektir.

Keten kumaş sarılmış sarın ve boynuna önceden basarak, koydu. Ayrıca, ilk yardım için sıkıştırmayı plastik sargı ve mendille örtün. Geceleri kompres uygulayın.

Bağışıklık, normal olarak işlev görürse, anjinle yardımcı olabilir ve enfeksiyonu nötralize edebilir. Fakat hipotermiyi önleyemez - bu, bağışıklık sisteminin aktivitesini önemli ölçüde yavaşlatır. Bu nedenle, şiddetli anjin için en iyi ilk tıbbi yardım, hastalığın önlenmesidir.

Evde bakım angina vakalarında kontrendikedir?

Dil veya gırtlak, nefes darlığı ve şiddetli dehidratasyonun şişmesi ile karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım alın. Eğer tükürük gelişirse veya ağlayamaz veya ses çıkartamazsanız, epiglottitis enflamasyonu olarak da bilinen epiglottitisden mustarip olabilirsiniz.

Epiglottis trakeada bulunan bir doku yamasıdır. Bir kişi, yiyecek ve sıvıların trakeaya gitmesini durdurmak için yutarsa ​​kapanır. Epiglottitis, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Angina sadece bağımsız bir hastalık değil, aynı zamanda diğer enfeksiyöz hastalıkların bir belirtisi olabilir - kızıl ateş, difteri, kan hastalıkları (lösemi). Bu durumda da anjina ile evde yardım tehlikesi yaşamı tehdit ediyor. Tedavi bir hekimin gözetimi altında yapılmalıdır.

Anjina durumunda ne yapmalı

Angina, boğazı ve damakayı etkiler ve ayrıca kalbi, kasları ve eklemleri de etkileyebilir. Angina genellikle küçük çocuklar ve yetişkinler tarafından otuz yaşına kadar sık ​​görülür. Ama genel olarak, diğer yaş kategorilerinde insanlar anjina olabilir. Çoğu zaman bu hastalık ilkbahar ve sonbaharda ortaya çıkar.

Anjina ile, sıcaklık 38 dereceye veya daha da yükselir ve boğaz çok kötü ağrmaya başlar. Bir şey yutmak dayanılmaz ve acı verici olur. Ayrıca, anjin, mide bulantısı, kusma, şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi, eklem ve kas ağrısı gibi semptomlara eşlik edebilir. Kişi çok zayıf hissediyor ve uyumaya eğilimlidir.

Kendi kendine ilaç verme ve anjina ile şaka. Sonuçta, kalp kusuruna kadar çok ciddi komplikasyonlar getirebilir. Tüm belirtiler boğaz ağrısı gösteriyorsa, mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Sonuçta, anjin antibiyotiklerle tedavi edilir. Sadece bu hastalığa neden olan virüsü öldürebilirler. Doktor tedavi randevusu yaptıysa, hiç bir şekilde kesilmemeli veya hiç başlatılmamalıdır. Eğer virüsü sonuna kadar yok etmezseniz, daha da büyük tehlike ile tekrar geri gelecektir.

Bu nedenle, anjina karşı kesin bir profilaksi yoktur, ancak bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitaminler ve besin takviyeleri tüketmek gereklidir. Hem soğukta hem de sıcağında soğuk içecekler yemeyin ve içmeyin, boğaz veya boğaz ağrısına neden olabilirler. Sonuçta, birilerinin vücudu enfeksiyonu yok edebilir ve gelişmesini engelleyebilir, ve birileri enfeksiyona karşı koyamaz ve ona çarpar. Vücudun çok zayıf olması durumunda, anjin ciddi sonuçlara ve komplikasyonlara neden olur. Bu nedenle, hastalık başlansa bile, bağışıklığı güçlendirmek için vitaminleri içmeyi bırakmanız gerekmez. Özellikle sık ve boğaz küçük çocuklar için zor.

Angina zorunlu acil tedavi gerektirir!

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı - bademciklerin akut iltihabı ile karakterize edilen bir hastalık (sıklıkla bademcikler olarak da adlandırılan palatine bademcikler) ve üst solunum yollarının yaygın enfeksiyonlarının sayısına aittir.

Genel bilgi

boğaz ağrısı - Streptokokal bir mikrop, stafilokok, pnömokok neden olduğu bir tür bademcik iltihabıdır. Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar, özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde daha sık ve 35-40 yaş arası yetişkinlerdir.

Enfeksiyonun iki yolu vardır: havadan ve yiyecek (kirli bulaşıkları veya yıkanmamış gıdaları kullanarak).

Ama çoğu zaman boğaz ağrısı ile enfeksiyon ağız boşluğundan veya farenkstan (palatine bademcikler, çürük dişler vb. kronik iltihaplanma) bir iç enfeksiyon vardır. Nedeni burun ve paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları olabilir.

Anjina oluşumu sırasında, hava sıcaklığı ve çalışma ortamının toz ve gaz kontaminasyonu gibi zararlı faktörleri rol oynayabilir.

boğaz ağrısı difteri, kızıl ateş, grip, boğmaca ve aynı zamanda belirli kan hastalıkları tezahürlerinden biri olabilir.

En önemli boğaz ağrısı bir uyarıcı B-hemolitik grup A streptokoktur. virüslerden kaynaklanan anjin, streptokok, gonokok (bel soğukluğu), difteri basili, Frengi (sifiliz), nadiren mikoplazma ve klamidya.

Enfeksiyon kaynakları hastalar ve daha nadiren taşıyıcılardır. En yüksek insidans kış-bahar döneminde görülmektedir.

Boğaz ağrım olup olmadığını nasıl anlarım?

Ana anjin belirtisi - boğaz ağrısı. Başlangıçta, önemsiz, giderek artıyor ve sabit oluyor. 2-3 gün boyunca, özellikle yutulduğunda boğazdaki ağrı zaten keskin ve kuvvetlidir.

Anjina ile inkübasyon süresi birkaç saat ila 2-4 gün arasındadır. Sıcaklığın 37.5-39.0 ° C'ye çıkmasıyla başlayan bir akut başlangıç ​​ile karakterize edilir, kognisyon veya üşüme, baş ağrısı, genel halsizlik, boğaz ağrısı, yutma ile daha kötüdür; Sıklıkla kas ve eklemlerde ağrı. Çocuklarda mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı olabilir. Bademcikler, genellikle sarımtırak beyaz renkli bir pürülan kaplama ile, kırmızı, büyüklüğünde büyütüldü. Plak gevşek, gözeneklidir, bademcik yüzeyinden kolayca bir kanama kusuru oluşmadan çıkarılır. Tüm hastalarda, alt çene açısının seviyesinde servikal lenf nodlarının palpasyonu sırasında kompresyon, genişleme ve hassasiyet kaydedilir.

Anjina doğru tedavi ile, ortalama 5-7 gün.

Boğazdan kendinizi nasıl korursunuz?

Angina bulaşıcıdır, Bu nedenle hasta kişi, çocuk ve yaşlıların ona gelmesine izin vermemek için, çoğu kez hava alması ve odanın ıslak temizliğini yapması için tavsiye edilir. Hastalık zamanı için sadece kişisel eşyaları olmalıydı.

için anjin önlenmesi enfeksiyonun yerel odaklarının zamanında tedavi edilmesi önemlidir (çürük, diş etleri, bademciklerin kronik iltihaplanması, paranazal sinüslerin pürülan lezyonları, vb.).

Burundan serbest nefes almayı engelleyen nedenleri de ortadan kaldırmak gerekir (burun septumunun eğriliği, polipler, adenoidler, hipertrofik rinit, vb.). Sonuçta, hastanın ağzından nefes almasına zorlanırken, orofarenksin mukoza zarının soğuması ve kurutulması gerçekleşir.

uyarmak boğaz ağrısı oluşumu Vücudun sertleşmesi, doğru çalışma ve dinlenme şekli, fiziksel kültür ve sporda sistematik eğitim, zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması - toz, duman (tütün dahil), aşırı kuru hava, alkol,

Eğer anjin baş edemiyorsa, yılda 2-3 kez daha sık olan bir kişi, bademcik kaldırmak için tavsiye edilir.

Anjinaya ne yol açabilir?

Genellikle anjina çok sert ilerler ve ölümcül olanlar da dahil olmak üzere tehlikeli komplikasyonlar verir.

Erken dönemde komplikasyonlar şunları içerebilir: faringeal apseler, orta kulak iltihabı, akut larenjit, menenjit, enfeksiyöz toksik şok, sepsis.

Geç dönemlerde (2-4 hafta sonra) - romatizma, glomerülonefrit (böbrek yetmezliği, böbrek yetmezliğine kadar giden böbrek iltihabı), miyokardit.

Ek olarak, anjina tekrarlayan alevlenmeler ve geç dönemde komplikasyonların gelişmesi ile tehlikeli olan kronik bir forma girebilir.

Ya boğaz ağrım varsa?

Ilk ne zaman boğaz ağrısı belirtileri meyve suları, süt, alkali maden suyu, limon, bal ile çay, ahududu reçeli (hipertansiyon, kalp veya böbrek yetmezliği yüksek derecede sayacı): toksinleri uzaklaştırmak için bol miktarda sıvı, kesin yatak istirahati ile uyumlu olmalıdır.

Boğazın gargarası sırasında, mikroplar ve hayati aktivitelerinin ürünleri yıkanarak uzaklaştırılır., Soda ile tuzları, otlar decoctions (adaçayı, papatya, Calendula Hypericum) ve okaliptüs yaprak: boğaz mümkün olduğunca sık furatsillina sıcak çözeltisi (1: 5000) ve durulanabilir. Propolis (1/2 bardak ılık su için birkaç damla propolis alkol solüsyonu) ile iyi bir terapötik etki sağlanır.

İlaç tedavisi, antibakteriyel ilaçlar, anti-enflamatuar ve antipiretik ajanların kullanımını içerir. Hazırlık, dozaj ve uygulama şekli, ilgili hekim tarafından belirlenir: bir ilacın seçimi, hastalığa neden olan mikrop tipine bağlıdır.

Özel çözelti ile, hidrojen peroksit, potasyum permanganat, salisilik asit, yağlama ve ülseratif tozlama yüzeylerinin bir çözelti ile ağız boşluğu durulama, antibiyotikler enjekte etmek için öngörülen bir form nekrotizan zaman.

Yiyeceklerin dışında keskin, kaba yiyecekler hariç. Mide mukoza zarını tahriş etmeyen bir koruyucu süt-sebze diyeti reçete edilir. Gıda, optimum miktarda vitamin (özellikle C vitamini) ve mikro elementler içermelidir.

Tedavinin üçüncü ya da dördüncü gününde bir kişi neredeyse sağlıklı hissetmeye başlar. Ancak bu noktada tedaviyi bırakmak ve işe gitmek ya da çalışmaya devam etmek kesinlikle yasaktır. Enflamatuar süreç henüz tamamlanmadı, vücut zayıfladı. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için, birkaç gün boyunca iyileşme süresi gereklidir.

Boğaz ağrısı tedavisinde halk yöntemleri - ipuçları

Çocuklar için infüzyon ve decoctions kuru ilaç toplama aşağıdaki günlük doz hazırlamak için önerilir: 3 ila 6 yıl 1 çay kaşığı, - - - 1/2 - 1 çay kaşığı, 1 ila 3 yıl 1 yıla kadar 1 çay kaşığı ait.. 6 ila 10 yıl - 1 yemek kaşığı. kaşık, 10 yıl ve yetişkinler - 2 yemek kaşığı. kaşık koleksiyonu

100 ml su başına 1-2 çay kaşığı kadar bir miktarda ilave - nergis, okaliptüs Eczacılık Alkolik gargara için de kullanılabilir.

Otların toplanması diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Eğer şu ya da bu koleksiyonu almak önce, Travnik'teki koleksiyon parçası çim, kontrendike tanıma arzu edilir.

Ya boğaz ağrım varsa?

Angina bir tür tonsillittir. Tedavide ihmali tolere etmeyen sinsi bir hastalıktır. Anjina'nın nedenleri, eşlik eden organlarla ilgili problemlerin varlığını içerir, bu nedenle Laura'ya düzenli bir ziyaret, onları nötralize etmek için zamanında yardımcı olacaktır.

Hastalık hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Ve bazı insanlar yılda birkaç kez sürekli olarak anjinadan muzdariptir. Tedavisi ile ilgili birkaç öneri var. Ancak, hastalığın semptomlarından tamamen kurtulmak ve sonucu uzun süre sabitlemek için birçok faktör dikkate alınmalıdır.

Boğaz ağrısı belirtileri

En yaygın anjina vakaları çocuklar, ergenler ve 35-40 yaşları arasındaki yetişkinlerdir. Hastaların tüm yaş kategorilerindeki semptomlar aynıdır. Her şeyden önce, boğaz ağrısıdır. Ağrı arttıkça belirir. İlk gün, zayıftır ve neredeyse hastayı rahatsız etmez, ancak ikinci veya üçüncü günde ağrı keskinleşir ve yeterince güçlü olur. Özellikle yutulduğunda hissedilir.

Ayrıca anjin için aşağıdaki belirtiler vardır:

 • 37.5 ila 39 ° C arasında yükseltilmiş sıcaklık;
 • baş ağrısı;
 • genel halsizlik;
 • titreme;
 • anjina ile ateş, kas ve eklem ağrıları gözlenir;
 • Boğazın anjina ile şişmesi genişlemiş bademcikler ile karakterizedir;
 • bademcikler üzerinde kolayca çıkarılabilir ve mukozaya zarar vermeden irin olabilir;
 • Alt çenenin altındaki lenf düğümleri yoğunlaşır ve palpasyona aşırı derecede duyarlıdır.

Çocuklarda mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtiler yetişkinlerden daha yaygındır.

Boğazın ilk belirtileri ile ne yapmalıyım?

Eğer boğaz ağrısının ilk belirtilerinde tedaviye başlarsanız, kural olarak, bir haftadan uzun sürmez. İhmal edilmiş durumlar veya nüksetmeler durumunda hastalık daha zor tedavi edilir. Bu, daha ciddi ilaçların ve hastanede kalış süresinin kullanımını gerektirebilir. Bu nedenle, lenf nodunun iltihaplandığını veya boğaz ağrınız olduğunu fark ettiğiniz anda doktora gidiniz, kalifiye bir KBB ile randevu alınız ve lor-ent.ru adresinden ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Angina ile boğaz ağrısı nasıl rahatlatır?

Boğazdaki ağrı tolere edilmek zorunda değildir. Anjin, inhalasyon ve kompresler için önerilen her durulamaya yardımcı olun. Güçlü bir acıdan soda ve iyot ile sofra tuzu çözeltisi yardımcı olacaktır. Sık sık durulama olasılığı yoksa, anason tohumlarını çiğneyin. Onlar da ağrıyı çok iyi dindirir. Evde, dulavratotu, aloe vera veya althea köklerinin köklerinde bir kaynatma yapabilirsiniz.

Angina ile ne yapmalı?

Anjina ile tedavi geleneksel olarak bir ilaç kompleksi kullanılarak reçete edilir. Bunlar, antihistaminler, ağrıyı ve boğazın şişmesini azaltan anti-enflamatuar ilaçları içerir. Bunlar arasında nurofen, parasetamol, tavegil, mefenamik asit, klaritin vb.

Ağır anjina ile antibiyotikler kullanılır: amoksiklav, augmentin, sefuroksim, sefotoksim, azitromisin, makropen vb.

Plak kaldırmak için, durulama ve spreyler tavsiye edilir: klorofilit, lugol, orasept, klorheksidin, yox, inhalipt, boğaz, vb.

Komplikasyonlar ve zehirlenme durumunda glukokortikoid hormonların (hidrokortizon, deksametazon) yanı sıra infüzyon-detektif sikasyon tedavisi ile kurslar atar.

Pürülan boğaz ağrısı ile ne yapmalı?

Pürülan tonsillit bademcikler sadece artmıyorsa. Onlar pürülan bir kaplamaya sahipler. Deniz suyu, pancar suyu, seyreltilmiş limon suyu ile durulama önerilir. Ayrıca, kaynatma suyunda önceden pişirilmiş bitkisel reçeteler için çeşitli seçenekler kullanabilirsiniz.

Evde anjina ile ne yapmalı?

Evde tedavi edilmeye karar verirseniz, önerileri dikkatle okuyun. Halk ilaçları olarak, şunları kullanabilirsiniz:

 1. Bal ile ılık süt en yaygın ve etkili yöntemdir. Yumuşatmak için tereyağı ekleyebilirsiniz. Sesin eksik olup olmadığı da yardımcı olur.
 2. Biraz sulandırılmış sirke, kızılcık, soğan veya havuç suyu ekleyebileceğiniz pancar suyu içebilirsiniz. Durulama için propolis veya ballı pancar suyu kullanılır.
 3. İyot ve Lugol'un çözümü çok iyi yardımcı oluyor. Ancak, onlar için hiçbir kontrendikasyon olmamalıdır, çünkü iyot bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 4. Bir bardak suya bir çay kaşığı bir çözeltinin bir çoğu için bilinmektedir. Gargara yapmak için yeterince güvenli ve etkilidir.
 5. Propolis bir ilaç olarak mükemmeldir. Bir öğünden sonra azar azar çiğnemek ya da alkollü tentür yapmak gargara.
 6. Birçoğu iyot ızgarası yapmanın mümkün olup olmadığı sorusuyla ilgileniyor. Çok kullanışlı olabilir. Boyuna uygulanır, tiroid bezinden kaçınılır.
 7. Seyreltik bir hidrojen peroksit çözeltisi bademcikler ile tedavi edilebilir.
 8. Sarımsak birçok varyantta kullanılır. Sarımsak suyu, meyve suyu yapabilir veya bal, süt veya sirke ile karıştırabilirsiniz.

Eğer angina vücudunuza ilk kez saldırdıysa, onun tedavisine karşı ihmalkar bir tutumun kabul edilemez olduğunu bilmelisiniz. Bu durumda, hayati organlara komplikasyon olasılığı birkaç kez artar. Bu nedenle, tedaviden sonra boğaz ağrısı olduğunda, hemen bir doktora danışın.

Bir uzmana acil bir ziyaret için başka bir sebep ise boğaz ağrısı gebelik sırasında meydana gelmiş olmasıdır. Bu dönemde anne karnındaki bebeğin ve annesinin zayıf bağışıklığı vardır, bu da her türlü komplikasyonla dolu olabilir.

Angina ile inhalasyon yapmak?

İnhalasyon anjina ile ateş edenler için önerilir. Onların hazırlanması için papatya, okaliptüs, kekik, calendula üzerinde decoctions kullanın. Soda, klorofilit, klorheksidin kullanabilirsiniz. Haşlanmış patateslerde iyot ve soda ekleyebilir, daha sonra bir antimikrobiyal alırsınız.

Anjina ile sıkışabilir miyim?

Halk ilaçları olarak sıkıştırır, anjinada çok etkilidir. Tiroid bezi dahil değil, boyun bölgesine yerleştirilirler. Aşağıdaki sıkıştırmaları uygulayabilirsiniz:

 1. Çiğ patateslerden sirke ile.
 2. Haşlanmış patateslerden.
 3. Alkolde.
 4. Bal ile lahana yaprağı.

Veteriner hekimlikte tavşanlarda şişkinliğe gastrointestinal staz (FSW) denir. Bu hastalık hayvanlara sık sık rahatsız eder, çünkü sindirim sistemi kendi özelliklerine sahiptir.

Gül, güzel ihale tomurcukları ve kalıcı tart aroması için genellikle çiçeklerin kraliçesi olarak adlandırılır. Bu bitkinin bahçe ve oda çeşitleri vardır, ancak hepsi zengin yeşil yapraklar ve uzun bir çiçeklenme dönemine sahiptir.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Yüksek ateş, boğazda sürekli ağrı, yutma, halsizlik ve güçsüzlük ile artar... Evde anjina tedavisi, ne olduğu ve neye ve neden tedavi edilmesi gerektiği hakkında, bu makalede anlatacağız. Ayrıca, anjina tedavisinde kullanılan ilaç ve ilaçların daha ayrıntılı bir incelemesini okumanızı öneririz ve çocuk doktoru danışmanımızın ayrı bir makalesi çocuk hastalığına ayrılmıştır.

Angina nedir?

lenfoid dokudan, iki boru, iki palatine, dil ve yutak bademcikler kümeleri ile çevrili giriş boğaz - patojenlere karşı ilk kalesi. Fakat kendileri, enfeksiyöz iltihapların bir sıcak yatağı olabilirler. o şehirde sonbahar ve bahar hastalık gelişimi için koşulları yaratır - soğuk algınlığı, hipovitaminozu, çok kuru tozlu ve kirli havada uzun kalmak Genellikle bu olmuyor. Bu angina ya da daha fazla bilimsel isim "akut tonsillit" dir.

Neye benziyor?

Çoğu zaman bademcikler - palatine bademcikler etkilenir. Sınavdan sonra:

 • büyüklükte ve parlak hiperemik (catarrhal angina) büyümüş,
 • Mukus nodülleri (foliküler anjina) boyunca küçük, sarı-beyaz, yarı saydam görünürler,
 • lakuna içinde yer alan veya tüm yüzeyi (lacunar angina) kapsayabilen sarımsı film tabakası oluşur.

Angina'nın exciters

Angina ikincil olabilir (kızıl ateş, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz, difteri veya sifiliz, yanı sıra kan hastalıkları ile: lösemi, agranülositoz) ve birincil.

Primer anjinaya neden olan etkenler genellikle virüsdür, vakaların bir kısmı bakteriyel ajanlarla oluşur, bunların% 80'i hemolitik streptokoklardır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Akut bademcik iltihabı genellikle bir hafta içinde kendi kendine geçmesine rağmen, bakteriyel bir enfeksiyon ile ilişkili olan olgular servikal lenfadenit ve paratonzil apsesi ile komplike olabilir.

Ancak, ve yukarıda bahsedilen erken komplikasyonların yanı sıra gelip zaten iyileşme 2-3 hafta sonra gelişen, uzun vadeli yol açabilir en tatsız hemolitik streptokok - romatizmal ateş ve glomerülonefrit.

Antibiyotiklerin seyri lenfadenit ve romatizma riskini azaltır, o, alas, glomerulonefrit profilaktik değildir.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Komplikasyonları önlemenin en iyi yolu anjina ile hasta olmamaktır. Vitaminleri ısıtın, sertleşsin, hava şartlarına göre giydirin, dişleri tedavi edin ve nazal septumun eğriliğini yapın, saç kremi altında oturmayın ve ısıyı dondurmayın. Özellikle soğuk mevsiminde, deniz tuzu çözeltisi, marigold veya papatyaların kaynatılması ile akşamları gargara yapmak iyidir. Hasta olan bir kişi, insanlığa olan sevgisini göstermeli ve evde oturmalıdır. Angina bulaşıcıdır!

Ne zaman tonsillit antibiyotiklerle tedavi edilir?

Bildiğiniz gibi, antibiyotikler virüsler için çalışmıyor. Ve eğer yaklaşık 20 yıl önce, terapistler komplikasyonları önlemek için akut bademcik iltihabında her zaman penisilini atama girişiminde bulundular, daha sonra modern tıp daha ihtiyatlı davranır.

Dış belirtilerle, viral ve bakteriyel anjina arasında ayrım yapmak pratik olarak imkansızdır. Viral bir enfeksiyon durumunda, yaygın soğuk algınlığı ve konjunktivit daha yaygındır, difteri içindeki baskınlar grimsi ve kötü şekilde uzaklaştırılır, bademciklerin sınırlarının ötesine geçer. Bununla birlikte, enfeksiyon etkenini güvenilir bir şekilde kurmak için, boğazdan bulaşma üzerine bakteriyolojik bir çalışma yürütmek gerekir.

Beslenme ortamına yayma ekimi, tanı standardında ve bir tankı olan herhangi bir klinikte yer almaktadır. prensip olarak laboratuvar bunu yapmalıdır. Sorun, sonucun en az 24 saat ve daha sık 3-5 gün beklemesidir.

Bu nedenle, bu özel hastanın streptokok enfeksiyonu olup olmadığının değerlendirilmesi için kriterler.

 • Vücut ısısı 38 ° C'nin üzerinde ise (+) 1 puan.
 • Öksürük yok (+) 1 puan.
 • Servikal lenf düğümleri büyür ve ağrılıdır (+) 1 puan.
 • Bademcikler genişlemiş, parlak hiperemiktir ya da üzerlerinde baskınlar vardır (+) 1 puan.
 • Yaş 15 yıldan azdır (+) 1 puan.
 • 45 yaş üstü (-) 1 puan.

Eğer 4 ve daha fazla 5 puan alırsanız, antibiyotik hemen alınmalıdır, 2-3 ise - ekim sonuçlarını beklemeniz gerekir.

tercih edilen ilaçlar - halen penisilin türevleri ve bunların intoleransı de (Amoksisilin, Amoksiklav) - makrolidler (klaritromisin Sumamed) ya da sefalosporin (sefuroksim). hemolitik streptokok 10 gün antibiyotik ihtiyacı almaya devam - - patojen ispat edilirse sadece bu seçenek mikropları ortadan kaldırmak ve relaps ve komplikasyonlar kendinizi korumak olacaktır. Ve bu, doğru seçilmiş bir ürünle, bir veya iki gün içinde önemli bir iyileşme gerçekleşmesine rağmen.

Angina için başka ne tedavi edilir?

Angina'nın evde tedavisi için bazı öneriler:

 1. Bu teşhis ile hastaneye gönderilmez, ancak iş yerinde hastanın yapacak bir şeyleri de yoktur. Rejimin evde ve en iyisi de olmalı.
 2. Bol içecek. Mors, kompostolar, meyve suları, limonlu çay - hepsi fayda sağlayacaktır. Yemekler sıcak değil, soğuk ve yaşanmaz.
 3. Ağzı çalkalayın - mümkünse sık sık, her 1-2 saatte bir. Durulama için, tuz ve soda çözeltileri uygundur; otlar infüzyon: civanperçemi, papatya, okaliptüs, adaçayı, calendula veya hazır eczane tentürleri - Chlorophyllipt, Rotokan, Salvin; antiseptik çözeltileri: Furacilin, Gramisidin, Klorheksidin.
 4. Strepsils veya Septolete (günde 8 tabletler için) veya Faringosept Sebidin (1 tablet 4 kez), ya da Terflu Falimint (günde 10 tablet): Antiseptik ve analjezik ile şeker kullanmak mümkündür.
 5. Antipiretikler - 38.5 ° C ve üzeri sıcaklıklarda.

Kural olarak, erken komplikasyonlar önlenmiş ise, bir hafta sonra anjina geçer. Ama bunu henüz unutamazsın. İki hafta sonra ve iyileşmeden bir ay sonra, kan ve idrar testleri yapmalısınız. Her şey yolunda - harika. Kan idrarda yüksek ESR veya eritrositleri ve proteini koruyorsa, terapistin ziyareti çok istenir.

Hangi doktora başvurulur?

Boğaz ağrınız varsa, bir terapiste danışın. Kronik formda hastalığın geçişinde (kronik bademcik iltihabı) KBB doktorunda tedavi edilmesi gerekir. Aynı uzman için bir anjina, örneğin, paratonzilljarnogo bir apse lokal komplikasyonların gelişiminde ele alınması gereklidir.
Video makale sürümü:

Angina ile ne yapmalı

Angina ile yapılacaklar - boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar bir süreci birçok kişi tarafından temsil edilir. Sadece ciddi komplikasyonlar kazanmamak için boğaz ağrısı tedavisi zamanında, yetkin bir şekilde yapılmalıdır.

Angina ile ne yapmalı, genel bilgiler:

Angina da akut tonsillit denir. Enflamasyon, farinksin bademciklerinin lenfadenoid dokusunu etkiler. Palatine bademciklerin dokusu çoğunlukla muzdariptir.

Anjina'nın nedensel ajanı A grubunun beta - hemolitik streptokokudur. Anjina vakalarının% 90'ında suçludur. Bazen nedensel ajan Staphylococcus aureus'dur.

Angina ayrıca diğer hastalıkların bir sonucudur, yani ikincildir.

Ne zaman tanımlanır:

 1. Lösemi ve agranülositoz - insanlarda bu tür kan hastalıkları vardır.
 2. Difteri içinde kendini gösterir.
 3. Sifiliz ile bulunur.
 4. Scarlet ateş, bazen kızamık.
 5. Enfeksiyöz mononükleoz, anjinin suçlusu haline gelir.

Angina aşağıdaki türlere ayrılmıştır:


Angina catarrhal:

Boyuttaki palatine bademcikler, parlak kırmızı olurlar.

Foliküler boğaz ağrısı:

Sonra bademcikler sarımsı nodüller (noktalar) üzerinde görebilirsiniz.

Lacunar Angina :

Boşluklarda sarımsı lekeler ya da bademciklerin tüm yüzeyleri görülür.

Anjin nedenleri:

 1. Genellikle bir yara izinin görünümünü, pencerenin dışındaki sıcaklıklarda keskin bir değişimi provoke eder. Sıcaktı ve aniden keskin bir soğuk çırpıda ya da tam tersi.
 2. Yaşadığınız veya çalıştığınız ham oda. Ya oda çok kuru havadır. Uzun bir süre için çok toz olan oda havalandırılmadı.
 3. Kalıcı stres, depresyon nedeniyle vücudun zayıflaması. Özellikle ilkbahar veya sonbaharda vitamin eksikliği.
 4. Güneş ışığı eksikliği ya da onun sabit açığı.
 5. Havadaki damlacıklar tarafından hasta yakınındayken bir enfeksiyon yakalanması çok kolaydır.

Anjina ile ne yapması, belirtileri:

 • Boğazda, özellikle de bir şeyi yutmaya çalışırken hoş olmayan ağrıları vardır. Tükürük yutmaya bile zarar verir. Ağrı dikiş ve kesme, sonbahar tatsız.
 • Bu zayıflığın nereden geldiğini.
 • Kırılmışa uyuyor, her şey acıyor. Vücuttaki cilde dokunmak acı verici. Kasları bile incitmiş görünüyor.
 • Sıcaklık bazen ciddi figürlere atlar.

Angina ile ne yapmalı, nasıl tedavi edilir:

Ateş, titreme, boğaz ağrısı, muhtemelen boğaz ağrısına neden olan ve antibiyotiklere ihtiyacınız varsa.

Umarım aniina, virüslerin neden antibiyotiklerle tedavi edilmediğini biliyorsunuzdur. Ne tür bir doğaya sahip olduğunuzu bilmek için, boğazdan analizler yaparlar. Özellikle Rusya'da bunu çok nadir yapıyor.

Antibiyotik atayın:

Tedavi için zamanı kaçırmamak için, geniş spektrumlu hareket denilen antibiyotikler kullanılır.

Penisilin grubu:

 • Amoksisilin.
 • Amoksisilin ve klavulonik asit kombinasyonu.

Antibiyotikleri iyi tolere etmeyen hastalar vardır, daha sonra başka bir grup antibiyotik verilir:

makrolidler:

Topikal antibiyotikler:

 • Aerosol bioparox (hastalığın başlangıç ​​aşamasında inhalasyonlar için).
 • Gramidin neo (veya antibiyotik gramicidin) Çocuklar için bir salım formu vardır, bir katkı maddesi ve anestetik maddeler vardır.

Antiviral ilaçlar:


Bir doktor tarafından reçete edilirler ve sadece hastalığın başında etkilidirler. Tam anlamıyla sadece 48 saate kadar. Geç kaldılarsa, hiçbir eylem olmayacak.

Bunlar, örneğin:

 • Arbidol.
 • Kagocel (tavsiye ettiğim ilaç).
 • Ingavirin.
 • Tamiflu.
 • Anaferon.
 • Relenza.

Yerel antiseptikler:

Anjina belirtileri belirtileri çok iyidir. Anestezi, boğazı temizle, mikroplarla savaşmaya yardım et. Genel tedaviye yardımcı olarak kullanılır.

Durulama veya yağlama için:

Bitkisel kaynatma ile durulayın:

 • Calendula iyidir.
 • Eczane papatyası
 • Adaçayı.

preparatları:

Furacilin tablet şeklinde (su ve gargara çözülür).

Boğaz veya lugol çözeltisini (potasyum iyodür, iyot, su, gliserin karışımı) yağlamak için klorofilit.

Boğaz için spreyler:

Onları günde dört defaya kadar kullanın.

 • Geksoral.
 • Miramistin.
 • Strepsils artı.
 • Tantum Verde.

Gevşek pastiller, pastiller:

Boğaz ağrısı için iyi, kauçukları yumuşatın ve yutmayı artırın.

 • Antiangin.
 • Strepsils.
 • Afryngosept yardımcı olur veya yardımcı olur.
 • Septolete.
 • Heksoral tabletler.
 • Tantum Verde.

Ateşli angina ile ne yapmalı?

Vücut ısısını hafifletmek için, zehirlenmeyi gidermek için antipiretik ajanlar reçete edilir (zehirlenme).

Kaldırmaya yardımcı olurlar:

 • Baş ağrısı.
 • Vücudun üşümeleri.
 • İstenmeyen zayıflık.

Anti-inflamatuar etkisi olan steroidal olmayan preparatlar grubu:

 • Parasetamol: Yetişkinler günde üç kez 500 mg.
 • İbuprofen.
 • Nurofen.
 • Aspirin.
 • Panadol.
 • Fervex.
 • Coldrex.

Vitamin Kompleksleri:

Hastalık sırasında gücünüzü korumak için, bağışıklık bir vitamin ve mineral kompleksi reçete edilir:

Doğal immünostimulantlar:

Hastalıktan sonra canlılığı arttırmak ve zayıf bağışıklığı desteklemek için kursu içmek iyi olur:

 • Ekinezya purpurea.
 • Ginseng (yavaşça artan basınçta).
 • Eleutherococcus.

Uyuşturucudan daha kötü olmamasına yardımcı olurlar, her zaman Echinacea'nın etkisini takdir ettiler.

probiyotikler:

Eğer anjin bakteriyelse ve antibiyotik sizin için reçete edilmişse, probiyotiklerle tedavi edilmelidir. Bağırsaklarınızı iyileştirecek, bağırsak mikroflorasını geri alacaklar. Bunlar bilinen lakto ve bifidobakteridir.

Reçete edilen tedavi tamamlanmalıdır. Komplikasyonları önlemek için ilacı kendiniz bırakmayın.

Evde anjinle ne yapmalı?

Tabii ki, hızlı bir kurtarma ve ev tarifleri için tedavi ekleyebilirsiniz.

Baş ağrısından:

Viski ve alnı bir dilim limonla ovun. Limon ısıtılır.

Boğaz ağrısı rahatlatmak için:

Sadece anginanın başlangıcı ile birlikte, ağızla birlikte bir limonun yarısı çözülür. Sudan ve içkiden uzak durduktan bir saat sonra. Günde dört kez, tekrarlama sıklığı.

 1. Tabanları sarımsakla rendeleyin. Yünlü çorap giyin.
 2. Yedikten sonra, bir parça propolis (çivi boyutu) çiğneyin. Üç kez tekrarlayın. Kaliteli propolis, dilin uyuşukluğunu, hafif bir yanma hissi verir.
 3. Hastalığın başlangıcında, iki küçük soğanı bir bardak sütte kaynatın. Dört saat olsun. Bir buçuk saat sonra bir çay kaşığı iç, sonra bir saat ve zaman iki saat daha artırmak için daha iyi olduğunda.
 1. Kendinizi bir havluyla örtün, bir çift rendelenmiş soğanı teneffüs edin. Gözlerini kapat. Alternatif olarak nefes almayı dene, sonra ağzını, sonra burnunu.
 2. Soğanları bal ile eşit oranlarda karıştırabilirsiniz. Günde dört kez 20 dakika yemeklerden önce yiyin.
 3. Ferns, köknar yağına uygulanabilir. Bu prosedür için adapte pipetlenebilir. Bir kerede sadece iki damla yağa ihtiyacın var. Gözyaşı, sümük, yanacak ne olacak hazırlayın. Her şey 20 dakika içinde olacak, daha kolay olacak.
 4. Bir propolis tentürü ile gargara, bir ilacı almak daha iyidir. Bir bardak su üzerinde tentür 10 ml. Günde dört defaya kadar durulayın.
 5. Taze sıkılmış kırmızı pancar suyu ile gargara. Bir bardak meyve suyu (esans değil) için bir yemek kaşığı masa sirkesi ekleyin. Ağzına bir ağız dolusu al, boğazını altı kez yıka.
 6. Ilık suda, bir kaşık bal özü çözün, boğaz ağrısını durulayın.
 7. Muz suyu veya infüzyona yardımcı olur. İnfüzyonda tatlım için tadabilirsin. İnfüzyon, bir bardak kaynar su ile kaynatılmış dört yapraktan hazırlanır. Sıcak bir bileşim ile her saatte gargara.
 8. Bir bardak havuç suyu sıkın, rendelenmiş sarımsak 3 diş ekleyin. Günde üç ila üç kez iç. Üç gün boyunca tedavi görüyorsun. Yatak istirahatına uymak daha iyidir.

Azalmış vücut ısısı:

Ev yapımı ahududu reçeli, sıcaklığı iyi düşürecektir. Çayı ekleyebilirsin.

 1. Kireç rengi sıcaklığı düşürür, mukavemet ekler.
 2. Papatya eczane kireç renginden daha kötü değil yardımcı olacaktır.
 3. Onlara bir çay kaşığı kaynar suya bir bardak koyun. Günde üç kez yarım bardak iç.

Boğaz ağrısı olası komplikasyonları:

Eğer anjina bakterilerden kaynaklanıyorsa, tedavi edilmeyen anginada komplikasyonlar kazanma riski vardır:

 1. Abscess parathonsillar.
 2. Ayrıca servikal lenfadenit.

En ciddi komplikasyonlar hemolitik streptokoklardır:

 1. Romatizmal ateş ya da glomerülonefrit (idrarda kan) şeklinde komplikasyon, hastalıktan üç hafta sonra bile olabilir.
 2. Artrit veya menenjit.
 3. Kalp kasının komplikasyonları - miyokardit.

Anjin ile ne yapmalı, önleme:

Bağışıklığınızı güçlendirin:

 1. En azından kontrast duşuyla temperlenmiş, ancak sürekli.
 2. İlkbahar ve sonbaharda mikro elementlerle dolu bir vitamin kompleksi aldığınızdan emin olun ve biz de yemeği kendimiz biliyoruz.
 3. Sarılmayın, ancak soğuğa maruz kalmayın, kendinize iyi bakın.
 4. Siparişinizi ağzınıza koyun, böylece rahatça yaşamak zorunda olmadığınız bakteriler. Ağrılı dişler tedavi edilmelidir.
 5. Klima bulunan odalarda, sıcaklık farkıyla uç noktalara gitmemeye çalışın. Zatürre kazanabilirsin.
 6. Bir hastalık salgını durumunda, kendinizi olabildiğince iyi koruyun. Boğazınızı en azından zayıf bir deniz tuzu çözeltisiyle yıkayın. Genellikle sağlık için yeterli zamanımız yok.
 7. Sıcak zamanda, soğuk içecekleri dikkatlice iç, acılı dondurma yemeyin.

Bir anginada ne yapmalı ya da yapılmalı, kısaca - tedavi edilmek üzere - cevap vermek mümkündür. Tarifler, en basit ve koşucuları seçtiniz, bir zamanlar ilaçların sıradan isimlerinin peşinden koşarken hastalandığınız zaman.

Bundan, tarifler daha kötü veya daha az etkili olmaz. İyileş, iyileş, kendine iyi bak.

Saygılarımla, Tatyana Nikolaevna, yazar.

İyileştikten sonra beni tekrar ziyaret et.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Solunum yollarının en sık görülen inflamatuar süreçlerinden biri farenjittir. Hastalığın semptomatolojisi, sıklıkla karıştırıldığı anjinin semptomlarına benzer.

Eğer boğaz ağrıyorsa, yetişkinler ve çocuklar için ağrı için en iyi, ucuz ve etkili ilaçlar hangileridir?

Her yetişkinin yaşadığı yaşamda en az bir kez boğazda iltihaplanma süreci. Boğaz ağrısına neden olan sebeplere bakılmaksızın, hastalar ucuz ancak etkili olan ve yan etki vermeyecek şekilde tedavi için ilaç arıyorlar.