Loading

Bir çocuk genellikle angina ile hastalanırsa ne yapmalı

Bir çocuk çoğu zaman hastalanırsa...

Çocuk genellikle boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı şikayet ediyor? Ağrı, bademcik iltihabından kaynaklanır - vücudun savunma sistemi, enfeksiyonun ilk etkisini alır. Enflamasyonun fiyatı ve bazı durumlarda takviye bademcikler aktif mikroorganizmaların trakea, bronş ve akciğerlere daha fazla girmesine izin vermez.

Kızarıklık, ağrı, rahatsızlık hissi yutulduğunda, ağrıyan eklemlerde, ateş, bademcik iltihabının birkaç belirtisinden sadece biridir. Her ebeveyn, bir çocuğun ağladığını veya şikayet ettiğini duyduğunda, onun için kötü olan şey hakkında, her şeyden önce boğazını inceler. Ve genellikle orada tam olarak görmek istemediğiniz şeyleri öğrenir - kızarma ve farinksin bademciklerinde bir artış. Boğaz hastalıkları arasında, boğaz ağrısı ilk sıradadır ve özellikle sık sık ortaya çıkarsa ve yinelenen bir karakteri varsa, tedavi etmek zor olabilir.

Tonsillit, insan tonsil bademciklerinin etkilendiği, bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu nazofarenks patojenik mikroflora gelişimi kaynaklanmaktadır. Ve patojenlerin rolünde vücudun kendi mikroflorasını bile hareket edebilir. Streptokoklar, pnömokoklar, stafilokoklar ve adenovirüsler gibi bakterilerin hızlı bir şekilde çoğalması iltihaplanmaya neden olur.

Son çalışmalara göre, mikroplazma ve klamidya bile bademcik iltihabına neden olabilir.

Semptomlar ve rahatsızlık türleri

Yukarıda belirtildiği gibi, anjinin ana belirtileri şunlardır:

 • yutulduğunda ağrı,
 • bademciklerin artması ve kızarması,
 • Onlara pürülan bir scurf,
 • artan vücut ısısı
 • genel sağlık bozulumu.

Yüksek sıcaklık - alarm sinyali

Bunlar bir başlangıç ​​hastalığının ortak belirtileridir. Ancak herhangi bir tedaviye başlamadan önce, anjina türünü belirlemek önemlidir. Çocuklarda en sık görülen formlar: catarrhal, follicular, lacunar, herpetic.

En kolay tedavi edilen kataral formu. Bu tür hastalık sıradan bir soğuğa benzer: boğaz çok fazla acı vermiyor. Hasta kuruluktan, yanma ve terlemeden şikayet edebilir, ancak buna zayıflık ve bulantı hissi eşlik edebilir. Doğru tedavi zamanında alındığı takdirde, 3-7 gün içinde akıntılı tonsillit ortaya çıkar.

Daha ciddi enfeksiyon formları foliküler ve lacunardır. Birbirlerine çok benzerler ve sadece görünüşlerinde farklılık gösterirler. Foliküler anjina bademcikler, pürülan sarımsı renkteki pürülan vesiküller ile kaplanır ve lacunar - beyaz bademcik rengi pürülan kaplama ile tüm bademcikleri kapsar. Pürülan oluşumların görünümüne şiddetli boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, genel halsizlik eşlik eder. Özellikle şiddetli vakalarda kusma ve ishal oluşabilir. Tedavi için en az 7 gün sürecek.

Herpetik bademcik iltihabı virüs Coxsackie A tarafından neden olur. Bu sıcaklık, 38-40 dereceye kadar bir artış ile karakterize edilir, yutulduğunda ağrı, kas ve baş ağrısı görülür. Bu hastalık türünü tanımak bademcikler, damak ve dil üzerinde görünen kırmızımsı renkli kabarcıklara yardımcı olur. Genellikle birkaç gün sonra çözülür veya patlar ve mukoza zarı sağlıklı bir görünüm kazanır.

Hastalık neden bu kadar sık ​​görülür?

"Burada yine hasta listesine gitmek gerekiyor..." - sık sık çalışan ebeveynler çocuklarını tekrar tekrar hasta boyunu gösterdiğinde bu ifadeyi tekrar ediyor. Çocuğun çoğu zaman anjinadan muzdaripse, bu daha büyükse, bu problemden kurtulacağı anlamına gelmez. Aktarılan veya taşınan hastalık ya da hastalıktan sonra, bir hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı sürekli bir bağışıklık ortaya çıkmaz.

Batırılmış ayaklar, rüzgârda hipotermi, artan nem, hastalıkların mevsimsel alevlenmesi, azaltılmış bağışıklık, enfeksiyonlarla mücadelede vücudu zayıflatan birkaç nedenden sadece biridir. Tonsillit enfeksiyöz bir hastalıktır ve havadaki damlacıklarla bulaşır, onu tamamen izole etmek imkansızdır. Hasta ile herhangi bir temas, enfeksiyon için gerekli mikropları verir, tek sorun bağışıklığın üstesinden gelip gelmeyeceğidir.

Bir çocuğun organizması mikroplara ve virüslere çok duyarlıdır. Tam olarak oluşturulmuş bağışıklık, bilinmeyen durumlara, diğer insanların mikroplarına doğru tepki göstermeyi öğrenmek zorunda kalmaya zorlanır. Çocuğun organizması çevreye duyarlıdır. Havadaki herhangi bir değişiklik, manyetik fırtınalar, mevsimlerin değişmesi, vücuttaki mikroflora seviyesindeki en ufak bir değişiklik - bunların tümü, yeni bir hastalık salgınını kolaylıkla tetikleyebilir.

Ebeveyn hataları: bunlar nedir?

Çocuğun hastalık izni için sürekli çıkışının ortak nedeni ebeveynlerin hastalıklarıdır. Hastalıklarını ayakları üzerinde başarılı bir şekilde tahammül ediyorlar, ancak bu tamamen iyileştirilemez. Bazen ev dışındaki kişilerde bir neden aramamalısınız, hangi ebeveynlerin veya akrabaların ve son kez hasta olduğu zaman hatırlamak için yeterlidir.

Hastalığın başlangıcının periyodikliğinin bir başka nedeni, bazı ebeveynlerin ilk iyileşme belirtisinde tedaviyi bırakmasıdır. Bir yandan, gereksiz antibiyotiklerden korunma arzusunun hala genç bir organizma olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak öte yandan, semptomların sadece ilaçlarla boğulduğu ve hastalığın tamamen iyileşmediği ortaya çıkıyor.

Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı oldukça tehlikelidir: zamanla kronik bir form kazanır, bundan kurtulmak çok daha zordur. Bu iltihap tehlikelidir çünkü bademciklerin ana işlevini bloke eder - enfeksiyonun fark edilmesi ve geciktirilmesi. Kronik formda, bezler hastalığın patojenlerini nötralize edemez ve kendilerini şişiremez. Özellikle kronik bademcik iltihabına yakalanma riski, zayıf bağışıklığı olan çocuklarda, akut solunum yolu hastalıklarından ayda 2 defadan fazla muzdarip olup, alerjiden muzdariptir.

İlaç almak sistematik olmalı

Hayal kırıklığı yaratan tıbbi istatistikler, her onuncu çocuğun kronik bir bademcik iltihabına sahip olduğunu göstermektedir.

Çoğu durumda, gelişiminin nedeni erken aşamada tam teşekküllü tedavinin göz ardı edilmesidir. Çıplak gözle görülebilen karakteristik bir işaret, bezlerin yapısında bir değişikliktir: adezyonlar, yaralar, derin yerleşimli apseler.

Doğru tedavi

Tüm dönem boyunca tedavinin zamanında başlatılmasının ve doğru sürekliliğinin önemi hakkında konuşmaya gerek yoktur. Çok sık görülen bademcik iltihabı, sadece yetersiz tedavi ve kötü sağlık durumunun değil, bazen yanlış hareketlerin sonucudur. Dış patojenlere ek olarak, iç patojenler vardır. Oral mikroorganizmaların, diş çürüklerinin, adenoidlerin, sinüzitin zayıflamış bağışıklığın arka planında aktif olarak çoğaltılması - dışarıdan gelen mikroplarla aynı aktivatörlerdir.

Vücudun alt soğutulması boğaz ağrısına neden olmaz. Sadece bir düşman mikrofloranın gelişmesi için ön koşulları oluşturan bağışıklık sistemini zayıflatır. Herhangi bir hastalığın ortaya çıkması, hapşırma, öksürme, terleme ve burun akıntısı şeklinde kendini gösterebilen bir dönemden önce gelir.

Ebeveynlerin ana kavram yanılgılarından biri, boğazın ısınması, sıkışması ve inhalasyon ile tedavi edilmesidir. Tüm bu önlemler tam tersi bir etkiye sahiptir: Kan boğazdaki bademciklere akar ve enfeksiyonu vücuda yayır. Bu prosedürler yerine, propolis veya zencefil ile gargara ve tedavi edici sıcak çaylar ile başlayabilirsiniz. En iyi şekilde dezenfekte edici bir solüsyonla durulayın: zayıf bir furacilin, potasyum permanganat veya soda solüsyonu. Hastalığın zirvesi bittiğinde, durulamalar şifalı otlar ile aşılanır.

Nitelikli tedaviye sahip bebek

Çocuğun çok küçük olması durumunda, deneyimli bir doktorun gözetiminde tedaviyi hastanede yapmak daha iyidir. Tedavi evde gerçekleşirse, ana koşullardan biri yatak istirahatı ve zamanında ilaç ile uyumlu olacaktır. Antibiyotikler ve boğazın aerosol ve spreylerle tedavisi gereklidir, zira zayıflatılmış organizma tek başına enfeksiyonla baş edemez.

Şiddetli anjina vakalarında, ilaç alma en kısa süresi 5-7 gündür. Hasta iyileşmeye devam etse bile, çocuk doktorunun izni olmadan ilacı iptal etmeyin: tedavi edilmeyen bademcik iltihabı fazladan bir çift haptan daha kötüdür.

Dengeli ve dengeli bir beslenme her zaman önemlidir. Ama özellikle hastalık döneminde hatırlamaya değer. İltihaplı bademcikler bebeğin iştahını önemli ölçüde etkilemekle kalmaz, aynı zamanda katı yiyecekleri yutmasını da engeller. Bu nedenle, yutma için daha kolay gıdaya odaklanın: çorba, patates püresi, patates püresi ve doğal meyve suları. Bal ve şifalı otlar, kızılcık, siyah frenk üzümü ve kartopu meyvesi tokası ile sıcak çaylar yararlı olacaktır.

Hastalığın nüksetmesini nasıl önleyebiliriz?

Öncelikle bebeğinizin nerede ve ne zaman düşman mikroorganizmalarına maruz kaldığına karar verin. Anaokulunda, okulda ve evde olabilir mi? Sonuçta, ebeveynin ifadesi için: “Ah, kendimi sık sık boğaz ağrıyor, ama iyice tedavi edilmek için zaman yok” - çocuklarla birlikte hasta listesindeki koltukların periyodikliğinin ana nedeni olabilir. Bademcik iltihabı birçok tıbbi testlerle doğrulanır. Belki kendi sağlığımız için zaman eksikliğimiz daha sık çocuk hastalıkları ile sonuçlanır? Ya da hastalığa neden olan mikroorganizmaları birbirleriyle mi değiştiriyoruz?

Doktorunuza başvurmayı unutmayın. Viral hastalıkların önlenmesinde kullanılan bir dizi ilaç vardır. Burada hem ilaç yaklaşımından hem de geleneksel ilaçlardan yardım alacaksınız. Terapist size bitkisel çayı papatya, nergis veya ekinezyadan reçete edecektir. Bazen bir profilaktik göğüs masajı tavsiye edilir. Sabah egzersizleri programınıza dahil edin.

Çok zor zamanlarda yaşıyoruz ve bebeğin hastalığının sürekli tekrar eden nüksleri herhangi bir ebeveyni çaresiz bırakabilir. Bu nedenle, tüm aile üyelerinin doğru dinlenmesi ve beslenmesi için zaman bulmaya özen gösterin. Bu iki faktör - dinlenme ve beslenme - sağlığın temel postülatlarıdır.

İyi bir yemek, herhangi bir katı kural ve rejime uyumu değil, ürün seçiminde denge ve denge içermez. Meyveler, sebzeler, et, balık - tek kelimeyle, proteinler, yağlar ve karbonhidratların vücuttaki doğru oranı vitaminlerle birleştirilmelidir. Özellikle çocuk için gereklidir: multivitamin komplekslerinin içilmesi yararlı olacaktır.

Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek, enfeksiyondan kendini korumaya yardımcı olur. Çocukları yavaş yavaş soğuk yiyeceklere alıştırır, kontrast duşuyla (ılık su - soğuk su) tazeler, temiz havada daha fazla zaman geçirir. Bu tür prosedürler çocuk bedenini bir sıcaklık düşüşüne ve öfkeye alıştırır, iyi bir ruh halini teşvik eder. Bunun mantıklı bir nedeni yoktur: “Sağlıklı bir bedende, sağlıklı bir ruh”!

Çocuğumun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?

Çocuk neden sıklıkla angina ile hastalanır, bu yaygın problemle ne yapmalı? Bu sorular birçok ebeveyn için endişeleniyor. Bu rahatsızlık hiçbir yerde ortaya çıkmaz ve en az ilk 3 gün boyunca endişe ve uykusuz geceler için sebep verir.

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması durumunda, bir doktora danışmak ve bir ankete girmek gerekir. Hastalığın ciddiyeti ve ihmal derecesine bağlı olarak, acil yatış ve bu hastalığa karşı mücadelede acil önlemler bazen gerekli olmaktadır. Devletin hızlı bir şekilde bozulması, gözlerimizin önünde tam anlamıyla gerçekleşir. Bu korkutucu uyarılar asılsız değildir.

Anjina ve çeşitli nedenleri

Palatin tonsiller boğaz arka duvar (karmaşık bir bağışıklık sistemi bileşenlerinden biri) her iki tarafında yer almaktadır. Amaçları, zararlı bakterilerin, vücuda giren virüslerin etkisini geçersiz kılmaktır. bademcik hücreler zararlı parazitlerin aşırı miktarda başa çıkamaz, bu yerde şişme enflamasyon, kızarıklık, gevşek yapı, beyaz noktalar meydana zehirlenme kendini gösteren enfeksiyon kaynağı vardır.

Yani boğaz ağrısı var. Bazen de bademcik iltihabı denir. İki tip olabilir:

 • viral;
 • Bakteriyel.

Enfeksiyon kaynağına bağlı olarak, anjin olabilir:

 • Mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • abseleri
 • Herpes.

Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak üç formdan biri oluşur:

Hafif farenjit, ateşsiz bir boğaz ile ateş olmadan geçebilir. Kalan formlara pürülan bir kaplama eşlik eder ve ikincil relaps ve komplikasyonlar için tehlikelidir.

stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar bir dizi bakteri Türler, adenovirüs vücutta olabilir ve çocuklar ıslanmadan, aşırı ısınmayı süper-uğramayacağını ederken, belirli bir süre için görünmez. Daha sonra zararlılar aktif hale gelir ve onların varlığından haberdar olurlar. Yani bakteriyel bademcik iltihabı var.

Viral bir enfeksiyonun etkenleri, vücuda, hava yoluyla veya hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye kadar ev içi temas yolu ile çok kolay ve hızlı bir şekilde girer. Ayrıntılı liste, hangi durumlarda enfekte olabilirsiniz, taşıyıcı olmadığı için anlamsızdır. Evin dışında boğaz ağrısı almak için çok sayıda fırsat var. Sokakta, ulaşımda, işyerinde ve tıkanıklıkların herhangi bir yerinde olabilir.

Bu faktörler sadece çocukları değil yetişkinleri de çevreler.

Angina tipleri arasındaki farklar

Viral bademcik iltihabını bakteriden ayırt etmek yeterince basittir. Bu, boğazın mukoza zarının smearının laboratuar incelemesi ile yapılır. Bununla birlikte, deneyimli doktorlar hastalığın doğasını ek belirtilerle belirleyebilir. Bu hastalığı olan çocuklarda görülen iyi bilinen belirtiler:

 • yutulduğunda acı veren duygular, sıklıkla kulaklara verme;
 • kısık veya boğuk ses;
 • yüksek ateş, halsizlik, mide bulantısı;
 • vücudun her yerinde baş ağrısı ve ağrı;
 • ilgisizlik ve iştahsızlık;
 • Bezlerin şişmesi ve kızarıklığı.

Ayrıca kusma, uzamış uyku, eklem ağrısı şeklinde bireysel semptomlar vardır.

Bakteriyel farenjitin karakteristik bulguları bademciklerdeki pürülan noktalar, genişlemiş servikal lenf nodlarıdır (problandığında görülür).

Öksürme, hapşırma, burun tıkanıklığı görünümü viral bir enfeksiyonun belirtisidir. Pürülan baskın gözlenmez. Ateş belirgin değildir.

Anjina oluşumuna katkıda bulunan faktörler

Çocuklarda sık anjinin ana sebebi azaltılmış bağışıklık olarak kabul edilir. Alerjik koşullar, vitamin, mineral ve aminoasit kompleksi eksikliğiyle beslenmeyi önemli ölçüde zayıflatır. Bağışıklık sisteminin durumu, fiziksel ve zihinsel stres, yetersiz dinlenme, uyku ve beslenme programında rahatsızlık, stres, sinir ve duygusal aşırı yüklenmelerden ciddi şekilde etkilenir.

Bu faktörler bebeklerde diş çıkarma periyodunu içerir. Bazı ebeveynler çocukları doğal ortamdan ayırmaya çalışır, böylece durumu daha da şiddetlendirir. Yeni, tanıdık olmayan patojenlerle mücadele edilememesi nedeniyle organizmanın bu tür enfeksiyonlara duyarlılığı artmaktadır.

Ancak bu, hastalığın başlangıcına katkıda bulunan faktörlerin listesi değildir. Sık boğaz ağrısı başka sebeplerin olduğunu gösterebilir. Çürük dişler, diş etlerinin iltihaplanması doğrudan ağızda ve larinkste bakteri birikimini etkiler. Burun sinüs, frontal, maksiller sinüslerinde enfeksiyonlar çok hızlı bir şekilde hastalığa neden olabilir. Adenoidler ve hipertrofi, burun tıkanıklığını engelleyerek farenjite neden olur. Yaralanan bademcikler aynı zamanda eşlik eden sonuçlara neden olurlar. Fungal hastalıklar, vücudu, tedavisi zor olan ve hastalığın düşük direnci ve nüksetmesini etkileyen bakterilerle doyurur.

İnferior tedavinin sonuçları

Doktor ne tür bir teşhis oluşturmuş olursa olsun, 2-3 gün içinde semptomların ortadan kalkmasından sonra tedavinin durdurulması ve çocukların gezileri planlamak için bahçeye, okula, bölümlere ve çevrelere gönderilmeleri beklenmemelidir. Randevular tedavi süresince gözlenmelidir. Yatak istirahati gözlemi, hasta için dinlenme gereklidir. Açık havada ve tıbbi prosedürlerde yürüyüşlere ihtiyacımız var.

Aksi halde, boğuk virüsler veya bakteriler defalarca aşağıdakiler gibi ciddi komplikasyonlar talep edebilir:

 • kan damarlarının enfeksiyonu (sepsis);
 • romatizma;
 • böbrek yetmezliği;
 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit, menenjit;
 • kalp yetmezliği;
 • difteri;
 • kızıl ateş;
 • deri döküntüleri;
 • gastrointestinal sistemin bozulması;
 • Solunum.

Önleyici tedbirler ve boğaz ağrısı tedavisi

Bir çocuğun sık sık anjinası varsa, sadece zayıf bademciklerine dikkat etmemeye değer. Başlamak için pediatrist ile danışmak gereklidir. Bağışıklığı artırmak için ne yapılmalı? Bu sadece bir doktor tarafından tavsiye edilebilir. Hastalıkların periyodikliğini değerlendirecek ve belki de bir ankete yollayacaktır. Genellikle antikorlar, staphylococcus varlığı için testler geçmek gereklidir.

Vücudun durumunu değerlendirecek ve sorunun ne hakkında olduğunu öğrenecek bir immünologu ziyaret etmeliyim.

Ayrıca kırıntıların nasıl düzeltileceğini ve hastalığın daha fazla nüksetmesini nasıl önleyeceğini de söyleyecektir.

Vitamin eksikliği nedeniyle bağışıklık zayıf ise, sertleşme yardımcı olmaz. Çocuk meraklı gözlerden korunmuşsa, daha fazla beslenme de sonuç vermeyecektir. Her halükarda, her ne sebeple olursa olsun, yaşam tarzını sürekli olarak izlemelidir.

Her şey ölçülü olmalıdır: Tam bir diyet, aktif oyunlar, vücudun sertleşme, diğer çocuklarla sohbet salonunun günde havalandırma, kişisel hijyen, çocuklar için vitaminler, yılın herhangi bir zamanında yürür, yüzme havuzları, spor kulüpleri, dağlara geziler, Denizde veya en azından yakındaki ormanlarda tatil.

Hastalık halihazırda ortaya çıktığı durumlarda, ebeveynlerden zamanında yanıt almayı gerektirir. Çocuğun "hasta" kelimesini söylemesini beklemeyin, hemen tedaviye başlamalısınız. İlaç tedavisi antibiyotikler, antipiretikler, antiviral ilaçlar, çeşitli oral çözeltilerin temizlik, fizyoterapi (ısıtma, lazer ışınlama, UV) içerir. Tüm randevuların bir uzmanla tartışılması gerektiğini hatırlamaya değer.

İlaçlarla kombinasyon halinde, insanların çareleri hiç de kötü değildir. Boğazın durulanması prosedürü yeterince sık yapılmalıdır. Sıcak bitki çayları, süt, jöle, çorba, yemek, inhalasyon kaba ve ağır istisna, kuru ısıtır sıkıştırır, otlar tentür, çaylar sweatshops, ücretler şeklinde Bol sıvı içmek, propolis iyidir, ama buna değer doktorunuza bildirin. Sadece mevcut tüm araçları kullanarak ve hastalık uzman gözetiminde baş edebilecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademciklerin lacuna evde nasıl yıkar

Lacunas - bademcikler içinde yer alan kanallar (lümenler, "cepler"). Üst solunum yolu hastalıkları sırasında, lökositler, gıda partikülleri ve patojenik bakteriler lakunada birikir.

Larenjit: Nasıl ve ne tedavi edilir?

Tedavi olmaksızın larenjit hastaya çok fazla sorun verir: ses kaybından normal nefes almamaya kadar. Tedavi edilmesi en zor olanı, hasta normal modda yaşamaya çalıştığında, hastalığın göz ardı edilmesi durumunda ihmal edilen larenjittir.