Loading

Kronik pürülan anjin için hangi tedavi gereklidir?

Kronik pürülan anjina hatalı bir tanıdır. Angina prensip olarak kronik olamaz, çünkü tanım gereği, anjin bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu bir akut (yani hızlı ve hızla akan ve sonlanan) bademcik iltihabıdır. Ve akut hastalık kronik olamaz - bunlar karşılıklı olarak özeldir.

Basitçe söylemek gerekirse, hasta ya 10-15 gün boyunca ya da tedavi olmaksızın yıllarca sürebilen bademcik iltihabı geçiren bir boğaz ağrısına sahiptir. Bu durumda, bademcik iltihabının düzenli ve sık alevlenmeleri anjinaya çok benzer - boğaz ağrır, sıcaklık yükselir, hasta kendini iyi hissetmez.

Bademcikler üzerinde kronik bademcik iltihabı genellikle sürekli pürülan fişler mevcut. Çok eskileri sertleşir ve sözde "taş" haline dönüşürler. Çocukta bademcik iltihabı ile birlikte, huzursuz ebeveynler bu fişleri fark eder ve "pürülan boğaz ağrısı" teşhisi yaparlar. Alevlenme bittiğinde ve çocuğun durumu normal olduğunda, ebeveynler boğazına bakmayı keserler. Bu durumda, pürülan tıpalar kendiliğinden kaybolmazlar ve bademcikler üzerinde sürekli bulunurlar. Yanlışlıkla keşfedildikleri takdirde, ebeveynler "kronik pürülan anjina" tanısını güvenle teşhis ederler.

Amigdalada kaslı tıkanıklık birikimi yavaş kronik bademcik iltihabının bir belirtisidir.

Böylece kronik pürülan anjina, ortak konuşmada kronik tonsillitin adıdır. Sıkı tıbbi terminolojiye aşina olmayan çoğu hasta için, boğaz ağrısı zaten boğaz ağrısıdır. Eğer boğaz sürekli olarak ağrırsa veya alevlenmeler her ay meydana gelirse, hasta bu hastalığı kronik pürülan boğaz ağrısı olarak adlandırır, ancak prensipte bu doğru değildir.

Bademcikler gelen çok büyük bir taş

Otorinolaringoloji veya tıbbi referans ile ilgili hiçbir ders kitabında kronik pürülan anjina hakkında bilgi bulamamaktadır. Keşke böyle bir hastalık yoksa. Bu halk sanatının meyvesidir.

Bazı olgularda kronik tonsillit, alevlenmelere neden olmadan asemptomatik hastada ortaya çıkar. Bu hastalar bademcikte taş bulduklarında genellikle diş hekiminden ya da lauradaki düzensiz muayenelerden bademcik iltihabı hakkında bilgi sahibi olurlar.

Bazı durumlarda, kronik fıtkıran boğaz ağrısı, mantar enfeksiyonları ile tedavi edilir. Semptomatik olarak, aslında, angina'ya çok benzer olabilirler ve bademcikler üzerindeki beyaz bir kaplama, irin gibi görünür. Bu tür tonsillomikoz ve farinksik hatta bazen fungal anjin denir. Aylarca hastalar için sürdüğü durumlar vardır ve doktorlar, blasose sonuçlarını elde etmek için tipik bakteriyel boğaz ağrısına başvurmuştur.

"Kronik anjina" nın bir başka varyantı, malnütrisyonun neden olduğu farenksin mantar enfeksiyonu, antibakteriyel tedaviden kaçınmak veya bağışıklığın zayıflamasıdır.

Ayrı ayrı konuştuk:

Önemli olarak, kronik bademcik iltihabı tedavisi, pürülan boğaz ağrısı tedavisinden önemli ölçüde farklıdır. Genellikle daha karmaşık ve zaman alıcıdır.

Kronik pürülan tonsillit tedavisi

Kronik bademcik tedavisi ve dayanak - içlerinde sevimsiz fişlerini çıkarmadan bademcik boşluklara bir yıkama. O, patojenik mikroorganizmaların neden olduğu bademcik iltihabı koşut, sistemik antibiyotik terapi (bazı durumlarda hastalığı patojenik miktarlarda drenaj boşlukları geri elimine edilir, normal saprofitiruyuschie bakterilerin neden olduğu).

Bu tür yıkamaların ana görevi, bademciklerin kriptinin normal olarak boşaltılmasını sağlamaktır, böylece bakteriler ve hayati aktivitelerinin ürünleri doğal olarak onlardan uzaklaştırılır.

Bugün, özel olarak tasarlanmış cihazlar kullanılarak durulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu tip bir cihaz Tonsillor olarak adlandırılır.

Yıkamalar aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. Kriptada, ince bir kanül, bir antiseptik çözelti ile bir şırınga ile bağlanmış içi boş bir metal çubukla;
 2. Çözeltiyi şırıngadan dikkatlice sıkarak, doktor kripta girer ve basınç altında, sıvı, belirli bir kriptin bağlandığı lakunadaki tapaları dışarı iter;
 3. Ana kriptleri yıkadıktan sonra, doktor bademcikler antiseptik - Lugol solüsyonu ile yağlar.

Kriptler birkaç üst lakuna ile yıkanır. Bunların her biri birkaç boşluk ile bağlantılı olduğundan, bu nedenle fişlerin çoğunun yıkanması mümkündür.

Kronik bademcik iltihabı alevlenen bademcikler. Ayrıca eski fişler ve taze takviye vardır.

Bu yıkama her iki günde bir yapılır, seansların sayısı 10-15'dir. Antibiyotiklerin Yıkama antiseptik uygulanması etkisiyle farklılık olmadığı için kendi yerel etkinin uygun görülmediğini ve maliyet ve yan etkileri yukarıda yanlışlıkla daha belirgin yutulduğunda edilir. antibiyotikler içe doğru alma, kronik bademcik iltihabı için gerekli olan ya da yıkama bademcikler gerekli donanıma sahip olan, sadece bir doktor yapmak olabilir inektsiy.Ochevidno olarak uygulanır ve bilir durumunda nasıl bir işlemi yürütmek için. Evde Gargara yıkama (durulama sıvı bademcik crypts kaçırır) ve sahip olduğu benzer bir tedavi edici etkiye sahip bir ilgisi yoktur.

Genel olarak, crypt bademcikler yıkarken onları yıkamak için özellikle önemli değildir. Akışkanın içinden akması ve drenajı geri kazandırması önemlidir. Antiseptik çözelti, kriptlerin iç tabakasının dezenfekte edilmesine kısmen katkıda bulunur, ancak enfeksiyon yorulmaz.

Bademciklerdeki "taş" kürleri mekanik olarak uzaklaştırılır. Doktor amigdalayı probun kendisi ile fişin yakınına bastırır ve basınç altında taş yavaş yavaş dışarı çıkar.

Bademcikler gelen çok büyük damla

Antibiyotik tedavisi, boğazdan bir smear alındıktan sonra ve bademcik iltihabı patojenlerinin tür ve duyarlılıklarının belirlenmesinden sonra gerçekleştirilir. Çalışmalara göre, hastalık, her biri ayrı ayrı antibiyotik seçimi gerektiren 30'dan fazla farklı bakteri popülasyonu kombinasyonundan kaynaklanabilir.

Kronik bademcik olası neden olan bir bakteri çeşitli da anjin farklı olmasıdır. anjina streptokokları veya stafilokoklar ya neden ise, daha önce bademcik hastalığı sabit iltihabı iyileşmekte korunabilir ve diğer bakteriler, sağlıklı bir organizmada hastalığa neden olmadığı, fırsatçı dahil olmak üzere.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabında yardımcı terapiler kullanılabilir:

 • Bademciklerin dokularına kan akışına katkıda bulunan lazer ışınlaması;
 • Terapötik çamur uygulamak çeşitli anti-inflamatuar çözeltiler ile durulama - iltihabı rahatlatmak için yardımcı olur;
 • Bademciklerde iyileşme süreçlerini uyaran ultraviyole ışınlama.

Bununla birlikte, tüm bu prosedürler etkisizdir ve sadece yıkama ve antibiyotik tedavisine ek olarak kullanılabilir. Kendileri, bademcik iltihabına izin vermezler; diğer yandan, çoğu durumda, kullanımları olmasa bile, sadece yıkandıktan ve antibiyotik kullanıldıktan sonra, tonsil dokularının normal restorasyonu gözlenir.

Bağışıklığı destekleyen ve hastanın yaşam koşullarını normalleştiren aktiviteleri yürütmek önemlidir. Sertleşme, fiziksel eğitim, hastanın yaşadığı odada hava nemlendirilmesi, vitamin E, K, C vitamin kompleksleri alınması - tüm bunlar bağışıklık sistemini düzeltmek ve bademciklerin vücudun kendisinin normal durumunu kontrol etmek için yararlıdır.

Bütün bu yöntemler konservatif tedavi olarak kabul edilir. 2-3 dersi iyileşmeye yol açmazsa, bu bademciklerin giderilmesinin bir göstergesidir. Ondan sonra, hastada ne angina ne de kronik tonsillit ortaya çıkabilir.

Bademcik iltihabı tedavisinde evde halk ilaçları ve durulamalarla mantıklı sonuç.

 • Kronik pürülan anjin, kronik bademcik iltihabı için yaygın bir isimdir. Angina'nın kendisi kronik olamaz;
 • Kronik bademcik iltihabının tedavisi bademciklerdeki patojenik mikroflorayı bastırmak ve drenajı geri kazanmak için kriptlerini yıkamaktır;
 • Işınlanma, lazerler ve bademcikler gibi tüm işlemler sadece yardımcı olarak kabul edilebilir. Onların yardımı ile kronik tonsillit tedavisi imkansızdır;
 • Başlangıçta kriptlerin normal drenajının yeniden yapılamadığı bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılmasını gerektirir.

Kronik boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kronik anjina söz konusu olduğunda, sık relapslarla ortaya çıkan ve bademcik iltihabında kendini gösteren bir patolojik sürece atıfta bulunur. Çoğu zaman, palatine (bezler), daha az sıklıkla palatine ve faringeal etkilenir. Bu durumda sık sık bademcik iltihabı ve diğer bulaşıcı hastalıkların neden olduğu kronik bademcik iltihabı hakkında konuşmak daha doğrudur. Yani, bademcikleri etkileyen bir akut enflamatuar süreçtir. Hekimler için özel ilgi, ayrışma, KBB ve iç organlarda (böbrek, miyokard) komplikasyonlar ile birlikte hastalığın dekompanse evresidir. Bir alevlenme sırasında hastanın durumu o kadar şiddetli olabilir ki, hasta tedavisi gerekli olacaktır.

Boğaz ağrısı etiyolojisi

Hastalığın ana nedeni, bakteriyel veya viral bir enfeksiyondur. 30'dan fazla mikroorganizma türü, kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) belirtilerinin ortaya çıkmasında provoke edici bir faktör olabilir. Ancak çoğu zaman salgında bir monoflora vardır:

 • Kokkovaya florası (staphylo-, strekto-, pneumococci).
 • Haemophilus influenzae.
 • Moraxella.
 • Her türlü anaerob.
 • Mantarlar.
 • Hücre içi parazitler (klamidya ve mikoplazma).
 • Virüsler (Epstein-Barra, Adeno ve Coxsackie virüsü dahil herpesvirüs).

Chronization işlemi uygun olmayan tedavisi, kan hastalıkları, sistemik hastalıklar, yakın organ (çürük, sinüzit, lenf bezleri ve m,. P.) içerisinde bulaşıcı patoloji ve toplam direncinin azaltılmasına katkıda bulunur.

Bademciklerdeki kronik patolojik süreçlerin olası gelişimi için risk grubu şunları içerir:

 • 6 yaşından küçük çocuklar.
 • Diyabet hastaları.
 • HIV ile enfekte.
 • Düşük sosyal statüye sahip kişiler, sosyal olarak korunmasız.

Bademcik iltihabı bulaşıcı olmayan bir madde ile tetiklenen edilebilir ve nazal (polipleri, burun bölmesinin sapma, travma) nefes engelleyen patolojiler, çevresel faktörler (yüksek toz, kirlilik, hava kirliliği etkili bir kimyasal maddeler), endüstriyel kirletici koşullarında çalışır.

Sınıflandırma ve semptomlar

Hastalığın belirtileri, aldığı forma bağlıdır. Kronik angina, daha kesin olarak bademcik iltihabı ile karakterizedir:

 • Uzatılmış akım.
 • Dalga benzeri patolojik süreç (semptomların zayıflaması ve patojenik aktivitenin aktivasyonu ile).
 • İnflamasyonun farklı aşamaları arasındaki sınırların aşınması.
 • Multisimptomnostyu.

Bu hastalığın sınıflandırılması, vücudun bademcikleri etkileyen patolojik süreçleri telafi etme yeteneğine dayanır. Bu prensibe göre, vardır:

 • Ücretli veya basit form.
 • Toksik-alerjik form veya dekompanse bademcik iltihabı.

İlk durumda, semptomatoloji oldukça seyrekdir. Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • Lapalarda irin birikmesi (sıvı veya katı kütle şeklinde "tıpalar" olarak adlandırılır).
 • Özellikle kenarlar boyunca, kemerlerin şişkinliği ve hiperplazisi (kalınlaşma).
 • Artan bademcikler.

Alevlenme sırasında hastalar yutkunma sırasında ağrılar, özellikle geceleri ağızdan hoş olmayan kokuların ortaya çıkmasından şikayet ederler. Remisyon ile belirtiler boşa çıkar. Hastalık yıl boyunca 3 katına kadar kötüleşir.

Enflamatuar sürecin tarif edilen belirtileri bölgesel lenfadenit ile kombine edilebilir. Bir toksik-alerjik form (TAF) olarak bademcik iltihabı bu tezahür 2 form ayrılmıştır. Hastalığın tüm formlarında lokal iltihap belirtileri mevcut olacaktır. Ek olarak, TAF aşağıdakilerle karakterize edilir:

 1. TAF 1'e toksik ve alerjik bir doğa (artmış yorgunluk, subfebril, periyodik artiküler ağrı ve halsizlik) belirtileri eşlik eder. Belki bir alevlenme sırasında kalpteki ağrı görünümü, ancak kalbin fonksiyonları tam olarak korunur. İyileşme süresi uzun ve ağırdır.
 2. Yukarıdaki tüm belirtiler TAP 2 miyokardı (aritmiler, ECG değişiklikleri) 37,0-37,5 ° C düzeyinde, uzun vadeli sıcaklık artışını etkileyen işlevsel bozuklukları hizaladığınızda, eklem fonksiyonu bozuk olan karaciğer damar sistemi komplikasyonlarının arıza ve böbrek. böylece kalp hastalığı, apselerle parafaringita yerel patoloji, ilişkili hastalıklar ve tiroid ve prostat (erkek / erkek) etkileyen patolojilerin bir dizi demir ve katılabilir. D.

TAF ile alevlenmeler daha sık görülür. Hasta neredeyse sürekli olarak sağlıklı değildir. Zayıflık ve genel halsizlik hisseder, boğazda rahatsızlıktan şikayet eder ve alevlenme döneminin dışında öksürür. Sıcaklık, iyileşme periyodu boyunca sürer. Çocuklar sinsi olurlar, kırık bir uykuya sahiptirler, bazen iştah açarlar.

Anjin tedavisi, formu ne olursa olsun bir hekim tarafından yapılmalıdır. Ayakta tedavi olmak için nispeten kolay, ağır hastaneye yatış gerektirir.

Teşhis işaretleri

Doktor-kulak burun boğaz uzmanı bu hastalığın teşhisi ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Tipik anjina şikayetlerine ek olarak, boğaz muayenesinde tipik değişiklikleri gözlemler:

 • Bademciklerin boyutlarındaki değişiklikler (artış / azalma).
 • Kemer ve bezlerin dokuları arasında yapışkan işlemler.
 • Kemerin kenarlarının hiperemi ve ödemi.
 • Bademciklerin yüzeyindeki değişiklikler (gevşek, gözle görülür boşluklar halinde).
 • Submandibular lenf düğümleri büyütülebilir.

Şiddetli vakalarda bademciklerde sarı bir kaplama, baş, baş ve karın ağrısını döndürürken rahatsızlık, sandalyenin üzüntüsü.

Hasta vb yayma bademcikler, EKG, yapım, biyokimya ve idrar klinik analiz kan örneklemesi ile vücudun tam muayene yapmalıdır pharyngoscope dışında TAP geliştirilen olursa... Bu önlemler bulaşıcı ajan, komplikasyonları ve ilişkili patolojik süreçleri tanımlamak için gereklidir.

Terapi talimatları

Kronik tonsilliti tedavi etmek için çeşitli önlemler kullanılabilir. Onları 2 ana gruba ayırın:

KBB doktoruna zamanında erişim, diş hekimindeki kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu, terapistin tedavi sürecinin geçişi ameliyatsız yapılabilir. Aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

 • İlaçlar.
 • Farmakolojik olmayan (fitoterapi, fizyoterapi).

ilaç

İlaç önlemleri sistemik ve yerel ilaçların kullanımını içerir. Akut aşamada kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) tedavi gerektirir:

 • Antibiyotikler.
 • İmmunostimulanlar / immünomodülatörler.
 • Vitamin Kompleksleri.
 • Homeopatik ilaçlar.
 • Enzimatik maddeler (hidrolazlar).

Antibiyotikler arasında makrolidler (Azitromisin, Sumamed) veya Sefalosporinler (Cesolin, Cefazolin, Lizolin) en çok kullanılır. Daha az reçete edilen penisilinler. Bu popülasyonun genel alerjisi kaynaklanmaktadır.

Viral anjinada interferonlar (İnterferon) ve indükleyicileri (Kagocel) önerilebilir. İmmünomodülatörlere Cycloferon ve benzer araçlar dahildir. Vitaminler, polipleksler veya C vitamini formunda reçete edilebilir. Viral anjinada kullanılabilen homeopatik ilaçlara Aflubin dahildir. Enzimler veya hidrolazlar, bakteriyel doğanın (lizozim) bir boğazını iyileştirmek için bir mikrobiyal hücrenin yok edilmesinde kullanılır.

Lakama ve gargara yıkamada kullanılan lokal ilaçlara bakterisit ve antimikrobiyal steril solüsyonlar dahildir:

 • Ekteritsid.
 • Miramistin.
 • Klorheksidin.
 • Collargol.
 • Dioxidine.
 • Furatsilin.

Oral sulama için içerenleri lokal anestezikler (C + Grammidin anestezik) ve spreyler (Ingalipt, Stopangin, Maxicold) de dahil olmak üzere pastiller, tatbik edilebilir. Masif antibakteriyel tedavinin yapılması gerekiyorsa, pro, pre ve simbiyotikler (Linex, Bifiform, Maxilac) önerilmektedir.

Timüs preparatları da dahil olmak üzere aşılar ve serumlar reçete edilebilir. Fakat pratikte bu, hastaların karşılaştığı en yaygın amaç değildir.

Bademciklerin vakumla yıkanması çoğunlukla Tonsillor aparatının yardımıyla bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. İşlemin özü, launanın antiseptik veya antibiyotik içeriği ile yıkanarak azalır. Bu yöntemin standart durulama / sulama antiseptiklerine göre bir avantajı yoktur, çünkü bademciklere fungal zarar verebilir. Ancak, prosedürü başarıyla yerine getiren doktorların, hastalığı kompanse bir aşamaya getirmeyi ve yılda alevlenme sayısını azaltmayı başardıklarını belirtmek gerekir. Teknik hoş değil, ama acı verici değil.

Lugol çözeltisi ile bademciklerin yerel tedavisi reçete edilebilir. Ekstrüzyon fişleri sadece teşhis amacıyla önerilir. Bu yöntemle tedavi, özellikle bağımsız uygulama istenmez. Apse şeklinde komplikasyonlara neden olabilirsiniz.

Kronik tonsillit tedavisi için bazı kurumlar temelinde, antibakteriyel ajanlar, sklerozanlar ve hormonal ilaçlar ile bademcikler parlatma yöntemleri deneyin. Yöntem oldukça başarılı, ancak ağrılı prosedür ve apse gelişme riski nedeniyle geniş uygulama bulamadı.

İlaç dışı tedavi

Kronik tonsillisin tedavisi ilaçsızdır ve bu şekilde tedavi edilebilir mi? Angina, tedavi ve önleme tedbirleri ve yöntemlerine kapsamlı bir yaklaşım gerektiren bir patolojidir. Bu hastalığı yenmenin tek yolu budur. Anti-inflamatuar, büzücü, tanjant özellikleri olan yardımcı bitki özleri (bireysel otlar ve karışımları):

 • Papatya çiçekleri.
 • Ayrın kökü.
 • Adaçayı
 • John'un wort çiçekleri.
 • Çim pelin ve diğerleri.

Islahın soda-tuzu ve soda-iyot çözeltisi veya okaliptüs tentürü ile sık sık durulanması ile iyi sonuçlar elde edilir. Bazen bir elma sirkesi çözeltisi kullanılması tavsiye edilir. Bu iyi bir antiseptik ve antimikotiktir, ancak bir doktora danışmaksızın hiperemik mukoza ile akut aşamasında, boğazdaki rahatsızlığı daha da kötüleştirmemek için bu yöntemi kullanmamak daha iyidir.

Kronik angina tedavisi ile sadece yararlı değil, aynı zamanda lezzetli olabilir. Solunum-viral enfeksiyonlar ve boğaz iltihabı almak için önerilen doğal immünomodülatörlere aşağıdakileri içerir:

 • Api ürünleri: bal ve propolis (ikincisi inhalasyon için iyidir).
 • Kızılcık (çilek, mors, et suyu şeklinde).
 • Kuşburnu (et suyu ve şurup "Holosas" şeklinde).

Ilımlılık içinde, bu ürünler, yanı sıra meyve suları ve kompostolar, bir doktor randevusu olmaksızın sarhoş olabilir. Ancak, aloe, ginseng, altın kök, ekinezya gibi bitkisel kökenli bu tür immünomodülatörler, bir uzmanın tavsiyesi üzerine kullanmak daha iyidir.

Bir alevlenme sırasında, hastalara tavsiye edilir:

 • Yatak istirahatı.
 • Bol içecek (sıcak, ancak kaynama değil, etkilenen mukoza zarını incitmemek / yakmamak)
 • Nazik diyet (iltihaplı boğaz astarını boşaltmak için).
 • Sık aralıklı hava ve ıslak temizlik (ortamdaki bakteri veya virüs sayısını azaltmak için).

Ayrıca, günlük rutin ve sertleştirme prosedürlerinde kalmalısınız. Bu, remisyon döneminde geçerlidir. Yorgunluğu önlemek için, uyku günde en az 8 saat olmalı ve zihinsel aktivite fiziksel aktivite ile karıştırılmalıdır.

fizyoterapi

Modern tıp, fizyoterapi tekniklerinin zengin bir cephaneliğine sahiptir, lezyonu sterilize etmek ve vücudun bağışıklık güçlerini uyarmak ve uzun vadede:

 • Tüp-kuvars.
 • Bölgesel düğümler bölgesinde UFO.
 • UHF / SHF.
 • Ultrason.
 • Lazer tedavisi
 • Yaka bölgesi ve servikal lenf düğümleri bölgesinde elektroforez.

Kuvars bademcik kolonileştiren patojen mikroflorayı yok ederek dekontamine oluyor. Lenf düğümleri alanının ultraviyole ışınlaması, vücudun bağışıklık güçlerini uyarır ve rejenerasyonu hızlandırır.

Bir elektromanyetik dalga aralığı ile ultra kısa dalgalar ve süper frekans ışınlaması, bağışıklık tepkisi, rejeneratif süreçlerin mekanizmalarını tetikler. Bu prosedürler dezenfekte edici bir etkiye sahiptir.

Bademcikler üzerindeki ultrasonik etki, biyolojik sıvıların (kan ve lenf) dolaşım süreçlerini uyarır. Belirgin bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Çoğunlukla çocukların tedavisi için uygulanmaktadır.

Bir lazer kullanmak ödem ve iltihapta azalmaya neden olur. Bademcik dokularının yenilenmesini ve vücudun reaktif kuvvetlerini tetiklemeyi destekler.

Bu gibi prosedürler oldukça etkilidir, ancak bazı kontrendikasyonlar vardır. Bu teknikleri gebelikte, şüpheli kanserde ve tanı konmuş tümörlerde reçete edemezsiniz. İç organların ciddi patolojileri için fizyoterapi önerilmemektedir (dekompansasyon aşamasında).

operasyon

Boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceği sorusuna cevap verirken, hastanın dikkatini, tıbbi önlemlerin ve fizyoterapinin etkisizliği ile ameliyatı kullandıkları gerçeğine çekmek önemlidir:

 • Nazik, bademciklerin fonksiyonlarını korumaya izin verir (lakuna'nın lazer yöntemi veya galvanoakustik ile eksizyonu).
 • Tonsillektomi (kısmi, tam).

Lazer yöntemiyle kısmi eksizyon bademcik dokularında skar oluşumuna ve bademcinojenik zehirlenmenin yoğunlaşmasına, hastanın durumunun kötüleşmesine neden olabilir.

Kronik angina tedavisi ve belirtileri | Kronik anjin nasıl tedavi edilir

Kronik bademcik iltihabı (aka angina) palatine bademciklerin düzenli olarak etkilendiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Kronik anjina, patojenik mikroorganizmaların geliştiği bademcikler üzerindeki tekrarlayan inflamatuar odaklarla karakterizedir. Hastalığın tedavisi, izole bir odada evde gerçekleşir. Boğaz ağrısı şiddetli formda ise, hastanın sabit bir infeksiyon bölümünde hastaneye yatırılması gereklidir.

Kronik tonsillit belirtileri

Angina, boğazın her iki tarafındaki bademciklerin tahrişidir. Anjina, sıklıkla enfeksiyon enfeksiyonu ile birlikte görülürse kronik kabul edilir. Artan bademcikler toksinleri salgılarlar ve normal kanallardan çıkamazlar, böylelikle böbrekler, bağırsaklar ve deri gibi diğer organları enfekte edebilirler.

Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

Kırmızı, sıcak ve şişmiş bademcikler;

Bademciklerin bir yüzey plakasının oluşturulması. Beyaz veya sarı olabilir;

Yutma yemi, hatta su veya tükürükte zorluklar;

Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi;

Ses kısıklığı;

Ağızdan hoş olmayan koku;

Boynu hareket ettirirken sertlik hissi;

Tekrarlayan ve kalıcı olabilen baş ağrıları.

Kronik bir anjina sırasında bademcikler parlak kırmızı olur. Bunlar şişkinlik ve yoğunlaşma ile karakterize edilir, lenf düğümleri büyütülür, bademcikler içinde yapışıklıklar veya sıvı irin oluşur. Bu tür bademcik iltihabı, romatizma, sepsis, tirotoksikoz, sedef hastalığı, egzama, bağışıklık bozuklukları ve bağ dokularının difüzyonu gibi diğer hastalıkların gelişimini destekleyebilir. Hastalığın belirtileri, 15 yaşın altındaki çocuklar ve adolesanlar için tipiktir.

Kronik anjina formları ve tezahürleri

Hastalığın iki şekli vardır

bademcikler üzerindeki iltihap sürecinin ilk lokal belirtilerinde görülür. Çocuklarda aşağıdaki gibi semptomlar olabilir: kulak ağrısı, ağız kuruluğu ve hoş olmayan bir koku ya da boğaza karışan bir şey.

Hastalığın kronik formunun ikinci şekli, vücut ısısında artış, yorgunluk, sakatlık, iştahsızlık, baş ağrısı ve eklem ağrılarında artışa işaret eder.

Geleneksel kronik anjin yöntemleri nasıl tedavi edilir?

Tedavi olabilir: genel restoratif, hipo-hassaslaştırıcı ve vitamin tedavisi. En muhafazakar tedavi: Furacillin, Penisilin, Sulfacil sodyum, manganez, Borik asit, Dioksidin, İyodinol, İnterferon, Peloidin. UHF, çamur tedavisi ve mikrodalga terapisini periyodik olarak tedavi etmek de gereklidir. Hastalık uygun beslenmeli ve beslenmelidir - gıda sadece sıcak ve yarı sıvı bir durum olmalıdır. Organizmanın dehidrasyonu meydana gelebileceğinden, bol ve sıcak içeceklerin tüketilmesi de gereklidir.

Vitaminoterapi, B, PP, askorbik, kalsiyum glukonat, fitoin, demir gibi bireysel vitamin gruplarının uygulanmasından oluşur. Böyle bir vitamin tedavisi yılda birkaç kez yapılmalıdır. Tedavi başarılı sonuç vermezse, genellikle atandı:

 • lakunotomiya,
 • kriyoterapi,
 • galvanik kostik,
 • diyatermi.

Tekrar tekrar değinildiği gibi, hastalığın nedensel faktörü bakteri ise, o zaman kronik tonsilliti antibiyotiklerle tedavi etmeniz gerekir. Tedaviye zamanında başlarsanız, hastalık iyileşir.

Tüm bu fonlar iyi olsa da, işe yaramıyorsa, doktor bademciklerin çıkarılması için bir operasyon sunabilir. Sadece bir profesyonel hastalık formunu belirleyebilir ve doğru tedaviyi reçete edebilir. Kendi kendine ilaç verme - sadece sağlığınızı ağırlaştırır.

Kronik anjina için fizyoterapi

Hastalığın fizyoterapik tedavisinin nasıl yapıldığını düşünün:

Bakterisidal yöntemler: KUF-boğaz irradyasyonu, bademcikler.

Antienflamatuvar yöntem: bademcikler alanına düşük yoğunlukta UHF-terapi, endoskopik, interferon SMV terapi bademcik alanı, bademcik kırmızı lazer, enfraruj lazer bademcik elektroforez.

Reparatif rejeneratif yöntemler: çinko, kalsiyum, kükürt, bademciklerin kızılötesi lazer tedavisi, hidrokortizonun ultrafonoforezi için tıbbi elektroforez.

kronik anjin immünostimülatör fizyoterapi yöntemleri: İnhalasyon tedavisi immünomodülatörler timüs EUV ışınlama dozlarının suberythermal LOC RF manyetik bölgesi.

Anjina kronik formunda anti-inflamatuar tedavi

Kırmızı lazer Bademcik infiltratif eksudatif süreçleri çözülmesi ve inflamasyonu çoğalmasını hızlandırdığı kolaylaştırır, fotobiyolojik süreçler, mikrovaskülatürün vazodilatasyona neden olur bademcikler lokal kan akımını normale ve inflamatuar odak susuz kalmasına neden olur aktive eder.

Lazer radyasyonu ile aktive edilen humoral faktörler, lokal kan akışını düzenler ve nötrofillerin fagositik aktivitesini artırır. Her bademcikte 2 dakika boyunca sabit bir modda, 4 mW gücünde kırmızı ışık uygulayın; 10 prosedürün akışı.

Kronik anjinanın onarıcı rejeneratif tedavi yöntemleri

Bademciklerin kızılötesi lazer tedavisi fibroblast uyarılmasını teşvik eder. Lazer radyasyon enerjisinin emilmesi sırasında oluşan proteinlerin, amino asitlerin, pigmentlerin ve bağ dokusunun denatürasyonunun ürünleri, dokularda endojen onarım ve trofik proses indükleyicileri olarak görev yapar. Her amigdala için 2 dakika boyunca kızılötesi radyasyon (<0.89 μm), 4 mW güç, frekans 1000 Hz, günlük olarak kullanılır; Kronik boğaz ağrısını tedavi etmek için 10 prosedürden oluşan bir kursa ihtiyacınız vardır.

Çinko, kalsiyum, sülfür elektroforezi - Sabit bir elektrik akımı gövdesi üzerinde kombine etki ve ilaçların patolojik odak alanı içine enjekte. Dokulardaki sabit bir elektrik akımının etkisi altında, tıbbi maddelerin konsantrasyonu artar, ilaçların etkisi artar. % 0.5 çinko sülfat çözeltisi (anoddan),% 2 kalsiyum klorür çözeltisini (anottan), kükürt,% 2 unitiol çözeltisini (katottan) uygulayın. Akım Gücü 2 mA, maruziyet süresi 15 dakika, günlük; Kronik boğaz ağrısını tedavi etmek için 10 prosedürden oluşan bir kursa ihtiyacınız vardır.

Ultrafoforez Hidrokortizon. ultrasonik titreşimlerin etkisi altında lizozomal enzimleri hücre enzimatik aktivitesini arttırmak ortaya çıkan enflamasyon odak hücresel döküntü ve patojenik mikrofloranın saflaştırma yol açar. Hücrelerin artan metabolizması, onarıcı doku rejenerasyonunu uyarır. dokuların slabovaskulyarizirovanyh (2-3 kez) yükselmiştir kan akışında mikrovasküler sonuçları lokal damar genişlemesini önemli inflamasyonda onarıcı rejenerasyonu hızlanır oksijenasyon ve metabolik oran, derecesi artar. % 0.5 Hidrokortizon merhem uygulayın. ultrasonik titreşim frekansı yoğunluğu 880 kHz 0,2 W / cm2, sürekli mod kararsız yöntem olup, bu alanda, her gün 3 dakika maruz kalma süresi; kronik boğaz ağrısı tedavisi için, 7-10 prosedürleri bir ders gerekir.

Kronik tonsillit fizyoterapisinin immün sistemi uyarıcı yöntemleri

LOK - kanın lazerle ışınlanması (transkütanöz). Darbeli (10-5.000 Hz) modda üretilen kızılötesi (X = -0.8-1.2 μm) aralığın optik radyasyonu kullanılır. Lazer radyasyonunun etkisi altında, cilt immünojenezi, metabolik süreçler aktive edilir, serum ve kompleman sisteminin bakterisid aktivitesi artar, serumda immünoglobulin içeriği artar ve C-reaktif proteinin seviyesi azalır. LOK, vücudun antimikrobiyal direnci üzerinde faydalı bir etkisi olan mikro dolaşımı geliştirir. Eritrosit enzim sistemlerinin aktivasyonu sonucu kanın oksijen kapasitesi artmaktadır. trombosit agregasyonu ve fibrinojen azalma oranı, trombüs yavaşlatır, serbest heparin, kan serumu fibrinolitik aktivite seviyelerini artmaktadır.

NLOK (kanın supravenöz lazer irradyasyonu) kütanal venin projeksiyon bölgesinde gerçekleştirilir, teknik stabildir, nabızda güç 4-10 W, frekans 50 Hz, maruziyet süresi 4-5 dakikadır, prosedürler günlük veya her gün yapılır; kronik boğaz ağrısı tedavisi için, 7-10 prosedürleri bir ders gerekir.

Timüsün yüksek frekanslı manyetoterapisi. Amaç, vücudun bağışıklığını arttırmaktır. Yüksek frekanslı manyetoterapinin etkisi altında, immünobiyolojik süreçler, T hücre bağışıklığı, mikroorganizmaların inhibisyonu, onarıcı süreçlerin uyarılması meydana gelir. Bu etki, timus bölgesinde 40.68 MHz'lik bir frekansta küçük bir indüktörle, 20 W'lık bir güçle, günlük olarak veya her gün 5-7 dakika boyunca gerçekleştirilir; Kronik anjina tedavisinde, 5 prosedürlük bir kursa ihtiyacınız vardır.

Kontrendikasyonlar - zehirlenme belirtileri, hipertermi.

Kronik anjinin Sanatorium tedavisi

Kronik tonsillit olan hastalar Borovoye, Zvenigorod, Anapa, Evpatoria, Gelendzhik, Kırım, Pyatigorsk, Nalçik, Odessa, Albena, Nantali, Cannes, Kötü Woerishofen, Alicante iklimsel tatil gönderilir.

Kronik anjinanın sanatoryum tedavisi yönündeki kontrendikasyonlar, hastalığın akut periyodu, kronik sürecin alevlenmesi, fizyoterapik tedaviye genel kontrendikasyonlardır.

Fizioprofilaktika kronik anjina bağışıklık sistemini (immün sistemi uyarıcı tedavi kronik anjin), bademcik (bakterisit) yöntemlerinin bakteriyel kontaminasyon indirgeme uyararak, tezahürlerinin şiddetinin azaltılması, alevlenme önlenmesi amaçlanmıştır.

Kronik Kalıcı Anjina Nedenleri ve Önlenmesi

Kronik anjina çoğunlukla çocuklar tarafından etkilenir. Hastalık gibi faktörler nedeniyle ilerlemeye başlar:

Kronik boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) - sık tekrarlama ve genel zehirlenme belirtileri olan palatine bezlerinin kalıcı iltihaplanması. Bu, Avicenna zamanından beri bilinen, dünyadaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Çocuklarda olguların insidansı% 13-15, erişkinler arasında ise% 7-11'dir. Enflamatuar sürecin görünümü ve seyri bir dizi özelliğe sahiptir. Bu onlar hakkında ve biz konuşacağız. Ayrıca, patolojik durumun semptomlarını ve tedavisini ayrıntılı olarak ele alalım.

Hastalığın gelişimi ve sonuçları

Kronik bademcik iltihabının nedenleri oldukça çeşitlidir, ancak çoğu zaman hastalığın gelişimi tedavi edilmemiş bir bademcik iltihabına yol açar. Akut inflamasyondan sonra hastalığın normal seyrinde, bademcikler halsizlik öncesi ile aynı yapıyı kazanırlar. Ancak zayıflamış bağışıklığı olan bazı vakalarda insan vücudu patolojik süreci tamamlama becerisini kaybeder ve kronik bir karakter kazanır. Bu nedenle, bezlerde, olumsuz faktörlerin etkisi altında sürekli şiddetlenen, iltihap odağı kalmaktadır.

bronşit, farenjit, endokardit, romatizmal ateş, kalp hastalığı: durgun enflamatuar proses, belki de solunum sistemi ve iç organların hastalıkların en yaygın nedenidir. Böylece, ilk bakışta zararsız, hastalık uzun bir süre ve sürekli olarak savaşılması gereken bir sürü sorun getirebilir.

semptomlar

Kronik anjina semptomları sıklıkla gelişir ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirir. Yavaş enflamatuar süreç vücut sıcaklığında 37.2-37.5 ° C'ye kadar, uzun süreli (bazen 4-6 aya kadar) artış gösterir, kuruluk ve boğaz ağrısına neden olur.

Ayrıca, diğer kronik anjin belirtileri vardır:

 • mukoza boğazının kızarması ve kalınlaşması;
 • bademciklerin yapısında değişiklik (gevşetme veya konsolidasyon);
 • Kalıcı zayıflık, artan yorgunluk, sinirlilik;
 • bademciklerin lacunalarında pürülan fişler veya sıvı irin;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Yukarıdakilerden üç veya daha fazla işaretin varlığı, yavaş bir inflamasyon olasılığını gösterir.

Kronik anjina telafi veya dekompanse edilir. İlk durumda, etkilenen bademcikler işlevlerini yerine getirir ve tedaviye oldukça uygundurlar.

Yavaş bademcik iltihabı genellikle solunum yolu hastalıkları ve diğer patolojik süreçlerle komplike hale gelir.

tedavi

Kronik bir hastalığı nasıl tedavi edebilirim? Terapötik önlemlerin ana yönü, lokal ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi ve iltihap belirtilerinin ortadan kaldırılması olmalıdır. Bademcik iltihabı ile mücadele, konservatif ve cerrahi tedavi yöntemlerinin kullanımını içerir.

Konservatif tedavi

İlaç kullanımı, enflamatuar sürecin tedavisinde öncelikli bir aşamadır. Aynı zamanda, sadece ilaçlara odaklanmamalı. Terapi karmaşık ve çok yönlü olmalıdır.

antibiyotikler

Antibiyotikler anjinada kullanılan ana ilaç olarak kabul edilir, çünkü hastalığın patojenlerini doğrudan tahrip ederler. Aynı zamanda, penisilinler bademcik iltihabı için ana ilaç olmaya devam etmektedir. Uygun etkiye sahip olmadıkları veya alerjilere neden olmadıkları takdirde, diğer antibiyotikler tedavi rejimine dahil edilir.

Anjina tedavisi için, aşağıdaki ilaçlar sıklıkla kullanılır:

 • penisilinler - Fenoksimetilpenisilin, Augmentin, Ampisilin;
 • makrolidler - Klaritromisin, Azitromisin (Sumamed);
 • sefalosporinler - Sefuroksim.

Antibiyotik kullanımı zorunlu tıbbi tavsiye gerektirir. Çocuklarda ve hamile kadınlarda antimikrobiyal reçete özelliği onların katı dozaj ve kabul süresidir.

Anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar

Kronik anjinaya başka ne yapabilirsin? Bezler alanında zamanında ve yetkin bir tedavi olmadan belirgin bir inflamatuar süreç ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, steroid olmayan grubun antienflamatuar ilaçları, bademcik iltihabı belirtilerini ortadan kaldırmak için aktif olarak kullanılmaktadır:

 • parasetamol;
 • diklofenak;
 • indometasin;
 • nimesulid;
 • Naproksen.

Boğazdaki ağrıyı azaltır, sıcaklığı düşürür ve hastanın genel durumunu iyileştirir.

Topikal kullanım için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, doğrudan iltihap odağı üzerinde etkili olan ilaçların kullanımını içerir. Lokal bir ilaç olarak, antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve antiseptik bileşenleri içeren çeşitli spreyler ve emilim tabletleri kullanılır:

 • aerosoller - Ingalipt, Stopangin, Hexoral;
 • lolipop - Travisil, Strepsils, Lizobakt, Pharingosept (Ambazon).

Daha iyi verim elde etmek için, çeşitli yerel preparasyon biçimlerini birleştirmek gerekir, çünkü spreyler daha güçlü fakat daha kısa bir aksiyona sahiptir ve pastiller ve pastiller 60 dakika boyunca çalışır.

Yemekten sonra yarım saat içinde yerel ilaçlar kullanmanız önerilir. Spreyler, mümkün olduğu kadar bölgeyi kapsayacak şekilde derin bir nefes üzerine püskürtülür.

soluk alma

Bademcik iltihabında inhalasyon, diğer terapötik önlemlerle eşit olarak kullanılır. İltihaplı bademcikleri olumlu etkiler ve iyileşmeyi hızlandırırlar. Prosedürler, bezleri iyi temizleyen ve dezenfekte eden bitkisel infüzyonlar ve antiseptik maddelerle gerçekleştirilir. Yerel preparatlar arasında, Miramistin ve Furacilin en etkili olanlardır. Çözeltileri işlemek için 1: 1 oranında sıcak su ile seyreltin.

Boğazın ödemini ortadan kaldırmak ve solunumu kolaylaştırmak için sodyum kromoglikat kullanın. Ürün bir sıvı içinde çözülür ve günde birkaç kez bir nebülizör aracılığıyla uygulanır. Alerjik reaksiyonlara eğilimli olarak, inhalasyonlar deniz tuzu veya maden suyu ile yapılır.

Şifalı bitkilerin iltihaplı bezleri üzerinde iyi etkiler: Papatya eczane, kadife çiçeği, adaçayı, okaliptüs. Bitkisel infüzyona birkaç damla uçucu yağ eklenebilir.

Düzgün seçilmiş araçlar, hastaları bademcik iltihabı semptomlarını hızla rahatlatabilir ve komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir.

Boğaz durulama

Kronik tonsilliti tedavi etmenin bir başka harika yolu. Durulama, bademciği pus ve mikroplardan temizler, ağrı ve iltihaplanmayı giderir, mukoza zarını nemlendirir.

Prosedür için ilaçlar veya şifalı otlar infüzyonu kullanın. Boğazın sulanması için en popüler araç, birkaç damla tentür iyot ilavesiyle bir soda ve tuz çözeltisidir. Bu basit tarif, anjinin tüm semptomlarını hızla ortadan kaldırır.

Bademcik iltihabı için eczaneler en popüler olanlardır:

Durulama çözeltisinde, 2-3 damla uçucu yağ eklenebilir. Göz önüne alınan tüm ilaçlar patojenik mikrofloranın büyümesini engeller, iltihap ve ödemleri azaltır.

Diğer konservatif tedavi yöntemleri

İlaç tedavisine ek olarak, düşük frekanslı ultrason (ultrafonoforez) kullanılır. Lokal ve genel immünite aktive edilir, vasküler geçirgenlik geliştirilir.

Kronik anjin tedavisi için Tonsillor aparatı kullanılır. Bununla birlikte, lacuna antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Durumda belirgin bir iyileşme 6-7 seanstan sonra kaydedilir, ancak genellikle 10-12 prosedürler reçete edilir.

Kronik tonsillitte, ultrason bir Lysobact veya Chlorhexidine çözeltisi ile gerçekleştirilir. Angina viral yapısında, Viferon kullanılır. Skar değişikliklerini azaltmak için, Lugol en sık tanıtıldı.

Kriyodestrit (soğuğa maruz kalma), boğazdaki ağrı ve hissi hafifletir, hastanın genel durumunu iyileştirir. İade süresi 6 aydan az olmamakta, bu da kronik bir form için çok iyidir.

Crotherapy bağımsız bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir veya karmaşık bir tedaviye dahil edilebilir. Etki lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedür kansız ve ağrısızdır, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve hastaneye yatmayı gerektirmez.

Halk ilaçları

Kronik anginada kürlenme, alternatif tıbbın tariflerine yardımcı olacaktır. İlaç tedavisine mükemmel bir katkı sunacak ve sağlığınıza zarar vermeyeceklerdir.

Bademcik iltihabı belirtileri ile mücadele etmek için en sık arıcılık, pancar suyu, yabani gül, limon, aloe suyu kullanın.

Tedavi için aşağıdaki tarifler kullanılır:

 • otlar, elma sirkesi, tuz, pancar suyu demetleri ile durulayın;
 • votka veya alkolün sıkıştırılması;
 • bal ile sıcak süt kullanımı.

Yavaşça eriyen bir boğaz ağzı ile bir kaşık bal tatlısı yemek için çok yararlıdır. Bu, bademcikleri pürülan çökellerden arındırmanıza, anestezi etmenize ve inflamasyonu azaltmanıza olanak tanır. Halk ilaçları ile tedavi doktor ile anlaşılmalıdır ve hiçbir şekilde ilaç ile değiştirilmelidir.

Ameliyat tedavisi

Dekompanse edilmiş bademcik iltihabı ile, sadece cerrahi operasyon hastanın durumunu iyileştirir. Uzun yıllar iltihaplanma belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Tonsillektomi (bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılması) en aşırı durumlarda uygulanır. Günümüzde bu tür bir müdahale artık yeterli değildir, çünkü yeterince etkili değildir ve bir komplikasyon riski ile ilişkilidir. Bu nedenle günümüzde lazer lacunotomi giderek artmaktadır - ultrason maruziyeti.

Ameliyatta kontrendikasyonlar:

 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • diabetes mellitus;
 • hamileliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemi;
 • tüberküloz.

Müdahalenin ardından, hastanın yılda iki kez doktora gitmesi ve profilaktik tıbbi muayeneye girmesi önerilir.

Kronik anjina şeklini tedavi etmek birincil iltihaptan çok daha zordur. Bu nedenle, bademcik iltihabının ilk semptomlarının bir doktora gitmesi ve yeterli tedaviye başlaması gerektiğinde. Patolojik süreci sonuna kadar iyileştirmek çok önemlidir. Bu, hastalığın kronik bir forma geçişini engelleyecek ve komplikasyon riskini azaltacaktır.

Kronik boğaz ağrısı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

 • Birkaç hafta, aylar boyunca boğaz ağrısı.
 • Yutulduğunda hoş olmayan duygular.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Genellikle tekrarlayan anjina (yılda en az 2-3 kez).
 • Vücut ısısında subfebrile rakamlara (38 ° 'ye kadar) kadar artış.
 • Kronik yorgunluk, artan yorgunluk.
 • Terleme.

Komplikasyon yokluğunda kronik tonsillitin klinik tablosu bu semptomlarla sınırlıdır. Onların görünüşü tıbbi yardım almak ve tam teşekküllü bir tedavi düzenlemek için bir uzman gerektirir.

Kronik boğaz ağrısı teşhisi

Kulak burun boğaz uzmanı kronik bademcik iltihabı teşhisi ve tedavisi ile ilgilenir. Hastanın şikayetlerini dinler, anamnez toplar ve palatine bademcikleri inceler.


Kronik anjinada doktor aşağıdaki değişiklikleri belirleyecektir.:

 • Bademcikler içinde pürülan tıkaçlar.
 • Artan veya azaltılmış bademcikler.
 • Bademciklerin gevşek yüzeyi.
 • Palatine kemerin kenarlarının kızarıklık ve şişmesi.
 • Bademcikler ve palatinler arasındaki yapışmalar.
 • Submaksiller ve servikal bölgelerin lenf düğümlerinin büyütülmesi.

Tanıyı aydınlatmak için, inflamatuar sürecin şiddetini değerlendirmek için genel bir kan testi yapılır. Kronik anjinadan şüphelenilen komplikasyonlardan şüphelenilirse, hasta elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EchoCG), genel ve biyokimyasal idrar analizi ve bir dizi başka çalışma ile takip edilir.

Konservatif tedavi

Kronik anjina tedavisinde konservatif yöntemlerle başlanır. Genellikle bu, 1-2 yıla kadar süren ve hastaya net bir şekilde uyum gerektiren bir kurs terapisidir.

Kronik anjina tedavisinde temel ilaçlar ve yöntemler

Ne yazık ki, tüm hastalarda kronik anjinayı tedavi edebilen konservatif yöntemler yoktur. Semptomlar azalır, genel durum iyileşir, ancak inflamasyonun odak noktası devam eder.

Halk ilaçları ile tedavi

Hatta doktor çağrısı öncesinde birçok hasta boğaz ağrısı halk ilaçları ile tedavi başlar. Bu tür yöntemlerin oldukça etkili olmasına rağmen, konservatif tedavinin yanı sıra, bademciklerdeki enflamatuar odağı her zaman ortadan kaldırmaya yardımcı olmazlar. Dahası, sürecin zor seyrinde, geleneksel tıp sadece boğaz ağrısını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesine de katkıda bulunur.

Kronik anjina tedavisinde birçok hasta aşağıdaki yöntemleri kullanır.:

 • Orofarenks, sıcak bir papatya çözeltisi ile durulayın.
 • Benzer durulama, ancak bir tuz ve soda çözeltisi ile.
 • Elma sirkesi ile durulayın.
 • Bir yemek kaşığı propolisin seyreltildiği kaynar su ile tankın üstünde solunması.

Tüm bu yöntemleri kullanırken, boğaz ağrısını tedavi etmenize izin vermediklerini, ancak sadece hastalığın belirtilerini ortadan kaldırdıklarını hatırlamanız gerekir.

Cerrahi tedavi

Bugüne kadar, kronik anjini tedavi etmenin tek% 100'ü ameliyattır. Birçok hasta için bu gerçek bir testtir, çünkü az sayıda insan cerrahın neşterinden korkmaz. Ne yazık ki, ilaçların etkisizliği ile, onları anjina ile tedavi etmek tamamen anlamsızdır.

Tonsillektomi veya bademciklerin çıkarılması için cerrahi, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Süresi yarım saatten fazla değildir, ancak birçok yapışma ve yapışma varsa daha fazla olabilir. Bir hayli korkunç bir görünüme rağmen, operasyon çoğu hasta tarafından oldukça basit ve iyi tolere edilir.

Konservatif tedaviden farklı olarak, operasyon sadece inflamatuar odağı tamamen ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonların gelişmesini de önler.

Kronik boğaz ağrısı komplikasyonları

İnsan vücudunda, her şey birbiriyle bağlantılıdır ve küçük boyutlarına rağmen iltihaplı palatine bademcikler, tedavi edilmedikleri takdirde sağlığa önemli ölçüde zarar verebilirler.

Patolojik süreç farinksin komşu dokularına yayıldığında, paratonzillit ve tonsil apsesi gelişebilir. Her iki durum da pürülan komplikasyonlardır ve acil cerrahi bakım gerektirir.

Kronik boğaz ağrısını uzun süre tedavi etmiyorsanız ya da yanlış yapıyorsanız, zamanla toksik-alerjik bir karakter kazanır ve iç organlardan gelen ihlallere yol açar.

Gibi ciddi komplikasyonlar:

 • Romatizma, kalbe, eklemlere ve beyne verilen hasarlarla ilerleyen sistemik bir bağ dokusu hastalığıdır. Bu hastalığı tedavi etmek çok zordur, hormonal preparatlar bu amaçla kullanılır. Sıklıkla romatizma, kalp hastalığının ve sonraki kronik kalp yetmezliğinin gelişmesine yol açar.
 • Artrit veya eklem iltihabı.
 • Glomerülonefrit veya böbreklerin glomerüler aparatının iltihaplanması, artan basınca, şişmeye, kronik böbrek yetmezliğine yol açar.

Kronik anjina, zorunlu tedavi gerektiren yaygın bir hastalıktır. Bir doktora sadece zamanında erişim ve cerrahi tedavi dahil olmak üzere tam bir terapötik tedavi, enflamatuar süreci ortadan kaldırabilir, ciddi komplikasyonların gelişmesini önleyebilir ve normal ve sağlıklı bir hayata dönebilir.

Kronik boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Kronik bademcik iltihabı: nasıl ve ne zaman tedavi edilir

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanması ile birlikte görülen patolojik bir süreçtir. Hastanın patolojik süreci sırasında, boğaz ağrısı, sıcaklık artışı gibi semptomlar ziyaret edilir.

Tamamlanmamış akut formdan sonra kronik bir anjina formu vardır. Çoğu zaman insanlar kronik bademcik iltihabını bir kez ve nasıl tedavi edebileceklerini soruyorlar? Tabii ki, tek doğru çözüm operasyon olacak. Ancak, hastalıktan korunmak için konservatif yollarla mümkün olduğu durumlar söz konusudur.

Yetişkinlerde eliminasyon yöntemleri

Kronik bir formda bademcik iltihabı bir yetişkin etkilediyse, o zaman tedavi, ilaç kullanımı ve halk tedavisi ile ondan kurtulabilirsiniz.

ilaçlar

Hastalığın üstesinden gelmek için, bu tür ilaçları kullanmaya değer:

 1. ateş düşürücü. Ve sadece sıcaklık 38 dereceden daha yüksek değilse lead'i alın. Bunun nedeni, yüksek sıcaklığın etkisi altında patojen mikrofloranın baskılanmasıdır. Sıcaklığın düşürülmesi Paracetamol ve Ibuprofen gibi etkili araçlara yardımcı olacaktır. Ama bu makalede İbuprofen ve Parasetamol soğuk algınlığına nasıl başvurulur.

 • antihistaminikler. Bademcik iltihabı için kronik form bademcikler, yumuşak damak şişmesi ile karakterizedir. Genellikle bir alerji var. Semptomları gidermek için Diazolin, Cetrin, Zodak gibi ilaçları kullanmanız gerekir.

  Alerji tedavisi için Zodak

 • probiyotikler. Antibakteriyel ilaçlar uygulanması, gastrointestinal sistemin bir bozulma var. Sonuç olarak, hastanın karın ağrısı, ishal, mide bulantısı, kusma gibi belirtileri vardır. Sindirim sisteminin çalışmasını ayarlamak için, Acipol, Normoflorin, Gastroparm gibi ilaçların kullanılması gereklidir.

  Acipol tedavisi ve önlenmesi için

  Vakumlu çamaşır lacunae

  Düzenli durulama ve ilaç kullanımı ile hastalığın ortadan kaldırılması her zaman mümkün değildir. Bıldırcınlarda bulunan yiyecek kalıntılarından kurtulmak için bademciklerin lakunalarını vakumla emdirmek gerekir. Bu manipülasyonun özü, baskı altında tüm birikmiş içeriklerin dışarı pompalanması ve oluşan boşlukların bir antiseptik ile doldurulması gerçeğine dayanır.

  Bu, launanın vakumla yıkanmasıdır

  Donanım ile karşılaştırıldığında bu tekniğin birçok avantajı vardır. Ana avantaj, bir delinme yapılmasına gerek olmaması ve sonuç olarak, dokuların bütünlüğünün korunmuş olmasıdır. Başka bir vakumlu temizlik daha az hoş olmayan bir manipülasyon. Ancak hasta muayenesinden sonra sadece bir uzman tayin edin.

  Onkolojik bir hastalık tehdidi varsa, doktorlar bademcik çıkarma operasyonu yapmaya karar verirler. İşlem farklı şekillerde gerçekleştirilir. Çoğu zaman enstrümantal ve lazer yöntemini kullanır.

  Kanser varsa, o zaman özel ilaçlar yardımı ile terapi yürütmek ve ayrıca metastaz varlığı için tüm organizmayı kontrol etmek gereklidir. Bir lazer yardımıyla kronik bademcik iltihabından kurtulduktan sonra, insan bağışıklık sistemine dikkat etmek gerekir. Ek olarak, sindirim sistemini ve tüm vücudu patojenik mikropların nüfuzundan nasıl koruyacağınızı bilmeniz gerekir.

  Kronik tonsillitin kaldırılmasında:

  Halk yöntemleri

  Patolojik sürecin seyrini kolaylaştırmak için, aşağıdaki kanıtlanmış tarifleri kullanabilirsiniz:

  1. Bal ve limon ile sıcak çay. Şifalı bir içecek almak için nane, rhodiola rosea, papatya, ahududu, frenk üzümü, böğürtlen, köpek gülü gibi bitkileri kullanmalısınız. Ama zencefil ve ballı çayı soğuk olarak nasıl kullanacağınız, bu yazıda okuyabilirsiniz.

  Bal ve limon ile sıcak çay

 • propolis. Bu ürün antiviral, antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, propolis bağışıklığı mükemmel şekilde artırır. 2-4 hafta boyunca günde 2 kez çiğniyorsun.

  Kronik tonsillit tedavisi için propolis

 • Propolis tentürü. 10 gram ham madde almanız, 10 ml alkol almanız gerekir. 7 gün ısrar et. Ardından 100 ml su ile süzülür ve seyreltilir. Çayın içine bal ile eklenmesi gereken birkaç damla miktarında kullanın. Bir genyantritis nebulajzeromda propolisle yapılan inhalasyonların, her şeyden önce uygulanması ve bunların nasıl yapılacağı veya yapılması gerektiği önemlidir. Bu makaleyi anlamaya yardımcı olacak.

  Propolis tentürü

  Çocukta kronik bir hastalığı ortadan kaldırma yöntemleri

  Çoğu zaman hastalığın kronik formu küçük hastalarda teşhis edilir. Hastalıktan kurtulmak, ancak karmaşık tedaviye bağlıysanız tamamen mümkündür.

  Yerel tedavi

  Remisyon sırasında, kronik bademcik iltihabı için lokal terapi, aşağıdaki önerilere uymayı içerir:

  1. Etkilenen organların kanallarının antiseptik solüsyonlarla yıkanması. Prosedür bir şırınga ve bir Tonsillor cihazı kullanılarak yapılabilir. Bu amaçla farklı memeleri vardır.

  Tonsillit tedavisi için bademcik

 • Ultrasonlu ilaçlarla bademciklerin sulanması. Burada aynı ilacı kullanıyorlar, ancak sadece meme değişiyor. Antiseptik rolünde Miramistin kullanılır.
 • Bu prosedürleri evde yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, geniş bir kabı suyla doldurmanız, kaynatmanız ve birkaç damla çay ağacı yağı eklemeniz gerekir. Çocuk kafasını eğmeli ve havluyla doldurmalıdır. Çocuk yorgunlaşana kadar çiftleri iyileştirin.

  Tonsillit tedavisi için inhalasyon

  Kronik bademcik iltihabının en önemli avantajı, cildin gözeneklerinin temizlenmesinin mümkün olmasıdır. İnhalasyon, sadece anjinin kronik formu için değil, kuru öksürük tedavisinde de etkili bir tedavi yöntemidir. Ama nebulizatör ile bir çocuğa soğuk algınlığı yapması ve bu yazıda hangi ilacın ele alındığı.

  Ve burada Pulmicort'u çocuklarda bir tracheitis'e nasıl uygulayacağınız doğru. ve bu aracın nasıl etkili bir şekilde kullanıldığı, bu makalede çok ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

  Tracheitis için ne tür bir ilaç kullanılmalı ve nasıl seçileceği bu makalede açıklanmaktadır.

  Akut tracheitin nasıl tedavi edildiğini bilmek de ilginç olacaktır: http://prolor.ru/g/lechenie/ostryj-traxeit.html

  Ancak, bu makalede, ilk olarak hangi ilaçların alınması gerektiği, traktitis ile öksürük nasıl yatıştırılır.

  Halk tedavisi

  Evde, bir çocukta kronik bademcik iltihabı, aşağıdaki kanıtlanmış tariflerin yardımı ile bir kez ve herkes için tedavi edilebilir:

  1. sarımsak. 3 diş sarımsak ve 200 ml süt alın. Önce sarımsakla sarımsak doğrayın ve ardından ılık süt dökün. Karışımı filtreleyin ve boğaz ağrısını yıkamak için uygulayın. Ve burada soğanlar için soğanı ve sarımsak nasıl kullanılır. ve bu aracın nasıl etkili bir şekilde kullanıldığı, bu makalede çok ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

  Sarımsak tedavisi için

 • karanfil. Bu aracın yardımıyla tüm lenfatik sistemi temizlemek mümkündür. Bunu yapmak için, karanfil tentür olarak kullanın. 5 g miktarında alınmalı ve 200 ml kaynar su dökülmelidir. Bir gün bekleyin, yedikten sonra süzün ve kullanın.

  Bademcik iltihabı tedavisinde karanfil

  Lazer tedavisi

  Lazer tedavisi, iyileşme süreci ani iken bademciklerdeki inflamatuar süreci kaldırabilir. Kabartma 2-3 gün içinde gelir. Lazer radyasyon, bir fizyoterapi olarak bademcik iltihabının konservatif tedavisi için kullanılır. Tedavi süresi 10 gündür.

  kriolechenie

  Bu prosedür, soğuk insan vücudu üzerindeki etkiyi içerir. Kriyoterapi genel ve yerel olarak ayrılır. İkinci seçenek, merkezi sinir sistemini etkilemezken yüzey etkilerine neden olur. Bademcik dokusuna maruz kaldıklarında, yok edilir, parçalanır ve temizlenir. İşlem 3 yaşından büyük çocuklar için yapılabilir.

  Komarovsky'nin Görüşü

  Ünlü çocuk doktoru Komarovsky, ebeveynlerin eylemlerinin çocuğun vücudunu kronik bademcik iltihabından korumayı hedeflemesi gerektiğine inanmaktadır. Ne de olsa terapi, tedaviden farklı olarak her zaman karmaşık bir süreçtir.

  Patolojinin önlenmesini amaçlayan ana önlemler, küçük bir hastanın yaşam tarzını düzeltmek ve doğru şekilde organize etmektir. Şunları içerir:

  1. Kırıntısını vücudunun ihtiyaçlarına göre besleyin.
  2. Vücudu temperleyin.
  3. Fiziksel aktivitede çalışın.
  4. Bebeğin temasını ev kimyasalları ve tozla sınırlayın.
  5. Bebeğin soluduğu havanın fiziksel özelliklerini optimize edin.

  Çocuklarda Komarovsky'ye göre tonsillit tedavisi de sunulan etkinlikleri içermelidir. Eğer vücudu enflamatuar sürecin gelişmesinden koruyamazsanız, terapi mümkün olduğunca erken başlamalıdır, çünkü bu ciddi sonuçlar doğurur.

  Videoda Komarovsky'nin kronik tonsillit hakkındaki görüşü:

  Kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri konservatif ve operatif olarak ayrılır. Aşağıdakiler muhafazakar olarak sınıflandırılabilir:

  1. İmmünostimulant ve vitamin komplekslerinin uygulanması.
  2. Çözeltilerin inceltilmesi;
  3. Anti-inflamatuar, antialerjik ve antimikrobiyal etkiye sahip olacak ilaçların kullanımı.

  Kronik bir formdan bademcik iltihabından kurtulmak o kadar kolay değildir. Sadece ilgilenen doktorun gereksinimleri karşılanırsa bunu yapmak mümkündür. Bunun için iki yöntem uygulayabilir - konservatif ve operatif. İlk seçenek güçsüz ise, doktor etkilenen bademciklerin çıkarıldığı, dolayısıyla enflamatuar sürecin kendisi tarafından gerçekleştirilen operasyonu yürütmeye karar verir.

  Kronik angina tedavisi ve belirtileri | Kronik anjin nasıl tedavi edilir

  Kronik bademcik iltihabı (aka angina) palatine bademciklerin düzenli olarak etkilendiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Kronik anjina, patojenik mikroorganizmaların geliştiği bademcikler üzerindeki tekrarlayan inflamatuar odaklarla karakterizedir. Hastalığın tedavisi, izole bir odada evde gerçekleşir. Boğaz ağrısı şiddetli formda ise, hastanın sabit bir infeksiyon bölümünde hastaneye yatırılması gereklidir.

  Kronik tonsillit belirtileri

  Angina, boğazın her iki tarafındaki bademciklerin tahrişidir. Anjina, sıklıkla enfeksiyon enfeksiyonu ile birlikte görülürse kronik kabul edilir. Artan bademcikler toksinleri salgılarlar ve normal kanallardan çıkamazlar, böylelikle böbrekler, bağırsaklar ve deri gibi diğer organları enfekte edebilirler.

  Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

  Kırmızı, sıcak ve şişmiş bademcikler;

  Boynu hareket ettirirken sertlik hissi;

  Tekrarlayan ve kalıcı olabilen baş ağrıları.

  Kronik bir anjina sırasında bademcikler parlak kırmızı olur. Bunlar şişkinlik ve yoğunlaşma ile karakterize edilir, lenf düğümleri büyütülür, bademcikler içinde yapışıklıklar veya sıvı irin oluşur. Bu tür bademcik iltihabı, romatizma, sepsis, tirotoksikoz, sedef hastalığı, egzama, bağışıklık bozuklukları ve bağ dokularının difüzyonu gibi diğer hastalıkların gelişimini destekleyebilir. Hastalığın belirtileri, 15 yaşın altındaki çocuklar ve adolesanlar için tipiktir.

  Kronik anjina formları ve tezahürleri

  Hastalığın iki şekli vardır

  bademcikler üzerindeki iltihap sürecinin ilk lokal belirtilerinde görülür. Çocuklarda aşağıdaki gibi semptomlar olabilir: kulak ağrısı, ağız kuruluğu ve hoş olmayan bir koku ya da boğaza karışan bir şey.

  Hastalığın kronik formunun ikinci şekli, vücut ısısında artış, yorgunluk, sakatlık, iştahsızlık, baş ağrısı ve eklem ağrılarında artışa işaret eder.

  Geleneksel kronik anjin yöntemleri nasıl tedavi edilir?

  Tedavi olabilir: genel restoratif, hipo-hassaslaştırıcı ve vitamin tedavisi. En muhafazakar tedavi: Furacillin, Penisilin, Sulfacil sodyum, manganez, Borik asit, Dioksidin, İyodinol, İnterferon, Peloidin. UHF, çamur tedavisi ve mikrodalga terapisini periyodik olarak tedavi etmek de gereklidir. Hastalık uygun beslenmeli ve beslenmelidir - gıda sadece sıcak ve yarı sıvı bir durum olmalıdır. Organizmanın dehidrasyonu meydana gelebileceğinden, bol ve sıcak içeceklerin tüketilmesi de gereklidir.

  Vitaminoterapi, B, PP, askorbik, kalsiyum glukonat, fitoin, demir gibi bireysel vitamin gruplarının uygulanmasından oluşur. Böyle bir vitamin tedavisi yılda birkaç kez yapılmalıdır. Tedavi başarılı sonuç vermezse, genellikle atandı:

  • lakunotomiya,
  • kriyoterapi,
  • galvanik kostik,
  • diyatermi.

  Tekrar tekrar değinildiği gibi, hastalığın nedensel faktörü bakteri ise, o zaman kronik tonsilliti antibiyotiklerle tedavi etmeniz gerekir. Tedaviye zamanında başlarsanız, hastalık iyileşir.

  Tüm bu fonlar iyi olsa da, işe yaramıyorsa, doktor bademciklerin çıkarılması için bir operasyon sunabilir. Sadece bir profesyonel hastalık formunu belirleyebilir ve doğru tedaviyi reçete edebilir. Kendi kendine ilaç verme - sadece sağlığınızı ağırlaştırır.

  Kronik anjina için fizyoterapi

  Hastalığın fizyoterapik tedavisinin nasıl yapıldığını düşünün:

  Bakterisidal yöntemler: KUF-boğaz irradyasyonu, bademcikler.

  Antienflamatuvar yöntem: bademcikler alanına düşük yoğunlukta UHF-terapi, endoskopik, interferon SMV terapi bademcik alanı, bademcik kırmızı lazer, enfraruj lazer bademcik elektroforez.

  Reparatif rejeneratif yöntemler: çinko, kalsiyum, kükürt, bademciklerin kızılötesi lazer tedavisi, hidrokortizonun ultrafonoforezi için tıbbi elektroforez.

  kronik anjin immünostimülatör fizyoterapi yöntemleri: İnhalasyon tedavisi immünomodülatörler timüs EUV ışınlama dozlarının suberythermal LOC RF manyetik bölgesi.

  Anjina kronik formunda anti-inflamatuar tedavi

  Kırmızı lazer Bademcik infiltratif eksudatif süreçleri çözülmesi ve inflamasyonu çoğalmasını hızlandırdığı kolaylaştırır, fotobiyolojik süreçler, mikrovaskülatürün vazodilatasyona neden olur bademcikler lokal kan akımını normale ve inflamatuar odak susuz kalmasına neden olur aktive eder.

  Lazer radyasyonu ile aktive edilen humoral faktörler, lokal kan akışını düzenler ve nötrofillerin fagositik aktivitesini artırır. Her bademcikte 2 dakika boyunca sabit bir modda, 4 mW gücünde kırmızı ışık uygulayın; 10 prosedürün akışı.

  Kronik anjinanın onarıcı rejeneratif tedavi yöntemleri

  Bademciklerin kızılötesi lazer tedavisi fibroblast uyarılmasını teşvik eder. Lazer radyasyon enerjisinin emilmesi sırasında oluşan proteinlerin, amino asitlerin, pigmentlerin ve bağ dokusunun denatürasyonunun ürünleri, dokularda endojen onarım ve trofik proses indükleyicileri olarak görev yapar. Her amigdala için 2 dakika boyunca kızılötesi radyasyon (<0.89 μm), 4 mW güç, frekans 1000 Hz, günlük olarak kullanılır; Kronik boğaz ağrısını tedavi etmek için 10 prosedürden oluşan bir kursa ihtiyacınız vardır.

  Çinko, kalsiyum, sülfür elektroforezi - Sabit bir elektrik akımının gövdesi üzerinde birleşik etki ve tıbbi maddelerin patolojik odak alanına yardımcı olarak enjekte. Dokulardaki sabit bir elektrik akımının etkisi altında, tıbbi maddelerin konsantrasyonu artar, ilaçların etkisi artar. % 0.5 çinko sülfat çözeltisi (anoddan),% 2 kalsiyum klorür çözeltisini (anottan), kükürt,% 2 unitiol çözeltisini (katottan) uygulayın. Akım Gücü 2 mA, maruziyet süresi 15 dakika, günlük; Kronik boğaz ağrısını tedavi etmek için 10 prosedürden oluşan bir kursa ihtiyacınız vardır.

  Ultrafoforez Hidrokortizon. ultrasonik titreşimlerin etkisi altında lizozomal enzimleri hücre enzimatik aktivitesini arttırmak ortaya çıkan enflamasyon odak hücresel döküntü ve patojenik mikrofloranın saflaştırma yol açar. Hücrelerin artan metabolizması, onarıcı doku rejenerasyonunu uyarır. dokuların slabovaskulyarizirovanyh (2-3 kez) yükselmiştir kan akışında mikrovasküler sonuçları lokal damar genişlemesini önemli inflamasyonda onarıcı rejenerasyonu hızlanır oksijenasyon ve metabolik oran, derecesi artar. % 0.5 Hidrokortizon merhem uygulayın. ultrasonik titreşim frekansı yoğunluğu 880 kHz 0,2 W / cm2, sürekli mod kararsız yöntem olup, bu alanda, her gün 3 dakika maruz kalma süresi; kronik boğaz ağrısı tedavisi için, 7-10 prosedürleri bir ders gerekir.

  Kronik tonsillit fizyoterapisinin immün sistemi uyarıcı yöntemleri

  LOK - kanın lazerle ışınlanması (transkütanöz). Darbeli (10-5.000 Hz) modda üretilen kızılötesi (X = -0.8-1.2 μm) aralığın optik radyasyonu kullanılır. Lazer radyasyonunun etkisi altında, cilt immünojenezi, metabolik süreçler aktive edilir, serum ve kompleman sisteminin bakterisid aktivitesi artar, serumda immünoglobulin içeriği artar ve C-reaktif proteinin seviyesi azalır. LOK, vücudun antimikrobiyal direnci üzerinde faydalı bir etkisi olan mikro dolaşımı geliştirir. Eritrosit enzim sistemlerinin aktivasyonu sonucu kanın oksijen kapasitesi artmaktadır. trombosit agregasyonu ve fibrinojen azalma oranı, trombüs yavaşlatır, serbest heparin, kan serumu fibrinolitik aktivite seviyelerini artmaktadır.

  NLOK (kanın supravenöz lazer irradyasyonu) kütanal venin projeksiyon bölgesinde gerçekleştirilir, teknik stabildir, nabızda güç 4-10 W, frekans 50 Hz, maruziyet süresi 4-5 dakikadır, prosedürler günlük veya her gün yapılır; kronik boğaz ağrısı tedavisi için, 7-10 prosedürleri bir ders gerekir.

  Timüsün yüksek frekanslı manyetoterapisi. Amaç, vücudun bağışıklığını arttırmaktır. Yüksek frekanslı manyetoterapinin etkisi altında, immünobiyolojik süreçler, T hücre bağışıklığı, mikroorganizmaların inhibisyonu, onarıcı süreçlerin uyarılması meydana gelir. Bu etki, timus bölgesinde 40.68 MHz'lik bir frekansta küçük bir indüktörle, 20 W'lık bir güçle, günlük olarak veya her gün 5-7 dakika boyunca gerçekleştirilir; Kronik anjina tedavisinde, 5 prosedürlük bir kursa ihtiyacınız vardır.

  Kontrendikasyonlar - zehirlenme belirtileri, hipertermi.

  Kronik anjinin Sanatorium tedavisi

  Kronik tonsillit olan hastalar Borovoye, Zvenigorod, Anapa, Evpatoria, Gelendzhik, Kırım, Pyatigorsk, Nalçik, Odessa, Albena, Nantali, Cannes, Kötü Woerishofen, Alicante iklimsel tatil gönderilir.

  Kronik anjinanın sanatoryum tedavisi yönündeki kontrendikasyonlar, hastalığın akut periyodu, kronik sürecin alevlenmesi, fizyoterapik tedaviye genel kontrendikasyonlardır.

  Fizioprofilaktika kronik anjina bağışıklık sistemini (immün sistemi uyarıcı tedavi kronik anjin), bademcik (bakterisit) yöntemlerinin bakteriyel kontaminasyon indirgeme uyararak, tezahürlerinin şiddetinin azaltılması, alevlenme önlenmesi amaçlanmıştır.

  Kronik Kalıcı Anjina Nedenleri ve Önlenmesi

  Kronik anjina çoğunlukla çocuklar tarafından etkilenir. Hastalık gibi faktörler nedeniyle ilerlemeye başlar:

  olumsuz iklim koşulları,

  Kronik boğaz ağrısı: nedenleri, tedavisi, komplikasyonları

  Kronik boğaz ağrısı - bulaşıcı bir hastalık düzenli bademcikleri etkiler. Aksi halde bademcikler olarak adlandırılır. dil ve yumuşak damak arasındaki boşlukta yer alır, yumuşak damağın her bir tarafında yer alan, dışarıdan gelen girmeye çalışan zararlı mikroorganizmalara karşı koruyucu bir bariyer oluşturarak, lenfoid faringeal halkasının bir bileşenidir.

  Bademcik iltihabı nedenleri

  Sistematik olarak yinelenen, tedavi edilemeyen zayıf tedavi edici inflamatuar süreç, diğer bir deyişle ihmal edilen anjin, bademciklerin doğal işlevlerle başa çıkmalarını engeller. Penetran mikroorganizmalar tahrip edilmez ve iltihaplanma sürecinin başlangıcıdır, ilk akut ve sonra kroniktir.

  Görülmesinin sebebi, bademcik ve boğazdaki lenfoid dokuda bırakılan enfeksiyöz patojenlerdir.

  • genellikle nazal septumdan dolayı gelişmekte olan doğal burun solunumunun ihlali;
  • diğer organlarda enfeksiyöz odakların varlığı - sinüzit, rinit, çürük, adenoidler;
  • bağışıklık sisteminin bozulması;
  • poliplerin çoğalması.

  Hastalığın olası sonuçları

  parlak kırmızı bir renk ile karakterize edilen bir kronik anjin tonsil boyunca, kuyularda yapışıklıklar, iltihap oluşmuş ve toplanan sıvı toksinler bırakıldığında, konsantre edilir, şişmiş genişletilir. sepsis, sedef, hipertiroidizm, egzama: böylelikle diğer organlara bağışıklık bozuklukları ve istenmeyen durumların gelişmesine yol açar (böbrek, deri, bağırsak), bisiklet, normal kanalların çıkamayız olanlar.

  Kronik anjina - sık farenjit, bronşit için önemli bir nedeni, visseral hastalıklar (romatizma, sistemik lupus eritematozus, endokardit), alerjik ve otoimmün hastalıklar. Sürekli mevcut enfeksiyöz odakların etkisi altında, kalp kusurları, sindirim sistemi hastalıkları gibi anjina komplikasyonları gelişebilir. "Provokatörler" rolünün olumsuz klinik koşulları, irrasyonel beslenme, hipotermi ve sonuç olarak, anjin sonrası angina vardır. Sıradan bir hastalığın kronik bir aşamaya geçişi, yetişkin popülasyonunun tipik bir örneğidir. Hayatın çılgın ritmi ve sürekli istihdam nedeniyle, çoğu zaman, anjinin hangi komplikasyonlarının gelecekte olabileceğini düşünmeden, bacaklarındaki hastalıkları tolere ettiği bir yetişkindir. Kronik anjina bazen bağımsız bir hastalık olarak gelişir: bademciklere düşen mikroplar diğer yerlere “yerleşir”: burun veya ağız.

  Anjin nasıl bulaşır?

  Bu hastalığı bir kişiden diğerine aktarmanın birkaç yolu vardır:

  1. Sosyal temaslarda ortaya çıkan hava damlası yolu. Salgın hastalıkların zirvesi, mevsim veya kış mevsiminde görülür - bir kişinin en çok öksürdüğü ve hapşırdığı zaman.
   Angina sevdiklerinden nasıl bulaşır? Bazı kişisel bakım maddelerini, bulaşıkları veya bir öpücüğü kullanma sürecinde.
  2. Sindirim yolu, stafilokok ile enfekte olmuş gıdaların kullanımı yoluyla gerçekleşir. Bu nedenle, yemeden önce, her zaman besinleri nitelikte yıkamanız gerekir.
  3. Kendinden enfeksiyon. Bu, herhangi bir sağlıklı insanın bademciklerinde yaşayan patojenik bakterilerin aktivasyonuna neden olan, hipotermi, stres, bağışıklıktaki herhangi bir azalmadır.

  Kronik hastalık belirtileri

  Kronik boğaz ağrısı, hem tekrar aşamasında hem de alevlenme aralıklarının ötesinde medikal tedavi gerektiren bir hastalıktır, çünkü enfeksiyonun sürekli etkisi altındaki bademcikler koruyucu özelliklerini kaybeder. Alevlenmeler yılda birkaç kez meydana gelir, zayıflar insanlar bu süreci aylık olarak karşılayabilir. Bu hastalığın karakteristikleri belirtileri:

  • boğazda rahatsızlık ve ağrı;
  • beyaz veya sarı bir dokunuşla kırmızı, şiş ve sıcak bademcikler;
  • boynu çevirirken sertlik hissi;
  • artan vücut ısısı;
  • Tükürük, su, besin yutma güçlüğü;
  • ses kısıklığı;
  • karın ağrısı;
  • zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkışı.

  Anjinadaki sıcaklık, aktif inflamatuar sürecin vücuttaki varlığının ana belirtilerinden biridir. İlk 2-3 gün içinde, onun göstergesi genellikle 38-39 ° C'dir, sonra yavaş yavaş azalır. Bazen çok nadiren anjina ile sıcaklık yoktur. Bu fenomen ciddi bir enfeksiyonun transferinden sonra ortaya çıkar ve bağışıklık sisteminin belirgin şekilde bastırıldığını gösterir.

  nüks nedolechennaya anjin döneminde aynı zamanda yukarıdaki belirtiler ortaya olmayabilir ve sağlık belli bir bozulma, hatta bazen ilaçsız, çabuk geçer ki, yutma katlanılabilir ağrı ile sınırlıdır. Bu, hastalığın bedeni terk ettiği anlamına gelmez. Aksine, sağlık sürecine kalıcı olarak zarar vermekten ziyade, gelişme sürecindedir. Alevlenme periyodunun dışında, kronik anjina periyodik zayıflık ve kötü nefes atakları ile kendini gösterir.

  Hastalığın tedavisi

  Anjin tedavisi sadece bir doktorun gözetiminde gerçekleştirilir ve bademciklerin kendiliğinden iyileşme ve beraberindeki enfeksiyon odaklarından kurtulma işlemlerinden oluşur.

  Konservatif tedavi, özel teknik ve ilaçların kullanımı olup, aşağıdakiler gibi bir dizi aktiviteden oluşur:

  • Bunun için modern tıp donanım tedavisi sunar, çoğu zaman bu hastalık için en etkili yöntem budur. Bu tedavinin özü özel bir enjeksiyon olup, daha sonra bademciklerin lakazları vakumla temizlenir ve oluşan boşluklar bir ilaçla doldurulur.
  • Lazer tedavisi, boğazda şişme ve bademciklerde ortaya çıkan inflamatuar süreçlerde azalmaya neden olur.
  • UVI en kanıtlanmış sayılır ve kronik enfeksiyon odaklarında yeniden ayarlanması için etkili bir yöntem, erken hücrelerin iyileşmesi bakterilerin yok edilmesi, kan akımının artması ve tedavi edilen bölgenin içinde güce neden olur.

  Yukarıdaki manipülasyonlar 5 ila 15 seans arasında değişen kurslarda yürütülmektedir.

  İlaç tedavisi

  Kronik anjina tedavisinde ilaç tedavisi, enfeksiyonun imhasına, bağışıklık çalışmalarının yenilenmesine ve şunları içerir:

  • Antibiyotikler. Bu ilaçlar, patojen tamamen yok olana kadar hastalığın parlak alevlenmeleri ile alınır. Genellikle, "Sumamed", "Azitromisin", "Cefazolin" kullanırlar. Makrolidler grubu ile ilgili olarak, bu tür ilaçlar tedavide yüksek etkinlik ve inflamatuar odak - lenfoid dokuda birikme özelliği ile karakterize edilir. Bu grubun antibiyotikleri, sıklıkla şiddetlendirilmiş atipik pnömoni ve bademcik iltihabı: klamidya ve mikoplazmalara karşı aktiftir. Aynı zamanda, diğer antibiyotiklerin uzun süre tatbik edilmesinden sonra sıklıkla ortaya çıkan, ağız ağrısını önlemek için özellikle yararlı olan bir antimikrobiyal etki ile de karakterize edilirler.
  • Probiyotikler. Bağışıklığa olumlu etkisi olan bağırsak mikroflorasının restorasyonuna katkıda bulunurlar. Popüler uyuşturucular - "Bifidum", "Lineks."
  • Tabletlerin derinleştirilmesi, inhalasyon için sprey.
  • İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar. Ağız boşluğunda lokal immüniteyi arttırmak için doktorlar genellikle "Imudon" a atarlar.

  Angina: Boğaz ağrısı nasıl durulanır?

  Kronik bademcik iltihabının tedavisinde zorunlu bir tedavi yöntemi, çeşitli çözümlerin kullanılabileceği gargaralıktır.

  En basit ve etkili tedavi bir tuz, iyot ve sodadır. Bunu yapmak için, bir bardak kaynamış su içinde çözünmesi için bir çay kaşığı soda ve tuz ve 5 damla iyot gereklidir.

  Enflamasyonu gidermek ve boğazın şişmesi için güçlü bir ilaç, pancar suyudır. Bunu yapmak için bir bardak pancar suyu ve 20 ml elma sirkesi gerekir. Elde edilen bileşim ile, her 3 saatte bir boğaz yıkayın.

  Hızlı kurtarma, bitkisel şifreleme ile kolaylaştırılmıştır. Bu pelin, muz, nergis, papatya veya okaliptüs bir infüzyon olabilir. Mürver, ebegümeci ve adaçayı çiçekleri bileşimi de etkilidir. Eczanede birçok hazır ücret bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya demlenmeli, süzülmeli ve amaçlanan amaç için kullanılmalıdır. Farmakolojik bileşimler, "Chlorophillipt" anjin tedavisinde etkili olan itibaren, "Iodinol", "Furatsilinom", "Lugol", "Miramistin", "Octenisept", "Dioksidin".

  Hastalık döneminde beslenmenin özellikleri

  İlaçların doğru kullanılmasına dikkat edilmesi, diyetin takip edilmesi gerekmektedir. Yiyecekler sıcak ve yarı sıvı olmalıdır. Kronik bademcik iltihabının tedavisinde önemli bir faktör, vücudun susuz kalmasını önleme ve boğazı ısıtmaya yönelik olan, bol ve sıcak bir içecektir.

  Aşırı bir seçenek olarak ilaç tedavisinin etkisizliği ile doktorlar bademciklerin kısmen veya tamamen çıkarılmasını içeren bir cerrahi yöntem kullanırlar. Ameliyattan kaçının bir doktora zamanında erişime izin verecek.

  Halk yöntemleri

  Kronik bademcik iltihabının ilaç tedavisi, özelliklerinin birden fazla nesli tarafından test edilen halk yöntemleri ile başarılı bir şekilde birleştirilebilir. 50 gram için alınan adaçayı, muz ve güneş çiçeklerinin etkili kaynatma. Bu bileşim bir litre kaynar suda birkaç dakika öğütmek ve kaynatmak için gereklidir. Sonra bir saat ısrar et, süz. Bir çorba kaşığı günde üç kez alın. Bal, limon, soğan ve yeşil soğanları düzenli olarak kullanmak çok yararlıdır. Diyetinizdeki çilek, ahududu, yaban mersini ve çilek sayısını arttırmak gerekir.

  Vücudun anjina ile tam incelenmesi

  kronik anjin tedavisinde ağzı değil, aynı zamanda gastrointestinal sistem, sadece değerlendirilmelidir. Sonuçta, bademcikler, doğal işlevlerini tam olarak yerine getirmek için durdu, enfeksiyonun vücuda girmesine izin verebilirdi. Tek bir anjina düzenli sulama ağızdan antibiyotik, vitamin ve diğer ilaçlar gerektiriyorsa, ne zaman diş hekimine immünolog tüm tıp uzmanları geçmesi önemlidir hastalığın nedenlerini belirlemek için kronik formu. Gerçekten de, enfeksiyon odaklarının zamanında tespiti, birçok ıstırabın insanından kurtulmasına katkıda bulunur.

  Muhtemelen hiç fark etmediğiniz filmlerde affedilemez hatalar Muhtemelen, film izlemek istemeyen çok az insan var. Ancak, en iyi filmde bile izleyici tarafından fark edilebilecek hatalar vardır.

  Bir erkeğin bir kadında her zaman gördüğü bu on küçük şey Adamınızın erkek psikolojisi hakkında hiçbir şey bilmediğini mi düşünüyorsunuz? Öyle değil. Seni seven bir partnerin bakışından saklanan tek bir şey olmayacak. Ve işte 10 şey.

  30 yılda bakire olmak nasıl bir şey? İlginçtir ki, neredeyse orta yaşına kadar seks yapmamış kadınlar.

  13 kocanın en iyi kocasına sahip olduğunuzu gösterir. Kocalar gerçekten harika insanlardır. İyi eşlerin ağaçlarda yetişememesi ne üzücü. Ruh eşiniz bu 13 şeyi yaparsa, o zaman yapabilirsiniz.

  Tüm basmakalıp rağmen: nadir görülen genetik bozukluğu olan bir kız moda dünyasının Melanie Gajdos adlı bu kız fetheder ve o, şok edici, ilham verici ve aptal klişeleri yok, hızla moda dünyasına girdi.

  Kadınların çoğu kez görmezden geldiği 15 kanser belirtisi Birçok kanser belirtisi diğer hastalıkların veya hastalıklarınkine benzerdir, bu yüzden çoğu zaman göz ardı edilir. Vücuduna dikkat et. Fark ederseniz.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

  Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.

  Boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler?

  Boğaz ağrısı akut solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülen bir belirtisidir. Hoş olmayan bir semptom, yaşamın alışkanlık niteliğini önemli ölçüde etkileyen baskın bir problem haline gelir.