Loading

Larenjit ile ne yapmalı?

Larenjit ile ne yapmalı? Başlamak için hastalık tüketmemek ve doktora için randevu alın. Sadece hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilir. Larenjit veya farenjit laringotrakeit ile karıştırmak çok kolaydır. larenjit türüne bağlı olarak, doktor antibiyotik, antihistaminikler, söktürücüler, anti-inflamatuar, anti-ateş düşürücü ilaçlar, inhalasyon, fizyoterapi, vs. reçete

Larenjitli kişiler, kanıtlanmış halk ilaçlarını kullanarak genellikle evde tedaviyi tercih ederler. Bu, sadece tedavinin tüm bileşenlerinin doğallığı ile, sadece bütçe tasarrufları için değil.

En popüler ve kanıtlanmış yöntemler:

 • gargara;
 • çeşitli buhar inhalasyonu;
 • bal tedavisi;
 • su prosedürleri;
 • sıkıştırır.

İyileşmenin ana koşulu, boğazın sık ve günlük durulanmasıdır. Bir yerleşim bölgesinde bir taslaktan kaçınmak gerekir, bu nedenle tüm pencereler kapatılmalıdır. Sigara içemezsiniz, baharatlı, çok sıcak veya soğuk yemekler yiyemezsiniz. Evde, boğazınızı ve boynunuzu sıcak bir eşarp veya havlu ile sarabilirsiniz ve evdeki hava kuru olmamalıdır. Nemi korumak için, batarya veya ısıtıcının yanında bir kavanoz su koyabilirsiniz.

Bir hastayı tedavi etmek için kurallar ↑

Larenjit ile mücadelede, birkaç basit kural yardımcı olacaktır:

 1. Hasta sıcak ve kuru bir odada olmalı, aşırı soğuma yapmayın, yürümeyin, soğuk havada konuşma.
 2. Hastanın bulunduğu oda temizlenmeli, tozdan arındırılmalı, oda sıcaklığı ve nem oranı orta olmalıdır.
 3. Boğazda tahrişi gidermek, sesi düzeltmek, iyiliği kolaylaştırmak için bolca içmeye yardımcı olur. Örneğin, çay, bal ile süt, tentür, bitkisel kaynatma. Sıvı sıcak olmalı, ancak hiçbir durumda sıcak değildir. Bu larinks, şişlik, artmış iltihap yanıklarına yol açabilir.
 4. Göğüs, boyun, sırtta kompresler, hardal sıvaları uygulamak. İnhalasyon, buhar veya nebülizatöre etkili bir şekilde yardımcı olun.
 5. Yenidoğan bebekler ve 2 yaşın altındaki çocuklar, ince bir hardal ve bal tabakasıyla sürülen bir lahana yaprağı için gece bırakılabilir. Öksürüğü, balgamı rahatlatır ve iltihabı rahatlatır.
 6. Mükemmel bir etki, karmaşık tedavi sağlar. İlaçlar ve ev tıbbının cesurca kombinasyonu.

Larenjit ile inhalasyon ↑

Genellikle inhalasyonlar larenjit tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Prosedürün yardımı ile, mukozanın akut inflamasyonu hafifletebilir, öksürük ataklarını azaltabilir ve solunumu tekrar sağlayabilirsiniz. Soluma, boğazda balgamın seyrelmesini teşvik eder ve balgam söktürücü bir etki sağlar. Tipik olarak, doktor prosedürlerin sayısını, yöntemlerini ve ilaçlarını belirtir, ancak çoğu uzman otlar, soda çözeltileri, yağlar, soğan veya sarımsak formunda katkı maddelerini kullanmanızı önerir. Evde, hasta bir çaydanlık nozuluna sabitlenmiş bir kağıt konisi ile tıbbi bir solüsyonu solutur ve bir buhar etkisi için kalın bir havluyla örtün. Yanıkları dışarıda bırakmak için, daraltılmış kısmı boyunca nefes alın. İşlemi günde 4 ila 8 kez tekrarlıyorum.

Larenjit tedavisi için, en küçük nebülizörleri icat etti. Cihazın odasında, ilaç, burun duvarları ve larenks üzerinde küçük damlacıklar ile çökeltme, aerosol üretilir.

Bu önemlidir. Hasta gözlenirse nebulizatör kullanmayın:

 • ısı, yüksek sıcaklık;
 • kararsız basınç, burun kanaması;
 • kalp problemleri, kardiyovasküler hastalıklar;
 • solunum sisteminde sapmalar veya rahatsızlıklar, solunum depresyonu.

Soluma etkili bir tedavi yöntemidir, ancak tek başına tedaviye güvenemezsiniz. Çoğu zaman, larenjit ve diğer viral hastalıklar, enfeksiyonun solunum sistemine nüfuz etmesinden dolayı ortaya çıkar. Tam iyileşme ancak hastalığın temel nedeninin ortadan kaldırılmasından sonra mümkündür.

Larenjitli Şırıngalar ↑

Kuru öksürük ile acı verici duygular vardır. "Boğaz ağrısı" öksürük ve balgam çıkarma balgamı için sorunlu olduğunda. Bunu hafifletmek için doktorlar şurup veya öksürük şurubu önermektedir. Örneğin, "Glycodil" şurubu - herhangi bir yaş kategorisindeki hastalara içe alınabilir. Öksürük merkezine nüfuz eder, nazofaringeal mukozaya zarar vermez, epitelyumun sekretuar aktivitesini düzenler.

"Glikodina" uygulamadan önce, talimatı ve tüm bileşenlerini iyi incelemeye değer. Listede hastanın alerjik veya hoşgörüsüz olduğu bir bileşen varsa, ilaç bir analog ile değiştirilmelidir. Örneğin, Adjikold.

Harika bir sonuç ev yapımı şuruplardır. En yaygın olanlarından biri su, bal ve bir turpun kalbi. 1 çorba kaşığı için günde 3-4 kez şurubu içirin. l.

Larenjit ile rasyon ↑

Nasıl larenjit düzgün bir şekilde tedavi edilir, hızlı bir iyileşme için, doktora söyleyin - terapist. Sadece tedavinin gidişatını değil, aynı zamanda hastanın diyetini de reçete eder. Hızlı iyileşme doğru beslenme ile desteklenir. Tuzlu, yağlı, kızartılmış, baharatlı yiyecekleri veya boğazın mukoza yüzeyini tahriş eden başka yiyecekler yemeyin. Önerilen ilk sıcak yemekler, tahıllar, meyve ve sebze püreleri, jöle, mors, ballı çay. Kuru balık, tohum, fındık, antep fıstığı, alkol yemekten kaçının. Havuç ve pancar suyu yardımcı olur.

Evde çocuklarda larenjit nasıl ve ne tedavi edilir

Çocuklarda, bağışıklık sistemi tamamen oluşmaz, bu nedenle üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları vardır. Genellikle problem sadece okul öncesi çocuğuna giden çocuklar tarafından karşılanmaktadır. Makalede evde çocuklarda larenjitin nasıl ve nasıl tedavi edileceğini ele alacağız.

Düzenli viral hastalıklar, lokal savunmayı zayıflatır ve nükseden veya kronik patolojilere neden olur. Örneğin, bir soğuk mevsimde, çocuklarda larenjit birkaç kez görülebilir.

Larenjitli bir çocuğa nasıl yardımcı olunur, çünkü böyle bir genç yaşta, bu hastalık komplikasyonlarla doludur? Kötü niyetli bir bulaşıcı hastalık olan larenjitin önlenmesi, belirtileri, tedavisi ve yöntemleri hakkında konuşalım. Tanımla başlayalım.

Larenjit, larinks ve vokal kordların mukoza zarının iltihaplanmasıyla birlikte görülen bir hastalıktır. Enfeksiyonun etkisi de kas ve submukozal tabakalara maruz kalmaktadır.

3 yaşın altındaki çocuklar nadirdir, ancak son zamanlarda bebeklerde bile bazen hastalık teşhis edilir. Bunun nedeni, yeni virüs soylarının ortaya çıkması ve alerjik reaksiyonların sıklığında bir artışa bağlıdır.

Çocuklarda larenjitin ilk belirtileri

Makalede atıfta bulunulan bulaşıcı hastalık, çok sayıda spesifik olmayan ve spesifik semptomları olan çocuklarda kendini gösterir. Aşağıdaki bilgiler hastalığın doğru zamanda belirlenmesine ve tedaviye başlanmasına yardımcı olacaktır.

 • ses kısıklığı. Larenjit ile laringeal lümen daralır ve ses telleri tamamen kapanmaz. Bu, çocuğun sesinin tınısını değiştirir.
 • öksürük. İlk aşamada çocuk larenjitine akşam ve gece yoğunlaşan ve uykuyu önleyen kuru, paroksismal öksürük eşlik eder. Birkaç gün boyunca doğru tedavi, iyileşmenin başlangıcını gösteren balgam ayrımı sürecini başlatır.
 • Boğaz ağrısı. Larenjit çocuklarda boğazda ağrı eşlik eder, yoğunluğu her bir vakada farklıdır. Bir çocuğun boğazında bir terlemesi vardır, diğeri ise dayanılmaz bir yanma hissinden muzdariptir. Besin alındığında ağrı sendromu artar.
 • Yüksek sıcaklık. Çoğu durumda, subfebril sıcaklığı ile ilgilidir. Ancak, larinksin iltihaplanmasından kaynaklanan bir virüs durumunda, sıcaklık genellikle 40 dereceye çıkar.
 • Nefes darlığı. Hastalık larinksi daralttığında, sonuç solunum yetmezliğidir.
 • İyilik halinin bozulması. Çocuk kaprisli, zayıf yiyor, halsiz ve sedanter oluyor.

Sanırım, bu sefer hastalığın ilk belirtileri hakkında bir fikrin var. Gördüğünüz gibi, resim tatsız. Neden bir hastalık olduğunu merak ediyorum.

Bir çocukta larenjit nedenleri

Tıbbi uygulama, çocuk larenjit gelişiminin anayasal, alerjik, bulaşıcı ve diğer faktörlerden kaynaklandığını göstermektedir. Çocuklarda bu enfeksiyöz hastalığın nedenlerini düşünün.

 1. Bir çocukta larenjitin görünümü bir alerji tarafından teşvik edilir. Alerjenlerin listesi hayvan kılı, gıda ürünleri, boya kokuları ve vernik malzemeleriyle temsil edilir.
 2. Larenjit ve solunum yolu bakteriyel veya viral enfeksiyonu girmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, bebek bulaşıcıdır.
 3. Larinjit, sprey veya sprey şeklinde ilaçların kullanılmasından sonra ortaya çıkar. Jetin etkisi spazm yol açar. Şaşırtıcı değildir, çünkü çocuklarda farinksin dokuları gevşek ve anında reaksiyonla karakterizedir.
 4. Çoğu zaman farenksin spazmı duygusal şokun sonucudur. Bu çocuğun sinir sisteminin zayıf gelişiminden kaynaklanmaktadır.
 5. Hastalığın ortaya çıkışının nedenleri listesi ayrıca, lenfatik-hipoplastik diyatezi varlığını içeren organizmanın bireysel özelliklerini de içerir.

Larenjit görülme sık görülen nedenleri arasında oda yüksek bir tozluluk, vokal kordların aşırı, sıcak içecekler, pasif sigara kullanımıdır.

Akut larenjit tedavisinin özellikleri

Çocuklarda hastalığın tedavisi boğaz iltihabı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Hastaya fazla konuşmamanız tavsiye edilir. Küçük çocukların konuşmaların durumu daha da kötüleştirdiğini açıklamak zor olduğundan oyun sessizlik içinde yardımcı olur.

Larenjit için ev tedavisi doktor önerilerine uygun olarak gerçekleştirilir. Bağımsız tedavi kabul edilemez. Hekimin onayı olmadan ilaç veya halk ilaçlarının kullanımı ortaya çıkan çocuk organizmasına zarar verecektir.

Larenjit, soğuk ya da sıcak yemeklerle, keskin ve tuzlu yiyecekler diyetten hariç tutulur. Bu tür ürünler, komplikasyonlarla dolu olan boğaz ağrısını tahriş eder.

İlaçlara ek olarak, boğazın şişmesine yardımcı olmak için yardımcı prosedürler uygulanır. Boğaz için sıcak ayak banyosu ve alkol sıkışması sorunu. Aşağıda bunun hakkında daha ayrıntılı konuşalım.

Çocukta larenjit atağı için ilk yardım

Çocuğun bir saldırısı varsa, ambulans çağırın. Nefes alması zor bir çocuk evde hiçbir şey yapmaz. Doktorlar gelmeden önce bebeği ilk yardımla sağlayın. Bu, işkenceyi kolaylaştıracak.

 • Panik yapmayın ve çocuğun sinirlenmesine izin vermeyin. Duygusal şokla desteklenen ağlama, larinksi daraltacak ve spazm artışına katkıda bulunacaktır.
 • Sıcak bir alkalin içecek şişliğin giderilmesine yardımcı olacaktır. Borjomi yapacak. Alkali su yoksa, çözeltiyi kendiniz yapın ve bir litre kaynamış suda bir kaşık soda çözün. Bebeğe 15 dakikada bir kaşık dolusu verin. Süt, kahve, meyve suyu veya komposto vermek tavsiye edilmez. Bu içeceklerde birçok alerjen var.
 • Buhar banyosu yapın. Onu banyoya götürün, lavabonu kapatın ve sıcak suyu açın. Oda hızlı bir şekilde buharla doldurulacaktır. "Buhar odasında" 10 dakika sonra öksürük nemli hale gelir.
 • Bu durumda ve ayak banyosunda yardım edin. İşlemden sonra, sarın ve ılık su verin.
 • Oda kuru hava ise, nemlendirin. Bunu yapmak için, zeminleri yıkayın, odanın etrafına ıslak havlu asın, bir kap sıvı koyun.
 • Alerjik reaksiyonu önlemek için antihistaminikler kullanın. Loratadin veya Suprastin uyuyor. Ve spazm kaldırmak için No-shpa yardımcı olacaktır. Dozu hesaplarken, çocuğun yaşını dikkate alın.
 • Güçlü kuru öksürük, salin ile bir nebulizatör yardımcı olacaktır. Sıcaklık yükselirse, antipiretik yapın.

Bu, çocuğun acı çekmesini doktorların gelişinden önce hafifletmek için yeterlidir. Böyle bir durumda ne yapacağını biliyorlar ve kesinlikle yardım edecekler. Sabrın var.

Çocuklarda larenjit tedavisi nasıl Dr. Komarovsky

Komarovsky - büyük bir iş deneyimi ile doktorların en ünlü. Çocuk larenjitinin tedavisinde, bir sağduyu olarak almayı önerir. Ebeveynlerin hastalığın hangi belirtileri olduğunu, nasıl tedavi edeceğini ve neyin harekete geçtiğini bilmesi gerekir. Doktor, tedavinin hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya değil, çocuğun iyileşmesine katkıda bulunacak rahat koşullar yaratmaya odaklanmasını önerir.

Larenjit ile hemen hemen tüm çocuklar yüzleşir. Bir hastalık viral bir enfeksiyona neden olur. Komplikasyonlara gelince, onlar ölümcül tehlikelidir. Ancak ebeveynler bebeğe nasıl yardımcı olacaklarını biliyorsa, bu ciddi ihlal olasılığını azaltır.

Çoğu durumda, larenjit semptomları gündüz ortaya çıkar ve geceleri bebeğin durumu kötüleşir. Sahte krup önlemek için Komarovsky bir dizi önlem almayı önerir.

 1. Tedavi için, İbuprofen veya Parasetamol dahil antipiretik ajanlar kullanılır.
 2. Bu durumu hafifletmek için hastaya tatlı çay, dogrose suyu veya komposto verilir.
 3. Odada, iyileşme için en uygun koşullar yaratılır. Yaz aylarında, evin içinde pencereler açılır ve hava nemlendirilir. Odada nem% 60'a ayarlanmıştır.
 4. Çocuğun dikkatini rahatsızlıktan uzaklaştırmak için, oyun tarafından taşınan, hareketli bir film içeren ya da çizim için bir set veren bir kitap okunur.

Bu dört noktada, iyileşmenin anahtarı Komarovsky diyor. Doktora göre, hastalığın belirtileri iyi çalışılmış ve komplikasyonların nedeni uygunsuz bir bakımdır. Doktor sağduyulu bir şekilde tedaviyi önermeyi ve nefes almada zorlanma belirtileri olduğunda hemen hastaneye gitmeyi önerir.

Komarovsky larenjit tedavisinde antialerjik ilaçlar ve antibiyotik kullanımına karşı, çoğu durumda sorun viral bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Doktor, bu tür önlemler bozulma ve daha sonra hastaneye yatış ile doludur çünkü bekçi veren ve buhar inhalasyonları yapmak tavsiye etmiyor.

3 yaşına kadar olan çocuklarda larenjit tedavi etmek ve üçten daha kıdemli

Şu anda hastalığı derhal ortadan kaldırmak için herhangi bir ilaç yoktur. İyileşmek için, ilaçların ve geleneksel tıbbın kullanılmasını sağlayan kapsamlı bir tedavi sağlanmaktadır. Ve eşlik eden prosedürlerin etkisini arttırmak için.

Halk ilaçları

Doktorlar halk ilaçlarının etkinliğini inkar etmemektedir. Ek olarak kullanılan doğal malzemelerden elde edilen ev yapımı ilaçlar, iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak böyle bir çareyi kullanmadan önce, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak zorunludur.

Ve doktor halk ilaçlarını teşvik etse bile, çocuğun yakından izlenmesi tavsiye edilir ve en ufak bir bozulma durumunda durum ambulans olarak adlandırılmalıdır. Şimdi çocuklarda larenjit için kullanılan popüler halk tarifleri düşünün.

 1. Balkabağı keki. Kabak bir parça soyulmuş ve büyük bir rende geçti. Kabak kütlesinde çavdar unu ve süt ekleyin, kalın hamur yoğurun. Ortaya çıkan kompozisyondan iki ekmeği yapın, katlanmış bir beze koyun ve göğsünüze ve boynunuza koyun. 2 saat ısıtın ve tutun.
 2. Deniz topalaklı et suyu. Deniz topalaklı çileklerden oluşan bir çorba kaşığı, iki bardak kaynar suya dökülür, 2 dakika kaynatılır ve kapağın altında bir saat ısrar edilir. Çocuğa günde 5 kez bir kaşık ya da günde üç kez gargara yapmak için bir çare verin.
 3. Soğan Sıkıştırması. Orta ampul ince bir şekilde kesilir, bir gazlı bez torbaya konur ve bir tencerede kaynar su üzerinde askıya alınır. Isıtıldıktan sonra, soğan ile torba çocuğun boynuna uygulanır. Sıkıştırmanın sıcak olmaması, yakılmaması önemlidir.
 4. Havuç suyu ve süt. Taze havuç suyu, ılık sütle eşit miktarlarda karıştırılır ve günde en az 5 kez verilir. İki yaşın altındaki çocuklar için dozaj bir çay kaşığına eşittir ve daha büyük çocuklara bir çorba kaşığı verilir.
 5. Kızılcık ve bal. Kızılcıklar sıcak su ile kaplanır, gazlı bezle yayılır ve meyve suyu sıkılır. Yarım bardak suyu aynı miktarda balla karıştırılır ve gün boyunca her yarım saatte bir küçük kaşık verilir.
 6. Boğazını çalkala. Çocuk durulama için larenjit ile menekşeler, papatya ya da kireç renkli bir infüzyon kullanın. Bir kaşık dolusu hammadde iki bardak kaynar suya dökülür ve 2 saat boyunca ısrar edilir. Sıcak infüzyon ile günde 6 defa gargara yapması tavsiye edilir. İşlemin sonunda, çocuk en az yarım saat içmemelidir.
 7. soluk alma. Buhar inhalasyonları mukoza zarını yumuşatır ve nefes almaz hale getirir. Bir çözüm olarak, gazsız bir mineral, su ve birkaç damla okaliptüs yağı içeren bir çözelti kullanılır. Prosedür 15 dakika boyunca günde 3 kez gerçekleştirilir.
 8. Ayak banyoları. Prosedür, hastalığın ilk aşamasında en etkilidir. Çocuğun bacakları 20 dakika 40 dereceye kadar ısıtılmış suyla bir havuza indirilir. İşlemden sonra, bebek sıcak çoraplara konur ve bir beşiğe yerleştirilir.
 9. barış. Semptomlar kendini gösterirse, konuşmamanız tavsiye edilir, çünkü bir konuşma sırasında ses telleri ile birlikte gırtlak suşu. Bir hastalığın tedavisinde dinlenme zorunludur.

Evde larinjit ile mücadele için halk ilaçları kullanarak, dikkatli olun. Süt, bal, limon, adaçayı ve St. John's wort da dahil olmak üzere, ilaçlar, mukus boğazının tehlikeli bir ödeminin ortaya çıkmasıyla dolu olan alerjilere neden olabilir. Listelenen ürünler üç yaşın altındaki bir çocukta bir hastalığın tedavisinde kullanılamaz. Daha büyük çocuklara küçük dozlar verilir.

Eczacılık ürünleri

Çocuk larenjitinin tedavisi için, bir doktor tarafından reçete edilen ilaç kullanılır. Eczanenin kullanımı iradesiyle kabul edilemez. Hekimler tarafından reçete edilen ilaçlar altı tipe ayrılmıştır.

 • antihistaminikler. İlaçlar şişliği rahatlatır ve rahatlatır. Bu tür preparasyonlar arasında Zodak, Tsetrin, Parlazin ve diğerleri.
 • söktürücüler. Eczaneler, menfaat sahiplerini menzilde sunmaktadır, ancak sadece doktor en iyi seçeneği seçebilmektedir. İlaçlar larinksi sakinleştiriyor, öksürük ataklarını ortadan kaldırıyor ve uykuya dalmaya yardımcı oluyor. Yatmadan önce çocuğa Libexin veya Sinekod verilir. Islak öksürük durumunda Bronchosan veya Alteika atanır.
 • emilebilir. Boğazın şişmesini önlemek için en etkili yolların bir listesi Strepsils, Pharingosept ve Stopangin tarafından temsil edilir.
 • durulama. Boğaz yıkamak için kullanılan ilaçlar arasında, genellikle Eucar ve Ingaphitol tarafından kullanılır.
 • ateş düşürücü. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında kurtarmaya geliyorlar. Bu durumda, doktor Paracetamol, Efferalgan veya Panadol atar. Ibufen gibi bir steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç da vardı.
 • fizyoterapi. Bebeğin hastaneye yatırılmasından sonra ciddi bir durumda kullanılır. Doktor genellikle Mikrodalga tedavisi, UFO veya larinksin elektroforezini reçete eder.

Antibiyotiklere gelince, hastalıktaki kullanımları her zaman haklı değildir. Bu tür ilaçlar, rahatsızlığın bakteriyel bir enfeksiyondan veya organizmanın zehirlenmesinden kaynaklanması durumunda kullanılır. Sıklıkla, antibiyotikler komplikasyonları önlemek için bir ölçü olarak kullanılır.

Bakteriler nadiren larenjitlere neden olurlar. Etken madde bir enfeksiyondur. Sonuç olarak, antibiyotiklerle tedavi etkisizdir. Fakat eğer başvuruları haklı çıkarsa, doktor Augmentin, Suprax, Fartum veya Azitrox'u atar.

Larenjit nasıl olmaz

Unutmayın, larenjit tamamen iyileşmesi gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde rahatsızlık kronik bir forma geçer. Sonuç olarak, tüm eşlik eden faktörler larinksin iltihaplanmasına yol açacaktır.

Neyse ki, çocuğun hastalıktan korunmasına yardımcı olan çeşitli genel önleme kuralları vardır.

 1. Yürümeye başlayan çocuğun larenjitli hasta çocuklarla iletişim kurmasına izin vermeyin veya sık sık tıkanıklık bölgelerinde görünmesine izin vermeyin.
 2. Çocuk kıyafetlerini mevsime uygun tutun. Aşırı soğutma sadece larenjitle değil aynı zamanda diğer hastalıklarla da doludur.
 3. Evde sağlıklı bir mikro iklim sağlamak. Çocuk odasında hava nemli ve temiz olmalıdır.
 4. Çocuğu sinirlendir. Çoğunlukla yürüyüş yapmak için bir çocukla dışarı çıkın ve kontrast duş tekniğiyle arkadaş olun.
 5. Bebeğin diyetinin taze sebze ve meyveleri içermesini sağlamaya çalışın. Vücudu iyileştirmeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Çocukluk çağında larenjit sık görülen bir olgudur. Bir vakada, ciddi tedavi olmadan yapamazsınız ve ikincisi, sorun inhalasyonlarla desteklenmiş bir distraksiyon terapisi ile çözülür. Sadece bir doktor ilaç seçebilir.

Genel tanı ve aşırı tedaviden kaçınmak için çocuğu takip edin. Durum kötüleşirse, bir doktora danışın. Bir bebek veya bir yaşında bir bebek durumunda, daha iyi bir ambulans çağırın.

Çocuklukta hastalık inanılmaz derecede tehlikelidir. Komplikasyonlar arasında larinksin stenozu. Tedavi olmadan bu acil durum ölüme yol açacaktır. Kendinize davranmayın, doktor tavsiyelerini dinleyin, aşı yapın, çünkü ebeveynlerin sadece doğru davranışları çocuklara iyi sağlık sağlar.

Bir çocukta larenjit tedavisi. Larenjit ile inhalasyon

KBB hastalıkları genellikle küçük hastalarda teşhis edilir. Mevcut istatistiksel verilere göre, normal bağışıklığı olan bir çocuk, bu doğanın hastalıklarını yılda dört keze kadar tolere eder. Onlara hafif davranmamalısınız, çünkü bazılarının bebeğin hayatı için tehlikeli, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Larenjit ile birlikte hangi semptomlar eşlik eder? Tedavi (ilaçlar + inhalasyon) gerçekten hastalığın üstesinden gelmenizi sağlar? Bu ve diğer soruların cevapları makalemizi okuyarak bulunabilir.

Larenjit nedir?

Larenjit, zayıf bir çocuğun vücudunun birçok viral patolojiye reaksiyonu olarak ortaya çıkan oldukça ciddi bir hastalıktır. Çoğu zaman, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu rahatsızlığı çeker. Bu yaşta bir çocuğun günlük olarak virüs ve bakteriyle buluştuğu yeni bir kollektife (örneğin bir anaokulu) girer. Bu "uygun" hava koşulları ile birleştirilirse, hastalanma şansı birkaç kez artar.

Hastanın yaşı ne kadar küçükse, hastalığın seyri de o kadar tehlikelidir. bir yetişkin sadece geçici bir rahatsızlık, üç yaşından küçük çocuklar daha sonra eşlik ediyorsa, risk krup sözde sendromun başlaması, larinks yani daralma mevcuttur. Bu olumsuz sonuçları en aza indirmek için, ebeveynler çocuklarda larenjit semptomlarını bilmeli ve hastalığın bir sonraki saldırısı sırasında doğru şekilde davranabilmelidir.

Hastalık hem akut hem de kronik formlarda ortaya çıkabilir. İlk seçenek hızlı akıştır (yedi ila dokuz gün arası). Kronik larenjit ile, hastalığın semptomları üç hafta veya daha fazla gözlemlenebilir.

nedenleri

Larenjit, mukoza larenksinde irritasyon olup, iltihaplanmaya veya hatta şişmeye neden olur. Bu duruma öksürük, ses kaybı, ateş eşlik edebilir. Bazen iltihaplanma süreci, trakeanın üst kısımlarına hareket eder. Bu durumda laringotracheitis hakkında konuşuyoruz.

Hastalık genellikle küçük çocuklarda gelişir. Bu, çocukta larenksin larenksinin gevşek olmasından kaynaklanır, bu nedenle dışarıdan gelen herhangi bir uyaran kolayca içeri girebilir ve ödemlere neden olabilir. Yaşla birlikte, mukoza zarları daha yoğun hale gelir, üç yıl sonra çocuklarda larenjit hastalığı birkaç kez daha az sıklıkla teşhis edilir.

Larinkste iltihaplanma süreci aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 1. Viral doğanın enfeksiyonları. Üst solunum yolunu etkileyen bakteriler, ses tellerinde sürekli olarak birikerek, laringeal dokulardan direkt olarak koruyucu bir reaksiyona neden olurlar.
 2. KBB hastalıklarının tedavisinde spreylerin kullanımı. İlacın talimatları kullanımda kısıtlanmamış olsa bile, bu aracı kullanmanız son derece ihtiyatlı olmalıdır. Belli bir kuvvetle püskürtüldüğünde bir ilaç jeti, mukozada sinir uçlarını etkiler, bu da istemsiz spazmın ortaya çıkmasına neden olabilir - sonuç olarak şişlik.
 3. Yatkınlık. Larinks mukozasının güvenlik açığı genellikle bir kadının hamilelik sırasındaki sağlık sorunlarının sonucudur ya da kalıtsal olabilir. gebelik bebek sırasında gelecekteki anne yağ ve karbonhidrat kötüye, tam tersine, sıkı diyetler yapışan veya bu patoloji geç gebelikte en yaygın olanıdır. Bu tür çocuklar, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına özel dikkat göstermelidir.
 4. Güçlü stres. Küçük çocuklarda, ruh hali henüz bitmez, bu yüzden bazı durumlar ciddi bir sinir şokuna neden olabilir. Bazı durumlarda, spazmlar nedeniyle ses kaybında kendini gösterir.
 5. Alerjenlerle temas. Gıda ürünleri, ev kimyasalları, evcil hayvan kılı - tüm bu faktörler mukoza boğazında iltihaplanmaya veya daha çok alerjik larenjitlere neden olabilir.

Hastalık çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjitin olağan seyri, burun sinüslerinden, kuru öksürükten, boğuk sesten sekresyonların ortaya çıkmasıyla başlar. Hastalık, tek başına boğulma saldırıları veya tekrarlayan nefes darlığı durumları ile kendini gösterebilir.

Patoloji, bir kural olarak, daha sıklıkla sabahları ortaya çıkar. Bu durum, tamamen sağlıklı uykuya dalmış bir çocuğun korkusuyla şiddetlenir. Çocuklarda sinir uyarımı doğrudan solunum fonksiyonuna bağlıdır, bu nedenle her şeyden önce anne baba bebeği sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Çocuklarda larenjit aşağıdaki belirtileri ayırt edin:

 • Sıcaklıkta artış.
 • Ağır, sığ solunum.
 • Kaba bir ses.
 • Kuru öksürük.
 • Yutulduğunda sürekli yanma hissi / ağrı.
 • Ağız çevresindeki deri mavimsi hale gelir - bu başlangıçtaki boğulmanın açık bir göstergesidir.
 • Küçük bir soğuk.

Çocuğun semptomları zayıf bir şekilde ifade edilse bile, bir çocuk doktorundan yardım almalı ve hemen tedaviye başlamalısınız.

Akut larenjit

Hastalığın akut formu kendiliğinden oluşur. Akşamları bile çocuk kesinlikle sağlıklı hisseder, oynar ve eğlenir. Ertesi sabah resim çarpıcı bir şekilde değişiyor: kısık ses geliyor, sıcaklık 39 dereceye çıkıyor. Durum çok hızlı bir şekilde kötüleşir. Nefes almada ciddi sorunlar başlar, bebeğin konuşması zorlaşır. Aksi halde, bu duruma birinci dereceden stenoz denir.

İkinci derecede semptomlar yoğunlaşır. Dispne artık kalıcı hale gelir. Bebek aşırı heyecanlanır, uyku rahatsız olur. Ağız çevresindeki deri soluklaşır, sonra maviye dönüşür. Bu durum üç ila beş gün sürebilir.

Üçüncü derece darlık, solunum bozuklukları ile karakterizedir. Çocuk uyuşur ve yavaşlar, kalp hızı artar.

Aşırı derecede darlık asfiksi olarak kabul edilir. Böyle bir durum, derin bir koma gerektirebilir. Bu durumda larenjit ile sıcaklık ya normale düşer ya da kritik değerlere düşer. Solunum çok sık görülür ve bazen tamamen ortadan kaybolur.

Kronik formu

Larinkste sıklıkla görülen inflamatuar süreçler, bu hastalığın kronik formunun gelişmesine yol açabilir. Genellikle büyük çocuklarda teşhis edilir. Tekrarlanan iltihaplanma larinks dokularının patolojisine yol açar.

Küçük hastalar genellikle bu bölgedeki rahatsızlıklardan şikayet ederler, hafif bir karıncalanma hissi. Kural olarak, solunum zorluğu not edilmez. Öksürük ıslak, ama balgam hızla uzaklaşıyor. Kronik sürecin ana işareti, küçük değişikliklerden açıkça görülen ses kısıklığına kadar farklı tonlardaki ses değişimleridir.

Bebeklerde hastalık arasındaki fark nedir?

Bir yıla kadar küçük çocuklar için, larenjit özellikle tehlikelidir. Görünüşünün nedenleri zayıf bağışıklık veya kötü oluşturulmuş solunum organlarında gizlenebilir. Çoğu zaman hastalık, havadaki kirliliğe karşı alerjik reaksiyona bağlı olarak gelişir. Coryza, öksürük, boğuk ağlama, uyuşukluk - bunlar genç bir çocukta larenjitin ana belirtileridir.

Komplikasyonları önlemek için acil tıbbi müdahale gereklidir. Bir çocuğun doktoru gelmeden önce, onu dik pozisyonda tutmak ve daha sık içmek en iyisidir. Evde bir yıla kadar olan bebekler, ısınma merhemleri ve kompreslerinin kullanımında kategorik olarak kontrendikedir.

Bebeklik döneminde bir çocukta larenjit tedavisi, sadece durağan bir ortamda yapılmalıdır, böylece uzmanlar öngörülemeyen bir saldırı durumunda zamanında yardım sağlayabilirler. Terapi, iltihaplanma derecesine bağlıdır. Bebekler genellikle reçete fizyoterapi, ilaç, inhalasyon.

Larenjit atağı: ebeveynler ne yapmalı?

Böyle bir teşhisi olan bebeğin durumu keskin bir şekilde bozulduğunda, acil bakım gereklidir. Nefes eşit değilse, öksürük boğulur, nazolabial üçgen maviye döner, hemen ambulans çağırmak gerekir.

Doktorların gelişinden önce, ebeveynler aşağıdaki önlemleri almaya teşvik edilir:

 • Odada havayı nemlendirmeye çalışın.
 • Çocuğun uzanmasına izin vermeyin, dik bir konumda, nefes alması daha kolay olacaktır.
 • Hastayı böyle bir durumdan saptırmak, çünkü korkular sadece semptomların tezahürünü yoğunlaştırabilir.

Sahadaki doktorların, larenjitle etkili bir şekilde yardım edebilecekleri, yani saldırıyı kaldırabilecekleri olasıdır. Eğer uzmanlar hastaneye yatmayı teklif ederse, hiçbir durumda terk edilmemelidir. Hastalığın belirtileri kısa sürede oldukça tehditkar formlar alabilir.

tanılama

Küçük çocuklarda hastalık oldukça basittir - çocuğun durum ve davranışlarının görsel olarak gözlemlenmesi. Bu rahatsızlığın primer semptomları, larenjit için etkili bir ilaç önerecek olan bir pediyatristten derhal yardım almalıdır.

Çocuğun durumu ya da larinksin fizyolojik özelliklerinden dolayı kullanılamamasından dolayı, hastalığın laboratuar tanısı her durumda reçete edilmemektedir. Bununla birlikte, modern teknolojiler (örneğin, spirometri, kapnografi, nabız oksimetresi, vb.) Doğru tanıyı oluşturmaya yardımcı olur. İnsan solunum fonksiyonunun çalışması için kullanılan aparat minimal invaziv ve eş zamanlı olarak maksimum bilgilendirici olup, çocuğun iyileşme dinamiklerini sürekli olarak izlemenizi sağlar.

Ek olarak, hastalığın bulaşıcı doğasını belirlemek ve bir çocukta larenjitin etkili tedavisini belirlemek için bir kan testi verilebilir.

İlaç tedavisi

Laringotracheitis gelişimi genellikle yanlış bir gruptur. Bu, çocuğun hayatı için çok tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden larenjitin tek başınıza tedavi edilmesi önerilmez, bunu bir hastanede yapmak daha iyidir. Hastanedeki uzmanlar ödem ve boğulma gelişimini derhal önleyebilirler. Evde, hastalığın hafif formlarıyla baş başa kalabilirsin.

Bir çocukta larenjit tedavisi, patolojinin şiddetine bağlı olarak reçete edilir. İlk aşamada çocuğa tam huzur ve yetişkinlerin odadaki görevlerini yerine getirmeleri önerilmektedir. Hastalığın ikinci ve üçüncü derecesinde, sabit bir ortamda tıbbi yardım sağlanır. Kural olarak, antipiretik ajanlar, antibakteriyel ilaçlar ve inhalasyonlar ile karmaşık tedavi reçete edilir. Dördüncü aşama hastanın resüsitasyona aktarılmasını gerektirir. Glottisin üst üste binmesi tamamlandığında, bir tra- kozom oluşturulur. Doktor boyunda küçük bir kesi yapar ve çocuğun nefes alabileceği bir tüp yerleştirir.

Larenjitin ne tedavi edeceğini belirleyin, sadece bir çocuk doktoru olabilir. Tipik olarak, standart terapi şeması aşağıdaki ilaçların kullanımını içerir:

 • Mukoza ödemini azaltmak için antihistaminikler (Fenistil, Suprastin).
 • Antibiyotikler ("Amoksiklav", "Cefix", "Sumamed"). Sadece analizden sonra laringeal mukoza üzerinde bir bakteriyel ortamın varlığını doğrular veya hastalık yüksek sıcaklıkta şiddetli formda ortaya çıkarsa.
 • Antitussives (Ambroksol).
 • Beklentiler (Gedelix, Herbion plantain).
 • Antiviral ilaçlar (Aflubin).

Bu hastalık için reçete edilen ilaçların listesi çok çeşitlidir. Larenjit için özel haplar sadece sorumlu doktor tarafından tavsiye edilebilir. Bunu yaparken, çocuğun genel durumunu, yaşını, klinik resmi dikkate almalıdır. Ayrıca, antibiyotik alımı sırasında, flora (Bifiform, Acipol, Probifor) normalizasyonu için de probiyotikler reçete edilir.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonlar güvenli ve aynı zamanda bu hastalığın tedavisi için etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Vazgeçilmez sözde nebulizanlar. Bunlar, tıbbi çözümlerin vücuda ulaşılması zor yerlere nüfuz etmelerini sağlayan en küçük bileşenlere ayıran özel cihazlardır. Böyle bir tedavi ile sinir uçlarının veya spazmodik ses tellerinin tahriş olmadığı gözlenir.

Teneffüs kullanımı için çözümler:

 • Soda çözeltisi.
 • Maden suyu ("Borjomi", "Essentuki 17"). Mineralka, şişmeyi mükemmel bir şekilde giderir, refleks öksürüğü ortadan kaldırır, bronşları nemlendirir.
 • Bitkisel şifalı otlar (papatya, nane, adaçayı).
 • Uçucu yağlar (okaliptüs, mentol, köknar).
 • Tıbbi preparatlar ("Lazolvan", "Sinupret", "Tonzilgon").

Larenjit ile buhar inhalasyonu da tedavide olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak, bu prosedür aşırı dikkatle yapılmalıdır. Aşırı sıcak hava ile, buhar inhalasyonları larinkste inflamatuar süreci hızlandırabilir. Ayrıca, çocuğun fiziksel aktivitesinden hemen sonra tedaviye başlayamazsınız. Prosedür sırasında, ağızdan nefes almalı ve burun içinden nefes almalısınız.

Buhar inhalasyon nasıl yapılır?

Büyük bir tencerede, bir litre su dökmeniz ve yukarıdaki çözeltilerden birini eklemeniz, birkaç dakika kaynatmanız gerekir. Çocuğun buharın üzerinde uzun süre tutulması gerekli değildir, kapıyı odaya sıkıca kapatabilir ve bebekle orada kalabilirsiniz.

Geleneksel tıp yardımı

Çocukta bir larenjit tedavisi daha mı? Bu problemle baş etmek, geleneksel tıp tarifleri ile sıklıkla yardımcı olur. Böyle bir tedaviden önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir. Aşağıda en etkili tarifleri listeliyoruz:

 1. Bal suyu, gargara için harika. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su ile bir kaşık dolusu tatlı incelik dökün, bir dakika kaynatın. Durulama, günde dört kez tekrarlanması tavsiye edilir.
 2. İyi bir etki, dereotu tohumlarının kaynatılmasını sağlar. Bir avuç dolusu tohum kaynar su ile dökülmeli ve 40 dakika demlendirilmelidir. Günde altı kez bir çorba kaşığı için bu ilacı larenjitden kullanın.
 3. Papatya ve adaçayı mükemmel bir anti-inflamatuar ilaçtır. Bitkisel karışımın kaynatılması, doğrudan yemekten önce günde üç kez alınır.
 4. Hemen hemen her eczanede, muz yaprağı yaprakları satın alınabilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bu durumda, kaynatma yönteminin günde dört kez kullanılması anlamına gelir. Bunu yapmak için, bir yaprak kaynamış suyla, muzun yapraklarını dökmelisiniz, bir saat boyunca demlensin.
 5. Kızılcık + bal çok etkili ve aynı zamanda bu hastalığa karşı lezzetli bir ilaçtır. Karışım bir çorba kaşığı içindeki çocuklara günde birkaç kez verilmelidir.

Pratikte görüldüğü gibi, yukarıdaki alternatif ilaç tarifleri, larenjitin eşlik ettiği bu hoş olmayan belirtilerin tezahürünü azaltmaya yardımcı olur. Yardımlarına başvurmak, ancak çocuğun bu veya diğer bileşenlere karşı alerjisi olmaması durumunda mümkündür.

Hastalık ne kadar sürer?

Bir çocukta larenjit tedavisi, bir tanı muayenesinin sonuçları ve kursun doğasına ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak belirlenir. Bu problemi yaşamazsanız ve doktordan gelen tüm önerileri uygularsanız, üçüncü günde balgam akıntısı görülebilir.

Larenjit ne kadar sürebilir? Bu soruya kesin olarak cevap vermek imkansızdır, çünkü bu durumda her şey doğrudan hastanın organizmasının bireysel özelliklerine ve patolojinin kendisinin şiddet derecesine bağlıdır.

Larenjit ile karşı karşıya kalan genç hastalar için doktorların prognozu çoğu durumda olumludur. Merkezi sinir sisteminin son oluşumundan ve gevşek bir submukozal tabakanın kaybolmasından sonra, hastalık genellikle ortadan kalkar.

Ebeveynler için faydalı öneriler

Bu yazıda, çocuklarda larenjit tedavisindeki farklılıklar hakkında çoktan konuştuk. Komarovsky (ünlü bir çocuk doktoru) iyileşme sürecini hızlandırma önerilerini sunar.

Tamamen tedaviden önce, çocuk yatakta kalmalıdır. Zorunlu olarak, uygun bir içme rejimi sağlanmalıdır. Daha fazla sıvı ve sadece oda sıcaklığında (meyveli içecekler, kuru meyvelerden elde edilen kompostolar, şekersiz ılık çay) içilmesi gereklidir. Bu, mukoza zarının yumuşatılmasına ve tüm toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

Özel bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Yiyecekler sıcak olmalı ve sert olmamalıdır, tuz miktarı en aza indirilmelidir. Füme / salamura ürünlerinin yanı sıra ekşi ve aşırı baharatlı yemeklerin hariç tutulması gereklidir. Kuru bir yerde beslenme, sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Çocuğun sürekli olduğu odada temiz ve nemli hava olmalıdır.

önleme

Kronik larenjit önleyebilir miyim? Hastalığın gelişmesini önlemek ve düzenli alevlenmelerden kaçınmak için, oldukça basit önleyici tedbirleri takip etmek gerekir. Her şeyden önce, çocuğun durumunu yakından izlemek için tavsiye edilir, en soğuk algınlığı bile tedavi ettiğinizden emin olun. alerjenler ile temas en aza durumunda, düzenli böylece taze hava kaynağı sağlanması, odayı havalandırın. Doktorların küçük bir kişinin bağışıklığını sürekli olarak güçlendirmeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu amaçlar için sertleştirme, açık havada yürümek harikadır. Bu konuda ayrıca çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

Bazen doktorlar immün sistemi uyarıcı ajanların kurslarını önerir. Kural olarak, ilkbahar-sonbahar döneminde atanırlar. Doktor tavsiyesi olmadan, ilacın yardımına başvurmak gerekli değildir, çünkü bu bebeğin vücuduna zarar verebilir.

Kronik larenjit genellikle küçük bir hastaya rahatsızlık veren oldukça hoş olmayan semptomlarla birlikte görülür. Bir doktora zamanında başvurmak, ciddi sonuçlara yol açmadan bu problemden kurtulabilir.

Sonuç

Larenjit çocuklarda oldukça yaygın bir hastalıktır ve mutlaka tedaviye nitelikli bir yaklaşım gerektirir. Aksi takdirde, patoloji daha ciddi bir klinik tablo eşliğinde kronik bir formda gelişebilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bir kural olarak, hastalığın akut formunda etkilidir. Ancak, sadece bir uzman ile doğrudan istişarede kullanıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Bu makalede sunulan tüm bilgilerin sizin için gerçekten yararlı olacağını umuyoruz. Sağlıklı ol!

Larenjit: Nasıl ve ne tedavi edilir?

Tedavi olmaksızın larenjit hastaya çok fazla sorun verir: ses kaybından normal nefes almamaya kadar. Tedavi edilmesi en zor olanı, hasta normal modda yaşamaya çalıştığında, hastalığın göz ardı edilmesi durumunda ihmal edilen larenjittir.

Larenjit: hastalığın doğası

Larenjit larinksin yenilgisidir: mukoza zarları, larinks ve ligamentlerin duvarlarıdır. Hastalık ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, larenksin o kadar çok kısmı kaplar. Mukoza zarı kırmızılaşır, tahriş olur, ülserler ve nodüler kalınlaşma görülebilir. Solunum yolunda biriken ve hastalığa neden olan balgamlara dönüşen balçık, yoğun bir şekilde salgılanır.

Küçük çocuklarda akut formdaki larenjit, yanlış krup semptomlarına neden olur. Boğazın lümeni o kadar dar ki, bebek nefes alamıyor. Tüm organların oksijen açlığı başlar, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Larenjit, solunum yolu hastalıklarının bir komplikasyonu olarak veya ses tellerinin ve boğazın mekanik tahrişinde oluşur.

Larenjitin görünümünü neye neden olabilir?

 • Viral enfeksiyonlar (grip, ARVI).
 • Bakteriyel enfeksiyonlar (streptococcus, staphylococcus).
 • Pnömoni.
 • Bronşit.
 • Alerji.
 • Gırtlakta mekanik hasar (sıcak yiyeceklerden, sıcak hava veya aşındırıcı kimyasallardan yanma).
 • Sigara içenlerin larenjitleri.
 • Lecter larenjiti.
 • Gastrointestinal reflü (mideden asit akıntısı larinkse yükselir ve mukoza zarını tahriş eder).
 • Sifiliz (larinksin duvarlarında karakteristik kalınlaşma ve ülserasyon vardır).

Larenjit: Belirtileri

Hastalığın başlangıcında, genel durum önemsiz derecede kötüleşir. Akut formda, hasta zayıf hisseder, sıcaklık 38 ° C'ye yükselir.

Tüm hoş olmayan belirtiler boğazda yoğunlaşır. Boğazda gıdıklama, terleme, kuruluk, kaşınma hissi var. Yutulması acı verici olur, bazen ses boşluğu daraldığı için nefes almak zordur.

Larenjitin önemli bir belirtisi seste bir değişikliktir. Ses sertleşir, kısır ve bazen tamamen kaybolur.

Hastalığın başında kuru öksürük görülür, daha sonra viskoz balgam ve ıslak öksürük görülür.

Larenjit: ne yapmalı

Larenjit tedavisi zordur, yoğun bir kompleks tedavi gerektirir. Larenjit ortaya çıktığı anda, KBB doktoru neyin tedavi edileceğini belirlemelidir.
Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak - viral veya bakteriyel bir enfeksiyon veya altta yatan hastalığı tedavi etmek (bronşit, pnömoni, gastrointestinal reflü, vb.) Gerekli olacaktır.

Tıbbi önlemler, inflamasyonun giderilmesi ve ses tellerinin restorasyonu ve larinks duvarlarının sağlıklı mukoza zarını hedefler. Eşzamanlı olarak, solunum organları hastalığa neden balgam çekilmesi gereklidir.

Larenjit: genel durumdaki iyileşme

Yatak istirahati

Akut larenjitde, diğer soğuk algınlığının arka planına karşı, doktor hasta için yatak istirahati yazacaktır, böylece vücut çeşitli hastalıklarla mücadele etmek için güç kazanır. Akut formda hastalık, hastanın olağan şekilde yaşayamayacağı kadar ağrılıdır.

Ses dinlenme

Enflamasyonlu ses telleri iyileşmek için tamamen dinlenmeye ihtiyaç duyar. 3-5 gün hasta daha iyi susar. Bir fısıltıyla yapılan bir konuşma sırasında, ses tellerinin normal bir konuşmayla aynı şekilde zorlandığını bilmelisiniz. Bu nedenle, doktorlar hastaya sadece notalarla iletişim kurmasını tavsiye eder. Bu tavsiyeyi ihmal etmeyin!

Nazik beslenme

Boğaz ağrısı ile yutmak için ağrılıdır. Ayrıca, bazı yiyecek ve içecekler boğazın iltihaplı mukoza zarlarına zarar verebilir.
Yumuşak sıcak yiyecekler keskin katkı maddeleri olmadan zarar vermez.

Diyetten nelerin dışlanması gerekir?

 • Sıcak yiyecek ve içecekler.
 • Soğuk yiyecek ve içecekler.
 • Baharatlı baharatlar ve soslar.
 • Katı gıda.
 • Alkol.

Binaların hazırlanması

Hasta daha çabuk iyileşir, odaya günlük ıslak temizlik yaparsanız günde 2-3 kez havalandırın. Havayı nemlendirirseniz daha kolay olur: Bir su havzası koyabilir veya radyatöre ıslak havlu asabilirsiniz.

Doktorlar kararlı: larenjit ile sigara içemezsiniz! Bu pasif sigara içmeye uygulanır.

Larenjit: ilaç

Ağrılı semptomları gidermek için larenjit nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Farinksin Sulanması

Genellikle bir hastanede yapılırlar. Sulama, günde 4-5 gün, günde 2-3 kez, bir seferde ilacın 50 ml'si için yapılır.

Etkili 200 ml salin ve 5 damla% 10 iyot tentür bileşimi yardımcı olur.

Hastanede tedavi sırasında, antiseptik ve yumuşatma çözeltilerinin larenksine infüzyonlar laringeal bir şırınga ile yapılır. İnfüzyon ile 10 gün kadar gerçekleştirilir, bir kez ilaç yaklaşık 2 ml tatbik: sandor yağı (% 1 yağ çözeltisi) rezorsinol (% 0.5 çözelti), Protargolum (% 2 çözelti), Collargol (2 % çözüm).

fizyoterapi

Larenjitin nöromüsküler sistemin bir atrofisi olduğu durumlarda, yaka bölgesi için elektroforez reçete edilir. 15-20 dakika boyunca% 5'lik bir kalsiyum klorür çözeltisi sokun. 10-15 prosedürlerini uygulayın. Acı verici ağrılar ile novokain ile elektroforez yapılır.

soluk alma

Poliklinik ortamında larenjit inhalasyon cihazları ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Çeşitli ilaçlar kullanılır:

 • Gentamisin - Enjeksiyon için% 4'lük çözelti. İltihaplı larenksin patojenik florası üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. 3 ml salin içinde çözülmüş 2 ml genotoksin kullanın.
 • Dioksin% 0.5. İlaç akut ve kronik larenjit için etkili dezenfektan özelliklere sahiptir. Tek bir inhalasyon için 5 ml ilaç uygulayın.
 • Lasolvan. Teneffüs için Lazolvan, salin solüsyonunun eşit bir kısmı ile karıştırılır.
 • Fluimucil. İlaç kalın viskoz balgam seyreltmek ve kaldırmak için yardımcı olur. Kuru bir öksürükle Lazolvan sadece zarara uğrar.

Öksürük için hazırlıklar

İlacın seçimi öksürüğün doğasına bağlıdır.

Ağrılı kuru öksürük ile boğazı aşırı derecede zorlaştıran ve tahriş eden antitüsif ilaçlar yardımcı olacaktır. Sinecod, Coffex, Codeine: Refleks ve öksürük duraklarının baskılanmasına katkıda bulunurlar.

mukolitiks Viskoz balgam ve doğal deşarj seyreltilmesini teşvik edin: ACTS, Fluimutsil, Solvin, Ambrobene, Lazolvan, Fljuditik.
balgam söktürücü ilaçlar bronş aktivitesini aktive eder, öksürük artar, ancak daha üretken hale gelir: Gedelix, Prospan, Herbion, Evcabal, Mukaltin.
Mukus zarları hasara ve mikroorganizmalara daha dayanıklı iken, öksürüklerden pastil ve pastiller, larinksin nemlenmesine yardımcı olur. Birçok ilaç antimikrobiyal antiseptik etkiye sahiptir: Strepsils, Neo-angin, Isla, Travisil, Doktor Anne.
Alerjiden preparatlar
Larinksin güçlü bir şişmesi ile, nefes alması zorlaştığı zaman, antihistaminikler yazınız: Loratadin, Cetirizin.
antimikrobiyaller
Yerel ilaçlar, boğaz ağrısının patojenik mikroflorasına etkili bir şekilde antiseptik ve antibiyotikler içerir. Uygulamalı spreyler (Ingalipt, Teraflu, Camphogen), aerosoller (Bioparox).
antibiyotikler
Larenjit tedavisinde, hastalık bakteriyel kaynaklı olmadıkça, antibiyotikler nadiren reçete edilir.

Larenjit: ev tedavisi

Larenjit başladıysa, evde nasıl tedavi edilir? Halk ilaçları hasta alanını ısıtmayı ve boğazdaki boğazı yumuşatmayı amaçlamaktadır. Antiseptik özelliklere sahip araçlar farinkste patojenik mikroorganizmaları yok eder. İyi ve basit tarifler genel ve yerel bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur.

soluk alma

Evde, ağzınızla tencerenin üzerinde, büyük bir havluyla kaplı nefes alabilirsiniz. İnhalasyonları günde 2-3 kez yapın.
Ev inhalasyonları için ne anlama gelir?
patates. Patatesler kaynatılır, süzülür ve soğuyana kadar tavada teneffüs edilir.
et suyu. Şifalı bitkileri yaklaşık 10 dakika kaynatın ve et suyu soğuyana kadar buharını soluyabilirsiniz. Antiseptik özelliklere sahip uygun bitkiler: okaliptüs, papatya, adaçayı, St. John's wort, okaliptüs esansiyel yağı. Suda, kabartma tozu ekleyebilirsiniz - alkali ortam bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

tentürler

Orta soğan bir rende üzerine ovuşturulur ve 0.5 litre kaynar süt eklenir. İnfüzyon ateşe verilir ve çıkarılır, kaynamaya yol açmaz, süzülür, soğutulur. Bir bardak tentür, gece, sıcak bir formda, gece sarhoş.
Havuç 100 gram yarım litre sütte pişirilir, süzülür ve gün boyunca ılıktır.
Bal ile kuru elmanın kaynatılması, günde 2-3 kez yarım bardak içilir.

Boyun sıkıştırmak

Tıbbi alkolü su ile ikiye katlayın, katlanmış bir bandaj veya pamuk yünü ile nemlendirin, iyice sıkın ve boynuna sarın. Üstüne pamuklu yün, şal polietilen ve sıcak eşarp koyun. Kompres soğuyana kadar bırakılır. Soğuk kompres tutamazsın!

Ayak banyosu

Bağışıklığı güçlendirmek için, 15 dakika boyunca hardal tozu veya tuz ile sıcak ayak banyosu yapın. Ayak banyosundan sonra, kuru, sıcak çorap giymeli ve yatağa gitmelisiniz. Sıcak içeceklerin içilmesi ve kendini sarması tavsiye edilir.

Larenjit tedavisi çok zaman alacaktır ve hastalık çok fazla rahatsızlık hissi uyandırır. Bu nedenle, soğuk algınlığı soğuk algınlığı ve boğazda ilk hoş olmayan belirtileri ile izin vermeyin, hemen hızlı tedavi için basit araçlar uygulayabilirsiniz.

Çocuklarda larenjit belirtileri ve tedavisi

Küçük çocuklar KBB hastalığına neden olan herhangi bir tahrişe karşı hassastır. Bazıları çok ciddidir, zamansız, yanlış tedavi ile tehlikeli sonuçlara neden olurlar. Bunlar, larinks ve vokal kordların ödemi ile oluşan larenjit, yüksek ateş ve ses kaybı ile komplike olabilir. Çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir, aynı zamanda bunu anlamak zorundayız.

nedenleri

Çocuklarda Laryngitis - Erken çocukluk yaygın bir hastalık, gırtlak ve ses telleri mukozal doku alanı, düşük yoğunluğa, o kadar kolay şişmiş, iltihaplı neden dış uyaranlara etkilenir çünkü. Osiplost ve öksürük şişlik nedeniyle ortaya çıkar, bu da ses boşluğunu azaltır ve havayı zorlaştırır. Üç yaşındaki bir çocukta larenjit daha az yaygındır ve çocuklar tarafından tolere edilir, çünkü boğazda mukoza zarı daha yoğun hale gelir.

Çocuklarda larenjit nedenleri çeşitlidir, ancak birkaç farklı grup ayırt edilebilir:

 1. Virüsler. Boğazda biriken enfeksiyonlar, larinksin dokularında şişmeye neden olur.
 2. Alerjik reaksiyonlar. Hastalık provoke etmek için, boya malzemeleri, yeni mobilya, evde yün varlığı, hayvan yemi, toz, gıda alerjenleri kullanımı güçlü kokular olabilir.
 3. Konjenital yatkınlık. Yumuşak dokuların şişmesi eğilimi, muhtemelen hamilelik sırasında annenin hastalıklarının bir sonucudur. Bu sendroma lenfatik-hipoplastik diyatez denir. Dokulardaki ödem artışının artmasıyla karakterizedir. Bu hastalık spesifik tedavi gerektirmez, ancak immün sistemi uyarıcı tedavinin yanı sıra ek bakım yapılması önerilir. Ek olarak, boğaz hastalıklarına eğilim bazen genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır.
 4. İlaç bir sprey şeklinde. Çocuklarda boğaz ve burun tedavisi için spreylerin ana tehlikesi nebülizatörün tasarımındadır - bir madde jeti nazofarenksin arka duvarına çarptığında, ses tellerinin spazmı ve daha sonra şişme oluşabilir. Bu refleks koruması, yabancı maddenin alt solunum sistemine girmesini önler.
 5. Psiko-duygusal stres. Çocuğun sinir sistemi oluşma sürecindeyken, zihinsel ayaklanmalara karşı hassas bir şekilde tepki verir. Strese verilen yanıt, ses tellerinin spazmıdır ve sonuç olarak, geçici bir ses kaybıdır.

Çocuklarda larenjit oluşumuna katkıda bulunan risk faktörlerine yakından dikkat edilmesine değer:

 • vücudun hipotermisi;
 • çocuğun dumanlı, tozlu odada uzun süre kalması;
 • çok sıcak bir içecek, aşırı baharatlı ve baharatlı yiyecek sık kullanımı;
 • ses cihazında artan yükler (uzun süreli yüksek sesle bağırmak, şarkı söylemek).
İçeriğe geri dön

Hastalığın belirtileri

Yaygın semptomlar, yutma sırasında terleme, terleme, ağrıdır. Larenjit ile çocuklar iştah kaybeder, boğaz mukozası kırmızıya döner ve şişer. Çocuğun sesi kısıldı, tamamen yok olabilir. Sık sık ateş, burun akıntısı var. Boğazın şişmesi nefes almayı zorlaştırabilir ve bazı durumlarda boğulma saldırısı muhtemeldir. Kuru bir öksürük, gece daha yakın bir zamanda artan atakların yoğunluğu (doktorlar "larenjitin kritik zamanını" gece yarısından 4 saat önce) çağırırlar.

Çocuklarda larenjit belirtileri:

 • Çocuklarda Catarrhal larenjit, kuru boğaz, öksürük, hafif hırıltı ile karakterize bir hastalık, hafif formu olarak adlandırılır. Ebeveynlerin SARS tezahürünü kolayca karıştırabilecekleri sıcaklıktaki küçük bir artış olabilir. Larenjitin ilk belirtileri ortaya çıktığı anda tedaviye başlanmalı, daha sonra hastalık hızla geçecektir.
 • Hipertrofik form daha ciddidir. Bu formun karakteristik bir göstergesi güçlü bir ses değişikliği, öksürük, boğaz ağrısı varlığı olacaktır. Mukoza zarları küçük nodüller ve kalınlaşmalar şeklinde çoğalır, kılcal hasar mümkündür.
 • Çocuklarda Hemorajik larenjit ilerleyici bulaşıcı hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar, karaciğer hastalığı içinde larinks mukoza zarı kanama neden olur. Bu formun belirtileri ses kısıklığı, öksürük, kan ile balgam vardır.
 • Stranan laringotrakit, boğaz ve trakea iltihabıdır. Larenksin daralması nefes almayı önler, boğulmaya neden olabilir.
 • Çocuklarda larenjitin difterit formu, enfeksiyon bezlerden gırtlaktan doğrudan geçtiği zaman ortaya çıkar.
 • Flegmon form, bağışıklığın, ciddi enfeksiyonların, travmanın azalması sonucu ortaya çıkabilir. Enflamasyona ateş eşlik eder ve lenf düğümlerini etkiler.
 • Alerjik larenjit vücut reaksiyonları sergileyebilir.
 • Çocuklarda laryngitis atrofik formu pratikte yanlış beslenme ve kötü alışkanlıklar nedeniyle larinks mukozasında eşlik eden incelmesine beri oluşmaz.

Larenjit formu sadece tanı araçlarının cephaneliği olan bir doktor tarafından belirlenebilir.

Bebeklerde Larenjit

Bebeklerde hastalık belirtilerini belirlemenin tuhaflığı, tam olarak ne acıtdığını söyleyememelerinde yatmaktadır, bu nedenle dışsal işaretlere dikkat etmek gerekir. Bebeğindeki larenjit, huzursuzluk, kaprisliyet, uyuşukluk, burun akıntısı, güçlü öksürük, hışıltılı ifade edilir. Hastalık geliştiğinde, nazolabial üçgenin cildi mavimsi bir renk alır.

Çocuklarda larenjit ataklarınız varsa ne yapmalısınız?

Çocuklarda laryngitis akut atak sırasında boğucu öksürük, nefes darlığı, gırtlak darlığı, ağız çevresinde mavililer, ateş yoktur. Ana semptom - keskin aralıklı solunum, nefes darlığı. Tıbbi bakım sağlamak için bir ambulans çağırmak gereklidir.

Bir doktor gelmeden önce, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • çocuğu dik tutun (böylece solunum kolaylaştırılır);
 • 1 çay kaşığı eriterek bir bardak sıcak kaynamış suya yavaş bir yudum verin. soda;
 • çocuğun konuşmasına izin vermeyin;
 • ayaklarınızı ılık bir banyo ile ısıtın, etrafına sarın;
 • bebeği sakinleştirmek için;
 • Havayı nemlendirin (nemli bir bez takın, nemlendiriciyi en aktif moda getirin).

Tıbbi bakım sağlandıktan sonra bir çocuk hastaneye yatırılabilir. Çocuklarda larenjit kısa sürede semptomların kötüleşmesi nedeniyle hastanede tedaviyi reddedemez.

tanılama

Bir çocuk doktoru teşhis edebilir, ancak bir kulak burun boğaz uzmanına da ihtiyaç vardır.

Doktor şikayetleri, ortaya çıkma faktörlerini analiz eder, muayene yapar, palpasyon yapar. Larenks bir laringoskop yardımıyla görülür, şişkinlik veya pürülan süreçlerin varlığı ortaya çıkar.

Hastalığın etiyolojisini belirlemek için bir kan testi yapılır. Bakteriyel orijinli larenjit ise - mukus boğazının smearini alır.

terapi

Tanı konulduktan sonra, doktor hastalığın şiddetine bağlı olarak tedavi yöntemlerini reçete eder.

İlk derece şiddet derecesinin tedavisi için hazırlıklar

Evde çocuklarda larenjit tedavisi sadece 1 şiddet derecesinde mümkündür. Ana koşul sakin bir ortam sağlamak olacaktır. Çocuğun daha bağlı olduğu ebeveynlerden birinin tedavi süresi boyunca evde kalması daha iyidir. Hastanın ses tellerinin gerginliğini azaltmak için mümkün olduğunca az konuşması gerekir.

Ayaklar, hardal sıvaları için iyi sıcak banyolar (1 yıla kadar olan çocuklara uygulamak mümkün değildir). Tedavi için güçlü bir kokuya sahip olan ısınanlar uygun değildir, çünkü koku hastalığın saldırısına itiraz edebilir.

Çocuklara bol miktarda ılık içecek vermek yararlıdır: kurutulmuş meyveler, kaynatılmış su. Ayrıca yabani gül meyvelerinden veya bir bardak su içinde seyreltilmiş propolis tentesinden gelen çayları da olumlu etkiler. Ballı süt tavsiye edilmez, çünkü bu ürünler hastalığın zayıfladığı bir çocukta alerjik reaksiyona neden olabilir. Yiyecekler çok keskin, acı, sıcak ve soğuk olmamalıdır.

Uyuşturucudan sıklıkla boğazda ağrıdan öksürük, çözelti ve lolipop reçete edilir. Antipiretikler sadece sıcaklık 38 derecenin üzerindeyse verilir.

Hastalığın alerjik formundan kaçınılması gerektiğinde alerjenle temas: ıslak temizlik, hayvanları çıkarın ve yünden temizleyin.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler, hastalığın bulaşıcı bir özelliği varsa, doktor tavsiyelerine göre kullanılır.

En iyi tedavilerden biri larenjit ile inhalasyon. tuzlu su içinde alkali maden suyu (örneğin Borjomi, Essentuki) veya deksametazon eufilin kullanılarak inhalasyon için bir çözüm olarak, bitkisel - Origanum, meyan kökü, çördük otu, anason, rezene tohumu, adaçayı, papatya, nane, St John bitki.

Larenjit ile hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olan mükemmel bir halk ilacı, patates buharı ile solunur. Yumrular kaynatılır ve okaliptüsün kurutulmuş yaprakları üzerine yayılır, nane. Bu buharlaşmada nefes almak yaklaşık 10 dakika alır.

2. derece şiddetin tedavisi

Larinjit 2-3 derece şiddetli çocuk, hastanede yatış ve tedavi gerektirir, çünkü bu durumun keskin bir şekilde bozulması mümkündür.

Sınav ebeveynin varlığını ve sakin bir ortamın gözlenmesini gerektirir. Analiz için kan almak çocuğun durumunun stabilize edilmesinden sonra yapılır.

Tedavi, inhalasyon, enflamatuar ilaç kullanan damlalıklar, fizyoterapi yardımıyla gerçekleştirilir.

4. derece şiddetin tedavisi

Glotisin tamamen kapanması boğulmaya yol açtığı için, 4-derecelik bir larenjitin tedavi edilmesinden çok yoğun bakım ünitesinde bahsedilecektir. Bunu önlemek için, küçük bir hastanın boynunda, bir traksostomi - solunumu kolaylaştıran bir tüp - kurmak için larenksin altında küçük bir kesi yapılır. Durum normale döndüğünde, tüp çıkarılır.

Olası komplikasyonlar

Sık görülen bir komplikasyon, eşlik eden sık alevlenmeler, olası ses kaybı ile birlikte hastalığın kronik bir forma geçişidir.

önleme

Çocuklarda larenjitin önlenmesi için aşağıdaki adımlar önerilmektedir:

 • sessiz bir atmosfer;
 • doğru beslenme;
 • bağışıklığın korunması;
 • evde temizlik bakımı, alerjenlerin dışlanması;
 • Çocuğun ses tellerini gergin bırakmayın;
 • sağlığa dikkat.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebelikte kronik tonsillit

Kronik tonsillit ve gebelik en iyi kombinasyon değildir. Boğazda hoş olmayan hislere ek olarak sürekli yanmış bademcikler, bir dizi problemi kışkırtabilir. Öte yandan, bu dönemde çok korkunç ve düzgün organize önlemlerle birlikte, bademcik iltihabından kaçınmak mümkün değildir.

Kulak iltihabı ile alkolik, votka kompres yapmak mümkün mü

İstatistiklere göre, nüfusun% 10'undan fazlası yaşamlarında en az bir kez otitis media geçirmiştir. Bu patoloji hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından deneyimlenebilir, bu nedenle kendinizi ve çocuğunuzu korumak için nedenleri ve önleme yöntemlerini bilmek önemlidir.