Loading

Angina tedavisinde daha iyi

Angina (bademcik iltihabı) - hastalık oldukça karmaşıktır, bunun yanında larinksin diğer iltihaplarından bağımsız olarak ayırt edilmesi kolay değildir. Doğru bir teşhis koymak için, bir doktor görmeniz gerekir, bakteriyel flora üzerinde bir faringeal swab dahil olmak üzere gerekli testleri yapın. Tonsillit tanısı doğrulandığında, tedavi en az 7-10 gün sürecektir.

Sadece bu tür terimler hastalığın dışavurumlarından kurtulmaya yardımcı olacaktır. Anjin tedavisinden ziyade - doktor hastalığın şekli ve şiddetinden ve hastanın genel durumunu ve laboratuar testlerinin sonuçlarını dikkate alarak tavsiye edecektir.

Uygun tedavi için genel öneriler

hızlı ve etkin bir boğaz ağrısını tedavi etmek için, ağız ya da alma enjeksiyonlar ile yeterli ilaç değildir. boğaz hastalığı kalp ve böbrek sistemleri ve hatta beyin hasarı işlevlerinde bir apse oluşumu - tonsillit en ufak bir komplikasyon ciddi sonuçlara neden olabilir, çünkü Terapi, kapsamlı olmalıdır.

Yani, boğaz ağrılarına karşı öneriler:

 • antibakteriyel ilaçlar almak kesinlikle doktorun reçetesine göre verilir, belirli bir dozajda alması veya iğnelenmesi;
 • rejimi içme - Hasta meyve ve meyve suları, meyve içecekleri, bitkisel çay, saf su bol miktarda içerek sıvı zehirlenme sürecinde kaybolan makyaj gerekir;
 • Hastaya tam dinlenme ve yatak istirahatı sağlamak, diğer aile bireylerinden ayrı olarak, çünkü bademcik iltihabı damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır;
 • bademcikler yüzeyinden nekrotik ve pürülan çökeltilerin uzaklaştırılması için gargara ve lokal muamelenin larinksin yağlanması şeklinde;
 • En az iki hafta boyunca hem hastalık sırasında hem de iyileşmeden sonra fiziksel ve motor yüklerin kısıtlanması;
 • relapsın önlenmesi için hipotermi, taslaklar ve hasta insanlarla temastan kaçınma;
 • eklemlerde, böbrek ve kalp-damar sistemlerinin durumunu izleme, değil altı aydan az anjin tedavisi sonrası - bu organların şüpheli patoloji bir doktoru görmek için ve test almak gerektiğinde.

Anjina ile ilaç tedavisi, hastalığın ana semptomları ortadan kalktığında bile içmeye veya bıçaklamaya devam etmelidir. Sadece tam bir terapi, bakteriyel bir enfeksiyondan kurtulmayı garanti edebilir.

Bazı hastalar ilaç tedavisine sadece tedavinin ilk günlerinde sıkı sıkıya bağlıdır ve rahatlamış olduktan sonra ilaçları atlatmaya başlarlar ya da daha kötüsü işe giderler. Bunu yapmak, kategorik olarak imkansız.

Tamamen kürlenmiş bakteri enfeksiyonu ve antibakteriyel tedavi atmadan, hasta patojenin ilaca karşı stabilitesi için elverişli koşullar yaratır. Ve hastalığın semptomlarının yeniden ortaya çıkmasıyla birlikte - başa çıkmak çok daha zor olacaktır.

İlaç tedavisi

Angina ile ne alınır - herhangi bir hastanın ana sorusu. Hatta uygulama talimatlarını bilmeden pahalı antibiyotikler satın alma Sonuçta, bademcik de şüphelenilen birçok kişi, doktora gitmez ve ilaçlar için eczaneye çalıştırın. Bu durumda kendi kendine ilaç sadece yardımcı olmayacak, aynı zamanda zarar da verecektir.

Tonsillit sadece streptococcus tarafından değil, çoğu zaman bu özel patojen hastalığın gelişmesine neden olur. Angina da viral kökenli olabilir.

Bağımsız olarak ayırt etmek için, ne tür bir hastalık neredeyse imkansızdır. Viral enfeksiyona, burun akıntısı, şişlik ve gözlerde kızarıklık, sesin ses kısıklığı, sıklıkla öksürme eşlik eder. Ve bakteriyel bir enfeksiyonu teşhis etmek için, balgamı sadece floranın analizi üzerine boğazdan geçirebilirsiniz.

Bakteriyel ekim bir baklaboratory ile donatılmış herhangi bir klinikte yapılır, ancak bu ekim sonuçları en az 3 gün beklemelidir. Bu nedenle, doktorlar bir hastada streptokok enfeksiyonu geçirme olasılığını değerlendirmek için bir takım kriterler geliştirdi:

 • sıcaklık 38 ± C + 1 noktasını aşar;
 • öksürük yokluğu + 1 puan;
 • komşu lenf nodlarının + 1 noktasında artış ve ağrı;
 • bademcikler boyut olarak büyümüş, hiperemik, şişmiş ve bir dokunuş + 1 puan ile kaplanmıştır;
 • 15 yaşından küçük yaş + 1 puan;
 • 45 yaş üstü + 1 puan.

Eğer muayenenin sonucu 4-5 puan alırsa, semptomlar bakteriyel enfeksiyona işaret eder ve hastanın hastalığın ilk gününden antibiyotik alması önerilir. Bakteriyel kültürün sonuçları, antibakteriyel tedavinin muhtemel bir düzeltmesi için doktor tarafından alınacak ve çalışılacaktır.

Antibiyotik tedavisi

Çoğu vakada bademcik iltihabı streptokok grubunun neden olan etkeninden kaynaklandığından, boğaz ağrısı için etkili ilaç, bakteriyel bir ajana göre seçilmelidir. Bazı durumlarda, hastalık S. aureus'un aktivasyonu nedeniyle ortaya çıkar.

Boğazdan yayılan bir bakıma dayanan bakteriyel ekim, neden olan etken maddeyi ortaya çıkarmalı ve ondan gelen ilaç, ilgili preparatı atacak şekilde itilmelidir.

Şu anda, bademcik iltihabı tedavisi için en sık reçete edilen antibiyotikler bir dizi vardır:

 • Amoksil, klavulanik asitle kombinasyon halinde penisilin serisinin bir antibiyotiğidir. Streptokok ve stafilokokal gruplar dahil olmak üzere çok çeşitli patojenlere karşı aktif bir etkiye sahiptir. KBB organları ve üst solunum yolu hastalıkları için reçete edilir. Hastalığın hafif ve ılımlı bir formu ile, ilaç ağızdan (ağız yoluyla) uygulanır, şiddetli bir semptom derecesi ile, intravenöz uygulama belirtilir.
 • Klatsid - Staphylococcus aureus, Sterptococcal grubu, Haemophilus influenzae ve diğer birçok bakteri soyları ile de ilgilidir makrolid antibiyotik aksiyon. Tablet şeklinde alınan boğaz ağrısından etkilidir. Tavsiye edilen doz ve alım sıklığı doktor tarafından seçilir.
 • Macropen - Clacid yanı sıra, makrolidlerin grubuna aittir, benzer özelliklere sahiptir, ancak küçük çocuklar tarafından alınmak için, kullanım kolaylığı için bir süspansiyon şekli geliştirilmiştir.
 • Sefaleksin, ilk kuşak sefalosporinlerin bir antibiyotiğidir. Ağızdan alınır, geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Hazırlanan çözeltinin 5 ml'sinin 125 mg aktif bileşen içerdiği bir süspansiyonun müteakip hazırlanması için bir toz olarak mevcuttur.
 • Tsifran, florokinolonlar grubunun bir ilacıdır, aktif madde siprofloksasindir. Güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir, tabletlerde salınır, böylece yetişkin hastaların randevusu için daha fazla gösterilir. Emziren anneler tarafından alınamaz, çünkü aktif madde anne sütüne geçer ve çocukta hematopoetik sistemde sorunlara neden olabilir.
 • Doksisiklin, bir tetrasiklin serisine sahip geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Oral uygulama için kapsül formunda üretilen, bademcik iltihabı da dahil olmak üzere KBB organlarının ve üst solunum yollarının tedavisinde etkilidir. Florokinolonlar gibi, tetrasiklin ilaçlar da emziren anneler tarafından kullanılmak üzere kontrendikedir.
 • Metronidazol sistemik kullanım için antimikrobiyal bir ilaçtır. Bu, frengi gibi bulaşıcı işlem meninks, eklem, hem de ilgili hastalıklar ile angajman anjin komplikasyonların tedavisi için ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Dış işlemeler için araçlar

Anjina ile ne içilir - şimdi bu antibakteriyel ilaçları temizledi. Ancak başarılı bir tedavi için entegre bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Bademciklerin yanı sıra bademciklerin yüzeyinde toplanan, reddedilen doku partikülleri çıkarılmalıdır.

Boğazınızı hem ilaçlarla hem de kendi müstahzarlarınızla durdurarak kaldırabilirsiniz. Angina ile boğazda ne kullanacağını ve daha iyi nasıl tedavi edeceğini bilemeyenler için bir dizi özel amaçlı ilaç vardır.

Ingalipt

Sülfonamid içeren bir sprey formundaki ilaç. tonsillit Başarılı bir tedavi için, doktorlar genellikle boğazın lokal tedavi Ingalipt sprey böylece iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, ama aynı zamanda plak bademcikleri temiz değil sadece, antibiyotik ve sülfonamitler birleştirir. Ve bunun bir parçası olan nane, ağrıyı hafifletmeye ve anti-inflamatuar etki sağlamaya yardımcı olacaktır.

Faringosept

Boğaz ağrısı için etkili tedavi. Limon aromalı emilim tabletleri şeklinde temin edilebilir. İlaç, streptokok ve stafilokokların gruplarına karşı aktiftir, bu da bakteriyel ajanın lokal olarak - boğazda sağa doğru başarılı bir şekilde savaşmasına yardımcı olur. Tabletlerin emilimi, antibiyotiklerin alımının etkisini tamamlar.

Proposol

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal sprey. İlacın temeli, anti-inflamatuar özellikleriyle uzun zamandır bilinen propolistir. Antimikrobiyal etkiye ek olarak, ilaç lokal bağışıklığı arttırır, boğaz ağrısında anestezik bir etkiye sahiptir ve hidrasyonuna katkıda bulunur.

Malavit

Harici tedavi ile boğazda ağrının azaltılmasına, dokuların kızarmasına ve şişmesine, doğal olarak kaşıntı ve terlemenin giderilmesine yardımcı olan doğal bir ürün. Boğazın dış tedavisi için bir araç olarak mevcuttur.

Pamuklu çubukla bademcikler yüzeyine uygulanan boğaz ağrısı için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Durulama ile kullanmadan önce boğazın nekrotik plaktan temizlenmesi tavsiye edilir.

Lugol'un çözümü

Doktorlar, anjin için en iyi çare olduğunu söylüyor, uzun zamandır. Çözeltinin bileşimi, moleküler iyodini içerir. Antiseptik, dezenfekte edici etkiye sahiptir, hatta dayanıklı patojenik mikroorganizmaların kabuğunu tahrip eder.

İyodun etkisini yumuşatmak için, Lugol çözeltisinde gliserol bulunur. Önceleri, anneler bu çare ile küçük çocukları tedavi etmekte isteksizdiler, ancak son zamanlarda bir çözüm, kullanılan şekli büyük ölçüde basitleştiren bir sprey şeklinde ortaya çıktı.

Angina ile hangi ilaçlar daha etkili olacak, söylemek zor. Hastanın yaşına, hastalığın semptomlarının şiddetine ve enfeksiyonun nedensel etkisine bağlıdır. Bu hastada sadece bademcik iltihabı tedavisi gören bir doktor tarafından tavsiye edilir.

Bazı hastalar şöyle der: "Lugol'un çözümü ile boğazımı temizlerim ve boğaz ağrısı derhal düzelir." Bir diğeri, daha fazla karmaşık ve uzun süreli tedaviyi, dahili kabul ve harici işleme için hazırlıklar kombinasyonu ile gösterir. Esas olan, doktorun başarılı tedavi önerilerini takip etmektir.

Tonsillit ile fizyoterapi

Daha az etkili olmak, anjina fizyoterapisini hızla iyileştirmeye yardımcı olur. Bademcik iltihabının karmaşık tedavisi için gösterilen birkaç fizyoterapi tekniği vardır:

 • İnhalasyonlar - bir Hydrocortisone, Dioxydin antibiyotik, Imanin aerosol, Interferon, Lizozim ve diğer ilaçların bir süspansiyonu kullanılarak gerçekleştirilir. İlaçlarla yapılan inhalasyonların seyri genellikle 4-5 gündür.
 • UV ışınları ile ışınlama - bademciklerin yüzeyindeki patojenleri etkili bir şekilde öldürebilir. Prosedürlerin sayısı ve süresi doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle kurs en az 5 gündür.
 • Bademcikler üzerinde ultrafonoforez - antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçların kullanımı ile gerçekleştirilir.

Vücut ısısını düşürdükten ve hastalığın ana semptomlarının durgunluğundan 2-3 gün sonra fizyoterapiye başlayabilirsiniz.

Bademcik iltihabı için halk ilaçları

Anjina ile otlar tedavide vazgeçilmez yardımcılar haline gelebilir. Antibakteriyel ilaçlarla kombinasyon halinde, bitkisel şifaların alınması ve boğazlarıyla boğulması önemli bir anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahip olacaktır.

Bitkisel kaynatma ile durulayın:

 • kadife çiçeği kuru yaprakları iki yemek kaşığı 250 ml kaynar su ile dökülür ve bileşimle ısrar ettikten sonra gargara mümkündür;
 • siyah mürver - birkaç kaşık çiçek bir bardak su ile doldurulur, bileşim kaynatılır ve birkaç dakika pişirilir. Soğutma ve süzme işleminden sonra, durulama için kullanılır;
 • Papatya, antimikrobiyal özellikleri için uzun zamandır bilinen bir bitkidir. Durulama için bir kaynatma hazırlayabilir, kireç renginde iki parça papatya çiçeği ekleyerek;
 • yabanmersini - durulama için 100 gramlık bir miktarda pişmiş meyve kullanın. Ortaya çıkan tentür, boğazı mükemmel bir şekilde temizler ve ağrıyı hafifletir.

Limon sadece bademcik iltihabı için değil, aynı zamanda diğer solunum yolu hastalıklarında da kullanılan etkili bir ilaçtır. Bu meyve, bağışıklığı uyaran, enfeksiyonla mücadele eden ve iyileştirici özelliklere sahip C vitamini içerir. Ayrıca limonlarda A, E vitaminleri, uçucu yağlar, magnezyum, potasyum ve diğer pek çok yararlı ve takviye edici madde bulunur.

Boğaz ağrısı gelen limon tarifleri:

 • Ağızda her 2-3 saatte çözülecek taze limon dilimleri, emildikten sonra ağzını su ile durulayın.
 • Su ile seyreltilmiş limon suyu ile boğazını durulayın. Bir bardak su üzerinde 2 yemek kaşığı meyve suyu almanız gerekir. Günde 4-6 kez geçirmek için durulayın.
 • Boğazın tıbbi bir bileşim ile yağlanması - kaşığı limon suyu balına iki kaşık miktarında eklenir. Günde üç kez iltihaplı bademcikler pamuklu bir ped veya pamuklu çubukla uygulanan bir bileşim ile yağlanır. Aynı karışım günde birkaç kez ağızda çözülebilir.

İncelemelere göre, pancar suyuyla daha az etkili araç yok. Bir kompozisyon yapmak için, bir pancar meyvesi ovuşturulmalı, bir çorba kaşığı şarap sirkesi eklenmeli ve bu karışım günde birkaç kez gargaralanmalıdır. İkinci tarif - bir bardak ılık suda, bir kaşık dolusu pancar suyu, sirke ve bal ilave edin.

Kronik tonsillit tedavisi için siyah kimyon kullanılır. İşte bu bitki ile gargara için tarifler:

 • 1.5 litre suda 2 yemek kaşığı kimyon tohumu kaynatın, sonra serin ve süzün. Gargara günde iki kez.
 • Bir bardak sıcak kaynamış suda, bir kaşık dolusu karayolu yağı ve az miktarda şarap sirkesi çözün. Gargara ve ayrıca ağız tepsileri hazırlamak için kompozisyon.

Tonsillit tedavisi için halk yöntemleri uygulamadan önce, olası kontrendikasyonlar hakkında bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Entegre bir yaklaşımla, zor durumlarda dahi anjin tedavisi hızlı ve etkin bir şekilde yapılabilir.

Geleneksel tıp reçeteleri ile tıbbi yöntemlerin kombinasyonu, sadece hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya değil, aynı zamanda nüksleri önlemek için bağışıklığı güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. Hasta, tedavinin sona ermesinden sonra hasta kişilerle temastan kaçınmalı, fiziksel eforları sınırlandırmalı ve vücut savunma düzeyini yükseltmelidir.

Bir yetişkin boğaz ağrısı, bir ilaç listesi ile ne içilir

Bazı belirtileriniz varsa, çoğu kişi kendilerini teşhis etmeye çalışır ve genellikle kendiliğinden bir komplikasyona yol açan bir tedaviyi reçete eder. Karışıklığı önlemek için, bir dizi test ve doğru tedaviyi reçete edecek bir uzmanla görüşmek gerekir.

Hastalığın nedenleri

Çoğu durumda, bademcik iltihabı stafilokok ve streptokoklardan kaynaklanır, daha az sıklıkla hastalık virüs ve mantarların yutulmasından kaynaklanır. Enfeksiyon çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir: havadan ve ev eşyaları yoluyla. Yakın zamanda hastalığa yakalanmış bir kişi ile temas halindeyken daha az enfeksiyon riski yoktur, çünkü vücuttaki patojen 2-3 hafta boyunca devam edebilir.

Bakterilerin yolunda meydana gelen ilk şey, bakterilerin yerleştiği yüzeydeki mukus bademcikleridir ve bu da bakteri karşıtı antikorları salgılayan lenfoid dokunun aktif çalışmasına yol açar. Morbiditenin ana tepe noktası ilkbahar-sonbahar döneminde ortaya çıkar, çünkü bu sırada hipotermi riski yüksektir, bağışıklık azalır, vücutta vitamin yoktur. Bu, lenfatik sistemin bademciklerdeki bir enflamatuar süreci provoke eden patojenle başa çıkamamasına yol açar.

Yetişkinlerde tonsillit belirtileri

Bir doktor tarafından teşhis, sadece testler temelinde değil, aynı zamanda hastalığın biçimine ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilen belirtilerden de ibarettir. Angina'nın ana belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık (catarrhal formu sıcaklığı yükseltmeden geçebilir);
 • Boğazda Zulüm;
 • yutma ile artan boğazda akut ağrı;
 • titreme;
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik;
 • artan yorgunluk, kötü sağlık;
 • bazen kusma;
 • karın ağrısı, ishal;
 • burun akıntısı ve burun tıkanıklığı (sadece diğer enfeksiyonların eklenmesiyle veya viral boğaz ağrısıyla);
 • ağızdan gelen koku;
 • genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri.

Erişkinlerde, anjin gelişmesi vücudun bağışıklık savunmasında ve yetersiz beslenmesinde bir azalma ile ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki tehlikeli semptomları geliştirirken hemen bir uzmana danışmak gerekir:

 • ciltte döküntü görünümü;
 • nefes alma zorluğu;
 • boyun ve dilin şişmesi;
 • oksiputun artan kas tonusu, ağzı açma zorluğu;
 • yutma tükürüğünün imkansızlığı.

Hastalığın biçim ve ciddiyetine bağlı olarak, bazı durumlarda gerekli olmayabilir, tedavi reçete edilir.

Angina ile bir yetişkin için ne içmek

Hastalığın ilk belirtileri (boğaz ağrısı, halsizlik, ateş) ortaya çıkarsa, tavsiye için bir doktora danışmalısınız. Çoğu durumda, hastalık tedavisinin zamanında başlamasıyla kısa sürede başa çıkabilir ve bu da olası komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Ağız boşluğunun, boğazın dış muayenesi ve analiz sonuçlarının alınmasından sonra, doktor boğaz ağrısının kesin tanısını, şeklini ve şiddetini belirleyebilir. Sadece elde edilen veriler temelinde, komplikasyonların yokluğu dikkate alınarak evde yapılabilen tedavi önerilebilir.

Ayrıca tedavi sırasında hasta aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

 • Enfeksiyon riskini dışlamak için mümkün olduğunca diğerleriyle iletişimi sınırlamak gerekir;
 • Gıda kolay ve uygun olmalıdır;
 • yatak istirahati gözlendiğinde tedavi yapılmalıdır;
 • doktor tarafından yazılan tüm prosedürleri yerine getirmek;
 • gargara için halk ilaçları kullanın;
 • gerekli ilaçları almak: antibakteriyel, antiviral, antipiretik.

İlaçların tedavisi ve dozajı, hastalığın biçimine ve hastanın vücudunun özelliklerine dayanarak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Yatak istirahati

Boğaz ağrısının gelişmesiyle, hastanın tam uyku ve dinlenme ihtiyacı duyması, hastalığın seyrini daha da kötüleştirebileceği için bacaklarda tedavi yapılması son derece arzu edilmez.

Evde tedavi koşulları altında, hastanın vücuttan toksinleri ve zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olacak yeterli miktarda sıvı içmesi gerekir. Bunun için, çeşitli meyve ve meyve içecekleri hazırlayabilir, kompostolar, ılık maden suyu, bal ve limonlu çay kullanabilirsiniz. Sıvı çok soğuk veya sıcak olmasına izin vermeyin, boğazdaki nahoş ve acı verici hisleri yoğunlaştıracaktır.

Diyet, sıvı ve püre şeklinde yararlı ürünlerden oluşmalıdır: lor kütlesi, patates püresi, çorbalar, et suları, yulaf lapası. Tedavi süresince keskin, tütsülenmiş ve tuzlu yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir.

Bağışıklığı güçlendirmek için, eczane kompleksi vitaminlerini kullanmanın yanı sıra, daha fazla meyve ve sebzeyi diyete dahil etmek gerekir.

Antibiyotik tedavisi

Yan etki riskinden kaçınmak için, ilaç almak sadece bir uzmanın tavsiyelerini dikkate almalıdır (ilacın ve dozunun atanması). Tedavi, öncelikle, patojenik mikroorganizmalarla mücadele etmeyi amaçlayan antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir.

Anjin yetişkinleri ile hangi antibiyotikler

Angina, enflamatuar sürecin bademcikler içinde yer aldığı enfeksiyöz bir hastalığa işaret eder, dolayısıyla hastalık tam bir yaklaşım ve tedavi gerektirir. Antibiyotik tedavisi, form, patojen tipi ve hastalığın ciddiyetine dayanarak, ilgili hekim tarafından reçete edilir. Antibiyotik aşağıdaki temelde reçete edilir:

 • pürülan tonsillit ile: penisilinler;
 • lacunar bademcik iltihabı ile: sefalosporinler;
 • Streptokokal tonsillit: sefalosporinler, penisilinler;
 • foliküler tonsillit: penisilinler;
 • catarrhal tonsillitis: makrolidler;
 • lacunar tonsillit: sefalosporinler.

Flemoxin Solutab

Bu ilaç akut anjin için reçete edilir. Mideye girdikten sonra ilacın aktif bileşenleri hızla kan içine emilerek maksimum konsantrasyona ulaşır. İlaç, 125,250,500 ve 1000 mg'lık bir dozaj ile beyaz veya sarı tabletler halinde temin edilebilir. Dozlama ve yatış süresi hastalık seyrinin şiddetine bağlıdır, orta ve şiddetli form 2 hafta boyunca günde 2 grama kadar alınır.

Flemoxin kullanırken, aşağıdaki olumsuz reaksiyonlar meydana gelebilir:

azitromisin

Bu ilaç, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda anjin tedavisi için reçete edilebilir. Özellikle stafilokok ve streptokoklarda patojenik mikroorganizmalarla mücadelede etkilidir. Uygulamadan sonra, ilaç hızlı bir şekilde sindirim sisteminden kan içine emilir ve yumuşak dokularda, deride ve solunum yollarında yayılır. Tedavinin seyri 5 gündür, bu arada günde 1 tablet almak gerekir. Azitromisin uzun süreli etki eden ilaçlara aittir, bu nedenle bakteri yıkımı, yatıştan yaklaşık bir hafta sonra devam eder.

İlacın tedavisi sırasında, aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir:

 • baş ağrısı;
 • ciltte döküntü görünümü;
 • karın ağrısı;
 • bulantı;
 • uyuşukluk;
 • bazen kusma.

augmentin

Augmentin, geniş bir etki spektrumuna sahiptir, anjina gelişimini provoke eden çeşitli patojenlerle savaşmaya yardımcı olur. İlaç süspansiyonlar, şurup tabletleri ve enjekte edilebilir formülasyonlar formunda mevcuttur. 12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için, ilacın hastalığın şiddetine bağlı olarak günde üç kez 125 veya 500 mg uygulanır. Kabul süreci en az 7 gün sürmelidir, gerekirse 2 haftaya kadar tedaviye devam edilebilir.

İlacın uygulanması sırasında, aşağıdaki olumsuz reaksiyonlar meydana gelebilir:

 • uyku bozukluğu;
 • yorgunluk;
 • mide gazı;
 • zayıflığı;
 • ishal veya kabızlık;
 • alerjik bir döküntü;
 • şişme.

seftriakson

Seftriakson, pürülan dahil olmak üzere şiddetli anjina için reçete edilir. İlaç, penisilin ilaçlarına dirençli mikroorganizmalar dahil olmak üzere hızlı antibakteriyel etki sağlayan kas içinden tatbik edilmektedir. Yetişkin ilaç günde iki kez 1 g, en az bir haftalık süre için reçete edilir.

Kullanım sırasında aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir:

 • şişkinlik;
 • stomatit;
 • bulantı;
 • baş dönmesi;
 • ateş;
 • anafilaktik şok;
 • deri döküntüsü.

Bu reaksiyonların gelişimi doktora bildirilmelidir, çoğu durumda ilaca devam edilir, tedavinin tamamlanmasından sonra, semptomatoloji kendi kendine geçer.

sumamed

Bu antibakteriyel ilaç çok çeşitli eylemlere sahiptir ve sadece bir doktorun sıkı denetimi altında alınır. Sumamed, bakterilerin yok edilmesine yöneliktir, bu nedenle ARVI ve ARI için bu ilacı tedavi etmek uygun değildir ve tehlikelidir. İlacın bileşenlerine yüksek duyarlılığı olan hastalara dikkatle alınmalıdır, tedavinin başlamasından birkaç gün sonra hasta daha iyi hissedilir. Sumamed günde 5 kez 500 mg için reçete edilir.

Resepsiyon sırasında yan etkiler olabilir:

 • mide bulantısı, bazen kusma;
 • ishal;
 • kaşıntı;
 • zayıflığı;
 • işitme ve görme azalması;
 • iştah ihlali.

Sumamed, emzirme döneminde, böbrek ve karaciğer hastalıkları, ilaç maddelerinin tahammülsüzlüğü nedeniyle kontrendikedir.

macrofoams

İlaç, penisililere dirençli, mikroorganizmalara karşı mücadelede etkilidir. Makrofen yemeklerden önce kullanılır, mide yoluyla kanın içine nüfuz ettikten sonra, ilacın etkisi 2 saat sonra başlar. Bu tedavinin kullanım şekli, hastalığın biçimine ve komplikasyonların varlığına bağlı olarak 5 ila 10 gündür. Yetişkinler için günde toplam üç kez 1,6 gr'lık dozda uygulanan dozaj ve tedavi süresi sadece doktor tarafından değiştirilmelidir.

Alım sırasında, bazı hastalar zayıflık, baş ağrısı, bulantı ve bağırsak rahatsızlıklarının gelişimini not eder.

Antibiyotik uygulama süresi

Birçok insan soru hakkında endişeli: antibiyotik almak için kaç gün gerekir? Antibiyotik tedavisinin süresi, hastalığın biçimine, seyrinin şiddetine, patojen tipine ve ayrıca reçete edilen ilaca bağlıdır. İlacın süresini ve dozunu bağımsız olarak reçete etmek kesinlikle yasaktır. Buna ek olarak, çoğu durumda, tedaviden birkaç gün sonra, hasta, hastalığın tamamlayıcısı olarak algılanan rahatlama hissedebilir. Bu nedenle, tedavinin sonuna kadar, doktorun tüm önerilerini tamamen takip etmek önemlidir.

Anjinada antibiyotik ile spreyler

Çare seçimi, hastalığın özelliklerine ve hastanın tercihlerine dayanmaktadır. Antibiyotik spreylerin lokal terapi olduğunu ve ana tedavi olarak kullanılamayacağını bilmek önemlidir, çünkü onların etkileri bademciklerdeki bakterilerin tahrip edilmesine, iltihap ve rahatsızlıkların giderilmesine yöneliktir. Buna ek olarak, sulama için araçlar boğazda kuruluk, yanma ve terleme ile baş etmede yardımcı olur. Dezenfeksiyon etkisi, formülasyonda antiseptik ve antifungal bileşenlerin varlığından kaynaklanır. Yerel kullanım için en etkili ve popüler ilaçlardan biri şunlardır:

Sadece hafif bir hastalık ile doktor, ek ilaç kullanmadan ana tedavi olarak bir sprey reçete edebilir.

Antimikrobiyal ilaçlar

Anjina tedavisi, geniş bir etki spektrumuna sahip ve mikropların kontrolünde etkili olan antimikrobiyal sülfanilamid ilaçların kullanımını içerir. Bu tür araçlar şunlardır:

Antimikrobiyal kullanım süresi en az bir haftadır.

Genel durumun hafifletilmesi için hazırlıklar

Nadir durumlarda, anjina semptomsuz geçer ve hastanın hoş olmayan hislerine neden olmaz. Sağlığınızı kolaylaştırmak için doktor aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

 • anti-enflamatuar ve analjezik: Citramone, Amidopyrine;
 • analjezik ve antipiretik: Parasetamol, Analgin, Aspirin.

Semptomların belirtilerine bağlı olarak, ilaçlar 5 güne kadar reçete edilebilir.

Yüksek ateşe ek olarak, hasta antibakteriyel ilaçlar alırken alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Bu durumda, aşağıdaki antihistaminikler reçete edilebilir:

Bu ilaçlar alerjiler ve kronik bademcik iltihabı riski altında reçete edilir.

Boğaz durulama

Angina tedavisinde daha az önemli olan, gargara içeren bir lokal tedavidir. Prosedürü düzenli olarak yerine getirmek bademciklerin durumunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşir. Durulamalar, boğazda ağrı ve iltihapları gidermek için, fıtık tıkaçlarından kurtulmaya yardımcı olur.

Gargara için kullanılan popüler formülasyonlardan biri hidrojen peroksittir. Yemek pişirmek için 1 çorba kaşığı seyreltin. l. bir bardak su içinde hazırlanması. Böyle bir çözelti ile yapılan işlem, sadece ağızda değil, tüm vücutta zararlı bakterilerin miktarını azaltmayı mümkün kılar.

Ayrıca aşağıdaki bileşimler durulama için daha az etkili değildir:

 • Furacilin, Dioksidin: Bir bardak su içinde, preparatlardan birinin 2 ampolüsünü çözün ve durulayın;
 • kadife çiçeği bir kaynatma: bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı demlemek. otlar ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın;
 • Papatya kaynatma: 1 çay kaşığı kaynar su bir bardak. otlar ve soğumaya bırakın;
 • soda-brine: for çay kaşığı için bir bardak suya karıştırın. Soya ve tuz, iyot alerjisi yokluğunda, çözeltiye 10 damla ekleyin.

Bu çözeltilerin bileşenleri, anti-enflamatuar, analjezik ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Maksimum etkiyi elde etmek için, prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmek gereklidir:

 1. Durulama için bir defada birkaç çözüm kullanılabilir.
 2. Ağızda sıvı toplayın, durulayın ve tükürün.
 3. Yeni bir yudum alın, başınızı döndürün ve durulayın, ardından çözeltiyi tükürün.
 4. Çözelti camda bitene kadar prosedürü uygulayın.

İşlemden sonra ağız su ile durulanabilir. Fonlar, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde en az 5 kez kullanılmalıdır.

Antiseptik preparatlar

Yetişkinlerde anjinin kompleks tedavisi de dezenfektanların kullanımını içerir:

Bu ürünler durulandıktan sonra 15-20 dakika kullanılmalıdır.

Angina ile içmek daha iyi ne

Bir yetişkin boğaz ağrısı ile ne içebilirsiniz?

Anjina ile sıcak içecek içmek mümkün mü? Tonsilit (anjin) vb, özellikle saprofit, staphylococci, streptokok, içinde, çoğu zaman bakteriler tarafından tetiklenen hastalıkların sayısı anlamına gelir o palatin ve yutak bademcik patojenik bitki örtüsünü etkiliyorsa güçlü inflamasyon vardır. çok sıcak içecekler İçme sadece hastanın iyileşme süresini uzatmaz kirpikli epitel durumuna üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Sıcaklığı 60 dereceyi geçen içecekler, mukoza zarını yaralayabilir. Sıcak içmenin etkisi altında, hiperemik dokular daha fazla iltihaplı hale gelir, bu da şişmeyi artırır. Bu da, yutma sırasında hastanın acı çekmesiyle sonuçlanan, bademcik iltihabının lokal tezahürlerinin alevlenmesine yol açar.

Sıcak İçme Etkisinin Etkisi

Adenovirüslerin gelişmesiyle provoke edilmeyen ARVI'da sıcak içecek tüketilebilir. 50 dereceden fazla bir sıcaklığa sahip içecekler, farinksin lenfadenoid dokularında sadece hiperemi ve catarrhal süreçlerin yokluğunda içmek için arzu edilir. Aksi halde, özellikle yanık ve iltihaplı bir iltihap gibi komplikasyonların gelişimi göz ardı edilmez.

Birçok hasta sıcak bir sıvının sadece patojenlerin yok olmasına katkıda bulunduğuna inanır. Evet, birçok bakteri türü 50 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ölmektedir. Bununla birlikte, bunların yok edilmesinin ısıya uzun süre maruz kalmasını gerektirdiği belirtilmelidir. Sıcak içecek, yüksek sıcaklıkların mukozada inflamasyon odaklarına kısa süreli maruz kalmasından dolayı patojenlerin yok edilmesine katkıda bulunmaz.

Orofarenksin mukoza zarında travmanın lokal immünitede bir azalmaya yol açtığına dikkat çekmek gerekir. Bu, siliyer epitelin yüzeyinde yer alan fırsatçı mikroorganizmaların gelişmesi için bir itici güç olabilir. Diğer bir deyişle, eğer 50 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta içecek çay vb S. aureus, mayaya benzer bir mantar, amplifikasyonu patojenik aktiviteye sebep olabilir

İçecekler için gereksinimler

Akut tonsillit gelişirken, bir yetişkin yatak istirahatine kesinlikle uymalıdır. Vakaların% 45'inde bu yönergeleri uyulmaması vb menenjit, sepsis, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit örneğin şiddetli komplikasyonlara yol açar Ayrıca, dehidrasyon riskinden kaynaklanan içme rejimine uymak çok önemlidir.

Anginadan muzdarip hastalar genellikle boğazda şiddetli ağrıdan şikayet ederler. Buna rağmen, tedavi süresi boyunca hastaya bol miktarda içecek sağlamak gerekir. Doğru içeceği seçerken, aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır:

 1. Sıvı, vücudun zehirlenmesini teşvik etmeli ve su-tuz metabolizmasını uygun seviyede tutmalıdır;
 2. içeceklerin bileşimi, vücudun vitamin ve eser elementlerin eksikliğini doldurabilecek yararlı bileşenleri içermelidir;
 3. Siliyer epitelin tahrişini önlemek için sıvı orta derecede asidik olmalıdır.

İçecekler belirgin bir bakterisidal veya bakteriyostatik etkiye sahip olmalıdır. Bu, iyileşme sürecini hızlandıracak olan inflamasyon odaklarındaki patojenlerin yok olmasına katkıda bulunacaktır.

Dehidrasyon tehlikesi nedir?

Genellikle, anjin yoğun terleme ve buna bağlı olarak dehidratasyona katkıda bulunan hipertermi ile birlikte görülür. Vücudun kanındaki ve hücrelerindeki patojenik bakterilerin yüksek konsantrasyondaki metabolitleri durumunda, dokulardaki sıvı miktarındaki azalma, toksin konsantrasyonunda bir artışa yol açar. Bu, hastanın sağlığını ve vücudun mikroplara direnme yeteneğini etkiler.

Hücre zarlarında bulunan iyonik protein pompalarının aktivitesini uyaran sudır. Bu sayede vücutta sadece ATP sentezlenmez, aynı zamanda zararlı bileşenler de hücrelerden çıkarılır. Homeostazın uygun seviyede tutulması, yerel ve genel bağışıklığı arttırmaya yardımcı olur. Bol miktarda içme, ENT hastalığına yönelik tedavide anahtar bileşenlerden biri olarak düşünülebilir, bu nedenle etkilenen dokulardaki iltihaplanma gerilimi hızlanır.

Önemli! Vücudun dehidrasyonu, farmakoterapinin etkinliğini etkileyen ilaçların normal emilimini önler.

Dehidrasyonun sonuçları

Vücudun dehidrasyonu sadece hastanın refahını değil, aynı zamanda vücudun direncini de olumsuz etkiler. Dehidrasyon, immün yetmezlik hastalıklarının gelişmesiyle sonuçlanan bağışıklık hücrelerinin aktivitesini inhibe eder. Özellikle, bademcik iltihabına karşı, skleroderma, lupus eritematozus, bronşiyal astım, vb. Riski artar.

Şiddetli sistemik hastalıkların tedavisi, sadece vücudun rehidrasyonu ile sınırlıdır. Hücrelerdeki su-tuz metabolizmasının ihlali patolojik reaksiyonları tetikler, bunun düzeltilmesi birkaç ay sürebilir. soğuk algınlığı durumunda ciddi sistemik komplikasyonları önlemek ve bademcik büyük miktarlarda değil ihmal sıcak içecek gerektiği için.

Siyah çay

Siyah çay vücuttaki biyokimyasal süreçlerin uyarıcısıdır, bu da su-tuz metabolizmasının dokularda tutulmasına yardımcı olur. Içecek bir immün sistemi uyarıcı etkisi vardır, bu nedenle en soğuk algınlığı gelişimi için kullanılması tavsiye edilir. Ürünün terapötik etkisi aşağıdaki özelliklerden kaynaklanmaktadır:

 • antipiretik - terleme, hiperterminin doğal bir eliminasyonu olduğu için terlemeyi uyarır;
 • antitoksik - zehirli maddelerin ve patojenik bakterilerin metabolitlerinin dokularından çıkarılmasını teşvik eder;
 • dekonjestan - farenksin hiperemik dokularından lenf çıkışını normalleştirir.

Sıcaklığı azaltmak için subfebril ateşte limonlu bir çay tavsiye edilir. İçeceğin bileşenleri, hücrelerde hidrolize edilmiş dengenin restorasyonuna katkıda bulunur ve bu da lokal bağışıklığın artmasına neden olur.

Yeşil çay

Yeşil çay, belirgin bir bakteriyostatik etkiye sahip güçlü bir antimikrobiyal maddedir. Akut bademcik iltihabının gelişmesinde miyokardiyal inflamasyon riskini tekrar tekrar azaltan sindirim sistemi ve kardiyovasküler sistemin işleyişini olumlu yönde etkiler. Limonlu zayıf bir içeceğin düzenli kullanımı vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur.

Önemli! Hipotansiyondan muzdarip insanlar büyük miktarlarda yeşil çay tüketemezler. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve sonuç olarak hastanın sağlığını kötüleştirir.

Kullanmadan önce, çayın bakteriyostatik özelliklerini geliştirmek için, ona biraz nane ve limon balsamı ekleyin. Vücuttaki limonlu sıcak bir içecek ve susuzluğunu önler. Bu nedenle, sadece hipertermi ve subfebril ateş için kullanılmalıdır.

yemek tarifleri

Otlarla yeşil çay alabilir miyim? Şifalı otlar sadece sıcak içmenin terapötik etkisini arttırır. İçeceğin hazırlanması sırasında, kireç, şifalı papatya, dereotu ve diğer otlar içerebilir. Akut tonsillitin lokal belirtilerini durdurmak için, içeceğin hazırlanması sırasında aşağıdaki nüansları dikkate almanız gerekir:

 1. 2 tsp için karıştırın. yeşil çay, kekik, St. John's wort, ıhlamur ve nane;
 2. Otlar emaye bir tencerede parçalanır;
 3. otlar 1 litre ılık su dökün ve bir kaynamaya getirin;
 4. Soğutulmuş sıvıyı süzün ve bal ile kullanın.

Sıcak çay, adrenal bezlerin mineralocorticoid fonksiyonu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, boğazda, miyalji ve baş dönmesi terlemeyi durdurabilirsiniz.

Tıbbi içeceğin hazırlanması için, tatlandırıcı ve katkı maddeleri olmaksızın geniş yapraklı çayın kullanılması daha uygundur.

Kahve yararlı mıdır?

Bademcik iltihabı geliştirirken kahve içebilir miyim? Kahve bileşimi, terapötik özelliklerini belirleyen aktif maddelerin yaklaşık% 20'sidir. Ürün, kan dolaşımını ve sinir sisteminin aktivitesini uyaran kafein içerir. Hipertansiyon hastası olan kahve, hindiba ile yer değiştirmelidir. Artan kan basıncına ve hipertansif krizin başlamasına katkıda bulunmaz.

Kardiyovasküler sistemde herhangi bir sorun yoksa, kahve yüksek sıcaklıkta kullanmayı bırakmalısınız. Kan dolaşımının hızlanması, damarlarda ve kalp kaslarında (miyokardiyum) ek stres yaratacaktır; bu durum, iyi olmada keskin bir bozulmaya neden olabilir. Ayrıca, kafein dehidrasyona ve buna bağlı olarak kandaki toksik maddelerin konsantrasyonunda bir artışa katkıda bulunur.

Günlük kahve ve kafeinli içecekler dozu 300-400 mg'ı geçmemelidir.

Kahve, gazlı içecekler ve sıcak içecekler gibi içecekler, terlemeyi hızlandırır ve bu da vücudun su kaybına yol açar. Nem kaybını önlemek için sıvıya bir tutam tuz eklemeniz önerilir. Dokulardan nemin alınmasını önler, böylece hücrelerde turgor yükselir.

limon

Limonlu Çay - en iyi içecek akut tonsillit gelişimi sırasında kullanılması tavsiye edilir. Ürün böylece damak ve farenks iltihaplı bademcikler patojenik ajanların imha sürecinin hızlandırılması, Yerel ve genel bağışıklığına katkıda büyük flavonoidlerin sayısı, askorbik asit, vitamin A ve E içerir.

Limonlu içecekler vücutta nasıl çalışır? Yüksek oranda sitrik ve malik asit içeren sıvılar, etkilenen dokularda asidik bir ortam yaratılmasına katkıda bulunur. Çoğu patojenik bakteri, farinkste asitlikte bir artışla ölür ve bu da sayılarında bir azalmaya neden olur. Çayın limonla düzenli olarak kullanılması boğazdaki rahatsızlığı azaltmaya ve yerel bağışıklığı arttırmaya yardımcı olur.

Bir boğaz ağrısı tedavisi için saf formda limon kullanılması istenmez. Mukoza tahrişine yardımcı olan ve dokularda şişmeyi artıran çok miktarda asit içerir. Asitlerin etkisini yumuşatmak için, narenciye ince dilimler balla dökülür ve 15-20 dakika sonra sıcak çay ile yıkarlar.

İçecek Tarifleri

Bademcik iltihabı olan bir yetişkine ne içebilirsiniz? Bol miktarda içecek ana tedaviye bir katkıdır, ancak içme rejimini gözlemlemeksizin, bulaşıcı bir hastalığın tedavisi bir buçuk ila iki hafta sürebilir. Vücudun sıvı rezervlerini yenilemek ve metabolik süreçleri dokularda normalize etmek için, bitkilere dayalı içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı için en popüler ve etkili ilaçlar arasında:

 • broth Ivan-çay: 2 yemek kaşığı dökün. l. otlar 1 litre soğuk su; sıvıyı kaynamaya getirin ve 2 saat süreyle basın; günde 4-5 kez filtre edilmiş kaynatma 50 ml içmek;
 • Anason meyvesi infüzyonu: 1 çay kaşığı dökün. anason meyvesi 250 ml dik kaynar su; En az 1 saat boyunca sıvı infüze edin, sonra süzün; Yemeklerden 7 gün 15 dakika önce 100 ml infüzyon yapın;
 • elecampane kökünden infüzyon: 1 yemek kaşığı dökün. l. kaynar su 300 ml ezilmiş kök ve bir gün ısrar eder; 1 çorba kaşığı iç. l. her saat 5 gün boyunca infüzyon.

Önemli! Elecampane infüzyonu, mide ve böbrek disfonksiyonunun azalmış asitliği ile birlikte kullanamazsınız.

Yazar: Guseinova Irada

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina çok ciddi sonuçları olan ciddi bir hastalık olmasına rağmen, bu hastalığın tedavisi oldukça basittir, ancak tüm kurallara sıkı sıkıya uyulmasını gerektirir. Aşağıda uzmanlarımız anjin tedavisinin nasıl yapılacağını anlatacaklar.

Aniden anjin tedavisinin bir doktor tarafından belirlendiğine dikkatinizi çekmek isteriz, buna karşılık, bu hastalığı tedavi etmek için kullanılan genel yöntemler hakkında size bilgi veririz.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Ardından, boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan bir eylem planını ele alacağız.

 • 1. Yatak istirahatı
  Bir hastanın organize etmesi gereken ilk şey yatak istirahatıdır. Komplikasyonları önlemek için hasta bu rejimi kesinlikle dikkate almalıdır. Buna ek olarak, yatak istirahati hızlı iyileşmeyi destekleyecek, bu nedenle geri yatması için en az 4 gün deneyin. Her durumda, "bacaklarda" bir boğaz ağrısı çekmeyin, bir hastalık izni aldığınızdan emin olun. Daha iyi hissettiğinde, olabildiğince yalan söylemeye çalış. Dikkatinizi bu eşyaya çekiyoruz.

Anjina'nın karmaşık formları ile doktorlar, hastanın daha yoğun tedavinin yapılacağı hastaneye gitmesini ve hastanın sürekli doktor gözetiminde olmasını tavsiye eder.

 • 2. Antibiyotikler
  Angina için ilk tedaviye rağmen, yatak istirahati aradıklarına göre, burayı eylem sırasına göre aldı. Aslında, Angina tedavisinde en önemli ve tek yol, tam olarak antibiyotiktir.. Aşağıda listeleyeceğimiz diğer fonlara da ihtiyaç duyulmaktadır, ancak antibiyotikler olmadan, anjin tedavisindeki etkinliği sıfırlanır.

  Gerçeğini göz önünde bulundurarak Anjinin etkeni bakteridir - nötralize edilmeleri gerekir. Daha sonra vücut iyileşmek için devam edecek, bağımsız olarak kalan semptomatik resimle başa çıkmak. Bir gün sonra antibiyotik alımı rahatlama sağlar.. Hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar ve iyileşir. Antibiyotik almadan, anjinayı tedavi edemezsiniz, hastalık ilerleyecek ve komplikasyonlara yol açacaktır.

  Antibiyotiklerin seyri tam olarak yapılmalıdır. aksi halde nedensel ajan tamamen ölmeyecek, sonuçta anjinin komplikasyonuna ve nüksüne yol açabilir.

 • 3. Antipiretik
  Hastanın ateşi varsa ateşe antipiretik ilaçlar reçete edilir. Birçoğu, antibiyotiklerin sıcaklığı düşürdüğüne inanıyor, ama aslında durum böyle değil. Anjina tedavisi için, hem antibiyotik ve antipiretikler almak gereklidir.

 • 4. boğaz ağrısı için İlaçlar
  Tabiki Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için özel tıbbi preparatlar kullanılır.. Bir anjinada boğaz tedavisi mi? Çoğu zaman, bugün, eczanelerde çok büyük bir ürün yelpazesine sahip olan özel emme şekerleri kullanılmaktadır. Boğazın bademcik iltihabı ile tedavi edilmesi için sadece şekerlemeler kullanılmaz, aynı zamanda antiseptik olarak etki gösteren özel spreyler ve aerosoller de kullanılır. Ayrıca anti-enflamatuar inhalasyonlar kullanılabilir.

  Hastanın pürülan bir anjina varsa, sözde püstüller sıradan bir Lugol ile yağlanabilir. Bunu yapmak için pamuklu bezin bu çare içinde nemlendirin ve püstüllerin palatine bademcikler üzerinde hafifçe işlenmesini sağlayın. Bu, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde oldukça etkili olan bir tür antiseptiktir.

  Geleneksel tıbbın yanı sıra, halk, özellikle durulama, boğazdaki ağrıyı azaltmak için kullanılır, ki bu daha sonra size anlatacağız.

 • 5. Bolca içme
  Angina zorunlu olduğunda mümkün olduğunca fazla sıvı almak gereklidir. Bu, vücudun terlemesine ve hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olacak, ayrıca bir antipiretik uyguladıysanız bolca bir içecek gereklidir. Bir içecek olarak, oda sıcaklığında hafif ılık su veya su kullanın, sıcak içecek - kesinlikle yasaktır.

  Bir içecek olarak sıradan su, limon ile soğutulmuş çay, bal ile bal ve bazı asidik olmayan suları kullanılabilir. Bir tüpten içmek tavsiye edilir. Kategorik olarak asit içeren içeceklerin ve karbonatlı içeceklerin kullanımını hariç tutmak gerekir: narenciye suları, greyfurt suyu, domates suyu, limonata, vb.

 • 6. Bağışıklığın güçlendirilmesi
  Boğaz ağrısı tedavisinde immün sistemi uyarıcı ilaçların kullanılması tavsiye edilir.. Bu hastalık bağışıklık tarafından zayıflatılmış güçlendirmek için yardımcı olacaktır. Bu durumda, güçlü bağışıklık hastalıkla daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olur ve vücudun sağlıklı bir yaşama dönmesine yardımcı olur.
 • 7. Oda havası
  Viral ve bakteriyel orijinli hastalıkların herhangi bir tedavisi, hastanın odasında, iyileşmeye elverişli olan uygun bir mikro iklimin yaratılması ile doğal olarak ilişkilidir. Buna göre ve anjina ile Hastanın bulunduğu odada periyodik olarak ventilasyon gereklidir.. Bakteri çıkarmak ve odaya taze hava vermek. Havalandırmanın yanı sıra, odada ıslak temizlik de yapabilirsiniz, ayrıca hastanın iyileşmesi üzerinde de faydalı bir etkisi olacaktır.
 • 8. özel gıda
  Angina hekimleri diyetlerini biraz değiştirmeyi tavsiye ettiğinde. Bu, hastanın yemekle ilgili rahatsızlık hissetmemesi için gereklidir, çünkü bademcikler iltihaplıdır ve bazı ürünler yutulursa rahatsızlık verir. Bu nedenle sert ve kaba yiyeceklerin kullanılmasının yasaklanması ve ayrıca baharatlı yemeklerin kullanılmaması tavsiye edilir. En uygun yemekler: et suyu, patates püresi, yulaf lapası ve kisseldir.
 • Tüm bu eylemler kesinlikle gözlemlenmelidir, aksi takdirde ağırlaştırıcı sonuçlar ve çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

  Tedavi edilmeyen anjin, nükslere ve kalp defektlerine ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.. Sıklıkla anjinin aşağı tedavisinin sonucu, kronik bir duruma dönüşür. Yukarıdaki tüm ipuçlarını kullanarak, anjina zamanında tanı ve tedavisi ile, hızlı sonuçları ortadan kaldırarak, anjina hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

  Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

  Kuşkusuz, insanların anjini tedavi etme yolları hakkında birkaç söz söylemek gerekir. Ama önce şunu belirtmek isteriz boğaz ağrısının halk yöntemleriyle tedavisi yardımcı tedavi olarak yapılabilir.. geleneksel tıbbı temel alan bir tıp dersine ek olarak.

  • Boğaz durulama. Boğazın anjina ile tedavi edilmesine yardımcı olacak en etkili halk ilacı, soda, tuz ve iyot ile durulanır. Bir boğaz gargarası için 3 bardak sıcak su gereklidir. Bir bardağa 2 çay kaşığı kabartma tozu eklenir, ikinci - bir çorba kaşığı tuz, üçüncü - 5-6 damla iyodin. Daha sonra ağız boşluğunu önce soda ile (bademciklerin yumuşatılmasına yardımcı olacak), sonra da tuzla (mikropları yok edecektir) ve en sonunda iyotla (enfeksiyona karşı dirençli) durulayın. Yedikten sonra durulayın, her 3-4 saatte bir.

  soluk alma. Boğazların ve inhalasyonların tedavisinde çok etkilidir, sadece sıcaklığınız yoksa kullanılmalıdır ve zaten iyileşmeye başlamışsınızdır. İnhalasyon cihazında anjin ile inhalasyon için 20 damla okaliptüsün yanı sıra bu tür bitkilerin calendula, adaçayı, kekik ve papatya gibi toplanması için bir çay kaşığı eklemeniz gerekir. Soluma, boğazını tedavi edene kadar günde 2-3 kez yapılabilir.

  Aloe suyu. Boğazın anjina ile tedavi edilmesinin bir başka etkili yolu da aloe suyudır. Bunu yapmak için, aloe yaprağındaki suyu sıkın, aynı zamanda bu sayfa en az üç yaşında olmalıdır. Her sabah aç karnına bu suyun 2 çay kaşığı almanız gerekir. Tam iyileşme olana kadar, giriş anjina tedavisi boyunca yapılmalıdır.

  Anjina tedavisi için başka halk tarifleri var ama biz en etkili ve popüler olanları listeledik.

  Peki, bu makalenin sonunda, önleme ile daha ilgili bir öneri vermek önemlidir, ancak yine de, hastanın tedavisi sırasında kullanılır. Hasta anjina belirtileri gösterir görünmez, hastalığın süresi için ayrı bir yemeğin tahsis edilmesi gerekir, böylece bu çatal-bıçaklardan bulaşma diğer çocuklara, özellikle de çocuklara bulaşmaz.

  Daha sonra, hasta olmamayı ve çeşitli komplikasyonlardan kaçınmayı bilmek için anjinin önlenmesi için çeşitli öneriler verilmelidir. Bu, bir sonraki makalede anjinaya adanmış olan kompleksten anlatacağımız şeydir.

  Bir yetişkin boğaz ağrısı, bir ilaç listesi ile ne içilir

  Bazı belirtileriniz varsa, çoğu kişi kendilerini teşhis etmeye çalışır ve genellikle kendiliğinden bir komplikasyona yol açan bir tedaviyi reçete eder. Karışıklığı önlemek için, bir dizi test yazacak ve doğru tedaviyi reçete edecek bir uzmanla görüşmek gerekir.

  Hastalığın nedenleri

  Çoğu durumda, tonsillit (erişkinlerde viral boğaz ağrısı) stafilokok ve streptokok tarafından provoke edilir, daha az sıklıkla hastalık virüs ve mantarların yutulmasından kaynaklanır. Enfeksiyon çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir: havadan ve ev eşyaları yoluyla. Yakın zamanda hastalığa yakalanmış bir kişi ile temas halindeyken daha az enfeksiyon riski yoktur, çünkü vücuttaki patojen 2-3 hafta boyunca devam edebilir.

  Bakteriler yolu üzerinde meydana gelen ilk şey, bakterilerin yerleştiği yüzeydeki mukus bademcikleridir ve bu da bakteri karşıtı antikorları salgılayan lenfoid dokunun aktif çalışmasına yol açar. Morbiditenin ana tepe noktası ilkbahar-sonbahar döneminde ortaya çıkar, çünkü bu sırada hipotermi riski yüksektir, bağışıklık azalır, vücutta vitamin yoktur. Bu, lenfatik sistemin bademciklerdeki bir enflamatuar süreci provoke eden patojenle başa çıkamamasına yol açar.

  Yetişkinlerde tonsillit belirtileri

  Bir doktor tarafından teşhis, sadece testler temelinde değil, aynı zamanda hastalığın biçimine ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilen belirtilerden de ibarettir. Angina'nın ana belirtileri şunlardır:

  • yüksek sıcaklık (catarrhal formu sıcaklığı yükseltmeden geçebilir);
  • Boğazda Zulüm;
  • yutma ile artan boğazda akut ağrı;
  • titreme;
  • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik;
  • artan yorgunluk, kötü sağlık;
  • bazen kusma;
  • karın ağrısı, ishal;
  • burun akıntısı ve burun tıkanıklığı (sadece diğer enfeksiyonların eklenmesiyle veya viral boğaz ağrısıyla);
  • ağızdan gelen koku;
  • genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri.

  Erişkinlerde, anjin gelişmesi vücudun bağışıklık savunmasında ve yetersiz beslenmesinde bir azalma ile ortaya çıkabilir.

  Aşağıdaki tehlikeli semptomları geliştirirken hemen bir uzmana danışmak gerekir:

  • ciltte döküntü görünümü;
  • nefes alma zorluğu;
  • boyun ve dilin şişmesi;
  • oksiputun artan kas tonusu, ağzı açma zorluğu;
  • yutma tükürüğünün imkansızlığı.

  Hastalığın biçim ve ciddiyetine bağlı olarak, bazı durumlarda gerekli olmayabilir, tedavi reçete edilir.

  Angina ile bir yetişkin için ne içmek

  Hastalığın ilk belirtileri (boğaz ağrısı, halsizlik, ateş) ortaya çıkarsa, tavsiye için bir doktora danışmalısınız. Çoğu durumda, hastalık tedavisinin zamanında başlamasıyla kısa sürede başa çıkabilir ve bu da olası komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Ağız boşluğunun, boğazın dış muayenesi ve analiz sonuçlarının alınmasından sonra, doktor boğaz ağrısının kesin tanısını, şeklini ve şiddetini belirleyebilir. Sadece elde edilen veriler temelinde, komplikasyonların yokluğu dikkate alınarak evde yapılabilen tedavi önerilebilir. Çocuklarda pürülan anjina tedavisinde burada okuyun.

  Ayrıca tedavi sırasında hasta aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

  • Enfeksiyon riskini dışlamak için mümkün olduğunca diğerleriyle iletişimi sınırlamak gerekir;
  • Gıda kolay ve uygun olmalıdır;
  • yatak istirahati gözlendiğinde tedavi yapılmalıdır;
  • doktor tarafından yazılan tüm prosedürleri yerine getirmek;
  • gargara için halk ilaçları kullanın;
  • gerekli ilaçları almak: antibakteriyel, antiviral, antipiretik.

  İlaçların tedavisi ve dozajı, hastalığın biçimine ve hastanın vücudunun özelliklerine dayanarak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

  Yatak istirahati

  Boğaz ağrısının gelişmesiyle, hastanın tam uyku ve dinlenme ihtiyacı duyması, hastalığın seyrini daha da kötüleştirebileceği için bacaklarda tedavi yapılması son derece arzu edilmez.

  Evde tedavi koşulları altında, hastanın vücuttan toksinleri ve zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olacak yeterli miktarda sıvı içmesi gerekir. Bunun için, çeşitli meyve ve meyve içecekleri hazırlayabilir, kompostolar, ılık maden suyu, bal ve limonlu çay kullanabilirsiniz. Sıvı çok soğuk veya sıcak olmasına izin vermeyin, boğazdaki nahoş ve acı verici hisleri yoğunlaştıracaktır.

  Diyet, sıvı ve püre şeklinde yararlı ürünlerden oluşmalıdır: lor kütlesi, patates püresi, çorbalar, et suları, yulaf lapası. Tedavi süresince keskin, tütsülenmiş ve tuzlu yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir.

  Bağışıklığı güçlendirmek için, eczane kompleksi vitaminlerini kullanmanın yanı sıra, daha fazla meyve ve sebzeyi diyete dahil etmek gerekir.

  Antibiyotik tedavisi

  Yan etki riskinden kaçınmak için, ilaç almak sadece bir uzmanın tavsiyelerini dikkate almalıdır (ilacın ve dozunun reçete edilmesi). Tedavi, öncelikle, patojenik mikroorganizmalarla mücadele etmeyi amaçlayan antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir.

  Anjin yetişkinleri ile hangi antibiyotikler

  Angina, enflamatuar sürecin bademcikler içinde yer aldığı enfeksiyöz bir hastalığa işaret eder, dolayısıyla hastalık tam bir yaklaşım ve tedavi gerektirir. Antibiyotik tedavisi, form, patojen tipi ve hastalığın ciddiyetine dayanarak, ilgili hekim tarafından reçete edilir. Antibiyotik aşağıdaki temelde reçete edilir:

  • pürülan tonsillit ile: penisilinler;
  • lacunar bademcik iltihabı ile: sefalosporinler;
  • Streptokokal tonsillit: sefalosporinler, penisilinler;
  • foliküler tonsillit: penisilinler;
  • catarrhal tonsillitis: makrolidler;
  • lacunar tonsillit: sefalosporinler.

  Çoğu durumda hastalığı teşhis ederken, penisilin serisinin antibiyotikleri reçete edilir, ancak sık görülen alerjik reaksiyonlar göz önüne alındığında, bu ilaç grubu makrolidlerle değiştirilebilir ve sadece ciddi vakalarda doktor sefalosporin reçete eder.

  Flemoxin Solutab

  Bu ilaç akut anjin için reçete edilir. Mideye girdikten sonra ilacın aktif bileşenleri hızla kan içine emilerek maksimum konsantrasyona ulaşır. İlaç, 125,250,500 ve 1000 mg'lık bir dozaj ile beyaz veya sarı tabletler halinde temin edilebilir. Dozlama ve yatış süresi hastalık seyrinin şiddetine bağlıdır, orta ve şiddetli form 2 hafta boyunca günde 2 grama kadar alınır.

  Flemoxin kullanırken, aşağıdaki olumsuz reaksiyonlar meydana gelebilir:

  • ishal;
  • kaşıntı;
  • anjioödem;
  • hemolitik anemi;
  • alerjik reaksiyonlar;
  • kolit.

  Karaciğer çalışmalarında ve penisilin serilerinin antibiyotiklerine karşı tahammülsüzlüğünde insanlarda ihlal olması durumunda kullanılması önerilmez.

  azitromisin

  Bu ilaç, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda anjin tedavisi için reçete edilebilir. Özellikle stafilokok ve streptokoklarda patojenik mikroorganizmalarla mücadelede etkilidir. Uygulamadan sonra, ilaç hızlı bir şekilde sindirim sisteminden kan içine emilir ve yumuşak dokularda, deride ve solunum yollarında yayılır. Tedavinin seyri 5 gündür, bu arada günde 1 tablet almak gerekir. Azitromisin uzun süreli etki eden ilaçlara aittir, bu nedenle bakteri yıkımı, yatıştan yaklaşık bir hafta sonra devam eder.

  İlacın tedavisi sırasında, aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir:

  • baş ağrısı;
  • ciltte döküntü görünümü;
  • karın ağrısı;
  • bulantı;
  • uyuşukluk;
  • bazen kusma.

  Augmentin, geniş bir etki spektrumuna sahiptir, anjina gelişimini provoke eden çeşitli patojenlerle savaşmaya yardımcı olur. İlaç süspansiyonlar, şurup tabletleri ve enjekte edilebilir formülasyonlar formunda mevcuttur. 12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için, ilacın hastalığın şiddetine bağlı olarak günde üç kez 125 veya 500 mg uygulanır. Kabul süreci en az 7 gün sürmelidir, gerekirse 2 haftaya kadar tedaviye devam edilebilir.

  İlacın uygulanması sırasında, aşağıdaki olumsuz reaksiyonlar meydana gelebilir:

  • uyku bozukluğu;
  • yorgunluk;
  • mide gazı;
  • zayıflığı;
  • ishal veya kabızlık;
  • alerjik bir döküntü;
  • şişme.

  Augmentin hamilelik sırasında yanı sıra penisilinler, sarılık ve kronik böbrek hastalığı varlığı intoleransı ile alınmamalıdır.

  seftriakson

  Seftriakson, pürülan dahil olmak üzere şiddetli anjina için reçete edilir. İlaç, penisilin ilaçlarına dirençli mikroorganizmalar dahil olmak üzere hızlı antibakteriyel etki sağlayan kas içinden tatbik edilmektedir. Yetişkin ilaç günde iki kez 1 g, en az bir haftalık süre için reçete edilir.

  Kullanım sırasında aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir:

  • şişkinlik;
  • stomatit;
  • bulantı;
  • baş dönmesi;
  • ateş;
  • anafilaktik şok;
  • deri döküntüsü.

  Bu reaksiyonların gelişimi doktora bildirilmelidir, çoğu durumda ilaca devam edilir, tedavinin tamamlanmasından sonra, semptomatoloji kendi kendine geçer.

  Bu antibakteriyel ilaç çok çeşitli eylemlere sahiptir ve sadece bir doktorun sıkı denetimi altında alınır. Sumamed, bakterilerin yok edilmesine yöneliktir, bu nedenle ARVI ve ARI için bu ilacı tedavi etmek uygun değildir ve tehlikelidir. İlacın bileşenlerine yüksek duyarlılığı olan hastalara dikkatle alınmalıdır, tedavinin başlamasından birkaç gün sonra hasta daha iyi hissedilir. Sumamed günde 5 kez 500 mg için reçete edilir.

  Resepsiyon sırasında yan etkiler olabilir:

  • mide bulantısı, bazen kusma;
  • ishal;
  • kaşıntı;
  • zayıflığı;
  • işitme ve görme azalması;
  • iştah ihlali.

  Sumamed, emzirme döneminde, böbrek ve karaciğer hastalıkları, ilaç maddelerinin tahammülsüzlüğü nedeniyle kontrendikedir.

  İlaç, penisililere dirençli, mikroorganizmalara karşı mücadelede etkilidir. Makrofen yemeklerden önce kullanılır, mide yoluyla kanın içine nüfuz ettikten sonra, ilacın etkisi 2 saat sonra başlar. Bu tedavinin kullanım şekli, hastalığın biçimine ve komplikasyonların varlığına bağlı olarak 5 ila 10 gündür. Yetişkinler için günde toplam üç kez 1,6 gr'lık dozda uygulanan dozaj ve tedavi süresi sadece doktor tarafından değiştirilmelidir.

  Alım sırasında, bazı hastalar zayıflık, baş ağrısı, bulantı ve bağırsak rahatsızlıklarının gelişimini not eder.

  Antibiyotik uygulama süresi

  Birçok insan soru hakkında endişeli: antibiyotik almak için kaç gün gerekir? Antibiyotik tedavisinin süresi, hastalığın biçimine, seyrinin şiddetine, patojen tipine ve ayrıca reçete edilen ilaca bağlıdır. İlacın süresini ve dozunu bağımsız olarak reçete etmek kesinlikle yasaktır. Buna ek olarak, çoğu durumda, tedaviden birkaç gün sonra, hasta, hastalığın tamamlayıcısı olarak algılanan rahatlama hissedebilir. Bu nedenle, tedavinin sonuna kadar, doktorun tüm önerilerini tamamen takip etmek önemlidir.

  Anjinada antibiyotik ile spreyler

  Çare seçimi, hastalığın özelliklerine ve hastanın tercihlerine dayanmaktadır. Eylem bademcikler Bakterilerin yok edilmesi de yöneliktir, çünkü spreyler antibiyotik, topikal tedavisi olmamasına karşılık gelir ve primer tedavi olarak kullanılamaz biliyoruz enflamasyon ve rahatsızlığı azaltmak için çok önemlidir. Buna ek olarak, sulama için araçlar boğazda kuruluk, yanma ve terleme ile baş etmede yardımcı olur. Dezenfeksiyon etkisi, formülasyonda antiseptik ve antifungal bileşenlerin varlığından kaynaklanır. Yerel kullanım için en etkili ve popüler ilaçlardan biri şunlardır:

  Boparox Hexspray Hexoral Stopanguin

  Sadece hafif bir hastalık ile doktor, ek ilaç kullanmadan ana tedavi olarak bir sprey reçete edebilir.

  Antimikrobiyal ilaçlar

  Anjina tedavisi, geniş bir etki spektrumuna sahip ve mikropların kontrolünde etkili olan antimikrobiyal sülfonamid ilaçların kullanımını içerir. Bu tür araçlar şunlardır:

  Antimikrobiyal kullanım süresi en az bir haftadır.

  Genel durumun hafifletilmesi için hazırlıklar

  Nadir durumlarda, anjina semptomsuz geçer ve hastanın hoş olmayan hislerine neden olmaz. Bu nedenle, iyi oluşu kolaylaştırmak için doktor aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

  • anti-enflamatuar ve analjezik: Citramone, Amidopyrine;
  • analjezik ve antipiretik: Parasetamol, Analgin, Aspirin.

  Semptomların belirtilerine bağlı olarak, ilaçlar 5 güne kadar reçete edilebilir.

  Yüksek ateşe ek olarak, hasta antibakteriyel ilaçlar alırken alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Bu durumda, aşağıdaki antihistaminikler reçete edilebilir:

  Dimedrol Kalsiyum glukanat Suprastin

  Bu ilaçlar alerjiler ve kronik bademcik iltihabı riski altında reçete edilir.

  Boğaz durulama

  Angina tedavisinde daha az önemli olan, gargara içeren bir lokal tedavidir. Prosedürü düzenli olarak yerine getirmek bademciklerin durumunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşir. Durulamalar, boğazda ağrı ve iltihapları gidermek için, fıtık tıkaçlarından kurtulmaya yardımcı olur.

  Gargara için kullanılan popüler formülasyonlardan biri hidrojen peroksittir. Yemek pişirmek için 1 çorba kaşığı seyreltin. l. bir bardak su içinde hazırlanması. Böyle bir çözelti ile yapılan işlem, sadece ağızda değil, tüm vücutta zararlı bakterilerin miktarını azaltmayı mümkün kılar.

  Ayrıca aşağıdaki bileşimler durulama için daha az etkili değildir:

  • Furacilin, Dioksidin. bir bardak su içinde, preparatlardan birinin 2 ampolüsünü çözün ve durulayın;
  • kadife çiçeği bir kaynatma. bir bardak kaynar su 1 tsp yapmak. otlar ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın;
  • Papatya kaynatma: 1 çay kaşığı kaynar su bir bardak. otlar ve soğumaya bırakın;
  • soda-tuz çözeltisi. Bir bardak su içinde ½ çay kaşığı için karıştırın. Soya ve tuz, iyot alerjisi yokluğunda, çözeltiye 10 damla ekleyin.

  Bu çözeltilerin bileşenleri, anti-enflamatuar, analjezik ve iyileştirici etkiye sahiptir.

  Maksimum etkiyi elde etmek için, prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmek gereklidir:

  1. Durulama için bir defada birkaç çözüm kullanılabilir.
  2. Ağızda sıvı toplayın, durulayın ve tükürün.
  3. Yeni bir yudum alın, başınızı döndürün ve durulayın, ardından çözeltiyi tükürün.
  4. Çözelti camda bitene kadar prosedürü uygulayın.

  İşlemden sonra ağız su ile durulanabilir. Fonlar, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde en az 5 kez kullanılmalıdır.

  Antiseptik preparatlar

  Yetişkinlerde anjinin kompleks tedavisi de dezenfektanların kullanımını içerir:

  Bu ürünler durulandıktan sonra 15-20 dakika kullanılmalıdır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Propolis ile gargara

  Sezon dışı ve kış mevsiminde, birçok kişi düzenli olarak eczaneyi ziyaret ederek soğuk algınlığı için pahalı ilaçlar satın alır. Hastalığın ilk aşamalarında basit halk hekimliğinin yönetilmesinin mümkün olduğunu belirtmek gerekir.

  1 yaşından küçük çocuklar için boğaz ağrısı için en iyi spreyler: ucuz ve etkili ilaçlar

  Çocuklarda gelişmekte olan bir enfeksiyöz hastalığın ana semptomları, boğazda diğer organlara komplikasyonlarla birlikte bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit olarak gelişebilen ağrı ve diğer hoş olmayan duyumlardır.