Loading

Farklı türdeki anjinler için diyet beslenme

İlaçlar ile tedaviye ek olarak, akut anjinada, daha fazla sıvı içmeli ve düzgün yemek gerekir. Bu zayıflamış bir organizmanın gücünü daha hızlı geri kazanmaya yardımcı olacaktır. Ancak, bilindiği gibi, bademcik iltihabı yiyecek ve içeceklerle ağrılı hale gelir: sıradan yiyecekler mukus boğazını daha fazla tahriş edebilir, rahatsızlığı artırabilir. Bu nedenle, hastanın anjina ile dengeli bir diyete ihtiyacı vardır.

Diyet Özellikleri

Hastalık sırasında, patojenik bakterilerin salgıladığı toksinler nedeniyle karaciğerin çalışması yoğunlaşır. Ağır gıdalar yüzünden, vücudun çalışması daha da zorlaşır, bu nedenle vücudun başka bir hafif beslenmeye ihtiyacı vardır. Toksinleri gidermek için hasta sıcak içecekler (örneğin, bitkisel çaylar) içmelidir.

Kaba lif içeren ürünlerin yanı sıra yağlı ve tuzlu yiyecekleri hariç tutmak gerekir. Doktorlar bir çift için yemek pişirmeyi öneriyor, ürünleri rende rendeleyin, böylece daha iyi emilirler. Her yemekten sonra gargara durulanır.

Gerekli mi?

Birçok terapist sadece farklı ilaçları reçete eder, ancak bir kişiyi birçok anjina semptomundan kurtaracak yiyecekler olduğunu unutun. Doğru beslenmeye geçiş gereklidir, aksi takdirde hasta boğaz ağrısı mukus boğazında tahrişe yol açabilir. Gıdadaki kısıtlamalar anjinayı hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Angina ile diyet, hastanın vücut gücünü destekleyecek, virüs enfeksiyonunun direncini artıracak, zehirlenmeden tasarruf edecek, etkilenen organları ek tahrişten koruyacaktır. Doğru beslenmenin gözlenmesi, anjin alevlenmelerinin mümkün olan en kısa zamanda iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Hastalık kronikleşirse, diyet tedavisi remisyon süresini uzatacaktır.

Anjina'nın önlenmesinde önemli bir rol, hastalığın önlenmesine verilir: Her hastalığın tedavisi zamanında tamamlanmalıdır. Doğru diyet rejimini gözlemlemek çok önemlidir. (Diyet dahil) yeterli bir kombinasyon terapisinin olmaması bronşit, kalp hastalığı, gastrit, erozyon ve diğer hastalıklar da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, çalışmalarına olumsuz etki eden farklı organlara girebilirler.

Dietoterapinin prensipleri

Anjina tedavisi sırasında, ihtiyacınız var:

 • protein sayısını (yetmiş gram kadar), karbonhidratları (üç yüz gram), yağları (yaklaşık altmış gram kadar) azaltmak;
 • öğün sayısını beş kata kadar artırın, küçük porsiyonlar vardır;
 • yemek pişirmek, bir çift için pişirmek ve daha sonra rendelenmiş bir formda servis yapmak;
 • sebze var, farklı tahıllar;
 • sıcak ve soğuk yiyecekler yemeyin;
 • Vitamin içeren içecekler içmek: meyve içecekler, bitkisel çaylar, şekersiz jöle.
İçeriğe geri dön

Yetişkinler için menüler

Boğaz ağrısı ile beslenme:

 1. Kahvaltı: Süt ve çilek, çay ve ballı yulaf lapası.
 2. Öğle yemeği: armut fırında pişmiş.
 3. Öğle yemeği: sebze yahni, haşlanmış tavuk.
 4. Aperatif: muz.
 5. Akşam yemeği: balık ve sebzeler suda pişirilir.
İçeriğe geri dön

Bebek maması

Kural olarak, bu hastalık ile iştah yoktur. Böyle bir tepki, özellikle bir çocuk için herhangi bir organizma için oldukça doğaldır. Çocuklar için, boğaz ağrısına (püresi, sebze püresi, vb.) Zarar vermemek için yumuşak yiyecekleri seçmek önemlidir. Bir çocuğun bal yemesine iyi gelir: patojenik bakterileri öldürür, bağışıklığı artırır. Bal, mukus boğazını sarar ve ağrının yutulmasını ve yumuşatılmasını kolaylaştırır.

Bebeğin günlük diyetinde turşu ürünleri, un, füme gıdalar ve turşular olmamalıdır. Süt ürünleri mukus deşarjını artırabilir, bu nedenle de kaçınılmalıdır. Bebek iyileşmeye başladığında, gıdalarında çok miktarda vitamin, mineral (meyve, bal, balık vb.) Bulunmalıdır. Eğer anjina şiddetliyse ve doktorda antibiyotik reçete edilirse, tedavi seyri probiyotikler (örneğin canlı kefir) alarak takip edilmelidir.

Hamileler için diyet

Son yıllarda, gebe kadınlar arasında hastalık vakaları daha sık hale gelmiştir. Uzmanlar, bunu esas olarak, hamile annelerin bağışıklıklarının zayıfladığı ve virüslerin ve zararlı mikroorganizmaların vücutlarına kolayca nüfuz edebileceği gerçeğine dayanır. Hamilelik sırasında koruyucu diyetin takip edilmesi önemlidir:

 1. Kahvaltı: çilek, çay, bal ile tahıllar.
 2. Öğle yemeği: pişmiş elma soyulmuş.
 3. Öğle yemeği: patates püresi, haşlanmış et.
 4. Aperatif: yoğurt.
 5. Akşam yemeği: haşlanmış sebze, erik suyu.
 6. Uyumadan önce: kefir.
İçeriğe geri dön

Farklı türdeki anjinler için beslenme

Pürülan tonsillit ile menü

Pürülan tonsillit, akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık influenza virüslerinden sonra prevalansta ikinci sıradadır. İstatistiklere göre, çoğu durumda, anjin, sekiz yaşından küçük çocukların yanı sıra otuz beş yıl sonra yetişkinlerden etkilenir. Yaşına bakılmaksızın, her hastanın yararlı yiyecekler tüketmesi önemlidir.

 1. Kahvaltı: çilek ve ekşi krema, çay ilavesi ile az yağlı süzme peynir.
 2. Öğle yemeği: bir kokteyl (muz ve yoğurt).
 3. Öğle yemeği: sebze püresi, meyve suyu.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: meyve salatası.
 5. Akşam yemeği: püresi.
İçeriğe geri dön

Candidiasis anjina ile menü

Hastalığın bu formunun geliştirilmesi ile, doktorlar sıvı ve ovuşturulmuş gıda önerilmektedir:

 1. Kahvaltı: Süt, yoğurt, çay püresi yulaf lapası.
 2. Öğle yemeği: yumuşak meyveler.
 3. Öğle yemeği: et suyu, meyve suyu.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: süzme peynir.
 5. Akşam yemeği: yumuşak haşlanmış yumurta, sıcak pirinç kaynatma.
İçeriğe geri dön

Kronik anjina için menü

 1. Kahvaltı: irmik lapası, çay.
 2. Öğle yemeği: jöle
 3. Öğle yemeği: erişte çorbası, sebzeli patates püresi, pirzola, haşlanmış sebze.
 4. Aperatif: meyve suyu, pelet.
 5. Akşam yemeği: rendelenmiş jöleli et, pişmiş sebzeler, et suyu.
İçeriğe geri dön

Nazik dietoterapi

Vitaminler, amino asitler, kalsiyum (süzme peynir, az yağlı süt ürünleri) içeren kıvamlı gıdalar için katı olmayan yemek yemek önemlidir. Boğaz ağrısı da C vitamini bulunan meyvelerde siyah frenk üzümü yemek için yararlıdır. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak ve gücü tekrar sağlamak için uzmanlar böyle bir diyete uymayı tavsiye eder:

 1. Kahvaltı: süzme peynir, yeşil çay puding.
 2. Öğle yemeği: meyve reçeli.
 3. Öğle yemeği: Et ve haşlanmış pirinçle jöleli.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: ekşi krema, buğulama, çay.
 5. Akşam yemeği: haşlanmış balık, sebzeler su üzerine haşlanmış.
İçeriğe geri dön

Tonsillit ve pembe ile Diyet

Bu yemekler ve içecekler boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır:

 1. Kahvaltı: çay, bal, rendelenmiş yulaf ezmesi.
 2. Öğle yemeği: çilek
 3. Öğle yemeği: Etli kremalı çorba.
 4. Aperatif: yoğurt.
 5. Akşam yemeği: patates püresi, haşlanmış püresi balık.
İçeriğe geri dön

Diyet tablosu №13

Tüm temel gereksinimler sözde birleştirir. diyet numarası 13. Liste, nezle olan hastalarda alerjik reaksiyonları provoke edemeyen yararlı ürünleri gösterir, Ek olarak, kolayca yerleşirler. İşte yemeklerin bir listesi:

 1. Az yağlı çorbalar, tahıllardan, et suyundan (ilk çorbayı boşaltmanız gerekir) yapılır.
 2. Eşleştirilmiş, haşlanmış pirzola, tavuk, hindi zil, yağsız balık (morina, pembe somon, vb.).
 3. Karabuğday, mısır, yulaf ezmesi, pirinç lapası.
 4. Eski (dünün) bayat ekmek değil.
 5. Az yağlı ryazhenka, yoğurt, kefir.
 6. Omlet, haşlanmış yumurta.
 7. Sebze püreleri, haşlanmış patates, havuç, kabak vb.
 8. Fırında meyve, meyve ve meyve içecekleri, köpük ve jöle.
İçeriğe geri dön

Yemek pişirme ve diyet rejimi

Ürünlerin hızlı asimilasyonu için, bir karıştırıcıda, bir karıştırıcıda veya ince kıyılmış olarak öğütülmelidir. Yemekler suyla buğulanmalı veya pişirilmelidir. Gıdalar sıcak olmalı, buğday kepeği eklenmesi yararlıdır.

Hastanın yemek sayısını arttırması gerekiyor. Bununla birlikte, bölümler küçük olmalıdır.

Hangi ürünlerden kaçınmalıyım?

gastrointestinal sistemin tahriş olmasına neden, mukoz boğaz zarar: Hasta vücudu zarar verebilecek yiyecek, kullanımı yasaktır. Taze füme şişman kuzu eti, balık, soslar, mantar ve et suyu, fasulye taneleri, taze sebze, lif (havuç gibi) yüksek olan, baharatlı gıdalar (soğan, baharat, turp), korur, sirke, kapsar ekmek, gazlı ve alkollü içecekler, güçlü kahve, kremalı hamur işleri, yağlı süt ürünleri, turunçgiller, tohumlar, patlamış mısır, inci arpa ve yulaf lapası. Acıyı arttırdığı ve yanığa neden olabileceği için sıcak yemekler ve içecekler anjin ile diyet dışında bırakılmalıdır. Bu nedenle, bakteriler dokuya daha derin nüfuz edebilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina ile beslenme

Çocuğun anjin ile beslenmesi

Kural olarak, bir çocuğun boğaz ağrısı olan bir hastada iştah azalır. Yutulduğunda buna yüksek ateş ve ağrı neden olabilir. Dehidrasyonu önlemek ve bakterileri yok etmek için bol miktarda ılık içecek gereklidir. Meyve suları ve meyveli içecekler ile bir çocuk içebilirsiniz. C vitamini içeren gıdalar özellikle yararlıdır. Vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirir ve vücuttaki diğer vitaminlerin stabilitesini arttırır. C vitamini, kuşburnu, siyah frenk üzümü, kivi, turunçgillerde bulunur. Vitamin yönünden zengin gıdalar, çocuklarda günlük anjina ile diyete dahil edilmelidir.

Hastalık, boğazına zarar vermemek için yumuşak olmalıdır. Bebeğin bal vermesi istenir. Antibakteriyel özelliklere sahiptir, bağışıklığı güçlendirir. Boğazı sindirerek, yutma işlemini kolaylaştırır ve ağrının yumuşatılmasını sağlar.

Angina ile beslenen diyetten bebek tuzlu, salamuralı, füme ürünler hariç tutulmalıdır. Bu arzu edilen un değildir. Ayrıca, mukusun salgılanmasını arttıran süt ürünlerinin kötüye kullanılmasını da önlemelidir.

Çocuk tamir edince, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar vermesi gerekir. Sebzeler, meyveler, balık, yoğurt, tatlım.

Bebek ağır bir angina geçirdiyse ve antibiyotik aldıysa, tedaviden sonra probiyotik verilmelidir. Canlı yoğurt olabilir, kefir.

Uygun diyet gıda

Anjina ve diğer enfeksiyonlarla birlikte, ateş sırasında vücudumuz standart yemeklere uymaz. Kaybedilen gücü hızlı bir şekilde geri kazanmak için, doktorlar evde tedavi için anjin için besin alımında ısrar ediyorlar.

Diyet aşağıdaki görevleri yerine getirir:

- Enfeksiyonla organizmanın güçlendirilmiş mücadelesi ile kuvvetlerin restorasyonu;

- ateş dönemi boyunca yiyeceklerin sindirimi için koruyucu bir rejim oluşturur;

Ürünlerin yüksek oranda yağ ve karbonhidrat ürünleri içermemesi gerekir, protein fiziksel normun başında olmalıdır. Hasta mümkün olduğunca sıvı içeren birçok vitamin almalıdır. Kimyasal katkılar içeren ürünler (emülsifiye edici maddeler, stabilizatörler) hasta için kontrendikedir. Gıda öğütülmeli, öğütülmeli, bir karıştırıcı kullanabilirsiniz.

Diyet yemekleri nasıl pişirilir

Yiyecekleri hızlı bir şekilde emebilmek için, bir rendeleyici ile veya bir bıçakla doğramak için mümkün olduğunca küçük öğütülmelidir. Su üzerinde yemek pişirme (tercihen bir çift). Yiyecek almak sıcak ya da sıcaktır. Kabızlığı önlemek için, sadece biraz buğday kepeği ekleyin ve mümkün olduğunca çok sebze yemeği yiyin.

Diyet rejimi

Yiyecek alımını arttırmak, ancak aynı zamanda küçük porsiyonlarda yemek gerekir.

Kullanmak kesinlikle yasaktır:

- taze unlu mamuller (kraker hariç);

- et ürünleri (sosis) ve et (yağlı domuz);

- çorba, yağlı etli borsch;

Bezelye ve buğday çorbaları;

- süt (ev yapımı), yağlı ekşi süt ürünleri;

- makarna, buğday, mısır, inci arpa;

- sebzeler (sarımsak, soğan, salatalık, turp, beyaz lahana vb.);

- Yoğun bir cilt ile sert, olgunlaşmamış meyveler;

- Kremalı ve çikolatalı şekerlemeler.

Önerilen ürünler:

- sütlü açık kahve ve çay;

- zayıf meyve suları ve meyve içecekleri;

- Kuşburnu ve kepek bir kaynatma;

- meyve kompostosu, mors.

- kurutulmuş ekmek (en iyi buğdaydan) kuru ekmek;

- az yağlı ve az yağlı süt ürünleri;

- Taze süzme peynir ürünleri, az yağlı peynirler;

- kneli, çorba-patates püresi ile az yağlı balık ve et suyu;

- Tahıllar (irmik, pirinç, yulaf ezmesi) ve erişte eklenmesi ile sebzelerin et suyu ve çelatları;

- Buharda pişirilmiş omlet, haşlanmış yumurtalar;

- köfte, köfte, köfte, buğulanmış et, kümes hayvanları, balık (orta yağlı);

- Bir yemekte iki çay kaşığı bitkisel yağdan fazlası, ılımlı miktarda tereyağı;

- haşlanmış ve sıvı lapası (bazen et suyu, az yağlı süt ilave edilerek);

- Farklı tahıllardan (karabuğday, irmik, turşuluk) bir sufle;

- Sebzeli yahni ve sebzeler: patates, pancar, lahana (renk), havuç, kabak, kabak, domates;

- Farklı meyveler, yumuşak çekirdekli meyveler, asidik olmayan elmalar (önceden ezilmiş meyveler);

- mezeler: havyar, kıyma ile soğuk et.

Anjina ile diyet

Açıklama şu andaki 17/10/2017

 • verimlilik: 3-5 gün sonra terapötik etkisi
 • tarihleri: 5-7 gün
 • Ürünlerin maliyeti: Haftada 1500-1600 ruble

Genel kurallar

boğaz ağrısı (akut tonsillit) faringeal halkanın bir / birkaç lenfoid formasyonlarının (genellikle palatine bademcikler) akut inflamasyonu ile karakterize edilen ve üst solunum yolunun yaygın hastalıklarına ait bir gruba ait olan bir hastalıktır. Bakteriyel akut tonsillitin ana nedensel ajanı hem-hemolitik streptokok A grubu, daha az sıklıkta - streptococcus C ve G grupları.

Sıcaklığın 37.5-39 ° C'ye yükseltilmesiyle kendini gösterir. baş ağrısı, titreme, yoğun boğaz ağrısı, yutma ile daha kötü, bazen kas ağrısı/artralji, kusma, mide bulantısı, orta şiddette karın ağrısı. Bademcikler şişer, hiperemiktir, bazen pürülan bir kaplama ile, posterior faringeal duvar hiperemiktir. Bademciklerin yenilgisinin doğasına bağlı olarak, catarrhal, lacunar, anjina foliküler formunu ayırt eder. Hastalığın şiddetli formlarında, yüksek bir komplikasyon riski vardır. kulak iltihabı, paratonsillar apse, larenjit, piyelonefrit, eklem romatizmal ateş, romatizmal kalp hastalığı.

anjina kompleksi ve tedavisi antibiyotikler, antipiretikler, antimikrobik maddeler topikal tedavi (durulama, inhalasyon), bağışıklık sisteminin uyarılması organizma diyet tedavisi dahildir. Anginada diyet küratif tedaviye dayanır. Tablo №13, çeşitli bulaşıcı hastalıklar için yaygındır. Terapötik beslenmenin ana hedefleri şunlardır:

 • Vücudun besin maddeleri ile fizyolojik olarak yeterli sağlanması;
 • orofarinksin mukoza zarının uzaklaştırılması;
 • zehirlenmenin azalması / organizmanın genel direncinin artması.

300-320 g / gün kadar - tonsilit Diyet fizyolojik norm ve karbonhidrat alt sınırı 70 g / gün diyet yağ içeriğini azaltarak 2100-2200 kcal / gün seviyesine kadar düşük toplam enerji değeri sağlar.

Aynı zamanda, protein içeriği yaş normuna karşılık gelmelidir. barsakta fermantasyon süreçleri azaltmak ve gelişmesini önleme gereğinden - nedeniyle ihtiyaca diyetin yağ içeriğinin bir azalma nedeniyle sindirim güçlüğü ve karbonhidratlar sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltmak için hiperglisemi reaksiyonu yüksek sıcaklıkta.

angina yana zor ve ağrılı bir diyet yutma yağlı ve kızarmış, sindirilemeyen oral mukozasını tahriş ihtiva eden kaba fiber ürünleri haricinde kadar yumuşak olmalıdır:

 • kırmızı etin (kuzu eti, domuz) ve su kuşu kümes hayvanlarının (ördek, kaz) yağlı çeşitleri;
 • Baklagiller, darı, yağlı et suyu, borsch çorbası;
 • yağlı et / balık / mantar çorbaları üzerine soslar;
 • Kızarmış yiyecekler;
 • tuzlu yağlı peynir çeşitleri;
 • yağlı krema / ekşi krema;
 • füme ürünler, marinatlar, konserve ürünleri;
 • bütün süt, haşlanmış yumurta ve kızarmış;
 • kremalı kekler / hamur işleri;
 • Şalgam, turp, soğan, turp, sarımsak, rutabaga;
 • baharatlar, ekşi meyveler / meyveler, kahve, çikolata.
 • çiğ lahana, havuç, pancar, baklagiller (bezelye, soya fasulyesi, fasulye);
 • arpa ve pearl arpa.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için diyetin temeli, yağsız et / balık et suları, (derisiz) pirinç, yulaf veya buğday, kümes hayvanlarının beslenme çeşitliliği eklenmesiyle ve balık çorba, pirzola, köfte, kurutulmuş buğday ekmeği, az yağlı süt ürünleri oldukça zayıftır buhar proteini omlet ve yumurta, yağ, yarı sıvı püresi, haşlanmış sebze, olgun yumuşak meyve, bal, reçel, marmelat, jöle, meyve, buğday kepeği suyu ve kuşburnu, meyveli içecekler.

Sofra tuzu içeriği 6-10 g / gün, serbest sıvı miktarı 2.5 l / gün'den az değildir ve 3 litreye kadar şiddetli zehirlenme durumunda. Diyette, zengin besinleri içermelisiniz. vitaminler (A, C ve B) ve mineraller.

kaynaklar A vitamini şunlardır: balık yağı, sert peynirler, yumurta sarısı yumurta, tereyağı, karaciğer. C vitamini gül kalçaları, turunçgiller, kuş üzümü, deniz topalakta bulunur. B vitaminleri özellikle peynir, sakatat, maya, yumurta, pirinç, soya, peynir, buğday, et bulunur. Vitamin-mineral kompleksleri olumlu bir etkiye sahiptir.

Ürünlerin mutfakların işlenmesi - sonraki silme / lekelenme ile kaynatma veya buharlama. Gıda, 6-7 kez / gün küçük bölümlerde fraksiyoneldir. Boğazdaki ağrıyı azalttıktan ve sıcaklığı düşürdükten sonra, diyet aşamalı olarak genişletilebilir.

Lokal tedavi için akut bir dönemde, orofarenksin durulamaları, yönlendirilmiş semptomatik eylemin çeşitli antimikrobiyal ajanları tarafından kullanılır.Strepsils, Strepsils Plus - tabletler / sprey), sodyum bikarbonat, borik asit, potasyum permanganat, furatsilin, şifalı bitkisel ilaçlar (papatya suyu, adaçayı). Ve bunların etkililiğine dayalı bir kanıt kanıtı olmamasına rağmen, kullanımları ağrı sendromunun hızlı bir şekilde gerilemesinden oluşan iyi bir semptomatik etki sağlar.

tanıklık

Akut tonsillit çocuklarda / yetişkinlerde.

Izin verilen ürünler

Akut tonsillitte diyet diyeti, diyete dahil edilmesini sağlar:

 • Yağsız et / balık et suları ve iyi haşlanmış pirinç, yulaf, buğday ve irmik, tahıllar veya ince erişte, çorba eklenmesiyle bunlara dayalı çorbalar, sebze suyu pişirilmiş püresi et.
 • Beyaz kuru ekmek / kraker.
 • Tavuk yumurtası, bir buhar omlet veya yumuşak haşlanmış olarak.
 • Kırmızı et, kümes hayvanları ve tavşanlar, ve yağsız börek, köfte şeklinde yağsız balıkların diyet türleri.
 • Tahıllar (pirinç, karabuğday, yulaf), viskoz yarı sıvı halde kaynatılır.
 • Patates püresi, havyar, yahni, sufle şeklinde çeşitli sebzeler (patates, karnabahar, pancar, havuç, kabak).
 • Taze rendelenmiş sebzeler (havuç, salatalık, domates) şeklinde bitkisel yağlar ile yapılmış salatalar.
 • Az yağlı fermente süt ürünleri (yoğurt, kefir, katkısız yoğurt), hafifçe rendelenmiş peynir, asitsiz lor, seyreltilmiş süt.
 • Hazır yemeklerde kremalı ve rafine bitkisel yağ.
 • Mus, püre, jöle şeklinde termal / mekanik işlemden sonra taze meyve.
 • Kurutulmuş meyvelerden püreler, bal, reçel, reçel, marmelat, pastil ve pişmiş elma gibi tatlılar.
 • İçecekler - suyu kalçalar, süt ile zayıf kahve, taze seyreltilmiş (1: 1) suyu, limon çayı, jöle, meyve içecekler, meyve içecekleri.

Pürülan anjinle ne yiyebilirsin

Farklı türdeki anjinler için diyet beslenme

İlaçlar ile tedaviye ek olarak, akut anjinada, daha fazla sıvı içmeli ve düzgün yemek gerekir. Bu zayıflamış bir organizmanın gücünü daha hızlı geri kazanmaya yardımcı olacaktır. Ancak, bilindiği gibi, bademcik iltihabı yiyecek ve içeceklerle ağrılı hale gelir: sıradan yiyecekler mukus boğazını daha fazla tahriş edebilir, rahatsızlığı artırabilir. Bu nedenle, hastanın anjina ile dengeli bir diyete ihtiyacı vardır.

Diyet Özellikleri

Hastalık sırasında, patojenik bakterilerin salgıladığı toksinler nedeniyle karaciğerin çalışması yoğunlaşır. Ağır gıdalar yüzünden, vücudun çalışması daha da zorlaşır, bu nedenle vücudun başka bir hafif beslenmeye ihtiyacı vardır. Toksinleri gidermek için hasta sıcak içecekler (örneğin, bitkisel çaylar) içmelidir.

Kaba lif içeren ürünlerin yanı sıra yağlı ve tuzlu yiyecekleri hariç tutmak gerekir. Doktorlar bir çift için yemek pişirmeyi öneriyor, ürünleri rende rendeleyin, böylece daha iyi emilirler. Her yemekten sonra gargara durulanır.

Doğru beslenme, iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Birçok terapist sadece farklı ilaçları reçete eder, ancak bir kişiyi birçok anjina semptomundan kurtaracak yiyecekler olduğunu unutun. Doğru beslenmeye geçiş gereklidir, aksi takdirde hasta boğaz ağrısı mukus boğazında tahrişe yol açabilir. Gıdadaki kısıtlamalar anjinayı hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Angina ile diyet, hastanın vücut gücünü destekleyecek, virüs enfeksiyonunun direncini artıracak, zehirlenmeden tasarruf edecek, etkilenen organları ek tahrişten koruyacaktır. Doğru beslenmenin gözlenmesi, anjin alevlenmelerinin mümkün olan en kısa zamanda iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Hastalık kronikleşirse, diyet tedavisi remisyon süresini uzatacaktır.

Anjina'nın önlenmesinde önemli bir rol, hastalığın önlenmesine verilir: Her hastalığın tedavisi zamanında tamamlanmalıdır. Doğru diyet rejimini gözlemlemek çok önemlidir. (Diyet dahil) yeterli bir kombinasyon terapisinin olmaması bronşit, kalp hastalığı, gastrit, erozyon ve diğer hastalıklar da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, çalışmalarına olumsuz etki eden farklı organlara girebilirler.

Dietoterapinin prensipleri

Diyette, kıyılmış yiyecekler baskın olmalı, buğulanmış olmalıdır.

Anjina tedavisi sırasında, ihtiyacınız var:

 • protein sayısını (yetmiş gram kadar), karbonhidratları (üç yüz gram), yağları (yaklaşık altmış gram kadar) azaltmak;
 • öğün sayısını beş kata kadar artırın, küçük porsiyonlar vardır;
 • yemek pişirmek, bir çift için pişirmek ve daha sonra rendelenmiş bir formda servis yapmak;
 • sebze var, farklı tahıllar;
 • sıcak ve soğuk yiyecekler yemeyin;
 • Vitamin içeren içecekler içmek: meyve içecekler, bitkisel çaylar, şekersiz jöle.

Yetişkinler için menüler

Boğaz ağrısı ile beslenme:

 1. Kahvaltı: Süt ve çilek, çay ve ballı yulaf lapası.
 2. Öğle yemeği: armut fırında pişmiş.
 3. Öğle yemeği: sebze yahni, haşlanmış tavuk.
 4. Aperatif: muz.
 5. Akşam yemeği: balık ve sebzeler suda pişirilir.

Bebek maması

Balın acısını hafifletir.

Kural olarak, bu hastalık ile iştah yoktur. Böyle bir tepki, özellikle bir çocuk için herhangi bir organizma için oldukça doğaldır. Çocuklar için, boğaz ağrısına (püresi, sebze püresi, vb.) Zarar vermemek için yumuşak yiyecekleri seçmek önemlidir. Bir çocuğun bal yemesine iyi gelir: patojenik bakterileri öldürür, bağışıklığı artırır. Bal, mukus boğazını sarar ve ağrının yutulmasını ve yumuşatılmasını kolaylaştırır.

Bebeğin günlük diyetinde turşu ürünleri, un, füme gıdalar ve turşular olmamalıdır. Süt ürünleri mukus deşarjını artırabilir, bu nedenle de kaçınılmalıdır. Bebek iyileşmeye başladığında, gıdalarında çok miktarda vitamin, mineral (meyve, bal, balık vb.) Bulunmalıdır. Eğer anjina şiddetliyse ve doktorda antibiyotik reçete edilirse, tedavi seyri probiyotikler (örneğin canlı kefir) alarak takip edilmelidir.

Hamileler için diyet

Son yıllarda, gebe kadınlar arasında hastalık vakaları daha sık hale gelmiştir. Uzmanlar, bunu esas olarak, hamile annelerin bağışıklıklarının zayıfladığı ve virüslerin ve zararlı mikroorganizmaların vücutlarına kolayca nüfuz edebileceği gerçeğine dayanır. Hamilelik sırasında koruyucu diyetin takip edilmesi önemlidir:

 1. Kahvaltı: çilek, çay, bal ile tahıllar.
 2. Öğle yemeği: pişmiş elma soyulmuş.
 3. Öğle yemeği: patates püresi, haşlanmış et.
 4. Aperatif: yoğurt.
 5. Akşam yemeği: haşlanmış sebze, erik suyu.
 6. Uyumadan önce: kefir.

Farklı türdeki anjinler için beslenme

Pürülan tonsillit ile menü

Düşük yağlı lor kütlesi hastanın diyetine dahil edilebilir.

Pürülan tonsillit, akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık influenza virüslerinden sonra prevalansta ikinci sıradadır. İstatistiklere göre, çoğu durumda, anjin, sekiz yaşından küçük çocukların yanı sıra otuz beş yıl sonra yetişkinlerden etkilenir. Yaşına bakılmaksızın, her hastanın yararlı yiyecekler tüketmesi önemlidir.

 1. Kahvaltı: çilek ve ekşi krema, çay ilavesi ile az yağlı süzme peynir.
 2. Öğle yemeği: bir kokteyl (muz ve yoğurt).
 3. Öğle yemeği: sebze püresi, meyve suyu.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: meyve salatası.
 5. Akşam yemeği: püresi.

Candidiasis anjina ile menü

Hastalığın bu formunun geliştirilmesi ile, doktorlar sıvı ve ovuşturulmuş gıda önerilmektedir:

 1. Kahvaltı: Süt, yoğurt, çay püresi yulaf lapası.
 2. Öğle yemeği: yumuşak meyveler.
 3. Öğle yemeği: et suyu, meyve suyu.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: süzme peynir.
 5. Akşam yemeği: yumuşak haşlanmış yumurta, sıcak pirinç kaynatma.

Kronik anjina için menü

 1. Kahvaltı: irmik lapası, çay.
 2. Öğle yemeği: jöle
 3. Öğle yemeği: erişte çorbası, sebzeli patates püresi, pirzola, haşlanmış sebze.
 4. Aperatif: meyve suyu, pelet.
 5. Akşam yemeği: rendelenmiş jöleli et, pişmiş sebzeler, et suyu.

Nazik dietoterapi

Siyah frenk üzümü C vitamini açısından zengindir.

Vitaminler, amino asitler, kalsiyum (süzme peynir, az yağlı süt ürünleri) içeren kıvamlı gıdalar için katı olmayan yemek yemek önemlidir. Boğaz ağrısı da C vitamini bulunan meyvelerde siyah frenk üzümü yemek için yararlıdır. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak ve gücü tekrar sağlamak için uzmanlar böyle bir diyete uymayı tavsiye eder:

 1. Kahvaltı: süzme peynir, yeşil çay puding.
 2. Öğle yemeği: meyve reçeli.
 3. Öğle yemeği: Et ve haşlanmış pirinçle jöleli.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: ekşi krema, buğulama, çay.
 5. Akşam yemeği: haşlanmış balık, sebzeler su üzerine haşlanmış.

Tonsillit ve pembe ile Diyet

Bu yemekler ve içecekler boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır:

 1. Kahvaltı: çay, bal, rendelenmiş yulaf ezmesi.
 2. Öğle yemeği: çilek
 3. Öğle yemeği: Etli kremalı çorba.
 4. Aperatif: yoğurt.
 5. Akşam yemeği: patates püresi, haşlanmış püresi balık.

Diyet tablosu №13

Tüm temel gereksinimler sözde birleştirir. diyet numarası 13. Liste, nezle olan hastalarda alerjik reaksiyonları provoke edemeyen yararlı ürünleri gösterir, Ek olarak, kolayca yerleşirler. İşte yemeklerin bir listesi:

 1. Az yağlı çorbalar, tahıllardan, et suyundan (ilk çorbayı boşaltmanız gerekir) yapılır.
 2. Eşleştirilmiş, haşlanmış pirzola, tavuk, hindi zil, yağsız balık (morina, pembe somon, vb.).
 3. Karabuğday, mısır, yulaf ezmesi, pirinç lapası.
 4. Eski (dünün) bayat ekmek değil.
 5. Az yağlı ryazhenka, yoğurt, kefir.
 6. Omlet, haşlanmış yumurta.
 7. Sebze püreleri, haşlanmış patates, havuç, kabak vb.
 8. Fırında meyve, meyve ve meyve içecekleri, köpük ve jöle.

Yemek pişirme ve diyet rejimi

Karıştırıcıda parçalanmış yiyecekler daha iyi emilir.

Ürünlerin hızlı asimilasyonu için, bir karıştırıcıda, bir karıştırıcıda veya ince kıyılmış olarak öğütülmelidir. Yemekler suyla buğulanmalı veya pişirilmelidir. Gıdalar sıcak olmalı, buğday kepeği eklenmesi yararlıdır.

Hastanın yemek sayısını arttırması gerekiyor. Bununla birlikte, bölümler küçük olmalıdır.

Hangi ürünlerden kaçınmalıyım?

gastrointestinal sistemin tahriş olmasına neden, mukoz boğaz zarar: Hasta vücudu zarar verebilecek yiyecek, kullanımı yasaktır. Taze füme şişman kuzu eti, balık, soslar, mantar ve et suyu, fasulye taneleri, taze sebze, lif (havuç gibi) yüksek olan, baharatlı gıdalar (soğan, baharat, turp), korur, sirke, kapsar ekmek, gazlı ve alkollü içecekler, güçlü kahve, kremalı hamur işleri, yağlı süt ürünleri, turunçgiller, tohumlar, patlamış mısır, inci arpa ve yulaf lapası. Acıyı arttırdığı ve yanığa neden olabileceği için sıcak yemekler ve içecekler anjin ile diyet dışında bırakılmalıdır. Bu nedenle, bakteriler dokuya daha derin nüfuz edebilir.

Anginada beslenme: doktor açıklıyor

Hoşgeldin! Sonbahar... Soğuk... Boğazımı acıtıyor. Angina'da beslenme hakkında konuşalım.

Anjin - Hasta boğaz ağrısı, yüksek sıcaklıklar ve zayıf genel sağlık muzdarip hatırı sayılır rahatsızlık hissettiği ciddi bir hastalıktır. Hastalık komplikasyonları için tehlikelidir, eşit sıklıkta çocuklar ve yetişkinler hem kronik seyirli olabilir etkiler ve bunların tedavisine yönelik kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Geçen rol süratle olgunlaşan hastalığında doğru modu ve iyi seçilmiş gıda tarafından oynanır değil.

Angina ile beslenme için genel kurallar

Boğaz ağrısı sırasında, hastanın boğazı çok ağrılıdır ve farklı türde yiyeceklere karşı hassasiyet artar., Gidiklama, boğazda ağrı ve yüzey zarar ve hoş olmayan duyumlar, çizilme hissine neden olabilir gıda zor ve sert parçacıklar çiğneme iltihaplı mukoza zarları olarak, kuru gıda kolu tahriş yükseltmek ve böylece, hastalığın alevlenmesine ağır insan ve sert.

angina hastanın menüden sorunları önleyebilmek için, sert, koruyucu maddeler, boyalar, yüksek bir içeriğine sahip (buzdolabı) gıda ürünleri, yüksek alerjik ve tahriş edici çok sıcak ve soğuk dikkat sakız gıda ürünlerinin kuru mi bütün temizlenmiş ve diğer yapay katkı maddeleri, konserve, füme tatlıları ve yağ ve protein bir sürü, "hızlı" karbonhidrat ile gıda sindirimi zor tuzlanmış ve salamura.

Hastanede tıbbi tablo bu amaç için idealdir anjin №13 olan hastalarda kullanılır, bu yüzden "ev" diyet da dengeli bir gıda seçeneklerine dayalı olmalıdır. Tablo 13, hafifçe azaltılmış kalori içeriği ve yeterli çeşitlilikte ürün çeşitliliğinden farklıdır, bu nedenle gıda, monotonluk için genellikle "hastane" yemlerini sevmeyen hastalarda reddedilmesine neden olmaz. Terapötik masa vitamin ve kolay sindirilebilir besinler, bol sıvı kullanımına dayanmaktadır, yağsız et, tavuk ve balık gibi taze ve termal işlenmiş meyve ve sebze kullanın.

Pevzner masa 13 hakkında ayrıntılı olarak burada yazdım.

Yetişkinlerde anjina için beslenme

Angina'da çok sık görülen bir fenomen, iştahsızlıktır, ancak, aç bir diyet hastaya iyi bir şey kazandırmaz, sadece büyük ölçüde zayıflatır.

Bademcik iltihabı sırasında terapötik beslenmenin amacı, vücuda aktif yaşamsal etkinliğini desteklemek ve daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunmak için vücuda yeterli besin, vitamin ve mineral sağlamaktır.

Aynı zamanda, diyetin amacı sindirim ve boşaltım sistemlerinde yükü azaltmaktır, çünkü bademcik iltihabı özellikle karaciğeri ve böbrekleri etkiler. Hastalığın nedeni haline gelen mikroorganizmalar, hayati aktiviteleri sürecinde tüm vücudu zehirleyen ve sağlığa zararlı toksinler üretirler.

Vücut arınma önemli organlar beri - böbrek ve karaciğer ise, o zaman yükünü almak ve genellikle anjina ile yanlış beslenme etkilerinden muzdarip. durumunu hafifletmek ve bir kelime, tuz oranı yüksek ekşi, tatlı, baharatlı, acılı ve marine yaralanması zaten acı karaciğer ve besinleri neden olabilir büyük bir protein ve yağ, herhangi bir gıda ürünü çıkarmak için menüden bu organlar üzerindeki yükü azaltmak için böbrek ve idrar sisteminin aşırı yüklenmesine neden olur.

Diyetin çok önemli bir kısmı su rejimidir.

Sıvı alımının arttırılması, böylece vücuttan alınan metabolitlerin ve toksinlerin daha hızlı yıkanması önerilir. Gereksiz asit ve agresif etkilerden kaçınarak vitamin içeceklerine tercih edilmelidir. Parlak bir tada sahip konsantre meyve suları en iyi şekilde su ile seyreltilir. Ayrıca, vitamin çayları, decoctions, tentürler de kullanabilirsiniz.

Yeşil çay iyi çalışır, taze veya kuru meyveler, yabani gül ve diğer meyveler (kartopu, ahududu), limon ve ballı çay suyu.

Arıcılık ürünleri özel bir konuşmanın konusu. Farklı anjina tiplerine karşı çok iyi çalışırlar, ancak sadece hastanın balla alerjisi yoksa. Durulama solüsyonlarında kullanılan bir gıda ürünü olarak ağızdan alınabilir. Taze bal taraklarını çiğnemek için özellikle yararlıdır. Bunlar polen, pergola, propolis, arı sütü, doğal balmumu ve hastanın durumu üzerinde son derece faydalı bir etkiye sahip olan, iltihabı azaltan, ağrıyı hafifleten, tahriş ve mukoza zarlarının kuruluğu olan diğer ürünleri içerir.

Tavsiye edilen ovuşturulmuş veya doğranmış yiyecekler, ılık bir formda, küçük porsiyonlarda, ama genellikle - günde 6 defaya kadar servis edilir. Yiyecekler değişmeli, böylece hasta iştahla yiyor ve daha çabuk iyileşiyordu.

Çocuklarda anjina için diyet

Çocuk anjina ise, özellikle küçük bir çocuksa, mantıklı ve oldukça kalorik olarak beslenmesi çok önemlidir. Çoğu durumda, çocuk yiyecekleri kızdırır ve reddeder ya da çok az yiyer ve büyük bir isteksizliğe sahiptir. Burada, ebeveynler için asıl görev çocuğu zorla beslemek değil, kendini yemek istediği şekilde yapmaktır. Bazı durumlarda, özellikle bebeğiniz halsiz, uykulu, besleyici girişimlere ve ağlamalara kötü tepki veriyorsa, ona biraz "açlık" verebilirsiniz. Çocuğu rahat bırak, uyu. Belki de rüya bebeği yenileyecek ve kendi başına yiyecek isteyecek.

Çocuklarda angina ile yemenin ikinci amacı, doktorların önerilerini dikkate alarak, lezzetli, çekici ve ağız sulandıran yiyecekler yapmaktır. Tüm yiyecekler yemek için mümkün olduğunca uygun olmalı, yumuşak, yumuşak bir kıvama sahip olmalıdır. püresi kaynatın çocuk - et, balık, sebze, kolay sufle ve buhar köfte, köfte ve köfte, çorba ve az yağlı çorba, iyi haşlanmış olabilir et suları, mukoza ve sıvı lapası irmik kullanılarak havacılık yapıda güveç yapmak, buğday ve pirinç tahıllar, yulaf ezmesi.

Et, balık az yağlı ve kuş çıkarılmış deriden olmalıdır. Bu ürünleri kaynatılmış veya fırınlanmış formda, haşlanmış ürünleri küçük boyutlu küçük parçalar halinde, buhar halinde - çekiçle veya doğranmış biçimde vermek en iyisidir. Süt, sakınmak için daha iyidir, az yağlı, az yağlı ürün, çay, yulaf lapası, ekşi sütlü ürünler - yağsız, peynirsiz ve hafif, rendelenmiş halde eklenebilir.

Çırpılmış yumurtalar ve dik yumurtalar yasaklanmıştır, ancak lezzetli proteinli omleti sadece proteinlerden veya küçük bir miktar sütle, kızarmış değil, buharla dolu bir yumurtadan hazırlayabilirsiniz.

İçecekler lezzetli, vitaminli olmalı ama konsantre olmamalıdır. Çocuk severse, jöle - yulaf ya da yulaf vermek iyidir, boğazını hafifçe sarar ve gıda alımını daha kolay ve daha keyifli hale getirir, tahrişleri azaltır.

Meyveleri olgun, yumuşak ve tatlı, kaba deri olmadan, küçük parçalar halinde kesilmiş, patates püresi şeklinde veya fırınlanmış olarak seçmeniz tavsiye edilir, eğer bebeğin alerjisi yoksa balla mümkündür.

Sebze menüsünde de olması gerekir, ancak (kaba lif içerir), turp, şalgam, soğan, sarımsak (tahriş edici etkileri bulunmaktadır) rengi hariç, ağır mantarlar (lahana (sindirim, gaz ve bağırsak bozukluğu için ağır) fasulye kaldırmak için gereklidir nedetska yemeği).

İştah için çocuğa kabuksuz beyaz ekmek üzerine havyar verilebilir, hafifçe tereyağı ile yağlanır. Çocuğunuz taze yiyeceklerden yakınıyorsa ve onu yemeyi reddediyorsa, küçük bir parça hafif tuzlu balık da verebilirsiniz.

Bebeğin yemeğinde, taze pişirme ve pişirme, siyah ekmek, şekerleme, çikolata, kakao, güçlü çay, gazlı içecekler, cips ve diğer yapay ürünler olmamalıdır. Soğuk ve sıcak yiyecek, dondurma ve soğuk içecekler vermeyin.

Çocuğu düzenli olarak yemek yemeye ikna etmek önemlidir, bu yüzden menüyü çeşitlendirmeye çalışın, yemeklere güzelce servis yapın, süsleyin ve şiddet içermeyen yöntemleri kullanın, böylece hasta çocuk iyi ve düzgün bir şekilde yiyebilir. Bol sıcak içecek hakkında unutma!

Çocuğunuzda bademcik iltihabı varsa, bu videoyu izlediğinizden emin olun:

Sonra, çeşitli anjina türleri için beslenme hakkında konuşalım.

Angina pus ile beslenme (foliküler)

Birçok farklı anjina türü vardır, ancak en tatsız olanlardan biri folikülerdir. Bademciklerin dokusunu etkiler, bunun sonucu olarak yüzeyleri pürülan kitle tabakasıyla kaplanır, "tıkaçlar" oluşur, bademcikler çok büyür ve iltihaplanırlar. Bu formda bademcik iltihabı genellikle sıcaklık çok yüksek rakamlara yükselir ve hasta ateş, şiddetli halsizlik ve boğaz ağrısından muzdariptir.

Bu anda çiğnemek onun için son derece zordur, bu yüzden tüm yiyecekleri, özellikle ilk defa, hastaya bakımdan devam edene kadar, silinmiş bir yarı-sıvı formda verilmeye değer.

Çok sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınmak için her türlü çaba gösterilmelidir; çünkü bu, hastada aşırı hoş olmayan duygulara yol açabilir ve durumlarını kötüleştirebilir.

Çok miktarda sıvı en iyi şekilde yardımcı olacaktır, bu yüzden hasta zayıf yağlı et suyu, et suyu, çorba, püre, ikinci yemek tabaklarında çorbalar gösterir.

Hasta zorlukla yutulabilirse ve hastalığa öksürük atakları eşlik ediyorsa, ona ekmek ve soluyabileceği diğer yiyecekleri vermeyin.

Gıda sık ve fraksiyonel olmalıdır.

Menü neredeyse tamamen tuz ve tüm iltihabı artırabilir tüm baharatlar, hem de tahriş edici ve katı gıdalar, yağ, füme, turşu ve ekşi çıkarır.

Boğaz ağrısı ile diyet

Bu hastalık türü, çeşitli tipte herpes virüsü veya bazı enterovirüsler tarafından kışkırtır. Karakteristik özelliklere sahiptir - farinksin arka duvarında ve bademciklerin yüzeyinde papüller veya kesecikler (veziküller) döküntüsü. Diğer tipteki bademcik iltihapları için tipik olan aynı semptomlar eşlik eder, ancak özellikle küçük çocuklarda karın ağrısı ve hazımsızlığı olabilir.

Bu tür anjina ile beslenmenin iki amacı vardır:

 1. Bir hastanın yutmak için değil, sadece yutması çok zor olduğu için, yiyecek alım sürecini en üst düzeye çıkarır.
 2. Yüksek oranda vitamin ve mineral içeren birçok yiyeceği yiyerek bağışıklığı teşvik edin.

Hastanın iştahı çok zayıf ve vücut toksinlerle zehirleniyor ve kötü işini yapar, çünkü diyet azaltılmalı, daha az yüksek kalorili, azaltılmış protein, yağ ve (nedeniyle "hızlı" karbonhidrat ortadan kaldırılması için) karbonhidratlar.

Menüsünde hakim olan, silinmiş, sıvı ve yarı sıvı kaynatılmış gıda, yağsız ve taze, iltihaplı mukoza boğazında tahrişe neden olmamalıdır.

Sıcak formda bol miktarda içecek, vitamin ürünleri ve içecekler gösterilir. Kısıtlamalar diğer tip tonsillitlerle aynıdır.

Anjin fungal ile doğru beslenme

Mantarların yenilmesi ve mantar veya mikotik anjinin provokasyonu patojene nüfuz ederken bağımsız bir hastalık olabilir, ancak çoğu zaman antibiyotikli, özellikle masif ve uzamış başka bir hastalığın tedavisinin bir sonucu olabilir. Böyle bir hastalık durumunda, doktor özel bir tedavi reçete edecektir ve anjinle her zamanki diyete daha kaliteli ekşi-süt (az yağlı!) Eklenmelidir Ürünler, vitamin içecekleri ve hastanın bağışıklığını uyaran diğer ilaçlar.

Süt, özellikle bütün, anjina classical 13 için klasik diyette tavsiye edilmez ve mikotik formda hiçbir formda kullanılmamalıdır.

Doğal yoğurt, kefir, ayran, ten rengi, yoğurt, Nerina ve laktobasil ve bifidobakterilerin canlı kültürleri ile diğer süt ürünleri, Bulgar değnek çok daha kullanışlı onlar hastanın vücudunda mikroflora dengesi hızla restorasyonuna katkı sağlayacak ve hastalık ile baş yardımcı olmak beri getirecektir.

Yeterli tıbbi tedavi ile eşleştirilmiş anjinli uygun bir diyetin, bir hastaya, kontrolsüz gıda ve tehlikeli kendi kendine ilaçlamadan çok daha hızlı bir şekilde ayağını koyacağı hatırlanmalıdır.

İLGİNÇ İLGİNÇ DÜŞÜNÜN:

 • Detoks: "ve ne yiyor" nedir?
 • Daha hızlı kilo vermeyi öğrenin
 • Kabak yüz maskeleri - hatalarımı tekrar etmeyin!
 • Sağlıklı bir kalp nasıl korunur: miyokard enfarktüsünün nedenlerini öğrenin
 • Hastalanmadan uzun bir süre nasıl yaşayalım: Efsaneleri debride ediyoruz

Angina ile ne yenmez?

Angina (bademcik iltihabı) kelimesi Latince'den "sıkıştırılır, sıkıştırılır." Hasta sadece boğazda yoğun bir sıkışma değil, aynı zamanda yutulduğunda da şiddetli bir ağrı hisseder. Hastalık sırasında insanların yemek yemeyi ya da asgari miktarlarda almayı reddetmesi şaşırtıcı değildir. Acı, şişkinlik, bademcikler üzerindeki besin takviyesi, yemek pişirmeyi zorlaştırır, mukoza boğazını çeşitli sıcaklık rejimlerine aşırı duyarlı hale getirir, yiyeceklerin tadı ve hastanın yeme alışkanlıklarını değiştirir. Şaşırtıcı görünebilir, ancak bazı yemekler hastalığın seyrini kızdırabilir. Bunun olmasını önlemek için, anjinada hangi diyetin gösterildiğini bilmelisiniz.

Bademcik iltihabı düzgün yemek nasıl

İştahsızlık, özellikle pürülan olmak üzere, anjinin birçok semptomundan biridir. Bu nedenle, bir hastayı yemeye zorlayamazsınız. Gıdaları sindirmek için, vücut çok fazla enerji harcar ve hastalık sırasında bir kişi çok zayıflar. Özellikle klinik tabloda mide bulantısı ve kusma dahil olmak üzere karakterize edilen belirgin zehirlenme belirtilmişse. Böyle belirtilerle, özellikle arzu yoktur ve yemeyi reddetmek vücudun normal bir reaksiyonudur.

Hastalık döneminde, vücut enerjisinin çoğunu enfeksiyonla savaşmaya harcıyor. Bu nedenle, bu dönemde yemek kolay, hızlı sindirilebilir için gereklidir. Anjin için beslenme, patolojiye karşı mücadelede vücuda yardımcı olmak için yönlendirilmelidir.

Angina ile yetişkinler için beslenme kuralları:

 1. Günlük kalori miktarı azaltılmalıdır. Proteinlerin günlük normu 70 gram, yağlar - 60 gram, karbonhidratlar - 250-300 gramdır. Diyetle ilgili birçok yiyeceğin hariç tutulmuş olmasına rağmen, gıda, eser elementler ve vitaminler açısından zengin, farklı olmalıdır.
 2. Küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez yemek yiyin.
 3. Yemeklerin sıcaklığı rahat, çok sıcak veya soğuk yiyecekler yiyemezsiniz.
 4. Yemekler tercihen fırında pişirilmeli veya buharda pişirilmeli, silinmeli, ezilmeli, böylece yiyecekler yumuşak ve kolayca yemek borusuna geçirilmelidir.
 5. Akut bademcik iltihabına özellikle dikkat bolca verilir. Sıvı, toksinleri vücuttan çıkarmaya ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur, sıcaklığın azaltılmasına yardımcı olur.

Ne yiyebilirsin

Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, diyet tablosu № 13 önerilir. Özünde: toplam kalori miktarını azaltmak, yağ, protein, karbonhidratları sınırlandırmak, meyve ve sebzeleri arttırmak.

 • İlk yemeklerin arasında et, balık, sebze suları tercih edilmelidir. İlk aşamada, boğazda ağrı ve şişlik olduğunda, tavuk suyu içilebilir;
 • Et ve balık haşlanmalı, fırında veya bir çiftlikte pişirilmeli, küçük parçalar halinde tüketilmelidir. Köfte, tavuk zilesi, tavuk veya tavşan haşlanmış fileto, az yağlı hindi, dana eti yiyebilirsiniz. Balık yağsız denizden alınmalıdır: Pollock, Morina, Pembe Somon. Balık pişirmek, doğranmış buğulama pirzola, güveç. Yumurtadan su üzerinde omlet yapabilirsiniz, yağda yumurta kızartması yapamazsınız;
 • püresi süt veya su üzerinde pişirilebilir, ana şey yarı-sıvı olmasıdır. Karabuğday, mısır ve buğday kabuğu, yulaf ezmesi, peşanka tercih edilir;
 • bademcik iltihabı ile ekmek, beyaz bayat yemek gerekir, ama bayat değil. Makarna en küçük almak, tahriş edici soslar olmadan tereyağı ile doldurun;
 • Süt ürünleri arasında, fermente fırında pişirilmiş süt, kefir, ekşi krema, süzme peynirleri özümsemek en iyisidir.

Akut tonsillitte, yağsız süt ürünleri yenmelidir.

 • meyve ve sebzeler sınırsız miktarda tüketilebilir. Hastalığın akut döneminde (ilk üç gün) sebzeler işlenir, pişirilebilir, pişirilebilir, ezilebilir ve haşlanmış sebzeler yapılabilir. Angina kabak, brokoli, kabak, patates, havuç ile faydalıdır. Sarımsak ve soğanların antibakteriyel ve dezenfektan özellikleri vardır, bu sebzeler boğaz iltihabında kesinlikle yararlıdır. Ama asıl şey sarımsak ve soğan yemek nasıl yapılır.

Anjinada taze soğan ve sarımsak kullanamazsınız. Sebzeler öğütülmeli ve pişirilmelidir. Bunları hazır yemeklerde taze olarak ekleyin. Sarımsak minimum miktarlarda tüketilmelidir.

Geleneksel tıbbın soğuk algınlığı tedavisinde sarımsak sütü kullanılır. Sarımsaklı üç orta dilim bir bardak sıcak sütte ısrar ediyor. Küçük yudumlarda ılık halde süzün ve içirin.

Akut bademcik enfeksiyon nedeniyle değil cereyan edebildiği bilinmektedir, çünkü (apse intratonzillyarny) boğaz yaralanması, apse, örneğin angina edilir. Larenks anjina boğaz yanması dahil, geliştirir, nedenle gıda sıcak olduğunu imkansızdır.

Taze sebze ve meyveleri bir kabuğu ile boğazını yaralayabilir. Bir rende sebze ve meyveleri soyup parçalamak veya ovalamak gerekir.

 • boğaz bulaşıcı hastalıklarda tercih daha iyi semisweet meyvesidir. Ekşi meyve, farenks mukozasını tahriş ederek hastanın öksürmesine neden olur. Bunlar, bir rende üzerinde sebze iyi ezmek gibi bir blender, fırında suyu, püresi, jöle, köpükleri, reçel, komposto, fırında sıkın.
 • Tüm meyvelerden, nar, elma, tatlı yumuşak armut, şeftali en faydalıdır. Garnet bir boğaz durulama olarak kullanılabilir. Taze sıkılmış nar suyu ılık kaynamış su ile kaynatılır. Ürünü günde 3-4 kez bir boğazla durulayın. Granat antipiretik özellikleri vardır, antibakteriyel, anti-inflamatuar, analjezik. Diğer meyvelerin suyunu içmek için 1: 1 su ile seyreltmek daha iyidir;
 • tatlı: reçel, jöle, bal, reçel, marmelat;
 • angina ile belirli ürünler bağışıklığı güçlendirebilir. muz, kavun (vitamin A, C, H, B3, potasyum), karpuz (A, B6), maydanoz (C vitamini, E), elma (A, C, demir: eser elementler ve vitaminler yönünden zengin bu sebze, dutsu meyveler, meyveler ), nar, (a, grup B, C, PP, E), siyah frenk üzümü,) şeker (C vitamini ile ovulur. ısıl işlem sırasında vitamin ve mineralleri korur birkaç meyveler biri - Bu arada, siyah frenk üzümü ile.

Boğaz ağrısı ile örnek menü:

kahvaltı: buğday lapası, limon suyu ile çay;
ikinci kahvaltı: bir omlet, fırında pişmiş bir elma ile bir kabak;
öğlen yemeği: tavuk suyu, bir dilim tavuk fileto, köfte ile dövülmüş patates, nar. Bu meyveye kim uymuyorsa, onu berry jöle ile değiştirebilirsiniz.

Nar mide ve duodenum, hemoroid, anal fissürler peptik ülser kontrendikedir!

Garnet, her seferinde yeteri kadar tüketilemez.
Öğleden sonra atıştırmalık: armut ve elma püresi;
akşam yemeği: makarna, balık güveç, kurutulmuş meyvelerden veya yabani gül suyu;
yatmadan önce: süzme peynir, bir bardak ryazhenka.

Ne yiyemezsin

Angina için önerilen gıdalar:

 • tatlı: çikolata, emme ve çikolatalı tatlılar, çok tatlı içecek, sakız, dondurma, yağlı kek, kek, çörekler. Tatlı mukoza boğazına yerleşir ve bu ortam patojenik mikropların çoğaltılması için en iyisidir. Eğer gerçekten tatlı yemek istiyorsanız, o zaman siyah çikolata ve küçük bir parça olsun;
 • Zengin tadı olan yiyecekleri yiyemezsin: kızarmış, tuzlu, ekşi, baharatlı. Tuzlu yiyecekler dehidrata yol açabilir, toksinlerin giderilmesini yavaşlatırlar. Ekşi, faringeal mukozayı tahriş eder, travmatize eder ve öksürük refleksine neden olur. Kızartılmış mukoza ödemini artırır. Akut da tahriş edici bir etkiye sahiptir. Örneğin, sarımsak da boğazınızı yakabilir, bu nedenle hiçbir zaman çiğ şeklinde ve büyük miktarlarda sarımsak yiyebilirsiniz;
 • içecekler: ekşi meyve suları, gazlı içecekler, sıcak içecekler, kızılcık suyu, kahve, siyah çay, alkol, sıcak çikolata. Boğaz hastalıkları ile, içecek alkalin veya nötr olmalıdır;
 • kaba gıda: kraker, tost, sert ekmek, sandviç, sert et, simit, kaba tahıllar, tohumlar, cips. Bademcikler ve mukuslar çok şişmiş ve bademcik iltihabında ağrılı, ve sert yiyecekler küçük yaralar bırakarak boğazı çizer;
 • enerji tüketen ürünleri hariç tutmanız gerekir. Bu öncelikle yağlı domuz eti, kuzu, sığır eti, taze süt, krema, güçlü et suları, taze ekmek, fasulye, taze lahana, turp, mantar, tatlı, konserve ve tütsülenmiş yiyecek.

Akut bademcik iltihabının daha önce yiyecek için kullanılmayan hasta ürünlerini vermesi mümkün değildir. Herhangi bir yeni ürün ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

irinli bademcik kesinlikle turunçgiller, çikolata, yoğunlaştırılmış süt, ham sebze ve meyve taze, sarımsak, turşu, salamura ürünler, konserve, füme, biber, sıcak baharatlar, yağlı süt ve et ürünleri yemem yasak zaman.

Tıbbi işlemlerden hemen sonra yemek tavsiye edilmez. Bu, tedavinin etkinliğini önemli ölçüde azaltır.

Yazar: Angelina Elena

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Neden mukus boğazda gidiyor ve nasıl kurtulacak?

Boğazda mukus birikmesi, hastaların bir kulak burun boğazına ya da terapistine danışmaları için yaygın bir nedendir. Bu belirti bir sıkıntıdır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Boğazda sürekli ağrının varlığı ne olabilir?

boğazda kronik ağrı konuşma, bulaşıcı hastalıklar ve yutak akut patolojiye herhangi bir belirgin ilişkisi olmayan uzun süre kişi rahatsız, ağrı anlamına gelir.