Loading

Boğaz ağrısıyla ne içmeliyim?

İyileşme sürecini hızlandırmak için anjinle ne içilir? Hastalığı tedavi etmek için alınması gereken ilaçlar, bir doktor atayın. Boğaz ağrısının görünümü farklı patojenlere neden olabilir: bakteri, virüs veya mantarlar ve her kültürün yok edilmesi için tıbbi ilaçlarının kullanılması gerekir. Antibakteriyel ilaçlar, mantar florasının gelişimini durdurmaz ve virüslerin girişini durdurmaz.

Tanı, hastalığın klinik tablosuna ve karakteristik semptomlara dayanır. Boğaz ağrısı kendi kendine ilaç sağlık ve bazen yaşam için tehlikelidir. Bunun neden olduğu komplikasyonlar oldukça ciddi: menenjit, piyelonefrit, glomerülonefrit ve diğerleri.

Anjinli içecekler için gereksinimler

Bademcik iltihabı - bu ikinci anjin adıdır - özellikle hastalık yüksek sıcaklığa sahip bir arka plana karşı yer alıyorsa, yatak istirahatine uymak gereklidir.

Hasta için dehidratasyon çok tehlikelidir ve bu nedenle, kişi yemek yemeyi sevmediğinde ve yutkunmak acı verdiğinde bile, içilmesi gerekir.

 1. Sıvı sadece su-tuz dengesini değil, aynı zamanda zehirlenmeyi de ortadan kaldırmalıdır.
 2. Hastanın iştahı, kelimenin tam anlamıyla "bir parça boğaza girmez" şeklinde azaldıkça, içecekler vücuttaki besin maddelerini tekrar doldurmalıdır.
 3. Sıvı larinksin iltihaplı mukozasını tahriş etmemelidir.
 4. Küçük çocuklar nasıl gargara yapılacağını bilmiyorlar, bu yüzden içeceklerin de bakterisidal özellikleri olmalı.

Hangi içecekler gerekli şartları tamamen karşılıyor?

En yararlı içecekler

Bazı nedenlerle, anjin içinde en yararlı içecek, bal, tereyağı ve hatta soda eklenmesi geleneksel olduğu sıcak süt olarak kabul edilir.

Bir kerede söylemek gerekirse: Bir bademcik iltihabında sıcak içecek ve yemek kontrendikedir. Bademcikleri tahriş eder, yakar ve onları daha da incitir. İçme, vücut sıcaklığının hemen üzerinde, 40-45 ° C düzeyinde olmalıdır.

Bu sıcaklıktaki içecekler boğazı tahriş etmez ve midede kolayca emilir. Organizma, sıvıyı soğutmak için hastalık sırasında gerekli olan kuvvetleri harcamaya gerek duymaz.

Sütün kendisi, anti-enflamatuar ve zarflama özelliklerine sahiptir. Bal eklemek onun etkisini arttırır.

Çocuklar süt ve sütlü içeceklerini keyifle içiyorlar: sadece vücudu vitaminle değil aynı zamanda iltihaplanma sürecini de azaltır, aynı zamanda küçük bir hastayı beslerken de problemi çözer.

1.5 bardak sütte dört incir yarım saat içinde protesto edilmeli, bu süre zarfında sıvı yaklaşık 200 ml kalacak. Tat almak için bal ekleyin ve yaklaşık 30 dakika demlendirin. Bu ilaç tam bir akşam yemeğini değiştirir.

Angina ile meyve jölesi içmek çok yararlıdır. Besleyici maddelerdir, vitamin içerirler ve nişasta nedeniyle zarflama özellikleri vardır.

Ahududu ve frenk üzümü yaprakları, papatya çiçeği ve ıhlamur gibi bitkinin, bitkisel hammaddelerde ısrar etmesi önerilir. Bu içecekler iltihabı hafifletir ve sıcaklığı azaltır.

Mükemmel bir ilaç - köpeğin infüzyonu yükseldi, C vitamini tamamen geri yükler ve patojenik floranın aktivitesinin neden olduğu zehirlenmeyi giderir. Kızılcık suyu da benzer bir etkiye sahiptir.

Yetişkinler için tıbbi içecek

Anti-inflamatuar özellikleri, geleneksel tıp tariflerine göre hazırlanan aşağıdaki tıbbi içeceklere sahiptir. Yan etkileri vardır: hafif bir choleretic etkisi ve acı tadı. Bu nedenle, çocuklar daha geleneksel yöntemleri tedavi etmeye çalışırlar.

 1. Ballı yeşil çay. Bu içecek aynı zamanda yetişkinlerin büyük çoğunluğu için büyük önem arz eden basıncı da azaltır. Boğaz ağrısı sırasında yeşil çay alçak bir kaledir.
 2. Ivan-çay infüzyonu inflamatuar süreci azaltmaya yardımcı olur. Bir bardak su içinde, bir çay kaşığı bitkisel hammadde ısrar edilir. Her gün eşit miktarda 4 ayrı dozda bir bardak içki içilir.
 3. Aşağıdaki ilacın bağışıklığını arttırır: elecampane bir çay kaşığı bir bardak kaynar su içinde ısrar edilir. Hastalığın ilk günü için bir yemek kaşığı üzerinde saatlik olarak - bu boğaz ağrısının karakteristik semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.
 4. Angina çoğu durumda taşikardi ve vejetatif krizlerin ortaya çıkışını provoke eden yüksek bir sıcaklığa neden olur. Böylesi tezahürleri ortadan kaldırmak mürver, ebegümeci ve adaçayı çayıracaktır. Bitkisel hammaddeler eşit oranlarda karıştırılır ve her zamanki şekilde aşılanır - bir çay kaşığı bir bardak kaynar suya. Her yemekten yarım saat önce 100-150 ml içilir. Bitkisel çaydaki tadı iyileştirmek için bal ekleyebilirsiniz.

Bu içimde adaçayı antiseptik ve anti-enflamatuar bir madde, malva - zarflar olarak hizmet eder ve ayrıca iltihabı giderir, yaşlı - bademciklerdeki metabolik süreçleri iyileştirir.

Akut dönem düzelince, hasta iştah açar. Vücudun gücünü geri kazanmak için, hastalıkla savaşmak için harcanan, özel bir diyet yardımcı olacaktır.

Bademcik iltihabı ile diyet

Anjina ile uygun beslenme çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin çalışmasını tetikleyen gerekli maddeler ile vücuda yardımcı olur.

Hasta olanların özel bir diyete ihtiyacı vardır: diyetten, laringeal mukozayı tahriş eden akut ürünler hariç tutulur. Günlük menü, besin maddelerinin artan içeriği ile hipoalerjenik ürünlerin yumuşak kıvama sahip olduğu yemekler temelinde yapılır.

 • laktik-asidik ürünler: yoğurt, kefir, süzme peynir, az yağlı ekşi krema;
 • lapası - pişirmeden önce tahıl öğütmek için arzu edilir;
 • et ve balık etleri - yutulduğunda ağrıyı azaltırlar;
 • öğütülmüş et ve balık;
 • yumuşak peynir;
 • makarna.

Meyveleri, özellikle turunçgilleri yiyemezsin. Bu ürünler besin maddelerinin yenilenmesi için son derece faydalıdır, ancak içerdikleri meyve asitlerine maruz kaldıklarında bademcik iltihabı artar. Meyve suları yaparsanız, biraz sulandırırsanız, iyileşmeyi hızlandırır ve vücudu bağışıklığı arttırmak için gerekli C vitamini ile doldurur.

Anjin ile bol miktarda içecek, ek olarak karmaşık bir tedavi yöntemidir. Vücudun zehirlenmesi azalır ve sıvı beslemesi yenilenir, aktif bir hayata girdikten hemen sonra bir anjinadan kurtulmak için, içme rejimini genişletmek ve hastalık sırasında doğru yemek gerekir.

Ne anjinle yiyemezsin, ne yiyebilirsin?

Anjina ile ilgili temel sorunlardan biri beslenme olacaktır. Boğazdaki ağrı sadece yemek yeme arzusuna katkıda bulunmaz, aynı zamanda besin alımını da önemli ölçüde engeller. Angina ile neler yapılabilir ve yapamazsınız? Ve boğazda ağırlaştırmak ve çok güçlü bir ağrı olmasın diye nasıl yenilir?

Bu problem, sadece yemeyi reddeden çocuklarda ağırlaşır.

Anjinda beslenmenin özellikleri

Akut tonsillit veya bademcik iltihabı en yaygın KBB enfeksiyonlarından biridir. Karakteristik belirtileri bademcik iltihabıdır, bu da vücut ısısında 38-39 C'ye, boğazda kızarıklığa, yutulduğunda akut ağrıya, bazen (ses telleri etkilenirse) ses kısıklığına neden olur.

İki tür anjina vardır:

 • Akut bademcik iltihabı, boğazın kızarması, bademcikler şişmesi ve çok doygun kırmızı renk ile karakterizedir. Bu, yutulduğunda ağrıya neden olur, bazen kulaklara ve başın arkasına ağrı verilir.
 • Pürülan boğaz ağrısı için, sadece bademciklerin şişmesi değil, aynı zamanda üzerinde pürülan vesiküllerin görünümü. Her seferinde bir tane yerleştirilebilir veya tüm bademcikler sağlam bir kabukla kaplanabilir. Bazen pürülan boğaz ağrısında yutulan yiyecekler kesinlikle imkansızdır. Ve hastalığın ilk günlerinde sadece sıvı ovuşturulmuş çorbalar kullanabilirsiniz.

Angina bulaşıcı hastalıkları ifade eder, bu da ortak mutfak eşyaları (bardaklar, kaşıklar), hijyen ürünleri ile bulaştığı anlamına gelir. Mikroplar kontamine tükürük yoluyla bulaşır ve kollektif veya ailenin diğer üyelerine yayılır.

Basit kişisel hijyen kurallarına uyulması, başkalarını olası enfeksiyonlardan koruyacaktır.

Tüm anjina türlerinde özellikle önem beslenmedır. Sonuçta, bu sadece vücuda hastalıkla savaşmak için gerekli enerjiyi sağlamak değil, aynı zamanda boğaz ağrısına da bir tahriş kaynağıdır.

Yanlış beslenme ağrıyı artırabilir, hastanın iyiliğini kötüleştirebilir ve hatta iyileşme sürecini yavaşlatabilir.

Ne ve neden anjinle yiyemezsin?

Boğaz ağrısı ve yutma problemleri anjinin spesifik bir problemidir. Pürülan anjina ile, gıda ile ilgili sorun, karaciğer üzerindeki ağır bir yük tarafından ağırlaştırılır. Bu toksinleri (irin oluşturan mikroorganizmaların hayati aktivitesi ürünleri) ortadan kaldırdığı için aşırı yüklenmiştir.

Birçoğu için, soru her şeyden önce angina ile tam olarak ne olduğunu, "yasak" gıda ağrının şiddetlenmesine neden olduğu ve bazen vücut ısısını yükseltmeye yardımcı olduğu için, imkansızdır.

Angina ile yediğiniz yiyecekler arasında aşağıdakiler önerilmemektedir.

Yağlı ve kızarmış gıdalar

 • Kuzu, domuz eti, yağlı balık;
 • Kızarmış yiyecekler;
 • Yağlı et veya mantar çorbası üzerinde yağlı çorbalar ve soslar;
 • Tuzlu yağlı çeşit peynirler, çeşitli katkı maddeleri ile peynir;
 • Yağ krema ve ekşi krema;
 • Büyük miktarlarda ev yapımı veya yüksek yağlı süt;
 • Çok yağlı kremalı kekler ve kekler.

Sirke ve meyve asitleri içeren yemekler

Boğaz ağrılarını tahriş eder, ağrıyı artırır, sindirim bozukluklarını indükleyebilir. Bunlar:

 • sirke ile konserve yiyecekler;
 • ev yapımı turşu;
 • turunçgiller ve diğer asidik meyveler;
 • meyve suları, ekşi meyveler ve meyvelerden gelen smoothies.

Baharatlı ve füme yemekler

Sindirim bozukluklarına neden olur, karaciğerdeki yükü arttırır, boğazdaki ağrıyı şiddetlendirir. Bunun için taşımak gereklidir.

 • her türlü füme ürünler;
 • soğan, sarımsak dahil baharat ve baharat;
 • acı sebzeler, örneğin turp.

Kaba lif içeriği yüksek ürünler ve tabaklar

Bunlar diğer zamanlarda gıdalarda yararlıdır, ancak boğaz ağrısı sırasında zararlıdır.

 • Bakliyatlı yemekler (soya, bezelye, barbunya fasulyesi);
 • Ham havuç, lahana, pancardan yapılan yemekler;
 • Arpa ve inci arpa (herhangi bir biçimde);

Taze veya çok kuru ekmek

Şişmeye neden olur ve boğazda ağrıya neden olabilir.

Angina ile zararlı içecekler

İstenmeyen içecekler arasında sadece meyve ekşi suları değil, aynı zamanda:

 • gazlı içecekler;
 • güçlü çay;
 • güçlü kahve

Ve daha fazlası. Hastalık sırasında, ağrının şiddetlenmesine neden olmayacak şekilde yiyemezsiniz:

 • tohumlar;
 • mısır;
 • cips;
 • baharatlı kuruyemiş;
 • kaba çerezler;
 • mekik.

Bu çok önemli! Sıcak yemek yiyemezsin. Boğaz ağrısını tahriş eder ve ağrıya neden olur. Ek olarak iltihaplı mukoza çok hassastır ve kolayca yanabilir. Enflamatuar süreçlere yanık eklenir.

Angina ile ne yiyebilirsin

Tipik olarak, anjina hastaları, terapistler bir diyet tablosu 13 (Pevzner'e göre) önerilmektedir. En yaygın diyet tablosu olarak kabul edilir ve birçok hastalık için tavsiye edilir. Angina ile bu diyet ideal.

Bu yemekler aşağıdaki yemekleri içerir.

 • Su veya süt üzerindeki yulaf lapası (yulaf ezmesi, pirinç, irmik) kissel'e benzer kıvamda sıvıdır.
 • Püresi çorba-patates püresi, et suyu (ekmek dilimleri ile).
 • Ekmek beyaz olmalı, mayasız ve çok taze olmamalı, ama bayat olmamalıdır.
 • Haşlanmış ve tercihen püreli veya doğranmış sebzeler: patates, domates, lahana, kabak.
 • Makarna, ama daha küçük.
 • Haşlanmış yumurta, omlet.
 • Diyet balık türleri: çipura, pollock, morina.
 • Buhar veya haşlanmış yemekler: pirzola, köfte. Diyet etinden hazırlanırlar: tavuk, dana eti, tavşan.
 • Süt ürünleri yağ içeriğinde düşük olmalıdır. Lor, krema şeklindeki kıvamı alır.
 • Meyveler pişirilmeli veya kaynatılmalıdır.

Soruya: "Angina ile ne yiyebilirsin?"

Cevap şu: "Krem kıvamında olan gıdalar iltihaplı müköz membranları tahriş eden ve boğaz ağrısını" çizmeyen "bileşenler içermez. Ayrıca, yemek az yağlı olmalı, ancak bağırsakları tahriş etmeyecek ve karaciğere fazladan bir yük oluşturmayacak kadar kalori içermelidir. Ama aynı zamanda iyileşmek için yeterli enerjiyi verin. "

Gerekirse bulaşıkları biraz sıcak olarak servis etmek gerekir: sıcak - boğaz ağrısını yakabilir ve soğuk - istenmeyen alevlenmeye neden olabilir.

Bademcik iltihabında genel beslenme prensipleri

 • Hastayı beslemek için küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez gerekir.
 • Gıda, lezzetli ve flavorful olmalıdır.
 • Hasta yemek istemiyorsa, zorlanmamalıdır. Onu iyi yapmayacak.
 • Proteinlerin toplam miktarı yaklaşık 70 g / gün, yağlar - 60 g / gün ve karbonhidratlar - 300 g / gün olmalıdır.
 • Daha önce denemediği hasta ürünlerini vermeyin.
 • Tedavide, ürünler-alerjenleri hariç tutmak gerekir.
 • Hastanın meyve suyu ve çaylarını, vitaminler ve özellikle C vitamini ile doyurmak, ancak az miktarda şeker vermek gerekir. Ayrıca bal yemeye de yararlıdır (eğer alerjisi yoksa).

Angina ile çocuk diyetleri


Özellikle dikkat, angina ile bebek maması gereklidir. Hasta bebekler genellikle yemek yemeyi reddeder, yutmaya acıyor. Bu durumda, bebek zorla beslenemez.

Çocuğunuza uyumak ya da rahatlamak için daha iyi bir fırsat verin, belki zamanla yemek isteyecek ya da bir süre sonra tekrar beslemeye çalışın.

En sevdiğiniz bebek, sevdiği kişi olmalı, ama her zaman yukarıda açıklanan tüm kural ve kısıtlamalara uyulmalıdır.

Çocuklarda hastalık sırasında yeni yiyecekler sokmayın.

Gıda alerjenleri vermeyin, anjinada çok yararlı olduklarında bile, muhtemel zarar beklenen faydadan daha ağır basacaktır.

Angina ile yoğun içme yararları

Bademcik iltihabı, doktorlar bol içecek tavsiye ederim. Bu, toksinleri hastanın vücudundan çıkarmanıza ve hastanın genel durumunu iyileştirmenize yardımcı olur.

Boğaz ağrısı olan hastalar için tavsiye edilmeyen içkiler arasında gazlı, kaynatılmış çay ve kahvenin yanı sıra meyve asitleri (ekşi) içeren meyve suları ve smoothies içeren içecekler yer alır. Bu içecekler hasta bademcikleri tahriş edecek ve acıların alevlenmesine neden olacaktır.

İstenen içecekler arasında bal veya küçük bir şeker içeriği ile bitkisel çaylar olacaktır. Bu çaylar vitamin bakımından zengindir, bağışıklığı güçlendirir, hastalığa karşı savaşmaya yardımcı olur. Köpek gülünün infüzyonu (C vitamini açısından zengindir ve karaciğere yardımcı olacaktır), ayrıca yaprakların ve kuş üzümü dallarının soğumaları ve çaylarının içilmesinde yararlıdır. Siyah frenk üzümü meyvelerinin kendileri için en yararlı olanları, küçük bir miktar şeker veya ince nane ile ince bir elek ile silinir.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile ne içebilirim?

Pürülan anjina ile, farinksin mukoza zarını tahriş etmeyen, sindirim bozukluklarına neden olmayan ve karaciğerin yükünü arttırmayan herhangi bir sıcak içecek içebilirsiniz. Bu hastalığın içilmesi tavsiye edilir:

 • Geleneksel bir filtrede kaynatılmış, kaynatılmış veya filtrelenmiş su;
 • marmelatlar;
 • Eksik çay;
 • marmelatlar;
 • uzvar;
 • Doğal seyreltilmiş meyve içecekleri;
 • Taze doğal meyve suları - içlerindeki büyük miktardaki asit nedeniyle su ile iki kez seyreltilmesi tavsiye edilir;
 • Hala maden suyu.

Hasta için tüm içecekler vücut ısısına ısıtılmalıdır. İltihaplı bademcikleri tahriş etmemeleri için sıcak veya soğuk olmamalıdırlar.

Ayrıca az yağlı süt ürünleri içmesine izin verilir: fermente pişmiş süt, kefir, sütsüz süt. Bununla birlikte, onlar bir içecek değildir ve hastalıkla ilişkili vücuttaki sıvı kaybını telafi etmenize izin vermezler. Onlar daha doğru gıda ürünleri olarak kabul edilirler.

Purulent boğaz ağrısı ile sarhoş ne olamaz?

Pürülan boğaz ağrısı için içmek veya yasaklanması tavsiye edilmez:

 • kahve;
 • Güçlü çay, özellikle siyah;
 • Gazlı su;
 • Alkollü içecekler;
 • Sulandırılmamış "keskin" meyve suları - limon, portakal, pancar, nar;
 • Çeşitli brines ve marinades.

Nar suyu sadece 1: 1 oranında su ile seyreltildikten sonra anjin ile sarhoş olabilir

Tüm bu içecekler boğazdaki ağrıyı artırabilir veya şişkinliğe ve artan zehirlenme belirtilerine yol açabilir.

Nasıl ve ne kadar içmelisiniz?

Pürülan boğaz ağrısı ile mümkün olduğunca fazla sıvı içmeniz gerekir. En az 2 litre, vücudun yiyecekle beslediği sıvıyı aşan izin verilen her içecek için 2 litredir, ancak daha iyidir. Toksinlerin vücuttan hızla uzaklaştırılmasını sağlayan ve toparlanmayı hızlandıran, aynı zamanda termoregülasyonu kolaylaştıran ve normal yoğun içme ile antipiretik ilaçlara gerek duyulmayan sudır.

Çocukların tüm gerçekleri ve dolandırıcıları ile pürülan anjina ile içmeye ikna edilmesi gerekir. Çocuğun içmediği, terlemediği anlamına gelirse, vücut ısısında önemli bir artış riski vardır ve bundan sonra güçlü antipiretik ilaçlar bile istenen etkiyi vermeyecektir.

Su - pürülan anjina ile en iyi içecek

Eğer pürülan boğaz ağrısı olan bir çocuk bunu içmeyi veya içmeyi istiyorsa, ona vermelisiniz. Bir düğüm yapmak ya da bir suyu meyve suyu almak, antipiretik yapmaktan ya da gecenin ortasında bir ambulans çağırmaktan çok daha kolay ve güvenlidir.

Sıkı bir içki içme programı gerekli değildir. İçmek için mümkün olduğu kadar sık ​​olmalıdır.

Bir yetişkin boğaz ağrısı ile ne içebilirsiniz?

Anjina ile sıcak içecek içmek mümkün mü? Tonsilit (anjin) vb, özellikle saprofit, staphylococci, streptokok, içinde, çoğu zaman bakteriler tarafından tetiklenen hastalıkların sayısı anlamına gelir o palatin ve yutak bademcik patojenik bitki örtüsünü etkiliyorsa güçlü inflamasyon vardır. çok sıcak içecekler İçme sadece hastanın iyileşme süresini uzatmaz kirpikli epitel durumuna üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Makalenin içeriği

Sıcaklığı 60 dereceyi geçen içecekler, mukoza zarını yaralayabilir. Sıcak içmenin etkisi altında, hiperemik dokular daha fazla iltihaplı hale gelir, bu da şişmeyi artırır. Bu da, yutma sırasında hastanın acı çekmesiyle sonuçlanan, bademcik iltihabının lokal tezahürlerinin alevlenmesine yol açar.

Sıcak İçme Etkisinin Etkisi

Adenovirüslerin gelişmesiyle provoke edilmeyen ARVI'da sıcak içecek tüketilebilir. 50 dereceden fazla bir sıcaklığa sahip içecekler, farinksin lenfadenoid dokularında sadece hiperemi ve catarrhal süreçlerin yokluğunda içmek için arzu edilir. Aksi halde, özellikle yanık ve iltihaplı bir iltihap gibi komplikasyonların gelişimi göz ardı edilmez.

Birçok hasta sıcak bir sıvının sadece patojenlerin yok olmasına katkıda bulunduğuna inanır. Evet, birçok bakteri türü 50 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ölmektedir. Bununla birlikte, bunların yok edilmesinin ısıya uzun süre maruz kalmasını gerektirdiği belirtilmelidir. Sıcak içecek, yüksek sıcaklıkların mukozada inflamasyon odaklarına kısa süreli maruz kalmasından dolayı patojenlerin yok edilmesine katkıda bulunmaz.

Orofarenksin mukoza zarında travmanın lokal immünitede bir azalmaya yol açtığına dikkat çekmek gerekir. Bu, siliyer epitelin yüzeyinde yer alan fırsatçı mikroorganizmaların gelişmesi için bir itici güç olabilir. Diğer bir deyişle, eğer 50 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta içecek çay vb S. aureus, mayaya benzer bir mantar, amplifikasyonu patojenik aktiviteye sebep olabilir

İçecekler için gereksinimler

Akut tonsillit gelişirken, bir yetişkin yatak istirahatine kesinlikle uymalıdır. Vakaların% 45'inde bu yönergeleri uyulmaması vb menenjit, sepsis, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit örneğin şiddetli komplikasyonlara yol açar Ayrıca, dehidrasyon riskinden kaynaklanan içme rejimine uymak çok önemlidir.

Anginadan muzdarip hastalar genellikle boğazda şiddetli ağrıdan şikayet ederler. Buna rağmen, tedavi süresi boyunca hastaya bol miktarda içecek sağlamak gerekir. Doğru içeceği seçerken, aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır:

 1. Sıvı, vücudun zehirlenmesini teşvik etmeli ve su-tuz metabolizmasını uygun seviyede tutmalıdır;
 2. içeceklerin bileşimi, vücudun vitamin ve eser elementlerin eksikliğini doldurabilecek yararlı bileşenleri içermelidir;
 3. Siliyer epitelin tahrişini önlemek için sıvı orta derecede asidik olmalıdır.

İçecekler belirgin bir bakterisidal veya bakteriyostatik etkiye sahip olmalıdır. Bu, iyileşme sürecini hızlandıracak olan inflamasyon odaklarındaki patojenlerin yok olmasına katkıda bulunacaktır.

Dehidrasyon tehlikesi nedir?

Genellikle, anjin yoğun terleme ve buna bağlı olarak dehidratasyona katkıda bulunan hipertermi ile birlikte görülür. Vücudun kanındaki ve hücrelerindeki patojenik bakterilerin yüksek konsantrasyondaki metabolitleri durumunda, dokulardaki sıvı miktarındaki azalma, toksin konsantrasyonunda bir artışa yol açar. Bu, hastanın sağlığını ve vücudun mikroplara direnme yeteneğini etkiler.

Hücre zarlarında bulunan iyonik protein pompalarının aktivitesini uyaran sudır. Bu sayede vücutta sadece ATP sentezlenmez, aynı zamanda zararlı bileşenler de hücrelerden çıkarılır. Homeostazın uygun seviyede tutulması, yerel ve genel bağışıklığı arttırmaya yardımcı olur. Bol miktarda içme, ENT hastalığına yönelik tedavide anahtar bileşenlerden biri olarak düşünülebilir, bu nedenle etkilenen dokulardaki iltihaplanma gerilimi hızlanır.

Önemli! Vücudun dehidrasyonu, farmakoterapinin etkinliğini etkileyen ilaçların normal emilimini önler.

Dehidrasyonun sonuçları

Vücudun dehidrasyonu sadece hastanın refahını değil, aynı zamanda vücudun direncini de olumsuz etkiler. Dehidrasyon, immün yetmezlik hastalıklarının gelişmesiyle sonuçlanan bağışıklık hücrelerinin aktivitesini inhibe eder. Özellikle, bademcik iltihabına karşı, skleroderma, lupus eritematozus, bronşiyal astım, vb. Riski artar.

Şiddetli sistemik hastalıkların tedavisi, sadece vücudun rehidrasyonu ile sınırlıdır. Hücrelerdeki su-tuz metabolizmasının ihlali patolojik reaksiyonları tetikler, bunun düzeltilmesi birkaç ay sürebilir. soğuk algınlığı durumunda ciddi sistemik komplikasyonları önlemek ve bademcik büyük miktarlarda değil ihmal sıcak içecek gerektiği için.

Siyah çay

Siyah çay vücuttaki biyokimyasal süreçlerin uyarıcısıdır, bu da su-tuz metabolizmasının dokularda tutulmasına yardımcı olur. Içecek bir immün sistemi uyarıcı etkisi vardır, bu nedenle en soğuk algınlığı gelişimi için kullanılması tavsiye edilir. Ürünün terapötik etkisi aşağıdaki özelliklerden kaynaklanmaktadır:

 • antipiretik - terleme, hiperterminin doğal bir eliminasyonu olduğu için terlemeyi uyarır;
 • antitoksik - zehirli maddelerin ve patojenik bakterilerin metabolitlerinin dokularından çıkarılmasını teşvik eder;
 • dekonjestan - farenksin hiperemik dokularından lenf çıkışını normalleştirir.

Sıcaklığı azaltmak için subfebril ateşte limonlu bir çay tavsiye edilir. İçeceğin bileşenleri, hücrelerde hidrolize edilmiş dengenin restorasyonuna katkıda bulunur ve bu da lokal bağışıklığın artmasına neden olur.

Yeşil çay

Yeşil çay, belirgin bir bakteriyostatik etkiye sahip güçlü bir antimikrobiyal maddedir. Akut bademcik iltihabının gelişmesinde miyokardiyal inflamasyon riskini tekrar tekrar azaltan sindirim sistemi ve kardiyovasküler sistemin işleyişini olumlu yönde etkiler. Limonlu zayıf bir içeceğin düzenli kullanımı vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur.

Önemli! Hipotansiyondan muzdarip insanlar büyük miktarlarda yeşil çay tüketemezler. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve sonuç olarak hastanın sağlığını kötüleştirir.

Kullanmadan önce, çayın bakteriyostatik özelliklerini geliştirmek için, ona biraz nane ve limon balsamı ekleyin. Vücuttaki limonlu sıcak bir içecek ve susuzluğunu önler. Bu nedenle, sadece hipertermi ve subfebril ateş için kullanılmalıdır.

yemek tarifleri

Otlarla yeşil çay alabilir miyim? Şifalı otlar sadece sıcak içmenin terapötik etkisini arttırır. İçeceğin hazırlanması sırasında, kireç, şifalı papatya, dereotu ve diğer otlar içerebilir. Akut tonsillitin lokal belirtilerini durdurmak için, içeceğin hazırlanması sırasında aşağıdaki nüansları dikkate almanız gerekir:

 1. 2 tsp için karıştırın. yeşil çay, kekik, St. John's wort, ıhlamur ve nane;
 2. Otlar emaye bir tencerede parçalanır;
 3. otlar 1 litre ılık su dökün ve bir kaynamaya getirin;
 4. Soğutulmuş sıvıyı süzün ve bal ile kullanın.

Sıcak çay, adrenal bezlerin mineralocorticoid fonksiyonu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, boğazda, miyalji ve baş dönmesi terlemeyi durdurabilirsiniz.

Tıbbi içeceğin hazırlanması için, tatlandırıcı ve katkı maddeleri olmaksızın geniş yapraklı çayın kullanılması daha uygundur.

Kahve yararlı mıdır?

Bademcik iltihabı geliştirirken kahve içebilir miyim? Kahve bileşimi, terapötik özelliklerini belirleyen aktif maddelerin yaklaşık% 20'sidir. Ürün, kan dolaşımını ve sinir sisteminin aktivitesini uyaran kafein içerir. Hipertansiyon hastası olan kahve, hindiba ile yer değiştirmelidir. Artan kan basıncına ve hipertansif krizin başlamasına katkıda bulunmaz.

Kardiyovasküler sistemde herhangi bir sorun yoksa, kahve yüksek sıcaklıkta kullanmayı bırakmalısınız. Kan dolaşımının hızlanması, damarlarda ve kalp kaslarında (miyokardiyum) ek stres yaratacaktır; bu durum, iyi olmada keskin bir bozulmaya neden olabilir. Ayrıca, kafein dehidrasyona ve buna bağlı olarak kandaki toksik maddelerin konsantrasyonunda bir artışa katkıda bulunur.

Günlük kahve ve kafeinli içecekler dozu 300-400 mg'ı geçmemelidir.

Kahve, gazlı içecekler ve sıcak içecekler gibi içecekler, terlemeyi hızlandırır ve bu da vücudun su kaybına yol açar. Nem kaybını önlemek için sıvıya bir tutam tuz eklemeniz önerilir. Dokulardan nemin alınmasını önler, böylece hücrelerde turgor yükselir.

limon

Limonlu Çay - en iyi içecek akut tonsillit gelişimi sırasında kullanılması tavsiye edilir. Ürün böylece damak ve farenks iltihaplı bademcikler patojenik ajanların imha sürecinin hızlandırılması, Yerel ve genel bağışıklığına katkıda büyük flavonoidlerin sayısı, askorbik asit, vitamin A ve E içerir.

Limonlu içecekler vücutta nasıl çalışır? Yüksek oranda sitrik ve malik asit içeren sıvılar, etkilenen dokularda asidik bir ortam yaratılmasına katkıda bulunur. Çoğu patojenik bakteri, farinkste asitlikte bir artışla ölür ve bu da sayılarında bir azalmaya neden olur. Çayın limonla düzenli olarak kullanılması boğazdaki rahatsızlığı azaltmaya ve yerel bağışıklığı arttırmaya yardımcı olur.

Bir boğaz ağrısı tedavisi için saf formda limon kullanılması istenmez. Mukoza tahrişine yardımcı olan ve dokularda şişmeyi artıran çok miktarda asit içerir. Asitlerin etkisini yumuşatmak için, narenciye ince dilimler balla dökülür ve 15-20 dakika sonra sıcak çay ile yıkarlar.

İçecek Tarifleri

Bademcik iltihabı olan bir yetişkine ne içebilirsiniz? Bol miktarda içecek ana tedaviye bir katkıdır, ancak içme rejimini gözlemlemeksizin, bulaşıcı bir hastalığın tedavisi bir buçuk ila iki hafta sürebilir. Vücudun sıvı rezervlerini yenilemek ve metabolik süreçleri dokularda normalize etmek için, bitkilere dayalı içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı için en popüler ve etkili ilaçlar arasında:

 • broth Ivan-çay: 2 yemek kaşığı dökün. l. otlar 1 litre soğuk su; sıvıyı kaynamaya getirin ve 2 saat süreyle basın; günde 4-5 kez filtre edilmiş kaynatma 50 ml içmek;
 • Anason meyvesi infüzyonu: 1 çay kaşığı dökün. anason meyvesi 250 ml dik kaynar su; En az 1 saat boyunca sıvı infüze edin, sonra süzün; Yemeklerden 7 gün 15 dakika önce 100 ml infüzyon yapın;
 • elecampane kökünden infüzyon: 1 yemek kaşığı dökün. l. kaynar su 300 ml ezilmiş kök ve bir gün ısrar eder; 1 çorba kaşığı iç. l. her saat 5 gün boyunca infüzyon.

Önemli! Elecampane infüzyonu, mide ve böbrek disfonksiyonunun azalmış asitliği ile birlikte kullanamazsınız.

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina ile ne almak

Angina ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Aynı hasta ve küçük çocuklar ve yetişkinler. Hastalığın semptomları insanlar için çok acı verir: boğazda şiddetli ağrıya ek olarak, vücut ısısında önemli bir artış vardır. Bademcik iltihabı palatine bademciklerde artış, ağız boşluğunda beyaz tortuların ortaya çıkması ve lenf nodlarının şişmesi ile karakterizedir. Bu hastalığı sadece kalifiye bir doktor tedavi etmelidir. Angina ile alınması gerekenler de doktor tarafından kararlaştırılmalıdır, ancak sadece hastanın vücudunun tam bir incelemesinden sonra.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Tıbbi uygulamada, birkaç çeşit anjina vardır ve bunların her birine bireysel ve uygun tedavi verilmelidir.

 1. Viral bademcik iltihabı. Bu rahatsızlığın ana nedeni, gribin veya ARVI'nın neden olduğu viral enfeksiyonlardır. Viral boğaz ağrısını ortadan kaldırmak sadece antiviral ilaçlar ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar kullanılarak mümkündür. Entegre bir tedavi olarak, immün sistemi uyarıcı maddeler kullanılır. Antibiyotikler viral boğaz ağrısı kesinlikle kontrendikedir, çünkü bu ilaçlar vücudun bağışıklık sisteminde ciddi hasara neden olacağından hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirecektir.
 2. Bakteriyel bademcik iltihabı. Hastalığın gelişiminin provokatif, çeşitli tipte bakterilerdir. Bakteriyel anjina hastalığın aşağıdaki belirtiler ile karakterizedir için: acı bir öksürük ve akan burun, bademcikler, vücut sıcaklığı, ağrı ve genişlemiş serviks lenf düğümleri, enflamasyon ve plak güçlü artış tamamen veya kısmen alınması. Bakteriyel anjina sadece antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir. Bu ilaçlar, hastalığın nedenini dikkate alarak reçete edilir.
 3. Mantar anjina. Bu hastalık, ağız boşluğunda bağışıklıkta önemli bir azalmaya bağlı olarak gelişen patojenik mantarların çoğalması ve aktivitesinden kaynaklanır. Bu süreç genellikle uzun süreli antibiyotik tedavisinden sonra görülür. Hastalığın semptomları, ağız boşluğunda ortaya çıkan sadece beyaz akıntılardır. Sıklıkla bu tip rahatsızlıklara vücut ısısında ya da öksürükte bir artış eşlik etmez. Mantar anjinası sadece antifungal ajanlarla tedavi edilir.

Ana hastalıklara eşlik eden anjinin başka çeşitleri de vardır, örneğin, kızıl ateşli angina veya sifiliz ile boğaz ağrısı.

Boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi

Birçok kişi, özellikle de kontrolsüz ve randevu almadan kullanıldıklarında, antibiyotiklerin vücudun tüm iç sistemlerini olumsuz olarak etkilediğini bilirler. Ancak, anjina tedavisi, bazı durumlarda, bu ağır ilaçların kullanımı olmadan imkansızdır.

Sadece bir doktorun antibiyotik reçete etmesi gerektiğini ve sadece hastanın hastalığını tam olarak inceledikten sonra hatırlamak önemlidir. Bir kural olarak, bu ilaçlar ile tedavinin seyri yaklaşık 10 gündür, ancak özellikle ağır vakalarda bir uzman tedaviyi bu ilaçlarla uzatabilir.

Hastanın büyük hatası, tedavinin seyrinin henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, semptomlar ortadan kalktığında kendisine verilen ilaçları almayı bırakmasıdır. Antibiyotikler sadece içi boş bir ders almak için önemlidir, aksi takdirde hastalık tedavi edilmez ve tekrar geri dönebilir.

Anjina ile hangi antibiyotikler?

 • Amoksiklav, Amoksisilin, Penisilin - Bu antibiyotik grubu hastalığa karşı en etkili şekilde savaşır. Eğer hasta penisilin alerjene karşı reaksiyona girmezse, bu ilaçlar boğaz ağrısını gidermek için vücutta pratik olarak zararsız olabilir. Bu ilaçlardan birini kullandıktan sonra 48 saat içinde bir hasta ağrılı bir rahatsızlık hissetmiyorsa, ilacın başka antibiyotiklerle değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • Cefalexin - kapsüller şeklinde ilaçlar, patojenik virüsleri ve bakterileri yok eder. Angina tedavisinde kullanılanlar da dahil olmak üzere üst solunum yolu hastalıklarında kullanım için endikedir.
 • Sefazolin - enjeksiyon için bir çözelti hazırlanması için bir toz şeklinde bir preparat. Geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptir, anjinada aktive olan bakterisit mikroorganizmalara zarar verir.
 • Siprofloksasin, ağız boşluğunda ve vücutta patojenik mikroorganizmaları yok eden bir antibiyotiktir. Ağır anjin için reçete edilir, ancak birçok kontrendikasyon vardır.
 • Klaritromisin - modern etkili bir ilaç, kapsül veya tabletlerin kılığına girer. Akut veya bakteriyel anjina ve üst solunum yolunun diğer hastalıkları için reçete edilir.
 • Eritromisin - bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili olan mükemmel bir antibiyotik, boğaz ağrısının ve oral tabletlerin dıştan yağlanması için merhem kılığına girebilir.
 • Azitromisin, enflamatuar ve enfeksiyöz süreci ortadan kaldıran bir antibiyotiktir. Kurs 5 günü geçmemelidir.

Boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik almadan gerçekleştirilemez. reçete tedavi önlemek için ise hastalık hızla hastanın vücudunda medya, sinüzit vb. N. Antibiyotikler hareket otit ve kısa bir süre içinde, hastanın hastalık durumunda belirgin bir düzelme hisseder gibi komplikasyonlara neden olabilir. Kural olarak, birkaç gün sonra antibiyotiklerin etkisinin gözle görülür sonuçları gözlenir.

Eşzamanlı ilaçlarla boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotiklerle birlikte, hastalığın ağrılı semptomlarını azaltan ilaçlar reçete edilir. Angina ile almak için hangi ilaçlar?

 • Analjezikler - Nurofen, Analgin.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar - Parasetamol, Panadol.
 • Antipiretikler - İbuprofen, Efferalgan UTS.

Birçok doktor, vücut ısısı 38 dereceyi geçmediğinde, vücudun boğaz ağrısı ve diğer hastalıklarla doğal bir düzeyde uğraştığı anlamına gelir. Bu durumda, ek antipiretik ilaçların kullanılması önerilmez. Vücut ısısı çok daha yüksekse, ateş düşürücü ilaçlar hastanın başındaki ağrıyı ve vücuttaki ısıyı azaltmasına yardımcı olur.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Boğaz ağrısı için ana tedavi ilaçtır. Bağımsız olarak da, basit tedavi koşullarını yerine getirdiğinizde bir kişinin hastalık halini hafifletebilirsiniz:

 • Çok miktarda sıvı tüketin - bu, dehidrasyonun önlenmesi ve hastanın iyiliğini artırır. Tavsiye edilen vitaminli içecekleri (meyve içecekleri, meyve suları, kompostolar, kisseller), şifalı bitkilerin (papatya, adaçayı, anne-üvey anneannesi)
 • Baharat, baharat ve baharat eklemeden yarı sıvı yiyecekler yiyin;
 • boğaz ağrısını bitkisel çayla yıkayın - papatya, St. John's wort, calendula, adaçayı. Doğal preparatlar boğaz ağrısından kurtulmaya yardımcı olur ve mukozadan iltihabı giderir;
 • uçucu yağlar - köknar, çam, okaliptüs yardımıyla inhalasyon yapmak;
 • Vücudun bağışıklık güçlerini, vitaminli ve besleyici gıdaların yardımıyla sürekli olarak korur.

Bir yetişkin boğaz ağrısı, bir ilaç listesi ile ne içilir

Bazı belirtileriniz varsa, çoğu kişi kendilerini teşhis etmeye çalışır ve genellikle kendiliğinden bir komplikasyona yol açan bir tedaviyi reçete eder. Karışıklığı önlemek için, bir dizi test ve doğru tedaviyi reçete edecek bir uzmanla görüşmek gerekir.

Hastalığın nedenleri

Çoğu durumda, bademcik iltihabı stafilokok ve streptokoklardan kaynaklanır, daha az sıklıkla hastalık virüs ve mantarların yutulmasından kaynaklanır. Enfeksiyon çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir: havadan ve ev eşyaları yoluyla. Yakın zamanda hastalığa yakalanmış bir kişi ile temas halindeyken daha az enfeksiyon riski yoktur, çünkü vücuttaki patojen 2-3 hafta boyunca devam edebilir.

Bakterilerin yolunda meydana gelen ilk şey, bakterilerin yerleştiği yüzeydeki mukus bademcikleridir ve bu da bakteri karşıtı antikorları salgılayan lenfoid dokunun aktif çalışmasına yol açar. Morbiditenin ana tepe noktası ilkbahar-sonbahar döneminde ortaya çıkar, çünkü bu sırada hipotermi riski yüksektir, bağışıklık azalır, vücutta vitamin yoktur. Bu, lenfatik sistemin bademciklerdeki bir enflamatuar süreci provoke eden patojenle başa çıkamamasına yol açar.

Yetişkinlerde tonsillit belirtileri

Bir doktor tarafından teşhis, sadece testler temelinde değil, aynı zamanda hastalığın biçimine ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilen belirtilerden de ibarettir. Angina'nın ana belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık (catarrhal formu sıcaklığı yükseltmeden geçebilir);
 • Boğazda Zulüm;
 • yutma ile artan boğazda akut ağrı;
 • titreme;
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik;
 • artan yorgunluk, kötü sağlık;
 • bazen kusma;
 • karın ağrısı, ishal;
 • burun akıntısı ve burun tıkanıklığı (sadece diğer enfeksiyonların eklenmesiyle veya viral boğaz ağrısıyla);
 • ağızdan gelen koku;
 • genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri.

Erişkinlerde, anjin gelişmesi vücudun bağışıklık savunmasında ve yetersiz beslenmesinde bir azalma ile ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki tehlikeli semptomları geliştirirken hemen bir uzmana danışmak gerekir:

 • ciltte döküntü görünümü;
 • nefes alma zorluğu;
 • boyun ve dilin şişmesi;
 • oksiputun artan kas tonusu, ağzı açma zorluğu;
 • yutma tükürüğünün imkansızlığı.

Hastalığın biçim ve ciddiyetine bağlı olarak, bazı durumlarda gerekli olmayabilir, tedavi reçete edilir.

Angina ile bir yetişkin için ne içmek

Hastalığın ilk belirtileri (boğaz ağrısı, halsizlik, ateş) ortaya çıkarsa, tavsiye için bir doktora danışmalısınız. Çoğu durumda, hastalık tedavisinin zamanında başlamasıyla kısa sürede başa çıkabilir ve bu da olası komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Ağız boşluğunun, boğazın dış muayenesi ve analiz sonuçlarının alınmasından sonra, doktor boğaz ağrısının kesin tanısını, şeklini ve şiddetini belirleyebilir. Sadece elde edilen veriler temelinde, komplikasyonların yokluğu dikkate alınarak evde yapılabilen tedavi önerilebilir.

Ayrıca tedavi sırasında hasta aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

 • Enfeksiyon riskini dışlamak için mümkün olduğunca diğerleriyle iletişimi sınırlamak gerekir;
 • Gıda kolay ve uygun olmalıdır;
 • yatak istirahati gözlendiğinde tedavi yapılmalıdır;
 • doktor tarafından yazılan tüm prosedürleri yerine getirmek;
 • gargara için halk ilaçları kullanın;
 • gerekli ilaçları almak: antibakteriyel, antiviral, antipiretik.

İlaçların tedavisi ve dozajı, hastalığın biçimine ve hastanın vücudunun özelliklerine dayanarak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Yatak istirahati

Boğaz ağrısının gelişmesiyle, hastanın tam uyku ve dinlenme ihtiyacı duyması, hastalığın seyrini daha da kötüleştirebileceği için bacaklarda tedavi yapılması son derece arzu edilmez.

Evde tedavi koşulları altında, hastanın vücuttan toksinleri ve zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olacak yeterli miktarda sıvı içmesi gerekir. Bunun için, çeşitli meyve ve meyve içecekleri hazırlayabilir, kompostolar, ılık maden suyu, bal ve limonlu çay kullanabilirsiniz. Sıvı çok soğuk veya sıcak olmasına izin vermeyin, boğazdaki nahoş ve acı verici hisleri yoğunlaştıracaktır.

Diyet, sıvı ve püre şeklinde yararlı ürünlerden oluşmalıdır: lor kütlesi, patates püresi, çorbalar, et suları, yulaf lapası. Tedavi süresince keskin, tütsülenmiş ve tuzlu yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir.

Bağışıklığı güçlendirmek için, eczane kompleksi vitaminlerini kullanmanın yanı sıra, daha fazla meyve ve sebzeyi diyete dahil etmek gerekir.

Antibiyotik tedavisi

Yan etki riskinden kaçınmak için, ilaç almak sadece bir uzmanın tavsiyelerini dikkate almalıdır (ilacın ve dozunun atanması). Tedavi, öncelikle, patojenik mikroorganizmalarla mücadele etmeyi amaçlayan antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir.

Anjin yetişkinleri ile hangi antibiyotikler

Angina, enflamatuar sürecin bademcikler içinde yer aldığı enfeksiyöz bir hastalığa işaret eder, dolayısıyla hastalık tam bir yaklaşım ve tedavi gerektirir. Antibiyotik tedavisi, form, patojen tipi ve hastalığın ciddiyetine dayanarak, ilgili hekim tarafından reçete edilir. Antibiyotik aşağıdaki temelde reçete edilir:

 • pürülan tonsillit ile: penisilinler;
 • lacunar bademcik iltihabı ile: sefalosporinler;
 • Streptokokal tonsillit: sefalosporinler, penisilinler;
 • foliküler tonsillit: penisilinler;
 • catarrhal tonsillitis: makrolidler;
 • lacunar tonsillit: sefalosporinler.

Flemoxin Solutab

Bu ilaç akut anjin için reçete edilir. Mideye girdikten sonra ilacın aktif bileşenleri hızla kan içine emilerek maksimum konsantrasyona ulaşır. İlaç, 125,250,500 ve 1000 mg'lık bir dozaj ile beyaz veya sarı tabletler halinde temin edilebilir. Dozlama ve yatış süresi hastalık seyrinin şiddetine bağlıdır, orta ve şiddetli form 2 hafta boyunca günde 2 grama kadar alınır.

Flemoxin kullanırken, aşağıdaki olumsuz reaksiyonlar meydana gelebilir:

azitromisin

Bu ilaç, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda anjin tedavisi için reçete edilebilir. Özellikle stafilokok ve streptokoklarda patojenik mikroorganizmalarla mücadelede etkilidir. Uygulamadan sonra, ilaç hızlı bir şekilde sindirim sisteminden kan içine emilir ve yumuşak dokularda, deride ve solunum yollarında yayılır. Tedavinin seyri 5 gündür, bu arada günde 1 tablet almak gerekir. Azitromisin uzun süreli etki eden ilaçlara aittir, bu nedenle bakteri yıkımı, yatıştan yaklaşık bir hafta sonra devam eder.

İlacın tedavisi sırasında, aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir:

 • baş ağrısı;
 • ciltte döküntü görünümü;
 • karın ağrısı;
 • bulantı;
 • uyuşukluk;
 • bazen kusma.

augmentin

Augmentin, geniş bir etki spektrumuna sahiptir, anjina gelişimini provoke eden çeşitli patojenlerle savaşmaya yardımcı olur. İlaç süspansiyonlar, şurup tabletleri ve enjekte edilebilir formülasyonlar formunda mevcuttur. 12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için, ilacın hastalığın şiddetine bağlı olarak günde üç kez 125 veya 500 mg uygulanır. Kabul süreci en az 7 gün sürmelidir, gerekirse 2 haftaya kadar tedaviye devam edilebilir.

İlacın uygulanması sırasında, aşağıdaki olumsuz reaksiyonlar meydana gelebilir:

 • uyku bozukluğu;
 • yorgunluk;
 • mide gazı;
 • zayıflığı;
 • ishal veya kabızlık;
 • alerjik bir döküntü;
 • şişme.

seftriakson

Seftriakson, pürülan dahil olmak üzere şiddetli anjina için reçete edilir. İlaç, penisilin ilaçlarına dirençli mikroorganizmalar dahil olmak üzere hızlı antibakteriyel etki sağlayan kas içinden tatbik edilmektedir. Yetişkin ilaç günde iki kez 1 g, en az bir haftalık süre için reçete edilir.

Kullanım sırasında aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir:

 • şişkinlik;
 • stomatit;
 • bulantı;
 • baş dönmesi;
 • ateş;
 • anafilaktik şok;
 • deri döküntüsü.

Bu reaksiyonların gelişimi doktora bildirilmelidir, çoğu durumda ilaca devam edilir, tedavinin tamamlanmasından sonra, semptomatoloji kendi kendine geçer.

sumamed

Bu antibakteriyel ilaç çok çeşitli eylemlere sahiptir ve sadece bir doktorun sıkı denetimi altında alınır. Sumamed, bakterilerin yok edilmesine yöneliktir, bu nedenle ARVI ve ARI için bu ilacı tedavi etmek uygun değildir ve tehlikelidir. İlacın bileşenlerine yüksek duyarlılığı olan hastalara dikkatle alınmalıdır, tedavinin başlamasından birkaç gün sonra hasta daha iyi hissedilir. Sumamed günde 5 kez 500 mg için reçete edilir.

Resepsiyon sırasında yan etkiler olabilir:

 • mide bulantısı, bazen kusma;
 • ishal;
 • kaşıntı;
 • zayıflığı;
 • işitme ve görme azalması;
 • iştah ihlali.

Sumamed, emzirme döneminde, böbrek ve karaciğer hastalıkları, ilaç maddelerinin tahammülsüzlüğü nedeniyle kontrendikedir.

macrofoams

İlaç, penisililere dirençli, mikroorganizmalara karşı mücadelede etkilidir. Makrofen yemeklerden önce kullanılır, mide yoluyla kanın içine nüfuz ettikten sonra, ilacın etkisi 2 saat sonra başlar. Bu tedavinin kullanım şekli, hastalığın biçimine ve komplikasyonların varlığına bağlı olarak 5 ila 10 gündür. Yetişkinler için günde toplam üç kez 1,6 gr'lık dozda uygulanan dozaj ve tedavi süresi sadece doktor tarafından değiştirilmelidir.

Alım sırasında, bazı hastalar zayıflık, baş ağrısı, bulantı ve bağırsak rahatsızlıklarının gelişimini not eder.

Antibiyotik uygulama süresi

Birçok insan soru hakkında endişeli: antibiyotik almak için kaç gün gerekir? Antibiyotik tedavisinin süresi, hastalığın biçimine, seyrinin şiddetine, patojen tipine ve ayrıca reçete edilen ilaca bağlıdır. İlacın süresini ve dozunu bağımsız olarak reçete etmek kesinlikle yasaktır. Buna ek olarak, çoğu durumda, tedaviden birkaç gün sonra, hasta, hastalığın tamamlayıcısı olarak algılanan rahatlama hissedebilir. Bu nedenle, tedavinin sonuna kadar, doktorun tüm önerilerini tamamen takip etmek önemlidir.

Anjinada antibiyotik ile spreyler

Çare seçimi, hastalığın özelliklerine ve hastanın tercihlerine dayanmaktadır. Antibiyotik spreylerin lokal terapi olduğunu ve ana tedavi olarak kullanılamayacağını bilmek önemlidir, çünkü onların etkileri bademciklerdeki bakterilerin tahrip edilmesine, iltihap ve rahatsızlıkların giderilmesine yöneliktir. Buna ek olarak, sulama için araçlar boğazda kuruluk, yanma ve terleme ile baş etmede yardımcı olur. Dezenfeksiyon etkisi, formülasyonda antiseptik ve antifungal bileşenlerin varlığından kaynaklanır. Yerel kullanım için en etkili ve popüler ilaçlardan biri şunlardır:

Sadece hafif bir hastalık ile doktor, ek ilaç kullanmadan ana tedavi olarak bir sprey reçete edebilir.

Antimikrobiyal ilaçlar

Anjina tedavisi, geniş bir etki spektrumuna sahip ve mikropların kontrolünde etkili olan antimikrobiyal sülfanilamid ilaçların kullanımını içerir. Bu tür araçlar şunlardır:

Antimikrobiyal kullanım süresi en az bir haftadır.

Genel durumun hafifletilmesi için hazırlıklar

Nadir durumlarda, anjina semptomsuz geçer ve hastanın hoş olmayan hislerine neden olmaz. Sağlığınızı kolaylaştırmak için doktor aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

 • anti-enflamatuar ve analjezik: Citramone, Amidopyrine;
 • analjezik ve antipiretik: Parasetamol, Analgin, Aspirin.

Semptomların belirtilerine bağlı olarak, ilaçlar 5 güne kadar reçete edilebilir.

Yüksek ateşe ek olarak, hasta antibakteriyel ilaçlar alırken alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Bu durumda, aşağıdaki antihistaminikler reçete edilebilir:

Bu ilaçlar alerjiler ve kronik bademcik iltihabı riski altında reçete edilir.

Boğaz durulama

Angina tedavisinde daha az önemli olan, gargara içeren bir lokal tedavidir. Prosedürü düzenli olarak yerine getirmek bademciklerin durumunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşir. Durulamalar, boğazda ağrı ve iltihapları gidermek için, fıtık tıkaçlarından kurtulmaya yardımcı olur.

Gargara için kullanılan popüler formülasyonlardan biri hidrojen peroksittir. Yemek pişirmek için 1 çorba kaşığı seyreltin. l. bir bardak su içinde hazırlanması. Böyle bir çözelti ile yapılan işlem, sadece ağızda değil, tüm vücutta zararlı bakterilerin miktarını azaltmayı mümkün kılar.

Ayrıca aşağıdaki bileşimler durulama için daha az etkili değildir:

 • Furacilin, Dioksidin: Bir bardak su içinde, preparatlardan birinin 2 ampolüsünü çözün ve durulayın;
 • kadife çiçeği bir kaynatma: bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı demlemek. otlar ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın;
 • Papatya kaynatma: 1 çay kaşığı kaynar su bir bardak. otlar ve soğumaya bırakın;
 • soda-brine: for çay kaşığı için bir bardak suya karıştırın. Soya ve tuz, iyot alerjisi yokluğunda, çözeltiye 10 damla ekleyin.

Bu çözeltilerin bileşenleri, anti-enflamatuar, analjezik ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Maksimum etkiyi elde etmek için, prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmek gereklidir:

 1. Durulama için bir defada birkaç çözüm kullanılabilir.
 2. Ağızda sıvı toplayın, durulayın ve tükürün.
 3. Yeni bir yudum alın, başınızı döndürün ve durulayın, ardından çözeltiyi tükürün.
 4. Çözelti camda bitene kadar prosedürü uygulayın.

İşlemden sonra ağız su ile durulanabilir. Fonlar, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde en az 5 kez kullanılmalıdır.

Antiseptik preparatlar

Yetişkinlerde anjinin kompleks tedavisi de dezenfektanların kullanımını içerir:

Bu ürünler durulandıktan sonra 15-20 dakika kullanılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Lugol'ün anjinada kullanımı ve etkinliği

Lugol'ün anjinada kullanımı, bu hastalığı tedavi etmenin eski, iyi bilinen yerel bir yoludur. İlaç, hem yetişkinler hem de çocuklar kullanılabilir. Sprey ve çözelti şeklinde üretilmektedir.

Foliküler anjin bulaşıcı mıdır değil mi?

Angina, çeşitli bakterilerin veya virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olarak adlandırılır. En yaygın patojenler stafilokok veya streptokok bakterilerdir.