Loading

Angina ile yiyebilir miyim

Pürülan boğaz ağrısı ile, iyi tat ve iştah açıcı olan, çok sayıda vitamin içeren yumuşak, kolayca sindirilebilen yiyecekler yiyebilirsiniz. Hasta için bir diyet oluşturulması, bu faktörleri dikkate almak gerekir:

Gıda yumuşak olmalı, boğazı yaralamamalı ve iltihaplı bademcikler içinde ağrılı hislere neden olmamalıdır; Kullanılan ürünler belirli bir hastaya alerjik olmamalıdır; Pürülan boğaz ağrısı için gıda sindirim sistemi için hafif ve kolay olmalıdır. Özellikle pürülan boğaz ağrısı durumunda, vücut zaten yüklü değildir, çünkü vücut zaten bakteriler tarafından üretilen çok sayıda toksin içerir.

Çoğu durumda, pürülan anjina ile, doktorlar Pevzner sistemine göre bir tablo numarası 13 reçete. Bu diyet, hastalık durumunda tüm beslenme gereksinimlerini dikkate alır ve neredeyse tüm hastalar için uygundur. Bu diyet yemek yetişkinler ve çocuklar için bazı ayarlamalar ile uygundur.

Pevzner'deki Tablo 13: nedir?

Bu diyete göre pürülan anjina ile yiyebilirsiniz:

Yulaf ezmesi, yulaf ezmesi, pirinç, irmik gibi özellikle yulaf ezmesi şeklinde hazırlanabilen yulaf lapası. Daha az tercih edilen buğday ve buğdaydır; Çorbalar ve çorbalar (özellikle püresi çorbası). Broth'da ekmek parçaları koyabilirsiniz; Makarna, tercihen - erişte-örümcek gibi küçük; Pişmiş ve pişmiş yumurtalar, omletler; Yumuşak ekmek, tercihen beyaz ve mayasız, taze değil, sertleştirilmemiş (ideal olarak - pişirildikten sonraki ikinci günde); Daha önce haşlanmış veya pişirilmiş yumuşak sebzeler - patates, kabak, domates, kabak, lahana; Az yağlı balık - hake, çipura, morina, pollock; Diyet et - dana eti, sığır eti, hindi, tavşan. Ondan bir çift pirzola, zrazy, köfte pişirebilir; Az yağlı içerikli süt ürünleri - yağsız süzme peynir, kefir, ekşi krema, katkısız peynir, yağsız krema ile süt; Haşlanmış veya pişmiş meyve.

Pişmiş elma, pürülan anjina ile taze meyve için iyi bir alternatiftir

Tüm ürünler dikkatlice ve ince kıyılmış olmalı, eğer mümkünse parçalanmış patatesler şeklinde, meyvelerden tatlı - mousses ve jöleler şeklinde öğütülmelidir.

Kullanıldığı zaman gıda sıcak olmalı, sıcak ve soğuk değil. Pürülan anjinaya sahip çocuk ve yetişkinlere hemen hemen aynı diyet verilirken, diyetteki farklılık sadece bireysel tercihler nedeniyle ortaya çıkabilir.

Pürülan boğaz ağrısıyla ne yiyemezsin?

Bu tür pürülan boğaz ağrısı ile yemek yasaktır veya tavsiye edilmez:

Yağ, krem ​​veya bitkisel yağda pişirilen yağlı yemekler, özellikle et ve yumurtalar; Taze sert sebze ve meyveler; Turunçgiller; Yağ şekerleme tabaklarının yanı sıra yoğunlaştırılmış süt; Baharatlı yemekler, sebzeler ve baharatlar - soğan, sarımsak, turp, turp, çeşniler, soslar, biberler; Turşular, turşu ve ekşili ürünler sirke ve çok asitli; Füme ürünler;

Tütsülenmiş sosis - pürülan anjin ürünü için kesinlikle tavsiye edilmez

Kaba yulaf lapası - arpa, inci, mısır, bezelye; Kaba öğütülmüş bir öğünden ekmeğin yanı sıra bayat veya yakın zamanda pişirilir; Tereyağı konserve gıda; Yağlı süt ürünleri - krema, yağlı ekşi krema, tam yağlı süt; Baharatlı peynirler, bol tuz, çeşitli katkı maddeleri (kuruyemiş, küf, kuru üzüm); Aperatifler ve atıştırmalıklar - patlamış mısır, cips, kurabiye, kraker, tohum, fındık.

Tüm tohumlar ve fındıklar yağlıdır ve çok miktarda lif içerir. Onları pürülan anjinle yemek için kullanmak zordur ve zararlıdır.

neden alerji, sindirim bozuklukları, yüksek tansiyon ve diğer olumsuz sonuçları - Ayrıca irinli tonsillitte hasta bir idiosyncrasy sahip olduğu gıdalar yiyemezler.

Ağrının azaltıldığını iddia eden çeşitli ürünlerle pürülan boğaz ağrısını denemek mümkün değildir. Örneğin, dondurma yiyemezsiniz (bademciklerin “dondurulmasına” yardımcı olduğuna inanılmaktadır) veya dezenfeksiyon için sözde seyreltilmiş sirkeyi içebilirsiniz.

Purulent boğaz ağrısı ile nasıl yenir?

Ayrıca, 13 numaralı diyete göre beslenme, belirli bir rejime ve gıda alımına ilişkin kurallara uygunluğu ifade eder.

Yani, pürülan boğaz ağrısı ile sık sık olmalı, ancak küçük porsiyonlarda. Bu yiyeceklerin emilimini kolaylaştıracak ve sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltacaktır. Günde 5-6 kez yemek tavsiye edilir.

Hem yetişkinler hem de pürülan anjinaları olan çocuklar yalnızca isteklilerde yenebilir. Hastayı hiçbir durumda zorlamak imkansızdır. Hastalık için normal iştahta azalmadır ve 3-4 gün içinde yetersiz beslenme, hasara neden olmaktan ziyade hastaya iyi gelir. Öte yandan, gıdaya, hastanın durumunu daha da kötüleştiren sindirim bozuklukları eşlik edebilir. Bu özellikle çocuklar için geçerlidir - pürülan anjina ile, sadece istedikleri zaman ve istedikleri kadar yiyebilirler.

Çocuklar vücudunun yiyeceklere ihtiyacı olduğunda en iyisini bilirler. Eğer anjin çocuğu yemeyi reddederse, onu zorlayamazsın.

Pürülan anjina ile, alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için daha önce yemediği hasta ürünlerini vermemelisiniz.

Sadece suyu terk etmek, su veya lapası ile seyreltilmiş peretoloch patates püresi, et suyu çorbası dışarı - boğaz hasta daha kötü ağrı belirli gıdaların alımı, yemekler iptal veya farklı bir forma getirmek için denemek gerekir yaparsanız.

Pürülan boğaz ağrısı ile, yumuşak, kolayca sindirilebilir, enerjik değerli gıdalar yiyebilirsiniz; Sindirim bozukluklarına neden olabilen ve genellikle mide ve bağırsaklar için şiddetli olan bu hastalıkları kullanmayın; Pürülan anjina ile, baharatlı, tuzlu, kızartılmış, füme, kaba yiyemezsiniz - iltihaplı bademcikleri büyük ölçüde tahriş edebilecek herhangi bir şey; Pürülan boğaz ağrısı için yiyecekler nazik olmalı, dilerseniz sadece yiyebilirsiniz.

Ayrıca bilmeniz gerekenler:

Bir pürülan boğaz ağrısı ile ne içebilirim? Bu hastalık ile sigara içmek mümkün mü? Pürülan boğaz ağrısı için hangi ilaçlara ihtiyaç vardır? Bu hastalığı nasıl tedavi edersiniz?

Pürülan boğaz ağrısı ile, sadece küçük miktarlarda ve sadece krem ​​çıkarıldıktan sonra süt içebilirsiniz. Angina n ile...

Pürülan anjina ile, farinksin mukoza zarını tahriş etmeyen, sindirim bozukluklarını indüklemeyen ve artmayan herhangi bir sıcak içecek içebilirsiniz.

Pürülan anjina ile, hastanın kendisinin arzusu ve gücü varsa, başınızı güvenle yıkayabilirsiniz. Hastalığın seyri ve iyileşme hızı...

Anginadaki tüm acı verici duygular çoğunlukla boğazda yoğunlaştığı için, anjina tedavisinde beslenmenin özendirici ve özel olması gerekir.

Boğaz ağrısına ek olarak, bademcik iltihabı genellikle vücut sıcaklığının yüksek olması, vücudun güçlü zehirlenmesi ve kaslarda ve eklemlerde ağrının eşlik etmesi ile birlikte görülür.

Bu nedenle, birçok hasta tamamen yemeyi reddeder, bu da daha da kötü bir bozulmaya yol açar.

Bu nedenle, anjinli bir diyet, yiyeceklerin boğazda ağrıyı arttırmayacak şekilde tasarlanmalı, ancak vücuda gerekli enerjiyi sağlar.

Angina ile yemek ne kadar önemli

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Anjin için zamanında ilaca ek olarak, içme rejimine uymak çok önemlidir. Günlük yemek yerseniz, daha da şiddetli boğaz tahrişine neden olabilirsiniz. Bu nedenle, gıda dengeli ve korunmalıdır.

Hastalık sırasında toksinleri serbest bırakan mikroplar karaciğerin güçlendirilmiş bir şekilde çalışmasına neden olur. Bu yüzden yiyecekler ağır olmamalıdır: baharatlı, tuzlu, kızarmış, yapamazsınız.

Akut tonsillitte beslenme kuralları nelerdir? Temel ilkeler şöyledir:

Diyet içerisindeki protein içeriğini 70 g'ye düşürmek gerekir. Hızlı karbonhidrat miktarını 300 gram azaltın. Yağlar 60 gr'dan fazla olmamalıdır. Küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez yemek yemelisiniz. Pişirme, buğulama, güveç ya da yemek pişirilmeli, daha sonra öğütülmeli ya da bıçakla doğranmalıdır. Hastanın vitaminli içecekler yapması, püresi pişirmesi, sebze ve meyve vermesi gerekiyor. Sıcak yiyecek yok - yiyecekler sıcak olmalı. Hastada hipertansiyon yoksa, yetişkin bir hastaya çok fazla içebilirsiniz. Bolca sıcak bir içecek, toksinleri (çay, kissel, süt, bitkisel çay, komposto) ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Çay veya diğer içecek çok tatlı olmamalıdır. Sıcak tavuk suyu, vücudun hızlı iyileşmesini sağlar. Sen zorla hasta bir insanı yemeye zorlanamazsın, bu yüzden bağırsak üzgününü ve güçlü bir şişkinliği provoke edebilirsin.

Hastalık sırasında, daha önce yemediği yiyecekleri, örneğin egzotik meyveleri vermek imkansızdır. Alerjik reaksiyon gelişmesine yol açabilirler. Küçük porsiyonlar yapmak, ancak daha sık sunmak için en iyisidir.

Hasta yiyecekleri reddederse ve uyumak istiyorsa, rahatlamasına izin vermelisiniz. Büyük ihtimalle, bir rüyadan sonra yemek yemeyi isteyecektir.

Pürülan anjinle ne yiyebilirsin

Akut ve pürülan anjinada, özel bir diyet - masa numarası 13. Karbonhidratları, proteinleri ve yağları azaltarak ve vitamin miktarını arttırarak, bu diyetin daha düşük bir enerji değeri vardır.

Kompozisyonunda yer alan ürünler kolayca sindirilebilir, kabızlığa ve şişkinliğe katkıda bulunmaz.

Angina ile ne yiyebilirsiniz?

Kurutulmuş ekmek ve un ürünleri, sünger kek ve kuru değil kurabiyeler. Çorbalar, yağsız yağsız balık ve et suyu, knot, yumurta gevreği; tahılların mukus decoctions; pirinç, yulaf ezmesi, irmik, erişte ile sebze suyu üzerinde çorbalar; Etten çorba püresi. Az yağlı et ve kümes hayvanları çeşitleri; sığır, hindi, tavuk buğulanmış yemekler; haşlanmış etden püresi; buharlı köfte; Haşlanmış dana eti, tavşan eti, tavuk. Az yağlı balıklar, deri içermeyen balıklar, balık buğulama köfte. Fermente süt ürünleri: kefir, fermente pişmiş süt, asidofil ve diğer içecekler. Lor ve süzme peynir yemekleri (ekşi krema, makarna, sufle), rendelenmiş peynir, az yağlı ekşi krema. Buhar, protein omletleri; kaynatılmış yumurtalar. Havuç, patates, tatbikat, karnabahar (patates püresi yapmak daha iyidir), kabak ve erken kabak. Olgun ve çok yumuşak meyveler; kurutulmuş meyvelerden püresi; pişmiş elma; süt krema ve kissel. Limonlu çay (sıcak değil); sütlü kahve ve çay, meyveli içecekler, yabani gül suyu.

Akut ve pürülan anjina ile ne yenmez

Boğazdaki enflamatuar süreçte hastaya sıcak veya soğuk yiyecek verilmemelidir. Tüm yemek ve içecekleri ısıtmak daha iyidir. Ancak, angina için tavsiye edilmeyen ürünlerin listesi önerilmez:

Taze ve çavdar ekmeği, hamur işleri, çörekler, kekler, çikolata. Shchi, borsch, şişman et suyu, darı çorbası, fasulye. Yağlı etler: domuz, ördek, kuzu, kaz, sosis. Füme, yağlı ve tuzlu balık, konserve balık. Tam yağlı süt, yağlı ekşi krema, krema, baharatlı yağlı peynir. Kızarmış ve sert haşlanmış yumurtalar. Beyaz lahana, sarımsak, soğan, turp, turp, mantar, baklagiller, İsveçli.

En azından hastalığın ilk günlerinde, herhangi bir gıda ısıl muameleye tabi tutulur, bu sırada boğazda yumuşatır ve incinmez. Bu nedenle, anjin için ideal seçenek herhangi bir sebze ve meyve püresidir.

Yeni bir formda, iyice yıkanması gereken asidik olmayan ve yumuşak domatesleri ve meyveleri yiyebilirsiniz.

Makarna, hafif ve az yağlı soslarla doldurulabilir. Küçük makarna pişirmek en iyisidir. Omlet hazırlarken yağ kullanmanıza gerek yoktur, buharda veya mikrodalga fırında yapılabilir.

Boğaz iltihabı olan bazı insanlar kendi gelişmiş beslenme yöntemlerine sahiptir. Bazen tuz ağrının giderilmesine yardımcı olur. Çoğu zaman, hastalar dondurma yiyorlar, bu yüzden acıyı dondurmaya çalışıyorlar. Doktorlar, dehidrasyonu, zehirlenmeyi ve inflamasyonu artırabildikleri için bu tür tedavi yöntemlerini kabul etmezler.

Hasta, sindirim için çok fazla enerji tüketen yiyeceklerden de vazgeçmelidir. Zayıflamış vücudu ve bu yüzden yeterli değil.

Neden anjinle tatlı ve çikolata alınamaz? Gerçek şu ki, bakteriler "tatlı diş", ve iltihaplı boğazın gevşek mukozasında, tatlı yiyecek parçacıkları geciktirilir, bu da patojenik mikrofloranın gelişimi için uygun bir ortamdır.

Sonuç

Tabii ki, iyileşme tamamen diyete bağlı olduğunda, anjinli bir diyet karaciğer veya gastrointestinal sistem hastalıklarında olduğu kadar önemli değildir.

Bununla birlikte, anjinayı içeren bağışıklık hastalıkları, virüslere karşı savaşır ve gıdaları sindirmek için gereksiz enerji maliyetleri ile savaşır.

Angina için en yararlı ürün baldır. Bu viskoz tatlı madde, birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılır.

antiseptik etki sağlar; iltihaplı mukoza dokularını yağlar ve yumuşatır; apseleri çözer; inflamatuar süreci azaltmaya yardımcı olur.

Boğaz ağrısı olan bir kişinin diyetinin kalsiyum, vitaminler, amino asitler ve lif ile doyurulması gerekir. Bu konuda liderler, herhangi bir süt ürünleri ve süzme peynirdir. Kalsiyum içeriği ile eşit değildir.

Pürülan ve akut bademcik iltihabı, çok sayıda C vitamini içeren çok yararlı siyah frenk üzümüdür. Bu vitamin limonda zengindir, böylece bal ve limon ile sıcak çay - herhangi bir anjinada klasik bir içecektir.

Ve bu makalede, videoda anjinada tedavi ve beslenme konusunda video sunulmaktadır.

Bademciklerin iltihabı (anjina), boğazda hoş olmayan hislerin ve ağrıların lokalizasyonu ile karakterizedir. Angina ile yemek yeme bazı zorluklarla ilişkilidir, çoğu zaman genellikle yemek yemeyi reddetmesi şaşırtıcı değildir, ama bu bir seçenek değildir! Boğaz ağrısı sırasında beslenmenin örgütlenmesinin temel prensiplerini bilmek gerekir, böylece yiyecekler rahatsız edici duyular getirmez ve hastalığa karşı mücadele için gerekli enerjiyi verir.

Angina ile ikram için genel kurallar

Boğaz boyunca doğru beslenmeyi seçmek önemlidir - gıda, boğazdan geçerek, ağrıda bir artışa neden olabilir, bu yüzden doktorlar koruyucu bir diyete bağlı kalmasını tavsiye eder. Buna ek olarak, bademcik iltihabı sırasında vücut toksinlerle savaşır - özellikle karaciğer aktif olarak onlarla savaşır ve hala ağır gıda ile yüklü ise hastanın iyiliği daha da kötüleşir.

Angina ile bir diyet derlerken, aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

diyette düşük karbonhidrat miktarı (günde 300 gram) az miktarda bulunmalıdır, protein ve yağ alımını sınırlamak gerekir (sırasıyla, günde 70 ve 60 gr'a kadar); Bir gün en az 5 kez yenilmelidir, bölümler küçük olmalıdır; tüm yiyecekler ezilmeli - örneğin, bir güveç veya pişmiş bir yemek pişirip, bir karıştırıcıda öğütme veya çorba-patates püresi yiyebilirsiniz; anjina hastasının menüsünde tahıllar ve vitaminli içeceklerin yer alması zorunludur - vücuda gerekli enerjiyi verir ve bağışıklığı güçlendirir; bulaşıklar sıcak olarak tüketilmeli, sıcak veya soğuk olmamalıdır; boğaz ağrısı sırasında çok fazla içmeniz gerekir - meyve içecekleri, çaylar, kompostolar, jöle sınırsız miktarlarda tüketilebilir.

Angina ile iştahı önemli ölçüde düşürdüğünü unutmayın - bu doğal bir süreçtir. Özellikle bu durum çocuklukta olur - çocuk daha önce sevilen yiyecekleri bile kullanmayı reddeder. Bu noktaya odaklanmak ve hatta çocuğu beslemek için daha da zorlamak gerekli değildir - bu, hastanın genel durumunu kötüleştirecek bulantı ve kusmaya yol açacaktır. Çocuğun küçük porsiyonlarla beslenmesi tavsiye edilir ve eğer tamamen yemek yemeyi reddederse, ona dinlenmeniz gerekir, uykusuzdur - belki iştah geri dönecektir.

Angina ile ne yemelisin?

Anjinli yiyecekler için, özel bir diyet yaratılır - özü iyi emilen ve iştahı salgılayan düşük alerjenli gıdaların kullanımı olan tablo numarası 13. Boğaz ağrısı sırasında diyet menüsü derlerken bilmeniz gerekenler:

Çorbalar ve et suyunun mutlaka menüde bulunması gerekir - kolayca kullanılır, beslenir ve vücut iyi algılanır. Sebze ovuşturulmuş çorbalar, tavuk suyu pişirmek uygundur - batırılmış beyaz ekmek kırıntıları ile tüketilebilir. Et ve balık, sufle, köfte, güveç şeklinde kullanılabilir - her durumda, doğranmış etten hazırlanmalıdır. Balık ve etin yağlı çeşitlerini tercih etmeyin, çünkü sadece karaciğerin üzerindeki yükü arttırırlar.

Karabuğday, pirinç, irmik ve yulaf ezmesi yulaf lapası çok miktarda sıvı içinde pişirilmelidir - sonuç olarak viskoz olmalıdır. Püre püresi hazırlamak uygun olacaktır, mükemmel bir seçim çabucak yulaf ezmesi sindirilir.

Ekmek ve makarna yasaklanmaz, ancak bir hastanın dün boğazına ekmek sunulmalı, taze pişmiş ürünler atılmalı ve makarnalar az satın alınmalı ve baharatlı soslarla terbiyelenilmemelidir. Süt ve ekşi süt ürünleri. Boğaz hastaları için mükemmel olan burgerler, ekşi krema, silmeli süzme peynir, kefirleri takmak kolaydır - yutmaları kolaydır, yeterli enerji değerine sahiptirler ve gastrointestinal sistemin çalışmasında problem yaratmazlar. Yumurta yemeklerinden, boğazlı haşlanmış yumurta ve omlet ile boğaz ağrısı servis edilecektir. Ve ikincisi, yağ ile değil, fırında tavada hazırlanmalıdır. Sebzeler boğaz ağrısı olan hastanın menüsünde bulunmalı, ancak ham bir şekilde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez - sert yapılı yapıları iltihaplı bademcikler üzerinde hareket eder. Tatlı meyveler taze yenebilir, ancak sadece bir rende rendelenmiş veya bir karıştırıcıda çırpılmış ve kabuksuz. Bunları fırında pişirmeniz önerilir - asitler "buharlaşır" ve boğaz ağrısı üzerinde herhangi bir olumsuz etki olmayacaktır. Eğer anjinası olan bir hasta taze meyve suyu içmeyi tercih ederse, su ile 1: 1 oranında seyreltilmesi gerekecektir. Ekşi ve tatlı meyvelerden, meyve içecekleri, kompostolar, köpükler, jöle ve kisseller hazırlayabilir ve hazırlayabilirsiniz.

Bir kişi genellikle anjinden muzdarip ise, o zaman sonunda kendi gıda sistemini geliştirir - örneğin, örneğin, tuzlanmış et suyu (boğazda ağrıyı azaltabilir) veya dondurma (soğuk olduğu gibi, "iltihaplı alanları" dondurur) kullanmayı tercih eder. Ancak doktorlar bu şekilde denemeyi önermezler - bu, inflamatuar sürecin şiddetlenmesine neden olmak için artan zehirlenmelere yol açabilir.

Anjinda beslenmenin dışlanması nedir

Vücudun çok fazla enerji harcaması gereken sindirim ve asimilasyon için yiyecek ve yiyecekler yemeyin. Buna ek olarak, anjina ile, sindirim sistemi üzerindeki yükü artıracak zararlı yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir. Angina ile diyet dışında bırakılması gerekenler:

herhangi bir kızarmış yemek - et, balık, sebze, kızarmış yumurta; konserve gıda, marinatlar ve genel olarak sirke ile herhangi bir gıda; mayonez, ketçap, adzhika ve herhangi bir baharatlı soslar; mantarlar ve bunların yemekleri - onlar çok ağır gıda, mide ve karaciğeri yüklemek için istenmeyen; güçlü çay, doğal kahve, gazlı içecekler; büyük miktarlarda tam yağlı süt, yağlı krem; keskin ve yağlı çeşit peynirler; domuz eti, kuzu eti; yüksek yağlı içerikli kekler, hamur işleri ve herhangi bir şekerleme ürünleri (örneğin, yağ krema ile); turp, sarımsak ve soğan; sert (kaba) kurabiye, tohum, cips ve egzersizi; turunçgiller, kiraz, erik; inci ve arpa tahılları; taze, taze pişmiş ekmek.

Yiyeceklerden, sıcak yiyecekler ve içecekler dışarıda tutulur - sadece boğazda acı verici duygular yaratmaz, aynı zamanda patojenik bakterilerin derin katmanlarına nüfuz etmesine neden olan iltihaplı bademcik dokusuna da zarar verirler.

Doktorlar, diyeti düzeltmek için tavsiyelere bağlılığın hızlı bir iyileşme sağladığını söylüyor. Ama aynı zamanda uzmanlardan bir uyarı da var: durumu rahatlattıktan hemen sonra diyete son vermeyin - 3-4. Günler tamamlandıktan sonra bile kendi bedeninizi korumaya değer, tamamen iyileşme zamanı verin.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, tıbbi yorumcu, en yüksek yeterlilik kategorisinin terapisti

Toplam 5.603 görüntüleme, 6 görüntülenme bugün

Anjina ile diyet

Açıklama şu andaki 17/10/2017

 • verimlilik: 3-5 gün sonra terapötik etkisi
 • tarihleri: 5-7 gün
 • Ürünlerin maliyeti: Haftada 1500-1600 ruble

Genel kurallar

boğaz ağrısı (akut tonsillit) faringeal halkanın bir / birkaç lenfoid formasyonlarının (genellikle palatine bademcikler) akut inflamasyonu ile karakterize edilen ve üst solunum yolunun yaygın hastalıklarına ait bir gruba ait olan bir hastalıktır. Bakteriyel akut tonsillitin ana nedensel ajanı hem-hemolitik streptokok A grubu, daha az sıklıkta - streptococcus C ve G grupları.

Sıcaklığın 37.5-39 ° C'ye yükseltilmesiyle kendini gösterir. baş ağrısı, titreme, yoğun boğaz ağrısı, yutma ile daha kötü, bazen kas ağrısı/artralji, kusma, mide bulantısı, orta şiddette karın ağrısı. Bademcikler şişer, hiperemiktir, bazen pürülan bir kaplama ile, posterior faringeal duvar hiperemiktir. Bademciklerin yenilgisinin doğasına bağlı olarak, catarrhal, lacunar, anjina foliküler formunu ayırt eder. Hastalığın şiddetli formlarında, yüksek bir komplikasyon riski vardır. kulak iltihabı, paratonsillar apse, larenjit, piyelonefrit, eklem romatizmal ateş, romatizmal kalp hastalığı.

anjina kompleksi ve tedavisi antibiyotikler, antipiretikler, antimikrobik maddeler topikal tedavi (durulama, inhalasyon), bağışıklık sisteminin uyarılması organizma diyet tedavisi dahildir. Anginada diyet küratif tedaviye dayanır. Tablo №13, çeşitli bulaşıcı hastalıklar için yaygındır. Terapötik beslenmenin ana hedefleri şunlardır:

 • Vücudun besin maddeleri ile fizyolojik olarak yeterli sağlanması;
 • orofarinksin mukoza zarının uzaklaştırılması;
 • zehirlenmenin azalması / organizmanın genel direncinin artması.

300-320 g / gün kadar - tonsilit Diyet fizyolojik norm ve karbonhidrat alt sınırı 70 g / gün diyet yağ içeriğini azaltarak 2100-2200 kcal / gün seviyesine kadar düşük toplam enerji değeri sağlar.

Aynı zamanda, protein içeriği yaş normuna karşılık gelmelidir. barsakta fermantasyon süreçleri azaltmak ve gelişmesini önleme gereğinden - nedeniyle ihtiyaca diyetin yağ içeriğinin bir azalma nedeniyle sindirim güçlüğü ve karbonhidratlar sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltmak için hiperglisemi reaksiyonu yüksek sıcaklıkta.

angina yana zor ve ağrılı bir diyet yutma yağlı ve kızarmış, sindirilemeyen oral mukozasını tahriş ihtiva eden kaba fiber ürünleri haricinde kadar yumuşak olmalıdır:

 • kırmızı etin (kuzu eti, domuz) ve su kuşu kümes hayvanlarının (ördek, kaz) yağlı çeşitleri;
 • Baklagiller, darı, yağlı et suyu, borsch çorbası;
 • yağlı et / balık / mantar çorbaları üzerine soslar;
 • Kızarmış yiyecekler;
 • tuzlu yağlı peynir çeşitleri;
 • yağlı krema / ekşi krema;
 • füme ürünler, marinatlar, konserve ürünleri;
 • bütün süt, haşlanmış yumurta ve kızarmış;
 • kremalı kekler / hamur işleri;
 • Şalgam, turp, soğan, turp, sarımsak, rutabaga;
 • baharatlar, ekşi meyveler / meyveler, kahve, çikolata.
 • çiğ lahana, havuç, pancar, baklagiller (bezelye, soya fasulyesi, fasulye);
 • arpa ve pearl arpa.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için diyetin temeli, yağsız et / balık et suları, (derisiz) pirinç, yulaf veya buğday, kümes hayvanlarının beslenme çeşitliliği eklenmesiyle ve balık çorba, pirzola, köfte, kurutulmuş buğday ekmeği, az yağlı süt ürünleri oldukça zayıftır buhar proteini omlet ve yumurta, yağ, yarı sıvı püresi, haşlanmış sebze, olgun yumuşak meyve, bal, reçel, marmelat, jöle, meyve, buğday kepeği suyu ve kuşburnu, meyveli içecekler.

Sofra tuzu içeriği 6-10 g / gün, serbest sıvı miktarı 2.5 l / gün'den az değildir ve 3 litreye kadar şiddetli zehirlenme durumunda. Diyette, zengin besinleri içermelisiniz. vitaminler (A, C ve B) ve mineraller.

kaynaklar A vitamini şunlardır: balık yağı, sert peynirler, yumurta sarısı yumurta, tereyağı, karaciğer. C vitamini gül kalçaları, turunçgiller, kuş üzümü, deniz topalakta bulunur. B vitaminleri özellikle peynir, sakatat, maya, yumurta, pirinç, soya, peynir, buğday, et bulunur. Vitamin-mineral kompleksleri olumlu bir etkiye sahiptir.

Ürünlerin mutfakların işlenmesi - sonraki silme / lekelenme ile kaynatma veya buharlama. Gıda, 6-7 kez / gün küçük bölümlerde fraksiyoneldir. Boğazdaki ağrıyı azalttıktan ve sıcaklığı düşürdükten sonra, diyet aşamalı olarak genişletilebilir.

Lokal tedavi için akut bir dönemde, orofarenksin durulamaları, yönlendirilmiş semptomatik eylemin çeşitli antimikrobiyal ajanları tarafından kullanılır.Strepsils, Strepsils Plus - tabletler / sprey), sodyum bikarbonat, borik asit, potasyum permanganat, furatsilin, şifalı bitkisel ilaçlar (papatya suyu, adaçayı). Ve bunların etkililiğine dayalı bir kanıt kanıtı olmamasına rağmen, kullanımları ağrı sendromunun hızlı bir şekilde gerilemesinden oluşan iyi bir semptomatik etki sağlar.

tanıklık

Akut tonsillit çocuklarda / yetişkinlerde.

Izin verilen ürünler

Akut tonsillitte diyet diyeti, diyete dahil edilmesini sağlar:

 • Yağsız et / balık et suları ve iyi haşlanmış pirinç, yulaf, buğday ve irmik, tahıllar veya ince erişte, çorba eklenmesiyle bunlara dayalı çorbalar, sebze suyu pişirilmiş püresi et.
 • Beyaz kuru ekmek / kraker.
 • Tavuk yumurtası, bir buhar omlet veya yumuşak haşlanmış olarak.
 • Kırmızı et, kümes hayvanları ve tavşanlar, ve yağsız börek, köfte şeklinde yağsız balıkların diyet türleri.
 • Tahıllar (pirinç, karabuğday, yulaf), viskoz yarı sıvı halde kaynatılır.
 • Patates püresi, havyar, yahni, sufle şeklinde çeşitli sebzeler (patates, karnabahar, pancar, havuç, kabak).
 • Taze rendelenmiş sebzeler (havuç, salatalık, domates) şeklinde bitkisel yağlar ile yapılmış salatalar.
 • Az yağlı fermente süt ürünleri (yoğurt, kefir, katkısız yoğurt), hafifçe rendelenmiş peynir, asitsiz lor, seyreltilmiş süt.
 • Hazır yemeklerde kremalı ve rafine bitkisel yağ.
 • Mus, püre, jöle şeklinde termal / mekanik işlemden sonra taze meyve.
 • Kurutulmuş meyvelerden püreler, bal, reçel, reçel, marmelat, pastil ve pişmiş elma gibi tatlılar.
 • İçecekler - suyu kalçalar, süt ile zayıf kahve, taze seyreltilmiş (1: 1) suyu, limon çayı, jöle, meyve içecekler, meyve içecekleri.

Ilk doktor

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı için beslenme

Pürülan boğaz ağrısı ile, iyi tat ve iştah açıcı olan, çok sayıda vitamin içeren yumuşak, kolayca sindirilebilen yiyecekler yiyebilirsiniz. Hasta için bir diyet oluşturulması, bu faktörleri dikkate almak gerekir:

 1. Gıda yumuşak olmalı, boğazı yaralamamalı ve iltihaplı bademcikler içinde ağrılı hislere neden olmamalıdır;
 2. Kullanılan ürünler belirli bir hastaya alerjik olmamalıdır;
 3. Pürülan boğaz ağrısı için gıda sindirim sistemi için hafif ve kolay olmalıdır. Özellikle pürülan boğaz ağrısı durumunda, vücut zaten yüklü değildir, çünkü vücut zaten bakteriler tarafından üretilen çok sayıda toksin içerir.

Çoğu durumda, pürülan anjina ile, doktorlar Pevzner sistemine göre bir tablo numarası 13 reçete. Bu diyet, hastalık durumunda tüm beslenme gereksinimlerini dikkate alır ve neredeyse tüm hastalar için uygundur. Bu diyet yemek yetişkinler ve çocuklar için bazı ayarlamalar ile uygundur.

Bu diyete göre pürülan anjina ile yiyebilirsiniz:

 • Yulaf ezmesi, yulaf ezmesi, pirinç, irmik gibi özellikle yulaf ezmesi şeklinde hazırlanabilen yulaf lapası. Daha az tercih edilen buğday ve buğdaydır;
 • Çorbalar ve çorbalar (özellikle püresi çorbası). Broth'da ekmek parçaları koyabilirsiniz;
 • Makarna, tercihen - erişte-örümcek gibi küçük;
 • Pişmiş ve pişmiş yumurtalar, omletler;
 • Yumuşak ekmek, tercihen beyaz ve mayasız, taze değil, sertleştirilmemiş (ideal olarak - pişirildikten sonraki ikinci günde);
 • Daha önce haşlanmış veya pişirilmiş yumuşak sebzeler - patates, kabak, domates, kabak, lahana;
 • Az yağlı balık - hake, çipura, morina, pollock;
 • Diyet et - dana eti, sığır eti, hindi, tavşan. Ondan bir çift pirzola, zrazy, köfte pişirebilir;
 • Az yağlı içerikli süt ürünleri - yağsız süzme peynir, kefir, ekşi krema, katkısız peynir, yağsız krema ile süt;
 • Haşlanmış veya pişmiş meyve.

Pişmiş elma, pürülan anjina ile taze meyve için iyi bir alternatiftir

Tüm ürünler dikkatlice ve ince kıyılmış olmalı, eğer mümkünse parçalanmış patatesler şeklinde, meyvelerden tatlı - mousses ve jöleler şeklinde öğütülmelidir.

Kullanıldığı zaman gıda sıcak olmalı, sıcak ve soğuk değil. Pürülan anjinaya sahip çocuk ve yetişkinlere hemen hemen aynı diyet verilirken, diyetteki farklılık sadece bireysel tercihler nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bu tür pürülan boğaz ağrısı ile yemek yasaktır veya tavsiye edilmez:

Tütsülenmiş sosis - pürülan anjin ürünü için kesinlikle tavsiye edilmez

 • Kaba yulaf lapası - arpa, inci, mısır, bezelye;
 • Kaba öğütülmüş bir öğünden ekmeğin yanı sıra bayat veya yakın zamanda pişirilir;
 • Tereyağı konserve gıda;
 • Yağlı süt ürünleri - krema, yağlı ekşi krema, tam yağlı süt;
 • Baharatlı peynirler, bol tuz, çeşitli katkı maddeleri (kuruyemiş, küf, kuru üzüm);
 • Aperatifler ve atıştırmalıklar - patlamış mısır, cips, kurabiye, kraker, tohum, fındık.
 • Tüm tohumlar ve fındıklar yağlıdır ve çok miktarda lif içerir. Onları pürülan anjinle yemek için kullanmak zordur ve zararlıdır.

  neden alerji, sindirim bozuklukları, yüksek tansiyon ve diğer olumsuz sonuçları - Ayrıca irinli tonsillitte hasta bir idiosyncrasy sahip olduğu gıdalar yiyemezler.

  Ağrının azaltıldığını iddia eden çeşitli ürünlerle pürülan boğaz ağrısını denemek mümkün değildir. Örneğin, dondurma yiyemezsiniz (bademciklerin “dondurulmasına” yardımcı olduğuna inanılmaktadır) veya dezenfeksiyon için sözde seyreltilmiş sirkeyi içebilirsiniz.

  Ayrıca, 13 numaralı diyete göre beslenme, belirli bir rejime ve gıda alımına ilişkin kurallara uygunluğu ifade eder.

  Yani, pürülan boğaz ağrısı ile sık sık olmalı, ancak küçük porsiyonlarda. Bu yiyeceklerin emilimini kolaylaştıracak ve sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltacaktır. Günde 5-6 kez yemek tavsiye edilir.

  Hem yetişkinler hem de pürülan anjinaları olan çocuklar yalnızca isteklilerde yenebilir. Hastayı hiçbir durumda zorlamak imkansızdır. Hastalık için normal iştahta azalmadır ve 3-4 gün içinde yetersiz beslenme, hasara neden olmaktan ziyade hastaya iyi gelir. Öte yandan, gıdaya, hastanın durumunu daha da kötüleştiren sindirim bozuklukları eşlik edebilir. Bu özellikle çocuklar için geçerlidir - pürülan anjina ile, sadece istedikleri zaman ve istedikleri kadar yiyebilirler.

  Çocuklar vücudunun yiyeceklere ihtiyacı olduğunda en iyisini bilirler. Eğer anjin çocuğu yemeyi reddederse, onu zorlayamazsın.

  Pürülan anjina ile, alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için daha önce yemediği hasta ürünlerini vermemelisiniz.

  Sadece suyu terk etmek, su veya lapası ile seyreltilmiş peretoloch patates püresi, et suyu çorbası dışarı - boğaz hasta daha kötü ağrı belirli gıdaların alımı, yemekler iptal veya farklı bir forma getirmek için denemek gerekir yaparsanız.

  • Pürülan boğaz ağrısı ile, yumuşak, kolayca sindirilebilir, enerjik değerli gıdalar yiyebilirsiniz;
  • Sindirim bozukluklarına neden olabilen ve genellikle mide ve bağırsaklar için şiddetli olan bu hastalıkları kullanmayın;
  • Pürülan anjina ile, baharatlı, tuzlu, kızartılmış, füme, kaba yiyemezsiniz - iltihaplı bademcikleri büyük ölçüde tahriş edebilecek herhangi bir şey;
  • Pürülan boğaz ağrısı için yiyecekler nazik olmalı, dilerseniz sadece yiyebilirsiniz.

  Pürülan boğaz ağrısı ile, sadece küçük miktarlarda ve sadece krem ​​çıkarıldıktan sonra süt içebilirsiniz. Angina n ile...

  Pürülan anjina ile, farinksin mukoza zarını tahriş etmeyen, sindirim bozukluklarını indüklemeyen ve artmayan herhangi bir sıcak içecek içebilirsiniz.

  Pürülan anjina ile, hastanın kendisinin arzusu ve gücü varsa, başınızı güvenle yıkayabilirsiniz. Hastalığın seyri ve iyileşme hızı...

  Anginadaki tüm acı verici duygular çoğunlukla boğazda yoğunlaştığı için, anjina tedavisinde beslenmenin özendirici ve özel olması gerekir.

  Boğaz ağrısına ek olarak, bademcik iltihabı genellikle vücut sıcaklığının yüksek olması, vücudun güçlü zehirlenmesi ve kaslarda ve eklemlerde ağrının eşlik etmesi ile birlikte görülür.

  Bu nedenle, birçok hasta tamamen yemeyi reddeder, bu da daha da kötü bir bozulmaya yol açar.

  Bu nedenle, anjinli bir diyet, yiyeceklerin boğazda ağrıyı arttırmayacak şekilde tasarlanmalı, ancak vücuda gerekli enerjiyi sağlar.

  HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

  Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

  Anjin için zamanında ilaca ek olarak, içme rejimine uymak çok önemlidir. Günlük yemek yerseniz, daha da şiddetli boğaz tahrişine neden olabilirsiniz. Bu nedenle, gıda dengeli ve korunmalıdır.

  Hastalık sırasında toksinleri serbest bırakan mikroplar karaciğerin güçlendirilmiş bir şekilde çalışmasına neden olur. Bu yüzden yiyecekler ağır olmamalıdır: baharatlı, tuzlu, kızarmış, yapamazsınız.

  Akut tonsillitte beslenme kuralları nelerdir? Temel ilkeler şöyledir:

  1. Diyet içerisindeki protein içeriğini 70 g'ye düşürmek gerekir.
  2. Hızlı karbonhidrat miktarını 300 gram azaltın.
  3. Yağlar 60 gr'dan fazla olmamalıdır.
  4. Küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez yemek yemelisiniz.
  5. Pişirme, buğulama, güveç ya da yemek pişirilmeli, daha sonra öğütülmeli ya da bıçakla doğranmalıdır.
  6. Hastanın vitaminli içecekler yapması, püresi pişirmesi, sebze ve meyve vermesi gerekiyor.
  7. Sıcak yiyecek yok - yiyecekler sıcak olmalı.
  8. Hastada hipertansiyon yoksa, yetişkin bir hastaya çok fazla içebilirsiniz. Bolca sıcak bir içecek, toksinleri (çay, kissel, süt, bitkisel çay, komposto) ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  Çay veya diğer içecek çok tatlı olmamalıdır. Sıcak tavuk suyu, vücudun hızlı iyileşmesini sağlar. Sen zorla hasta bir insanı yemeye zorlanamazsın, bu yüzden bağırsak üzgününü ve güçlü bir şişkinliği provoke edebilirsin.

  Hastalık sırasında, daha önce yemediği yiyecekleri, örneğin egzotik meyveleri vermek imkansızdır. Alerjik reaksiyon gelişmesine yol açabilirler. Küçük porsiyonlar yapmak, ancak daha sık sunmak için en iyisidir.

  Hasta yiyecekleri reddederse ve uyumak istiyorsa, rahatlamasına izin vermelisiniz. Büyük ihtimalle, bir rüyadan sonra yemek yemeyi isteyecektir.

  Akut ve pürülan anjinada, özel bir diyet - masa numarası 13. Karbonhidratları, proteinleri ve yağları azaltarak ve vitamin miktarını arttırarak, bu diyetin daha düşük bir enerji değeri vardır.

  Kompozisyonunda yer alan ürünler kolayca sindirilebilir, kabızlığa ve şişkinliğe katkıda bulunmaz.

  Angina ile ne yiyebilirsiniz?

  • Kurutulmuş ekmek ve un ürünleri, sünger kek ve kuru değil kurabiyeler.
  • Çorbalar, yağsız yağsız balık ve et suyu, knot, yumurta gevreği; tahılların mukus decoctions; pirinç, yulaf ezmesi, irmik, erişte ile sebze suyu üzerinde çorbalar; Etten çorba püresi.
  • Az yağlı et ve kümes hayvanları çeşitleri; sığır, hindi, tavuk buğulanmış yemekler; haşlanmış etden püresi; buharlı köfte; Haşlanmış dana eti, tavşan eti, tavuk.
  • Az yağlı balıklar, deri içermeyen balıklar, balık buğulama köfte.
  • Fermente süt ürünleri: kefir, fermente pişmiş süt, asidofil ve diğer içecekler. Lor ve süzme peynir yemekleri (ekşi krema, makarna, sufle), rendelenmiş peynir, az yağlı ekşi krema.
  • Buhar, protein omletleri; kaynatılmış yumurtalar.
  • Havuç, patates, tatbikat, karnabahar (patates püresi yapmak daha iyidir), kabak ve erken kabak.
  • Olgun ve çok yumuşak meyveler; kurutulmuş meyvelerden püresi; pişmiş elma; süt krema ve kissel.
  • Limonlu çay (sıcak değil); sütlü kahve ve çay, meyveli içecekler, yabani gül suyu.

  Boğazdaki enflamatuar süreçte hastaya sıcak veya soğuk yiyecek verilmemelidir. Tüm yemek ve içecekleri ısıtmak daha iyidir. Ancak, angina için tavsiye edilmeyen ürünlerin listesi önerilmez:

  1. Taze ve çavdar ekmeği, hamur işleri, çörekler, kekler, çikolata.
  2. Shchi, borsch, şişman et suyu, darı çorbası, fasulye.
  3. Yağlı etler: domuz, ördek, kuzu, kaz, sosis.
  4. Füme, yağlı ve tuzlu balık, konserve balık.
  5. Tam yağlı süt, yağlı ekşi krema, krema, baharatlı yağlı peynir.
  6. Kızarmış ve sert haşlanmış yumurtalar.
  7. Beyaz lahana, sarımsak, soğan, turp, turp, mantar, baklagiller, İsveçli.

  En azından hastalığın ilk günlerinde, herhangi bir gıda ısıl muameleye tabi tutulur, bu sırada boğazda yumuşatır ve incinmez. Bu nedenle, anjin için ideal seçenek herhangi bir sebze ve meyve püresidir.

  Yeni bir formda, iyice yıkanması gereken asidik olmayan ve yumuşak domatesleri ve meyveleri yiyebilirsiniz.

  Makarna, hafif ve az yağlı soslarla doldurulabilir. Küçük makarna pişirmek en iyisidir. Omlet hazırlarken yağ kullanmanıza gerek yoktur, buharda veya mikrodalga fırında yapılabilir.

  Boğaz iltihabı olan bazı insanlar kendi gelişmiş beslenme yöntemlerine sahiptir. Bazen tuz ağrının giderilmesine yardımcı olur. Çoğu zaman, hastalar dondurma yiyorlar, bu yüzden acıyı dondurmaya çalışıyorlar. Doktorlar, dehidrasyonu, zehirlenmeyi ve inflamasyonu artırabildikleri için bu tür tedavi yöntemlerini kabul etmezler.

  Hasta, sindirim için çok fazla enerji tüketen yiyeceklerden de vazgeçmelidir. Zayıflamış vücudu ve bu yüzden yeterli değil.

  Neden anjinle tatlı ve çikolata alınamaz? Gerçek şu ki, bakteriler "tatlı diş", ve iltihaplı boğazın gevşek mukozasında, tatlı yiyecek parçacıkları geciktirilir, bu da patojenik mikrofloranın gelişimi için uygun bir ortamdır.

  Tabii ki, iyileşme tamamen diyete bağlı olduğunda, anjinli bir diyet karaciğer veya gastrointestinal sistem hastalıklarında olduğu kadar önemli değildir.

  Bununla birlikte, anjinayı içeren bağışıklık hastalıkları, virüslere karşı savaşır ve gıdaları sindirmek için gereksiz enerji maliyetleri ile savaşır.

  Angina için en yararlı ürün baldır. Bu viskoz tatlı madde, birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılır.

  • antiseptik etki sağlar;
  • iltihaplı mukoza dokularını yağlar ve yumuşatır;
  • apseleri çözer;
  • inflamatuar süreci azaltmaya yardımcı olur.

  Boğaz ağrısı olan bir kişinin diyetinin kalsiyum, vitaminler, amino asitler ve lif ile doyurulması gerekir. Bu konuda liderler, herhangi bir süt ürünleri ve süzme peynirdir. Kalsiyum içeriği ile eşit değildir.

  Pürülan ve akut bademcik iltihabı, çok sayıda C vitamini içeren çok yararlı siyah frenk üzümüdür. Bu vitamin limonda zengindir, böylece bal ve limon ile sıcak çay - herhangi bir anjinada klasik bir içecektir.

  Ve bu makalede, videoda anjinada tedavi ve beslenme konusunda video sunulmaktadır.

  Angina (bademcik iltihabı) kelimesi Latince'den "sıkıştırılır, sıkıştırılır." Hasta sadece boğazda yoğun bir sıkışma değil, aynı zamanda yutulduğunda da şiddetli bir ağrı hisseder. Hastalık sırasında insanların yemek yemeyi ya da asgari miktarlarda almayı reddetmesi şaşırtıcı değildir. Acı, şişkinlik, bademcikler üzerindeki besin takviyesi, yemek pişirmeyi zorlaştırır, mukoza boğazını çeşitli sıcaklık rejimlerine aşırı duyarlı hale getirir, yiyeceklerin tadı ve hastanın yeme alışkanlıklarını değiştirir. Şaşırtıcı görünebilir, ancak bazı yemekler hastalığın seyrini kızdırabilir. Bunun olmasını önlemek için, anjinada hangi diyetin gösterildiğini bilmelisiniz.

  İştahsızlık, özellikle pürülan olmak üzere, anjinin birçok semptomundan biridir. Bu nedenle, bir hastayı yemeye zorlayamazsınız. Gıdaları sindirmek için, vücut çok fazla enerji harcar ve hastalık sırasında bir kişi çok zayıflar. Özellikle klinik tabloda mide bulantısı ve kusma dahil olmak üzere karakterize edilen belirgin zehirlenme belirtilmişse. Böyle belirtilerle, özellikle arzu yoktur ve yemeyi reddetmek vücudun normal bir reaksiyonudur.

  Hastalık döneminde, vücut enerjisinin çoğunu enfeksiyonla savaşmaya harcıyor. Bu nedenle, bu dönemde yemek kolay, hızlı sindirilebilir için gereklidir. Anjin için beslenme, patolojiye karşı mücadelede vücuda yardımcı olmak için yönlendirilmelidir.

  Angina ile yetişkinler için beslenme kuralları:

  1. Günlük kalori miktarı azaltılmalıdır. Proteinlerin günlük normu 70 gram, yağlar - 60 gram, karbonhidratlar - 250-300 gramdır. Diyetle ilgili birçok yiyeceğin hariç tutulmuş olmasına rağmen, gıda, eser elementler ve vitaminler açısından zengin, farklı olmalıdır.
  2. Küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez yemek yiyin.
  3. Yemeklerin sıcaklığı rahat, çok sıcak veya soğuk yiyecekler yiyemezsiniz.
  4. Yemekler tercihen fırında pişirilmeli veya buharda pişirilmeli, silinmeli, ezilmeli, böylece yiyecekler yumuşak ve kolayca yemek borusuna geçirilmelidir.
  5. Akut bademcik iltihabına özellikle dikkat bolca verilir. Sıvı, toksinleri vücuttan çıkarmaya ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur, sıcaklığın azaltılmasına yardımcı olur.

  Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, diyet tablosu № 13 önerilir. Özünde: toplam kalori miktarını azaltmak, yağ, protein, karbonhidratları sınırlandırmak, meyve ve sebzeleri arttırmak.

  • İlk yemeklerin arasında et, balık, sebze suları tercih edilmelidir. İlk aşamada, boğazda ağrı ve şişlik olduğunda, tavuk suyu içilebilir;
  • Et ve balık haşlanmalı, fırında veya bir çiftlikte pişirilmeli, küçük parçalar halinde tüketilmelidir. Köfte, tavuk zilesi, tavuk veya tavşan haşlanmış fileto, az yağlı hindi, dana eti yiyebilirsiniz. Balık yağsız denizden alınmalıdır: Pollock, Morina, Pembe Somon. Balık pişirmek, doğranmış buğulama pirzola, güveç. Yumurtadan su üzerinde omlet yapabilirsiniz, yağda yumurta kızartması yapamazsınız;
  • püresi süt veya su üzerinde pişirilebilir, ana şey yarı-sıvı olmasıdır. Karabuğday, mısır ve buğday kabuğu, yulaf ezmesi, peşanka tercih edilir;
  • bademcik iltihabı ile ekmek, beyaz bayat yemek gerekir, ama bayat değil. Makarna en küçük almak, tahriş edici soslar olmadan tereyağı ile doldurun;
  • Süt ürünleri arasında, fermente fırında pişirilmiş süt, kefir, ekşi krema, süzme peynirleri özümsemek en iyisidir.

  Akut tonsillitte, yağsız süt ürünleri yenmelidir.

  • meyve ve sebzeler sınırsız miktarda tüketilebilir. Hastalığın akut döneminde (ilk üç gün) sebzeler işlenir, pişirilebilir, pişirilebilir, ezilebilir ve haşlanmış sebzeler yapılabilir. Angina kabak, brokoli, kabak, patates, havuç ile faydalıdır. Sarımsak ve soğanların antibakteriyel ve dezenfektan özellikleri vardır, bu sebzeler boğaz iltihabında kesinlikle yararlıdır. Ama asıl şey sarımsak ve soğan yemek nasıl yapılır.

  Anjinada taze soğan ve sarımsak kullanamazsınız. Sebzeler öğütülmeli ve pişirilmelidir. Bunları hazır yemeklerde taze olarak ekleyin. Sarımsak minimum miktarlarda tüketilmelidir.

  Geleneksel tıbbın soğuk algınlığı tedavisinde sarımsak sütü kullanılır. Sarımsaklı üç orta dilim bir bardak sıcak sütte ısrar ediyor. Küçük yudumlarda ılık halde süzün ve içirin.

  Akut bademcik enfeksiyon nedeniyle değil cereyan edebildiği bilinmektedir, çünkü (apse intratonzillyarny) boğaz yaralanması, apse, örneğin angina edilir. Larenks anjina boğaz yanması dahil, geliştirir, nedenle gıda sıcak olduğunu imkansızdır.

  Taze sebze ve meyveleri bir kabuğu ile boğazını yaralayabilir. Bir rende sebze ve meyveleri soyup parçalamak veya ovalamak gerekir.

  • boğaz bulaşıcı hastalıklarda tercih daha iyi semisweet meyvesidir. Ekşi meyve, farenks mukozasını tahriş ederek hastanın öksürmesine neden olur. Bunlar, bir rende üzerinde sebze iyi ezmek gibi bir blender, fırında suyu, püresi, jöle, köpükleri, reçel, komposto, fırında sıkın.
  • Tüm meyvelerden, nar, elma, tatlı yumuşak armut, şeftali en faydalıdır. Garnet bir boğaz durulama olarak kullanılabilir. Taze sıkılmış nar suyu ılık kaynamış su ile kaynatılır. Ürünü günde 3-4 kez bir boğazla durulayın. Granat antipiretik özellikleri vardır, antibakteriyel, anti-inflamatuar, analjezik. Diğer meyvelerin suyunu içmek için 1: 1 su ile seyreltmek daha iyidir;
  • tatlı: reçel, jöle, bal, reçel, marmelat;
  • angina ile belirli ürünler bağışıklığı güçlendirebilir. muz, kavun (vitamin A, C, H, B3, potasyum), karpuz (A, B6), maydanoz (C vitamini, E), elma (A, C, demir: eser elementler ve vitaminler yönünden zengin bu sebze, dutsu meyveler, meyveler ), nar, (a, grup B, C, PP, E), siyah frenk üzümü,) şeker (C vitamini ile ovulur. ısıl işlem sırasında vitamin ve mineralleri korur birkaç meyveler biri - Bu arada, siyah frenk üzümü ile.

  Boğaz ağrısı ile örnek menü:

  kahvaltı: buğday lapası, limon suyu ile çay;
  ikinci kahvaltı: bir omlet, fırında pişmiş bir elma ile bir kabak;
  öğlen yemeği: tavuk suyu, bir dilim tavuk fileto, köfte ile dövülmüş patates, nar. Bu meyveye kim uymuyorsa, onu berry jöle ile değiştirebilirsiniz.

  Nar mide ve duodenum, hemoroid, anal fissürler peptik ülser kontrendikedir!

  Garnet, her seferinde yeteri kadar tüketilemez.
  Öğleden sonra atıştırmalık: armut ve elma püresi;
  akşam yemeği: makarna, balık güveç, kurutulmuş meyvelerden veya yabani gül suyu;
  yatmadan önce: süzme peynir, bir bardak ryazhenka.

  Angina için önerilen gıdalar:

  • tatlı: çikolata, emme ve çikolatalı tatlılar, çok tatlı içecek, sakız, dondurma, yağlı kek, kek, çörekler. Tatlı mukoza boğazına yerleşir ve bu ortam patojenik mikropların çoğaltılması için en iyisidir. Eğer gerçekten tatlı yemek istiyorsanız, o zaman siyah çikolata ve küçük bir parça olsun;
  • Zengin tadı olan yiyecekleri yiyemezsin: kızarmış, tuzlu, ekşi, baharatlı. Tuzlu yiyecekler dehidrata yol açabilir, toksinlerin giderilmesini yavaşlatırlar. Ekşi, faringeal mukozayı tahriş eder, travmatize eder ve öksürük refleksine neden olur. Kızartılmış mukoza ödemini artırır. Akut da tahriş edici bir etkiye sahiptir. Örneğin, sarımsak da boğazınızı yakabilir, bu nedenle hiçbir zaman çiğ şeklinde ve büyük miktarlarda sarımsak yiyebilirsiniz;
  • içecekler: ekşi meyve suları, gazlı içecekler, sıcak içecekler, kızılcık suyu, kahve, siyah çay, alkol, sıcak çikolata. Boğaz hastalıkları ile, içecek alkalin veya nötr olmalıdır;
  • kaba gıda: kraker, tost, sert ekmek, sandviç, sert et, simit, kaba tahıllar, tohumlar, cips. Bademcikler ve mukuslar çok şişmiş ve bademcik iltihabında ağrılı, ve sert yiyecekler küçük yaralar bırakarak boğazı çizer;
  • enerji tüketen ürünleri hariç tutmanız gerekir. Bu öncelikle yağlı domuz eti, kuzu, sığır eti, taze süt, krema, güçlü et suları, taze ekmek, fasulye, taze lahana, turp, mantar, tatlı, konserve ve tütsülenmiş yiyecek.

  Akut bademcik iltihabının daha önce yiyecek için kullanılmayan hasta ürünlerini vermesi mümkün değildir. Herhangi bir yeni ürün ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

  irinli bademcik kesinlikle turunçgiller, çikolata, yoğunlaştırılmış süt, ham sebze ve meyve taze, sarımsak, turşu, salamura ürünler, konserve, füme, biber, sıcak baharatlar, yağlı süt ve et ürünleri yemem yasak zaman.

  Tıbbi işlemlerden hemen sonra yemek tavsiye edilmez. Bu, tedavinin etkinliğini önemli ölçüde azaltır.

  İlaçlar ile tedaviye ek olarak, akut anjinada, daha fazla sıvı içmeli ve düzgün yemek gerekir. Bu zayıflamış bir organizmanın gücünü daha hızlı geri kazanmaya yardımcı olacaktır. Ancak, bilindiği gibi, bademcik iltihabı yiyecek ve içeceklerle ağrılı hale gelir: sıradan yiyecekler mukus boğazını daha fazla tahriş edebilir, rahatsızlığı artırabilir. Bu nedenle, hastanın anjina ile dengeli bir diyete ihtiyacı vardır.

  Hastalık sırasında, patojenik bakterilerin salgıladığı toksinler nedeniyle karaciğerin çalışması yoğunlaşır. Ağır gıdalar yüzünden, vücudun çalışması daha da zorlaşır, bu nedenle vücudun başka bir hafif beslenmeye ihtiyacı vardır. Toksinleri gidermek için hasta sıcak içecekler (örneğin, bitkisel çaylar) içmelidir.

  Kaba lif içeren ürünlerin yanı sıra yağlı ve tuzlu yiyecekleri hariç tutmak gerekir. Doktorlar bir çift için yemek pişirmeyi öneriyor, ürünleri rende rendeleyin, böylece daha iyi emilirler. Her yemekten sonra gargara durulanır.

  Birçok terapist sadece farklı ilaçları reçete eder, ancak bir kişiyi birçok anjina semptomundan kurtaracak yiyecekler olduğunu unutun. Doğru beslenmeye geçiş gereklidir, aksi takdirde hasta boğaz ağrısı mukus boğazında tahrişe yol açabilir. Gıdadaki kısıtlamalar anjinayı hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Angina ile diyet, hastanın vücut gücünü destekleyecek, virüs enfeksiyonunun direncini artıracak, zehirlenmeden tasarruf edecek, etkilenen organları ek tahrişten koruyacaktır. Doğru beslenmenin gözlenmesi, anjin alevlenmelerinin mümkün olan en kısa zamanda iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Hastalık kronikleşirse, diyet tedavisi remisyon süresini uzatacaktır.

  Anjina'nın önlenmesinde önemli bir rol, hastalığın önlenmesine verilir: Her hastalığın tedavisi zamanında tamamlanmalıdır. Doğru diyet rejimini gözlemlemek çok önemlidir. (Diyet dahil) yeterli bir kombinasyon terapisinin olmaması bronşit, kalp hastalığı, gastrit, erozyon ve diğer hastalıklar da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, çalışmalarına olumsuz etki eden farklı organlara girebilirler.

  Anjina tedavisi sırasında, ihtiyacınız var:

  • protein sayısını (yetmiş gram kadar), karbonhidratları (üç yüz gram), yağları (yaklaşık altmış gram kadar) azaltmak;
  • öğün sayısını beş kata kadar artırın, küçük porsiyonlar vardır;
  • yemek pişirmek, bir çift için pişirmek ve daha sonra rendelenmiş bir formda servis yapmak;
  • sebze var, farklı tahıllar;
  • sıcak ve soğuk yiyecekler yemeyin;
  • Vitamin içeren içecekler içmek: meyve içecekler, bitkisel çaylar, şekersiz jöle.

  Boğaz ağrısı ile beslenme:

  1. Kahvaltı: Süt ve çilek, çay ve ballı yulaf lapası.
  2. Öğle yemeği: armut fırında pişmiş.
  3. Öğle yemeği: sebze yahni, haşlanmış tavuk.
  4. Aperatif: muz.
  5. Akşam yemeği: balık ve sebzeler suda pişirilir.

  Kural olarak, bu hastalık ile iştah yoktur. Böyle bir tepki, özellikle bir çocuk için herhangi bir organizma için oldukça doğaldır. Çocuklar için, boğaz ağrısına (püresi, sebze püresi, vb.) Zarar vermemek için yumuşak yiyecekleri seçmek önemlidir. Bir çocuğun bal yemesine iyi gelir: patojenik bakterileri öldürür, bağışıklığı artırır. Bal, mukus boğazını sarar ve ağrının yutulmasını ve yumuşatılmasını kolaylaştırır.

  Bebeğin günlük diyetinde turşu ürünleri, un, füme gıdalar ve turşular olmamalıdır. Süt ürünleri mukus deşarjını artırabilir, bu nedenle de kaçınılmalıdır. Bebek iyileşmeye başladığında, gıdalarında çok miktarda vitamin, mineral (meyve, bal, balık vb.) Bulunmalıdır. Eğer anjina şiddetliyse ve doktorda antibiyotik reçete edilirse, tedavi seyri probiyotikler (örneğin canlı kefir) alarak takip edilmelidir.

  Son yıllarda, gebe kadınlar arasında hastalık vakaları daha sık hale gelmiştir. Uzmanlar, bunu esas olarak, hamile annelerin bağışıklıklarının zayıfladığı ve virüslerin ve zararlı mikroorganizmaların vücutlarına kolayca nüfuz edebileceği gerçeğine dayanır. Hamilelik sırasında koruyucu diyetin takip edilmesi önemlidir:

  1. Kahvaltı: çilek, çay, bal ile tahıllar.
  2. Öğle yemeği: pişmiş elma soyulmuş.
  3. Öğle yemeği: patates püresi, haşlanmış et.
  4. Aperatif: yoğurt.
  5. Akşam yemeği: haşlanmış sebze, erik suyu.
  6. Uyumadan önce: kefir.

  Pürülan tonsillit ile menü

  Düşük yağlı lor kütlesi hastanın diyetine dahil edilebilir.

  Pürülan tonsillit, akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık influenza virüslerinden sonra prevalansta ikinci sıradadır. İstatistiklere göre, çoğu durumda, anjin, sekiz yaşından küçük çocukların yanı sıra otuz beş yıl sonra yetişkinlerden etkilenir. Yaşına bakılmaksızın, her hastanın yararlı yiyecekler tüketmesi önemlidir.

  1. Kahvaltı: çilek ve ekşi krema, çay ilavesi ile az yağlı süzme peynir.
  2. Öğle yemeği: bir kokteyl (muz ve yoğurt).
  3. Öğle yemeği: sebze püresi, meyve suyu.
  4. Öğleden sonra atıştırmalık: meyve salatası.
  5. Akşam yemeği: püresi.

  Candidiasis anjina ile menü

  Hastalığın bu formunun geliştirilmesi ile, doktorlar sıvı ve ovuşturulmuş gıda önerilmektedir:

  1. Kahvaltı: Süt, yoğurt, çay püresi yulaf lapası.
  2. Öğle yemeği: yumuşak meyveler.
  3. Öğle yemeği: et suyu, meyve suyu.
  4. Öğleden sonra atıştırmalık: süzme peynir.
  5. Akşam yemeği: yumuşak haşlanmış yumurta, sıcak pirinç kaynatma.

  Nazik dietoterapi

  Siyah frenk üzümü C vitamini açısından zengindir.

  Vitaminler, amino asitler, kalsiyum (süzme peynir, az yağlı süt ürünleri) içeren kıvamlı gıdalar için katı olmayan yemek yemek önemlidir. Boğaz ağrısı da C vitamini bulunan meyvelerde siyah frenk üzümü yemek için yararlıdır. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak ve gücü tekrar sağlamak için uzmanlar böyle bir diyete uymayı tavsiye eder:

  1. Kahvaltı: süzme peynir, yeşil çay puding.
  2. Öğle yemeği: meyve reçeli.
  3. Öğle yemeği: Et ve haşlanmış pirinçle jöleli.
  4. Öğleden sonra atıştırmalık: ekşi krema, buğulama, çay.
  5. Akşam yemeği: haşlanmış balık, sebzeler su üzerine haşlanmış.

  Tonsillit ve pembe ile Diyet

  Bu yemekler ve içecekler boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır:

  1. Kahvaltı: çay, bal, rendelenmiş yulaf ezmesi.
  2. Öğle yemeği: çilek
  3. Öğle yemeği: Etli kremalı çorba.
  4. Aperatif: yoğurt.
  5. Akşam yemeği: patates püresi, haşlanmış püresi balık.

  Tüm temel gereksinimler sözde birleştirir. diyet numarası 13. Liste, nezle olan hastalarda alerjik reaksiyonları provoke edemeyen yararlı ürünleri gösterir, Ek olarak, kolayca yerleşirler. İşte yemeklerin bir listesi:

  1. Az yağlı çorbalar, tahıllardan, et suyundan (ilk çorbayı boşaltmanız gerekir) yapılır.
  2. Eşleştirilmiş, haşlanmış pirzola, tavuk, hindi zil, yağsız balık (morina, pembe somon, vb.).
  3. Karabuğday, mısır, yulaf ezmesi, pirinç lapası.
  4. Eski (dünün) bayat ekmek değil.
  5. Az yağlı ryazhenka, yoğurt, kefir.
  6. Omlet, haşlanmış yumurta.
  7. Sebze püreleri, haşlanmış patates, havuç, kabak vb.
  8. Fırında meyve, meyve ve meyve içecekleri, köpük ve jöle.

  Ürünlerin hızlı asimilasyonu için, bir karıştırıcıda, bir karıştırıcıda veya ince kıyılmış olarak öğütülmelidir. Yemekler suyla buğulanmalı veya pişirilmelidir. Gıdalar sıcak olmalı, buğday kepeği eklenmesi yararlıdır.

  Hastanın yemek sayısını arttırması gerekiyor. Bununla birlikte, bölümler küçük olmalıdır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğaz ağrısı için araçlar

  Boğazdaki ağrı neredeyse her zaman bir hastalık belirtisidir. Çoğunlukla soğuk, bulaşıcı, viral hastalıklar ile ortaya çıkar, ancak aynı zamanda, böyle bir ağrı sendromu da daha ciddi bir hastalığın varlığını gösterebilir.

  Votka bir bebek ile kulak üzerine sıkıştırın

  Kulağa alkol veya votka nasıl sıkıştırılır?Birçok insan kulak ağrısını taşıyamaz, özellikle orta kulak iltihabı süreçleri, genellikle soğuk algınlığı, grip sonuçları, orta kulak iltihabı ile provoke edilir.