Loading

Larenjit: Nasıl ve ne tedavi edilir?

Tedavi olmaksızın larenjit hastaya çok fazla sorun verir: ses kaybından normal nefes almamaya kadar. Tedavi edilmesi en zor olanı, hasta normal modda yaşamaya çalıştığında, hastalığın göz ardı edilmesi durumunda ihmal edilen larenjittir.

Larenjit: hastalığın doğası

Larenjit larinksin yenilgisidir: mukoza zarları, larinks ve ligamentlerin duvarlarıdır. Hastalık ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, larenksin o kadar çok kısmı kaplar. Mukoza zarı kırmızılaşır, tahriş olur, ülserler ve nodüler kalınlaşma görülebilir. Solunum yolunda biriken ve hastalığa neden olan balgamlara dönüşen balçık, yoğun bir şekilde salgılanır.

Küçük çocuklarda akut formdaki larenjit, yanlış krup semptomlarına neden olur. Boğazın lümeni o kadar dar ki, bebek nefes alamıyor. Tüm organların oksijen açlığı başlar, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Larenjit, solunum yolu hastalıklarının bir komplikasyonu olarak veya ses tellerinin ve boğazın mekanik tahrişinde oluşur.

Larenjitin görünümünü neye neden olabilir?

 • Viral enfeksiyonlar (grip, ARVI).
 • Bakteriyel enfeksiyonlar (streptococcus, staphylococcus).
 • Pnömoni.
 • Bronşit.
 • Alerji.
 • Gırtlakta mekanik hasar (sıcak yiyeceklerden, sıcak hava veya aşındırıcı kimyasallardan yanma).
 • Sigara içenlerin larenjitleri.
 • Lecter larenjiti.
 • Gastrointestinal reflü (mideden asit akıntısı larinkse yükselir ve mukoza zarını tahriş eder).
 • Sifiliz (larinksin duvarlarında karakteristik kalınlaşma ve ülserasyon vardır).

Larenjit: Belirtileri

Hastalığın başlangıcında, genel durum önemsiz derecede kötüleşir. Akut formda, hasta zayıf hisseder, sıcaklık 38 ° C'ye yükselir.

Tüm hoş olmayan belirtiler boğazda yoğunlaşır. Boğazda gıdıklama, terleme, kuruluk, kaşınma hissi var. Yutulması acı verici olur, bazen ses boşluğu daraldığı için nefes almak zordur.

Larenjitin önemli bir belirtisi seste bir değişikliktir. Ses sertleşir, kısır ve bazen tamamen kaybolur.

Hastalığın başında kuru öksürük görülür, daha sonra viskoz balgam ve ıslak öksürük görülür.

Larenjit: ne yapmalı

Larenjit tedavisi zordur, yoğun bir kompleks tedavi gerektirir. Larenjit ortaya çıktığı anda, KBB doktoru neyin tedavi edileceğini belirlemelidir.
Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak - viral veya bakteriyel bir enfeksiyon veya altta yatan hastalığı tedavi etmek (bronşit, pnömoni, gastrointestinal reflü, vb.) Gerekli olacaktır.

Tıbbi önlemler, inflamasyonun giderilmesi ve ses tellerinin restorasyonu ve larinks duvarlarının sağlıklı mukoza zarını hedefler. Eşzamanlı olarak, solunum organları hastalığa neden balgam çekilmesi gereklidir.

Larenjit: genel durumdaki iyileşme

Yatak istirahati

Akut larenjitde, diğer soğuk algınlığının arka planına karşı, doktor hasta için yatak istirahati yazacaktır, böylece vücut çeşitli hastalıklarla mücadele etmek için güç kazanır. Akut formda hastalık, hastanın olağan şekilde yaşayamayacağı kadar ağrılıdır.

Ses dinlenme

Enflamasyonlu ses telleri iyileşmek için tamamen dinlenmeye ihtiyaç duyar. 3-5 gün hasta daha iyi susar. Bir fısıltıyla yapılan bir konuşma sırasında, ses tellerinin normal bir konuşmayla aynı şekilde zorlandığını bilmelisiniz. Bu nedenle, doktorlar hastaya sadece notalarla iletişim kurmasını tavsiye eder. Bu tavsiyeyi ihmal etmeyin!

Nazik beslenme

Boğaz ağrısı ile yutmak için ağrılıdır. Ayrıca, bazı yiyecek ve içecekler boğazın iltihaplı mukoza zarlarına zarar verebilir.
Yumuşak sıcak yiyecekler keskin katkı maddeleri olmadan zarar vermez.

Diyetten nelerin dışlanması gerekir?

 • Sıcak yiyecek ve içecekler.
 • Soğuk yiyecek ve içecekler.
 • Baharatlı baharatlar ve soslar.
 • Katı gıda.
 • Alkol.

Binaların hazırlanması

Hasta daha çabuk iyileşir, odaya günlük ıslak temizlik yaparsanız günde 2-3 kez havalandırın. Havayı nemlendirirseniz daha kolay olur: Bir su havzası koyabilir veya radyatöre ıslak havlu asabilirsiniz.

Doktorlar kararlı: larenjit ile sigara içemezsiniz! Bu pasif sigara içmeye uygulanır.

Larenjit: ilaç

Ağrılı semptomları gidermek için larenjit nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Farinksin Sulanması

Genellikle bir hastanede yapılırlar. Sulama, günde 4-5 gün, günde 2-3 kez, bir seferde ilacın 50 ml'si için yapılır.

Etkili 200 ml salin ve 5 damla% 10 iyot tentür bileşimi yardımcı olur.

Hastanede tedavi sırasında, antiseptik ve yumuşatma çözeltilerinin larenksine infüzyonlar laringeal bir şırınga ile yapılır. İnfüzyon ile 10 gün kadar gerçekleştirilir, bir kez ilaç yaklaşık 2 ml tatbik: sandor yağı (% 1 yağ çözeltisi) rezorsinol (% 0.5 çözelti), Protargolum (% 2 çözelti), Collargol (2 % çözüm).

fizyoterapi

Larenjitin nöromüsküler sistemin bir atrofisi olduğu durumlarda, yaka bölgesi için elektroforez reçete edilir. 15-20 dakika boyunca% 5'lik bir kalsiyum klorür çözeltisi sokun. 10-15 prosedürlerini uygulayın. Acı verici ağrılar ile novokain ile elektroforez yapılır.

soluk alma

Poliklinik ortamında larenjit inhalasyon cihazları ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Çeşitli ilaçlar kullanılır:

 • Gentamisin - Enjeksiyon için% 4'lük çözelti. İltihaplı larenksin patojenik florası üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. 3 ml salin içinde çözülmüş 2 ml genotoksin kullanın.
 • Dioksin% 0.5. İlaç akut ve kronik larenjit için etkili dezenfektan özelliklere sahiptir. Tek bir inhalasyon için 5 ml ilaç uygulayın.
 • Lasolvan. Teneffüs için Lazolvan, salin solüsyonunun eşit bir kısmı ile karıştırılır.
 • Fluimucil. İlaç kalın viskoz balgam seyreltmek ve kaldırmak için yardımcı olur. Kuru bir öksürükle Lazolvan sadece zarara uğrar.

Öksürük için hazırlıklar

İlacın seçimi öksürüğün doğasına bağlıdır.

Ağrılı kuru öksürük ile boğazı aşırı derecede zorlaştıran ve tahriş eden antitüsif ilaçlar yardımcı olacaktır. Sinecod, Coffex, Codeine: Refleks ve öksürük duraklarının baskılanmasına katkıda bulunurlar.

mukolitiks Viskoz balgam ve doğal deşarj seyreltilmesini teşvik edin: ACTS, Fluimutsil, Solvin, Ambrobene, Lazolvan, Fljuditik.
balgam söktürücü ilaçlar bronş aktivitesini aktive eder, öksürük artar, ancak daha üretken hale gelir: Gedelix, Prospan, Herbion, Evcabal, Mukaltin.
Mukus zarları hasara ve mikroorganizmalara daha dayanıklı iken, öksürüklerden pastil ve pastiller, larinksin nemlenmesine yardımcı olur. Birçok ilaç antimikrobiyal antiseptik etkiye sahiptir: Strepsils, Neo-angin, Isla, Travisil, Doktor Anne.
Alerjiden preparatlar
Larinksin güçlü bir şişmesi ile, nefes alması zorlaştığı zaman, antihistaminikler yazınız: Loratadin, Cetirizin.
antimikrobiyaller
Yerel ilaçlar, boğaz ağrısının patojenik mikroflorasına etkili bir şekilde antiseptik ve antibiyotikler içerir. Uygulamalı spreyler (Ingalipt, Teraflu, Camphogen), aerosoller (Bioparox).
antibiyotikler
Larenjit tedavisinde, hastalık bakteriyel kaynaklı olmadıkça, antibiyotikler nadiren reçete edilir.

Larenjit: ev tedavisi

Larenjit başladıysa, evde nasıl tedavi edilir? Halk ilaçları hasta alanını ısıtmayı ve boğazdaki boğazı yumuşatmayı amaçlamaktadır. Antiseptik özelliklere sahip araçlar farinkste patojenik mikroorganizmaları yok eder. İyi ve basit tarifler genel ve yerel bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur.

soluk alma

Evde, ağzınızla tencerenin üzerinde, büyük bir havluyla kaplı nefes alabilirsiniz. İnhalasyonları günde 2-3 kez yapın.
Ev inhalasyonları için ne anlama gelir?
patates. Patatesler kaynatılır, süzülür ve soğuyana kadar tavada teneffüs edilir.
et suyu. Şifalı bitkileri yaklaşık 10 dakika kaynatın ve et suyu soğuyana kadar buharını soluyabilirsiniz. Antiseptik özelliklere sahip uygun bitkiler: okaliptüs, papatya, adaçayı, St. John's wort, okaliptüs esansiyel yağı. Suda, kabartma tozu ekleyebilirsiniz - alkali ortam bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

tentürler

Orta soğan bir rende üzerine ovuşturulur ve 0.5 litre kaynar süt eklenir. İnfüzyon ateşe verilir ve çıkarılır, kaynamaya yol açmaz, süzülür, soğutulur. Bir bardak tentür, gece, sıcak bir formda, gece sarhoş.
Havuç 100 gram yarım litre sütte pişirilir, süzülür ve gün boyunca ılıktır.
Bal ile kuru elmanın kaynatılması, günde 2-3 kez yarım bardak içilir.

Boyun sıkıştırmak

Tıbbi alkolü su ile ikiye katlayın, katlanmış bir bandaj veya pamuk yünü ile nemlendirin, iyice sıkın ve boynuna sarın. Üstüne pamuklu yün, şal polietilen ve sıcak eşarp koyun. Kompres soğuyana kadar bırakılır. Soğuk kompres tutamazsın!

Ayak banyosu

Bağışıklığı güçlendirmek için, 15 dakika boyunca hardal tozu veya tuz ile sıcak ayak banyosu yapın. Ayak banyosundan sonra, kuru, sıcak çorap giymeli ve yatağa gitmelisiniz. Sıcak içeceklerin içilmesi ve kendini sarması tavsiye edilir.

Larenjit tedavisi çok zaman alacaktır ve hastalık çok fazla rahatsızlık hissi uyandırır. Bu nedenle, soğuk algınlığı soğuk algınlığı ve boğazda ilk hoş olmayan belirtileri ile izin vermeyin, hemen hızlı tedavi için basit araçlar uygulayabilirsiniz.

Erişkinlerde larinjitin evde ilaç ve halk ilaçları ile tedavisi

Larenjit genellikle bacaklarda soğuk algınlığı sonrası kendini bir komplikasyon olarak gösterir. İyileşme için bir preparatın seçimi hastalığın seyrinin şekline bağlıdır ve erişkinlerde larenjit tedavisi hastalığın nedenlerini, iltihap kaynağını ortadan kaldırmaktır, ancak hem kronik hem de akut durumlarda, evde halk ilaçlarının kullanılması da aynı derecede iyidir.

Erişkin larenjit nedir?

Larenks mukozası ve ligamentlerin iltihaplanması süreci - larenjit soğuk bir karaktere sahiptir veya bulaşıcı hastalıklar ile ilişkilidir (kızamık, boğmaca öksürüğü, kızıl ateş). Diğer faktörler inflamasyonun gelişimine katkıda bulunur: hipotermi, nikotin ve alkolün kötüye kullanılması, ses tellerinin aşılması. Hastalık akut bir şekilde ortaya çıkabilir ve uzun süreli seyrinde, sık relapslar kronik bir duruma dönüşür. Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • kızarık, şişmiş larinks;
 • kaba kuru öksürük;
 • şiddetli terleme, boğaz ağrısı;
 • ses kısıklığı, bazen ses kaybı;
 • Vücudun genel zehirlenmesi (ateş, baş ağrısı).

Larenjit tedavisi

İlaçların reçetesi ENT'ye veya terapiste yöneltilmelidir. Yetişkinlerde larenjit tedavisi, ilaç ve farmakolojik olmayan yöntemlerin bir kombinasyonunun şemasıdır. İlaç tedavisi, topikal preparatlarla birlikte sistemik antibakteriyel ilaçlar (antibiyotikler) sağlar. Subakut aşamada, fizyoterapötik prosedürler reçete edilir, inhalasyonlar bir nebulizer ile yapılır. İlaca ek olarak, ihtiyacınız olan:

 • Ses dinlenme.
 • Tedavi sırasında sigara içilmez (pasif dahil).
 • Mikro iklimin normalizasyonu, odadaki optimal nem oranı.
 • Kaba, sıcak, baharatlı yiyecekleri ve baharatları ortadan kaldırarak, yiyecekleri almak.

Evde larinjit tedavisi nasıl

Hastalık ses tellerini korumak için çok önemli olduğunda, onları daha fazla strese yol açabilen konuşmalar ile zorlamayın, gırtlağın güçlü bir şişmesine yol açar. Erişkinlerde evdeki larenjitin genel tedavisi, ana tedaviyi destekleyen destekleyici faaliyetlerle gerçekleşmelidir:

 1. Yatırım sıcak bir içecek (çay, et suyu, tavuk suyu, mors) getiriyor.
 2. Günde birkaç kez, otlar veya süt suyu ile sıcak bir biçimde durulayın.
 3. Eğer mümkünse, yatak istirahatini süper-soğutmaya ve gözlemlememeye çalışın.
 4. Larinks ve ligamentlerin şişmesi sıcak ayak banyolarını etkili bir şekilde azaltır.
 5. İyi bir sonuç bitkisel infüzyonlar ve soda ile solumadır.

müstahzarlar

İlaç kompleksi, enfeksiyöz bileşenlerin ve alerjenlerin iltihaplanmasına katılımı dikkate alan fonları içerir. Yetişkinlerde larenjit için kullanılan ilaçlar:

 • antibiyotikler;
 • spreyler, pastiller, pastiller formunda topikal uygulamanın antimikrobiyal, anti-enflamatuar, antiviral preparatları;
 • antibakteriyel solüsyonlarla instilasyon (bir hastanede gerçekleştirilir);
 • balgam görünümü için beklentileri;
 • mukolitik eylemin preparatları;
 • antihistaminikler - alerjik larenjit ve larinksin şiddetli şişmesi için;
 • sossoudosuzhivayuschie ilaçlar - burun mukozasının şişmesini gidermek için.

Yetişkinlerde larenjitten tabletler

Boğaz ağrısı ile, haplar virüslerle savaşır, epitelyumu yumuşatır, hastalığın semptomlarını hafifletir. Şiddetli ağrı ile, anti-inflamatuar steroid olmayan reçete edilir. Kompleks terapi, bir kural olarak, antihistaminiklerle ve bağışıklığın korunmasına yönelik araçlarla takviye edilir. Ortak farmakolojik preparatlar antimikrobiyal etki, yumuşama, analjezik sonuç ile topikal uygulamanın antiseptikleridir:

 • Faringosept. Herhangi bir tipte enfeksiyonlara karşı etkilidir: viral, bakteriyel. Artıları: neredeyse hiçbir kontrendikasyon, hamile kadınlara izin verilir. Eksileri: hayır.
 • Tonzilgon. Nazal ve pürülan iltihaplanmaya karşı etkili bir şekilde kullanılır (kompleks tedavinin bir parçası olarak). Artıları: Bitki bileşenleri, koruyucu eylem. Eksileri: Alerjik belirtiler mümkündür.
 • Lizobakt. Doğal antiseptik ve vitamin Piridoksin kompleksi, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı, bağışıklık faktörlerini harekete geçirir. Artıları: mikrofloraya basmaz, hamile kadınlara izin verilir. Eksileri: hayır.

antibiyotikler

Erişkinlerde larenjit için bir ilaç olarak, antibiyotikler, kronik süreçte ve bakteriyel patojenin kökeninin doğasını anlamadaki güven olgularında hastalığın akut aşamasında kullanılır. Kural olarak, atayın:

 • Amoksisilin. Şiddetli hastalık için önerilir. Artıları: penisilin grubundan bir ilaç vücut için nispeten güvenlidir. Eksileri: gastrointestinal sistemin olumsuz reaksiyonları.
 • Seftriakson. İlaç grubu sefalosporinler geniş antimikrobiyal aktiviteye sahiptir. Artıları: hızlı etki. Eksileri: alerjik reaksiyonlar.
 • Sumamed. Makrolidlerin ilaç grubu hücre içi patojenlere karşı aktiftir. Artıları: Yukarıda belirtilen iki gruba alerjisi için uygundur. Eksileri: yüksek fiyat.

Yetişkinlerde larenjit spreyi

Tabletler dolaşım sisteminde patojenlerle başarılı bir şekilde savaşır. Yerel düzeyde, tüm yüzeyi eşit olarak sulandıran spreyler, laringeal mukoza için etkilidir ve vücut üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirir. Sadece bir kulak burun boğaz uzmanı büyük bir ilaç seçiminde doğru ilacı seçecektir:

 • Geksoral. Virüsleri, mantarları, bakterileri yok eder. Artılar: aktivite 12 saat. Eksileri: hastalığın hafif formu için.
 • Miramistin. Evrensel bir karmaşık eylem uyuşturucusu. Artıları: cilt ve mukoza yüzeyi ile absorbe değildir. Eksileri: bireysel hoşgörüsüzlük.
 • Lugol. Mantarlara, bakterilere karşı koruyucu bir film oluşturur. Artıları: öksürük görünümünü önler. Eksileri: Gebe kadınlarda ve 5 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir, viral larenjit kaynağı yoktur.

Larenjitli Bioparoks

Lokal antibiyotik içerikli bir sprey iltihaplamayı durdurur, larinkste bakterisit ve anti-inflamatuar etki yaratır. Fusafungin bileşimi, çoğu bakteri üzerinde etki gösterir, bronşiyollere ulaşır, böylece iyileşmeyi hızlandırır. Bioparoks kaynaklı alerjik reaksiyonlar nadirdir, mukoza zarının hızla şişmesi ile boğazdaki ağrı geçer. İlaç ile tedavi süresi bir hafta geçmemelidir.

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Erişkinlerde larenjitin konservatif tedavisi, halk tedavisi ile iyi bir şekilde tamamlanmaktadır. Aşağıdaki yöntemler özellikle larenjit ve meslek hastalığı olan kişilerin kronik gelişimi için yararlıdır (iş sırasında sesin gerginliğinin alevlenmesi):

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Larenjit nedenleri

Çoğu durumda, akut larenjit bağımsız bir hastalık olarak gelişmemiş ve diğer solunum yolu (burun, boğaz, soluk borusu, bronşlar ve akciğerler) ile paralel iltihabı - Bu akut viral solunum yolu enfeksiyonları (grip, nezle benzeri durumlar, adenovirüs enfeksiyonu) sebebidir. larinks kızamık, difteri, boğmaca gibi patolojik süreçte yer almakta, frengi ve tüberküloz bir komplikasyonu olabilmektedir.

Özellikle streptokok ve stafilokok bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu daha az akut gırtlak, - bunun nedeni SARS veya kronik enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ikincil enfeksiyon farenkse genellikle.

Enfeksiyöz ajanlara ek olarak, akut larenjit nedenleri şunlardır:

 • havada bulunan buhar, gaz ve toz partikülleri;
 • harici alerjenler (sebze, gıda, kimyasal);
 • laringeal mukoza (sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek) üzerindeki termal etki;
 • ses cihazında artan yük;
 • sigara.

Daha az akut gırtlak midenin asidik içeriği özellikle larinkste, üst solunum sistemine ait mukoz zarlarına ulaşmasını ve onları tahriş edici etkiye hale gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), bir arka plan üzerinde görüntülenebilir.

 • özellikle yeterli tedavi olmaksızın sık akut larenjit;
 • solunum yollarında kronik inflamatuar süreçler;
 • hipotermi;
 • ses aygıtında düzenli olarak artan yük (daha çok öğretmenlerde bulunur - sözde ders anlatımı laringit);
 • sigara içimi aktif (sigara içenlerin neredeyse% 100'ünde meydana gelir - "sigara tiryakisi larenjit") ve pasif;
 • alkol içmek;
 • kimyasallar ve tozla kirlenmiş havanın solunması.

Larenjit ile ne olur?

Arıza şişme meydana gelir ve ağrı (kızarıklık) ve kanama, yoğun tahsis mukus yıkama kısımlarda (bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şekilde), devre dışı bırakır larinks, neden olan bir faktör mukozasına alma.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra, larenjit akut olarak kabul edilir, ancak belirtiler daha uzun bir süre devam ederse, süreç kroniktir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • kuruluk, terleme, gıdıklama, yanma, boğazda yabancı cisim hissi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • daha sonra yüzeysel ilk kuru, sonra kuru - balgam öksürüğü ile;
 • hızlı yorgunluk, ses kısıklığı, ses bozukluğuna kadar ses kısıklığı (sesin sonlanmaması);
 • sıcaklıkta subfebril (38 ° C'ye kadar) rakamlarında artış;
 • baş ağrısı, genel halsizlik, yorgunluk.

durum hayati organların içinde boğulma ve oksijen yoksunluğu, özellikle beyin var olduğu larinks mukozası ve düz kas spazmı, şişmesi nedeniyle - Küçük çocuklarda akut stenozan laringotrakeit veya yanlış krup bir riski vardır.

Faringeal mukozadaki nedenlere ve morfolojik değişikliklere bağlı olarak, larenjitin çeşitli formları ayrılır:

 • catarrhal (boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve periyodik kuru, daha sonra ıslak öksürük ile kendini gösteren en yaygın ve en kolay şekli);
 • hipertrofik (ses telleri üzerinde bir iğne ucunun boyutunda nodüller şeklinde filizlenme vardır, hastalığın belirtileri açıkça telaffuz edilir: güçlü bir ses kısıklığı, yoğun bir öksürük);
 • atrofik (larenks mukozası inceltilir, hastalar kuru ağız, kuru, kan damarları ile kabuğunun çıkarılması, acımasız ses kısıklığı ile heyecanlı öksürük hakkında endişe);
 • hemorajik (farinks mukozasındaki kanamalar, özellikleri olmayan semptomatoloji vardır);
 • profesyonel (ligamentler üzerinde kalınlaşmalar vardır - şarkıcının nodülleri denir, ses zamanla kısırlaşır);
 • difteri (larinksin mukus zarı, hava yolunu tıkayabilen ve boğulmaya neden olan beyaz bir filmle kaplıdır);
 • tüberküloz (tüberküloz prosesi akciğerlerden üst solunum yollarına yayıldığı zaman ortaya çıkar, larinkste tüberküloz tüberkülleri oluşturur, ciddi vakalarda epiglotis ve laringeal kıkırdaklar tahrip olur);
 • sifilitik (sifilizin bir komplikasyonu olup, larinks mukozasında ülserler ve spesifik plaklar oluşur, daha sonra larenks deforme yaralar).

tanılama

Doktor hasta şikayetleri, tarih ve üst solunum yollarının objektif muayenesinin sonuçları temelinde hastalıktan şüphelenir.

Genel kan testinde spesifik ölçümler mevcut değildir:

 • larenjit enfeksiyöz doğası ile, ESR ve lökosit sayıları artırılabilir;
 • alerjik larenjit ile - eozinofillerin sayısını artırdı.

Şüpheli durumlarda, ek hasta çalışmaları (- daha kapsamlı çalışmalar için biyopsi (anormal doku dilimleri) endoskop, gerekirse kullanılarak gırtlak inceleme), özellikle, laringoskopide olarak, tahsis edilebilir.

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir

Akut larenjit tedavisi bir terapist veya bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir - çoğunlukla ayaktan - hastalığın bazı vakaları (örneğin, difteri larenjitleri) bir hastanede bir hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larenjit enfeksiyöz doğası durumunda, hasta geçici olarak yetersiz kalmaktadır, çünkü enfeksiyonla baş edebilmek için vücudun dinlenmesi gerekir - ev ya da yatak istirahati önerilir.

İyileşme oranını etkileyen en önemli faktör, ses dinlenmesinin gözlenmesidir - hastalığın tüm akut döneminde, hastanın fısıldayarak bile konuşması tavsiye edilmez ve başkalarıyla iletişim kurmak için notlar kullanılmalıdır.

Solunum sisteminin mukoza zarının iyileşmesini hızlandırmak için, bir diyet uygulamanız tavsiye edilir: sadece koruyucu yiyecekler yiyin - çok sıcak veya soğuk olmamalıdır; karbonatlı ve alkollü içecekler tamamen diyet dışıdır. Özellikle bal ile ılık süt kullanmayı tercih ederseniz (tabii ki, ikincisine alerjisi yoksa) ve alkali maden sularını (Borjomi, Polyana Kvasova) tercih etmeniz önerilir.

İlaç dışı tedavi önerilerinden de not edilmelidir:

 • Hastalık döneminde sigara içmeyi reddetme artı sonrası iyileşme döneminde (7-10 gün);
 • tütün dumanına bile pasif maruziyetin önlenmesi;
 • Soğuk, yağmurlu ve sisli havalarda açık havada olmayın;
 • Odada yeterli mikro klima sağlamak (hava sıcaklığı yaklaşık 20 ºº, nem - en az% 55), odanın sık sık havalandırılması;
 • lokal termal prosedürler (boyun bölgesinde yarı-alkol sıkıştırması, buharın solunması);
 • göğüs bölgesinde veya baldır kaslarında hardal sıvaları şeklinde rahatsız edici prosedürler, sıcak ayak banyoları.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi ilaçlarla veya ilaç tedavisi ile

Akut larenjit hastaları reçete edilebilir:

 • spreyler (Kamfomen, Ingalipt Tera Grip) ve pastil veya pastiller (Isla, Strepsils, neo-anjina) şeklinde, antimikrobik ve anti-iltihabik maddeler içeren topikal preparatlar;
 • altaltına göre balgam söktürücü ilaçlar Mukaltin, Alteika), sarmaşık (Prospan, Gedelix), muz (Eucabal, Herbion);
 • mukolitik hareket karbosistein temelinde (Flyuditek) asetilsistein (NAC Fluimucil), bromheksin (SOLVIN), ambroksol (Ambrobene, Mucosolvan®) ile (viskoz mukus inceltme) ilaçlar;
 • şiddetli kuru öksürük ile - kodein (Cofex) veya butamirate (Sinekod) ile antitüsifler;
 • larinks - antihistaminiklerin (Cetirizin, Loratadin) belirgin ödemi ile;
 • Hastalığın bakteriyel doğasından şüphelenildiğinde, lokal etki gösteren bir antibiyotiği içeren bir aerosol biçiminde bir preparat kullanılabilir - Bioparox;
 • Bir antibiyotik ve anti-enflamatuar ilaç çözeltilerinin bir hastane instilasyonları (larenks içine larenks içine tıbbi maddelerin infüzyonu) şartlarında kullanılabilir;
 • larenjitin subakut aşamasında, fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF) kullanılır;
 • larenjit GERD'den kaynaklanıyorsa, ana hastalık olarak kabul edilir (diyete bağlılık, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçlar);
 • Erişkinlerde larenjit ile antibiyotikler, istisnai durumlarda reçete edilir - patojenin bakteriyel yapısı biliniyorsa veya önceki tedaviden etkilenmezse.

Kronik larenjit alevlenmelerini tedavi ederken, bu alevlenmeye katkıda bulunan kronik enfeksiyonların tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Aksi halde kronik tedavi, hastalığın akut formunun tedavisine benzerdir - kronik larinjit ve semptomlarının formuna bağlıdır.

Akut larenjit tedavisinin sonucu olumludur - iyileşme hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra gerçekleşir. Kronik bir tam iyileşme durumunda maalesef elde etmek mümkün değildir - hekimin çabaları hastaya uygunsuz semptomları en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

Larenjitin profilaksisi

Önleyici tedbirler, bu hastalığa neden olabilecek faktörlerin vücut üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kaldırılması veya keskin sınırlandırılmasını hedeflemelidir.

Erişkinlerde larenjit tedavisi: ilaçlar

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Larenjit, çoğunlukla viral bir doğaya sahip olan larinksin mukoza zarlarının iltihaplanmasıdır. Patoloji güçlü bir ödem ile karakterizedir, hastanın güçlü bir havlama öksürüğü, bir boğuk ses vardır. Bazı durumlarda, akut larenjitle birlikte, ses tellerinin şişmesinden dolayı sesin tamamen yokluğu - aphonia olabilir.

Eğer akut bir aşamada larenjit tedavisine başlamazsanız, hastalığın kronik bir forma geçiş olasılığı yüksektir. Larenjit ile komplikasyon riski de oldukça büyüktür: larenksin (ciddi daralma) stenozunun gelişmesi durumunda, solunum problemleri başlayabilir. Böyle bir durumda, hastanın acil tıbbi yardımına ihtiyacı vardır. Zamanında işlenmezse ölümcül bir sonuç mümkündür.

Erişkinlerde larenjit tedavisi: ilaçlar

Erişkinlerde larenjit nedenleri

Çoğu durumda, larenjit, transfer edilen viral enfeksiyonların (kızıl ateş, boğmaca, kızamık) bir komplikasyonu haline gelir, daha az sıklıkla patolojik sürecin gelişimi bakteriyel mikroorganizmalar tarafından teşvik edilir. İnsan tükürüğü çok sayıda enzim ve bakteri öldürücü içerir, bu nedenle iltihaplanmaya neden olan bakterilerin çoğu ağızdan girdikten hemen sonra ölür.

Uzmanların hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler, inanıyorum:

 • kötü alışkanlıklar (alkol ve diğer zehirli maddelerin kullanımı, sigara kullanımı);
 • hipotermi;
 • ses tellerinin sürekli gerginliği ile ilgili mesleki aktivite (şarkıcılar, öğretmenler);
 • sıhhi normlarla tüketilen yiyeceklerin sıcaklık rejiminin tutarsızlığı (çok sıcak veya soğuk yiyecek);
 • elverişsiz ekolojik bir duruma sahip bölgelerde yaşamak.

Önemli! Larenksin sürekli gerginliği kronik larenjitlere neden olabilir, bu yüzden duygusal durumunuzu kontrol etmek, ağlamaya girmemek, yüksek tonlarda konuşma. Durum bir skandala ulaşırsa, kendi sağlığınıza zarar vermemek için ilişkiyi olabildiğince sakin bulmak gerekir.

Larenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Her yaştaki hastalarda larenjitin ana semptomu, bir köpeğin havlamasına benzer bir yüzeysel kuru öksürüktür (bu nedenle "havlama" olarak da adlandırılır). Bu tip öksürük, gece uykusu sırasında artmakta olan ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Çoğu durumda, normalde akut larenjit ile uyuyamamak neredeyse imkansızdır, bu nedenle hastaya kuru öksürüğü durdurmak için ilaç reçete edilir (mukolitikler ve eksperticiler ile karıştırılmamalıdır).

Yetişkinlerde akut larenjit diğer belirtileri şunlardır:

 • zulüm, boğazını temizlemek için sürekli bir arzu;
 • acı verici duyular olmadan ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • boğazda kuruluk;
 • larinksin kızarıklığı;
 • şişme.

Larenjit ve semptomları nedir?

Patoloji bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu ise, farinks ve bademciklerde beyaz renkli bir pürülan kaplama gözlemlenebilir. Hasta genellikle sıcaklığı yükseltir (37.6 - 38 derecenin üzerine değil), zehirlenme belirtileri vardır.

Larenjit tipleri ve semptomları

Bir hastaya tedaviyi doğru bir şekilde vermek için, hastalığın nedenini tanımlamak ve patolojinin türünü belirlemek önemlidir. Larenjit tanısı, genellikle karakteristik bir klinik tablo ile karakterize edildiğinden, uzmanlar için zorluklar ortaya çıkarmaz.

Önemli! Bu formların her birinin tedavisi, farklı ilaçların kullanımını içerir, bu nedenle arkadaş tavsiyesi ile kendi kendine ilaçlama yapmayın. Doktor larenks inceledikten ve tıbbi bir tarih topladıktan sonra larenjit tipini doğru bir şekilde belirleyebilir.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi için ilaçlar

Hastaya reçete yazılması sadece tam bir tanıdan sonra olabilir, çünkü larenjitin her bir formu, seçilen terapötik taktikleri doğrudan etkileyen kendi özelliklerine ve nedenlerine sahiptir.

Akut viral ve bakteriyel larenjit

Yaygın inancın aksine, bu hastalık için antiviral ilaçlar hemen hemen reçete edilmez. Terapi semptomatiktir, yani tedavi, patolojinin semptomlarını ortadan kaldırarak sesin dinlenmesini ve hastanın durumunu hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Öksürük ilaçları. Larenjitin herhangi bir formundaki ana ve en rahatsız edici semptom öksürüktür, dolayısıyla tedavisi için hastanın öksürük reseptörlerini bloke eden ilaçlar reçete edilebilir. Larenjit ile kuru öksürüğü ortadan kaldırmak için en etkili ilaçlardan biri "Sinekod". Merkezi etkinin ilaçlarına atıfta bulunur ve neredeyse anlık bir etkiye sahiptir. Mide bulantısı yapan bir öksürük saldırısı, "Sinekoda" nın alınmasından 5-10 dakika sonra geçer.

Sinekod hazırlama formları

Çare, okul öncesi çocuklar ve bebekler de dahil olmak üzere her yaşta kullanılabilir.

Kuru öksürük tedavisi için diğer araçlar (kesinlikle doktorun reçetesine göre alınır):

Önemli! Öksürük ıslanırsa, listelenen araçlar alınamaz. Ayrıca, kuru öksürükten gelen fonların, ilaç vericiler ve mukolitik gruplardan gelen ilaçlarla eşzamanlı kullanımı da yasaktır.

Balgamın atılımını artırmak ve bronşiyal ağaç bezlerinin salgılanmasını arttırmak için doktor balgam söktürücü ilaçları reçete edebilir:

 • "Termopsisin İnfüzyonu";
 • "Potasyum iyodür% 3";
 • "Alteyka";
 • "Althea'nın şurubu."

Larenjit tedavisi için ilaç Alteika

Alkali maden suyu içme balgam ayrılığı mükemmel kolaylığı. Kullanmadan önce biraz ısınması önerilir (28-32 dereceye kadar).

Antipiretikler ve ağrı kesici ilaçlar. Bu grubun ilaçları sıcaklığı azaltmak ve ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için kullanılır. Bugüne kadarki en güvenli antipiretik ajan "parasetamol"Ve buna dayalı ilaçlar. Bazı durumlarda, parasetamol cilt döküntüsü ve kaşıntı ile kendini gösteren hoşgörüsüzlük reaksiyonlarına neden olabilir. Hasta parasetamol tedavisini tolere etmezse, "ibuprofen".

Antipiretik ilaç Parasetamol

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar yerel ilaçlar. Enflamatuar süreci durdurmak için, patojen florayı yok etmek ve yutkunma sırasında acıdan kurtulmak, spreyler şeklinde lokal ajanların kullanılması tavsiye edilir. Larenjit ve larinksin diğer hastalıklarının tedavisi için, hastalar reçete edilir:

 • "Anjinal";
 • "Kameton";
 • "Larinal";
 • "Ingalipt";
 • "Tantum Verde."

Antiseptiklerin kullanımı ile iyi bir terapötik etki sağlanır. En popüler ve uygun fiyatlı "klorheksidin". Genellikle durulama için kullanılır (su ile seyreltilmiş hidrojen peroksit gibi). Uzmanlar boğazda bulaşıcı süreçlerde kullanmaları tavsiyeMiramistin"Sadece bakteriyel değil fungal florayı yok eden karmaşık ve modern bir çözümdür, bu yüzden daha geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Durulama için kullanılabilecek bir çözelti formunda mevcuttur. Kit, şişe üzerinde bir nozul ile birlikte gelir, böylece ürün de sprey formatında kullanılabilir.

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar yerel ilaç Miramistin

Larenjit ile durulama için, bitkisel şifalı otlar da kullanabilirsiniz: papatya, kadife çiçeği, St. John's wort. Bakterisidal, antiseptik ve antienflamatuar etkiye sahiptirler, iyileşmeyi hızlandırmaya ve tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştırmaya yardımcı olurlar. Benzer özellikler, calendula ve St. John's wort'un tentürüne sahiptir.

soluk alma. Evde hasta bir inhaler veya nebulizer varsa, mineral su veya tuzlu su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Prosedür süresi 10 dakikadan az olmamalıdır. Inhalasyonlar günde 3-4 kez gerçekleştirin. Son prosedür 18-19: 00'dan önce tamamlanmalıdır, aksi takdirde hasta, solunum sırasında sıvılaşan artmış balgam deşarjının neden olduğu, uyku sırasında ciddi bir öksürük yaşayacaktır.

Larenjit tedavisindeki inhalasyon ilaçlarından doktorlar atarFlomax". Bu ilaç sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir, çünkü kontrendikasyonları vardır ve yan etkilere neden olabilir.

Larenjit ile inhalasyon için İlaç Berodual

Antibiyotikler: Gerekir mi, değil mi?

Antibakteriyel etki (antibiyotikler) preparatları, sadece patolojinin bakteriyel doğasının doğrulanması durumunda larenjit ile reçete edilir. Bunu yapmak için, bakteri kültürü gerçekleştirilir ve enfeksiyonun etken maddesi tanımlanır. Bu yapılmazsa, belirli bakteri türlerinin belirli tipte antibiyotiklere duyarlılığından dolayı tedavi etkisiz olabilir.

Yetişkinlerde larenjit tedavisinde tercih edilen ilaçlar, amoksisiline dayanan fonlardır. Bunlar şunları içerir:

Önemli! Bazı ilaçlarda amoksisilin ve klavulanik asit kombinasyonu oluşur. Bu asit amoksisilin etkisini artırır ve vücudun dokuları üzerindeki emilimini ve dağılımını artırır. Ancak sindirim sistemi hastalıkları olan kişilerin klavulanik asidin midenin duvarlarını olumsuz olarak etkilediğini ve bunların (özellikle uzun süreli alımlarda) hasara neden olabileceğini bilmesi gerekir, bu nedenle gastrit veya peptik ülser ile bu bileşen olmadan ilaçları seçmek daha iyidir.

Video - Larenjitin tanımı, semptomları ve tedavisi

Alerjik larenjit

Larinksin iltihaplanması alerjenle temastan kaynaklanıyorsa, tahriş edici herhangi bir etkinin hızla ortadan kaldırılması önemlidir. Bundan sonra hastaya antihistamin ilaçlar verilir. Bu farmakolojik grubun en popüler ilacı "Suprastin" dir. Bu ilaç elinizde değilse, analoglarını kullanabilirsiniz:

Önemli! Alerjileri ortadan kaldırmak için doktorlar, ikinci nesil antihistaminikler önermektedirler, çünkü vücut için daha güvenlidirler, sedasyona neden olmazlar ve uzun süreli etki yaparlar, bu nedenle günde sadece bir kez alınmaları gerekir. İkinci nesil alerji ilaçları arasında "Klaridol"Lomilan"Klaritin"LoraGeksal".

Alerjik larenjit tedavisi için LoraGexal

Şiddetli vakalarda (örneğin, anjiyoödem şüphesiyle), hastaya "enjeksiyon yapılabilir"prednisolon"Ya da"adrenalin".

Bazı durumlarda, hastalara iyi yardımlar "Erespal"Ancak doktorlar bu ilacı nadiren reçete ederler, çünkü kanıtlanmamış etkinliği olan ilaçları ifade eder.

Kronik larenjit

Larenjitin bu formu, sık görülen enflamatuar süreçler ve larinksin bulaşıcı hastalıkları ve ayrıca ses tellerinde uzun süreli stres ile ortaya çıkar. Kronik larenjit tedavisi için önemli bir durum, hastanın sesini dinlendirmek ve yaşam tarzını düzeltmektir. Kötü alışkanlıklardan tamamen vazgeçmek ve aynı zamanda tahriş edici etkiye sahip olduğu ve iltihaplı süreçlerin gelişimine katkıda bulunduğundan, diyet akut baharatlarından, salamura ve tütsülenmiş ürünlerden hariç tutulmak gerekir.

Terapi karmaşık önlemleri içerir:

 • bol içme rejimi (sıcak bitkisel çaylar, bal veya tereyağı ile süt, alkali su);
 • tuzlu çözelti ile inhalasyon;
 • Boğazların soğanı ve şifalı bitkilerin (meşe kabuğu, St. John's wort) infüzyonları ile boğulması;
 • boğazın iyot preparatları ile tedavisi ("lugol");
 • vitamin tedavisi.

İyotlu boğaz tedavisi için Lugol

İyi bir sonuç, fizyoterapötik tedavi yöntemlerinin kullanılmasıdır. Yetişkin hastalara aşağıdaki prosedürler atanabilir:

 • Novocaine ile elektroforez;
 • UHF;
 • mikrodalga tedavisi;
 • UFO.

Kronik formda larenjit tedavisinde başarılı sonuç, kullanılan yöntemlerin düzenine ve hastanın sorumluluğuna bağlıdır, bu nedenle tüm doktor önerileri, reçetelere tam olarak uyulmalıdır.

3 ve 4 derece stenoz için ilk yardım

Eğer laringeal ödem o kadar çok gelişirse, hasta boğulmaya başlarsa, acil bir ekip çağırmak ve ilk yardım sağlamak önemlidir (tercihen doktorlar gelmeden önce).

Mükemmel bir terapötik etki, glukokortikosteroid hormonlarının sistemik tedavisidir. Bir saldırıyı durdurmak için hastaya "prednisolon"Ya da"deksametazon". Bir yetişkin için tek doz ilaç:

 • "Prednizolon" - 2-5 mg / kg;
 • Deksametazon 0.3-0.6 mg / kg.

Bu ilaçların etkisi 15 dakika içinde başlar ve 6 saate kadar sürer. Çoğu durumda, bu ölçü, nefesinizi geri yüklemenize ve bir "ambulans" ın gelişini beklemenize izin verir. Başka bir plan veya resepsiyon planı, hasta anketi yaptıktan ve teşhis eylemlerini gerçekleştirdikten sonra doktora başvurmalı veya aday göstermelidir.

Solunumun geri kazanılmasının başka bir etkili yolu - soluma ile inhalasyonepinefrin"% 0.1. 3 ml salin solüsyonunda, aşağıdaki formüle göre hesaplanan ilacın miktarı: 0.1-0.2 mg "epinefrin"Hastanın ağırlığı ile çarpılır (kilogram olarak).

Larinjit tedavisi çok ciddiye alınmalıdır, çünkü yanlış tedavi ile komplikasyonlar (ya da eksikliği) hastaya bir hayata mal olabilir. Bu son derece nadirdir, ancak bu tür vakalar hala ortaya çıkmaktadır, bu nedenle bir doktorun tüm önerileri ve randevuları ile uyum hastalığın etkili tedavisi için bir ön koşuldur.

larenjit

Hastalığın genel tanımı

Eski Yunancadan tercüme edilen kelimelarenjitEnfekte olduğunda vücudun savunmasız kısmını belirleyen "larinks" anlamına gelir. Hastalığın gelişimi, ses tellerinin şişmesi, gırtlak mukozasının iltihabı ile başlar. Ek olarak, trakeanın ilk bölümleri etkilenirse, bir çeşit hastalığa yakalanırız. laringotrakeit [7].

Larenjit nedenleri

Çoğu zaman, larenjit, hipotermiden kaynaklanan, zor ve kapalı burun akıntısı durumlarında ağızla nefes alan kataral hastalıkların arka planına karşı ortaya çıkar.

Bir sonraki faktör hasar, vokal akorların güçlü bir gerginliği (çığlık, uzun konuşma). Risk alanında konuşan meslek mensupları: aktörler, şarkıcılar, konuşmacılar, öğretmenler. Larenks için daha az tehlikeli olan, kuru ve tozlu hava, sigara, alkol kötüye kullanımı, çok soğuk veya sıcak yiyecek, içmektir [3].

Larenjit gelişimi de şu şekilde teşvik edilir:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • azalmış bağışıklık reaktivitesi;
 • mukozanın yaş atrofisi;
 • gastrointestinal sistem ile ilgili problemler.

Risk bölgesinde, adölesanlar, çünkü hastalığın sık sık ergenlik döneminde ortaya çıktığı, sesin mutasyonunun arka planı.

Larenjitin hızlı gelişimi, kızıl ateş, kabuk, boğmaca, difteri [2] bakteriyel florasını kışkırtır.

Larenjit Türleri

Hastalık ayrılır keskin ve kronik akış süresi, artış ve kaybolma oranı ile sınıflandırılan larenjit.

Akut larenjit şunlar olabilir:

 • nezle ile ilgili - ana, en yaygın biçim;
 • phlegmonous (infiltratif-irinli) - bu durumda enflamatuar süreç larinksden daha derine yayılır.

Aşağıdaki larenjit tipleri bir sonuçtur kronik form hastalığı. Hastalığın nedenlerini, mukus larenksinin tutulma derecesini, ses tellerini ayırt edin:

 • catarrhal larenjit hafif bir pershenia, boğazda hafif bir ses kısıklığı gözlemleyen en hafif formu düşünün;
 • atrofik larenjit - Kronik larenjitin en ciddi alevlenme şeklidir. Larenks ile birlikte farinks, trakea ve burun boşluğu çeker. Hastalar larinkste yabancı bir cisim hissi ile işkence edilir. Mukozada incelme, bir boğuk ses, uzun bir öksürük doğurur;
 • hipertrofik (hiperplastik) larenjit ses kısıklığı veren "şarkı knot" denir ligamentler üzerinde yayılımı farklıdır.

Profesyonel larenjit öğretmenler, şarkıcılar, aktörler - vokal akorları gerginliği ile doğrudan ilgili olan kişiler etkilenir.

Hemorajik larenjit gırtlak sırasında larenks mukozasında bir kanama ile tanı.

Difteri ve tüberküloz Larenjit, organizmaya karşılık gelen hastalıklarla enfekte olduğunda ortaya çıkar [2].

Akut larenjit belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri soğuk algınlığına benzer. Larinksin kızarıklığı var, sıcaklıkta bir artış var, vücudun genel durumu kötüleşiyor.

Larenjit başka bir hastalık ile karıştırılmamak için Sadece kendisine özgü semptomları izole etmeye çalışmalısın. Ana gösterge bir ses ya da onun tam yokluğu ya da ses kısıklığı, tınazmada bir değişiklik, ani bir sestir. Daha sonra, özellikle de, her zaman ağrı eşlik etmeyen, ancak ciddi rahatsızlığa neden olan, boğazda "kaşıma" hissi veren, özellikle hoş olmayan bir kuruluk vardır. Ortaya çıkan öksürük "havlayan" olarak tanımlanıyor. Enfeksiyonun ilk günlerinde, biriken balgam temizlendiğinde zamanla kuru kalır.

Geniş bir enflamatuar süreçle, solunumun zorlaştığı, çoğu kez tam olarak larenjit gösterdiği, bu durum glottisin daralmasından kaynaklanır.

Sadece primer semptomlar temelinde kesin bir tanı koymak imkansızdır, laboratuar testlerine yönelik testlerden geçmek kesinlikle gereklidir.

Larenjit kaç gün tedavi edilir? İlk belirtilerin keşfinden sonra ne kadar çabuk gerekli önlemlerin alındığına bağlıdır. Doğru tayin edilen tedavi yeterince hızlıdır, sadece 7-10 gün içinde hastayı ayağa kaldırır.

Akut larenjit şüphesi varsa veya daha önceden teşhis edilmişse yapılacak ilk şey, fısıldayan, sigara içen, yemek yemekten ve baharatlardan bile bahsetmeyi keser. Zor, bol, sıcak içecek, ısınma sıkıştırır. Inhalasyonları yapmadan önce, bir doktora danışmaya değer, akrabalarınız veya arkadaşlarınız tarafından önerilen ilacı kendi başınıza kullanmayın.

İlaç tedavisi, hastalığın seyrinin tipine, şiddetine bağlı olarak reçete edilir. Temel olarak, antibakteriyel, antimikotik ve vitamin tedavisi, muclotik kullanımıdır [3].

Kronik larenjit belirtileri

Hastalık sıklıkla vokal kordların sürekli gerginliği ile ilişkili profesyonel bir aktivite olan tekrarlayan akut larenjitin bir sonucudur Bazen kronik bir form boğazda, burunda ve sinüslerde iltihaplanmaya neden olur.

Kronik larenjitin ana semptomları akut formdakiyle aynıdır, ancak burada ana belirleyici faktör hastalığın seyrinin süresidir. 14 gün sonra hastalık belirtileri ortadan kalkmazsa, doktorların teşhis etmesi daha olasıdır. kronik larenjit.

Bazı şiddetli vakalarda medikal tedavi yeterli değildir, bazen cerrahi müdahale gereklidir [3].

Göründüğü kadar basit olan hastalık, vücuda büyük zarar verebilme yeteneğine sahip olup, bu da çalışma kabiliyetinin azalmasına neden olur. Risk bölgesinde, profesyonel faaliyetleri konuşma, şarkı söyleme ile bağlantılı olan herkes. Kronik larenjit, larinksin ksenit ve malign tümörlerinin oluşumunu, kistlerin görünümünü, polipleri provoke edebilir. Çok ciddi bir komplikasyondur ki, lümeni daraltmakta, nefes almayı zorlaştırmakta, sıklıkla boğulmaya yol açmaktadır.

Çocuklarda en tehlikeli larenjit. hızlı gevşek dokusu, enfeksiyona yanıt infraglottik alanı, enflamasyonun lokalizasyonu ile akut larenjitin bir tür - larinks enflamatuar süreçlerin bir sonuç yanlış krup oluşabilir zamanda. Yüksek riskli grup, bir ile sekiz yaş arasındaki çocuktur [6].

Hastalık ilk başta soğuk algınlığına benziyor. Gün boyunca çocuk oldukça normal hissediyor. Alevlenme geceleri ortaya çıkar, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • boğulma saldırıları;
 • terleme;
 • havlayan öksürük;
 • nefes darlığı;
 • cildin siyanoz (mavi).

Glottisin daralması nefes almayı büyük ölçüde engeller. Çocuğun gece terlemesi varsa, sürekli ter içinde uyanırsa, yoğun ve gürültülü bir şekilde nefes alırsa, hemen hastaneye yatırılması gerekir.

Çocuklarda larenjit, akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kendini gösterir. Eğer ebeveynler çocuğun sesin tonunu değiştirdiğini fark ederse, nefes almakta zorluk çekiyordu, hemen otorinolaryngolog ile iletişime geçmelisin. Çocuklarda larenjit belirtileri diğer KBB patolojilerine çok benzer (papillomatozis, larinksin yabancı vücudu, konjenital anomaliler). Bu nedenle, sadece bir doktor, laringoskopi gerçekleştirerek, görsel inceleme ile hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilir [3].

Larenjitin profilaksisi

En etkili yöntemler kademeli sertleşir, sigara içmekten ve alkolden uzak durur. Ayrıca doktorlar şunları önermektedir:

 • Baharatlı, baharatlı yiyecek kullanımını en aza indirir;
 • Şiddetli bir larenjitden şüpheleniyorsanız, kronik bir forma geçişi önlemek için hastaneye gitmelisiniz;
 • Gastroözofageal reflü hastalığının, alt, üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarının zamanında tedavisi.

Larenjit çocuklarda çoğunlukla soğuk algınlığına karşı gelişir, bu nedenle bağışıklığı güçlendirmek için önlemler almak önemlidir. Temiz, nemli hava, yaşam alanlarının düzenli temizliği, hastalıkların etkenleri için zararlıdır.

Bilimsel araştırmalarda hastalık

En son bilimsel gelişmeler sayesinde, konuşma mesleklerinin hastaları biliyor, Sesi hızlı bir şekilde nasıl geri yüklerim?. Deneysel olarak doğrulanmış çalışmalar, spesifik bir bakteriyofaj, fonopedik jimnastik, yaka bölgesi ve gırtlak bölgesinin donanım titreşiminin kombine etkisinin etkinliğini kanıtlamaktadır. En kısa sürede bu teknoloji, kalitatif olarak ses kalitesinin yeniden sağlanmasına izin verir, alevlenmelerin sıklığını azaltır [5].

Larenjitli Faydalı Ürünler

Larenjitin her türünün başarılı tedavisi sadece ilaç almakla kalmaz, aynı zamanda özel bir diyete bağlı kalmaya da bağlıdır. Çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerin kontrendike olduğunu hatırlamak önemlidir. Baharat, baharat ve baharatları kullanamazsınız.

İltihaplı mukus larenksine mekanik travmayı önlemek için ılık sıvı veya öğütülmüş yiyecekler almanız önerilir. İlk derslerin hazırlanması için tavuk suyu kullanmak daha iyidir. Bütün sebzeler püreler olarak kullanılmalıdır.

Çok yararlı jöle, ballı çay. Bol miktarda içecek, hastalığın seyrini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bitkisel yağların faydalı etkisi, mukozayı sarar. Buruna gömülebilir veya boğazla yağlanabilirler.

Hastalık genellikle soğuk algınlığına neden olduğundan, bağışıklığa dikkat etmeli ve vücudu meyve suları (meyve püresi şeklinde) için ideal olan vitaminler ile doyurmalısınız.

Eğer larenjit gastrointestinal sistemdeki problemlere bağlı olarak gelişirse, alt özofageal sfinkteri rahatlatan herşeyi hariç tutmanız gerekir. Yanlış çalışması nedeniyle larinkse giren mide suyunun mukoza zarını yaratarak kalıcı inflamasyona yol açmasıdır.

Gastroözofageal reflü hastalığının neden olduğu larenjit ile aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 • sık sık yiyin, ama küçük porsiyonlarda;
 • püresi, makarna sadece su üzerinde pişirmek;
 • sebze eziyet, eziyet;
 • et ve kümes hayvanları az yağlı çeşitleri seçer;
 • Artan asitlik, keskin peynirler süt ürünleri hariç;
 • tedavi sırasında unutun ve çikolata, fındık, helvadan sonra sınırlayın;
 • alkol, kahve, karbonatlı su yasaklanmıştır;
 • ekşi meyveler, meyveler.

Bunların aşina olmak için sadece genel öneriler olduğunu anlamak önemlidir. Her vaka bir doktor bireysel diyetinin atanmasını gerektirir [1].

Larenjit için geleneksel ilaç

Larenjitin evde etkili bir şekilde tedavi edilmesi sadece preparasyonun değil, bitkisel kaynatmaların kullanılmasıdır. İnhalasyon ayrıca hastalığın iyileştirilmesinde etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Hastalık çoğunlukla soğuk algınlığına karşı ortaya çıktığından, larenjitin halk ilaçlarıyla tedavisi oldukça farklıdır.

Ballı, havuçlu çok etkili bir kombinasyon: süt:

 • Havuç suyu, bal, aynı oranlarda karıştırın. Bir yemek kaşığı günde 4-5 kez kullanmak için olumlu bir etki alımı için;
 • Havuçları rendeleyin, sütü hazırlayıncaya kadar pişirin ve günde üç kez alın. Doz, yarısından bir cama değişir;
 • yarım litre sütte 100 gram havuç pişirin, et suyunu boşaltın, boğazlarını durulayın ve küçük yudumları da yiyebilirsiniz.

Dört ay boyunca günde dört kez taze patates suyu ile boğazın düzenli olarak durulanması yararlıdır. Pancar da uygundur. Ovalanmalı, s bir bardak meyve suyu sıkılmalıdır, içinde bir çorba kaşığı sirke ekleyin. Günde 5-6 kez geçirmek için durulayın.

Ses kısıklığını tedavi etmek için aşağıdaki öneriler etkilidir:

 • Bal ile aynı oranda karıştırılmış taze yaprakları muzdan 20 dakika kaynatın, bir çorba kaşığı günde 2 ya da 3 kez yemek;
 • Beyaz şekerle öğütülmüş 2 çiğ sarısı, tereyağ ile karıştırılır. Yemekler arasında bir karışım yapın;
 • tavaya bir bardak su dökün, 2 çorba kaşığı kuru beyaz üzüm ekleyin, suyu pişirin, bir çorba kaşığı meyve suyu ekleyin. Camın üçte biri için günde üç kez ısıtılıp içilmesi için hazır ilaç. Kontrendikasyon yoksa, tada bal ekleyin;
 • Larenjit ile birlikte, ayçiçeği de yardımcı olacaktır. Çok ince kıyılmış yapraklar gibi, bir çay kaşığı tohum almanız gerekir, karışımı 1.5 litre kaynatın, bir litre su ile dökün. Daha fazla fayda sağlamak için bal ekleyebilirsiniz, ancak sadece et suyu soğuyunca. Giriş için doz günde üç kez 30 damladır.

Aşağıdaki tarifler çok etkili, ancak kontrendikedir gastroözofageal reflü hastalığı olan, sarımsak, soğan içerdikleri için:

 • 5-6 diş sarımsak, poğata bir bardak süt ekleyin ve her şeyi kaynatın. Soğuduktan, süzülmeden, bir çorba kaşığı üzerinde içtikten sonra, alım sıklığı keyfi;
 • gargara yapmak için, 3 çay kaşığı soğan kabuğu ve 1/2 litre sudan oluşan bir kaynatma gelecektir, 4 saat demleyelim, daha sonra gerinme ve günde birkaç kez kullanacaksınız;
 • Orta ampulü kesin, iki çay kaşığı şekerle doldurun, ¾ su bardağı dökün. Karışım kalınlaşana kadar kaynatılır, soğan ise yumuşak hale gelmelidir. Aynı miktarda bal ekleyin. Yemeklerden 30 dakika önce yemek kaşığı günde 3-4 kez içilir.

Kronik larenjit için bitkisel toplama, hasta kişinin durumunu büyük ölçüde kolaylaştırır. Kompozisyon: At kuyruğu - 10 gr, anne Coltsfoot yaprak - 10 g, çiçek alıç - su dökmek için bir cam kaba 3 ve kaşığı toplama kaşık dökün - 5 g, bitki salvia - 5 g, yüksek elecampane kökü. 5 dakika kaynatın. Ardından günde 3-4 kez ısrar etmek ve içmek için bir saat. Dozaj bireyseldir, çözünebilir bir kaşıktan yarım bir bardağa kadar değişir.

Bir başka toplama: kekik ve ceviz yaprakları ve siyah frenk üzümü, 10 g Tablo kaşığı hindiba 3, kaynar bir bardak su dökün tercihen bir termos içinde, 8-10 saat aşılamak. 1/2 bardak günde 8 kez yiyin.

Özellikle şarkıcılar arasında ses kısıklığı, çok fazla sarımsak yerseniz, buğulandığında hızlıca ortadan kaybolur.

"Ses bittiyse, hızlı bir şekilde nasıl kurtarılır?"- Böyle bir soru genellikle konuşma mesleklerinde insanlar ortaya çıkar. İlaç tedavisinin yanı sıra, okaliptüs, nane, kekik ve şifalı bitkilerin uçucu yağlarını kullanan çeşitli inhalasyonlar, etkiyi hızlandırmak için kullanılır:

 • 5 gram papatya çiçeği, 10 gram lavanta, bir tencereye dökün. Bir bardak kaynamış su ile bir karışım karışımı dökün, bir saat ısrar edin. Lavanta yerine 5 g çam tomurcuğu kullanabilirsiniz.
 • Menekşe tri-renk 5 g, üçlü şerit 3 g kaynar su bir bardak dökün ve kullanımdan önce süzün, bir saat ısrar ediyor.

Aşağıdaki tarifler sadece inhalasyon için değil, durulama için de kullanılır:

 • Bir kasede, bir bardak kaynar su ile doldurulmuş 40 g kızılağaç apikali ısrar ederken, öte yandan, aynı miktarda sıvı içinde 10 g at kuzuk kökü kaynatın. Soğuduktan sonra, her şeyi karıştırın ve boşaltın;
 • 10 gram adaçayı yaprakları ile bir kapta bir bardak kaynar su dökün ve 5 g St. John's wort ile bir kapta ısrar edin. Aynı hacim suya 5 gram kaliks kabuğunu ekleyin, kaynatın. Son ilacı hazırlamak için, et suyu ve infüzyon karıştırılır [4].

Larenjitli tehlikeli ve zararlı ürünler

Doğru terapi, hastalığın tedavisine entegre bir yaklaşım anlamına gelir, sadece tıbbi tedavi ile yapılması imkansızdır. Belli bir diyetin takip edilmesi önemlidir. Larenjit ile kullanmak kesinlikle yasaktır:

 • tüm alkollü içecekler;
 • karbonatlı su;
 • tohumlar, fındık;
 • sarımsak, biber, hardal, soğan, horseradish;
 • baharatlar, baharatlar, baharatlar.

Gıda sıvı veya rendelenmiş, çok sıcak ve soğuk olmamalıdır. Kızartılmış yağlı yemekleri dışarıda bırakmak ve bir çift için et ve balık pişirmek tavsiye edilir.

 1. Diyetetik. 4. baskı / A. Yu. Baranovsky - SPb.: Peter, 2012. - 1024 s.
 2. Ovchinnikov Yu.M., Gamov V.P. Burun hastalıkları, farinks, larinks ve kulak: Ders Kitabı. - M.: Tıp, 2003. 320 pp.: Proc. Literatür. öğrenciler için tatlım. üniversiteler).
 3. Palchun VT, Magomedov MM, Luchikhin LA Kulak Burun Boğaz: Bir ders kitabı. - 2. baskı, Rev. ve ek. - M.: GEOTAR-Medya, 2011. - 656 s. : hasta.
 4. Travnik: halk hekimliği altın reçeteleri / Comp. A. Markov. - M: Eksmo; Forum, 2007 - 928 s.
 5. Cyberlion, kaynak
 6. Vikipedi, makale "Laryngitis".

Önceden yazılı rızamız olmaksızın herhangi bir materyalin kullanılması yasaktır.

Herhangi bir reçete, tavsiye ya da diyetin uygulanmasından sorumlu olmak, verilen bilgilerin kişisel olarak size zarar vermeyeceğini ve size zarar vermeyeceğini garanti etmemektedir. Makul olun ve her zaman uygun doktora danışın!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğa bir boğaz tedavi etmek - etkili ilaçlar ve ulusal tarifler, inhalasyonlar ve lavajlar

Zayıf bağışıklık - genel ve yerel - okul öncesi için göreli bir norm, hangi soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar sıklığı ile sıkıca yapışır.

Aktarılan anjinin olası patolojik sonuçları

İlk bakışta, anjin tamamen zararsız bir hastalıktır. Boğaz ağrısı, ateş birkaç gün, genel halsizlik - göründüğü gibi, sorun değil! Ancak, bu hastalıkta vücutta meydana gelen birçok biyokimyasal ve immünolojik süreci ele alırsak, eski görüşlerimizi büyük ölçüde tekrar gözden geçirebiliriz.