Loading

Angina nedir ve ne kadar tehlikeli?

Birçoğu anjin gibi bir hastalığa aşinadır, ancak çoğu insan bu rahatsızlığın neden oluştuğunu bilmez. Angina'nın bir ARI, yani çeşitli patojenik mikroplar tarafından provoke edilen ve hasta kişiden sağlıklı olana aktarılan bademciklerdeki enfeksiyöz süreç olduğunu anlamak önemlidir. Tıpta, hastalık başka bir dönemde de bilinir - akut tonsillit.

Hastalığın nedenleri

Sıcak bir günde bir şapka olmadan veya dondurma yemekten ziyade hastalığa neden olan mikroplar ve virüsler. Angina'nın (bir bakteri veya virüs) etken maddesi, insan bağışıklığının zayıfladığı bir zamanda aktif olarak çoğalmaya başlar. Ve bu, hipotermi, vitamin eksikliği, hastadaki diğer akut enfeksiyonların varlığı, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, psiko-duygusal stres,

İnsan boğazında hasta ile veya onun eşyalarını yakın temasta uğraşırken - (Staphylococcus aureus ve Streptococcus pneumoniae en sık Streptococcus en azından) boğaz ağrısı neden olan bakterilerle temas halinde patolojik süreç yalan nedenleri. Streptokoklar farenks mikroflorasında normalde mevcut olmakla birlikte, olumsuz faktörlerin etkisi altında, sayıları anjin neden kontrolsüzce büyümeye başlar.

Farinksin mukus membranının duman, toz ve alkollü içeceklerle düzenli olarak tahriş olması, yetişkinlerde boğaz ağrısına neden olabilir. Nazal solunumda rahatsızlığa neden olan bir kişide nazofaringeal patolojinin varlığı da anjin için bir neden olabilir.

Akut bademcik iltihabı çok bulaşıcı bir hastalık olduğundan, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bir hasta kişi tam iyileşene kadar diğer insanlardan mümkün olduğunca izole edilmelidir. Hastanın yediği ve içtiği mutfak eşyaları, patolojinin yayılma riskini azaltmak için sağlıklı kişiler tarafından kullanılamaz.

Hastalığın sık ataklarının nedenleri hala burun, ağız boşluğu ve maksiller sinüslerde pürülan inflamasyon ile ilişkili olabilir. Angina'yı her çeşit solunum yolu hastalıkları arasında nasıl fark edeceğini ve bu hastalıklarla nasıl baş edeceğini düşünün.

Patolojik sürecin semptomatolojisi

Anjina semptomları ve tedavisi birbiriyle ilişkilidir, çünkü terapinin özelliklerini büyük ölçüde belirleyen patolojinin belirtileridir. Anjinin ilk semptomları 10 saat içinde gelişir - inkübasyon periyodunun 3 günü. Akut tonsillit birkaç çeşide ayrılabilir ve her biri 1-2 karakteristik semptomlara sahip olacaktır. Fakat bu patolojinin her tipi, yaygın bir semptomu birleştirir - şiddetli ağrı sendromu nedeniyle yutulması zor bir davranış. Bu, bademciklerdeki iltihaplanma sürecinden kaynaklanmakta olup, bunlar beyaz kaplama veya bazı hastalık türlerinde çok sayıda apseyle kaplanabilir.

Bir yetişkinde anjinin semptomları her zaman 38-40 ° C bölgesindeki vücut sıcaklığını arttırır. Bu arka plana karşı hastanın genel refahının keskin biçimde kötüleştiği açıktır, migrenleri vardır.

Angina'nın nasıl hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edileceğine dair doğru bir fikre sahip olmak için, bu sürecin yerel olmadığını anlamak önemlidir. Bu ARI tüm vücudun çalışma ve durumunu güçlü bir şekilde etkiler ve bu nedenle hastalığın etkili tedavisi kapsamlı olmalıdır. Tamamen iyileşmek ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için, hastanın sıkı yatak istirahatine ve doğru tedaviye ihtiyacı vardır.

Hastalık oluşturan mikroorganizmalar, boğazda ve gırtlakta yaşayan ve çoğalan, çevreye toksin formunda yaşamsal aktivite ürünleri salgılarlar. Bu maddeler vücuttaki kan akışıyla taşınır ve sinir ve kardiyovasküler sistemlerde ciddi hasarlara neden olur.

Bir doktor (hekim, audiologist veya bulaşıcı hastalıklar) görmelisiniz ilk uyarı işaretleri de açık olarak hasta için bilerek. Herkes hastanın şikayetlerini dinleme ve onaylamak veya teşhisini çürütmek için kan ve idrar testlerinin teslimat için hasta göndermek gereken ilk anket "akut tonsillit." Hasta normal vücut sıcaklığına geri döndüyse yani yetişkinlerde boğaz ağrısı ilk belirtileri gitmiş, yutma sırasında ağrı boğazında kayboldu, bir kişinin tamamen ciddi bulaşıcı hastalık iyileştikten anlamına gelmez. Akut tonsillit sadece bademcikleri etkiler. Bunlara ek olarak, iltihaplanma larinksin dokularına yayılabilir. Akut veya şiddetli anjin, kural olarak yaklaşık 7 gün sürer.

Bütünsel bir klinik tablo elde etmek için ek testler yapılmalıdır: faringoskopi, farinks ve bademciklerin yüzeyinden bakteriyel mukus araştırması. Seçilen terapinin doğruluğunu sağlamak için gereklidirler.

Farklı hastalık türleri

Hastalığın türünü teşhis etmede önemli bir nokta, hangi patojenin neden olduğu belirlenir - bir bakteri veya virüs? Buna bağlı olarak, belirli bir durumda yetişkinlerde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğine bağlı. Bakteriyel bademcik iltihabını koşullu olarak belirlememize olanak veren bir takım işaretler vardır:

 • bademciklerin mukoza zarında hafif bir kaplama vardır;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları vardır;
 • vücut ısısı 38 ° C'yi aşar;
 • hastanın neredeyse hiç öksürüğü yoktur;
 • ergenlerde yetişkinlere göre daha yaygındır.

Anjina semptomları yukarıdakilerin en az üçü ile uyuşuyorsa, o zaman hastalığın doğada bakteriyel olma olasılığı% 50'dir. Klinik bulgularda 1 veya 2 nokta varsa, patolojik sürece büyük olasılıkla bakteriyel bir mikroorganizma neden olmaz.

Bıldırcınların yenilgisinin doğası ve yoğunluğu ile hastalığın bir sınıflandırması vardır. Ona göre, doktorlar 4 çeşit patolojiyi ayırt eder:

Akut farenjit olarak da adlandırılan catarrhal formu en kolay olarak kabul edilir. Bademciklerin yüzey dokularının bir yenilgi vardır. Çoğu durumda, hastalık 3-4 gün sürer, yetişkinlerde anjina semptomları akut bir süre sonra bir gün geçer. Patolojinin catarrhal formu ile hasta, 37.5 ° C'ye kadar hafif bir artışa sahiptir ve hafif bir ürperti vardır. Migrenler, eklemlerde ağrılı ağrılar, bademciklerin artması ve kızarması mümkündür. Zehirlenme zayıf bir şekilde ifade edilir. Bir kanın analizinde normdan küçük değişiklikler ya da oranlar işaretlenir ya da kutlanır.

Bir lacunar hastalığı türü daha canlı bir klinik tabloyla karakterize edilir. Başlangıçtaki enflamatuar süreç, yüksek bir sıcaklıkla (39-40ºº) ilerler. Vücudun intoksikasyonu ifade edilir, çünkü hasta güçlü bir zayıflık, kalpte akut ağrı, kaslar ve eklemler hisseder. Farenks incelendiğinde, doktor bademciklerde ve onların yanındaki çöküntülerde hafif bir kaplama oluşumu gözlemleyebilir - lacunae. Bu durumda, plak bir spatula ile çaba harcamadan çıkarılabilir. Bu hastalık türü daha uzun sürer - 4-5 gün. Kan analiz edilirken, artmış ESR ile lökosit formülü değişebilir. Amino asit kalıntıları, idrarda kırmızı kan hücreleri bulunur.

Bir foliküler tip boğaz ağrısı nasıl belirlenir? Oldukça basit: genişlemiş iltihaplı bademcikler üzerinde pürülan foliküller görünmeye başlayacak. Bir maç başı büyüklüğünde hafif oluşumlara benziyorlar. Açılış, foliküller bademciklerin sınırlarını aşmayan pürülan bir kaplama oluşturur. Foliküler akımda, bir yetişkinde aşağıdaki anjina bulguları not edilir: submaksiler lenf nodlarının şişmesi, bademciklerin artması ve kızarması. Birçok açıdan foliküler akut tonsillit semptomlarının geri kalanı, hastalığın laküner formundakilere benzerdir.

Hastalığın nekrotik çeşitliliği en şiddetli gözükmektedir, çünkü canlı klinik bulgularından hızla kurtulmak çok zordur. Ateşin şiddeti, bulanık bilinç, kusma ile karakterizedir. Boğaz ve ateş ile birlikte normal anjin ile başlar. Bademcikler, gri veya yeşil renklerin heterojen bir dokusu ile bir çiçek tarafından kaplıdır. Plakayı çıkarmaya çalışırken kanama meydana gelebilir.

Ayrılaştıran başka bir patoloji sınıflandırması vardır:

 1. Primer anjin, bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar, semptomları esas olarak faringeal halkanın yenilgisiyle ilişkilidir.
 2. Başka bir enfeksiyöz süreç vücutta tedavi edildiği sürece başlayabilen sekonder boğaz ağrısı.
 3. Fungal bir enfeksiyon veya spiroket tarafından tetiklenen spesifik bir hastalık türü.

Küçük çocuklarda, Ekho ve Coxsackie virüslerinin neden olduğu herpesetik bir patoloji formu ortaya çıkabilir. Hastalığın bu formu hızla, hemen 38-40 ° C civarında yüksek bir sıcaklıktan hemen başlar. Bir çocuk sadece boğazda değil, aynı zamanda karın bölgesinde de ağrıyla boğuşabilir. Bu çeşit akut bademcik iltihabının adı herpes belirtileri ile dışsal benzerlikten kaynaklanıyordu: bademciklerin mukozaları, gökyüzü, arka faringeal duvar, küçük kırmızı kesecikler ortaya çıkmaktadır. Çocuğunuz boğaz ağrısı geliştirirse ne yapmalıyım? Her şeyden önce, evde doktoru arayın. Birkaç gün sonra, döküntüler kaybolur ve boğazın iç yüzeyi normale döner.

Hastalığın neden olduğu komplikasyonlar

Anjin tedavisi çok önemli bir andır, çünkü yanlış tedavi ile patoloji birçok organ ve sisteme ciddi komplikasyonlar verebilir. Hastalığın istenmeyen etkileri genel ve yerel olarak ayrılır.

Bir hastalık olarak, boğaz ağrısı genel bir doğanın bu tür komplikasyonlarını tetikleyebilir:

 • romatizmanın gelişimi;
 • böbrek yetmezliğine yol açabilen böbreklerdeki patolojik süreçler;
 • enfeksiyöz sürecin toraks organlarına geçişi;
 • menenjit gelişimi;
 • Vücudun mikroplarla salgılanan toksinlerle zehirlenmesinden kaynaklanan enfeksiyöz toksik şok;
 • apandisit olarak kendini gösterebilen sindirim sistemi hastalıkları;
 • sepsis - enfeksiyonu kan dolaşımına sokmak ve vücudun her yerine yaymak.

Ayrıca, yetişkinlerde angina, yanlış tedavi edilirse, yerel bir doğanın komplikasyonlarına yol açabilir:

 • bitişik yumuşak dokuların apse gelişimi;
 • flegmon oluşumu (pürülan kitle geniş birikimi);
 • kulak iltihabı;
 • larinksin şişmesi;
 • bademciklerin kanaması.

Patolojinin ilk belirtileriyle ilgili yukarıdaki sağlık problemlerinden kaçınmak için, anjinin ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini bilen nitelikli bir uzmandan yardım almak gerekir.

Genel tedavi şeması

Kalifiye bir hekim tarafından reçete edilen tedaviye doğru bağlılık, olası komplikasyonlar olmaksızın hastanın hızlı bir şekilde tamamen iyileşmesine yol açacaktır.

Akut bademcik iltihabının tedavisi, yüksek aktivitesi olan hastalar için önerilmez. Vücudun hastalıkla savaşmak için daha hızlı iyileşmesi için hastanın, sağlıklı insanlardan mümkün olduğu kadar sıkı bir yatak istirahat rejimini takip etmesi gerekir. Ne kadar angina tedavi edilirse hastanın genel durumu, yaşı, patolojinin şiddeti ve diğer faktörlere bağlıdır.

Akut tonsillit için ilk yardım

Doktor gelmeden önce ilk yardım sağlanabilir. Boğaz boğazının sık sık durulanmasıyla oluşur. Hiçbir durumda, boğazda kompresler, inhalasyonlar ve sürtünme şeklinde ısınma prosedürleri yapılmamalıdır. Eğer angina ile tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız, kalifiye tıbbi yardım için bekleyin.

Boğazın tedavisi için antibakteriyel etkisi olan ve boğazın şişmesini azaltan ılık bir tuz çözeltisi ile durulanır. Angina ile bile papatya çiçekleri ve adaçayı süslemek için gargara yardımcı olabilir. Ancak, rahatsızlığı bitki kaynaklı dekonksiyonlarla tedavi etmeden önce, hastaya alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olmanız gerekir.

Anjina tedavisi hastada yüksek bir sıcaklık olması durumunda ortaya çıktığı için antipiretik bir ajan kullanmak gerekebilir. İhtiyaç varsa, yemekten önce 1 tablet antipiretik formunda ilk yardım verilebilir. Bir yetişkinde, 38,5 ° C'nin üzerindeki sıcaklık yapay olarak azaltılmalıdır.

Anjina ile, mentol bazlı ilaçlarla çözünen tabletler nedeniyle semptomlar azalır. Bunun yerine özel aerosoller kullanılabilir. Kullanımları, anjinada boğazı etkileyen ağrı sendromunun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.

Diyet tedavisi özellikleri

Hastalıktan sadece karmaşık bir şekilde kurtulabildiğiniz için, hastaya özel bir diyet yapılmalıdır. Doktorlar, süt ürünleri ve bitki besinleri açısından zengin olan diyete uymayı tavsiye eder. Bu nedenle, bir yetişkinde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceği, vücut ısısının normale düşmesi ile gerekli olmakta, hastanın bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bu, toksinleri vücuttan çıkarmaya ve su dengesini geri kazanmaya yardımcı olur. Cure berry meyve içecekleri, limonlu çayı, yabani gül suyu, taze sıkılmış meyve suları ve maden suyunu iyileştirmeye yardımcı olun. Yiyecek ve sıvı almak için çok sıcak veya soğuk olamayabilir, çünkü anjinayı gıda ve içme odası sıcaklığı ile uygun şekilde tedavi etmek gereklidir.

ilaçların

Erişkinlerde bakteriyel anjinada, tedavi antimikrobiyallerin zorunlu kullanımını gerektirir. Bununla birlikte, bir hasta tarafından bireysel bir ilaç seçimi sadece vücuda zarar verebilir, çünkü anjin tedavisi sadece patojen antibiyotiğe özgü olabilir. Hangi doktorun ne kadar ve hangi dozda alınacağına kaç gün, doktor tarafından atanır.

Hangi semptomlara sahip olduğuna bağlı olarak ilaçlar hastaya reçete edilir. Şiddetli ağrı durumunda, anestezi gerektirir.

1 gün boyunca boğaz ağrısını tedavi etmenin imkansız olduğunu unutmayın. Böyle kısa bir sürede, sadece patoloji semptomlarını kısmen veya tamamen giderebilir. Hastanın belirgin rahatlama başlangıcından sonra bile, hemen aktif hayata dönmemesi şiddetle tavsiye edilir, çünkü bağışıklığı çeşitli patojenlere karşı çok hassastır. Tam gün tedaviye kaç gün süreceği, tekrarlanan kan ve idrar testlerini gösterecektir.

Sonsuza dek aniden kurtulmak için radikal bir yol var - çocukluktaki bademciklerin ortadan kaldırılması için bir operasyon. Ancak bu yöntemin uzmanları ile tartışılması gereken hem artıları hem de eksileri vardır. Bağışıklığı uygun seviyede korurken, anjinayı ne kadar hızlı tedavi edeceğini, bu hastalığı önlemek için düşünmemek daha iyidir.

Angina'un tanımı

bulmaca sözlükte angina

boğaz ağrısı

Tıbbi Terimler Sözlüğü

"Angina" içeren isimler, isimler, ifadeler ve deyimler:

Yaşayan Büyük Rus dilinin açıklayıcı sözlüğü, Dahl Vladimir

Eh. doktor. boğaz iltihabı, boğaz, genel kurbağa. türler.

Rus dilinin açıklayıcı sözlük. DN Ushakov

anjin, g. (latin anguina, harfli kurbağa) (bal). Boğaz iltihabı, boğaz; bir kurbağa.

Rus dilinin açıklayıcı sözlük. SI Ozhegov, N.Yu.Shvedova.

-s, f. Akut bulaşıcı hastalık - bademcik iltihabı, boğaz mukozası.

adj. angina, th, th, th ve (özel) anginous, -th.

Rus dilinin yeni açıklayıcı-kelime-formative sözlük, TF Efremova.

Boğaz ve palatine bademcik iltihabı ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalık.

eskimiş. Kalbin damarlarının hastalığı; anjina pektoris.

Ansiklopedik sözlük, 1998.

ANGINA (Latin angina, lit. - boğulma) esas olarak palatine bademcik iltihabı ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Nedensel ajanlar başlıca strepto- ve stafilokoklardır. Yutulduğunda boğaz ağrısı, ateş. Lokal (apse) ve genel (eklem, kalp, böbrek, vb) komplikasyonları mümkündür.

Büyük Sovyet Ansiklopedisi

(Latin ango, ben sıkmak, ruh), palatine bademcikler baskın bir lezyon ile akut bulaşıcı bir hastalık. Nedensel ajan daha sıklıkla streptococcus'dur. A. özellikle çocukluk ve genç yaşta en sık görülen hastalıklardan biridir. A. ortaya çıkması, vücudun soğumasına, palatine tonsillerin (bademcik iltihabı) kronik iltihabının varlığına katkıda bulunur.

Catarrhal A. (en kolay) bademciklerin hafif bir şişmesi ile başlar; farinksin mukoza zarı kırmızıya döner; Boğazda kuruluk var, yutulduğunda ağrı var. Yetişkinlerde sıcaklık genellikle hafif yükselir, çocuklarda 40 ° C'ye yükselebilir Hastalık 3 ila 5 gün sürer. Lacunar A. ile tüm tezahürler daha belirgindir. Sıcaklık hızla oluşur, boğazda bir ağrı, halsizlik, baş ağrısı var. Bademciklerin (lacunae) derinleşmesinde bademciklerin yüzeyine doğru çıkıntı yapan pürülan tıkaçlar oluşur. Foliküler A. genellikle ani bir ürperti ile başlar, sıcaklık 39-40 ° C'ye yükselir, boğazda keskin bir ağrı. Yakında bacaklarda ve sırtta bir baş ağrısı, baş ağrısı, genel bir hayal kırıklığı hissi vardır. Şişmiş ve kızarık bademcikler üzerinde, çok sayıda yuvarlak sarımsı nokta - amigdala (foliküller) küçük lobları iltihaplanmıştır. Olumsuz koşullar altında (organizmanın azaltılmış direnci, enfeksiyonun şiddeti), A. amigdalayı çevreleyen dokuların kusurlu A. ≈ pürülan iltihaplanmasına ve bir apse oluşmasına geçebilir. Sıcaklık 39-40 ° C'ye yükselir, üşüme, genel zayıflık vardır; boğazdaki ağrı (bir taraftan daha sık) hızla yutulur, yutulduğunda keskin bir şekilde artar, ağzın açılması, genellikle hastayı hemşire ve içmeyi reddetmeye zorlar. Flegmonous A., sıklıkla cerrahi müdahale gerektirir. A. durumunda, komplikasyonlar oluşabilir: eklemler, böbrekler, kalp hastalıkları.

Tedavisi. Zorunlu yatak istirahatı, ılık (sıcak değil) sıvı besleyici gıda (sebze, çorba ve patates püresi, sıvı lapası, jöle, haşlanmış meyve), vitaminler, sık ılık içecek (süt, sütlü tatlı çay). Boyunda ≈ sıcak bandaj veya ısınan kompres; ağır vakalarda ≈ antibiyotikler, sülfonamid,;: dezenfektanlar (potasyum permanganat ≈ slaborozovogo renk tuzu,% 2 borik asit) gargara. Bir hasta ayrı bir yemeğe sahip olmalı, başkalarına, özellikle de çocuklara bulaşmamalı, onları enfekte etmemelidir. A. Önleme ≈ sistematik sertleşme, farenks ve ağız (adenoid razrascheny, kronik bademcik, hastalar diş) hastalıklarının zamanında tedavi. Ağır hasta A. tıbbi muayeneye tabi.

A. sadece bağımsız bir hastalık değil, aynı zamanda bazı yaygın bulaşıcı hastalıkların (kızıl ateş, difteri) semptomlarından biri ve aynı zamanda kan hastalıklarının (lösemi) belirtileri olabilir. Bu nedenle, A.'nin ilk belirtisinde bir doktora danışmak gerekir.

REFERANSLAR: Preobrazhensky BS, Volkov Yu.N., Angina (Özü, önleme ve tedavi), Moskova, 1960; Korchagin AV, Angina, 2 ed., Moskova, 1961.

Vikipedi

"Angina" içeren isimler, isimler, ifadeler ve deyimler:

Literatürde angina kelimesinin kullanım örnekleri.

Onlar var boğaz ağrısı, Scarlet ateş, kolera, difteri, apandisit, sıtma ve bronşit!

Bu nedenle, virüslerin değil, bakterilerin neden olduğu komplikasyonların sıklığı mümkündür ve olasıdır. boğaz ağrısı, otitis, pnömoni.

İyi ve boğazda, bademcikler - şimdiki veya gerçek boğaz ağrısı - çok fazla kırmızı ve iltihaplı, bademcik pürülan baskınlar.

Ama bu değil boğaz ağrısı - Kimse enfekte, sadece kendi kendine, bademcik mikropları üzerinde sürekli yaşamak, çoğalmaya başladı.

Genel akut bulaşıcı hastalık - boğaz ağrısı - Genel, yetkin ve acil tedavi gerektirir.

Vücuttaki herhangi bir pürülan odak - enfekte olmuş yanık, zatürree, boğaz ağrısı, çeşitli apseler, vb.

lenf bezleri boğaz ağrısı Tonsil Difteri laringeal yutak Yabancı cisim Yabancı cisim laringeal kandidiyazis yutak Krup Krup doğru yanlış akut larenjit, kronik larenjit Tonsillit Kronik Farenjit Fonasteniya Ünite 2.

Çoğu zaman bir streptokok enfeksiyonu sonrası gelişir: boğaz ağrısı, farenjit, kızıl ateş, piyoderma, sinüzit, bronşit, pnömoni.

Hastalığın nedeni çoğunlukla paranazal sinüslerin iltihabıdır, daha az sıklıkla - grip, boğaz ağrısı, kızamık, kızıl ateş, yüz cildinin kırıntıları.

Bunun sebebi de bir firar olabilir. boğaz ağrısı, ağız boşluğunun cilde veya mukozaya zarar vermesi, anestezi yaparken bir şırınga ile bakteri dokusuna girilmesi, vb.

Onların acil nedenleri çoğu zaman alerjen, solunum sistemi akut hastalıkları ile temas, boğaz ağrısı, Bazı durumlarda fiziksel ve zihinsel travma - koruyucu aşılar ve gama globulin girişi.

Büyükannem, annem ve babamın ve aynı zamanda kendimin de kendisinin sağlığı konusunda uzmanlaşan Lev Semenovich, kendisinin hastalandığını, üşüttüğünü, boğaz ağrısı yüksek bir sıcaklıkla, ama yine de benimle bir ders yürütmeye hazırdır, çünkü sonuçlandırılan sözleşmeleri yerine getirmeye alışıktır.

Ve sadece pahalı bir genç arkadaşın güvenliği nedeniyle, herkes bilir ki boğaz ağrısı Son derece bulaşıcı bir hastalık olan Lev Semenovich, bugünün çalışmalarını terk etmeye zorlanıyor.

İlk olarak, tanı çünkü boğaz ağrısı İlk bakışta göründüğü kadar basit değil.

Burun, boğaz, farenks ve solunum yolu viral enfeksiyonları ve kızamık ve boğmaca, ve kızıl ateş iltihabi hastalıklar ve boğaz ağrısı ve benzeri.

Kaynak: Maxim Moshkov'un kütüphanesi

Transliterasyon: anjina
Geriye doğru okur gibi: anigna
Angina 6 Harfden Oluşuyor

Angina ne anlama geliyor?

Akşam yemeğine gitmedim, boğazım hala ağrıyor boğaz ağrısı.

Özellikle sinüzit, soğuk algınlığı ve şifa çok sayıda kanıt boğaz ağrısı Saflaştırılmış havacılık gazyağı ile tedavi sayesinde.

Zor zamanlar geçirdim boğaz ağrısı.

"Angina" için eşanlamlılar

"Angina" kelimesi için dernek

"Boğaz ağrısı" nedir?

morfolojisi:

boğaz ağrısı, -beklenen Eh. Boğaz mukozasının iltihabı, bademcikler.

Kaynak (basılı versiyon): Rus dili Sözlüğü: 4. cilt / RAS, Dilbilim Enstitüsü. araştırma; Ed. A. P. Evgenieva. - 4üncü editör, Sr. - Moskova: Rus. yaz. Polygraph Resources, 1999; (elektronik versiyon): Temel elektronik kütüphane

ANGI'NA, beklenen Eh. [Latince. anguina, yaktı kurbağa] (tatlım). Boğaz iltihabı, boğaz; bir kurbağa.

Kaynak: DN Ushakov (1935-1940) tarafından düzenlenen "Rusça dilinin açıklayıcı sözlüğü"; (elektronik versiyon): Temel elektronik kütüphane

Kelime Haritasını Birlikte Daha İyi Hale Getirmek

Selamlar! Benim adım Lambpobot, ben bir Kelime Haritası yapmaya yardımcı olan bir bilgisayar programıyım. Saymayı biliyorum ama hala dünyanızın nasıl çalıştığını anlamıyorum. Çözmeme yardım et!

Teşekkür ederim Duygu dünyasını biraz daha iyi anlamaya başladım.

Bunu zaten anladım korkutmak - Bu olumsuz bir şey. Ne kadar anladım?

Angina: Bu ne anlama geliyor?

Angina: Bu hastalık ne anlama geliyor? Nasıl tedavi edilir? Bu ne tür bir tür? Bunlar, bu tür kelimeleri duyan bir hastanın zihninde ortaya çıkan ilk sorulardır.

Angina, çeşitli patojenlerin, en sık olarak streptokokların, nazofarenksin lenfoid dokularına penetrasyonu nedeniyle oluşan akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Hastalığın nedenleri

Dikkat lütfen! Angina, havadaki damlacıklar tarafından ev eşyaları yoluyla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hasta insanlarla herhangi bir temas kesinlikle yasaktır.

 • Çoğu zaman bu tanı sonbahar-kış döneminde, insanların hastayla ya da sokakta veya içeride hipotermiyle temas ettiğinde ortaya çıkar.
 • Angina, hastalıkların bir sonucu olabilir: grip, boğmaca, kızıl ateş, difteri. İzole durumlarda - kan hastalıkları.
 • Hastalığın ana nedeni hemolitik streptokoktur.
 • Hastalığın bir inek altından çiğ süt aldıktan sonra geliştiği, hasta bir mastit olduğu durumlar olmuştur.
 • Genellikle, anjin, vücuttaki kalıcı enfeksiyonların bir sonucudur. Bu, bademcik iltihabı, sinüzit, burun iltihabı, hasta ve tedavi edilmemiş dişlerin kronik formları olabilir.
 • Angina, bir komplikasyon olarak, uzamış hipotermi, azalmış bağışıklık, vücudun alerjik reaksiyonlarından sonra ortaya çıkabilir.

  Boğaz ağrısı belirtileri nelerdir?

  • İlk ve ana semptom, herhangi bir gıda yutulduğunda boğazda akut ağrı kesicidir;
  • azaltılması zor olan 40 ° C'ye kadar yüksek sıcaklık;
  • genel halsizlik, halsizlik;
  • vücut boyunca acı veren duygular;
  • bademciklerdeki genişlemiş lenf düğümleri;
  • gökyüzü, dil, bademcikler zengin bir kırmızı renge sahiptir;
  • bezlerde pürülan oluşumlar veya ızgaralar vardır.

  Pek çoğu, bu tür karmaşık bir hastalığın varlığına hemen cevap vermez, çünkü ilk semptomlar olağan soğuk hastalığa çok benzerdir. Yukarıdaki belirtiler 5 gün içinde ortaya çıkmazsa, hemen doktorunuzu aramalı ve tedaviye başlamalısınız. Profesyonel olmayan tedavi ya da eksikliği, kötü sonuçlara neden olabilir - çeşitli insan organlarında ciddi komplikasyonlar.

  Tıp pratiğinde, bir hastalık tezahürüne ve seyrine bağlı olarak türlere ve türlere ayrılır. Yani, boğaz ağrısı türleri:

 • Birincil. Sıradan, basit ve sıradan olabilir. Boğazda lenfadenoid halka iltihabı oluşur. Tıpta, bu tip için başka bir isim var - tonsillit. Bu en yaygın hastalıklardan biridir. Çoğu durumda enfeksiyon, 35 yaşın altındaki çocukların bedenini ve gençlerini etkiler. Enfeksiyonun ana kaynağı - hava yoluyla temas veya belirli şeylerin kullanımı, hasta bir kişi ile yemekler.
 • İkincil. Semptomatik. Nedeni sistemik bulaşıcı hastalıklar aktarılır. Amigdala etkilenmiştir. Sıklıkla, bu tür anjin, bazı hastalıkların taşıyıcıları olan insanlarda gelişir: sifiliz, kızamık, kızıl ateş, adenovirüs enfeksiyonu.
 • Spesifik anjina. Gelişimin nedeni spesifik bir enfeksiyondur.

  Tıpta, çeşitli anjina türleri sınıflandırılır:

 • Mavi dil. Hastalık anında ilerler. Hastalar, hastalığın gelişiminin aniden ortaya çıktığını, ilk başta genel halsizlik olduğunu, boğazdaki şişliğin kuru olduğunu belirtmektedirler. Birkaç saat sonra, boğazda şişme, yutulduğunda hoş olmayan duygular. Görsel olarak palatine bademciklere bakarsanız, bunlar kızarır ve şişer. Lenf düğümlerinin bir palpasyonunda, güçlü ağrı açıkça hissedilir. Birkaç saat sonra, ağrı yutulduğunda hızlı ve dayanılmaz hale gelir, vücut ısısı 39 dereceye kadar çıkabilir. Her zaman anjina hastaları güçlü bir ürperti, migren, vücutta bir ağrı hissederler, sanrılar başlayabilir.
 • Laküner. Bu türün akışı diğerlerinden temelden farklıdır. Lacunlarda, epitel, mukus, mikroorganizmalar, sarı ve beyaz renkte pürülan tıkayıcıların birikmesinden kaynaklanan iltihaplanma süreci başlar. Baskınların kendileri bir nokta karakterine sahip olabilir ya da bademcikleri kapsayan tek bir filme dönüşebilir. Bu hastalık ile, bademciklerde pürülan tıkanıklık nedeniyle vücudun genel zehirlenmesi daha sık teşhis edilir. Çoğu zaman, doktorlar lacunar anjinasıyla her türlü komplikasyonları belirtir.
 • Foliküler. Nedeni bademciklerin takviyesidir. Gözle muayene sırasında doktor sarımsı beyaz apseyi açıkça ayırt eder. Mukozadan izlenirler ve yüzeyin üzerinde çıkıntı yapabilirler. Bu püstüller kırıldığında, tek bir plağa birleşir veya daha büyük apselere dönüşürler. Bu tip boğaz ağrısı genellikle cerrahi müdahale gerektirir, çünkü bazı apseler bademciklerinden bağımsız olarak çıkamazlar.
 • Apse. Bu tür anjin tek taraflıdır. Bir tarafta bademcik apselerden etkilenir. Hasta sadece yutulduğunda değil, aynı zamanda başın hareketi sırasında da şiddetli acı çeker. Larenks belirgin bir kırmızı renge sahiptir, palatine ligament bir yönde yer değiştirir. Olgunlaşmış apse zengin sarı renge sahiptir. Apse, membrandan kırılır kırılmaz, hastanın rahatlaması hissedilir, vücut ısısı normale düşer.
 • Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Hastalığın nedeni endojen veya eksojen enfeksiyonlardır. Çoğu zaman, tonsillit larinksin bir tarafını etkiler. Bu tip, yutulduğunda şiddetli ağrı ile karakterize değildir, her zaman sıcaklık yükselmez. Bu tip bir hastalığın teşhisi bir kan testi ile yapılabilir, ESR oranını önemli ölçüde artıracaktır.

  Her hasta, anjina'nın hayatı tehdit eden komplikasyonları taşıyan bir hastalık olduğunu bilmelidir.

  Erken evrelerde, komşu yumuşak dokuları, sinüziti, otiti, bademcik iltihabı etkileyen abseler olabilir.

  Komplikasyonların geç aşamalarında alerjik-bulaşıcıdır. Bunlar romatizmal kalp hastalığı, romatizmal ateş, böbrek hastalığı, menenjit, enfeksiyöz toksik şok ve apandisit agrivasyonu vakaları olabilir.

  Anjina'nın en korkunç sonucu, çoğu durumda ölüme yol açan kan sepsisidir.

  Boğazın düzeltilmesi hızlı iyileşmenin anahtarıdır.

  Hemen hemen her tür ve anjin tipi, bir doktorun sıkı denetimi altında antibiyotiklerle tedavi edilir.

  Dikkat lütfen! Çocuklarda ve gebe kadınlarda anjinin tedavisi yasaktır, tıbbi uygulamada kaydedilen komplikasyon sayısı çok büyüktür.

  İyileşmenin en kısa sürede gerçekleşebilmesi için, doktorun tüm reçetelerine sıkı sıkıya bağlı olmalısınız.

  Anjin tedavisinde çok miktarda içmeye yardımcı olur.

  İdrar ve ter ile toksinleri giderir. Diyetinizi dengelemek gerekir: çeşitli olmalı, bol miktarda vitamin içermelidir. Hastalığa boğazda kuvvetli bir ağrı sendromu eşlik ettiği için, gıda sıvı veya kashopodibnoy olmalıdır. Et suyu, sıvı tahıllar, jöle, süt, limonlu çay olabilir.

  Boğazın anjin ile tahrişini en aza indirmek için, diyette kaba, sıcak, ekşi ve baharatlı yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir.

  Apsilerin sıcak durulamadan kurtulmasına yardımcı olur. Soda, tuz, iyot çözeltileri olabilir. Sakinleştirici ve enflamasyonu azaltmak, calendula çiçeklerinin bir kaynaştır.

  Antipiretikler olarak, anjinli doktorlar analgin, aspirin, parasetamol önermektedir. Sıcaklığı hızlı bir şekilde azaltmanız gerekiyorsa, sıvı analoğundan bir atış yapabilir veya bir ampul içebilirsiniz.

  Angina ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Bu nedenle, sadece doğru tedavi, doktorun tüm reçetelerine uygunluk çabuk iyileşir ve komplikasyonları önler.

  Anjina: Belirtileri ve Tedavisi

  Angina - ana belirtiler:

  • baş ağrısı
  • Eklemlerde ağrı
  • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
  • Artan sıcaklık
  • bulantı
  • titreme
  • Boğaz ağrısı
  • Artan yorgunluk
  • Yutulduğunda ağrı
  • Emetic çağırma
  • Kaslarda ağrı
  • Ağızdan hoş olmayan koku
  • Boğazda Pus
  • sarhoşluk
  • ateş
  • keyifsizlik
  • Artan bademcikler
  • Boğazda yabancı cisim hissi
  • Boğazdaki film parçası
  • Boğaz kızarıklık

  Angina enfeksiyöz bir hastalıktır, bunun bir sonucu olarak ilerleyen kısımda, bademcikler ve farinksin diğer lenfoid oluşumlarının akut inflamasyonu vardır. Aşağıdaki patojenler patolojinin gelişmesine neden olabilir: virüsler, bakteriler ve mantarlar. Tıp literatüründe bu duruma akut tonsillit denir. Bunun hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ilerlemeye başlayabilecek oldukça yaygın bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

  Çok fazla insanın ayaklarını ıslatması veya aniden soğuk algınlığı yapması gerektiğinden, aniden angina geliştirmeye başlaması gerekir. Bu, vücudun reaktivitesini azalttığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hastalık, nazofarenksin başka hastalıklarının varlığından veya tütün dumanı, alkol, toz ve benzeri rahatsız edici maddelerin boğazından içeri girerek gelişmeye başlayabilir. Hastalığın zamanında teşhis edilmesi ve tam tedavisinin yapılması önemlidir. Bu yapılmazsa, tehlikeli komplikasyonların gelişimi mümkündür. Angina'nın doğru bir şekilde nasıl tedavi edilmesi gerektiğini sadece kalifiye bir uzman olduğunu söyleyebiliriz. Evde patolojiyi tedavi etmeyin.

  etiyoloji

  Angina bulaşıcı bir doğa patolojisidir, bu da gelişiminin mikroorganizmaların patojenik aktivitesi ile kolaylaştırıldığı anlamına gelir. Çoğunlukla çocuklarda ve yetişkinlerde patoloji etkeninin rolü şu şekildedir:

  Patojenik mikrofloranın penetrasyon yolları:

  • Havadaki. Bakterilerin bu şekilde iletilmesi, anjinin en karakteristik özelliklerinden biridir;
  • hematojen. Boğazda patojen mikroorganizmalar insan vücudundaki enfeksiyon odağından daha önceden var olan kan akışından yararlanabilirler;
  • Enteral. Patojenik mikroflora vücuda, genellikle sütle besin ile girer;
  • endojen. Angina genellikle diş, gastroenterit, pürülan sinüzit ve diğer patolojilerin çürük lezyonlarından muzdarip kişilerde görülür;
  • yapay. Enfeksiyon, burun boşluğunda ve nazofarinkste çeşitli cerrahi müdahaleler sırasında ortaya çıkabilir. Bu durumda, bir travmatik anjin vardır.

  Yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabı riskini artıran faktörler:

  • sıcaklıkta keskin değişiklikler;
  • yetersiz beslenme ve yeme bozuklukları;
  • şiddetli aşırı çalışma;
  • Kişinin yaşadığı bölgede elverişsiz bir ekolojik durum;
  • Vücudun ciddi hipotermisi;
  • Vücudun duyarlılığı ve reaktivitesinin azaltılması.

  Klinisyenler bu hastalığın 3 çeşidini ayırt eder:

  • Birincil. Ayrıca basit denir. Bu durumda hasta, sadece farinksin lenfadenoid halkasının lezyon belirtileri olan bir hastalık geliştirir;
  • sekonder veya semptomatik Bu patolojilerin arka planında boğazda bademcikler bir yenilgi vardır: difteri, kızıl, agranülositoz, lösemi ve diğerleri;
  • spesifik anjina. Ana etiyolojik faktör spesifik bir enfeksiyondur.

  tür

  Klinisyenler bu tip anjinaları ayırt eder:

  • Mavi dil;
  • herpes;
  • laküner;
  • foliküler;
  • fibrin veya difteri;
  • abseleri
  • nekrotik;
  • ülseratif-membranöz (sıcaklık olmadan boğaz ağrısı).

  semptomataloji

  Tüm angina semptomları şartlı olarak iki büyük gruba ayrılabilir - genel ve spesifik.

  Boğaz ağrısı ortak belirtileri:

  • hipertermi. İnsan vücudunun bakteriyel ajanların patojenik aktivitesine spesifik tepkisi. Yüksek sıcaklık, toksinlerin vücuttan hızla uzaklaştırılmasını, bağışıklık tepkisini güçlendirir ve ayrıca bakteri üreme oranını azaltır;
  • titreme;
  • halsizlik;
  • baş ağrısı, insan vücudunun patojenik mikroorganizmaların hayati aktivitesinin ürünleri ile zehirlenmesi nedeniyle ortaya çıkar;
  • artan yorgunluk;
  • eklem eklemlerindeki ağrı (semptom hem çocuklar hem de yetişkinler için karakteristiktir).

  Çocuklarda ve yetişkinlerde spesifik anjin belirtileri:

  • boğaz ağrısı. Anjina'nın karakteristik bir işareti. Bademciklerin güçlü bir iltihaplanması nedeniyle kendini gösterir. Hastalığın ilerlemesinin erken bir aşamasında, ağrı sendromu zayıf bir şekilde ifade edilir, ancak patoloji geliştikçe, ağrı yoğunlaşır;
  • bademcikler genişlemiş ve hiperemiktir. Bu tür değişiklikler, enfeksiyöz ajanların bu anatomik elemanları üzerindeki etkisinden dolayı ortaya çıkmaktadır;
  • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

  Hastalığın kliniği, hastada hangi tip anjin tanısı konulduğuna bağlı olarak biraz farklı olabilir. Kuluçka süresinin süresi 12 saat ila 3 gün arasında değişmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde hastalığın akut olarak başladığı unutulmamalıdır - yutma ve yutma sırasında yüksek rakamlara, üşüme ve ağrıya hipertermi vardır.

  Catarrhal formu

  Bu patoloji formu ile hastanın bademciklerin sadece yüzeysel bir lezyonu vardır. Zehirlenme sendromu orta derecede ifade edilir. Hipertermi önemsizdir. Görsel incelemede, yumuşak ve sert bir damak hiperemi ortaya çıkarmak mümkündür. Ayrıca farinksin arka yüzeyine yayılabilir. Nadir durumlarda, epitelde kızarma sadece palatine kemerler ve bademciklerde görülür.

  Çocuklarda ve erişkinlerde bu hastalık formunun süresi genellikle 2 gündür, bundan sonra enflamatuar süreç yavaş yavaş azalır. Ancak ilerleyişi ve patolojinin patolojik formunun lacunar veya folikülere geçişi göz ardı edilemez.

  Herpetik formu

  Bu bademcik iltihabı çocuklar için daha tipiktir. Hastalık etkeni bir patojen olduğu - Coxsackie virüsü A hastalığı çocuklarda bunu teşhis ederken, bu yüzden diğer çocuklar ve yetişkinler izole edilmelidir, çok bulaşıcıdır. Enfeksiyöz ajanlar, havadaki damlacıklar tarafından iletilebilir. Çocuklarda hastalığın herpetik formu akut ve hızla ilerleyen tecelli. Böyle belirtiler var:

  • ateş;
  • 40 dereceye kadar hipertermi;
  • değişen yoğunlukta boğaz ağrısı;
  • karın bölgesinde bulunan kas yapılarındaki ağrı;
  • mide bulantısı ve kusma.

  Gelişimin ilk aşamasında, yumuşak damak, palatine kemerler ve bademciklerde kırmızı renkte özel kabarcıklar oluşur. 4. günde bağımsız olarak açılır ve çözülür. Mukus boğaz doğal görünümünü kazanır.

  Lacunar formu

  Çocuklarda ve yetişkinlerde bu hastalık formunun ilerlemesi ile, lacunae alanında bademcikler bir yenilgi vardır. Oluşan pürülan çökeller yavaş yavaş bademciklerin yüzeyine yayılır. Belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • hipertermi;
  • eklem eklemlerinde ağrı;
  • Kalbin izdüşümü alanında ağrı;
  • baş ağrısı.

  İnceleme sırasında bademciklerin infiltre, şiş ve hiperemik olduğu tespit edilebilir. Lakunlar genişler ve fibröz pürülan içerik içerirler. Yavaş yavaş, bu içerik bademciklerin yüzeyinde bir film oluşturur (kolayca çıkarılabilir).

  Foliküler formu

  Bu rahatsızlık için bademciklerin foliküler aparatının yıkımı karakteristiktir. Karakteristik belirtiler:

  • hipertermi;
  • ciddi intoksikasyon sendromu;
  • bademcikler hiperemik, ödemli ve infiltre;
  • Görsel bir incelemede, bademciklerin epitelyumu boyunca, takviye edilmiş foliküllerin ortaya çıktığı belirtilebilir. Bu semptom klinisyeni "yıldızlı gökyüzü" olarak adlandırıyor. Patoloji ilerledikçe, etkilenen foliküller açılır ve bademciklerin sınırlarını aşmayan pürülan bir scurf oluşur.

  Fibrinoz formu

  Bu klinik form, bademciklerin yanı sıra bölgesel lenfadenit üzerinde beyazımsı-sarı fibril birikintileri ile karakterizedir. Patolojinin hem bağımsız olarak ilerleyebilir hem de lacunar anjinadan gelişebileceği unutulmamalıdır. Belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • ciddi intoksikasyon sendromu;
  • yutulduğunda ağrı;
  • bademcikler üzerinde sürekli bir fibröz filmin varlığı;
  • beyin hasarı belirtileri (nadiren görülür);
  • hipertermi;
  • titreme.

  İntratonsiller apse (flegmon form)

  Son derece nadir ilerleyen ve amigdalanın belirli bir alanının erimesiyle karakterize olan patoloji formu. Böyle bir sürecin genellikle tek taraflı olduğunu belirtmek gerekir. belirtiler:

  • yutma ve konuşma sırasında boğaz ağrısı;
  • bölgesel lenf düğümlerinde artış;
  • hipertermi;
  • zehirlenme sendromu: mide bulantısı, eklem ağrısı, iştah kaybı ve benzeri;
  • Şaşkın bademcik genişlemiş, yüzeyi hiperemik ve gergin. Formasyonu palpe ederseniz, o zaman onun acısı not edilir;
  • çiğneme kaslarının trizması;
  • asimetrik dökülme.

  Nekrotik formu

  Bu formdaki çocuklarda ve yetişkinlerde semptomatik, diğerlerinden daha belirgindir. Bu tür anjin tedavisine mümkün olan en kısa zamanda başlanması önemlidir, çünkü tehlikeli komplikasyonlar gelişebilir. Aşağıdaki işaretler not edilir:

  • yıkama;
  • mide bulantısı ve kusma;
  • bozulmuş bilinç;
  • bademcikler yeşilimsi sarı veya gri bir plağı kaplar;
  • Etkilenen bölgeler fibrin ile emprenye edilebilir ve yapılarını daha yoğun bir yapıya geçirebilir. Onları çıkarırsanız, bir kanama yüzeyiniz olur;
  • Eğer nekrotik alanlar reddedilirse, o zaman onların yerinde 2 cm çapa kadar bir kusur kalır.

  Ülserli-membranöz formu

  Bu form genellikle sıcaklık olmadan anjina olarak adlandırılır, çünkü genellikle hipertermi gibi karakteristik bir semptom hastalarda gözlenmez. Etiyolojik faktör, ağızdaki spiroket ve iğ şeklindeki çubuğun simbiyozudur. Sonuç olarak, sıcaklık olmadan anjina ile, belirli bir ülser oluşumu ile bademcik boğaz yüzeyinin nekrozu gözlenir. Hastalığın semptomatolojisi şu şekildedir:

  • hiperemi yok;
  • Hasta, boğazında yabancı bir beden hissi olduğunu not eder;
  • ağız kokulu koku;
  • artan tükürük;
  • Lezyondan bölgesel lenf düğümlerinde artış.

  Ateşsiz anjin 1 haftadan birkaç aya kadar akabilir. Komplikasyonları önlemek için antibiyotiklerle mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir.

  komplikasyonlar

  Eğer anjini tedavi etmeye başlamazsanız veya patolojik süreci zamanla tedavi etmezseniz, tehlikeli komplikasyonların gelişimi mümkündür. Tüm klinisyenleri genel ve yerel olmak üzere 2 gruba ayrılır.

  • romatizma;
  • böbrek hasarı;
  • sindirim sistemi yenilgisi;
  • Enfeksiyöz ajanların boğazdan göğse penetrasyonu;
  • enfeksiyöz ajanların kraniyal kaviteye yayılması;
  • sepsis anjinin en ciddi komplikasyonudur.
  • orta kulak iltihabı;
  • birtakım bulunan yumuşak dokularla apse;
  • etkilenen bademciklerden kanama;
  • selülit;
  • larinksin ödemi (boğulmaya neden olabilir).

  tanılama

  Angina tedavisine başlamadan önce, patolojinin türüne, seyrinin ciddiyetine ve enfeksiyöz bir ajanın belirlenmesine yardımcı olacak kapsamlı bir teşhis yapmanız gerekir. Standart teşhis planı şunları içerir:

  • görsel denetim;
  • semptomların netleştirilmesi ve anamnez toplanması;
  • Patojenin türünü tanımlamak için boğazdan bir leke alınması (besin ortamı üzerine ekim). Analiz, patojenik mikrofloranın antibiyotiklere duyarlılığını ortaya koymak için gereklidir. Genellikle, analiz sonuçlarını almadan önce, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri reçete edilir, ancak daha sonra belirli mikroorganizmaları etkileyen daha spesifik olanlarla değiştirilebilirler;
  • kan testi;
  • MRT gerekirse atayın.

  İyileştirme önlemleri

  Anjina tedavisi en iyi şekilde hastane ortamındadır, böylece doktorlar hastanın durumunu izleyebilir ve gerekirse tedavi planını ayarlayabilir. Patolojiye bakteriyel ajanlar neden olduğu için, tedavisi için başlıca ilaçlar antibiyotiktir. Genellikle penisilin serisinden (benzilpenisilin) ​​ilaçlar tercih edilir. Kişide böyle bir antibiyotik alerjisi varsa, bunlar makrolidler - azitromisin veya eritromisin ile değiştirilebilir. Sülfonamidler ve tetrasiklinlerden oluşan antibiyotiklerin anjinada terapötik bir etkisi yoktur.

  Antibiyotik almaya ek olarak, hasta zehirlenmeyi gidermek için bol miktarda içki reçete edilir. İçemeyebilirse, intravenöz bir steril solüsyon infüzyonu yapın. Sıcaklığı düşürmek için analjezikler yazınız.

  Ayrıca angina tedavisi sırasında şunları içerir:

  • multivitamin kompleksleri;
  • bağışıklık uyarıcılar;
  • probiyotikler;
  • bir antiseptik ile gargara;
  • pastil ve analjezik etki ile lolipoplar;
  • Tedavinin son aşamalarında, anjin, inhalasyon ile reçete edilir.

  Anjina tedavisi oldukça karmaşık ve uzun bir süreçtir. Bu nedenle, tüm bu dönemin hastaneye gitmesi en iyisidir, böylece doktorlar hastanın sağlığını sürekli olarak izleyebilirler.

  Pek çok hasta soruyla ilgileniyor - evde anjina nasıl tedavi edilir. Evinize sadece doktorunuzun izniyle ve tedaviyi imzaladıktan sonra tedavi edebileceğiniz söylenmelidir. Evde tedavi mümkündür, ancak sadece hafif boğaz ağrısı formları ile mümkündür. tavsiyeler:

  • yatak istirahati;
  • daha fazla sıvı tüketmek;
  • antiseptik uygulamak için boğaz ağrısı ile;
  • belirgin bir hipertermi varsa - antipiretikler almak;
  • plakayı çıkarmak için gargara.

  Eğer sahip olduğunu düşünüyorsan boğaz ağrısı ve bu hastalık için tipik belirtiler, o zaman doktorlara yardımcı olabilirsiniz: otorhinolaryngologist, terapist, çocuk doktoru.

  Ayrıca, semptomlara dayanarak olası hastalıkları seçen çevrimiçi tanı servisimizi kullanmanızı öneririz.

  Pürülan boğaz ağrısı, streptococcus, staphylococcus ve diğerleri gibi patojenik mikroorganizmaların aktivitesindeki artışa bağlı olarak ilerlemeye başlayan enfeksiyöz bir hastalıktır. Patoloji için palatine bademcikler üzerinde spesifik pürülan odakların oluşumu karakteristiktir. Hastalığın cinsiyet ve yaş ile ilgili hiçbir kısıtlaması yoktur. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda aynı sıklıkta teşhis edilir. Ancak çocuğun hastalığının daha şiddetli olduğunu ve komplikasyonların genellikle geliştiğini belirtmek gerekir.

  Angina, streptococci tarafından kışkırtılan, çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. Virüs, farinksin lenfoid dokusunu etkiler. Hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Sonbahar-kış döneminde hastalığın bir sıçrama görülür. Hastalığın gelişimi etiyolojiye, çocuğun yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır.

  Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan ve kendi seyrinin süresi ile karakterize olan enflamatuar bir süreçtir. Semptomlar aynı zamanda "anjin" hastalığı için daha yaygın bir isim olarak tanımlanan tonsillit, orofarenksde birbirinin benzeri patolojik değişikliklerden oluşur, ancak kendi etiyolojisinde ve akışında farklıdır.

  Listeriyozis, listeria L. Monocytogenes patojenik türlerinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu mikroorganizma çok stabildir ve olumsuz çevre koşullarında bile hayatta kalabilir, böylece herkes onun tarafından enfekte edilebilir, hijyen konusuna yeterince cevap vermez.

  Zoonoz enfeksiyöz hastalık olan, hasarı başlıca kardiyovasküler, kas iskelet sistemi, bir kişinin cinsel ve sinir sistemi olan bruselloz olarak adlandırılır. Bu hastalığın mikroorganizmaları uzak 1886'da tespit edildi ve hastalığın keşfisi İngiliz bilim adamı Bruce Brucellosis.

  Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

  Angina: Bu ne anlama geliyor?

  Angina: Bu hastalık ne anlama geliyor? Nasıl tedavi edilir? Bu ne tür bir tür? Bunlar, bu tür kelimeleri duyan bir hastanın zihninde ortaya çıkan ilk sorulardır.

  Angina, çeşitli patojenlerin, en sık olarak streptokokların, nazofarenksin lenfoid dokularına penetrasyonu nedeniyle oluşan akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

  Hastalığın nedenleri

  Dikkat lütfen! Angina, havadaki damlacıklar yoluyla, ev eşyaları yoluyla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hasta insanlarla herhangi bir temas kesinlikle yasaktır.

  1. Çoğu zaman, bu teşhis sonbahar-kış döneminde, hastalara hastayla temas ettiğinde ya da sokakta veya içeride aşırı soğutulduğunda tespit edilir.
  2. Angina, hastalıkların bir sonucu olabilir: grip, boğmaca, kızıl ateş, difteri. İzole durumlarda - kan hastalıkları.
  3. Hastalığın ana nedeni hemolitik streptokoktur.
  4. Hastalığın bir inek altından çiğ süt aldıktan sonra geliştiği, hasta bir mastit olduğu durumlar olmuştur.
  5. Genellikle, anjin, vücuttaki kalıcı enfeksiyonların bir sonucudur. Bu, bademcik iltihabı, sinüzit, burun iltihabı, hasta ve tedavi edilmemiş dişlerin kronik formları olabilir.
  6. Angina, bir komplikasyon olarak, uzamış hipotermi, azalmış bağışıklık, vücudun alerjik reaksiyonlarından sonra ortaya çıkabilir.

  Boğaz ağrısı belirtileri nelerdir?

  • İlk ve ana semptom, herhangi bir gıda yutulduğunda boğazda akut ağrı kesicidir;
  • azaltılması zor olan 40 ° C'ye kadar yüksek sıcaklık;
  • genel halsizlik, halsizlik;
  • vücut boyunca acı veren duygular;
  • bademciklerdeki genişlemiş lenf düğümleri;
  • gökyüzü, dil, bademcikler zengin bir kırmızı renge sahiptir;
  • bezlerde pürülan oluşumlar veya ızgaralar vardır.

  Pek çoğu, bu tür karmaşık bir hastalığın varlığına hemen cevap vermez, çünkü ilk semptomlar olağan soğuk hastalığa çok benzerdir. Yukarıdaki belirtiler 5 gün içinde ortaya çıkmazsa, hemen doktorunuzu aramalı ve tedaviye başlamalısınız. Profesyonel olmayan tedavi ya da eksikliği, kötü sonuçlara neden olabilir - çeşitli insan organlarında ciddi komplikasyonlar.

  Tıp pratiğinde, bir hastalık tezahürüne ve seyrine bağlı olarak türlere ve türlere ayrılır. Yani, boğaz ağrısı türleri:

  1. Birincil. Sıradan, basit ve sıradan olabilir. Boğazda lenfadenoid halka iltihabı oluşur. Tıpta, bu tip için başka bir isim var - tonsillit. Bu en yaygın hastalıklardan biridir. Çoğu durumda enfeksiyon, 35 yaşın altındaki çocukların bedenini ve gençlerini etkiler. Enfeksiyonun ana kaynağı - hava yoluyla temas veya belirli şeylerin kullanımı, hasta bir kişi ile yemekler.
  1. İkincil. Semptomatik. Nedeni sistemik bulaşıcı hastalıklar aktarılır. Amigdala etkilenmiştir. Sıklıkla bu tür anjina, bazı hastalıkların taşıyıcıları olan insanlarda gelişir: frengi, kızamık, kızıl ateş, adenovirüs enfeksiyonu.
  1. Spesifik anjina. Gelişimin nedeni spesifik bir enfeksiyondur.

  Tıpta, çeşitli anjina türleri sınıflandırılır:

  1. Mavi dil. Hastalık anında ilerler. Hastalar, hastalığın gelişiminin aniden ortaya çıktığını, ilk başta genel halsizlik olduğunu, boğazdaki şişliğin kuru olduğunu belirtmektedirler. Birkaç saat sonra, boğazda şişme, yutulduğunda hoş olmayan duygular. Görsel olarak palatine bademcikler bakarsanız, kırmızı ve şişmiş olurlar. Lenf düğümlerinin bir palpasyonunda, güçlü ağrı açıkça hissedilir. Birkaç saat sonra, yutulduğunda ağrı aniden ve dayanılmaz hale gelir, vücut ısısı 39 dereceye kadar çıkabilir. Her zaman anjina hastaları güçlü bir ürperti, migren, vücutta bir ağrı hissederler, sanrılar başlayabilir.
  1. Laküner. Bu türün akışı diğerlerinden temelden farklıdır. Lacunlarda, epitel, mukus, mikroorganizmalar, sarı ve beyaz renkte pürülan tıkayıcıların birikmesinden kaynaklanan iltihaplanma süreci başlar. Baskınların kendileri bir nokta karakterine sahip olabilir ya da bademcikleri kapsayan tek bir filme dönüşebilir. Bu hastalık ile, vücudun genel zehirlenmesi bademciklerde çok miktarda pürülan tıkanıklık nedeniyle sıklıkla teşhis edilir. Çoğu zaman, doktorlar lacunar anjinasıyla her türlü komplikasyonları belirtir.
  1. Foliküler. Nedeni, bademcikler üzerinde ortaya çıkan bir doludur. Gözle muayene sırasında doktor sarımsı beyaz apseyi açıkça ayırt eder. Mukozadan izlenirler ve yüzeyin üzerinde çıkıntı yapabilirler. Bu püstüller kırıldığında, tek bir plağa birleşir veya daha büyük apselere dönüşürler. Bu tip boğaz ağrısı genellikle cerrahi müdahale gerektirir, çünkü bazı apseler bademciklerinden bağımsız olarak çıkamazlar.
  1. Apse. Bu tür anjin tek taraflıdır. Bir tarafta bademcik apselerden etkilenir. Hasta sadece yutulduğunda değil, kafa hareket ettiğinde de şiddetli ağrı hisseder. Larenks belirgin bir kırmızı renge sahiptir, palatine ligament bir yönde yer değiştirir. Olgunlaşmış apse zengin sarı renge sahiptir. Apse, membrandan kırılır kırılmaz, hastanın rahatlaması hissedilir, vücut ısısı normale düşer.
  1. Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Hastalığın nedeni endojen veya eksojen enfeksiyonlardır. Çoğu zaman, tonsillit larinksin bir tarafını etkiler. Bu tip, yutulduğunda şiddetli ağrı ile karakterize değildir, her zaman sıcaklık yükselmez. Bu tip bir hastalığın teşhisi bir kan testi ile yapılabilir, ESR oranını önemli ölçüde artıracaktır.

  Her hasta, anjina'nın hayatı tehdit eden komplikasyonları taşıyan bir hastalık olduğunu bilmelidir.

  Erken evrelerde, komşu yumuşak dokuları, sinüziti, otiti, bademcik iltihabı etkileyen abseler olabilir.

  Komplikasyonların geç aşamalarında alerjik-bulaşıcıdır. Bunlar romatizmal kardit, romatizma, böbrek hastalığı, menenjit, enfeksiyöz toksik şok ve apandisit agrivasyonu vakaları olabilir.

  Anginanın çok korkunç bir sonucu kanın sepsisi olup çoğu vakada ölüme yol açar.

  Boğazın düzeltilmesi hızlı iyileşmenin anahtarıdır.

  Hemen hemen her tür ve anjin tipi, bir doktorun sıkı denetimi altında antibiyotiklerle tedavi edilir.

  Dikkat lütfen! Çocuklarda ve gebe kadınlarda anjinin tedavisi yasaktır, tıbbi uygulamada kaydedilen komplikasyon sayısı çok büyüktür.

  Derhal en kısa zamanda iyileşme sağlanması için, doktorun tüm reçetelerine sıkı sıkıya uyulmalıdır.

  Anjin tedavisinde çok miktarda içmeye yardımcı olur.

  Toksinleri idrarla çıkarır ve sonra dışarı çıkarır. Diyetinizi dengelemek gerekir: çeşitli olmalı, bol miktarda vitamin içermelidir. Hastalığa boğazda kuvvetli bir ağrı sendromu eşlik ettiği için, gıda sıvı veya yumuşak olmalıdır. Et suyu, sıvı tahıllar, jöle, süt, limonlu çay olabilir.

  Boğazın anjin ile tahrişini en aza indirmek için, diyette kaba, sıcak, ekşi ve baharatlı yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir.

  Apsilerin sıcak durulamadan kurtulmasına yardımcı olur. Soda, tuz, iyot çözeltileri olabilir. Yatıştırıcı ve azaltıcı iltihap, kadife çiçeği çiçeklerinin bir kaynaştır.

  Antipiretik ajanlar olarak, anjinli doktorlar analgin, aspirin, parasetamol önermektedir. Sıcaklığı hızlı bir şekilde azaltmanız gerekiyorsa, sıvı analoğundan bir atış yapabilir veya bir ampul içebilirsiniz.

  Angina ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Bu nedenle, sadece doğru tedavi, doktorun tüm reçetelerine uygunluk çabuk iyileşir ve komplikasyonları önler.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Kulağa votka veya alkol sıkıştırmak nasıl

  Hastalıkların kompreslerle tedavisi, tıpta yaygın bir olgudur. Bu, pansumanın vücudun etkilenen bölgesine belirli bir madde ile sokulması işlemidir. Örneğin kulak üzerindeki bir kompres etkili ve sıklıkla kullanılan tıbbi bir pansuman formudur.

  Angina yetişkinlerde kaç gün bekler?

  Angina bademciklerin lenfoid dokusunun enfekte olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Anjina patogenezinin kalbinde aşağıdakiler ile akut inflamasyon yatıyor: boğazda ağrı; iltihaplı dokuların şişmesi; sinek-eksüda oluşumu; Vücudun enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisini sağlayan fizyolojik reaksiyonlar (ateş, vazodilatasyon, kan dolaşımının hızlanması, iltihapta spesifik mediatörlerin salınımı, lökositlerin tutulumu).