Loading

Çocukta yeşil sümüğün nedenleri ve tedavi yöntemleri

Çocuklar arasında en yaygın sorun, yaygın bir soğuktur. Muhtemelen, özellikle anaokulu veya okula giden neredeyse her çocuk, bu semptomla yılda birkaç kez karşı karşıyadır. Soğuk algınlığının nedenine bağlı olarak burun mukozası farklı bir kıvama ve renge sahiptir. Şeffaf, beyaz, sarı-kahverengi, yeşil, sıvı, kalın olabilirler. Ebeveynler için en korkutucu, çocukta yeşil sümüktür. Deşarjın bu rengi, burun boşluğunda bakteriyel bir enfeksiyonu gösterir. Bu tip soğuk algınlığı doktor tarafından reçete edilir.

Yeşil sümüğün ortaya çıkmasının muhtemel sebepleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda, soğuk algınlığı soğuk algınlığı ve akut solunum yolu hastalıklarının karakteristik semptomlarından biridir. Çoğu zaman sonbahar-kış ve kış-bahar döneminde, bağışıklıkta genel bir azalmanın arka planına karşı, organizmanın çeşitli enfeksiyonlara karşı duyarlılığı büyük ölçüde artar. Risk altında olan çocuklar çocuk gruplarına katılıyor, çünkü bu tür hastalıkların patojenleri hastadan hava yoluyla alınan damlacıklar ile sağlıklı bir şekilde kolayca aktarılıyor.

Hastalığın ilk günlerinde üst solunum yolu virüslerine bulaşırsanız, burun akıntısı temiz ve sıvıdır. Bu aşamada, yeterli tedavi başlanmamışsa, o zaman burun boşluğunda patojenik bakteriyel mikroflora (daha sık olarak streptokok ve stafilokok) gelişmesi için uygun bir ortam yaratılır. Bu, sümüğün doğasını değiştirir: daha yoğunlaşırlar ve sarı-yeşil veya yeşil bir renk alırlar, burun mukozası ağrılı hale gelir, serbest burun nefesleri zorlaşır.

Burundan çıkan bu renk, patojenik bakterilerle (nötrofilik lökositler) savaşmak için burun boşluğunda özel hücrelerin birikmesinden kaynaklanır. Bakteri emer, parçalara ayırır ve onlarla birlikte ölürler. Bu işlem sonucunda, lizozomal enzim miyeloperoksidaz, yeşil renge sahip olan ve bakterilerin yok edilmesinde aktif rol alan nötrofillerde salınır. Sümüğün rengi ne kadar yoğun olursa, burunda daha fazla bakteri ve daha fazla enflamatuar süreç vardır.

Bir çocuğun yeşil sümüğü, soğuk algınlığı, grip veya diğer bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan aşağıdaki hastalıkların belirtileri olabilir:

 • rinit - burun mukozasının iltihabı;
 • etmoidit, kafesli paranazal sinüste inflamatuar bir süreçtir;
 • genyantritis - paranazal sinüsün maksiller sinüsünde inflamasyon;
 • frontitis - frontal paranazal sinüste inflamatuar bir süreç.

Bazen yeşil sümük, çocuğun alerjik olması durumunda alerjik rinitin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Video: Soğuk algınlığı tedavisinde Çocuk Doktoru Komarovsky EO

Yeşil snot nasıl tedavi edilir

Burun akıntısı ciddi rahatsızlığa neden olur. Ve çocuk ne kadar küçükse, o daha çok hisseder. Zor burun solunumu baş ağrısına, ruh halinize, uyku bozukluklarına neden olabilir. Bir çocuğun yeşil bir sümüğü varsa, hemen bir uzmana (kulak burun boğaz uzmanına) başvurmalısınız. Nazal kaviteyi inceleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Hastalığın nedensel etkeni bakteriler olduğu düşünüldüğünde, tespit edilen patojenlerin antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için burundan bakteriyolojik kültür gibi bir analiz gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Hastalığın çok ağır olmayan formları ile, mukus çıkışının normalleşmesi, nazal geçişlerin durulanması ve antiseptik ilaçların damlatılması dahil olmak üzere sadece lokal terapi gösterilir. Bazen yeşil sümük, onlar alerji, amaca uygun iç alıcı antihistaminikler (fenistil, erius, suparstin, desloratadin) arka planı ortaya özellikle. Bu ilaçlar iltihabı rahatlatır ve burun mukozasının şişmesini azaltır.

Durumu bol miktarda içmeye, odadaki doğru sıcaklık ve nem oranına yardımcı olacaktır. Bu koşulları oluşturmak için, sık havalandırma ve ıslak temizlik gereklidir. Islak hava, burnun mukoza zarının kurumasını ve bebeğin nefes almasını önemli ölçüde engelleyen kalın sümük görünümünü önler. Çocuk nispeten normal ise, temiz havada yürümek çok faydalıdır.

Çocuklarda yeşil sümük ile, kendi kendine ilaç kabul edilemez, tüm uyuşturucu ve kullanım yöntemleri doktor ile anlaşılmalıdır.

Burun durulama ve temizleme

Burun çalkalanması en iyi klinikte veya evde kendi doktorunuz tarafından açıklandıktan sonra nasıl yapılacağını gösterdikten sonra yapılır. Bu tür taktikler, çocukta orta kulak iltihabı (otitis) şeklinde komplikasyonların oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

kural olarak bir yıla kadar yürümeye başlayan çocuklar, değil vysmarkivatsya, kalite için çok bir aspiratör veya şırıngayı gerekir memeden burunlarını temizleme yapabilirsiniz. Prosedürü başlatmadan önce, bebeğin kuklasını emzirirse bebeğin ağzından çıkarmak gerekir, aksi takdirde kulak barotravması mümkündür. burun mukozasının yıkama ve nem için, deniz suyu (akvamaris, MARIMER, Mizah, kviks, akvalor ve diğerleri) ya da normal tuzlu su ile çözümleri kullanılması önerilir. Bu ajanların sprey biçiminde kullanılması tercih edilir, çünkü bunlar, damlalara kıyasla, burun boşluğunun sulanmasıyla daha uyumludurlar.

Hemşirelik günde 3 kez yapılmalıdır. Bebekler için, yemlemeden önce böyle bir prosedürün uygulanması tavsiye edilir, çünkü tıkanmış bir burun, normal olarak annenin göğsünden veya şişesinden sütü emmesine izin vermez.

Şifa damlaları

Tıbbi damlaların burnunu sokmadan önce onu sümükten temizlemek gerekir. Bu, ilacın daha iyi emilmesini sağlayacak ve etkinliğini artıracaktır. Damla tipi ve dozajları hastanın yaşı ve durumuna göre seçilir. Genellikle, yeşil sümük ile, çocuk burun aşağıdaki damlalar reçete edilebilir:

 1. Protargol% 2 çözelti. Aktif madde, gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler üzerinde bakteriyostatik ve bakterisit etkisi olan bir gümüş proteinattır.
 2. Sülfasetamid. Geniş bir antimikrobiyal aktiviteye sahip sülfürtamid preparatı olan aktif madde - sulfasetamid, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı bakteriyostatik etkiye sahiptir.
 3. Izofra. Aktif madde, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin çoğunun duyarlı olduğu aminoglikozit grubundan bir aramiketin antibiyotiğidir.
 4. Polidexa, antibakteriyel, anti-enflamatuar ve vazokonstrüktif etki ile kombine bir preparattır. Aktif maddeler - neomisin, polimiksin B, deksametazon, fenilefrin.
 5. Bioparox geniş spektrumlu bir antibiyotik, fusafungin içeren bir inhalatördür.

Ek olarak, bazen karmaşık damlalar yeşil sümbütün tedavisinde etkilidir. Doktor tarafından reçete edilen reçeteye göre bağımsız olarak veya eczanede hazırlanırlar. Antibakteriyel aktivitesi (dioxidine, sülfasetamid), antibiyotik solüsyonları (seftriakson, linkomisin), anti-enflamatuar ve anti-alerjik maddeler (deksametazon, girokortizon) ile terkiplerini içerirler.

Ünlü çocuk doktoru Dr. Komarovsky EO, ebeveynlerin dikkatini yeşil sümüklü antibiyotik kullanımının her zaman haklı göstermediği gerçeğine çekmektedir. Ona göre, çoğu durumda evin serin nemli hava modunu tutarak kalınlaşmış mukus burun ve taze havada sık ve uzun yürüyüşler vardır onun oluşumunu engelleyen önlemler kabulünün düzenli temizlik yapabilirsiniz.

Vazodilasyon damlaları

Nazal solunumun yokluğunda veya ciddi zorluğunda, kompleks terapide vazokonstriktif damlalar reçete edilir. Onları, örneğin, gece boyunca, çok fazla kontrendikasyon, yan etki ve komplikasyonlara neden olabileceğinden, kesinlikle gerekli olduğu takdirde gömün. Aşağıdaki vazokonstriktif damlalar çocuklarda kullanım için izin verilir:

 • sanorin (3 yıldan itibaren);
 • nazivin veya rinazolin% 0.01 (1 yıla kadar),% 0.025 (1 ila 6 yıl),% 0.05 (6 yıl);
 • otrivin 0.05% (6 yıla kadar),% 0,1 (6 yaş ve üzeri);
 • naftirin% 0.05 (3 yıldan);
 • Vibrocil (doğumdan);
 • % 0.05 farmakkolin (6 aydan),% 0.1 (12 yaş ve üstü);
 • nazol bebek (2 ay) ve nazol ağırlığı (6 yıl).

fizyoterapi

Bir yeşil burun akıntısı tedavisi için, doktor da fizyoterapi prosedürleri bir ders reçete edebilir. Bunlardan iyi bir etki şöyle verilir:

 • ultraviyole ışıması;
 • Mikrodalga ve UHF tedavisi;
 • Manyetik tedavisi;
 • tıbbi ürünlerle elektroforez;
 • tıbbi tıbbi inhalasyon.

Video: yeşil snot Pediatrician Komarovsky EO

Halk ilaçları ile tedavi

Bir çocukta yeşil sümbütün geleneksel tedavisi, zamanla test edilmiş halk ilaçları ile desteklenebilir. Ancak, bunları kullanmadan önce bazı durumlarda onlar neden sadece daha iyi bir iş olmayabilir, ama aynı zamanda durumun daha kötü hale getirmek için, çünkü, örneğin,, doktorunuzla alerjik bir reaksiyon danışmak gereklidir. İki yaşın altındaki çocuklar için halk ilaçları önerilmez.

Yeşil sümbür ile antiseptik, anti-enflamatuar ve rejeneratif etkisi olan aloe suyu ve tıbbi bitkilerin infüzyonları ile iyi bir etki verilir. Bunlar papatya ve calendula, civanperçemi, adaçayı yaprakları ve okaliptüs çiçekleri içerir. Bu tür bir infüzyon hazırlamak için, bir yemek kaşığı tıbbi hammadde bir kapakla kaplanmış ve oda sıcaklığına soğumaya bırakılan bir bardak kaynar suya dökülür. Daha sonra yönlendirildiği gibi filtreleyin ve kullanın.

Yararlı ve kaynamış su ile seyreltilmiş patates, havuç, pancar, taze sıkılmış meyve suları burun aşılayın. Bu sebzeler doğal antibiyotik olan fitokitler içerir.

Evde, sıvı solunmasını ve mukus salgılarının burun boşluğundan daha iyi çıkarılmasını sağlayacak olan buhar inhalasyonlarını gerçekleştirmek de mümkündür. Bunlardan en etkili olanı, buharların solunmasıdır:

 • bir patates üniformalı haşlanmış;
 • otlar sıcak infüzyonları (papatya, kekik, kadife çiçeği, okaliptüs, adaçayı);
 • çay ağacı, biberiye, okaliptüs, köknar, nane veya kafur esansiyel yağı birkaç damla eklenmesi ile sıcak su (sadece 4 yaşından küçük çocuklar için).

Sağlığı geliştiren ve bağışıklığı geliştiren bir madde olarak, çocuklara bal, ballı çay, köpek gülü, et suyu ya da siyah frenk üzümü ile ılık süt vermek mümkündür.

Soğuk, termal prosedürler yardımı ile. Elleriniz ve ayaklarınız için sıcak banyo yapabilir, içlerindeki ısıtma etkisini güçlendirmek için hardal tozu eklemeniz önerilir. Doğrudan burun bölgesinde, bir akut enflamatuar sürecin yokluğunda, kuru ısı uygulayın (bir tavada ısıtılmış tuz veya şekerle poşetler, sert kaynatılmış ve bir havlu yumurtasına sarılmış).

komplikasyonlar

Çocuğun yeşil renkteki mukoza salgılarının burun boşluğuna sahip olması durumunda, tedavi derhal başlatılmalıdır. Aksi halde, ciddi komplikasyon gelişme riski önemli ölçüde artar, bunlardan biri de hastalığın kronik bir forma geçişidir.

Soğuk mukus, onlar kalın, özellikle sadece dışa burun pasajda tahliye değil, aynı zamanda hava yolunun altına yerleştirilmiş enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir ve boğaz ağrısı, trakeit, bronşit ve hatta zatürreye neden olabilir nazofarenks arka duvarında, aşağı.

Buna ek olarak, küçük çocuklarda burun boşluğu ile bağlanan işitsel tüpün kısa ve geniş olduğu göz önüne alındığında, pratik olarak burun bükülmez, orta kulağın boşluğuna kolayca girer. Sonuç olarak, orta kulak iltihabı gelişmeye başlar. Özellikle bu durum, ebeveynler çocuğun burun ile düzgün bir şekilde yıkanmaması durumunda olur. Nadir durumlarda, enfeksiyon serebral membranlara ve beyin dokusuna yayılır.

Önleyici tedbirler

Çocuğun yeşil sümüğünün önlenmesi, her şeyden önce, ARI insidansını önlemek ve bağışıklık sistemini iyileştirmek ve aynı zamanda soğuk algınlığının zamanında tedavisine yönelik önlemler almaktır. Bunun için ebeveynlerin çocuk için aşağıdakileri yapmaları gerekmektedir:

 • Vitaminler açısından zengin, tam teşekküllü bir diyet sağlamak;
 • genellikle açık havada yürürler;
 • temperleme ve spor yapmak;
 • Çocuğun yaşadığı evde en uygun sıcaklığı (18-19 ° C) ve nemi (% 50-70) koruyun ve genellikle odayı havalandırın.

İnfluenza ve akut solunum yolu enfeksiyonları salgını sırasında, burun boşluğunu oksolen merhem ile yağlamak gereksizdir, insanların kitle konsantrasyonlarını ziyaret etmemeye çalışın.

Çocuk niçin yeşil bir sümüktür ve bu ne anlama geliyor?

Çocuklarda Zelenye sümüğü genellikle ebeveynler tarafından bağımsız bir hastalık olarak algılanır. Bununla birlikte, bu endişe, küçük bir hastanın vücudundaki belirli arızaların sadece bir belirtisi olur. Renkli bir rinitin neden ortaya çıktığını öğrenmek için, bebeği doktora göstermek gerekir. Bu durumda herhangi bir tedavi sadece bir hekimin tavsiyesi üzerine yapılır.

Nazal mukus oluşum mekanizması

Coryza, nazal pasajların mukoza zarının artan çalışması nedeniyle ortaya çıkar. Sızma müsin, tuzlar, su ve epitelyal hücrelerden oluşur.

Aktif bir musin atılımı ile kalın bir rinit ortaya çıkar. Bu madde, mukoza zarını ve zararlı mikroorganizmaları koruyup, solunum sisteminin alt kısımlarına girmesine ve diğer organlara çarpmasına izin vermez.

Bu tür bir koruma bazen çocuğa zarar verir - çünkü enfeksiyon burunda durur, bakteriyel floranın bağlanmasını provoke eder.

Neden yeşil oluyorlar?

Bağışıklık sistemini - özellikle lökositleri ve bakterilerle nötrofilleri - savaşmak, renkli bir rinitin ortaya çıkmasıyla birlikte görülür. Boşaltımların rengi vücudun patojene aktif olarak direnç gösterdiğini gösterir. Kötü niyetli bakteriler koruyucu hücreler tarafından emilir ve onlarla birlikte ölür. Sonuç olarak, lizozomal enzim, myeloperixidase üretilir. Yeşil bir renk tonu vardır - bu yüzden çocuğun yeşil bir sümüğü vardır.

Nazal mukus lekelenmesinin yoğunluğunun, nazal geçişlerdeki patojenik bakterilerin sayısına bağlı olduğu söylenebilir. Çocuğun burnunda daha fazla enfeksiyon ve bağışıklık tepkisi ne kadar aktif olursa, akıntının rengi o kadar parlak olur.

Çocuklarda ortaya çıkma nedenleri

Çocuğun organizması bağışıklık sisteminin kusurlu olması nedeniyle yetişkinlere göre solunum yolu enfeksiyonlarına daha duyarlıdır. 2 ila 7 yıl arasında, çocuklar genellikle burun akıntısına sahiptir.

Çocuğun kendisi enfeksiyonla baş ederse ve her hastalığa antibiyotik kullanımı eşlik etmezse, endişe nedeni yoktur. Hastalıkların yardımı ile vücut bağışıklık oluşturur.

Bir çocuğun yeşil sümüğü varsa, bu, sistemik antimikrobiyal ilaçları acilen almanız gerektiği anlamına gelmez. Bazen kalmak ve uygun bakım koşullarını düzgün bir şekilde düzenlemek yeterlidir. Bu burun akıntısına neyin yol açtığını güvenilir bir şekilde belirlemek mümkündür, muayene ve laboratuvar çalışmalarından sonra kulak burun boğaz doktoru olabilir.

Burundan yeşilimsi akıntı

Gün boyunca yeşil renk tonunun ortaya çıkması, bu çocuğun vücudunda nem eksikliğini gösterebilir. Çoğunlukla, ebeveynler bağımsız olarak bakteriyel floranın yeniden üretimi için elverişli koşullar yaratırlar.

Bebeğin burun akıntısı varsa, ancak sıcaklık yoksa, o zaman temiz havada daha fazla zaman harcamak gerekir. Küçük hastanın bulunduğu odada, serin olmalı.

Çocuğun soğuk olduğuna inanan anneler ve babalar, havayı yoğun bir şekilde ısıtır, böylece kuruturlar. Sıcak ve kuru bir ortamda, enfeksiyon yıldırım hızını artırır. Mukoza zarlarının kurutulmasına her zaman yeşilimsi mukus salımı eşlik eder. Sonuç olarak, vücut, hastalıklarla baş etmeyi bırakıp, bakıcılara doğrudan bir yol açarak teslim olmaya son verir.

Çocuğun yeşilimsi renkli sümüğü az miktarda varsa, boğazda yüksek sıcaklık ve terleme şeklinde ek belirtiler olmasa da, enfeksiyonun daha fazla çoğalmasını önlemek gerekir. Daha fazla yürümek, odadaki havayı nemlendirmek, havalandırmak ve yeterli miktarda sıvı vermek gerekir.

Açık yeşil

Çocuklarda alerjik reaksiyona sıklıkla sıvı yeşilimsi-saydam mukusun salınması eşlik eder. Genellikle renkli bir riniti tedavi eden antibiyotiklerin bu durumda güçsüz olamayacağını anlamak gerekir.

Alerjiler için antimikrobiyal etki için ilaçlar, ilaçlar bağışıklık sistemini baskıladığı için zarar verebilir. Sıvı kıvamındaki açık yeşil bir sümüğün ortaya çıkması, ebeveynlerin bu semptomu son değişikliklerle ilişkilendirmelerine neden olmalıdır.

Belki de evde bir hayvan vardı ya da çamaşır tozu değişti. Ayrıntılı bir inceleme ve alerjenler için bir kan testi, yeni bir semptomun ortaya çıkmasının nedenini belirlemeye yardımcı olacaktır. Çocuğa doktora göstermek için açık yeşil renkteki soğuk algınlığının viral veya bakteriyel etiyolojisini dışlamak gerekir.

Kalın sarı-yeşil

Sarı veya yeşil renkte bir viskoz nazal mukus oluşumu hemen hemen her zaman bir bakteriyel enfeksiyonun bağlanmasına işaret eder.

En yaygın soğuk, şeffaf bir miktar ile ılımlı bir miktarda başlar ve 3-5 gün sonra renklenir ve yavaş yavaş kalınlaşır. Böyle bir değişiklik, vücudun viral bir enfeksiyonla baş edemediğini ve sinüslerde (paranazal sinüsler) iltihaplanma başladığını gösterir.

Sarı-yeşil renkteki yoğun sümük bağımsız tedaviye tabi değildir. Herhangi bir ilaç bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Bu semptomatoloji tipiktir:

 • sinüzit;
 • sinüzit;
 • nazofarenjit;
 • bakteriyel rinit.

Zamanında tıbbi bakımın olmaması, burundaki mukusun durgunluğuna yol açar, bunun sonucu, iltihaplı bir iltihaplanma süreci olacaktır. Benzer şekilde, sarı-yeşil sümük kronik bir aşamaya gidebilir ve çocuk kalıcı bir burun tıkanıklığı yaşamaya başlayacaktır.

Sarı bir gölge ile yeşil mukus izolasyonu adenoidit karakteristiğidir. İstatistikler, nazofaringeal tonsilin inflamasyonu zirvesinin 3-5 yaşında meydana geldiğini göstermektedir. Çocuk aynı anda gece horlaması, burun solunumu ihlali ve otitis şeklinde sık görülen komplikasyonlardan rahatsız olur.

Yeşil hoş olmayan kokular

Eğer sümüğün sarımsı-yeşil renkte boyanması birçok ebeveyne aşina ise, o zaman burnun hoş olmayan bir kokusu gibi bir semptomla, bir yüz yüze gelir.

Tıbbi uygulama yabancı cismin bu şikayetin sık nedenini oluşturduğunu göstermektedir. Dünyayı inceleme sürecinde küçük çocuklar küçük bir detayı veya hatta bir parça yiyecek arayabilirler ve ebeveynler bunu her zaman fark edemezler.

Birkaç gün sonra burun boşluğunda iltihaplanma süreci nedeniyle burun akıntısı ortaya çıkar. Yeşil sümbürün izolasyonu, fetid kokusunun oluşumu ile çürümeye eşlik eder. Ebeveyn memeden hoş olmayan bir koku geldiğini hissederse, mümkün olan en kısa zamanda tıbbi yardım almanız gerekir.

Daha az sıklıkla burundan hoş olmayan bir koku veren çocuk bir ozon tanısı alır.

Bu, sadece mukoza zarlarını etkilemeyen, aynı zamanda kemik dokusuna zarar veren biraz çalışılmış bir inflamatuar hastalıktır.

Bugüne kadar, bu patolojinin başlangıcındaki mekanizma için mantıklı bir açıklama yoktur. Gölün miras yoluyla aktarıldığı varsayımı vardır. Karakteristik bir tezahür, ağızdaki düzensiz şekilli kabukların kalıcı oluşumu olacaktır. Ek semptomlar şunları içerebilir: yanma, kaşıntı, mukoza zarının şişmesi.

Önleyici tedbirler

Yeşil sümüğün ortaya çıkmasını önlemek için, çocuğun bağışıklığını birkaç kriterle güçlendirmek gerekir:

 • Beslenme - yararlı, çok sayıda vitamin içeren, çeşitli;
 • İçme - gün boyunca çocuk yaşına uygun miktarda sıvı tüketmelidir;
 • yürüyüşler - günlük, 2-3 saatten az olmamak, eğer onları reddetmek için bir neden yoksa;
 • konforlu koşullar - çocuğun yaşadığı odada optimum sıcaklık ve nemi sağlamak;
 • duraklama - sadece hastalık yokluğunda.

Bebek hasta ise, şeffaf rinitin yeşile geçişini önlemek önemlidir. Bunun için, mukoza zarını nemlendirmek, temizlemek ve zamanında doktor tarafından önerilen ilaçları kullanmak gereklidir.

Bir çocuğun yeşil sümüğü: nedenleri ve tedavisi

Makalenin içeriği

 • Bir çocuğun yeşil sümüğü: nedenleri ve tedavisi
 • Bir çocukta yeşil yoğun sümüklübölgeyi tedavi etmek
 • Bebeklerde soğuk algınlığı

Sümük rengi neden yeşile döner?

Normal, nazal geçitlerden şeffaf, hafif ve seyrek deşarjdır. Bu, bebeğin mukoza zarının kurumasını ve tozdan arındırıldığını gösterir. Burun akıntısı kötüleşirse, ancak sümük şeffaf kalırsa, çocuk vücudunun alerjiler veya virüslerle mücadele ettiğini söyler. Bu burun akıntısı bir haftalığına koşuyor.

Ama eğer çocukta sümüğün rengi sarı ya da yeşil renkteyse, tedaviye başlamak acildir. Çocukta böyle bir soğuk algınlığı, vücudun bağışıklık ve patojenik bakterilerle savaştığını gösterir. Çocuğun vücudunu korumak için nötrofiller olarak adlandırılan kan hücresi dur. Mücadele sürecinde, yeşil renkte sümbül renklendiren özel maddeler tahsis edilir. Renk doygunluğu daha fazla bakteri daha yüksektir.

Daha çok patojenik bir mikroflora olarak, aşağıdaki bakteri türleri etki edebilir:

 1. Stafilokok.
 2. Pnömokok.
 3. Streptokoklar.
 4. Pseudomonas aeruginosa.

Anaerobik ve diğer bakteriyel türler çok daha az yaygındır. Çocuğun bağışıklığı normal olarak vücudu koruyamazsa, soğuk algınlığına ek olarak diğer zehirlenme belirtileri de eklenebilir. Ne yazık ki, stafilokok ve streptokok bakteriler çok hızlı bir şekilde ilaçlara dirençli hale gelmektedir. Sonuç olarak, bakteriyi yok etmek zordur. Bu nedenle yeşil sümbütün tedavisi zamanında başlatılmalıdır.

Çocuklarda yeşil sümük görünümünün nedenleri

Çoğu zaman internette yeşil sümük sinüzit, sinüzit ve diğer nazal hastalıkların bir sonucu olarak ortaya bu bilgileri bulabilirsiniz. Bu tanım tamamen doğru değil. Yeşil rengin Coryza hastalığı bir belirtidir ve sadece ona eşlik eder. Akut solunum yolu hastalığı ile birlikte görülebilir.

Çoğu zaman, sonbahar-kış döneminde sümük görünür. Daha az sıklıkla yaz aylarında bakteri yakalayabilirsiniz. Bu genel vitamin eksikliği ve vücudun artan duyarlılık kaynaklanmaktadır.

Yeşil sümük görüntüsünü provoke edebilen bakteriler, havadaki damlacıklar tarafından iletilir. Üst solunum yoluna girer girmez burun akıntısı ortaya çıkar. İlk başta sıvı, bol ve şeffaf olabilir. Eğer bu aşamada bunu tedavi etmeye başlamıyorsanız, sümüğün doğası değişir. Sümük rengi büyür ve kalınlaşır. Hasta burun pasajlarındaki ağrıdan ve tıkanıklık hissinden şikayet edebilir.

Olası komplikasyonlar

Forumlarda sümüğün doğasını gözlemlemek için tavsiyeyi yerine getirebilirsiniz. Bazıları kullanılmış mendilleri toplayıp sümbütün daha karanlık olup olmadığını görmeyi tavsiye eder. Tedavinin sadece renklerinin zaten koyu yeşil olması durumunda başlaması tavsiye edilir. Bu tür tavsiyelere uymanız durumunda, ebeveynler çocuklarını kolayca komplikasyonlara getirebilir.

Bakteriler, tedavi edilmezse vücutta daha fazla hareket edebilirler. Bir çocuk baş ağrısından şikayet etmeye başlayabilir. Onun hayali kötü olacak ve sıcaklık yukarı sıçrayabilir.

Solunumun rahatsızlığı ve bakterilerin burun sinüslerinde hızlanan gelişme, burun sinüslerinin uzantılarında iltihaba yol açabilir. Sonuç olarak, bir doktor bir sinüzit tanısı koyar.

Ayrıca, kataral tedavinin yokluğu nedeniyle, aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

1 yaşın altındaki çocuklarda yeşil sümüğün tedavisi

Bir bebeği tedavi etmeye başlamadan önce, bir kulak burun boğaz uzmanına veya çocuk doktoruna başvurmak zorunludur. Sonuçta, küçük bir vücut için, uyuşturucu, iyiden daha fazla zarar vermeyecek şekilde seçilmelidir.

Bebeğin bulunduğu odanın durumunu izlemek gereklidir. Bahçede yaz veya kış mevsimi yaşanmaz, günlük havalandırmanın yapılması gerekir. Ebeveynlerin, odanın içindeki hava kuru olmayacak şekilde mikro iklimi evde tutmaları gerekmektedir. Dairede düşük bir nem varsa, bir hava nemlendirici satın almaya değer. Aşırı durumlarda, "dede" yolunu kullanabilir ve aküye ıslak havlu koyabilirsiniz. Onlardan gelen nemin buharlaşmasının bir sonucu olarak, odadaki hava oldukça ıslak hale gelecektir.

Bebek çok küçükse, sümük ona güçlü bir rahatsızlık verebilir. Çocuk sırtında yatarken sabit bir pozisyonda olduğu için, sümük, nazofarenksin arka duvarı boyunca birikir. Bebek, nefes almayı kolaylaştırmak için özel bir cihaz veya tıbbi armut ile çıkarılabilir. Bir doktor burnundaki damarları daraltabilecek ilaçlar reçete edilebilir. Ayrıca, durulama için deniz tuzu ile fizyolojik çözümler veya çözümler genellikle reçete edilir. Bir doktor ciddi bir hastalık teşhis ederse, antibiyotik reçete edilir.

Bir bebeğin sümüğünün oldukça kalın olduğu durumlarda, bir aspiratör ile emmeye çalışamazsınız, ancak sıradan bir tüple çıkarın. Bunu çok basitleştirin. Sadece bir pamuklu ped almak ve konik, gergin bir turunda elde edilecek şekilde bükmek gereklidir. Bebeğin burun pasajına enjekte edilir ve büküm hareketleri bebeğin burnundan sümüklerle çıkarılır.

İşlemden önce sümüğü çıkarma işlemini kolaylaştırmak için, her burun deliği bebeğine 1-2 damla saline damlatabilirsiniz. Doktor yumuşatmak için diğer ilaçları reçete edebilir. Çoğu zaman bileşimlerinde oksimetazolin içerirler.

Aspiratör sümüklü çocuğu çıkarmadan önce, nipeli ağızdan çıkarmak gerekir. Aksi halde, bebek bir kulak barotravma alabilir.

Çocuğun durumunu kolaylaştırmak için, aşağıdaki ilaçlar ENT tarafından yazılabilir:

 1. Nazivin bebeğim.
 2. Otrivin bebeğim.
 3. Ksilen.
 4. Sülfasil sodyum.
 5. Vibrocil.

Son ilaç, sadece bebeğin burnundaki damarları daraltmakla kalmaz, aynı zamanda anti-alerjik bir etkiye de sahiptir.

Burun içine damlayan ilaçların soğuk olması gerekmez.

Bebeğin her burun geçişine birkaç damla anne sütü düşürmek için bir halk ilacı vardır. Böyle bir yöntem kanıtlanmamıştır. En iyisi, iyi bir şey yapmayacak. Anne sütünde bulunan laktoz, birçok anaerobik bakterinin çoğalması için ideal bir substrattır. Ve annesi onun hareketleriyle bebeğin durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Soğuk algınlığı azaltmaya yardımcı ilaçlara ek olarak, doktor genç vücudun koruyucu güçlerini artırmak için genel yönlendirme ilaçları reçete edilebilir. Çoğu zaman bu ilaçlar interferon veya influferondur.

Soğuk algınlığı tedavisinde bebeklerin ilaç olarak sprey kullanmamaları önemlidir.

Büyük çocuklarda yeşil sümüğün tedavisi

Bir doktoru olan daha büyük çocuklar nebülizör veya inhalasyon cihazı ile solunum yoluyla reçete edilebilir. Alete bağlı olarak, şifalı bitkilerin mineral sularını, salinlerini veya tuzlarını soluyabilirsiniz.

Çocuk inhalerin çalışmasından korkuyorsa, bir tabaktan veya küçük bir tencereden nefes alıp verebilirsiniz. Tüm güvenlik önlemlerine uymak ve bebeğin sıcak bir sıvı dökmesine izin vermemek önemlidir.

Bir yaşın altındaki çocuklar gibi, çocuğun burnu sürekli temizlenmelidir. Eğer çocuğun kendisi burnunu nasıl üfleyeceğini bilirse, ona gerektiği kadar sormak gerekir. Soğuk algınlığı yoğun ise ve bebek tek başına sümükten kurtulamazsa, bir aspiratör kullanılmalıdır.

Bir yıldan büyük çocuklar aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

Ayrıca doktorlar burnunuzu yıkamanızı tavsiye ediyor. Bunu yapmak için kendiniz yapabilirsiniz, ancak tuzu içeren bitmiş bir ürünü satın alabilirsiniz:

Nazal geçitlerin şişmesini azaltmak için doktorda antihistaminikler reçete edilebilir.

önleme

Bir çocukta yeşil sümük görünümünü önlemek çok basittir. Çocuğun her gün temiz havada belli bir zamana ihtiyacı vardır. Yürüyüş sırasında, pencereleri evinizde açık bırakabilirsiniz, böylece tesisler havalandırılır. Çocuğun bağışıklığı yüksek düzeyde olmalıdır. Bu nedenle, sonbahar-kış döneminde bir çocuk için vitamin kompleksleri alma olasılığı hakkında bir çocuk doktoru ile konuşmak yararlıdır.

Çocuğun diyet dengeli ve açık olmalıdır. Çocuk, vitamin ve eser elementler bakımından zengin çeşitli sebze ve meyveleri yemelidir.

İnfluenza ve diğer akut solunum yolu hastalıklarının salgınları döneminde, sadece aşırı durumlarda büyük insan konsantrasyonlarını ziyaret etmek gerekir. Bebeğin burnunun altında az miktarda oksolen merhem sürün.

Çocuk yeşil sümüklüdür

Çocuklarda burun akıntısı, özellikle küçük çocuklarda sık görülür. Burun pasajları çok dardır ve içlerindeki mukoza astarı hassas ve hassastır. Burundan deşarj her zaman ciddi bir hastalığın başlangıcını göstermez. Alerjik veya diğer enfeksiyöz olmayabilirler. Ama bu belirtiyi görmezden gelemezsin. Özellikle de telaffuz edilirse, deşarjın rengini çok fazla söyleyebiliriz. Çoğu zaman, yuvalar yeşil renk farklı tonları edinir. Bakalım çocuğun yeşil sümükü varsa, ne anlama geliyor?

Makalenin içeriği

Yeşilin tonu ne demek

Bir çocukta yeşil sümük varsa, nedenleri çok farklı olabilir. Öte yandan, sadece patojen mikroorganizmaların - virüslerin veya bakterilerin - içeri girdiği söylenebilir. Dahası, daha yoğun ve daha yoğun olan akıntı, daha sonra hastalık meydana gelir. Bu nedenle, renk sümüğü, doktorun doğru bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olan önemli bir faktördür.

Yeşil sümük, değişen yoğunluktaki bir çocukta bu anlama gelir:

 • Çocuğun yeşilimsi sümüğü, hastalığın başlangıcını işaret ettiği için en çabuk iyileşir. Bu durumda, hala güçlü ilaçlar kullanamazsınız ve ev ilaçları ile başa çıkmaya çalışabilirsiniz. Ancak 1-2 gün içinde durum iyileşmeye başlamazsa ve burun akıntısı daha yoğun ve bol hale gelirse - biri doktora başvurmalı ve güncel kimyacı ilaçlarını kullanmalıdır.
 • Çocuğun açık yeşil sümüğü, hastalığın gelişiminin devam ettiğini ve tedavi için kullanılan ilaçların işe yaramadığını söylüyor. Belki de bebek zayıf bağışıklığa sahiptir ve aktif olarak çoğalan bir enfeksiyonla baş edemez. Böyle bir durumda, genellikle antibiyotikler ve immünomodülatörler bağlanır. Ancak doktor randevularına karar vermelidir.
 • Sarı-yeşil sümüklü bir çocukta kalın, ancak kokusu olmadan - hastalığın bakteriyel doğasının açık bir göstergesidir. Vücudun kendi hastalıklarıyla mücadelesi, ama zaten yardıma ihtiyacı olduğunu işaret ediyor. Bu aşamada, antibiyotik ile burun damlaları iyi yardımcı olur. Lokal olarak hareket ederler ve uygun şekilde kullanıldığında, mikroflorayı bozarak mideye girmezler. Orta kulak iltihabını önlemek için genellikle gömme ve kulakları öneriyoruz.
 • Bir çocukta yeşil kokulu sümük, pus'un burun sinüslerinde biriktiği bir işarettir. Bu durumda, antibiyotiklerle tedaviye acilen başlamak gerekir. Erteleme, enfeksiyonun hızlı yayılmasını ve çok ciddi komplikasyonları (sinüzit veya önitis) tehdit etmektedir. Bir çocuğun pürülan sümüğü çok tehlikeli, çünkü orta kulak iltihabı veya iltihaplı orta kulak iltihabı provoke edebilir.

Anneler için çocuğun yeşil sümeni çok nadir göründüğünde bunu hatırlamak önemlidir. Patojenik mikroorganizmaların neden olduğu herhangi bir hastalığın erken evresinde, burun akıntısı renksizdir.

Sadece ölü bakteriler ve nötrofiller mukozada biriktikçe, sümük yeşil bir renk kazanır. Bu nedenle, anı kaçırmamak ve mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak önemlidir.

Önleme yöntemleri

Çocuğun yeşil sümbürünü tedavi etmek çok zor olmasa da, onların görünmesine izin vermemek daha iyidir. Basit koruyucu önlemler bebeği güçlendirmeye, bağışıklığını güçlendirmeye ve bulaşıcı bir hastalığın olasılığını azaltmaya yardımcı olur:

 • Çocuğun bulunduğu odada hava, taze olmalıdır - düzenli olarak havalandırılmalıdır;
 • Toz sadece güçlü bir alerjik rinit neden olmaz, aynı zamanda burnunda birikir, tıkanır ve iltihabı provoke eder, bu nedenle her sabah ıslak bir temizlik gerekir;
 • Bebeğin yeterli beslenmeye ihtiyacı vardır; vitaminler, mineraller ve eser elementler bakımından zengindir;
 • Sağlıklı bir çocuk her gün temiz havada olmalı ve yürüyüş için giyinmeli, hava şartlarına göre yapılmalıdır;
 • bebeğin tavlanmasını sağlamak için önlemler almak gerekir - orta düzeyde egzersiz ve su prosedürleri bu konuda tam olarak yardımcı olacaktır;
 • mevsim boyunca, havadaki damlacıklar tarafından iletilen hastalıkların özellikle aktif olduğu, bir çocuğu okula veya anaokuluna gönderdiği zaman, burnu oksolin merhemiyle yağlamak daha iyidir - bu, enfeksiyonu durduracak ve enfeksiyonu önleyecektir.

Çocuklarda yeşil sümük görünmeyecek şekilde mükemmel bir önleme aracıdır, burnun düzenli olarak deniz tuzu çözeltisi veya şifalı bitki özleri (papatya, adaçayı, vb.) Ile yıkanmasıdır. Bu, biriken mukustan burun geçişlerini temizleyecek ve patojenik mikroorganizmaların yeniden üretimi için elverişsiz bir ortam yaratacaktır.

Bebek zaten hasta olduğunda, burun günde 3 kez yıkanabilir (tercihen damlalar içinde kazmadan önce). Fakat dikkatli bir şekilde yapılmalıdır - büyük bir su basıncı altında, sümük Östaki borusuna girebilir ve bir otiti kışkırtabilir.

Annenin çocuğun sağlığına yönelik özenli tutumu, hastalığın ilk belirtilerini zamanında tespit etmeyi ve tedaviye hemen başlamayı sağlar. Hastalık ile evde başa çıkabileceğinden emin değilseniz, o zaman bir doktora danışın emin olun!

Yeşil sümük ne anlama geliyor?

Soğuk algınlığımız her zaman 3-4 hafta sürer. Sümüğün ilk günleri saydamdır, daha sonra kalınlaşır ve yeşil olur. Açıkla, yeşil sümük ne anlama geliyor?

17 Ekim 2008, Perşembe günü yayınlandı 10:04
Güncellendi 11/01/2016
- Hastalıklar, muayeneler

Sorumlu Komarovsky EO

Viral ve alerjik rinit ile, sümük, bir kural olarak, şeffaf. Bakterilerin üreme mukus da sarı-yeşil spektrumu renkte mukus lekelenmeye neden olan, beyaz kan hücreleri ve ölü bakteri oluşturmak gerçeği ile eşlik eder. Orada ne kadar çok bakteri varsa, renk ne kadar doyurulursa o kadar yeşil olur. Bu nedenle, yeşil alanlar, rinitin bakteriyel veya karışık (örn., Viral-bakteriyel) olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, yeşil sümük, çocuğu antibiyotiklerle beslemek ve (veya) antibakteriyel bir şey içine burun damlatmak için hemen gerekli olduğu anlamına gelmez. Bazen (ya da daha doğrusu, çok sık, daha doğrusu - Çoğu durumda, yeşil sümük içinde) yıkamak düzenli, sadece yaşam tarzını değiştirmelidir, yürümeye başlar (ve daha sık ve daha uzun yürüyüş) evde ve hatta çocuk yatak odası serin nemli hava modunda oluşturmak Tuz çözeltilerinin yardımıyla kalınlaştırıcı mukus.

Bir çocukta yeşil sümük problemini çözmek için sekiz yol

Burun akıntısı her zaman bela getirir. Özellikle de bebekte ortaya çıktıysa. Rinit uykuya, iştahın kötüleşmesine müdahale eder, çocuk çabucak yorulur, çoğu zaman kaprislidir. Anneler için özel bir korku, çocuktan yeşil sümükten kaynaklanır. Nereden geliyorlar? Onlarla nasıl başa çıkılır ve hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir? Bunlar ebeveynlere en çok ilgi duyulan sorular.

Yeşil sümbülü ne zaman görebilirim?

 1. Akut solunum yolu hastalıkları (ARI). Bir kural olarak, bu, sonraki bakteriyel bağlantı ile viral bir enfeksiyondur, bu nedenle de akıntının rengi yeşildir, bu da hayati aktivitenin ürünleri ve bakterilerin çürümesi ile belirlenir. Nazal mukozada bulunabilen en yaygın bakteri türleri streptokok ve stafilokoklardır. Bu bakterilerin hepsi küçük bir miktardır, fakat bağışıklıkta bir azalma olduğunda - bunların sayısı artar, bu da atılımların yeşil rengi ile kendini gösterir.
 2. Alerjik rinit. Herkes, nazal mukoza ödemiyle, bol mukus akıntısı, kaşıntı ve hapşırma ile karakterize olduğunu bilir. Alerjenle etkileşimde bulunur. Belirli bir burun akıntısı için mukusun yeşil rengi, bakteri florasının büyümesi durumunda ortaya çıkar.
 3. Komplike rinit. Onlarla birlikte, yeşil sümük dışında, bir çocuk pürülan ve lekelenme akıntısına sahip olabilir. ORZ'yi tedavi etmedikleri veya işlerin kendi başına gitmesine izin verdikleri durumlarda ortaya çıkarlar.

Genellikle kurşun aşağıdaki komplikasyonlara:

 • sinüzit (sinüzit, etmoidit, sfenoidit, frontalit);
 • orta kulak iltihabı;
 • nazofarenjit;
 • menenjit;
 • bronşit ve pnömoni;
 • burun kanaması.

Yeşil sümbülü tedavi etmenin yolları nelerdir?

Burun durulama

Yeşil sümbül tedavisine başlamanın en iyi olduğu ilk ve çok önemli nokta budur. En iyi serum fizyolojik ile durulayın. Farklı konsantrasyonlarda olabilir. Yaşamın ilk aylarında çocuklarda zayıf% 0.9'luk bir çözelti veya izotonik kullanılır.

Daha büyük çocuklar için% 2.4'lük bir tuz konsantrasyonuna sahip hipertonik bir çözelti kullanılır. Durulamadan sonra, tüm mukusun buruntan mümkün olduğu kadar uzaklaştırılması önemlidir.

Büyük bebekler burunlarını patlatabilir, ancak bebekte yeşil sümük varsa, bir aspiratör veya armut kullanmalısınız.

Deniz suyunun dayalı ilaçların bol vardır ( "akvamaris", "Akvalor", "Kviks", "Mizah", "MARIMER", "Physiomer" vd.), damlacıklar, spreyler ve tozlar şeklinde Hangi kaynamış su ile seyreltilir ve burnun yıkanması için özel bir cihaza doldurulur.

Orada talimatlara göre doğumdan itibaren kullanılabilir tip "Akvalor Bebek", aerosol formülasyonu vardır ve yaşamın iki hafta ile "Physiomer" her ne kadar bir yıl altında bir çocuk, bir damla kullanılması önerilir.

Vazodilasyon damlaları

Bol bir mukus ayrımı olduğunda kısa bir kurs uygulayın.

Damlatmak için, o frekansla ve o konsantrasyonun doktorun kaydettiği miktarla birlikte o miktardaki veya miktarındaki miktar gereklidir! Vazokonstriktif ilaçların yanlış kullanımı çocuğun aşırı dozda kalmasına neden olabilir ve burun akıntısını tedavi ederek bebeği dikkatsizce yoğun bakım ünitesine gönderebilirsiniz.

En çok kullanılan ilaçlar: "Nazol Baby", "Nazivin", "Vibrocil", "Otryvin".

Antibakteriyel ilaçlar

Sadece genel durum kötüleşirse, sıcaklığın, sarhoşluk belirtilerinin belirtilmesi durumunda kullanılırlar. Doz ve ilaç sadece bir doktor tarafından seçilir.

grupları, aşağıdaki en sık kullanılan antibiyotikler: Geleneksel penisilinler ( "Flemoksin Soljutab"), korumalı penisilinler ( "Augmentin"), sefalosporinler ( "Supraks"), makrolidler ( "Azitroks" "Sumamed").

Lokal terapi olarak, bileşimde bir antibiyotik ile çeşitli damlalar ve spreyler vardır. Bunlar "Isofra", "Polidex" gibi ilaçlar.

Yenidoğanda yeşil sümük varsa, tercih edilen ilaç sodyum sülfasilin damlasıdır.

Tam bir antibiyotik tedavisi görmek gerekiyor, 2 gün sonra pes edemezsiniz, çünkü daha iyidir. Komple tedavi daha etkilidir ve gelecekte antibiyotik direncine neden olmaz!

Yerel antiseptikler

 • "Protargol", gümüş iyonları içeren ve büzücü, anti-enflamatuar, antiseptik etkilere sahip bir preparattır. Eczanede% 1 ve% 2 olur. Çocuklukta sadece% 1'lik bir çözelti kullanılır;
 • Miramistin 3 yıldan beri uygulanan bir burun spreyidir;
 • "Pinosol" doğal esansiyel yağlar içerir. Anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve lokal immün sistemi uyarıcı etkiye sahiptir. İçinde bulunan E vitamini, kan damarlarının duvarlarını güçlendirir. 2 yıldan atandı.

antihistaminikler

Diğer ilaçların yan etkilerini önlemek için sadece soğuk algınlığı ve alerjik çocukların alerjik doğası için reçete edilir. Burun akıntısı olan tüm bebeklerde antihistaminik kullanımı okuryazar olarak kabul edilmez.

Isınma merhemleri, yamalar, dikkat dağıtıcı ilaçlar

 • aşırı dikkatli ve 2 yıldan önce olmayan ısınma merhem, t. Uygun şekilde kullanılmadığında yanıklara neden olabilir. Onlar ısınma, anti-inflamatuar antiseptik ve anti-tahriş edici etkiye sahiptir. soğuk yağlamak burun kanat ( "Doktor anne") ve toz haline üst göğüs, kalp kaçınarak ve ayak de, daha önce eşit parçaya (terebentin merhem) bebek krem ​​ile karıştırılır;
 • "Magikoplast" burnundaki bir sıva ve "Sopelka" giysileri için bir yama, mentol ve okaliptüsün esansiyel yağlarını içerir, inhalasyon prensibine göre hareket eder;
 • balsam, damla, "Zvezdochka" inhaler antimikrobiyal, dikkat dağıtıcı ve lokal olarak tahriş edici etkilere sahiptir. Kompozisyonda sadece doğal bileşenler bulunur, 2 yıldan itibaren uygulanır.

Diğer ilaçlar

 • "Rinofluimucil" - kombine bir preparat, kalın mukus seyreltme, ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur ve vazokonstrüktif bir etkiye sahiptir. 2 yıl geçerlidir;
 • "Sinupret" sebze bileşenlerine (kuzukulağı, mürver ve çuha çiçeği çiçekleri, mineçiçeği özü, ana kök) dayalı bir preparattır. Antiviral, anti-inflamatuar, immün sistemi uyarıcı, anti-ödem, balgam söktürücü etkisi vardır. Bir çocukta yeşil sümük, çeşitli sinüzit, bronşit, otit tedavisinde kullanılır. "Sinupret" üç şekilde mevcuttur: drajeler veya tabletler, damlalar ve şurup. En küçük şurup için, 2 yıldan düşebilir ve 6 yıldan beri tabletler.

Soğuk algınlığı ile fizyoterapi

 • çeşitli bitkilerin (papatya, adaçayı, okaliptüs, kalendula) soğumalarının inhalasyonu;
 • burun boşluğunun ultraviyole ışınlanması;
 • UHF tedavisi;
 • ionotherapy;
 • Elektroforez.

Bir bebekte burun akıntısı nasıl tedavi edilir?

Daha büyük çocuklarla tedavi seçimi açısından daha kolaydır. Yeni doğmuş çocuğa davranmaktan mı? Seçim çok büyük değil. Yukarıda bazı noktalar dile getirildi.

Ama ben her şeyi daha detaylı tartışmak isterim. Aşağıdaki önerileri gözlemlemek önemlidir:

 • klozetin yürütülmesi, deniz suyu damlalarıyla durulanması, özel bir küçük armut ile mukus emilmesi, günde birkaç kez gereklidir;
 • yeşil sümük varlığında, çocukta sodyum sülfasilin damlalarını kullanır;
 • Vazokonstriktif ilaçlar sadece% 0.01'lik bir konsantrasyon ile "Nazivin";
 • Böyle bebekler sürekli tıbbi gözetim altında olmalıdır, çünkü basit burun akıntısı sıklıkla bronşit veya zatürre ile sona erer.

önleme

Önleyici tedbirler:

 • temiz havada yürür ve odanın sık sık havalanmasını sağlar;
 • bağışıklığın sertleştirilmesi ve güçlendirilmesi;
 • tam beslenme ve vitamin alımı;
 • Çok sayıda insanın bulunduğu yerlere (dükkanlar, klinikler ve benzerleri) çıktığınızda, nazal mukozaya oxolin merhem sürün;
 • Yaz aylarında çocuğu şehir dışına çıkarmak, şehir tozundan ve yaygaradan uzak tutmak istenir.

Yetkili KBB doktorları ve çocuk doktorları hastalıkla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Sev ve çocuklarına iyi bak!

Bir çocuğun yeşil burun mukusu üzerinde Doktor Komarovsky

Çocuklarda burun akıntısı hastalıklarının çok çeşitli eşlik eder ve en yaygın "çocuk" belirtilerden biri olarak kabul edilir. Kuru dan bol için ve burun mukus rengi - - gri açık ve sarı-yeşil pürülan için bütün ebeveynler en çeşitli olduğunu biliyoruz.

Ebeveynler genellikle yeşil nazal mukus varsa bir bebeğe ne vereceğini bilmezler. Ve bu soru tanınmış çocuk doktoru Evgeny Olegovich Komarovsky'ye döndü.

Çocuklarda burun akıntısı o kadar sık ​​görülür ki, deneyimli anneler ve babalar arasında panik oluşmaz. Bununla birlikte, rahat edemezsiniz, çünkü rinit ile zamanında yardım (doktorlar soğuk algınlığı bu şekilde) ciddi komplikasyonları önlemek için yardımcı olacaktır. Nazal mukusun rengiyle, soğuk algınlığının kökenini belirlemek ve hatta nedenlerini tahmin etmek için yeterince kolaydır. Bu bilgi, bebeği doğru şekilde tedavi etme fırsatı verecektir. Çocuğun sümüğünün neden yeşil olabileceğini anlayalım.

Ve daha net bir şekilde, nazal mukus oluşumunun nedeninin sonraki videoda Dr. Komarovsky'ye yardımcı olacağını anlayın.

10 çocuğun 9'unda, soğuk algınlığı virüslerden kaynaklanır. Viral rinit çocukluk çağı rahatsızlıkları arasında tartışmasız liderdir. Gerçek şu ki, virüsler çocuğun organizmasını nazofarenks yoluyla daha sık ve çok nadiren gözlerden geçirir. Doğal koruma, burnun içine nüfuz ettikten hemen sonra mukusun oluşmasını engellemek ve virüslerin daha fazla nüfuz etmesini önlemek için mukus üretilecek şekilde düzenlenir. Bu durumda mukus çok üretilir, şeffaf ve sıvıdır. Bu fenomenin solunum-viral enfeksiyonunun en başında, ebeveynler "burun akıntısından" derler.

Eugene Komarovsky sıvı bol miktarda mukusun bebeğe tamamen zararsız olduğunu vurguluyor, ana şey kalınlaşmasına veya kurumasına izin vermemek. Çok fazla protein içeren kurutulmuş mukus içinde olduğundan, farklı bakterilerde çok serbest hale gelir. Sümüğün rengi değişiyor.

Yoğun ve yeşil mukus, soğuk algınlığının veya karışık doğasının bakteriyel karakterinden söz eder - viral-bakteriyel. Bu durumdaki renk, ölü bakterilerin ve savaşta düşmüş olan nötrofillerin varlığından kaynaklanmaktadır. Burundan akan renk paleti ne kadar yeşil olursa, karışık rinit olasılığı da o kadar yüksek olur. Sarı-yeşil sümük her zaman sadece hastalığın bakteriyel formu hakkında konuşur.

Yeşil sümükte antibiyotik almak gerekli olup olmadığını, Dr. Komarovsky bir sonraki sayısında anlatır.

Viral rinitte, lenfositler, mukus, bakteriyel nötrofiller ve alerjik hücrelerde eozinofil baskındır. Bunun bilinmesi, Komarovsky'ye göre rinitin gerçek nedenini bulmayı ve bu ya da tedaviye yeterince uyum göstermemesini sağlar. Burundan bir bebek, tohum ekiminde bir balçık ve bu veya diğer hücrelerin sayısıyla - savunucuları, bebeğin organizmasının, sürekli olarak savunmaya çalıştığı şeyden belirlenir.

Daha önce de belirtildiği gibi, mukusun yeşil rengi, ölmekte olan nötrofiller özel bir maddeyi serbest bıraktıklarında görünür, bu da bu tür bir renk verir. Bu nedenle, yeşil snot Komarovsky'nin ortaya çıkması, işaretin oldukça elverişli olduğunu düşündürmektedir - koruyucu hücrelerin acil görevlerini yerine getirmeye başladıklarını göstermektedir.

Bakteriyel rinit hakkında

Genellikle ebeveynler viral bir enfeksiyonda burun mukusu sıvı kıvamını korumak için başarısız olduktan sonra ortaya çıkar. Ancak bazen görünüşe neden olan bakteriler sorumludur. Bu rinit bazı özel semptomlarla karakterizedir: burnun "kaşıntıları" nın erken bir aşamasında, çocuk alerjilerde olduğu gibi burnu hapşırmaya ve çizmeye başlar. Bu evre, hastalığın alerjik formundan farklı olarak, uzun sürmez - yaklaşık 2-3 saat, daha sonra burun salgılarından 3-5 gün sonra sıvı kalınlaşan mukus, hızla kalınlaşmaya başlar.

Burun tıkanıklığı ortaya çıkar, çocuk burun pasajları, gözyaşı, baş ağrısı, iştah azalması, kokuları tamamen ayırt etme veya kısmen yok olma kabiliyetindeki şişlik nedeniyle burun nefeslerinden muzdariptir. Son aşamada, oldukça yoğun olan yeşil ve sarı burun salgılarını gözlemleyebilirsiniz.

Bebeklerde, özellikle 1-3 aylıkken, soğuk algınlığı fizyolojik olabilir ve bunun için yeni bir yaşam alanına adapte edilebilir.. Bu tür bebeklere yönelik tüm prosedürler sadece ilgili hekime danışıldıktan sonra yapılmalıdır, ancak bebeklerin tedavisine yönelik genel yaklaşım, daha büyük çocukların tedavisinde olduğu gibi aynıdır.

tedavi

Yeşil salgıların eşlik ettiği burun akıntısı nasıl tedavi edilir, en iyi şekilde hastalığın gerçek nedenini belirleyebilen bir doktor tarafından tarif edilir. Hem farenjit hem de anjina olabilir. Görev, oldukça ciddi olabilen komplikasyonları önlemektir - otitis, sinüzit sıklıkla, bakteriyel soğuktan sonra ortaya çıkar, ki bu uygunsuz ya da hiç tedavi edilmemişti.

Komarovsky, bir sonraki videoda bebeğin mukus burnunu nasıl temizleyeceğini açıklayacak.

anneler tutum memeleri oldukça polar için: bazıları bu ciddi bir hastalık olduğuna inanıyoruz ve hemen antibiyotik gerektiren başlar, diğerleri cebinde bununla mendil oldukça rinit ile baş inanıyoruz ve yeşil sümük ile böyle bir bebek bile anaokuluna almak olabilir.

Eugene Komarovsky ebeveynleri sağduyulu çağırıyor. Yukarıdaki uçların içine düşmek gerekli değildir. Bakteriyel soğuğu tedavi etmek için ve antibiyotiksiz olmak mümkündür, ancak yine de tedavi etmeniz gerekir.

Sarı ve yeşil sümük ile soğuk algınlığı için anaokulu veya okul ziyareti daha iyi zamanlara kadar ertelenmesi daha iyidir. Ve nazal mukusun normalleşmesini yapmak. Bunun için pahalı ilaçlar gerekmiyor, Evgenie Olegovich diyor, bazen uygun koşullar yaratmak oldukça kolaydır.

Bebeğin yaşadığı odada ebeveynler% 50-70 seviyesinde nemlendirilmiş hava yaratmaya çalışacaklarsa balçık kurulamayacak ve kalınlaşmayacaktır. Bu bir nemlendirici ile yapılabilir., O pahalıya mal olur ve ailenin mali kaynaklar satın izin vermez, sen kış aylarında pilde özel vinç mandalı alabilir ve her mevsim, sen ıslak havlu asmak serbestçe nihayetinde buharlaşması ve böylece, bir leğen su koymak balık ile küçük bir akvaryum satın - hem bilgilendirici hem de yararlı olacak.

Sıcak olduğu bir odada sümük neredeyse anında kurur ve enfeksiyon çok hızlı ilerlemeye başlar. Bu nedenle, bir oda termometresi alıp asınmalı ve odadaki hava sıcaklığının 18 derecenin altına düşmemesini ve hiçbir durumda 20 derecenin üzerine çıkmamasını sağlamalısınız.

Bakteriyel soğuğu olan Cope çok yararlı ve temiz havadır. Komarovsky, antibiyotiklerin damlatılması yerine, yürüyüşe gitmeyi önerir. Bir bebek sokakta daha fazla zaman geçirecektir (doğal olarak, vücut sıcaklığının artması olmadan), mukoza zarlarının daha hızlı ıslanmasına neden olur ve vücut tam olarak bakteri ile yüzleşme fırsatına sahip olacaktır.

Ve bir bütün erişilebilir "ilaç" su. Çocuk daha fazla içerse, mukus yakında sıvı hale gelir ve doğal olarak nazal pasajlardan kolayca çıkarılır. Komarovsky, çocuğun vücudunun sıcaklığına eşit bir sıcaklıkta içecek vermenizi önerir. Böylece sıvı daha çabuk emilecek ve bağırsak duvarları tarafından emilecek, bu da sonucun beklemek için uzun sürmeyeceği anlamına geliyor.

Ilaçlar hakkında

Evgeny Komarovsky, ilaç damlalarının ve soğuk algınlığı hastalarından gelen spreylerin, çocuğun burnuna pes etmediği anda, ilk etapta düşünüldüğünü söylüyor. Aslında, doktordan özel talimatlar ve randevular olmadan bunu yapmak zorunda değilsiniz. Soğuk algınlığının en yaygın nedeni virüsdür ve bu nedenle çocuklarda rinitin% 90'ı herhangi bir ilaçla tedavi edilmemelidir, çünkü doktor antibiyotiklerin virüslere karşı etkisiz kalmasına ve vazokonstrüktörün de düşmesine inanmaktadır.

Bir emzik nasıl tedavi edilir, Dr. Komarovsky aşağıdaki konuda anlatacağım.

Tüm istisnasız olarak, soğuk algınlığındaki eczane sadece semptomları geçici olarak ortadan kaldırır, fakat hiçbir durumda rinit nedenini tedavi etmezler, Komarovsky diyor. Vazokonstrüktif damlalar ("Naphthyzine", "Nazivin", Nazol, "vb) genellikle 3-5 günten fazla kullanıldıklarında ilaç bağımlılığına neden olabilirler. Uygulamada ayrıca bir takım yan etkilere sahip oldukları için büyük özen göstermeleri gerekmektedir. Bu grubun birçok ilacı henüz 2 yaşına girmemiş çocuklar için yasaklandı.

Çoğunlukla, bakteriyel rinit için önerileri karşılamak için, "Framitcetin", "Isofra" ve diğerleri gibi antibiyotiklerle ilaçların damlatılmaya başlanması mümkündür. Bunlar iyi ve etkili ilaçlar, diyor Komarovsky, ama bazen tamamen gereksiz. Daha doğrusu, çoğu durumda, kesinlikle gerekli değildir. çocuk burun durulama tavsiyelerine ek olarak tabii bir doktor şiddetli geçtiği, ile irinli rinit vardır ve belki antibakteriyel etki damla ve kesinlikle reçeteli doktor üzerinde, bir resepsiyon alanı olduğu yerde, eczanelerde hazırlanan bile karmaşık damla tayin yürürse. Ama o bir bakteriyel örnek belirli bakterilere kazanmak için en kısa sürede ihtiyaç tam olarak bilmek sonra yaptı.

Eğer doktor ön analizler yapılmadan antibiyotiklerle damla yazmazsa ve çocuk memeden pürülan akıntıya neden olmazsa ve tüm şikayetler yeşil sümük ile kaplıysa, Komarovsky bu tedavinin uygun olmadığını düşünür.

Bir eczane ilacını seçmeye başlamanın tek nedeni alerjik rinittir. Fakat bu durumda bile, bunu kendiniz değil, doktora yapmalısınız.

İpuçları

Yeşil sümüklere hiç izin verilmez. eğer buruntan sıvı ve şeffaf akıntıya zamanında ve doğru cevap verirse, rinitin ilk aşamasında görülür. satın bir kuruş için olabilir "Pinosol", "Ekteritsid" ve en normal tuz, - Yukarıda belirtilen ve daha sık ek olarak burun nemlendirici hazırlıklarını salinle burun yıkama veya kazma, burun yollarını nemlendirmek için Ebeveynler, "doğru" iklim koşulları oluşturmak gerekir herhangi bir eczanede. kurumasını önlemek için, Yevgeni Komarovsky göre, tek yoğun damlatma ile mümkündür - her bir burun deliğine yarım saat her pipet. Zarar olmaz.

Mümkün olan en kısa zamanda, çocuğa burnunu üflemesi öğretmelisin. Bu beceri, burun iltihabı tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ancak, soğuk algınlığı içinde, bebek çaresizlik etmez çünkü bebek sümük yaşından dolayı sümük kalmaz. Eczanelerde, küçük aspiratörler satılır, bu da aşırı mukusun nazal geçitlerden hızlı bir şekilde tahliye edilmesine yardımcı olur.

Sarı-yeşil veya yeşil sümüklü akan burun akıyorsa eş zamanlı olarak öksürük ile Komarovsky, "iki kuşu tek bir taşla öldürmek" tedavisinde mümkündür. Böyle "ACC" olarak İlaçlar, sen bronşlarda Çocuğunuzun öksürük-inceltme mukusu verebilir ve bu ilaçların solunum sistemi mukozası üzerinde hareket beri etkili nazal mukus nemlendirme "Ambroksol".

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir anjinada bir boğazın gargaralanması için hidrojen peroksitin mümkün olup olmadığı

Angina bademcik iltihabı ve tüm organizmanın işinde genel bir bozulma tezahür eden akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir, özellikle ilkbahar-sonbahar döneminde, vücudun vitamin eksikliğinden ve keskin bir hava değişiminin etkisine bağlı olarak ortaya çıkar.

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi Solunum hastalıkları soğuk ARVI ve ARI grip öksürük zatürree bronşit KBB hastalıkları Burun akıntısı antritis bademcik iltihabı Boğaz ağrısı kulak iltihabıBoğaz ağrısı nasıl yapılırNasıl olur da gece için boğaz ağrısı olsun?