Loading

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Angina ya da akut tonsillit, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin gözlendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalık çocuklar, adolesanlar ve yaşlılar arasında görülür. Angina nasıl tedavi edilir?

Anjina nedenleri ve belirtileri

Angina, yaygın olarak görülen bir hastalıktır; bu bulgu, farinksin mukoza zarının iltihabıdır.

Patojenler - hemolitik streptokok grubu A, stafilokoklar, vb. Patojenik mikroorganizmalar vücuda iki şekilde girebilir: çevre ve iç odaklardan.

Boğaz ağrısı gelişimini provoke eden ana faktörler:

 • Vücudu alt soğutma.
 • Azalmış bağışıklık.
 • Ertelenmiş bulaşıcı hastalıklar.
 • Beriberi.
 • Nazofarenks hastalıkları.
 • Ağız hastalıkları.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerin enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Anjinin ilk semptomları, patojenlerin vücuduna girdikten 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Hasta vücut ısısında, üşüme, başağrısı, halsizlikte bir artışa sahiptir.

Boğaz ağrımsı kötüleşmeye başlar, hasta yutulduğunda acı verici hislerle karşılaşır. Bu arka plana karşı iştah kötüleşir ve uyku rahatsız olur. Ayrıca lenf düğümleri artar ve palpasyon kaydedilir.

Bademcikler üzerinde küçük sarı noktalar veya pürülanlar bulabilirsiniz. Hemen aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurun:

 • Vücut ısısında keskin bir düşüş.
 • Cildin solması.
 • Boğazda yoğun ağrı.
 • Nöbetlerin görülmesi.
 • İdrar hacmini azaltmak ve rengini değiştirmek.
 • Hava eksikliği.
 • Yan kısımda, sternumun arkasında veya sırtın alt kısmında ağrı.

Yukarıdaki tehlikeli semptomlar gözlenirse, bir ambulans ekibini aramalı veya derhal doktorunuzu aramalısınız.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjin formu ve hastalığın ciddiyetini belirledikten sonra tedavi reçete edilir.

Kurs ve semptomlarda farklı olan çeşitli anjina türleri vardır:

 • Catarrhal anjina. Kolay bir akım ile karakterizedir. Bu form yumuşak damak iltihabı yokluğu ile karakterizedir. Enflamatuar süreç bademciklerin mukoza zarını etkiler ve iç tarafa uzanmaz.
 • Foliküler boğaz ağrısı. Bu, catarrhal formun bir uzantısıdır. Sadece mukoza değil, aynı zamanda folikülleri de etkiler. İltihaplı hale gelirler ve bir irin birikmesi vardır. Incelendiğinde, epitel boyunca görünen sarı veziküller bulabilirsiniz. Boyutları yaklaşık 1-3 mm'dir.
 • Lacunar tonsillit. Sarı-beyaz kaplama girintilerde yer alırken, palatine bademciklerin lakunalarının iltihabı ile karakterizedir. Foliküler formun aksine, lacunar angina daha şiddetli ilerler.
 • Fibrinoid tonsillit. Bu form, etkilenen alanda beyazımsı-sarı bir filmin oluşumu ile karakterize edilir. Bu lacunar anjina bir sonucudur ve şiddetli zehirlenme ile karakterizedir.
 • Herpetik bademcik iltihabı. Herpetik doğanın boğazında döküntüler vardır, ancak herpes enfeksiyonu ile ilgisi yoktur. Hastalığa enterovirüs neden olur.

Angina invulevrable mi?

Göğüs iltihabı bulaşıcı hastalıklar anlamına gelir ve oldukça bulaşıcıdır. Anjina patojenleri hastadan sağlıklı bir kişiye çeşitli yollarla bulaşabilir: hava ve temas.

Çok sayıda patojen bir konuşma sırasında, hapşırma, öksürme sırasında serbest bırakılır. Enfeksiyon taşıyıcısı ile aynı odada kalış sırasındaki enfeksiyon olasılığı yüksektir.

Enfeksiyözlük derecesi, patojen tipine ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır.

Daha az ölçüde, anjin temas ile bulaşır. Bakteriler bulaşıkları, çatal bıçak takımı, oyuncak, yemek vb.

Mantar anjina daha az derecede bulaşıcılığa sahiptir. Mantar pek çok insanın mukoza zarında yaşar, bu yüzden immün baskılama zayıfladığında kendilerini hissettirir. En büyük tehlike bakteriyel ve viral enfeksiyonlardır.

İlaç tedavisinin prensipleri

Tedavi anjin formuna ve çocuğun genel sağlığına bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir.

Anjina tedavisi ile enfeksiyonla mücadele ve semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Tedavi genellikle ayaktan tedavi edilir, ancak ciddi anjina durumunda, hasta hastaneye yatırılır. boğaz ağrısı, tıkanıklık, spreyler ve pastilleri :. Bioparox, Geksoral, Tantum Verde, Septolete, Strepsils vb Bu ilaçların kullanılarak plak oluşumu vücut üzerinde yerel bir etkiye sahip olmadığını belirtiler azaltmak için.

Bir furacilin, borik asit, sodyum bikarbonat çözeltisi ile durulamak yararlıdır. Yüksek sıcaklıkta antienflamatuar etki ile antipiretik ilaçlar alın: Parasetamol, Panadol, vb.

Antihistaminiklerin alımını reçete edebilir: Suprastin, Loratadin, Claritin, vb. Bu ilaçlar genel tedavi rejimine dahil edilir. Tahriş olmuş bir boğazın semptomlarını azaltırlar. 5 günden fazla kullanılmazlar.

Boğaz ağrısı antibiyotik kullanmadan tedavi edilmez.

Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalıdır. Diğer aile üyeleriyle iletişimi dışlamak önemlidir. Bunu yapmak için, hastaya ayrı bir tabak, havlu ve başka şeyler tahsis edin.

Ne zaman antibiyotik kullanmak

Olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden, doktor reçetesi olmayan bir antibiyotik seçmek kesinlikle yasaktır.

Anjina genellikle hemolitik streptokok veya stafilokoktan kaynaklanır, bu nedenle patojenlerden kurtulmak için antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Angina'nın doğada viral, bakteriyel ve fungal olabileceği ve bakteriyel anjina için antibiyotik kullanımının önerilebileceği unutulmamalıdır.

Bir antibiyotiği doğru şekilde seçmek için, bakteriyel enfeksiyonun ilaca duyarlılığı belirlenir.

kullanılan çocuk penisilinler ve makrolidler :. amoxil, Flemoksil Soljutab, Augmentin, Sumamed, Duratsef vb anjin tedavisi için dozaj formu bulamaç şeklinde olan çocuklar için seçilir ve tabletler halinde yetişkinler için olan. Bir antibakteriyel ilaç tayin ederken, doktor hastalığın şiddetini, hastanın ağırlığını ve yaşını, bakteri türünü dikkate alır. 7-10 gün boyunca antibiyotik alırlar.

2 gün içinde herhangi bir iyileşme gözlenmezse, bu, etken maddenin bu tip antibiyotiğe dirençli olduğunu gösterir.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Bu durumda, doktor ilacı değiştirmeye karar verir. Patojenik mikroorganizmaların bir kısmı tekrar çoğalır gibi, belirtilerin kaybolması sonrasında bile antibiyotik almayı bırakın.

Antibakteriyel ilaçlar doğal mikrofloraya baskı yapar, bu nedenle tedavinin bitiminden sonra probiyotik kullanımı önerilir. Anjin tedavisi antibakteriyel ilaçlar kullanmıyorsa, otitis, sinüzit, glomerülonefrit, ensefalit vb. Gibi ciddi komplikasyonlara neden olur.

Inhalasyon nebulizatörünün iletimi

Bir nebülizör ile inhalasyon, çocuklarda angina tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntemdir

Şifa inhalasyonları, anjinin semptomlarını tedavi etmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Bu yöntem bademciklerin iltihaplı kısımları üzerinde lokal bir etkiye sahiptir.

Angina için ilaçları, tıbbi et suyu, tuzlu su, Klorofililpt, Miramistin, Furacilin, Dioksidin vb.

Randevu alarak, doktor antibiyotik kullandı - Gentamycin, Fluimutsil, vb İltihabı ortadan kaldırmak ve mukoza zarını nemlendirmek için sıradan maden suyu kullanabilirsiniz.

İşlem yemekten sonra 1.5 saat sonra yapılmalıdır. Solunduğunda, bir saat kadar yememelisiniz. İşlemin süresi çocuğun yaşına bağlı olarak 2 ila 10 dakika arasında olmalıdır.

Çocuklar için prosedür, mukoza zarını yakmamak için dikkatle yapılmalıdır.

İnhalasyonlar yüksek sıcaklıkta, ilaçlara karşı alerjik reaksiyon, anjinin pürülan şekli, kalp ve akciğerlerin bazı hastalıklarında gerçekleştirilmez.

Angina ile artan sıcaklık: nasıl aşağı çekmek

Çoğu zaman, boğaz ağrıları için tedavi başlangıcından birkaç gün sonra sıcaklık normalleşir.

Angina'ya daima yüksek ateş eşlik eder. Bu, vücudun patojenlerin girişine verdiği tepkidir. Katarreli anjina ile sıcaklık 38 dereceye yükselir ve lacunar ve foliküler formlar ile 40 dereceye kadar bir artış kaydedilebilir.

Subfebril sıcaklığı (38 dereceye kadar) yıkmak için gerekli değildir ve endeks yükselirse, hastaya antipiretik bir ajan vermek zorunludur.

 • Paracetamol ile sıcaklığı azaltabilirsiniz. Bu ilaç çeşitli dozaj formlarında ve diğer ticari isimler altında mevcuttur: Piranol, Panadol, Adol ve diğerleri.
 • Çocuğa sıcaklığı düşürmek için şurup ve mum (Ibuprofen, Ibufen, Cefekon, Efferalgan, vb.) Verilmesi tavsiye edilir.

Antipiretik, tedavinin temeli değildir ve sadece sıcaklık yükseldiğinde sistematik olarak alınır. Ayrıca hastaya cömert bir içecek verilmelidir. Dogrose, kızılcık suyu ve diğer içeceklerin et suyunun kullanılması yararlıdır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Çocuklarda angina tedavisi için en iyi halk tarifleri

Anjina'nın geleneksel olmayan tedavi yöntemleri semptomların ortaya çıkışını azaltır, ancak patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmaz. İlaç tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır, daha sonra hasta değişiklik üzerinde daha hızlı gidecek.

Boğaz ağrısı tedavisi için popüler halk tarifleri:

 • Propolis. Rutubeti bir propoliste ıslatın ve bademcikleri günde birkaç kez yağlayın.
 • Sarımsak. Bir parça kavanozu elde edinceye kadar birkaç diş sarımsak, kabuk ve öğütme yapın. Sonra bir bardak süt ekleyin, kaynatın ve soğumaya bırakın. Bir çay kaşığı günde birkaç kez alın.
 • Limonlu bal. Bir bardak içinde doğal bal dökün ve ona 1/2 bardak limon suyu ekleyin. Her şeyi iyice karıştırın ve her saatte bir çay kaşığı için kullanın.
 • Incir ile süt. Küçük bir tencereye bir bardak süt dökün, kaynatın ve birkaç kuru incir yaprağı ekleyin. Sonra serin ve iç ve meyveleri ye.
 • Aloe'nun tentürü. Bir kaç aloe yaprağı alın, öğütün ve kavanoza koyun. Şekerle uykuya dalmak ve beklemek için, meyve suyu başlayacak. Bundan sonra votkayı dökün ve 2-3 gün bekletin. Günde 3 kez bir kaşıkla aç karnına alın.
 • İçeride, tatlı yonca, papatya, dereotu tohumları, okaliptüs bir kaynatma kullanılması tavsiye edilir. Mukus boğazını tahriş etmeyecek şekilde tıbbi etleri sıcak bir biçimde kullanmayın.
 • Anjina ayak banyolarında etkilidir. İyi bir sonuç elde etmek için suya 2 çorba kaşığı kuru hardal ekleyebilirsiniz. İşlemden sonra, sıcak çorap giyiniz. Sıcak banyoları yüksek sıcaklıkta ve hastalığın pürülan bir şekle geçmesi yasaktır.

Anjina ile sıkıştırır: olabilir ya da değil

Votka kompres - anjinada en etkili kompreslerden biri

Kompreslerin anjina tedavisinde güvenli bir yöntem olduğu düşünülmektedir. Ağrıyı hafifletmeye ve boğaz ağrısının semptomlarını azaltmaya yardımcı olurlar.

Ancak, bademcikler üzerinde hiçbir ülser olmadığı zaman, kompresin sadece hastalığın gelişiminin başlangıcında uygulandığı unutulmamalıdır. Isınma kompresleri pürülan anjina, fronküloz, ateş, kalp hastalığı, dermatit ile yapılamaz. Bu durumda, diğer kompres tiplerini kullanmanız önerilir.

Anjinada en sık görülen kompresler:

 • Lahana yaprağı Bu, ağrı rahatlaması için çok etkili bir ilaçtır. Lahana yaprağını her 2-3 saatte bir boğazına uygulamak ve bir fularla sabitlemek gerekir. Ayrıca lahanadan da bir turta yapabilir ve boğaz bölgesine koyabilirsiniz.
 • Votka Sıkıştır. Gazlı bez alın, birkaç katman yapın ve votka ile nemlendirin. Daha sonra boğaza takın ve gıda filmi ile kaplayın. Bir eşarp ile top. 6-7 saat bekleyin. Votka yerine, seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.
 • Patates Sıkıştırması. Birkaç patates al, kaynat ve bir püre yap. Sonra bir kaşık dolusu yağsız yağ ve birkaç damla iyot ekleyin. Ortaya çıkan karışım yumuşak bir beze konur ve boğaza konur.
 • Tuzlu çözelti. Bir bardak suya, 2 yemek kaşığı tuz sulandırın, gazlı bezleri nemlendirin ve boğaz bölgesine koyun.
 • Pancarlı kompres. Pancar kaynatın ve rendeleyin. Elde edilen kütle, bir filmle sarılmış, boğaz üzerine konulan, 2-3 tabaka gazlı bez arasında dağıtılır. Bir eşarp ile top.

Çocuklar için sıkıştırmalar sadece 3 yıl içinde yerleştirilebilir. Ön çocuk doktoruna danışmanız tavsiye edilir.

Nasıl ve nasıl gargara

Anjina ile, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde en iyi etkiyi elde etmek için gargara yapılması önerilir. Şifalı otlar veya soda-tuz bileşimlerine dayalı yerel antiseptiklerin çözümlerini kullanabilirsiniz.

Bu prosedür, boğaz ağrısını ve iltihabı azaltmanın yanı sıra mukoza zarını nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Gargara papatya, adaçayı, kadife çiçeği, meşe kabuğu, tel, vb. Bir kaynatma ile gargara edilebilir.

Durulama için diğer eşit etkili tarifler:

 • Sarımsak infüzyonu. Birkaç sarımsak karanfil dilimleyin, doğrayın ve 100 ml kaynamış su dökün. Kap sıkıca kapatılır ve 5-6 saat bekletilir, daha sonra durulama yapılabilir.
 • Elma sirkesi. 250 ml ılık suda, bir çay kaşığı sirke ekleyin, karıştırın ve günde 3-4 kez gargara yapın.
 • Pancar suyu 200 ml taze sıkılmış meyve suyunda, su ile seyreltilmiş bir kaşık sirke ekleyin. Daha sonra bir su banyosunda ısıtın ve durulayın.
 • İyot çözeltisi. 0.5 litre ılık suda 5 damla iyot ekleyin. Bir kaşık deniz tuzu veya sofra tuzu ekleyebilirsiniz. Tiroid bezi ile ilgili problemleriniz varsa, bu reçeteyi kullanma olasılığınız hakkında doktorunuza danışmalısınız.
 • Sodo-tuz çözeltisi. Bir bardak kaynar suya, bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin ve karıştırın. Çözelti soğuduğunda, amaçlanan amaç için kullanılabilir.

Gargara her 2-3 saatte bir ve hatta daha sık gereklidir. İşlemden sonra bir süre yiyemezsin. Komplekste tüm yöntemleri uygularsanız, kısa bir süre içinde bademcik iltihabından kurtulabilirsiniz.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocukta angina: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Angina, soğuk mevsimde çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Gruplardaki çocukların tek bir vaka veya grup hastalığı olabilir. Angina, farklı yaşlardaki çocuklardan etkilenir. Yaşamın ilk yılında akut tonsillit çok nadirdir, ancak şiddetli seyrinde farklıdır.

nedenleri

Olguların% 90'ında 5 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık görülen patojenler beta-hemolitik streptokoklardır. Her beşinci çocuk için, anjina stafilokok ile birlikte stafilokok veya kombine bir enfeksiyondur.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina genellikle viraldir.

Bu neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsleri;
 • sitomegalovirüs;
 • Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleozun nedensel maddesi);
 • solunum sinsityal virüsü.

Angina da mantar, pnömokok, spiroketlere neden olabilir.

Enfeksiyon kaynağı anjina (hastalığın akut fazında veya iyileşme aşamasında) veya beta-hemolitik streptokokların “sağlıklı” taşıyıcısıdır. Enfeksiyonun bulaşması, havadaki damlacıklar tarafından daha sık meydana gelir, ancak temas eden hane (bulaşıklar, oyuncaklar, havlular) veya bulaşmış yiyecekler yoluyla kontamine olabilir.

Enfeksiyöz bir hasta, hastalığın ilk günlerinden. Tedavi olmadan, bulaşıcı dönem 2 haftaya kadar sürer. Bakteriyel anjina için antibiyotik tedavisi bu süreyi ilacın başlangıcından 2 güne indirir.

Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • hipotermi;
 • yorgunluk;
 • irrasyonel beslenme;
 • soğuk içeceklerin kullanımı;
 • vücutta enfeksiyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, otit, vb.);
 • önceki viral enfeksiyonlar;
 • azalmış bağışıklık.

Çocuklarda anjin çeşitleri

 • birincil - bağımsız bir hastalık;
 • sekonder - başka bir hastalığın arka planında göründü - bulaşıcı (difteri, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ateş) veya enfeksiyöz olmayan (kan hastalığı, lösemi).

Patojen türüne göre anjin, bakteriyel, viral, fungaldir.

Angina şiddeti:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • Nekrotizan.

semptomlar

Kuluçka süresi birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. Başlangıç ​​akuttur. Anjin tipi ne olursa olsun, karakteristik belirtileri şunlardır:

 • titreme ile yüksek (39 0 C ve üzeri) ateş;
 • boğazda ağrı (yutma, sonra kalıcı);
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ağrılılık ve çocuğun kaprisleri;
 • bademcikler, kemerler ve yumuşak damak kızarıklık ve şişlik;
 • Submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Belirtilen sarhoşluk belirtilerinde, kardiyovasküler sistemden semptomlar görülebilir: çarpıntıların hızlanması, arter basıncının depresyonu, bir elektrokardiyogramda bir miyokardiyum hipoksisinin özellikleri. Daha büyük çocuklar göğüs ağrısından şikayet edebilir.

Bakteriyel anjinadaki kan analizinde idrarın analizinde tek bir kırmızı kan hücresi ve protein olan lökosit sayısı ve hızlanan ESR görülür.

Boğazdaki lokal değişiklikler anjin tipine bağlıdır:

 1. Catarrhal anjin, bademciklerin şişmesi ve kızarması, zehirlenme belirtileri ve submandibular lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Bazı uzmanlar bu tezahürleri, bu tür çeşitli anjinanın varlığını inkar eden farenjit (mukoza boğazının iltihabı) olarak görürler.
 2. Lacunar anjinası: Bu belirtilere ek olarak, bir spatula ile iyice temizlenen beyaz-sarı bademciklerin yüzeyindeki lakünlerden veya irin adacıklarından gelen pürülan bir akıntı karakteristiktir.
 3. Foliküler anjin, boyuna yuvarlak pürülan noktalar olarak bakıldığında açıkça görülebilen, 1-2 mm çapa kadar püstüllerin bademciklerinin submukozal tabakasında farklılaşmaktadır. Boğazdaki fotoğraf, yıldızlı gökyüzüyle karşılaştırılır.
 4. Ülseratif-nekrotik (ülseratif-membranöz) bademcik iltihabı: bademcikler yüzeyinde nekroz kirli gri bölgeler oluşur. Ölü dokunun ayrılmasından sonra, düzensiz kenarları ve tabanı olan derin ülserler oluşur.
 5. Çeşitli ülseratif-filmli anjina zayıflamış çocuklarda görülen Simanovsky-Plaut-Vincent anjinadır. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, hafif bir zehirlenme ile bademciklerin kızarıklık ve ödeminin bir arka planına karşı düzgün bir taban ile ülseratif bir defekt oluşumu ile karakterizedir. Aynı zamanda ülseratif stomatit oluşabilir.
 6. yüzeyde kızarıklık ve şişme, gevşek beyaz lekeler: Viral bademcik başında ve onların arka plan üzerinde akıntılı belirtiler (burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve konjunktivit) bademcikler değişiklikler vermesinin karakterizedir. Balçık farinksin arkasından akar. Herpetik boğaz ağrısı ile, gökyüzünde ve bademciklerde küçük kabarcık döküntüleri görülebilir.

tanılama

Boğaz ağrısı tanısında:

 • ebeveynlerin ve çocukların sorgulanması;
 • farinksin guttural ayna ile incelenmesi;
 • Boğazdan ve burnundan Lefler sopasına bir leke (difteri hariç);
 • patojeni izole etmek ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik inceleme için bir faringeal yayma;
 • yaygın kan ve idrar testi.

tedavi

Boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın. Bir çocuğun kendini tedavi etme riski, komplikasyonların ortaya çıkması veya uygunsuz tedavi ile kronik bir süreçtir. Ayrıca, anjina türünü bağımsız olarak belirlemek mümkün değildir, difteri olarak böyle tehlikeli bir hastalığı dışarda tutmak mümkün değildir.

Bazı bölgelerde difteri insidansının olumsuz durumuyla bağlantılı olarak, anjinaya sahip tüm çocuklar bir hastanede tedavi edilir. Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklar için ağır hastanede yatış gerekli, ciddi eşlik eden hastalıkları olan çocuklar: diyabet, böbrek hastalıkları, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları.

Evde tedavi edilirken, çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ona ayrı bir bulaşık ve hijyen ürünü ayırmak tavsiye edilir. Ateş zamanında yatak istirahati belirlenir. Zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek sağlamak gerekir.

Angina karmaşık tedavisi içerir:

 • patojen üzerindeki etkileri - antibiyotik tedavisi veya antiviral, antifungal ilaçlar;
 • antihistamin (antialerjik) ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • probiyotikler;
 • lokal tedavi (gargaralama, spreylerle sulama, bademciklerin yağlanması, emici tabletler);
 • koruma modu.

Tedavi, patojen tipine bağlıdır. Eğer klinik belirtiler anjinin tipini belirlemek için yeterli değilse, doktor 2 gün boyunca semptomatik tedaviyi reçete edebilir (boğazdan bulaşan smearın bakteriyolojik analiz sonuçlarına kadar).

Viral boğaz ağrısı durumunda, doktor antiviral ilaçları (Viferon, Anaferon, Kipferon, vs.) seçecektir. Mantar enfeksiyonu durumunda antifungal ilaçlar (Nistatin, Flukonazol, vb.) Kullanılacaktır. Anjina Simanovsky ile bakteri anjina ile aynı tedavi uygulanır.

Herhangi bir şiddetin bakteriyel anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. İdeal olarak, seçilen patojenin (streptococcus, staphylococcus, pneumococcus) duyarlılığı dikkate alınarak antibiyotik verilir. Streptokok enfeksiyonu ile tercih edilen ilaçlar en etkili ve en çok bağırsak mikroflorası üzerinde çok az etkiye sahip olan penisilindir.

İlk ilaç dizisi Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave'dir. Hazırlıklar tabletlerde ve süspansiyonda üretilir (bebekler için). Bir antibiyotik dozu çocuk doktoru tarafından belirlenir. penisilinler veya bu ilaçların intoleransı patojen direnci durumda çocuk makrolitler (Sumamed, Azitromisin, Azitroks, Hemomitsin, Macropen) atanır.

Sefalosporinler (Cefalexin, Cephurus, Cefixim Suprax, Panzef, vb.) Nadiren kullanılır - alternatif antibiyotik tedavisinin bir çeşidi olarak.

Antibiyotik tedavisinin seyri, streptokokları tamamen yok etmek ve komplikasyonları önlemek için 10 gün sürmelidir. Sadece Sumamed 5 günlük bir kursla alınabilir, çünkü uzun süreli bir antibiyotiktir.

Doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini 3 gün sonra değerlendirecek, genel durumu, sıcaklığı, boğazdaki lokal değişiklikleri değerlendirecek, ancak sağlık durumunu iyileştirdikten ve sıcaklığı normale döndürdükten sonra çocuğu alarak antibiyotiği durduramayacaktır.

Doktor, bir sprey şeklinde lokal aksiyon Bioparox antibiyotik reçete edebilir. Çocuğa verilen genel amaçlı antibiyotiğin yerini almaz. Çocukların tedavisi için sülfanilamid preparatları geçerli değildir.

Alerjik reaksiyonun oluşmasını önlemek için antihistaminikler kullanılır (Cetrin, Peritol, Zirtek, Fenistil vb.).

Uzmanlarda vitamin preparatlarının atanması konusunda belirsiz görüş. Bazıları vitamin komplekslerinin (Alfabe, Centrum, Multitabs) restoratif tedavisi olarak reçete etmeyi önerir. Diğerleri ise, sentetik vitaminlerin vücudun alerjik ruh halini artırdığını ve bu nedenle çocuğun yiyecekle birlikte alması gereken vitaminlerin olduğuna inanmaktadır. Karar eczane şeklinde vitamin içmek için ise hastalık organizmanın döneminde en yoğun görüntüler ilgili tüm maddeler ilave mineral ve vitaminlerin emilimi basitçe ne olacak değildir, çünkü onların Resepsiyon, sadece tam iyileştikten sonra başlatılmalıdır.

Antibiyotiklerle tedavi, disbiyoz gelişmesini önlemek için probiyotiklerin (Lineks, Bifidumbacterin, Biobakton, Bifiform, vb.) Zorunlu reçete edilmesini gerektirir.

Anginadaki ateş, pürülan baskınlar ortadan kalkıncaya kadar sürer. Etkili bir antibiyotik ile tedavi yapılırken, genellikle yaklaşık 3 gün içinde kaybolurlar. Bu süspansiyon veya fitil olarak antipiretikler uygulanacaktır önce (Parasetamol, Panadol, Nurofen, Efferalgan, Nimesulid ve diğ.).

Çocuk doktoru tavsiyesi

Boğazın (yardımcı çocuklarda) durulanması ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için spreylerin uygulanması ile boğaz ağrısının tedavisinin yardımcı aracı gün boyunca tekrarlanır. Herhangi bir hastalık için aynı ilacı kalıcı olarak kullanmamanız, ancak bunları değiştirmemiz tavsiye edilir.

Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir ve boğazını hafifçe sulandırır, vokal telleri refleks spazmına yol açmamak için ilacın yanağına yönlendirir. Bebekler için bir emziği bir spreyle tedavi etmek mümkündür. Geksorallspray, Ingalipt, Lugolspray kullanıyorlar.

2 yaşındayken gargara yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Durulama için, Miramistin% 0,01 çözeltisi, hidrojen peroksit (bir bardak ılık su 2 yemek kaşığı), Furacilin (her bardak su için 2 tablet) uygulayabilirsiniz.

İyi bir etki, bitkisel soğuma ile (çocukta alerjisi yoksa) durulama sağlar - papatya, adaçayı, nergiz. Eczaneden satın alınan hazır koleksiyonu (Rotokan, Ingaphitol, Evkarom), soda-tuz solüsyonunu (kabartma tozu ve tuz unu ve 5-7 damla iyot su bardağı) kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 5 yaşından itibaren, çocuklara ağızda emilmeye yönelik tabletler vermek mümkündür (Strepsils, Stopangin, Faringosept, Geksoral tabs, vs.). 5 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları önerilmez, çünkü yabancı cisim ile boğulma riski vardır.

Isınmanın sıkıştırdığı belirtilmelidir. anjina ile buhar inhalasyonları yapılamaz.

Sıcaklığı 38,5 ° C'nin altına düşürmeyin, çünkü ateşle, patojene karşı antikorlar daha aktif olarak üretilir. Çocuğun yüksek sıcaklığın arka planında nöbetin başlangıcına olan eğilimi, bebeklerde zaten 38 0 C hatta 37.5 0 C'ye düşürmek zorunda kalır.

İlaçlar ateşi azaltmamışsa, halk ilaçlarını uygulayabilirsiniz: bebeği soyun, vücudu nemli bir havluyla veya sulandırılmış votka suyuyla nemlendirilmiş bir mendille silin. Çocuğun çay (ahududu, kuş üzümü, kızılcık), meyve suları, mors ile içilmesi gereklidir.

Yemeklerden sonra yerel tedavi önerilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır. Yerel bir prosedürden 30 dakika sonra, bebeği besleyip sulamayın.

Tüp-kuvars boğazında ve lenfadenit tedavisinde fizyoterapinin genişlemiş lenf düğümleri üzerinde UHF'yi atar.

komplikasyonlar

Geç başlayan veya yanlış tedavi, çocukta bağışıklık zayıflamış anjina sonrası komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur. Eklemlerde nefes darlığı, çarpıntı, şişlik ve ağrı varsa, şişlik, ciltte kanamalar varsa derhal doktora başvurmalısınız.

Anjina komplikasyonları olabilir:

 • akut otitis media;
 • bir apse veya flegmonun olası gelişimi ile birlikte submaksiller lenfadenit;
 • paratonsillar veya faringeal apsesi;
 • Kalp hastalığının ve kalp yetmezliğinin gelişmesi ile romatizma;
 • miyokardit (kalp kasının iltihabı);
 • Enfeksiyonun kan içine girmesi ve sepsisin gelişmesi, menenjit;
 • böbrek hasarı (glomerülonefrit) ve idrar sistemi (piyelonefrit);
 • hemorajik vaskülit;
 • romatoid artrit;
 • bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi.

Çocuğa taburcu edilmeden önce komplikasyonları önlemek için Bicillin-3 bir kez uygulanır. Tedaviden sonra komplikasyonların zamanında teşhisi amacıyla, genel bir idrar ve kan analizi, EKG reçete edilir. Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, çocuk doktoru çocuğu bir haftalık muayeneyle bir ay boyunca izler. Hastalıktan 7-10 gün sonra çocuk, fiziksel efordan (beden eğitimi dersleri, spor bölümlerindeki dersler vb.), Aşılardan ve Mantoux reaksiyonundan kurtulur.

Anjinin profilaksisi

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • çocuğu temperleme;
 • binaların hijyenik bakımı;
 • süper soğutmaların bastırılması;
 • çocuğun vücudundaki enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi;
 • rasyonel beslenme;
 • günlük rutine bağlılık;
 • zayıflatılmış çocuklara ilaç önleme (Bicillin-3 veya Bicillin-5) atanması.

Ebeveynler için özgeçmiş

Ebeveynler çocuğun anjina ciddiye almalıdır. Bu görünüşte banal enfeksiyon geç veya yanlış tedavi durumunda ciddi hastalığa neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin seyrini gözlemlemek özellikle önemlidir.

Tedavi edilmeyen veya yanlış muamele edilen her onuncu çocuk, gelecekte sakatlığa yol açabilecek bir kalp krizi geliştirir. Daha az şiddetli anjinin başka komplikasyonları yok.

Hastalığın ilk gününden itibaren bir çocuk doktoru veya KBB doktoruyla görüşmeli ve tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmelisiniz. Kendi kendine ilaç onarılamaz sonuçlara yol açabilir. Anjinadan sonra çocuğun doktor gözetimini ihmal etmeyin!

Program "Doktor Komarovsky Okulu" çocuklarda angina tedavi belirtileri ve yolları ayrıntıları:

Evde çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Çocuk boğaz ağrısı şikayet ediyor mu? Yutması ve boğazının kırmızı olması zor mu? Bunun nedeni anjina veya akut tonsillit olabilir.

Bu belirtilere ek olarak, bebeğin genel durumu kötüleşir, zayıflık ortaya çıkar, sıcaklık artar. Bu halsizlik belirtileri, akut solunum yolu viral enfeksiyonları gibi diğer hastalıkların belirtileri olabilir.

Ancak, anjin, bademciklerin artması ve kızarması ve bunun üzerinde pürülan bir tortu görünümü ile karakterizedir. Çocuğun boğazını ve damaklarını inceleyerek sadece bir doktor doğru teşhis verebilir.

Çocuklarda angina tipleri, ilk belirtiler ve semptomlar

Bebeğin sıcaklığı 38.5 dereceye, boyundaki şişmiş lenf düğümlerine yükselirse, yutulması güçtür ve karın ağrısından şikayetçi, doktora başvurmak gerekir.

Anjina nedenleri olabilir:

 1. Özellikle sonbahar veya kış aylarında azalmış bağışıklık;
 2. Mevsimsel virüs;
 3. Streptococcus bakterileri;
 4. Tahriş edici maddeler (duman, küf, toz vb.);
 5. Hasta ile iletişim (akut tonsillit, havadaki damlacıklar ile bulaşır).

Doktorlar üç ana boğaz ağını ayırt eder:

 1. Catarrhal anjina. Bu boğaz ağrısının en yaygın ve kolay şeklidir. Sıcaklığın 37-38 ° C'ye yükseltilmesi, boğazda minör ağrı, lenf düğümlerinde artış ve bademciklerin kızarması ile karakterizedir. Hastalığın bu formu 1-2 gün sürer. Fakat bir doktor görmezseniz, hastalık daha şiddetli bir şekle girebilir;
 2. Foliküler boğaz ağrısı. Bu anjina formu ile, durum keskin bir şekilde bozulur, boğaz ağrısı daha güçlüdür ve sıcaklık 40 ° C'ye yükselir. Çocuklar eklemlerinde, mide bulantısında ağrı hissedebilirler. Pürülan foliküller palatine bademcikler yüzeyinde görülebilir, lenf düğümleri büyük ölçüde genişler. Hastalık 7-8 gün sürer;
 3. Lacunar tonsillit. Bu hastalık şekliyle, irin sarı-gri bademciklerin neredeyse tüm yüzeylerini kaplar. Doktor, spatulaların pürülan çökeltilerini dikkatlice çıkarabilir. Hastalığın seyri 7-8 gündür.

Angina ayrıca diğer hastalıklara, örneğin difteri, kızıl ateş, grip, mononükleoz vb.

Web sitemizin yayınında neden doğru göz seğirmesi okunabilir.

Bu makalede artan göz tansiyonu ne kadar tehlikeli olabilir.

Buradan hemoglobini hızla yükseltmenin yollarını öğreneceksiniz.

Çocuklarda anjin tedavisi

Doktor çocuğa gerekli ilaçları reçete ettikten sonra boğaz ağrısı evde tedavi. Bir doktorun tüm önerilerine uymak, yatak istirahatine uymak, vitamin kompleksleri almak önemlidir.

Catarrhal anjina

Catarrhalic tonsillitis, inflamasyon pürülan bir karakter elde edinceye kadar, tespitinden hemen sonra tedaviye başlamalıdır. Akut bademcik iltihabının teşhisini koymak sadece bir doktor olabilir, ebeveynler genellikle angina'yı ARVI veya farenjit ile karıştırırlar.

Tedavinin ilk aşamasında çocuk belirli koşulları sağlamalıdır - odada temiz hava, bol miktarda içki, yatakta kalmak.

Angina ile Suprastin, Tavegil, Claritin, Zodak gibi antihistaminikler almalısınız. Çocuğun organizmasının ilaca karşı olumsuz tepkilerini önler.

Anjina ile savaşırken, boğaz ağrısının tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Doktorlar, çocuklara ağrı kesici haplar veya emilim için pastiller, örneğin, Septotelet, Falimint, Strepsils, Lizobakt, Pharyngosept, Grammidin, Agisept, Sebedin'i önermenizi tavsiye eder.

Akut bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki, boğaz için, Ingalipt, Geksoral, Akvalor, Tantum Verde gibi spreylerle verilir.

durulama

Hızlı iyileşme için bir ön koşul, tıbbi çözümlerle uğraşmaktır:

 • furacilinin çözeltisi;
 • İyodinol çözeltisi;
 • hidrojen peroksit çözeltisi;
 • tuz, soda ve iyot;
 • Miramistin çözeltisi;
 • klorheksidin;
 • okaliptüs infüzyonu;
 • Rotokan çözeltisi;
 • şifalı otlar kaynatma - adaçayı, papatya ve calendula;
 • Chlorophyllipt;
 • Stopangin.

Eğer angina, sıcaklık olmadan kolayca geçerse, doktor, örneğin, Bioparox spreyi ve salin inhalasyonu gibi lokal etki gösteren bir antibiyotik reçete edebilir.

Halk ilaçları

Medikal tedaviye ek olarak, bir çocukta kataral anjina, tedavinin etkisini artırabilecek halk yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak bunları kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir. Bazı ürünlerin bireysel hoşgörüsünü hesaba katmalısınız. Çocuklar için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 1. Pancar suyu ile durulama. Pancar rendelemek, suyu sıkmak, biraz ısınmak ve durulamak için bebek sunmak için gereklidir;
 2. Ahududu reçeli veya limon rengi ile çay. Yüksek sıcaklıklarda tavsiye edilmez. Bir bardak çay içinde birden fazla yemek kaşığı reçel ekleyin. Kireç çayı yapmak için, hammaddeleri kaynar suyla doldurun ve bir saat kadar ısrar edin;
 3. Kızılcık ve bal ile boğaz yıkayın. Bir bardak ılık su 100 ml kızılcık suyu ve bir kaşık bal ile alınır;
 4. Soğan kabuklarını durulayın. 2 kaşık soğan kabuğu ile 0,5 litre su dökün, kaynatın ve 3 - 4 saat ısıtın;
 5. Siyah bir turpta, bir bıçakla bir delik açın, iki veya üç çorba kaşığı bal dökün, kapağı kapatın, 24 saat demlensin. Bebeğe günde üç kez bir çay kaşığı verin;
 6. Aloe'nin suyunu bal ile bire bir oranında birleştirin ve bu infüzyon bebeğin bademciklerini yağlar.

Foliküler ve lacunar anjina

Bu tür boğaz ağrısı daha ağır geçer. Yüksek ateş yükseliyor, bir yıl sonra çocukların 39 ° C'den sonra düşürülmesi öneriliyor. Yenidoğan çocuklar, bir sene sonra suyla ve çocuklarla birlikte - votka ile silin. Bu yöntemler sıcaklığı azaltmaya yardımcı olmazsa, çocuk ateş düşürücülerini vermeniz gerekir.

Bu tür boğaz ağrısıyla doktorlar antibiyotik reçete ederler. Bir doktor tavsiyesi olmadan bir antibiyotik satın alamazsınız!

Akut tonsillit

Akut tonsillitte, doktorlar genellikle penisilin serilerinin antibiyotiklerini reçete ederler. Çocuklar tarafından daha etkili ve daha kolay tolere edilirler. Bunları yemeklerden bağımsız olarak alabilirsin:

 1. Flemoksin soluteba (amoksisilin);
 2. Augmentin (süspansiyon);
 3. Ekoklav;
 4. Amoxiclav.

Çocuğun penisilileri tolere etmemesi durumunda, bir dizi makrolidden antibiyotik reçete edilir:

Nadir durumlarda, alerjiler ve penisilinler ve makrolidler ile sefalosporinler atayın:

Tedavinin etkinliği uygun seçilmiş antibiyotik tedavisine bağlıdır. İlaçlar sadece doktorun belirlediği derste sarhoş olmalıdır.

Antibiyotik alırken, aynı zamanda bebek probiyotikler vermeye değer. Örneğin Hilak Forte, Beefiform, Lineks.

Şey, mutlaka vitamin kompleksleri - Centrum, Vitrum, Complivit ve diğerleri. Ve ayrıca bir sürü taze meyve.

Angina ile ne yiyip içebilirsiniz?

Akut bademcik iltihabında, çocuk bolca içmeyi gösterir. Bu nedenle, içeceklere özellikle dikkat etmelisiniz. Limon, ahududu, jöle, meyve suları, ballı ılık süt, meyve içecekleri, et suyu, kaynamış su ile bebek çayı vermek faydalı olacaktır.

Çocuğun diyetinden, kızartılmış yiyecekleri dışarıda tutmanız, tercihen yemek pişirmeniz, güveceniz ya da bir çift için yemek pişirmeniz gerekir. Doktorlar, çocuğu aşağıdaki yemeklerle beslemenizi önerir:

 1. Az yağlı çorbalar (sebze veya et);
 2. Et ve balık İyi uydurma pirzola, köfte, zil, köfte, balık pirzola, buğulama. Et ve sebze ile çeşitli güveçler yapabilirsiniz;
 3. Çeşitli tahıllar;
 4. Beyaz ekmek (ama tercihen ilk tazeliği, tercihen dün). Pişmiş pişmiş ürünler hastalık dönemi için hariç tutulmalıdır;
 5. Ryazhenka, yoğurt, kartopu;
 6. Omlet, haşlanmış yumurta;
 7. Sebzeler güveçte ya da buharda pişirilir;
 8. Elmalar, armutlar (tercihen bunları fırında pişiriniz).

Anjina komplikasyonları

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması, kronik bademcik iltihabının varlığına işaret edebilir.

Anjinadan sonra en sık görülen komplikasyonlar otitis veya kulak iltihabı, lenfadenit (lenf nodu iltihabı), laringeal ödem, mediastenit (boyunun daha derin kısımlarında irin yayılması).

boğazına çevredeki organları etkileyebilir Bu, yerel komplikasyonları. Bunların yanı sıra, bademcik iltihabı kalp (romatizmal kalp bir komplikasyonu) üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, böbrekler (piyelonefrit), beyin (menenjit), eklemler (eklem romatizması) ağrı olabilir.

iyileştikten sonra komplikasyonları önlemek için hemen bir elektrokardiyogram, toplam geçme testleri yapmak ve Laura göstermelidir.

Bir sonraki videoda - Dr. Komarovsky'den angina'nın nasıl tedavi edileceğine dair ipuçları.

Boğaz ağrısı zamanla nasıl tanımlanır ve tedavi edilir?

Soğuk havaların başlangıcında, çocukların bağışıklığı stabilite açısından test edilir. Çocuğun refahı için en iyi yol değil, güneş ışığı yanı sıra vitamin eksikliği yansıtır. Bu dönemde sağlıklı bir bebek aniden kuşkulu hale gelebilir. Çoğu zaman soğuk ve boğaz ağrısıdır. Bu semptomları kategorik olarak kontrol etmeden bırakın, soğuk bir soğuk hızlı bir şekilde boğaz ağrısına girebilir ve bu yüzden...

Angina, çocuk sağlığının tehlikeli bir düşmanıdır

Bu hoş olmayan hastalık değil, aynı zamanda tehlikeli ibaret değildir. Bu komplikasyonlara neden olabilir, bunlardan bazıları çok ciddi olan: apseler, sepsis ya da piyelonefrit (böbrek iltihabı). Hastalık ağız boşluğu ve yutak mukoza sınır ve solunum ve sindirim yolu girişini çevreleyen bulunan akut iltihap veya sadece üst (damak) bademcik ya da lenf toplam boğaz halkası (lenf dokusu kümeleri) 'dir. Bakteriyel kökenli en yaygın hastalık - hızla boğaz streptokok, stafilokok ve diğer bakterilerde çarparak sebebidir. Ama aynı zamanda boğaz ağrısı virüs ve mantarların neden olabilir edilir.

tanıtan bakteri veya virüslerin yer üst solunum yolu mukozası ve bazı durumlarda, Streptokok orada inflamasyon birincil odak noktası ve örneğin üreme başlar cildi zarar görmüş.

Boğaz ağrısının bulaşıcı olduğunu bilin: Enfeksiyon başka bir hastalıkla veya kontamine yiyecekler, kişisel hijyen ürünleri vb. Ile temas ederek havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Bazen, örneğin, pürülan sinüzit ile endojen (dahili) enfeksiyon olasılığı vardır.

Boğaz hastalığı antik Yunanistan'da bile ilk kez teşhis edildi. V yy civarında, doktorlar ona Latince anlamı çevrilen adı angere verdi "sıkmak basın." Orta çağlarda, doktorlar aktif "boğaz kurbağa" terimini kullanılan ancak birkaç yüzyıl anjina resmi adını "akut tonsilit" kazanılmış sonra - Bademciklerin tonsillae Latince atamayı takiben.

Özellikle çeşitli bakterilerden veya virüslerden gelen saldırılara karşı hassastır, çocukların bağışıklığı: Ana risk grubundaki küçük çocuklardır. Samara Devlet Tıp Üniversitesi Çocuk Enfeksiyonları Bölümü tarafından yapılan araştırmaya göre, okul öncesi çağındaki çocuklar - en fazla 3 yıl (% 48.2) ve 4-7 yıl (% 21.8) anjinadan muzdariptir.

Bu nedenle hemen bir doktor çağırmak ve anjinayı mümkün olduğunca erken teşhis etmek önemlidir. Hatta otit dan (kulak enfeksiyonu), akut gırtlak (larenks iltihabı mukoza) ve lenfadenit (aksiller ve inguinal düğümleri) glomerulonefrit (böbrek hastalığı) ya da menenjit (beyin zarlarının iltihabı) - yanlış işleme veya bunların eksikliği, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tehlikeli komplikasyonların ve doku iltihabı sayısındaki artış, bademcikler etrafında düzenlenmiş içerir: bazen erken 24 saat sonra enfeksiyondan sonra oluşan abseler (ülserler) (bu durumda ve operasyon olmadan yapamaz). yatış nedeni anjin ve mide bulantısı, kusma, kafa karışıklığı, ateş, solunum yetmezliği veya nöbetler gibi belirtiler ilişkilendirilebilir. Bu semptomların yokluğunda, doktorlar evde kalmak bir çocuk öneriyoruz: Rahat bir ev ortamında çocukların hastane kökenli enfeksiyonların birini yakalanma riski olmadan hayata gelecek. İstisna, sadece bir yıldan küçük çocuklar tarafından yapılır ve tedavisi uzmanların gözetimi altında bir hastanede gerçekleştirilmelidir.

Hastalığın belirtileri

Tüm angina semptomları üç tipe ayrılabilir.

İlk - zehirlenme sendromu - Baş ağrısı, bulantı, kusma ve yükselen vücut ısısı ile karakterize, genellikle 38-40 ° C'ye kadar

İkinci - orofaringeal sendrom - Hastalığın şiddet derecesine bağlı olarak, çocuğu boğaz ağrısının çeşitli belirtilerini bulabilirsiniz: mukozanın hiperemisinden bademcikler üzerindeki pürülan yatağa.

Üçüncü tip - lenfadenit sendromu, genişlemiş submandibular lenf düğümlerini tespit etmeye izin verir.

(5 güne kadar bir kaç saat arasında) enfeksiyöz ajan oldukça kısa bir kuluçka dönemi, hastalık akut başlar ve organizmanın yerel enflamatuar odak hızlı gelişimi ve genel zehirlenme ile karakterize edilir. boğaz ağrısı olan bir çocuk zayıf, Moody, sinirli, yemek için değil, sadece reddeder, aynı zamanda su üzerinde olur ve sesi boğuk veya boğuk hale gelir.

tanılama

Böyle kızıl hastalığı, difteri, ve diğerleri gibi hastalıkların bir dizi anjina belirtilere bazı benzer var, yüzden hastalığın doğru teşhis edilir emin olmak için önemlidir. Ana tanısal yöntemler arasında - Klinik kan testi, bakteriyolojik analizi sadece 30 dakika içinde hemolitik streptokok antijeni tespit edebilen en umut verici hızlı tanı yöntemlerinden biri bugün orofarenks veya aglütinasyon, gelen mukus bitkileri beta-hemolitik streptokok ayıklamak için. Ayrıca tanı sırasında, tedavinin yeterli klinik tablosunun atanması için anjin tipi belirlenir.

Çocuklarda anjin çeşitleri

Pediatrik anjin bademcik iltihabının derecesine, ortaya çıkmasının nedenine veya enfeksiyöz ajanın tipine göre sınıflandırılır. Çoğu zaman tıbbi uygulamada lacunar ya da foliküler gibi geleneksel ya da nonspesifik anjin vardır ve akut farenjit.

 • Akut farenjit tipik olarak sakin oluşur ve boğaz, ağız ve boğazda zayıf ağrı ile karakterize genel semptomlar, eşlik edilir ve çocuklarda ısı nadiren 38 ° C'nin üzerinde yükselir Kural olarak, belirtiler 3-5 gün içinde kaybolur. Böyle bir boğaz ağrısını tedavi etmek zor değildir: doktor tarafından reçete edilen gerekli ilaçları almanın yanı sıra yatak istirahatini gözlemlemek ve düzenli olarak gargaralamak yeterlidir.
 • Foliküler boğaz ağrısı sıcaklığın 39 ° C'ye çıkmasıyla ve boğazda şiddetli ağrı ile başlar, sıklıkla kulaktan vazgeçer, bazı durumlarda kusma ve hatta bilinç kaybı olur. Bademcikler üzerinde foliküler bademcik iltihabı ile beyaz veya sarı tüberküllere benzeyen küçük apseler oluşur. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi birkaç aşamada gerçekleşir: Bir doktor tarafından reçete ilaçlara ek olarak, ebeveynler ona kuşburnu ve papatya dayalı soda veya bitki çayları ile ılık süt vermek kesinlikle düzenli olarak içme rejimi ve çocuğu takip etmek gerekir.
 • en Lacunar Angina, En çok çocuklar tarafından etkilenen, bademcikler iltihaplı hale gelir ve lacunalar irinle doldurulur. Böyle anjina oldukça zor gider ve aniden başlar - boğaz ağrısı ve yüksek sıcaklık ve bademcikler üzerinde beyaz (irin) plak klasik belirtilerin gelişi ile. Çocuklarda lacunar anjinin tedavisi ayrıca, broth veya hububat gibi sıvı gıdalarla birlikte seçilmiş ilaçlardan oluşur. Bu tür anjinli süt ve süt ürünleri, ağız boşluğunda yeni patojenik bakterilerin oluşumunu önlemek için çocuk diyetinden çıkarılmalıdır.

Bir anjinada çocuğun sıcak içeceklerini vermek imkansızdır. Zaten iltihaplı bir mukoza zarını travmatize edebilirler. Çay, su veya süt olsun, tüm sıvılar sıcak olmalı, yanmamalıdır.

Başlangıç ​​nedenine bağlı olarak, anjin ayrıca üç tipe ayrılabilir: birincil, ikincil ve spesifik.

 • Birincil anjina - Klasik bir boğaz ağrısı tipi, yaygın semptomların aniden ortaya çıkması, iç boğazın zehirlenmesi ve lezyonları ile birlikte.
 • İkincil bademcik iltihabı akut enfeksiyöz hastalıkların arka planda, örneğin difteri, kızıl ateş, pürülan sinüzit olarak kendini gösterir.
 • Özel anjina vücuda mantar veya bakteri hasarı ile karakterize edilir.

Akut tonsillit de enfeksiyöz ajana bağlı olarak birkaç türe ayrılır:

 • Bakteriyel bademcik iltihabı Çeşitli bakterilerin vücudu, çoğu kez hemolitik streptococcus (Streptococcus haemolyticus) ve daha az sıklıkta - stafilokoklara maruz kaldıktan sonra oluşur.
 • Mantar anjina Patolojik kok ile birlikte Candida cinsinin mantarları neden olur.
 • Viral bademcik iltihabı adenovirüsler 1-9 türleri, herpes veya Coxsackie virüsü gibi virüsler tarafından kışkırtır.
 • Ülseratif film anjina Sıklıkla ağız boşluğunda yaşayan iki bakteri, yani Vincent'ın spiroketleri ve iğ şeklindeki Plaut-Vincent'ın vücuduna aynı anda alınmasından kaynaklanır.

Anjina tipini doğru teşhis etmek çok önemlidir. Bu bazen çocuğun hayatını etkiler. Örneğin, difteri anjininin toksik formu boğazın şişmesine neden olabilir, bunun sonucunda bebek boğulma riski taşır.

Çocuklarda angina tedavisi için İlaçlar

İlacın dozajı ve kullanım şekli sadece doktor tarafından belirlenebilir. Bununla birlikte, evde ilaç dolabında mutlaka bir uzmanın ve elbette çeşitli önleyici ilaçların varışı beklentisiyle hastalığın semptomlarını durduran ilaçlar olmalıdır. Çocuklarda anjinin etkili tedavisi için geniş bir ilaç yelpazesi arasında, yaklaşık sekiz grup vardır:

 • antibiyotikler genellikle anjina ile mücadelede ana araçlardır. Çoğunlukla bunlar, küçük çocuklar tarafından bile hızlı bir şekilde etkilenen ve kolayca tolere edilen penisilin grubu ilaçlardır. Popüler yarı-sentetik penisilinler arasında - amoksisilin ( "Flemoxin Solutab", "Amoksiklav" klavulanik asit (bir arada), ve diğerleri.). Grubun ilaçları ile standart tedavi yöntemi 7 günden az olmamalıdır. 6 yaşından küçük çocukların antibiyotikleri bir süspansiyon şeklinde almaları önerilir. Bu tür ilaçlar için ana kontrendikasyonlar arasında penisilin alerjik reaksiyonları vardır. Bu durumda, çocuk genellikle sefalosporinler ("Supraks", "Zinnat") reçete edilir. Dar-spesifik aksiyonun antibiyotikleri, sadece ilaca duyarlılık için mahsulün analizinin sonuçları temelinde seçilir. Sonuçlar hazır olmadan önce geniş bir etki yelpazesinin hazırlıkları reçete edilir.
 • Topikal preparatlar, esas olarak antiseptikler (FRC çözeltisi, sülfanilamid ( "Ingalipt") ve Heksetidin ( "Geksoral", "Stopangin") klorür, benzoksonyum ( "Septolete" ile spreyler, "TeraFlu Lar"), antibiyotik gramisidin ( "Grammidin"), benzildimetilom ( "Miramistin"), klorheksidin ( "Hexicon")) ağızdan alınan antibiyotikler ile birlikte ek antimikrobiyal madde olarak atanır. Lokal anestezikler ve non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID), çocuk genel durumunu kolaylaştırmak, sıcaklığı düşürmek, boğaz rahatlatmak, ayrıca angina tedavi parçasıdır. Örneğin, benzidamin hidroklorür ("Tantum Verde"). Tüm bu ilaçlar 3 yaşından küçük çocuklara kabul edilir. Durulama, yağlama, boğaz ve farinksin sulanması, doktorun reçetesine göre kesinlikle yerine getirilir. yıl fonları tarafından yetkili ajanları, emzik ve çocuklar ile tedavi bebekler laringospazmı önlemek için boğaz ve yanak içine enjekte edilmez. Talimatlara göre kaynatılmış su ile seyreltilmiş çözeltiler şeklinde hazırlıklar.
 • Antihistaminikler (ACS), kural olarak, antibiyotiklerle birlikte taburcu edilir. bu ilaçların amacı - bu oluştuğunda alerji semptomlarını tutuklama ve iltihaplı mukozanın şişmesine azaltmak için. Bu tür ilaçların kapsamı çok geniştir ve üç nesil antialerjik ilaç içerir. Çocuğun iyi bir uyku için - kloropiramin ( "Suprastin"), klemastin ( "Tavegil®") mebhidrolin ( "Diazolin") kvifenadin ( "Fenkarol") - Bazen kasıtlı birinci nesil ilaçların sedatif etkisi kullandı. İkinci kuşak arasında, ACS astemizol ( "Gismanal"), setirizin ( "Tsetrin", "Zirtek") dimetinden ( "Fenistil") ayırt edebilir. Üçüncü nesil ilaçlar kadar biraz - Bu desloratadme olan ( "Aerius", "Fribris"), feksofenadin ( "Telfast"), levosetirizin ( "Ksizal"), norastemizol ve bazı diğerleri. (!) Antibiyotik ve mantar önleyiciler ile birlikte ikinci nesil AGS kalp üzerinde olumsuz bir etki vermek unutmayın, Ve bu riski yüksek sıcaklıkta artar, fakat, AGS üçüncü nesil üç yıl sonra uygulamak için izin verilir ve AGS ilk nesil mukoza zarını overdry olabilir çözümler dahil olmak üzere başarı kullanılır. Buna ek olarak, ilk nesil antihistaminiklerin yavaş uygulanması nedeniyle, hızlı ve etkili etki nedeniyle sıklıkla başkaları tarafından tercih edilirler.
 • ateş düşürücü - boğaz ağrısı olan hafif ateş bu noktada patojenlere karşı antikorlar yapan organizmadan, yararına çalışan sonra vücut sıcaklığı, 38.5 ° C'nin üzerine çıktığında, yalnızca bir non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID), bir hasta çocuk gerekir. tek istisna fitiller ya da süspansiyonlar, örneğin, ibuprofen ( "Nurofen") kullanılarak 37,5 o C'de önceden sıcaklığı çalmalıydım nöbetler veya bebeklere eğilimli çocuklar vardır. Eğer termometre 39 o C ve üzeri gösteriyorsa, çocuğa bir parasetamol ("Panadol", vb.) Süspansiyonu verilmesi önerilir. asetilsalisilik asit, ibuprofen ve diğer ilaçlar (asit türevleri) için kontrendikasyonlar gastrit, peptik ülser hastalığı, kan pıhtılaşması, iltihaplı bağırsak hastalığı, astım ve işitme kaybı vardır. Bu nedenle ağız NSAID çocukları tercihen tüm en zararsız olarak paracetamol verin, ancak mum şeklinde kullanılabilir, ve diğer çocuk ateşi. İndometasin, flurbiprofen ve diklofenak sodyumun maksimum anti-inflamatuar etkiye sahip olmasına rağmen, sadece ciddi vakalarda kullanılırlar.
 • immünomodülatörler, Bugün büyük bir çok kişi var, doktorun randevusu olmadan kullanılmamalıdır. MD göre, profesör, uzman epidemiyolojist Vasily Vlasov immünomodületörler etkinliğinin klinik kanıt hala yok ve tüm en kötü ihtimalle, en iyi ihtimalle uykuda ilaç vardır - zararlıdır. Tıp bilimi, bağışıklığı bastırmak için pek çok araç bilir, ancak bunu nasıl geliştirir - henüz bilmiyor. Bu hatırlamaya değer. Immünomodülatörler (interlökinler, interferonlar, timus preparasyonlar, biyoaktif peptitler, bazı mantarlarla polisakkaritlerin) ana ya da tek ilaç olarak kullanılmamalıdır. örneğin "Immudon" gibi yerel eylem anjina genellikle reçete yazanlar ile, "Tonsilgon®", "Tonzipret", "IRS-19", "Ribomunil". Ancak, kural olarak, hastalığın akut fazından sonra artık fenomenlerin giderilmesi için uygundurlar.
 • probiyotikler, Yani insan vücudu için dostça ve hatta gerekli olan bakteriler, özellikle antibiyotik alırken çocuk için önemlidir. Angina tedavisinde çocuk sindirim sistemi muazzam bir stres altındadır ve bu nedenle probiyotik bakım gerektirir. Çoğunlukla, bunlar lactobacilli ailelerini temsil eden mikroorganizmalardır (Lactobacillus) ve bifidobakteriler (Bifidobacterium). Probiyotikler sıvı veya liyofilize (kurutulmuş) formda üretilebilir (tabletli, kapsüllenmiş, toz haline getirilmiş). Birçok ticari isim arasında PROBIFOR, Acipol, Normoflorin, Bifidumbacterin ve Çocuklar için Linex bulunmaktadır. Faydalı bakteriler, çocuğun spesifik olmayan ve spesifik bağışıklığını destekler, bunların kullanımı yerel olabilir (örneğin, "Imudon").
 • vitaminler Soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar için çocuğun organizması için hızlı bir iyileşme gereklidir. Bunlar arasında - belirli bir yaştaki çocuklar için B grubu vitaminler, C vitamini veya vitamin-mineral kompleksleri ("Multitabs", "Pikovit", vb.). Ana kontrendikasyon, antibiyotiklerde olduğu gibi, alerjik reaksiyon riskidir.
 • Fito- Hastalığın önlenmesi için ve hem de ortaya çıktığında kullanılabilir. Örneğin, anti-enflamatuar aktivitesi olan bir sebze ilaçtır "Tonsilgon® H", mukoz çocuk boğaz kabuğun şişlik azaltma yeteneğine meşe kabuğu, hatmi kökü, ceviz yaprağı, papatya çiçekleri, otlar, civanperçemi, atkuyruğu ve karahindiba, onun üyesi ekstrelerinin sayesinde. Seyreltilmemiş damlalar almanız, ağzınızda biraz tutmanız tavsiye edilir. Kontrendikasyonlar arasında - laktoz veya fruktoz intoleransı ve Compositae ailesinin bitkilerine karşı artan duyarlılık. Tam tersine, calendula, okaliptüs, propolisin tentürleri, alkol içerdiklerinden seyreltme gerektirir. Yüksek verim "Chlorophyllipt" - okaliptüs yapraklarından elde edilen% 2'lik bir klorofil çözeltisi ile gösterilmiştir. örneğin pancar, su ve limon suyu taze sıkılmış meyve suyu ve su içinde soda zayıf bir tuzu çözelti olarak uygulanır ve halk ilaçları uygulanabilir.

Her iki durumda da, sadece bir doktor etkili ilaçlar reçete edebilir. Aynı durum, örneğin, "kuru ısı" (mor ötesi lazer, elektroforez), "nemli ısı" (buhar) "dalga osilasyonları," (ultrason) olarak fizik tedavi süreci için de geçerlidir. Bazı prosedürlerin (ultrason, UHF) ağrı ve kontrendikasyonları nedeniyle, genellikle angina olan çocuklara asla reçete edilmez. Aynı zamanda, lazer ışınlaması bazen iltihaplı mukoza zarını sterilize etmek ve ödemi bademciklerden çıkarmak için 3 yaşından büyük çocuklarda kullanılır.

Hastalığın önlenmesi

diş sağlığı, burun nefes, dengeli bir diyet ve bağışıklığın genel güçlendirilmesi darlığı olası nedenlerinin ortadan kaldırılması - anjina pediyatristlerin profilaksisi özellikle kişisel hijyen, dikkat etmek tavsiye gibi. Çocuk zaten boğaz ağrısı ilk belirtileri Ama eğer bu zaten anlamsız önlemek için deneyin ve kendinizi ödüllendirin veya hastalık kendisini en azından aptal, gerçekleşeceğini umuyoruz. İlk adım çocuğu yatağa koymak, sıcak bir içecek (sıcak değil!) Vermek ve hemen bir doktora başvurmaktır.

Boğazın ilk belirtileri için nereye gitmeliyim?

Hangi uzmanın ilk şey üzerine gitmesi gerektiğini anlatmak istedik. multidisipliner çocuk tıp merkezi "Markushka" Melnichenko Lyudmila Anatolievna baş doktor:

“Çocuğun boğazda sert bir ağrı şikayeti asla göz ardı edilmemelidir. Ve bir de "A" ah-ah " burada yeterli olmayacak, bir çocuk doktoru-kulak burun boğazına zorunlu bir danışmaya ihtiyacımız var. mümkün 18 yaşın altındaki hastalarda tanı ve kulak, burun ve boğaz hastalıklarının tedavisinde rol oynayan bu uzman, hızlı ve doğru bir KBB hastalıklarının doğasını belirlemek ve gerekli tedaviyi reçete. Bazen doktor birincil anjina ile karşılaşmaz, ancak kronik tonsillit veya farenjitin alevlenmesi ile. Tabii ki, her durumda tedavi taktikleri farklı olacaktır.

Hastalığın aktif aşamasında, akut bademcik iltihabı ile, bir uzmanı görmek için bir çocuk almak sadece tehlikeli, bu yüzden evde bir çocuk otolaryngologist çağırmalısınız. KBB'yi aramak için, her zaman yeteri kadar kalifiye personelin bulunmadığı ve bekleme süresinin çok uzun olabileceği ilçe kliniğine gidebilirsiniz. Bir anjina durumunda, bu hastalığın bir takım tehlikeli komplikasyonları hızla provoke edebildiği için muayeneyi ertelemek kesinlikle imkansızdır. telefon evde kulak burun boğaz uzmanı çağırmak için uzun bir süre yoğun şehir kliniği, ise, bizim çok disiplinli çocuk poliklinik "Markushka" düğmesi veya mark-med.ru sitesinde "Geri Arama" nin hattı numarası birini kullanabilirsiniz. Ayrıca çocukta anjina belirtileri sabahları çıktı, eğer günün dört saat için bir telefon görüşmesi aldığınızda doktor aynı gün küçük bir hastaya eve geldiğinde kurallara akşama kadar beklemek gerekli olmadığına dikkat ister ve dört sonrasında olur - sadece bir sonraki ".

Not; Çok yönlü çocuk tıp merkezi "Markushka", hem ayaktan hem de evde çocuk ve ergenler için geniş bir tedavi ve teşhis yelpazesi sunmaktadır. Mark-med.ru sitesinde, merkezin herhangi bir uzmanıyla randevu alabilirsiniz ve çocukluk hastalıkları hakkında ücretsiz çevrimiçi teşhis alabilirsiniz.

9 Ocak 2014 tarihli LO-01-007351 sayılı Lisans.
Sağlık Bakanlığı tarafından verilen
Moskova Hükümeti, jur. kişi - SEECO LLC.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır.