Loading

Farenjit: evde tedavi

Farinksin akut veya kronik inflamatuar hastalığı farenjit denir. Bu, her yaştan insanlarda çok yaygın bir patolojidir, mevsimsel ARI sırasında sıklığı dramatik bir şekilde artar.

Farenjit etiyolojisi

Hem akut hem de kronik farenjit vakalarının büyük çoğunluğu bulaşıcı bir niteliktedir. Çoğu zaman, hastalık etkeni solunum virüsleri (influenza, parainfluenza, adeno ve rino virüsler), bazen bakteri (streptokoklar, üzüm ve pnömokok) neden olduğu,, bazı durumlarda, etiyolojik faktör mantarlardır. Farenjitin enfeksiyöz olmayan nedenleri, alerjik reaksiyonlar, faringeal mukozada travmatik hasar, toza maruz kalma ve çeşitli kimyasal maddelerdir.

Kronik farenjitin ana nedeni, lokal ve / veya genel bağışıklığın azalması durumunda aktive olan ağız boşluğunun şartlı patojenik bir bakteriyel florasıdır.

Buna ek olarak, kronik farenjit bazı sistemik hastalıkları arka planı ortaya çıkabilir - en çarpıcı örnek gastroözofageal reflü hastalığı (GERD veya) aşağıdaki gibidir: Bu durum ortaya çıktığında özofagusa gastrik asidin normal döküm ağırlık itibariyle, yukarıda, ağız üzere. Bu durumda olan hastaları, mide muhtevasının bu tür yanma, asit yetersizliği, hem de bir boğaz ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteren içinde farenks mukozayı tahriş.

Sıklıkla kronik farenjit vakaları ve havadaki tozun artmış bakım koşullarında sürekli veya sık görülen bir varlığın sonucu olarak sık görülür.

Provoke edici faktörler:

 • hipotermi;
 • kötü alışkanlıklar (sigara, alkol);
 • eşzamanlı somatik patoloji;
 • endokrin bozuklukları.

Hastalık gelişim mekanizması

Akut farenjit formunda, enfeksiyöz ajan dışarıdan faringeal bölgeye (daha sıklıkla virüsler için) veya vücuttaki enfeksiyon odaklarından (bademcik iltihabı, çürük, vb.) Girer. Hastalığın bu formu genellikle farinksin (nazal, roto ve laringofarenks) ve üst solunum yolunun (burun, larenks, trakea) yakın kısımlarını kapsar.

Kronik farenjit alevlenme ya vücudun savunma zayıflatmayı veya neden (örneğin, GERD) olduğu hastalığın şiddetlenmesi ile (ağız boşluğu şartlı patojenik bitki örtüsü aktive edilmiş) meydana gelir. süreci bitişik boğaz en çok etkilenen tek anatomik bölgenin kronik varyantları ve solunum yolu içinde yer almamaktadır.

Farenjitin klinik resmi

Farenjitli hastaların genel durumu, bir kural olarak, acı çekmez. Vücut ısısı hafifçe yükselebilir (genellikle 38 C'den daha yüksek değildir), hafif huzursuzluk, uyuşukluk ortaya çıkar.

Lokal semptomlar yabancı cisim hissi, boğazda rahatsızlık, terleme ve kuruluk hissidir. Daha sonra, genellikle orta veya yoğun olmayan ağrıları vardır.

Farinksin belirgin bir ödemi varsa, ağrı kulaklara yayılabilir veya tıkanıklık hissi ortaya çıkabilir.

Kalıcı sebatın arka planı karşısında, bir obsesif, kuru yüzeysel öksürük vardır. Zamanla, üretken hale gelir.

Farenjit bir iltihap olduğu için lenfatik sistem buna tepki verebilir, bu da pre-nöral lenf nodlarında hafif bir artış, palpasyon sırasında ağrılılıkları ile kendini gösterir.

Şiddetli farenjit, viral enfeksiyon durumunda, ve özellikle de (adenovirüs enfeksiyonu, grip iken) zehirlenme belirtileri çok daha belirgin ve farenjit semptomları olan paralel olarak diğer organlarda (konjunktivit, larinjit, soluk borusu, vs.), bu belirtileri olabilir.

Kronik farenjit alevlenmelerinde, bu sağlık durumlarında, hastalar nadiren muzdariptir. Zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yoktur, sıcaklık genellikle artmaz. Boğazda kuruluk, öksürmek istediğim koma veya yabancı cisim hissi, öksürme.

Farenjit tanısı

Doktorda ne akut ne de kronik farenjit problemlerinin tanısı, bir kural olarak, neden olmaz. Şikayet ve anamnez toplandıktan sonra, terapist veya KBB doktoru, farenks - faringoskopinin görsel muayenesini yapar ve posterior faringeal duvarın mukozasındaki değişikliklerin yapısını değerlendirir:

 • Akut farenjitli, hiperemik ve şişmiş, yüzeyinde inflamatuar lenfoid granüller görülür;
 • kronik farenjitin hipertrofik formu, mukozada kızarıklık ve ödemin arka planına karşı lenfoid dokunun aşırı büyümesine (hiperplazi) benzer;
 • Hastalığın seyrinin kronik varyantının atrofik formu, mukozanın incelmesi, çeşitli damarların varlığı, kabuğun yüzeyindeki kuru mukus veya kabuklarla karakterize edilir.

Doktorun patojenin doğasını bilmesi önemliyse, boğazdan bir yayma analizi yazacak ve bu da virolojik veya bakteriyolojik bir çalışmaya yollanacaktır.

Kronik ve akut farenjit: tedavi

Çoğunlukla, akut dönemde hem akut hem de kronik farenjitli hastalar - sadece hafifçe çekerler. Tabii ki, her hasta en ufak bir öksürükte doktora başvurmak istemeyecektir - hastalığın akciğerleri genellikle insanların kendileri tarafından tedavi edilir.

Genel öneriler

 • Mümkünse, birkaç gün evde kalmak, diğer insanlarla temas olasılığını dışarda bırakmak en iyisidir (böylece başka bir enfeksiyon zayıflamış organizma üzerinde birikmez).
 • Yatak istirahati uymak için gerekli değildir, sadece geceleri tamamen dinlenmek ve iyileşmek için bir günlük uykuyu sağlamak için yeterlidir.
 • Diyet içinde kolayca özümsenmelidir, vitaminler ve eser elementler bakımından zengin, kıvamda yumuşak, sıcak yiyecekler. Kızarık, keskin, akut dönemde akut dönemde göz ardı edilmemelidir.
 • Zehirlenme belirtileri olmaksızın içmek çok fazla değildir, ancak ılık süt veya çayı içtikten sonra mukus farenksinin kurumasıyla, hastalar için genellikle daha kolay hale gelir. İçecekler için en uygun seçenekler limonlu yeşil çay, ballı zencefil çayı, ballı ve sütlü süt, meyve ve sebze içecekleri, gazsız alkali maden suyu.
 • Alkol içmeyin, sigara içmeyin.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hasta bireysel bir havlu ve bulaşık kullanmalı, düzenli olarak ıslak bir temizlik yapmalı ve bulunduğu odayı havalandırmalıdır.

Farenjit: ilaç tedavisi

Hastalığın belirli semptomları ortaya çıktığında kendi başınıza kullanabileceğiniz çok sayıda reçetesiz, oldukça güvenli ilaçlar vardır. Hamilelikte farenjit durumunda doktor konsültasyonu zorunludur sonuçlardan kaçınmak için!

 1. Doktor daha önce sizin için bir antiviral ajan reçete ettiyse ve bu ilaca herhangi bir olumsuz reaksiyonunuz olmadıysa, ilaç dolabında her zaman vardı ve bir viral enfeksiyonun ilk belirtilerinde onu hemen almaya başlaması iyi olurdu. Aşağıdaki antiviral ilaçlar en yaygın olarak kullanılmaktadır: Groprinosin, Amizon, Ingavirin, Isoprinosine.
 2. Ağızın antiseptik solüsyonlarla (Klorheksidin, Klorofilit alkol, Furacilin) ​​durulanması, farenjitlerde şüphesiz önemli ve çok etkilidir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için mümkün olduğunca sık - her saatte 1-2 kere gereklidir.
 3. Yerel olarak hareket eden ve anti-inflamatuar ve analjezik etkisi olan spreyleri ve şekerleri kullanabilirsiniz. Lisobakt, Isla Nane ve Isla-Moos, Faringosept, Strepsils, daha ciddi ilaçlar - - Dekatilen, Trachisan Of spreyler nane gelen, Kameton, Ingalipt, Givalex, Thera-Grip unutulmamalıdır.
 4. Elbette merak: "Nasıl boğaz ağrısı ile öksürük tedavisinde" Geleneksel tıp (Lasolvan, güvenli ve etkili şurup bitki bazlı (Gerbion şurubu muz Dr. Theissen'in, Evkabal, Bronchipret) sunar söktürücü eylem ve sentetik uyuşturucu içeren hazırlıkları vardır Mukolitik (yani, balgam inceltme) olan Ambroben, Fljuditek, ATSTS, Bromheksin).
 5. Kurutulmuş faringeal mukozayı nemlendirin, balgam deşarjını stimüle edin ve bir nebülizör yardımıyla inhalasyona yardımcı olun. Soluma için bir çözüm olarak, en zararsız olanı, fakat daha az etkili olanları, diğerlerine göre kullanabilirsiniz - fizyolojik salin. Buna ek olarak, ambroksol (öksürüklerin tedavisi için) içeren fonlar sıklıkla kullanılır ve cihazın bazı modelleri, inhalasyonlar için şifalı bitkilerin bile şifrelerini kullanmayı sağlar.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Makale ve uygulayıcı bir hekimin yazarı olarak, birçok insanın geleneksel tıbbın genel cazibesini onaylamadığımı hemen bir rezervasyon yapacağım. Tedavi her zaman kapsamlı olmalı ve sadece halk yöntemlerinin kullanımı genellikle komplikasyonların gelişmesine yol açmalıdır. Ancak, farenjit tedavisi için halk ilaçları konusunda cephanemde birkaç tavsiyem var.

 1. Ağız boşluğunun antiseptik özelliklere sahip otlar ile (adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula) durulanması. İnfüzyon, 1 bardak kaynar su başına 10 gr sebze hammaddesi oranında pişirmek için gereklidir. Her saat 5 dakika bekle.
 2. Aynı otlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için de kullanılabilir (dikkatli olun: bu cihazın her modeli bitkisel çözeltilerin kullanımına izin vermez).
 3. Propolis farenjit tentürünün tedavisinde çok etkilidir. Tentenin% 30'unun 30 damlası 100 ml ılık suda seyreltilmelidir - günde 3-4 kez alınan bir solüsyonla gargara.
 4. Enfeksiyöz hastalıklar sırasında vücut için gerekli olduğu bilinen en yüksek C vitamini kaynağı olarak, inhalasyon solüsyonu olarak iğne yapraklı böbreklerin (1 bardak kaynar su başına 20 gr hammadde) infüzyonu kullanılabilir.
 5. Mükemmel bir öksürük ilacı kakao yağıdır. Küçük bir parça (yarım çay kaşığı) günde 3-4 kez alınan bir bardak ılık sütün içine ilave edilmelidir.
 6. Böğürtlenin farenksinden enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur. Yapraklarının kaynatılmasını durulama ve inhalasyon için bir çözelti olarak kullanabilir veya sadece lezzetli değil, aynı zamanda vitaminler ve meyveler açısından da zengin yiyebilirsiniz.

Sonuç olarak, evet, farenjitin hafif formlarının evde tedaviye tabi olduğunu söylemek istiyorum.

Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlara eğilimli kişiler, özellikle ilaç ve iyot içeren ilaçlar olmak üzere yeni ilaçlar ve geleneksel ilaçlar kullanıldığında son derece ihtiyatlı olmalıdır.

Tedavinizin etkisi 2-3 gün içinde gözlenmezse ya da tersine, hastalığın başlangıcından beri durumunuz daha da kötüye giderse, kendi kendine ilaç kullanmamanız tavsiye edilir, ancak bir doktora görünmesi en kısa zamanda önerilir.

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk?

Farenjit, hastanın hayatına yeterince rahatsızlık veren çok hoş olmayan bir hastalıktır. Ve doğal olarak, mümkün olan en kısa zamanda kurtulmak istiyor. Bu nedenle, bu makale, farenjitin komplikasyonları ve rahatsızlıkları olmadan hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceğine dair en etkili tavsiyeyi sağlayacaktır.

 • Tıbbi yardım alın.

Farenjitleri hızlı bir şekilde geçirmek için, sadece doktor tarafından belirlenebilen, görünüşünün tabiatını, kursun kendine özgü doğasını bilmeniz gerekir. Bu, özellikle çocuğunuzu tedavi ederken risk alamadığınız zaman geçerlidir.

Bazen, test yapmak (yayma) ve sadece doktor için de kullanılabilen ilaçların bireysel alımını reçete etmek gerekir. Ancak, yeni başlayanlar için, boğazda ağrı bir belirti ve diğer hastalıklar bir dizi olduğu gibi, "farenjit" tanısını doğrulamak için gereklidir.

Hastalığın çoğu vakası virüslerden kaynaklanır, fakat aynı zamanda bakteriyel farenjit de vardır. İlk durumda yardımcı işlemler vasıtasıyla üstesinden öz bağışıklık hastalığı, ikinci durumda, örneğin kızıl romatizmal ateş, böbrek ve sinir sistemi gibi komplikasyonlardan korumak için antibiyotik kullanımı gerektirir.

Zamanında ve yüksek kaliteli tedavi sağlanan, hastalık zaten 7-10 gün içinde.

 • Doktorun talimatlarına uyun

Doktor bu veya diğer ilaçları reçete ederse, hastalığınız durumunda kullanımları gereklidir.

Yukarıda daha önce belirtildiği gibi, bir bakteriyel farenjit oluşturur, örneğin, antibiyotikler, karmaşık şekiller halinde atanır. Sıklıkla, streptococcus hastalığının ortaya çıkması için suçlama. Onları yok etmek için doktorunuz yetişkin penisilin grubunun tedavisinde ilaç olabilir: Amoxil, Amoksisillin, Ospamoks. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonların neden olan ajanlar gibi ünlü penisilinler, bu nedenle, sefalosporinler (Seftriakson, sefaleksin) ya da makrolidler (azitromisin) ile değiştirilir. Bir çocuğu tedavi ederken, süspansiyonlarda Cefodox veya Azimed kullanın.

Birkaç gün içinde hastalığın geri çekildiği gözükse bile, bu hayali bir izlenimdir ve farenjiti tamamen iyileştirmek için 7 ila 10 gün arasında tam bir antibiyotik tedavisi almanız gerekir. Ayrıca ilacın özellikleri hakkında doktor tavsiyesi takip etmek önemlidir: gıda alımı bağımlılığı, dozlar arasındaki aralık, intestinal flora korumak için ilaçların paralel alımı ve tabii ki, dozaj.

Aynı şey çocuğun tedavisi için de geçerlidir.

 • Streptococcus enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için gerekli önlemleri alın.

Başkalarına bulaştırmamak ve hastalığın nüksetmesini önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Öksürdüğünüzde ve tek kullanımlık bir peçete veya el ile hapşırırken ağzınızı kapatın, sonra ellerinizi yıkayın;
 • Mümkün olduğu kadar sık ​​ellerinizi antibakteriyel sabunla yıkayın veya eller için dezenfektan kullanın;
 • Hastaya ayrı bir takım bulaşık ve nevresim verilir. Sıcak suda antibakteriyel ajan, kaşık ve çatal ile bulaşık yıkamak için, kullanımdan sonra kaynatılması daha iyidir. 60 ° C sıcaklıkta yatak yıkamak;
 • Antibiyotik almaktan bir gün sonra diş fırçanızı değiştirmelisiniz.
 • Boğaz ağrısı rahatlatmak anestezi ilaçları ve anestezi ile yerel spreyler olabilir.

Erişkinlerde ağrı, İbuprofen (Ibuprom, Advil), antiseptik ve anestetik etkisi olan ilaçlar, örneğin Angilex ile mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır. Çocuklarda anestezik alımı aşırı durumlarda ve karşılık gelen veya toplantı dozlarında (Nurofen, Panadolum) önerilir.

Acilssalisilik asit, Aspirin ve Nimesil'in ağrı giderilmesi için kullanılması yasaktır. İlk iki ilaç genel endikasyonlarla yasaklanmışsa, Nimesil son çare olarak alınabilir - şiddetli bir ağrı sendromu ve yüksek ateş.

Sıklıkla, bu ilaç grubunu almak semptomatiktir, yani semptomların ortadan kalkması durdurulabilir.

 • Antiseptik spreyler, pastil veya pastiller kullanın.

farenjit tedavisinde tedavi eden doktor sprey (Tantum Verde Geksoral) tabletler (Faringosept, Lizak, Lizobakt) ve pastiller Strepsils şeklinde antiseptik preparatlar atar.

Spreyler kullanan bir çocuk için, Chlorophyllipt, Thoringsprays, 3 yaşından itibaren yetişkinler için olduğu gibi, örneğin, Tharyngept gibi emilim için tabletler uygundur.

Doktor reçetesine göre, 5'ten 7'ye kadar. Bir çocuk için 5 güne sınırlamak daha iyidir.

 • Biraz gargara.

Bir dizi işlemden sonra, kuruluk, acı ve boğazda gıdıklama geçer. Salin, alkali maden suları, Klorheksidin ve ayrıca Furacilin veya Klorofililpt içeren solüsyonların kullanılması tavsiye edilir.

Durulamaların süresi, manipülasyon başına en az 10-15 saniye sürmelidir.

Çocuk, gerekli yetenekleri yerine getirmek için çocuğun yeteneklerine göre durulamaya başlar. Aksi halde, durulamalar lokal antiseptik ilaçlarla değiştirilir.

Bir veya iki hafta doktor tavsiyesine göre.

 • Yatak dinlenmeye dikkat edin.

Eğer uyumak istiyorsanız - kendinizi bu zevkten mahrum etmeyin, hastalığın tedavisinde uyku mümkün olduğunca uzun süre devam etmelidir. Uyku sırasında, bağışıklık sistemi virüsle savaşır, antibiyotikler patojenik mikroorganizmalar tarafından daha fazla güçle ele geçirilir.

Bu durumda, çocuğun organizması bağımsız olarak enerji tasarrufu sağlar, bu yüzden hasta bebek genellikle uyur.

 • Daha fazla sıvı iç.

Bu, dehidrasyona karşı koruyacak ve boğazdaki ağrıyı azaltacaktır. Hastalık sırasında erkekler, mümkünse günde yaklaşık 3 litre ve kadınlarda - 2 içmek tavsiye edilir.

 • Diyete uyun.

Kaba parçacıklar, ekşi ve keskin tatlar, turşu ile yemek hariç. Yumuşak, püresel yemekler tercih edin, örneğin: yoğurt, et ve sebze püresi, çorba püresi, yumurta, haşlanmış, kaynatılmış ve asitsiz meyve suları ve meyve içecekleri.

 • Evi temiz tutun ve havayı nemlendirin.

Mümkün olduğunca sık, ıslak temizlik yapın ve özel bir nemlendirici kullanın. Bir nemlendirici yerine, tercihen ısıtma elemanlarında düzenlenmiş bir akvaryum veya su içeren diğer kaplar uygundur.

 • Kötü alışkanlıkları ortadan kaldır.

Hastalığı yakında tedavi etmek için, en azından tedavi süresi boyunca sigara içmeyi ve alkol almayı bırakmanız gerekir. Ve farenjit ve kronizasyonun tekrarını önlemek için iyidir.

farenjit

farenjit - pharynx akut veya kronik mukoza zarının bir inflamatuar süreci. Farenjit, boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı ile kendini gösterir.

İnflamasyonun lokalizasyonuna göre farenjitin türlere ayrılması kabul edilir. İnsandaki bir farinksin üç bölümü vardır - nazofarenks (üst bölüm), guttur (orta bölüm) ve yutakaltı (alt bölüm). Ancak çoğu durumda böyle bir birim sadece koşullu olacaktır, çünkü gelişimde akut farenjit Mukozada yaygın bir lezyon vardır. Bakteriyel ve viral enfeksiyonların yenilgisi miragiruyusche oluşur ve çoğunlukla aşağı doğru bir karaktere sahiptir. Hasta gelişirse kronik farenjit, daha sonra iltihap, farinksin yukarıdaki bölümlerinden birinde görülür.

Farenjit nedenleri

Genelde, çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit çok soğuk veya kirli havanın solunması sonucu oluşur. Ayrıca, farenjit tezahürünü kışkırtmak kimyasallar - tütün, alkol, vb. Ile bazı tahrişlere yol açabilir. Enfeksiyöz farenjit ortaya çıkması mikroplara maruz kalmadan dolayı oluşur - streptokoklar, stafilokoklar, Pnömokoklann. Ayrıca bir dizi virüs ve mantarın etkisi altında gelişir. Bazen farenjitin tezahürü, boğazın yanında bulunan enflamatuar odaktan enfeksiyon yayılmasına neden olur. Genellikle farenjit hastalarda görülür rinit, sinüzit, diş çürümesi.

Bazı durumlarda, kronik farenjit gelişimi gastrointestinal sistemin patolojisinin varlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu mümkündür kolesistit, gastrit, pankreatit. Kronik catarrhal farenjit Bir kişi ilerlerse, asidik mide içeriğinin bir rüyada farenks içine sindirilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. gastroözofageal reflü hastalığı. Böyle bir durumda, başlangıçta altta yatan rahatsızlığı ortadan kaldırmak önemlidir. Ayrıca malignan sigara içimi genellikle faringeal mukozada atrofik değişikliklerin sebebidir.

Farenjit gelişimi genellikle burun ile sürekli nefes darlığı çeken kişilerde görülür. Farenjitin gelişimi, ağzın sürekli solunumu ve farinkse boşalan vazokonstriktör damlalarının etkisinden doğrudan etkilenir.

Kronik farenjit bazen alerjilerin bir sonucu olarak gelişir, aynı zamanda çeşitli endokrin bozuklukları olan hastalarda, diyabet mellitus, yanı sıra kalp, akciğer ve böbrek başarısızlık.

Farenjit türleri

Hastalık ayrılır keskin ve kronik farenjit. Buna karşılık, etiyolojik faktör göz önüne alındığında, viral, mantar, bakteri, alerjik, travmatik keskin farenjit, ve eylem ile kışkırtılan farenjit sinir bozucu faktörler.

sınıflandırma kronik farenjit Mukozada görülen değişikliklerin doğasına göre gerçekleştirilir. salgılamak nezle ile ilgili (Basit) atrofik (subatrofik) ve hipertrofik farenjit. Sıklıkla, farklı farenjit tiplerinin bir kombinasyonu vardır. Bu durumda, hastalığın karışık bir formu belirlenir.

Akut farenjit arasında en sık görülen hastalığın catarrhal formudur SARS. Genel olarak, farenjitin yaklaşık% 70'i farklı virüslere maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar - coronavirüsleri, rhinovirüsleri, adenovirüs, grip virüslerinin ve parainfluenza. Çoğu zaman, farenjit rinovirüslerin etkisi altında gelişir. Bununla birlikte, bir viral enfeksiyon sadece daha sonra bir bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında gelişen hastalığın birincil gelişmesine neden olur. Daha nadir durumlarda, diğer virüslerin etkisi altında farenjit gelişebilir.

Farenjit belirtileri

Hastalığın gelişimi sırasında, kişi farenjit belirtileri işaretlenmiştir. Bu hastalık, boğazda belirgin bir terleme, sürekli kuruluk ve rahatsızlık hissi ile karakterizedir. Hastanın yutma sırasında ağrının varlığından şikayetçi olabilir, ki bunlar en çok boş bir boğazla belirgindir. Bazen farenjit gelişimi, belirgin bir genel halsizlik, vücut ısısında bir artış ile ilişkilidir. Farenjit inflamatuar süreç tubofaringealnyh silindirleri oluşursa, hasta kulaklarında ağrı hissedebilir. Palpasyon sürecinde servikal lenf düğümleri Hasta acılarını hissedebilir ve artabilir. Posterior farryngeal duvarın hiperemi ve damak kemiği de vardır. Ancak, ne zaman ortaya çıkan bademcikler iltihabı boğaz ağrısı, gözlenmez.

Sıklıkla akut farenjit, bir dizi enfeksiyöz rahatsızlığın ilk belirtisidir. Böylece kendini gösterebilir kızamık, kızamıkçık, kızıl ateş.

Kronik farenjit ile vücut ısısında artış olmaz ve hastanın genel refahı önemli ölçüde bozulmaz. Bir kişi sürekli olarak boğazda kuruma hissi, terleme ve boğazda bir yumru hissi verir, bu da ona boğazını temizlemek için sürekli bir arzu yaratır. Farenjit ile hasta kalıcıdır. kuru öksürük, Bronşit ile öksürük önemli ölçüde farklıdır. Kronik farenjit formunda sürekli bir rahatsızlık hissi de, farinks mukusunun arkasında biriken mukusu sürekli olarak yutmaya ihtiyaç duyulmasına neden olur. Sonuç olarak, bir kişi çok irritabl olur, düzgün uyuyamaz ve dikkati dağılmadan sıradan şeyler yapamaz.

semptomlar atrofik farenjit farinksin kuvvetli kuruluğu ile ifade edilir. Mukozası inceltilir, bazen kurumuş mukus ile kaplanır. Bazen mukoza yüzeyine enjekte edilmemiş damarlar görülebilir. için hipertrofik farenjit hiperplastik lenfoid doku odaklarının boğazının arka duvarında karakteristik varlıklar. Tubofarengeal sırtlar da genişletilebilir. Hastalık kötüleştiğinde, farenjitin bu semptomlarına, mukoza zarının şişmesi, hiperemi eşlik eder.

Çocuklarda kronik farenjit bazen sadece kuru bir kuru öksürük ile değil, aynı zamanda hışıltının varlığında da ifade edilir. Bu nedenle, doktor muayenesi sırasında bu durumu bronşiyal astımla açıkça ayırt etmelidir.

Farenjit komplikasyonları

Zamanla iyileşmeyen akut farenjit komplikasyonu sıklıkla kronik farenjit olur. Aynı zamanda, zaman içinde hastalığın kronik formu, bir dizi diğer hoş olmayan hastalıkların gelişimini de kışkırtır. Streptokokal farenjit ile birlikte, bir peritonsillar apse, boğazda ağrı, tek taraflı ödem ve eritem ile bir komplikasyon haline gelebilir.

Kronik farenjit komplikasyonları sıklıkla olur larenjit, soluk borusu iltihabı (sırasıyla, larinks ve trakea iltihabi süreçleri). Tezahür etmek de mümkündür kronik bronşit.

Farenjitin bazı formları (özellikle, b-hemolitik streptococcus grubu A'ya neden olan hastalığın formu), aynı zamanda, insanlarda gelişmeyi de kışkırtır akut artiküler romatizma.

Kronik farenjitin diğer hoş olmayan bir komplikasyonu yaşam kalitesinde genel bir düşüştür. Kronik bir hastalığı olan bir hasta uzun süre konuşamaz. Bu nedenle, mesleği derse ve diğer türden akrabalara ihtiyaç duyan insanlar için böyle bir hastalık çok büyük bir sorun haline gelebilir. Kronik farenjitde bademciklerin uzaklaştırılması kontrendikedir. Bu nedenle, iltihaplanma zamanla kötüleşebilir ve sonuç olarak bir kişinin sesi fark edilir derecede değişir.

Farenjit tanısı

Özel zorlukları olmayan deneyimli uzman-kulak burun boğaz uzmanları hem akut hem de kronik farenjit tanısı koyabilirler. Başlangıçta hastayı muayene etmek gerekir. Bu amaçla, bir pharyngoscope - hastanın boğazındaki mukoza zarının incelenmesi. Bazı durumlarda, hastaya ek bir bakteriyolojik veya virolojik inceleme verilir. Bunu gerçekleştirmek için farinksden bir swab kullanılır.

Semptomatik hastalarda hemen reçetesiz alınan hastalık ev ilaçları veya ilaç tedavisi tercih nadiren uzman kişilerce aynı adresi farenjit unutulmamalıdır. Ancak, durumun bir miktar rahatlamasıyla bile, farenjitin nedeni henüz çözülmemiştir. Bu yüzden zamanında tetkik yapmak ve farenjit için doğru tedaviyi reçete etmek önemlidir.

Farenjit tedavisi

Hastaya akut farenjit tanısı konulursa veya hastalığın kronik formunda keskin bir alevlenme varsa ve bu durumda kişinin genel durumunda belirgin bir bozukluk yoksa, bu durumda farenjitin semptomatik tedavisi kullanılır. Hastanın belirli bir dönemi gözlemlemesi önemlidir. diyet, Mukoza zarını tahriş eden bulaşıkları yememek. Sıcak ve çok soğuk yemekler, ekşi ve tuzlu yiyecekler kullanmak için akut dönemde olmamalıdır. Vücuttan atılımı aktif hale getirmek için çok miktarda sıvı kullanmak daha az önemli değildir. toksinler. Bir günde en az iki litre farklı içecek içmeniz gerekir. Önde boyunda bulunan ısınma kompresleri taşıyan ayaklar için sıcak banyolar gösterilir. Evde üretilen buhar inhalasyonlarını ve ballı ılık sütü içebilirsiniz. Hastalık zamanında sigara içmekten tamamen vazgeçmek çok önemlidir. Komplike olmayan farenjit tedavisi ile antibiyotikler pratik değil.

Bazen doktor, antibakteriyel ilaçların yanı sıra yerel antimikrobiyalleri de reçete eder. Farenjit genellikle reçete antiseptik ilaç olduğunda - olabilir heksetidin, klorheksidin, benzidamin, ambazone Lokal anestezikler ve uçucu yağlar da kullanılır.tetrakain, lidokain, mentol). Doğal antiseptikler, vitaminler içeren ilaçların olası kullanımı.

Antimikrobiyal ajanlar, boğazın durulanması için kullanılır. inhalasyon, üfleme, tabletler ve şeker şeker. Mikroplara ve virüslere karşı geniş bir etki spektrumuna sahip ilaçların mukozaya uygulanması önemlidir. Bununla birlikte, toksik olmamalı, tahriş ve alerjik reaksiyonlara neden olmamalıdırlar.

Rezorpsiyon için pastiller şeklinde preparatlar, kural olarak, farenjitin hafif formları için reçete edilir. Bu ilaçların çoğunun dikkat edilmesi önemlidir. klorheksidin, Bu toksik bir maddedir. Bu nedenle, ilaçların dozajını ve kontrolsüz alımını aşmayın. İkincisi özellikle çocuklar için doğrudur.

Örneğin, bazı ilaçlar propolis, türevler iyot, sülfonamidler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Esansiyel yağlar ve bitkisel antiseptikler içeren ilaçlar da bazı hastalarda alerjiye yol açabilir.

Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, durulama, aşındırıcı olmayan çözümler kullanabilir furatsillina, hafif çözüm potasyum permanganat. Akut dönemde durulamalar her saat uygulanabilir.

İnsanlarda farenjit çok sık görülürse, bu, vücudun savunmasıyla ilgili sorunların doğrudan bir kanıtıdır. Bu nedenle, farenjit tedavisi bazı durumlarda düzeltmeyi içermelidir. dokunulmazlık.

Bu nedenle, farenjit tedavisi için optimal bir ilaç atayın, sadece hastanın antimikrobiyal aktivitesi ile yönlendirilen doktorun yanı sıra hastanın bireysel özelliklerine de dikkat edin.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjit nasıl tedavi edilir, söyler ve halk ilacı. Yutma ve gargara için hem de kullanılabilen bir dizi bitkisel kaynatma vardır. Bir akut durumda bir içecek olarak, ahududu yaprakları, papatya, nane, böğürtlen çay bir kaynatma kullanmanız tavsiye edilir.

Farenjit tedavisinde etkili olan ve durulamada kullanılan bitkisel topluluğun hazırlanması için adaçayı ve nane, papatya çiçeği, rezene meyvesinin yapraklarını eşit parçalara ayırabilirsiniz. Parçalanmış koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülmeli ve yirmi dakika ısrar edilmelidir.

Benzer şekilde, kalamus, keten tohumu, papatya çiçeği, tatlı yonca otu kökünü içeren başka bir koleksiyon hazırlanmaktadır.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi ayrıca inhalasyonlar için bazı bitkisel ve bitkisel infüzyonların kullanımını içerir. Bu amaçla, genellikle papatya, meşe kabuğu, adaçayı, böbrek çamı, kalendula infüzyonu kullanın. İnhalasyon için kullanılan bitkilerin infüzyonlarını hazırlamak için, bir bardak kaynar suya 10 gr ezilmiş hammadde almalısınız. Bu tür inhalasyonlar beş dakika sürmektedir, farklı otlar kullanılarak günde birkaç kez yapılabilir.

Buna ek olarak, farenjit herhangi bir biçimde, geleneksel tıp ham patates suyu, özü yaban mersini yapraklarından ve böğürtlen bir kaynatma gargara önerir.

Bir kişi atrofik farenjit muzdarip ise, o zaman petrol inhalasyon onun durumunu artırabilir. Böyle bir inhalasyon için şeftali, zeytin, Mentol yağı. Soluma için bir çözelti hazırlayın, kaynar su bardağı başına 5-10 damla yağa dayanabilir. Buharı huni şeklindeki tüp boyunca günde birkaç kez soluyun.

Soda inhalasyonu (bir bardak su için bir çay kaşığı), boğazda kuruluğu belirgin şekilde yumuşatır.

Farenjit önlenmesi

farenjit önlenmesi vücudun genel sertleşme sağlamak için önemlidir için Zararlı faktörlerin etkisini önlemek için deneyin, hem de kötü alışkanlıklardan kurtulmak - sigara, alkol bağımlılığı. Eğer bir kişi belli sebeplerden dolayı burun solunum güçlüğü çekiyorsa, bu problem gelecekte farenjitin önlenmesi için yeterince tedavi edilmelidir. Dişle ilgili tüm sorunları gidermek, tedavi etmek için zamanla eşit derecede önemlidir. diş çürüğü. Ayrıca, bazı durumlarda, özellikli fonların alındığı, vücudun kusurlu savunma mekanizmalarını yeniden kurmak da gereklidir. immünomodülatörler.

Evde yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Solunum yollarının en sık görülen inflamatuar süreçlerinden biri farenjittir. Hastalığın semptomatolojisi, sıklıkla karıştırıldığı anjinin semptomlarına benzer. Yetişkinlerde farenjitin evde tedavi edilmesi, sonbaharda veya ilkbaharda, ağırlaştırıcı bir özelliğe sahip olduğunda sıklıkla gerekli olmaktadır. İyileşme sürecinin daha hızlı ve daha üretken olması için, hastalığın belirli bir formu için komplekslerin uygulanması gereklidir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farinksin iltihabı farklı şekillerde tedavi edilen iki biçimde ortaya çıkabilir:

 1. Akut. Bu, bir pürülan çeşitlilik ile bazen 40 ° C'ye kadar sıcaklıkta bir artış ile karakterize edilir. Hasta genel halsizlik, yutma sırasında ağrı şeklinde rahatsızlık hisseder.
 2. Kronik. Kalıcı öksürük ve boğazda boğulma geçiriyor.

Hastalığın her iki formu için, uzmanlar belli kurallara bağlı kalmanızı tavsiye eder:

 1. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sokağa erişimi sınırlayın ve başkalarıyla iletişim kurun. Durumunuzu ek virüslerle karmaşıklaştırmayın.
 2. Geceleri tam dinlenme izleyin. Gündüz uyku için zaman ayırın.
 3. Diyetleri vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş daha hafif yiyeceklerle doldurun. Tuzlu, keskin, kızarmış yiyecekleri hariç tutun.
 4. Eğer mukozada kuruluğu acıtıyorsa - süt ile bal veya sıcak yeşil çay içebilirsiniz.
 5. Alkollü içecekleri hariç tut.
 6. Sigara içmek yasak.

keskin

Bu farenjit ile doktor ilaçları reçete edebilir:

 1. Antibiyotikler - "Ampisilin", "Oksasilin", "Sefazolin", "Seftriakson".
 2. Spreyler - "Kamerun", "Ingalipt".
 3. Rezorpsiyon için pastiller - "Grammidin", "Strepsils".

Yetişkinlerde boğazın evde tedavi edilmesi halk yöntemleri ile gerçekleştirilebilir:

 1. Sıcak bacaklar. Kuru hardal ilavesi ile sıcak banyolar harika bir etki bırakacaktır. Yatmadan önce bunu yap.
 2. Soluma. Bunu yapmak için, bitkisel kireç, okaliptüs, papatya veya adaçayı infüzyon kullanın. Kaynar su 1 tsp dökün. Çim. Birkaç damla uçucu yağ ile inhalasyon deneyin.
 3. Diyete uygunluk. Kızartılmış, yağlı, tuzlu olanı ortadan kaldırın - bu ürünler mukozada tahriş edicidir. Daha fazla sıvı iç.

Farenjit hızlı nasıl tedavi edilir? Prosedürleri ilk semptomlarla başlatmak gerekir: her iki saatte bir gargara, 4-6'lık şekeri eritin ve spreyi 2 ila 4 kez uygulayın. Yaklaşık 3 gün sonra, kuru öksürük dahil olmak üzere belirtiler azalmalıdır. Kalan farenjit belirtileri ile ortadan kaybolur. Pozitif dinamikler yoksa, bir uzmandan yardım almanın sebebi budur.

mantar

Genel belirtilere ek olarak, hastalığın viral formu, boğazda bir yumru hissi ile karakterizedir. Mantar, mukoza üzerinde plakete not edildiğinde, fotoğrafta ayırt edilmesi kolaydır. Farenjit için antimikotik ilaçlar, tedavi için kullanılır:

 • "Natamisin", "Nistatin", "Levorin";
 • "Terbinafin";
 • "Flukonazol", "Ketokonazol";
 • "Levorin", "Pimafucin", "Diflucan".

Yerel eylem araçları:

 1. Spreyler - Miramistin, Rotokan, Geksoral, Lugol çözeltisi.
 2. Durulama, örneğin, kalendula veya papatya için anti-enflamatuar etki ile bitkisel decoctions dayalı inhalasyonlar. 1 çay kaşığı ekleyin. kaynar su içinde otlar. Kendini bir havluyla örtün, nefes al.
 3. Durulayın. Sıcak bir tuz ve soda solüsyonu yapın: 0,5 tsp seyreltin. her biri 250 ml kaynatılmış su içinde.

alerjik

Bu doğanın farenjitleri endüstriyel emisyonların, kimyasalların veya boyaların solunmasından kaynaklanır. Hastalığın alerjik formunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır:

 1. Antibiyotikler - "Bicillin", "Amoksisilin".
 2. Propolis ile inhalasyon. 40 g preparatı ve 100 g bitkisel yağı karıştırarak bir infüzyon yapın. İnhalasyonlar için, kaynar suya birkaç damla infüzyon ekleyin. Bir ay için günde 2 kez uygulayın.
 3. Çiğ patates suyunu durulayın.
 4. Yutulması için karışımı (bir yemek kaşığı ahududu, nane ve St. John's wort) 250 ml kaynar su dökün.

Evde yetişkinlerde farenjit tedavisi için ana, aşağıdaki ürünlerde bulunan provoke alerjenlerin kısıtlanmasıdır:

 • deniz ürünleri;
 • turunçgiller;
 • bal;
 • alkol;
 • tahıllar;
 • mantar;
 • süt ürünleri;
 • ekşi sebzeler.

Kronik farenjit tedavisi

Akut farenjitin yanlış veya yetersiz tedavisi ile kronik bir formda olabilir. Belirtileri daha az görülür ve yüksek ateş eşlik etmez. Kronik farenjit birçok şekil alabilir:

 1. Granüler veya hipertrofik. Bu farenjitin özelliği, iltihaplı dokuların çoğalmasıdır.
 2. Atrofik. Bu form mukus boğazının incelmesi ile karakterizedir. Kurur ve ışık olur.

granüloza

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Yağ inhalasyonu. Kaynayan suya bir damla lavanta, adaçayı, çam veya okaliptüs yağı ekleyin. Bu mukozayı yumuşatır.
 2. Maden suyu kullanımı ile inhalasyonlar.
 3. İltihaplı granüllerin tedavisi. "Lugol", "Collargol", "Iodinol" kullanın.
 4. Deniz suyu ile yumuşatma yumuşatma.
 5. Otlar ile durulayın. Infüzyonu hazırlayın, 1 çay kaşığı doldurun. kaynar su ile adaçayı, okaliptüs, papatya veya meşe kabuğu. Boğazınızı her yarım saatte bir durulayın.
 6. Boğazın dezenfeksiyonu. Bu amaçla propolis, okaliptüs veya Burov'un sıvısının tentürünü kullanın.
 7. Sprey "Hexoral", pastiller "Strepsils" yardımıyla semptomları gidermek.

atrofik

Bu formun kronik farenjit tedavisi nasıl yapılır? Hastalığa özel bir dikkat göstermelisiniz çünkü onkolojiye gidebilir. Ana tedavisinde mukoza boğazının restorasyonu ve bağışıklığın güçlendirilmesi:

 1. Antiviral ilaçların kabulü - "Arbidol", "Anaferon", "Lavomax".
 2. Okaliptüs yağı ile boğaz yağlanması, propolis ile bal, jel "Solcoseril", balsam Shostakovskogo.
 3. Otlar veya bal ile durulayın.
 4. "Akvalor", "Aquamaris" mukus preparatları ile sulama.
 5. Burun yağı içinde gömülme "Pinosol" düşer.
 6. Soda inhalasyonu. Bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı çözülür. Soda. Dumanları günde iki kez soluyun.

Boğaz ateşi ile öksürük tedavi etmek

Sürekli öksürükten kurtulmak için aşağıdaki yöntemler yardımcı olur:

 1. Öksürük merkezinin "Kodelak", "Tusuprex" preparatlarıyla inhibisyonu.
 2. Tuzlu su ile durulama, söğüt ve meşe kabuğu infüzyonu.
 3. Patates suyu Günde 3 kez 30 ml içecek için, boğazda suyu tutmaya çalışıyorum.
 4. Rezorpsiyon "Faryngosept", "Strepsils", "Septotelet" için pastiller.
 5. Farenjit karşı antihistamin tabletler - "Loratadin", "Zodak".
 6. Papatya veya calendula ile inhalasyon.

Farenjit kaç gün tedavi edilir?

Tedaviye zamanında başlanırsa, akrifanın 7-10 gün sürdüğü, daha şiddetli semptomlarla, 2 haftada tam iyileşme görülebilir. Hastalığın kronik tipi daha uzun bir süre devam eder ve hastaya sürekli rahatsızlık verir, remisyon fazlarını ve alevlenmeyi değiştirir. Bu farenjit formu, ilgilenen hekim tarafından sürekli izleme gerektirir.

Video: yetişkinlerde farenjit semptomları ve tedavisi

Doktorun reçetesine göre, farenjit yetişkinlerde ve evde tedavi edilebilir, çünkü uygun tedavi ile hastalık hem ilaçlarla hem de halk ilaçlarıyla kolayca tedavi edilebilir. Boğazda terleme ve kuruluk veya böyle bir hastalığın diğer belirtilerini tespit ettiyseniz, hastalığın belirtilerini ve tedavinin etkin yöntemlerini açıklayan yararlı bir videoya bakın.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapi, hastalığın biçimlerine, nedenlerine ve seyrine dayanır. Sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonları, boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur.

Erişkinlerde, patolojinin sık neden olan ajanı, beta-hemolitik streptokok grubu A'nın yanı sıra mikoplazmadır. Diğer birçok patojen boğaz ağrısına katkıda bulunur. Tedavi öncesi etiyolojik faktörün belirlenmesi önemlidir.

Hastalığın tipik semptomları:

 • cızırtılı;
 • kaşıntı;
 • Boğazda yanıyor;
 • öksürük;
 • Kulaklarda ağrı.

Bebek çocuklar, ebeveynlere hastalık hakkında şikayette bulunamazlar, bu nedenle nosoloji belirtileri genellikle başlar. Çoğu zaman, farenjit, tedavi olarak kabul edilen üst solunum yollarının (sinüzit, larenjit) diğer enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir.

Farenjit tanısı koymak zor değildir. Hastanın ağız boşluğunun görsel muayenesi sırasında, arka duvarın infiltrasyonu, faringeal arkın izlenmesi. Boğaz iltihabı yanal lokalizasyonu ile, farengeal ruloların şişmesi, mukoza zarının kızarması izlenebilir. Fiziksel verilerdeki viral inflamasyon ve bakteriyel inflamasyon arasında ayrım yapmak zordur, ancak bu nosolojik formlarla tedavi farklıdır. Faringoskopi (bir sonda ile boğazın iç boşluğunun incelenmesi) gökyüzünün yüzeyinde bir film ortaya çıkarabilir, bu da bakteriyel bir formu gösteren pürülan eksudadır. Viral farenjitli laboratuvar testlerinde lenfositlerde artış gözlenir. Bakteriyel hastalık nötrofillerde bir artış ile karakterizedir.

Preparatlar ve antibiyotikler

Son Avrupa önerileri, sistemik antibiyotiklerin sınırlı kullanımı ihtiyacına işaret etmektedir. Antibiyotikler ile lokal inhalasyon, antiseptikler minimal yan etkilerle daha yüksek etkinlik ile karakterizedir.

Modern doktorlar tarafından farenjit için antibiyotikler sadece farinksin bakteriyel iltihabını tedavi etmek için değil, aynı zamanda organ duvarlarının viral lezyonlarında mikrobiyal enfeksiyonu önlemek için reçete edilir.

Dikkat lütfen! Okur yazar olmayan antibakteriyel ilaç kullanımı, bakterilere karşı direncin gelişmesine yol açar. Antibiyotik dirençli mikroorganizmaların tedavisinde bu ajanlarla tedavi başarısızdır ve bulaşıcı hastalık kronik bir yol alır.

Farenjit için antibiyotikler, balgamın bakteriyolojik kültür sonuçları elde edildikten sonra rasyonel olarak uygulanmalıdır. Test ayrıca patojenin antibiyotik duyarlılığını da belirler.

Akut farenjitde, geniş spektrumlu bir etkinin antibiyotiklerin rasyonel kullanımı, bakteriyolojik analiz sonuçları elde edilinceye kadar makul olur. Farenks iltihabı ile ortak ilaçlar:

 1. Sefalosporinler oraldir (sefazolin, seftriakson);
 2. Korunmuş penisilinler (amoksisilin klavulanat);
 3. Makrolidler - eritromisin, azitromisin;
 4. Linkoamid antibiyotikler - lincomycin, klindamisin.

Yanlış tedavi edildiğinde hastalığın akut seyri yanlış olur. Aşağıdaki durumlarda benzer bir durum ortaya çıkar:

 • Uygun olmayan antibiyotik kullanımı;
 • Doktor tarafından önerilen rejimin ihlali;
 • Eksik antibakteriyel ajan;
 • Tedavide dikkate alınmayan ek enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı.

Kronizasyondan kaçınmak için, bir dizi kural izlemelisiniz:

 1. Bakteriyolojik analiz yapmak;
 2. Ilaç azaltmayın;
 3. Topikal preparattan küratif bir etki yoksa, sistemik tedavi önerilir.

Farenjit için tedavi önlemleri aşağıdaki manipülasyonları içerir:

 • Farenks antiseptik antibiyotikler ile tandum-verde, bioparox, yox, stopangin, sakız, inhalipt, heksoral;
 • Antiseptiklerle durulama (okaliptüs, deniz tuzu, rotokan, klorofililpt);
 • Pastillerin ve tabletlerin yumuşatılması, anestezi, antibakteriyel etki (laripront, sarkıt, phalimint, pharyngosept) ile derinleştirilmesi;
 • Bakteriyel farenjit için sistemik antibiyotikler.

Çocuklarda bir boğaz iltihabında emilebilir tabletler uygulanır. Antiseptikler ile boğazları irrigating, farenjit ile çocuk için bol içme - zorunlu prosedürler. Genellikle glottisin spazmı vardır. Patoloji önlenmelidir.

Belirtileri ve Tedavisi

Akut formların tedavisinde önceden belirlenmiş bir hastalık tipi olmalıdır:

 1. bakteriyel;
 2. viral;
 3. mantar;
 4. alerjik;
 5. Boğazda ameliyattan sonra;
 6. Kimyasal (kimyasal irritanların etkisi - alkaliler, asitler);
 7. Radyasyon.

Kronik farenjit belirtileri hastalığın biçimine bağlıdır:

 1. Hipertrofik (granulosa);
 2. Atrofik (subatrofik);
 3. Catarrhal (basit).

Catarrhal kronik farenjit küçük bir miktar balgam, boğaz şişmesi, aralıklı olarak ortaya çıkan verimsiz öksürük ile karakterizedir. Patoloji sigara içenlerde oluşur.

Atrofik forma, hücre ölümünün meydana geldiği fonksiyonel epitelyumun yenilgisi eşlik eder. Gerekli işlevleri yerine getirmezler. Devlet geri döndürülemez.

Hipertrofik (granüler) forma, farinksin arka duvarında vejetasyonların oluşumu ile birlikte görülür. Çocuklarda şiddetli öksürüğe sebep olan (kusmaya kadar) gıda geçişini ihlal ediyorlar.

Kronik farenjit belirtileri, provoke edici faktörlerin etkisi altında oluşur:

 • Dış ortamın agresif maddeleri - toz, sıcak hava, tahriş edici maddeler;
 • Gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının bireysel özellikleri;
 • Burundan serbest nefes almanın olmaması;
 • Kötü alışkanlıklar - sigara, alkol;
 • Endokrin sisteminin yenilgisi - menopoz başlangıcı, hipotiroidizm;
 • Tavuk körlüğü - avitaminosis A;
 • Diabetes mellitus;
 • Pulmoner kalp yetmezliği;
 • Böbrek patolojisi.

Patolojik faktörlerin ortadan kaldırılmasından sonra hastalık geçmezse, farmasötik ilaçların kombine tedavisi, farenksin iltihaplanmasına neden olan bazı nadir hastalıklardan şüphelenmelidir:

 • Sjogren sendromu, tükürük bezleri de dahil olmak üzere tüm dış salgı bezlerinin etkilendiği bir otoimmün patolojidir;
 • Plummer-Vinson Hastalıkları - demir eksikliğinin arka planına karşı bir patoloji;
 • Kartal sendromu, tek taraflı persistan boğaz ağrısının göründüğü styloid sürecinin bir anomalisidir;
 • Yaşlılarda nevralji - glossopharyngeal, vagus sinirleri.

Akut farenjit ile, bakteri veya virüsleri belirlemek için laboratuvar incelemesi gereklidir. Patolojinin kronik seyrinde, hastalığın tanısı, remisyonları ve patolojinin alevlenmelerini hesaba katarak tıbbi muayeneye, anamneze dayanır.

Kronik farenjitin tıbbi tedavisi

Kronik farenjitin topikal tedavisi için ilaçlar aşağıdaki gruplara ayrılır:

 1. antiseptikler;
 2. antibiyotikler;
 3. Antimikotikler (antifungal ajanlar);
 4. immunocorrectors;
 5. anti-enflamatuar;
 6. Lokal anestezikler;
 7. Homeopatik preparatlar.

10 yıl önce farenjit için antibiyotikler, bakterilerin viral ve fungal formlara bağlanmasını önlemek için reçete edildi. Doğa boşluğu tolere etmez, bu nedenle bazı mikroorganizmaların yeri başka bir flora tarafından işgal edilmiştir.

Kronik boğaz iltihabının modern yönleri büyük ölçüde gözden geçirilmiştir. Antibakteriyel ajanların genel kullanım dönemi mikroorganizmaların antibakteriyel direncinin gelişmesine yol açmıştır. Avrupalı ​​araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü gibi, sistemik araçlardan kaçınmak için mümkün olduğunda tavsiye ederler. İnhalasyon ile uygulanan lokal antiseptiklere tercih edilmelidir. Bu ilaçlar sadece bakterileri değil, aynı zamanda mantarları ve virüsleri de yok ederler.

Lokal antiseptikler kullanıldığında, epitelyal yüzey tabakasının atrofisi uzun bir süre için ortaya çıkar. Doku kaybı, geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açan rahatsızlığı artırır.

Lokal anti-enflamatuar ilaçlar, aşağıdaki antiseptiklerden birini içerir:

Kombine inhalasyonların bileşiminde ek "konfor" için - mentol, tetrakain, lidokain, antibiyotikler - Framicetin, fiusafyunzhin, koku giderici katkı maddeleri ilave edilir.

Bazı farenjit preparatları doğal antiseptikler içerir - arıcılık ürünleri, bitki ekstreleri. Bakterilerin lisatları, yerel bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Klinik çalışmalar, bu tür ilaçların kullanılmasının sadece bakterilere karşı değil, aynı zamanda virüslere karşı da bağışıklığı uyardığını ortaya koymuştur.

Antimikrobiyaller, durulama, tabletler için durulama, pastil formunda uygulanır.

İlacın mukoza zarında tahriş edici etkisini önlemek için, belirli gereksinimlere tabidirler:

 1. Toksik etkinin yokluğu;
 2. Kana karşı düşük emilimi;
 3. Geniş bir antibakteriyel etki;
 4. Antimikrobiyal, antiviral aktivite;
 5. Küçük alerjenite;
 6. Mukozada tahriş yok.

Çoğu ilaç, emilim, tablet - sarkıt, neo-angin, faringosept, septothete, matkap, hexalysis için pastiller formunda kullanım kolaylığı için kullanılır. Bu ilaçlar düşük aktivite ile karakterizedir, bu yüzden hafif farenjit için tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı için bir tedavi seçerken, klorheksidin toksisitesini hatırlamanız gerekir. Bileşen Eludryl, Sebidin, Matkap, Antiangin parçasıdır.

Ilaçların uygulanması bazı türlerin alerjenisiteyle sınırlıdır - povidon-iyot, vıadin, yox, iodinol, propolis, sulfonamidler (ingalypt, bikarnint).

Bitkisel yağlar ve bitki antiseptiklerine dayalı preparatlar, bitki poleni, bronşiyal astıma alerjisi olan hastalarda kontrendikedir.

Gebe kadınlarda farenjit, lysobacter ile daha iyi tedavi edilir. Araç yetişkinler tarafından kullanılıyor. Çocuklar için benzer araçlar geliştirilmiştir. İlaç, B6 vitamini ile kombinasyon halinde enzim lizozim içerir. İlaç, gram-negatif ve gram-pozitif bakterileri yok eder, antiviral aktiviteye sahiptir.

Farenjit için tıbbi preparatlar

KBB doktorlarının uygulamasında sıklıkla kullanılan farenjit tedavisi için ilaçları düşünün.

Ortak bir çözüm terasildir. Soğuk algınlığı için tavsiye edilir. Diklorobenzil alkol, amylmetacresol, glikoz, sükroz, sitrik asit, mentol, okaliptüs yağı içerir.

İlacın tüm bileşenleri iyi emilir, hızlı bir şekilde çıkarılır, bu yüzden vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Strepsiller - diş hekimliğinde ve KBB pratiğinde kullanılan anti-konjestif (vazokonstriktif) antiseptiktir. İlaç çoğu Gram-negatif ve Gram-pozitif bakterilere karşı aktiftir. Antifungal aktiviteye sahiptir.

Ürünün bileşimindeki doğal terapötik katkı maddeleri decongesting, yumuşatma etkisi var. İlacın aşırı dozda alınması gastrointestinal sistemden rahatsızlığa neden olur. İlaç laktasyon ve hamilelik için kullanılır.

Strepsils bir sprey, tablet şeklinde mevcuttur. Hamilelikte kullanılan endikasyonlara göre.

Travisil viral farenjit tedavisi için kombine bir preparattır. Üst solunum yolu hastalıkları, astım öksürüğü, ağız hastalıkları, sigara içen öksürük hastalıkları için endikedir.

Travisil, aşağıdaki eylem mekanizmaları ile karakterize edilir:

 • deodoran;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • Balgam söktürücü.

İlaç bileşimi içinde bitkisel maddeler bağışıklık sistemini arttırır.

Vasika adatode bitki antihistaminik, bronkodilatör, balgam söktürücü etkisi ile karakterizedir.

Uzun meyve biberinin mukolitik, balgam söktürücü etkisi vardır, iltihabı giderir.

Meyan kökü öksürük azaltır, bir terletici, balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Tıbbi embriyo restoratif, anti-enflamatuar, immünmodüle edici bir etkiye sahip bir bitkidir.

Curcuma Longa antihistamin, anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Alerjik farenjit, larenjit, tracheitis için kullanılır.

Akasya Catechu - büzücü, antihistaminik etki ile bir çare. Balgam söktürücü, antitussif aktivite var.

Fesleğen güçlü bir antipiretik, analjezik etkisi olan bir ilaçtır. Antitussif, antimikrobiyal, antihistaminik etkiye sahiptir.

Terminal Belerica - immünomodülatör, anti-soğuk ilaç.

Mentol - balgam söktürücü etkinliği ile antiseptik.

Islak ve kuru öksürük ile kombine kompozisyon travisil viral, bakteriyel aktivite ile karakterizedir. Üst solunum yollarının tüm hastalıklarının semptomlarını hafifletir. Tedavi için günde üç kez 2 şeker kullanmak gerekir. Olumsuz etkiler mekanizmaları (deri kaşıntı, döküntü) vardır, bu yüzden ilacın bitki poleni alerjisi olan kişiler için tavsiye edilmez.

Farenjitli lokal antibiyotikler, bir doktora danıştıktan sonra evde yaygın olarak kullanılabilir. Lokal anti-enflamatuar etkinin yüksek etkinliği ile minimal yan etki, yaygın olarak bitkisel preparatların kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

Farenjitin evde tedavisi

Ne zaman farenjit ile öksürük tedavi için baktığınızda, bileşiminde tanenler ile bitki ve otlar kullanma olasılığını dikkate almalısınız:

 • Huş ağacı yaprakları;
 • Meşe kabuğu;
 • Söğüt kabuğu;
 • Kalina;
 • John's Wort;
 • Kavak kabuğu;
 • adaçayı;
 • Melissa;
 • sarıçalı;
 • papatya;
 • Ebegümeci.

Patolojik belirtiler gözlendiğinde bitkiler bulaşıcı hastalıklar için kullanılır:

 1. rinit;
 2. öksürük;
 3. Yüksek sıcaklık;
 4. Zehirlenme sendromları;
 5. Kas ağrıları.

Kronik farenjit ile semptomlar daha az belirgindir, ancak lokal inhalasyon tedavisi de önemlidir.

Günlük farinks kabuk ve mukustan durulanır. Mukoza zarını lyugol periyodik olarak yağlayın. Kurutma etkisi olan ilaçlar kullanmayın. Okaliptüs ve deniz topalak yağı kullanılması yasaktır.

Ağrıyı dindiren Novocain ablukaları iyi bir etkinliğe sahiptir. Uzmanlar, ilacın "Bioparox" kullanımını önermektedir. İlacın bileşimi, virüs, bakteri, mantarları tahrip eden iyi bir geniş spektrumlu antibiyotik olan fyuzafyunzhin içerir. İlaç yetişkinlerde ve çocuklarda topikal olarak uygulanır. Benzer bir etki, octenesispt, imudon tarafından ele geçirilmiştir.

Biyojenik uyarıcılar ile daha iyi Novocain kullanın:

Evde, anestezi ve antiseptik kullanabilirsiniz. Bu amaçlar için, eczane ürünleri tavsiye edilir - lolipop, pastil.

Halk tarifleri, evde farenjit tedavisi nasıl:

 1. Yarım litre sütte bir çay kaşığı bal ekleyin, yumurtayı kırın, bir kaşık dolusu tereyağı ekleyin;
 2. Yumurta sarısını bir bardak sütte karıştırın. Boğazı bir solüsyonla durulayın;
 3. Evde farenjit ile durulama, papatya otlar, aloe dayalı inhalasyonlar tedavi;
 4. Deniz suyu, boğazı burun boyunca yıkamak için kullanılır;
 5. Hazır okaliptüs, kekik yağını suya ekleyin;
 6. Boğazınızı bir öksürük ile durulayın;
 7. Nazal solunum zor ise, nemlendirme önerilir. Nefes almak ve boğazınızı kurutmak zorsa, nemlendiriciler kullanmalısınız - bir akvaryum, iç mekan bitkileri;
 8. Papatya dayalı sıkıştırır (200 ml kaynar su 1 yemek kaşığı ot ekleyin). Peçeteyi gergin nastoye içinde ıslatın, bırakın demleyin. Yünlü bir bezle, basılmış kağıtla temizleyin;
 9. Boğazın tedavisi için, kompresler kullanılır - 200 ml kaynar su başına 1 yemek kaşığı ot. Solüsyonda, bir peçete ıslatılır, boyun bölgesine uygulanan bir yün bezi;
 10. Sarımsak, doğal bir antibiyotiktir. Ondan tıbbi bir karışım hazırlayabilirsiniz - tatlı kaşığı bal, bir kaşık yaban turpu, 3-4 diş sarımsak bir bardak su içinde çözülür. İçinde gargara ya da iç;
 11. Boğazı bir propolis ekstresi (% 10) ile gliserin ile yağlayın.

Evde farenjit için başka tarifler vardır, ancak herhangi bir ilaç sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir. Farenjitin kronik formlarının uzun süre tedavi edilmesi gerekir. Kombine şemalar, bir uzmanın atayacağı çeşitli ilaçları içerir. Bağımsız tedavi sadece tehlikeli değildir, hastalığın ilerlemesine, alevlenmelerin artmasına ve patolojide nükslerin azalmasına katkıda bulunacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda anjina için hangi antibiyotikler daha iyidir?

Angina (ya da akut bademcik iltihabı) esas olarak virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu palatine bademcikler üzerinde bulunan akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.