Loading

Sorularınız

Angina bademciklerin etkilendiği enfeksiyöz bir patolojidir. Apselerle boğaz ağrısı, enfeksiyonun çoktan gittiği ve evde kullanılan her zamanki yöntemlerle tedavi edilemeyeceğinin bir göstergesidir. Pürülan boğaz ağrısı için tedavi edebilen tek güvenilir ilaç, bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik tedavisidir.

Makalenin içeriği

Antibiyotik almak ne kadar doğru?

Pürülan boğaz ağrısı tanısını koyarken (tabii ki sadece bir uzman bunu yapmalıdır), antibiyotikler hemen reçete edilir. Hastalık, mümkün olan en geniş etki spektrumuna sahip ilaçlarla tedavi edilmeye başlar. Bunlar sefalosporinler, makrolidler ve diğer bazı antibiyotik sınıflarıdır. Boğaz ağrısının görünümünü en çok uyaranlar da dahil olmak üzere çok sayıda farklı türde mikroorganizmaları yok ederler. Bu nedenle, amaca uygun olmamalı, ancak zaten etkili tıbbi önlemler gecikmeden başlar.

Daha sonra hastanın boğazından bir bezle çekilmesi ve bununla özel bir laboratuvar testi yapılması gerekir: antibiyotiklere duyarlılık için ekim. Bu muayene, belirli bir hastada anjinaya neden olan patojenik bakteriler için hangi tip antibiyotiklerin en etkili olacağını belirlemenize olanak sağlar. Ekim sonuçları alındıktan sonra, tedavi rejimi ayarlanır - başka bir ilaç reçete edilebilir, dozu artırılır veya azalır, ek ilaç eklenir, vb.

Önemli! Tedavinin 3-5'inci gününde, yetişkin bir hastanın durumunda geçici bir bozulma olabilir. Bu normal bir olgudur - bakterilerin kitlesel ölümü ve çok sayıda toksinin salınmasıyla ilişkilidir.

Boğaz tedavisinde antibiyotikler evde olabilir, genellikle bu patoloji hastanede yatış gerektirmez. Ancak, antibiyotik tedavisinin sistemik bir tedavi olduğunu, yani bağırsakta normalde olması gereken bakteriler de dahil olmak üzere vücudun tüm mikroflorasını etkilediğini unutmayın. Bu nedenle, dysbacteriosis gelişmesini önlemek için, antibiyotik tedavisi lactobacilli veya konvansiyonel biochetophrine ile ilaç kullanımı ile kaplanmalıdır.

Boğaz boğazını en az 1 hafta veya daha iyisi - 10 gün boyunca antibiyotiklerle tedavi edin. Bu, bu ilaç sınıfının kümülatif etki olarak adlandırılan bir özellikten kaynaklanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Yani, etkilerinin tam olarak ortaya çıkması için, vücutta belirli bir aktif madde konsantrasyonunun elde edilmesi gereklidir. Ayrıca, sıcaklık düşüşünden ve hastalığın temel semptomlarının azalmasından en az 3 gün sonra antibiyotikler içmeye devam etmelisiniz. Sadece bu durumda, patojenik mikroorganizmaların hazırlanarak tahrip edilmesi en eksiksiz olacaktır.

Antibiyotikler yaygın olarak bir tablet formunda kullanılır ve yetişkin bir hastaya oral yoldan verilir. Ayrıca antibiyotikli bir sprey de kullanabilirsiniz. Sprey uygulayarak, özel nebülizörlerin kullanılması en uygun olanıdır - bu, ilacın tüketimini azaltacak ve doğrudan boğaza verilmesini sağlayacaktır. Ancak, her antibiyotiğin bir spreye dönüşmeyeceğini unutmayın - onu tayin eden doktor size bu olasılığı anlatacaktır.

Tedavi için genel öneriler

Tabii ki, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlar sadece antibiyotiklerle sınırlı değildir. Daha az önemli olan, hasta için yatak istirahatıdır, bu da hipotermi riskini en aza indirir ve bu nedenle, bağışıklık sisteminin daha da büyük bir engellenmesidir. Ayrıca, özellikle çocuklarla hastanın başkalarıyla iletişimini ciddi şekilde kısıtlamak gerekir. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğunu unutmayın, bu da hastanın diğer insanlar için bir enfeksiyon kaynağı olabileceği anlamına gelir.

Pürülan anjinada büyük değerde bir içme rejimi vardır. İçebilirsiniz:

 • limon ve ballı çay;
 • bitkisel ilaçlar ile çaylar;
 • meyve içecekleri ve meyve suları;
 • komposizyonlar ve decoctions;
 • gazsız saf maden suyu.

Bir hasta içmek çok olmalı - toksinlerin atılmasına ve sıcaklıkta hafif bir düşüşe katkıda bulunacaktır.

Önemli! Bir anjinada ateşi tedavi etmek ve ilaçlı ajanları yıkmak için yalnızca 38 ° C'yi geçtiğinde takip edilir.

Hastanın odası sıcak olmalı ama tıkalı değil. Bunu yapmak için periyodik olarak kısa havalandırma yapmalısınız. Yetişkin hastaya ayrıca, ses dinlenmesinin gözlenmesiyle yardımcı olunur - bu da zaten boğazdaki yükü azaltacaktır. Bir başka önemli tavsiye de diyetle ilgilidir: Hasta, boğaz ağrısını tahriş etmeyen veya yaralamayan yumuşak ve sıcak yiyecekler yemelidir.

Dezenfektanların kullanımı

Anjina enfeksiyonunu tedavi sadece sistemik antibiyotik tedavisi ile değil. Buna mükemmel bir katkı, antibakteriyel etkiye sahip maddelere yerel maruziyet olacaktır.

Yani, örneğin, evde iyi bir çare iyot, kaynatılmış su ve kabartma tozu içeren bir çözüm ile garipleşiyor. Buna ek olarak, anjin özel olarak hazırlanmış tentürler ile anjin tedavisi yapabilirsiniz. Sarımsak da içerdiği fitokitler nedeniyle güçlü bir dezenfektandır. Temel olarak, hem boğazın bulaşmasını hem de içeri girmesi gereken sarımsak suyunu ve çeşitli karışımları yapabilirsiniz. Son olarak, sarımsak bir karanfil sadece ağzına konabilir, periyodik ısırmak ve kendi meyve suyu içme - enfeksiyon etkili bir şekilde tedavi yardımcı olacaktır.

Önemli! Boğazın yeşil ile tedavi edilmesi için angina önerilmez. Bu ilaç, güçlü bir antiseptik olmasına rağmen, bademcikler üzerinde çok güçlü bir tahriş edici ve kuruma etkisi vardır.

Ayrıca evde, bazı ilaçları ve dezenfektanları kullanabilirsiniz:

 • Furacilin 1 tablet eziyet ve 1 su bardağı kaynatın su dökün. Bu ilacı günde 5-6 kez durulayın. Ayrıca, 3-5 damla okaliptüs ekstresi veya calendula da eklenebilir.
 • 1 çorba kaşığı alın. klorheksidin ve boğazlarını durulayın. Protsedluru günde iki kez tekrarlanabilir. Bu durumda, ilaç yutulamaz. Durulandıktan sonra, en az 3 saat boyunca yemekten ve içmekten kaçının.
 • Yarım litre ılık suya az miktarda kuru potasyum permanganat dökün. Kristalleri iyice çözün ve 10-12 damla iyot ekleyin. Bu çare günde en fazla 4 kez gargara olabilir.
 • Okaliptüs yapraklarından çizim esasına göre yapılmış bir antibakteriyel bitkisel ürün - eczane klorofilit al. Gargara bu çözüm ile günde 4-5 kez olabilir.

Bütün bu ilaçlar genellikle bir çözüm olarak kullanılır. Fakat kullanımı daha uygun olan, yukarıdaki ilaçları içeren bir spreytir. Böyle bir sprey elde etmek için, bir nebülizer kullanmalısınız - sıvıları püskürtmek için basit bir cihaz. Ana durum, nebulizer solüsyonunun doldurulmasından önce dikkatlice filtrelenmesi gerektiğidir - daha sonra sprey düzgün olacak ve cihaz hasar görmeyecektir.

Önemli! Purulent boğaz ağrısı, lyugol ile tedavi edilmesi tavsiye edilmez. Bu preparatın çözeltisi ve püskürmesi, artan viskoziteye sahip olan, bademciklerini kaplayan ve apselerle savaşmayı zorlaştıran gliserol içerir.

Anti-inflamatuar ve analjezik

Bu ilaçların irinli tonsillit yatan temel nedeni tedavi edemez, ama evde hastalığın belirtilerinin kurtulmak yardımcı ve yetişkin hastanın durumunu hafifletmek olacaktır. Her şeyden önce, bitmiş preparatlara dikkat edilmeye değer. Eczaneden satın alınması kolay bir sprey, hap veya emme şekeri olabilir:

 • Trachisan;
 • Septolete;
 • kameton;
 • Neo-anjina;
 • Faringosept;
 • Tantum Verde, vb.

Buna ek olarak, evde, aynı zamanda, iltihabı bastırmak ve ağrı sendromunu rahatlatmak mümkün olan çeşitli geleneksel tıp araçlarının kullanılmasına yardımcı olur:

 • Sıcak kaynamış suda kabartma tozu çözeltisi ile boğazın yıkanması.
 • Kuru papatya ve ıhlamur çiçekleri karışımı kullanın. 1 çay kaşığı karıştırın. Papatya ve iki kat daha fazla ıhlamur ve karışıma bir bardak kaynar su dökün. Daha sonra çözüm 30-40 dakika boyunca ısrar edilmeli, gazlı bezle süzülmeli ve durulama için kullanılmalıdır.
 • Atkuyruğu tentürünü durulayın, bunun için 5 kaşık kuru ot yarım litre kaynar su ile doldurulmalıdır. Sıvıyı yaklaşık 20 dakika boyunca infüze edin ve ardından sert bileşenleri çıkartarak tahliye edin. Yarım litre kaynar su için 5 yemek kaşığı alın. at kuyruğu. Saatte en az dörtte bir oranında infüzyon yapın, filtreleyin ve durulamaya başlayın.
 • Koyu kırmızı yaprakları kaynatma boğazını yıkamak için uygulama. 1 bardak kaynar su için 2 yemek kaşığı almalısınız. Phytopreparation, 10-15 dakika bekleyin ve süzün.
 • Pancar suyu ve sirke ile boğaz yıkama. Bu çözelti, 1 bardak kıyma pancarına 1 kaşık sirke ilave edilerek elde edilir. Yarım saatlik bir infüzyondan sonra, karışım sıkılmalıdır ve aslında durulama sıvısı elde edilir.
 • Soğan kabuğunu, 1 litre suda kaynatmanız gereken 6 yemek kaşığı kullanın. Daha sonra karışım soğutulmalı, tülbentten geçirilerek süzülmeli ve durulamaya başlanmalıdır.

Önemli! Tercihen olabildiğince sık, evde yapılan preparatlarla boğazınızı yıkayın ve temizleyin. Ortalama olarak, bu çözümler her yarım saatte bir yıkanmalıdır.

Hazır bir sprey kullanmak istemiyorsanız, evde bu ilaçları tatbik etme yöntemine iyi bir alternatif inhalasyon olacaktır. Burada, mukus boğazındaki uçucu ilaçların yutulması, yüksek sıcaklığın etkisi altında buharlaşmalarına bağlı olarak meydana gelir. Çözeltiyi bir kaba yerleştirmeniz, üzerine eğmeniz ve kafasına kalın bir kumaş (örneğin bir havlu) atmanız gerekir. Böylece buhar kaybı en aza indirgenecek ve çoğu solunduğunda boğazınıza düşecektir - bu, spreyin nasıl çalıştığının bir benzetimi. Evde anjin inhalasyonlarını tedavi etmek için şunları yapabilirsiniz:

 • klorofilit çözeltisi;
 • çeşitli phytopreparations;
 • uçucu eter bileşenleri içeren yağlar;
 • soda çözeltisi vb.

Yaygın restoratif demektir

Anjina - bulaşıcı bir hastalık gelişimi - hastanın bağışıklık sisteminin etkin çalışmasının açıkça bozulmuş olduğunu gösterir. Aksi takdirde, vücutta patojenik bakterilerin yoğun gelişim olasılığına izin vermezdi. Bu, en kısa sürede iyileşmenin, bağışıklık fonksiyonlarını sürdürmeyi ve aktive etmeyi amaçlayan tedaviye yardımcı olacağı anlamına gelir. Evde, bunun için bir dizi olasılık var:

 1. Kolay sindirilebilir bir proteinin (örneğin tavuk etinde) bir hastanın diyetine dahil edilmesi. Protein, bağışıklık sisteminin ana yapı malzemesidir.
 2. Biyolojik olarak aktif maddelerin ve bir dizi eser elementin zengin kaynağı olan bal ve / veya propolis kullanımı.
 3. Bağışıklık çalışmaları için gerekli vitamin kompleksleri ve özellikle C vitamini alımı.
 4. Örneğin, boğaz ağrısının viral yapısında reçete edilmesi daha iyi olan ginsengin interferon veya tentürü gibi immün uyarıcı ajanların atanması.

Purulent boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Angina veya akut tonsillit, bademciklerin dokularını etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalık olarak adlandırılır. Patomorfolojik sınıflandırmaya göre, bu hastalık çeşitli formlarda ortaya çıkabilir: catarrhal, foliküler, lacunar ve nekrotik. Son 3 form, bademcikler üzerinde pürülan bir akıntının varlığı ile ilkinden farklıdır, çünkü halkın içinde ortak bir adla - pürülan anjina ile birleşmişlerdir.

Akut tonsillitin etyolojisi

Hastalığın nedeni bakteriyel bir enfeksiyondur. Patojen bademciklere dışarıdan veya vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarından girer. Akut bademcik iltihabının çok sayıdaki sayısı, A grubunun β-hemolitik streptokoku olarak adlandırılan bir bakteriden kaynaklanır ve hastalığın sadece% 20'sinde stafilokok ve bunların streptokoklarla birlikteliğinden kaynaklanır.

Purulent boğaz ağrısı için risk faktörleri şunlardır:

 • vücut genel veya yerel hipotermi (boğaz bölgesinde);
 • azalmış bağışıklık durumu;
 • sıcaklıkta keskin değişiklikler;
 • toz ve gaz kirliliği, aşırı hava kuruluğu;
 • Kötü alışkanlıklar (sigara).

epidemioloji

Akut tonsillit, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Özellikle 5 yaşından büyük ve çalışma yaşındaki yetişkinleri etkiler. Hastalığın belirgin bir mevsimselliği vardır - sonbahar mevsiminde en yüksek insidans düşer.

Enfeksiyon kaynağı, boğaz ağrısı olan bir kişinin yanı sıra asemptomatik streptococcus taşıyıcısıdır. Ana iletim yolu havadadır, ancak hem hane halkının (yani, hanehalkı eşyalar aracılığıyla) hem de beslenmenin (gıda ile) mekanizmalarının rolü dışlanmamaktadır. Bu oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur, özellikle çocuklarda ve ağız boşluğunda kronik enfeksiyon odakları olan kişilerde yüksek oranda duyarlılık görülür.

Akut tonsillit belirtileri

Bu hastalık genellikle akut başlar ve oldukça sert ilerler. Kuluçka dönemi (enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar) 1-2 gündür. Ön planda, vücudun genel zehirlenmesi belirtileridir:

 • şiddetli zayıflık;
 • uyuşukluk;
 • iştahın bozulması;
 • ateşli hane sıcaklık artışı (38-40 C);
 • terleme;
 • kas ve eklemlerde ağrı.

Sarhoşluk sendromunun zemini karşısında, hastanın başlangıçta kasıtsız boğaz ağrısı vardır, ancak zamanla daha güçlü hale gelmekte ve hastalığın başlangıcından en fazla 3-4 gün geçmektedir. Bu aşamada ağrılar ifade edilir, hastaları hem gündüz hem gece rahatsız eder, uykuyu engeller ve yutmayı imkansız kılar - hasta yiyemez.

Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinin iltihaplanması söz konusudur - büyüklükleri artar, yutulduğunda incinir, onlara dokunulduğunda acı verir.

tanılama

Akut tonsillit tanısı hastanın şikayetleri (karakteristik bir klinik tablo), anamnez (akut başlangıçlı) ve orofaringeal-faringoskopi verisine dayanmaktadır. Bu çalışma ile, doktor hastasındaki pürülan anjina şeklini belirleyecektir:

 • foliküler (bademcikler, büyütülmüş şişmiş keskin hiperemik olan, kendi yüzeyi üzerinde çapı 2-3 mm beyaz ve sarı oluşumu işlenen - iltihaplanmış foliküller bu oluşumlar kendiliğinden açılan, bademcik pürülan yüzeyinde plak oluşturucu);
 • laküner (bademcik parlak hiperemik, ödemli, boşluklar onların, bu filmler kolay ve tamamen bir spatula vasıtası ile alınır, onlar bu boşluklar ötesinde konuşma bademcikler yüzeyinde küçük cepler ya da filmin oluşturulması, bir pürülan doğanın bir içeriği olan genişletilmiş);
 • nekrotik (hiperemik bademcik ve önemli ölçüde şişmiş, kepekli kirli-yeşil derin kanama kusur olduğu kaldırılması ile, ya da gri renkli, nekroz, gırtlak, küçük dil uzanan, tonsil ötesine uzanabilir).

Genel bir kan testi, lökositlerin sayısında bir artışa, lökosit formülü sola kaymaya, bazen de 40-50 mm / saate kadar ESR'de bir artış gösterecektir.

Bademciklerin yenilgisinin mutlaka birincil olmayabileceğini bilmek önemlidir - bazı durumlarda difteri ve enfeksiyöz mononükleoz gibi ciddi bulaşıcı hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Şüpheli durumlarda, hastaya bademciklerin yüzeyinden alınan plağın patojen veya bakteriyolojik incelemesini belirlemek için spesifik kan testleri yapılabilir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hasta bir enfeksiyöz yatan hastaya yatırılabilir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi sadece bir doktor gözetiminde yapılmalıdır! Yetersiz ve zamansız başlayan tedavi, ölümcül bir sonucu bile beraberinde getirebilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Akut tonsillit tedavisi sadece halk tıbbı kabul edilemez!

Akut bademcik iltihabı genellikle şiddetli zehirlenme ile ortaya çıktığından, hastalığın akut döneminde hastaya başkalarıyla sınırlı temas ve ses dinlenmeye uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.

İltihaplı mukozanın travmatizasyonunu önlemek için, hastalığın süresi boyunca hasta tarafından tüketilen yiyecek yumuşak ve ılık olmalı ve hastanın vücudunun bağışıklık durumunu güçlendirmelidir - vitaminli. Toksinler hastanın daha hızlı kaldırılmasına yönelik bakış aşırı ısı şeklinde tabii içme, gösterir olarak: Gaz olmadan meyve ve sebze meyve içecekleri, limon, süt, bal, alkali maden suyu ile yeşil çay - bu içecekler neredeyse anjin ile hastanın diyetin temeli haline gelmiştir.

(-.. tablet haline getirilmiş bir şekilde, yani ağız yoluyla) ve / veya parenteral (enjeksiyon ve infüzyonu) ilaç tedavisi, örneğin durulama gibi tedavi yöntemlerini ve sulama ağızdan antiseptik çözeltiler, inhalasyon ilaçları oral ilaçların uygulanmasını kapsar.

Akut tonsillitin tedavisinin ana bileşeni, her zaman antibiyotik tedavisidir. bakteriyel enfeksiyon hayati organlara tonsillerden yayılabilir, çünkü olamaz veri noktasını görmezden - kalbi ve böbrekleri. Avantajlı bir şekilde kullanılan amoksisilin-klavulanat (Amoksiklav, Augmentin), penisilin, kuşakların sefalosporinler II-III (sefuroksim Zinnat, seftriakson, sefiksim) ve makrolidler (azitromisin, eritromisin). Antibiyotik vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra 3 gün içinde alınmalıdır ve bu sürenin sonunda ilaç iptal edilebilir.

Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.

- Bu ilaçların çoktur ve her doktor bazı çok sevdiği araçları almak zorundadır Dekatilen, Trachisan Neo-anjina Ingalipt, Faringosept, Septolete, Tantum Verde, Kameton: Ayrıca Bioparox antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahip, topikal spreyler ve pastilleri atanabilir anjin tedavisi için.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara da mantıklı. Bu amaçla, çeşitli antiseptikler (furatsillin, Stomatidin, klorofililpt alkol), bitkisel çay (papatya, dönüşler) kullanın. Bu hastalık ile ne kadar garipleşirseniz, etki o kadar çok belirgindir. Günde 3-4 durulama anlamsız, en az saatte bir, daha iyi ve her 30 dakikada bir gargara yapmak önemlidir. Kullanılan çözümler değiştirilebilir.

Lugol'un çözeltisi ya da popüler Lugol içinde, pürülan anjina da sıklıkla kullanılır. Durulama için bir çözelti olarak kullanılmaz, ancak pürülan filmleri onlardan çıkarırken pamuklu çubukla bademciklere doğrudan uygulanır. Lugol'e ek olarak, bu amaç için bir Klorofililtil yağ çözeltisi kullanılabilir.

Soluma pürülan anjin daha az alakalı, ama tuz iltihaplı mukoza yumuşatmak ve balgam çıkarmanın arttırılması alkali maden suyu, otlar veya antiseptik çözeltiler kullanılarak edilerek.

Bademcik ödemini azaltmak için hastaya antihistaminikler (Aleron, Erius, Zodak) reçete edilebilir.

Bölgesel lenfadenit lenf alanı öngörülen sıcak kompres düğümleri (örneğin, poluspirtovoy) ve durumunda (bir antibiyotik, anti-alerjik, anti-enflamatuar ajanlar, antiseptik çözeltiler ve Dimexidum içerebilir) ilaç sıkıştırır.

İyileşme aşamasında hasta, fizyoterapötik prosedürler - tonsil alanında UHF, elektroforez gösterilir.

Akut tonsillit komplikasyonları

Yetersiz veya zamansız tedavi ile, pürülan boğaz ağrısı, geleneksel olarak erken ve geç olanlara ayrılan bir takım komplikasyonlara neden olabilir.

Erken olanlar, bademciklere komşu olan organlara ve dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır. Bu paratonsillar apse, otitis, sinüzit, bölgesel lenf düğümlerinin pürülan lenfadeniti. Bu koşullar acil tedavi gerektirir ve genellikle iz bırakmadan geçer.

Daha sonraki komplikasyonlar genellikle akut tonsillitten sonra 3-4 hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar romatizmal kalp hastalığı (defekt oluşumu), post-streptokokkal glomerülonefrit, artriti içerir. Bu hastalıklar uzun, bazen ömür boyu tedavi gerektirir ve hastanın maluliyetine yol açabilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hastaya mümkün olduğunca izole edilmeli, ona bireysel yemekler ve kişisel hijyen ürünleri sunulmalıdır. Ek olarak, hastanın bulunduğu odaya düzenli olarak havalandırılması ve ıslak bir şekilde temizlenmesi gereklidir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Purulent boğaz ağrısı hızlı tedavisi: antibiyotikler, spreyler, tabletler

Bademcik iltihabı, yüzeylerinde irin oluşumu ile birlikte, pürülan boğaz ağrısı olarak adlandırılır.

En sık rastlanan vakalar 5-10 yaş arası pürülan anjina çocukları ve 15 ila 25 yaşlarındaki kişilerdir. Hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle semptomlarını doğru bir şekilde tanımak ve tedaviyi zamanında başlatmak son derece önemlidir.

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Angina, bademciğin viral veya bakteriyel enfeksiyonlarla yenilmesi sonucu oluşur. Hastalığın nedenleri genel, lokal ve patojenlerle ilişkilidir.

 • zayıflatıcı hastalıklar veya yetersiz beslenme, organizmanın enfeksiyon ajanlarına düşük direncini provoke etmek;
 • sağlıksız koşullar ve kişisel hijyen ile uyumsuzluk.
 • sağlıksız ürünler;
 • enfekte gıdalar;
 • ağızda lokal iltihap;
 • burun tıkanıklığı ve sık oral solunum (özellikle kışın);
 • İşlemden sonra enfekte olmuş bademcik kalıntıları giderilir.

Patojenlerle ilişkili:

 • streptokok;
 • Pnömokok.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 1. boğaz ağrısı;
 2. şiddetli baş ağrısı;
 3. genişlemiş lenf düğümleri;
 4. halsizlik, halsizlik, eklem ağrısı ve titreme;
 5. vücut ısısı 38-40 derece;
 6. ağızdan pürülan bir koku;
 7. bademciklerin artması ve kızarması, üzerlerinde sarı-beyaz bir kaplama oluşumu;
 8. iştah kaybı;
 9. kulakta ağrı;
 10. kusma.

Pürülan boğaz ağrısı tanısı için, bir kulak burun boğaz uzmanı ile muayene, streptokok enfeksiyonu varlığı için bir inme ve albümin izleri için idrar tahlili gereklidir.

Bir pürülan boğaz ağrısı tedavisinde daha mı?

Topikal oluşan kompleks hastalıkların tedavisine öngörülen tedavi için ve genel işlem (yatak istirahatı, aşırı alkol, analjezikler ve antipiretikler, antibiyotikler, kortikosteroidler) (çözeltiler, spreyler, antiseptik, antibiotikosoderzhaschie spreyler gargara).

Hastalığın tedavisi için antibiyotikler

Streptococcus ve pneumococcus'un neden olduğu pürülan boğaz ağrısı tedavisinde antimikotik ilaçlar reçete edilir: tabletlerde veya intramüsküler enjeksiyon şeklinde.

En sık kullanılan hastalığın tedavisi için:

 • Penisilin tip 5 - fenoksimetil penisilin;
 • klindamisin;
 • klaritromisin;
 • eritromisin;
 • Klindamisin.

Lokal tedavi için spreyler, örneğin Bioporox reçete edilir. Antibiyotik spreyler genellikle antibiyotiklerin iç alımının örneğin gebelik ve emzirme döneminde olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda reçete edilir. 2-3 enjeksiyon için günde 3-4 kez antibiyotik içeren ilaçlar kullanın.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi ne kadar hızlı?

Pürülan akut bademcik iltihabının etkin tedavisi yalnızca ilaçların entegre kullanımı ve tüm tıbbi önerilerin uygulanmasıyla sağlanır.

Ağzı çalkalayın

Bol bol içme ve antimikotik ilaçların yanı sıra, ağız boşluğunu antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri olan özel solüsyonlarla yıkamanız tavsiye edilir. Durulayın ağız boşluğu saatte 1 kez olmalı ve durulama için aşağıdaki çözümleri kullanabilirsiniz:

 1. borik asit;
 2. iyot, tuz ve soda;
 3. hlorofillipta;
 4. furatsiolina;
 5. stomatodina;
 6. soda;
 7. kabartma tozu;
 8. kalendula tentürleri;
 9. rotokana ve diğerleri.

Tabletler ve antipiretikler emme kortikosteroidler

Farinksin şişmesini gidermek için kortikosteroid atar. Ağrı kesici, aynı zamanda antipiretik etkisi olan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Pürülan tonsillit tedavisi için parasetamol ve ibuprofen bazlı analjezikler kullanılır.

örneğin, emme için özel tabletler yardım etmek boğazında ağrı azaltın, Lizobakt, Travisil, Faringosept Neo anjina Imudon ve diğerleri.

Pürülan plak giderimi için çözümler

Pürülan bademcik iltihabının tedavisinde, pürülan çökelleri temizleyen ve ağız boşluğunu dezenfekte eden ilaçlar yararlıdır. Plakı çıkarmak için aşağıdaki çözümleri kullanın:

 • Lugol. Çözelti, moleküler iyodin içerir ve bakterisit, antiseptik ve lokal olarak tahriş edici etkiye sahiptir. Hamilelik sırasında kullanım için yasak;
 • Stomatodin. Pamuklu çubukla günde 2-3 kez, doğrudan etkilenen yüzeye uygulayın;
 • Hidrojen peroksit. Nemlendirilmiş pamuklu bezler yardımıyla, pürülan plak günde 2 kez alınır - sabah ve yatmadan hemen önce;
 • Chlorophyllipt. Bir yağ çözeltisi yardımıyla, ağız (boğaz) günde 2-3 kez tedavi.

Antiseptik spreyler

Enflamasyonu hafifletmek ve ağrıyı azaltmak için antiseptik topikal spreyler kullanılır:

 • Faringosept;
 • Stopangin;
 • Ingalip;
 • Miramistin;
 • Orasept;
 • Tantum Verde;
 • Chlorophyllipt;
 • Angal S.

Akut irinli tonsillit olarak iyi bir etki gargara için kullanılır geleneksel ilaçları, yani bitkisel çaylar papatya ve adaçayı, verebilir. Geceleri 1 saat ılık bir bardak süt içmek için olabilir. Bal bir kaşık (bal alerjisi değilse), enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırabilir (limon veya bal, dut meyve içecekleri, taze meyve ve kuru meyvelerden yapılan meyve içecekler ile çay) sıvıların bol içki, ağrıyı dindirmek hisler ve iyileşmeyi hızlandırır.

Purulent boğaz ağrısı ve hamilelik

Gebelikte akut iltihaplı bademcik iltihabı tedaviye devam eden hekimin gözetiminde yapılmalıdır. Hamilelik en az etkili dozlarda antipiretikler almasına izin verildiği gibi, aynı zamanda lokal etki gösteren antibiyotik içeren spreylerin kullanılmasına izin verilir.

Hastalığın önlenmesi

Hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacak;

 1. sertleştirme;
 2. bağışıklığı güçlendirmek;
 3. yüksek kaliteli yiyecekler;
 4. odanın havalandırması ve düzenli ıslak temizliği;
 5. spor yapmak;
 6. kişisel hijyen kurallarına uyulması.
İmmünostimulatör ajanların alınması ve doğru beslenmesi, pürülan boğaz ağrısının oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Hastalığın başlangıcını önlemek için, akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında yoğun konsantrasyonlu yerlerin kalma süresini azaltmak ve hasta insanlarla temastan kaçınmak gerekir.

Yetişkinlerde pürülan anjina ile hangi antibiyotik almalıyım?

Bademcikler üzerinde pürülan formasyonlarla anjinada antibiyotiklerin alınması zorunludur. İlaç kullanımı ile tedavi sayesinde hastalık daha da kötüye gitmeyecek. Yetişkinlerde pürülan anjina için antibiyotikler, sadece daha önce hastayı muayene eden ve ilaca karşı duyarlılık testi yapan terapist tarafından reçete edilmelidir.

Pürülan boğazdan kurtulmak için hangi antibiyotik yardım eder? Bu soru birçok hasta için ilgi çekicidir. Hastanın yaş kategorisine, olası bir alerjinin varlığına, boğazdaki ağrı nedeniyle ilacın tablet şeklini alma zorluğuna bağlı olarak bir antibiyotik seçilir. Hastalığın ilk defa mı gerçekleştiğini veya daha önce tedavi edilmek zorunda olduğunu bilmek, enfeksiyonun analize duyarlılığını belirlemek için önemlidir.

Hastalığın özeti

Pürülan boğaz ağrısı, streptococcus, pneumococcus olan etken maddeleri olan en ciddi hastalık formlarından birini ifade eder.

Hastalığın nedenleri:

 • rinit;
 • sinüzit;
 • çürük;
 • stomatit;
 • kronik patolojiler;
 • uzun süreli hastalıklar;
 • hijyen kurallarına uyulmaması.
 • sıcaklıkta ani artış;
 • bademcikler daha büyük olur;
 • bezlerde irin oluşumu;
 • Kötü nefes;
 • yutulduğunda ağrı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • ishal;
 • kusma;
 • vücuttaki zayıflık;
 • otitis olabilir.

Pürülan anjina teşhisi için, hastayı, bezlerin yüzeyinden alınan analizi yaparken de gözle muayene edebilirsiniz. Patogenezi belirledikten sonra optimal bir tedavi rejimi reçete edilir.

İlaç almayı durdurabilir miyim?

Hızlı bir iyileşme için pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi zorunludur. Anjin, bakteriyel bir hastalık olduğundan, bu nedenle ortadan kaldırmak için antibiyotikler gereklidir. Kabul etmeyi reddederek, yaşam için ciddi ve tehlikeli bir komplikasyon tehdidi olabilir.

Bademcikler üzerinde irin oluşumu bakteriyel tonsillit nedeniyle meydana geldiğini bilmek önemlidir. irinli bademcik sevimsiz plaket şekillerde olsa da viral ve mantar anjina, irin olmadan gelişir. Doktor irinli anjin (bakteriyel hastalığın mantar hastalığı ayırt edebilmektedir) teşhis Bu durumda, bu antibiyotik ile bir çare gerektirir ve sadece bu tür enfeksiyon hareket edebiliyor.

Bir antibiyotik almak ne kadar doğru?

Tedavi edilecek pürülan anjina, doktorun reçetelerine sıkı sıkıya uyulmalıdır. Kursun süresi, kullanılan dozlar, entegre kullanım için hazırlıklar kümesi bireysel olmalıdır. Sağlık durumu ve anjinası olan hastalarda hastalığın seyri farklı olabileceğinden. Bir hasta için bir antibiyotiğin alınması pozitif sonuç verirse, diğerine hiç uymaz. Ayrıca, bir yetişkin için ilacın dozu olumsuz etkileyemezken, çocuklar ve hamile kadınlar için zararlı olabilir.

Antibiyotikli quinsy tedavisinin, gerekli ilaçları tek tek alıp reçete edecek uzman bir doktor tarafından yapılması önemlidir.

Antibiyotik alırken aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 • ilacın seyri sonuna kadar uygulanmalıdır. Bu nokta, aynı zamanda, hastanın iyileştirmelerinin 3. günde zaten fark edilebildiği durumlar için de geçerlidir. Kesinti, komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, eğer reçete, alım haftasının süresini gösterirse, bir hafta boyunca onu daha az içmemelisiniz;
 • Cihazın minimum uygulaması 7 gün, ortalama 10 gün sürer;
 • Bir antibiyotiği diğerinde değiştirmek veya alımını iptal etmek için, genelde sadece doktor yapabilir. Eğer tedavi doğru etkiyi sağlamazsa veya analiz patojenik bakteriler tespit edilmediyse ve mantarlar varsa doktor ilacı iptal edebilir. O zaman mantar hastalığını tedavi etmelisin.

Yan etkiler varsa, doktor ilacı değiştirebilir veya yardımcı ilaçları reçete edebilir. Bu gibi olumsuz belirtilerin semptomatik tedavisinde gereklidirler.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

pürülan anjina grubundaki antibiyotik penisilin, daha önce kullanılan penisilin alerjik reaksiyonlar, bronşiyal astım, saman nezlesi, ürtiker hastalarda kontrendikedir.

Bu türe alerjilerin varlığında makrolid grubu ilaçlar ve sefalosporinler kullanmayın.

Bir kadın hamile olduğunda, almayı önermeyiniz:

Emzirme sırasında, kadınlar reçete edilmez:

 • josamisin;
 • klaritromisin;
 • midekamisin ve niddamisinin;
 • roksitromisin;
 • spiramisin.

Penisilin grubu antibiyotikler, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde daha az toksisiteye sahiptir. Onları kullanırken, mümkündür:

 • alerji oluşumu;
 • ciltte bir döküntü;
 • anafilaktik şok gelişimi;
 • bulantı durumu;
 • oral mukoza iltihabı;
 • ishal;
 • dildeki enflamatuar süreç;
 • Cilde, mukoza zarına, mantarlı iç organlara zarar verir.

Doz aşıldığında hasta sanrısal olabilir, kramplar olabilir.

Makrolid dizileri en güvenli olarak kabul edilir, nadiren yan etkiler görülür. Aynı zamanda, bu gibi istenmeyen reaksiyonlar kaydedildi:

 • kusma;
 • bulantı;
 • ishal;
 • baş ağrısı;
 • baş dönmesi;
 • değişmiş kalp hızı;
 • damarların iltihabı.

Alerjik reaksiyonlar meydana gelse de sefalosporin antibiyotikleri nadiren uygulanır. Bu olabilir:

Anafilaktik şok da gözlenir, kan kompozisyonu değişir, kusma, kanlı ishal, mide ağrısı, kandidiyaz.

Bir hastada böbrek yetmezliği varsa, yüksek doz konvulsif duruma yol açabilir.

Anjina için hangi ilaçlar reçete edilir?

Hastalık ile antibiyotikler tedavide temeldir. Hastanın ciddi bir hastalığı varsa, hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda reçete edilir.

Bademcik iltihabı ile bademcik iltihabı oluşumu penisilin grubunun antibiyotikleri olmadan devam etmez. Genellikle terapist, pürülan anjina gibi ilaçlarla içmeyi önerir:

 • amoksisilin;
 • diş;
 • ampisilin;
 • oksasilin;
 • benzatin penisilin.

Bu ilaçlar sağlık için güvenli, iyi sindirilebilirliğe sahip, bakteriyel enfeksiyon üzerinde etkili bir etkiye sahiptir.

Amoksisilin toleransı genellikle iyidir. Çare, vücuttan yavaşça çekilir, bu nedenle günde 3 kez alınmalıdır. Dozaj doktor tarafından hastanın ağırlığı, yaşı, durumuna göre hesaplanır, olası komplikasyonlar hesaba katılır.

Penisilin grubunun antibiyotik tedavisinin uzun süreli kullanımına neden olmadığı durumlar vardır. Bu, bu süre boyunca, onlara direnç geliştiren bakteri suşlarının (streptococcus, staphylococcus) olduğunu gösterir. Bu nedenle, genellikle korunan penisilinler reçete.

Amoksisilin ve klavulanik asit:

Ampisilin ve sulbaktam:

Klavulanik asit veya sulbaktam sayesinde bakterilerin korunması nötralize edilir ve antibiyotik bakteri duvarını tahrip eder.

boğazından Bir bezi almak değilse ilaç Penisilin grubu, yetişkinlere reçete ve doktor güvenle belirli ilaçlara anjina yatkınlık konusunda diyemeyiz. Bu nedenle, irinli tonsilliti ilaç seçimi doktor analizini yapmıyor, amoksisilin daha bakterilere karşı mücadelede en iyi eylemi sağlayacaktır amoksiklav dikkate almak.

Bir yetişkin penisilin grubu ilaçlarına karşı toleranssızsa, doktor sefalosporin reçete edebilir.

Sıklıkla, bir pürülan anjina olduğunda, tedavi sefadroksiloma randevusu ile geçer. Bu ilaç penisiline kıyasla güvenlidir. Sefadroksiloma dayalı preparatlar vardır.

Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, meropenem, imipenem uygulayın. Çoğu patojen için zararlıdırlar.

Sefalosporinler de enjeksiyon şeklinde kullanılır. Bu tür ilaçların çok az yan etkisi vardır.

Hastanın pürülan anjina antibiyotik grubu makrolidleri varsa Yardım.

 1. Eritromisin.
 2. Azitromisin.
 3. Spiramycin.
 4. Sumamed.
 5. Midekamisin.
 6. Klaritromisin.
 7. Roksitromisin.
 8. Jozamisin.

Bu ilaçlar, pürülan boğaz ağrısına neden olan enfeksiyona karşı oldukça etkilidir. Hastada sindirim bozukluğuna yol açsa da, ilk 2 antibiyotik grubuna alerjisi varsa atanırlar.

Rekürren anjina için münhasıran linkozamid kullanımı.

Hasta için pürülan anjina için hangi antibiyotikler gerekli olacak, doktor bireysel olarak karar verecektir.

Lokal antibiyotik kullanımı

Angina tedavisinde önemli bir rol, yerel karakter antibakteriyel ajanlar tarafından oynanır. Bunlar spreyler, pastiller. Genel olarak düşük emilim ile odakta yüksek bir doygunluk olduğundan, bunlar gereklidir, bunlar bir antibiyotik ile kombine edilerek oral yoldan alınabilir ve böylece tedavinin etkinliğini arttırılabilir.

 1. Fusafungin (bioparox) - sprey boğaz ağrısı tedavisi, iltihabı giderir.
 2. Gramisidin C (grammidin) - pastiller.

Angina nasıl tedavi edilir?

Antibiyotik salınımının formu, tabletler ya kapsüller, terapistin tavsiyelerini izleyerek günde 4 kez tüketilmelidir. Bu hastalıktan kurtulmak nasıl daha iyidir? Son zamanlarda, farmakolojik pazar, günde 2 defaya kadar tüketimi azaltmanızı sağlayan aktif bir madde ile ilaç satmaya başladı. Hasta için oldukça uygundur ve tedavinin etkisini azaltmaz.

Hastalığın şiddetli olduğu durumlar vardır. Bu, senkop, faringeal halkanın tam örtüşmesi, yutulememesi, daha sonra enjeksiyonların reçete edilmesidir. Bir antibiyotik bir solüsyonda reçete edildiğinde, ilacın düzenli olarak kas veya damar içindeki hastaya uygulanması gerekir.

Bu yöntem daha sonra hastanın mide, bağırsak, böbrek, karaciğer gibi kronik hastalıkları varsa veya bunlara bir eğilim varsa kullanılır. Bir hastaya enjeksiyon yapmak ne sıklıkla gereklidir, ilacın bileşimine bağlıdır. Frekans günde 2-4 kez. Eğer bademcik iltihabı şiddetli ise, o zaman enjeksiyon sayısı 6 katına çıkmaktadır.

Bazen anjina sivilce ile 1 kez enjekte edilen ilaçlar. Dokularda daha uzun süre dayanırlar ve hastalığı iyileştirmek için gerekli olan kadar etkilerler. Bu ilaçların bir kısmı bir aya kadar sürüyor. Bu fonlar, benzilpenisilin tuzları olan penisilin serisinden (becillinler). Bu tür antibiyotiklerin özelliği, midede tam bir yarılma ve sindirimsizliktir, bu yüzden sadece kasın iç kısmına enjekte edilirler.

Bu ilaçları aşağıdaki noktalara uygulayın:

 • Anjina tedavisinden sonra komplikasyon belirtileri vardır. Bu durumda bicillinlerin kullanılması komplikasyonların oluşumunu önlemek ve tamamen bastırmak için gereklidir;
 • Hastaya reçete edilen fonları almayacak ciddi bir korku ile. Bunlar kural olarak, psikiyatri hastaneleri, ıslah kurumları, çocuklar;
 • Enjeksiyonlar dışındaki diğer ilaçlar elinizde değilse.

Spreylerin kullanımı, iltihaplı odakların lokal tedavisi, çocuklar, hamile, emziren anneler için endikedir, çünkü vücutta bu tür bir saldırganlığı solüsyon ve tablet olarak taşımamaktadır.

Hasta anjina tedavisi ile antibiyotik tedavisine girdiğinde, antibiyotiklerin neden olduğu mantar hasarını önlemek için antifungal ilaçlara paralel olarak reçete edilir.

randevu belirli bir süre ve tam sahasında sürekli yapılmalıdır olduğunu bademcikler üzerinde irinli oluşumlarla bademcik iltihabı için antibiyotik kullanırken, belirtiler geçti bile unutulmamalıdır. Gerekli antibiyotiğin seçilmesinin birçok nedeni göz önüne alındığında dozun, kullanım süresi, sadece doğru teşhis konmuş olan doktor tarafından belirlenir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisinde

Angina bir hastalıktır, ana tezahürü palatine bademciklerdeki enflamatuar süreçlerdir. Çeşitli şekillerde oluşabilir: catarrhal, lacunar, foliküler ve ayrıca nekrotik. Konuşma dilindeki "pürülan anjina" kavramı, bademciklerin yüzeyinde veya lakunada pürülan bir birikimin olduğu tüm hastalık biçimlerini ifade eder.

Hastalık esas olarak havadaki damlacıklar ile bulaşır. Neredeyse her yaşta hasta olabilirsiniz.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Bu hastalık genellikle akut başlar ve oldukça şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı belirtileri temelde aşağıdaki gibidir:

 • güçlü zayıflık;
 • iştahın uyuşukluğu ve kötüleşmesi;
 • terleme, kaslarda ağrı;
 • vücut ısısında 40 dereceye kadar artış;
 • boğazda şiddetli ağrı, yutulduğunda keskin bir artış.

Lenf düğümleri, dokunduğunda, ağrı oluşur. Palatine bademcikler bazen farinksin girişiyle örtüşürler. Ondan gelen süpratif tabakalar kolayca çıkarılır, kanama yüzeyleri kalmaz.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı uygun şekilde tedavi edilmezse oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hastalık bazen kronik bir aşamaya geçer, yani, vücutta sürekli bir enfeksiyon odakları oluşur. Özellikle hamile kadınlara kronik bademcik iltihabı neden olmaktadır. Bu nedenle, yoğun bir tedavi yöntemi uygulamak ve en başta boğaz ağrısından kurtulmak daha iyidir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde genel prensipler

Ayaklarım hızlıca almak ve komplikasyonları önlemek için yetişkin bir boğaz ağrısıyla ne yapmalıyım? Yatak istirahatini dikkatli bir şekilde gözlemlemeli ve bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Yüksek bir sıcaklıkta, aşırı derecede tehlikeli olabilen vücudun dehidrasyonu oluşur. En iyi çayı, kompostosu, meyve içeceklerini ve maden suyunu içebilirsiniz.

Hastalık süresi boyunca hafif yemeklere geçmek daha iyidir. Bazen hastalar tamamen yemeği reddeder. Bu durumda, bir kişinin yemek yemeye zorlanmasında bir anlamı yoktur. Zehirlenme geçtiğinde iştah görünür.

Sıcaklık çok yüksekse, antipiretik bir ihtiyaç vardır. İbuprofen ve parasetamol tercih edilmelidir.

Boğazdaki ağrıyı yumuşatmak için, lidokain içeren anti-enflamatuar ilaçlara izin verilir. Antihistaminikler zehirlenme belirtilerini azaltır, antibiyotiklerin yan etkilerini ve diğer grupların ilaçlarını yumuşatır.

Larenks ve bademciklerin durulanması ve sulanması her 1.5-2 saatte bir önerilir. Durulama çözeltisinin sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır. Hem ilaçları hem de bitkisel tentürleri kullanabilirsiniz. Furacilin, rotokan, klorheksidin, miramistin başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Halk ilaçları geleneksel olarak papatya, adaçayı ve okaliptüs infüzyonları kullanılır. Durulama yardımcı maddesini değiştirmek, patojenlerin onlara direnç geliştirmemesi için daha iyidir.

Oral uygulama için halk ilaçları

Pürülan anjin yetişkinlerde geliştiğinde, yardımcı bir tedavi şekli propolis olabilir. Bu maddenin küçük parçaları yemekten sonra yavaşça çiğnenmelidir. İyileştirici etki sadece ağızda ve uyuşuklukta hafif bir yanma hissi ile tanınabilen iyi bir propolistir. Bir propolis parçası çiğnenemez, ama bir yanak için geceye koyulur.

Yeterli etkili araçlar aloe temelinde hazırlanabilir. Yapraklar en az 5 yaşında olan bir bitkiden alınmalıdır. İlacı hazırlamadan önce, buzdolabında 1-2 gün bekletmek daha iyidir. Daha sonra bir kıyma makinesinde veya mikserde ezilmeli ve yarım litrelik bir kavanozu yarıya kadar doldurmak mümkün oldu.

Zemin kütlesinin üstüne şeker dökülmeli, böylece kapasite doldu. Bir gazlı bez kavanozu takarak, 3 gün boyunca buzdolabına koymanız gerekir. Kütlenin filtrelenmesinden sonra, yetişkinlerin yemeklerden önce bir çorba kaşığı günde üç kez alması gereken bir şurup elde edilir.

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmeden önce, sadece bakterilere karşı etkili olduklarını hatırlamak gerekir. Tonsillit diğer ilaçlarla tedavi edilmesi gereken virüsler tarafından tetiklenebilir. Bununla birlikte, viral anjin, tehlikeli bakteriyel komplikasyonların gelişmesi için rahat şartlar yaratır, yani antibiyotiklere ihtiyaç duyulur. Yetişkinlerin tedavisinde atanabilir:

 • makrolitler (eritromisin veya azitromisin);
 • 2. ve 3. jenerasyonların sefalosporinleri (cefix, seftriakson, zinnate);
 • dişçiler.

Sistemik antibiyotik tedavisine ek olarak, topikal bir preparat Bioparox uygulayın, yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi daha etkili olacaktır. Enflamasyonun odak noktasında etkilidir, bakterileri etkili bir şekilde uzaklaştırır.

İyileştikten sonra

Hastalıktan sonra, vücut zayıflatılmış ve agresif dış etkilere karşı savunmasızdır. Tekrar pürülan anjina alamama önlemleri almak gerekir.

İyileştikten sonra, taslakların yanı sıra soğuk içecekler ve dondurmaların önlenmesi tavsiye edilir. C vitamini açısından zengin yiyecekler yemenin ve ayrıca günlük bir diş sarımsak yemek tavsiye edilir.

Orta derecede fiziksel aktivite, çeşitli hastalıklara karşı mükemmel bir koruyucu madde olmakla birlikte, anjinle egzersiz yaptıktan sonra, daha dikkatli olmanız gerekir. Bu dönemde neler yapılabileceğini ve neye izin verilmediğini hekim ile koordine etmek daha iyidir.

Hastalığın tedavisi için 127 doktor bulundu: Angina

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit ve alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabı Etkileyen kronik bir inflamatuar süreçtir palatine bademcikler, insan farinksinde bulunur. Enflamasyon bir takım olumsuz faktörlerin etkisiyle gelişir - ciddi hipotermi, vücudun savunma ve direncinde azalma, alerjik reaksiyonlar.

Boğaz ağrısı için en iyi sprey

Ana Sayfa »Boğaz ağrısı» En iyi boğaz ağrısıBoğazdan püskürterek - en iyi olanı seçinBoğazda hiç kimse ağrı hissetmiyordu. Bu duygular, yemek yeme ve hatta konuşmak mümkün olmadığında hafif rahatsızlıktan şiddetli ağrıya kadar değişir.