Loading

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur. Bu nedenle, yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi yatak istirahatı ve antibakteriyel ajanların kullanımı ile bir doktorun sıkı gözetiminde yapılmalıdır.

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Angina, hava yoluyla veya iç yolla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Bademcik viral ve bakteriyel yenilgi ayırt. Enfeksiyonun doruğu sonbahar-kış döneminde görülür. Hastalığın nedeni, zaten iyileşmiş olan bir hasta veya bir taşıyıcıdır, ancak 1-2 hafta içinde bir enfeksiyon kaynağı kalır.

Erişkinlerde ilk hastalık belirtileri derhal saptanmaz, ancak enfeksiyondan sadece 4-5 gün sonra ortaya çıkar. Her tür boğaz ağrısının karakteristiği olan inflamasyonun yaygın belirtileri vardır:

 • boğazda kızarıklık ve yutulduğunda ağrı;
 • artan vücut ısısı;
 • ses kısıklığı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı;
 • yakınlardaki lenf düğümleri arttı;
 • zayıflık, zayıflık

Anjinin ilk belirtileri göründüğünde, uygun bir tedavi için hemen doktorunuzu aramalısınız. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez. Angina aniden gelişebilecek ve öngörülemeyen şekilde sona erebilen çok sinsi ve tehlikeli ciddi sonuçlardır.

komplikasyonlar

Çoğu zaman, yetişkinlerde boğaz ağrısı herhangi bir komplikasyon olmaksızın tam iyileşme ile sonuçlanır. Ancak doktor tavsiyelerine uyulmaması durumunda sık sık sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle, tonsillit tedavisi okuryazar ve zamanında olmalıdır. Bu, bazı ciddi sonuçların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır:

 • Kalbin yardımcısı.
 • Miyokardit (kalp kasının iltihabı).
 • Eklem lezyonları, romatizma.
 • Pnömoni.
 • KBB organlarının hastalıkları (otitis media, sinüzit, sinüzit).
 • Karaciğer lezyonları, böbrekler, merkezi sinir sistemi bozuklukları.

Genel tedavi prensipleri

Yetişkinlerde komplike olmayan boğaz ağrısı genellikle bir ayaktan tedavi edilir. Sıcaklık yükselirse ve boğaz ağrısı varsa, evde kalmanız ve bir doktora başvurmanız gerekir.

Başarılı tedavi ve tam iyileşme için ana koşul en az 5 gün yatak istirahatıdır. Hastalıklarını önlemek için hasta diğer aile üyelerinden tamamen izole edilmelidir. Periyodik olarak dezenfekte edilmesi tavsiye edilen ayrı bir yemek ve bireysel hijyen maddelerini ayırması gerekiyor.

Gıda dengeli olmalı ve korunmalıdır. Mümkün olduğunca sıcak bir içecek içmek tavsiye edilir: asitli meyve içecekleri, gazsız maden suyu, ballı sütler.

Tedavi sırasında, doktorun tüm reçeteleri dikkatlice takip edilmeli ve belirtilen ilaçlar alınmalıdır.

ilaç

Bir yetişkinde bir anjini tedavi etmeden önce nedenini açıklığa kavuşturmak gerekir. Sadece görsel muayene, lenf nodları ve faringoskopi palpasyonundan sonra, doktor lokal ve sistemik antibakteriyel ajanlardan oluşan spesifik bir tedaviyi reçete edebilir.

Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, tedavi rejimi, semptomların tezahürünü hızla azaltan immünostimülasyon ve antipiretik ajanlar içerir.

Antibiyotiklerle tedavi

Boğaz ağrısı için ilaçlar reçete yetişkinlere, doktorlar çoğunlukla antibiyotik penisilin serisi reçete:

 • sumamed;
 • oksasilin;
 • Amoksisilin Sandoz;
 • Ampisilin trihidrat;
 • diş;
 • Amoxiclav.

Bu ilaçlar doğrudan hastalığın nedeni üzerinde hareket eder. Tedavi süreci genellikle bir hafta geçmez, ancak zor durumlarda 10-12 güne çıkarılabilir.

Eğer anjina komplikasyonlarla ortaya çıkarsa, hastaya genellikle daha geniş bir etki spektrumu ile antibiyotik tedavisinin önerildiği bir hastaneye başvurulur: sefuroksim, levofloksasin, seftazidim, seftriakson. Yedi gün sonra belirgin bir iyileşme olmazsa, teşhisi tekrar kontrol etmek veya başka bir ilacı reçete etmek gerekir.

Patojene zararlı yerel ilaçlar arasında şunlar vardır:

 • resorpsiyon için tabletler - Sepptetha, Stop-Angin, Pharyngosept, Strepsils;
 • antibiyotik veya sülfonamid ile spreyler - Bioparox, Geksoral, Kameton, Inhalipt.

Hafif bir boğaz ağrısı seyrinde, antibiyotik Bioparox sistemik ilaçların yerini alabilir, çünkü aynı anda hem antibiyotik hem de topikal bir preparattır.

Uygulama göstermiştir ki, antibiyotik kullanmadan bademcik iltihabı tedavi etmek neredeyse imkansızdır. En güvenilir ve hızlı etkili yol, ilaçların intramüsküler enjeksiyonu olarak kabul edilir. Enjeksiyonlar, antibakteriyel ilaçların oral uygulamasına kontraendikasyonları olan veya ciddi komplikasyonları olan hastalara yapılır.

Tek başına antibiyotik reçete edilmesi önerilmez. Sadece bir doktor, bir yetişkin boğaz ağrısı ile ne içeceğinizi seçebilir.

Diğer ilaçlar

Tonsillit tedavisi karmaşık olmalıdır. Ek fonların amacı hastalığın şekli ve ciddiyetine, patojen tipine ve bir ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonların varlığına bağlıdır.

Genel olarak, anjinin tedavi rejimi aşağıdaki ilaç gruplarını içerir:

 • farinksin yağlanması için çözeltiler: Lugol, Iodinol, Vokadin;
 • gargaralar: Klorheksidin, Furacilin, Romazulan;
 • Parasetamole dayalı antipiretik ilaçlar: Ibuklin, Tylenol, Teraflu, Panoxen, Coldrex, Panadol, Rinza, Koldakt;
 • antihistaminikler: Suprastin, Diazolin, Dimedrol, Claritin, Fenistil;
 • antifungal ilaçlar: Flukonazol, ketokonazol, Flucostat, Nystatin, Levorin;
 • immünostimülanlar: Imudon, IRS-19, Anaferon, Methyluracil (tabletler).

Bu ilaçların birçoğu analjezik bir bileşen içerir, bu nedenle sadece hastalığın nedeni üzerinde felaket etkisi yoktur, aynı zamanda boğazda ağrıyı hafifletir.

Anjina'nın çeşitli tiplerinin tedavi özellikleri

Birçok bademcik iltihabı vardır ve bunların her birinin tedavisi kendine özgü özelliklere sahiptir.

Herpes boğaz ağrısı

Herpes formunun nedeninin bir virüs olduğunu bilmelisiniz, bu nedenle antibiyotik tedavisi bu durumda etkisizdir.

Herpaginlerin tedavisinde antihistaminikler reçete, mukozal ödem, analjezik, anti-inflamatuar ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar ortadan kaldırır. Buna ek olarak, doktor, papatya, nergis veya adaçayı ile durulama önerebilir.

Bu tür anjina ile herhangi bir termal prosedür yasaktır.

Komplikasyonların gelişmesiyle - menenjit veya miyokardit - hastalar zorunlu yatışa tabidir.

Viral bademcik iltihabı

Boğazın bu şekli daha az tehlikeli olarak değerlendirilir, çünkü nadiren komplikasyon verir. Soğuk mevsimde daha sık hastalanırlar. Göğüs iltihabı zayıflamış bağışıklığın arka planına karşı gelişir ve viral bir nedene sahiptir, bu nedenle bağışıklık sistemini zayıflattığı için hastaya antibiyotik verilmez.

Tedavi için, vücudun direncini arttıran ve antiviral aktiviteye sahip interferonlar kullanılır: Viferon veya Interferon lökosit. Hastaya boğaz yıkaması, inhalasyon ve semptomatik tedavi gösterilir.

Purulent boğaz ağrısı

Diğer anjinalardan farklı olarak, pürülan formu daima akut olarak ilerler. Tedavi için antibiyotik penisilin serileri veya makrolid grubundan preparatlar zorunlu olarak kullanılır:

Anjina semptomlarını azaltmak için kortikosteroidler, ibuprofen ve parasetamol reçete edilir, durulama ve kompresler kullanılır ve boğaz yağlaması yapılır.

Diğer türleri

Foliküler form tedavisinde bademcik iltihabı antibiyotik ve antipiretikler, tabletler ve pastiller tayin etmelidir. Gargara yapmak ve sıkıştırmak için tavsiye edilir.

Lacunar formu da antibiyotik, antipiretik ve antihistaminikler ile tedavi edilir. C vitamini dozunun artırılması önerilir.

Ne zaman catarrhal reçete anti-inflamatuar ilaçlar, sülfonamidler, bademcik durulama ve yağlama.

Operatif tedavi yöntemi

Kural olarak, yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde konservatif tedavi oldukça etkilidir. Ancak bazı durumlarda doktor ameliyatı önerebilir:

 • bademcik iltihabı yılda birkaç kez gelişirse;
 • Bezler o kadar artar ki nefes alması zorlaşır;
 • kalıcı boğaz ağrısı diğer organların çalışmasını zorlaştırır;
 • boğazda pürülan enflamasyon geliştirir (apse).

Cerrahi müdahale aşırı bir ölçüdür. Hastayı operasyona göndermeden önce, doktor lazer laktonomi (bademciklerin lacunae lazer koterizasyonu) önerecektir. Prosedür çok etkilidir ve çoğu durumda sonsuza kadar bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur.

durulama

Yetişkinlerde anjina ile gargara yapmak çok yararlıdır. Sulama iyi bir şekilde nemlendirir ve yumuşatır, rahatsızlığı giderir ve bademciklerden pürülan çökelleri temizler.

Hemen hemen tüm bilinen durulama çözeltileri bu görevleri yerine getirir, böylece hastalığın seyrini büyük ölçüde kolaylaştırır. En az 2-3 hafta boyunca tedavi yapılması tavsiye edilir. Bu, tedavinin etkisini artıracak ve kronik bademcik iltihabının gelişmesini önleyecektir.

Boğazın yağlanması

Prosedür, bademciklerin yüzeyini irin ve patojenik mikroorganizmalardan temizlemek ve bir tıbbi madde uygulamak için tasarlanmıştır.

Yemekten önce veya yemekten sonra bir saat boyunca günde 4-5 kez boğaz yağlayın.

Yetişkinler için prosedür özellikle zor değildir. Tedavi için okunmamış bir kurşun kalem, bandaj veya pamuk yünü ve bir tıbbi ürüne ihtiyacınız olacaktır. Bir kalem üzerinde kalın bir tabaka steril bir malzeme yayar ve çözeltide bolca nemlendirilir.

Kanamayı hızlı ve güvenli hareketlerle yağlayın, böylece bir kusur refleksi oluşturmayın.

soluk alma

Anginada inhalasyonların etkinliği çok yüksek değildir ve bazı formlarda bademcik iltihabı prosedürü yasaktır.

Sıcak buharın solunması aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • iltihap akut hale gelmişse;
 • pürülan veya herpetik boğaz ağrısı teşhisi;
 • artan vücut ısısı.

Buhar prosedürleri sadece hastalığın erken aşamalarında fayda sağlayacaktır. Pürülan inflamasyon varsa, inhalasyonlardan kaçınmak daha iyidir.

diyet

Yetişkinlerde boğaz ağrısını tedavi etmek için, sadece ilaçlar değil, aynı zamanda dengeli beslenmeyi de kullanarak, bütünleştirilmelidir.

Hastalık sırasında diyet kolay ve çeşitli olmalıdır. Mukoza boğazında tahrişe neden olan kontrendike ürünler: keskin, tuzlu, sıcak veya soğuk yemekler, sert yiyecekler.

İzin verilen ürünlerin listesi şunları içerir:

 • tereyağı ile sıcak, viskoz lapası;
 • patates püresi;
 • ince et suyu ile püresi sebze çorbaları;
 • bal;
 • haşlanmış veya haşlanmış et ve balık;
 • süzme peynir, ekşi krema, süt;
 • yumurta.

Terapötik diyet bol miktarda içecek sağlar. Sıcak ve tatlı olmamalı. Yaban mersini ve yabanmersini morselleri, ballı süt, bir dogrose suyu faydalıdır.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabını tedavi etmek için geleneksel olmayan ilaçların yardımı ile sadece temel tedaviye ek olarak mümkündür. Yetişkinlerde boğaz ağrısına yönelik birçok etkili reçete vardır, bunlar hazırlanması ve kullanılması çok kolaydır.

Tonsillit için en popüler halk ilaç durulamadır. Prosedür için, taze pancar suyu, adaçayı infüzyonu, meşe kabuğu ya da söğüt kaynatması, suda elma sirkesi suyu hazırlayabilirsiniz. Boğazın zayıf bir tuz çözeltisiyle (1 litre sıvı başına 1 yemek kaşığı tuz) çok etkili bir şekilde sulanması.

Oral uygulama için, bitkisel çaylar, turp suyu veya soğan bal ile bal, sıcak süt karışımı kullanın.

Hamile kadınlarda anjin

Bademcik iltihabı özellikle gebeliğin ilk üç ayında tehlikelidir. Daha sonraki tarihlerde, fetus için tehdit azalır, ancak hala gerçek kalır.

Gebelik sırasında tonsillit tedavisi önemli zorluklarla ilişkilidir. Yetişkinlerde anjinaya sahip tüm ilaçlar çocuk beklemekte olan kadınlar tarafından kullanılmaya uygun değildir.

Ana tedavi yöntemi hala antibiyotik almayı içerir. Bugün plasentaya nüfuz etmeyen ve fetüse zarar vermeyen epeyce uyuşturucu vardır:

 • penisilin grubunun antibiyotikleri: Amoksiklav, Sumamed;
 • Tsefozolin;
 • Eritromisin.

Tetrasiklin grubundan alınan levomisin ve antibiyotikler, çocuk için tehlikeli olduklarından, hamile kadınlara reçete edilmez.

Antipiretik parasetamol ve Panadol kullanabilir. Rezorpsiyon için çeşitli pastiller ve tabletler, aerosollere izin verilir. İlaçların fazla kullanılmasına izin vermeden doğru dozajı korumak çok önemlidir.

İlaçlar almanın yanı sıra, hasta doktorun diğer tavsiyelerini de takip etmelidir:

 • yatak istirahatine uymak;
 • daha fazla sıvı tüketmek;
 • Diyete uygun.
 • Ilaç tedavisi ile paralel olarak, şifalı otlar infüzyonu ile boğazınızı durulayın, dogrose suyu, bal ile ılık süt içebilirsiniz.

Zamanında başlatılmış ve yetkin tedavi ile anjina ile prognoz genellikle elverişlidir. 10-12 gün sonra hasta tamamen iyileşir ve çalışmaya başlayabilir. Aksi halde, yerel ve genel doğanın ciddi komplikasyonları gelişir, kronik bademcik iltihabı oluşur.

Erişkinlerde anjina için ilaç

Hastanın durumunu iyileştirmek bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) olan hastalar için ilaç reçetelemenin temel amacıdır. Herhangi bir ajanı kullanmadan önce, öncelikle, yalnızca kalifiye tıbbi personel için mümkün olan ve laboratuar testleri yapabilen hastalığın etken maddesini doğru bir şekilde tanımlamak gerekir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Bademcik iltihabı karmaşık bir nitelikte olmalıdır. Vücuda hastalığın üstesinden gelebilme yeteneği kazandırmak önemlidir. Bununla birlikte, yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi sadece viral etiyolojisi ile gerçekleşebilir. Bakteriyel bademcik iltihabı mutlaka doğal immünolojik süreçlerde tıbbi müdahale gerektirir.

Eczane ağı her türlü ilaçla doludur, dolayısıyla bir yetişkinin anjina tedavisinden önce nüfusun uzun bir süredir bir sorusu yoktu. Hastalar hala kendi takdirlerine bağlı olarak, özellikle de antibiyotik kullanmamalıdırlar. Genellikle doktorlar, etkilenen bademciklerin yüzeyindeki lekelerin bakteriyolojik analizinin sonuçlarına dayanarak, yetişkinlerin yanı sıra çocuklara da ilaçlar reçete ederler. Ek olarak, teşhis faaliyetlerinde uzman, boğaz ağrısının özgüllüğünü göz önünde bulundurur;

 1. Mavi dil. Hafif bir klinik tabloyla karakterizedir. Hastalığın semptomları 1-2 gün geçer ya da hastalığın başka bir forma geçişi söz konusudur.
 2. Foliküler. Vücut ısısında artış, bademciklerin içindeki foliküllerin takviyesi anlamına gelir. Bu durumda iltihaplanma, adenoidlerin sınırlarının ötesine gitmez.
 3. Laküner. Açık kısımlarında pürülan enfeksiyonun daha fazla yayılması ile birlikte lakuna-depresyon bölgesinde badem şeklindeki lenf nodlarının yenilgiye uğradığını varsayar.
 4. Nekrotik. Şiddetli semptomlarla karakterizedir. Genellikle bu tip bademcik iltihabı cerrahi müdahale gerektirir.

Ne antibiyotik almak

Her yıl ilaç endüstrisi, yaşamın her durumu için uyuşturucu üretimini artırmaktadır. Enfeksiyon streptokok veya stafilokokal olduğundan emin olunca bademcik iltihabı için antibiyotikler alınmalıdır. Çocuklar gibi yetişkinlerde anjina için ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Aklınızdaki antibakteriyel ajanları kullanmak imkansız. Yukarıdakiler göz önünde bulundurulduğunda, yetişkinlerin anjinada antibiyotiklerle başvurması için aşağıdaki tipik tıbbi tavsiyeler:

 • Amoxiclav. İlacın bir parçası olan amoksisilin, bakteri zarını tahrip eder ve patojenin ölümüne yol açar. Kursun uzunluğu bireysel olarak belirlenir, ancak genellikle 7 günü geçmez. Penisilin antibiyotiklerinin penisilinaz (bakteriler tarafından üretilen özel bir enzim) tarafından yok edilebileceğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, tabletlerde veya Flemoxin solutebada Klindamisin gibi klavulanik asit bulunan erişkinlerde anjinada "korunmuş" ilaçların kullanılması önerilmektedir.
 • Seftriakson. Sefalosporin sınıfını ifade eder. Erişkinlerde anjina için bu etkili ilaç geniş bir antimikrobiyal spektruma sahiptir. Seftriakson bakterisitleri patojenleri etkiler, büyümelerini ve üremelerini durdurur. Kursun süresi ortalama 3-7 gündür.
 • Supraks. Bu ilaç penisilin serisinin antibiyotiklerine bakteriyel direnç varlığında reçete edilir. Supraks, çok sayıda patojenik mikroorganizmaya karşı bakterisidal özelliklere sahiptir. İlaç 1-2 kat kullanım gerektirir.
 • Azitromisin. Anjinli bu tabletler yabancı maddeler üzerinde bakteriyostatik etkiye sahiptir. Azitromisin, anjinin dolaylı semptomlarına karşı hızını belirleyen sindirim sisteminden hızla emilir: öksürük, şiddetli ağrı ve boğazda terleme.

Yüksek sıcaklıkta antipiretikler

Bademcik iltihabının doğası, vücudun aktif bir bağışıklık yanıtı anlamına gelir. Aynı zamanda, hastanın vücut ısısı kritik sınırların üstesinden gelebilir. Aşırı ısınmanın komplikasyonlarını önlemek için uzmanlar antipiretik ajanların atanmasına başvururlar. Bu sınıftaki en güvenli ilaçlar İbuprofen ve Parasetamol'dur. Bununla birlikte, ciddi vakalarda yetişkinler için analjezik ilaçların seçimi de haklı olarak kabul edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Angina veya bademcik iltihabı bademcikler veya bademciklerin enflamatuar bir enfeksiyöz hastalığıdır. Bu makale size nasıl yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, Hastalığın çeşitleri ile olası komplikasyonlar ve hastalığın nedenleri.

Boğaz ağrısı nedenleri ve çeşitleri

Angina, hasta kişiden hava yoluyla ve iletişim-ev yoluyla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Nedensel ajanlar çoğunlukla streptokok veya stafilokok bakterileridir. Vücuda girme, olumsuz etkenlere maruz kaldığında (hipotermi, bağışıklığı azalttı), aktif olarak çoğalmaya başlarlar ve bademciklerin dokularına iltihaba neden olurlar.

Soğuk mevsimde pik insidansı gözlenir. Yakın zamanda bu rahatsızlığı yaşayanlar, 2-3 hafta boyunca hala bir enfeksiyon kaynağıdır. Enfeksiyonun ana faktörleri:

 • ?? hipotermi;
 • ?? zayıf bağışıklık;
 • ?? Hasta biriyle iletişim kurmak.

Eğer bademciklerin mukoza zarına girerseniz, bakteriler aktive olur. Hastanın bağışıklığı enfeksiyonun saldırısı ile baş etmez, iltihaplanma süreci başlar. Angina genellikle yıkanmamış meyve veya sebze kullanımına bağlı olarak gelişir. Ayrıca hastalığın görünümü aşağıdakiler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • ?? nazofarenks (sinüzit, adenoidler) patolojisi;
 • ?? Solunum sistemine toz veya diğer ince maddelerin girmesi.

Bademciklerin yenilgisinin doğasına bağlı olarak, birkaç çeşit anjina vardır:

 • ?? foliküler;
 • ?? laküner;
 • ?? nekrotik;
 • ?? Mavi dil.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi hakkında

semptomlar

Kuluçka süresi iki ila beş gündür. Sonra boğaz ağrısının birincil belirtileri vardır:

 • ?? yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • ?? bademcik ve boğazda hiperemi (kızarıklık);
 • ?? sıcaklık artışı;
 • ?? baş ağrısı.

Ayrıca hastalığa grip benzeyen belirtiler eşlik eder. Bunlar şunları içerir:

 • ?? ateş, titreme;
 • ?? karın ağrısı;
 • ?? kusma;
 • ?? zayıflığı;
 • ?? iştah azaldı.

Proksimal lenf düğümlerinde bir artış var. Bu semptomların ortaya çıktığı ilk aksiyon, kulak burun boğaz doktoruna bir ziyarettir, çünkü sadece doktor doğru tedaviyi reçete edecektir. Boğazın altında, daha tehlikeli hastalıklar genellikle maskelenir - mononükleoz, difteri, boğazda belsoğukluğu. Anjina için yapılan bir kan testi, beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artış ve eritrosit sedimantasyon hızındaki artışa işaret eder.

komplikasyonlar

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi zamanında yapılmalıdır. Bu, hastalığın bu tür hoş olmayan komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir:

 • ?? akciğer iltihabı;
 • ?? nazofarengeal dokuların apsesi;
 • ?? orta kulak iltihabı veya orta kulak iltihabı;
 • ?? bulaşıcı zehirli şok;
 • ?? romatizma;
 • ?? iç organların patolojisi: böbrekler, karaciğer, kalp;
 • ?? beynin iltihabı;
 • ?? sinir sistemi hastalıkları;
 • ?? sindirim sistemi yenilgisi;
 • ?? bademcikler üzerinde kanama hemorajisi;
 • ?? sinüzit;
 • ?? sepsis;
 • ?? flegmon - subkütanöz yağın enfeksiyöz inflamasyonu.

tedavi

Boğaz ağrısının tedavisi için temel şartlar izolasyon ve yatak istirahatıdır. Hasta bireysel havlu ve bulaşık kullanmalı ve içinde bulunduğu oda periyodik olarak havalandırılmalıdır.

Minimum yatak istirahat süresi 5-7 gündür. Hasta yeterli miktarda ılık sıvı ve vitamin almalıdır. Gargara, kabartma tozu, iyot veya furacilinin ılık çözeltileri kullanılarak günde iki ila üç kez yapılır. Bu kullanım ve otların et suyu, örneğin, papatya eczane, St. John's wort, meyan kökü, adaçayı, civanperçemi veya calendula için başarılı bir şekilde. Bu bağlamda, Tharyngept'in yerel eyleminin antiseptik etkisi de etkilidir. Vitaminlerin özellikle askorbik asit (C vitamini) ve B grubunun vitaminleri gösterilir.

Vücut ısısı 37.5 dereceyi aşarsa, antipiretik ilaçlar kullanılır - Parasetamol, Aspirin, Ibuprofen. İkincisi özellikle etkilidir. Tedavi bağışıklık sistemini sürdürmeyi amaçlamalıdır. Bu görev ile Irs-19, Imudon, Immunal, Echinacea ve eşi tentürleri gibi ilaçlar ile başa çıkmak. Ayrıca antihistaminikler Clemastin, Loratadin de reçete edilebilir.

Anjina için antibiyotikler

Boğazların yetişkinlerde antibiyotiklerle tedavisi, ilaç kullanımı ile yapılır:

 • ?? tetrasiklin;
 • ?? eritromisin;
 • ?? bitsillin;
 • ?? amoksiklav;
 • ?? Klerimed;
 • ?? sefazolin;
 • ?? tsiprolet;
 • ?? Siflox veya diğerleri.

Sadece anjina tedavisi için bir antibiyotik seçmek için tavsiye edilmez. İlaç, sadece bir uzman tarafından reçete edilir, çünkü seçimi şiddete, hastalığın biçimine ve enfeksiyonun etkenine bağlıdır. Bir ilacı reçete ederken, ilaca karşı bir alerjinin varlığı dikkate alınır (çoğu zaman penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı bir hoşgörüsüzlük söz konusudur).

Bugün, yerel antibiyotikler eczacılar tarafından oluşturulmaktadır, örneğin Bioparox. Sprey formunda mevcuttur. İlaç alımı 7 ila 14 gün arasında sürer. Kendiniz hakkında daha önce kendinizi iyi hissetmiş olsanız bile, devam etmek önemlidir. Anjina'nın antibakteriyel tedavisi, başarılı tedavi için ana durumdur.

Tedavi sırasında beslenme

Angina'da diyet zayıflatılmış organizmanın besin ve vitaminlerle beslenmesine yöneliktir. Toksinlerin yok edilmesini hızlandırmak için hastaya bol miktarda içecek verilir. Bunlar şunları içerir:

 • ?? et veya balık az yağlı et suyu;
 • ?? limonlu çay;
 • ?? ılık süt;
 • ?? meyveler ve meyvelerin kompostosu;
 • ?? otlar otlar.

Proteinli yiyecek miktarı sınırlıdır, karbonhidrat ve yağ alımı orta derecede olmalıdır. en yetişkinlerde anjin tedavisi Sindirim sistemi üzerindeki yük azalır. Bunu yapmak için, menü bir çift için pişmiş veya püre şeklinde haşlanmış yemekler içerir.

Aşağıdaki ürünler yasaklanmıştır:

 • ?? yağlı ve kızartılmış;
 • ?? "Ağır" tahıllar: mısır, darı, inci arpa;
 • ?? baharatlar ve çeşniler;
 • ?? mantar ve lahana;
 • ?? tavuk yumurtası, sert kaynatılmış;
 • ?? füme ürünler;
 • ?? soğuk yiyecekler;
 • ?? fasulye;
 • ?? tatlılar;
 • ?? konserve yiyecekler;
 • ?? fırında pasta.

Anjinaya faydalı ürünlere, bağışıklığı destekleyenleri dahil edin. Bu dogrose, ekşi süt, yoğurt ve bifidobakteri, taze meyveler, deniz ürünleri, yeşillik, havuç içeren fermente bisküviler.

İzin verilen ürünlerin listesi de şunları içerir:

 • ?? kaynatılmış yumurtalar;
 • ?? az yağlı haşlanmış et ve balık;
 • ?? pirinç, karabuğday, irmik ve yulaf ezmesinden su veya süt püresi;
 • ?? meyveler, sebzeler ve meyveler;
 • ?? bal ve marmelat;
 • ?? sebze çorbaları.

Halk ilaçları

Anjina tedavisi için bu yöntemler sadece yardımcı tedavi olarak kabul edilebilir. Bu konuda geleneksel tıp için birçok yemek tarifleri vardır. Bu yazıda en etkili ismi vereceğiz.

Günlük durulama için araçlar:

 • ?? pancar suyu ve 1 saat L.% 9 sirke;
 • ?? calendula ve muz herb bitkisinin çiçeklerinin eşit parçalarının kaynatılması;
 • ?? elma sirkesi ve ılık su eşit parçaları;
 • ?? su içinde bir limon suyu çözeltisi;
 • ?? adaçayı infüzyonu;
 • ?? meşe ve söğüt ağacının kabuğu karışımı.

Suda söğüt-ot kaynatma, bal ile ılık süt, et suyu yulaf süt, elecampane kök infüzyon oral kullanımı için, bal ve turp suyu, bal ile suyu huş tomurcukları bir karışımını (yarım fincan günde 3 kez çekilmiş). Patateslerin kaynatılmasının etkili bir şekilde solunması, sıcak suda kabartma tozu çözeltisi. Ayrıca, çiğneme propolis ve limon gibi yöntemler kendilerini kanıtlamıştır.

Purulent boğaz ağrısı

Angina'ya sıklıkla bademcikler üzerindeki pürülan formasyonlar eşlik eder. Bu, hastalığın foliküler ve laküner bir şeklidir. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi normal boğaz ağrısı ile aynı plana göre yapılır. Sadece küçük farklılıklar var. Antibiyotiklerin bir dizi penisilin preparasyonu tercih edilir. Hoşgörüsüz olduklarında, makrolid gruplarından antibakteriyel ajanlar reçete edilirler:

Bu ilaçlar bir haftadan uzun sürmez. Makrolidler hızlı ve verimli bir şekilde hareket eder. Pürülan boğaz ağrısı ile, folikülden irin çıkarmak ve ilaç doğrudan onlara enjekte gerekebilir. Antiseptik durulama ve iyileştirici etkisi olan solüsyonlarla yağlamalar yararlıdır. Fizyoterapi olarak ultraviyole radyasyon, elektroforez, ısıtma ve inhalasyon kullanılır.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Aşağıdaki durumlarda operatif müdahale kullanılır:

 • ?? bademcikler o kadar genişler ki nefes almak ve yemek yapmak zorlaşır;
 • ?? yukarıda belirtilen tedavi yöntemleri işe yaramadı;
 • ?? Tonsillit çevre dokulara yayıldı.

İltihaplı bademciklerin çıkarılması, eksizyon veya lazer radyasyonu ile gerçekleştirilir.

Şimdi, yetişkinlerde boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğini biliyorsun. Bununla birlikte, bir kulak burun boğaz uzmanına yardım için zamanında uygulama iyileşmenizi önemli ölçüde hızlandıracak ve istenmeyen komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir. Sağlıklı ol!

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Bir anjinalı yetişkin ne zaman alınır?

Yetişkinte bir anjina tedavi etmek için?

Angina akut bir enfeksiyöz hastalıktır, herhangi bir formu karmaşık tedavi gerektirir. Erişkinlerde anjina ile tedavi edilen, sadece doktor tavsiyeleri tarafından belirlenen, tk. Bu hastalığın farklı tipleri ve anjina ile ilgili komplikasyonlar vardır. maalesef oldukça sık görülen bir fenomen.

Erişkinlerin çeşitli tiplerde angina tedavisi

Bu hastalığın tedavisi için ana öneri yatak istirahati ile uyumludur. En ağır durumlarda, ortalama 4-5 gün yatak istirahat süresi - 10 gün. Her şeyden önce, anjin antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Dehidratasyon, diyet ve vitaminlerden kaçınmak için hastanın bol, içilemez bir içeceğe ihtiyacı vardır.

Herpes boğaz ağrısı

Bu angina formuyla, boğazı ısıtmak kontrendikedir, tk. Bu virüsün çoğalmasını gerektirir. Aşağıdaki gibi tedavi edilmelidir:

 1. Hastaya genel restoratif, anti-herpes, antiviral ve hipo-duyarlılaştırıcı ilaçlar reçete edilir.
 2. Antipiretik, antiseptik, lokal anestezikler ve immünomodülatörler kullanılır.
 3. Bakteriyel bir enfeksiyonun eşlik ettiği hastalık, antibiyotik yardımı ile tedavi edilir. Onlarla birlikte vücudun mikroflorasını restore eden pribiyotik ve vitaminlerin kullanılması arzu edilir.
 4. Yemekleri incelemek gerekiyor.

Viral bademcik iltihabı

Hastaya daha çok değişiklik yapıldı, gerekli:

 • Yükleri önlemek, rahatla;
 • salin solüsyonu ile doğru bir şekilde gargara, şifalı otlar (nane, papatya, adaçayı, uçucu yağlar), propolis tentürü ile inhalasyonlar yapmak;
 • en hızlı iyileşme için çok miktarda sıvı içilmelidir;
 • taze sebzeler, meyveler, taze sıkılmış meyve suları (asidik değil);
 • bağışıklık güçlendirmek için multivitaminler, C vitamini almak;
 • Etkili ilaçlar: aspirin, parasetamol, ibuprofen ve boğaz ağrısından spreyler.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için kombine bir yöntem gerekir - lokal tedavi:

 • sıcak çözümler ile uygun gargara;
 • antiseptik spreylerin kullanımına yardımcı olacaktır.

ve genel tedavi:

 • ilaçların kombinasyonu - antipiretik, antibiyotikler, analjezikler;
 • yorgunluğun dışlanması (dinlenme ve uyku en iyi ilaçlar).

Foliküler boğaz ağrısı

Tedavi, antibiyotikler, antiseptikler, sprey, tabletler, çeşitli adaçayı ve papatya suyu ile boğazın durulanması ile gerçekleştirilir.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Yıllar boyunca bademcik iltihabı olan hastalar bademcikler alınarak cerrahi olarak tedavi edildi. Ancak modern tıp, bu şekilde vücudun bakterilerden, çeşitli enfeksiyonlardan ve mikroorganizmalardan koruyan özel bir bariyer oluşturduğuna inanmaktadır.

Tedavi sırasında beslenme

Tedavi sırasında beslenme kolay ve çeşitli olmalıdır.

Angina boğazı ve bademcikleri tahriş eder, bu nedenle yeme daha da fazla tahrişe neden olabilecek kontrendikedir: Baharatlar, katı gıdalar içeren gıdalar. Hastayı beslemek için silinen ve yapışkan olan yemekleri takip edin: patates püresi, az yağlı et suyu, kissel, vb.

Yemekler çeşitli ve kolay asimile edilmelidir. sebze suyu, hem de yağsız et ve balık yapılmış Çorbalar. Yemekler kaynatılarak veya pişirilerek hazırlanır. Pişirme işleminde böyle yulaf, pirinç, buğday gibi Önerilen tahıl, kuvvetli olmak görmesi için. Ekşi süt ürünleri, az yağlı süzme peynir ve ekşi krema yemek tavsiye edilir. Bu pişmiş olabilir, örneğin bitkisel püresi gibi patates, havuç, soğan, Meyve taze olarak kullanılır ve pişmiş, elma,, pişirilmiş meyve meyveli içecekler, jöle hazırlanabilir. Küçük miktarlarda bal, marmelat kullanın.

Bol miktarda içecek, bu hastalığın tedavisinin ana bileşenidir. Sıcak olmamalı, sıcak olmamalıdır. Taze sıkılmış meyve suyu, kaynamış suyla seyreltilmesi gereken faydalıdır.

Anjina için antibiyotikler

Antibiyotiklerin yardımı olmadan anjina tedavisi zordur. Bu patojenik ortamın çoğalmasını durdurmak ve hastalık dönemini azaltmak. Penisilin grubunun antibiyotikleri reçete edilir. Antibiyotik alımı antihistamin ve sulfanilamid ilaçlarla birleştirilmelidir.

Boğaz durulama

Bir yetişkinde anjin tedavisinin önemli bir yolu gariptir. Bademcik üzerinde irin irin ortadan kaldırılması nedeniyle vücudun zehirlenmesini azaltır. Gargara için, tıbbi preparatlardan veya diğer maddelerden, infüzyonlardan, şifalı bitkilerden hazırlanan çeşitli solüsyonlar kullanılır.

Etkili bir papatya, adaçayı, calendula çifti olarak kabul edilir.

Soluma, yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Erişkin insanlar, bu tür bir tedaviyle baş etmede kolaylık sağlar, çünkü bu durum özeni gerektirir. Soluma yapmak için farklı yöntemler kullanın. En kolay olanı, kabın üstündeki buharı solumak ve başınızı kalın bir havluyla kaplamaktır. İdeal olarak, buhar, papatya, adaçayı, calendula bitki özünden elde edilirse daha etkilidir.

İşlemin daha kolay hale geldiği özel inhalerler vardır. Soluma nebulizatör boğazda ve ses kısıklığında ağrıyı hafifletir, anjini daha hızlı bir şekilde tedavi etmenizi sağlar. Nebulizatör çam, köknar, okaliptüs yağı ile doldurulur.

Anjin tedavisi için kompresler

Lenf düğümlerini azaltmak için günde 2-3 yetişkin alkolün sıkıştırılması gerekir, bal sıkıştırır. İkincisi doğal bir ilaçtır, bu sayede enflamatuar süreç kaldırılır, ağrı ortadan kaldırılır ve balgam daha hızlı atılır. Sıkıştırmaya ek olarak, yutma için bal önerilir. Sıkıştırmak için tüm malzemeler karıştırılır, polietilen üzerine yapıştırılır ve daha sonra boğaz ılık bir fularla sarılır.

analjezikler

Bir sıcaklıkta ve ağrıda Aspirin, Analgin, Citramon, Paracetamol, Ibuprofen uygulanır. Falimint, Sebidin, Septotelet, Tharyngept, Septepryl, Antiangin gibi emilim tabletleri için kullanılır. Mikrobiyal ortamı ortadan kaldıran, anestezi ve antienflamatuar etkiye sahip aerosoller kullanın. Quinsy hastalarının ilaç tedavisine ilaveten halk ilaçları ve halk ilaçları kullanılabilir.

Halk ilaçları ile tedavi

 • propolis tentürüyle gargara yapmak - bu, acı hissini azaltacak ve bademcik iltihaplanmasını azaltacaktır;
 • durulama karışımı - bal ile limon suyu, ılık su ile seyreltilmiş;
 • otlar papatya, adaçayı, biberiye, iğneler, okaliptüsün decoctions ile inhalasyon, antimikrobiyal yanı sıra anti-inflamatuar etkiye sahiptir; 1.5-2 saat sonra, boğazınızı bitkisel kaynatma ile yıkayın, sıcak çay içmeyin, bir kompres yapın ve inhalasyonu tekrarlayın.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjin için antibiyotikler. Anjina tedavisi için etkili antibiyotiklerin listesi ve nasıl alınacağı

Anjina ile hangi antibiyotikler

Bademcik iltihabı ile ortaya çıkan bulaşıcı akut hastalık, ciddi tedavi gerektirir. Anjinli antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Tipik olarak, randevu, hastalığın seyrinin şekline ve hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Ayrıca, hastalığın türüne göre ilaçlar reçete edilir:

 • lacunar formu sefalosporinler gerektirir;
 • Pürülan boğaz ağrısı ile penisilin grubu ilaçlar reçete edilir;
 • makrolitler catarrhal anjinada etkilidir;
 • Hastalığın foliküler görünümü penisilin preparatları ile tedavi edilmelidir;
 • Streptokok formu, penisilin ilaçları ve sefalosporinler gerektirir.

Flemina ile Flemoxin Soluteba

Antibiyotik Flemoxin, akut tonsillitin tedavisinde kendini kanıtlamıştır. İlaç miden hızla emilir, böylece maksimum konsantrasyon hızla elde edilir. Hastanın durumu acil tedavi gerektiriyorsa, doktorlar anjina durumunda Flemoxin reçete ederler. Preparasyon sarı veya beyaz renkli tabletler halinde üretilir (dozaj 1000, 500, 250, 125 mg). Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlıdır. Ortalama bir derece veya kolay bir günde, sabah ve akşamları günde 2 gr bir ilaç almak gereklidir.

Flemoxin yan etkileri:

 • alerjik bir reaksiyon;
 • ishal;
 • kaşıntı;
 • psödomembranöz kolit;
 • hemolitik anemi;
 • Anjioödem.
 • penisilin ilaçlarına karşı tahammülsüzlük;
 • karaciğerin ihlali.

Anginada azitromisin

Azitromisin gibi bir ilaç, çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için uygundur. Streptococcus ve staphylococcus: sık sık bademcik iltihabı patojenleri ile savaşır. İlaç sindirim sisteminden hızla emilir, cilde, yumuşak dokulara, solunum sistemine mükemmel şekilde nüfuz eder. Beş gün boyunca günde sadece bir kez kullanın. İlaç tamamlandıktan sonra ilaç bir hafta boyunca çalışmaya devam eder.

Azitromisinin anjinada yan etkileri:

Angina'da Augmentin

İlaç Augmentin, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden kaynaklanan çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Form sürümü: şuruplar, tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için bileşim. On iki yaşındakiler ve daha yaşlılar ve yetişkinler için, tabletleri talimatlara göre kullanın: günde 3 defa 125 mg veya 500 mg. Augmentin'i anjinden en az yedi gün boyunca kullanmanız önerilir, ancak hastalığın formu karmaşıksa, iki hafta sonra.

 • anjioödem, ödem;
 • döküntü;
 • kabızlık veya ishal;
 • fiziksel zayıflık;
 • şişkinlik,
 • uykusuzluk;
 • Yıpranma.
 • kronik böbrek hastalığı;
 • penisiline karşı alerji;
 • gebelik;
 • Sarılık.

Anjinada seftriakson

Hastalığın pürülan bir formu ile, kas içinden keratrekson preparatları uygulanır. Antibiyotik, penisilin grubundan maddelere karşı dirençli bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Günde 12 yaşın altındaki çocuklara, vücut ağırlığının kilogramı başına 20 veya 80 mg reçete edilir. Yetişkinler günde 2 g reçete edilir, nadiren bir doktor iki enjeksiyona ayrılır. Bir kalçada, günde bir ilacın en fazla gramını giremezsiniz. Tedavi bir haftadan az sürmez.

Anjinada seftriakson bu gibi yan etkilere neden olabilir:

 • eozinofili;
 • ciltte döküntü;
 • anafilaktik şok;
 • ateş;
 • serum hastalığı;
 • baş dönmesi;
 • bulantı;
 • mide gazı;
 • stomatit.

Angina ile Sumamed

Geniş spektrumlu antibakteriyel ilaç anjin içinde Sumamed sadece ENT uzmanının gözetimi altında kullanılmalıdır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez ARVI. Dikkatli olunca, ilacın çocuklar için sarhoş olması gerekir, çünkü bebeğin bedeni ilacın bileşenlerinin etkilerine duyarlıdır. İlacın kullanımından elde edilen sonuç, ikinci günün sonunda fark edilecektir. Ilaç içilmelidir 5 gün boyunca günde sadece bir kez (500 mg) olmalıdır.

Sumamed'in yan reaksiyonları:

Kontrendikasyonlar:

 • karaciğer ve böbrek hastalığı;
 • Sumamed'in kompozisyonuna yüksek hassasiyet;
 • emzirme.

Anjina ile Macropen

Macropen ilacına verilen talimatlar, yemekten önce alınmasının, temiz su ile sıkılmasının gerektiğini kaydetti. Çözüm, aldıktan sonra iki saat başlayacaktır. Bu ilacın özelliği, penisiline dirençli mikroorganizmalara karşı anjinada etkili olmasıdır. Kural olarak, 10 gün geçmeyen, ancak 5'ten az olmayan bir süre için angina ile makropenum reçete edilir. Yetişkinler için, günde dozaj 1.6 g'dır (3 doz). Çocuk anjina, çocuğun vücudunun ağırlığına dayalı bir süspansiyon ile tedavi edilir. Doz, sadece bir doktor tarafından belirlenebilir.

 • bağırsak bozuklukları;
 • bulantı;
 • kalp ve böbrek yetmezliği;
 • baş ağrısı;
 • zayıflık.

Ilaç amoksisilin hakkında daha fazla bilgi - yetişkinler ve çocuklar için dozaj, kullanım ve kontrendikasyonlar için talimatlar.

Antibiyotik ile boğaz ağrısı

İlacın seçimi genellikle hastalığın seyrinin özelliklerine ve hastanın bireysel isteklerine dayanır. Bir antibiyotikli boğaz ağrısından bir sprey, tıbbi bir preparatın yerini alamaz ve bir hastalığı tamamen iyileştirebilir. Ana görevi sadece lokal semptomların ortadan kaldırılması veya boğulmasıdır: kuruluk, ağrı, yanma, boğaz şişmesi. Antifungal ve antiseptik bileşenlere sahip olan spreyler, mukus bademciklerinin dezenfekte edilmesini ve patojenik bakteriler, mantarlarla baş edebilme yeteneğine sahiptir. Boğazdan en popüler spreyler:

Anjina için kaç gün antibiyotik içmek

Birçok hasta ve özellikle küçük hastaların ebeveynleri genellikle anjinada kaç gün antibiyotik içmesi ile ilgilenir? İlacın spesifik süresi, hastalığın biçimine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olabilir. İlaç miktarı sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Kural olarak, antibiyotikler 7 ila 15 gün arasında alınır. Istisna Azitromisin, bazı ilaçlar nadiren 5 gün, 3 gün angina için kullanılır. Üç gün içinde sağlık durumu düzelmişse, antibiyotik içmeyi bırakmamalısınız, çünkü komplikasyonlar meydana gelebilir.

Anjina için antibiyotiklerin fiyatı

Bugün herhangi bir eczanede antibakteriyel ilaçlar satın alabilirsiniz. Ayrıca, bu ilaçlar ucuz bir şekilde satın alınabilir ve bir online eczanede sipariş edilebilir. En popüler antibiyotiklerin listesi:

Çocuk 5 gün boyunca ateşi vardı, halk ilaçları ve antipiretik tabletler ile çalıştı. Muayeneden sonra, doktor bana angina teşhisi koydu. Bize Sumilled tonsillit için güçlü bir antibiyotik reçete etti. Ben günde bir kez sarhoş olması gerektiğini sevdim. İyileşme, ikinci günün sonunda oldu. Beklediğimiz gibi - 5 gün içtik.

Kronik bademcik iltihabı çekiyorum. Periyodik olarak, alevlenmeler vardır. Tonsilgon N dersi iç, ama her zaman yardımcı olmaz. Güçlü bir ürperti ve sıcaklık ile antibakteriyel ilaçlar içmeye başlarım. Boğaz ağrısı için en iyi antibiyotikler Fleomoxin ve Bioparox spreyidir.

Angina ile almak daha iyi nedir?

Bugüne kadar, her eczane, anjin gibi bulaşıcı bir hastalığın tedavisi için amaçlanan sınırsız sayıda ilaç sağlar.

Çeşitli sağlık kurumlarından gelen istatistiksel verilere dayanarak, nüfusun her binde biri için, okul öncesi çocuklar ve genç yaştaki çocuklar arasında yüz enfekte kişi olduğunu ortaya koymaktadır.

Bezlerin provoke şişmesi Candida, virüsler, bakteriler (stafilokok, streptokoklar) olarak bilinen mantarların etkileri olabilir. Buna ek olarak, örneğin: hipotermi, diğer akut hastalıkların varlığı, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatması gibi başka faktörler de vardır. Beslenme ve vitamin kompleksi eksikliği de anjina detonatörleri olan patojenik bakteriler için verimli bir topraktır.

Hastalığın yaygın formları

Bu hastalığı 3 şekilde geliştirin:

 • Anjina lacunar formu - pus şeklinde plağın bezlerinde, ilk gün içindeki sıcaklık termometrede yüksek bir değere ulaşırsa, boğazdaki ağrı sendromu en çok belirgindir. Bu bademcik iltihabı ciddi derecede oluşur.
 • Boğazın ağrılı şekli boğaz ağrısı, halsizlik, eklemlerde ağrı, kızarıklık ve bezlerin şişmesidir. Sıcaklık 38 ° C içinde. Enflamatuar sürecin detonatörleri virüslerdir.
 • angina folikül gelişimi şekilde zehirlenme sendromu ifade edilir hastalığı, akut başlangıcı, artan bölgesel lenf düğümleri ve bezlerinin şişme ve pürülan köklerinin onlara varlığı ile karakterize edilir. foliküler - burada ve adı seçin.

Tedaviye başlamak ve önleyici tedbirler almak için, laboratuvar testlerini yapacakları ve bu analizi yapabilecekleri yerel bir klinik kurumla temasa geçilmelidir. Bu prosedürlerin sonunda, uzman sadece doğru ve etkili ilacı yazabilecektir.

Angina belirtileri

Angina aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • Yüksek vücut ısısı;
 • Boyunda ve alt çene bölgesinde büyümüş lenf düğümleri;
 • Palatine bademciklerin kızarıklığı ve pürülan birikimin varlığı;
 • Baş ağrısı;
 • Bulantı kusma ile eşlik etti.

Tonsillit tedavisi 2 karakterden oluşabilir: spesifik ve semptomatik:

 1. İlk durumda streptokok enfeksiyonu nedeniyle anjina için tedavi önerilmektedir. Terapi, patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını önlemek için tasarlanmış antibiyotik ajanların kullanımı ile ilişkilidir.
 2. Başka bir durumda, palyatif tedavi ağrı kesici, antipiretik ve anti-inflamatuar ilaçların kullanımını içeren rahatsızlığı azaltmayı amaçlamaktadır.
 3. Ayrıca hastaya yatak istirahati, boğaz yıkama ve inhalasyon prosedürleri verilir. Rehabilitasyon süreci boyunca yüksek protein ve C vitamini içeren gıdaların tüketilmesi son derece önemlidir. Doktorun tüm reçetelerine uymak hızlı bir iyileşme sağlamak için önemlidir.

Boğaz ağrısı tedavisi için ilaçlar

Çoğu zaman bu hastalığa yakalanan kişiler hastalandığında, insanlar kendilerine şunu sormaktadır: "angina nasıl tedavi edilir?", Bir doktor tarafından daha yüksek bir tıp eğitimi olan bir kişi tarafından yanıtlanmalıdır. Ancak çoğu durumda, bir kişi, bağımsız olarak tedavi edilen viral bir boğaz ağrısı ile hastalanır, ancak önerilen rejimin kullanımı ve semptomatik ilaçların kullanımı olmadan olmaz. Süresi 4 ila 10 gündür.

Anjina tedavisi için lokal antibiyotikler

Hafif formda devam ederse, tedavi, "Falimint", "Strepsils", "Sebedin" ve diğer tüm eczanelerde bulunan diğer antiseptikler kullanılarak gerçekleştirilir. Bu ilaçlar boğazdaki ağrı sendromunu gidermeyi amaçlamakta, ancak yabancı mikroorganizmaların içine nüfuz etmesine karşı vücudun% 100 korunmasını garanti etmemektedir. Bu nedenle uzmanlar istismar etmelerini önermiyorlar.

Bu ilaçların alımı şöyledir:

 • Önerilen Falimint dozu 10 tablettir;
 • Her 2 saatte 1 mum Strepsils almalısınız. Maksimum izin verilen doz 8 adettir;
 • 7 gün hapse Sebedin'i al. Bir günde 4 tablet.

Sepethlet'in uygulanması için bireysel bir talimat var:

 • 4 yaşın altındaki çocuklar için - günde en fazla dört parça;
 • 10 yaşından büyük çocuklar - 6 adet. günde;
 • 8 adete kadar yetişkin.

Tabletleri ememiyor çok küçük çocuklar, spreyler (Stopangin, Geksoral ve diğerleri) kullanılması tavsiye edilir. Boğazın sulanması için prosedür yürütmek, larinksin bir spazmı kışkırttıkları için son derece ihtiyatlı ve temiz olmalıdır.

Bakteriyel tonsillit, ne tedavi edilir?

Önleme için, antibiyotikler on gün boyunca reçete edilir. Penisilin ve analoglarının iyileşmesi genellikle çok zaman alır. Bireysel hoşgörüsüzlük durumunda gözlenen bir alerjik reaksiyona sahip olması durumunda, Eritrominacinol ile değiştirilir. Modern tesislerin alımı ile, ders süresi azaltılabilir.

Önemli! İyileşme 2-3 gün içinde gerçekleşebilir, ancak tedaviye müdahale antibiyotiklerle yapamaz. Bu tür eylemler hastalığın tekrarlanması ve ciddi komplikasyonlarla doludur. Bu nedenle, uzman tarafından atanan son güne kadar dersin takip edilmesi tavsiye edilir.

Bunlara ek olarak, doktorlar almayı ve bu gibi araçları önermektedir:

 • Penisilin. Oral uygulama için amaçlanmıştır. Kurs - 10 gün;
 • Benzatin benzilpenisilin'dir. Kas içi enjeksiyon için;
 • Amoksisilin. Yetişkinler 1 tablet 3 / gün, çocuklar according;
 • Dişçiler. Tabii on gün. Yani, yetişkinler 1 tablet günde 3 kez, 25 kg'dan az olan çocuklar - 1/3, daha fazla ise - S. Kabul yemeklerden önce 1 saattir;
 • Cefadroxil. Çocuklar günde 1 kg başına 30 mg (1 resepsiyon), yetişkinler - günde 0.5 g 2 kez. Genel ders on gün;
 • Amoxiclav. Kullanım şeması pakette bulunabilir veya bir uzmanın önerilerini takip edebilir.

Yukarıdaki ilaçların herhangi birine karşı bireysel bir hoşgörüsüzlük varsa, bu tür gruplar arasında Makrolidler ve Lincosamines gibi değerli bir yedek bulmanız gerekir. Bunlar arasında Eritromisin, Spiramycin, Lincomycin, Azithromycin, Clindamycin ve eczacıların tavsiyede bulunacakları veya reçete edebilecekleri başka ilaçlar bulunmaktadır.

Viral olarak, aslında, bakteriyel bademcik iltihabı gibi antiseptik, analjezik ve antipiretik ilaçlar olmalıdır.

Patlatıcıların streptokok enfeksiyonları olduğu anjina, sepsis veya peritonsillar apse gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Hastalığın stafilokokal formu da yanlış veya zamansız bir tedavi ile bir iz bırakmadan geçmez ve kas-iskelet sistemi, kalp, böbrekleri etkileyen komplikasyonlara sahiptir.

Ne olursa olsun hastalık, ilaçlar bu hastalığın "yaya" transfer edilemez çünkü karmaşık tedavinin son gününde alınan ve yatak istirahati uymak gerekir. Herhangi bir nedenle iş yerinde hastalık izni verme ve diğer işçilerle enfeksiyonu önlemek için ilk istek köle hastayı sağlamalıdır imkansız halinde, o zaman antibiyotik ajanın ilk dozdan sonra en az 1 gün masrafları kendilerine ait bir gün izin almalıdır.

Durulama boğaz ağrısına karşı etkili bir ilaçtır

Ne ile gargara yapılacağını seçmek için, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak bir halk ilacı ve palatine bademciklerin orta şişkinliğini seçmek gerekir.

 • 2 yemek kaşığı papatya çiçeği dökün (marigolds) 200 ml kaynamış su;
 • Eczane Chlorophyllipt ve Rotokan'dan satın alın. Bunları teker teker yıkamak için;
 • % 1 Borik asit,% 0.1 Potasyum permanganat, Furacilin'den çözümler hazırlayabilirsiniz. kabartma tozu veya tuz.

Boğazda ağrı ve iltihapları gidermek için, bademcikler ile tedavi edilen iyot kullanılır, ancak üzerinde alerji yoksa ve ayrıca alkol sıkışması yapılır. Bunu yapmak için, gazlı bezi% 40 alkolle ıslatmanız, boğaza yapışmanız ve buharlaşmasını önlemek için balmumu kağıdı veya selofan sürmeniz gerekir. Bandajı bir yün atkı ile sıkıştırın ve ertesi sabahı çıkarın.

Hiçbir durumda alkol çözeltisinin konsantrasyonunu arttırmamalısınız! Sonuçta, bu iyileşme sürecini hızlandırmayacak, ancak cildin kimyasal yanmasına yol açacaktır.

Dikkat lütfen! Eğer bademcikler o kadar şişer ve yiyecekler nazofarenkse girer ve nefes almayı zorlaştırırsa, hemen hastaneye yatışa ihtiyaç vardır, bunu cerrahi müdahale izler. Evde inflamasyonu çıkarmaya çalışmayın!

Angina tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir - özetleyeceğiz

Boğazda iltihaplanmaya neden olan sebep ne olursa olsun, suprastin, Citrine, Loratadine, Fenistil önerilir.

Herhangi bir bademcik iltihabı için yüksek vücut ısısını azaltmak için, pürülan anjina olsa bile, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Ibuklin, Aspirin, Parasetamol, Ibuprofen. Hastalığın bakteriyel bir formu ile antibakteriyel ilaçlar reçete edilir.

Hangi antibakteriyeller daha iyidir?

İlk ders şunları içeren bir penisilin grubudur:

 • Tabletli formdaki amoksisilin, enjeksiyonlar sadece tedavi bir hastanede yapılıyorsa reçete edilir. Ayrıca bir süspansiyon ve bir toz halinde de olabilir;
 • Flemoxin çözün. Amoksisilin içerir. Suda oldukça hızlı çözünen ve bunlardan bir şurup veya solüsyon hazırlamak mümkün olan tabletleri nedeniyle farklı yaş kategorileri için kullanılır. Evden çıkmak, çok miktarda sıvı çiğniyor ve içiyorlar;
 • Augmentin klavulanik asit içeren oldukça etkili bir boğaz ilacıdır. Bu ilacın kullanımına direnç geliştiren bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

Kontrendikasyonlar varsa, alerjik reaksiyon, herhangi bir bileşene karşı bireysel hoşgörüsüzlük, ikinci sıradaki ilaçları almaya devam eder.

Antibiyotik serisinin ikinci rotası - Makrolidler:

 • Azitromisin. Yetişkinler için reçete edilir, terapi süreci altı günü geçmez;
 • Sumamed evrensel bir çözümdür. Çocuklarda ve ebeveynlerinde anjin tedavisi için uygundur. Tabletler ve süspansiyonlar şeklinde olabilir.

Ama aynı zamanda hangi ilaç daha etkilidir? Bu soru, rehabilitasyon kursunun bitiminden ve gelecekteki iyileşmeden sonra bağımsız olarak cevaplanabilir.

Üçüncü ders - Sefalosporinler:

 • Suprax - oral uygulama;
 • Bioparoks. Diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde ve monoterapi şeklinde reçete edilir;
 • Lizobakt, Strepsils, Neo angin - tabletler, Mirastin ve Klorheksidin - çözümler. Lokal terapi için kullanılır.

Bir veya başka bir ilacın lehine bir seçim yapmak zor ise, doktor, hangi parametrelerin her bir parametre için uygun olduğunu, bireysel endeksleri dikkate alarak söyleyecektir.

İlgili Yazılar

 • İbuprofen anjina tedavisinde

Sezon dışı dönemde en sık görülen hastalık anjinadır (ikinci adı bademcik iltiğidir). yılda

 • Anjina tedavisinde penisilin

  Halen, doğal, yarı sentetik, aminopenisilin genişletilmiş spektrumlu ve antibakteriyel penisilinlerin kullanımı

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Hipertrofik farenjit

  Tıpta, farengeal mukoza iltihabı farenjit denir. Hipertrofik, negatif faktörlerin etkisi altında organın dokusunda ve ağırlığında bir artış olduğu anlamına gelir. Hipertrofik farenjit ile yumuşak damak, lenf nodları, faringeal doku iltihaplıdır.

  Ilk doktor

  Yüksek ateşli angina ile ne yapmalıAngina enfeksiyöz bir hastalıktır (çoğu durumda) ve hemen hemen her zaman vücut sıcaklığındaki artışa yüksek seviyelerde (38-39 ° C) eşlik eder. Genellikle anjina sıcaklığı, meydana boşluklar bademcikler pürülan içeriğinin varlığı yükseldiğinde da laküner ve foliküler bademcik iltihabı, ve benzeri gibi hastalıkların bu tür formların en ciddi biçimi - abse anjin.