Loading

Purulent boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Angina veya akut tonsillit, bademciklerin dokularını etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalık olarak adlandırılır. Patomorfolojik sınıflandırmaya göre, bu hastalık çeşitli formlarda ortaya çıkabilir: catarrhal, foliküler, lacunar ve nekrotik. Son 3 form, bademcikler üzerinde pürülan bir akıntının varlığı ile ilkinden farklıdır, çünkü halkın içinde ortak bir adla - pürülan anjina ile birleşmişlerdir.

Akut tonsillitin etyolojisi

Hastalığın nedeni bakteriyel bir enfeksiyondur. Patojen bademciklere dışarıdan veya vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarından girer. Akut bademcik iltihabının çok sayıdaki sayısı, A grubunun β-hemolitik streptokoku olarak adlandırılan bir bakteriden kaynaklanır ve hastalığın sadece% 20'sinde stafilokok ve bunların streptokoklarla birlikteliğinden kaynaklanır.

Purulent boğaz ağrısı için risk faktörleri şunlardır:

 • vücut genel veya yerel hipotermi (boğaz bölgesinde);
 • azalmış bağışıklık durumu;
 • sıcaklıkta keskin değişiklikler;
 • toz ve gaz kirliliği, aşırı hava kuruluğu;
 • Kötü alışkanlıklar (sigara).

epidemioloji

Akut tonsillit, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Özellikle 5 yaşından büyük ve çalışma yaşındaki yetişkinleri etkiler. Hastalığın belirgin bir mevsimselliği vardır - sonbahar mevsiminde en yüksek insidans düşer.

Enfeksiyon kaynağı, boğaz ağrısı olan bir kişinin yanı sıra asemptomatik streptococcus taşıyıcısıdır. Ana iletim yolu havadadır, ancak hem hane halkının (yani, hanehalkı eşyalar aracılığıyla) hem de beslenmenin (gıda ile) mekanizmalarının rolü dışlanmamaktadır. Bu oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur, özellikle çocuklarda ve ağız boşluğunda kronik enfeksiyon odakları olan kişilerde yüksek oranda duyarlılık görülür.

Akut tonsillit belirtileri

Bu hastalık genellikle akut başlar ve oldukça sert ilerler. Kuluçka dönemi (enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar) 1-2 gündür. Ön planda, vücudun genel zehirlenmesi belirtileridir:

 • şiddetli zayıflık;
 • uyuşukluk;
 • iştahın bozulması;
 • ateşli hane sıcaklık artışı (38-40 C);
 • terleme;
 • kas ve eklemlerde ağrı.

Sarhoşluk sendromunun zemini karşısında, hastanın başlangıçta kasıtsız boğaz ağrısı vardır, ancak zamanla daha güçlü hale gelmekte ve hastalığın başlangıcından en fazla 3-4 gün geçmektedir. Bu aşamada ağrılar ifade edilir, hastaları hem gündüz hem gece rahatsız eder, uykuyu engeller ve yutmayı imkansız kılar - hasta yiyemez.

Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinin iltihaplanması söz konusudur - büyüklükleri artar, yutulduğunda incinir, onlara dokunulduğunda acı verir.

tanılama

Akut tonsillit tanısı hastanın şikayetleri (karakteristik bir klinik tablo), anamnez (akut başlangıçlı) ve orofaringeal-faringoskopi verisine dayanmaktadır. Bu çalışma ile, doktor hastasındaki pürülan anjina şeklini belirleyecektir:

 • foliküler (bademcikler, büyütülmüş şişmiş keskin hiperemik olan, kendi yüzeyi üzerinde çapı 2-3 mm beyaz ve sarı oluşumu işlenen - iltihaplanmış foliküller bu oluşumlar kendiliğinden açılan, bademcik pürülan yüzeyinde plak oluşturucu);
 • laküner (bademcik parlak hiperemik, ödemli, boşluklar onların, bu filmler kolay ve tamamen bir spatula vasıtası ile alınır, onlar bu boşluklar ötesinde konuşma bademcikler yüzeyinde küçük cepler ya da filmin oluşturulması, bir pürülan doğanın bir içeriği olan genişletilmiş);
 • nekrotik (hiperemik bademcik ve önemli ölçüde şişmiş, kepekli kirli-yeşil derin kanama kusur olduğu kaldırılması ile, ya da gri renkli, nekroz, gırtlak, küçük dil uzanan, tonsil ötesine uzanabilir).

Genel bir kan testi, lökositlerin sayısında bir artışa, lökosit formülü sola kaymaya, bazen de 40-50 mm / saate kadar ESR'de bir artış gösterecektir.

Bademciklerin yenilgisinin mutlaka birincil olmayabileceğini bilmek önemlidir - bazı durumlarda difteri ve enfeksiyöz mononükleoz gibi ciddi bulaşıcı hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Şüpheli durumlarda, hastaya bademciklerin yüzeyinden alınan plağın patojen veya bakteriyolojik incelemesini belirlemek için spesifik kan testleri yapılabilir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hasta bir enfeksiyöz yatan hastaya yatırılabilir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi sadece bir doktor gözetiminde yapılmalıdır! Yetersiz ve zamansız başlayan tedavi, ölümcül bir sonucu bile beraberinde getirebilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Akut tonsillit tedavisi sadece halk tıbbı kabul edilemez!

Akut bademcik iltihabı genellikle şiddetli zehirlenme ile ortaya çıktığından, hastalığın akut döneminde hastaya başkalarıyla sınırlı temas ve ses dinlenmeye uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.

İltihaplı mukozanın travmatizasyonunu önlemek için, hastalığın süresi boyunca hasta tarafından tüketilen yiyecek yumuşak ve ılık olmalı ve hastanın vücudunun bağışıklık durumunu güçlendirmelidir - vitaminli. Toksinler hastanın daha hızlı kaldırılmasına yönelik bakış aşırı ısı şeklinde tabii içme, gösterir olarak: Gaz olmadan meyve ve sebze meyve içecekleri, limon, süt, bal, alkali maden suyu ile yeşil çay - bu içecekler neredeyse anjin ile hastanın diyetin temeli haline gelmiştir.

(-.. tablet haline getirilmiş bir şekilde, yani ağız yoluyla) ve / veya parenteral (enjeksiyon ve infüzyonu) ilaç tedavisi, örneğin durulama gibi tedavi yöntemlerini ve sulama ağızdan antiseptik çözeltiler, inhalasyon ilaçları oral ilaçların uygulanmasını kapsar.

Akut tonsillitin tedavisinin ana bileşeni, her zaman antibiyotik tedavisidir. bakteriyel enfeksiyon hayati organlara tonsillerden yayılabilir, çünkü olamaz veri noktasını görmezden - kalbi ve böbrekleri. Avantajlı bir şekilde kullanılan amoksisilin-klavulanat (Amoksiklav, Augmentin), penisilin, kuşakların sefalosporinler II-III (sefuroksim Zinnat, seftriakson, sefiksim) ve makrolidler (azitromisin, eritromisin). Antibiyotik vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra 3 gün içinde alınmalıdır ve bu sürenin sonunda ilaç iptal edilebilir.

Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.

- Bu ilaçların çoktur ve her doktor bazı çok sevdiği araçları almak zorundadır Dekatilen, Trachisan Neo-anjina Ingalipt, Faringosept, Septolete, Tantum Verde, Kameton: Ayrıca Bioparox antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahip, topikal spreyler ve pastilleri atanabilir anjin tedavisi için.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara da mantıklı. Bu amaçla, çeşitli antiseptikler (furatsillin, Stomatidin, klorofililpt alkol), bitkisel çay (papatya, dönüşler) kullanın. Bu hastalık ile ne kadar garipleşirseniz, etki o kadar çok belirgindir. Günde 3-4 durulama anlamsız, en az saatte bir, daha iyi ve her 30 dakikada bir gargara yapmak önemlidir. Kullanılan çözümler değiştirilebilir.

Lugol'un çözeltisi ya da popüler Lugol içinde, pürülan anjina da sıklıkla kullanılır. Durulama için bir çözelti olarak kullanılmaz, ancak pürülan filmleri onlardan çıkarırken pamuklu çubukla bademciklere doğrudan uygulanır. Lugol'e ek olarak, bu amaç için bir Klorofililtil yağ çözeltisi kullanılabilir.

Soluma pürülan anjin daha az alakalı, ama tuz iltihaplı mukoza yumuşatmak ve balgam çıkarmanın arttırılması alkali maden suyu, otlar veya antiseptik çözeltiler kullanılarak edilerek.

Bademcik ödemini azaltmak için hastaya antihistaminikler (Aleron, Erius, Zodak) reçete edilebilir.

Bölgesel lenfadenit lenf alanı öngörülen sıcak kompres düğümleri (örneğin, poluspirtovoy) ve durumunda (bir antibiyotik, anti-alerjik, anti-enflamatuar ajanlar, antiseptik çözeltiler ve Dimexidum içerebilir) ilaç sıkıştırır.

İyileşme aşamasında hasta, fizyoterapötik prosedürler - tonsil alanında UHF, elektroforez gösterilir.

Akut tonsillit komplikasyonları

Yetersiz veya zamansız tedavi ile, pürülan boğaz ağrısı, geleneksel olarak erken ve geç olanlara ayrılan bir takım komplikasyonlara neden olabilir.

Erken olanlar, bademciklere komşu olan organlara ve dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır. Bu paratonsillar apse, otitis, sinüzit, bölgesel lenf düğümlerinin pürülan lenfadeniti. Bu koşullar acil tedavi gerektirir ve genellikle iz bırakmadan geçer.

Daha sonraki komplikasyonlar genellikle akut tonsillitten sonra 3-4 hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar romatizmal kalp hastalığı (defekt oluşumu), post-streptokokkal glomerülonefrit, artriti içerir. Bu hastalıklar uzun, bazen ömür boyu tedavi gerektirir ve hastanın maluliyetine yol açabilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hastaya mümkün olduğunca izole edilmeli, ona bireysel yemekler ve kişisel hijyen ürünleri sunulmalıdır. Ek olarak, hastanın bulunduğu odaya düzenli olarak havalandırılması ve ıslak bir şekilde temizlenmesi gereklidir.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi

Purulent boğaz ağrısı veya akut tonsillit bademciklerin parankiminin akut bir iltihabıdır ve yüzeylerinde püy oluşumu ile karakterizedir. Anjina ve tipleri için, Angina Nedenleri Belirtileri Tedavi Tanısı makalesini okuyarak okuyabilirsiniz.

Pürülan anjina çok yaygın bir hastalıktır, çoğu zaman 5-10 yaş arası çocukları ve 15 ila 25 yaşlarındaki ergenleri etkiler. Bu basit hastalık bazen ciddi sonuçlara yol açabilir.

Purulent boğaz ağrısı

Bakteriler ve virüsler vücuda burun veya ağızdan girdiğinde, bademcikler bir filtre görevi görürler - beyaz kan hücrelerinde zararlı organizmaları yakalarlar. Bu, bademciklerde enfeksiyona yol açarak, bağışıklık sistemini gelecekteki enfeksiyonlara karşı antikor üretmeye teşvik eder. Bademcikler bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan etkilendiğinde, anjina oluşur.

Çeşitli virüsler ve bakteriler, mononükleoza ve akut farenjiye (streptococcus pyrrolidonyl peptidase) neden olan bakterileri içeren virüsler de dahil olmak üzere, boğaz ağrısına neden olabilir.

Aşağıdakileri de vurgularım nedenler grubu

A) Predispozing nedenleri:

Predispozing nedenleri genel veya yerel olabilir.

1. sağlıksız yaşam koşulları.

2. Yetersiz beslenme ya da kızamık gibi zayıflatıcı hastalıklardan dolayı vücudun düşük direnci.

1. Enfekte gıda, hiçbir gıda hijyeni ve patlamış mısır, dondurma, gıda hijyeni ve süt gibi sağlıksız ürünler. Tüm bunlar, ambalajda değil, fakat ağırlıkla satılan ürünleri ilgilendirir. Süt hasta bir inekten bakteri ile enfekte olabilir, bu yüzden kullanmadan önce kaynatın. Dondurma ve patlamış mısır, kendinizi bakterilerden korumak için fabrika ambalajında ​​satın almak daha iyidir.

2. Oral kavitede lokal enflamasyonun varlığı, örneğin, kötü dişler, sinüzit ve rinit.

3. Eğer tıkalı bir burun yüzünden ağzınızla nefes alırsanız.

4. Enfeksiyon ile enfekte olabilir ameliyat sonrası bademcik kalıntıları

B) patojenler:

Pürülan boğaz ağrısı aşağıdaki patojenlerden kaynaklanabilir: streptococcus ve pneumococcus.

Purulent boğaz ağrısı: belirtiler

Pürülan boğaz ağrısının en önemli belirtileri boğaz ağrısı, 38 C'nin üzerindeki ateş ve bademcikler üzerinde beyaz ve sarı renkli bir kaplamadır. Eğer bir iltihap plakası yoksa, büyük ihtimalle viral bir enfeksiyonunuz olur ve onu soğuk olarak tedavi etmeniz gerekir. Pürülan anjina kendiliğinden ortaya çıkar ve ortalama 5-10 gün hasta olur. Zaten hastalığın üçüncü gününde, akut belirtiler kaybolmaya başlar.

Purulent boğaz ağrısı ana belirtileri

1. Şiddetli boğaz ağrısı

2. Yutulması zor ve acı verici

3. 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık

4. Genel halsizlik, halsizlik

5. ağızdan irin hoş olmayan koku

6. Büyümüş lenf düğümleri nedeniyle boyunda ağrı

7. bademcikler genişletilmiş

8. Bademcikler üzerinde sarı-beyaz kaplama

10. sırt ve bacaklarda ağrı

11. baş ağrısı

12 Kabızlık ve iştah kaybı

13 konuşma bozuldu

Pürülan anjin tanısı temelinde

1. Hastanın sıcaklıktan dolayı kırmızı gözleri ve yanakları vardır. Dudakları kuru, dilin üzerinde plak ve kötü nefes.

2. bademcik genişletilmiş ve kırmızı

3. bademcikler üzerinde beyaz lekeler

4. Parlak kırmızı dil

5. Boyundaki lenf düğümleri genişler ve ağrılar.

Hızlı bir darbe ile 6. Sıcaklık 38-40 C

7. İdrar albümin kalıntıları içerebilir.

8. Farinksden bir yayma streptokok enfeksiyonu gösterir.

Yukarıdaki tüm bulgulara dayanarak, doktor pürülan anjina tanısı koyar ve tedaviyi reçete eder. Hangi saf angina neye benzediğini görsel olarak görmek için, Angina fotoğrafının makalesini görmenizi tavsiye ederiz.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı genellikle bir ilaç kombinasyonu ile tedavi edilir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi lokal tedaviye ve genel tedaviye ayrılır.

1) topikal tedavi:

1. Boğazları ılık çözeltilerle durulayın.

2. Antiseptik spreyler.

3. Spreylerde antibiyotik.

2) Genel tedavi:

1. Yatakta dinlenin.

2. Antipiretik ve analjezik ajanların alınması.

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Eğer anjina teşhisi konulduysa, enfeksiyonu tedavi etmek için size bir antibiyotik verilir. Yabancı uygulamada, antibiyotik esas olarak damar içine enjekte edilir, çünkü bu yöntem tabletlerde antibiyotik almaktan daha etkilidir. Ama yine de bu uygulamayı uygulamıyoruz ve temelde herkes hapları içiyor ya da kas içine enjekte ediyor.

Genellikle boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler:

• Penisilin V-tipi penisilin de denilen fenoksimetilpenisilin

• Penisilin alerjisi varsa klaritromisin

Pürülan boğaz ağrısının topikal tedavisi için, spreylerde antibiyotikler kullanılabilir. Böyle bir antibiyotik Bioporoks. Yerel olarak hareket eder. Özellikle gebelik sırasında antibiyotik almak istemediği durumlarda kullanılır. 2-3 enjeksiyonları günde 3-4 kez uygulama

Antibiyotiklerin tüm listesi, anjin için Antibiyotik maddesini okuyarak alabilirsiniz. Antibiyotik seçimi, sizin için en uygun ilaç miktarına bağlı olacaktır. Örneğin, karaciğer veya böbrek gibi başka hastalıklarınız varsa bazı ilaç türleri çalışmayabilir.

Bazı tip antibiyotikler, kombine doğum kontrol hapları gibi bazı doğum kontrol yöntemleri ile kullanılamaz. Başka bir kontrasepsiyon yöntemi seçmek için doktora danışın.

Pürülan anjina ile kortikosteroidler

Kortikosteroidler steroid içeren ilaçlardır. Şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilir. Şiddetli boğaz ağrısı veya yutma güçlüğünüz varsa, bu gibi durumlarda kortikosteroidler kullanılabilir.

Çalışmalar, kortikosteroidlerin, pürülan boğaz ağrılarını tedavi etmenin güvenli ve etkili bir yolu olduğunu göstermiştir.

ağrı kesiciler

Eğer pürülan anjina varsa, ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler alabilirsin. Parasetamol ve ibuprofen içeren en sık kullanılan ağrı kesiciler.

Pürülan boğaz ağrısı boğulmaktan mı?

Pürülan çeşitli antiseptik ve temizleyici solüsyonlarla durulayın, pürülan anjinada yararlıdır. Çözümler ve halk tentürlerini değiştirirken durulamalar her saat başı yapılır. Sizin takdirinize bağlı olarak, daha fazlasını seversiniz.

Bunu yapmak için aşağıdakileri kullanın çözeltiler

- potasyum permanganat (% 0.1). Bir bardak ılık su için çözelti hazırlamak için, bıçağın ucunda potasyum permanganat alın. Günde 3-4 kez karıştırın ve okşamak;

- borik asit çözeltisi (% 1) (bununla birlikte, gıda endüstrisinde, E284 gıda katkı maddesi olarak kayıtlı borik asidin, Rusya'da kullanım için izin verilen gıda katkı maddeleri listesine dahil edilmemesi gerçeğiyle çelişmektedir);

- iyot, tuz ve kabartma tozu çözeltisi. Çözeltiyi hazırlamak için 1 çay kaşığı soda, 1 çay kaşığı tuz ve 2-3 damla iyot alın ve her saat okşamak.

- furacilin çözeltisi. Tablet, 2 saatte bir durulayın ve bir bardak ılık suyla seyreltilmelidir.

- klorofililtin çözeltisi. 1 çay kaşığı klorofilili alın ve bir bardak ılık suya seyreltin. Gargara günde 3 kez

- stopangin durulama için. Diş hekimliğinde ve KBB uygulamalarında topikal uygulama için antiseptik. Çözelti ağız çalkalamak için seyreltilmeden kullanılır - 10-15 ml (1 yemek kaşığı) günde en az 30 saniye 2-5 kez. Ayrıca ağız mukozasını çubuk üzerinde pamuklu çubukla yağlayabilirsiniz.

- dişçi. Çözelti ağız çalkalamak için seyreltilmeden kullanılır - 10-15 ml (1 yemek kaşığı) günde en az 30 saniye 2-5 kez. Ayrıca ağız mukozasını çubuk üzerinde pamuklu çubukla yağlayabilirsiniz.

- miramistin. Topikal uygulama cilt ve mukoza zarlarından emilmediğinde. 1 durulama başına preparatın miktarı, günde 2-5 kez 10-15 ml'dir (1 yemek kaşığı).

- Okaliptüs infüzyonu. Hazırlık için 10-15 damla bir bardak su içinde seyreltilir. Her saat durulayın

- Klorheksidin. Prosedür oldukça basittir: kaynatılmış suyu ağzınıza koyun ve boğaz ağrısıyla yıkayın, bir çorba kaşığı Klorheksidin solüsyonu alın ve ağzınızı 30 saniye boyunca durulayın. Bu senin için gerekli olan her şey. Bu ilacı durulandıktan sonra, iki ila üç saat boyunca yemekten vazgeçmelisiniz. Klorheksidin ile boğuşmak günde iki ila üç kez olabilir

- peroksittir. Yarım litre suya 1 yemek kaşığı% 3 hidrojen peroksit seyreltin. Bu solüsyon ile durulayın bademcikler üzerindeki fibröz plakları azaltır ve bu da vücudun sarhoşluğunu azaltır. Günde 3 kez durulayın

- rotocan. Bardak su başına 1 tatlı kaşığı. Günde 3-4 kez durulayın

Purulent boğaz ağrısı - Emme hapları

Pürülan anjina olduğunda, boğazınız kötüdür. Emmek için ağrı reçete hapları azaltmak için

- Doktor Anne ve diğerleri.

Pürülan anjina - bademcikler ve ağız boşluğu tedavisi

Pürülan çökeltilerin uzaklaştırılması ve dezenfeksiyon için aşağıdaki çözümler kullanılır.

peroksit. Plak sabah ve akşam 2 günde bir kez çıkarılmalıdır.

Stomatodin. Çözelti etkilenen yüzeye çubukla uygulanabilir. Günde 2-3 kez uygulayın

Klorofilik yağ. Antibakteriyel aktiviteye sahiptir. Günde 2-3 kez boğaz tedavisi

lugol Ana aktif madde antiseptik ve lokal irritan etkisi olan moleküler iyodindir. Bakterisidal bir etkiye sahiptir. Hamilelik sırasında kullanılamaz.

Purulent boğaz ağrısı - Antiseptik sprey

- Tantum Verde ve diğ.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları

Halk ilaçları olmadan, bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde de yaygın halk ilaçları kullanılır. Evde anjina tedavisi makalesinde, pürülan boğaz ağrısına karşı en etkili ilaç bulacaksınız. Içerir:

1. durulama yardımcısı (20 yemek tarifleri)

2. sıcaklığı azaltmak için tarifler (6 yemek tarifleri)

3. Anjina ile yutma için halk ilaçları (13 yemek tarifleri)

4. boğazı yağlamak için tarifler (6 yemek tarifleri)

5. Piliçler, kompresler, pürülan boğaz ağzı banyoları (8 yemek tarifleri)

6. Kişinin boğaz ağrısı tedavisinde tavsiyesi

Purulent boğaz ağrısı komplikasyonları

vücuda girmesini Bakteriyel enfeksiyon, ayrıca, örneğin, diğer organları etkileyebilir (kulaklar veya sinüslerin iltihabı nedensinüzit, orta kulak iltihabı. Bu komplikasyonlar ortaya çıkar, eğer pürülan anjin tedavi edilmez veya tedavi edilmezse, solunum ve yutma problemleri olabilir. Bir rüyada olabilir nefes almayı kes ya da var horlama.

Boğaz ağrısı tedavi değilse, o zaman gelişir peritonsiller apse hatta menenjit. Enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bir kişinin romatizmal ateşi olabilir, kalp ve eklem komplikasyonları.

Teneffüs sırasında bademcik iltihabı akciğerlere girip onları enfekte edebilir. Bu nedenle, anjin arka planı, hatta zatürree.

Yukarıdaki komplikasyonlara ek olarak, pürülan anjina da böbrekleri olumsuz etkileyebilir ve böyle bir hastalığa neden olabilir. piyelonefrit.

Purulent boğaz ağrısı - Diyet

Boğazınızda şiddetli ağrı varsa, hastalığın süresi boyunca sıvı bir diyete geçmenizi öneririz.

Yavaş yavaş diyette diğer meyveleri de girebilirsiniz. Durum iyileştiğinde, katı yiyecekleri tekrar yiyebilirsiniz. Gıdalar dengeli olmalı, vitaminler ve eser elementler bakımından zengindir. Menü, hastalıktan sonra bağışıklığı artıracak taze meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve sert kabuklu olmalıdır.

Gazlı içecekler, çok sıcak çay ve kahve içmeyin, çünkü vücudu ve hastanın durumunu olumsuz yönde etkileyebilirler.

Çok asitli, baharatlı, kızartılmış yiyecekler yemeyin. Bunlar arasında sıcak soslar, yoğurtlar, ekşi krema ve kızarmış yiyecekler boğazı tahriş eder ve daha fazla iltihap ve acıya yol açabilir.

Purulent boğaz ağrısı önleme

En iyi korunma temel hijyen ve hijyen önlemlerini takip etmektir. Pürülan boğaz ağrısını önlemek için, esas olarak havadaki damlacıklar ile bulaşır, bu gereklidir:

1. Sık sık ellerinizi yıkayın

2. Odaları çok sayıda insan ile havalandırın

4. Bağışıklığı güçlendirin (Makalede, Grip ve soğuk bağışıklığı güçlendirmenin yollarıdır)

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Purulent boğaz ağrısı, üst solunum yolu, boğaz, bademcik bulaşıcı bir enfeksiyondur. Nefes alırken, öksürdüğünde veya hapşırırken veya tek bir yemek kullanırken gönderilir.

Bademcikler (insanlarda - bezlerde) - bu, vücudun bağışıklık savunmasının bağlantılarından biridir. Bezlerin dokusu lenf düğümlerinden oluşur ve enfeksiyonun vücuda girmesine karşı bir engel oluşturur. Bademcikler üzerinde enfeksiyon uzun kalırsa, diğer organlara yayılabilir. Tonsil mukozayı ele geçirecek pürülan bir süreç olabilir.

Provoke aktivasyonu ve hastalığın gelişimi bağışıklığı zayıflatabilir.

Bağışıklık sistemini zayıflatan faktörler:

 • Enfeksiyon taşıyıcısı ile iletişim kurmak - çok çabuk hasta olmanın bir yolu
 • aşırı soğuma
 • Soğuk yiyecekler içmek veya yemek
 • Ertelenmiş stresler
 • Son zamanlarda yapılan cerrahi müdahaleler veya bazı ilaçlar
 • Düşük kaliteli yiyecekler veya uygun olmayan bir diyet
 • gebelik
 • Katı yaş
 • Şiddetli hastalıklar

Pürülan tonsillit ve bademcik iltihabı en karakteristik belirtileri

Sabah uyandığında, boğazınızdaki şiddetli ağrı hissinden, diğer belirtilere dikkatle bakın.

 • Alt çenenin altındaki lenf düğümleri palpe edilebilir ve palpe edilebilir
 • Özellikle yutmaya çalışırken boğaz ağrısı
 • Boyunda ödem
 • Eklemler hoş olmayan bir his verir
 • Vücut ısısı arttı, özellikle akşamları arttı
 • Bademcikler üzerinde ışık kaplama veya pürülan fiş
 • Vücudun zayıflığı
 • baş ağrısı
 • Öksürük ve burun akıntısı olabilir.

Dışa doğru, hastalık kendini boğaz, bademcikler, bademcikler kızarma tezahür eder. İltihaplanma ile, hatta püstüllerin oluşumu ile beyaz veya sarı plak görünümü ile karakterize, görsel olarak artar.
Mikroplar çok çabuk çoğalırlar, hemen doktor çağırınız, evde ya da hastaneye gidin - doktor karar verir. Aksi takdirde, kan enfekte olmadan sorunu başlatabilirsiniz. Enfeksiyon anından itibaren birkaç gün, 48 saate kadar geçer.

Angina nedenleri

aşırı soğuma

Çoğu zaman, pürülan anjin, hipotermiden kaynaklanır. Örneğin, yağmurda ıslanmışsınız, rüzgarla yoğun bir kar yağışı geçirdiniz, klima ya da vantilatör altında oturduk, çok soğuk suyla yıkandınız.

Zayıf bağışıklık

Bağışıklığı azaltmışsanız, boğaz ağrısı soğuğa bağlı olarak gelişebilir ya da sıklıkla ağzınızdan nefes alırsınız. Bunun sonucu olarak, mukozada sürekli bir tahriş olur ve ana solunum koruması burun tarafından yapılır.

Pürülan anjina nasıl bulaşır?

Hastayla iletişim kurun. Risk faktörü zaten anjinaya sahip olanlarla iletişimdir. Hastada sıradan bir bademcik iltihabı varsa, pürülan bir boğaz ağrınız olabilir.

Pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

İlk önce antibakteriyel ilaçlar ve antibiyotikler gereklidir. Antibiyotik dışındaki tedavi, aşağıdaki prosedürleri yürütmenizi gerektirir:

 • Furacillin, myramistin, iodine, papatya ve calendula broth, yanı sıra adaçayı boğaz ağrısı ile gargara için en iyi şeydir. Kural olarak, her 1-2 saatte bir durulama yapılmalıdır
 • Spreyleri ve inhalasyonları uygulayın. İyi bir antimikrobiyal etki bioparoksdur. Ayrıca, sadece antimikrobiyal ajanlar olarak değil, aynı zamanda boğazda ağrıyı hafifleten tantum verde, heksoral, miramistin spreyi de takınız. Inhalasyonlar günde 3-5 kez gerekir
 • Tedavi en az 5 gün boyunca gözlenmesi gereken yatak istirahati gerektirir. Organizma fiziksel efor sarf etmemelidir, aksi takdirde enfeksiyon aktif kan ve solunumla birlikte vücuda yayılma riskini taşır ve ilaçların ulaşamayacağı "sessiz" bir yere yerleşir. Örneğin, kalbin kaslarında. Bu durumda, miyokardit gelişir, bunun sebebi özellikle tedavi etmek için zor olabilir.
 • Küçük bir içeceğin sıcak içeceklerini içebilirsiniz: Çaylar, meyve suları ve meyve içecekler, kompostolar, maden suyu.
 • Tüm doktorun talimatlarına uyun! Bu hızlı bir iyileşme sağlayacaktır

Pürülan anjina sadece çok yüksek sıcaklıklar için değil, aynı zamanda bakterilerin daha derine nüfuz edebilmesi için de son derece tehlikelidir. Solunum yolları ve bronşlar etkilenebilir. Ağır vakalarda evde tedavi mümkün değildir. Tedavide mevcut antibiyotik olmalı!

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler

Bir doktor randevusu doktor tayin etmelidir! Vücudunuzun tüm özelliklerini bildiğinizden, hastanede, önceden transfer edilen tüm hastalıklar hesaba katıldığında randevu alırsınız. Bazı hastalıklar bazı organların çalışmasını zayıflatabilir ve pürülan boğaz ağrısına sahip kendinden seçilmiş bir antibiyotik bu bölgelere bir darbe verebilir. Bademcikler üzerindeki ülserler elbette aşağı inecek, ancak hastalıktan sonra tüm organizmanın işini normale döndürmek için başka ilaçlar kullanmanız gerekecektir.

Aşağıdaki antibiyotikler en iyileri olduğunu kanıtlamıştır:

 • Miramistin
 • amoksisilin
 • eritromisin
 • klindamisin
 • Penisilin V temelinde ilaç, fenoksimetilpenisilin
 • Penisilin alerjisi olduğunda - klaritromisin

Yukarıdaki ilaçlar ile kombinasyon halinde, antibiyotik içerikli özel spreyler kullanın. En ünlü Bioparox.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı?

Miramistin kanıtlanmış bir ilaçtır, sadece pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için değil, aynı zamanda farenjit, kronik bademcik iltihabı ve her zamanki anjina ile reçete edilir.

 • İlacın daha etkili ve hızlı çalışabilmesi için miramistin diğer ilaçlarla birlikte alınmalıdır.
 • Miramistin, iltihaplı alanları durulamak veya yağlamak için kullanılabilen bir çözelti formunda bir çözeltidir. Bazen miramistin bir sprey olarak reçete edilir. Bu nedenle hastalık oldukça hızlı bir şekilde tedavi edilir ve birkaç gün içinde inflamasyonu önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
 • Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde sadece miramistin kullanılmalıdır. Doktor reçete ettiği sürece sürmesi gereken bir antibiyotik tedavisi gereklidir.
 • Her zaman doktor tarafından önerilen dozu takip edin, böylece ilaç zehirlenmeye sebep olmaz.

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları

Hastalık sırasında, boğaz genellikle acı çeker. Ancak komplikasyonlar ile enfeksiyon böbrekleri ve eklemleri etkiler. Bu komplikasyonlar hastalığın kendisinden daha zordur.

 • Romatizma, antibiyotiklerin icadı ile tedavi edilebilen bir komplikasyondur.
 • Scarlet ateşi streptokoklardan bağışıklık koruması olmayan çocuklarda ortaya çıkan bir sonuçtur.
 • Diğer bir komplikasyon da septik artrittir. İçlerindeki bakterilerin varlığı nedeniyle eklemlerin bu iltihaplanması
 • Glomerülonefrit - renal bir komplikasyon
 • Paratonlesillerin eklenmesi bademciklerde biriken püyün dışarı pompalanmasını gerektiren bir komplikasyondur.

Salgınları beklemek, evlerde kalmak ve bağışıklığı güçlendirmek daha iyidir. Hastalık sadece bademcikler değil, aynı zamanda vücudun her tarafına isabet ederse, hastalık evde değil de hastanede tedavi edilmelidir.

İlk olarak pürülan boğaz ağrısı ile ne yapmalıyım?

Boğaz ağrısı ateş gibi

Bakteriyel akut tonsillit stafilokoklara ve streptokoklara neden olur. Bu nedenle bu sorunun cevabı: pürülan anjina ile ne yapılacağı, açık - antibiyotik almak. Sadece hastalığın akut semptomlarının giderilmesine yardımcı olur, ayrıca enfeksiyonun yayılmasını inhibe eder (inhibe eder).

İlaçların doktor tarafından bireysel olarak reçete edildiği belirtilmelidir. Bu veya antibiyotik seçimi hastanın klinik resmine bağlı olarak yapılır. Ayrıca, antibakteriyel ilaçların tedavisinde birçok nüans vardır. Bu nedenle, sadece doktor, genel klinik tabloyu şiddetlendirmeyecek, ancak hızlı bir iyileşmeye yol açacak yeterli tedaviyi reçeteleyecektir.

Semptomoloji ve hastalığın nedenleri

Pürülan boğaz ağrısında genel semptomatoloji

 • Hızlı hipertermi (40-41 ° C'ye kadar)
 • Yutulduğunda ağrı
 • Lenf düğümleri iltihabı
 • Bademcikler, arka faringeal duvar ve dilin hiperemi (şişmesi)
 • Bezlerde pürülan eksüda
 • Genel zehirlenme
 • zayıflık
 • Iştahsızlık
 • baş ağrısı

Acıdan kurtulmanın etkili yolu

Pürülan tonsillitin başlamasına yol açan acil faktör, bakteriyel bir enfeksiyondur. Genellikle streptokok ve staphylococcus aureus gelişimini provoke eder. Bununla birlikte, bu bakteriler mukus yüzeyler üzerinde ve sağlıklı kişilerde normal koşullarda bulunurlar. Sonuç olarak, bademcikler içinde pürülan inflamasyonun gelişimine katkıda bulunan bir takım faktörler vardır;

 1. aşırı soğuma
 2. Viral enfeksiyon
 3. Düşük bağışıklık

Hastalığın seyrinin klinik belirtileri ve özellikleri ile birbirinden farklı olan üç tip pürülan tonsillit vardır:

 • Flegmoznaya bademcik - bezlerinde iltihap, bunlardan birinin erime ile sonuçlanan. inflamasyon - (tetanos nadir) hasta zehirlenmesi telaffuz edilmiş, amigdala gergin ve şiş, hiperemik çevreleyen doku submandibuler lenf çiğneme kaslarının gerilim vardır, vospaleny.Golova hasta inflamasyon karşı tarafa açık düğümlerin. kulak kanalında veya gözüne keskin bir ağrı vardır. Hasta hemen hastaneye kaldırıldı. Hastanede cerrahi tedavi gösterilmiştir.
 • Folikül anjina - pürülan iltihap bezlerinin foliküllerinde gözlenir. Bademciklerin yüzeyi birden fazla apse ile kaplıdır. Zehirlenme, şişlik, yutmada ağrı ve yüksek ateş gibi belirtiler belirgindir. Sıklıkla ağrı kulağa yayılır, bu tür bir anjina, kanın enfeksiyonu olan komplikasyonları için tehlikelidir. Bademcikler kan damarlarıyla çok yoğun bir şekilde beslendiğinden ve ana kan damarlarına çok yakın olduğundan. Dahası, foliküler anjin genellikle apse ile komplike hale gelir, çünkü pus fonksiyonel dokuların kalınlığında birikir.
 • Lacunar angina, bademciklerin akciğerinde, akut bademcik iltihabının tipik semptomları olan bir iltihapdır. Hipertermi, bezlerin ağrılı olması, lenf düğümlerinde artış ve genel zehirlenme vardır, pürülan boğaz ağrısının şekli genellikle folikülerden daha kolay ilerler. Bununla birlikte, yeterli tedavinin yokluğunda, sıklıkla kronik bademcik iltihabına geçer. Dahası, lacunar anjininin yanlış tedavisi, hastalığın foliküler forma geçmesine ve daha sonra bir fanteziye dönüşmesine yol açar.

İçeriğe geri dön

Hastalar için genel kurallar

Eğer sıcaklık ve acı olmadan pürülan boğaz ağrısı ile hastalanmak istiyorsanız - doktor tarafından reçetelenmiş ilaçları alın. Sadece bu durumda olası komplikasyonları önlemek ve hastalığın tüm semptomlarını hızla atmak mümkündür.

Yatak istirahati

Pürülan boğaz ağrısı ile yatak istirahatini gözlemleyerek komplikasyonları önleyebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz! Yeterli sıvı tüketme ihtiyacını unutmayınız. Sadece bol miktarda içme genel zehirlenme belirtileri ile başa çıkmak için yardımcı olacaktır.

Akut tonsillit tedavisi için program yatak istirahatı ile başlar. Ayrıca, hastaya vitamin kompleksleri ile zenginleştirilmiş bir diyet reçete edilir. Gıda, keskin soslar ve baharatlar olmadan yumuşak, hatta yarı sıvı olmalıdır. Yemekler sıcak servis edilir ve orofarenksin yüzeyini tahriş etmemelidir. Vücudun en hızlı detoksifikasyonu için çok fazla sıvı kullandığınızdan emin olun.

Ben pürülan boğaz ağrısı ile ne yapmalıyım?

Her türlü pürülan bademcik iltihabı ile, on gün sonra tabletlerin alınmasıyla enjeksiyon antibakteriyel tedavi gösterilmektedir. İlaçlar patojen formuna bağlı olarak reçete edilir. Bakteri türünü belirlemek için, biyomateryal bademcikler yüzeyinden alınır ve laboratuvara gönderilir.

Herhangi bir antibiyotik sadece doktorunuz tarafından reçete edilir! İlaçların kendi kendine uygulanması kabul edilemez ve komplikasyonlara yol açabilir! Ayrıca, sağlığınızı riske atmayın ve reçeteyle verilen ilaçları, doktorla tam bir istişare yapmadan, benzer etkilerle değiştirmeyin.

Pratikte görüldüğü gibi, pürülan anjina antibiyotiklerin tedavisinde en etkili olanları: "Benzilpenisilin", "Ampisilin", "Amoksisilin", "Tikarsilin" ve diğerleri. Başka bir deyişle, penisilin grubunun (β-laktamlar) antibiyotikleri, sıklıkla akut bademcik iltihabının tedavisinde kullanılmaktadır.

Tüm β-laktam antibiyotikler belirgin bir bakterisidal etkiye sahiptir. P-laktamların görevi, bakteri hücre duvarının inşası için ana bileşen olan bir biyopolimer olan peptidoglikan (murein) sentezini bloke etmektir. Murin sentezinin olmaması bakterinin ölümüne yol açar.

Eşzamanlı terapi

Antibiyotik tedavisi ile birlikte, hastaya bademcik ve ağrı sendromunun ödemini ortadan kaldırmak için lokal tedavi verilir. Orofarenksin antiseptik solüsyon ve aerosollerle tedavisi gerçekleştirilir. Bu tür manipülasyonların ana amacı bademciklerdeki veya yüzeylerindeki pürülan patolojik içeriklerden kurtulmaktır.

Lor bademcikleri fırlatır

Bu amaçlar için, hem hazır formülasyonlar hem de kendi kendine yıkanmış durulama suları kullanılabilir:

 • Furacillin çözümü - ılık su bardağı başına iki tablet. Durulama saatlik olarak gerçekleşir.
 • Bir klorofililtil çözeltisi - eczanede satın alınır. Durulama günde dört kez yapılmalıdır.
 • Myramistin çözeltisi - ilaç çok güçlü olduğu için, durulama konsantrasyonu ve sıklığı doktor tarafından reçete edilir.
 • Bir borik asit çözeltisi, bir bardak ılık suya bir çay kaşığıdır.
 • Bir hidrojen peroksit çözeltisi - dozaj borik asitle durulama ile aynıdır.
 • Şifalı bitkilerden yapılan çözümler.

Bakteriler ortamdaki değişikliklere uyum sağladığından ilaç ve ilaçsız durulamalar değişmeli. Boğaz ağrısı ve pürülan anjina ile ateş, ibuprofen veya parasetamol ile azaltılır. Buna ek olarak, hastaya antihistaminikler ile tedavi reçete edilir: "Feksofenadin", "Loratadin", "Clemastin", "Kloropiramin". Ayrıca normal bağırsak mikroflorasını geri kazandıran fonlar da yazılır: "Hilak Forte", "Linex", "Eubikor" ve diğerleri.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Otlar boğaz ağrısı yardım

Boğazın durulanması işlemi, orofarenksin patolojik olarak pürülan akıntısının giderilmesine yardımcı olur, bu da daha sonra enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler. Prosedürün sizin için en etkili olması için belirli kurallara uymanız önemlidir.

 • Kural 1: Durulama için sadece sıcak (sıcak ve soğuk değil) su kullanılır. Bir oda sıcaklığı solüsyonu boğazı tahriş etmez ve bu nedenle en iyi sonucu verecektir. Aksi takdirde, sadece etkilenen ve iltihaplı mukozanın yanmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığı ağırlaştırmak da mümkündür.
 • Kural 2: Durulama sürecinde, başın geriye doğru eğilmesi önemlidir, böylece solüsyon burun boşluğuna girmez. Bu versiyonda enfeksiyonun burun mukozası üzerinde de enfekte olması mümkündür. Durulama yaparken, "Y" sesini söyleyin - bu, dilin kökünün azaltılmasına yardımcı olur ve bu da etkilenen alanların bir çözelti ile daha iyi yıkanmasına yol açar.
 • Kural 3: Durulandıktan sonra yarım saat boyunca yiyecek veya sıvı yemeyin. İşlemin bitiminden sonra ilacın etkisi devam ettiği için.

Bu basit kuralları gözlemleyerek, prosedürden maksimum etkiyi elde edebilir ve pürülan boğaz ağrısının akut semptomatolojisini hızlıca kaldırabilirsiniz.

Ebeveynlere not

Çocuklarda pürülan anjina atakları tedavi edilmezse sıklıkla kronik bademcik iltihabının gelişmesine yol açar. Bu hastalığın olumsuz sonuçlarını önlemek için, antibiyotik tedavisi yapmak önemlidir. Çocuklar yetişkin hastalardan çok daha hızlıdırlar, normal ve aktif yaşantılarına dönerler. Bu nedenle, çocuğun zaten sağlıklı olduğu gözükse bile, antibiyotik tedavisini durdurmak imkansızdır.

Tedavi sürecinin bitiminden önce β-laktam antibiyotiklerin kaldırılması kesinlikle yasaktır! Ilacın randevu, ikame veya iptali ile ilgili tüm kararlar sadece bir doktor tarafından kabul edilir!

Antibiyotiklerin erken durdurulması, aktif maddeye dirençli bakterilerin gelişmesine yol açar. Çocuğunuzun uzun yıllar boyunca yoldaşları olacak, kalp, eklem, endokrin organlarının patolojilerinin gelişmesini teşvik edecekler.

Purulent boğaz ağrısı ve hamilelik

Akut tonsillit sadece anne için değil, aynı zamanda fetus için de tehlikelidir. Keskin ve kalıcı hiperterminin yanı sıra vücutta patojenik mikroflora ve patojen varlığının ciddi sonuçları. Bu nedenle, eğer bir pozisyondaysanız ve boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız - gecikmeden bir doktora başvurduğunuzdan emin olun.

Hamilelik sırasında pürülan boğaz ağrısı tedavisi, zorunlu antibiyotik kullanımı ile gerçekleştirilir. Β-laktamların gelecekteki çocuğa zarar vermesinden korkmayın. Bugüne kadar, fetus için güvenli olan oldukça geniş bir ilaç çeşidi vardır.

Bu nedenle, örneğin, Ampisilin, Sefazolin, Amoksisilin, Eritromisin ve Azitromisin gibi antibiyotikler, anne ve gelecekteki çocuk için mükemmel şekilde güvenlidir. Doz ve randevu, hastanın özel klinik resminden hareket ederek, ilgili hekim tarafından yapılır.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Orada pürülan tonsillit riskini azaltmak için özel önleyici tedbirler. Bununla birlikte, vücudu temperlendirmeyi ve bağışıklığı arttırmayı amaçlayan tüm manipülasyonlar kesinlikle sonuç verecektir.

 • Lokal sertleşme, orofarenks dokularının sıcaklık değişimlerine ve süper soğutmaya karşı stabilitesini arttırmaya yönelik bir dizi prosedürdür. Bir çorba kaşığı soğuk su ile başlar. Yavaş yavaş bir ay boyunca hacmi 250 mililitre getiriyor. Ayrıca, sıvının sıcaklığını kademeli olarak azaltabilirsiniz.
 • Genel sertleştirme - vücudun alt soğutma ve sıcaklık değişimlerine karşı direncini arttırmaya yönelik bir önlem döngüsü. Ayakların soğuk yalayarak temperlenmeye başlanması. Yavaş yavaş, soğuk su ile yıkama alanı artar ve kontrast duş almaya devam eder.

Artan bağışıklık, aynı zamanda, temiz havada sık yürüme ve sürekli fiziksel aktivite ile de desteklenmektedir. Ek olarak, ağız boşluğundan patojenik bakterilerin birikim odaklarını uzaklaştırmak ve adenoidler, kronik diş eti iltihabı, dişlerin çürük lezyonları gibi hastalıkları tedavi etmek önemlidir.

Pürülan boğaz ağrısı genellikle bulaşıcı olduğundan, korunmasız kişileri hastalarla dışarıda tutmanız gerekir. Pürülan tonsillitli bir hastanın yemeklerini ve kişisel hijyen ürünlerini kullanmayın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademciklerin lacunae yıkanması

Palatine bademcikler - boğazdaki bademciklerin en büyüğü ve lenfoid doku birikimini temsil eder. Bademciklerin içinde çok sayıda "cepler" ve lacunas denen kanallar vardır.

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.