Loading

Herpes boğaz ağrısı, ne yapılır ve evde nasıl tedavi edilir?

Herpes boğaz ağrısı, enterovirüs enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Angina, viral bir genesis - bademcik iltihabı, herpes virüsü ile ilgisi olmamasına rağmen herpetik olarak adlandırılacaktır. Adı, mukusun herpetik lezyonları olan döküntülerin benzerliğinden ve boğaz hastalığında ağrı semptomlarının tanımlanmasının genelleştirilmesi nedeniyle elde edildi.

Herpes boğazının seyrinin her zaman akut bir formu vardır ve hastalığın gelişimi ve sonuçları belirli belirleyici faktörlere bağlı olacaktır: bağışıklığın yoğunluğu, virüsün virülansı ve çevredeki epidemiyolojik durum.

Basit kelimelerle nedir?

Herpes boğaz ağrısı, sıcaklıkta keskin bir yükselme, tipik şiddetli ateş, farenksin iltihabı, ağızda görünüm ve iyi işaretlenmiş ve çok ağrılı keseciklerin ağız boşluğunda ortaya çıkan viral bir hastalıktır. Çoğu durumda hastalık, insanlarda iyileşmeden sonra, çocuklarda gelişir, kalıcı bağışıklık gelişir, bu nedenle tekrarlanan enfeksiyon vakaları çok nadirdir.

Şu anda bu hastalık için spesifik tedaviler yoktur ve bu nedenle tedavi, hastalığın akut periyodu sırasında semptomları hafifletmek ve rahatlatmaktır. Çoğu durumda prognoz elverişlidir: hemen hemen tüm hastalar herhangi bir komplikasyon olmaksızın iyileşir, ancak istisnalar vardır. Bu nedenle, herpes yaşamın ilk yılındaki boğaz ağrısı, ayrıca bağışıklık yetmezliği olan hastalarda ölümcül olabilir.

Hastalığın gelişim nedenleri

Herpes boğazının tüm nedenleri, A ve B gruplarının Coxsackie enterovirus (ECHO) aktivasyonundan kaynaklanır. Provokatif faktörler şunlardır:

 • sezon - yaz ve sonbahar başında virüs aktive edilir;
 • grip;
 • herpes virüsü (çok nadiren);
 • azalmış bağışıklık;
 • bağırsak enfeksiyonları;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • hipotermi;
 • ıslak ayaklar;
 • Aşırı dondurma;
 • bol miktarda buzlu su;
 • sık stres.

Herpes boğazında bir yaşın altındaki boğazda nadiren görülür, ancak bu olursa, komplikasyonları önlemek imkansızdır. Çoğu zaman, bu tanı 4 ila 14 yaşlarında yapılır. Bu dönemde çevre dünya ile aktif bir tanışma başlıyor ve anaokulu ve okulu ziyaret etmek kırılgan organizma için büyük bir stres.

Bu, bu hastalığın en yaygın nedenidir. Onun yaşla ilgili özelliği, çocuğun daha büyük, boğaz ağrısı daha zor olmasıdır.

semptomlar

Herpes boğaz ağrısı ani bir ani sıcaklık artışı ile 38-39 ° C arasında başlar ve hastanın durumunun kötüleşmesi ile başlar. Hastalığın ilk saatlerinde zayıflık, sinirlilik, halsizlik, boğazda kızarmaya başlar, içinde bir terleme hissi vardır, ama hala acı yoktur.

Yavaş yavaş, herpes boğazının tipik semptomları çocuk veya yetişkinlerde gelişmeye başlar (bkz. Fotoğraf):

 1. Yüksek sıcaklık - 40 ° C'ye kadar;
 2. Yeme sırasında kötüleşen şiddetli boğaz ağrısı;
 3. Burun akıntısı ve öksürük;
 4. Alt çene altında ve kulakların yanında lenf düğümlerinin genişlemesi.

Bu semptom kompleksi hemen hemen tüm hastalarda görülür. Nadir durumlarda, yetişkinlerde herpes boğaz ağrısı, ağız ve yutak mukoza zarının iltihabı ile, döküntü olmadan akabilir. Tam tersine, çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri, çeşitli organların viral hasarına tanıklık eden standart semptomlara eklenir:

 1. Kaslarda ağrı;
 2. Kalpteki ağrı;
 3. Sindirim bozuklukları, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal;
 4. Lomber bölgede ağrı - piyelonefrit bir işareti olarak;
 5. Sadece bir gözde konjonktivit;
 6. Konvülsiyonlar, çiğneme kaslarının trastizmi, Kernig sendromu, bilinç bulanıklığı - menenjit veya ensefalit bulguları;
 7. Ciltte erüpsiyonlar - herpes boğaz ağrısı ile daha sık el ve ayaklarda daha sık görülür - gövdede.

Yetişkinlerde, herpes boğaz ağrısı belirtileri nadiren görülür. Çocuklar için daha tipikler ve daha küçük olan çocuk, gelişmesi daha olasıdır. Eğer bunlardan herhangi biri çok fazla kendini gösterirse (örneğin, çocuğun kalbi sürekli olarak ağrıyorsa, konvülsiyonlar var), hastaya hastalığın ciddi sonuçlarını önlemek için tavsiye ve önlem almak için doktora gösterilmelidir.

Gelişimin aşamaları

Semptomatik herpaginlerin gelişim evreleri:

 • İlk iki gün, viral bir enfeksiyonun yaygın semptomları ile karakterize edilir (hipertermi, boğaz ağrısı, genel rahatsızlık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı).
 • Ağız mukozası üzerindeki semptomların başlangıcından 2-3 gün sonra, yumuşak damak, bademcikler, farinksin arkası, parlak kırmızı renkli veziküller görülür. Bir günde saydam hale gelirler - seröz eksüdalı beyaz, kırmızı bir corolla (1 - 2 mm boyutlarında), herpetik döküntüye benzerlik ile sınırlanmıştır. Sıcaklık biraz düştü, ama tutar. Miyalji gelişir, boğazda dikiş, ishal.
 • Hastalığın üçüncü gününde bir piretik ateş (39 - 41 ° C) eşlik eder. Durum kötüleşir, ağrılı semptomlar büyür.
 • 4. günde, birkaç saat sonra (2 ila 3 saat ila 24 saat arası), papüller açılmış olan veziküllerin safhasına geçer (sıcaklık hafifçe azalır). Çok acı veren yaralar var. Hastalık ne kadar karmaşıksa, o kadar çok olurlar. Ortalama olarak, miktar 5 ila 12 veziküller, komplikasyonlarla birlikte - 20'dir. Bazen veziküller birleşerek büyük odaklar oluştururlar.
 • İşlemin 5.-6. Gününde, yaralar kabuk oluşumu ile kurur, hastalığın durumu daha iyi olur, organizmanın zehirlenme belirtileri zayıflar. Bakteriyel mikrofloranın sürece dahil olması durumunda, veziküller ülserat ve erozyon meydana gelir.
 • Hastalığın 7-8. Gününde elverişli bir seyir izlenirse, farenjit (mukoza boğazında iltihaplanma) belirtileri azalır, kabuklar yıkanır, mukoza yeniden canlanır ve bir önceki lezyonun izleri gözlenmez.

Hastalığın başlangıcından 10 gün sonra, lenf düğümleri ağrılıdır. Enflamasyonu ikinci haftada kaybolur (hastalığın 14-16 günü).

Herpes boğaz ağrısı: çocuklardan ve yetişkinlerden fotoğraflar

En karakteristik klinik belirtiler şunlardır:

 • Farinksin, bademciklerin ve boğazın arka duvarının hiperemi (kızarma);
 • Hastalığın ilk günlerinde küçük kırmızı noktalar şeklinde karakteristik döküntüler ve şeffaf kesecikler - 3-5 günlük hastalıkta.

Aşağıdaki fotoğraf, insanda herpes boğaz ağrısı olan boğazı göstermektedir:

tanılama

Tipik bir hastalık formunun geliştirilmesi ile doktor, tanı ve test kullanmadan tanıyı düzeltebilir. Muayene sırasında ağızda döküntüler tespit edilir. Kan testinde, vücuttaki iltihaplanma sürecini gösteren beyaz kan hücrelerinin miktarı biraz artar.

Laboratuar araştırma yöntemlerine diğer patolojilere karşılık gelen işaretlerin varlığına başvurulmuştur. Aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 1. İmmünoenzim analizi (ELISA yöntemi). Bağışıklık reaksiyonunun bir sonucu olarak, hastanın antikor miktarının 4 katında bir artış olduğu bulunmuştur.
 2. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR metodu). Nazofarenksden alınan yayma ve kızarmayı inceleyin. Yöntem, patojen tipini belirlemeyi sağlar.

Teşhisi açıklığa kavuşturmak, uzmanlarla aşağıdaki gibi danışmak:

 1. Nefroloji. İdrardaki değişikliklerin varlığı, örneğin piyelonefrit gibi diğer hastalıkların teşhis ve dışlanmasının açıklığa kavuşturulmasını gerektirir.
 2. Kardiyolog. Kalpteki acı verici duygular sayesinde, bir kardiyolog için kalbin patolojilerini dışlamak için incelemeler gereklidir.
 3. Nörolog. Beyin lezyonlarını dışlamak için konsültasyon yapılır.

Son teşhis için, ya etken maddenin keseciklerin muhtevasından izole edilmesi ya da vücutta Coxsackie virüsüne karşı antikorların saptanması gereklidir.

Herpes boğaz ağrısı: ev tedavisi

Şu anda, hastalığı hızla ve kalıcı olarak ortadan kaldıracak bir ilaç henüz geliştirmemiştir. O zaman çocuklarda herpes boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Eğer ortaya çıkarsa, genel tedavi semptomları azaltmak ve nedeni ortadan kaldırmaktır.

Semptomatik tedavi oldukça karmaşıktır ve aşağıdaki önerileri içerir:

 1. Herpes boğazının tedavisinde çok önemli anlar, ağız çalkalamalarının atanmasıdır, çünkü erozyon sırasında, iyileşme sürecini komplike hale getirip geciktirebilen bakteriyel enfeksiyonların yüksek bir riski vardır. Çoğunlukla papatya, adaçayı, nergis suyu kullanırdı. Bütün pişirilmiş et suları, daha fazla ağrı sendromunu şiddetlendirmemek için sıcak olmamalıdır. Bebeklerde ağız boşluğu iğnesi olmayan bir şırınga ile tedavi edilir. Ayrıca, meşe kabuğunun mükemmel bir antiseptik olarak kaynatılmasının iyi bir şekilde kanıtlandığı kanıtlanmıştır.
 2. Orofarinkste ödem gelişimi ile birlikte, Suprastin, Diazolin, Loratadin ve diğerlerini içeren antihistaminikler reçete edilir.
 3. Parasetamol, Panadol, Ibufen şeklinde vücut ısısında artışa sahip antipiretik ilaçların atanması. Bunu yaparken, çocuklarda termometre üzerindeki işaret 38 ° C'yi aştığında ve 38,5 ° C'nin üzerindeki yetişkinlerde sıcaklığın düşürülmesi gerektiği unutulmamalıdır.
 4. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak ve ayrıca Geksoral, Ingalipt gibi spreyler gibi bakteriyel flora ile ikincil enfeksiyona karşı ek koruma sağlamak iyidir.
 5. Herpes anjinadaki asiklovir, ağızda bulunan döküntülerin elementleri üzerinde bir merhem olarak sadece bir salım biçimi olarak kullanılabilir.
 6. Bu prosedürler orofarenkseki süreçlerin akışını daha da kötüleştirdiği için ısınma ve ısınma baskılarının atanmasını yasaklamıştır.
 7. Bağışıklık sisteminin hastalıkla başa çıkmasına yardımcı olabilecek ajanlar olarak, bağışıklık düzenleyici ilaçlar çoğunlukla, örneğin, Bağışıklıktır.
 8. Ayrıca immün sistemi uyarıcı etkilere sahip antiviral ilaçlar, ek koruma aracı olarak 3 yaşına kadar olan çocuklar için iyidir.
 9. Her türlü boğaz ağrısı için antibiyotikler, her türlü bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi gibi komplikasyonların gelişmesi durumunda reçete edilmelidir. Çoğu zaman, sekonder enfeksiyonun bu patolojisinde tabakalaşma ile bir grup makrolid kullanılır.

Evde gözlemlenmesi önerilen ana noktalardan aşağıdakiler vurgulanmalıdır:

 1. Herpes boğazının virüsü tarafından oluşturulan toksinlerin vücuttan yoğun bir şekilde uzaklaştırılması için büyük hacimli sıvıların atanması. Hastanın ciddi bir durumu durumunda, Hemodeza, Reopoliglyukin uygun hacimlerde intravenöz damla damla şeklinde detoksifikasyon tedavisi reçete etmek için gereklidir. Ancak, her zaman seröz menenjit şüphesi durumunda, tüketilen sıvının miktarını sınırlamak gerekir, çünkü bu, serebral ödem ve ölümle sonuçlanabilir. Bu durumda, aksine, diüretik ilaçların kullanılmasını tavsiye etmek gerekir.
 2. Yatak istirahati ile randevu ve zorunlu uyum, virüsün ciddi komplikasyonları riski nedeniyle, tam iyileşmeden önce hastalar için arzu edilir.
 3. Gıda zenginleştirilmiş, çeşitli, kalori yüksek olmalıdır. Kullanılması çok ağrılı olmamak için püre ya da cıvıl cıvıl bir duruma ovulması tavsiye edilir.
 4. Herpes simpleksinde bir tablet formunda asiklovir de gerekli bir preparat değildir, çünkü herpes virüsünü etkiler ve Coxsackie virüsünü etkilemez.

Hangi doktor yardım edecek? Hastalığın gelişmesinden şüpheleniyorsanız, bu tür doktorlardan bulaşıcı hastalık uzmanı, bir terapist olarak tavsiyede bulunmalısınız.

Güç kaynağı

Bir çocuk hastalığın ilk günlerinde yemeyi reddedebilir. Yiyecekleri zorlayarak içine itmeyin. Bu, boğazda rahatsızlığın yanı sıra vücudun zehirlenmesine normal bir reaksiyonudur. Bağışıklığımızın% 70'i bağırsaklarda.

viral enfeksiyon bağışıklık sırasında Boş bağırsak hızla hastalıkla başa çıkmak için yardımcı olur ve o istemezse bu nedenle bebeğinizi besleme yok: Çocukların çok sezgisel vardır ve onların arzularına dinlemek gerekir. Bebek tamirde olduğunda, yakalayacak. (Patates püresi, tahıl, çorba, muz) boğazını zarar vermez hasta olmayan sert yiyecekleri sunun. Yiyecekler sıcak olmamalıdır. Aynı zamanda, soğuk yiyecek almak için kontrendikasyon yoktur. Herhangi bir anjina için iyi bir seçenek - yanmış şekerden favori bir şeker.

Bu doğal bir antiseptik, karamel boğaz yumuşatan bir tükürük ilave oluşmasına yol açar, emme, boşa kuvvetler glikoz hızlı iyileşme için gerekli olan ve şeker canlandıran.

komplikasyonlar

Herpagina'nın en büyük tehlikesi sinir sistemi içindir. Bunun tehlikeli bir sonucu, küçük çocuklar için ölümcül bir tehdit taşıyan seröz menenjittir.

Diğer komplikasyonlar şunlardır:

 • febril konvülsiyonlar;
 • karaciğer hasarı;
 • kas dokusunun nekrozu;
 • açık yeşil;
 • romatizma;
 • miyokardit.

Hastalık nasıl önlenir?

Özel önleyici tedbirler yoktur. Herhangi bir kişi bir virüsü enfekte edebilir, ancak hastalığın seyrinin şiddeti büyük ölçüde bağışıklığının gücüne bağlıdır.

Bazı durumlarda, herpes boğaz ağrısı bademcik ve düşük sıcaklıkta hafif iltihaplanma dışında hemen hemen hiç belirtisi yoktur. Bu nedenle doğal korumanın güçlendirilmesine dikkat edilmelidir. Sıklıkla bağışıklık, diğer hastalıkların ilaçlarıyla tedaviyi zayıflatır. Sonuç olarak, vücut büyük ölçüde doğru olayı bekleyen patojenlere dayanma yeteneğini kaybeder. Böyle bir durumda, halka açık yerlere ziyaretleri sınırlandırmalı ve kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Herpes yaralarının tedavisinde kişisel hijyen kurallarının ihlali, genellikle hastalığın yayılmasına ve çevreleyen insanlara neden olur. Bunu önlemek için hastaya ayrı bir bulaşıklık, havlu vb. Ayrıca, hastanın odasının günde en az 1-2 kez havalandırılması ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Herpes boğaz ağrısı - nedenleri, belirtileri, tedavisi ve önlenmesi

Herpes anjina (herpanjin, gerpangina) virüsleri ile neden olunan akut bulaşıcı alerjik bir hastalık olduğu, Coxsackie grubu A veya B Coxsackle virüsleri, ancak, herpes, sadece epitel lezyon değil, aynı zamanda, kas, sinir dokusu olmayan bir ayırt edici özelliği ise, aile Enterobacteriaceae, aittir Angina neredeyse her zaman diğer sistemlerin ve organların hasarı ile birleştirir.

Herpes boğazının epidemiyolojisi

Morbidite riski, okul öncesi çocuklara ve daha genç okul çağlarına karşı en savunmasızdır. Bununla birlikte, bu, yetişkin bir insanın enfeksiyonunun, özellikle bağışıklık yetmezlik durumlarının belirtileriyle olasılığını dışlamaz.

Hastalığın kaynağı virüsün hastalıklı veya taşıyıcısıdır; Herpes ağrılı hayvanlar hasta değildir. Enfeksiyonun bulaşma yolları şunlardır: hava damlası ve fekal-oral, yani. Enfeksiyon bulaşmasının ana faktörleri hastanın tükrüğü, elleri, ev eşyalarıdır.

Hastalık yapan kişiden çevreye patojenin izolasyonu, hastalığın ilk 6 ila 7 gününde en yoğun şekilde gözlenmektedir.

Herpes boğaz ağrısı ana belirtileri

Herpaginlerin semptomları, genel toksikasyon semptomlarını ve ağız boşluğu ve orofarinkste lokal değişiklikleri birleştirir. Hastalık aniden başlar, genellikle (38.5 - 40 ° C) sıcaklık artışı ile başlar. Sıcaklıktaki artışın arka planında, bazı hastalar, muhtemelen kusma meydana geldiğinde karın bölgesinde kramp ağrılar yaşayabilir. Yüksek sıcaklık tepkisi, kural olarak, 2 ila 4 gün boyunca korunur ve daha sonra kritik olarak düşer.

Oral kavite ve orofarinkste karakteristik değişiklikler. Hastalığın ilk günlerinde palatine ait kemiğin mukus zarı, dil, yumuşak ve sert damağın kızarıklığı (hiperemi) ve posterior faringeal duvarın mukozası dikkati çeker. Hemen hemen aynı anda hiperemik planda küçük papüller (nodüller) görülür. Papüllerin çapı 2 - 3 mm'dir. Daha sonra, nodüller evrimsel değişikliklere uğrar ve bulutlu içeriklerle dolu keseciklere dönüşür.

Baloncuk sayısı kural olarak 15 ila 20 element arasında değişmektedir. Ağız boşluğu içindeki kabarcıkların görünüşüne, yutma hareketi sırasında ağrı bileşeninin eklenmesi eşlik eder. Bazı durumlarda, tahammül edilemez, ağrılı bir kaşıntı, bol miktarda tükürük, ağız mukozası kolayca travma ve kanama olur. Görünüşünden 3 - 4 gün sonra, vesiküller açılır ve mukoza zarının kusurunu açığa çıkarır - erozyon. Erozyonun tabanı, grimsi beyaz kaplamasına neden olan fibrin ile kaplıdır. Oral kavitedeki patolojik elementlerin tamamen ortadan kalkması sıklıkla hastalığın 7-10 günlerinde görülür.

Herpes boğazının tipik bir belirtisi de submandibular, çene ve diğer lenf nodu gruplarında bir artıştır.

Herpetik angina (ciddi eşzamanlı koşulların yokluğunda) tam iyileşme ile sonuçlanır. Bununla birlikte, hasta bir virüs taşıyıcısı olarak kalabilir ve daha sonra bir enfeksiyon kaynağı olabilir.

3-6 yıl, herpes boğaz ağrısı ile diğer sistem ve organların Coxsackie virüslerinin belirtileri ile sık sık birleşimi açısından çocuğun en tehlikeli yaşıdır. Seröz menenjit meydana geldiğinde (beyin zarlarının iltihabı), nörolojik semptomlar herpaginin klinik tablosuna katılır. Kural olarak, bu tür değişiklikler kararsızdır ve ciddi sonuçlara yol açmaz.

Herpes şırınganın çeşitli tiplerde kardit ile bir kombinasyonu mümkündür. Patolojik süreçte, ağız boşluğuna ve orofarenkse ek olarak, kalp kasının duvarları yer alır. Bu durumun belirtileri, kalp, ağrı, aritmi vb. Çalışmalarda kesintiler olabilir.

Bazı durumlarda, herpes anjina anjina Simanovsky olarak oligo için, silinebilir. Bu gibi durumlarda, ağızdan değişiklikler genelde, sınırlı şişme ve sert ve yumuşak damak, dil, farenks kızarıklık ve bademcik arka duvar mukozasında meydana gelmesi.

Enterovirüslerle enfeksiyondan sonra bağışıklık kalıcıdır, ancak tekrarlanan enfeksiyonlar mümkündür.

Herpaginlerin teşhisi

Bu yüzden fotoğraftaki herpes boğaz ağrısına benziyor

herhangi viral hastalık gibi, herpes anjina başında bulaşıcı hastalığın karakteristik ortak belirtiler numarası vardır. Bu belirtiler şunlardır: siyanotik burunlu ateş, letarji, uyuşukluk, letarji, yorgunluk, solukluk, herpetik boğaz ağrısı sadece bu veriler tanı kombinasyonu itibaren vb ağız ve göz çevresinde "durgun" gölgeler uygun olmayabilir..

Hasta kişinin vücut sıcaklığına önem verilir. Enterovirüs enfeksiyonu (ve dolayısıyla herpes angina ile birlikte) maksimum sıcaklık artışının iki zirvesi ile karakterize edildiğinde, bu, hastalığın 1. ve 3. günüdür.

Ek olarak, ağız boşluğundaki anksiyete belirtilerinin başlamasının ilk saatlerinde, Quincke'nin ödemini, alerjik bir reaksiyonun olası bir tezahürü olarak dışlamak gerekir.

Herpes boğaz ağrısı teşhisi lehine patolojik patlamalar karakteristik bir lokalizasyon vardır - gök, farinks arka duvarı, bademcikler.

Son teşhis için, ya etken maddenin keseciklerin muhtevasından izole edilmesi ya da vücutta Coxsackie virüsüne karşı antikorların saptanması gereklidir.

Herpes boğaz ağrısı tedavisi

Tedavi aşağıdaki ana noktalardan oluşur:

 1. Yatak istirahati Hastanın tam iyileşmesine kadar.
 2. Gıda sıvı olmalı, yarı sıvı, yumuşak, vitamin bakımından zengin. Vücuttan toksinlerin daha yoğun bir şekilde ortadan kaldırılmasını destekleyen bol içecek gösterilir. Ancak, seröz menenjit belirtileri varsa, içme rejimini sınırlamak ve ek olarak diüretik reçete etmek gereklidir. Bu beynin ödem şişliği önlenmesi nedeniyle.
 3. Hatırlamalısın, Herpes boğazının nedensel etkeni virüs olduğu için, sekonder enfeksiyonun yokluğunda antibiyotiklerin reçete edilmesi pratik değildir!
 4. Ayrıca herpangina'nın nedeni Herpes virüsü değil, bir enterovirüs, bu yüzden herpes boğazında asiklovir kullanımı da etkisizdir!
 5. ilaç Çoğunlukla semptomatik :. gargara atama analjezikler, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ve 1 yıla menenjit, miyokardit, ciddi bir durumda, çocuk yukarı belirtileri ile diğer zorunlu hastaneye konusu hastalar.

Önleyici tedbirler

Herpengine karşı savaşmak için tasarlanan spesifik aşılar şu anda geliştirilmemiştir, bu nedenle ana önleme tedbirleri patojenin istila etmesini gıda ile istila etmeyi ve hastayla temasını sınırlamayı amaçlamaktadır.

Yetişkinler ve çocuklarda herpes boğaz ağrısı hakkında her şey

bademcik iltihabı herpes, herpes anjin, gerpangina, enterovirüs veziküler farenjit, ülserli boğaz ağrısı Herpetik bademcik daha doğru ve düzgün olan patolojik enflamasyonun tespit eş anlamlı sahiptir.

Makalenin içeriği

Herpes boğaz ağrısı, enterovirüs enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Angina, viral bir genesis - bademcik iltihabı, herpes virüsü ile ilgisi olmamasına rağmen herpetik olarak adlandırılacaktır.

Adı, mukusun herpetik lezyonları olan döküntülerin benzerliğinden ve boğaz hastalığında ağrı semptomlarının tanımlanmasının genelleştirilmesi nedeniyle elde edildi.

Herpes boğazının seyrinin her zaman akut bir formu vardır ve hastalığın gelişimi ve sonuçları belirli belirleyici faktörlere bağlı olacaktır: bağışıklığın yoğunluğu, virüsün virülansı ve çevredeki epidemiyolojik durum.

Patojen ve hastalığın etiyolojisi

Herpes boğaz ağrısı nedir? Bu, ağız mukozasının, boğazın, farenksin, anjinal ağrı (normal bakteriyel boğaz ağrısında olduğu gibi) tarafından etkilendiği akut bir viral enfeksiyondur. Lezyonlar herpetik bir yapıya sahiptir, köken değil, döküntüler şeklinde.

Coxsackie virüsünün yaklaşık 30 çeşidi vardır. Enterovirüsler dış ortamda yaygın olarak dağılırlar ve insanlarda hastalığa neden olabilirler. Bunlar viral anjina, bağırsak, solunum yolu enfeksiyonları ve menenjite neden olan etken olan Coxsackie virüsü serotip A, B'yi içerir.

Patojenin virülansı (hastalığa neden olma yeteneği) dış ortamdaki stabilitesinden kaynaklanır. Sadece yüksek sıcaklıklar ile inaktive edilir (75 - 80 ° C'ye ısıtılır). Donma esnasında, uzun süre boyunca - atık sularda, kirli havalarda (kapalı alanlarda) saklanır.

2-10 yaş arası çocuklar, hastalığa (bir yıl kadar çok hasta) ve 30-40 yaş arası yetişkinlere tabidir. Bu yaş kriteri enfeksiyon oluşumunda belirleyici faktör değildir.

Herpes ağrılı olan çocuklar yetişkinlere göre daha fazladır, ancak hastalığın daha zor olmasıdır. Yetişkinler, çocuklukta hasta olduktan sonra, belirli bir bağışıklık kazandılar, ancak sadece bir patojenin türüne bağlı olarak daha az hastalanırlar. Başka bir serolojik grup enfekte ise, yeni herpesviral hastalıklar oluşabilir.

Alçaltılmış direnci olan kişiler genellikle hastalanır. Yetersiz beslenme, kötü yaşam koşulları (sağlıksız koşullar, mikro iklim koşullarının ihlali), kötü alışkanlıkların varlığı, kronik eşlik eden hastalıklar enfeksiyonuna katkıda bulunur.

Yaz ve sonbahar aylarında (Temmuz-Eylül) bir parlama şeklinde herpes boğaz ağrısı var. Kışın ve ilkbaharda hastalığın sporadik vakaları görülmektedir.

Hava - damla (hapşırma, öksürme), oral - fekal ve temas ile bulaşır. Virüs, insan vücuduna, yerleştiği, hücrelere nüfuz ettiği ve aktif olarak çoğaldığı mukoza zarlarından geçirir.

Herpes tonsillitinin patogenezi

Enterovirüs replikasyonu bağırsak mukozasının epitelyal hücrelerinde ve ağız boşluğunda (lenfoid formasyonlar) oluşur. Etken madde kan dolaşımında (viremi) dolaşır ve vücut boyunca yayılır, zehirlenme ve karakteristik semptomların ortaya çıkmasına neden olur.

Etkilenen hücreler ölür ve nekrotik odaklar oluşur. Nekroz bölgelerinde, eksüda birikir, bu da papüler döküntülerin ortaya çıkmasına neden olur. Döküntüler nadiren, genellikle hastalık bir bakteriyel enfeksiyonla komplike olduğunda daha büyük odaklara karışır. Hastalığın gelişimi, zehirlenme fenomeninde artış, lokal ağrı sendromunun ortaya çıkması ve hastanın genel durumunun kötüleşmesi ile karakterizedir.

Hastalığın seyri önemli ölçüde etkilenir:

 • patojenin virülans derecesi;
 • vücudun direnci;
 • virüsün bulaşma yolu (enfeksiyon yöntemi);
 • eksojen faktörler (beslenme, mikro iklim, yaşam biçimi);
 • yaş (çocuklar hasta ağırlaşır).

Herpetik bademcik iltihabının klinik resmi

Herpetik viral anjinada hastalığın kuluçka dönemi 2 ila 4 gündür. Yoğun bağışıklık ile 10 gün olabilir. Herpes boğaz ağrısı, çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde akut olarak gelişir. Bir veya iki saat boyunca ateşli ve ateşli ateşin gelişmesiyle vücut ısısında keskin bir artış olur.

Hastalığın yaygın semptomları:

 • halsizlik (baş ağrısı, vücuttaki güçsüzlük, baş dönmesi);
 • iştahın bozulması;
 • uyku bozukluğu;
 • karın ağrısı, mide bulantısı;
 • miyalji.

Primer semptomların gelişmesinden bir ila iki gün sonra, spesifik klinik belirtilerin ortaya çıktığı görülmektedir.

Herpetik bademcik iltihabı ortaya çıkar:

 • yavaş yavaş ortaya çıkan boğazda akut bıçaklanma ağrısı;
 • ağız mukozasının hiperemi ve ödemi, farinks;
 • disfaji (yutma hareketinin ihlali - ağrılı);
 • ağız ve farinksin mukoza zarlarında papüler-vesiküler döküntü görünümü;
 • dispepsi ve kusma.

Hastalık dönemi boyunca, viral herpes tonsillite hipersalivasyon (artan salivasyon) eşlik eder. Bu durumda tükürük bezlerinin dekompanser fonksiyonu koruyucu bir mekanizmanın rolünü oynar. Sık ve artan salivasyon, etkilenen dokuların yıkanmasını kolaylaştırır ve rejenerasyonunu hızlandırır.

Önemli! Dehidrasyonu önlemek ve zehirlenmeyi azaltmak için hastalık sırasında (özellikle febril sendromu ile) sıvının kullanımını arttırmak gerekir.

Hastalığın ikincil semptomu lenfadenit gelişmesidir (lenf düğümlerinin iltihabı). Lenfoid formasyonlar (servikal, submandibular, parotis lenf nodları) virüsün yayılması ve çoğalması ile artmaktadır. İyileşen bir akıma sahip, iyileşme ilerledikçe geçecek olan acı ve sıkılık vardır.

- kritik veya pik olduğu hastalık, üçüncü gününde, hastalığın ilk gününde görülen vücut sıcaklığında ilk artışa, bir miktar azalma, yeniden bunu takiben hastalıkları uzmanlarının karakteristik bir belirti iki aşamada gerçekleşir hipertermi fenomen, derler.

Herpangina'nın gelişim aşamaları:

 1. İlk iki gün, viral bir enfeksiyonun yaygın semptomları ile karakterize edilir (hipertermi, boğaz ağrısı, genel rahatsızlık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı).
 2. Ağız mukozası üzerindeki semptomların başlangıcından 2-3 gün sonra, yumuşak damak, bademcikler, farinksin arkası, parlak kırmızı renkli veziküller görülür. Bir günde saydam hale gelirler - seröz eksüdalı beyaz, kırmızı bir corolla (1 - 2 mm boyutlarında), herpetik döküntüye benzerlik ile sınırlanmıştır. Sıcaklık biraz düştü, ama tutar. Miyalji gelişir, boğazda dikiş, ishal.
 3. Hastalığın üçüncü gününde bir piretik ateş (39 - 41 ° C) eşlik eder. Durum kötüleşir, ağrılı semptomlar büyür.
 4. 4. günde, birkaç saat sonra (2 ila 3 saat ila 24 saat arası), papüller açılmış olan veziküllerin safhasına geçer (sıcaklık hafifçe azalır). Çok acı veren yaralar var. Hastalık ne kadar karmaşıksa, o kadar çok olurlar. Ortalama olarak, miktar 5 ila 12 veziküller, komplikasyonlarla birlikte - 20'dir. Bazen veziküller birleşerek büyük odaklar oluştururlar.
 5. İşlemin 5.-6. Gününde, yaralar kabuk oluşumu ile kurur, hastalığın durumu daha iyi olur, organizmanın zehirlenme belirtileri zayıflar. Bakteriyel mikrofloranın sürece dahil olması durumunda, veziküller ülserat ve erozyon meydana gelir.
 6. Hastalığın 7-8. Gününde elverişli bir seyir izlenirse, farenjit (mukoza boğazında iltihaplanma) belirtileri azalır, kabuklar yıkanır, mukoza yeniden canlanır ve bir önceki lezyonun izleri gözlenmez.

Hastalığın başlangıcından 10 gün sonra, lenf düğümleri ağrılıdır. Enflamasyonu ikinci haftada kaybolur (hastalığın 14-16 günü).

Herpes tonsillitinin tanı ve prognozu

Viral herpes tonsillit kolayca teşhis edilir. Teşhis yaparken, şunları dikkate alınız: viral bir enfeksiyonun meydana geldiği zamandaki epidemiyolojik durum, hastalığın gelişimindeki etiyoloji, klinik semptomlar.

Karakteristik semptom kompleksi tanıyı doğru bir şekilde belirlemenizi sağlar. Ek laboratuar çalışmaları için ihtiyaç, herpes tonsillitin atipik formunda ortaya çıkmaktadır. Kan örnekleri, nazofarenksin mukoza salgı bezleri, ağız boşluğu, bağırsak içeriğinin incelenmesi.

Bu durumda virolojik, serolojik araştırma yöntemleri kullanılır. Spesifik antikorların varlığı, patojenin kültürel ve biyokimyasal özellikleri belirlenir. Ayırıcı tanı, benzer bir klinik tablonun gözlendiği hastalıkları dışlamaktır. Kızarıklıkların, akut anjina, difteri, kızıl ateş, aftöz stomatitin doğası gereği hariç tutunuz.

Vajinal bademcik iltihabı (herpes) çoğu durumda uygun bir prognoza sahiptir. Yoğun bağışıklıkla, iyileşme 10 ila 14 gün içinde gerçekleşir. Nadiren, hastalığın ciddi bir seyri ve olumsuz bir prognoz vardır - hayatın ilk yılından önce çocukların bağışıklık veya hastalıklarında önemli bir azalma ile.

Tedavi özellikleri

Spesifik tedavi yöntemleri geliştirilmemiştir. Bir tedavi olarak herpetik enfeksiyon (anjina), semptomatik ilaçların kullanımını, hasta kişinin genel durumunu hafifletmeyi ve vücudun zehirlenmesini azaltmayı içerir.

İlaç tedavisi şunları içerir:

 • antipiretikler;
 • anti-alerjik (gerekirse);
 • vitamin ve mineral preparatlar;
 • immünomodülatörleri.

Önemli! Herpes boğaz ağrısı (bademcik iltihabı) tanısı koyarken, hastalığın ilk günlerinde antibakteriyel ajanların kullanılması önerilmez. Antibiyotikler ve virüs için anti-herpes preparatları işe yaramıyor.

Patolojik sürecin alevlenmesinde ve eşlik eden bakteriyel enfeksiyonun gelişmesinde komplikasyonları önlemek için antibakteriyel ajanların kullanılması gerekli olabilir. Viral bir enfeksiyona karşı mücadelede önemli bir nokta, hasta ve bol miktarda içecek için yatak istirahati sağlamaktır.

Boğaz ağrısı Yerel tedavi:

 1. Papatya, adaçayı, marigold (meşe kabuğu) - otlar ağız boşluğu decoctions sık durulama yapmak.
 2. Şiddetli ağrı için% 2'lik lidokain solüsyonu (durulama), Orapept-sprey lokal anestezi olarak kullanılır.
 3. Etkilenen bölgeler antiseptik solüsyonlarla (Gentianviolet, Chlorophyllipt, Inhalipt, Tantum Verde sulu çözeltisi) tedavi edilir. İlaçlar virüs üzerinde çalışmaz, ancak bunların kullanımı bakteriyel bir enfeksiyonun gelişmesini engeller. Boğazın güçlü bir acısı ile tedavi dışı bırakılmalıdır.

Önemli! Bu patoloji ile, kişi inhalasyon yapamaz ve boğaz ağrısını ısıtır. Bu, inflamatuar sürecin genelleşmesine (yayılmasına) yol açacaktır.

Hastalığın elverişli seyri sayesinde, dehidrasyonu önlemek ve zehirlenmeyi önlemek ve yeterli beslenmeyle birlikte yatak istirahatine uymak için yeterli miktarda sıvı yeterli miktarda yeterli olacaktır.

Besin besleyici ve sindirimi kolay olmalıdır. İlk yemekleri, patates püresi, ince taneli hamurları hazırlamak için önerilir. Yemek genellikle küçük porsiyonlardadır. Her alımdan sonra, ağız ve boğazını yukarıda belirtilen vasıtalarla durulayın.

Şiddetli zehirlenmenin gelişmesiyle - bulantı, kusma, konvülsif sendrom (özellikle çocuklarda), hastanın evde tedavi edilmesine izin verilmez. Bu gibi klinik belirtiler komplikasyonların gelişimini (menenjit, ensefalit) gösterebilir ve acil yatış gerektirebilir.

Herpes bademcik iltihabının önlenmesi

Herpes tonsillit de dahil olmak üzere herpesvirüs enfeksiyonlarının önlenmesi, bedenin bağışıklık durumunu arttırmaya ve güçlendirmeye, kişisel hijyen kurallarını gözeterek ve enfeksiyon olasılığını azaltmaya indirgenir.

Temel önleyici tedbirler:

 1. Hijyen kurallarına uygunluk - yemek yemeden önce ellerin zorunlu yıkanması, halka açık yerler (dükkanlar, kurumlar, araçlar) ziyaret ettikten sonra.
 2. Mümkünse, enfeksiyonu önlemek için büyük konsantrasyonlardaki insanlardan uzak durun.
 3. Vücudun spesifik olmayan direncinin arttırılması ve güçlendirilmesi (beslenme, iyi koşullar ve yaşam süresi).

Bağışıklığı, vücudu temperlemeyi, açık hava yürüyüşlerini ve canlı bir yaşam tarzını geliştirmeye yardımcı olur.

Herpes boğaz ağrısı (bademcik iltihabı) için aktif bağışıklık oluşumu hastalığın 10-14. Gününde gerçekleştirilir.

Bağışıklığın özgüllüğü, organizmanın, yeniden enfeksiyonu dışlayan spesifik bir enterovirüs serotipine bağışıklığıdır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde herpes boğaz ağrısı hakkında detaylar

Herpes boğaz ağrısı, enterovirüs vesiküler farenjitin ortak adıdır. Diğer bilimsel Hastalığın adı - el, ayak ve ağız hastalığı ve Zagorski hastalığı, ancak ortak dilinde daha yaygın eş "gerpangina" ve "herpetik boğaz ağrısı." Bazen bir ülserosa anjinası vardır.

Herpes anjina farenks keskin bir sıcaklık artışı, tipik bir ağır ateş, enflamasyon ile kendini gösteren akut viral bir hastalıktır ve ağız boşluğu içinde görünüşü de görülebilir ve çok acı veziküller ise. Çoğu durumda hastalık, insanlarda iyileşmeden sonra, çocuklarda gelişir, kalıcı bağışıklık gelişir, bu nedenle tekrarlanan enfeksiyon vakaları çok nadirdir. Şu anda bu hastalık için spesifik tedaviler yoktur ve bu nedenle tedavi, hastalığın akut periyodu sırasında semptomları hafifletmek ve rahatlatmaktır. Çoğu durumda prognoz elverişlidir: hemen hemen tüm hastalar herhangi bir komplikasyon olmaksızın iyileşir, ancak istisnalar vardır. Bu nedenle, herpes yaşamın ilk yılındaki boğaz ağrısı, ayrıca bağışıklık yetmezliği olan hastalarda ölümcül olabilir.

Herpes boğazına neden olan nedir?

Herpes anjinine bağırsak virüsleri (enterovirüsler) Coxsackie ve ECHO (echovirüsler) neden olur. ve Beyin zarları kalp kası ve böbrekleri dahil diğer iç organları, - Birçok durumda, etkeni ağız mukoz membranlar, aynı zamanda sindirim sistemi ve aktif viremi ile de etkiler. Bu bağlamda, herpes boğaz ağrısı, genellikle sindirim rahatsızlıklarından nöbetlere ve kalp ağrılarına kadar çeşitli genel belirtilere neden olur - bu da komplikasyonlara taşma riski nedeniyle doktor tarafından gözlem yapılmasını gerektirir.

Herpes simplex'in herpes virüsüne neden olmadığını anlamak önemlidir.. Hastalığın Onun popüler ismi ağzına döküntü o dudak herpes ve herpes stomatit bir döküntü andıran zaman sırf aldı. Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta - herpes boğaz ağrısı:

Ve burada - herpes stomatitis:

Klinik bulguların benzerliğine ek olarak, herpes boğaz ağrısı ve tipik uçuk hastalıkları arasında yaygın bir şey yoktur. Bu önemlidir, çünkü hastalığı anterpetik ilaçlarla tedavi etme girişimleri tamamen işe yaramazsa tehlikeli olabilir.

Anjin ve herpes boğaz ağrısıyla nasıl ilişkilidir?

Herpes hastalıkları ile benzer şekilde, angina ve herpes boğaz ağrısı da birbiriyle ilişkili değildir. Tipik anjin, patojenik bakteriler, herpes virüslerinden kaynaklanır. Angina hastalığı sadece tipik streptokokal tonsillitli hastalara benzer şekilde boğazda şiddetli ağrı gelişmesi nedeniyle çağrılır.

Gerçek anjin bademcik iltihabı olan bir bademcik iltihabıdır. Patolojik süreci sadece bademcikler içinde gelişir ve apse (varsa) bademciklerin yakınındaki dokulara asla yayılmaz. Herpes boğaz ağrısı ile papüller çoğunlukla bademciklerin hemen dışında - dilin üzerinde damak, palatinler üzerinde görünür. Bu temelde, bu iki hastalık en kolay şekilde ayırt edilir.

İşte bir hastanın boğazının tipik bir bakteriyel boğaz ağrısı olan bir foliküler formda bir fotoğrafı:

Ve burada - herpes boğaz ağrısı ile:

Herpes boğaz ağrısı olan bir hastanın boğazı neye benziyor?

Herpes boğaz ağrısı en karakteristik klinik belirtileri şunlardır:

 1. Farinksin, bademciklerin ve boğazın arka duvarının hiperemi (kızarma);
 2. Hastalığın ilk günlerinde küçük kırmızı noktalar şeklinde karakteristik döküntüler ve şeffaf kesecikler - 3-5 günlük hastalıkta.

Aşağıdaki fotoğraf, çocuklarda herpes boğaz ağrısı ile boğaz gösterir:

Herpes boğaz ağrısı yetişkinlerde benzerdir. Fotoğrafta, birkaç küçük baloncukların birleşmesiyle oluşan yeterince büyük veziküller görülebilir:

Bu papüller, hastalığın 1-2 gününde ortaya çıkar. Her biri küçük bir heme yama ile çevrilidir ve çok acı verir. Papüllerin ortaya çıkmasından yaklaşık bir gün sonra hafifçe kabarmaya ve hafif kabarcıklara dönüşmeye başlar. Onların acıları devam ediyor. Baloncukların açılmasından 3-4 gün sonra, kendileri açılmakta, içeriklerini sızdırmakta ve kabuklarla kaplanmaktadır.

Fotoğraf, herpes boğazının hastalıkların ikinci gününde nasıl göründüğünü gösterir:

Herpes boğaz ağrısı ile farenksin iltihabı yaklaşık 6-7 gün kalır, ancak ağrı kesecikleri ve ülseri zayıfladıktan sonra.

Çoğu zaman, ve baloncukların büyük kısmında faringeal halkada ve damakta görülür. Daha az sıklıkla ve daha küçük miktarlarda dilde gelişir. Hastalık ne kadar şiddetli olursa, hasta sayısı o kadar artar, hastanın normal sayısı 10-20 elementtir.

Hastalığın yaygın semptomları

Herpes boğaz ağrısı ani bir ani sıcaklık artışı ile 38-39 ° C arasında başlar ve hastanın durumunun kötüleşmesi ile başlar. Hastalığın ilk saatlerinde zayıflık, sinirlilik, halsizlik, boğazda kızarmaya başlar, içinde bir terleme hissi vardır, ama hala acı yoktur. Herpes boğaz ağrısı tipik belirtileri yavaş yavaş geliştirir:

 • Yüksek sıcaklık - 40 ° C'ye kadar;
 • Yeme sırasında kötüleşen şiddetli boğaz ağrısı;
 • Burun akıntısı ve öksürük;
 • Alt çene altında ve kulakların yanında lenf düğümlerinin genişlemesi.

Bu semptom kompleksi hemen hemen tüm hastalarda görülür. Nadir durumlarda, yetişkinlerde herpes boğaz ağrısı, ağız ve yutak mukoza zarının iltihabı ile, döküntü olmadan akabilir.

Boğazda ciddi ağrıların olduğu, ancak döküntülerin olmadığı bir durum

Tam tersine, çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri, çeşitli organların viral hasarına tanıklık eden standart semptomlara eklenir:

 • Kaslarda ağrı;
 • Kalpteki ağrı;
 • Konvülsiyonlar, çiğneme kaslarının trastizmi, Kernig sendromu, bilinç bulanıklığı - menenjit veya ensefalit bulguları;
 • Sindirim bozuklukları, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal;
 • Lomber bölgede ağrı - piyelonefrit bir işareti olarak;
 • Sadece bir gözde konjonktivit;
 • Ciltte erüpsiyonlar - herpes boğaz ağrısı ile daha sık el ve ayaklarda daha sık görülür - gövdede.

Enterovirüs enfeksiyonunun tipik belirtileri ellerde bir döküntüdür.

Yetişkinlerde, herpes boğaz ağrısı belirtileri nadiren görülür. Çocuklar için daha tipikler ve daha küçük olan çocuk, gelişmesi daha olasıdır. Eğer bunlardan herhangi biri çok fazla kendini gösterirse (örneğin, çocuğun kalbi sürekli olarak ağrıyorsa, konvülsiyonlar var), hastaya hastalığın ciddi sonuçlarını önlemek için tavsiye ve önlem almak için doktora gösterilmelidir.

Herpes anjina benzer semptomları olan hastalıklardan nasıl ayırt edilir?

Çoğu durumda, doktor herpes boğazlarını özel araştırma yöntemleri olmadan teşhis edebilir, çünkü klinik belirtilerin ve semptomların doğası onu en benzer hastalıklardan ayırt etmeyi mümkün kılar. Tanıdaki zorluklar, evde uzman olmayanlar arasında daha sık görülür - burada herpes boğaz ağrısı bazen bu tür hastalıklarla karıştırılır:

 • Herpes stomatiti tipik bir herpesvirüs hastalığıdır. Onun dil, damak, diş etleri ve yanakların iç yüzeyi ile herpes boğaz ağrısı olanlara benzer kabarcıklar görünür. fotoğraf - bir çocukta bir herpes boğaz ağrısı... ve burada - Stomatit: En önemli fark, lezyonların lokalizasyonu geçerli: gerpangine onlar stomatit, boğaz yakınında toprağa ve damak üzerinde - çoğunlukla dişeti, dudaklar ve dil üzerinde. Yani, herpes boğaz dili muhtemelen boğaz ağrısı değil, stomatittir. Ayrıca, çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri genellikle stomatit olanlardan daha şiddetlidir. Örneğin, bir çocukta herpes angina için sıcaklık hemen hemen her zaman yükselir, stomatit genellikle artma ve iyilik halinin bozulma olmadan gerçekleşir. Ayrıca, herpes boğaz ağrısı tekrarlanmaz, herpes ve neden olduğu stomatit sürekli olarak tekrarlayabilir. Uygulama, evde çocuklarda tekrarlayan herpes yaralarının teşhis edildiğini göstermektedir - herpes stomatitis;
 • Bakteriyel angina - genellikle herpes angina foliküler formda pürülan için alınır veya tersi. Herpes boğazının ana belirtileri çocuklarda ve yetişkinlerde bakteri anjina ile gözlenmeyen burun akıntısı ve bademcikler dışındaki keseciklerin yeridir. Bakteriyel anjina ile burun akıntısı gelişmez ve apseler sadece bademciklerin yüzeyindedir. Bununla ilgili daha fazla detay ayrı bir makalede verilmiştir...

Bazı durumlarda ayırıcı tanı zor olabilir. Örneğin, döküntü olmadan herpes anjina mavi dil andıran ve damakta veziküllerin stomatit yerelleştirme herpes anjin için karıştırılabilir. Bu durumlarda, laboratuar teşhis yöntemleri kullanılır: Virüsün kendisini tespit etmek için PCR, belirli virüslere karşı antikorları tespit etmek için ELISA ve diğerleri. Tanının doğrulanması, kanın kompozisyonunda değişiklikler olabilir.

Herpetik angina için kan testi bazen hastalığın güvenilir ayırıcı tanısı için alınmalıdır, ancak bu ihtiyaç nadiren ortaya çıkar.

Hastalığın seyrinin kronolojisi

Herpes boğaz ağrısı 7-9 gün sürer, yetişkinlerde genellikle çocuklardan daha kısadır. Tüm akut dönem, aşağıdaki gibi ilerledikçe birkaç aşamaya ayrılabilir:

 1. gün - ateş, kırgınlık hissi, boğazda terleme;
 2. gün - boğazda artan bariz ağrı, boğazda kırmızı papüllerin görünümü, sıcaklıkta hafif bir azalma, iştah kaybı, sindirim bozuklukları;
 3. gün - herpes boğazının sıcaklık karakteristiğinde tekrarlanan bir sıçrama, kırmızı papüllerin transparan veziküllere dönüşümü;
 4. gün - veziküllerin açılması ve yerlerinde kabuklarla birlikte yaraların görünümü, sıcaklığın düşmesi, ateşin hafifletilmesi ve vücudun genel zehirlenmesinin belirtileri;
 5. gün - boğaz ağrısı hafifletilmesi;
 6. gün - hasta sıcaklığının normalleşmesi ve hastanın genel durumu;
 7. gün - boğazda ağrı ve ikincil semptomların ortadan kalkması;
 8. gün - boğazdaki yaraların yerinde kabuklanma.
 9. gün - tam iyileşme.

Yaklaşık 12-14 günde lenf düğümlerinin iltihabı azalır, ancak bir süreliğine ağrıları devam edebilir. Bu zamanda, hasta enfeksiyonun aktif bir taşıyıcısı olarak kalır, karantinayı gözlemlemek ve kalabalık yerlerde olmamak için en az 10-14 güne ihtiyacı vardır.

Herpes boğaz ağrısı ile akut dönemde, hasta evde kalmalı, ancak daha iyi hissettiği için yürüyebilir.

Hasta kişi uzun bir süre boyunca bir taşıyıcı ve enfeksiyon kaynağı olarak kalabilir - bir aya kadar, bu yüzden karantina bittikten sonra bile, bir süreliğine yakın bir şekilde iletişim kurması için değmez. Öte yandan, iki hafta sonra hastaların çoğunluğu virüs parçacıklarını çevreye tahsis etmeyi bırakmakta ve bu nedenle karantinayı çok uzun süre beklemek gerekmemektedir.

Çocuklarda, bazı durumlarda, döküntüler 3-4 kez geçebilir ve tekrar ortaya çıkabilir. Çoğu zaman bu büyük ölçüde zayıflamış bir bağışıklık ile ortaya çıkar. Bu durumda hastalığın süresi artar.

Herpes boğaz ağrısı inkübasyon süresi 5-15 gün sürer, bazen daha az olabilir. Çoğu durumda, enfeksiyonun nerede ve ne zaman gerçekleştiğini tam olarak bulmak zordur.

Herpes boğaz ağrısı nasıl bulaşır?

Herpes boğaz ağrısı hava kaynaklı, fekal-oral ve kontak yolları ile bulaşır. Çocuk gruplarında, tüm yöntemler yetişkinlerde eşit derecede önemlidir, ana hava damlacık damlasıdır.

Enfeksiyon kaynağı hasta ve kişisel eşyalarıdır. Herpes ağrısının iletilmesi, bir havlu kumaşı ve gardırop, kirli eller, oyuncaklar, yiyecek gibi şeyler ile mümkündür. Ayrıca viral partiküller, hastalığın tamamlanmasından ve semptomlarının ortadan kalkmasından 3-4 hafta sonra nekahat hastaları tarafından yayılır.

Öte yandan, hastalık sadece bağışıklık dolayı hipotermi veya soğuk banyo zayıflaması nedeniyle gelişir. Herpes boğaz ağrısı birincil nedeni - her zaman başka kişiden hastanın enfeksiyondur (özellikle çocuklarda) ikincil nedenler - kişisel hijyen, kötü sanitasyon kurallarının ihlali, kötü havalandırmalı alanlara gruplara kalmak. Bu hipotermi veya zayıflamış bağışıklık sadece enfeksiyon zemin hazırlamaktadır olabilir - daha sonra gövde ağzı ve sindirim sistemine giren viral partikülleri yok etmek daha zordur. patojenin gerçek iletim değildi Ama, eğer bu faktörler tek başına herpes anjin veya yetişkin, hiçbir çocuk neden olmaz. Çocuğun herpes boğaz ağrısı varsa, o birini bir yerden aldı.

Enfeksiyonun ana kaynağı - hastaları ve iyileşme döneminde insanları hapşırma

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı tedavisi

Bugüne kadar, herpes boğaz ağrısı olan bir hastanın iyileşmesini hızlandıracak hiçbir yol yoktur. Çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi sadece semptomları azaltmaktır ve bedenin kendisi de hastalığın nedeni ile savaşacaktır.

Çoğu durumda, herpes boğaz ağrıları bu gibi yollarla tedavi:

 • Antipiretik ilaçlar - Nurofen, Parasetamol, Efferalgan, yetişkinler için - Aspirin;
 • Ağrı hafifletme boğaz için çeşitli şekillerde lokal anestetikler - lolipop Geksoral Tubbs, Strepsils artı Terflu Lahr, çözeltiler Tantum Verde,% 2 lidokain ve Terflu, sulama için boğaz spreyler, örneğin, Tantum Verde;
 • Soda, tuz, papatya suyu, calendula tentürü ve anti-inflamatuar etkisi olan diğer otlar ile durulayın.

Nadir durumlarda, sistemik hipo-duyarlaştırıcı ajanların kullanımına - Suprastin, Claritin ve bunların benzerlerine başvurmak gerekir. Aslında, enflamatuar süreçler nadiren bu tür güçlü araçların kullanılmasının gerekli olduğu şiddete ulaşır.

Herpes boğaz ağrısı için sistemik antienflamatuar ilaçlar genellikle lokal anesteziklerle değiştirilebilir.

Herpes boğazını tedavi ederken daha da önemli olan, hastaya yönelik rejimin düzenlenmesi kurallarını takip etmektir (özellikle çocuklarda herpes boğazının tedavisi için gerekliyse):

 1. Hasta mümkün olduğunca içmelidir. İçme, sıcaklığın normalleşmesine katkıda bulunur ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır, zehirlenme gücünü azaltır. Bu süre zarfında çocuklara, sadece içtikleri takdirde - içki, meyve suları, gazlı içecekler, çaylar - içilecek herhangi bir şey (tabii ki alkol hariç) verilebilir. Gerçek içecek oda sıcaklığında olmalıdır, çünkü herpes boğazda yutulması acı veren sıcak içecekler;
 2. İsterseniz, herpes boğaz ağrısı ile yiyecek alın. Hiçbir durumda bir hastayı (özellikle bir çocuk) yemeye zorlamamalı ya da ikna etmemelisiniz - sindirim bozukluklarından dolayı, zorla besleme durumun bozulmasına neden olabilir;
 3. Yemekler, baharatsız, yağsız, yumuşak, patates püresi veya et suyu şeklinde yağsız olmalıdır. Bu dönemde Optimal, Pevzner sistemine göre diyet 13;
 4. Hastanın yatak istirahati sağlaması gerekiyor, odada taze serin temiz hava bulundurması gerekiyor.

İlaçlar sadece gerektiğinde alınır. Herpes boğazının tedavisi sadece hastalığın semptomlarını hafifletmeye yöneliktir. Eğer hasta boğaz ağrısına son verirse, sıcaklığı 38 ° C'nin altına düşürdüğü takdirde, durulamaya gerek yoktur, ateş düşürücü madde kullanmayın.

Herpes yaralarının halk ilaçları ile tedavisi gargara için çeşitli anti-enflamatuar ve antiseptik sıvıların kullanımını içerir. Bu amaçlarla, daha önce sözü edilen papatya ve calendula yanı sıra adaçayı, coltsfoot, civanperçemi, meşe kabuğu, okaliptüs yaprakları ve diğer araçlar kullanılır.

Doğru düzenli kullanımla, boğazın bir neşter ile kaynatılması ağrının giderilmesine yardımcı olur.

Herpes (örneğin, Asiklovir) ve evrensel antiviraller (Citovir-3 Groprinozin, çeşitli bağışıklık düzenleyici) herpes anjin maddeleri olarak kullanılmamalıdır. Birincisi işe yaramaz, çünkü enterovirüsler işe yaramaz, ikincinin etkinliği kanıtlanmamıştır.

Kesinlikle herpes anjina inhalasyon kontrendikedir sıkıştırır (imkansız boğaz ısınma inflamasyonun amplifikasyonu önlemek için) ve yağlama boğaz Lugol çözeltisi, hidrojen peroksit veya zelenkoj (bu önlemler işe yaramaz ama hasta için çok acı).

Hem yetişkin hastalar hem de hasta bir çocuğun ebeveynleri, herpes boğaz ağrısı ile iyileşmeyi hızlandırmak imkansızdır. Hastalık durumunda kanıtlanmamış etkinliği olan ilaçları alırsanız, ilaçların yan etkilerinden dolayı şiddet artabilir. Çoğu zaman, bu hastalığın en zor kısmı, hastanın kendi kendine geçmesini beklemek ve hastanın hastalığını hafifletmek için bir araç vermesidir.

Video: Streptococcal anjinadan herpagina farklılıkları hakkında Dr. Komarovsky

Hastalığın komplikasyonları ve sonuçları

Herpes boğaz ağrısı nadiren karmaşıktır. Bu, ya yaşamın ilk iki yılındaki çocuklarda ya da immün yetmezlik durumları olan hastalarda ortaya çıkabilir. En sık görülen komplikasyonlar:

 • Menenjit ve ensefalit;
 • miyokardit;
 • piyelonefrit;
 • İnflamasyon yerlerinde bakteriyel enfeksiyonların eklenmesi.

Bunlardan menenjit en tehlikeli sonuçtur. Herpes boğazında patojenlerin neden olduğu menenjitin ilk iki yılındaki çocuklarda ölüm vakaları vardır.

Çeşitli koordinasyon bozuklukları, kas spazmları ve baş ağrıları sinir sisteminin patolojik sürecine katılımı gösterir.

Kural olarak, hastalığın akut döneminde semptomları ortaya çıkarsa komplikasyonlar gelişir. Mesela, kafada ağrı, çiğneme kaslarının trismusu, bilinç kaybı, menenjit belirtileridir, kalp ağrısı kalp kasının yenilgisine tanıklık eder. Hastalığın akut döneminde bu belirtilerin bir tezahürü ve tezahürü ortaya çıktığında, hasta bir doktor tarafından muayene edilmelidir (çocuklar için bu zorunludur), böylece doktorun kendisi komplikasyonları zamanında önleyebilir.

Herpes gebeliği sırasında boğaz ağrısı tehlikesi var mı?

Herpes boğazında hamilelik sırasında fetus için tehlikeli olabilir. B grubunun Coxsackie virüsleri plasentadan geçer ve teorik olarak fetal gelişimde bozukluklara neden olabilir. Herpes boğaz ağrısı ile fetal gelişim anormalliklerinin sıklığı hakkında istatistiksel bir veri bulunmamaktadır.

En gebe için, herpes yaraları çok tehlikeli değildir. Çoğu durumda, standart ARVI tipine göre ilerler ve tam iyileşme ile biter. Herpes boğazından kaynaklanan gebeliğin kendiliğinden sona erme vakaları belgelenmemiştir.

Hamile kadının kendisinin ne kadar sağlıklı olduğu ve bağışıklığı ne kadar güçlü olduğu, hastalığı ne kadar kolay tutacağı ve viral enfeksiyonun fetusun sağlığını tehdit edeceği de o kadar belirsizdir.

epidemioloji

Herpes boğaz ağrısı, genellikle ergenlerde ve çocuklarda daha az sıklıkla, yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda daha az sıklıkla, 3-10 yaşlarındaki çocuklarda görülür. Yaşamın ilk 6 ayındaki çocuklar pratikte bu nedenle acı çekmezler çünkü maternal antikorlar tarafından güvenilir bir şekilde korunurlar.

Hastalıktan sonra, hasta kalıcı bir bağışıklık geliştirir. Ayrıca, hastalığın kendisi oldukça bulaşıcıdır ve bu nedenle insanların çoğunluğu çocukluktadır, yetişkinlikte yeniden enfeksiyondan güvenilir bir şekilde korunmaktadırlar. Salgınların doğası da oldukça bulaşıcıdır - hastalık genellikle aileleri birlikte yaşayan çocukların ve yetişkinlerin gruplarını kapsar ve hızla yerel eradikleri ortadan kaldırır.

Herpetik boğaz ağrısı sürekli hasta değildir, tekrar edilemez. Olguların ezici çoğunluğunda, hastalık bir insanın hayatında bir kez olur.

Yabancı organizmaların yok edilmesinden ve vücudun bağışıklık savunmasına katılmadan sorumlu olan hücreler-makrofajlar

Herpes boğaz ağrısı olan hastalığın ana dönemi, yaz ayları ve sonbaharın başlangıcıdır.

Herpes boğazının önlenmesi

Özel önleyici tedbirler geliştirilmemiştir. Hastalığın gelişmesini engelleyecek hiçbir aşı yoktur.

Herpes anjin korunmanın en önemli önlemler - Açıkçası hastalıklı veya yakın zamanda stresi önlemek, doğru yemek, vücudu söndürmek yetkin bir çalışma ve dinlenme gözlemlemek, sıhhi ve hijyenik normlara ve kurallara uymaları hasta insanları olmuştur temastan kaçının. Çeşitli kurumlarda herpes yaralarının yayılma riskini azaltmak için havalandırma ve temizlik yapılır ve gerekli mikro iklim parametreleri korunur.

Spesifik olmayan koruma araçlarının kullanımı - burunda interferon preparatlarının damlatılması, vitaminlerin alınması, çeşitli immünomodülatörlerin kullanımı - kanıtlanmış etkinliği olan ve esas olarak ebeveynlerin rahatlığı için kullanılan önlemler değildir. Herpes boğaz ağrısına karşı güvenilir koruma, spesifik olmayan önlemler ve tesisler sağlamaz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde anjina ve antibiyotik ne zaman tedavi edilmeli?

Ya soğuk, bademcik iltihabı ile karmaşıklaşırsa? Boğaz ağrısını hızlı ve etkili bir şekilde, nasıl zarar vermeden ve süreci kronik hale getirmeden nasıl tedavi edersiniz?

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur.