Loading

Paratonziller apsesi - nedenleri, belirtileri, cerrahi tedavisi ve ilaç tedavisi

Pürülan akut enflamasyon - peritonsiller abse boğaz - okolomindalinnuyu lif Bulaşıcı bakterilerin (stafilokoklar, streptokoklar) nüfuz etmesi sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla hastalık kronik bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Apseler, çocuklarda nadiren bulunan yetişkinler arasında daha yaygındır.

Paratonsillar apse nedir?

Orofaringeal bademciklerin ciddi bir pürülan lezyonu parathonsillar apse olarak adlandırılır. Hastalığın diğer isimleri akut paratonsillit, flegmonöz tonsillittir. Patoloji bilateral veya tek taraflı, ağrılı bir apse olası açılması nedeniyle tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın yayılması hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye doğru gerçekleşir, bu nedenle zamanında doktordan yardım almanız gerekir.

Apsenin tepe insidansı 16 ila 35 yaşları arasındadır, geri kalanların ise hastalığa yakalanma olasılığı daha düşüktür. Aynı sıklıkta görülen sıkıntı kadınlar ve erkekler tarafından etkilenir. Kural olarak, vakaların% 80'inde patoloji kronik tonsillite bağlı olarak ortaya çıkar. Bu komplikasyona sıklıkla bademciklerde püy oluşumu eşlik eder. Paratonsillar apse mevsimselliği ile karakterizedir - insidansın zirvesi ilkbahar başlangıcında veya sonbaharın sonunda ulaşır. Hastaların sadece% 15'inde paratonzillit nüks riski vardır, alevlenmelerin% 85'i yılda bir kez ortaya çıkar.

Paratonsillar apse nedenleri

Paratonzillitin ortaya çıkmasının temel nedeni patojenik bakterilerin palatine bademcikleri çevreleyen dokulara girmesidir. Bir kural olarak, hastalık, Staphylococcus aureus etkenleri, Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, E. coli, Candida, Klebsiella, pnömokoklar cinsinin mantarlardır. Patoloji lokal hipotermi, tütün içimi, bademcik gelişiminin anomalisi, azaltılmış bağışıklık riskini artırır. Apse nadiren bağımsız bir hastalık olarak teşhis edilir. Gelişiminin başlangıç ​​faktörleri şunlardır:

 • Travmatik yaralanmalar. Tonsil mukozasının yaralanmasından sonra paratonsillit oluşumu oluşur.
 • Bakteriyel Boğaz Hastalığı. Bir kural olarak, yakın mandibular dokuların apsesi kronik bademcik iltihabı, akut tonsillit, daha az sıklıkla farenjitin alevlenme zeminine karşı ortaya çıkar.
 • Diş patolojisi. Hastalık genellikle tükürük bezlerinin periostiti (periostit) alveol kemiği, diş dişi dizisi, kronik gingivitis (diş eti iltihabı), pürülan enflamasyona neden olur. Nadiren, iç kulaktan enfeksiyon oluşabilir.

Paratonsillit gelişimi için risk grubu, bu tür hastalıklardan muzdarip hastaların kategorilerinden oluşur:

 • anemi (anemi);
 • diabetes mellitus;
 • bağışıklık eksikliği;
 • onkolojik rahatsızlıklar.

sınıflandırma

Paratonzillitin erken dönemde saptanması ve tedavisi, hastalığın daha da gelişmesini engelleyebilir. Kural olarak, patolojinin başlangıcı genellikle viral orijinli bir solunum yolu enfeksiyonu ile boğaz ağrısı belirtileri için maskelenir. Phlegmonöz bademcik iltihabı kendini üç form halinde ortaya çıkarabilir:

 1. Ödemli. Nadir teşhis edilir; sadece boğazda küçük bir ağrı eşlik eder, örneğin basit hipotermi ile açıklanabilir. Bu nedenle, hastalık bir sonraki zor aşamaya kolayca gidebilir.
 2. Sızma. Bu form, zehirlenme belirtileri ile karakterizedir: baş ağrısı, ateş, halsizlik ve lokal semptomlar - boğazda kızarıklık, yutulduğunda ağrı. Kural olarak, bu aşamada paratonzillitli hastalar için ana tedavi reçete edilir.
 3. Abscessed. Zamanında tedavi edilmezse, fıtık boğaz ağrısı olan hastaların% 80'inde gelişir. Bu aşamanın ana semptomları, dalgalı masif protrüzyona bağlı olarak farenksin deformasyondur.

Pürülan kavitenin parathonsillar apsesi 4 tipe ayrılır:

 1. Arka. Arka kemer ve amigdala arasında kurulan. Frekansta ikinci sırada - vakaların% 16'sında.
 2. Anterior (supratonsillar). Amigdala veya bununla ön kemer arasındadır. En sık görülen tiptir - hastaların% 70'inde görülür.
 3. Yanal (dış, yanal). Farinks ve amigdala'nın orta kısmı arasında yer alır. Olguların% 4'ünde görülen nadir bir lokalizasyondur. Bu durumda, yan görünüm en ağırdır; benzer düzeneğin, apsenin atılımı ve saflaştırılması için kötü koşulları vardır. Sıklıkla pürülan eksüda belirli bir alanda birikmeye başlar ve etraftaki dokuları tahrip eder.
 4. Aşağı. Farinks ve bademciklerin alt kutbu arasında kurulan. Hastaların% 7'si görülmektedir.

Paratonsillar apse belirtileri

Paratonsillar apsenin ilk belirtisi yutulduğunda tek taraflı keskin ağrıdır. Sadece vakaların% 10'unda bademciklerin ikili bir yenilgi vardır. Ağrı sendromu çok hızlı bir şekilde kalıcı hale gelir ve tükürüğü yutmaya çalıştığınızda bile keskin bir artış gösterir. Yavaş yavaş rahatsız edici semptomlar yoğunlaşır, ağrı alt çene ve kulağa yayılmaya başlar. Ek olarak, apse belirtileri şunlardır:

 • uyku bozukluğu;
 • yüksek sıcaklık (38-39 ° C);
 • genel zayıflık;
 • refleks hipersalivasyon (bol salivasyon);
 • anterior, mandibular, servikal lenf nodlarının arka grupları;
 • mide bulantısı, baş dönmesi;
 • ishal;
 • ağız kokulu koku;
 • Migren atakları, nefes darlığı.

Hastalığın ilerleyişi, hastanın iyiliği ve trismanın ortaya çıkmasında bir bozulmaya yol açar - çiğneme kaslarının tonik bir spazmı. Bu belirtiye belirsiz konuşma, burun eşlik ediyor. Yutulduğunda sıvı gıda larinks, nazofarenks boşluğuna girebilir. Ağrı, başın döndürülmesiyle artar ve hastayı yana doğru eğilmeye zorlar. Birçok hasta yarı oturur ya da yalan alır. Hastalık tedavi edilmezse, ciddi sonuçlara yol açabilir - zatürre, nefes darlığı, komşu organların enfeksiyonu.

komplikasyonlar

flegmon (akut pürülan iltihabı) parafaringealnogo alanı - vücudun savunmasını zayıflatarak patojenik bakterilerin, yüksek patojenite ciddi komplikasyon ortaya çıkabilir rağmen zamanında tedavi ile Peritonsiller apse, kurtarma biter. Paratonzil apsesi oluşumu hızla ilerliyorsa, hasta apse diseksiyonu sonrası kan zehirlenmesinden ölüyor olabilir. Apsede sağlığa yönelik potansiyel tehditler şunlardır:

 • servikal damarların kanaması;
 • tromboflebit (damarların iltihabı);
 • vücut boyunca irin yayılması ile septik (şiddetli bulaşıcı) süreçleri;
 • dokuların nekrozu (ölümü);
 • Solunum sistemi ve miyokard, akciğerler hem de etkilenen mediastinit (mikrobik enflamatuar süreç);
 • larinksin stenozu (tüp şeklindeki damarların daralması), hastanın asfiksi (boğma) ile öldüğü;
 • bulaşıcı zehirli şok.

tanılama

Bir kişinin boğazında birkaç gün şiddetli ağrı yoksa, hemen bir uzmana danışmalıdır. Çoğunlukla, verilerin geçmişi nihai teşhis için yeterli değildir, bu nedenle doktor ek olarak hastaya aşağıdaki teşhis yöntemlerini atayabilir:

 • Genel sınav Doktor parathonsillar apse ile hastaları görsel olarak belirleyebilir, hastalar kliniğe zorlu baş eğimine girerler. Muayenede doktor, lenf düğümlerinde artış, boyun hareketliliği ve yüksek vücut ısısını sınırlar.
 • Laboratuvar testleri ESR (eritrosit sedimentasyon oranı) bir artış, yüksek nötrofil lökositoz (15,0 x 109 / L) - Tam kan analizi, spesifik olmayan inflamatuar değişiklikler gösterebilir. Etken maddeyi tanımlamak ve bakterinin tıbbi ürünlere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyel ekim yapılmaktadır.
 • Donanım yöntemleri. Boyun ultrasonu (ultrason), BT (bilgisayarlı tomografi), başın yumuşak dokularının radyografisi. Hastalığın diğer organlara yayılmasını önlemek için atanır.
 • Pharyngoscope. En bilgilendirici yöntem. Peripetal fibroidin globüler bir çıkıntısının varlığını belirlemeye yardımcı olur. Genellikle enfekte olmuş yüzeyde sarı renkte küçük bir alan bulunur - bu da apsenin gelecekteki atılım bölgesidir. Eğitim palatine tonsil yer değiştirmesine, dilin sağlıklı tarafa yer değiştirmesine neden olabilir.

Paratonsillar apse tedavisi

Paratonzillit tanısı konulduktan sonra, hastanın hastalığının evresine göre, kulak burun boğaz uzmanı veya terapist tedaviyi reçete edebilir. Kural olarak, uzman aşağıdakileri içeren karmaşık tedaviyi kullanır:

Paratonsiller apse - nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Parathonsillar apse, bademciklerden birinin yanında boğaz dokularında irin birikmesidir. Bu hastalığın gelişimi, enfeksiyöz patojenlerin (streptokoklar, stafilokoklar ve diğerleri), yakın-meandinal selüloza infiltrasyonu nedeniyle oluşur. Genellikle paratonsillar apse kronik bademcik iltihabı veya bademcik iltihabının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Bu lezyon yetişkinler arasında nispeten yaygındır ve bebeklerde ve çocuklarda çok nadirdir. Hafif vakalarda, bir apse, ağrı ve dokuların şişmesine neden olabilir ve şiddetli vakalarda boğazı tıkayabilir. Bu gibi durumlarda yutma, konuşma ve hatta nefes almak zordur.

Tehlikeli paratonsillar apse nedir?

Bu hastalık, boynun daha derin dokularında püy alma olasılığından dolayı son derece tehlikelidir. bir sonucu flegmon (boyun yumuşak dokuların pürülan iltihabı), mediastinitin, septisemi (kan zehirlenmesi) (torasik kavite dokuların enflamasyonu), akut laringeal stenoz (larinks ve asfiksi lümeninin daralmasına) gelişebilir olarak; ölüm riski ortadan kaldırılmamıştır. Tüm bu sonuçlar hastaların hastaneye yatırılmasının ağır bir sebebidir.

nedenleri

Neden bir paratonsillar apse var, ve nedir? Paratonzillit ve paratonsillar apsenin ana nedenleri A grubu ve Staphylococcus aureus'un Streptococcus pyogenes'i; büyük önem de anaerobik mikroorganizmalardır. Ayrıca, paratonsillar apse polimikrobiyal bir etiyolojiye sahip olabilir.

Paratonzillit ve peritonsiller apse etraftaki doku ve intermuskuler paratonsillar uzaya kapsül içinden hastalıklı bademcik crypts gelen patojen tarafından nüfuz halinde gelişir. Sonuç olarak, yeterli tedavinin yokluğunda pürülan erime aşamasına geçilen ve parathonsillar apsenin oluştuğu bir infiltrat oluşur (resme bakınız).

Genellikle boğaz ağrısından birkaç gün sonra geçer, hasta biraz rahatlama hissedebilir, ancak aniden vücut ısısı oldukça yüksek rakamlara (38-39) kadar yükselir, yutulduğunda boğazında keskin bir ağrı hisseder. Genellikle ağrı sadece bir tarafta lokalize olur. Gelecekte, durumun iki çıktısı mümkündür ya da bu iltihap tedavinin etkisi altında bağımsız olarak gider, ya da 3-4 gün içinde paratonsillar apse denilen bir oluşum oluşur.

sınıflandırma

Her biri kendine özgü özellikleri olan üç çeşit paratonil apsesi vardır:

 1. Anterolateral - vakaların% 90'ında görülür. Bunun nedeni, amigdalanın üst kutbundan pusun zayıf bir şekilde dışarı akmasıdır, bu da onun birikmesine yol açar ve daha sonra selüloza yayılır.
 2. Arka - hasta olan her onda biri kişide ortaya çıkar. Larenks ödemi ve sonuç olarak bir solunum ihlali ile komplike olabilir.
 3. Alt - nadirdir. Gelişimi, bir kural olarak, odontojenik bir neden ile ilişkilidir. Apse, palatin ve lingual bademcikler arasındaki üçüncü üçüncü palatal arkın arkasındaki selülozda bulunur.

Paratonsillar apse belirtileri

Paratonsillar apse durumunda, semptomlar angina tezahürlerine çok benzer. İlk uyarı işareti şiddetli boğaz ağrısıdır. Bununla birlikte, ağız açıldığında, yaralara benzeyen değişikliklerle şişmiş bir boğaz görürüz.

Paratonsillar apse semptomları genellikle aşağıdaki sırayla gelişir:

 • vücut ısısı keskin bir şekilde 38-39 ° C'ye yükselir;
 • yutma ile ilgili zorluklar;
 • boğaz ağrısı, bir kural olarak, tek taraflı (ancak bir apse bilateral gelişimi hariç);
 • Yutulduğunda, kulağa, dişlere veya boğazın ağrılı olduğu boyun ortasına ağrı verilebilir;
 • Ağzınızı açmaya çalıştığınızda ağrı keskin bir şekilde artar;
 • çiğneme kaslarının spazmları nedeniyle ağzınızı tamamen açmak imkansızdır;
 • zayıflık, kaslarda ağrı;
 • Tedavinin yokluğunda hastanın durumu hızla bozulur, mikrobiyal zehirlenme belirtileri vardır: baş ağrısı,
 • mide bulantısı, baş dönmesi, ishal;
 • oksiput üzerindeki alt çene altında lenf düğümlerinin genişlemesi.

Paratonziller apse, tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlara yol açabilir - nefes darlığı, komşu organların enfeksiyonu, zatürre. Bu nedenle, tam olarak apse olduğunu gösteren işaretler görürseniz, acilen harekete geçmelisiniz.

Paratonsiller apsesi: fotoğraf

Bu hastalık göründüğü için, görüntülemek için detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

komplikasyonlar

Tipik peritonsiller apse için kurtarma biter, ancak yüksek virülans patojenik bitki örtüsü de ve bu tür Flegmonu parafaringealnogo alanı olarak ciddi komplikasyon gelişebilir vücudun savunmasını zayıflatarak, bu tür bozuklukları eşlik eder:

 • bedenin zehirlenmesi;
 • hasta güçlü salivasyon yaşar;
 • ağzın açılması zorluğu;
 • yüksek vücut ısısı;
 • Hastanın nefes alması zorlaşır ve pratik olarak yutmaz.

Özellikle tehlikeli olan, paralegiller apse ile ilgili aşağıdaki sonuçlara yol açan pürülanın pürülan mediastinite geçişidir:

 • tromboflebit;
 • servikal damarların kanaması;
 • septik süreçler;
 • bulaşıcı zehirli şok;
 • dokuların nekrozu.

Paratonsillar apse nasıl tedavi edilir

Paratonsillar apsenin evde tedavi edilemeyeceği anlaşılmalıdır. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan tüm ilaçlar etkisizdir. Apse olgunlaşsa ve irin akıntısının göründüğü gözükse bile - bu durumdan çok uzaktır. Patolojik pürülan içeriklerin çoğu, yumuşak dokuların derinliklerinde kalmıştır. Zamanla, patolojik mikroflora pürülan kitlelerin oluşumunu teşvik edecektir. Abse içindeki pili, kritik bir kütleye ulaşana kadar birikecek ve ikinci bir çıkış meydana gelecektir.

Semptomlara bağlı olarak, paratonsillar apse tedavisi üç ana yöntemle gerçekleştirilir:

 1. Kompleks tedavi, farklı tedavi yöntemlerinin yetkin bir kombinasyonuna dayanan en etkili tedavi yöntemidir.
 2. Konservatif tedavi - yerel ve genel eylem ilaçları, fizyoterapi prosedürleri kullanımı. İnflamatuar tonsillitin erken tespitinde etkilidir.
 3. Operatif tedavi, hasarlı dokuların çıkarılmasını içeren radikal bir tedavi yöntemidir.

Paratonzil apsesi tedavisi zamanında başlatılırsa, hastalığın prognozu olumludur. Aksi halde sepsis dahil daha ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Geleneksel tıp aynı zamanda apse tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır: bademcikler, papatya, okaliptüs soğanı ile durulama, buhar inhalasyonları yapma. Diyetin takip edilmesi de gereklidir. Hastaya sıcak ve sıvı yiyecekler yemek tavsiye edilir.

önleme

Hastalığın önlenmesi için temel, doktor için zamanında tedavi, kronik enfeksiyon odaklarının tedavisi, ağız ve burun boşluklarının sanitasyonu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, sertleştirme, beslenme ve egzersizdir. Erken tanı ve zamanında tedavi, tam ve hızlı iyileşme şansı verir.

Parathonsillar apse

Parathonsillar apse - Peripermaladik selüloz dokusunun akut pürülan enflamasyonu. Tek taraflı ağrı "yırtılma" karakteri, yutma, aşırı tükürük, çene kilitlenmesi, keskin nefes, zehirlenme sendromu ağırlaştırılmış - hastalığın ana belirtileri. Tanı anamnestik veri ve hasta şikayetleri, sonuçları pharyngoscope, laboratuvar ve soruşturmanın enstrümantal yöntemlerinin koleksiyon dayanmaktadır. abstsesstonzillektomiya - tedavi programı antibiyotik içeren, gerekirse ağız, apse drene antiseptik, cerrahi durulama.

Parathonsillar apse

"Paratonlesillar apse" terimi inflamasyonun son aşamasını belirtmek için kullanılır - pürülan kavitenin oluşumu. Eş anlamlı isimler - "flegmonous angina" ve "akut paratonsillit". Hastalık farenksin en şiddetli pürülan lezyonlarından biri olarak kabul edilir. Patolojinin% 80'inden fazlası kronik bademcik iltihabına karşı ortaya çıkar. Çoğu zaman 15 ila 35 yaşlarındaki kişilerde görülür. Erkek ve kadın temsilcileri aynı sıkıntıdan muzdariptir. Bu patoloji için mevsimsellik ile karakterize edilir - insidans geç sonbaharda ve erken ilkbaharda artar. % 10-15 oranında paratonillit tekrarlayan bir seyir kazanır, hastaların% 85-90'ında alevlenmeler yılda bir kereden daha sık görülür.

Paratonsillar apse nedenleri

Gelişimin ana nedeni patojen mikrofloranın palatine bademcikleri çevreleyen dokulara nüfuz etmesidir. Paratonzil apsesi nadiren bağımsız bir hastalık olarak teşhis edilir. Başlangıç ​​faktörleri şunlardır:

 • Farinksin bakteriyel lezyonları. Peripermarental doku apselerinin çoğunluğu akut bademcik iltihabının bir komplikasyonu veya kronik bademcik iltihabı, daha az sıklıkla akut farenjit olarak ortaya çıkar.
 • Diş patolojisi Bazı hastalarda, hastalığın odontojenik kökenlidir - üst azı dişleri çürük neden, apse alveoler işlemleri, kronik dişeti iltihabı ve diğerleri olur.
 • Travmatik yaralanma. Nadir durumlarda, amigdalanın bitişiğindeki dokularda bir apse oluşumu, bu bölgenin mukoza zarının yaralarının enfeksiyonundan sonra meydana gelir.

patojenlerin rolü genellikle, Streptococcus pyogenes hareket, Staphylococcus aureus daha nadir - Escherichia coli, Haemophilus influenzae, pnömokoklar ve farklı Klebsiella, Candida ve mantar. hastalığı riskini artıran faktörler genel ve yerel hipotermi, toplam vücut savunmasının azalma, bademcik ve yutak, sigaranın anomaliyi sayılabilir.

patogenez

Çoğu durumda paratonlesillar apse, tonsillit formlarından birinin seyrini karmaşıklaştırır. Apse oluşumu en lokalizasyonu kronik anjinadır aktif sürecine katılan bademcik ve varlığı Weber bezlerin üst kısmında daha derin kript varlığında katkıda bulunur. bademcik iltihabı kurşun sık alevlenmeler kript ve damak kemerlerin ağızlarının bölgesinde oluşumunu yara göre - kapsül bademcikler füzyon vardır. Sonuç olarak, kırık drenaj patolojik kütleleri gibi, lif, enfeksiyöz sürecinin aktif mikroflora üretimi ve dağıtımı için koşullar. odontojenik kökenli hastalıkları patojenik mikroflora okolomindalikovye lenf akışı ile birlikte kumaş içerisine nüfuz etmektedir. Bu durumda bademciklerin yenilgisi mevcut olmayabilir. Travmatik paratonzillit direkt olarak derin temas ile dokuya bozulmuş mukoza bütünlüğü ve ağız boşluğundan infeksiyöz ajanların nüfuz bir sonucudur.

sınıflandırma

Orofarenks kavitesindeki morfolojik değişikliklere bağlı olarak, paratonlar apsenin üç temel şekli ayırt edilir, bunlar da gelişiminin ardışık aşamalarıdır:

 • Ödemli. Enflamasyonun belirgin belirtileri olmaksızın peri-maksimal dokuların şişkinliği ile karakterizedir. Klinik semptomlar genellikle yoktur. Gelişimin bu aşamasında, hastalık nadiren tanımlanır.
 • Sızma. Hiperemi, lokal ateş ve ağrı sendromu ile kendini gösterir. Bu formdaki tanı olguların% 15-25'inde görülür.
 • Abscessed. İnfiltrasyon değişikliklerinin 4.-7. Gününde oluşur. Bu aşamada, masif dalgalı çıkıntı nedeniyle farinksin ciddi deformasyonu gözlenir.

Pürülan kavitenin lokalizasyonunu dikkate alarak, aşağıdaki patoloji formlarını ayırt etmek alışılmış bir durumdur:

 • Ön veya ön uç. Amigdala üzerinde bulunan, kapsül ile lingual (anterior) kemerin üst kısmı arasında bulunan dokulara verilen hasarla karakterize edilir. Hastalığın en yaygın varyantı vakaların% 75'inde görülür.
 • Arka. Bu seçenekle, faringeal (posterior) ark ile amigdalanın kenarı arasında, daha az sıklıkla, doğrudan kemerde abse oluşur. Prevalans, toplam hasta sayısının% 10-15'idir.
 • Aşağı. Bu durumda, etkilenen alan, amigdala alt tarafı ve farinksin yan duvarı ile sınırlıdır. Hastaların% 5-7'sinde görülür.
 • Dış veya yanal. Palatine tonsil ve faringeal duvarın lateral kenarı arasında bir apse oluşumu ile kendini gösterir. En nadir (% 5'e kadar) ve ciddi patoloji formu.

Paratonsillar apse belirtileri

Perimondalic fiberin yenilgisinin ilk belirtisi, yutulduğunda boğazda keskin bir tek taraflı ağrıdır. Sadece vakaların% 7-10'unda bilateral yenilgi not edilir. Patognomonik bir semptom olan tükürüğü yutmaya çalıştığınızda bile ağrı sendromu hızla kalıcı hale gelir, keskin bir şekilde artar. Yavaş yavaş, ağrı bir “yırtılma” karakteri kazanır, kulakta ve alt çenede bir ışınlama vardır. Eş zamanlı olarak, belirgin bir zehirlenme sendromu gelişir - ateş 38.0-38.5 ° C, genel halsizlik, ağrıyan baş ağrısı, uyku bozukluğu. Orta şiddette mandibular, anterior ve posterior servikal lenf nodu grupları. Refleks hipersalivasyonunun bir sonucu olarak ağzın köşesinden bir tükürük akışı vardır. Birçok hastada ağızlarından kokuşmuş koku var.

Daha ileri ilerleme, hastanın durumunun kötüleşmesine ve çiğneme kaslarının tonik spazmının ortaya çıkmasına neden olur. Bu semptom paratonsillar apse özelliğidir. Konuşmada değişiklikler var, burun. Sıvı gıda yutmaya çalıştığınızda, nazofarenks boşluğu larinkse girebilir. Ağrı sendromu başın dönmesiyle artar, hastanın onu lezyona doğru eğilmesini ve tüm vücutta dönmesini sağlayarak zorlar. Çoğu hasta baş aşağı eğik veya yara tarafında yatarken yarı oturuş pozisyonu alır.

3-6. Günde birçok hasta, apse boşluğunun kendiliğinden diseksiyonuna sahiptir. Klinik olarak, bu durum genel durumdaki ani bir iyileşme, vücut sıcaklığındaki bir azalma, trismusun ciddiyetinde hafif bir azalma ve tükürükte pürülan içeriklerin safsızlığının ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Uzun süreli veya karmaşık bir seyir ile, atılım 14-18. Pürülan kitlelerin yakın-faringeal boşluğa yayılmasıyla birlikte, apse açıklığı hiç oluşmayabilir, hastanın durumu giderek kötüleşmeye devam eder.

komplikasyonlar

En sık görülen komplikasyonlar arasında boyunda yaygın flegmon ve mediastinit yer alır. Onlar farinksin lateral duvarının perforasyonuna ve parafarengial boşluğun patolojik sürecine, pürülan kitlelerin mediastene veya kafatasının tabanına (nadiren) yayıldığı yerden gözlenir. Daha az yaygın olan, kavernöz sinüsün sepsis ve tromboflebitidir, bu da enfeksiyon amigdala damarları ve pterygoid venöz pleksustan serebral kan akışına girdiğinde ortaya çıkar. Benzer şekilde beyin, menenjit ve ensefalit apseleri gelişir. Aşırı tehlikeli bir komplikasyon, yakın-faringeal boşluğun kan damarlarının pürülan erimesi nedeniyle oluşan arınma kanamasıdır.

tanılama

Belirgin bir patognomonik klinik tablonun varlığına bağlı olarak, bir ön tanı konması zorluklara neden olmaz. Kulak burun boğaz uzmanını doğrulamak için genellikle anamnez ve faringoskopinin sonuçları yeterlidir. Tam tanılama programı şunları içerir:

 • Anamnez ve şikayetler toplanması. Çoğu zaman, apse akut spontan anjin tedavisinden 3-5 gün sonra veya hastalığın kronik formunun semptomlarının giderilmesinde oluşur. Doktor ayrıca, orofarenksin muhtemel travmalarına, ağız boşluğundaki enfeksiyon odaklarının varlığına da odaklanmaktadır.
 • Genel sınav Birçok hasta, başın ağrılı tarafa doğru zorlanması ile bir sağlık kurumuna gider. Boyun hareketliliği, bölgesel lenf nodu genişlemesi, ağız boşluğu ve ateşli vücut sıcaklığındaki düzensiz koku sınırlaması ortaya çıkar.
 • Pharyngoscope. En bilgilendirici tanı yöntemi. Hiperemik mukoza ile kaplı peripendritik dokunun dalgalı bir globüler çıkıntısının varlığını görsel olarak belirlemenizi sağlar. Çoğu zaman yüzeyinde küçük bir renk sarımsı renk bulunur - gelecek pürülan kitlelerin atılım bölgesi. Eğitim, boğaz asimetrisine - dilin sağlıklı tarafa yer değiştirmesi, palatine tonsil yer değiştirmesine neden olabilir. Apse lokalizasyonu patolojinin klinik formuna bağlıdır.
 • Laboratuvar testleri Genel kan testinde, nonspesifik inflamatuvar değişiklikler kaydedilmiştir - yüksek nötrofilik lökositoz (15.0 × 10 9 / L ve daha fazlası), ESR'de bir artış. Bakteri kültürü patojeni tanımlamak ve antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığını belirlemek için yapılır.
 • Görselleştirmenin donanım yöntemleri.Boyun ultrasonografisi, boyun BT'si, baş ve boyun yumuşak dokularının radyografileri ayırıcı tanıda, patolojik sürecin parafaringeal boşluğa, mediastene vb.

Patoloji difteri, kızıl ateş, tümör hastalıkları ve karotis arter anevrizması ile ayırt edilir. Difteri lehine, mukoza zarları üzerinde kirli bir gri kaplamanın varlığı, trism eksikliği ve Leffler'in çubuklarının tanka göre saptanması kanıtıdır. ekim. Kırmızı ateşle, küçük deri döküntüleri ortaya çıkar ve anamnez hasta bir kişiyle temas eder. Normal vücut ısısının veya küçük subfebril bir durumun korunması ile karakterize olan onkolojik lezyonlar için, şiddetli ağrı sendromunun yokluğu, semptomların yavaş gelişimi. Vasküler anevrizma varlığında, kalbin ritmi ile senkronize olan nabız, görsel olarak ve palpasyonla belirlenir.

Paratonsillar apse tedavisi

Ödem ve infiltrasyon aşamasında tedavi ana amacı, bir apse oluşumu ile, inflamatuar değişiklikleri azaltmak, boşluğu drenaj ve enfeksiyon odağını dezenfekte etmektir. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, tüm terapötik önlemler sadece bir hastanede gerçekleştirilmektedir. Tedavi planı şunları içerir:

 • İlaç tedavisi Tüm hastalara antibiyotik reçete edilir. Tercih edilen ilaçlar sefalosporinler II-III jenerasyonu, aminopenisilinler, linkozamidlerdir. Bakteriyel inokülasyon sonuçlarını aldıktan sonra, tedavi rejimi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak ayarlanır. Semptomatik tedavi olarak antipiretik, analjezik ve antiinflamatuar ilaçlar kullanılır ve bazen infüzyon tedavisi uygulanır. Ağız yıkamak için antiseptik solüsyonları kullanın.
 • Operatif müdahaleler. Oluşturulan apsenin varlığında parathonsillar apse açılır ve bölge anestezisi altında kavite boşaltılır. Tekrarlayan kronik anjina, tekrarlayan paratonzillit veya daha önceki tedavinin etkisizliği ile birlikte apse - vesillektomi uygulanmaktadır - abse, etkilenen palatin bademciklerinin alınmasıyla eş zamanlı olarak boşaltılmaktadır.

Prognoz ve önleme

Paratonsillar apsenin prognozu, tedaviye başlama zamanının ve antibiyotik tedavisinin etkinliğine bağlıdır. Yeterli tedavi ile, hastalığın sonucu olumludur - tam iyileşme 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. İntratorasik veya intrakraniyal komplikasyonlar varsa, tahmin tartışmalıdır. anjin, çürük dişler, kronik gingivitis rasyonel tedavisi, adenoid vejetasyonların ve diğer anomalilerin iltihabı, antibiyotik tedavisinin tam elbette pasaj: Önleme pürülan odaklarının zamanında alışma olduğunu.

Parathonsillar apse

Parathonsillar apse, palatin bademciyi çevreleyen dokularda bulunan irin dolu bir oyuktur. Pürülan kavite (apse), anjina veya kronik bademcik iltihabından sonra ortaya çıkan peri-glandüler dokunun iltihabının son evresinde gelişir.

içerik

Çoğu durumda, sadece bir taraf etkilenir, ancak iki taraflı bir paratonsillar apse de vardır.

şekil

Profesör V.D.'nin sınıflandırmasına odaklanmak. Dragomiretsky (lokalizasyon yerine), parathonsillar apse izole edilir:

 • Ön ve ön. Hiperemi, infiltrasyon ve supratonsillar boşluğun şişmesi ile karakterize en sık görülen tiptir. Sönmüş ön palatal ark, etkilenen taraftaki hafifçe değiştirilmiş bademciği aşağı ve ileri doğru iter.
 • Arka ve arka. Daha az sıklıkla ortaya çıkar. Bu tür, posterior palatal arkın belirgin bir şişmesi ve infiltrasyonu ile karakterizedir. Ödemi yumuşak damak ve gırtlakın vestibüler kısmına yaymak mümkündür. Etkilenen taraftaki bademcik öne doğru kayıyor, yutulduğunda acı oluyor.
 • Yan. Çok nadir görülür. Boyunun lateral yüzeyinde bu tip apse ile doku infiltrasyonu, servikal lenfadenit, submaksiller bölgede palpasyon, ağrı ile karakterizedir, trismus (çiğneme kaslarının tonik spazmı) vardır. Bademcik orta hatta uzanır, tüm paratonzil lifleri orta derecede infiltrasyon ile karakterizedir.
 • Aşağı. Nispeten nadirdir. Anterior palatal kemerin alt kısımdaki infiltrasyona bağlı olarak öne ve aşağıya doğru yer değiştirmesi ile karakterize edilir. Yutulduğunda şiddetli ağrı, ağzı açma ve etkilenen tarafta kulağa verme işleminde yoğunlaşma vardır. Ödem epiglotisin dil yüzeyine doğru hareket edebilir.

nedenleri

Parathonsillar apse, patojen mikrofloranın çevreleyen palatine tonsil dokusuna nüfuz etmesi sonucu gelişir. Bunun nedeni çoğu abseler Streptokok (çoğunlukla Streptococcus pyogenes, ancak bu patojen, onların derneklerinin diğer türler gibi stafilokok ve mantar Candida) bulunmaktadır. Hastalığın en şiddetli seyri anaerobik enfeksiyon ile gözlenir.

Peritonsiller apse sonucu yetersiz tedavi anjina (laküner, nezle ya da foliküler) veya şiddetli kronik bademcik bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. Patojen anjin tedavisi için kesintili kursundan paratonsillar bademcik dokusu nüfuz veya kronik tonsilit durumunda alt-soğutmaya maruz.

Tamamen uzaklaştırılmamış bademcikler (doku kalıntısı) ayrıca bir enfeksiyon kaynağı olarak da kullanılabilir.

Çevreleyen bademcik iltihabında enfeksiyon:

 • odontojenik olarak, yani çürük dişler patojenik mikroflora kaynağı olarak hizmet eder;
 • travma ve yabancı cismin mandelike dokuya girmesi nedeniyle;
 • Genel enfeksiyonlarda kan akışı ile (hematojen yol).

Parathonsillar apse şu varlığında ortaya çıkar:

 • kronik iltihaplı hastalıklar (sinüzit, sinüzit, vb.);
 • diabetes mellitus;
 • çeşitli bağışıklık bozuklukları;
 • sigara ve alkol bağımlılığı.

Yaş ayrıca apsenin gelişimini de etkilemektedir (gebe vücutta daha sık görülür, ancak zayıf bağışıklığı olan yaşlılarda daha hızlı gelişir) ve yaşam koşulları.

patogenez

Parathonsillar apse, paratonilil fiberin penetrasyonuna ve patojen mikrofloranın intermüsküler boşluğuna bağlı olarak paratonzillitin son aşamasında gelişir. Paratonzillitin başlangıç ​​evrelerinde yeterli tedavi olmayışı, bir apse oluşmasına yol açar (sınırlı çürüklük odakları olan dokuların pürülan erimesi aşaması).

Vnutrindilkovoy selülozda patojen esas olarak etkilenen palatine tonsilden gelir. En yaygın enfeksiyon kaynağı amigdalanın üst kutbudur, etrafı daha gevşek ve parathonsillar fiber ile patojenin girişine daha duyarlıdır.

Yumuşak damak kalınlığında çoğu insanda bulunan aksesuar lenfoid lob lakuna ile bağlanır. Amigdalanın üst kutbuyla iletişim kurduğu için enfeksiyonun yayılmasını teşvik eder. Ek olarak, tonsillektomi sırasında geride kalan ek lob (bademciklerin giderilmesi) bu alandaki apselerin gelişmesine yardımcı olan skarlarla çevrilidir.

Kronik bademcik iltihabında, Weber'in mukus bezleri, iltihaplanma sürecine katılarak, paratonsiller bölgede enfeksiyonun yayılmasına katkıda bulunur.

Enfeksiyonun yolu odontojenik enfeksiyon yayılması çürük dişin lenfatik damarları aracılığıyla gerçekleşir By bademcikleri etkilemeden dokuya direkt olarak paratonsillar (genellikle alt çene arka dişler olduğunu).

semptomlar

Parathonsillar apse, boğazda keskin, genellikle tek taraflı ağrı ile başlar. Başlangıçta yutulduğunda hissedilir ve kalıcı hale gelir. Dişte veya kulakta ışınlanabilir.
Ortak belirtiler birleştirilir:

 • zayıflık, baş ağrısı ve kas ağrıları hissi ile birlikte vücudun genel zehirlenmesi;
 • titreme ve yüksek ateş, 39-40 ° C'ye ulaşan;
 • uyku bozuklukları.

Paratonlesillar apsenin spesifik semptomları şunlardır:

 • çiğneme kaslarının trismusu değişen derecelerde kendini gösterir, çünkü hastanın ağzını açamama ve normalde yememesi;
 • boğazda bir koma hissi ve yutma güçlüğü;
 • submaksiler ve servikal lenf nodlarının tek taraflı (daha sık) veya bilateral genişlemesi;
 • fonasyon ihlali (burun sesi);
 • ağızdan gelen hoş olmayan koku;
 • başını döndürürken veya eğerken ağrı;
 • Başın zorla pozisyonu (ağrılı ve öne eğik).

Parathonsillar apse, çocuklarda daha sık görülen nefes darlığı ile birlikte olabilir.

Tüm semptomların çökmesine yol açan olası kendi kendine apsesi.

tanılama

Hastalığın teşhisi şu şekildedir:

 • hasta şikayetlerinin analizi;
 • genel denetim;
 • faringoskopi ve laringoskopi verileri.

Hastalığın anamnezini incelerken, yakın gelecekte olup olmadığı belirtilir:

 • Her tip bademciklerdeki akut iltihaplanma, çoğu durumda yüksek sıcaklıkta (39-40 ° C);
 • Kronik bademcik iltihabı, sıcaklıkta hafif bir artış ile karakterize edilir (37.5 ° C'ye kadar).
 • Önceki bir hastalığın tedavisi hakkında bilgi;
 • paratonsillar apsenin karakteristik özelliklerinin varlığı;
 • bozulma meydana geldiğinde.

Trismiyoskopi genellikle trism varlığı nedeniyle zordur. Çoğu zaman faringoskopik resim şunları içerir:

 • yumuşak damak asimetrisi;
 • amigdala'nın etkilenen taraftan orta çizgiye doğru şişkin bir alanın oluşumu ile birlikte, irin görülebilen mukozadan geçmesi.

Apsenin oluştuğu yoğunlaşmış alan yer alabilir:

 • Posterior palatal ark bölgesinde. Bu durumda şişmesi ve şişmesi gözlenir.
 • Amygdala'nın altında. Dolaylı laringoskopi ile ortaya çıkan karakteristik bir işaret, amigdala'nın şişmiş alt kutbu ve anterior palatal arkın şişmiş alt kısmıdır. Dilin lezyonun kenarından şişmesi ve ödemin epiglottun dil yüzeyine yayılması (larinkse girişin engellenmesi riski).
 • Bademcikler dışında. Etkilenen taraftaki amigdalanın hafifçe şişmesi ve çevre dokuların şişmesi farklıdır. Kollateral ödem gelişimi ile (enfeksiyonun odağına yakın olarak gelişir), laringeal mukozanın artan reaktivitesi boğulma riski oluşturur.

Bir apsenin lateral düzeninde komplikasyon gelişiminde şüphe
Bilgisayarlı tomografi ve boyun ultrasonu.

tedavi

Paratonsillar apsede hastanede yatış belirtilir. Tedavi, cerrahi yöntemleri ve müteakip konservatif tedaviyi içerir.

Cerrahi yöntemler şunlardır:

 • paratonlesil apsesinin açılması (insizyon veya insizyon) veya delinmesi;
 • bilateral tonsillektomi (tonsillektomi).

Püyün daha sonra emilmesi ile delinme genellikle etkisizdir, bu nedenle tanı için daha sık kullanılır.

büyük çıkıntının alanlarında lokal anestezi altında İnsizyon ve (ön yay etkilenen tarafı yukarı gelecek şekilde bir alt kenarından) dikey birleşme bunların yokluğu ve yatay hat (dilin taban ve yumuşak damak sağlıklı tarafının alt kenarına geçer). Bu yerde apsenin spontan diseksiyonu en sık gözlenmektedir.

Paratonsillar apse açma tekniği şunları içerir:

 • neşter ile dokular önden arkaya insizyon 1.5-2 cm derinliğinde ve 2-3 cm uzunluğundadır;
 • Hartmann forsepsinin oluşturulmuş boşluğuna giriş;
 • Apse boşluğunda köprü oluşumunu engellemek için 4 cm'ye kadar olan yara genişlemesi.

Abse'yi Hartmann'ın forsepsi ile veya anterolateral fossa anterolateral fossada apse açmak için kullanılan özel olarak geliştirilmiş bir Schneider aletiyle açmak mümkündür.

Arka yerelleştirme ülser kesi altta 0.5-1 cm derinliğe büyük çıkıntısı arka bademcik alanında yapıldığında - Aynı derinliğe ön yay alt kısmında.

Lateral veya eksternal apse açmak zordur, bu bölgede nadiren spontan atılım meydana gelir, bu lokalizasyon ile apseesillektomi gösterilir.

Abseescillectomy endikasyonları da şunlardır:

 • apse sonrası gelişme yok;
 • başlangıç ​​komplikasyonları;
 • sık tekrarlanan tonsillit veya paratonsiller apseler.

Ameliyat sonrası dönemde atanır:

 • antibakteriyel ve anti-ödem tedavileri, anestetik ve antipiretik ilaçlar kullanmak mümkündür;
 • Antiseptik solüsyonlarla durulama.

Enflamasyonu durdurmak aşamasında, UHF tedavisi ve çeşitli termal prosedürler mümkündür.

Olası komplikasyonlar

Apse ve zamansız bir tedavinin gelişmesi provoke edebilir:

 • Flegmon (yumuşak dokuların iltihaplı iltihabı). Pusun dağılımı, fasya (bağ dokusu septumları) ile ayrılan tamamen kapalı interfasyal alanların kasları arasında bu alandaki varlığıyla kolaylaştırılır.
 • Mediastinit, içinde plevral boşluklar arasındaki boşluk iltihabı gelişir.
 • Enfeksiyonun vücutta hematojen olarak yayıldığı Sepsis.
 • Enflamasyonun larinks dokusuna yayıldığı zaman larinksin akut stenozu. Boğulma mümkündür.

Bu komplikasyonların zamansız bakım ile her biri ölümcül bir sonuçla sonuçlanabilir.

önleme

Önleyici tedbirler dayanmaktadır:

 • bağışıklığın güçlendirilmesi (genel ve yerel);
 • Mayıs-Haziran aylarında yapılması arzu edilen burun ve boğazın kronik hastalıklarının tedavisi;
 • anjina kullanımı ve tam tedavi süresi (en az 7 gün) anjina. Paratonil apsenin gelişmesi, sigara içen ve içen kişilerde daha yaygın olduğu için, sağlıklı bir yaşam tarzının sürmesi ve zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi tavsiye edilir.

İmmün yetmezlik durumları ile, düzenli düzeltmeleri gereklidir.

Doktora kayıt: +7 (499) 116-79-45

Paratonziller veya sirkum apse yakın-modalin selülozunda lokalizasyon ile akut enflamatuar bir süreçtir. Diğer isimler phlegmous anjina, paratonzillittir. Esas olarak anjina veya kronik bademcik iltihabının yayılmasının bir sonucudur.

İşlem tek taraflı veya iki taraflı olabilir.

Balgam boğaz ağrısı nedenleri

 1. Yakın meandinal fiberdeki enflamasyon, stafilokok, streptokok ve diğer bazı enfeksiyonların içine girmesiyle ortaya çıkar. Patojenik ajanlar ya dokularda lokalize foliküllerin bademciklerinde ya da derinlikte bulunan ve bademcik kapsülüne ulaşan lakunalardan oluşan lacunaslara nüfuz eder. Çoğu zaman, patojenik mikroplar çevre dokuya tonikojen bir yolla nüfuz eder, yani. amigdala'nın üst kutbuna göre. Bunun nedeni, bu kısımda kıvrılmış derin lakunanın, selülozun artan gevşeklik (diğer alanlara kıyasla) ile karakterize olması ve kapsülün kalınlığının önemsiz olmasıdır.
 2. Travmaya bağlı farinksin bütünlüğünün ihlali sonucu bir apse gelişebilir.
 3. Kışkırtıcı bir faktör, aynı zamanda, akıntılı dişlerin etrafındaki diş etlerinin dokularında bir iltihaplanma süreci ve aynı zamanda bilgelik dişinin normal erüpsiyonunun ihlali olan perikoronarit de olabilir.
 4. Belli sebeplerden dolayı vücudun savunmasının zayıflamasıyla önemli bir rol oynar: stres; hipotermi; metabolik bozukluklar; transfer edilen hastalıklar; bazı ilaçların alınması.

Hastalık türleri

Lokasyona bağlı olarak, çeşitli paratonzilit tiplerini ayırt etmek yaygındır:

 1. Birinci çeşitle iltihaplanma süreci, dil-lingula ve amigdalanın üst kutbu arasında lokalize edilir. Hastalığın bu formu en yaygın olanıdır, ki bu da amigdalanın üst kısmının karakteristik özelliğinden kaynaklanır: yetersiz drenajı. Aynı zamanda, etkilenen tarafta, ödemli gökyüzü ileriye doğru uzanır. Hastalığın başlangıcından beş gün sonra, dilin ve dilin kemerinin yüzeyinde, sarımsı renkli yükselmeler şeklinde inflamasyonun odaklandığı görülür. Bu noktada, apse kendini açmak eğilimindedir.
 2. Posterior formda inflamasyon, farengeal ark ve amigdala arasında lokalizedir. Bu düzenleme ağız açıldığında sorun yaratmaz - bu nokta tanı için çok önemlidir. Apsenin posterior lokalizasyonu ile enflamatuar süreç sıklıkla larinkse dönüşür, bu da lümeninde belirgin bir daralmaya ve solunum zorluğuna yol açar.
 3. Alt form, amigdalanın alt kutbunda bir enflamatuar sürecin varlığı ile karakterize edilir. Bu çeşitlilik, bilgelik dişlerinin, çürüklerin, diğer bazı diş hastalıklarının yanlış bir şekilde patlamasına bağlı olarak gelişebilir.
 4. Bazı sınıflandırmalarda, paratonsillar apsenin bir dış varyantı da izole edilir, burada iltihap bademcikler dışındaki alanı kapsar. Bu form nadirdir.

Paratonsillar apse belirtileri

Bu hastalığın özü, gevşek liflerin takviyesi ve bademcikler etrafında bir apsenin gelişmesidir. Süreç şu şekilde gelişir:

Angina, akut bademcik iltihabına eşlik ederek, bademcikler üzerinde bademcik oluşumuna yol açarak, pürülan salgının dışarı akışını ve enfeksiyonun mandibula yakın bölgeye girmesini önler. Gevşek lif iltihaplanmaya başlar, kılcal damarlar kanla doldurulur ve genleşir, mukoza zarında belirgin bir şişme vardır.

Aynı sıklıkta paratonzillit hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür (çocuklukta daha sık görülen bademcik iltihabından farklı olarak).

Klinik tablo, apse oluşumu başlangıcından 2-8 gün önce ortaya çıkar. Hastanın durumu yavaş yavaş kötüleşir:

 • tek taraflı ağrıları boğazda görülür;
 • Ağrılı duyular yutma ile artar;

Bu iki işaret, hastalığın ilk belirtileridir.

Apse geliştiğinde başka belirtiler de vardır:

 • peritonsillar bölgede kalıcı olan ağrı;
 • genel halsizlik;
 • ateş;
 • baş ağrısı;
 • uyku bozukluğu;
 • fonasyon ihlali;
 • lezyonun kenarında kulakta ağrı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • dilin şişmesi;
 • titreme;
 • vücut ısısında 39-40 dereceye kadar artış;
 • kötü nefesin varlığı;
 • trism (çiğneme kaslarının tonik spazmı);
 • gökyüzünün şişkinlik ve kızarması ve bademcikler bölgesi, giderek ödemin bademciği örtmeye başladığı ve dilin ters yönde "yer değiştirdiği" gerçeğine yol açar.

Paratonsillar apsesi olan ağrı sendromundan bahsetmişken, anjinada ağrıdan bazı farklılıklar olduğu belirtilmelidir:

 • daha akut;
 • sakin bir durumda gözlenen;
 • en ufak bir hareketle çoğalır;
 • Dişlerde veya kulakta ışınlar.

Sonuç olarak, hasta ağzını açamaz, başını hareketsiz tutmaya çalışır, etkilenen tarafa hafifçe eğilir. Yemek yapmak çok zor veya imkansızdır.

Paratonsillar apse tedavisi

Paratonzillit tedavisi üç ana yöntemle gerçekleştirilmektedir.

 • tutucu;
 • cerrahi;
 • kompleksi.

Konservatif tedavi, hastalığın ilk aşamasında etkilidir. İki türe ayrılmıştır:

Genel tedavi sürecinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Antibakteriyel ajanlar. Araştırma sırasında tetrasiklin ve aminoglikozit antibiyotik kullanımının paratonzil apsesi tedavisinde etkili olmadığı ortaya çıkmıştır. Gram-negatif ve gram-pozitif mikroorganizmalar üzerinde geniş bir spektrumda antibakteriyel etkiye sahip korumasız veya korumalı amoksilin-klavulanatın amoksisilin uygulanması tavsiye edilir.
 2. Makrolidler önceki tedavinin bir sonucu olarak etkisiz olarak kullanılır.
 3. Alternatif antibakteriyel ajanlar ikinci veya üçüncü jenerasyonun sefalosporindir.
 4. Genel tedavi ayrıca aşağıdaki önlemleri içerir: anestezi tedavisi; hiposensitize edici terapi; vitamin alımı; immünostimulanların kullanımı.

Lokal terapi, aşağıdaki prosedürlerden oluşur:

 • antiseptik çözümlerin kullanımı ile gargara;
 • yerel antibakteriyel ilaçların kullanımı.

Geniş bir yelpazede etkileri olan yaygın olarak kullanılan ilaç bioparoks (fusafungin). Enfeksiyonun odak noktasında farenksın mukoza zarındaki patojen mikrofloranın çoğalmasını durdurur. aman

Temsilcinin çift eylemi var:

Hastalık ikinci aşamaya geçtiğinde (yani, bir apse zaten oluştuğunda) konservatif yöntemler yeterli değildir: cerrahi tedavi yöntemleri de kullanılmalıdır. Bunlar iki gruba ayrılır:

Palyatif yöntemler şunlardır:

 • paratonlesillar apsenin delinmesi ve ardından pürülan infiltratın emilmesi;
 • Bir insizyon ile apse açılması (insizyon).

Otopsinin her durumda apsenin boşalmasına ve hastanın iyileşmesine yol açmayacağı belirtilmelidir. Bazen bir delik, yarayı genişletme ihtiyacına yol açan bir pürülan eksüda veya fibrin ile birbirine yapışabilir. Boşluğun drenajı 2-5 gün sürebilir.

Radikal tedavi şekli bilateral tonsillektomidir. Apse boşluğunun drenajı ile birlikte, amndalada lokalize olan enfeksiyöz odaklanmayı ortadan kaldırmak ve bu da peri-nullinal fiberde bir apse oluşumunun nedenini mümkün kılar.

Olası komplikasyonlar

Bazı durumlarda komplikasyonlar meydana gelebilir. Çoğu durumda - temelde zayıflamış bağışıklıkla - apse gelişmesine yol açar yakın hipofarengeal boşluk flegmonu. Bunun nedeni, etkilenen dokudan patojenik bakterilerin, yutak-farenjiyal bölgeye, farinksin üst çukuruna nüfuz etmesidir.

Bir flegmon göründüğünde, hastanın durumu bozulmaya başlar:

 • keskin bir şekilde vücut ısısını artırır;
 • Vücudun genel zehirlenmesi vardır;
 • hastanın ağzını açması zordur;
 • bol tükürük var;
 • ağız boşluğundan gelen bir kokulu koku vardır;
 • şişlik ve ağrı nedeniyle yutma neredeyse imkansızdır;
 • nefes almak da zordur.

Flegmon, pürülan mediastinite gidebilir veya başka komplikasyonlara neden olabilir:

 • büyük servikal damarlardan kanama;
 • anjin Ludwig;
 • tromboflebit;
 • doku nekrozu;
 • juguler (internal) ven trombozu;
 • septik olayların ortaya çıkışı;
 • bulaşıcı zehirli şok.

Önleyici tedbirler

1. Ana önleyici tedbir, altta yatan patolojinin doğru tedavisidir.

2. Bireysel profilaksi, vücudun savunmasını güçlendirmek ve direnç ve enfeksiyöz etkilerini arttırmak için alınan önlemlerden oluşur. Mükemmel yardım:

 • genel ve yerel sertleşme;
 • su ve hava prosedürleri;
 • spor yapmak;
 • UV ışıması.

3. Ağız boşluğunun ve burnunun sanitasyonu, enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bu, patojenik mikrofloranın yayılmasına elverişli çürük dişler, lenf bezleri, kronik gingivitis ve diğer patolojik durumların zamanında tedavi için gerekli olan olumsuz faktörlerin bir dizi arka plan üzerinde harekete geçirir.

4. Kamu önleme tedbirleri şunları içerir:

 • yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi;
 • sıhhi ve hijyenik normların gözetimi;
 • ekolojik durumun iyileştirilmesi.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.

Çocuklarda bezlerin çıkarılması

Dışarıdan gelen patojenik mikroorganizmalar insan nazofarenksinde inflamatuar süreçlere yol açar. Özellikle de, olgunlaşmamış organizmanın virüsler ve bakteriler tarafından tam anlamıyla bombalandığı çocukluk döneminde böyle bir durum söz konusudur.