Loading

Boğazın yutulmasını ve bu duygudan nasıl kurtulacağını engelleyen nedir?

Hastalar çoğu zaman, boğazdaki hoş olmayan hislerle ilgili doktora şikayette bulunurlar ve bir şey yutmaları engellendiğini iddia ederler. Tabii ki, fenomen nadir değildir, ancak çok azı böyle durumlarda doğru davranmayı bilir.

Her şeyden önce, boğazdaki rahatsızlığın gerçek nedenini ve hastalığın etiyolojisi hakkındaki mevcut bilgilere dayanarak, spesifik bir tedavi yöntemi önermek önemlidir. Boğazdaki "koma" dan kurtulmak, aşağıdaki malzemede tartışılacaktır.

Rahatsızlık ve olası hastalıkların nedenleri

Yutma sırasında rahatsızlık farklı nedenlerden kaynaklanabilir

Boğazda "koma" hissi, hastaya büyük rahatsızlık veren ve hatta normal yaşamalarını önleyen son derece tatsız bir fenomendir. Genellikle yutulduğunda bir şeyin boğazda sıkıntıya neden olduğu duygusu artmaktadır. Aslında, bu patoloji hakkında gizemli bir şey yoktur.

Bu tür rahatsızlıkların açıklanması oldukça basittir. Başlıca nedeni boğaz dokusunun tümünde veya bir kısmında bir artıştır. Artışın nedenine bağlı olarak, bir tedavi yöntemi reçete edilir. Görünüşünün nedenini ortadan kaldırırsanız, boğazdaki "koma" dan tamamen kurtulabileceğiniz anlaşılmalıdır. Diğer durumlarda, mücadele sadece geçici olarak yönlendirilecek ve hoş olmayan semptomların her zaman etkili bir şekilde ortadan kaldırılmasına yol açmayacaktır.

Göz önünde bulundurduğumuz patolojinin olası etiyolojisine dönersek, çoğu zaman boğazda bir "koma" hissine neden olan aşağıdaki hastalıkları ayırt etmek gerekir:

 • KBB-karakterinin herhangi bir enfeksiyöz hastalığı, nazofarenksin (boğaz ağrısı, grip, soğuk, vb.) alanını etkileyen bir yol
 • vücutta iyot eksikliği veya işlev bozukluğu olan organın neden olduğu tiroid bezi sorunları
 • gastrointestinal sistemin (yakın organların yanı sıra) işleyişinde veya omurga yapısında bozukluklar
 • Boğazın sinir sisteminde bozukluklara neden olan stresli olaylar
 • Nazofarenkseki neoplazmların görünümü (tümörler, fibrozis vb.)
 • Boğaz bölgesinde doku yapıları apselerinin gelişimi

Boğazda bir "koma" nın ortaya çıkması için yukarıda belirtilen nedenlere ek olarak, benzer bir olgu, yabancı bir cismin nazofarenks içine alınması veya aşırı yeme sonucunda da ortaya çıkabilir.

Bu gibi durumlarda, kural olarak, patolojinin tedavisi gerekli değildir çünkü kendi başına "çözündürme" yeteneğine sahiptir. Her halükarda, boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir his olduğunda, hızlı ve maksimum bir garanti ile sorunun nedenini belirleyebilecek ve daha sonra doğru ve etkili bir tedavi yöntemi öneren bir doktora gitmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Tehlikeli semptomlar veya doktora ihtiyaç duyduğunuzda

Boğazdaki topak ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.

Boğazdaki bir "koma" nın göreceli tehlikelerine rağmen, böyle bir patoloji bir kişiyi etkileyen oldukça ciddi hastalıkları gösterebilir. Böyle bir durumun izdüşümünde, boğazda bir rahatsızlığın yapılmayacağı dikkate alınmalıdır.

Bu nedenle, kendi kendine veya bir hastaya başka bir semptomatolojinin tanınması, nahoş bir "yumru" nun yanı sıra, klinikte tedavi ertelenmemelidir. En tehlikeli belirtiler şunlardır:

 • Boğazda "Com" sadece yutkunmayı engellemez, ancak gün boyunca veya gece boyunca hissedilir.
 • "Topak" bölgesinde yanma, ağrı veya başka türlü rahatsızlık var
 • işte kötüleşme ya da solunum sistemi kısmi bozukluğu vardı
 • Solunduğunda veya solunduğunda, hasta vücudun diğer bölgelerine ağrı vererek hisseder.
 • Boğazda rahatsızlık hissi, çoğu zaman su tarafından yok edilmeyen güçlü bir kuru ağızla desteklenir.
 • Patolojiye baş ağrısı, yüksek ateş, hastanın ateşli durumu ve benzer fenomen eşlik eder.

Yukarıda sunulan semptomun sadece tatsız değil aynı zamanda tehlikeli, en azından potansiyel olarak tehlikeli olduğunu anlamak gereklidir.

Görmezden gelmek son derece ciddi hastalıkların ve hatta ölümün gelişmesine neden olabilir.

Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bu belirtiler ortaya çıktığında, hemen doktora gitmeli ve ona sorunun özünü detaylı olarak anlatmalısınız.

ilaç

İlaç boğaz muayenesi hekim tarafından reçete edilir

Boğazdaki "koma" dan kurtulma tedavisinin organizasyonu, her hastanın patolojisinin bireysel özellikleri dikkate alınarak gerçekleştirilir, çünkü hoş olmayan semptomun kendisinin değil, görünüşünün nedenini etkili bir şekilde etkilemek gerekir.

Buna rağmen, bu tür durumlarda tedavinin genel özü oldukça benzerdir ve aşağıdaki eylem algoritmasının uygulanmasını temsil eder:

 • Hastanın rahat ortam koşullarının (sıcaklık, nem vb.) Organizasyonu ve yenilebilir, ekşi, çok sıcak ve soğuk yiyecek tüketimini içermeyen özel bir diyet.
 • Boğazda rahatsızlığa neden olan nedeni ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi organizasyonu.
 • Geleneksel tıbbın ilaç ve yöntemlerini kullanarak, hoş olmayan belirtilerin, yani boğazda "koma" nın ortadan kaldırılması.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi ve tam iyileşmede önleyici tedbirlerin uygulanması.

bu aynı nedenlerle çok sayıda, en neyi nasıl boğazında "yumru" kurtulacak odaklanalım çünkü Yani rahatsızlık nedeni kurtulmak amaçlı ilaç tedavisi nasıl başa rasyonel değildir.

Faydalı video - Neden boğazda bir koma hissi var:

Yani, bu amaç için ilaçların ana listesi şudur:

 • boğaz dokularından inflamasyonu hafifletmeye yönelik ilaçlar
 • boğaz dokularından ödem kaldırmayı amaçlayan
 • lokal nazofaringeal korumanın güçlendirilmesine yardımcı olan ilaçlar
 • anti-enflamatuar, anti-ödem, anti-enfektif ve sedatif özellikleri olan ilaçları durulayın

Boğazda "koma" hissine neden olan belirli nedenlerin tedavisi yöntemleri hakkında bilgi özetleyerek, aşağıdakileri ayırt edebiliriz:

 • ENT karakterinin hastalıklarında, anti-enflamatuar, anti-enfektif ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar kullanılır.
 • sinir bozuklukları ile - patolojinin stres bileşeninin ortadan kaldırılması ve sedatif ilaçların kullanımı
 • Boğazda neoplazmlar veya apseler varlığında - onlardan kurtulmanın tıbbi veya cerrahi yöntemleri
 • gastrointestinal sistem veya yakın organlarla ilgili problemler - ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi yöntemleri
 • tiroid bezi disfonksiyonu - ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi yöntemleri
 • omurganın işleyişinde bir ihlal varsa - uygun rehabilitasyon teknikleri

Belirli bir hasta için doğru tedavi yöntemini kesin olarak belirleyebilir, yalnızca gerekli hekime sahip olabilir, çünkü gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olan kişidir. Yanlış organize edilmiş tedavinin bazen tamamen yokluğuna eşit olduğunu veya hatta hastanın iyiden daha fazla zarar görmesine neden olduğunu unutmayınız.

Geleneksel terapi yöntemleri

Boğaz durulama - boğaz hastalıklarının daha etkili tedavisi

Boğazda "koma" dan kurtulmak için halk yöntemleri hem semptomatolojinin kendisinin ortadan kaldırılması hem de buna neden olan sebepten dolayı uygulanabilir. Bununla birlikte, bu tür bir tedavi uygun doktor tarafından uygun ve onaylanmış olmalıdır. Aksi takdirde, tedavinin olumlu bir etkisi yerine, olumsuz bir sonuç alabilirsiniz.

Halk ilaçları ile tedavi düzenleyerek, bunun aşağıdakilerden emin olmak önemlidir:

İnternette okuduğunuz takdirde, bu ya da bu terapi yönteminin etkinliği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunu yaptıkça, kaynağımız geleneksel tıbbın en iyi yöntemlerini, boğazdaki "koma" dan en kısa zamanda, doğal olarak, bu semptomatolojinin nedeninin uygun ilaç tedavisi ile kurtulmasına yardımcı oldu.

Yani, aşağıdaki halk ilaçları boğazda rahatsızlıktan kurtulmak için en etkilidir:

 • ENT karakteriyle, sistematik durulama ve bazı bitkisel şifrelerin kabulü yardımcı olacaktır. Durulamalar bir bardak su ile bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı soda karışımı ile gerçekleştirilir. Gargara, günde 3-5 kez ve yemekten sonra her zaman gereklidir. Bitkisel kaynatma arasında en etkili etki bir çorba kaşığı papatya ve bir bardak kaynar su ile doldurulmuş bir kadife çiçeği çorbası karışımıdır. Bu ilacı günde üç kez 100 gram almanız ya da durulamak için kullanmanız gerekir (günde 3-5 kez).
 • Tiroid bezi ile ilgili sorunlar çok iyi yardım çayları, şifalı otlar veya onların decoctions ilavesi ile demlenmiş. Bu tür bitkiler arasında en etkili olanları kırlangıçotu ve kekiktir. İçeceği fazla sıcak olmamasına rağmen, 20-30 gram kaynatma yapabilecek kadar bir fincan çay için. Çayın optimal tedavisi, tedavi süresince günde 4-6 kez bir iyileştirici içecek benimsenmesi olacaktır.
 • Sinir bozuklukları ile, halk tedavisi için en uygun seçim, yatıştırıcı (yatıştırıcı) bitkisel şifaların kullanılması olacaktır. Sedatif etkisi şu gibi otlar ile donatılır: St. John's wort, papatya, pelin, nane ve civanperçemi. Onların soğurmaları saf formda (günde üç kez 50-100 gram) ve örneğin çay ile seyreltilerek (günde 5-7 kez günde 20 gram) tüketilebilir.
 • Diğer durumlarda, boğazda "koma" duygusunu kışkırtarak, anti-enflamatuar ve sedatif özelliklere sahip bitkisel tuzlardan yapılan popüler durulama solüsyonları yardımcı olabilir. Bunlar arasında en etkili olanı okaliptüsün kaynatılmasıdır. Bir bitkinin iki çorba kaşığı bir litre kaynar su ile dökülerek ve 2-3 saat bekletilerek hazırlanabilir. Gargaralar günde 3-5 kez yapılmalıdır.

Halk tedavisi yöntemlerinin sadece ilaç tedavisinin ana seyri için bir yardım olduğunu ve boğazda rahatsızlıktan bağımsız olarak rahatlayamayacağını unutmayın. Bundan sonra, halk terapisini boğazdaki "koma" dan kurtulmanın temel yöntemlerine sokmayın, aksi takdirde sadece hastalığı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesine de izin verir.

Genel olarak, boğazda bu tür rahatsızlıklardan kurtulmak çok problemli değildir. Tedavinin organizasyonunda ana şey - yukarıda verilen bilgilere dayanmaktadır. Hastalıkların tedavisinde iyi şanslar!

Bir şey boğazın yutulmasını önler: rahatsızlık nedenleri ve gerekli incelemeler

Tükürük yutulduğunda hoş olmayan duyumlar, kulak burun boğaz profilinin sık görülen bir durumudur. Tıbbi pratiğin gösterdiği gibi, yaklaşık olarak hastaların% 15'inde gelişir.

Sadece patolojik faktörlerle ilgili. Bununla birlikte, ömür boyu en az bir kez, bu tür rahatsızlıklar yaşadı. Sonuç olarak, fenomenin (psikosomatik) ve fenomenin ortaya çıkışının patolojik faktörleri hakkında konuşabiliriz.

Hastalığa neden olan nedenler çoktur. Onlar nedir ve onlar hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Patolojik faktörler

Tüm hastalığa neden olan olaylar 3 ana kategoriye ayrılabilir:

 1. İlki bulaşıcı olmayan nedenlerle ilgilidir. Bu ve endokrin ve gastroenterolojik ve alerjik reaksiyonlar.
 2. Enfeksiyon faktörleri. Ana bölümlerdeki orofarenks ve alt solunum yollarının temel patolojileri ile tanımlanır. Bu diğerleri arasında larenjit, bademcik iltihabı, farenjit, kandidiyaz ve diğer bazı hastalıkları içerir.
 3. Önceki gruplarda yer almayan diğer patolojik nedenler.

Boğazla neyin karışabileceğinin nedenleri, enfeksiyöz olmayan bir yapının altı ana patolojisini içerir. Her bir ihtiyaç ayrı olarak anlamak.

Tiroid bezinin guatr

Tiroid bezinin diffüz veya nodal aşırı büyümesidir. Tıbbi uygulamada da görüldüğü gibi, benzer bir durum klinik vakaların% 5-7'sinde gerçekleşir (popülasyondaki bireyler, ancak bunlar sadece kaydedilmiş durumlardır).

Zorlu büyüme, bezin homojen bir genişlemesidir. Nodal - homojen olmayan (bez, histolojik yapıda organın kendisiyle aynı olan tümör benzeri formasyonlarla kaplıdır).

Guatr oluşumunun nedenleri çoktur: bu ve uygun olmayan diyet ve diyette fazla iyot ve yaralanmalara veya tümörlere bağlı aşırı hipofiz hormonları üretimi.

hipertiroidi Semptomatoloji özgüdür: gözbebekleri (denilen egzoftalmi), zayıflık, uyku hali, kilo ile sorunların yayıyoruz şey Adem elması altında rahatsız sanki yutma boynun topografyasını değiştirirken hipertermi, tiroit ağrı, boğaz vardır.

Tedavi, hastalığın gelişiminde bir etken haline gelen kök nedeninin ortadan kaldırılmasını içerir.

Farinkste yabancı cisim hissi, bezin belirgin bir büyümesi ile gözlenir. Ana nedeni - "poddavlivanii" larynx, genellikle bir yandan, büyümüş organ.

Servikal omurganın osteokondrozu

Spinal kolonun dejeneratif distrofik bir lezyondur. Özellikle, servikal bölümün düzeyinde.

Sonuç laringofarenks bölgesinin inervasyonunun ihlalidir. Sonuç olarak - bir şey boğazla karışabilir (ama bu öznel bir duygudur).

Benzer bir durum var, ancak nispeten nadirdir. Osteochondrosis ileri aşamada olmalıdır.

Sempmatoloji ayrıca spesifiktir. Servikal omurga alanında spontan şiddetli ağrı, sıkışmış top sanki yutma rahatsızlık, (Vertebrobaziler yetmezliği muhtemelen ikincil) görme bozuklukları vardır.

Geç aşamalarda, muhtemelen parmakların uyuşması, dil, yutma ile ilgili sorunlar, vb. Bu sözde radiküler sendromu.

Tedavi anti-enflamatuar, kondroprotektörler ve diğer araçlarla gerçekleştirilir.

Benzer bir etki servikal omurganın bir fıtığı ile üretilir. Bununla birlikte, radiküler sendrom birkaç kat daha fazladır. Uzanmış kasların olası parezi ve felci, yutma kasları.

gastrit

Mide bölgesinin mukoza zarının inflamatuar bir lezyonu olarak tanımlanır. Organın iç astarı çeker. Suyun artan asitliği hastanın genel durumunu ağırlaştırır.

Patojenik sürecin gelişimi sırasında, büyük miktarda mide içeriği ve sindirilmemiş gıdalar sindirim sisteminin ilk kısımlarına geri gönderilir. Sonuç, boğazdaki bir şeyin bir şeyi engellediğini hissetmesidir.

Bu rahatsız edici tezahür, hastaya sürekli veya periyodik olarak, farklı yoğunluk derecelerinde eşlik eder.

Hastalığın başlangıcının nedenleri uygun olmayan beslenme, aşırı alkol tüketimi, travmatik lezyon vb.

Mide hastalıklarının belirtileri ayırt etmek zordur. Aralarında olağan dışı gibi vardır: gıda tüketen zaman epigastrik ağrı, rahatsızlık, karın ağrısı şiddeti, bir sandalye, genel sindirim ihlali ve diğer bulgularla birlikte sorunları.

Özellikle tehlikeli refleksler. Özofagusta zabroz gastrik içeriği denir. Çoğu zaman geceleri olur.

Tedavi, antasit ve diğer bazı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir.

reflü özofajit

Gastrit ile çok ortak noktası vardır. İçi boş organ ve yemek borusu arasında bulunan mideye geçişi kapatan sfinkterin zayıflığıdır.

Geri akış nedeniyle, mide içeriği sindirim sisteminin ilk kısımlarına atılır.

Vücudun yatay bir pozisyonda olduğu durumlarda özellikle geceleri de güçlü belirtiler. Acil tedavi gereklidir.

Aksi takdirde, aspirasyon ve boğulma mümkün olabilir. Ve onun için - ölümcül bir sonuç.

Ek olarak, reflü özofajiti olan kişilerin yemek borusu kanserini birkaç kez daha “yakalama” riski taşıdığı kanıtlanmıştır.

Mide ülseri. Benzer tezahürlere neden olur.

Aşırı duyarlılık reaksiyonu

Boğazda bir şey engel olursa, alerjik bir reaksiyon olabilir. Çoğu zaman bir beslenme faktörü sonucu ortaya çıkar. Yani alerjenik bir ürün yiyor.

Bunlar genellikle turunçgiller, süt, fındık, soğan, bazı kırmızı meyveler ve sebzelerdir.

Bağışıklık cevabı kişinin kendi yasalarına göre gelişir. Patojenik yapıya girdikten sonra immünoglobulin üretimi başlar.

Sonuç, mast hücreleri-bazofillerin tahrip edilmesi ve büyük miktarda histamin salımıdır. Bu toksik madde, hücreler üzerinde olumsuz ve yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Alerji gelişiminin diğer nedenleri toz, polen ve diğer alerjenik yapıların parçacıklarının solunmasıdır.

bağışıklık yanıtının ortaya çıkan semptomların - sternumun bir ağrı, boğaz, öksürük ve arzusu içinde adem elması, kuruluk ve rahatsızlık altında boğazda yabancı bir nesne gibi hissetmek.

Belki astım krizi ya da edema Quincke'nin gelişimi. Bu nefes alma problemleriyle doludur (boğulma ve boğulma). Bu tür durumlar derhal durdurulur.

Tedavi - antihistaminik birinci ve üçüncü kuşaklarla..

Fıtık fıtığı

Özofagusun alt bölümlerinin patolojik olarak genişlemesi. Nispeten nadirdir. Ancak yutma güçlüğü her zaman gelişmez.

Patolojinin varlığında hiçbir şey acıtmaz, ama yutmayı önleyen bir şey hisseder. Vagus siniri sıkıştığında bu hoş olmayan bir duygu vardır.

Ayrı ayrı, beynin ihlalleri var. Serebral sinirlerin tümörlerle, hematomla sıkıştırılması durumunda.

Enfeksiyöz olmayan faktörlerin listesi eksiktir, diğer nedenler mümkündür, ancak bunlar daha az yaygındır. Her durumda, ayrı olarak anlamak gerekir.

Enfeksiyon faktörleri

Diğer nedenlerden çok daha sık gözlemlenmiştir. Teşhis faaliyetlerinin başladığı istisnalar dışındadır.

bademcik iltihabı

Aksi halde anjina denir. Bu iltihap, patolojik işlemde palatine bademcikler dahil olmak üzere üst solunum yolunun organlarını içeren enfeksiyöz bir yapıya sahiptir.

Çoğu zaman, hastalığa piyojenik flora (streptokoklar), klebsiella, diğer mikroorganizmalar neden olur. Belki de lezyonun viral orijini, ama bu casuistry.

Semptomatoloji aşağıdakileri içerir: (Larenks lümen daralması) solunum güçlüğü ile cereyan edebildiği, kuvvetli bademcikler şişme akut ağrısı ve boyun lenf düğümlerinde ağrı, yanma, kaşınma, boğaz hastalıkları ve yabancı cisim hissi yutma şekilde.

Katılaşmadan sonra hoş olmayan bir kokuya sahip olan tonsil tüplere dönüşen kalın pürülan eksüda vardır.

Tedavi antibakteriyel veya antiviraldir. Nadir durumlarda, hastalığın mantar etiyolojisi mümkündür. Böyle bir durumda antimikotik ajanların kullanılması gereklidir.

larenjit

Epitelyal larinks dokularının iltihaplanması. Enfeksiyöz, viral, mantar elementlerinin orofarenks yapılarına sızmasına tepki olarak gelişir.

Yutulması imkansızlık duygusu normalde uzun vadede ortaya çıkar. Bu duygunun akut aşamasında, kural olarak, hayır.

Semptomatik tonsilit belirtileri ile aynıdır. Eksüdasyon yoğunluğu dışında: çok daha küçüktür. Buna ek olarak, geleneksel ilaçlar ile bastırmak zor olan bir havlayan öksürük var.

Tedavi ayrıca anti-enflamatuar ve antimikrobiyal ajanların yardımı ile gerçekleştirilir. Bir nebulizer veya düzenli bir buhar kullanarak inhalasyonlar şeklinde daha iyi.

farenjit

Faringeal kemiğin iltihaplanması. Candida türlerinin bakteriyel faktörleri veya mantarlarının etkisi altında gelişir.

Küçük bir miktar balgam, zulüm ve bozulmuş ses fonksiyonu ile öksürük ile karakterizedir.

Antimikrobiyal, antiviral veya antifungal ajanlarla spesifik tedavi gereklidir.

Ayrıca, soğuk algınlığı, yetersiz tedavi ve grip de mümkündür.

Diğer faktörler

 • Alkollü içeceklerin uzun süreli alımı. Orofarenksi yakarlar, boğazda bir şeylerin engellenmesi ve normal bir şekilde yutulması imkansızdır. Alkol içmeyi reddetmeyi gerektirir.
 • Sigara. Larenksin kimyasal yanmasına sebep olur ve boğazın normal çalışmasında düzensizlikleri uyarır.
 • Farinksin nörozu. Tüm hastalarda bulunmaz. Sürekli stres durumunda sadece insanlar duygusal olarak kararsız. Boğazın stenozunu ve normal olarak yutulmamasının yanlış bir algısını etkiler.
 • Abscess parathonsillar. Anatomik yapıların hipodermisinde (subkutanöz yağ dokusu), daha sıklıkla bademciklerin yakınında gelişir. Ağrı ile karakterize ve büyük boyutları ile boğazda gerçek bir yabancı cisim hissi verir.

Farklı genesis ve tipte tümörler

Nispeten nadir gelişir. En yaygın lokalizasyon boğaz, ses telleri ve yakın bölgelerdir.

karakteristik neoplazi arasında -, doğruyu söylemek gerekirse anjiomlar (damar neoplazma), lipom (ayrıca talk gibi adlandırılır), kistler (fibromlar (tümör bağ dokusu), polip (aynı yapıya sahip, ancak klasik fibromlar farklı habis transformasyon eğilimi), tümörler değildi Onlar) bulunmaktadır.

Malign neoplazi sarkomlar ve karsinomlardır (daha az agresif varyant).

Fizyolojik faktörler

Aslında, o sadece bir - bu duygusal bir stres veya stresli bir durumdur. Büyük ihtimalle herkes yutmanın imkansız olduğu duygusunu bilir.

Bu durum ağız boşluğu kuruduğunda veya farenksin stenozu (daralma) geliştiğinde ortaya çıkar.

Hangi doktora hitap edecek?

Araştırmanın ciddi olması gerekecek, çünkü olası sebeplerin listesi çok geniş. Her şeyden önce, bir terapiste danışmanız tavsiye edilir.

Rutin araştırmalar yapacak, uzmanlara danışacak ve önerilerini sunacaktır.

Ardından, aşağıdaki doktorlardan birine başvurmanız gerekir:

 • Endokrinolog.
 • Gastroenteroloğa.
 • Nöroloğa.
 • Stomatoloğa.
 • Ortopediste.
 • Beyin cerrahı.
 • Kulak burun boğaz uzmanına.
 • Alerjist-immünolog için.

Her şey patolojik sürecin doğasına bağlıdır. Ama kendinizle uğraşmanıza gerek yok, terapist size kiminle iletişim kuracağını söyleyecektir.

Birincil resepsiyonda, herhangi bir uzman hastanın durumu hakkında birçok soru sorar, tüm şikayetleri yazılı olarak giderir ve hayatın anamnezini toplar. Doktorun sorularını net bir şekilde cevaplamak önemlidir.

Gelecekte aşağıdaki çalışmalar gerekli olacak:

 • Orofarinksin durumunun değerlendirilmesi. Bir kulak burun boğaz uzmanı var. Çok fazla bilgi verir.
 • Larengoskopi. Larinksin mukoza zarının incelenmesi için.
 • EGD. Sindirim sisteminin orta bölümlerinden olası patolojileri belirlemek.
 • Bazı maddelere karşı bağışıklık reaksiyonlarını tespit etmek için alerjik testler.
 • Bir tümör bulunursa - biyopsi.
 • Ayrıca bir histolojik çalışma. Neoplazmın yapısı, hücre tipi, bölünme hızı vb. Hakkında birçok bilgi verir.

Diğer sınavlar gerekli olabilir. Her şey doktorun kararına bağlı.

Etiyolojik tedavi

İlaç kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

 • Tüm bulaşıcı hastalıklar, steroidal olmayan anti-enflamatuar kökenli, antibiyotikler, antiviral, antimikotik maddeler, anti-bazlı kortikosteroid, antiseptik çözeltiler ve diğer bazı ilaçlar ile tedavi edilir.
 • Tiroid bezinin patolojileri, özel diyetlerin yardımı ile iyileştirmeye tabidir. Çoğu durumda iyottan fazla olduğu göz önüne alınırsa, bu elementin en azında bir diyete ihtiyacınız vardır.
 • Tümörler sadece cerrahi olarak tedavi edilir. Ameliyat sırasında total eksizyona tabidir.
 • Proton pompa inhibitörlerinin kullanımı, antasit preparatlar gastroenterolojik patolojilerin tedavisi için bir yöntemdir. Özel bir diyet de reçete edilir.

Tüm tedavi yöntemleri ve ayrıca belirli ilaç isimleri sadece bir doktor tarafından seçilir. Kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Eğer boğazda bir şeyin yutmaya karıştığına dair bir his varsa, bunun pek çok nedeni olabilir. Tam teşhisten geçmek ve durumun temel nedenini bulmak gereklidir.

Bu nedenle uzman yetkili bir tedavi stratejisine karar verebilir. Konuşmaların kendiliğinden tedavi edilmediği, gelişim faktörleri çok ciddi olabilir.

Boğazda bir şeyin engellendiği duygusu: Bu ne anlama geliyor?

Kafadaki bir şişlik hissi veya farengeal globule, kulak burun boğazına hitap eden oldukça yaygın bir şikayettir. Ve rahatsızlık derecesi "yutmayı önleyen bir şey" ten "nefes almak için hiçbir şey" e kadar değişir. tıbbi istatistik yaklaşık 45 en az bir kez hayatında eşit hem kadın ve erkekler için insanların% tatsız bir belirti ile yakalar ve boğazıma bir şey bütün hayat faaliyetleri oldukça etkisi müdahale duygu göre. Bazen boğazın acımadığı, sadece bir tarafa, sağa veya sola müdahale ettiği ve boğazınızı temizlemek istediğinizde olur.

nedenleri

Boyun bölgesinde birçok anatomik yapı vardır: omurga, ana damarlar, sinir pleksusu, solunum yolu, kaslar, tiroid ve paratiroid bezleri. Bu yapılardan herhangi biri rahatsızlık görünümünü kışkırtabilir. Hastalığın gerçek nedenini belirlemek için, bazen hasta 5 doktor tarafından muayene edilmelidir.

Şikayet formüle etmeye değer:

 • sürekli duyum - gün boyunca ve bazen geceleri gözlemlenir;
 • yanan;
 • başını döndürürken rahatsızlık veya ağrı;
 • herhangi bir yutmada ağrı;
 • katı gıdaları yuturken rahatsızlık;
 • sıvı gıda yutulurken zorluk ve acı - eğer bu fark varsa, doktora dan bahsetmek gerekir;
 • boğulma;
 • nefes alma zorluğu;
 • ekshalasyonda rahatsızlık;
 • kas spazmları - boğazınızda elinizin ağırlık hissi genellikle rahatlama getirir;

Boğaz kanalı dilatasyonu

Bir semptomun ne kadar doğru bir şekilde tarif edildiği doğruysa, gerçeği ortaya çıkarmak o kadar kolay olur. Ne yazık ki, bu tür bilgileri küçük hastalardan alma imkanı yoktur, bu nedenle burada ebeveynlerin gözlem ve dikkati önemlidir.

Ek olarak, semptomların başlangıcının zamanlaması da hastalığın en olası nedenini gösterebilir. Hoş olmayan bir duyumu göz ardı etmek gerekli değildir: semptomun kendisi herhangi bir özel rahatsızlığa yol açmasa bile, çoğu zaman sadece boğazda bir yumru hissi ile ifade edilen diğer bazı daha ciddi rahatsızlıkların bir belirtisidir.

çocuklar

Çocuklarda boğazdaki topakların ortaya çıkmasının nedenleri yetişkinlerden biraz daha azdır. Neyse ki, midenin patoloji ve çocuklarda yemek borusu ile ilişkili hastalık çok daha seyrek meydana gelir ve böyle bir genç yaşta bel ağrısı, mümkün değildir boğazında boğaz ağrısı sonra müdahale ediyormuş şekildedir.

 • Anjina ve diğer inflamatuar hastalıklar hem soğuk hem de bulaşıcı olanlara sıklıkla boğazda bir şişlik hissi, ağrılı yutma ve ses kısıklığı eşlik eder. Angina semptomların stabilitesinde diğerlerinden farklıdır: sıcak içecek ve durulama hemen hemen hiç sonuç vermez. Bu durumda, antibiyotiksiz tedavi boştur. Sıcak veya en az soğuk içecek zorunludur. Çocuğun vücudunun kurumasına izin vermemesi çok önemlidir. Eğer çocuk “doğru” - tereyağı, ballı çay ile - içmeyi reddederse, sevdiği şeyi pişirmek ve bir samanla içmeyi teklif etmek gerekir. Bu içme yöntemiyle, boynun kasları hafifçe gevşer ve bebeği yutmak daha kolay olacaktır.

Angina ile boğazda vajinal kompres nasıl yapılır, makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafta - Angina

Boğaz tedavisi için hangi antibiyotikler, yutulduğunda ağrılı olduğunda, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Her halükarda, en azından bir çocuk doktoruna danışmak gereklidir. Çocuk hastalıklarının kendi başlarına geçmesine izin veremezsiniz.

Yetişkinlerde

 • En bariz nedenleri enflamatuar veya kataral hastalıklardır - SARS, boğaz ağrısı, tracheitis. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri boğazın şişmesine, bademciklere, gökyüzünün üst kısmına ve hepsinin de yabancı cisim hissine neden olur. Ve bir yumru hem bir taraftan hem de her ikisinden de hissedilebilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, rahatsızlık sadece yutulduğunda kendini gösterebilir ve sürekli olarak hissedilebilir ve normal nefes almayı zorlaştırır. Kural olarak, altta yatan hastalığın tedavisi ile birlikte, faringeal globun semptomları kaybolur.

Bu yazıda, anginada klorheksidin ile boğaz nasıl durulacağı belirtilir.

 • Larenjit ve farenjit - vokal kordların veya larinksin kronik iltihaplanması daha az sıklıkta meydana gelmez. Buradaki yumru sadece katı değil, genellikle keskin hissedilir, konuşmaya çalışırken boğazda gerçekten acıyor. Bu tür rahatsızlık gece ve gündüz devam eder, yutma ile artmaz ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • osteochondrosis - İlk bakışta boğazda bir yumru ile bağlanmak zor bir hastalıktır. Bununla birlikte, semptomun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni budur. 18-25 yıldan başlayarak, intervertebral disklerin elastikiyeti ve kalınlığı azalır ve osteokondroz oluşmaya başlar. Yavaş yavaş, kıkırdağın deformasyonu sinir liflerinin ve kan damarlarının sıkışmasına yol açar. Kas spazmları vardır, çünkü omurgadaki değişiklikleri telafi etmek için boyun kasları sürekli gerginlik gösterir. Tüm bunlar baş ağrılarına, baş dönmesine, hareket zorluğuna ve elbette boğazda bir yumru görünmesine yol açar.
 • Boğazda bir şeyin hissi sürekli olarak ortaya çıkmaz, ancak damarlar ve kaslar üzerinde ek bir yük ile ilişkili bazı süreçler sırasında katı yiyecekleri yutmak, fiziksel aktivite, herhangi bir nedenden dolayı artan baskı. Faringeal beze kas spazmı eşlik ediyorsa, özellikle inspirasyonda nefes almada zorluk hissedilir.
 • Boyundaki sürekli hoş olmayan duyumların ikinci en yaygın nedeni mide ve yemek borusu hastalıkları ve patolojileridir. Tıbbi istatistiklere göre, 25 yaşından büyük insanlarda yüzeyel gastrit normalden daha yaygındır.
 • Mide suyunun asitliğini artırarak hastalığa eşlik etmek. Özofagusa salındığında, meyve suyu organın duvarlarını yakar. Bu inflamasyona ve buna bağlı olarak kas ve kan damarlarının spazmına neden olur. Sonuç olarak, boğazda, özellikle yemek yedikten sonra güçlü bir yanma hissi vardır. Genellikle boğazdaki rahatsızlık, sternum ve mide ekşimesinin ardındaki ağırlık hissi ile birlikte olur.Enofageal tutulum diğer rahatsızlıklardan kaynaklanır - kas spazmları, yara izleri. Bu gibi durumlarda, geğirme sık görülür, çünkü yiyecekler mide engelleri nedeniyle giremez.
 • Tiroid bezinin iltihabı ayrıca bu tür bir duyumla eşlik eder. Nodüler veya dağınık guatr çevreleyen dokuları sıkıştırır ve rahatsızlık yaratabilir, ancak zorunlu olmayabilir. Kural olarak, bir yumru hissi ve nefes almada güçlük, yetişkinin norm ile kıyaslandığında 5-10 katı büyüdüğü zaman bir yetişkinde kendini gösterir. Bununla birlikte, bezin pozisyonu yanlış ise, belirtiler daha erken ortaya çıkar.
 • Stres, şiddetli heyecan herhangi bir nedenden dolayı sık sık dahil olmak üzere, kas spazmı, ve boyunda. Böyle bir semptom uygun olarak adlandırıldı - histerik com. Ancak, yabancı bir cismin boğazda ya da boğulma hissi, heyecandan daha uzun sürer - birkaç saate kadar. Rahatlatıcılar tarafından rahatsızlık hissedin. Bununla birlikte, mevcut tedavi çok daha kapsamlı olmalıdır.
 • Ruhsal bozukluklar, Özellikle depresyon, vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olur. Kural olarak, bu alanlar zaten zayıflamış olan bir "zayıf bağlantı" dır.

Bir yandan kulak ve boğaz ağrırsa ne yapmalı, makaleden öğrenebilirsiniz.

Yani, dalgalarla veya derin bir depresyon durumunda, şiddetli bronşit veya astım, insanlar kesinlikle boyun kaslarının bronşların disfonksiyon ve spazm ile, ancak, ilişkili boğulma, hissedecektir. Hastanın - inhalerlerin kullandığı alışılmış ilaçlar zayıftır, bu da sadece depresif durumu şiddetlendirir.

Boğazdaki yumrudan kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu bir hastalığın kendisi değil, sadece birkaç rahatsızlık belirtisidir, bu yüzden bir uzmana bakmadan ve danışmanlık yapmadan iyileşmek zordur.

Ne yapmalı? Yutulduğunda boğaz ağrıyorsa, bu makalede belirtilmektedir.

Ne yapmalı

Boğaz ağrısı nasıl giderilir? Eğer boğazda bir yumru, belirgin semptomlarla ortaya çıkarsa, örneğin, anjina, bademcik ve lenf düğümlerinin genişlemesi Tanıda şüphesiz bırakır, sonra tedavi uygundur. Semptom diğerleriyle birlikte ortadan kaybolur ve bir kural olarak artık rahatsız olmaz.

Hangi tedavi en iyisidir, ne zaman inatçı boğaz ve kuru öksürük, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalığın doğası hakkında açık bir belirti yoksa, hastalığın gerçek nedenini belirlemek çok daha zordur. Bu durumda, kapsamlı bir ön inceleme gerekli olacaktır. Hem yetişkinleri hem de çocukları ilgilendirir.

 • Terapist veya çocuk doktoru hastanın şikayetlerini analiz eder, boğazın birincil muayenesini yapar, ayrıca submandibular ve servikal lenf nodları olan tiroid bezidir.
 • Bademcik iltihabı veya tiroid bezinde artış varsa, bir KBB doktoru veya bir endokrin uzmanı olan bir uzmanla konsültasyon önerilmektedir. Ankette bir endoskop, bir laringoskop, bir nazofarenksin roentgenogramı gerekli olabilir.
 • Eğer boğaz iltihabı, vokal kordlar, tiroid bezi dışlanırsa, bir gastroenterolog ve nörolog incelenmelidir.

Özellikle çocukların söz konusu olduğu durumlarda hastanın duygusal durumuna dikkat edin. Bir yetişkin veya bir çocuk, stres veya depresyonun belirgin belirtilerini gösterirse, o zaman tedavi, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyen ve ortadan kaldıran psikoterapi gerektirir.

Bu yazıda, halk ilaçları anjina ile boğulmaktan daha endikedir.

Tanı doğrulandığında, uzman uygun tedaviyi reçete edecektir. Tıbbi tavsiyelere uyun, titiz davranmalı ve sabrınız olmalıdır. Larenjit tedavisi için bir ay sürecekse, o zaman hala kıkırdak doku geri yüklemek mümkün ise, osteokondrozu ortadan kaldırmak için en az 2 yıl.

Tedaviden başka hastanın durumunu rahatlatmak için başka önlemler alınmakta:

 • diyet - Keskin, asitli yiyecekleri, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun. Mukozayı tahriş eder ve yemek borusunun sıkışmasını provoke eder;
 • inflamatuar hastalıklar ile bademcikler zorunlu periyodik yıkama, gargara, çünkü bu prosedürler yutmaya gerçekten müdahale eden mekanik oluşumları kaldırabilir;
 • hava nemlendirme - kuru hava mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş eder. Nemlendirme için, özel aparatların kullanılması tavsiye edilir, ancak çok daha fazla erişilebilirlik, geniş kapların, su kaynağına yakın bir yerde yerleştirilmesidir;
 • havalandırma - Düşük bir oksijen seviyesi sinir sistemi ve kan damarları üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve bu, tüm acı verici semptomları hemen şiddetlendirir.

Bu yazıda farenjit ile boğaz nasıl tedavi edeceğini öğrenebilirsiniz.

En zor şey, zihinsel travma ve bozukluklarla hastaların iyileşmesini sağlamaktır. Sonuçta, en önemli şey, bir güvenlik duygusu yaratmaktır. Çocuğunu ciddi şekilde kısıtlamaya alışmış olan ve hastalığa neden olan yasaklar olduğunu öğrenen bir ebeveyn, olağan senaryoyu terk etmek zordur. Ancak, bu gereklidir.

Bir histerik com tanısı da düşüncesizce ihmal edilmemelidir. Spazmodik boğaz sadece sinir bozukluğunun bir belirtisidir, nedeni daha derin ve daha ciddi ve ciddi sinir ve zihinsel hastalıklara yol açabilir.

Bu makalede, kavundan sonra neden bir boğaz ağrısının olduğu gösterilmektedir.

Boğazda yabancı bir cisim hissi sadece kendi başına hoş olmayan bir fenomen değildir. Semptom stabil ise ve sıcak bir içecek veya bitki özü bu durumu rahatlatmazsa, bazı gizli rahatsızlıkların göstergesidir. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi kurulumu tüm ciddiyetle birlikte alınmalıdır.

Bir şeyin ya da birisinin bir şeye müdahale ettiği duygusu.

+7495 135-44-02 numaralı telefonu arayın ve yalnızca tam teşhisi doğru bir şekilde yapmayacağız, aynı zamanda size hızlı bir şekilde yardımcı olacağız!

Bir şeylerin harekete geçmenizi önlediğini hissettiğinizde olası semptomlar

sorusuna "Tam olarak ne durduruluyor?" mı sıklıkla net cevap, bu olmadan, sen düşünmeden otomatik olarak her zamanki faaliyetlerini yürütmek için doğal yeteneğini, neboleyuschih kaybetti zaman duygu açıklamak için sıradan bir deyişle çok zordur, çünkü "her zaman düşüncelerim oluyor." Hastalar bu fenomeni farklı şekillerde tarif eder. "Ben büyük bir irade çaba ve dikkatlerini çeken ile performans gösteren tüm bile basit hareket "iç çekirdeği, kayıp" "Beni bir kapalı olarak"," "nasıl - Dışarı atılmıştır var piller eğer gerçekleştirmek için hiçbir enerji yoktur" "İçimde açıklanamaz bir şey durur, engeller, engeller".

Derealizasyon ve duyarsızlaşma

Seni hissetmek bir şey yapmamı engelliyor Bu da, böyle karmaşık bir semptom kompleksine (sendrom) girebilir depersonalizasyon - derealizasyon.

Depresif koşullar ile, kendinizi bir şey yapmamı engelliyor ya depresyonun ortalama şiddet derecesine ulaştığı durumlarda (durumun ciddiyetine göre tıbbi ölçeğe göre) ortaya çıkar ve buna istemli aktivitede bir azalma eşlik eder. Bu fenomen özellikle sabah ve sabah olarak telaffuz edilir. Acı hissi, ilgisizlik, suçluluk duygusu, düşünce süreçlerinin akış hızı ve depresyondaki motor aktivitesi yavaşlar.

Anksiyete bozuklukları ile kendinizi bir şey yapmamı engelliyor Ya açıkça veya bu duyumların "içerme" nin beklenti (kesintileri kalp çarpıntısı, titreme, terleme, boğazda bir yumru "nefes darlığı" hissi vs. duygu) hoş olmayan sensations somato-vejetatif sendromuna bağladılar. Bu durumlarda, hastalar, örneğin, bir panik atak beklemek korkusunu açıklayan, onları engelleyen şeyleri açıkça formüle edebilirler.

Şizofreni ve şizofreni bozukluklarında Yapman gereken bir şey var. Ya böyle onun durumuna eleştirel bir tutum kayma, aşırı değerli ya da sanrısal fikirleri, hızlanma, yavaşlama veya "sapkınlık" Düşüncelerin, azaltmak veya zarar olarak düşünme bozuklukları, eşlik. Düşüncelerin bozulmasına ek olarak, duygusal ve istemli alandaki değişimlere her zaman rastlanır.

Her zaman büyük bir bozuklukların sayısı ve muayene uzmanı psikiyatrist-psikoterapisti gerektirir oluşan bir belirti - Sonuç olarak, alemsin anlamda bu da yapmaya engel olduğunu belirtmek gerekir.

Beyin Kliniği kliniğinde, deneyimli uzmanlar günlük şikayetleri olan şikayetleri kabul ederler. Bir şey bir şey yapmanı engelliyor. Bu semptomun eşlik ettiği durumların teşhisi ve karmaşık tedavisi gerçekleştirilir.

Boğazda bir şeyin engellendiğini hissetmek

Boğazda bir şey engellendiğinde, baskı yapmak, yutulması zordur, sonra bu tür şikayetler ile, bu tür rahatsızlıkların neden ortaya çıktığını öğrenecek olan kulak burun boğaz uzmanına dönmek gerekir.

Bununla birlikte, diğer uzmanların danışması gerektiğinde durumlar vardır. Ve teşhisin yapılmasını ve düzeltilmesini sağlamak için, semptomları dikkatlice izlemek daha iyidir.

Neden boğazda bir şey engelliyormuş gibi hissettiriyor?

Boğazdaki rahatsızlık hem kadınları hem de erkekleri hissedebilir ve bu duygu yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler.

Kişi sağlıklı gözüküyor, fakat boğazda sürekli olarak hissedilen ağrı hissini bırakmıyor - sağa ya da sola. Bu sürekli onu boğazını temizlemek için teşvik eder.

Boğazda neyin durduğunu görelim. Boyun bölgesinde:

 • tiroid bezi;
 • ana gemiler;
 • sinir pleksusu;
 • omurga;
 • solunum yolu;
 • lenf düğümleri.

Boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir his varsa ne yapacağımızı anlarız.

Rahatsızlığın gerçekten nereden geldiğini anlamak için, birden fazla doktor ofisini ziyaret etmeniz, bir dizi tanısal muayeneden geçirmeniz ve uygun testleri geçmeniz gerekir.

Bir hisiniz varsa, boğazda tükürük yutulurken bir şey önler, o zaman dokuyu hislerinizi doğru bir şekilde tanımlamaya çalışın.

Bu, tanılamayı tekrar izlemeye ve boğaz ağrısı durumunun nedenini bulmak için süreyi kısaltır.

Şikayetinizi formüle etmeye odaklanmanız gerekenler:

 1. Günün hangi saatinde boğazda bir şeyin tıkandığına dair bir his vardır.
 2. Acı hangi tarafta gelir.
 3. Boğazınızdaki bir yumru öksürüğünüzü önler.
 4. Boğazımı acıtıyor ve nefes alması zor.
 5. Sıkışmış yabancı cisim hissi.
 6. Boğazımı temizlemek istiyorum ama nefes almak zor.
 7. Boğazımda sıkışmış bir şey gibi hissetmek.
 8. Boğazda bir şey sıkışmış gibi boğulma hissi.
 9. Kafanı çevirdiğinde tatsızlaşır.
 10. Yutulduğunda boğazda bir şey duruyor.
 11. Sıvı yiyeceği yutmaya çalışırken ağrı var.

Bir çocuğun veya bir yetişkinin yutulmasına ne engel olabilir?

Çocuklara gelince, duygularını bu kadar ayrıntılı bir şekilde tarif edemezler. Dikkatli ebeveynler burada büyük bir rol oynayabilir.

Neyse ki, çocuklar pek böyle devam örn osteokondrozis, mide hastalıkları ve aynı yetişkin hastalıklardan muzdarip çünkü, çok daha kısa boğaz, bir yumru alabilirsiniz hangi nedenlerin listesi. D. Onlar ağrı temelde olabilir var Aşağıdaki rahatsızlıklardan devam edin.

Örneğin, önce kendini hissettiren anjin, acı verici bir durumdur: boğazda, bir şey engelleniyormuş gibi, kızarır ve dil, çiçeklerle kaplıdır.

Bu nedenle anjinin semptomları kolayca belirlenebilir, bu nedenle çocuk hasta bir larenksinden şikayetçiyse, hastalığın ağırlaştırılmaması için tedaviye hemen başlayabilirsiniz.

Korku hissi ya da artan sinirlilik heyecanı da, boğazda bir şeyin ağrıya yol açacağı hissine kapılabilir.

Bu durum okul çağındaki çocuklarda daha tipiktir. Rahatsızlığa neden olan sorunun çözümü ile, ağrının kendisi geçer.

Çocukluk çağında tiroid bezinde artış olabilir. Çoğalmasından itibaren boyun ve kaslar üzerinde baskı vardır ve boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğu hissi vardır.

Böyle bir patoloji ile ne yapılacağı, çocuk endokrinologu anlatacak.

Bebeklerde sık sık geğirme ve beslenmeye geçişle yemek borusunda tahriş olabilir.

Bir şey yutmayı önlediğinde rahatsızlığa neden olan şey budur. Ve büyük çocuklarda, sorun yemek borusu yemeklerini tahriş eden çok şiddetli bir şekilde kışkırtır.

Ancak, bu durum sıklıkla tekrarlanırsa, çocuğu gastroenteroloğa göstermek daha iyidir.

Rahatsız edici bir his olan, boğazda bir şey olduğunda, ARVI, boğaz ağrısı veya tracheitis olduğu için yetişkinlerde en sık görülen neden.

Bu hastalıklardan herhangi birine yabancı cisim, ağrı ve kızarık iltihaplı bademcik hissi eşlik eder. Boğazdaki bir koma hissi ya bir tarafta ya da her ikisi ile aynı anda olabilir.

Ağrı yutulduğunda görülür, ancak daha şiddetli durumlarda ve nefes alır. Böyle bir hastalık genellikle hastalığın tedavisi ile ortadan kalkar ve kişi koma hissinden kurtulur.

Vokal kordların veya farenjitin iltihaplanması da bir ağrı sebebi olabilir. Ses telleri hasar görürse, boğaz incinmez, ama büyük ihtimalle "çizikler" olur. Larinkste yanma hissi ve yabancı bir cisim var.

Böyle bir rahatsızlığı tedavi etmek için, önce bir kez daha konuşup konuşmamanız için bir fısıltıyla konuşmamaya veya konuşmaya çalışmamalısınız. Sıcak bir içecek ve yumuşak bir paket yiyin.

Gariptir, ancak servikal vertebranın osteokondrozu, larinksin normal durumuna kalıcı olarak müdahale edebilir. Hastalık çok "genç" olduğu için, vertebral disklerdeki deformasyon ve elastikiyet kaybı 18 yaşından beri gözlemlenebilir.

Boyun kaslarının sürekli gerginlikte olduğu, sinir uçlarını ve kan damarlarını sıkarlar.

Boyunun bu durumunda, baş ağrıları ve tıkanmış baş hareketleri eşlik edecek hoş olmayan bir his olabilir.

İnsanlar bu durumdan kurtulmak için ne yapmaları gerektiğini soruyorlar. Vertebroloğa dönüp fiziksel sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Bir yetişkin gastrit ve mide ekşimesi çekiyorsa, larinkste bir şeyin karıştığına dair bir his olabilir. Bunlar, bir gastroenterolog ile ayarlanması gereken hasta bir midenin yankılarıdır.

Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir, doktor söyler. Gırtlaktaki yemek borusuna yemek verilmesinden dolayı, bir kas spazmı vardır, bunun sonucu olarak boğazda bu koma hissi ortaya çıkabilir.

Gırtlaktaki hoş olmayan hislerle yakından ilişkili olan tiroid bezini düşünün. Bu, boğulma hissine sahip olduğunuzda bir yetişkin için kontrol etmeniz gereken ilk şey.

Çünkü bezin durumundaki en ufak bir değişiklik bile, larinkste bir yumruya neden olur. Ayrıca düğümlerin varlığını kontrol etmek gereklidir. Bu tür belirtilerle, endokrinolog ile hemen iletişime geçmelisiniz.

Yetişkinleri stresli durumlardan korumak ve depresyon çok zordur. Bu durumda, boğazda bir yumru olan insanlar genellikle buna neden olan nedene dikkat etmezler.

Doktorlar "histerik bir yumru yutulurken böyle bir acıyı" diyorlar. Stres durumundan çıktıktan sonra bile, bir süre hoş olmayan bir his tutulur.

Yatıştırıcıları içmek ve kas spazmları salınana kadar beklemek gerekir.

Boğazda bir yumru ruhsal bozukluklar yüzünden ortaya çıkarsa, o zaman organizmanın "zayıf bağları" çeker. Yani, bir kişi son zamanlarda bronşit iyileşti, o zaman o boyun kas spazmı ile ortaya çıkacaktır.

Ağrı hissi lenf düğümlerinin inflamasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumda, düğümler genişlemiş ve dokunma ağrılı olacaktır.

Bir insan larinkste bir şey hissederse ve bu kendini vücudun rahatsızlıkları ile gösterirse, belki de nedeni papillomadır. Ondan, kişi, gırtlağa yapışmış bir şey olduğu hissine sahip olacak.

Bir erkek öksürür, ama çok yardımcı olmaz. Bu fenomenin kalıcı olmayan bir karakteri vardır. Zayıflamış bağışıklığın arka planında alevlenme dönemleri vardır.

Karakteristik belirtiler olduğunda, kişi kendini iyileştirmeye çalışabilir. Eğer larinksin birkaç durulandıktan sonra durumu iyileşmeye başlarsa, o zaman bir solunum yolu enfeksiyonu ile uğraşıyordu.

Fakat eğer com kronikse, o zaman doktorların yardımı olmadan, kendi kendini tedavi edemez.

Ne tür bir doktora başvurmalıyım?

Bir şey larinkse müdahale ettiğinde hangi doktor tedavi edilmelidir:

 • kulak burun boğaz;
 • terapist;
 • nöropatolog;
 • psikolog;
 • endokrinoloji;
 • vertebrologist;
 • Onkolog.

Doktor gerekli muayeneyi yapar, nedenini belirler ve insan vücudunda herhangi bir patoloji ortaya çıkarsa, o zaman etkili bir tedavi tayin edilir.

Boğazdaki Pers ve yoldaki bir şey var: nedenler, ne yapmalı?

Boğazda yabancı bir cismin varlığının hissi, teneffüsle birlikte, bir kulak burun boğazının alınmasında en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Bu semptomların seyrinde çeşitli şiddetleri vardır. Kolay bir hastalık derecesinde, kişi rahatsızlık hisseder, ancak daha ihmal edilmiş bir durumda, hastanın nefes alması ve yutulması zorlaşır.

Faringeal bez, vücudun sindirim, solunum, endokrinolojik ve kas-iskelet sistemini etkileyen çeşitli hastalıkların bir belirtisidir. Hastalığın temel nedenini tanımlamak için bir uzmanın kalifiye bir tanısını gerektirir.

Servikal bölgede bulunan bir kişi, patolojik değişikliklerden kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilecek birçok anatomik yapıya sahiptir. Bu tür yapılar şunlardır:

 • tiroid bezi;
 • paratiroid bezi;
 • solunum yolu;
 • yemek borusu;
 • ana gemiler;
 • omurga;
 • sinir gangliyası;
 • boyun kasları.

Bu yapıların herhangi birinde patolojik bir sürecin gelişmesiyle, bir kişi sanki bir şey boğazda engelleyici ve inatçı gibi hissedebilir.

Bu fenomenin nedenini bulmak için, hasta tanı için bir doktora danışmalıdır.

Bir hekimin problemin kaynağını güvenilir bir şekilde tanımlayabilmesi için, aşağıdaki eşlik eden semptomlar dışlanmalı veya onaylanmalıdır:

 • boğulma (nefes almak zor);
 • boğazda yanma;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • baş eğildiğinde boğazda ağrı;
 • nefes alma zorluğu;
 • exhaling zorluk;
 • boyun kaslarının spazmı.

Elde edilen verilere dayanarak uzman, bir kişinin hangi yapıya zarar verdiğini öğrenecek ve bu da doğru tanıya ve etkili bir tedavinin atanmasına katkıda bulunacaktır.

Bebeğin boğazında terleme olduğu ve bir şeylerin engellediği gibi, çocukluğun özgüllüğünden dolayı nadiren ortaya çıkar. Küçük yaştaki bir çocuğun ebeveynlere bu tür karmaşık semptomları açıklamak zordur. P Buna ek olarak, çocuğun bu anatomik özellikleri, bu duyguları kışkırtan birtakım hastalıkların dışında kalması açısından önemlidir..

Çocuklarda boğazda bir yumru hissi ve terleme nedeni:

 1. 1. Angina. Solunum yolu viral ve bakteriyel doğanın iltihaplanması genellikle boğazda bir hissi ve yumru hissi uyandırır. Bu semptomlara kaba yiyecekleri yuturken ve sesini değiştirirken ağrı eşlik eder. Angina, boğazın durulanması için olumlu bir reaksiyonun olmamasıyla diğer hastalıklardan kolayca ayrılır. Böyle bir hastalıkta, antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan tedavi sonuç vermez. Antibiyotikler ev tedavisi ile kombine edilmelidir: ılık süt ve çay bir kaşık bal ile. Sıvıların boyun kaslarındaki yükü azaltmak için bir pipetten içilmesi tavsiye edilir.
 2. 2. Özofagusun lezyonu. Denetim yokluğunda çocuk özofagus mukozasında güçlü bir tahriş edebilmektedir. Örneğin, aşırı baharatlı yiyecekler, kimyasallar ve diğer. Bu, genellikle gün boyunca geçmekte olan yemek borusunun şişmesine neden olur. Boğazda hoş olmayan bir his varsa, bir gastroenteroloğa başvurmak gerekir.
 3. 3. Tiroid bezinin iltihaplanması. İnflamasyonda, tiroid veya paratiroid bezi, boğazını sıkarak, boyut olarak artar. Bu onun pıhtı ve terlemenin varlığını hissetmesine neden olur. Ayrıca, tiroid bezi vücuttaki iyot eksikliğinden ya da içindeki neoplazmaların görünümünden dolayı büyüyebilir.
 4. 4. Psikosomatik. Boğazda ve duyularda terlemenin fiziksel nedenlerine ek olarak, bir şey müdahale ediyormuş gibi, psikolojik olanlar da vardır. Böyle bir hastalıkta boğaz çocuğa zarar vermez, ancak sürekli olarak boğazını temizlemek ister. Bir çocuk ciddi bir zihinsel travmaya maruz kaldıysa, doktorlar genellikle benzer semptomları gözlemlerler.

Çocuğun boğazdaki rahatsızlıktan nadiren güvenilir bir şekilde anlayabildiği unutulmamalıdır, bu nedenle çocuk doktoru ile görüşmek gereklidir.

Yetişkin bir kişi, sadece anatomik değil, aynı zamanda bir yaşam biçiminden de farklıdır. Tüm bunlar, Adem'in elması içinde bir şey sıkışmış gibi, daha geniş bir olası sebat ve his nedenlerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bir yetişkinte en yaygın nedenler şunlardır:

 1. 1. ARVI ve ARI. Viral veya bakteriyel hastalıkların bir arka planına karşı inflamatuar süreçler boğazda en sık görülen ödem nedenidir. İnsanlarda bademcikler genişler, boğaz ve yumuşak damak şişer. Bu süreçlerin bütünü, boğazda yabancı bir cisim hissi yaratır. Bu hissin yoğunluğu, inflamatuar sürecin şiddetine bağlıdır. Faringeal bezin semptomları sadece yutulduğunda veya sürekli olarak, kişinin normal solunumu bozarak ortaya çıkabilir.
 2. 2. Farenjit veya larenjit. Larinks veya vokal kordların kronik formda enflamasyonu yaygındır. Bu gibi durumlarda, insanlar boğazlarında sert bir yumru hissetmezler, ancak keskin bir his. Kişiye yapılan konuşmada, yabancı bir nesnenin boğazlanmış olması gibi. Buna ek olarak, hasta sürekli boğazda ikna ediyor. Semptomlar durulama ile zayıflatılmaz ve gün boyu devam eder.
 3. 3. Servikal osteokondroz. Bu hastalık sadece bir yetişkin için tipiktir. On sekiz ila yirmi beş yaşlarında, omurlararası diskler daha az elastik hale gelir ve bu da osteokondrozun gelişmesine yol açar. Kıkırdaklar deforme olur ve kan damarlarını ve sinir liflerini sıkıştırır. Kasların omurgadaki bozuklukları gidermeye çalıştığı gerçeği nedeniyle, boyun kaslarının spazmı vardır. Sonuç olarak, dilin kökünde rahatsızlık var.
 4. 4. Ağır fiziksel aktivite. Fiziksel aşırı yüklenmelerle, ana damarlar geniş bir miktarda kanla genişler ve doldurur. Kas-iskelet sistemi spazmodik kasları. Bütün bunlar nefes almayı zorlaştırır, bir terlemenin eşlik ettiği, boğazda sıkışmış bir şey olduğu hissi vardır.
 5. 5. Sindirim ile ilgili problemler. Uzmanlar, yüzeysel gastritin sürekli rahatsızlık, terleme ve boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğu hissine neden olabileceğini söylüyor.
 6. 6. Mide suyunun yüksek asitliği. mide suyu aşırı asidite varsa yemek borusuna suyu döküm zaman, bir enflamatuar yanıta neden olur mukus, bir kimyasal yanma neden olur. Enflamasyon boğazına yabancı cisim hissi yol açar kas spazmları ve şişlik, boğaz ve yanma eşlik eder. Yemek yerken belirtiler kötüleşir. Buna ek olarak, kişi mide ekşimesi ve dırdırcı ağrı mide içine yiyecek almanın imkansızlığı kaynaklanan hoş olmayan kokusu ile geğirme, göğüs arkasında, orada sık sık hasta.
 7. 7. Tiroid ve paratiroid bezlerinde inflamatuar süreçler. Enflamasyon, çevre dokulara baskı yapan guatrın gelişmesine yol açar. Boğazda rahatsızlık, tiroid bezinde on kat artışa neden olur.
 8. 8. Stres ve huzursuzluk. Psikolojik travma ya da sinirsel tükenme, boğazda ve yabancı bir cismin hissinde bir duyuma neden olabilir. Bu fenomen "histerik com" olarak adlandırıldı.

Bu tür rahatsızlıklardan bağımsız olarak kurtulmak nadiren mümkündür, çünkü ortaya çıkış nedenleri her zaman farklıdır. Uzmanlar, yüksek nitelikli tanı ve karmaşık tedavi için bir doktora danışmanızı tavsiye eder.

Bir kişinin boğazında bir gözü varsa ve bir şey müdahalede bulunuyorsa, acil tedavi tedbirleri alınmalıdır. Bu semptomlar balgam, ısı artışı, lenf bezlerinde ve bademciklerde bir artışla birlikte görülürse, bu anjinin varlığını gösterir. Bu durumda doktorlar antibiyotik tedavisi yapmayı tavsiye eder. Hastalığın nedenini ortadan kaldırdıktan sonra boğazda sümük ve rahatsızlık ortadan kalkacaktır.

Eşzamanlı semptomların yokluğunda kök nedenini tanımlamak çok daha zordur. Böyle bir durumda, hastalığın kaynağını belirlemek için doktorlara danışılmalıdır.

Tam bir inceleme için, hasta birkaç aşamadan geçmelidir:

 1. 1. İlk önce terapistle ilk görüşmeden geçmeniz gerekir. Doktor hastalığın anamnezini toplar ve hastanın dış muayenesini yapar.
 2. 2. Eğer bademcik veya tiroid bezinde inflamatuar bir süreç tespit edilirse, hasta bir endokrinolog veya bir KBB uzmanına yönlendirilir.
 3. 3. Boğazda bir enflamatuar sürecin belirgin belirtilerinin yokluğunda, hasta X-ışını ve ultrason tanısı için sevk edilir.

Özellikle çocuğun olması durumunda, hastanın zihinsel ve duygusal durumuna dikkat edin. Boğazda psikosomatik koma durumunda psikolojik yardım gereklidir.

Hastalığın nedenini belirledikten sonra uygun tedavi reçete edilir. Terapi süresi hastalığın şiddetine bağlıdır. Tabii bir aydan (larenjit) üç yıla kadar (osteokondroz) devam edebilir.

Hiçbir durumda, komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için doktor tavsiyelerini göz ardı etmemelisiniz.

Semptomları azaltmak için hastaya birçok tavsiyeyi takip etmesi önerilir:

 • Diyet. Özofagus mukozasını tahriş eden bütün ekşili, sıcak, keskin ve soğuk yiyecekleri yemek rasyonundan çıkarmak gerekir.
 • Boğazını çalkala. Hastalık doğada inflamatuar ise, düzenli olarak temizlenmeli bademcik ve hangi yiyeceği yutmak zor dolayı, mukus ve diğer mekanik faktörlerin kaldırmak için gargara yapılmalıdır.
 • Havanın nemlendirilmesi. Havanın nemi aşırı derecede düşükse, yemek borusu veya solunum yolu mukozası tahriş edici etkenlere kolayca maruz kalır. Özel nemlendiriciler satın almanız veya ısı kaynağında su içeren bir tabağı bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Odayı havalandırın. Odaya taze hava verilmemesi durumunda, patojenik mikroorganizmaların konsantrasyonu artar. Bu, tedavinin etkinliğini azaltır ve tekrarlanan enflamatuar süreçlerin gelişimini destekler.

Sinir koma için anlamsız olmayın. Uygun önlemlerin yokluğunda, ciddi akıl hastalığına yakalanma riski vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

1 gün boyunca boğaz ağrısı olmaksızın nasıl tedavi edilir

Angina bademcik iltihabı ile karakterize bir enfeksiyöz hastalıktır. Görünümünün nedenleri bakteri, mantar ve virüs olabilir. Hastalığın bilimsel adı tonsillittir.

Rotokan

Rotokan, bitki bazında, dış ve oral kullanıma yönelik bir tıbbi preparattır.Kulak burun boğaz, gastroenteroloji ve diş hekimliğinde kullanılır. Bir anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir.