Loading

Boğazdaki Pers ve yoldaki bir şey var: nedenler, ne yapmalı?

Boğazda yabancı bir cismin varlığının hissi, teneffüsle birlikte, bir kulak burun boğazının alınmasında en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Bu semptomların seyrinde çeşitli şiddetleri vardır. Kolay bir hastalık derecesinde, kişi rahatsızlık hisseder, ancak daha ihmal edilmiş bir durumda, hastanın nefes alması ve yutulması zorlaşır.

Faringeal bez, vücudun sindirim, solunum, endokrinolojik ve kas-iskelet sistemini etkileyen çeşitli hastalıkların bir belirtisidir. Hastalığın temel nedenini tanımlamak için bir uzmanın kalifiye bir tanısını gerektirir.

Servikal bölgede bulunan bir kişi, patolojik değişikliklerden kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilecek birçok anatomik yapıya sahiptir. Bu tür yapılar şunlardır:

 • tiroid bezi;
 • paratiroid bezi;
 • solunum yolu;
 • yemek borusu;
 • ana gemiler;
 • omurga;
 • sinir gangliyası;
 • boyun kasları.

Bu yapıların herhangi birinde patolojik bir sürecin gelişmesiyle, bir kişi sanki bir şey boğazda engelleyici ve inatçı gibi hissedebilir.

Bu fenomenin nedenini bulmak için, hasta tanı için bir doktora danışmalıdır.

Bir hekimin problemin kaynağını güvenilir bir şekilde tanımlayabilmesi için, aşağıdaki eşlik eden semptomlar dışlanmalı veya onaylanmalıdır:

 • boğulma (nefes almak zor);
 • boğazda yanma;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • baş eğildiğinde boğazda ağrı;
 • nefes alma zorluğu;
 • exhaling zorluk;
 • boyun kaslarının spazmı.

Elde edilen verilere dayanarak uzman, bir kişinin hangi yapıya zarar verdiğini öğrenecek ve bu da doğru tanıya ve etkili bir tedavinin atanmasına katkıda bulunacaktır.

Bebeğin boğazında terleme olduğu ve bir şeylerin engellediği gibi, çocukluğun özgüllüğünden dolayı nadiren ortaya çıkar. Küçük yaştaki bir çocuğun ebeveynlere bu tür karmaşık semptomları açıklamak zordur. P Buna ek olarak, çocuğun bu anatomik özellikleri, bu duyguları kışkırtan birtakım hastalıkların dışında kalması açısından önemlidir..

Çocuklarda boğazda bir yumru hissi ve terleme nedeni:

 1. 1. Angina. Solunum yolu viral ve bakteriyel doğanın iltihaplanması genellikle boğazda bir hissi ve yumru hissi uyandırır. Bu semptomlara kaba yiyecekleri yuturken ve sesini değiştirirken ağrı eşlik eder. Angina, boğazın durulanması için olumlu bir reaksiyonun olmamasıyla diğer hastalıklardan kolayca ayrılır. Böyle bir hastalıkta, antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan tedavi sonuç vermez. Antibiyotikler ev tedavisi ile kombine edilmelidir: ılık süt ve çay bir kaşık bal ile. Sıvıların boyun kaslarındaki yükü azaltmak için bir pipetten içilmesi tavsiye edilir.
 2. 2. Özofagusun lezyonu. Denetim yokluğunda çocuk özofagus mukozasında güçlü bir tahriş edebilmektedir. Örneğin, aşırı baharatlı yiyecekler, kimyasallar ve diğer. Bu, genellikle gün boyunca geçmekte olan yemek borusunun şişmesine neden olur. Boğazda hoş olmayan bir his varsa, bir gastroenteroloğa başvurmak gerekir.
 3. 3. Tiroid bezinin iltihaplanması. İnflamasyonda, tiroid veya paratiroid bezi, boğazını sıkarak, boyut olarak artar. Bu onun pıhtı ve terlemenin varlığını hissetmesine neden olur. Ayrıca, tiroid bezi vücuttaki iyot eksikliğinden ya da içindeki neoplazmaların görünümünden dolayı büyüyebilir.
 4. 4. Psikosomatik. Boğazda ve duyularda terlemenin fiziksel nedenlerine ek olarak, bir şey müdahale ediyormuş gibi, psikolojik olanlar da vardır. Böyle bir hastalıkta boğaz çocuğa zarar vermez, ancak sürekli olarak boğazını temizlemek ister. Bir çocuk ciddi bir zihinsel travmaya maruz kaldıysa, doktorlar genellikle benzer semptomları gözlemlerler.

Çocuğun boğazdaki rahatsızlıktan nadiren güvenilir bir şekilde anlayabildiği unutulmamalıdır, bu nedenle çocuk doktoru ile görüşmek gereklidir.

Yetişkin bir kişi, sadece anatomik değil, aynı zamanda bir yaşam biçiminden de farklıdır. Tüm bunlar, Adem'in elması içinde bir şey sıkışmış gibi, daha geniş bir olası sebat ve his nedenlerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bir yetişkinte en yaygın nedenler şunlardır:

 1. 1. ARVI ve ARI. Viral veya bakteriyel hastalıkların bir arka planına karşı inflamatuar süreçler boğazda en sık görülen ödem nedenidir. İnsanlarda bademcikler genişler, boğaz ve yumuşak damak şişer. Bu süreçlerin bütünü, boğazda yabancı bir cisim hissi yaratır. Bu hissin yoğunluğu, inflamatuar sürecin şiddetine bağlıdır. Faringeal bezin semptomları sadece yutulduğunda veya sürekli olarak, kişinin normal solunumu bozarak ortaya çıkabilir.
 2. 2. Farenjit veya larenjit. Larinks veya vokal kordların kronik formda enflamasyonu yaygındır. Bu gibi durumlarda, insanlar boğazlarında sert bir yumru hissetmezler, ancak keskin bir his. Kişiye yapılan konuşmada, yabancı bir nesnenin boğazlanmış olması gibi. Buna ek olarak, hasta sürekli boğazda ikna ediyor. Semptomlar durulama ile zayıflatılmaz ve gün boyu devam eder.
 3. 3. Servikal osteokondroz. Bu hastalık sadece bir yetişkin için tipiktir. On sekiz ila yirmi beş yaşlarında, omurlararası diskler daha az elastik hale gelir ve bu da osteokondrozun gelişmesine yol açar. Kıkırdaklar deforme olur ve kan damarlarını ve sinir liflerini sıkıştırır. Kasların omurgadaki bozuklukları gidermeye çalıştığı gerçeği nedeniyle, boyun kaslarının spazmı vardır. Sonuç olarak, dilin kökünde rahatsızlık var.
 4. 4. Ağır fiziksel aktivite. Fiziksel aşırı yüklenmelerle, ana damarlar geniş bir miktarda kanla genişler ve doldurur. Kas-iskelet sistemi spazmodik kasları. Bütün bunlar nefes almayı zorlaştırır, bir terlemenin eşlik ettiği, boğazda sıkışmış bir şey olduğu hissi vardır.
 5. 5. Sindirim ile ilgili problemler. Uzmanlar, yüzeysel gastritin sürekli rahatsızlık, terleme ve boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğu hissine neden olabileceğini söylüyor.
 6. 6. Mide suyunun yüksek asitliği. mide suyu aşırı asidite varsa yemek borusuna suyu döküm zaman, bir enflamatuar yanıta neden olur mukus, bir kimyasal yanma neden olur. Enflamasyon boğazına yabancı cisim hissi yol açar kas spazmları ve şişlik, boğaz ve yanma eşlik eder. Yemek yerken belirtiler kötüleşir. Buna ek olarak, kişi mide ekşimesi ve dırdırcı ağrı mide içine yiyecek almanın imkansızlığı kaynaklanan hoş olmayan kokusu ile geğirme, göğüs arkasında, orada sık sık hasta.
 7. 7. Tiroid ve paratiroid bezlerinde inflamatuar süreçler. Enflamasyon, çevre dokulara baskı yapan guatrın gelişmesine yol açar. Boğazda rahatsızlık, tiroid bezinde on kat artışa neden olur.
 8. 8. Stres ve huzursuzluk. Psikolojik travma ya da sinirsel tükenme, boğazda ve yabancı bir cismin hissinde bir duyuma neden olabilir. Bu fenomen "histerik com" olarak adlandırıldı.

Bu tür rahatsızlıklardan bağımsız olarak kurtulmak nadiren mümkündür, çünkü ortaya çıkış nedenleri her zaman farklıdır. Uzmanlar, yüksek nitelikli tanı ve karmaşık tedavi için bir doktora danışmanızı tavsiye eder.

Bir kişinin boğazında bir gözü varsa ve bir şey müdahalede bulunuyorsa, acil tedavi tedbirleri alınmalıdır. Bu semptomlar balgam, ısı artışı, lenf bezlerinde ve bademciklerde bir artışla birlikte görülürse, bu anjinin varlığını gösterir. Bu durumda doktorlar antibiyotik tedavisi yapmayı tavsiye eder. Hastalığın nedenini ortadan kaldırdıktan sonra boğazda sümük ve rahatsızlık ortadan kalkacaktır.

Eşzamanlı semptomların yokluğunda kök nedenini tanımlamak çok daha zordur. Böyle bir durumda, hastalığın kaynağını belirlemek için doktorlara danışılmalıdır.

Tam bir inceleme için, hasta birkaç aşamadan geçmelidir:

 1. 1. İlk önce terapistle ilk görüşmeden geçmeniz gerekir. Doktor hastalığın anamnezini toplar ve hastanın dış muayenesini yapar.
 2. 2. Eğer bademcik veya tiroid bezinde inflamatuar bir süreç tespit edilirse, hasta bir endokrinolog veya bir KBB uzmanına yönlendirilir.
 3. 3. Boğazda bir enflamatuar sürecin belirgin belirtilerinin yokluğunda, hasta X-ışını ve ultrason tanısı için sevk edilir.

Özellikle çocuğun olması durumunda, hastanın zihinsel ve duygusal durumuna dikkat edin. Boğazda psikosomatik koma durumunda psikolojik yardım gereklidir.

Hastalığın nedenini belirledikten sonra uygun tedavi reçete edilir. Terapi süresi hastalığın şiddetine bağlıdır. Tabii bir aydan (larenjit) üç yıla kadar (osteokondroz) devam edebilir.

Hiçbir durumda, komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için doktor tavsiyelerini göz ardı etmemelisiniz.

Semptomları azaltmak için hastaya birçok tavsiyeyi takip etmesi önerilir:

 • Diyet. Özofagus mukozasını tahriş eden bütün ekşili, sıcak, keskin ve soğuk yiyecekleri yemek rasyonundan çıkarmak gerekir.
 • Boğazını çalkala. Hastalık doğada inflamatuar ise, düzenli olarak temizlenmeli bademcik ve hangi yiyeceği yutmak zor dolayı, mukus ve diğer mekanik faktörlerin kaldırmak için gargara yapılmalıdır.
 • Havanın nemlendirilmesi. Havanın nemi aşırı derecede düşükse, yemek borusu veya solunum yolu mukozası tahriş edici etkenlere kolayca maruz kalır. Özel nemlendiriciler satın almanız veya ısı kaynağında su içeren bir tabağı bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Odayı havalandırın. Odaya taze hava verilmemesi durumunda, patojenik mikroorganizmaların konsantrasyonu artar. Bu, tedavinin etkinliğini azaltır ve tekrarlanan enflamatuar süreçlerin gelişimini destekler.

Sinir koma için anlamsız olmayın. Uygun önlemlerin yokluğunda, ciddi akıl hastalığına yakalanma riski vardır.

Bir şey boğazın yutulmasını önler: rahatsızlık nedenleri ve gerekli incelemeler

Tükürük yutulduğunda hoş olmayan duyumlar, kulak burun boğaz profilinin sık görülen bir durumudur. Tıbbi pratiğin gösterdiği gibi, yaklaşık olarak hastaların% 15'inde gelişir.

Sadece patolojik faktörlerle ilgili. Bununla birlikte, ömür boyu en az bir kez, bu tür rahatsızlıklar yaşadı. Sonuç olarak, fenomenin (psikosomatik) ve fenomenin ortaya çıkışının patolojik faktörleri hakkında konuşabiliriz.

Hastalığa neden olan nedenler çoktur. Onlar nedir ve onlar hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Patolojik faktörler

Tüm hastalığa neden olan olaylar 3 ana kategoriye ayrılabilir:

 1. İlki bulaşıcı olmayan nedenlerle ilgilidir. Bu ve endokrin ve gastroenterolojik ve alerjik reaksiyonlar.
 2. Enfeksiyon faktörleri. Ana bölümlerdeki orofarenks ve alt solunum yollarının temel patolojileri ile tanımlanır. Bu diğerleri arasında larenjit, bademcik iltihabı, farenjit, kandidiyaz ve diğer bazı hastalıkları içerir.
 3. Önceki gruplarda yer almayan diğer patolojik nedenler.

Boğazla neyin karışabileceğinin nedenleri, enfeksiyöz olmayan bir yapının altı ana patolojisini içerir. Her bir ihtiyaç ayrı olarak anlamak.

Tiroid bezinin guatr

Tiroid bezinin diffüz veya nodal aşırı büyümesidir. Tıbbi uygulamada da görüldüğü gibi, benzer bir durum klinik vakaların% 5-7'sinde gerçekleşir (popülasyondaki bireyler, ancak bunlar sadece kaydedilmiş durumlardır).

Zorlu büyüme, bezin homojen bir genişlemesidir. Nodal - homojen olmayan (bez, histolojik yapıda organın kendisiyle aynı olan tümör benzeri formasyonlarla kaplıdır).

Guatr oluşumunun nedenleri çoktur: bu ve uygun olmayan diyet ve diyette fazla iyot ve yaralanmalara veya tümörlere bağlı aşırı hipofiz hormonları üretimi.

hipertiroidi Semptomatoloji özgüdür: gözbebekleri (denilen egzoftalmi), zayıflık, uyku hali, kilo ile sorunların yayıyoruz şey Adem elması altında rahatsız sanki yutma boynun topografyasını değiştirirken hipertermi, tiroit ağrı, boğaz vardır.

Tedavi, hastalığın gelişiminde bir etken haline gelen kök nedeninin ortadan kaldırılmasını içerir.

Farinkste yabancı cisim hissi, bezin belirgin bir büyümesi ile gözlenir. Ana nedeni - "poddavlivanii" larynx, genellikle bir yandan, büyümüş organ.

Servikal omurganın osteokondrozu

Spinal kolonun dejeneratif distrofik bir lezyondur. Özellikle, servikal bölümün düzeyinde.

Sonuç laringofarenks bölgesinin inervasyonunun ihlalidir. Sonuç olarak - bir şey boğazla karışabilir (ama bu öznel bir duygudur).

Benzer bir durum var, ancak nispeten nadirdir. Osteochondrosis ileri aşamada olmalıdır.

Sempmatoloji ayrıca spesifiktir. Servikal omurga alanında spontan şiddetli ağrı, sıkışmış top sanki yutma rahatsızlık, (Vertebrobaziler yetmezliği muhtemelen ikincil) görme bozuklukları vardır.

Geç aşamalarda, muhtemelen parmakların uyuşması, dil, yutma ile ilgili sorunlar, vb. Bu sözde radiküler sendromu.

Tedavi anti-enflamatuar, kondroprotektörler ve diğer araçlarla gerçekleştirilir.

Benzer bir etki servikal omurganın bir fıtığı ile üretilir. Bununla birlikte, radiküler sendrom birkaç kat daha fazladır. Uzanmış kasların olası parezi ve felci, yutma kasları.

gastrit

Mide bölgesinin mukoza zarının inflamatuar bir lezyonu olarak tanımlanır. Organın iç astarı çeker. Suyun artan asitliği hastanın genel durumunu ağırlaştırır.

Patojenik sürecin gelişimi sırasında, büyük miktarda mide içeriği ve sindirilmemiş gıdalar sindirim sisteminin ilk kısımlarına geri gönderilir. Sonuç, boğazdaki bir şeyin bir şeyi engellediğini hissetmesidir.

Bu rahatsız edici tezahür, hastaya sürekli veya periyodik olarak, farklı yoğunluk derecelerinde eşlik eder.

Hastalığın başlangıcının nedenleri uygun olmayan beslenme, aşırı alkol tüketimi, travmatik lezyon vb.

Mide hastalıklarının belirtileri ayırt etmek zordur. Aralarında olağan dışı gibi vardır: gıda tüketen zaman epigastrik ağrı, rahatsızlık, karın ağrısı şiddeti, bir sandalye, genel sindirim ihlali ve diğer bulgularla birlikte sorunları.

Özellikle tehlikeli refleksler. Özofagusta zabroz gastrik içeriği denir. Çoğu zaman geceleri olur.

Tedavi, antasit ve diğer bazı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir.

reflü özofajit

Gastrit ile çok ortak noktası vardır. İçi boş organ ve yemek borusu arasında bulunan mideye geçişi kapatan sfinkterin zayıflığıdır.

Geri akış nedeniyle, mide içeriği sindirim sisteminin ilk kısımlarına atılır.

Vücudun yatay bir pozisyonda olduğu durumlarda özellikle geceleri de güçlü belirtiler. Acil tedavi gereklidir.

Aksi takdirde, aspirasyon ve boğulma mümkün olabilir. Ve onun için - ölümcül bir sonuç.

Ek olarak, reflü özofajiti olan kişilerin yemek borusu kanserini birkaç kez daha “yakalama” riski taşıdığı kanıtlanmıştır.

Mide ülseri. Benzer tezahürlere neden olur.

Aşırı duyarlılık reaksiyonu

Boğazda bir şey engel olursa, alerjik bir reaksiyon olabilir. Çoğu zaman bir beslenme faktörü sonucu ortaya çıkar. Yani alerjenik bir ürün yiyor.

Bunlar genellikle turunçgiller, süt, fındık, soğan, bazı kırmızı meyveler ve sebzelerdir.

Bağışıklık cevabı kişinin kendi yasalarına göre gelişir. Patojenik yapıya girdikten sonra immünoglobulin üretimi başlar.

Sonuç, mast hücreleri-bazofillerin tahrip edilmesi ve büyük miktarda histamin salımıdır. Bu toksik madde, hücreler üzerinde olumsuz ve yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Alerji gelişiminin diğer nedenleri toz, polen ve diğer alerjenik yapıların parçacıklarının solunmasıdır.

bağışıklık yanıtının ortaya çıkan semptomların - sternumun bir ağrı, boğaz, öksürük ve arzusu içinde adem elması, kuruluk ve rahatsızlık altında boğazda yabancı bir nesne gibi hissetmek.

Belki astım krizi ya da edema Quincke'nin gelişimi. Bu nefes alma problemleriyle doludur (boğulma ve boğulma). Bu tür durumlar derhal durdurulur.

Tedavi - antihistaminik birinci ve üçüncü kuşaklarla..

Fıtık fıtığı

Özofagusun alt bölümlerinin patolojik olarak genişlemesi. Nispeten nadirdir. Ancak yutma güçlüğü her zaman gelişmez.

Patolojinin varlığında hiçbir şey acıtmaz, ama yutmayı önleyen bir şey hisseder. Vagus siniri sıkıştığında bu hoş olmayan bir duygu vardır.

Ayrı ayrı, beynin ihlalleri var. Serebral sinirlerin tümörlerle, hematomla sıkıştırılması durumunda.

Enfeksiyöz olmayan faktörlerin listesi eksiktir, diğer nedenler mümkündür, ancak bunlar daha az yaygındır. Her durumda, ayrı olarak anlamak gerekir.

Enfeksiyon faktörleri

Diğer nedenlerden çok daha sık gözlemlenmiştir. Teşhis faaliyetlerinin başladığı istisnalar dışındadır.

bademcik iltihabı

Aksi halde anjina denir. Bu iltihap, patolojik işlemde palatine bademcikler dahil olmak üzere üst solunum yolunun organlarını içeren enfeksiyöz bir yapıya sahiptir.

Çoğu zaman, hastalığa piyojenik flora (streptokoklar), klebsiella, diğer mikroorganizmalar neden olur. Belki de lezyonun viral orijini, ama bu casuistry.

Semptomatoloji aşağıdakileri içerir: (Larenks lümen daralması) solunum güçlüğü ile cereyan edebildiği, kuvvetli bademcikler şişme akut ağrısı ve boyun lenf düğümlerinde ağrı, yanma, kaşınma, boğaz hastalıkları ve yabancı cisim hissi yutma şekilde.

Katılaşmadan sonra hoş olmayan bir kokuya sahip olan tonsil tüplere dönüşen kalın pürülan eksüda vardır.

Tedavi antibakteriyel veya antiviraldir. Nadir durumlarda, hastalığın mantar etiyolojisi mümkündür. Böyle bir durumda antimikotik ajanların kullanılması gereklidir.

larenjit

Epitelyal larinks dokularının iltihaplanması. Enfeksiyöz, viral, mantar elementlerinin orofarenks yapılarına sızmasına tepki olarak gelişir.

Yutulması imkansızlık duygusu normalde uzun vadede ortaya çıkar. Bu duygunun akut aşamasında, kural olarak, hayır.

Semptomatik tonsilit belirtileri ile aynıdır. Eksüdasyon yoğunluğu dışında: çok daha küçüktür. Buna ek olarak, geleneksel ilaçlar ile bastırmak zor olan bir havlayan öksürük var.

Tedavi ayrıca anti-enflamatuar ve antimikrobiyal ajanların yardımı ile gerçekleştirilir. Bir nebulizer veya düzenli bir buhar kullanarak inhalasyonlar şeklinde daha iyi.

farenjit

Faringeal kemiğin iltihaplanması. Candida türlerinin bakteriyel faktörleri veya mantarlarının etkisi altında gelişir.

Küçük bir miktar balgam, zulüm ve bozulmuş ses fonksiyonu ile öksürük ile karakterizedir.

Antimikrobiyal, antiviral veya antifungal ajanlarla spesifik tedavi gereklidir.

Ayrıca, soğuk algınlığı, yetersiz tedavi ve grip de mümkündür.

Diğer faktörler

 • Alkollü içeceklerin uzun süreli alımı. Orofarenksi yakarlar, boğazda bir şeylerin engellenmesi ve normal bir şekilde yutulması imkansızdır. Alkol içmeyi reddetmeyi gerektirir.
 • Sigara. Larenksin kimyasal yanmasına sebep olur ve boğazın normal çalışmasında düzensizlikleri uyarır.
 • Farinksin nörozu. Tüm hastalarda bulunmaz. Sürekli stres durumunda sadece insanlar duygusal olarak kararsız. Boğazın stenozunu ve normal olarak yutulmamasının yanlış bir algısını etkiler.
 • Abscess parathonsillar. Anatomik yapıların hipodermisinde (subkutanöz yağ dokusu), daha sıklıkla bademciklerin yakınında gelişir. Ağrı ile karakterize ve büyük boyutları ile boğazda gerçek bir yabancı cisim hissi verir.

Farklı genesis ve tipte tümörler

Nispeten nadir gelişir. En yaygın lokalizasyon boğaz, ses telleri ve yakın bölgelerdir.

karakteristik neoplazi arasında -, doğruyu söylemek gerekirse anjiomlar (damar neoplazma), lipom (ayrıca talk gibi adlandırılır), kistler (fibromlar (tümör bağ dokusu), polip (aynı yapıya sahip, ancak klasik fibromlar farklı habis transformasyon eğilimi), tümörler değildi Onlar) bulunmaktadır.

Malign neoplazi sarkomlar ve karsinomlardır (daha az agresif varyant).

Fizyolojik faktörler

Aslında, o sadece bir - bu duygusal bir stres veya stresli bir durumdur. Büyük ihtimalle herkes yutmanın imkansız olduğu duygusunu bilir.

Bu durum ağız boşluğu kuruduğunda veya farenksin stenozu (daralma) geliştiğinde ortaya çıkar.

Hangi doktora hitap edecek?

Araştırmanın ciddi olması gerekecek, çünkü olası sebeplerin listesi çok geniş. Her şeyden önce, bir terapiste danışmanız tavsiye edilir.

Rutin araştırmalar yapacak, uzmanlara danışacak ve önerilerini sunacaktır.

Ardından, aşağıdaki doktorlardan birine başvurmanız gerekir:

 • Endokrinolog.
 • Gastroenteroloğa.
 • Nöroloğa.
 • Stomatoloğa.
 • Ortopediste.
 • Beyin cerrahı.
 • Kulak burun boğaz uzmanına.
 • Alerjist-immünolog için.

Her şey patolojik sürecin doğasına bağlıdır. Ama kendinizle uğraşmanıza gerek yok, terapist size kiminle iletişim kuracağını söyleyecektir.

Birincil resepsiyonda, herhangi bir uzman hastanın durumu hakkında birçok soru sorar, tüm şikayetleri yazılı olarak giderir ve hayatın anamnezini toplar. Doktorun sorularını net bir şekilde cevaplamak önemlidir.

Gelecekte aşağıdaki çalışmalar gerekli olacak:

 • Orofarinksin durumunun değerlendirilmesi. Bir kulak burun boğaz uzmanı var. Çok fazla bilgi verir.
 • Larengoskopi. Larinksin mukoza zarının incelenmesi için.
 • EGD. Sindirim sisteminin orta bölümlerinden olası patolojileri belirlemek.
 • Bazı maddelere karşı bağışıklık reaksiyonlarını tespit etmek için alerjik testler.
 • Bir tümör bulunursa - biyopsi.
 • Ayrıca bir histolojik çalışma. Neoplazmın yapısı, hücre tipi, bölünme hızı vb. Hakkında birçok bilgi verir.

Diğer sınavlar gerekli olabilir. Her şey doktorun kararına bağlı.

Etiyolojik tedavi

İlaç kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

 • Tüm bulaşıcı hastalıklar, steroidal olmayan anti-enflamatuar kökenli, antibiyotikler, antiviral, antimikotik maddeler, anti-bazlı kortikosteroid, antiseptik çözeltiler ve diğer bazı ilaçlar ile tedavi edilir.
 • Tiroid bezinin patolojileri, özel diyetlerin yardımı ile iyileştirmeye tabidir. Çoğu durumda iyottan fazla olduğu göz önüne alınırsa, bu elementin en azında bir diyete ihtiyacınız vardır.
 • Tümörler sadece cerrahi olarak tedavi edilir. Ameliyat sırasında total eksizyona tabidir.
 • Proton pompa inhibitörlerinin kullanımı, antasit preparatlar gastroenterolojik patolojilerin tedavisi için bir yöntemdir. Özel bir diyet de reçete edilir.

Tüm tedavi yöntemleri ve ayrıca belirli ilaç isimleri sadece bir doktor tarafından seçilir. Kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Eğer boğazda bir şeyin yutmaya karıştığına dair bir his varsa, bunun pek çok nedeni olabilir. Tam teşhisten geçmek ve durumun temel nedenini bulmak gereklidir.

Bu nedenle uzman yetkili bir tedavi stratejisine karar verebilir. Konuşmaların kendiliğinden tedavi edilmediği, gelişim faktörleri çok ciddi olabilir.

Boğazda bir şeyin engellendiği duygusu: Bu ne anlama geliyor?

Kafadaki bir şişlik hissi veya farengeal globule, kulak burun boğazına hitap eden oldukça yaygın bir şikayettir. Ve rahatsızlık derecesi "yutmayı önleyen bir şey" ten "nefes almak için hiçbir şey" e kadar değişir. tıbbi istatistik yaklaşık 45 en az bir kez hayatında eşit hem kadın ve erkekler için insanların% tatsız bir belirti ile yakalar ve boğazıma bir şey bütün hayat faaliyetleri oldukça etkisi müdahale duygu göre. Bazen boğazın acımadığı, sadece bir tarafa, sağa veya sola müdahale ettiği ve boğazınızı temizlemek istediğinizde olur.

nedenleri

Boyun bölgesinde birçok anatomik yapı vardır: omurga, ana damarlar, sinir pleksusu, solunum yolu, kaslar, tiroid ve paratiroid bezleri. Bu yapılardan herhangi biri rahatsızlık görünümünü kışkırtabilir. Hastalığın gerçek nedenini belirlemek için, bazen hasta 5 doktor tarafından muayene edilmelidir.

Şikayet formüle etmeye değer:

 • sürekli duyum - gün boyunca ve bazen geceleri gözlemlenir;
 • yanan;
 • başını döndürürken rahatsızlık veya ağrı;
 • herhangi bir yutmada ağrı;
 • katı gıdaları yuturken rahatsızlık;
 • sıvı gıda yutulurken zorluk ve acı - eğer bu fark varsa, doktora dan bahsetmek gerekir;
 • boğulma;
 • nefes alma zorluğu;
 • ekshalasyonda rahatsızlık;
 • kas spazmları - boğazınızda elinizin ağırlık hissi genellikle rahatlama getirir;

Boğaz kanalı dilatasyonu

Bir semptomun ne kadar doğru bir şekilde tarif edildiği doğruysa, gerçeği ortaya çıkarmak o kadar kolay olur. Ne yazık ki, bu tür bilgileri küçük hastalardan alma imkanı yoktur, bu nedenle burada ebeveynlerin gözlem ve dikkati önemlidir.

Ek olarak, semptomların başlangıcının zamanlaması da hastalığın en olası nedenini gösterebilir. Hoş olmayan bir duyumu göz ardı etmek gerekli değildir: semptomun kendisi herhangi bir özel rahatsızlığa yol açmasa bile, çoğu zaman sadece boğazda bir yumru hissi ile ifade edilen diğer bazı daha ciddi rahatsızlıkların bir belirtisidir.

çocuklar

Çocuklarda boğazdaki topakların ortaya çıkmasının nedenleri yetişkinlerden biraz daha azdır. Neyse ki, midenin patoloji ve çocuklarda yemek borusu ile ilişkili hastalık çok daha seyrek meydana gelir ve böyle bir genç yaşta bel ağrısı, mümkün değildir boğazında boğaz ağrısı sonra müdahale ediyormuş şekildedir.

 • Anjina ve diğer inflamatuar hastalıklar hem soğuk hem de bulaşıcı olanlara sıklıkla boğazda bir şişlik hissi, ağrılı yutma ve ses kısıklığı eşlik eder. Angina semptomların stabilitesinde diğerlerinden farklıdır: sıcak içecek ve durulama hemen hemen hiç sonuç vermez. Bu durumda, antibiyotiksiz tedavi boştur. Sıcak veya en az soğuk içecek zorunludur. Çocuğun vücudunun kurumasına izin vermemesi çok önemlidir. Eğer çocuk “doğru” - tereyağı, ballı çay ile - içmeyi reddederse, sevdiği şeyi pişirmek ve bir samanla içmeyi teklif etmek gerekir. Bu içme yöntemiyle, boynun kasları hafifçe gevşer ve bebeği yutmak daha kolay olacaktır.

Angina ile boğazda vajinal kompres nasıl yapılır, makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafta - Angina

Boğaz tedavisi için hangi antibiyotikler, yutulduğunda ağrılı olduğunda, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Her halükarda, en azından bir çocuk doktoruna danışmak gereklidir. Çocuk hastalıklarının kendi başlarına geçmesine izin veremezsiniz.

Yetişkinlerde

 • En bariz nedenleri enflamatuar veya kataral hastalıklardır - SARS, boğaz ağrısı, tracheitis. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri boğazın şişmesine, bademciklere, gökyüzünün üst kısmına ve hepsinin de yabancı cisim hissine neden olur. Ve bir yumru hem bir taraftan hem de her ikisinden de hissedilebilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, rahatsızlık sadece yutulduğunda kendini gösterebilir ve sürekli olarak hissedilebilir ve normal nefes almayı zorlaştırır. Kural olarak, altta yatan hastalığın tedavisi ile birlikte, faringeal globun semptomları kaybolur.

Bu yazıda, anginada klorheksidin ile boğaz nasıl durulacağı belirtilir.

 • Larenjit ve farenjit - vokal kordların veya larinksin kronik iltihaplanması daha az sıklıkta meydana gelmez. Buradaki yumru sadece katı değil, genellikle keskin hissedilir, konuşmaya çalışırken boğazda gerçekten acıyor. Bu tür rahatsızlık gece ve gündüz devam eder, yutma ile artmaz ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • osteochondrosis - İlk bakışta boğazda bir yumru ile bağlanmak zor bir hastalıktır. Bununla birlikte, semptomun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni budur. 18-25 yıldan başlayarak, intervertebral disklerin elastikiyeti ve kalınlığı azalır ve osteokondroz oluşmaya başlar. Yavaş yavaş, kıkırdağın deformasyonu sinir liflerinin ve kan damarlarının sıkışmasına yol açar. Kas spazmları vardır, çünkü omurgadaki değişiklikleri telafi etmek için boyun kasları sürekli gerginlik gösterir. Tüm bunlar baş ağrılarına, baş dönmesine, hareket zorluğuna ve elbette boğazda bir yumru görünmesine yol açar.
 • Boğazda bir şeyin hissi sürekli olarak ortaya çıkmaz, ancak damarlar ve kaslar üzerinde ek bir yük ile ilişkili bazı süreçler sırasında katı yiyecekleri yutmak, fiziksel aktivite, herhangi bir nedenden dolayı artan baskı. Faringeal beze kas spazmı eşlik ediyorsa, özellikle inspirasyonda nefes almada zorluk hissedilir.
 • Boyundaki sürekli hoş olmayan duyumların ikinci en yaygın nedeni mide ve yemek borusu hastalıkları ve patolojileridir. Tıbbi istatistiklere göre, 25 yaşından büyük insanlarda yüzeyel gastrit normalden daha yaygındır.
 • Mide suyunun asitliğini artırarak hastalığa eşlik etmek. Özofagusa salındığında, meyve suyu organın duvarlarını yakar. Bu inflamasyona ve buna bağlı olarak kas ve kan damarlarının spazmına neden olur. Sonuç olarak, boğazda, özellikle yemek yedikten sonra güçlü bir yanma hissi vardır. Genellikle boğazdaki rahatsızlık, sternum ve mide ekşimesinin ardındaki ağırlık hissi ile birlikte olur.Enofageal tutulum diğer rahatsızlıklardan kaynaklanır - kas spazmları, yara izleri. Bu gibi durumlarda, geğirme sık görülür, çünkü yiyecekler mide engelleri nedeniyle giremez.
 • Tiroid bezinin iltihabı ayrıca bu tür bir duyumla eşlik eder. Nodüler veya dağınık guatr çevreleyen dokuları sıkıştırır ve rahatsızlık yaratabilir, ancak zorunlu olmayabilir. Kural olarak, bir yumru hissi ve nefes almada güçlük, yetişkinin norm ile kıyaslandığında 5-10 katı büyüdüğü zaman bir yetişkinde kendini gösterir. Bununla birlikte, bezin pozisyonu yanlış ise, belirtiler daha erken ortaya çıkar.
 • Stres, şiddetli heyecan herhangi bir nedenden dolayı sık sık dahil olmak üzere, kas spazmı, ve boyunda. Böyle bir semptom uygun olarak adlandırıldı - histerik com. Ancak, yabancı bir cismin boğazda ya da boğulma hissi, heyecandan daha uzun sürer - birkaç saate kadar. Rahatlatıcılar tarafından rahatsızlık hissedin. Bununla birlikte, mevcut tedavi çok daha kapsamlı olmalıdır.
 • Ruhsal bozukluklar, Özellikle depresyon, vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olur. Kural olarak, bu alanlar zaten zayıflamış olan bir "zayıf bağlantı" dır.

Bir yandan kulak ve boğaz ağrırsa ne yapmalı, makaleden öğrenebilirsiniz.

Yani, dalgalarla veya derin bir depresyon durumunda, şiddetli bronşit veya astım, insanlar kesinlikle boyun kaslarının bronşların disfonksiyon ve spazm ile, ancak, ilişkili boğulma, hissedecektir. Hastanın - inhalerlerin kullandığı alışılmış ilaçlar zayıftır, bu da sadece depresif durumu şiddetlendirir.

Boğazdaki yumrudan kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu bir hastalığın kendisi değil, sadece birkaç rahatsızlık belirtisidir, bu yüzden bir uzmana bakmadan ve danışmanlık yapmadan iyileşmek zordur.

Ne yapmalı? Yutulduğunda boğaz ağrıyorsa, bu makalede belirtilmektedir.

Ne yapmalı

Boğaz ağrısı nasıl giderilir? Eğer boğazda bir yumru, belirgin semptomlarla ortaya çıkarsa, örneğin, anjina, bademcik ve lenf düğümlerinin genişlemesi Tanıda şüphesiz bırakır, sonra tedavi uygundur. Semptom diğerleriyle birlikte ortadan kaybolur ve bir kural olarak artık rahatsız olmaz.

Hangi tedavi en iyisidir, ne zaman inatçı boğaz ve kuru öksürük, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalığın doğası hakkında açık bir belirti yoksa, hastalığın gerçek nedenini belirlemek çok daha zordur. Bu durumda, kapsamlı bir ön inceleme gerekli olacaktır. Hem yetişkinleri hem de çocukları ilgilendirir.

 • Terapist veya çocuk doktoru hastanın şikayetlerini analiz eder, boğazın birincil muayenesini yapar, ayrıca submandibular ve servikal lenf nodları olan tiroid bezidir.
 • Bademcik iltihabı veya tiroid bezinde artış varsa, bir KBB doktoru veya bir endokrin uzmanı olan bir uzmanla konsültasyon önerilmektedir. Ankette bir endoskop, bir laringoskop, bir nazofarenksin roentgenogramı gerekli olabilir.
 • Eğer boğaz iltihabı, vokal kordlar, tiroid bezi dışlanırsa, bir gastroenterolog ve nörolog incelenmelidir.

Özellikle çocukların söz konusu olduğu durumlarda hastanın duygusal durumuna dikkat edin. Bir yetişkin veya bir çocuk, stres veya depresyonun belirgin belirtilerini gösterirse, o zaman tedavi, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyen ve ortadan kaldıran psikoterapi gerektirir.

Bu yazıda, halk ilaçları anjina ile boğulmaktan daha endikedir.

Tanı doğrulandığında, uzman uygun tedaviyi reçete edecektir. Tıbbi tavsiyelere uyun, titiz davranmalı ve sabrınız olmalıdır. Larenjit tedavisi için bir ay sürecekse, o zaman hala kıkırdak doku geri yüklemek mümkün ise, osteokondrozu ortadan kaldırmak için en az 2 yıl.

Tedaviden başka hastanın durumunu rahatlatmak için başka önlemler alınmakta:

 • diyet - Keskin, asitli yiyecekleri, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun. Mukozayı tahriş eder ve yemek borusunun sıkışmasını provoke eder;
 • inflamatuar hastalıklar ile bademcikler zorunlu periyodik yıkama, gargara, çünkü bu prosedürler yutmaya gerçekten müdahale eden mekanik oluşumları kaldırabilir;
 • hava nemlendirme - kuru hava mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş eder. Nemlendirme için, özel aparatların kullanılması tavsiye edilir, ancak çok daha fazla erişilebilirlik, geniş kapların, su kaynağına yakın bir yerde yerleştirilmesidir;
 • havalandırma - Düşük bir oksijen seviyesi sinir sistemi ve kan damarları üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve bu, tüm acı verici semptomları hemen şiddetlendirir.

Bu yazıda farenjit ile boğaz nasıl tedavi edeceğini öğrenebilirsiniz.

En zor şey, zihinsel travma ve bozukluklarla hastaların iyileşmesini sağlamaktır. Sonuçta, en önemli şey, bir güvenlik duygusu yaratmaktır. Çocuğunu ciddi şekilde kısıtlamaya alışmış olan ve hastalığa neden olan yasaklar olduğunu öğrenen bir ebeveyn, olağan senaryoyu terk etmek zordur. Ancak, bu gereklidir.

Bir histerik com tanısı da düşüncesizce ihmal edilmemelidir. Spazmodik boğaz sadece sinir bozukluğunun bir belirtisidir, nedeni daha derin ve daha ciddi ve ciddi sinir ve zihinsel hastalıklara yol açabilir.

Bu makalede, kavundan sonra neden bir boğaz ağrısının olduğu gösterilmektedir.

Boğazda yabancı bir cisim hissi sadece kendi başına hoş olmayan bir fenomen değildir. Semptom stabil ise ve sıcak bir içecek veya bitki özü bu durumu rahatlatmazsa, bazı gizli rahatsızlıkların göstergesidir. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi kurulumu tüm ciddiyetle birlikte alınmalıdır.

Boğazda bir şey engellenir, ama incitmez - nasıl tedavi edilir

En az bir kez boğazda yabancı bir beden hissi herkes içindi. Bazen böyle bir semptom kendiliğinden ortaya çıkabilir ve belirsiz bir şekilde ortadan kaybolabilir. Ancak daha çok, boğazda bir şeyin engellendiği hissi belli bir süre için ortaya çıkar ve hastanın panik yapmasına neden olur.

Problemin tanımı ve hastaya ne yapılması gerektiği

Boğazda bir şişkinlik sorunlu olduğunda, hasta boyunda sıkışma hissi ve basınç hissinden şikayetçidir, açıkça müdahale ettiği ve baskı yaptığı yeri gösterir. Doğal olarak, bu durum vücutta bir başarısızlığa işaret eder ve bu belirti tek bir semptom olabilir veya diğer şikayetler ile birlikte hareket eder.

Sert öncesi tanı olmadan bu sorunu çözmek için, ve sadece belirli bir anket açıkça yolu boğazdaki gürültü her türlü kurtulmak için belirtir ve sorunun cevabı: "ne boğaz, engelliyor Ne".

Telefonda doktorunuzu arayın ve boğazda yumru hissi şikayette bile, hiçbir telefonda bu sorun daha sonra doktor sadece patolojiyi şüpheli edilebilir çözmek ve olmayacak eğer hastanın tüm tarihinin bilgimizin.

Çok sık olarak, bu kadar çirkin bir semptomla, hastalar muğlak bir şekilde tepki gösterir. Çoğu insan kendilerini "korkunç" teşhislere sokmaya, karsinofobik olmaya ve hatta "kederden" kilo almaya başladı.

Bu nedenle, neyin (yakılmaz hastalıklar) icat edilmesine, tıbbi ansiklopedileri okuyacağına, tüm patolojileri bulmaya ve kendini teşhis etmenize gerek yoktur. Boğazda bir şey engel olur ve bir ya da iki gün böyle bir duygu geçmez, bu bir terapiste ya da bir kulak burun boğazına başvurmak için bir bahane olur.

Bu uzmanlar bir sorun bulamazsa, mutlaka araştırmanın kapsamını genişletecek ve diğer tıbbi uzmanlık alanlarındaki meslektaşlarına göndereceksiniz.

Boğazda, bir şey önler - hastaların nedenleri ve şikayetleri

Böyle spesifik bir belirtiye rağmen, nedenleri yeterli olabilir. En yaygın olanları şunlardır:

Stresli durumlar - artan adrenalin üretiminin bir sonucu olarak, boğaz kaslarının alt kısmının aşılması ve kendine has bir "histerik" yumru ortaya çıkar. Güçlü heyecandan dolayı, boğazda yutulduğunda, normal nefes geri kalmış gibi bir şey önler.

Hasta sakinleştiğinde, bu semptom iz bırakmadan kaybolur (genellikle 1-2 saat sürer). Uzun süreli stresle, bu his daha uzun bir süre devam eder.

osteochondrosis - Kıkırdak ve intervertebral disklerin distrofik hastalıklarının, özellikle servikal bölgenin, boğazda hoş olmayan semptomların ortaya çıkması ve hastanın yutma ile etkileşime girmesi gibi bir his olduğu hissine sahiptir. Bu durum sadece osteokondrozun entegre tedavisi ile ortadan kaldırılır.

Gastrointestinal sistem hastalıkları - Sindirim sisteminde patolojik süreçlerin nahoş belirtiler bir dizi gözlenen çünkü: yemek borusuna mide ağrısı, geğirme, mide suyu girişine, bulantı, iştahsızlık, mide yanması kaybı, bir şey boğazdaki müdahale ve kaşıntılı, diğerleri (bir tahriş edicidir gırtlak).

Endokrin bozukluklar - Tiroid bezinde patolojik ve fonksiyonel bozulmalar. Hastalar, tükürüğü yutması zorlaştı ve boğazda bir şey gibi bir şeyleri engelledi.

Bu tür başarısızlıkların en yaygın nedeni, vücutta iyot eksikliğidir veya aşırı miktarda tiroid hormonudur. Tiroid bezi hipertrofisi ve boğazını daraltır. Bu durum, endokrinolog danışılmasını ve vücutta hormonal arka planın düzeltilmesini gerektirir. İyotu doldurmak ve hormonal dengesizliği düzenlemek gereklidir. Endokrinolojik patolojiler ile boğazda yumruya ek olarak, diğer şikayetler vardır.

KBB organlarının hastalıkları - Viral ve bakteriyel hastalıkların (bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit) arka planına karşı, boğazdaki her şeyin ağrır ve engellediği bir şikayet ortaya çıkabilir. Gerçekten de, bu patolojiler ile, bu hisleri provoke eden keskin bir hiperemi, şişlik, tahriş vardır.

Lor enfeksiyonunun azaldığı belirtilerden sonra, boğaz tıkanıklığı hissi gider. Boğazda yumru daha hızlı bertaraf için, kulak burun boğaz uzmanı özel anti-inflamatuar ve anti-alerjik tedavi sunacak.

Kardiyovasküler rahatsızlıklar - Bazı işlevsel bozukluklar, boğazda bir yumru hissine benzeyen semptomlara neden olurlar, ya da hastalar dediği gibi, boğazda bir şeyleri engelliyor gibi görünür.

Bu semptomlar, hasta her şey göründüğünde sık görülen dışadönüklüklerden ve boğazda bir şişlik, ve bazı şeyler ve öfke vb. Neden olabilir. Ayrıca bu duyular kardiyonikroslar tarafından desteklenir, sadece kalp bölgesinde bölgede hala bir şikayet ve ağrı vardır.

Farinks ve larenks neoplazmaları - Patolojik dokuların büyümesi bu organların çeşitli kesimlerinin sıkıştırma yol açar ve boğaz şey müdahale olduğunu ve nefes almak zor oldu ek bir şikayet olduğunu, bu hissi neden olur.

Boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğunu hissetmek başka sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir, ancak bunlar çok daha az yaygındır. Bunlar şunları içerir:

 • gıdalara, ilaçlara, polenlere ve diğer alerjenlere karşı alerjik reaksiyonlar;
 • obezite;
 • travma;
 • yabancı bir cismin vuruşu (daha yaygın olarak çocuklarda ve daha sonra çocuk boğazda bir şeyler engeller);
 • parazitlerin yerleşim (birçok kişi parazitik enfeksiyon her yerde, sadece barsakta, nadir durumlarda bu nedenle, bir nedeni boğazına yumru parazitler olabilir "yerleşmek" olabileceğini bilmiyor);
 • diğerleri.

Boğazda bir şeylerin engellendiği hastaların ana şikayetleri

Doktorun resepsiyonunda, her hasta açıkça hisleriyle ilgili konuşmaz, genellikle aşağıdaki ifadeleri duyabilirsiniz:

 • boğazda nefes almayı engelleyen bir şey;
 • acıyor ve yutması zor;
 • boğazın içindeki presler;
 • Boğazda bir yumru gibi görünüyor;
 • Boğazda sıkışma hissi vardı;
 • bir yudum su almak zordur;
 • Boğazda presler ve göğse verilir;
 • Yutulduğunda ve ezildiğinde güçlü boğaz ağrısına;
 • boğazda bir şey engeller ve boğazını temizlemek istersiniz;
 • zulüm hissi, rahatsızlık ve aynı zamanda yumru;
 • boğazda yanıklar ve ezmeler;
 • com ve nefes almak zor.

Bu şikayetler bir hafta içinde geçmezse ve rahatsızlık arttıkça, bir hastanede acil durum muayenesi yapılmalıdır.

Doktorda sorunlarınız ve hisleriniz hakkında daha net bir şekilde anlatmaya çalışın. Her detay çok önemlidir ve doktora kılavuzluk eder, hangi bölgeye sebep aramanız gerekir.

Boğazda bir şey engellenirse, ama acıtmazsa ne yapmalı ve nereye gitmeli?

Boğazda rahatsızlık ve koma olduğunda, önce ilçe terapisti ile iletişime geçmelisiniz. Şikayetler doğrultusunda doktor başka bir eylem planı belirleyecektir.

Muhtemelen, ortopedist, cerrah, kulak burun boğaz uzmanı, terapist, onkolog, gastroenterolog veya diğer uzmanların danışmaları sunulacaktır. Doktorlar bir muayene, bir anket ve özel bir muayene yapacaktır: ultrason, BT veya MRI, laringoskopi, farmakoskopi, kan ve idrar laboratuvar testleri veya diğer teşhisler.

Önemli! Boğazınızdaki bir şeyin engellendiğini hissetmeye çalışmak zorunda değilsiniz. Hiçbir şeyi katı gıda ile itmeyin veya boğazınıza su dökmeyin. Böyle bir tedavinin nedenlerinden biri kendini ödünç vermez. Yemek borusu boyunca hareket ettirmek için sadece sıkışmış yiyecekler içebilirsiniz.

Boğazda rahatsızlık nasıl tedavi edilir?

Tedavi programı, teşhis konulduktan hemen sonra hazırlanır ve tamamen anketin sonuçlarına bağlıdır.

Neden stres ise

Stresli durumlar - ana suçlular, boğazda sözde koma, Bir hasta problemin en inanılmaz açıklamalarını sunabilir. Her şeyden önce, stresin nedenini belirlemek gerekir. Bazen haplara değil, tüm problemleri anlamanıza yardımcı olacak bir terapiste ve hastaya “nefes al” diye hayati bir enerjinin yeni bir soluğuna ihtiyacınız var.

Bazı durumlarda, yatıştırıcı ilaçlar belirtilir. Bitki ilaçları arasında, kediotu, anakaez, şakayık, alıç en çok kullanılır. Ayrıca valokordin, Corvalolum, barboval ve diğer damlalar kullanılır. Kötü değil ilaç adapto (sakinleştirici) olduğu kanıtlanmıştır, ancak bu ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Panik ataklar

Panik atak sırasında çeşitli solunum teknikleri yararlı olacaktır., taşikardi ve anksiyete saldırılarını ortadan kaldırır. Hastanın bu manipülasyonu bir nörolog tarafından öğretilmelidir.

Uzun yıllar boyunca hastanın boğazda bir şeyin onu engellediğini, birçok doktordan geçtiğini ve sorunun devam ettiğini hisseder. Pek çok hasta stres hakkında düşünmez, pahalı çalışmalara para harcar, tedavi edilemez bir hastalığın tanı-cümlesini almaktan korkar ve aslında paramparça olmuş bir ruhsal ve kronik depresyonu suçlar.

Tiroid bezi hastalıkları

Tiroid bezi hastalıkları ultrason şeklinde sürekli izleme gerektirir ve hormonlar için kan testleri. İyot eksikliği ve nodal formasyonları iyot (potasyum iyodür, iyodomarin, iyot-aktif, iyot-denge) ve lapchatka preparatları (endonorm, endokrinol) reçete edilir.

Tüm bu aletler yemekten sonra almanızı tavsiye eder. Eğer çocuk, bir şey boğazda bir engel gibi ve iyot eksikliği buldu, o zaman içme suyu tabletleri yerine süt veya meyve suyu olabilir.

Yetişkinler ve çocuklar bu ilaçları en az 1-2 ay süren uzun kurslara alırlar.

Tiroid bezinin diğer patolojileri ile tedavi daha uzun ve daha karmaşıktır. Patolojik sürecin ana düzeltmesi hormonal yollarla gerçekleştirilir.

Tiroid bezinin hastalıklarında boğazın tedavisi

Servikal kısımda osteokondroz

Servikal bölümün osteokondrozu tedavi etmek zordur, çünkü Esas olarak hastalar disklerin güç ve esneklik kaybettiği geri dönüşümsüz kıkırdak lezyonlarından muzdariptir. MRG'de ileri vakalarda fıtık, çıkıntı ve diğer patolojiler belirlenir. Bazen bir hastaya yalnızca bir operasyon müdahalesinin yardımı ile yardım edilebilir.

Konservatif tedavi olarak, özel jimnastik ve kondroprotektörler tavsiye edilir: teraflex, dona, kondroksit, mukozat, arthron kompleksi, yapı ve diğerleri. Aynı zamanda, örneğin, trental gibi kan mikrosirkülasyonunu geliştiren ilaçlar da gösterilmiştir.

Beslenme osteokondrozun tedavisinde önemli bir faktördür. Menüsünde jelatin: jöleli, jöle, diğerleri ile daha fazla yemek eklemeniz gerekir. Az yağlı et, meyve, sebze, süzme peynir, peynir, balık ürünleri çeşidini tercih edin. Turşu, şeker, fasulye, füme ürünler, keskin ve un ürünlerini reddedin.

Tüm önerilerin uygulanması servikal omurganın durumunu önemli ölçüde iyileştirmeye ve boğazda yabancı cismi andıran rahatsızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Osteochondrosis ile boğazda bir yumru hissinden nasıl kurtulur

Boğaz yaralanması

Boğaz yaralanmaları çeşitli nedenlerle ortaya çıkar:

 1. sıkışmış balık kemiği,
 2. sert nesneleri vurmak
 3. tıbbi prosedürlerin uygulanması (bademcikler, bezler, vb.).

Eğer yutulduğunda boğazda bir şey varsa, o zaman, büyük olasılıkla, ya travma ya da böyle bir semptomun iltihaplı doğasında yatar.

Her durumda, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurun. Boğaz yaralanması durumunda, doktor tüm yabancı cisimleri çıkarır ve antiseptiklerle tedavi yapar. Evde, birkaç gün daha şu gibi antimikrobiyal ajanlarla durulama gerektirecektir: klorofilkil, miramistin, klorheksidin veya diğerleri.

Boğazdaki neoplazm

Boğazın neoplazması doğada her zaman kötü değildir, Bu nedenle bir doktora zamanında erişim bu problemden tamamen kurtulabilir. Tümör süreçleri onkolog tarafından gözlemlenir ve gerekirse, neoplazmanın kemoterapi, lazer tedavisi, radyasyon tedavisi ve cerrahi eksizyonu yapılır.

Hastalara diyet gıdaları, yatıştırıcılar, detoksifikasyon tedavisi, psikolojik yardım önerilmektedir.

Sindirim sistemi hastalıkları

Gastrointestinal sistem hastalıkları sadece boğazda bir yumru tarafından değil, aynı zamanda diğer belirtilerle de ortaya çıkabilir. Tedavi için antibakteriyel ajanlar (amoksisilin + klaritromisin) genellikle mide ve duodenumda iltihaplanmaya neden olan gram-negatif bir bakteri olan Helicobacter pylori'yi öldürmek için kullanılır.

 1. Anestezikler de kullanılır - drotaverine hidroklorür, ama-spa, gastrocepin, Almagel A.
 2. Asitliği nötralize etmek için Maalox, Altacid, Geviscon ve Talcid başlatıldı.

Gastrit tedavisi için zorunlu olan ilaçlar - proton pompasının blokerleridir. Bu ilaçlar, midenin lümeninde öne çıkmak için hidroklorik asit vermezler. Bunlar şunlardır: omeprozole, lansoprazole, diğerleri.

Gastrointestinal hastalıkların tedavisinin ayrılmaz bir parçası, dietoterapidir. Uzun bir süre, bazen tüm yaşamda gözlenmelidir.

Bir sindirim sistemi ile boğazımda bir yumru nasıl tedavi ettim

KBB organlarının hastalıkları

KBB organlarının hastalıkları genellikle yutulduğunda ve bir şey boğazını rahatsız ediyorsa, bir ağrı şikayeti gerektirir. Sıklıkla viral bir enfeksiyon, bademcik iltihabı, farenjit ve bademcik iltihabı başlar.

Bu hastalıkların semptomlarını hafifletmek için, durulama, tablet-antiseptik emilimi, inhalasyon, bademciklerin yıkanması, fizyoterapi gösterilmiştir.

Boğazın gargarası için, otlar - bir dönüş, papatya, elecampane, calendula, okaliptüs - iyi. Bakteriyel enfeksiyon ile miramistin, dekanasin, klorheksidin ve okteneptin tercih edilmesi daha iyidir.

Boğaz yumuşatmak için% 3 hidrojen peroksit yanı sıra şeftali, deniz topalak ve kayısı yağı yardımcı olacaktır. İyi tolere edilebilirlik ile, peroksit seyreltilmemiştir, ancak ağız içine bir yemek kaşığı çözelti yazdı ve boğazı yıkadı. Gerekirse, bir peroksit çözeltisi (sadece% 3) su ile 1: 1 seyreltilebilir.

Boğazdaki ağrılı semptomları gidermek için, spreyler - tantum verde, klorofililpt, teklif, diğerleri - yararlı olacaktır. İki yaşından küçük hastalar için, oraccept ve inhalipt sprey kullanabilirsiniz.

Şişliği kaldırmak ve boğazdaki yumru ortadan kaldırmak için antihistaminler kullanın: telfast, zirtek, cetrine, erius ve diğerleri.

Gerekirse (anjina, bademcik iltihabı) antibiyotikler reçete edilir. En yaygın olarak kullanılan ilaçlar bir grup penisilin (augmentin, amoksiklav) veya makrolid (sumamed) grubudur.

Asidik, akut ve tahriş edici bulaşıkların dışlanmasıyla koruyucu bir diyet tavsiye edilir.

Boğazda rahatsızlığın önlenmesi için genel öneriler

Hastalığı önlemek için zaman, para ve sinirleri tedavi etmekten daha iyidir. Boğazda bir şeyi engeller, sıkar, “bir yumru vardır” - bu belirtilerin hepsi bir şeyin sonucu olabilir, bu yüzden önleme önerileri farklı olacaktır. Boğaz hastalıklarının gelişimini "başlatacak" temel önleyici tedbirlerin bir listesini yapalım. Yani, bunlar şunlar:

 • kronik hastalıklar için nazofarenkste enfeksiyon odaklarının sanitasyonu;
 • duman, polen, zararlı maddelerin nazofarenks içine girmesini önlemek için koruyucu önlemler;
 • ses modu (boğazınızı soğukta saklayın, bağırmayın, uzun süre şarkı söylemeyin, vb.);
 • aşırı soğuma yapmayın;
 • beden eğitimi ve yüzme;
 • diyet tedavisi;
 • alkol ve sigara içmeyi reddetme;
 • odada havanın nemlendirilmesi;
 • Nazofarenksin tuzlu solüsyonlarla periyodik olarak yıkanması;
 • uzmanlar + ultrason ile koruyucu muayeneler;
 • disbiyozun önlenmesi;
 • tam uyku ve gündüz rejimi;
 • yürür (günde en az 2 saat);
 • balneoloji (deniz tatilinde ve çam ormanlarında kalmak);
 • yoga ve diğer meditasyonlar yapmak;
 • boğaz için jimnastik;
 • Vücudun saflaştırılması (cürufların kontrolü);
 • meyve suyu tedavisi;
 • stres, nevroz ve depresyon ile mücadele;
 • tüm doktor talimatlarına uygunluk.

Boğazda yabancı cisim hissinden nasıl kurtulur

Sonuç

Neden boğazda bir şey önler - evde değil, bir uzman ile bir resepsiyonda, özellikle böyle bir semptom birkaç gün içinde kaybolmazsa, anlamanız gerekir. Sorun, çoğu durumda kısa sürede çözüldüğünde neden uzun süre bekler?

Daha karmaşık hastalıklara gelince, onların zamanında tespiti onların nüksetmelerini ve hatta bazen yaşamak için bir şanstır. Bu nedenle hastalar ilk bakışta bile olsa, sağlıklarını ciddiye almalı, belirtiler önemsiz görünmektedir. Sağlıklı ol!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.

Farenjitten tabletler

Farenjit genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan boğazın iltihaplı bir hastalığıdır. Ama bunlar tamamen farklı hastalıklardır. Bademcik iltihabı ile bademcikler iltihaplıdır. Farenjit ile birlikte iltihaplanma çok daha geniş bir alanı kaplar - farinksin tüm mukozası (ağzına açılan özofagusun üst kısmı) etkilenebilir.