Loading

Boğazda bir şey engelliyormuş gibi: rahatsızlıktan nasıl kurtulur?

Boğazdaki topak sadece kanatlı bir cümle değildir, oldukça rahatsız edici bir semptomdur. Çoğu durumda, belirli bir patolojiye işaret eder, bununla mücadelesi aktif ve acil olmalıdır. Bu sebepten dolayı onları ortadan kaldırmak için sebepler ve sebepler birkaç olabilir.

Çocuklarda boğazda en sık görülen rahatsızlık nedenleri

Özellikle çocuklar için bu durum tehlikelidir: ilk olarak, tüm bebekler zamanında hoş olmayan duygular hakkında şikayette bulunamazlar ve ikinci olarak, bir çocuğun bunları tanımlaması oldukça zordur. Burada durum büyük ölçüde, aşağıdaki belirtilere dikkat etmesi gereken uyanık ve şefkatli ebeveynlere bağlıdır:

 • Sıklıkla sürekli öksürme, sanki boğazda sürekli devam ederse ve çocuk onu temizlemeye çalışır.
 • Yiyecek ve suyun reddi, genel uyuşukluk ve hareketlilik eksikliği.
 • Çocuğun boğulmuş gibi bir erüstasyon ve kusma dürtüsü.
 • Bolca tükürük salgısı (bebeğin yutması ve bazen nefes alması zorlaşır).

En yaygın nedenleri hisler çocuklarda "boğazında yumru": ödem eşliğinde yabancı cisim veya katı gıda neprozhevannoy, anjin ve diğer hastalıklar veya enflamatuar kataral, tiroid veya timus, alerjik reaksiyonların adet, özofagus hasarı.

Sebep ne olursa olsun, bu küçük hastalar için tıbbi bakım gereklidir. Çocuk sağlığıyla ilgili bağımsız deneyler kabul edilemez ve çok tehlikelidir. Deneyimli bir doktor, mümkün olan en kısa zamanda patolojinin gerçek nedenini oluşturabilir ve ortadan kaldırmak için önlemler alabilir.

Erişkinlerde patolojinin gelişim mekanizması

Boğazda bir şey müdahale ederse, bir kişi acı yokluğunda bile büyük bir rahatsızlık hisseder. Yutma hareketleri zorlaşır, bunun sonucu olarak birçok insan paniğe başlar, yiyecek ve içecek almaktan korkar.

Yetişkinlerde, bu durum birkaç nedenden ötürü ortaya çıkabilir, ana olanlar şunlardır:

 • Boğaz ağrısı, tracheitis, larenjit, farenjit, vb: KBB organlarının inflamatuar veya catarrhal hastalıklar Bu hastalıkların arka planına karşı, genellikle bademciklerin ve gökyüzünün üst kısmının şişmesi, bunun sonucunda yutulması ve nefes alması zorlaşır. Bu hoş olmayan semptomlar altta yatan rahatsızlığı tedavi ettikleri için ortadan kayboluyor.
 • Osteochondrosis ayrıca bu durumun çok yaygın nedenlerine de işaret etmektedir. Deformasyon omurgalı kıkırdak sıkışmasından sinir liflerini ve kan damarı fonksiyonunun bozulması gerektirir, bu faktörlerin bir sonucu boğazında bir yumru kas spazmı ve histir.
 • Neoplazmlar veya tümörler özofagus veya larenks lümeninin daralmasına yol açabilir. İlk durumda yutma ile ilgili sorunlar vardır, ikincisinde nefes almak zorlaşır. Bu sebep hastanın hayatı ve sağlığı için en tehlikeli olanlardan biri olarak kabul edilir.
 • Tiroid bezinin patolojileri. Bu organın iltihaplanması, boyutunda beş ila on arasında bir artışa neden olur, bu da çevre doku üzerinde baskıya neden olur ve hoş olmayan bir semptom ortaya çıkar.
 • Mide ve özofagus hastalıkları aktivitelerini önemli ölçüde azaltır. Sonuç olarak, yemek borusuna ve üst tarafa, üst solunum yolunun organlarına mide suyunun salınması söz konusudur. Dokular çok hassastır ve mide suyunun üzerinde tahriş edici bir etkisi vardır, bu da boğazda bir koma hissine yol açar.

Genellikle, benzer bir his hamilelik veya alerjik reaksiyon sırasında ortaya çıkar. Bu larinks ve farinksin düz kaslarının spazmlarından kaynaklanır. Hamile kadınlarda, vücuttaki ani hormonal değişikliklerin, alerjilerin bir sonucudur - alerjene bir tepki.

Boğazda hoş olmayan rahatsızlık hissinden kurtulmak pek olası değildir. Kural olarak, bu bir hastalık değil, onun sonucu. Patolojinin güvenilir bir nedenini oluşturmak ve doğru bir şekilde kaldırmayı sadece deneyimli bir doktor olabilir ve genellikle aynı anda birkaç uzmanın tavsiyesini gerektirir.

semptomataloji

Doktorun çalışmasını önemli ölçüde kolaylaştırmak için, bu nedenle, semptomların doğru ve doğru bir şekilde tanımlanması, iyileşme anını daha da yaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Çoğu durumda boğazdaki veya faringeal toptaki yumru, aşağıdaki karakteristik belirtilerle eşlik eder:

 • Yabancı bir katı cismin boğazındaki varlığın hissi.
 • Özlemle, boğazını temizlemek için sürekli bir arzu.
 • Mide ekşimesi, erüstasyon, mide bulantısı.
 • Besin, sıvı ve tükürüğün problemli, hatta bazen ağrılı yutma.
 • Boğulma Saldırıları.
 • Boğazda, bir şey karışıyor, yanıyor ve üzüntülü gibi.
 • Sadece katı veya sıvı gıdaları yuturken rahatsızlık.

Doktor, ilk belirtilerin ne zaman ortaya çıktığını, ne kadar sürdüğünü ve hastalık sırasında değişip değişmediğini kesinlikle bilmek isteyecektir. Rahatsızlık kalıcı mı yoksa geçici mi? Herhangi bir sıcaklık yükselmiş olsa da, önemsiz mi? Bu soruların cevapları önceden hazırlanmalı ve önceden düşünülmeli, bu bilgilerin güvenilirliği hastanın sağlığını ve doğru tedaviyi seçecektir.

Stres her şeyden sorumlu olduğunda

“Boğazda topaklanma” hissi, tüm fiziksel göstergelerde kesinlikle sağlıklı olan insanları rahatsız edebilir. Bu devletin nedenleri psikosomatiktir, şunları içerir:

 • Stres koşulları
 • Depresyon ve psiko-duygusal bozukluklar
 • Psikozlar ve nevrozlar
 • iklime alıştırma
 • Uyku eksikliği, aşırı zihinsel veya fiziksel stres

Bu problemler fiziksel (fiziksel) problemlerden daha az tehlikeli değildir. Benzer durumlarda, patoloji kısır bir çemberi andırır: rahatsızlığın bir sonucu olarak, hasta giderek daha fazla panik ve sinirlenir. Bir rüyada uyumadan ve boğulmaktan korkar, yemek yemekten korkar, çünkü yutulması zor ve boğabilir. Artan sinirlilik sonucu, "boğazda bir yumru" büyür, nefes alır ve yutkunma daha zor hale gelir.

Psihosomatiya adam her zaman hastalık hakkında düşünüyor yükseltmek olabilir, hayatı boyunca korkular, bazen yeni semptomlar ve ret ile geliyor, hatta bazen ölümcül ve tedavi edilemez tanı kendisi koyar. Sonuç olarak, kararlı stres yeni kas spazmlarına neden olur ve hastanın durumu kötüleşir.

"Histerik koma" tıbbi yardımı olan hastalar son derece gereklidir. Bu patolojinin tedavisi antidepresanlar, bitkisel ve yatıştırıcı ilaçların kullanımı ve hastanın davranışının düzeltilmesinden oluşur. Bu insanların daha fazla dinlenmeleri, açık havada kalmaları, ciddi duygulardan kaçınmaları ve kendi duygularını kontrol etmeleri önerilir.

Tanı Yöntemleri

Larinkste bir yumru hissinden muzdarip insanlar önce terapiste dönmelidir. Nedeni belirlemek için doktor aşağıdaki teşhis yöntemlerine başvurabilir:

 • İdrar ve kanın genel analizi.
 • Biyokimyasal kan testi.
 • Bir tiroid bezinin ABD'si ve hormonlar üzerinde ilgili analiz.
 • Omurganın tomografisi veya röntgenografisi.
 • Özofagus ve mide röntgeni.
 • Palpasyon ve servikal lenf nodlarının görsel muayenesi.

Tüm bu prosedürler pratik olarak ağrısızdır ve sağlık için tehlikeli değildir. anketlerin sonuçlarını aldıktan sonra, terapist yalnız tedavi reçete edebilir veya başka bir uzman gastroenteroloji, kulak burun boğaz, endokrinoloji, nöroloji veya onkolog hastayı yönlendirir.

Akut patolojilerde, doktor, durumun nedeninin alerjisi ve Quincke'nin ödeminin ölümcül olabileceği ve acil önlemler gerektirdiğinden emin olacaktır.

Modern tanı yöntemleri, gelişimin en erken aşamalarında ciddi hastalıkları belirleyebilir. Onları ihmal etmenin yanı sıra, bir doktorun tavsiyesi çok tedbirlidir, çünkü doğru teşhis, iyileşme yolundaki ilk emin adımdır.

Videoyu izlerken farenksin kanseri hakkında bilgi edineceksiniz.

Kendinizi varsayım ve şüphe ile ezmeyin. Boğazda, bir şey durmuş gibi hissederek, hemen bir doktora danışmalısınız. Bu semptom, hem küçük bir bozukluğu hem de ciddi bir hastalığı gösterebilir, ancak hiçbir zaman kazara ve mantıksız olarak gerçekleşmez.

Boğazımda bir şeyin sıkıştığını hissetmek

Muhtemelen, boğazda gereksiz bir şeyin baskısı, patlaması veya varlığı hissini bilmeyen böyle bir kişi yoktur. Boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğu hissinin nedeni, çok ciddi olmakla tehdit ettiği için, olabileceğinin kesin olarak bilinmesi ve mümkün olan en kısa sürede hoş olmayan bir duygudan nasıl kurtulacağının bilinmesi gerekir.

Boğaz nasıl hisseder?

Boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğu hissine dair bir şikayet sadece sorunun genel bir açıklamasıdır. Daha spesifik olarak, boğazda engelleme hissi genellikle aşağıdaki gibi karakterize edilir:

terleme veya tırma hissi; kum veya tozun boğazımın içine döküldüğü izlenimi; yutulduğunda ağrı; yiyecek veya su yutma güçlüğü; Boğazımda bir şeyin bastığını hissetmek; Boğazda top sıkışmıştı; larinksin ödemli hali; Duygu, sanki boğaz duvarlarına yapışmış gibi; Boğazda bir şey gibi hissetmek, ama engel olmaz; Nefes almanın zor olduğu anlaşılıyor.

şikayetlerin bu değişkenliği göz önüne alarak, sadece bir uzman, bir dinleme sonrasında boğazında hoş olmayan bir his nedenini belirlemek ve detaylı bir şekilde hastaya soracaktır.

Boğazda neyin durduğunu nasıl belirleyebilirim?

Eğer bir kişi boğazda bir şeyin onu engellediğinden şikayet ederse, her şeyden önce, bu müdahalenin açık olup olmadığını belirlemek gerekir. Yanlışlıkla bir kemikten bir tane yemişi, bir çekirdeği, domatesli bir kabuğu veya bunun gibi bir şeyi yutması olasıdır. Bu her yaşta olabilir. Farklı yaştaki kişilerde boğaz rahatsızlıklarının duyma olasılığının diğer olası nedenleri aşağıda açıklanmıştır.

çocuklar

Bebekler, özellikle 3 yaşına kadar, ağızlarındaki her şeyi çekmek gibi, ancak hala yutmayı tam olarak kontrol edememektedir. Bu nedenle, genellikle yiyecek ve küçük eşyalarını tıkarlar.

Çocuklar her zaman şikayetlerini tanımlayamazlar, ancak özenli bir ebeveyn, korkutucu olduklarını, içmeyi ve yemek yemeyi reddettiklerini veya seslerini kaybettiklerini fark edebilirler.

Çocuklar, boğazdaki bir şeyin, yabancı nesnelerin içine düşmesine ek olarak, bu tür nedenlere neden olabileceğini düşünmektedir:

Orofarinksin inflamatuar süreçleri, örneğin: angina, farenjit, trakeit, larenjit ve viral veya bakteriyel kaynaklı diğer hastalıklar. Bu hastalıklar ile, çoğu zaman birkaç semptomun bir kombinasyonu vardır: ateş, öksürük, boğulma, ses kısıklığı. Psiko-duygusal bozukluklar Çocuklar genellikle yutma güçlüğüne neden olurlar. Bunun nedeni, stres ve aşırı yüklenme nedeniyle, larinksin spazmodik kaslarıdır ve lümenini daraltır. Tiroid bezinin patolojileri - Çocuklarda yaygın bir fenomen. Tiroid hormonlarının yetersiz veya aşırı üretimine neden olurlar. Tiroid bezi bunun arka planına karşı artabilir ve boğazda parazit olduğu hissi yaratılır. Özofagus ile ilgili sorunlar, Yanma, tuzlanmış, asidik veya çok sıcak yiyecek alımından kaynaklanan, larinks dokularının durumunu etkiler. Çocuk boğazında yanmakta ya da taşladığından şikayet edebilir. Bazen mide ekşimesi ya da geğirme var.

Tüm bu nedenler boğazda bir şeyin hem çocukları hem de yetişkinleri engellediğini hissetmesine neden olabilir. Ancak daha büyük yaşta nedenlerin listesi biraz daha geniş.

Yetişkinlerde

Yaşlı kişi, daha ciddi hastalıklar boğazdaki engel hissini açıklayabilir:

osteochondrosis, Boğazın karakteristik bir hastalığı olmamasına rağmen, bu durumun durumunu önemli ölçüde etkileyebilir. Osteokondroz, sinir köklerinin boyuna yakın bir şekilde hasar görmesi veya sıkışması nedeniyle, bu normal yutmaya müdahale edebilir. Boyun kaslarının normal konumda hasarlı omurga tutmak için deneme nedeniyle boğazında gürültü duygu yol açan sürekli gergin. Gastrointestinal kanal patolojileri Yetişkinlerde yaygından daha fazladır. Sindirim organlarındaki, yani mide ve yemek borusunda meydana gelen değişikliklere karşın, yiyeceklerin sindirimi ile ilgili bir zorluk vardır. Gıda, kelimenin tam anlamıyla boğazında, hatta biraz da olsa yükselir. Mide asiditesinin artmasıyla birlikte, özellikle yemek yeme alışkanlığından dolayı özofagusta hidroklorik asit emisyonları vardır. Asit dokuları yakar ve erozyona neden olur, çünkü boğazda bir şey müdahale eder. neoplazmlar çeşitli orijinli larinkslerde - onkolojik veya benign - girişim hissinin doğrudan bir nedeni. Örneğin papillomavirüs gibi tek hacimli veya çok küçük olabilirler. Ve tümör sadece doğrudan boğazda değil, aynı zamanda tiroid bezinde de bulunabilir. Her durumda, oluşumların büyümesi nedeniyle, larinksin duvarları sıkılır ve bu yutma ve nefes almayı önler.

Önemli! Boğazdaki bir koma'nın psikojenik kökeninin önemi yoktur. Hasta bir insandan, sakinleşmesini ve sinirlenmesini istemezsiniz. Şikayetin gerçek nedenine dikkat etmek gerekir - bu, bildiğiniz gibi, acil tedavi sebebi olan bir depresyon olabilir.

Sebepler her zaman tehlikeli değildir, ancak tıbbi muayene olmaksızın ne kadar ciddi olduklarını belirlemek imkansızdır. Bu nedenle doktor en az bir kez ziyaret etmek zorunda kalacak. Boğazdaki koma hissi geçmezse, teşhis amacını gerçekleştirmek için birkaç farklı uzmanı ziyaret etmek en iyisidir.

Boğaz tıkanıklığı için tedavi seçenekleri

Duygulara neden olan bir dizi nedenden ötürü, boğazda ve zıralarda bir şey engelliyormuş gibi sıralandığından, tedavi için kesin bir öneri yoktur.

Halk ilaçları ile almak mümkün olabilir, ancak bazen mümkün olabilir Sadece deneyimli bir hekimin önerebileceği ilaçlar.

Genel olarak konuşacak olursanız, daha sonra müdahale duygusundan kurtulmak için bu tür tavsiyeler verilir:

enflamatuar kökenli komada (durulama ile ilgili ayrıntılar için makale gargara bakınız) decoctions ve çeşitli örneğin otlar, nergis, papatya, adaçayı infüzyon gibi iyot eklenmesiyle soda-tuz çözeltileri gargara olabilir; Girişim bozukluğu yetersiz beslenmeden kaynaklanıyorsa, tuzlu, ekşi, keskin, kuru ve çok sıcak yiyeceklerden arındırılmış bir diyetin gözlemlenmesi biraz zaman alacaktır; durumu hafifletmek için, evi havalandırmayı ve içindeki havayı nemlendirmeyi unutmamalı; boğazda birisine yol açan sinir gerginliği, sedatif otlar (kediotu, ananas, nane, melissa) uygulanarak çıkarılabilir.

Sorunu boğazla çözme teşebbüsleri başarıya yol açmazsa, hastaneye gitmeden yapamazsınız. Ilk başta Bir terapiste danışmanız tavsiye edilir, ve sonra, sıradaki kişiye kime döneceğini söyleyecektir. Belki olacak KBB, nöropatolog, vertebrolog, endokrinolog, gastroenterolog, psikiyatrist veya onkolog. Sadece hastalığın genel bir resmini çizdikten sonra doğru ve etkili tedavi için bir plan hazırlamak mümkün olacaktır.

Boğaz zarar görmese de, bir şeye müdahale ediyor gibi gözükse de, panik yapmanıza veya boşta oturmanıza gerek yoktur. Boğazın sağlığı vücudun genel durumunu, özellikle de kalbi etkiler, bu yüzden zamanla tedavi edilmelidir.

Konunun devamında makaleleri okuyun:

Yutulduğunda boğaz ağrısı;

Boğazda kuruluk - nedenleri;

Boğazda kimler - nedir, görünümünün nedenleri ve tedavi yöntemleri.

Boğazda bir şey engellendiğinde, bazen tatsız duygular uzun yıllar boyunca uzun bir süredir bir insana zulmetmektedir. Hem erkekler hem de kadınlar (kadınlar daha da fazla), oldukça fazla sayıda orta yaşlı insan, benzer hisler yaşamaktadır. Basit bir hoş olmayan duygudan, boğazda sabit bir komaya kadar farklı şekillerde tarif edilirler. İnsanlar, uzmanlar değiştirmek incelendiğinde doktorlara gidip belirgin bir iyileşme oluşmaz ve her şey normal olduğunu doktorlar hasta sorulara cevap.

Rahatsızlığın bir hastalık olmadığından emin olun.

o, tiroid bezi ile bağlantılı hastalıklar ve diğer nedenlerle gıda bir parça sıkışmış ya da dışlamak istediğiniz bir şey testleri geçerek sıkılmış ve inceleme geçti sanki müdahale boğazım şey duygu gitmez uzun süre doğrudan konuşurken patoloji hakkında. Testler toplandığında ve doktorların hiçbiri hastalığı onaylamadığında durumu düşünün. Tiroid bezi normaldir. Hiçbir tümör, hiçbir şişlik, hiçbir şey nefes oluşur ve aniden gider gerginlik hissini önler.

Durumuna ayıkça bakın ve paniğe yol açmayın.

Patoloji belirtisi yok. Bu davaya ne müdahale edebilir? Büyük ihtimalle, bir kas spazmı, boğazda bir şeyin rahatsız edici olduğu hissine eşlik eder. Uyanmadan hemen sonra durumunuzu gözlemleyin. Soğuk bir boğaz ağrısı, sabahları Eğer içinde ağrı hissettiğinizde, ve problem, gerginlik hissini yaşamaya korku ile ilgilidir zaman Dökülen boğaz zarar vermez zaman.

Bu, tatsız bir duyguyla ilgili endişe ve sürekli beklenti, yutma eylemi üzerindeki kontrol ve daha büyük ölçüde, bir kişinin hoş olmayan bir his uyandırması gereken bir korku duygusundan kaynaklanmaktadır. Yani, fizyolojik alanın problemi genellikle psikolojik bir hal alır.

Boğazında mısır yapmayın

Boğazda bir şey engellendiğinde sorunu anlamaya çalışalım. Gırtlak (pharynx) yapısını düşünün. Epiglotisin (petal) serbest ucu, yaşla birlikte deforme olur, tüpe pıhtılaşır ve dilin (kökü) doğru kıvrılır. Epiglotisin kadınlarda sertleşmesi ve kemikleşmesi, erkeklerde olduğundan daha geç gerçekleşir, bu nedenle deformasyon daha büyük ölçüde gerçekleşir.

Palatine bademcikler hacimsel olarak azalır ve lingual tonsil hafifçe artar, bu da dilin kökeni ve epiglotis ile mekanik temasa yol açar. En şüpheci ve duygusal insanlar bu önemsiz teması fark eder. Sürekli olarak ona odaklanarak, yuturken veya yuturken bir şeye müdahale ederek, yutmak için hiçbir şey gerekli olmadığında ihtiyaç olmadan bir yudum alırlar.

Bu tür faringeal mekanik temas artmıştır. Boğazda kontrol etme, korunma, gitme veya boğulma hissi yok, gereksiz boğazlar sürekli olarak yapılır ve böylece epiglottiste gerçek bir mekanik temasa katkıda bulunur. Zamanla daha şiddetli olan ek sürtünme yaratır.

Bir kişi artık yaşandığında "boş" yutak boğuyor durumlar vardır, küçük dil bir gıda koma ve virajlı ve solunum açıklığa kapattığında olarak reddedilir edilmez. Böyle bir durumda, boğazda bir şey engellendiğinde, genellikle yapay olarak kusmaya neden olur.

Kişi gerekli ve çok zararlı olmayan test sineği ile takıntılıdır. İltihaplanma, erozyon, larinksin şişkinliği, epiglotis üzerindeki nasırlar ve ayrıca lingual tonsil vardır.

Durumunuzu kendiniz geliştirmeye çalışın

Sorunun ne kadar ciddi olduğunu ayırt etmek basit bir alıştırmaydı. Soruyu cevaplamak gerekir: Nefes almak ya da ağrılı bir şekilde yutmak zor mu? Hoş olmayan bir yumru hissi, ancak yiyecek veya su yutma hissi acı verici hislere neden olmaz. Ciddi hastalıklarla (malignite), yiyecek ya da su yutmayı zorlaştırır, ağrıya neden olur. Ve sorun, epiglotisin ve dilin kökünün mekanik temasında olduğunda, hiçbir şey yeme yemeyi engeller. Hangi önerileri hatırlamam ve uygulamalıyım?

Bu bir patoloji ve "küçük dil sendromu" olmadığını anlayın, probleme.Prekratit üzerinde daha az odak sebya.Chtoby yardımcı olmaya hazırdır kendilerini sağlamak kontrol etmek, boşuna yutmak, daima su, gazsız (çay, limonata, suyu papatya) ve bir yudum alır taşımak, iki kez burnunu (sırtüstü) ya da gömmek sglotnut.Izredka arzusu olduğunda proiskhozhdeniya.Maslom bitkisel yağ (çeyrek çay kaşığı ile) "yağlanmış" olabilir (haftada bir veya) doğrudan gortan.Delat gevşeme boyun ve boğaz kaslarını egzersizleri. Boyun kaslarını fiziksel egzersizlerle güçlendirin.

Boğazda bir şeyin engellendiği duygusu: Bu ne anlama geliyor?

Kafadaki bir şişlik hissi veya farengeal globule, kulak burun boğazına hitap eden oldukça yaygın bir şikayettir. Ve rahatsızlık derecesi "yutmayı önleyen bir şey" ten "nefes almak için hiçbir şey" e kadar değişir. tıbbi istatistik yaklaşık 45 en az bir kez hayatında eşit hem kadın ve erkekler için insanların% tatsız bir belirti ile yakalar ve boğazıma bir şey bütün hayat faaliyetleri oldukça etkisi müdahale duygu göre. Bazen boğazın acımadığı, sadece bir tarafa, sağa veya sola müdahale ettiği ve boğazınızı temizlemek istediğinizde olur.

nedenleri

Boyun bölgesinde birçok anatomik yapı vardır: omurga, ana damarlar, sinir pleksusu, solunum yolu, kaslar, tiroid ve paratiroid bezleri. Bu yapılardan herhangi biri rahatsızlık görünümünü kışkırtabilir. Hastalığın gerçek nedenini belirlemek için, bazen hasta 5 doktor tarafından muayene edilmelidir.

Şikayet formüle etmeye değer:

 • sürekli duyum - gün boyunca ve bazen geceleri gözlemlenir;
 • yanan;
 • başını döndürürken rahatsızlık veya ağrı;
 • herhangi bir yutmada ağrı;
 • katı gıdaları yuturken rahatsızlık;
 • sıvı gıda yutulurken zorluk ve acı - eğer bu fark varsa, doktora dan bahsetmek gerekir;
 • boğulma;
 • nefes alma zorluğu;
 • ekshalasyonda rahatsızlık;
 • kas spazmları - boğazınızda elinizin ağırlık hissi genellikle rahatlama getirir;

Boğaz kanalı dilatasyonu

Bir semptomun ne kadar doğru bir şekilde tarif edildiği doğruysa, gerçeği ortaya çıkarmak o kadar kolay olur. Ne yazık ki, bu tür bilgileri küçük hastalardan alma imkanı yoktur, bu nedenle burada ebeveynlerin gözlem ve dikkati önemlidir.

Ek olarak, semptomların başlangıcının zamanlaması da hastalığın en olası nedenini gösterebilir. Hoş olmayan bir duyumu göz ardı etmek gerekli değildir: semptomun kendisi herhangi bir özel rahatsızlığa yol açmasa bile, çoğu zaman sadece boğazda bir yumru hissi ile ifade edilen diğer bazı daha ciddi rahatsızlıkların bir belirtisidir.

çocuklar

Çocuklarda boğazdaki topakların ortaya çıkmasının nedenleri yetişkinlerden biraz daha azdır. Neyse ki, midenin patoloji ve çocuklarda yemek borusu ile ilişkili hastalık çok daha seyrek meydana gelir ve böyle bir genç yaşta bel ağrısı, mümkün değildir boğazında boğaz ağrısı sonra müdahale ediyormuş şekildedir.

 • Anjina ve diğer inflamatuar hastalıklar hem soğuk hem de bulaşıcı olanlara sıklıkla boğazda bir şişlik hissi, ağrılı yutma ve ses kısıklığı eşlik eder. Angina semptomların stabilitesinde diğerlerinden farklıdır: sıcak içecek ve durulama hemen hemen hiç sonuç vermez. Bu durumda, antibiyotiksiz tedavi boştur. Sıcak veya en az soğuk içecek zorunludur. Çocuğun vücudunun kurumasına izin vermemesi çok önemlidir. Eğer çocuk “doğru” - tereyağı, ballı çay ile - içmeyi reddederse, sevdiği şeyi pişirmek ve bir samanla içmeyi teklif etmek gerekir. Bu içme yöntemiyle, boynun kasları hafifçe gevşer ve bebeği yutmak daha kolay olacaktır.

Angina ile boğazda vajinal kompres nasıl yapılır, makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafta - Angina

Boğaz tedavisi için hangi antibiyotikler, yutulduğunda ağrılı olduğunda, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Her halükarda, en azından bir çocuk doktoruna danışmak gereklidir. Çocuk hastalıklarının kendi başlarına geçmesine izin veremezsiniz.

Yetişkinlerde

 • En bariz nedenleri enflamatuar veya kataral hastalıklardır - SARS, boğaz ağrısı, tracheitis. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri boğazın şişmesine, bademciklere, gökyüzünün üst kısmına ve hepsinin de yabancı cisim hissine neden olur. Ve bir yumru hem bir taraftan hem de her ikisinden de hissedilebilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, rahatsızlık sadece yutulduğunda kendini gösterebilir ve sürekli olarak hissedilebilir ve normal nefes almayı zorlaştırır. Kural olarak, altta yatan hastalığın tedavisi ile birlikte, faringeal globun semptomları kaybolur.

Bu yazıda, anginada klorheksidin ile boğaz nasıl durulacağı belirtilir.

 • Larenjit ve farenjit - vokal kordların veya larinksin kronik iltihaplanması daha az sıklıkta meydana gelmez. Buradaki yumru sadece katı değil, genellikle keskin hissedilir, konuşmaya çalışırken boğazda gerçekten acıyor. Bu tür rahatsızlık gece ve gündüz devam eder, yutma ile artmaz ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • osteochondrosis - İlk bakışta boğazda bir yumru ile bağlanmak zor bir hastalıktır. Bununla birlikte, semptomun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni budur. 18-25 yıldan başlayarak, intervertebral disklerin elastikiyeti ve kalınlığı azalır ve osteokondroz oluşmaya başlar. Yavaş yavaş, kıkırdağın deformasyonu sinir liflerinin ve kan damarlarının sıkışmasına yol açar. Kas spazmları vardır, çünkü omurgadaki değişiklikleri telafi etmek için boyun kasları sürekli gerginlik gösterir. Tüm bunlar baş ağrılarına, baş dönmesine, hareket zorluğuna ve elbette boğazda bir yumru görünmesine yol açar.
 • Boğazda bir şeyin hissi sürekli olarak ortaya çıkmaz, ancak damarlar ve kaslar üzerinde ek bir yük ile ilişkili bazı süreçler sırasında katı yiyecekleri yutmak, fiziksel aktivite, herhangi bir nedenden dolayı artan baskı. Faringeal beze kas spazmı eşlik ediyorsa, özellikle inspirasyonda nefes almada zorluk hissedilir.
 • Boyundaki sürekli hoş olmayan duyumların ikinci en yaygın nedeni mide ve yemek borusu hastalıkları ve patolojileridir. Tıbbi istatistiklere göre, 25 yaşından büyük insanlarda yüzeyel gastrit normalden daha yaygındır.
 • Mide suyunun asitliğini artırarak hastalığa eşlik etmek. Özofagusa salındığında, meyve suyu organın duvarlarını yakar. Bu inflamasyona ve buna bağlı olarak kas ve kan damarlarının spazmına neden olur. Sonuç olarak, boğazda, özellikle yemek yedikten sonra güçlü bir yanma hissi vardır. Genellikle boğazdaki rahatsızlık, sternum ve mide ekşimesinin ardındaki ağırlık hissi ile birlikte olur.Enofageal tutulum diğer rahatsızlıklardan kaynaklanır - kas spazmları, yara izleri. Bu gibi durumlarda, geğirme sık görülür, çünkü yiyecekler mide engelleri nedeniyle giremez.
 • Tiroid bezinin iltihabı ayrıca bu tür bir duyumla eşlik eder. Nodüler veya dağınık guatr çevreleyen dokuları sıkıştırır ve rahatsızlık yaratabilir, ancak zorunlu olmayabilir. Kural olarak, bir yumru hissi ve nefes almada güçlük, yetişkinin norm ile kıyaslandığında 5-10 katı büyüdüğü zaman bir yetişkinde kendini gösterir. Bununla birlikte, bezin pozisyonu yanlış ise, belirtiler daha erken ortaya çıkar.
 • Stres, şiddetli heyecan herhangi bir nedenden dolayı sık sık dahil olmak üzere, kas spazmı, ve boyunda. Böyle bir semptom uygun olarak adlandırıldı - histerik com. Ancak, yabancı bir cismin boğazda ya da boğulma hissi, heyecandan daha uzun sürer - birkaç saate kadar. Rahatlatıcılar tarafından rahatsızlık hissedin. Bununla birlikte, mevcut tedavi çok daha kapsamlı olmalıdır.
 • Ruhsal bozukluklar, Özellikle depresyon, vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olur. Kural olarak, bu alanlar zaten zayıflamış olan bir "zayıf bağlantı" dır.

Bir yandan kulak ve boğaz ağrırsa ne yapmalı, makaleden öğrenebilirsiniz.

Yani, dalgalarla veya derin bir depresyon durumunda, şiddetli bronşit veya astım, insanlar kesinlikle boyun kaslarının bronşların disfonksiyon ve spazm ile, ancak, ilişkili boğulma, hissedecektir. Hastanın - inhalerlerin kullandığı alışılmış ilaçlar zayıftır, bu da sadece depresif durumu şiddetlendirir.

Boğazdaki yumrudan kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu bir hastalığın kendisi değil, sadece birkaç rahatsızlık belirtisidir, bu yüzden bir uzmana bakmadan ve danışmanlık yapmadan iyileşmek zordur.

Ne yapmalı? Yutulduğunda boğaz ağrıyorsa, bu makalede belirtilmektedir.

Ne yapmalı

Boğaz ağrısı nasıl giderilir? Eğer boğazda bir yumru, belirgin semptomlarla ortaya çıkarsa, örneğin, anjina, bademcik ve lenf düğümlerinin genişlemesi Tanıda şüphesiz bırakır, sonra tedavi uygundur. Semptom diğerleriyle birlikte ortadan kaybolur ve bir kural olarak artık rahatsız olmaz.

Hangi tedavi en iyisidir, ne zaman inatçı boğaz ve kuru öksürük, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalığın doğası hakkında açık bir belirti yoksa, hastalığın gerçek nedenini belirlemek çok daha zordur. Bu durumda, kapsamlı bir ön inceleme gerekli olacaktır. Hem yetişkinleri hem de çocukları ilgilendirir.

 • Terapist veya çocuk doktoru hastanın şikayetlerini analiz eder, boğazın birincil muayenesini yapar, ayrıca submandibular ve servikal lenf nodları olan tiroid bezidir.
 • Bademcik iltihabı veya tiroid bezinde artış varsa, bir KBB doktoru veya bir endokrin uzmanı olan bir uzmanla konsültasyon önerilmektedir. Ankette bir endoskop, bir laringoskop, bir nazofarenksin roentgenogramı gerekli olabilir.
 • Eğer boğaz iltihabı, vokal kordlar, tiroid bezi dışlanırsa, bir gastroenterolog ve nörolog incelenmelidir.

Özellikle çocukların söz konusu olduğu durumlarda hastanın duygusal durumuna dikkat edin. Bir yetişkin veya bir çocuk, stres veya depresyonun belirgin belirtilerini gösterirse, o zaman tedavi, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyen ve ortadan kaldıran psikoterapi gerektirir.

Bu yazıda, halk ilaçları anjina ile boğulmaktan daha endikedir.

Tanı doğrulandığında, uzman uygun tedaviyi reçete edecektir. Tıbbi tavsiyelere uyun, titiz davranmalı ve sabrınız olmalıdır. Larenjit tedavisi için bir ay sürecekse, o zaman hala kıkırdak doku geri yüklemek mümkün ise, osteokondrozu ortadan kaldırmak için en az 2 yıl.

Tedaviden başka hastanın durumunu rahatlatmak için başka önlemler alınmakta:

 • diyet - Keskin, asitli yiyecekleri, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun. Mukozayı tahriş eder ve yemek borusunun sıkışmasını provoke eder;
 • inflamatuar hastalıklar ile bademcikler zorunlu periyodik yıkama, gargara, çünkü bu prosedürler yutmaya gerçekten müdahale eden mekanik oluşumları kaldırabilir;
 • hava nemlendirme - kuru hava mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş eder. Nemlendirme için, özel aparatların kullanılması tavsiye edilir, ancak çok daha fazla erişilebilirlik, geniş kapların, su kaynağına yakın bir yerde yerleştirilmesidir;
 • havalandırma - Düşük bir oksijen seviyesi sinir sistemi ve kan damarları üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve bu, tüm acı verici semptomları hemen şiddetlendirir.

Bu yazıda farenjit ile boğaz nasıl tedavi edeceğini öğrenebilirsiniz.

En zor şey, zihinsel travma ve bozukluklarla hastaların iyileşmesini sağlamaktır. Sonuçta, en önemli şey, bir güvenlik duygusu yaratmaktır. Çocuğunu ciddi şekilde kısıtlamaya alışmış olan ve hastalığa neden olan yasaklar olduğunu öğrenen bir ebeveyn, olağan senaryoyu terk etmek zordur. Ancak, bu gereklidir.

Bir histerik com tanısı da düşüncesizce ihmal edilmemelidir. Spazmodik boğaz sadece sinir bozukluğunun bir belirtisidir, nedeni daha derin ve daha ciddi ve ciddi sinir ve zihinsel hastalıklara yol açabilir.

Bu makalede, kavundan sonra neden bir boğaz ağrısının olduğu gösterilmektedir.

Boğazda yabancı bir cisim hissi sadece kendi başına hoş olmayan bir fenomen değildir. Semptom stabil ise ve sıcak bir içecek veya bitki özü bu durumu rahatlatmazsa, bazı gizli rahatsızlıkların göstergesidir. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi kurulumu tüm ciddiyetle birlikte alınmalıdır.

Boğazımda bir şey sıkışmış gibi. Gırtlaktaki rahatsızlık ve nedenleri

Boğazda bir şey, evet, boğazını temizlemek istiyorsun? Bu birçok insan için tanıdık bir duygu. Bunun için birçok neden olabilir ve bu makalede bu konuyu en üst düzeye çıkarmaya çalışacağız.

Bazen boğazda gereksiz bir şey olduğu hissi olabilir. Orada hiçbir şey olmadığı, yiyecek yok, balgam yok - ve boğazda bir şey var gibi sanki bir şey yok.

Boğazda bir şey engel olur

Bu duyum genellikle boğazın arkasında, dilin arkasında ortaya çıkar. Nesne oradan çıkamayacağı gibi, ne kadar gayretli bir şekilde kurtulursanız olun, boğazınızı veya boğazınızı temizleyin. Bazen hissi, sanki boğazda bir şey engelliyormuş gibi, yutma güçlüğü eşliğinde, bol tükürük, ses kısıklığı nedeniyle sürekli boğaz temizleme girişimi, ağrı ve hatta iştah kaybı ve göğsün üst kısmında hoş olmayan bir his.

Rahatsızlık ne sebep olabilir

 1. Gıda. Çoğunlukla çocuk ve protez kullanan yaşlı insanlarda görülür.
 2. Balgam. Larinksin genel durumu, birçok viral hastalıktır.
 3. Özofagus dokularının dar ve sertleştiği veya sklerodermanın bulunduğu bir durumdur. Bu durum boğazda yiyeceklerin sıkışmasına veya balgam olmasına neden olabilir.
 4. Gastroözofageal reflü hastalığı. Alt özofageal sfinkter düzgün kapanmaz ve midenin içeriği özofagusa geri döner.
 5. Tonsillit. Bademcikler viral veya bakteriyel enfeksiyondan iltihaplanırlar. Bu yutmada ve bir şeyin boğazınıza yapıştığını hissetmenize neden olabilir.
 6. Alerji. Yutmada en sık görülen rahatsızlık nedenlerinden biri, alerjilerde küçük iltihaplanmadır.
 7. Özofagusta tümörler ve iltihaplı lenf düğümleri.
 8. Tiroid bezinin genişlemesi.
 9. Özofagusta iyi huylu veya kanserli tümörler.
 10. Stres ve kaygı. Sıklıkla, boğazda sıkışmış bir şey gibi, duyumun nedenleri haline gelirler.
 11. Omurilik ya da beyin yaralanması, felç. Bunu yaşayanlar, larinkste sıklıkla rahatsızlık hissedebilirler.
 12. Özofagus halkasının daralması. Yaşla birlikte, yemek borusunun ince alanı daralır, yutmada ve dışarının boğazında bir şey hissinde güçlüklere neden olabilir.
 13. Divertikül adı. Bunlar genellikle yaşlılarda oluşan boğaz veya özofagusta görülen oluşumlardır.
 14. Dermatomiyozit veya polimiyozit gibi bazı enflamatuar durumlar bağışıklık sistemini etkileyebilir ve boğazda zayıflığa ve şişmeye neden olabilir.
 15. Sinir sistemi disfonksiyonu, Yutulduğunda gerekli olan sinir ve kas fonksiyonlarını etkileyerek rahatsızlığa neden olabilir. Sinir sistemi disfonksiyonları Parkinson hastalığı ve multipl skleroz içerir.
 16. Sinir heyecanına bağlı özofagus spazmı.

Larinkste hoş olmayan bir hisle nasıl baş edilir

Rahatsızlığın sebebi bulunduğunda, düzeltmek için zaman.

Larinkste rahatsızlığı gidermek için neler yapılabilir?

 1. Yiyecek boğazda sıkışırsa, bol miktarda sıvı içmeniz gerekir. Larenks balık kemiği gibi bir şeyle sıkışmışsa, çıkarmak için bir doktor yardımı gerekebilir.
 2. Balgam mücadelesi yöntemleri, görünümünün nedenine bağlıdır. Çoğu durumda, sıvılaştırıcı balgam ve büyük miktarda ılık sıvı yardımı için ilaçlar.
 3. Rahatsızlığın nedeni enfeksiyon ise, altta yatan hastalığı tedavi etmeli, tedavisi geçecek ve boğazda hoş olmayan bir his olacaktır.
 4. Tümörler, iltihaplar ve diğer hastalıklar ile, gecikmeden, tedaviye başlamak gerekir. Bu durumlarda, gırtlaktaki rahatsızlık - sağlığı tehdit eden en kötü şey değil.
 5. Enfeksiyonlarda olduğu gibi alerjilerle tedavi altta yatan hastalığa yönelik olmalıdır. Şimdi mevsimsel ve gıda alerjileri, toz ve yün alerjik reaksiyonlar, böcek ısırıkları ile mücadele için birçok araç var. Bununla birlikte, bazı durumlarda, alerji, boğazda ciddi bir hipostaza yol açabilir, hayatı tehdit edici olabilir, çünkü hava yollarını bloke edebilir. Bir kişinin anafilaktik şoku varsa (ciddi bir alerjik reaksiyon), hemen bir doktora danışmalısınız. Alerjik reaksiyonun semptomlarından bazıları, kurdeşen, hapşırma, dudak veya dilin kaşınması, boğazda kaşıntı, boğazda daralma hissidir.
 6. Larinkste rahatsızlığın nedeni psikolojik ise, bir uzmana danışmak önemlidir. Bazen yutkunmanın zorluğu stresli bir duruma tek cevaptır, ancak bazı durumlarda diğerleri bunu izleyebilir, daha ciddi olanlar olabilir. Gevşeme, solunum jimnastiği ve psikoterapi burada yardımcı olabilir. Hafif vakalarda, sadece birkaç nefes alabilir ve sonra yavaşça ağızdan nefes alabilirsin. Bundan sonra, bir bardak su içmelisiniz ve farenksin içindeki gerginlik ortadan kalkar. Lavanta yağı da yardımcı olur - bilinen bir yatıştırıcı madde. Kokuyu doğrudan şişeden soluyabilir ve on damla lavanta yağı ile sıcak bir banyo yapmak en iyisidir. Isı ek bir yatıştırıcı etki sağlayacaktır.
 7. Tiroid bezi ile ilgili sorunlarda endokrinolog ile kayıt yaptırmak ve tedaviye başlamak gerekir.
 8. Gastroözofageal reflü hastalığında alkol, sigara içimi, hamilelik ve aşırı kilo durumunun kötüleştiği unutulmamalıdır. Daha sık ve daha küçük porsiyonlarda yemek yedikten sonra, yedikten sonra üç saat boyunca yatay bir pozisyon almayı bırakın ve daha sık, hiçbir yerde sıkışmayan bir kıyafet giymeye çalışın.

Boğazda rahatsızlık nasıl önlenir

Gırtlakta yiyeceklerin sıkışmasını önlemek için yiyecekleri daha dikkatli çiğnemek, Yemek yerken sırtınızı düz tutun, her halükarda sürüş sırasında yemek yemeyin.

Alerji hastaları alerjenlerden kaçınmalı ve alerjilere karşı savaşmak için ilaç kullanmalıdır.

Sağlığınızı izlemek için gereklidir. Gırtlaktaki hoş olmayan duyumlara sıklıkla rastlanır ve genellikle endişe nedeni yoktur. Bu sık sık olursa, gerekli check-up için doktora danışın. Yaşlı insanlar bir gastroenterolog ve endokrinolog ile rekor olmakta ve düzenli olarak bir ankete tabi tutulmaktadır.

Boğazda bir şey engel olursa - bu ne anlama geliyor?

Genellikle hastalar boğazda bir koma hissinden şikayet ederler ve bu durum çeşitli solunum problemleri ile desteklenir. Böyle bir patolojik durumun gelişmesinin nedenleri, ağızda ve farenkseki kalan gıda parçalarından farklı olarak ve solunum sisteminde malign neoplazmlar ile son bulabilir.

Etkili tedavi amacıyla, boğaz bölgesinde rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan nedeni bulmak önemlidir. Sadece bir uzman, hastaya boğazda bir şey engellendiğinde ne yapılacağını ve hangi durumlarda kişinin kendi başlarına başa çıkabileceğini söyleyecektir.

Patoloji gelişiminin nedenleri

Boğazda bir şeyin rahatsız edici olduğu hissi çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Boyun, her biri boğazda rahatsızlığa neden olabilen çok sayıda farklı anatomik yapının bulunduğu bölge. Gerçek sebebi tanımlamak için, bir hastanın aynı anda birkaç doktora gitmesi nadir değildir.

Uzmanlar, çocukluk döneminde boğazda hoş olmayan bir his uyandıran bazı faktörleri tanımlarlar:

 • Angina ve enfeksiyöz veya kataral doğanın diğer hastalıkları, genellikle boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir duyguya neden olur. Ek olarak, bu semptom sesin yutulması ve ses kısıklığı sırasında acı görülmesiyle tamamlanmaktadır.
 • Güçlü deneyimler, çok hassas çocukların boğazında rahatsızlığa neden olabilir. Sinir aşırılığının sebebi olmak, kan damarlarının ve kasların spazmlarına neden olan bir baskı ve korku durumunda sürekli bir bulgu olabilir.
 • Sıklıkla, dağın acılı nedeni tiroid bezini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Progresif guatr, kaslarda ve larinkste ciddi bir rahatsızlığa neden olan mekanik basınçlara neden olur.
 • Özofagus etkilendiğinde nadiren boğazda bir yumru ortaya çıkar ve bu patolojik duruma sık sık erimeler ve rahatsızlık hissi eşlik eder. Baharatlı yiyeceklerin alımı mukoza üzerinde güçlü bir tahriş edici etkiye sahiptir ve çocuğa acı verici duyumlara neden olur.

Boğaz ağrısı uzun süre devam ederse, çocuğu kapsamlı bir muayene yapacak ve gerekirse etkili bir tedavi seçecek bir uzmana göstermek gerekir.

Faydalı video - boğazda neden bir "yumru" var:

Yetişkinlerde boğazda bir koma oluşumunu kışkırtan sebepler nelerdir?

 • Travma, bademcik iltihabı ve SARS gibi inflamatuar ve akıntılı hastalıkların ilerlemesi. Bu hastalıkların her birine, bademciklerin, gökyüzünün ve boğazın şişkinliği eşlik eder ve bu da yabancı bir nesne hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Hasta her iki taraftaki topakların görünümünü ve hemen her ikisinden de şikayet edebilir. Hoş olmayan duyumlar sadece yutkunma sırasında ortaya çıkabilir, ancak bazen hastada sürekli olarak devam eder ve nefes almada sorunlara neden olur.
 • Farenjit ve larenjit, ses tellerini veya gırtlağı etkileyen kronik inflamatuar bir süreçtir. Yetişkin sadece katı bir koma değil, aynı zamanda konuşmaya başlarken keskin bir acıdan endişe duyuyor. Bu hoş olmayan duyumlar, gece ve gündüz devam eder ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • Genellikle boğazdaki koma nedeni osteokondroz olur ve bu da kıkırdak ve sinir liflerinin kan damarları ile kademeli deformasyonu ile birlikte olur. Omurgadaki değişiklikleri telafi etmeye çalışırken boyun kaslarının tedrici olarak saptanması, kas spazmlarının gelişmesine neden olur. Tüm bunlar, kalıcı baş dönmesi, baş ağrısı, nefes alma sorunu ve boğazda bir yumru hissi gibi semptomların ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Boğazda bir şeyin aşağıdaki faktörler tarafından engellendiğini hissetmek için:

 • zor yemek yeme
 • artmış fiziksel aktivite
 • herhangi bir sebeple baskı artışı
 • gastrointestinal sistem patolojisi
 • mide suyunun artan asitliği
 • tiroid bezinin iltihabı
 • sabit stres ve huzursuzluk
 • ruhsal bozukluklar

Aslında, boğazda bir yumru hissinden kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu durum bağımsız bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak sadece çeşitli patolojilerin ve komplikasyonların bir belirtisidir. Bu sebeple, boğazda bir şeyin engellendiği duygusu olduğu zaman, bir uzmanı ziyaret etmesi ve kapsamlı bir muayeneye gitmesi önerilir.

Patolojinin semptomatolojisi

Bazen boğazda bir yumru hissi ciddi bir hastalığa işaret edebilir.

Bir uzmanın hastanın durumunu yeterince değerlendirebilmesi ve boğazda hoş olmayan duygulanımlara neden olan nedeni tespit etmesi için, şikayeti doğru bir şekilde formüle etmek gerekir. Hasta, doktora onu neyin rahatsız ettiğini ve hangi belirtilere uyulduğunu söylemelidir.

Boğazda bir yumru göründüğünde, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Boğazda hem gündüz hem de gece sürekli rahatsızlık
 • yanma hissi
 • kafa dönerken ciddi rahatsızlık ve hatta ağrı
 • sıvı gıda yutulurken zorluklar ve ağrı görünümü
 • boğulma ve nefes almada zorluk
 • herhangi bir yutmada acı hissi
 • kas spazmları

Semptomun ne kadar doğru olduğunu, uzmanın daha hızlı bir şekilde patolojinin nedenini oluşturabileceğini anlamak önemlidir.

Hastalığın tedavisi özellikleri

Tedavi teşhise bağlı

Boğazda ek belirtilerle birlikte bir yumru ortaya çıkarsa, doktora başvurmalısınız. Muayene ve teşhisten sonra doktor etkili bir tedavi seçecektir.

Böyle bir durumda, sadece istenen sonucu getiremediği için hastanın durumunu daha da kötüleştirdiği için, kişinin kendi kendine ilaç tedavisi ile uğraşmaması gerekir.

Bir doktora gitme fırsatının yokluğunda, yakın gelecekte aşağıdaki önlemler önerilmektedir:

 • ilaç almayı reddeder, ancak sadece hastanın hayatına bir tehdit oluşturmazsa
 • odayı havalandırmak için mümkün olduğunca sık, çünkü kuru, kirli hava boğazda terlemeye neden olabilir
 • Büyük miktarda bilgi ile çalışırken, mümkün olduğunca sık molalar almalısınız.
 • Hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırmak için lolipop veya sprey satın almasına izin verilir, ancak kötüye kullanılmaz.

Tedavi için larenjit tanısı konduğunda, yaklaşık bir ay sürebilir ve osteokondrozun ortadan kaldırılması 2 yıla kadar sürebilir.

Özel tedaviye ek olarak, hastalığa neden olan etkene bağlı olarak, aşağıdaki önlemler alınır:

 • Asitli, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri yemeyi reddetmekle belirli bir diyete uyum. Mukoza üzerinde tahriş edici bir etkiye sahiptir ve yemek borusunun sıkışmasına neden olurlar.
 • Enflamatuar bir doğaya ait patolojileri teşhis ederken, bademciklerin sürekli yıkanması, boğazın durulanması gerekir. Bu işlemlerin yardımı ile yutmayı önleyen mekanik oluşumdan kurtulmak mümkündür.
 • Odada kuru havada onun nemlendirici için özel makineler kullanılması önerilir. en uygun yolu ısı kaynaklarının yakınında soda ile gemilerin konumu olarak kabul edilir.

Boğazda koma nedenleri zihinsel travma ve bozukluklar olan hastaların tedavisini organize etmek çok daha zordur.

Hastalığa karşı geleneksel tıp

Durulama, çeşitli boğaz rahatsızlıkları için en iyi tedavilerden biridir.

Boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmak için, geleneksel tıbbın tariflerini kullanabilirsiniz.

Rahatsızlıktan kurtulmak için aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz:

 • Eşsiz bitkilerden biri, boğazın çeşitli patolojilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan adaçayıdır. Boğazda koma nedeninin soğuk algınlığı olması durumunda, bitki çay şeklinde demlenip biraz ısrar ederek boğazını durdurabilir.
 • Anti-enflamatuar özellikleri papatya gibi bir bitkiye sahiptir, bu sayede boğazda terleme ve rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu, 20 ml bal ekleyerek, papatya çayı yardımı ile yapılabilir. Böyle bir içecek, irrigasyonun etkisini azaltan farinksin mukozası üzerinde bir zarflama etkisine sahiptir. Papatya hem çay hazırlama hem de bir boğaz durulama için kullanılabilir.
 • Porsuk yağ, boğazda koma ve rahatsızlık hissetmek için iyi bir ilaç olarak kabul edilir. Tedavi için 1: 1 oranında limon suyu ile karıştırılır, ardından günde birkaç kez 5 ml alınır.
 • Boğazda bir koma rahatsızlığı ve hissi ortadan kaldırmak için basit ve etkili bir araç, tuzlu çözeltiler olarak kabul edilir. Tuzu 5 gram zerdeçalla karıştırarak bu karışıma ılık su dökün. Elde edilen kütle homojen bir kıvama getirilir ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Ahududu ile çiçek salkımını veya yapraklarını, çay ya da gargara için bir kaynatma şeklinde biratarak kullanabilirsiniz.
 • Kiraz suyunun 1-2 çay kaşığı bal ile karıştırılması ve 40-45 dereceye kadar ısıtılması tavsiye edilir. Hazırlanan tıbbi ürün, gün içinde herhangi bir miktarda sarhoş olabilir.

Boğazda rahatsızlık ve koma hissi bağımsız bir hastalık değildir, ancak herhangi bir patolojinin insan vücudunda bir ilerlemeyi işaret edebilir. Zamanında bir uzmana hitap etmek, gelişimin erken bir aşamasında hastalığı tanımlamaya ve etkili tedaviyi gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır.

Hoş olmayan hislerin nedenleri, boğazda bir şey varmış gibi

Trakeada koma hissi, boğaz hastalığının en sık görülen semptomlarından biridir. Topak ile birlikte boğulma ve nefes darlığı da hissedebilirsiniz. Bu semptomlar birkaç dereceye kadar şiddetlidir: hafif - bir kişi sadece küçük bir rahatsızlık hisseder, şiddetli - yutmak zorlaşır. Boğazda bir şey olduğunda, sadece KBB hastalıkları ile ilişkili değildir. Bazen tiroid bezi, omurga veya sindirim sistemi hastalığının bir belirtisidir. Bu duygular uzun süre gitmezse, doğru teşhis için bir uzmana danışmalısınız.

Boğazda rahatsızlık nedenleri

Boğazda hoş olmayan hislere neden olan birçok faktör vardır. Hem iç kaynaklı hem de dış etkilerin sonucu olabilirler. Çoğu zaman, trakeadaki rahatsızlık kadınlarda görülür.

stres

Sık stresli durumlar, bedeni en iyi şekilde etkilemez. Sinir krizi arka planda bozuklukların belirtilerinden biri boğazda bir yumru olabilir. Bu belirtinin eğitim şekli basittir:

 • Bir kişinin daha fazla havaya ihtiyaç duyduğu sinirsel bir rahatsızlıkla, ses telleri larinksin kenarına doğru hareket eder;
 • stresli duruma ağlama ve çığlık eşlik ediyorsa, demetler üzerinde ek bir yük oluşur;
 • Gırtlak üzerindeki aşırı basınç nedeniyle, epiglot tlottis üzerinde hafifçe yükselir ve çevre dokular üzerinde baskı yapar.

Bir kişi sakinleştiğinde, tüm hoş olmayan duygular gider. Bu durumda herhangi bir fon almak gerekli değildir - bu vücudun stres faktörüne doğal bir reaksiyonudur. Rahatsızlık geçmezse, bu farenksin sinirsel spazmının açık bir göstergesidir. Daha sonra spazmı rahatlatacak ve tedaviyi önerecek bir doktor-psikoterapistden yardım almanız gerekecektir.

Sindirim sistemi bozuklukları

Eğer trakea bölgesindeki rahatsızlık hissi sakin ve sakin anlarda bile ortaya çıkarsa, bunun nedeni sindirim sistemi bozukluğu olabilir. Mide ekşimesi ve yüksek asit içeriği ile içeriğinin bir kısmı özofagusa salınır. Bu, boğazda rahatsızlığa neden olan bir mukoza ve iltihap yanmasına yol açar.

Bu durumda, bağımsız önlemler alın ve kendi kendine ilaçlama gerekli değildir. Bir anket için bir gastroenterolog danışılması tavsiye edilir. Hastanın durumunu değerlendirecek ve yeterli tedaviyi önerecektir.

Tiroid büyümesi

Bu, Adem'in elması içindeki yutma ve tatsız hislerin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu organ trakeayı hem sağ hem de solda kapsar. Yayılma, bir taraftan veya sağdan veya soldan da yerelleştirilebilir. Ve tiroid bezi artarsa, boğazdaki tüm organları sıkmaya başlar. Topaklanma, terleme ve öksürük gibi belirtiler ortaya çıkar. Boğazda bir yumruğun tiroid hastalığının bir sonucu olduğundan şüphelenirseniz, hemen endokrinolog ile iletişime geçmelisiniz.

Tiroid bezinin genişlemesi boğazdaki tüm organları etkiler.

Inflamatuar boğaz hastalıkları

Ağrı ve zulüm ile birlikte boğazda bir koma hissi, çoğunlukla viral veya bakteriyel bir enfeksiyon ile ilişkilidir. Trakeadaki rahatsızlık iki ana faktörden kaynaklanabilir:

 • Akut farenjitlerde epitelin villusunda hasar (güçlü bir enfeksiyonla yok edilir ve boğaz korunmasız hale gelir);
 • mukusun buruntan farenkse doğru akışı (böylece bir yumru hissi vardır, sürekli bir boğazın temizlenmesi arzu edilir).

Hoş olmayan hislerden kurtulmak için, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun tedavisine yönelik ilaç tedavisine girmek gerekir.

osteochondrosis

Adam'ın bölgesinde nefes alma ve rahatsızlık duyma zorluğu sıklıkla servikal omurgadaki problemlerle hissedilir. Farinksin, özofagusun ve solunum kaslarının çalışmasından sorumlu olan sinirlerin sıkışması, bir sıkışma hissine yol açar, yutulduğunda yabancı bir cismin hayali bir hissi olan nefes alma ihlali oluşturur. Çok fazla içmeye yardım etmeyen kuru ağız var.

Tedaviye zamanında başlamazsanız, sağlığınız için sonuçlar olumsuz olabilir. Dispne, nefes darlığı içinde gelişir. Genellikle osteokondrozis için reçete edilen tıbbi önlemler - bir masajdır, yeniden egzersiz yapar ve bazı ilaçları alır.

Yabancı nesneler

Bazen boğazdaki koma hissi, bir nesneyi veya bir yiyecek parçasının varlığından kaynaklanır. Özofagusta, küçük bir tablet veya meyveden küçük bir tohum sıkışabilir. Belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • nazofarenkste ağrı;
 • Boğazınızı temizlemek için sürekli bir arzu;
 • kusma noktasına ulaşan mide bulantısı.

Eğer sıkışmış bir nesne küçük ve tehlikeli değilse, çok fazla içme ya da kaba gıda ile itmeyi deneyebilirsiniz. Tehlikeli veya toksik nesneler boğaza (tablet, iğne, saat pili) girerse derhal tıbbi yardım alın.

Hamilelikte, boğazda bir yumru hissi genellikle toksikliğe neden olur.

Kimin boğazında

Çocukluk çağında nazofarenkseki yumru hissi çok nadir görülür. Bununla birlikte, bu duygunun ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır, ancak şu var:

 1. Bulaşıcı hastalıklar. İltihaplanma ile mukoza büyüklüğünde artar. Çocuğun boğazının lümeni küçük olduğu için, koma veya yabancı bir nesne hissi vardır. Çocuğun da sık sık nefes alması ve boğazının ağrıması zor olduğu konusunda şikayetçi olur. Enfeksiyöz bir hastalığın tedavisi mutlaka antibiyotik almak zorundadır.
 2. Yemek borusu hasarı. Özellikle 1-2 yaşlarındaki çocuklar, gördükleri her şeyi ağızlarına çekmeye eğilimlidirler. Vücut için her zaman güvenli olmayabilir. Akut bir cismin veya kimyasalın yutulması mukozada şişmeye neden olur. Bu durumda, nesneyi (tek başına ya da tıbbi yardımla) derhal çıkarmak ya da yıkamak gerekir. Sonra şişlik kendi kendine düşer.
 3. Tiroid bezinin genişlemesi. Sadece yetişkinler gibi, çocuklar tiroid bezinin çoğalmasından muzdarip olabilirler. Bu, çoğu zaman vücuttaki iyot eksikliğinden kaynaklanır. Hastalığın belirtileri yetişkinlerde görülenlere benzerdir.
 4. Psikosomatik sendrom. Şiddetli travma geçiren çocuklarda sıklıkla boğazda koma görülür. Çocuk sürekli olarak boğaz belirtisi olmaksızın boğazını temizlemek istiyor. Bu gibi durumlarda, bir terapistden yardım almalısınız.

Ebeveynlerin hatırlanması gerekir: Bir çocuk (özellikle genç okul öncesi yaş) genellikle duygularını doğru bir şekilde tanımlayabilecek bir konumda değildir. Bu nedenle, herhangi bir şüpheli hastalık için, çocuğun doktoruna danışılması gerekmektedir.

Boğazda hoş olmayan hislerin tedavisi

Boğazdaki topak bir hastalık değil, sadece bunun bir sonucudur. Bu nedenle, gitme rahatsızlığı için, nedenini ortadan kaldırmak önemlidir. Bunun için hem ilaç hem de halk yöntemleri kullanılır. İlaçların tedavisi birkaç kategoriye ayrılır:

 • Antibiyotikler - viral ve bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.
 • Antidepresanlar - Stresten kurtulmaya yardımcı olur.
 • Antihistamin - mukozanın şişmesini kaldırın.
 • Boğazın yumuşatılması anlamına gelen, terleme ve ağrıyı gidermek için kullanılır.

Halk ilaçları temel tedaviye yardımcı olarak kullanılır. Amaçları mukozayı yumuşatmaktır. En basit ve en erişilebilir olanlar:

 • tereyağı ile süt;
 • ballı çay (aperatif);
 • durulama (genellikle papatya veya diğer bitkisel şifreleme kullanılarak);
 • porsuk yağ.

Bu semptomların gelişmesine karşı önleyici tedbirler almak gerekir: bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı bir diyete uymak, odadaki havayı nemlendirmek ve stresli durumlardan kaçınmaya çalışmak.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Herpetik boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Angina çok yaygın bir boğaz hastalığıdır. Birkaç form alabilir. Bu izole herpetik boğaz ağrısından birisinde. Tıbbi sınıflandırmasında, çeşitli isimleri vardır - herpes boğaz ağrısı, veziküler stomatit, ülserli bademcik iltihabı, aftöz farenjit, herpagina.

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur.