Loading

Kronik dekompanse tonsillit belirtileri ve nedenleri

Kronik dekompanse bademcik iltihabı bu enfeksiyöz hastalığın gelişiminin son aşamasını ifade eder ve ciddi bir klinik seyreden bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalığın gelişiminin bu aşamasında, etkilenen bademcikler artık işlevlerini patojenik mikroflora içerecek şekilde yerine getirmezler ve bakteriyel bir çocukluk görevi gören kesinlikle işe yaramaz bir epitel doku parçasıdırlar. Dekompansasyon aşamasında kronik bademcik iltihabına sadece boğaz bölgesinde ağrılı duyumlar eşlik etmekle kalmaz, aynı zamanda bademciklerin yüzey tabakasının bolca eklenmesi de eşlik eder. Hastalığın bu formu için, sık alevlenmeler ve enfeksiyöz istilası hayati iç organlara tehdidi karakteristiktir.

Nedir, kronik tonsillitin dekompanse formunun nedenleri ve farklılıkları nelerdir?

Dekompanse formdaki tonsillit, bademciklerin dokularının tam bir yenilgisidir ve bu da fonksiyonel amaçlarının kaybına yol açar. Bu bezlere bulaşıcı hasarın son aşamasıdır. Bu durum hasta, zaman göz ardı belirgin semptomlar ve sonunda edinilen dekompresyon bademcik uzun bir süre boyunca, kronik tonsillit iltihabı yanan tüm özelliklere sahip olmasından gelişir.

Hastalığın bu formunun varlığında, bezler tamamen pürülan bir kaplama ile kaplanır ve daha derin dokularında bakteriyel enfeksiyonun aktif bir bölümü oluşur.

Staphylococcus aureus ve Streptococcus enfeksiyonunun dekompanse bademcik neden suşları, hastalık ve saldırgan davranış, bakteriyel mikroflora bu aşamada enflamasyonun şiddetinin yüksek derecede göz önüne alındığında. Bu bakteriyel hastalık formunun nedenleri, aşağıdaki nedensel faktörlerin varlığını kışkırtır.

Azalmış bağışıklık

Zayıf bir genel bağışıklık sisteminin ve lokal bağışıklığın varlığı, boğazın mukozasında ve bademcik dokularında bulunan enfeksiyonun, vücudun koruyucu işlevinden gelen direnci karşılamamasına neden olur. Bu bağlamda, patojenik mikroorganizmaların patolojik aktivitesi birkaç kez artar ve sonuçta bakteriyel mikroorganizmaların parazitlendiği epitelyal dokuların tamamen yok olmasına neden olur. Bağışıklık çeşitli yaşam koşullarından dolayı azalabilir. En yaygın olarak kronik stres, vitamin eksikliği, sistematik uyku eksikliği, günlük ağır fiziksel ve zihinsel emeği içerir.

Kontrolsüz antibiyotik kullanımı

Antibakteriyel olarak sınıflandırılan ilaçlar bir doktorun randevusu alınmadan alınamaz. Hastanın bulunan enfeksiyon, ilaç ve istenen terapötik etkiyi getirmeyecek gelecekteki ilaç etken maddelerine karşı doğal bağışıklığı üretilen bakterilerde antibiyotiklere alışıyor gerçeğine dayanarak bu uyarı. Tıbbi uygulamadaki bu gibi fenomenler, hastanın bir doktorun izni olmaksızın antibakteriyel tedaviyi erken sonlandırdığı durumlarda gözlemlenir.

boğazında Bulaşıcı inflamasyon dekompanse bademcik iltihabı, daha önce antibiyotik ile karşı karşıya ve artık güçlü bir ilaç olarak algılarlar bakteriyel patojenleri adıma dolechennym ve daha fazla hasılatı kalır.

Sık boğaz ağrısı

manifestasyonlarının sık formu durumunda hastalık boğaz Bu tür sonunda ağız boşluğunun olarak ve boğaz ön duvara fazla miktarda mevcut olduğu, bakteriyel mikroflora, karşı daha hassas hale, bademcik epitelyum yüzeyi tabakayı yok eder. Bu nedenle, sık boğaz ağrısı da tonsillit hasta dekompanse formlarda faktörlerin en yaygın nedenlerinden biri olarak hareket ederler.

Diş hastalıkları

Bir diş hekiminden terapötik tedaviye tabi tutulan veya dişlerin çıkarıldığı dişlerin ağız boşluğundaki varlığı, enfeksiyonun ana kaynağıdır. diş kronu yüzeyinden bozulmuş bağışıklık bakteri koşullarında kolayca bademcik dokulara ve karakteristik belirtileri olan bir şekilde dekompanse tonsilit inflamasyonun başlangıç ​​aşamasına hastalığı aktarmak için kısa bir süre içinde nüfuz edebilir.

antritis

Maksiller sinüslerde bu hastalık ile, pürülan eksüda birikimi ile birlikte, enflamatuar sürecin kronik bir formu gerçekleşir ve bu vakaların% 94'ünde daima tehlikeli bir bakteriyel mikroflora bulunur. Genel olarak bunlar, yaşamsal faaliyetinin ana süreci olarak, irin gelişmesi olan ayırt edici özelliği olan Staphylococcus aureus'un çeşitleridir. Lenf ve kan ile birlikte bir patojenik enfeksiyon bademciklerin dokularına girer ve daha sonra kronik bademcik iltihabına dönüşen bezlerde dekompansasyon süreçlerini geliştirir.

Hastanın yaşam tarzına bağlı olarak, kale, kötü alışkanlıkları, yaş varlığı ya da yokluğu ve muhtemelen fırsatçı enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı ve doğrudan kronik tonsillit görünüm dekompensatsionnoy formlarını etkileyen diğer nedenlerin varlığı insidansı onun bağışıklık sistemi. bademcik iltihabı, bu tür arasındaki temel fark, ağrı, şişme ve bademcik yüzeyinin kızarıklık ek olarak, hasta çoğu durumda bademcikler tüm yüzeyini kaplamak geniş süpürasyonu, söz konusu olmasıdır. Boğazın bu kısmının daha derin dokularında benzer patolojik süreçler meydana gelir.

Semptomlar ve Tanı

Kronik tonsillitin dekompanse formunun, deneyimli bir doktora bile bir kulak burun boğaz uzmanı ile karıştırılması çok zor olan bireysel semptomları vardır. Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Boğazda her zaman keskin ve dikişli bir ağrı vardır ve doğrudan bezlerin olduğu larenksin o kısmındadır;
 • öksürük ve yeme sırasında ağrı sendromu birkaç kez daha güçlenir ve hasta başın ve kulağın arkasına dönen periyodik lumbago hisseder;
 • geniş bir inflamatuar süreç ve bir dizi bulunan kas liflerinin ödeminin bir arka planına karşı, çiğneme kaslarının kısmi işlev bozukluğu gelişir, bu da yeme sürecini zorlaştırır;
 • iltihaplı submandibular ve servikal lenf düğümleri;
 • bademcikler ve çevresel mukozanın tüm yüzeyi tamamen tek bir apseyi oluşturan bir çift kat takviye tabakasıyla kaplıdır;
 • vücut ısısı 37-38 santigrat dereceye yükselir ve kalp bölgesinde ağrı vardır.

Hastalığın teşhisi, görsel muayenenin sonuçlarına göre, hastanın boğazda parazit yapan bakteriyel mikrofloranın türünü belirlemek için bademciklerin mukoza zarının yüzeyinden seçilmesidir. Testlerin sonuçları hakkında bilgi aldıktan sonra uygun tedavi önerilmektedir.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı tedavisi

Kronik tonsillitin dekompansasyon aşamasında tedavisi iki ana yöntemin kullanımına dayanmaktadır. Bu, ilaç kullanımı ve etkilenen bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasına dayanan konservatif bir tedavidir. Amaç bademcik tutmak ise, o zaman hasta aşağıdaki tedaviyi reçete:

 • vitamin mineral kompleksleri alarak bağışıklık sisteminin koruyucu işlevini arttırmak (ilacın formu hastanın yaşı ve organizmanın diğer fizyolojik özelliklerinin varlığı dikkate alınarak doktor tarafından tek tek seçilir);
 • Belirli bir bakteri türünün doğal bağışıklığa sahip olmadığı kas içi antibiyotikler;
 • propolis, klorofililpt, furacilin antiseptik tentür ile boğaz gargara;
 • Anti-inflamatuar etkisi olan tıbbi bitkilerin uçucu yağlarının kullanımı ile inhalasyon prosedürleri.

Kronik dekompanse bademcik iltihabının tedavisinde entegre bir yaklaşım ilkesi, doktorun stabil bir remisyona kavuşmasını ve etkilenen bademciklerin daha fazla cerrahi çıkarılmasından korunmasını sağlar. Bununla birlikte, bezlerin akut takviye bulguları ile cerrahi olarak eksizyonu, kronik enfeksiyonun odağını tutmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Yokluğunda veya uygun olmayan tedavide komplikasyonlar

Bademcik dokularında ortaya çıkan pürülan apse için yeterli terapötik önlemlerin yokluğunda, çok yakın bir gelecekte hasta komplikasyonların bu tür belirtileriyle karşı karşıya kalabilir:

 • Vanaların ihlali ile miyokardit gelişimi (dokularında enfeksiyonun penetrasyonu nedeniyle kalp kasının akut iltihabı vardır);
 • eklem artritinin eklem dokusunun inflamatuar lezyonu ve artmış şiddette artrit ile artrit;
 • bakteriyel mikrofloranın kan ve lenf ile birlikte göç etmesi nedeniyle böbrek dokusuna verilen hasar;
 • akut laringeal ödem ve üst solunum yolu tıkanıklığı;
 • hastanın bağışıklık sisteminin hücrelerinin baş edemeyeceği aşırı bir bakteriyel enfeksiyon konsantrasyonu ile kanın enfeksiyonu (bu tür bir komplikasyon ölümün başlangıcını gerektirir).

Kronik tonsillitin dekompanse formunun ilaç ve cerrahi yöntemlerle zamanında tedavisi, ciddi sonuçların önlenmesini ve hastanın bademciklerinin nispeten sağlıklı kalmasını sağlar.

Kronik dekompanse ve telafi formlu bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı bademciklerin artık işlevleriyle baş edemeyeceği bir hastalık şeklidir. Bu süreç, iç organların bozulmasına yol açar. Kronik bademcik iltihabı tehlikesi, bu hastalığın kardiyovasküler, kas-iskelet sistemi, sinir ve diğer vücut sistemlerinin birçok ciddi hastalığının gelişimini etkileyebileceğidir.

Kronik tonsillit tipleri ve çeşitleri

Kronik tonsillit türleri

Genel olarak, iki tip kronik bademcik iltihabı vardır:

 • Kronik kompanze bademcik iltihabı, vücudun bağımsız olarak bağışıklık sisteminin yardımıyla, hastalık ile baş edebileceği.
 • Kronik dekompanse bademcik iltihabı, Enfeksiyondan önce vücudun o kadar güçsüz olduğu ve amigdala'nın kendisinin bir enfeksiyon kaynağı olduğu ve işlevlerini tamamen yitirdiği.

Bu iki hastalık türünü daha ayrıntılı olarak ele alın. Normal olarak, palatine bademcikler, vücuda girdiğinde, solunum yolundan ve beslenme yolundan vücuda giren patojenik mikroflorayı durdurmaya çalışan bir bariyer işlevi görürler.

Ayrıca savaş mikrop ve bademcik lenfoid dokuda bağışıklık hücreleri arasındaki başladığı bu durumda giriş kapısından hala enfeksiyonu sızan diğer bağışıklık sistemine can "sinyal" bademciklerini. Yani akut tonsillit veya bademcik iltihabı var.

Eğer anjin yılda 3 defadan fazla olursa, akut bir süreç kronik olana dönüşme eğilimindedir. Bademcik dokularında geri dönüşümsüz değişiklikler meydana gelir ve lenfoid doku giderek skar dokusuna dönüşür.

Kompanse tonsillit ve tedavisi

Kronik kompanse bademcik iltihabı ile, vücut hala enfeksiyona karşı koyabilir

Hastalığın bu formu ile pürülan anjin genellikle yılda 2-3 kez değil, ancak bu zamanda vücut yardımcı olmak için, iltihaplı süreç bağışıklık sisteminin kontrolü altındadır. Bademcikler işlevlerini kaybetmezler ve bunlar içinde küçük yapısal değişiklikler vardır.

Böyle bir formda bademcik iltihabı her zaman karmaşıktır ve enfeksiyon odağını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bunlar şunları içerir:

 • Bağışıklığı güçlendirmek için ilaçlar.
 • Fiziksel stres ve vücudun sertleşmesi.
 • Dengeli beslenme ve vitamin terapisi.
 • Antihistaminiklerin alınması ve zehirlenmeyi gideren duyarsızlaştırma ajanları.
 • Fizyoterapötik tedavi yöntemleri.
 • Anti-inflamatuar ajanlarla palatine bademciklerin lokal tedavisi.
 • Homeopatik ilaçlar ve geleneksel tıp tarifleri kullanımı.
 • Bıldırcınların temizlenmesi ve iyileştirme süreçlerinin hızlandırılması anlamına gelir.
 • Spesifik antimikrobiyal ajanlar (patojen tipini belirledikten sonra).

Dekompanse bademcik iltihabı ve tedavisi

Dekompanse kronik bademcik iltihabı hastalığın sıklığı yılda 3 defadan fazla iken, dokularda geri dönüşü olmayan değişiklikler meydana gelir ve inflamatuar süreç faringeal tonsillerin ötesine yayılır. Bademciklerin dokusu çöker, yıkım odakları ve yara izi dokusu ortaya çıkar.

Yerel değişimlere ek olarak, bu enfeksiyonun kronik hotbed neden olduğu çok sayıda komplikasyona biri olabilir. Bu yüzden sık sık ölümcül hastalar orada romatizma, kore, bakteriyel endokardit, romatizmal ateş, glomerulonefrit, peritonsiller apse ve hatta tehlikeli tonzillogennaya sepsis,.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı, palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması için doğrudan bir endikasyon olup, organlardaki komplikasyonlar sürecinde, daha sonra, konservatif tedavi yöntemlerine kendini vermeyen organik değişiklikler vardır.

Dekompanse bademcik iltihabı nedir

Dekompanse kronik bademcik iltihabı bademcikler etkilendiğinde, artık işlev görmedikleri, rollerini yerine getirmedikleri (enfeksiyonlara karşı çıkmadıkları) bademcik iltihabıdır.

En tatsız olan şey, bademciklerin kendilerinin bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşmesi, yakınlardaki dokuların etkilenmesi, çürümelerinin gerçekleşmesidir. Enfeksiyon tüm organlara yayılır.

Hastalık hakkında biraz

Bademcikler (insanlara bezler denir) boğazın kenarlarında lenfatik bir dokudır. Sağlıklı palatine bademcikler - gıda ile veya solunum yolu ile gelen patojen mikroflora bir bariyer. Bademcikler zayıflatıldığında, savaşın sonucu olarak, bir hastalık - bademcik iltihabı meydana gelebilir. Akut kronik formu genellikle yinelenen bir hastalıktır (genellikle yılda üç kez). Yavaş yavaş, bademcik dokusunun yapısı değişir, lenfoid skarlar yerine, bu daha bağ dokusudır.

Foto-dekompanse bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı iki tiptir:

 • hastalık hala ilaçlarla tedavi edilebildiği zaman;
 • dekompanse. Bademcikler oldukça enfekte. Çevresindeki dokularda takviye vardır. Hastalık artık ilaçlarla tedavi edilmiyor.

Dekompanse bademcik iltihabı belirtileri:

 1. Boğaz ağrıyor;
 2. Yüksek sıcaklık (38 derece);
 3. Genel halsizlik, hızlı yorgunluk.
 4. Etrafındaki bademcikler ve dokular iltihaplı ve çürümüş durumda, içlerinde geri dönüşü olmayan bir işlem gerçekleşiyor.
 5. Sağlık durumunun bozulmasının vücudun genel zehirlenmesinin arka planına karşı, ciddi vakalarda iç organlar (kalp, böbrekler) etkilenir.
 6. Eklemlerde, kalpte, böbrek hastalığında ağrı - garip bir şekilde, bu hastalıkların nedeni kronik bademcik iltihabı olabilir.

Video dekompanse edilmiş tonsillitte:

Hastalığın nedenleri

Dekompanse bademcik iltihabı genellikle yanlış bir şekilde tedavi edildiğinde, zamanında değil veya hiç tedavi edilmezse, akut tipte gelişir.

Sık boğaz ağrısı - Bu, akut bademcik formu şeklinin dekompanse edilmesinin tek nedeni değildir. Bu, pek çok faktörün birleşiminden kaynaklanabilir: kalıtım, kötü beslenme, zayıf ekoloji, stres.

Bademcik iltihabı nedenleri ve provokörler:

 1. hipotermi;
 2. Soğuk içecekler içmek;
 3. Hastalığın taşıyıcısından enfeksiyon.
 4. Uzun süreli stres.
 5. Kötü ekoloji.
 6. Alerjilere eğilim.
 7. Sigara.
 8. Larinksin toz veya dumanla tahrişi (solunduğunda).

Hastalığı provoke etmek için çürük, kronik rinit, sinüzit, stomatit de olabilir. Enfeksiyon etkenleri, Staphylococcus aureus ve streptococcus'dur.

Ancak, soğuk algınlığı için yararlı ahududu reçeli nedir ve ne kadar etkili olduğu bu yazıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Soğuk algınlığı için esansiyel yağların ne olduğunu bilmek de ilginç olacaktır.

Ama deniz topalak ve soğuk için bal ne kadar etkili, bu makale anlamak için yardımcı olacaktır: http://prolor.ru/g/lechenie/oblepixa-pri-prostude.html

Belki de soğuk tüyleri soğuk algınlığıyla nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek isteyeceksiniz.

Nasıl tedavi edilir?

Kronik bademcik iltihabı tehlikelidir çünkü ayrışmış bir formda gelişebilir. Ve dekompanse bademcik iltihabı konservatif yöntemler (ilaçlar ve prosedürler) ile tedavi edilemez. Komplikasyonlar yılda üç kereden fazla ortaya çıkarsa, iç organların etkilendiği en ufak bir şüpheyle, cerrahi reçete edilir - bademcik kaldırılır.

Öneri: Bademcikler koruyucu bir işlev görürler, ancak dekompanse bademcik iltihabı durumunda kendileri enfeksiyonun odağıdırlar. Kesinlikle silinmesi gerekiyor!

Operasyona tonsillektomi denir, kronik dekompanse bademcik iltihabı durumunda, bademciklerin toparlanmadığı durumlarda endikedir, onlardan organizma için bir tehlike vardır (enfeksiyon yayılır).

Ameliyata başvurmazsanız, vücudun uzun süreli zehirlenmesi ile ilgili komplikasyonlar vardır: miyokardit (kalp kasının iltihaplanması), eklem hastalıkları (artroz), romatizma, böbrek hastalığı, artrit. Ölümcül bir hastalık olan ve olası kan enfeksiyonu olabilir.

Önemli! Sökmeden sonra bedenin koruyucu işlevlerinin azalacağı bir görüş vardır. Ancak aslında kronik bir hastalıkta işlevler yerine getirilmez ve bunun tersi de organizma enfekte olur.

Lokal anestezi altındaki bir operasyonda bademcikler tamamen uzaklaştırılır. Giderek, bu tür işlemler bir lazer tarafından gerçekleştirilir. Lazer ışını bademciklerin yakınındaki dokuları aydınlatır, bu yüzden enfeksiyonun odağı tamamen yok edilir.

Ameliyatta kontrendikasyonlar:

 1. Kanın pıhtılaşabilirliği.
 2. Kardiyovasküler hastalıklar.
 3. Böbrek hastalığı.
 4. Şiddetli diyabet formu mellitus.
 5. Kronik hastalıkların alevlenmesi.
 6. Gebelik.
 7. Kadınlar kritik günlerde ameliyat geçirmez.

Video - dekompanse bademcik iltihabı tedavisi:

Cerrahi müdahale de pek çok sonuç bırakabilir. En önemlisi, hastalar bağışıklığın önemli ölçüde zayıflamasından korkarlar. Çoğu zaman, korkular boşunadır, çünkü koruyucu işlev, "lenfatik faringeal halkayı" (iki tüp, faringeal ve lingual) oluşturan geri kalan bademcikler tarafından alınır.

Dikkat lütfen! Dekompanse bademcik iltihabı, hastalığa karşı ihmalkar davranışın, pürülan boğaz ağrısı ve akut bademcik iltihabının sorumlu tedavisinin yokluğunun bir sonucudur.

Tonsillektomi şu anda en yaygın operasyonlardan biridir. Tonsiller bağ dokuları ile birlikte tamamen çıkarılır. Operasyondan sonra, cerrahi sonrası ciddi sonuçlardan kaçınmak için hastalıkların alevlenme dönemleri arasındaki süre seçilir. Kurtarma işleminden sonra, birkaç gün sürecek. Postoperatif dönem, yutma, öksürme ile komplike bir boğaz ağrısı ile işaretlenir.

Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerini sevenler için, soğuk algınlığı için papatya nasıl içileceğine dikkat etmek gerekir.

Ancak, soğuk algınlığı ile balın soğanı ne kadar etkili olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği, bu makalede ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Soğuk algınlığı için hangi antiviral tabletler en etkilidir ve nasıl kullanılmaları gerektiği bu makaleyi anlamada yardımcı olacaktır.

Bunu bilmek de ilginç olacak. Bir virüs veya soğuk algınlığı nasıl tanımlanır ve bu yazıda hangi hastalığın ayrıntılı olarak açıklandığı belirlenir.

Modern eczanelerin raflarında bulunan en iyi soğuk tozların listesi nedir ve adı nedir, bu bilgiyi anlamaya yardımcı olacaktır.

Postoperatif dönem için öneriler

Ameliyattan sonra boğazda bir yara var. Güvenli bir şekilde iyileşmek için, bir faringeal kanamayı önlemek için, öksürük sırasında trombüs rüptürü doktorun talimatlarına göre sıkı bir şekilde gözlemlenmelidir:

 • Sağ tarafına uzan, başını düz bir yüzeye koy.
 • Ameliyattan birkaç saat sonra içemezsiniz. Bütün gün yemek yemem gerekecek.
 • Ani hareketler yapmadan, yavaşça, yavaş hareket edin.
 • Öksürük dürtüsünü kısıtlayın.
 • Tükürük, yavaşça, tükürük sallayın.

Genellikle hastalar 3-4 gün sonra taburcu edilir.

Bademciklerin kaldırılması ve postoperatif rehabilitasyon:

Evde, daha az hareket etmelisiniz, birkaç gün boyunca yatak istirahati genellikle gösterilir. Beslenme için öneriler:

 • dışlamak için sert, kaba yiyecekler;
 • Sıvı, yumuşak yiyecek, sıcak yemek!
 • Dondurma en uygun ürün olacak ve aynı zamanda diyet de sebze ve meyve püreleri olabilir;
 • Yemekleri tuzla yıkamayın, tuzu yaraya kadar yiyebilir, incinebilir;
 • daha sıcak içecek!

Gargaralar vesilesiyle: doktorun talimatlarına uyun, doktor izin verilen manipülasyonları ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Dokular tam iyileşene kadar, iki haftaya kadar sürer, ancak süreç çocuklarda yaşlılara göre daha hızlı olabilir.

Bu önerileri takip edin. Daha sonra tonsillektomi ciddi sonuçlara neden olmaz. Ve mümkünse, dekompanse bademcik iltihabına izin vermeyin.

Dekompanse kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı altında, palatini ve faringeal tonsilleri (badem şekilli bezleri) etkileyen uzun bir enflamatuar süreç anlaşılmaktadır. Bu telafi ve dekompanse edilebilir. İlk durumda, bu organlar uyuşuk bir enfeksiyon odağıdır. Aynı zamanda, vücudun hastalıklara karşı direnme kabiliyeti korunmakta ve bademcikler bariyer fonksiyonunu tatmin edici bir şekilde yerine getirmektedir.

Başka bir konu - dekompanse kronik tonsillit. Hastalığın bu varyantı ile hasta genellikle anjinadan muzdariptir. Bademcikler, patojenler ve vücudun iç ortamı arasındaki tampon veya bariyerin fonksiyonu ile başa çıkmak ve enfeksiyonun kalıcı bir odak noktası haline gelir. Bu durumda hastalık genellikle abseler ile karmaşık, böyle otitis media, sinüzit gibi KBB hastalıkları, kalp, böbrekler ve diğer organlarda üzerinde komplikasyon verir.

tanım

Tonsillit, fokal enfeksiyonun en karakteristik örneklerinden biridir. Hastalığın neden olan madde, çoğu zaman, normal olarak insan vücudunda küçük miktarlarda mevcut olabilir coccal bitki (üzüm ve streptokoklar) 'dir. Genel direncinin zayıflamasıyla, kontrolsüz büyüme patojen mikroflora başlar.

Dekompanse bademcik iltihabı hakkında, eğer kronik bir sürecin alevlenmesi durumunda, hasta yılda 3 defadan fazla yardım ister. Hastalık, yüksek sıcaklık ve bademciklere zarar veren şiddetlidir. Çevredeki dokular da etkilenir. Patolojik sürecin bu formu ile, anjin sık sık bademcikler içeren lenfoid dokunun pürülan erimesi eşlik eder.

semptomataloji

Hastalığın belirtileri iki gruba ayrılabilir. Birincisi, hastanın şikâyet ettiği hastalığın genel semptomlarını içerir:

 • Güçlü zayıflık, uyuşukluk.
 • Boğaz ağrısı, yanık sonucu ile karşılaştırılabilir.
 • Boğazın doldurulması, viskoz pürülan balgamın ayrılması.
 • Subfebril vücut ısısı.
 • Bölgesel lenfadenit (submandibular inflamasyon, daha az sıklıkla servikal lenf nodları).

Patolojik sürecin şiddetli seyrinde, yutma ve apne sendromunda zorluklar olabilir (özellikle uykuda solunum durması). Bu, bademciklerdeki büyük bir artıştan kaynaklanmaktadır.

Dekompanse edilmiş bademcik iltihabı formunun ikinci grubu, faringeal halkanın bölgesinde karakteristik değişiklikler içerir. Bir çocuk doktoru, bir terapist ve KBB doktoru tarafından değerlendirilebilir. Bu özellikler şunları içerir:

 • Şiddetli kızarıklık, palatine kemerin kenarları bölgesinde rulo benzeri kalınlaşmalar oluşması ile şişer.
 • Amigdala bezinin ya da oluşan ülserlerin (fişler) lakunalarında pürülan eksüda oluşumu.
 • Bademcik dokularının gevşemesi.
 • Bademcik dokularındaki skatrisyel değişiklikler ve bademcikler ile bitişik kemerler arasındaki adezyonlar.

Bu işaretlerden en az ikisi varsa, doktor bademcik iltihabı kurma hakkına sahiptir.

artık mümkün Rus doktorlar sayesinde kronik bademcik bademcikler tarafından tam dekompensasyona eşlik olmadığını kontrol etmek (yani bağışıklık fonksiyon kaybı). Ayrıca, atanan rolü en azından kısmen gerçekleştirebileceklerini belirler. Doğrulama prosedürü, özel bir katsayı belirlemekten oluşur. Bu boşlukların mahsul simir sonucu büyüdü patojenlerin kolonilerin sayısı amigdala birim alan başına lenfositlerin oranını yansıtır.

Neden terapiye ihtiyacım var?

Dekompanse formdaki kronik bademcik iltihabı zorunlu tedaviye tabidir. Bu, amigdalayı etkileyen patolojik süreç ile yüz hastalıktan daha fazla olan patojenetik ilişkiden kaynaklanmaktadır. Bazılarının tedavi edilmesi zordur ve hastanın sağlığı ve sağlığı için tehlikelidir. Bu hastalık ile ilişkilidir:

 1. Kollajenozlar (SLE / lupus, romatizma, dermatomiyozit, nodüler formda periarterit, skleroderma).
 2. Nefrit.
 3. Deri hastalıkları (polimorfik eritem, sedef hastalığı, egzama).
 4. Görme organının patolojisi (Behçet hastalığı).
 5. Tiroid bezi bozuklukları (hipertiroidizm).
 6. Pürülan komplikasyonlar (para-intratonsillar apse, flegmon).
 7. Sinir sistemini etkileyen patolojiler.

Kardiyologlar, tanımlanan hastalık ile VSD / NDC'nin sık alevlenmeleri arasındaki belirli bir bağlantıyı tanır.

Tonsillektomi (tonsillerin cerrahi olarak çıkarılması) sonrası vegetovasküler hastalıkların alevlenme sayısının azaltılması açısından hastalar durumunda iyileşme vakaları olmuştur.

Kışkırtıcı faktörler

Genel olarak bademcik iltihabının ve özellikle dekompansif formun ana nedeni, patojenik mikroorganizmaların (bakteri) ve virüslerin kontrolsüz olarak çoğaltılmasıdır. Birincisi Staphylococcus aureus ve hemolitik streptokoktur. Ancak patolojik süreç diğer patojenlerin çoğalması ile ilişkili olabilir:

 1. Çeşitli anaerobik bakteriler.
 2. Virüsler (Adeno, Herpesvirus, Koksani ve Epstein-Barra).
 3. Geleneksel olarak patojenik bakteriler (moraxella, mikoplazma).
 4. Chlamydia ve mantarlar.

Kronik bademcik iltihabının telafi edilen formunun telafi edilmesinden kaynaklanan provoke edici faktörler yetersiz, zamansız veya okuma yazma bilmeyen tedavi olarak kabul edilir. Uygun bademcik iltihabı gelişmesi, oral kavitede (çürük, stomatit) veya paranazal sinüslerde (sinüzit, rinit) kronik bir enfeksiyon odağı ile kolaylaştırılır. Bu hastalığa hasta bir kişi / taşıyıcıdan yol açabilir ve bulaşabilir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi, organizmanın spesifik olmayan direncini zayıflatan herhangi bir faktörle kolaylaştırılır:

 • Uzun süreli / ciddi hipotermi.
 • Sabit stres altında veya şiddetli stres altında bulma.
 • Larinksin mukoza astarının zehirli veya tahriş edici maddeler, ince dağılmış parçacıklar (duman, toz) tarafından tahriş edilmesi.
 • Alerjiler, boğazın mukoza zarının yanması.
 • Ekolojik olarak uygun olmayan konut alanı, üretim tehlikeleri.
 • Çok soğuk içecekler içmek.
 • Zararlı alışkanlıklar (öncelikle tütün içimi).
 • Vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme.

Tüm bu faktörler tekrarlayan bademcik iltihabına ve doğrudan işlevlerinin badem şekilli bezlerinin kaybına katkıda bulunur.

terapi

Tedavi, koruyucu önlemler almayı içerir. Yetersiz etkileriyle, amigdala bezlerinin kayıp bağışıklık fonksiyonunun ameliyatla alınması önerilmektedir.

Aşağıdaki durumlarda konservatif önlemler kabul edilebilir:

 1. Kronik formdaki dekompanse bademcik iltihabı sadece periyodik olarak gelişen angina şeklinde ilerler.
 2. Problemin operatif çözümüne kontrendikasyonlar vardır.

Konservatif tedavi, alevlenmenin başlamasından önce, ilkbahar ve sonbaharda, tercihen en az 2 kez olmak üzere, düzenli bir yol tedavisini içerir. Önleyici tıbbi önlemlerin sayısı yılda 4 defaya kadar getirilebilir.Bu durumda altın standart, genel etki gösteren ilaçların yanı sıra aşağıdaki amaçlarla kullanılan antibakteriyel ajanların kullanıldığı tedavi olarak kabul edilir:

 • Bademciklerin Sulanması.
 • Boğazını çalkala.
 • Amigdala bölgesinde çok sayıda tekli mikro enjeksiyonlar.

Boğazın durulanması için, yerel antiseptikler ve fito-ilaçların kullanımı kabul edilebilir bir seçenektir. Bir antibiyotik seçerken, mikroorganizmaların duyarlılığına dikkat etmek önemlidir. Modern patojenik mikroflora, birçok geleneksel antibakteriyel ajana kıskanılacak dirence sahiptir.

Yukarıdaki önlemler etkisiz olursa, radikal bir ilaç kullanılır - bademciklerin uzaklaştırılması (tam, kısmi). Yeni teknolojiler, neşter yerine lazer cerrahisinin kullanılmasına izin veriyor. Bu daha nazik ve anemik bir yöntemdir.

Hastalığın alevlenme döneminde, herhangi bir bulaşıcı hastalıkta ve bazı diğer durumlarda ameliyatlara izin verilmez:

 • Kan pıhtılaşma sisteminin patolojisi ile.
 • Ağır diyabet.
 • Bebeği taşıma döneminde.
 • Adet kanaması zamanında.
 • Kalbe ve böbreklere ciddi hasar.

Bir operasyona karar verirken, bu bedenin bağışıklık reaksiyonlarında yer alması gerekliliğine dikkat edilmeli, sindirim sistemindeki enfeksiyonun penetrasyonu ve nefes alan bir sistemdir.

Bademciklerin hematopoez süreçlerine katıldığına inanılmaktadır. Onları çıkararak, cerrah insan bağışıklık sisteminde bir darbe vurur, ancak sadece bazı işlevler amigdala tarafından tutulursa.

önleme

Kronik dekompanse tonsillit tedavisi gerektirir. Ancak bu patolojinin önlenmesi daha az zorunlu değildir. Akut tonsillit, rasyonel beslenme, fiziksel aktivite ve vücudun sertleşmesini zamanında tedavi gerektirir. Ayrıca şunları yapmalısınız:

 1. Kronik enfeksiyon odaklarını zamanında sterilize etmek için (çürük, diş eti hastalığı ve paranazal sinüslerin iltihaplanması).
 2. Kişinin bulunduğu odada gaz ve tozlu hava varsa, ortadan kaldırmanız gerekir.
 3. Endüstriyel zararlı maddelerle çalışırken, kişisel koruyucu ekipman kullanın.
 4. Kendinize kötü alışkanlıklar geliştirmeyin veya varolanlardan vazgeçmeyin (sigara içmek, alkol içmek).

Bademciklerin çıkarılması sadece doktorun üzerinde ısrar ederse dikkate alınmalıdır. Tüm tedavi yöntemlerini denemeye ihtiyaç vardır.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı teşhisi ve tedavisi

Bazı insanlar evde ya da okur-yazar olmayan bir doktorda tedavi görürken, solunum yolu hastalığından sonra anjinin oluşmasına çok fazla önem vermezler.. Daha sonra, bu tür eylemler kronik dekompanse tonsillit dahil olmak üzere komplikasyonlara neden olabilir.

Vücuda ne olur?

Dekompanse bademcik iltihabı, havadaki damlacıklar ile bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır.. Çoğu durumda sağlıklı, güçlü bir vücut az sayıda bakterinin yutulmasıyla baş edebilir, ancak eğer zayıflarsa, boğaz ağrısından kaçınılamaz.

Patojenler bademcikler üzerinde birikir, çoğalır, mukozanın iltihaplanması ve irin görünümünü uyarır. Ve hastalığın akut aşaması bakterilerden kaynaklanırsa, kronik bir formun geliştirilmesi, uygunsuz tedavi veya eşlik eden faktörlerin bir sonucudur.

Predispozan faktörler

Kronik tonsillitin dekompanse formu, bir kişinin hastalanmasının ardından ertesi gün gelişmez. Dekompanse bademcik iltihabı geliştirmek için gerekli destekleyici tedavinin olmadığı çok zaman geçmelidir.

Aşağıdaki faktörler bademcikler üzerinde bakterilerin çoğalmasına eşlik edebilir:

 • sezon dışı organizma zayıfladı (hastalıktan sonra veya immün yetmezlik durumlarının varlığında);
 • sigara içmek, alkol içmek;
 • ön analizler yapılmadan kontrolsüz antibiyotik alımı;
 • Vücudun düzenli süper soğutma (hem yerel hem genel);
 • boğaz yakın organların bulaşıcı hastalıklar (otit, rinit, larenjit);
 • dişlerde çürük.

Hastanın hayatında daha fazla predispozan durum mevcutsa, bademciklerdeki iltihaplanma riski o kadar yüksektir.

semptomataloji

Dekompanse bademcik iltihabı - bademcik iltihabının karmaşık bir biçimde - belirgin olduğu belirtilirse, paratonziller apsenin semptomları gelişir. Hastalık her zaman subfebril vücut sıcaklığına eşlik eder, kötüleştiği zaman, yüksek işaretlere yükselir..

Kronik dekompanse bademcik iltihabı ortaya çıkar:

 • Hastaya yemekten bağımsız olarak endişe eden ancak herhangi bir eylemle güçlendirilen şiddetli boğaz ağrısı;
 • tatsız duyumlar olduğu için, kafayı farklı yönlerde döndürme becerisinin olmaması;
 • hasta yemek yemenin yanı sıra sıvı içeceklerin kullanılmasında zorluklarla karşılaşır;
 • Yakındaki lenf düğümlerinin şişmesi;
 • ağzı açmak zor.

Tabii ki, vücudun genel zehirlenme belirtileri ile yaymaz. Bir kişi güçlü bir zayıflıktan rahatsız olur, bazen kaslarda ve kalpte ağrı vardır. Son belirti organın zarar görmesine neden olabilir, çünkü kalbin ve bademciklerin lenfatik sistemi birbirine bağlıdır.

Hayati organlar bölgesinde ek belirtiler ve herhangi bir ağrı varsa, hemen doktoru bilgilendirmelisiniz.

ayrıca Hastada dekompanse bademcik iltihabı düşürülmüş arteriyel basınçta, Kulaklarda ve normal baş ağrılarında bir gürültüden rahatsız olabilir.

tedavi

Dekompanse kronik tonsillit tedavisi başarısız yapılmalıdır. Terapi, yaşam tarzının normalleşmesini, predispozan faktörlerin ortadan kaldırılmasını ve semptomatik ilaçların kullanımını içerir.

Şiddetli vakalarda, bir cerrahi prosedür endikedir, Bu herkes için uygun değildir. Böyle ciddi bir hastalığın kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez.

Temel ilkeler

Bu hastalık, komplikasyonları tanımlamak için zamanında yardımcı olacak sürekli tıbbi gözetim gerektirir.. Dekompanse edilmiş form, bademciklerin tam bir yenilgisini, koruyucu işlevle baş edemedikleri için, aksine, bir enfeksiyon sıcaklığına sahip olmak anlamına gelir.

Hasta hangi kurallara uymalı?

 1. Yüksek veya düşük sıcaklıklarda kaba yiyecekler yemeyin. Prensip olarak, bir hasta kişi boğazda şiddetli ağrı nedeniyle bunu yapamaz.
 2. Bakteri çürümesi ürünlerinin vücuttan uzaklaştırılması için çok miktarda ılık sıvı kullanılması gerekir.
 3. Yiyecek ya da su yemeden önce, mide enfeksiyonunu önlemek için boğazını tavsiye edilen bir dezenfektan çözeltisiyle yıkamalısınız.

Bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalık olduğundan, hastayı sağlıklı insanlardan çıkarmak gerekir., ve bulunduğu oda daha sık havalandırılmalıdır.

Operasyon ve ilaçlar

Kural olarak, sadece cerrahi müdahale sonrasında etkili olan bakım ilaçları reçete edilir. Zorunlu bir aşama, hastalığın nedensel etkisinin stabilitesinin olmadığı uygun antibiyotiklerin alınmasıdır.. Ameliyattan önce veya sonra reçete edilebilirler.

Dekompanse tonsilliti tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlar:

 • immün sistemi uyarıcı;
 • ağrı kesiciler;
 • ateş;
 • vitaminler.

Boğazın durulanması veya sulanması için antiseptik solüsyonlar kullanılmalıdır. Enfeksiyöz ajanların sayısını azaltmaya yardımcı olur, vücutta yayılmalarını önlerler.

Hemen her zaman bademciklerin yenilgiye uğratılmış biçimi ile, onları kaldırmak için bir işlem yapılması tavsiye edilir.

Hastalık sırasında, bu koruyucu organ hasar görür ve daha sonra gerekli işlevleri yerine getiremez. Ek olarak, cerrahi müdahale farenksin iltihabında kalıcı bir nüksetme sağlanmasına yardımcı olur. Tabii ki, hasta doktor tavsiyelerini dikkatli bir şekilde takip ederse.

Operasyon için kontrendikasyonlar:

 • onkoloji;
 • tüberküloz;
 • diabetes mellitus;
 • böbrek, karaciğer veya kardiyovasküler yetmezlik.

Ameliyat hamilelik sırasında yapılmamaktadır. Böyle bir fırsat varsa, uzman alternatif tedaviler reçete eder. Ancak, ciddi vakalarda sepsisi önlemek için herhangi bir müdahale yapılmaktadır.

Tonsillektomi, lokal anestezi altında, hızlı ve ağrısız prosedürü garantileyen bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir.. Ek olarak, bu yöntem, bademciklerden dokuları kısmen uzaklaştırmanın yanı sıra iltihaplanmanın giderilmesine de yardımcı olur. Tedaviden sonra hasta antibiyotik ve diğer ilaçları almalı ve iyileşme kısa sürede gerçekleşir.

Olası komplikasyonlar

Dekompanse bademcik iltihabı, yanlış tedavi ile birçok enfeksiyöz komplikasyona neden olan ciddi bir hastalıktır. Enfeksiyonun penetrasyonu, eğer zaten hastada var ise kronik hastalıkları şiddetlendirir ve yeni problemlerin gelişmesine katkıda bulunur..

Komplikasyonlar nelerdir:

 • kemik veya kas sisteminin enflamasyonu (artrit, romatizma);
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları (aritmi, miyokardit ve hatta kalp hastalığı);
 • enfeksiyöz (pnömoni, bronşit) ve enfeksiyöz olmayan (bronşiyal astım) genetik bronkopulmoner sistemin yenilmesi;
 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • ciltte alerjik oluşumlar;
 • karaciğer, böbrekler, safra kanalları enfeksiyöz enfeksiyonu;
 • Hamile bir kadında herhangi bir zamanda bir düşük.

Neyse ki, tıp bademcik iltihabı tedavisi ile başarılı bir şekilde başa çıktığı için, bu gibi ciddi sonuçlar çok nadirdir. Tek şart, hastalığın dekompansasyonunun ilk belirtisinde bir doktora danışmaktır.

önleme

Önleme yöntemleri iki ana aşamayı içerir: bağışıklığı güçlendirmek ve enfekte olmuş bir kişiden bulaşmayı önlemek.

Bağışıklık sistemini bir tonusta korumak için, sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmanız, sigara ve alkol almaktan vazgeçmeniz, dışarıda daha sık yürüyüp spor yapmanız gerekir. Bağışıklığı güçlendirmek için yapay yöntem, sezon dışı uygun ilaçların alımıdır. Bu, farenksin iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Zaten hasta bir kişiden enfekte olmamak için, izole etmeli veya Oxolin merhem, tıbbi maskeler yardımıyla kendinizi korumalısınız. Vücudun veya boğaz bölgesinin aşırı ısınması önerilmez ve anjinin ilk belirtilerinde otorinolaringologlara acilen temas etmek gerekir. Bu şekilde, dekompanse kronik bademcik iltihabından kaçınabilirsiniz.

Bademciklerin komple dekompansyonu ne

Kronik bademcik iltihabı. Muhtemelen birçok insan bunu duydu, ama birisi doğrudan ona dokundu. Çocukken hemen hemen her birimiz bademcik iltihabı hastasıydı, ama biri, diğeri de birçok kez. Çoğunlukla çocuklukta çeşitli anjinalara yakalanmış kişiler daha sonra kronik bademcik iltihabından muzdariptir. Pek çoğu, yetişkinlikte böyle bir problem yaşadıklarından şüphelenmiyor, sadece kronik bademcik iltihabını teşhis eden bir doktora döndükten sonra, onlar hakkında bilgi alacaklar.

Ağız boşluğunda, büyük miktarda lenfoid dokunun yoğunlaştığı, koruyucu hücreler geliştirerek mikroplardan korunma sağlayan oluşumlar vardır. Bu formasyonlar sırasıyla bademcikler (Latin tonsillada) olarak adlandırılır. hr. Tonsillit bu bademciklerin kronik bir enflamasyonudur.

Bıldırcınların (ortak kişilerdeki salgı bezleri) çeşitli mikropların, virüslerin ve mutasyonların yerleşmesi nesnesi haline gelmesi nedeniyle gelişir. Bu mikroorganizmalar orada sürekli olarak yaşamakta ve uygun şartlar altında inflamasyona neden olan aktif reprodüksiyona başlamaktadır. Ancak bu iltihaplanma çok güçlü olmadığından, anginada olduğu gibi güçlü bir ağrı hissetmiyoruz, ancak yutulduğunda sadece terleme, hafif yara izi veya ağrı. Çoğu zaman birçok insan sabah saatlerinde bu duyguya sahiptir ve bir süre sonra bir fincan sıcak çay, bir yemek ya da kendi kendine geçtikten sonra.

Farinkse bakarsanız, hafif bir kızarma görebilirsiniz. Özel bir işaret palatine kemerlerin kızarması (çarpıntı) ve ayrıca sıklıkla bademciklerde pürülan tıkaçlar vardır. Semptomlar ayrıca submaksiller lenf nodlarında artış ve ağrı, amigdala ve kemer arasındaki sikatrisyel adezyonlar, bademciklerin kendisindeki sikatrisyel değişikliklerdir. Vücut ısısı, alevlenme dönemlerinde bile, nadiren artar.

Özellikle nemli ve soğuk iklimlerde yaşayan insanlar arasında sıklıkla şiddetlenir Tatsız kronik bademcik iltihabı, (kuzey ve ülkenin kuzey-batı). Ayrıca bademcik mantar gelişmekte ağız kokusu içinde irin sahip kişilerde kısa sürede. Ek olarak, vücudunuzda çeşitli organlara yayılabilen kronik bir enfeksiyon kaynağı görülür.

Ayrıca bazı kardiyolog tonsilit (bademcik ameliyatı) sonrası kronik bademcik ve iyileştirmeler oluşumu devletten vasküler distoni (neurocirculatory asteni) nedensel ilişkiyi kanıtladı. nevrozlar, vegetozy, sistemik lupus eritematoz, skleroderma, tirotoksikoz, pankreas, böbrek bozukluğu fonksiyonu ve: bu yanı sıra bunların yaklaşık 100 en ünlü kronik bademcik iltihabı ile bağlantılı hastalıkların gelişimi üzerinde klinik çalışmalar, bir dizi göre, başvuru büyük bir sayıdır ve diğ.

Kronik bademcik iltihabı yıldan yıla kötüleşmekte, sıklıkla koruyucu fonksiyonlarının bademciklerine, modifikasyonlarına ve atrofisine yol açmaktadır.

Soru olur bademcikler kaldırmak için gerekli olup olmadığını ya da kronik bademcik iltihabı ile değil, ve her zaman olduğu gibi, buradaki görüşler belirsizdir. Bir yandan, doğa sadece bir şey icat etmez ve koruyucu bir fonksiyonun yanı sıra vücutta ekstra "yedek parça" yoktur. Öte yandan, vücudun ciddi bir zarara neden olabilecek kronik enfeksiyon kaynaklarına ihtiyacı yoktur ve aynı zamanda, hr alevlenmeleri sırasında boğazda bu hoş olmayan acı ve terleme hissini sürekli olarak deneyimlemektedir. bademcik.

Şimdi bademcik iltihabı bazı endikasyonlara göre yapılmaktadır.

Bademciklerin kronik iltihaplanmasının cerrahi tedavisi için endikasyonlar şunlardır:

2 yıl içinde yıl boyunca kronik bademcik iltihabı alevlenme 7 ya da 5 relaps veya 3 yıl boyunca yılda 3 alevlenme. Bademciklerin tam ayrışması, yani. koruma fonksiyonunun performans kaybı (bademcik fonksiyonunun özel bir araştırmadan sonra ayarlanır). ilişkili bademcik iltihabı, toksik ve alerjik hastalıklar (romatizma, enfeksiyöz spesifik olmayan poliartrit, tiroid bezi, kalp, böbrek, deri, sinir sistemi ve safra yolları) yüksek riski olan hastalar. bağlı bademcik artan boyutuna bozukluğu sendromu ve uykuda solunum durmasını (apne) yutulması. Süpüratif komplikasyonlar (içi peritonsiller apse, selülit perifaringeal)

Birkaç yıl önce, palatine bademciklerin fonksiyonel aktivitesini araştırmak ve koruyucu özelliklerini yerine getirip getirmediklerini anlamak mümkün oldu, bu da onların uzaklaştırılmasına karar vermede yardımcı oldu. Bu arada, yöntem Rusya'da icat edildi ve patentlendi.

yöntem th bakteri kolonilerinin sayısı hazne Goryaeva sayma büyük kare içinde lenfositlerin oranını temsil eder katsayısının belirlenmesi ile bademcik bağışıklık aktivitesinin değerlendirilmesine dayanır. A.B.D. 0.05ml içerik Lacunae ekim yetişen. 1 To - tatminkar immünolojik bademcikler fonksiyonu ve konservatif tedavi önerilir.

Bademciklerin çıkarılması amacı romatizma korkusu ise, ilk kalp hastalığı ve böbrek yetmezliğine yol açabilir otoimmün reaksiyon olup olmadığını doğrulamak için revmoprofil için test edilmelidir. C-reaktif protein, antistreptolizin O-romatoid faktörü: 3 analizleri Revmoprofil oluşur.

Bademcik iltihabı ile ilgili videoyu izleyin:

Dekompanse kronik bademcik iltihabı bademcikler etkilendiğinde, artık işlev görmedikleri, rollerini yerine getirmedikleri (enfeksiyonlara karşı çıkmadıkları) bademcik iltihabıdır.

En tatsız olan şey, bademciklerin kendilerinin bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşmesi, yakınlardaki dokuların etkilenmesi, çürümelerinin gerçekleşmesidir. Enfeksiyon tüm organlara yayılır.

Bademcikler (insanlara bezler denir) boğazın kenarlarında lenfatik bir dokudır. Sağlıklı palatine bademcikler - gıda ile veya solunum yolu ile gelen patojen mikroflora bir bariyer. Bademcikler zayıflatıldığında, savaşın sonucu olarak, bir hastalık - bademcik iltihabı meydana gelebilir. Akut kronik formu genellikle yinelenen bir hastalıktır (genellikle yılda üç kez). Yavaş yavaş, bademcik dokusunun yapısı değişir, lenfoid skarlar yerine, bu daha bağ dokusudır.

Foto-dekompanse bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı iki tiptir:

hastalık hala ilaçlarla tedavi edilebildiği zaman; dekompanse. Bademcikler oldukça enfekte. Çevresindeki dokularda takviye vardır. Hastalık artık ilaçlarla tedavi edilmiyor.

Dekompanse bademcik iltihabı belirtileri:

Boğaz ağrıyor; Yüksek sıcaklık (38 derece); Genel halsizlik, hızlı yorgunluk. Etrafındaki bademcikler ve dokular iltihaplı ve çürümüş durumda, içlerinde geri dönüşü olmayan bir işlem gerçekleşiyor. Sağlık durumunun bozulmasının vücudun genel zehirlenmesinin arka planına karşı, ciddi vakalarda iç organlar (kalp, böbrekler) etkilenir. Eklemlerde, kalpte, böbrek hastalığında ağrı - garip bir şekilde, bu hastalıkların nedeni kronik bademcik iltihabı olabilir.

Video dekompanse edilmiş tonsillitte:

Dekompanse bademcik iltihabı genellikle yanlış bir şekilde tedavi edildiğinde, zamanında değil veya hiç tedavi edilmezse, akut tipte gelişir.

Sık boğaz ağrısı Bu, akut bademcik formu şeklinin dekompanse edilmesinin tek nedeni değildir. Bu, pek çok faktörün birleşiminden kaynaklanabilir: kalıtım, kötü beslenme, zayıf ekoloji, stres.

Bademcik iltihabı nedenleri ve provokörler:

hipotermi; Soğuk içecekler içmek; Hastalığın taşıyıcısından enfeksiyon. Uzun süreli stres. Kötü ekoloji. Alerjilere eğilim. Sigara. Larinksin toz veya dumanla tahrişi (solunduğunda).

Hastalığı provoke etmek için çürük, kronik rinit, sinüzit, stomatit de olabilir. Enfeksiyon etkenleri, Staphylococcus aureus ve streptococcus'dur.

Ancak, soğuk algınlığı için yararlı ahududu reçeli nedir ve ne kadar etkili olduğu bu yazıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Soğuk algınlığı için esansiyel yağların ne olduğunu bilmek de ilginç olacaktır.

Ama deniz topalak ve soğuk için bal ne kadar etkili, bu makale anlamak için yardımcı olacaktır: http://prolor.ru/g/lechenie/oblepixa-pri-prostude.html

Belki de soğuk tüyleri soğuk algınlığıyla nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek isteyeceksiniz.

Kronik bademcik iltihabı tehlikelidir çünkü ayrışmış bir formda gelişebilir. Ve dekompanse bademcik iltihabı konservatif yöntemler (ilaçlar ve prosedürler) ile tedavi edilemez. Komplikasyonlar yılda üç kereden fazla ortaya çıkarsa, iç organların etkilendiği en ufak bir şüpheyle, cerrahi reçete edilir - bademcik kaldırılır.

Öneri: Bademcikler koruyucu bir işlev görürler, ancak dekompanse bademcik iltihabı durumunda kendileri enfeksiyonun odağıdırlar. Kesinlikle silinmesi gerekiyor!

Operasyona tonsillektomi denir, kronik dekompanse bademcik iltihabı durumunda, bademciklerin toparlanmadığı durumlarda endikedir, onlardan organizma için bir tehlike vardır (enfeksiyon yayılır).

Ameliyata başvurmazsanız, vücudun uzun süreli zehirlenmesi ile ilgili komplikasyonlar vardır: miyokardit (kalp kasının iltihaplanması), eklem hastalıkları (artroz), romatizma, böbrek hastalığı, artrit. Ölümcül bir hastalık olan ve olası kan enfeksiyonu olabilir.

Önemli! Sökmeden sonra bedenin koruyucu işlevlerinin azalacağı bir görüş vardır. Ancak aslında kronik bir hastalıkta işlevler yerine getirilmez ve bunun tersi de organizma enfekte olur.

Lokal anestezi altındaki bir operasyonda bademcikler tamamen uzaklaştırılır. Giderek, bu tür işlemler bir lazer tarafından gerçekleştirilir. Lazer ışını bademciklerin yakınındaki dokuları aydınlatır, bu yüzden enfeksiyonun odağı tamamen yok edilir.

Ameliyatta kontrendikasyonlar:

Kanın pıhtılaşabilirliği. Kardiyovasküler hastalıklar. Böbrek hastalığı. Şiddetli diyabet formu mellitus. Kronik hastalıkların alevlenmesi. Gebelik. Kadınlar kritik günlerde ameliyat geçirmez.

Video - dekompanse bademcik iltihabı tedavisi:

Cerrahi müdahale de pek çok sonuç bırakabilir. En önemlisi, hastalar bağışıklığın önemli ölçüde zayıflamasından korkarlar. Çoğu zaman, korkular boşunadır, çünkü koruyucu işlev, "lenfatik faringeal halkayı" (iki tüp, faringeal ve lingual) oluşturan geri kalan bademcikler tarafından alınır.

Dikkat lütfen! Dekompanse bademcik iltihabı, hastalığa karşı ihmalkar davranışın, pürülan boğaz ağrısı ve akut bademcik iltihabının sorumlu tedavisinin yokluğunun bir sonucudur.

Tonsillektomi şu anda en yaygın operasyonlardan biridir. Tonsiller bağ dokuları ile birlikte tamamen çıkarılır. Operasyondan sonra, cerrahi sonrası ciddi sonuçlardan kaçınmak için hastalıkların alevlenme dönemleri arasındaki süre seçilir. Kurtarma işleminden sonra, birkaç gün sürecek. Postoperatif dönem, yutma, öksürme ile komplike bir boğaz ağrısı ile işaretlenir.

Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerini sevenler için, soğuk algınlığı için papatya nasıl içileceğine dikkat etmek gerekir.

Ancak, soğuk algınlığı ile balın soğanı ne kadar etkili olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği, bu makalede ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Soğuk algınlığı için hangi antiviral tabletler en etkilidir ve nasıl kullanılmaları gerektiği bu makaleyi anlamada yardımcı olacaktır.

Bunu bilmek de ilginç olacak. Bir virüs veya soğuk algınlığı nasıl tanımlanır ve bu yazıda hangi hastalığın ayrıntılı olarak açıklandığı belirlenir.

Modern eczanelerin raflarında bulunan en iyi soğuk tozların listesi nedir ve adı nedir, bu bilgiyi anlamaya yardımcı olacaktır.

Ameliyattan sonra boğazda bir yara var. Güvenli bir şekilde iyileşmek için, bir faringeal kanamayı önlemek için, öksürük sırasında trombüs rüptürü doktorun talimatlarına göre sıkı bir şekilde gözlemlenmelidir:

Sağ tarafına uzan, başını düz bir yüzeye koy. Ameliyattan birkaç saat sonra içemezsiniz. Bütün gün yemek yemem gerekecek. Ani hareketler yapmadan, yavaşça, yavaş hareket edin. Öksürük dürtüsünü kısıtlayın. Tükürük, yavaşça, tükürük sallayın.

Genellikle hastalar 3-4 gün sonra taburcu edilir.

Bademciklerin kaldırılması ve postoperatif rehabilitasyon:

Evde, daha az hareket etmelisiniz, birkaç gün boyunca yatak istirahati genellikle gösterilir. Beslenme için öneriler:

dışlamak için sert, kaba yiyecekler; Sıvı, yumuşak yiyecek, sıcak yemek! Dondurma en uygun ürün olacak ve aynı zamanda diyet de sebze ve meyve püreleri olabilir; Yemekleri tuzla yıkamayın, tuzu yaraya kadar yiyebilir, incinebilir; daha sıcak içecek!

Gargaralar vesilesiyle: doktorun talimatlarına uyun, doktor izin verilen manipülasyonları ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Dokular tam iyileşene kadar, iki haftaya kadar sürer, ancak süreç çocuklarda yaşlılara göre daha hızlı olabilir.

Bu önerileri takip edin. Daha sonra tonsillektomi ciddi sonuçlara neden olmaz. Ve mümkünse, dekompanse bademcik iltihabına izin vermeyin.

Normal durumdaki palatine bademcikler, patojenik mikrofloranın penetrasyonunu engelleyen bir bariyer işlevi görürler. Enfeksiyonu enfekte ederken lenfoid dokuların bileşenleri penetran mikroplarla savaşmaya başlar. Sonuç olarak, tonsillit denilen bir hastalık var.

Hastalık durumunda, yılda üç kez olmak üzere, akut tonsillit kronik bir hastalığa dönüştürülebilir. bademcik dokusunun yapısında kronik hastalık türleri gelişmede bademcik bağ dokusu yara lenfoid dokusu ve sonuç olarak, telafisi mümkün olmayan bir değişiklik gözlenmedi.

Tıpta, iki tip kronik bademcik iltihabı vardır:

Kronik telafili bademcik iltihabı, bademcikler hala enfeksiyonla başa çıkabildikleri ve koruyucu işlevlerini korudukları bir tür bademcik iltihabıdır.

Bu durumda, tonsillit hala ilaç kullanımı ile tedavi edilebilir. Doğru tedaviyi takip etmek çok önemlidir, aksi takdirde hastalığın bu formu daha tehlikeli bir forma geçebilir - dekompanse.

Dekompanse kronik bademcik iltihabı bademciklerin işlevleriyle baş edemediği bir hastalık şeklidir. Bu hastalık bir çok insanda ortaya çıkabilir.

Yetersiz ya da yanlış tedavi durumunda veya akut bademcik iltihabının gelişmesine neden olan ilaç artık ilaçlarla desteklenmiyorsa.

Kronik bademcik iltihabı, kas-iskelet sistemi ve kardiyovasküler gibi insan sistemlerini de etkileyebilir.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Çocuklarda ve yetişkinlerin çoğunda kronik dekompanse bademcik iltihabı belirtileri olabilir. Kronik dekompanse bademcik iltihabı, sonraki tedavi ile derhal tanı gerektirir. Staphylococcus aureus ve streptococci bakterileri, bademcik iltihabının etken maddeleridir. Bademciklerin yüzeyinde pürülan iltihaplı süreçler gelişir.

Tonsillit görünümü tarafından teşvik edilir:

bir kişinin hipotermisi; ısıda soğuk ve buz gibi soğuk içeceklerin kullanılması; Hastalığın vektörüyle sağlıklı bir kişiyle temas kurmak.

Yukarıdakilere ek olarak, bunlar ayrıca provoke edebilirler:

stres durumu; Kötü ekolojik koşullar; insanlarda alerjik belirtiler; sigara; sıcaklık artışı; yorgunluk, halsizlik; solunum yolu tahrişini toz veya dumanla tahriş eder.

Günlük kullanım öğeleri kullanıldığında, dekompansasyon meydana gelir, yani zararlı mikroorganizmalar boğaza girer.

Bakterilerin vücuda girmesi, hem havadaki damlacıklar hem de ortak çatal-bıçak, havlu ve oyuncaklar kullanılarak yapılabilir. Ayrıca, soğuk algınlığı, sinüzit, stomatit hastalığın gelişimine yol açabilir.

Dekompanse bademcik iltihabının kendini teşhis etmesi için, tezahürünün belirtilerini bilmek gereklidir:

Yutma ve yemekten bağımsız olarak sürekli olarak bulunan boğazda dikiş yapmak; ağrı öksürük ile artabilir ve yemek sırasında, kulak verebilir; kafa döndüğünde, yavaşça aşağı veya yanlara doğru dibe dönen güçlü bir ağrı ortaya çıkar; lenfatik ve servikal düğümlerin genişlemesi. bademciklerde düzeltilemez değişikliklerin oluşumu; bademcikler çevresindeki dokularda iltihap ya da eksüyonun görünümü.

Hastalığın gelişimi ile semptomlar yoğunlaşır. Semptomların yoğunlaşması ile ağzınızı açmak, yiyecikleri çiğnemek ve yutmak neredeyse imkansız hale gelir. Bu bağışıklık, zehirlenme, ateş, iştah kaybı ve uyku bozukluğu zayıflamasına yol açar. Eklemlerde ağrı olabilir, nabız daha sık olabilir, kalpte ağrı ve aritmi var. Diğer belirtiler vardır: kronik patolojilerin alevlenmesi, baş dönmesi, sinir bozuklukları. Yukarıda tarif edilen komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için hastalığı zamanında teşhis etmek çok önemlidir.

Süper soğutma ya da ani sıcaklık değişimlerinde nazofarenkse giren bakteriler aktif hale gelir.

Eğer kronik dekompanse anjina formuna başlarsanız, bademciklerin en önemli fonksiyonlarının ihlaline yol açacaktır. Bunun bir sonucu artrit, miyokard enfarktüsü, sepsis olabilir.

Kronik bademcik iltihabının ilk belirtilerinde mutlaka acil tedavi.

Dekompanse edilen bademcik iltihabı, sıradan bir boğaz ağrısı değildir, ancak hastalık çok daha ciddidir. dekompanse şey olağan tedavisinde dengelenmiş kronik bademcik formları geçişte, bademcik tek çözüm cerrahi yolu ile bunları uzaklaştırmak için, bu nedenle, doğrudan fonksiyonları, bunlar, patojene ve hastalığa dönüştürülür çalışır.

Operasyon sırasında, palatine bademcikler tamamen ortadan kaldırılır, çünkü artık işlevlerini yerine getiremezler, ancak bir hastalık kaynağı haline gelirler. Operatif müdahale bir hastanede genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu sırada standart aletlere ek olarak bademciklerin çıkarılması için bir lazer ışını kullanılır.

Bir lazer ışınıyla bademciklerin çıkarılması prosedürü, dokularla temas ettikleri yerlerde dokuları koter haline getirmektir, bu da yeni bir enfeksiyon odağı görünümünü dışlar. Operasyonun sonucu, dekompanse edilmiş bademcik iltihabı formunun tamamen bertaraf edilmesidir.

Ancak, aşağıdaki nedenlerle işlemi yapmak kesinlikle yasaktır:

hastanın pıhtılaşma bozukluğu vardır; hastanın böbrek veya kardiyovasküler hastalığı vardır; hastanın ciddi bir şekerli diyabeti vardır; Şu anda hasta başka bir kronik hastalığa sahiptir; kritik günlerde hamilelik ve kadınlar.

Sadece birkaç gün içinde, operasyondan bir iyileşme var.

Bademcikleri tutamayacak olsanız bile, daha ileri komplikasyonları ortadan kaldırmak için zamanında tanı ve tedavi önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için anjina için en iyi antibiyotik

Angina ya da akut bademcik iltihabı, hasta bir kişiyle temasıyla kolayca enfekte olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Her yaşta boğaz ağrısı olabilir, ancak çocuklarda daha zor ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.