Loading

Ne zaman ve nasıl angina ile boğazda sıkıştırır?

Angina ile sıkıştırmak, ağrıyı hafifletmek ve boğaz ağrısına yardımcı olmak için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu geleneksel tedavi yönteminin doğru bir şekilde uygulanması, ağrıyı ortadan kaldırır ve hem yetişkinlerin hem de çocukların hızlı bir şekilde iyileşmesini destekler.

Çeşitli tipte kompresler vardır: kuru, nemli, ısınan, soğuyan, vb. Hastanın durumuna, hastalığın seyrine ve diğer yönlerine bağlı olarak farklı tipte prosedürler seçilir. En etkili olanı genellikle nemli bir ısınma kompresidir.

Islak ısınma sıkıştırması

Anjina ile böyle bir kompres en sık yapılır. Lokal ısının bir sonucu olarak kan akışı artar, metabolik süreçler iyileşir, inflamatuar reaksiyonun yoğunluğu azalır ve ağrıları geçer.

Yöntemin özü

Bir parça temiz bez, bir ısınma sıvısında (alkol, dimeks, vb.) Nemlendirilir ve boğaza uygulanır. Sonra boğazını birkaç kat gazlı bezle sarın ve plastik bir örtü ile üst üste sarın. Filmin üzerinde, sıcak bir eşarp veya havlu empoze edebilirsiniz. Yarım saatten fazla kalmayın. Tedavinin seyri 3-4 gündür.

Kullanım için kontrendikasyonlar

 • yüksek sıcaklıkta;
 • 3 yıla kadar yaş;
 • dekompanse kalp hastalığı vb.

Tarif seçenekleri

 • Alkol bazlı sıkıştır. Bezi votka veya seyreltilmiş alkolle nemlendirin ve boğazda bir kompres uygulayın. Gazlı bez, bir film ve sıcak bir eşarp. En fazla bir saatten fazla kalmayın.
 • Dimexide dayalı sıkıştır. Dimexide (eczanede satılan) 1 ila 4 oranında su ile seyreltilir. Elde edilen solüsyonla doku nemlendirilir ve boğaza uygulanır. 1-2 saat kadar bekletin.
 • Tuz temelinde sıkıştırın. Bir tavada ısınmak için normal sofra tuzu. Keten dar bir torbaya koyun ve boğazınıza koyun. Üstünü sıcak bir bezle sarın. Bir saat içinde bekleyin.

Önemli! Genç çocuklar ısınma prosedürleri konusunda çok dikkatli olmalıdır, çünkü maruz kalma kuvvetini hesaplayamaz ve ince cildi yakabilirsiniz.

Kompresler ile geleneksel tedavi

Geleneksel tıp prosedürler için çeşitli şifalı decoctions, bitki parçaları, bal ve diğer birçok şeyi kullanmanızı önerir. En ünlü ve etkili yöntemleri ve yöntemleri hatırlayalım:

 • Haşlanmış patateslerden sıkıştırın. Patatesleri üniformalı kaynatın, ezin ve plastik bir torbaya koyun. Sıcak patates ezmesini boğazınıza dağıtın ve sıcak bir fularla sarın. Yarım saat bekletin.
 • Lahana yapraklarından. Taze lahana yaprağını 1-2 dakika kaynar suya koyun, hafifçe soğutun ve boynunuza takın, yukarıdan boğazınızı havluyla sarın. Bütün gece için ayrılabilir ve sadece sabah kalkabilirsiniz.
 • Sarımsak ve bal bazlı. 2-3 yemek kaşığı karıştırın. bal ve iki kafa ince doğranmış sarımsak. Karışımı boğaza dağıtın. Bir ila iki saat arası tutun.

Video: anjin ve soğuk algınlığı için lor sıkıştırmak için reçete

Çocuklar için angina için sıkıştırır

Bir çocuk için bir kompres seçerken, onun yaşını ve hastalığın seyrinin özelliklerini dikkate almanız gerekir. Bu ürüne sık alerjik reaksiyonlar nedeniyle ballarda küçük çocuklar kullanılmaz.

Angina kompreslerini yüksek sıcaklıkta, pürülan süreçlerde ve bebeğin ağır durumlarında tedavi etmeyin. Hastalığın en başında bulunan ebeveynler bu tedavi yöntemini kullanmaya karar verdiyse, güvenli halk yöntemlerini seçmek daha iyidir. Örneğin:

 • Pancardan. Haşlanmış pancar rende grind ve iki gazlı bez katmanları arasında sıcak pancar kütlesini dağıtın. Fazla suyu sıkın ve sıkıştırın boğazın üzerine sürün, üstüne sıcak bir fular ile sarın. Yarım saat bekletin.
 • Siyah ekmeğe dayalı. Kaynar suda birkaç siyah ekmek kabuğunu ıslatın. Ekmek kitlesini gazlı beze koyun ve boğazın üzerine sürün. Boyunu plastik bir örtü ve bir fularla sarın. Birkaç saat bekle.

Boğaz ağrısı sırasında sıkıştırır, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve ağrıyı kısmen ortadan kaldırır. Yüksek sıcaklık ve pürülan süreçlerde kontrendike olduklarını unutmayın. Herhangi bir şüphe varsa, bir uzmana başvurmalısınız.

Dimexidum ile angina ile sıkıştır

Anjina hastalığı çok zor ve titiz olduğu zaman, çeşitli kompresler, losyonlar ve ilaçları kullanmaya değer. Bir anti-inflamatuar etkiye sahip olan ve analjezik olarak görev yapan bir ilaç - Demixide vardır.

Hem yetişkinler hem de çocuklar için anjin kullanımına uygundur. Sadece çocuklar iki saatten fazla uzun süre dayanamazlar. Ayrıca ilacın kaşınmasına, yanmasına ve diğer yan etkilere yol açması olası değildir. Bu durumda, yordamı durdurmalısınız.

Kompresörü hazırlamak için 1 kısım su, 2 yemek kaşığı aloe, 30 gram bal için 2 kısım Demixid alın.

Hazırlığı suyla karıştırın, suyu dökün, iyice karıştırın, balı eritin. Şimdi bal kütleye dökülür ve daha sonra bir su banyosunda ısıtılır.

Şimdi, doğal bir kumaşa koyduğunuz karışımı koyun, boğazınıza koyun, bir yemek filmiyle sabitleyin ve bir eşarp veya battaniye ile ıslatın. Angina ile sıkıştırmak yatmadan önceki günde yapılır, en az üç saat boyunca saklayın.

Böyle bir kompres düzenli olarak uygularsanız son derece etkilidir. Bu, doğru yapıldığında, sonuç yakında gelecek.

Yetişkinlerde ve çocuklarda angina ve bronşit tedavisi için dimexid ve alkol ile sıkıştırın

tanım

Angina ve bronşit ile sıkıştır evde yapmak çok kolay. Kompresler hem yetişkinler hem de çocuklar için yerleştirilebilir ve hamile kadınlar için kontrendike değildir. Bununla birlikte, boğazda ve göğüsteki kompreslerin doğru şekilde yapılması, böylece anjin ve bronşit tedavisinin mümkün olduğunca etkili olması gerekir.

Şu anda bulaşıcı hastalıkların tedavisi için çeşitli tipte kompresler bulunmaktadır ve makalemizde çoğunu değerlendirmeye çalışacağız.

Bir pürülan veya akut anjina şekli ile ve ayrıca bronşit ile, günde iki kezden fazla sıkıştırılmamalıdır. Ayrıca, kompresin cilt üzerinde olduğu süreyi ayarlamak gereklidir. Hastada herhangi bir cilt hastalığı, yeni yara veya ateş varsa tıbbi kompresler koymak yasaktır.

Alkol Sıkıştırması

Anjina ve bronşit tedavisinde en popüler ve etkili bir alkol kompresidir. Çok sık olarak da votka denir. Üst cilt hücrelerini ısıtarak böyle bir komprese yardımcı olur, böylece kandaki havadaki partiküllerin hareketini hızlandırır. Bu pürülan ve iltihaplı süreçlerden dolayı donar ve azalmaya başlar.

Votka veya alkolün sıkıştırılması yetişkinlere ve çocuklara verilir, ancak çocuk için kompresin vücut üzerinde olduğu süreyi azaltması gerekir. Ve anjina ve bronşit tedavisi için böyle bir kompres yapmak için aşağıdaki gibi olabilir:

Votka, oda sıcaklığına kadar soğutulmalı, derin bir tabağa dökülmeli ve birkaç saat kaynatılmalıdır.

Votka veya kırk dereceye kadar seyreltilmiş alkolde pamuklu bezi nemlendirmek ve iyice sıkmak gerekir.

Votkadaki nemlendirilmiş doku boğaza uygulanmalıdır.

Her zaman nemli bezin üstüne bir tabak tabakası koyunuz, böylece nem çok çabuk buharlaşmaz.

Boğazınızı ılık bir eşarp ile bağlayın ve 3-4 saat boyunca fiziksel aktiviteyi azaltın.

Sonra anjina ve bronşit gelen bir kompres iki saat boyunca dışarı çıkmak için tavsiye edilmez. İdeal olarak, böyle bir kompres geceleri ortaya çıkar.

Dimexide ile sıkıştır

Dimexid ile sıkıştırmak özellikle meşhurdur çünkü bu ilacın özellikleri nedeniyle direkt olarak iltihap bölgesinde etki eder, bu nedenle anjina ve bronşiti böyle bir kompres ile tedavi etmek çok kolaydır.

Bu tür bir kompresyonun çocukları iki saatten fazla sürmemek için en iyisi olduğunu bilmek önemlidir. Kaşıntı veya yanma olursa hemen çıkarılmalıdır.

Aşağıdaki gibi dimexidum ile bir kompres hazırlayın:

Dimexide'i alın ve su ile 2: 1 oranında seyreltin.

Şimdi taze sıkılmış aloe suyuna ihtiyacınız var. Bir çorba kaşığı meyve suyu basın ve su ve dimexide ile karıştırın.

Bir su banyosunda, bir çorba kaşığı arı veya kireç balını eritin, ardından tüm bunların karıştırılması gereken ortak bir kaba ekleyin.

Tüm çözüm bir su banyosunda ısıtılmalı ve daha sonra birkaç kat gazlı bezle katlanmalıdır.

Gazlı bezleri boğaza takın, yiyecek tabakasını örtün ve bir yün atkı ile sarın.

Anjina ve bronşit gibi kompresler en az üç saat olmalıdır. Bu prosedür yatmadan önce günde bir kez yapılmalıdır. Cilt, kompresin ardından ise, o zaman ılık su ile durulanması gerekir.

Bademcik iltihabı ve bronşitleri kompreslerle tedavi etmeden önce dikkatli olun! Herhangi bir özel maddeye alerjiniz olmadığından emin olun, ancak önceden bir doktora danışmak daha iyidir.

Angina ile Dimexide

Bilim adamları, çok sağlıklı bir insanın bile nazofarenksinin "saprofitler" veya şartlı patojenik mikroplar olarak adlandırılan mikroorganizmaların gerçek bir koruyucusu olduğunu uzun zaman önce kurmuşlardır. Kendilerine tezahür etmeden insan bedeninde yıllarca gözle görülür biçimde yaşayabilecekleri, ancak her fırsatta "patlatmaya" hazır olan bu tür bir isim, hipotermi, bağışıklığın azaltılması, stres altında. Nazofarenkste herhangi bir enfeksiyonun penetrasyonuna karşı koruyucu bir bariyer, hücreler patojenik "saldırgan" ile çatışan lenfoid doku kümeleri olan palatine bademciklerdir.

Bademcikler koruyucu işlevleriyle başa çıkarken ve mukoza zarını "immünolojik tonda" korurken, bakteriler vücuda zararsız kalır. Ancak bademcikler "slabinka" verir vermez, nazofarenksin sakin sakinlerinin önünde bulunan mikroplar, derhal tüm organizmanın en kötü düşmanları olurlar. Onlar bademciklerin oluşturulduğu lenfoid dokuya aktif olarak saldırırlar ve yakında iltihaplaşırlar. Bademcik iltihabının birçok kurbanı, bademcikler üzerindeki ayna pürülan “tıkaç” larda kişisel olarak gözlemlenebilir - mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin parçalanmasının sonucu. Günümüzde doktorlar sadece bakteriyel patojenlerle değil, aynı zamanda üst solunum yolu, mikoplazma ve klamidya hastalığına neden olan hücre içi mikroorganizmalarla da karşı karşıya kalmaktadırlar.

Hafif vakalarda, iyi bağışıklık tonsillitli sadece sıcaklık biraz boğaz ağrısı, genel keyifsizlik, hafif bir artış duygu oluşabilir. kızarıklık arka damak, şişme, adezyonlar ve silindirlerin oluşumu: gözle görülür olarak bademcik ve damak kemerlerin mukoza iltihabı yutak. Bademcik değeri her zaman bir hastalık işareti değildir unutulmamalıdır - genellikle boyut artış sadece çocukluk gövdesinin normal varyantıdır lenfoid dokunun büyümesini (hiperplazi) göstermektedir. En büyük palatine bademcikler 5-8 yıla ulaşır ve 30 yıl sonra tedricen küçülür.

Palatine ait bademcik iltihabının hafif formları, genellikle güçlü ilaçlarla tedavi edilmeksizin birkaç gün içinde geçer. Ahududu ile çay içmek, boğazınızı bir papatya ile süslemek ve boynunuzu sıcak bir fularla sarmak yeterlidir. Bununla birlikte, daha sıklıkla akut bademcik iltihabı daha nahoş haliyle kendini gösterir.

boğaz ağrısı her zaman aniden genel halsizlik, halsizlik, baş ağrısı, vücut ağrıları, üşüme, ateş belirtileriyle başlar. Ama hepsi aynı ana semptom her zaman boğazda belirgin bir ağrı olarak kalır. Başlangıçta, sadece yutulduğunda, kademeli olarak arttığında, kalıcı hale geldiğinde not edilir. Hoş olmayan hislerin zirve ikinci üç günü düşer. Aynı zamanda alt çene, boyun bölgesinde lenf düğümlerinin önemli bir artışı ve acısı vardır. Bu ortalama kişi için boğaz ağrısı gibi görünüyor, ama doktorlar çeşitli türlerdeki şiddetine bağlı olarak hastalık bölünmüş: akıntılı, foliküler, laküner ve apse.

Catarrhal anjina için başlıca bademciklerin yüzeysel lezyonları ile karakterizedir. Hastalık aniden kuruluk hissi, boğazda terleme, genel rahatsızlık, baş ağrısı, eklemlerde ağrı, kaslarla başlar. Vücut ısısı hafif yükselir, ancak bir ürperti olabilir. Catarrhal anjinadaki palatine bademcikler saldırı olmaksızın hiperemik, edemiktir. Hastalık 3-5 gün sürer, bundan sonra farinksdeki inflamasyon ya da boğaz ağrısı başka bir forma geçer.

Lacunar Angina başlıyor vücut sıcaklığında keskin bir artış 38-39 derece, titreme, önemli bir kırıklık ile. Hasta boğazdaki ağrıdan endişe duyuyor, sıklıkla artan tükürük var. Çocuklar genellikle kusma hissederler.

Foliküler boğaz ağrısı bademciklerin dokularının baskın bir lezyonu, foliküler aparatları ile karakterize edilir. Aynen lacunar gibi, foliküler anjin, vücut ısısında artış, boğazda kuvvetli bir ağrı ile ani bir üreme ile başlar. Zehirlenme fenomenleri ifade edilir: güçlü genel halsizlik, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı. Bademcikler şişmiş. Epitel kapağında, iltihap folikülleri beyazımsı sarımsı oluşumlar şeklinde bir iğne ucunun büyüklüğünde görülür, böylece amigdalanın yüzeyi "yıldızlı bir gökyüzü" olur.
Çoğu zaman, iltihaplanma süreci palatine bademcikler ile sınırlı değildir, aynı zamanda dilin kökünde, lateral faringeal fleplerde ve larinkste de nazofarinkste bulunan diğer alanları yakalar.

Ek olarak, hastalığın formu, birincil ve ikincil anjina arasında ayrım. Klinik tablodaki primer anjinada ana semptomlar bademciklerin yenilmesidir. İkincil anjin, aslında, akut enfeksiyon hastalıkları (difteri, kızıl, tularemi, tifo) kaynaklanan bademcik lezyonlar, kan sistemi hastalıkları (bulaşıcı mononükleoz, agranülositoz, lösemiler) temsil eder.

boğaz ağrısı - Hastalık bulaşıcıdır, bu nedenle hastaya ayrı bir yemek verilir ve havlu ayrı bir yere asılmak daha iyidir. Bu dönemde tüm haneler ellerini olabildiğince sık yıkamalı ve bitişik odaları dikkatlice havalandırmalıdır. Hastanın kullandığı bulaşıklar iyice yıkanıp 10-15 dakika kaynatılır, giysileri ayrı yıkanır. Yaklaşık Başucu tükürük ve balgam tükürme, örneğin potasyum permanganat bir dezenfektan çözeltisi ile kavanoz, verir. Bu basit kurallara uyulursa, enfeksiyon hastanın odasına nüfuz etmez.

Anjinaya benzeyen semptomlar diğer, daha tehlikeli hastalıklarda olabilir (örneğin, ölümcül komplikasyonlara neden olan difteri). Bu nedenle, kişi bağımsız olarak teşhis etmeye ve kendi kendine ilaç kullanmaya çalışmamalıdır. Angina tanısı koymak için, boğazda lokal değişiklikler çok önemlidir, ki bunlar sadece uzman bir doktor tarafından doğru bir şekilde değerlendirilebilir, boğaz smear ve kan testi sonuçları. Diğer birçok hastalık gibi, bademcik iltihabı iki aşamalıdır - akut ve kronik. tanı "Kronik tonsillit" genellikle bir kişinin yıl boyunca iki ila altı anjinya maruz kalması durumunda sergilenir.

Sık görülen boğaz ağrısı, vücudun doğal bağışıklık güçlerindeki bir azalma, görünüşte zararsız olan kronik bademcik iltihabı, miyokardit, romatizma, nefrit, poliartrit gibi hastalıklarla birlikte yaşamaya başladığında ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır. Çoğu zaman, kronik tonsillit ensefalopati, kronik sepsis ve kapillarotoksikozun nedenlerinden biri haline gelir. Bademcik iltihabının sinsi olması bademciklerdeki uzun süreli enfeksiyonun tüm organizmanın ciddi şekilde alerjiye yol açabileceği gerçeğidir.

Boğazda iltihaplanma sürecini sürdürmek için, pürülan içerikler farenksin içine aktığında ve mukoza zarında tahrişe neden olduğunda, burun sinüslerinin kronik iltihaplanması da olabilir. Diş hekimi, çürük dişlerin aynı zamanda farenkste birincil enfeksiyon kaynağı haline gelebildiğini doğrulayacaktır. Farinksin mukoza zarı, eski doktorlar genellikle midenin aynasını çağırdı. Gerçekten de, gastrit, mide ülseri ve duodenal ülser, özofajit, bağırsak disbakteriyozu ve gastrointestinal sistemin diğer birçok hastalığı farinksin mukoza zarında yansıtılır.

Birçoğu akut tonsilliti tedavi etmek için çok eğimli değil, çok ciddi değil: kendisi, birkaç gün içinde gerçekleşecek diyorlar. Aslında, bademcik iltihabı, böbrek, kalp, eklem, romatizma ciddi bir yenilgi ile sinsi sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle, k hastalığın tedavisi en dikkatli şekilde alınmalıdır.

Bir başlangıç ​​anjinası ile boğaz ağrısı katı yiyecekleri yemeye izin vermez. Bu nedenle, ilk iki gün içinde çorba, buhar cutlets yemek daha iyidir, hasta (alkali maden suyu, limonlu çay ile ılık süt) sıvıların bol miktarda su içmesi için teşvik edilir. Boğazları tahriş etmemek için yiyecek ve içeceklerin sıcak (sıcak ve soğuk değil) olması gerekir. Bu dönemde tatlı ve pes etmeden, sivri veya biberli yemeklerden vazgeçmek daha iyidir.

Yerel tedavi, çeşitli çözümlerle her iki üç saatte bir gargara yapılmasını içerir. Sodyum bikarbonat (su camı 1 çay kaşığı.), Sodyum klorür, hem de dekoksiyonlar adaçayı ve papatya: Potasyum permanganat, gramisidin, furatsilina (5000 1 seyreltilmiş) içindeki bir sıcak çözelti olabilir., Gargara limon veya meyve suyu ile (her yarım saatte) ısıtılmamış çay içmek veremez çocuklar. Çoğunlukla buhar inhalasyonlarını ve üzerine bir sıcak tüylü atkı ile boyunda bir kompres uygulayın.

Boğazın başlangıcında, çiğ limonun yavaşça çiğneme, özellikle lezzet, çok yardımcı olur. Bundan sonra, bir saat boyunca, hiçbir şey yemeyin, bu da esansiyel yağların ve sitrik asitin boğazın iltihaplı mukozasını etkilemesini mümkün kılar. Bu prosedür üç saat sonra tekrarlanmalıdır.

Boğaz - propoliste ağrı için etkili yollar (geceleri - yanakta). Sadece yüksek kalitede propolis hızlı bir şekilde yardımcı olur, ağızda küçük bir yanma hissine ve dilin uyuşmasına neden olur. Ayrıca, boğazın propolis tentürü (su bardağı başına 1 çay kaşığı) solüsyonu ile durulanması da etkilidir.

İyi etki Dimexidum sıkıştırmak vermektedir. Dimexidum - onlara zarar vermeden cilt engeli ve müköz membranlar nüfuz etme yeteneğine sahip olan bir ilaç, sergiler lokal aktivite, etki, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal, antibiyotiklere karşı direnç duyarlılık mikroflora değiştirir. sıkıştırır 1 oranındaki bir seyreltmede kullanılmıştır dimexide için: 2:00 6 ve sol submandibuler alanı, günde 2 kez yapılacak sıkıştırır.

İlaç tedavisi angina şekline bağlı olarak, tatbik edilmektedir. Mantar anjin nistatin gösterilen veya doz levorin yaşına bağlı olarak değişir. Antibiyotikler genellikle folliküler, laküner ve apse formlarda reçete edilmektedir. etkenlerin çoğu Streptokok anjina olduğundan, tercih edilen ilaçtır, bu organizmanın hareket antibiyotiklerdir -. Ampisilin, ampioks, oksasilin, sefalosporinler ve diğer antibiyotik tedavisi sadece bir doktor tayin etmelidir!.

UNUTMAYIN: Hiçbir durumda, iyileşmenin ilk belirtisinde antibiyotik almayı bırakmayın. Aksi halde, ajan ilaca tepki vermeyi durdurur ve yeni bir kuvvetle boğazına "saldırır"! Antipiretikler sadece vücut sıcaklığında 39 derecenin üzerinde veya yüksek sıcaklıkta bireysel olarak kötü toleransla belirtilir. Bu yöntem vücut sıcaklığının hızlı bir şekilde azalmasıyla katkıda bulunur ve esenlik Görünüşte bir hissi yaratır - Hasta, yataktan kalkmak daire dolaşmak, ev işleri yapmak ve sonra çalışmaya hazır olsun başlar. Böyle bir aşırı iyimser yaklaşımın, ciddi komplikasyonları tehdit ettiği bilinmektedir.

yaygın maddeler bağışıklık uyarıcı kullanılan hem akut hem de kronik bademcik tedavisinde: ilaçlar timus parçaları (timalin, timogen, vilozen) mikrobiyal orijinli antijenik lipopolisakkarid (pirogenal, ribomunil, bronhomunal) peptidleri, detoksifikasyon immunocorrective, antioksidan etkisi - immunofan, polioksidony.

Kronik tonsillit tedavisi Hem yerel prosedürleri hem de ilaç tedavisini içeren yeterince uzun bir süreç. Çeşitli antiseptiklerle bademciklerin yıkanması ve tedavisi için yerel prosedürler sayesinde, enflamatuar odağın antiseptik tedavisini gerçekleştirmek için önemli miktarda irin çıkarılması mümkündür. İlaç tedavisi, restoratif ve antiinflamatuar ilaçlar içerir. Kronik tonsillit tedavisinde, homeopatik ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır: lenfomiyozit, mukoza-compositum, euphorbium, tonsillotren, tonsillon H, tonsillohel.

yutak bademcik kaldırma cerrahi tedavisi için uzun süreli medikal tedavi istenilen sonuçları getirmedi durumlarda başvurmak gereklidir. udlleniya bademcik için mutlak bir gösterge kronik bademcik ciddi hastalıklara (romatizma, skleroderma, dermatomiyozit, glomerülonefrit, egzama) piyojenik apseler veya görünüm gelişimi ile ilişkilidir.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın tüm tıbbi sürecin zorunlu bir anı, herhangi bir formda bademcik iltihabı. Bugün, eczaneler bu prosedür için çeşitli araçlar satın alabilir, ancak çoğu zaman test edilmiş doğal ilaçlar kullanmayı tercih etmektedir. İki ve üç saat boyunca ısı formunda kullanılır genellikle hazırlanmış et suları ya da ekstreleri durulayın. Bir tıbbi solüsyon ile durulama sırasında, farinksin arka duvarı yıkanır, mukus ve pürülan içerikler çıkarılır, dezenfekte edilir ve koku giderici etki bulunur.

İşte Foliküler ve quinsy gargara uygulanan bazı çok etkili reçeteli ilaçlar suçlamalar.

1. Okaliptüs çubuk şeklinde (yaprak) - 20.0; calendula (çiçek) - 15.0; adaçayı şifalı (yaprak) - 15,0; papatya eczanesi (çiçek) -10,0; fil yüksek (kökler) - 10.0; meyan kökü çıplak (kök) - 10,0; ıhlamur kalp şeklinde (çiçek) - 10,0; Labrador çayı (çimen) - 10,0.

2. Althaea officinalis (kök) - 20.0; Papatya eczanesi (çiçek) - 20.0; calamus kökü (kök) - 10.0; tatlı yonca (bitki) - 20,0; keten tohumu - 30,0

3. Sage officinalis (yapraklar) - 25.0; John's wort şişirilmiş (ot) - 25,0; Mürver siyahı (çiçek) - 25,0; Ortak meşe (kabuk) - 25.0.
1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su bardağı demlemek için toplayın, 1 saat, günde 5-6 kez boğazını durulayın.

anjina terapötik inhalasyon tedavisinde de genellikle gargara aynı özleri kullanan kullanılır. Ayrıca, inhalasyon için evde, karakteristik bir patates kokusunun ortaya çıkmasına kadar pişirilen patatesleri kullanmak iyidir. İşlemden önceki et suyunda, bir veya iki damla yağ veya bir tutam tarçın ekleyebilirsiniz. Bir kafa ile örtün, buhar yüzünü isabet böylece pota eğil ve yavaşça yedi ila on dakika ağzından nefes gereklidir. Teneffüs ettikten sonra yatağa gidin ve bal veya ahududu reçeli ile bir bardak ılık çay içirin.

Hastalığı önlemek için soğuk su ve tuz ile gargara yapmak yararlıdır. 1 öğünde soğuk su 1. ch.l'lik sofra tuzu. Oda sıcaklığında su ile gargara yapmaya başlayın, her gün su sıcaklığını düşürün.

8 Numara 2008 tarihli "Uyarı" dergisinin materyallerini kullanmak.

Angina ile bir kompres nasıl yapılır ve zarar vermez

Kompresler tarifleri

En etkili olanı düşünün.

Alkol bazlı

Medikal alkol baz olarak kullanılıyorsa, 1: 1 oranında su ile seyreltilmelidir. Bu yanıkları ve cilt tahrişini önlemeye yardımcı olacaktır. Votka angina ile sıkıştırır - bir ısınma bandajının bir hane versiyonu.

Çözeltinin konsantrasyonu başlangıçta yaklaşık% 40'tır, dolayısıyla seyreltme gerektirmez. Uygulanan kompresin optimum sıcaklığı, oda sıcaklığına denk gelmelidir. Sıcak alkollü bandaj kullanın kesinlikle yasaktır.

Sıkıştırma submandibular lenf nodlarına mümkün olduğunca yakın boyun bölgesindeki posterolateral bölgeye uygulanır. Kullanım süresi 4-6 saattir. Yanma hissi ve başka hoş olmayan duygular varsa - bandajı acilen çıkartın.

Dimexide dayanarak

Kullanmadan önce, ilaca aşırı duyarlılık için bir test yapmak için gereklidir. Bunu yapmak için Dimexide cildin küçük bir bölgesine uygulanır. Kızarıklık veya döküntü varsa, çözelti kontrendikedir.

Tıbbi kompozisyonun oranı: 1 kısım Dimexide - 4 kısım su. Islak gazlı bez, boğaz bölgesine yerleştirin. Polietilenle, daha sonra pamuklu bir bezle. Angina ile Dimexidum ile sıkıştırmak en fazla 1 saatten fazla sabittir.

Tuz dayanarak

Pansuman kuru ve nemli bir şekilde uygulanır. İlkini yapmak için, bir tavada tuzu ısıtmanız ve sonra bir pamuk torbasına yerleştirmeniz ve hastalıklı bölgeye yapıştırmanız gerekir. Sıkıştırma sıcak olmamalıdır. Doğru kullanım belirtisi, boğaz bölgesinde hoş bir sıcaklık hissidir.

Nemli bir kompres oluşturmak için bir tuz çözeltisine ihtiyacınız vardır. Oranlar: 250 ml ılık su için 1 yemek kaşığı tuz. İyotlu tuz kullanım için arzu edilmez.

Halk tarifleri

Halk hekimliğinde sıkıştırmanın kullanımı yaygın bir tedavi yöntemidir. Kural olarak, eldeki mevcut ürünler temel olarak kullanılmaktadır.

Haşlanmış patates

3-4 küçük yumruları kaynatın, ezin. Yoğun 2 katlı bir kumaş üzerinde, sonuçta ortaya çıkan püreyi eşit bir şekilde uygulayın, bir rulo şeklinde yuvarlayın. Patates kompres, anjina ile birlikte boğazına uygulanır, pansumanlar tamamen soğuyana kadar saklanmalıdır.

Sarımsak ve bal

Kullanmadan önce ince doğranmış 2 baş sarımsak için 3 yemek kaşığı bal alın. Ortaya çıkan karışımla gazlı bezle ıslatın ve boyun bölgesine uygulayın. 1-2 saatten fazla tutmayınız. Sarımsak, votka gibi, tahriş edicidir, bu nedenle kompresin kullanılmasının istenmeyen bir cilt reaksiyonuna sebep olmadığından emin olun.

Lahana yaprakları

Bir kompres üretmek için gazlı bez gerekli değildir. Yaprakları sıcak suda bırakın ve tamamen ısınana kadar bırakın. Lahana submandibular bölgeye uygulanır ve ısıyı (yün atkı, fular) yalıtan herhangi bir doku ile kaplanır. Kompresin kullanımı güvenlidir, bu nedenle uzun süre kullanılabilir. Bandaj 2 saatte bir değiştirilir.

Süzme Peyniri

Bir kompres yapmak için, oda sıcaklığında taze kıvırcıklığa ihtiyacınız var. Eşit sıkılmış ve birkaç kat halinde katlanmış gazlı bez üzerine yerleştirilmelidir. Ortaya çıkan kompresör alt çene altına yerleştirilmeli, polietilen ile kaplanmalı ve bir fularla sabitlenmelidir. Gece uykusunda kullanım için uygundur.

Anjina ile bir kompres nasıl yapılır

Tedavinin etkinliği doğrudan, pansumanın ne kadar doğru yapıldığına bağlıdır.

Islak kompres uygulamak için genel kurallar:

 • Alt tabaka, higroskopik (sıvı emici) bir dokudan oluşmalıdır. Şifanın iyileşme çözümünü iyi tutması gereklidir. En iyi seçenek - gazlı bez, 5-6 kat katlanmış.
 • İlacın bulunduğu dokunun üstüne bir polietilen film uygulanır. Etkilenen bölgedeki iyileşme çözümünü uzun süre tutan bir yalıtkan görevi görür. Film sıkıştırmayı tamamen kapatmalıdır.
 • Üçüncü tabaka, pansuman alanı boyunca eşit olarak dağılmış kalın bir pamuk yünü tabakasından yapılmalıdır.
 • Elde edilen kompres, alt çeneye daha yakın, boynun posterolateral yüzeyine yerleştirilir. Giysinin tiroid bezini örtmesine izin vermeyin.
 • Sıkıştırma sıkıca sabitlenir, ancak sıkı değildir. Kötü şekilde sabitlenmiş bir bandaj hava girmesine izin verecek ve nemli bir bez termal olmayacak ancak soğutma etkisine sahip olmayacaktır. Kompresyon boyunda çok fazla baskı yapıyorsa, kan akışının daha da kötüleşmesine ve solunum zorluğuna yol açacaktır.
 • Anjina için bandaj ısınmalı, ancak sıcak olmamalıdır. Uygulama zamanı, tedavi solüsyonunun tipine bağlıdır. Madde tahriş edici değilse, bandaj 2-4 saat süreyle saklanabilir.

Angina çocuk ile sıkıştır

Çocuğun hasta olduğu durumlarda sıkıştırmanın kullanılması özel dikkat gerektirir. Tıbbi pansuman seçimi, hastanın yaşına ve boğaz ağrısı seyrinin özelliklerine doğrudan bağlı olacaktır. Erişkinlerde anjin için kullanılan Votka kompresinin 3 yaş altı çocuklar için kullanılması yasaktır. Bal, sarımsak ve alerjik olan diğer ürünlerden de atılmalıdır.

Siyah ekmek sıkıştırmak en güvenli seçeneklerden biridir. Tarif basit: Kabukları sıcak suda kapatın, ardından tülbentlerine katlayın, sıkın. Elde edilen kütle, submandibular bölgede muntazam bir şekilde bulunur, polietilen ile kaplanır ve bir fularla sabitlenir. Sargıyı serinlene kadar saklayın.

Kendi kendine ilaç henüz olgunlaşmamış vücudu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, bir çocuğun anjina olması durumunda, hemen çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Terapiyi reçete edecek ve belirli bir durumda bir kompresin gerekip gerekmediğine karar verecektir.

Tıbbi pansuman kullanımı yıllarca test edilmiş bir yöntemdir. Bununla birlikte, bu bir her derde deva olduğu anlamına gelmez. Anjina ile sıkıştırmak kabul edilebilir, ancak bandajı uygulamadan önce endikasyonları ve kontraendikasyonları dikkate almalısınız.

Anjina tedavisinde karmaşık terapinin bir parçası olarak, boğaz üzerinde sıkıştırmak

Angina, yüksek ateş, boğazda keskin bir ağrı ile ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişir ve bademciklerin güçlü bir iltihabı ile ifade edilir. Bu hastalığın kompleks tedavisi çeşitli tedavi tiplerini içerir: antibiyotik almak, antiseptikleri yıkamak, boğaz ağrısını tedavi etmek. Popüler prosedürlerden biri, boğazdaki kompreslerdir.

Karmaşık terapinin bir parçası olarak anjina ile sıkıştır

Bademcik iltihabı (angina) ile sıkıştırmak, boğazda ağrıyı gidermek için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

Böyle bir prosedürün, erişkinlerde ve çocuklarda hastalığın karmaşık terapisinde kullanılması ve durumun hafifletilmesine yardımcı olur, evde iyileşmeyi hızlandırır.

Saldırgan olmayan ısı nedeniyle sıkıştırmak, etkilenen mukozanın şişmesini önlemek için kan dolaşımını biraz artırır. Fakat bunun, her derde deva olmadığını hatırlamalıyız. İlaç tedavisi anjina ile iptal edilemez. Bu ciddi komplikasyonlarla doludur.

Dimexide ve novokain ile bir kompres nasıl yapılır:

Genel tıpta, kompres kavramı oldukça geniştir. Hastalığın tanı ve semptomlarına bağlı olarak, farklı kompres türleri kullanılır:

Angina ile boğazda termal etkisi olan kuru ya da ıslak kompresler sıklıkla kullanılır. Kuru olarak, normal bir yün atkı veya sıcak bir şal olabilir. Boğaz ağrısı sardılar ve birkaç saatliğine ayrıldılar.

Islak bir çeşit de sıklıkla kullanılır. Bunu yapmak için, küçük bir doku parçası seçin, bir ısınan sıvı içinde nemlendirin, sonra da boğaza uygulayın. Malzemenin üstünde birkaç katman gazlı bez ve polietilen film ile kaplıdır. Böyle bir "turta" üzerinde boğazınızı kalın bir havlu veya fularla sarabilirsiniz.

Tedavi özellikleri

Sıkıştır - boğaz ağrısının ilk aşamalarında yardımcı olan evrensel bir araçtır. Ama bilmeli ki, her durumda, bu aracın olumlu bir etkisi olacaktır. Bu tür tedavi yöntemleri aşağıdakiler için uygun değildir:

 • bademcikler üzerinde pürülan çökeltiler;
 • normal değerleri aşan sıcaklık;
 • büyük lezyonlar;
 • normal bademcik iltihabından foliküler veya laküner formlara geçiş;
 • kalp hastalığının anamnezinde.

3 yaşın altındaki çocuklarda kompreslerin kullanılması gerekli değildir, çünkü tamamen kendi termoregülasyon süreçleri keskin bir sıcaklık sıçramasına neden olabilir. Hamilelik sırasında alkol ve tıbbi kompres yapılması önerilmez. Bu gibi durumlarda, şifalı otlar (örneğin, papatya) ılık su veya ısıtılmış et suyu yapar.

yemek tarifleri

Kuru ve nemli kompresler için çok sayıda yemek tarifleri vardır. Bunların en basitleri aşağıdadır.

 1. Alkol (votka). Bir parça bez, sıradan 40 derecelik votka veya seyreltilmiş alkol içine daldırılmalı, sonra boğaz ağrısına uygulanmalıdır. Daha sonra kompres birkaç kat gazlı bez veya pamuk yünü ile örtülür, daha sonra bir film ile ve sonunda sıcak bir fularla kaplanır.
 2. Dimexid ile. Bu ilaç eczanede satılmaktadır. Sıkıştırma bir öncekine benzer şekilde yapılır, sadece doku 1: 4 oranında seyreltilmiş bir ilaç ile nemlendirilir.
 3. Tuz. Bu bir çeşit kuru kompres. Büyük bir taş tuzu kuru bir tavada ısıtılmalı, bir keten torbaya dökülmeli ve boğaza tutturulmalıdır. Tuz sıcak görünüyorsa, çantayı bir bez veya havlu tabakasından geçirebilirsiniz.
 4. Hardal tohumu. Hardal iyi tahriş edici ve ısınma etkisi vardır. Bir gazlı bez peçete üzerinde 1 çorba kaşığı hazırlanan güveç, yayıldı. l. kuru hardal, un, su ve bal. Boğaz bir yağlı krem ​​veya yağ ile yağlanır, peçete uygulanır ve bir film ve yünlü bir bezle sarılır.

Kompresör anlamına gelir

Bir bandajı ne kadar doğru uygulamalıdır?

Angina ile kompres yapmak, belirli kurallara uymanız gerekir. Boyun bölgesine uygulanmadan önce alkol solüsyonlarının önceden ısıtılması gerekli değildir. Seyreltildiğinde, alkol boğaz ağrısını ısıtmaya yetecek kadar ısı üretir.

Nasıl düzgün bir şekilde bandaj yapılır, videomuza bakın:

Kontrendikasyonlar

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalık daha şiddetli bir aşamaya geçtiğinde veya yan problemlerden dolayı komplike olsaydı anjina ile kompresyonlar önerilmemektedir. Ayrıca, hasta teşhisi konulduğunda bunların kullanımı yasaktır:

Prosedürün Artıları ve Eksileri

Herhangi bir tedavi yöntemi gibi, anjinadaki kompreslerin kullanımı, onların destekçilerine ve aynı zamanda rakiplere karşıdır. Neden bazı hastalar ana tedaviye böyle bir katkı ile içerik kalıyor, diğerleri ise sadece durumun kötüleştiğini söylüyor?

Gerçek şu ki, yoğun enfeksiyonlar ve pürülan akıntı odakları olmadığı zaman, kompresler sadece hastalığın ilk aşamasında iyidir. Bu dönemde, prosedür önemli yardımlar sağlar, boğaz ağrısı rahatlatır, yemin yutmayı kolaylaştırır.

Fakat eğer daha şiddetli aşamalarda sıkışırsanız, o zaman bunun aksine komplikasyonlara yol açabilir. Folikülden salınan piri, kan dolaşımına girebilir ve diğer organların enfeksiyonuna neden olabilir. Ayrıca, bir sıcaklıkta gerçekleştirilen prosedür, sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyecek olan daha büyük bir sıçrama sağlayabilir.

Bu nedenle, doktor randevusu olmadan kompreslerin kullanımı kesinlikle yasaktır. Hastanın kendisi genellikle komplikasyonların risk derecesini değerlendiremez, bu nedenle anjina tedavisinde bir doktora başvurmak yeterlidir.

Kompresler - angina için yardımcı prosedür

Boğazın anjina ile sıkışmasını sağlayan ısınma prosedürü birçok fikir ve anlaşmazlıktan kaynaklanıyor. Yöntemin destekçileri, çözelti dokusuna uygulanan ısınma özellikleri yardımıyla bu bölgede kan dolaşımında etkili bir artış olduğunu göstermektedir. Rakipler bu prosedürün yararsızlığı konusunda ısrar ediyorlar. Ancak kişisel kararınızı almak için şu soruyu sormanız gerekir: “Anjinle sıkıştırmak mümkün mü?” Sorumlu hekim ile birlikte bu makalede toplanan tüm tarafların görüşlerini dikkate alınız.

Kontrendikasyonlar

Tüm ve rakipler ve yöntemin taraftarları için, aşağıdaki gibi ortak kontrendikasyonlar vardır:

 1. Kompresyonun planlandığı cilt bölgesinde iltihap, yara ve sıyrıklar;
 2. kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 3. inme sonrası durum;
 4. nevrotik sistemdeki bozukluklar;
 5. 37,3 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklar;
 6. tüberküloz;
 7. onkoloji;
 8. kan pıhtılaşması bozuklukları;
 9. Çocuk yaşı 12 yaşın altındaysa Çocuklar kesinlikle halk yöntemleri ile tedavi edilmemelidir;
 10. ve pürülan boğazda kompresler de yasaktır.

Metodun hayranlarının görüşleri

Boğazdan gelen sıkıştırma, boyunun lateral yüzeyini kavrayan submandibular alana yerleştirilir. Boğazdaki boğaz ağrısından kompresler bırakmak için 1 saatten 4'e kadar olabilir, bu süre zarfında kumaşın ıslandığı çözeltinin etkisi üretken olacaktır. Daha iyi bir ısınma için, halk şifacıları kompresin yerini bir yiyecek filmi ve sıcak bir fularla ısıtmayı tavsiye eder.

Kompresler için çözümler yemek tarifleri

 1. Boğaz ağrısı, alkolik bir kompres ile tedavi edilir.

Anjina ile bir alkol sıkıştırması yapmak için, pamuklu ve gazlı bez 2-3 tabaka halinde serilerek bir bandaj oluşturulmalıdır. Pamuk-gazlı tabakayı, eşit miktarlarda su ile seyreltilmiş alkolle doyurun. İnsan şifacılarının, boğazdaki komprese ince bir elastik bandaj tabakasıyla sabitlenmesine ve fular ısınmasına izin verilir.

Alkol gibi, anjina ile bir votka kompres olacak. Votka, kural olarak, suyla seyreltilmemekte, ancak orijinal formunda kullanılmaktadır.

 1. Sulu bir Dimexide çözeltisi.

Dimeksidin 1: 3 oranında su ile seyreltilmesi, 1'in ilaç olması ve 3'ünün ılık su olması ve doğal bir doku kesimi veya bir pamuklu gazlı bezle sarılması.

Dimexide ile angina ile kompresleri değiştirin benzer olabilir:

 • Demasorbom;
 • dimetil sülfoksit;
 • Dermasorbom;
 • Mastanom;
 • Sinteksanom.

Böyle bir uygulamayı bir saat boyunca tutmak daha iyidir.

 1. Sudaki Furatsilina çözeltisi.

Sıkıştırmada, Furacilini 1: 5 oranında tutarak, Furacilini 1, Furacilin ve 5 kısım su olacak şekilde çözmeniz gerekir.

Bu çözümü saklamak bir saat sürüyor.

Hastanın balya alerjisi olmaması, kılcal damarları genişletmesi şartıyla, anjinaya bal püskürtür. Dokunun emdirilmesi için bir çözüm hazırlamak için, su, alkol ve balın eşit parçalara bağlanması gerekir. Böyle bir bileşimi boğazda tutmak için, halk tıbbına göre, bir ila iki buçuk saat arasında olabilir.

Kafur, alkol, ısı için mükemmel bir alternatiftir, bu yüzden bir ikame veya bağımsız bir madde olarak kullanılır. Sıkıştırmada kullanmak için bandajı kafur yağıyla ıslatmak ve 3 saate kadar boğazda bırakmak yeterlidir.

Rakiplerin görüşü

Genel olarak, doktorlar bu yardımcı prosedürün muhalifleridir. Tıbbi çalışanlar boğaz ağrısı gibi tedavi yöntemlerini kesinlikle işe yaramaz. 3, 5 ve hatta 7 gün anjina, azalır sonra sıcaklık, ısınma ihtiyacı var olmayan biriyle yüksek bir sıcaklıkta sıcak boğaz beri, bu nedenle yasak ve gerçeğine dayanarak doktor Antibiyotikler zaten işlerini yapmaya başladı. Yine de, inflamasyon kendisi sıcak nesne oldukça mantıklı bir manzara var - sadece lenf düğümleri ve tiroid bezini ısınmasına amigdala, dışarıda sadece gerçekçi, pek faydalıdır. o streptokokların öldürmek fiziksel olarak imkansız olduğu gibi Neyse, emilir alkol ile sadece kazanacağım zehirlenme ve kimyasal yanık haricinde alkol kompres kullanarak, derinin üzerine harekete bademcikler yer almaktadır.

Bademcik iltihabını yenmek için, tedavi edici terapist veya kulak burun boğaz uzmanı tarafından bireysel olarak reçete edilen sistemik antibiyotikler, lokal antiseptikler ve antipiretik ilaçlar dahil olmak üzere karmaşık bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Alkolle yanmaya ilk yardım

Tüm alkol uygulamadan sonra, yerine malın, bir yanık getirdi Eğer onun kapsamına bağlı olarak nüansları tarafından görünür eşliğinde yanma, kızarıklık ve şiş nokta, gibi görünecektir. Kabarma ve cilt alanının kararan sırayla, yanık, travma ünitesinde yardımcı olmak için kurban almak, "hızlı" bir çağrı gerektirir.

Bir kural olarak, hafif bir yanma, tıbbi yardım gerektirmeden, 2 gün veya bir hafta boyunca bağımsız olarak geçer. Bir epitelleştirici ajan, örneğin Panthenol veya Bepanten kullanılarak yanmayı azaltmak mümkündür. Duyumların artması durumunda, bir doktordan tıbbi yardım aldığınızdan emin olun.

İlk yardım akan su altında 10 dakikalık bir yıkama işleminden sonra, yukarıdaki merhemlerin veya "Kurtarıcının" uygulanması gerekir.

MirTesen

Angina ile sıkıştır - en etkili seçenekler

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıklardan kurtulabileceğiniz birçok araç ve teknik içerir. Anjina ile sıkıştırmak, tedavi için en yaygın olarak kullanılan halk prosedürlerinden biridir. Bazı yararlı eylemleri vardır ve hoş olmayan semptomlardan kurtulmak için kısa bir süre yardımcı olur.

Bir anjinada bir kompres yapmak ya da yapmak mümkün mü?

Bu tür prosedürler dikkat dağıtıcı seçenekler olarak adlandırılır ve doktor tarafından reçete edilen ana tedaviye mükemmel bir katkı olacaktır. Isı etkisi altında, kılcal damarlar genişler, bu da kan damarlarının derinlemesine yer değiştirmesiyle sonuçlanır. Boğazın anjina ile sıkıştırılması bademciklerin dokularına oksijen akışının artmasına yardımcı olur, şişmeyi azaltır ve toksinlerin dokulardan alınmasını hızlandırır.

Birkaç prosedürden sonra, patojen aktivitesini kaybeder, ağrılı duyular azalır, zayıflık geçer ve iltihap kaybolur. Sonuç olarak, hasta tamirde. Angina ile sıkıştırır, sadece hastalığın ilk belirtileriyle sonuç verir, ancak apse edince yasaklanırlar. Dermatit, alerjiler, kalp ve damar hastalıkları, ateroskleroz, tromboz, tüberküloz, onkoloji ve ayrıca kanama eğilimi kontrendike prosedürler.

Hangi kompresler anjinle yapabilirim?

Acı ile baş etmek, inflamasyonu azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için ıslak ve kuru kompresleri taşıyabilirsiniz. İlaç, bal, votka, infüzyon ve diğer ürünlerin ilk kullanımı için. Kuru kompresler ılık tutmak için tasarlanmıştır. Sıcaklık yükseltildiğinde prosedürlerin yapılması imkansızdır. Bir başka önemli nokta - bazı doğal ürünler alerjik reaksiyona neden olabilir. Submaksiller ve anterolateral servikal bölgeye angina ile boğaz için bir kompres yerleştirilir. Tiroid ve kalp bölgesinden kaçınmak önemlidir.

Anjina ile alkol bazlı kompres

Tedavide en popüler yöntem votka kullanımı ile yapılan işlemdir. Sonuç, üst deri hücrelerini ısıntarak, kandaki havadaki parçacıkların hareketinin hızlanmasını sağlar. Sonuç olarak, iltihap yayılmayı durdurur ve azalmaya başlar. Vajanın boğazındaki anjina ile sıkıştırmak en iyisi yataktan önce yapılır, çünkü sokakta iki saat boyunca dışarı çıkması tavsiye edilmez.

 1. Votka, bir süre oda sıcaklığında bırakarak bir kaseye dökmesini sağlayın. Bezleri nemlendirin ve sıkın.
 2. Onu boğaza takın ve nemin hızla buharlaşmasını önlemek için filmin üstüne sarın.
 3. Sadece bir eşarp ile her şeyi düzeltmek için kalır ve 3-4 saat boyunca uzanmak en iyisidir.

Dimexide ile angina ile sıkıştır

Prosedürler için anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahip bir ilaç kullanıldı. Dimeksidum direkt olarak iltihap odağı üzerinde çalıştığı için ünlüdür, bu nedenle anjinada kullanılması önerilir. Bu ilaç ile prosedür yetişkinler ve çocuklar için uygundur, sadece dimexide bir kompres tutmak için son iki saatten fazla olmamalıdır. Kaşıntı veya yanma hissi varsa, prosedürü durdurmak ve karışımı suyla yıkamak gerekir.

maddeler:

 • Dimeksit - 2 kısım;
 • su - 1 kısım;
 • aloe suyu - 1 çorba kaşığı. kaşık;
 • bal - 30 g.

hazırlanması:

 1. İlacı su ile birleştirin ve ardından suyu dökün ve iyice karıştırın.
 2. Balı eritin ve bitmiş kütleye ekleyin. Her şeyi su banyosuna koyun ve düzgün şekilde ısıtın.
 3. Elde edilen karışım doğal madde üzerine serilir ve boğaza tutturulur. Bir filmle düzeltin ve bir eşarpla ısıtın.
 4. Anjin için sıkıştırmalar yatmadan önce günde bir kez yapılır ve en az üç saat süreyle saklanır.

Süzme peynir, anjina ile sıkıştırın

Ekşi süt ürünü, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir, bu nedenle boğazda acı verici hislerden kurtulmak için kullanılır. Prosedürü uygulamak için, kıvrımı hafifçe ısıtmak ve gazlı bez üzerine koymak, ikinci bir tabaka ile kaplamak gerekir. Her şeyi ağrılı bir noktaya takın, bir filmle sarın ve bir fularla ıslatın. 4-5 saat boyunca anestezi ile süzme peynirden sıkıştırın, sonuç elde edilene kadar her iki günde bir yapılmalıdır.

Anjina ile Salin kompres

Tuz kullanan prosedürlerin bir anti-inflamatuar ve ısınma etkisi vardır. Kuru ve ıslak formda uygulayın. Kuru tuz kompresleri çok basittir: tuzu kuru bir tavada 500-700 dereceye kadar ısıtmanız gerekir ve yine de bir mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. Pamuklu bir çantaya aktarın. Üst kısımdan ek olarak birkaç katman katmanıyla sarılmalıdır, böylece ısı uygulandığında hissedilebilir, ancak yanma alınmamıştır. Torba, bir eşarp ile sabitlenmeli, böylece hareket etmemelidir. Başka bir şekilde ıslak bir kompres yapın.

maddeler:

 • tuz - 100 g;
 • su - 1 litre.

hazırlanması:

 1. Suda, tuzu eritin ve sonuçta ortaya çıkan solüsyonda pamuklu bezi nemlendirin.
 2. Boynuna takın, bir filmle sarın ve bir fularla ıslatın. Saatlerce bekle.

Anjina ile lahana sıkıştırmak

Bu sebzenin iyileştirici özellikleri, zengin kimyasal bileşime bağlıdır, bu nedenle vitaminler, organik asitler ve mineraller içerir. Bu lahana sayesinde, anti-enflamatuar, şifa ve analjezik özellikleri, metabolizmanın gelişmesine yardımcı olur. Başka bir sebze, bakterisit ve fitodal etkisi vardır. Lahana sıkıştırmak boğaz ve ağız hastalıklarında yararlıdır. Acıyı rahatlatmaya ve güçlü bir öksürüğü sakinleştirmeye yardımcı olur.

Prosedür çok basittir, lahana yaprakları almanız ve onları salgılama suyuyla karıştırmanız gerekir. Onları boğaz ağza takın, filmi sarın ve bir eşarpla ısıtın. Başka bir seçenek, rende üzerinde bir güdük öğütmek ve daha sonra kütle kumaşa aktarılır ve boğaz boğazına bir kompres uygulanır. 3-4 saat sürmektedir, her gün iyileşene kadar devam etmektedir.

Angina ile çiğ patates sıkıştırılması

Antik çağlardan beri, solunum sistemi ile ilişkili hastalıkların tedavisinde, besin bakımından zengin çeşitli sebzeler kullanılmıştır. Boğaz ağrısı tedavisinde iyi sonuçlar çiğ patates verir. Yumruları yıka, soyma ve öğütme, ve daha sonra meyve suyu sıkın. Kütle bir parça pamuklu kumaş üzerine koyun. Sirke serpin ve üstüne bir bezle örtün. Patateslerden sıkıştırın, boynunuza tutun, bir atkı sarın. Gece için bırakın ve sabah ılık suyla durulayın. İyileşene kadar her gün prosedürü yapın.

Anjina ile ev sabun sıkıştırmak

Tüm deterjanların arasında, çamaşır sabunu sadece aromasıyla değil, aynı zamanda sıra dışı özellikleriyle de ayırt edilir. Bu doğal bileşimi nedeniyle, ürün çevre dostu ve hipoalerjenik olarak kabul edilir. Sabunun antibakteriyel etkiye sahip olduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır. Alkali dengesi sayesinde, farklı türde mikroplarla mükemmel uyum sağlar. Çamaşır sabununun cildi kuruduğuna dikkat edilmelidir, bundan dolayı bir nemlendiriciyi kullanmanız önemlidir.

madde:

 • ev sabunu - 1/4 bar;
 • sarımsak - 1 diş.

hazırlanması:

 1. Çamaşır sabunu ile sıkıştırmak için, büyük bir rende doğrayın ve rendelenmiş sarımsakları presin içinden geçirin.
 2. Karışımı gazlı bez üzerine koy. Boynu kremayla yağlayın ve bir kompres koyun. Bir film ile üstüne sabitleyin ve bir eşarp ile ısıtın.
 3. Kompresörü anestezi ile birlikte 5 saat bekletiniz. Tahsis edilen süreyi aşmayın, bu yanıklara sebep olur. Kabartma 1-2 prosedürden sonra gelir.

Balın anjina ile sıkıştırılması

Arı ürünleri, geleneksel tıbbın reçetelerinde sıklıkla kullanılmaktadır, çünkü benzersiz bir bileşime sahiptirler. Bal genellikle solunum sistemi ile ilişkili hastalıklar için kullanılır ve yandaşları hem geleneksel hem de alternatif tıp için tavsiye edilir. Bu arıcılık ürününün birçok insanda alerjiye neden olduğunu düşünmek önemlidir, bu nedenle, önceden bir test yapılmalıdır. Bal ile anjin ile sıkıştırmak, herhangi bir yaştaki insanlar için uygundur.

madde:

 • bal - 25 g;
 • hardal - 20 g;
 • alkol - 14 g;
 • un - 20 g;
 • su - 15 g;
 • bitkisel yağ - 12 g.

hazırlanması:

 1. Bal sıkıştırmak için, tüm malzemeleri homojenliğe karıştırmalısınız.
 2. Bitmiş kütle bir tül peçete üzerine konur ve bir tabakayla daha fazla örtülür.
 3. Boyun yağ ile yağlayın ve çene altındaki alana bir kompres koyun. Bir şal ile üst ve bir eşarp ısındı. Bandajı 1-4 saat boyunca saklayın.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ateş olmadan anjina veya Vincent-Plaut-Simanovsky'nin ülseratif nekrotizan anjina

Genel terim ile anjin ağız ve farinks bademciklerinin lenfatik ve adenoid aparatında hasara yol açan akut enfeksiyöz-alerjik hastalık anlamına gelir.

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Medikal terminolojideki tonsil iltihabı, gökyüzünün bademciklerinde meydana gelen enfeksiyöz iltihaplanma sürecidir ve bunların içinde tıkaçlar oluşur.