Loading

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Boğaz ağrısı, antiseptik, antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik, analjezik, immünostimülanlar, vitaminler - birkaç grup ilaçlar kullanılır. Aerosoller, inhalanlar gibi topikal kullanım için yaygın ilaçlar.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için

Bir virüsün neden olduğu Catarrhal tonsillit, antiviral, antiinflamatuar ilaçlar, immünomodülatörler ile tedavi edilir.

Enfeksiyon dengeli beslenme, vitaminler B, C alımı ve A'ya karşı yetişkinler için irinli anjina için ilaçların listesini gövdesini güçlendirmek için yardımcı olacak hastalığın ilk gününde almak antibiyotikleri içerir.

Antibiyotik ilaçlar, streptokokların böbreklere girdiği sistemik kan akımında enfeksiyonun yayılmasını bastırmak için gereklidir, kalp ciddi lezyonlara neden olur.

Antibiyotiklere ek olarak, pürülan tonsillitin tedavisi için antiseptikler, anti-enflamatuar ilaçlar, durulama ve inhalasyonlar için lokal olarak kullanılır. Güçlü bir ödem palatine ile bademcikler, ağrı ve ateşten - antipiretik ve analjeziklerden, haplarda antihistaminik ilaçlar alırlar.

antiseptikler

Anjin boğaz ağrısı Septolete, Faringosept, Septolete Plus Strepfen, Stopangin 2A Theraflu LAR gelen rezorbe tabletler şeklinde antiseptikler ile tedavi. Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için etkili ilaçlar antiseptik, analjezik eylemi olan ilaçları içerir.

Anormal bir anjina formu ile antiseptikler, antibiyotiklerin etkisini tamamlayan yardımcı bir tedavi olarak hizmet ederler. Antiseptikler, pusun biriktiği lakunaya derinlemesine nüfuz etmeyen palatine bademciklerin yüzey tabakasında çalışın.

Bir boğaz ağrısı şekerinden, emilmeye yönelik tabletlerden tedavi edilmek üzere uygun olmakla birlikte, bunlar genellikle tatlandırıcılar, boyalar, tat arttırıcılar içerir. Diyabetle, alerjik yatkınlık spreyler veya durulama solüsyonları kullanmak daha iyidir.

Anti-Angin Formülü

Anjin Anti-Angin için aktif ilaç Formül pastiller, tabletler, spreyler şeklinde salınır. İlacın bileşimi anestezik, dezenfekte edici bir etkiye sahip olan klorheksidin ve tetrakain içerir.

İlaç, ağız mukozasının lokal immünitesini arttıran ve spesifik olmayan bağışıklığı arttıran askorbik asit içerir.

Tabletler ve pastiller 5 yaşından küçük çocuklara kabul edilir.

 • 5 ila 10 yaş arası çocuklar - günde 3 tabletten fazla değil;
 • 10 ila 15 yaş arası çocuklar - günde en fazla 4 pastil veya tablet;
 • 15 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler ilacı günde 6'dan fazla almazlar.

Gebelik ilk trimesterde, diyabetik hastalarda Anti-Angin Formül kullanımı, laktasyon ile kontrendikedir.

Geksoral Küvetler

Lokal olarak anestezi, antimikrobiyal özellikler, Hexoral Tabloların emilmesi için tabletlere sahiptir. İlaç hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı ilk günden itibaren kullanılmak üzere onaylanmıştır. Semptomlar düzeldikten sonra, Hexoral Tubbs birkaç gün daha alınmalıdır.

İlaç, Geksoral Tabs'i uygulayan 4 yaşından büyük çocuklar için boğaz ağrısına izin verilir:

 • 4-12 yaş - günde en fazla 4 tablet;
 • Çocuk ve yetişkinler için 12 yaşından sonra - günde en fazla 8 tablet.

Tablet almak arasında 2-4 saat sürmelidir. İlaç almak eşit olarak dağıtılmalıdır, belirli bir zamanda emilim için tabletleri kullanın.

Kontra-belirtilen Geksoral Musluklar ülserler, ağızda yara, alerjiler, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılır.

Bir sonraki makalemizde, anjinin lokal tedavi yöntemini tanımak için bir yetişkinde anjina ile gargara yapmaktan daha çok tavsiye ediyoruz.

Mukoza üzerinde antienflamatuar, antiseptik etki, bir aerosol ve durulama çözeltisi formunda salınan Yoks araçlarıyla karakterize edilir. İlaç povidon-iyot ve allantoin içerir.

İlacın aktif bileşenleri virüslerin, mantarların, bakterilerin aktivitesini bastırır. Yutmayarak, günde 2-4 kez ihtiyacınız olan etkiyi elde etmek için ürünü kullanın.

İlaç 8 yaşından itibaren çocuklar için izin verilir, gebelik, emzirme, kalp yetmezliği, iyot alerjisi kontrendikedir. Jox, hidrojen peroksit içeren preparatlarla birlikte kullanıldığında aktivitesini kaybeder.

antibiyotikler

Bakterilerin neden olduğu pürülan bir form antibiyotiklerle tedavi edilir. Ev Böyle Flemoksin Sollyutab, Azitroks, Sumamed, seftriakson, sefuroksim, meropenem olarak antibiyotik hap kullanmak daha uygun olur.

Flemoxin Solutab

Yetişkinlerde anginadan seçim ilacı - Flemoxin Solutab. Bu, yetişkinler ve çocuklar için, boğaz ağrılar için çözülebilir tabletler şeklinde satılan, en iyisi olmasa da iyi bir çözümdür, çözünmüş bir şekilde mideye girer.

Eritilmiş bir şekilde antibiyotik kullanımı ile mide mukozası daha az hasarlıdır. Ve böylece sindirim sisteminin yararlı mikroflorası acı çekmez, Flemoxin Solutab vitaminleri B ile alın.

Flemoxin Solutab, streptococci'ye karşı aktif olan ve ağırlıklı olarak yüksek ateşli pürülan anjinaya neden olan amoksisilinlere karşılık gelir.

Pürülan tonsillit Flemoxin Solutab vakalarının yaklaşık% 10'u yardım etmemektedir. Bu, ilk resepsiyondan sonraki ertesi gün netleşir. Hasta daha iyi hissetmezse, antibiyotik değiştirilmelidir.

Ancak kokci bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu pürülan boğaz ağrısı vakalarında, 3 yaşındaki yetişkinler ve çocuklar için en etkili tedavi olan Flemoxin Solutaba'dır.

İlaç günde 2 kez alınır, paketin içerdiği talimatlara göre kurs 10-15 gün.

Azitroks

Çalışan yetişkinler için çok uygun olan antibiyotik Azitrox kapsülleri günde bir kez alınabilir. İlaç, azalidlere aittir, gram-pozitif koklara, gram-negatif bakterilere, mikoplazmalara, klamidyaya, treponmaya karşı anjin için geniş bir etki spektrumuna sahiptir.

Antibiyotiklerin vücutta birikme kabiliyeti, uzun bir yarı ömür süresi, 3, 5, 7 gün boyunca kısa kurslarda kullanılmasına izin verir. Anjina ile, yetişkinler 3 gün boyunca günde 1 tablet al.

Anjin tedavisinin tüm seyri için, 3 tablet yeterlidir, bu da Azitrox tabletleri oldukça ucuz bir ilaç haline getirir, ve daha az yan etkilere neden olur, kolayca tolere edilir.

Vücut ağırlığı 45 kg'dan az olan çocuklar için kontrendike Azitroks, ilaca karşı hassasiyet, böbrek yetmezliği. Bir doktor gözetiminde Azitrox hamilelik sırasında kullanılabilir.

Belki de boğaz ağrısını evde nasıl tedavi edeceğiniz hakkında bilgi arıyordunuz - makalemizi okuyunuz. Boğaz ağrısı evde nasıl tedavi edilir - evde tedavi.

Antiviral ilaçlar

Virüslerden kaynaklanan anjin, 1-2 günlük hastalık süresini azaltabilen antiviral ilaçların kullanımı ile tedavi edilir. Viral anjinada en etkili olanı Tamiflu, Relenza'dır.

Virüsün neden olduğu bademcik iltihabı, çoğu durumda yetişkinlerde antiviral ilaçlarla özel tedavi gerektirmez.

Çocuklarda antiviral preparatlar, bir boğaz iltihabı ile birlikte, ARVI sık relapslarında kullanılır.

Antiviral ilaçların bademcik iltihaplanmasında düşük etkinliği, virüslerin uyum sağlama yeteneğinin yüksek olması, ilaçlara dirençli yeni suşların geliştirilmesi ile açıklanmaktadır.

immünomodülatörler

Artmış spesifik olmayan bağışıklık, immünmodülatör ajanların Bağışık, Ribomunil, Sikloferon, Neovir kullanımı ile kolaylaştırılmıştır.

Bağışıklığı güçlendirici ilaçların etkisi hemen ortaya çıkmaz, ancak bademcik iltihabı tedavisi sırasında ana tedaviye ek olarak, immünomodülatörler iyileşmeyi destekler.

Immunal

Ürünün bileşimi, aktif bileşen olarak Echinacea ve C vitamini içerir. İmmün aktivite, immün sistemi uyarıcı etki ile sınırlı değildir. Bu ilaç influenza virüslerine, herpes'e karşı aktiftir.

Suyu Echinacea, fagositoz uyarıcı lökosit sayısını arttırarak lokal bağışıklık geliştirir, ağız boşluğu içinde patojenik mikroorganizmaların büyümesini engeller.

Hamilelik sırasında, emzirme sırasında 12 yaşına kadar immün değildir. 3 gün boyunca günde 3 kez içme, 10 ardışık gün boyunca İmmünal alırlar.

antihistaminikler

Angina bulaşıcı ve alerjik hastalıkları ifade eder. Sadece çocuklarda değil, aynı zamanda yetişkinlerde de boğaz ağrısı komplikasyonları, laringeal ödem olabilir. Bu özellikle pürülan boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Alerjik şişlik nedeniyle, boğazın lümeni belirgin şekilde daralır, bu da yutulduğunda acıyı arttırır ve boğulma tehdidi oluşturur.

Pürülan ve nekrotik tonsillit alerjik bileşenine karşı antihistaminik ilaçlar Fenistil, Loratadin, Suprastin, Zirtek kullanın.

loratadin

Antihistaminik ilaç Loratadin, histamin reseptörlerinin bir engelleyicisidir, ödemleri ortadan kaldırır, kılcal damarların geçirgenliğini azaltır.

İlaç hızlı, yetişkinler için 1 tablet için günde bir kez, 0,5 tablet - 3 yaşından çocuklar için kullanılabilir.

fenkarol

Anjinalı erişkinlerde boğazın alerjik ödemini önlemek için, yutulduktan sonra uyuşukluğa neden olmayan bir antihistamin ilacı olan Fenkarol ilacının kullanılması uygundur.

Fenkarol tabletler 3 yaşından büyük çocuklar için izin verilir, ancak hamilelik ve emzirme için tavsiye edilmez. Şiddetli koşullarda, Quincke'nin ödeminin tehdidi, boğazın lümeninin daralmasının neden olduğu boğulma, Fenkarol kas içine enjekte edilir.

vitaminler

İyileşmeyi hızlandırmak, komplikasyonları önlemek ve bağışıklığı arttırmak için vitamin almak gereklidir. Anjina ile, C vitamini ve B grubu vitaminler için artan bir ihtiyaç vardır.

Hastanın beslenmesi ile doğru besinleri almak zor, boğaz ağrısına pek çok türde yemek yemesine izin vermez. Centrum, Vitrum, Alfabe, Complivit, Duovit, Supradin preparatlarına yardımcı olacak vitamin ve minerallerin tedarikini yenileyin.

bir vitamin ve mineral kompleksini seçimi, vitamin B12 ve B6, folik asit varlığı gereklidir vitamin B grubu A vitamini, E, askorbik asit, vitamin K gibi güçlü antioksidan oluşuyordu dikkat etmek gereklidir.

Terli yüksek sıcaklıkta, vücut minerallerini kaybeder. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir vücut rezervleri doldurmak için gereklidir. Pürülan anjina tedavisinde antibiyotiklerle birlikte bir vitamin terapisi yürütülmesi özellikle önemlidir.

Bu makaleye ek olarak, makalemizde pürülan boğaz ağrısının tedavisi ile tanışmanızı öneririz.

Boğaz ağrısı gelen tabletler: dozaj, uygulama, etkinlik

Angina'dan gelen tabletler, akut tonsillitin özelliklerinin ortaya çıkmasında ilk kurtarmadır. Boğaz ağrısı, yutulduğunda ağrı ve artmış ağrı - bunlar boğaz ağrısının ilk büyük belirtileridir, bu normal bir tam hayatı engeller.

Herkes bilir ki bademcik iltihabı en sık görülen bulaşıcı alerjik hastalıktır, çoğunlukla stafilokok, streptokok ve diğer mikroorganizmalardan kaynaklanır.

Ayrıca, anjin, rinit, kronik bademcik iltihabı, vücudun bazı alerjik reaksiyonları ile birlikte, sinüzit ve enfeksiyonlarla yaşayan diğer organizmalarda da eşlik eden bir hastalıktır.

Boğaz ağrılarını tedavi etmenin en popüler yolu evde kendi kendine tedavidir. Birçok insandan uzak bir uzman görmek için acele et. Evde kendi kendine ilaçlama, çoğu insanın seçtiği seçenek. Bu nedenle, kalifiye bir doktorun yardımı olmadan kendinizi tedavi etmeye karar verirseniz, hastalığın seyrini kötüleştirmemek ve vücudunuza daha fazla zarar vermemek için kendinize karşı doğru ilacı seçmeye çalışın.

Herhangi bir eczaneden anginadan tablet satın alabilirsiniz, ancak satın almadan önce, ilacın talimatlarını ve farmakolojik etkisini okumak için unutmayın.

Ne zaman antibiyotik ve antiviral ilaçlar kullanmalıyım?

Bu ilacın veya bu ilacın kullanımı, anjin tipine ve görünümüne neden olan etkene bağlı olmalıdır. Eğer bademcik iltihabı bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotik almanız gerekir. Anjinin nedeni viral bir enfeksiyon ise, o zaman, mümkün olduğu kadar, antiviral tabletler kullanım için uygun olacaktır. Bu durumda, bir yetişkinde tabletlerde veya başka bir formda anjin için antibiyotikler iktidarsız olacaktır. Ancak, anjinin tipini belirlemek için, paranazal sinüslerin smear ve radyografisini çekmenin yanı sıra, doktoru (rinoskopi) incelemek gerekir.

Hangi etkili ilaçlar bademcik iltihabı için kullanılabilir?

1. Amoksisilin - Güçlü bakterisit etkisi olan güçlü bir antibiyotik. İlaç bademcik iltihabı, bronşit, sinüzit, farenjit ve staphylococci ve streptococci de dahil olmak üzere çeşitli bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu diğer hastalıkların tedavisi için reçete edilir.

Semisyentetik penisilin antibiyotik günde 3 kez yemeklerden sonra alınır. Anjina Amoksisilin tabletleri bütün olarak veya parçalar halinde alınabilir, bir bardak su ile yıkanabilir.

Yetişkinler ve çocuklar için ilacın dozu farklıdır.

Yetişkinler ve çocuklar (40 kg'dan fazla ağırlığında.) Her gün neostromöz hastalığı olan 10 yaşından büyükler günde 0,5 gr yiyebilirler. Hastalığın akut ve komplike seyrinde, dozaj yemek başına 0,75 grama çıkarılabilir. 5-10 yaş arası çocukların günde üç kez 0.25 gram almasına izin verilir; 2 ila 5 yaşındaki çocuklar günde 3 kez 0.125 g almak için izin verilir; 2 yaşından küçük bebekler sadece 20 mg alabilir. günde üç kez bir yemek için.

Kontrendikasyonlar: Amoksisilin nispeten güvenli bir ilaç olarak kabul edilir, ancak, alerjiye eğilimli olanların yanı sıra ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılığı olan kişiler, antibiyotiği dikkatli bir şekilde almalıdır. İlk yan etkiler ortaya çıktığında, doktorunuza danışmalı veya ilacı kullanmayı tamamen bırakmalısınız.

Yan etkileri: dysbacteriosis, ajitasyon, alerjiler, uykusuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, taşikardi, vb.

2. Flemoxin çözün - Güçlü bakterisit etkisi olan penisilin antibiyotik. İlaç, solunum yolu hastalıkları, mide bağırsak sistemi ve bakteriyel enfeksiyonların yutulmasıyla oluşan genitoüriner sistem organlarının tedavisinde kullanılır.

Genellikle angina ile Flemoxin soluteba kullanılır. İlacın dozu 1 yıldan bir yaş kategorisinde hesaplanır. Antibiyotik bir limon-mandalina aromasına sahiptir, bu yüzden bir yaşındaki çocuklar tarafından bile yenebilir.

Flemoxin soluteba, yemekten iki gün önce (veya sonra) alınır. Boğazdan gelen antibiyotikler yutulur ve su ile yıkanır, ancak tableti parçalara ayırabilir ve çiğneyebilirsiniz.

Yetişkinler için günlük dozaj 0,5-2 gramdır (doz 2 doza bölünebilir). 1 ila 3 yaş arası çocuklara bir doz reçete edilir - 0,125 g, Günde üç kez veya 0,25 g, günde iki kez; 3 ila 6 yıl arasında, dozaj günde üç kez 0.25 g veya günde üç kez 0.125 g'dır.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler: İlaç hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir. İlacın intoleransı, alerjiye yatkın kişilerde veya ilacın bileşenlerine duyarlı kişilerde olabilir.

Flemoxin soluteba en yaygın yan etkileri arasında şunlar olabilir: alerjik reaksiyonlar, ishal, trombositopeni, anüste kaşıntı.

3. Biseptol - antibakteriyel etki araçları. Ayrıca, ilaç kombine ve sadece bademcik iltihabı için değil, aynı zamanda diğer hastalıklar için de kullanılabilir: dizanteri, stafilokok, vb.

Ilacın dozajı:

 • 3 aydan 1 yıla kadar bebekler ilacın bir süspansiyonunu alırlar ve bir yıl sonra - şurup;
 • 3 ila 6 yaş arası çocuklar günde iki kez bir defa 240 gram boğaz ağrısından hap alırlar;
 • 6 ila 12 yaş arası çocukların günlük dozları, 480 gram olan 2 resme ayrılmıştır;
 • Yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar 960 yılı alırlar (2 resepsiyon için).

Vücuda belirli bir zarar vermeyi önlemek için, birkaç basit kural izlenmelidir:

 • Biseptolom ile paralel olarak vitaminler almak;
 • en az 2 litre içilir. su;
 • sadece yedikten sonra ilacı al;
 • ilacın alımı sırasında, ilaç, bezelye, süt, hayvansal ürünler tüketmeyin, çünkü bunlar ilacın ilaç bileşenlerinin etkisini engeller. İlaç alma döneminde kurutulmuş meyveler, tatlı tatlılar, pancarlar vb. Kullanmak daha iyidir.

Biseptol gibi bazı yan etkileri vardır: apati, depresyon, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, karın içinde kolik, vb.

Emzirme döneminde kadınlara ve hamile kadınlara anginada Biseptolum almak kesinlikle yasaktır. Dikkatle, ilacı tiroid, karaciğer, böbrek, alerjik problemler yanı sıra kan hastalıkları olan kişiler için tavsiye edilir.

Her durumda, yukarıdaki ilaçların tümü sadece bir uzmanla görüştükten ve bir KBB doktorunun sıkı denetimi altında kullanılmalıdır.

Anjina resorpsiyon için tablet-pastil: nasıl kullanılır

Tabletlerin acı ve nahoş tadı herkes tarafından sevilmemektedir, bu nedenle çok fazla kişi, pastiller ve pastiller için yüksek hızlı tabletlerin yerini almaktadır.

Boğazdan kaynaklanan rezorpsiyon için tabletler çok daha yavaştır, çünkü maddeyi çözdüğünüzde, pastiller ağız boşluğu boyunca eşit olarak dağılır. Ancak, bir tedavi olarak hala emilim için lolipoplar seçerseniz, o zaman aşağıdaki ilaçları kullanabilirsiniz: "Tharyngept", "Strepfen", "Septotelet" ve diğerleri.

1. Tharyngept hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılır. Fark sadece dozajdadır. Günde 3 ila 7 yaş arası çocuklar 3 tablete güveniyor. Ancak yetişkinler günde 4-5 pastil tüketebilirler. Şekerlerle yapılan tedavinin toplam süresi 3-4 gündür. Faryngosept ilacın bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük dışında herhangi bir kontraendikasyona sahip değildir.

2. Septolete - Kompozisyonu, levomenthol, timol, yanı sıra okaliptüs ve nane yağı içeren bir ilaç. Pastil ile tedavi süreci 3-4 günü geçemez. Yetişkinler 1 pastil için her 2-3 saatte bir rezorpsiyon için boğazdan hapları alır.

Ağızdaki tablet tamamen çözülmelidir. Günde 4 yaşından büyük çocuklar en fazla 4 lolipop tüketmelidir; 10 yaşından büyük çocuklar günde en fazla 6 pastil almalıdır; 12 yaşından büyük çocuklar günde 8 kişiye kadar çözülebilir.

Kontrendikasyonlar:

 • 4 yıla kadar çocuklar;
 • ilacın bileşenlerine duyarlılığı olan kişiler;
 • allergetiki;
 • izomaltaz ve laktaz eksikliği olan kişiler;
 • fruktoza konjenital intoleransı olan insanlar.

3. Pastilles Strepfen Boğazda ağrıyı gidermek için kullanılır. İlaç ile tedavinin genel seyri 3 gündür. İlacın sadece 12 yaşından önce ve daha önce alınmaya başlanması gerekir.

Ilacın dozajı:

Çocuklar (12 yaş üstü) ve yetişkinler, sadece yemeklerden sonra günde 5 defadan fazla Strepfen 1 tableti alırlar. Resorpsiyon sırasında, pastilin ağız boşluğu boyunca yayılması tavsiye edilir, böylelikle tabletin boğazda muntazam bir etkisi olur.

Ilaç kontrendikedir:

 • hamile kadınlar;
 • peptik ülseri olan kişiler;
 • emzirme döneminde kadınlar;
 • 12 yaşından küçük çocuklar;
 • ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılığı olan kişiler;
 • bronşiyal astım, rinit ve glukoz-6-fosfat dehidrojenaz eksikliği olan kişiler.

Kendiniz için, anjin ile tabletleri ne içeceğinizi belirlemek için, bademcik iltihabının tam tipini belirlemeniz ve vücudunuzun bireysel özelliklerini hesaba katmanız gerekir. Sonuçta, her bir kişi için aynı ilacın kendi bireysel etkisi olacaktır: Bazı hastalar için, bir doktor bir antibiyotik ile boğaz için bir hap reçete edebilirken, başka bir ilaç kontrendikedir. Bu nedenle, boğaz ağrısının ilk belirtilerini hissediyorsanız, hemen bir tavsiye için bir ENT uzmanına danışın. Kapsamlı bir muayene ve testlerden sonra, doktor sizin için doğru ve gerekli tedaviyi reçete edecektir.

Anjin ya da geleneksel tıp ile tabletler: hangisi daha iyi?

Elbette, tabletler hızlı bir sonuç verir, ancak çoğu ilacın birçok kontrendikasyon ve yan etkisi vardır.

Ancak, anjin rahatsızlıklarından ve boğazımdaki acıdan muzdarip olmak istemiyorum.

Angina ile neler alınır? İlaç tedavisine bir alternatif var mı? Kesinlikle, evet. Ve bu alternatif geleneksel tıptır.

Halk ilaçları ile akut tonsillit tedavisi için birçok reçete vardır. Hepsi listelenemez, ancak anjina tedavisinde en etkili halk ilaçlarından birkaçı adlandırabilirsiniz.

 • Birincisi, belki de en etkili, ama biraz tatsız demektir gazyağı. Kural olarak, anjin içinde kerosen bademcikler için bir yağlayıcı olarak kullanılır. İltihaplı bademcikler saflaştırılmış gaz yağı ile (yemeklerden 60 dakika önce günde 2-3 kez) yağlanmalıdır. Bir hafta içinde tam bir iyileşme başlamalıdır.
 • Bir başka popüler araç propolis tentürü. Propolis başarıyla ve en önemlisi, hızla boğazda ağrıyı hafifletir. Tentür boğazın iltihaplı kısımları için bir yağlayıcı olarak kullanılır. Bu tentürü çok kolay bir şekilde hazırlayın. Sadece 100 gr'a seyreltin. alkol 10-30 gr. ezilmiş propolis (hepsi konsantrasyona bağlıdır). En fazla 1-2 hafta boyunca karanlık bir yerde propolis ısrar etmek gereklidir.
 • Bir başka, en basit ve uygun fiyatlı, anjin için bir çare iyot. O, en hızlı ve pratik olarak acısız pürülan ve kronik bademcik iltihabını iyileştirir. Kaşığın ucunu pamukla sarmak, iyot çözeltisi içinde ıslatmak ve ıslatılmış pamuk şişlik bezlerini yağlamak yeterlidir. Böyle bir prosedürden birkaç gün sonra, sonsuza dek anjin hakkında unutabilirsiniz.

Anginanın tedavisinde ana konu, tanıyı zamanında ve doğru bir şekilde kurmaktır. Ardından, zamanında tedavi ile, çoğu komplikasyon ve sonuçtan kaçınabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için etkili kürler

Angina veya akut bademcik iltihabı - öncelikle palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir doğaya sahip olan enflamatuar bir hastalıktır. Gelişiminin temelinde patojenik mikroplar olduğundan, tedavi öncelikle patojenlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Makalede ayrıca, anjin için hangi çarenin en etkili olduğunu tartışacağız ve bu hastalığın çocuk ve yetişkinlerdeki tedavisindeki farklılığı öğreneceğiz.

Angina'da hatırlanması gerekenler

Akut tonsilliti tedavi etmeye başlamadan önce, her zaman bir doktora danışmalısınız. Bu hastalık, deneyimsiz bir insanın ilk bakışta göründüğü kadar zararsız olduğu için. Bu patolojinin uygun şekilde uygulanmadığı tedavi ile ilgili komplikasyonlar çok ciddi olabilir ve bundan kesin bir sonuca varabilir: bir terapiste danışmadan boğaz ağrısından tedavi edilmesi tehlikelidir.

Hastalık dış enfeksiyon taşıyıcıdan kirlenme ve mevcut hastalık komplikasyonu sonucu olabilir olarak da adlandırılan. onun Yaratıcıları olarak, tesadüfen, bu nedenle doğru tanı olmadan, virüsler veya bakteriler, aynı zamanda mantarlar sadece için harekete ve etkisiz olması sadece hastalık tedavi boğaz ağrısı nedenini belirlemek, ancak ciddi yaralanmalara neden olabilir olabilir.

Viral boğaz ağrısı tedavisi

Çoğu zaman viral bir viral şekli vardır. Ayırt edici özelliği, hastalığın kendi başına (genellikle hastalığın başlangıcından itibaren 5-10 gün içinde) ortadan kalkmasıdır. Ama vücudu mücadele dikkat gerektirir, bu nedenle boğaz ağrısı için bir çare hastalığın direncini güçlendirmek yardımcı olmaktır olarak doktor reçete - Bir pastil "Valium" ve "Septolete" veya "Falimint".

boğaz için bu gibi durumlarda popüler olan ve spreyler: "Akvalor", "lugol sprey" ve "Geksoral". Başarılı bir kurtarma için önkoşullar biri Boğaz ağrısı için bir çare değil, aynı zamanda şifalı otlar (nergis, adaçayı, papatya) ya da bir çözüm "furatsilina" nin kaynatma gargara olağan bir parçası değil sadece.

Genel durumu kolaylaştırmak için, doktorlar genellikle standart ilaçlar reçete: "Parasetamol", "Aspirin" veya "Ibuprofen."

Anjina tedavisinde neden antibiyotik gereklidir?

Anjina bakterisinin ana patojenleri ile mücadele etmek için (çoğunlukla streptococcus), lokal ve sistemik antiseptikler ve antibiyotikler kullanılır. Ve bu hastalığa eşlik eden hoş olmayan semptomları gidermek için (iltihap, ateş, ağrı vb.), Semptomatik ilaçları kullanın.

anjina yetişkinler için etkili ilaçlar Atama hastalığın nedenini ortadan kaldırmak Çünkü doktorlar, ( "amoksisilin", "Amoksiklav" "Penisilin", "sefadroksıl" vd.) tam olarak antibiyotik tercih ve çeşitli belirtiler uzak ve tedavi olarak gidin. Bu, anjina kontrolü için antibiyotiklerin kullanılmasının, başarılı bir tedavi için ön koşul olduğunu göstermektedir.

Bu arada, etkiyi güçlendirmek için, tedavi sürecinde, yerel preparatları sistemik olanlarla birleştirmek gerekir. Ve penisilin alerjisi olanlar, genellikle makrolidlerin grubundan fonlar atarlar: "Eritromisin", "Azitromisin", "Linkomisin", vb.

Anjinada kullanılan antibakteriyel ilaçlar

akut tonsillit nedeni oldukça sık hastanın vücudunda bakteri florasının varlığı yatıyor yana, yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için bir çare atama, doktorlar geniş spektrumlu antibiyotikler tercih. Bu postula özellikle hastalık etyolojisinin tam olarak belirlenemediği durumlarda geçerlidir.

Açıklanan patolojinin en yaygın nedensel ajanı streptococcus'dur. Tespiti durumunda, hastaya penisilin ilaçları reçete edilir. Angina için belki de en popüler ilaç (özellikle çocuklar için) hoş bir narenciye tadı olan çözünür tabletler formunda bulunan "Flemoxin" dir.

Bugün için bu hastalığın acil tedavisi için ilaçlar da bilinmektedir. Bu ilaçlar ile tedavi sadece 3 gün sürebilir. yetenekli, bu arada, diğer antibiyotiklere direnç geliştirmek mümkün olan bu patojenler ile bile mücadele - Bu antibiyotiklerin arasında lider "Sumamed" ( "Azitromisin" eşanlamlı) 'dir. 3 gün boyunca günde bir kez 1 g alınır. Ve ilk kabulden sonra hasta, genel olarak, genel durumun rahatladığını hisseder.

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Ve yetişkinler ve çocuklar için, anjina tedavisinde ana şey doğasının kesin tanısıdır. Bulgulara dayanarak, doktor bir tedavi planı yapar ve uyuşturucu reçete eder.

Eğer altta yatan hastalık öksürük, burun akıntısı ve yüksek ateşe eşlik eden viral bir enfeksiyondur ise, semptomlara bağlı olarak tedavi edilir. çocuk anjin için bir ilaç olarak, ek olarak gargara çözüm "furacilin" kullanımı spreyler, "Tantum Verde", "Kameton" vb uygun yaş ateş düşürücü kullanarak yüksek sıcaklık mücadele boşaltılır ile "Ingalipt" önermek atanır.. şuruplarda veya fitillerde: Parasetamol, Nurofen, Panadol veya Ibufen.

Yatak istirahati, sık içme ve her 2 saatte bir gargara, hastanın durumunu büyük ölçüde rahatlatmaya yardımcı olur.

Bakteriyel anjina çocuklarda nasıl tedavi edilir?

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda akut bademcik iltihabı için ana ilaçlar, antibiyotiklerdir. Bunların her birinin amacı doğrudan hastanın yaşına, şartlarına ve aynı zamanda bu tür ilaçları kullanma tarihine bağlıdır.

o penisilin grubu "amoxiclav" "Amoksisilin" vb Bir süspansiyon formunda mevcut olarak, çocuklar için kullanımı kolay olduğu anlamına gelir.. - Daha önce bahsedildiği, bugüne kadar, boğaz ağrısı için en iyi tedavi olduğuna inanılmaktadır

Yukarıdaki fonların aktif maddesine alerjisi olduğunda, "Sumamed" atanır. Ancak kullanımı ile, oldukça güçlü bir antibiyotik olduğundan, olası yan etkilere dikkat etmek gerekir.

Yerel eylemin antibakteriyelleri

Yerel eylem hazırlıkları da vardır. Yetişkinler ve çocuklar için boğaz ağrısı için en etkili ilaç "Bioparox" aerosolüdür. Boğazını sularlar ve enfeksiyonu doğrudan mukoza üzerinde savaşmaya başlar.

Bu, bu aracı kullandıktan sonra, mümkün olan en düşük konsantrasyonda deneklerin kanında bulunan ve hamile ve emziren kadınlar için uygun kılan araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Buna, hemen hemen tüm anjina patojenlerinin "Bioparox" ilacına duyarlı olduğunu eklemeliyiz.

Hangi durumlarda boğaz ağrısı tedavisinde antifungal ilaçlar kullanılır?

Ancak anjina, zaten var olan hastalıkların bir sonucu olarak gelişen ikincil bir patoloji olabilir. Bu tür vakalarda, bir sütçünün (kandidiyazis) bir arka planında ortaya çıkan akut bademcik iltihabı söz konusudur. Etken maddesi Candida'nın maya benzeri bir mantarıdır, bu da böyle bir hastalığın antibakteriyel ajanların tedavisinde etkili olmadığı anlamına gelir.

Bu durumlarda, doktor anjina için bir ilaç olarak geniş bir aksiyona sahip antifungal ilaçlar atar. Bu fonlar, bir mantar enfeksiyonunun neden olduğu boğazın mukoza zarlarının hastalıklarıyla savaşmayı amaçlayan "Futsis" i içerir. Enfeksiyonun kendisinden ve semptomlarından kurtulmak için sadece bir kez almak yeterlidir.

Pürülan boğaz ağrısı için kullanılan ilaçlar

Anlayacağınız gibi, pürülan anjina formunun tedavisi, zorunlu antibiyotik kullanımını gerektirir ve bir kural olarak, her zaman bir şemaya göre gerçekleştirilir:

 • genel restoratif tedavi;
 • Boğazın durulanması ve yağlanması için antiseptik solüsyonların uygulanması;
 • boğazı tahriş etmeyen bir diyet;
 • 5-7 gün yatak istirahatı;
 • gerekirse antialerjik ilaçların uygulanması.

halihazırda bahsedildiği gibi irinli bademcik iltihabı, ana çare - "Amoksisilin" ve "Sefalosporin" ve onun benzerleri, vb "Sefuroksim", "Seftriakson", "Sefazolin" onların bileşenlerinin hoşgörüsüzlük varsa, makrolidler kullanılmaktadır olduğunu.. : "Klaritromisin" ve "Spiromisin".

Ek olarak, enflamasyon, sıcaklık ve ağrıyı hafifletmek için steroid olmayan ajanlar ve Parasetamol kullanılır. Ayrıca "Ibuprom" ve "Nimesulide" ilaçlarını da uygulayın... "Faringosept", "Strepsils: bademcik streptokokların neden olduğu zaman, "Claritin", "Suprastin", "Loratin" vb "Diazolin" semptomların şiddetini kaldırarak, ilacın lokal etkisi hakkında unutmayın antihistaminikler aldığınızdan emin olun "," Stopangin "ve diğerleri.

Anjina ile etkili tabletler: antibiyotikler, resorpsiyon için, durulama için

Angina streptokok, stafilokok ve diğer mikroorganizmaların neden olduğu bakteriyel enfeksiyon sonucu gelişir. Bu nedenle, tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir. Anjinadan gelen tabletler, hastanın durumunun şiddetine, hastalığın klinik tablosuna bağlı olarak seçilir.

Anjina tedavisinin özellikleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda angina için ilaç tedavisi aşağıdaki alanları içerir:

 • patojen mikroorganizmaların yok edilmesi;
 • hastayı endişelendiren semptomlardan kurtulmak;
 • vücudun savunmasını arttır.

Önemli! Anjinada kullanım için endike birçok ilaç vardır. Bununla birlikte, tedaviye kendi başınıza başlamak tavsiye edilmez. Tedavi rejimi, hastanın muayene verilerine dayanarak ilgili hekim tarafından seçilmelidir.

Bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) tedavisinde ana rol, tabletler, emilebilir pastiller veya durulama çözeltileri şeklinde olabilen antibakteriyel maddeler tarafından işgal edilir. Bununla birlikte, bunların etki spektrumu sadece patojenik bakterileri içermez. Uzun süreli antibiyotik kullanımı, normal gastrointestinal mikrofloranın durumunu olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle, talimatların tavsiyelerini, sadece endikasyonlar varsa, kesinlikle takip etmelidirler.

Çoğu durumda, tedavi iki haftadan fazla sürmez. Penisilinler grubundan antibakteriyel ajanlar en yaygın olarak kullanılmıştır:

Bu durumda, ilgilenen hekim hastanın durumunu sürekli olarak izler. İki günlük bir girişten sonra pozitif bir değişiklik yoksa, tedavi planı değiştirilir, başka bir ilaç seçilir.

Hastalığın viral doğası şüphesi varsa, antiviral ajanlar reçete edilir. Bu gibi durumlarda antibiyotiklere ihtiyaç yoktur. Bu tür hastalara, antibakteriyel ilaçlar sadece bir bakteriyel enfeksiyon ile ilişkili komplikasyonların gelişiminde reçete edilir.

Anjina 'de popüler antibiyotikler

amoksisilin

Bu tabletler genellikle anjina için reçete edilir. Bu, bademcik iltihabının ana patojenleri ve istenmeyen etkilerin düşük bir olasılığına bağlı olarak ilacın yüksek etkililiğinden kaynaklanmaktadır. Amoksisilin ayrıca solunum sistemi diğer enflamatuar hastalıklar için de kullanılır - bronşit, sinüzit, tracheitis.

Kullanmadan önce hazırlık talimatlarını okuyun. Yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde farklı olduğu için, önerilen antibiyotik dozuna dikkat etmek önemlidir.

Amoksisilin nadiren istenmeyen reaksiyonlara neden olmasına rağmen, alerjisi olan hastalar bu ilacı dikkatli kullanmalıdır. Penisilin grubundan diğer ilaçlar için alerjik reaksiyonlar kaydedildiği durumlarda, ilacın kullanımı kontrendikedir.

Bu antibiyotik aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

 • bozulmuş sindirim, disbiyoz;
 • mide bulantısı ve kusma;
 • sinir sisteminin uyarılabilirliği, sinirlilik;
 • uykusuzluk;
 • baş ağrısı, baş dönmesi;
 • taşikardi, kalp hızında bir artıştır.

Eğer kaşıntı, deride kızarıklık, ürtiker, şişme ya da anjina Amoksisilin tedavisindeki diğer istenmeyen reaksiyonlar görülürse, kullanmayı hemen bırakın. Ayrıca, bu antibiyotiğin yerini almak için hangi ilacın daha iyi olduğu konusunda tavsiyede bulunacak bir doktora görünmeniz gerekir.

Flemoxin çözün

Bu antibiyotik aynı zamanda penisilinler grubuna aittir. Belirgin bir bakterisid etkiye sahiptir, yani, enfeksiyonun patojenlerini yok eder, ancak onları yavaşlatmaz. Sadece angina tedavisinde değil, aynı zamanda genitoüriner sistem ve gastrointestinal sistemin inflamatuar patolojilerinin tedavisinde de kullanılır.

Bademcik iltihabı ile yetişkin hastalar için dozaj 0.5 - 2 gramdır. Çocukların daha az miktarda ilaç aldıkları gösterilmiştir - doz, yaşa bağlı olarak seçilir. Örneğin, 1-3 yaş arası bebekler günde üç kez 0.125 gram fona verilebilir. 3-6 yaş arası çocuklar için, doz iki katına çıkar.

Flemoxin bir yıldan itibaren çocuklarda angina tedavisi için onaylanmıştır. İlaç bir limon aromasına sahiptir, bu yüzden çocuklar bunu almayı reddetmez.

Biseptol

Anjinadan gelen bu tabletler, sülfonamidler grubuna aittir. Bu nedenle, genellikle penisilin kullanırken alerjik reaksiyon geliştiren hastalara reçete edilir.

Farinks ve larinks enflamatuar hastalıkların tedavisi sırasında, bu ilaç bir dizi tavsiyeye uymalıdır:

 • yedikten sonra hap al;
 • en az iki litre sıvı içmek için bir gün;
 • antibiyotik tedavisi sırasında, ilacın etkinliğini azaltan ürünlerin kullanımını reddetmek için - süt, fasulye;
 • daha fazla pancar ve kuru meyve var.

Biseptol aşağıdaki istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir:

 • depresyon şeklinde duygudurum bozuklukları;
 • apati;
 • baş dönmesi;
 • baş ağrısı;
 • bozulmuş sindirim;
 • bir dysbacteriosis.

Biseptolum alımı emzirme döneminde olduğu gibi bir bebeği olan kadınlarda da kontrendikedir. Endokrin sistemi, böbrek ve karaciğer yetmezliği, kan hastalıkları ve alerjiler patolojisi olan kişilere ihtiyatlı ilaç uygulanması tavsiye edilir.

Anjina resorpsiyonu için tabletler

Hemen hemen tüm antibakteriyel ilaçlar nahoş bir tada sahiptir. Bu nedenle, birçok hasta anjina için bir rezorpsiyon tabletini tercih etmektedir. Hoş bir tada ek olarak, yumuşatıcı bir etkiye sahiptirler, bademcik iltihabı içinde ağrının şiddetini azaltırlar.

Bu maddeler çok daha yavaş hareket ederler, çünkü aktif madde orofarenksin mukoza zarının yüzeyinde eşit olarak dağılır. Anjin tedavisi için resorpsiyon tabletlerinin en popüler temsilcileri Septhotlet, Pharyngocept ve Anti angin'dir.

Septolete

Bu ilaç, levomenthol, okaliptüs ve diğer yağları içerir. Tedavi süresi 3-4 gündür. 18 yaşın üzerindeki hastalar 3 saatte bir tek pastil ile tedavi edilir.

Tabletin çözünmesi ağız boşluğunda meydana gelmelidir. Dört yaşından büyük çocuklar günde 4 pastili kullanabilirler. On yıldan başlayarak, tablet sayısı oniki ila 8 arasında günde 6'ya yükselir.

 • dört yıla kadar bebekler;
 • ilacın bireysel bileşenlerine alerjisi olan hastalar;
 • Laktaz ve isomaltaz yetmezliği olan kişiler;
 • fruktoza konjenital intolerans varlığında.

Özenle, ilaç hamile ve emziren kadınlar tarafından alınmalıdır.

Faringosept

Bu rezorpsiyon tabletleri antibiyotiklerle yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılabilir. Uygulamada, doğru dozaj gözlenmelidir. Üç ila yedi yaş arası bebekler günde 3 pastil kullanımını göstermektedir. Yetişkinler ilacın miktarını günde beş tablete kadar artırabilir.

Tedavi seyrinin süresi dört günden fazla değildir.. Elkitabından gelen tavsiyelere bakıldığında istenmeyen reaksiyonların ortaya çıkma olasılığı minimaldir, bu nedenle ajanın pratik olarak kontrendikasyonları yoktur. Tek istisnalar, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlük durumlarıdır.

Anti anjina

Rezorbsiyon için anjinadan gelen tabletler "Anti-angina", bademcik iltihabının ana patojenlerini etkin bir şekilde tahrip eden antiseptik klorheksidin içerir. Ayrıca, boğazda ağrı şiddetini azaltır.

İlaç hapı tamamen eriyene kadar ağızda tutulmalıdır. Pastil çiğnemek ya da yutmak için tamamen, bu tedavinin etkinliğini azaltacaktır. İlacın yemeklerden en az bir saat önce alınması tavsiye edilir. Tedavi süresi doktor tarafından belirlenir.

Anti anjin nadiren istenmeyen reaksiyonlara neden olur. Bunlar genellikle ilacın bileşenlerine karşı hoşgörüsüzlük ile ilişkilidir. Bu nedenle, klorheksidin alerjisi olan ve bu ilacı alan diğer maddeler kontrendikedir.

Angina ile boğaz ağrısı

Lokal tedavi olarak anjina ile gargara için antibakteriyel araçlar kullanılabilir. Bunu yapmak için, Chlorophyllipt, Furacilin, Miramistin ve diğerleri gibi eczaneler uygundur. İyi bir terapötik etkiye sahiptirler, laringeal mukozadaki patojenik mikrofloranın tahribatına katkıda bulunurlar.

Yemekten 1-2 saat önce durulanması önerilir. Bu, antiseptik etkinin daha uzun süre kalması için mukozada kalmasını sağlamak için gereklidir. İlacın yutulması, istenmeyen etkilere yol açabileceği için yasaktır.

Yukarıdaki fonlar neredeyse hiçbir kontrendikasyon yoktur. Alerjik insanlara ve ilaç bileşenlerine karşı toleransı olmayan kişilere dikkatle kullanılması önerilir.

Boğazların etkili bir şekilde tedavi edilmesi ve hızlı sonuç alınabilmesi için ilk belirtilerin ortaya çıkması durumunda doktora başvurulması önerilir. Uzman, bu durumda hangi ilaçların kullanılabileceği konusunda tavsiyede bulunacaktır; bunlar, hastalığın neden ve semptomlarıyla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Anjin. Tedavi, komplikasyonlar ve önleme

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinin tıbbi tedavisi

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinanın antibiyotiklerle tedavisi

Anjina için reçete edilen ilk ilaçtır. Etki mekanizması, hasar ve ölüme yol açan bakterilerin hücre duvarlarının bileşenlerinin sentezinin inhibisyonuna bağlıdır.

 • 500 mg içeride - günde 3 defa, yemeklerden en az 60 dakika önce. Tedavi süresi 10 - 14 gündür.
 • yemeklerden önce 0,5 ila 1 saat arasında;
 • 1 yıldan 6 yıla kadar - 0.015-0.03 g / kg;
 • 6 ila 12 yıl - 0,01 - 0,02 g / kg;
 • 12 yıldan fazla - 0.5 - 1g;
 • günlük doz 4 ila 6 resepsiyona ayrılmıştır;
 • tedavi süresi 10-14 gündür.

İlaç da penisilin grubuna aittir, ancak ek bir bileşen içerir (klavulanik asit). Bu asit, antibiyotiği penisilinazların etkisinden korur (penisilin yok eden enzimlerBazı bakteri türleri tarafından üretilmiştir.

 • 250 - 500 mg arasında günde 3 kez.
 • 3 aydan 12 yıla kadar - 40 mg / kg / gün 2 ila 3 kabul;
 • 12 yıldan fazla - günde 3 kez 250 - 500 mg.

Bakteriye nüfuz eden bu ilaç, hücre bölünmesi ve yaşam sürecini bozan belirli hücre içi bileşenleri engeller.

 • 10-14 gün boyunca her 12 saatte 250-500 mg.
 • Bir yetişkin olarak 12 yıl sonra atandı.
 • İçe, günde 500 mg, 3 ila 5 gün.
 • yemeklerden bir saat önce;
 • 3 ila 5 gün boyunca günde 5 ila 10 mg / kg / gün 1 kez.

Bakteri hücre duvarlarının bileşenlerinin sentezini inhibe eder.

 • 8 saatte bir 750-1000 mg intravenöz veya intramüsküler olarak.
 • intravenöz veya intramüsküler olarak;
 • Yenidoğan ve 3 aylıktan küçük çocuklar - 30 g / kg / gün;
 • 3 aydan 12 yıla kadar - 30 - 100 mg / kg / gün;
 • Günlük dozu 2 ila 3 enjeksiyona böl.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Anjina tablet için

Anjina tablet için

Angina, yaygın ama oldukça ağır bir hastalıktır ve bu da pek hoş olmayan duyumlara neden olur. Yüksek vücut ısısı, boğazda keskin bir ağrı, yutulma ve rahatsızlık duymadan konuşma becerisi - bu tür istenmeyen tatsız belirtiler, mutlaka tıbbi tedavi gerektiren hastalığın tüm şiddetini yansıtır. Özel randevular doktor tarafından sadece hastanın bireysel özellikleri ve durumu göz önünde bulundurularak verilir, ancak bazı durumlarda (doktorun ziyareti ertelenir veya imkansız hale gelir), boğazdan kendiniz hap almanız gerekir.

Kendi kendine ilaçlama yapmadan ve kurtarma ilaçlarının seçimi için eczaneye gitmeden önce, tedavinin ana yönünü belirleyeceğiz. Bunu yapmak için, hem viral hem de bakteriyel olabilen hastalığın nedenini tanımlamak gerekir. Tanı boğazdan (bademciklerden veya arka duvardan) bir yayma yoluyla gerçekleştirilir, ancak bazı görsel önkoşullar vardır. Bu nedenle, hastalığın bakteriyel yapısıyla, aşağıdaki semptomları ayırt etmek yaygındır:

 • Artan vücut ısısı (38 derece ve üstü).
 • Kataral hastalıkların diğer belirtilerinin yokluğu (örneğin öksürük).
 • Lenf düğümlerinin büyüklüğü ve ağrılı duyulardaki genişlemesi.
 • Bademciklerde sarı veya gri renkte bir plağın varlığı (pus birikmesi).

Tüm bu semptomları kutluyorsanız, bir bakteri anjina hapına ihtiyacınız olacaktır, diğer durumlarda antiviral tedaviye ihtiyaç vardır.

Tedavinin yönünü belirledikten sonra, bunun için hangi ilaçların kullanılması gerektiği hakkında konuşalım. Her şeyden önce, hastalığın karmaşık etkilere maruz kaldığı unutulmamalıdır. Göreviniz, komplikasyonları önlemek ve rahatsız edici semptomları, yani boğaz bölgesinde ateş ve keskin acıyı durdurmaktır.

Tam olarak ne tehlikeli angina olabilir? Hastalık çok bulaşıcıdır ve kişiden kişiye kolayca bulaşır, ayrıca sıklıkla kışkırtır:

 • Enfeksiyonun kulaklara ve nazal sinüslere yayılması;
 • romatizma;
 • böbrek hastalığının başlangıcı;
 • Akciğerlerde pus birikmesi.

Viral hastalığın komplikasyonlara neden olmadığına ve bakteriye göre çok daha kolay aktarıldığına dikkat edilmelidir, bu nedenle spesifik tedavi gerektirmez. Eğer hala karar verirseniz ve bu durumda boğaz ağrısına (antibiyotiklere) karşı ilaç almak için, yan etkilerin bir kısmını provoke edebileceklerine dikkat edin. Yani, bir dizi ilaç dışkı, kusma, cilt alerjik döküntüleri görünümünü bir bozukluk yol açar. Ayrıca, bu ilaçlar bağımlılık yapıcıdır ve gerekirse yeniden kullanım gelecekte işe yaramaz olabilir.

Tedavi için ne tür ilaçlar önerilir? Bu sinsi ve tehlikeli hastalıktan sık sık hasta olan çocuklar için yetişkinler ve onların kendi ilaçları listelendiğini unutmayın. İlk durumda, aşağıdaki gibi ilaçlardan seçilmesi önerilir:

Çocuklar için benzer bir liste Sumamed, Amoxiclav, Supraks ve Augmentin gibi isimleri içerir. Artan etkililik ile karakterize edilen en sık reçete edilen ve kullanılan ilaçlar hakkında, ayrı konuşmak gerekir.

İlaç "Amoksiklav" yeni doğanlar (yanı sıra erken doğmuş gibi erken yaşlarda da dahil olmak üzere), herhangi bir yaş kategorisinde çocuklar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır. İlaç terapi ve yetişkinler için kullanılacak kadar çok yönlüdür. Hastanın yaşına ve hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak, ana noktaları aşağıda sunulan bir rejim ve dozaj reçete edilir:

 • Yeni doğan bebekler - 12 saatten sonra günde 2 kez, 1 kilogram başına 30 mg'dan fazla değildir.
 • 3 aya kadar - günde 3 defadan fazla olmayan bir kullanım için 8 saat ara ile benzer bir dozda kullanılabilir.
 • 12 yaşın altındaki çocuklar (3 aylıktan itibaren) - gerekirse günde üç kez benzer bir dozaj - her 6 saatte bir (günde 4 kez).
 • Vücut ağırlığı 40 kilogram olan 12 yaşından büyükler - her 6 veya 8 saatte 1.2 gram. ilaç.

Angina'dan başka bir popüler hap ise "Amoksisilin" dir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için önerilir. Yaş grubuna bağlı olarak, ilacı almak için öneriler tanımlanmıştır:

 • 12 aya kadar - günde iki kez 125 mg / günde üç kez 100 mg.
 • 36 aydan 10 yıla kadar - günde üç kez 250 g / günde iki kez 375 mg.
 • 10 yaşından büyükler ve yetişkinler - her 12 saatte bir 500 mg'a kadar ve her 12 saatte 750 mg'a kadar.

Ancak, boğaz ağrısı için en iyi tabletler, çoğu, "Sumamed" dir. Geniş bir etki yelpazesi olan bir araçtır. Aktif madde azitromisin'dir. Tedavinin tam akışı 5 gündür, ilk olumlu değişiklikler ikinci günde zaten. İlaç aşağıdaki nispi kontrendikasyonları vardır:

 • gebelik;
 • laktasyon dönemi;
 • karaciğer ve böbreklerin patolojisi.

Sumamed'e dayanan terapi çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir, ancak bazı yan etkilere neden olabileceğini unutmayınız. Çoğu zaman sindirim sistemi, kusma ve kendi kusma ihlali ile kendini gösterir.

Ayrı bir ayrıntılı tartışma boğaz ağrısından ve boğaz ağrısından haplar gerektirir. Böylesine ciddi bir hastalıktaki keskin ağrıyı hafifletmek için her ilacı kullanamazsınız. En etkili ilaçların genellikle kabul edildiği kabul edilir:

 • Çeşitli emilebilir tabletler (Strepsils, Sepptelet, Pharyngosept). Antiseptik bir etkisi var, bademcikler üzerinde doğrudan bir etkisi var. Ortalama alındıktan sonra 2-3 saat içinde bir boğazda içmek veya durulamak veya çalkalamak yasaktır.
 • Ingalipt bir sprey. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkisi ile doğal ilaç. Günde 4 kez, valf üzerindeki basıncın süresi - 2 saniyeye kadar püskürtmek gereklidir, ekstre edilen bileşim 5 dakikaya kadar ağızda tutmaya çalışılmalıdır. "Ingalipt" kullanımı kontrendikasyon erken çocukluk yanı sıra bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü olarak kabul edilir.
 • "Stopangin" bir çözümdür (sindirim için değil, durulama ve işleme için). Ana aktif bileşen, heksetidindir. Bakterileri öldürür, aktivitelerinin neden olduğu iltihabı hafifletir ve bu nedenle boğazdaki ağrılı hisleri azaltır. İlaç çok sayıda doğal esansiyel yağlar, okaliptüs, mentol, nane ve diğer yararlı bitkileri içerir. Etkilenen mukozanın iyileşmesinin hızlanmasına katkıda bulunurlar ve hafif bir analjezik etkiye sahiptirler.
 • Boğazdaki boğaz ağrısına ve ağrılı hislere karşı uygun tabletler - "Lizobakt." İlaç artan güvenlik ile yerel antibiyotik kategorisine aittir. "Lizobakt" oldukça pahalıdır, ancak artan bir kaliteye sahipken neredeyse hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur.
 • Klasik "Furacilin". Tabletlerde üretilir, ancak boğaz ve ağız boşluğunun durulanması için çözeltilerin hazırlanması için kullanılır. Bileşim güvenlidir ve istenen herhangi bir frekansta kullanılabilir. "Furacilin" çözümünün yutulması tavsiye edilmez.
 • "Bioparox". Özellikle pürülan boğaz ağrısı ile gösterilir. Lokal bir antibiyotiktir, direkt olarak iltihap odağı üzerinde hareket eder, bakterileri öldürür.
 • "Tantum Verde." 3 yıldan küçük çocuklar için tavsiye edilmez, tabletler ve spreyler şeklinde üretilmiştir. Kompozisyonun bileşenlerinden birine tolerans göstermediğinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tedavi süresi - üst üste 5 günden fazla değil.

Şimdi anjinadan hangi tabletlerin çoğunlukla doktorlar tarafından hastalarına reçete edildiğini biliyorsunuz. Sonuç olarak, bir zamanlar popüler olan "Lugol's Solution" ilacı hatırlatmak isterim. Steril pamuklu bezlere uygulanır ve aynı zamanda mekanik saflaştırmalarını gerçekleştirirken iltihaplı bademciklerin tedavisinde kullanılır.

Pürülan boğaz ağrısı tabletleri de yukarıda sunulan listeden seçebilirsiniz. Ancak, bazı durumlarda, belirli ilaçların ve halk ilaçlarının alımına eklenmesi gereksiz olacaktır:

 • Doğal katkı maddeleri ile bol sıcak içecek. Örneğin, papatya veya adaçayı ile.
 • Tuzlu su ile durulayın (bir bardak ılık su yarım çay kaşığı sofra tuzu, her üç saatte bir manipülasyon yapılır).
 • Limon suyu ile soda ya da seyreltik su ile durulayın.
 • Özel, vitaminli bir diyetin oluşumu. Meyve ve sebze meyve içecekleri, ballı süt, gazsız maden suyu gibi ürünleri ve yemekleri içerir.

Aslında, sadece boğaz ağrısı değil, aynı zamanda antipiretik ürünlerin yanı sıra antibiyotik almaktan alerjik reaksiyon riskini azaltacaktır antihistaminikler, tablet almak önemlidir. Bu yüzden, vücut sıcaklığını parasetamol bazlı ilaçlarla normalize etmenin en kolay yolu. Yetişkinler günde bir kez en fazla bir tablet alabilir, resepsiyonun süresi düzenli olarak 5 günü geçmemelidir. Bu durumda, "Parasetamol" in kronik alkolizm, karaciğer ve böbrek patolojileri için önerilmemesi gerçeğini hesaba katmak gerekir. Antihistaminikler gelince, klasik "Suprastin" yeterli olacaktır.

Angina'dan hangi tabletler daha iyi, elbette terapisti çözmeli. Bu analizlere dayanan sadece bir uzman, hastanın durumunun genel bir değerlendirmesinin yanı sıra, gerekli randevular hakkında sonuç çıkarabilecek ve sağlığa ek bir zarar vermeyecektir. Böyle ciddi bir hastalığın tedavisinin karmaşık bir şekilde yapılması gerektiğini de hatırlamak son derece önemlidir, rahatsızlık semptomları hastalığın nedeni ile birlikte ortadan kaldırılmalıdır.

Bugün eczanelerde anjin ile durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olacak çok sayıda farklı ilaç bulabilirsiniz. Aralarında en popüler olanları:

 1. Neo Angin.
 2. Anti Angin.
 3. Proposol.
 4. Tantum Verde.
 5. Falimint.
 6. Laripront.
 7. Lizobakt.
 8. Strepsils Plus.
 9. Heksoral tabletler.
 10. Sepptolet Plus.
 11. Rince Lorcept.
 12. Adzhisept.

Boğazın anjin ile durulanması için kullanılan özel aletler bulabilirsiniz. Ayrıca, bakterilerden kaynaklanıyorsa, bu hastalığı tedavi etmek için kullanılabilecek bazı antibiyotikler de vardır.

Çeşitli anjina tiplerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan resorpsiyon tabletleri. İlaç üç ana aktif bileşen içerir (amylmetalkrezole, 2,4-diklobenzil alkol ve levomenthol). Onlara göre, ajanın küçük bir lokal anestezi etkisi ve antiseptik etkisi vardır.

Tabletler "Neo Angin", boğaz ve ağız çeşitli iltihaplı ve bulaşıcı hastalıklar için yaygın olarak kullanılmaktadır (larenjit, farenjit, stomatit, bademcik iltihabı, gingivitis).

Tabletler tamamen eriyene kadar erimektedir. Her iki ila üç saatte bir tablet almak en iyisidir. Maksimum izin verilen günlük ödeneği unutmayın - altı tablet.

Kullanmak için bu aracın ana bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır. Altı yaşın altındaki çocuklar için önerilmez. İlaç yeterince tolere edilir, ancak bazı durumlarda alerji, mide ve ağız tahrişine neden olabilir.

Diş hekimliği ve KBB pratiğinde aktif olarak kullanılan bir çare. Küçük bir anestetik etki ve antimikrobiyal özellikler ile farklıdır. İlaç, bu tür aktif bileşenleri içerir: klorheksidin diasetat, askorbik asit, tetrakain hidroklorür. Escherichia coli, Streptococcus muians, Selenomonas spp., Streptococcus salivarius'a karşı aktivite gösterirler.

Tablet eriyene kadar ağızda tutulmalıdır. Bir günde, altı tabletten fazla almamanız, öğünler arasında iki saat ara vermeniz önerilir. Çocuklar için, dozaj farklıdır, bu yüzden kullanmadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

İlacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan, hamilelik döneminde ve erken çocukluk döneminde (beş yıla kadar) ilacı almak yasaktır. Alerjik reaksiyonlara veya minede hasara neden olabilir.

Farklı yara iyileşmesi, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi olan ilaç. İlaç, etil alkol, propolis ve gliserin gibi aktif bileşenleri içerir. Ürün çeşitli şekillerde mevcuttur: tentür, merhem, emülsiyon ve aerosol.

Propofol'un kullanımı, farklı serbest bırakma biçimleri için farklıdır. Aerosol, 24 saat içinde etkilenen boğazın yüzeyine üç kez püskürtülür. Tedavi on güne kadar sürer. Anjinada en sık görülen bu serbest bırakma şeklidir.

On iki yaşına ulaşmamış olan, egzama, ilacın bileşenlerine karşı toleranssız olan hastalara izin verilmez. Kural olarak, ilaç iyi tolere edilir, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Diş hekimliği ve KBB-pratiğinde çeşitli hastalıkları tedavi etmek için aktif olarak kullanılan ilaç. Üç formda mevcuttur: bir sprey, bir çözüm ve bir tablet. İlaç, benzidamin hidroklorürün aktif bir bileşenini içerir.

Eğer ilacı emilim için tablet şeklinde satın aldıysanız, bir tableti 24 saatte bir veya üç kez kullanmanız gerekir. Sprey, boğaz ağrısında 24 saat içinde iki veya üç kez püskürtülür. Çözelti, durulama sıvısı oluşturmak için kullanılır.

İlaç bileşenlerine ve fenilketonüri ile intoleransı olan hastalar ilacı almamalıdır. Bazı hastalarda, uyuşukluğa, alerjik reaksiyonlara, ağız kuruluğuna, yanma hissine neden olabilir.

Bir draje olarak mevcut bir analjezik ilaç. İlaç aktif bileşen asetilaminonitropropoksibenzen içerir. Bu nedenle, ilaç bir antitussif etkisi ile karakterize edilir ve ayrıca analjezik ve analjezik bir etkiye sahiptir.

Take 25-50 mg için 24 saat içinde üç ila beş kez. Tabletin çiğnenmesi veya yutulması gerekmez, ancak tamamen emilene kadar ağızda tutulur. Uyuşturucu almaya tahammülsüz olan hastalar yasaktır. Hamile kadınları ve emziren bebekleri kullanmanız önerilmez. Bazı durumlarda, ilaç alerjilere neden olabilir.

Bu, antiviral, antimikrobiyal, antifungal etkiyi farklılaştıran ve diş hekimliğinde ve KBB uygulamasında kullanılan kombine bir ilaçtır.

Bu preparatın her bir tabletinde bu tür aktif bileşenler bulunmaktadır: dequalinium klorür ve lizozim hidroklorür. Sadece lokal olarak çalışır, bu yüzden neredeyse kan içine emilmez. Bu bileşenler nedeniyle, preparat, mukolitik ve hemostatik özelliklere sahiptir.

Tableti tamamen eriyene kadar ağzınızda tutun. Her iki ila üç saatte bir draje kullanın. Hapı aldıktan sonra en az 30 dakika boyunca yemeyin veya içmeyin. Alerjiye neden olmak son derece nadirdir. Bileşen kullanmak için hoşgörüsüz olan hastalar yasaktır.

Genellikle boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan antiseptik ilaç. İlaç, bu tür aktif bileşenleri içerir: piridoksin hidroklorür ve lizozim hidroklorür.

Bu ilacın her tableti ağızda yavaşça çözülmelidir. Dozaj bireyseldir ve hastanın yaşına bağlıdır. Yetişkinler, kural olarak, 24 saat içinde iki ila üç kez iki tablet alırlar. Çocuklar bir tableti dört kattan fazla almazlar. Terapi yaklaşık sekiz gün sürer.

Laktoz veya glikoz intoleransı olan bir hastanın yanı sıra tabletlerin "Lizobakt" kullanımı için ilacın ana bileşenleri yasaktır. Üç yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için kullanılmaz. Bazen ilaç alerjik reaksiyona neden olur.

İki formda bulunan antiseptik ilaç: tabletler ve sprey. İlaç aşağıdaki aktif bileşenleri içerir: 2,4-diklorobenzil alkol, amilmmetansol ve lidokain.

Tedavide bir sprey kullanılıyorsa, şişe kapağına iki kez basılarak ağız boşluğunun iltihaplı kısımlarının sulanması gerekir. En iyi sonuç için, 24 saat içinde üç ila dört kez tekrarlamanız gerekir. Beş günden fazla kullanmayın.

Tabletler emilim için kullanılıyorsa, her iki saatte bir tablet kullanın. Maksimum günlük doz sekiz tablettir.

Kullanılacak ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hasta yasaktır. On iki yaşın altındaki çocukları, hamile kadınları, emziren çocukları olan kadınların atanması tavsiye edilmez.

Bazı hastalar ilacın dilin uyuşmasına ve alerjik reaksiyonlara neden olduğunu göstermektedir.

Resorpsiyon için tabletler şeklinde mevcut olan anjin tedavisi için ilaç. İlaç, bu tür aktif bileşenleri içerir: klorheksidin ve benzokain. Bu bileşim nedeniyle, preparasyon anestezi ve antimikrobiyaldir.

Hastanın anjinin ilk semptomlarını geçirdiği andan itibaren tedaviye başlanması tavsiye edilir. Tablet tamamen eriyene kadar ağızda tutulur. Yetişkinler ve 12 yaşından küçük çocuklar 1-2 saatte bir tablet alırlar. Maksimum günlük doz sekiz tablettir. On iki yaşın altındaki çocukların tedavisi için, bir doktor randevusu gereklidir.

Farinksin ülseratif veya yara lezyonları olan hastalarda, kanda düşük seviyede kolinesteraz, fenilketonüri, ilaç bileşenlerinin intoleransı kullanılması yasaktır. Erken yaşta tedavi için kullanmayın (en fazla dört yıl). Disgeusiye, dilin ucunun uyuşukluğuna, stomatite, alerjiye, methemoglobinemiye neden olabilir.

Anestezi ve antimikrobiyal etkiyi farklılaştıran resorpsiyon için tabletler. Farklı zevklere sahipler. İlaç, bu tür aktif bileşenleri içerir: setilpiridinyum klorür ve benzokain. İlacın şekersiz olması nedeniyle, diyabetes mellitus hastalarını tedavi etmek için kullanılabilir.

İlaç her iki saatte bir tablet alınır. Maksimum günlük doz sekiz tablettir. Onları çiğneyemez veya yuttamaz, tamamen emilinceye kadar ağzınızda saklayabilirsiniz. İlacın yemek veya süt sırasında kullanılması önerilmez.

İlaç bileşenlerine karşı toleransı olmayan ve ilacı kullanmak için fruktoz bulunan hastalar yasaktır. Çocukları dört yaşına kadar almanız tavsiye edilmez. Mide bulantısı, ishal, alerjiye neden olabilir.

Genellikle boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan antiseptik bir ilaçtır. Onlar farklı tatlar (portakal, limon, bal-kireç, frenk üzümü) var. İlaç aşağıdaki aktif maddeleri içerir: amilmmetakol ve 2,4-diklorobenzil alkol.

Altı yaşından büyük hastalar, her iki ila üç saatte bir tableti (ağızda çözünür) alırlar. Yedi günden uzun sürmeyiniz. Hipoglisemi hastaları, ilaç bileşenlerine karşı toleranssızlık ve ilaç kullanmak için fruktoz yapamazlar. Altı yaşından küçük hastalara kabul edilmemelidir. Ağızda yanıklara, alerjilere, ağızda kuruluğa neden olabilir.

Aşağıdaki aktif maddeleri içeren antiseptik tabletler: 2,4-diklorobenzil alkol ve amilmmetacresol. Bu nedenle, ajan antimikrobiyal bir etki sergiler.

İlaç her iki saatte bir tablet (yetişkin hastalar), ancak 24 saatte sekizden fazla tablet kullanmamaktadır. Dört yaşından itibaren çocuklarda anjin tedavisi için her dört saatte bir tablet almak. Tabletler emilmeli, yutulmamalıdır.

İlacın aktif bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastaları almak yasaktır. Erken yaşta çocukların tedavisi için reçete değildir. İyi transfer edilir.

Boğaz, mukoza boğazını bakterilerden ve plaktan etkili bir şekilde temizlemeye yardımcı olduğu için, anjina tedavisinde etkili bir yöntemdir. Doğru şekilde gargara yapmayı bilmek çok önemlidir:

 1. Durulama etkiliydi, bu prosedür sırasında başınızı öne yatırmanız ve dilinizi öne doğru tutmanız gerekir. Böylece maksimum çözelti miktarı inflamasyonun odağına girecektir.
 2. Çözelti için soğuğu veya çok sıcak su kullanmayın, çünkü bu durum durumu daha da kötüleştirebilir ve ikincisi yanıklara neden olabilir.
 3. Boğazınızı durulayınca "Y" sesini söyleyin, o zaman çözelti bademcikler üzerine düşer.
 4. Prosedür otuz saniyeden az olmamalıdır.
 5. İlacı yutmamak için nefesi uygun şekilde kontrol edin.

Durulama için, bu tabletler kullanılır:

Popüler bir sentetik ilaç (sülfanilamid), hareketinin mekanizması, bir bakteri hücresinde yaşam için gerekli olan maddelerin oluşumunun ihlalidir, bu da büyümesinin ve gelişiminin engellenmesine yol açar. Anjinaya neden olan stafilokok, pnömokok ve streptokoklara karşı aktiftir. Genellikle boğaz ağrısı henüz çok güçlü değil ise, hastalığın erken aşamalarında kullanılır.

İlaç tabletler, merhemler ve toz formunda mevcuttur. Boğaz ağrısı tedavisi için, genellikle bir hap veya toz alın. Boğazın yıkanması veya yutulması için (çözelti tabletleri) bir çözelti hazırlamak için kullanılabilirler. Etkili bir sonuç elde etmek için 24 saat içinde en az üç ve altı kereden fazla kullanmayın. Terapi yaklaşık yedi gün sürer.

Streptocide ile tedavi sırasında çok fazla sıvı içmesi çok önemlidir, çünkü ilacın aktif maddesi (sülfanilamid) esas olarak böbrekler tarafından atılır. Kullanılacak ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır. Alerjiye neden olabilir.

Tıpta yaygın olarak kullanılan popüler bir antimikrobiyal ilaçtır. Angina ile sadece gargara için çözümler yaratmak için kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için sadece tabletlerde Furatsilin kullanabilirsiniz.

Boğazın anjin ile durulanması için bir çözelti hazırlamak için bir tablet ve bir bardak sıcak kaynamış su (100 mi) almak yeterlidir. Bademcik iltihabı Furacilin, plak ve bakteri kurtulmak için yardımcı antiseptik rol oynar. Tabii ki, olumlu bir sonuç için ve bir Furacilin hızlı bir tedavi için yeterli olmayacaktır. Sadece patojen mikroorganizmaların çoğalmasını durdurabilir.

Furacilinin ana avantajı, hamile kadınlar için tamamen güvenli olmasıdır. Bu nedenle hamilelik sırasında önce reçete edilir. Bazı durumlarda, ilaç alerjiye, iştah kaybına, baş dönmesine ve mide bulantısına neden olabilir.

Hastalığın nedeni bakteri (bakteriyel boğaz ağrısı) ise antibiyotikler boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçların, hastanın boğazının ve analizinin dikkatli bir şekilde incelendikten sonra sadece bir uzman tarafından reçete edilebileceği anlaşılmalıdır. Boğaz ağrısı tedavisinde en iyi hangi antibiyotikler kullanılır? Bugüne kadar, en yaygın olanları şunlardır:

 1. Azitromisin.
 2. Amoksisilin.
 3. Tsiprolet.
 4. Tetrasiklin.
 5. Penisilin.
 6. Eritromisin.
 7. Ampisilin.

Sadece antibiyotikler Azitromisin, anjina tedavisinde üç tabletin bir reçete yazmasını sağlar. Bu tür ilaçların bir parçasıdır: Azivok, Azitrox, Hemomycin, Azimed. Ayrıca, bu antibiyotiğin seyri yalnızca on ila on iki gün sürmektedir, bu da başkaları tarafından uygulandığındakinden daha azdır.

Bir kural olarak, hastaya makrolid grubundan daha hafif antibiyotiklere karşı toleranssızlık teşhisi konulduğunda Azitromisin reçete edilir. Başvurudan sonra birçok hastada bulantı (nadiren kusma), dysbiosis, ishal görülür. Üç tablet sadece yetişkinlerde anjina tedavisi için reçete edilebilir. Çocuklar için azitromisin bir toz formunda salınır. Hapı yemeklerden önce ya da yemekten iki saat sonra alabilirsiniz. Üç tablet, genellikle üç gün içinde içilir.

Penisilin grubuna dahil olan popüler bir antibiyotik. Bu Shigella spp ile mücadele sırasında aktiftir., Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis Streptokok spp., Escherichia coli, Staphylococcus spp., Klebsiella spp., Salmonella spp..

Dozaj bireyseldir. Hastanın durumuna, yaşına ve hastalığın şiddetine bağlıdır. Yetişkinler için, maksimum tek doz çocuklar için 500 mg, 250 mg'dır. Enfeksiyöz mononükleoz, mide enfeksiyonu, lenfositik lösemi, alerjik diyatezi, saman nezlesi ve bronşiyal astımı olan hastaların antibiyotiği kullanmasına izin verilmez.

Bazı durumlarda, Amoksisilin alerjilere, süperinfeksiyona, ataksi, baş dönmesi, depresyon, kusma, glossit, kolestatik sarılığa neden olabilir.

Bir grup florokinolün bir parçası olan antibiyotik. İlaç siprofloksasin hidroklorürün aktif bileşenini içerir. Bu, Escherichia coli, Shigella spp kontrol aktiftir., Salmonella spp., Klebsiella spp., Citrobacter spp., Proteus vulgaris, Proteus mirabilis, Providencia spp., Plesiomonas shigelloides, Chlamydia trachomatis.

Dozaj bireyseldir. Hastanın yaşına, durumuna bağlıdır. Hafif anjina ile yetişkinlere her 24 saatte bir 250 mg reçete edilir. Anjina karmaşık bir formda geçerse - 24 saatte iki kez 500 mg.

Psödomembranöz kolitli hastalar, antibiyotiğe karşı toleranssızlık ilaç almamalıdır. On sekiz yaşın altındaki hamile kadınların ve çocukların tedavisi için kullanılması tavsiye edilmez.

İlacın alınması ishale, bulantı, iştahsızlık, baş ağrısı, uykusuzluk, titreme, depresyon, konfüzyon, taşikardi, hipoprotrombinemiye neden olabilir.

Anginanın tedavisi ve tedavisi için kullanılan popüler bir ilaçtır. Staphylococcus spp mücadelede etkindir., Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus spp., Enterobacter spp., Bordetella pertussis, Escherichia coli, Clostridium spp., Mycoplasma spp., Rickettsia spp.

Erişkin hastalarda anjin tedavisinde, altı saatte bir 250-500 mg tetrasiklin alınır. Çocuklara altı saatte bir 25-50 mg doz verilebilir. Lökopeni olan hastalar, ilacın bileşenlerine karşı tahammülsüzlük, karaciğer yetmezliği, ilacı almak için mikoz kullanmak yasaktır. Hamile kadınların, emzirilen kadınların ve sekiz yaşından küçük çocukların tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez.

Bazı durumlarda, tetrasiklin baş ağrısı, kusma, ishal, özofajit, kabızlık, glossit, nötropeni, anjiyonörotik ödem, fotosensitivite, oral kandidiyazis, alerji neden olabilir.

Streptokokların neden olduğu anjini tedavi etmek için kullanılan ana antibiyotik grubuna dahil edilen penisilindir. Bu bakterisidal ajan, onların ölümüne neden olan bakteriyel hücrelerin sentezini ve geri kazanımını inhibe etmeye başlar. Bu özellik nedeniyle penisilin hızlı etkili bir ilaçtır.

Bugün eczanelerde penisilin ile çok çeşitli preparatlar bulmak mümkündür. Antibiyotik, iki kimyasal forma sahiptir (sodyum tuzu ve potasyum tuzu).

Dozaj bireyseldir, bu nedenle, sadece nitelikli bir uzman doğru tedaviyi reçete edebilir. Hiç bir durumda, dersin bitiminden önce hapları almayı ya da tedaviyi tamamlamayı denemelisiniz, çünkü bu durum komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Bu antibiyotik aldıktan sonra hastalarda oluşabilir: döküntüler, eozinofili, ateş, bronkospazm şeklinde alerjik reaksiyonlar.

Makrolid grubuna ait popüler bir antibiyotik. Protein sentezini engelleyen amino asitlerde peptit bağının oluşumunu bozar. Bakterisidal etki sadece büyük miktarlardadır. Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, viridans, Corynebacterium diphtheriae, Bacillus anthracis, Haemophilus influenzae, Brucella spp üzerinde hareket eder., Neisseria gonorrhoeae, Legionella spp., Mycoplasma pneumoniae.

Dozaj bireyseldir, bu nedenle sadece bir uzman reçete edebilir. Kural olarak, yetişkinler altı saatte bir 250-500 mg alır. Maksimum günlük doz 1-2 g'ı geçmemelidir.

Bu ilacı almak için işitme kaybı, aşırı duyarlılık, eritromisin intoleransı olan hastalar yasaktır. Astemizol ve terfenadin ile birlikte kullanmayınız. Bebeği anne sütü ile besleyen kadınları almanız önerilmez.

Bazı durumlarda, bu antibiyotiğin alımı çeşitli alerjik reaksiyonlar, gastralgia, kusma, enterokolit, pankreatit, taşikardi ile eşlik edebilir.

Bir grup sentetik penisilinin bir parçası olan popüler bir antibiyotik. Bu bakteriyel hücre duvarı sentezi, bu sayede onun mikrop öldürücü faaliyetler inhibe eder. Streptococcus spp mücadelede aktif., Staphylococcus spp. (Penisilin üretenler hariç), Listeria monocytogenes, Enterococcus spp., Neisseria meningitidis, Neisseria gonorrhoeae, Shigella spp., E. coli, Salmonella spp., Haemophilus influenzae, Bordetella pertussis.

Her bir vakada ayrı ayrı dozaj yapılır. Hastanın yaşına ve hastalığın şiddetine bağlıdır. Kural olarak, yetişkinler 24 saat içinde 250-500 mg dört kez içiyorlar.

penisilin veya ampisilin ilaç kullanımına lenfositik lösemi, enfeksiyöz mononükleoz, karaciğer bozuklukları, hoşgörüsüzlük olan hastalar yasaktır.

Bazı durumlarda, resepsiyon alerjiye, mide bulantısı, vajinal kandidiyazis, kolit, bağırsak dysbiosis ile kusmaya neden olabilir.

Pürülan anjina karmaşık bir şekilde tedavi edilir. Hastalık stafilokok veya streptokoklardan kaynaklanıyorsa, antibiyotikler tedaviye dahil edilmelidir. Çoğu zaman bu durumda, aşağıdaki antibiyotikleri kullanın:

 1. Fenoksilmetilpenitsillin.
 2. Klaritromisin.
 3. Klindamisin.
 4. Eritromisin.

Boğazları yuturken, uzmanlar sıklıkla popüler kortikosteroidleri reçete ederler. Ve ağrıyı hafifletmek için - ağrı kesici. İkincisinin ayrıca antipiretik etkisi olması çok önemlidir. Bunlar arasında en popüler olanı ibuprofen ve parasetamol ile preparatlardır.

Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için, emilim için tabletler kullanılır: Travisil, Lizobakt, Neo Angin, Pharyngosept, Imudon.

Herpes virüsünün neden olduğu angina tedavisi, diğer tüm türlerinin tedavisine pek çok açıdan benzerdir. Bu durumda, yatak istirahatı iyileşme yolunda ana aşamadır. Semptom giderme amacıyla, ibuprofen ve parasetamol ile popüler antipiretik ajanlar kullanılır.

Ayrıca, bir uzman yerel antiviral ilaçları reçete edebilir. Bunlar arasında en popüler olanları şunlardır: Viferon, Isoprinoside, Cytovir, Cycloferon. Boğazda ağrıyı hafifletmek için, rezorpsiyon tabletleri (Pharyngocept) veya antiseptik solüsyonları (Furacilin) ​​kullanın.

Antibiyotikler, herpes boğazında boğaz, farenjit veya bronşit şeklinde komplikasyonlara neden olduğunda kullanılır. Kural olarak, bu komplikasyonları tedavi etmek için penisilin veya makrolidler (Azitromisin, vs.) kullanılır.

Herpes boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan popüler bir antiviral ajan. İlacın aktif maddeleri, sentezini engelleyen ve ölüme yol açan viral DNA'ya gömülüdür. Herpes simplex ve Varicella zoster ile mücadelede etkilidir.

Yemekle birlikte alınır. Tabletleri bol miktarda sıvı almak çok önemlidir. Dozaj bireyseldir ve katı bir doktor tarafından reçete edilir. Emziren kadınların tedavisi yanı sıra erken yaşta (üç yıla kadar) kullanılamaz. Nörolojik rahatsızlıkları olan hastalarda dikkatli olunmalıdır.

Bazı durumlarda, asiklovir kusma, kabızlık, ishal, erythropenia, trombositopeni, şiddetli baş ağrısı, titreme, uyuşukluk, nöbet, nefes darlığı, alerjik reaksiyonlar, komaya neden olabilir.

Anjina ile kaçınılmaz bir semptom şiddetli boğaz ağrısıdır. Ve eğer bundan kurtulamazsan, ağrı kesici kullanmalısın. Boğazın anestezi altına alınması için, özellikle anjin, streptokok veya stafilokoktan kaynaklanıyorsa, bazı antibiyotikler çalışacaktır. Böyle bir semptomla başa çıkmak, popüler antiseptiklerin (Furacilin, Streptocide) çözümlerini de içerebilir.

Ayrıca iltihap odağı üzerinde etkili olan ve ağrıyı (Strepsils, Sepptelet Plus, Neo Angin ve diğerleri) yumuşatan özel rezorpsiyon tabletleri de vardır. Bakteriyel boğaz ağrısı, bir antibakteriyel ilaç "Azitromisin" boğaz ağrısı ile mücadele için ortak bir araç olarak kabul edilir. Ancak, doktor tavsiyesi olmadan onu içmeye değmez hatırlanmalıdır. Ayrıca, sadece hafif anjina ile reçete edilir.

Daha az etkili olan antibiyotik "Amoksisilin" ve ayrıca "Amosin" dir. Bakteriyel boğaz ağrısıyla etkili bir şekilde baş edip, birkaç gün içinde boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olurlar.

Popüler bir "Falimint" örneğinin bir örneğindeki boğaz ağrısından farmakodinamik ve farmakokinetiği düşünelim.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, çok bulaşıcıdır ve neredeyse halk yöntemleriyle tedavi edilemez. En etkili ilaç, boğaz ağrısından gelen iyi tabletlerdir. Fakat çok dikkatli seçilmeli ve eline geçen ilk antibiyotikleri yutmamalıdırlar. Dahası, hastalığın patojenleri bakteri ise ve anjinin viral veya fungal yapısında ise - hemen hemen faydasızdırlar.

Angina akut tonsillit olarak adlandırılır - bademcik iltihabı, vakaların% 90'ında ağız boşluğu içinde yakalanan patojenik mikroorganizmaların etkisi altında oluşur. Bademcikler çoğunlukla lenfoid dokudan oluşur ve mikroplara saldırarak ilk darbeyi alan doğal bir bariyerdir.

Güçlü bağışıklığa sahip bir insanda, vücut hızla kendi başına enfeksiyonla baş eder. Ancak doğal koruma zayıflarsa, bakteriler bademciklerin yüzeyinde aktif olarak çoğalmaya başlar ve inflamatuar bir süreci kışkırtır. Akut aşamada, anjinin kendini ayrı belirtiler olarak gösterir:

 • ani ve şiddetli sıcaklık 39 ° C veya daha fazla artar;
 • yutma ile artan boğazda akut ağrı ve yanma;
 • şiddetli baş ağrısı, titreme, genel halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi;
 • submaksiller ve servikal lenf nodları palpasyonda büyür ve ağrılıdır;
 • büyük ölçüde genişlemiş bademcikler kırmızı, gevşek yapıya sahip;
 • Bademciklerin yüzeyi sarı (beyazımsı) bir kaplama veya ülser ile kaplıdır;
 • Palatine ödüllü kemerler, bademcikler etrafında form silindirleri.

Bu semptomların varlığı, vücudun bir enfeksiyonu olduğunu ve hastalığın hızla ilerlediğini açıkça gösterir.

Tanıyı doğrulayın ve ilk olarak mikrofloradaki mukusun bakteriyel kültürü olan patojenlerin yardımcı laboratuar testlerinin türünü belirleyin. Aynı zamanda, laboratuarda, mikropların hassasiyetini farklı ilaç gruplarına test etmek ve en uygun olanı seçmek mümkündür.

Anjina antibiyotikler ile ne içilmelidir bir doktor tarafından karar verilmelidir. Ciddi koşullarda ve çok yüksek sıcaklıklarda, hemen harekete geçilmesi gerektiğinde, test sonuçları elde edilene kadar geniş spektrumlu ilaçlar reçete edilebilir.

Hastanın durumu tatmin ediciyse, antipiretik ve antienflamatuar tabletler ilk kez kullanılır ve antibiyotikler daha sonra reçete edilir.

Hastanın şiddetli koşullarında antibiyotik enjeksiyonları reçete edilir veya anjina gelen tabletler boğazda şiddetli ağrı nedeniyle yutulmayabilir.

En etkili ilaçlar bu tür ilaçlar:

 1. "Amoksilin" - hızlı bir şekilde bademcik ana maddelerle baş güçlü, geniş spektrumlu bir antibiyotik penisilin grubudur: stafilokoklar ve streptokoklar. Sıklıkla eşlik eden bademcik iltihabı ve hastalıklardan kurtulmaya yardımcı olur: larenjit, sinüzit, bronşit. İlaç minimum kontrendikasyonlara sahiptir ve iyi tolere edilir.
 2. "Flemoxin Solutab" - sadece angina ile değil, aynı zamanda komplikasyonlarıyla da baş edebilen güçlü bir ilaçtır: bağırsak, böbrek ve diğer hastalıklar. Çoğu patojene karşı etkilidir. Bu pürülan boğaz ağrısı ile yardımcı olur, ancak genellikle alerjik reaksiyonları kışkırtır.
 3. "Biseptol", patojenik bakterileri yok eden karmaşık bir antibiyotiktir. Hastanın durumunun aniina ile hızlı bir şekilde iyileşir, ancak yararlı mikroflora üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Kullanımına paralel olarak, bağırsak mikroflorasını eski haline getirebilen multivitamin ve yüksek kaliteli bir diyete ihtiyaç vardır. Hamilelik ve emzirme döneminde kesinlikle yasaktır.
 4. "Augmentin" çoğu patojenik bakteri için felaket olan penisilin spektrumunun geniş spektrumlu bir antibiyotiğidir. Anjin ve üst solunum yollarının diğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. En az kontrendikasyon ve yan etkileri vardır. Hamilelik sırasında bile akut ihtiyaçlarda kullanımı mümkündür.
 5. "Sefaleksin" - ilaç sefalosporinler anlamına gelir ve penisilin kullanan ilaçların etkisiz olduğu durumlarda kullanılır. Komplikasyonları ortadan kaldırırken veya gelişmelerini engellerken, hızlı ve somut sonuçlar verir. İlaç nadiren alerjiktir, ancak böbrek ve GI için önerilmez.
 6. "Sumamed" - üst solunum yollarının çoğu patojeni ile iyi uyuşan antibiyotik azitromisine dayanır. Makrolidlere atıfta bulunur ve diğer organlara yayılan enfeksiyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişilerde kontrendikedir.
 7. "Eritromisin", geniş bir etki spektrumu olan bir grup makrolidden oluşan bir antibiyotiktir. Boğaz ağrısının semptomlarını çabucak ortadan kaldırır: boğaz ağrısını giderir, aktif iltihap süreçlerini durdurur. Birçok yan etkisi vardır, dikkatle uygulayın.

Antibiyotiklerin etkisi zayıflatmak veya diğer ilaçlar ve hatta yiyecek güçlendirebilir unutmamak gerekir: Genellikle onlarla antihistaminikler reçete vb süt, greyfurt suyu, - bunlar ilaca kandidiyazis ve alerjik reaksiyon gelişimini önlemek..

Antibiyotikler sıcaklığı düşürmezler, bu nedenle şiddetli koşullarda, antipiretik ajanlar da kullanılır.

Anestezi ile tablet almak, talimatlara tam olarak uyulması ve doktor dozu tarafından reçete edilir. Bazıları belirli bir zamanda sarhoş olmalı: yemekten önce (veya sonra) veya sıkı aralıklarla.

Antibiyotikler çok dikkatli bir tutum gerektiren güçlü ilaçlardır. Sadece bu durumda kesinlikle güvenlidirler.

Sistemik antibiyotiklere iyi bir alternatif topikal preparatlar, özellikle de emilim tabletleridir. Belli bir avantajı vardır, çünkü bunlar doğrudan iltihapların merkezinde hareket ederler ve bir kişinin kendi bağışıklık savunmasını yok etmezler. Ancak komplikasyonlar ve şiddetli inflamasyon ile baş edemezler.

Yetişkinlerde anjin için en iyi emilebilir tabletlerin listesi:

 • "Pharyngosept" - boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı için en etkili yumuşak çözüm. Antibiyotik içerir, ancak pratik olarak kontrendikasyon yoktur. İltihabı hızla giderir, bakteriyostatik olarak hareket eder, mikropların çoğalmasını önler.
 • "Septolette" - zayıf bir anti-inflamatuar etkisi ile kaliteli bir antiseptik ilaç. Antibakteriyel özelliklere sahip levomenthol ve doğal esansiyel yağlar içerir: okaliptüs, nane, limon.
 • "Strepfen" - boğazda ağrıyı rahatlatan ve enflamasyonu rahatlatan lezzetli pastiller, analjezik bileşenler içerir. Şiddetli inflamasyon için uygundur, ancak bu ilacın tedavisiyle seyri - en fazla üç gün.
 • "Anti-Angin" - klorheksidin içeren mükemmel bir antiseptik. Bakterilerin üremesi için elverişsiz koşullar yaratır. Askorbik asit vücudun kendi savunmasını uyarır.
 • "Neo-rüzgâr" - okaliptüs ve nane uçucu yağlar dayanan doğal ama yeterince güçlü bir ilaç, antibakteriyel ve anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir. Pürülan boğaz ağrısı ile bile yardımcı olur, boğazda terlemeyi ortadan kaldırır.
 • "Tetrakain", antibiyotik ve anestezik içeren karmaşık bir ilaçtır. Hızla ağrı ve iltihap giderir, her türlü anjin, farenjit, larenjit ile yardımcı olur. Bir dizi kontrendikasyon vardır, dikkatli uygulayın.

Boğaz ağrısı için başka etkili ilaçlar da vardır, eczacı bu tür bir talepte bulunup semptomları açıklarsanız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Ancak, bu ilaçların reçetesiz yayınlanmasına rağmen, kullanım talimatlarına kesinlikle uymalısınız.

Angina erken bir aşamada sadece yerel eylem ilaçları ile tedavi edilebilir. Fakat hastalık ilerlediğinde, tıbbi yardım gereklidir.

Anjin gibi bir hastalık için haplar tek çaredir. Hastalık entegre bir yaklaşım gerektirir - boğaz yıkamak, bademcikler, fizyoterapi prosedürleri yıkamak için gerekli: kompresler, ısınma, sürtünme. Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı hızla zaman içinde ciddi komplikasyonların geliştiği kronik bir forma geçer.

Bitkisel şifalı otlar, bal, propolis, uçucu yağlar: tablet kanıtlanmış halk ilaçları ile tedavi sürecini mükemmel bir şekilde tamamlayın.

Bademcik iltihabı ile çok içmelisiniz. Toksinleri nötralize ederken ve ilaçların vücuttan ayrılmasını sağlayan ürünleri tahriş ederken tahriş olmuş mukozaları nemlendirir ve nemlendirir.

Kronik bademcik iltihabının gelişmesini önlemek için tedavi sürecini sona erdirmek gerekir. Düzgün seçilmiş ilaçlar ve tüm tıbbi reçeteler ile, boğaz ağrısı tamamen 10-14 gün içinde tedavi edebilirsiniz. Bundan sonra, bir kez daha, gizli iltihaplı süreçlerin yokluğundan emin olmak için, ağız boşluğundan mukus analizine başvurmak tavsiye edilir.

Anginadan tekrar tedavi edilmemesi için, kendi bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için iyileşmeden birkaç hafta sonra aktif önlemler almak gerekir. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, düzenli olarak egzersiz yapmak, düzgün yemek yapmak ve daha fazla kapıya sahip olmak tavsiye edilir.

Soğuk mevsimlerden kaçının ya da soğuk mevsimde yürüyüşler istenmez, ancak sıcaklık kademeli olarak azaltılmalıdır. Sertleşmek için mükemmel bir yöntem kontrast duştur - sadece bağışıklık savunmasını değil, aynı zamanda vücudu canlandıran rejenerasyon süreçlerini de aktive eder. Daha sonra doktora gidip yardım isteyin ve boğazdan anestezi ile daha az hap içirin.

Boğaz ağrısı, antiseptik, antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik, analjezik, immünostimülanlar, vitaminler - birkaç grup ilaçlar kullanılır. Aerosoller, inhalanlar gibi topikal kullanım için yaygın ilaçlar.

Bir virüsün neden olduğu Catarrhal tonsillit, antiviral, antiinflamatuar ilaçlar, immünomodülatörler ile tedavi edilir.

Enfeksiyon dengeli beslenme, vitaminler B, C alımı ve A'ya karşı yetişkinler için irinli anjina için ilaçların listesini gövdesini güçlendirmek için yardımcı olacak hastalığın ilk gününde almak antibiyotikleri içerir.

Antibiyotik ilaçlar, streptokokların böbreklere girdiği sistemik kan akımında enfeksiyonun yayılmasını bastırmak için gereklidir, kalp ciddi lezyonlara neden olur.

Antibiyotiklere ek olarak, pürülan tonsillitin tedavisi için antiseptikler, anti-enflamatuar ilaçlar, durulama ve inhalasyonlar için lokal olarak kullanılır. Güçlü bir ödem palatine ile bademcikler, ağrı ve ateşten - antipiretik ve analjeziklerden, haplarda antihistaminik ilaçlar alırlar.

Anjin boğaz ağrısı Septolete, Faringosept, Septolete Plus Strepfen, Stopangin 2A Theraflu LAR gelen rezorbe tabletler şeklinde antiseptikler ile tedavi. Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için etkili ilaçlar antiseptik, analjezik eylemi olan ilaçları içerir.

Anormal bir anjina formu ile antiseptikler, antibiyotiklerin etkisini tamamlayan yardımcı bir tedavi olarak hizmet ederler. Antiseptikler, pusun biriktiği lakunaya derinlemesine nüfuz etmeyen palatine bademciklerin yüzey tabakasında çalışın.

Bir boğaz ağrısı şekerinden, emilmeye yönelik tabletlerden tedavi edilmek üzere uygun olmakla birlikte, bunlar genellikle tatlandırıcılar, boyalar, tat arttırıcılar içerir. Diyabetle, alerjik yatkınlık spreyler veya durulama solüsyonları kullanmak daha iyidir.

Anjin Anti-Angin için aktif ilaç Formül pastiller, tabletler, spreyler şeklinde salınır. İlacın bileşimi anestezik, dezenfekte edici bir etkiye sahip olan klorheksidin ve tetrakain içerir.

İlaç, ağız mukozasının lokal immünitesini arttıran ve spesifik olmayan bağışıklığı arttıran askorbik asit içerir.

Tabletler ve pastiller 5 yaşından küçük çocuklara kabul edilir.

 • 5 ila 10 yaş arası çocuklar - günde 3 tabletten fazla değil;
 • 10 ila 15 yaş arası çocuklar - günde en fazla 4 pastil veya tablet;
 • 15 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler ilacı günde 6'dan fazla almazlar.

Gebelik ilk trimesterde, diyabetik hastalarda Anti-Angin Formül kullanımı, laktasyon ile kontrendikedir.

Lokal olarak anestezi, antimikrobiyal özellikler, Hexoral Tabloların emilmesi için tabletlere sahiptir. İlaç hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı ilk günden itibaren kullanılmak üzere onaylanmıştır. Semptomlar düzeldikten sonra, Hexoral Tubbs birkaç gün daha alınmalıdır.

İlaç, Geksoral Tabs'i uygulayan 4 yaşından büyük çocuklar için boğaz ağrısına izin verilir:

 • 4-12 yaş - günde en fazla 4 tablet;
 • Çocuk ve yetişkinler için 12 yaşından sonra - günde en fazla 8 tablet.

Tablet almak arasında 2-4 saat sürmelidir. İlaç almak eşit olarak dağıtılmalıdır, belirli bir zamanda emilim için tabletleri kullanın.

Kontra-belirtilen Geksoral Musluklar ülserler, ağızda yara, alerjiler, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılır.

Bir sonraki makalemizde, anjinin lokal tedavi yöntemini tanımak için bir yetişkinde anjina ile gargara yapmaktan daha çok tavsiye ediyoruz.

Mukoza üzerinde antienflamatuar, antiseptik etki, bir aerosol ve durulama çözeltisi formunda salınan Yoks araçlarıyla karakterize edilir. İlaç povidon-iyot ve allantoin içerir.

İlacın aktif bileşenleri virüslerin, mantarların, bakterilerin aktivitesini bastırır. Yutmayarak, günde 2-4 kez ihtiyacınız olan etkiyi elde etmek için ürünü kullanın.

İlaç 8 yaşından itibaren çocuklar için izin verilir, gebelik, emzirme, kalp yetmezliği, iyot alerjisi kontrendikedir. Jox, hidrojen peroksit içeren preparatlarla birlikte kullanıldığında aktivitesini kaybeder.

Bakterilerin neden olduğu pürülan bir form antibiyotiklerle tedavi edilir. Ev Böyle Flemoksin Sollyutab, Azitroks, Sumamed, seftriakson, sefuroksim, meropenem olarak antibiyotik hap kullanmak daha uygun olur.

Yetişkinlerde anginadan seçim ilacı - Flemoxin Solutab. Bu, yetişkinler ve çocuklar için, boğaz ağrılar için çözülebilir tabletler şeklinde satılan, en iyisi olmasa da iyi bir çözümdür, çözünmüş bir şekilde mideye girer.

Eritilmiş bir şekilde antibiyotik kullanımı ile mide mukozası daha az hasarlıdır. Ve böylece sindirim sisteminin yararlı mikroflorası acı çekmez, Flemoxin Solutab vitaminleri B ile alın.

Flemoxin Solutab, streptococci'ye karşı aktif olan ve ağırlıklı olarak yüksek ateşli pürülan anjinaya neden olan amoksisilinlere karşılık gelir.

Pürülan tonsillit Flemoxin Solutab vakalarının yaklaşık% 10'u yardım etmemektedir. Bu, ilk resepsiyondan sonraki ertesi gün netleşir. Hasta daha iyi hissetmezse, antibiyotik değiştirilmelidir.

Ancak kokci bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu pürülan boğaz ağrısı vakalarında, 3 yaşındaki yetişkinler ve çocuklar için en etkili tedavi olan Flemoxin Solutaba'dır.

İlaç günde 2 kez alınır, paketin içerdiği talimatlara göre kurs 10-15 gün.

Çalışan yetişkinler için çok uygun olan antibiyotik Azitrox kapsülleri günde bir kez alınabilir. İlaç, azalidlere aittir, gram-pozitif koklara, gram-negatif bakterilere, mikoplazmalara, klamidyaya, treponmaya karşı anjin için geniş bir etki spektrumuna sahiptir.

Antibiyotiklerin vücutta birikme kabiliyeti, uzun bir yarı ömür süresi, 3, 5, 7 gün boyunca kısa kurslarda kullanılmasına izin verir. Anjina ile, yetişkinler 3 gün boyunca günde 1 tablet al.

Anjin tedavisinin tüm seyri için, 3 tablet yeterlidir, bu da Azitrox tabletleri oldukça ucuz bir ilaç haline getirir, ve daha az yan etkilere neden olur, kolayca tolere edilir.

Vücut ağırlığı 45 kg'dan az olan çocuklar için kontrendike Azitroks, ilaca karşı hassasiyet, böbrek yetmezliği. Bir doktor gözetiminde Azitrox hamilelik sırasında kullanılabilir.

Belki de boğaz ağrısını evde nasıl tedavi edeceğiniz hakkında bilgi arıyordunuz - makalemizi okuyunuz. Boğaz ağrısı evde nasıl tedavi edilir - evde tedavi.

Virüslerden kaynaklanan anjin, 1-2 günlük hastalık süresini azaltabilen antiviral ilaçların kullanımı ile tedavi edilir. Viral anjinada en etkili olanı Tamiflu, Relenza'dır.

Virüsün neden olduğu bademcik iltihabı, çoğu durumda yetişkinlerde antiviral ilaçlarla özel tedavi gerektirmez.

Çocuklarda antiviral preparatlar, bir boğaz iltihabı ile birlikte, ARVI sık relapslarında kullanılır.

Antiviral ilaçların bademcik iltihaplanmasında düşük etkinliği, virüslerin uyum sağlama yeteneğinin yüksek olması, ilaçlara dirençli yeni suşların geliştirilmesi ile açıklanmaktadır.

Artmış spesifik olmayan bağışıklık, immünmodülatör ajanların Bağışık, Ribomunil, Sikloferon, Neovir kullanımı ile kolaylaştırılmıştır.

Bağışıklığı güçlendirici ilaçların etkisi hemen ortaya çıkmaz, ancak bademcik iltihabı tedavisi sırasında ana tedaviye ek olarak, immünomodülatörler iyileşmeyi destekler.

Ürünün bileşimi, aktif bileşen olarak Echinacea ve C vitamini içerir. İmmün aktivite, immün sistemi uyarıcı etki ile sınırlı değildir. Bu ilaç influenza virüslerine, herpes'e karşı aktiftir.

Suyu Echinacea, fagositoz uyarıcı lökosit sayısını arttırarak lokal bağışıklık geliştirir, ağız boşluğu içinde patojenik mikroorganizmaların büyümesini engeller.

Hamilelik sırasında, emzirme sırasında 12 yaşına kadar immün değildir. 3 gün boyunca günde 3 kez içme, 10 ardışık gün boyunca İmmünal alırlar.

Angina bulaşıcı ve alerjik hastalıkları ifade eder. Sadece çocuklarda değil, aynı zamanda yetişkinlerde de boğaz ağrısı komplikasyonları, laringeal ödem olabilir. Bu özellikle pürülan boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Alerjik şişlik nedeniyle, boğazın lümeni belirgin şekilde daralır, bu da yutulduğunda acıyı arttırır ve boğulma tehdidi oluşturur.

Pürülan ve nekrotik tonsillit alerjik bileşenine karşı antihistaminik ilaçlar Fenistil, Loratadin, Suprastin, Zirtek kullanın.

Antihistaminik ilaç Loratadin, histamin reseptörlerinin bir engelleyicisidir, ödemleri ortadan kaldırır, kılcal damarların geçirgenliğini azaltır.

İlaç hızlı, yetişkinler için 1 tablet için günde bir kez, 0,5 tablet - 3 yaşından çocuklar için kullanılabilir.

Anjinalı erişkinlerde boğazın alerjik ödemini önlemek için, yutulduktan sonra uyuşukluğa neden olmayan bir antihistamin ilacı olan Fenkarol ilacının kullanılması uygundur.

Fenkarol tabletler 3 yaşından büyük çocuklar için izin verilir, ancak hamilelik ve emzirme için tavsiye edilmez. Şiddetli koşullarda, Quincke'nin ödeminin tehdidi, boğazın lümeninin daralmasının neden olduğu boğulma, Fenkarol kas içine enjekte edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Bademcik iltihabı her zaman doğada bakteriyel olan enfeksiyöz bir lezyonun bir sonucudur. Ve, aslında, angina pürülan yapan bademcikler yüzeyinde püy oluşumu, bu enfeksiyonun aktif seyrinin bir göstergesi olarak, mikroorganizmaların hızlı ve hızlı çoğalması olarak hizmet eder.

Frontita: Hastalık nasıl tedavi edilir?

Frontal sinüslerin iltihaplanması ön basamak olarak adlandırılır. Hastalık çok tatsız ve tehlikelidir. Gerekli önlemler yanlış veya zamansal olarak alınırsa, ölümcül bir sonuç mümkündür.