Loading

Neden boğazda presler?

Böylece insanlar yaşam için havaya ihtiyaç duydukları şekilde düzenlenmişlerdir. Onsuz hiçbir şey olmayacak. Bu yüzden boğulma hissi çok korkutucu. Bu belirti göz ardı edilemez çünkü nedeni ilk bakışta göründüğünden çok daha derin olabilir.

Nefes almada zorluk: nedenleri, semptomları ve sonuçları

Neyse ki, böyle bir semptom o kadar korkunç ki, hasta derhal doktora yöneliyor. Asfiksi sadece korkutucu değil, sağlığa tamir edilemez zarar verebilir ve hatta ölüme yol açabilir. Boğulma saldırıları birçok nedenden ötürü ortaya çıkar. Bunlar şunları içerir:

 1. Larinksin ödemi.
 2. Bronşiyal astım.
 3. Perikardit.
 4. Difteri.
 5. Yabancı cisim girişi.
 6. Akciğer kanseri veya şişmesi.
 7. Panik Atak.
 8. Yaralanma.
 9. Bir kalp krizi.
 10. Anafilaktik şok.

Ve bu, nefes almanın zor olduğu tüm hastalıklardan uzaktır. Görünüşe göre, bu nedenlerin ciddiyeti doktora ve her halükarda bir ziyaretle ertelenemez. Her tanı çok tehlikelidir. Boğazda boğulmak için herhangi bir ilaç, kapsamlı bir incelemeden sonra bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Listelenen hastalıkların birçoğu o kadar tehlikeli ki, boğulma yardımı olmadan önlenemez.

Nöbetlere eşlik eden ek semptomlar:

 • Solumak ve nefes almak zordur.
 • Servikal damarlar artar.
 • Hastanın içgüdüleri boğazda toplanır.
 • Nefes alırken ıslık sesleri vardır.

Bu işaretler göz ardı edilemez. Belki de bir kişinin acil tıbbi yardımına ihtiyacı vardır.

Boğazdaki boğaz: nedenleri, ortadan kaldırılması

Her şeyden önce, boğulma saldırısı ve daha sonra onun nedenleri ile savaşmanız gerekir. Çoğu zaman bu reaksiyon difteri nedeniyle ortaya çıkar. Sonra eşlik eden belirtiler olmalı:

 1. Kaba bir ses.
 2. Genel halsizlik, zayıflık.
 3. Yüksek sıcaklık.
 4. Yutulduğunda boğaz ağrısı.
 5. Nefes almak zor.

Kişi boyunda sabit basınç hissi ile perili. Difteri tedavisi sadece bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır, çünkü hastalık çok tehlikelidir ve serumun kullanılmasını gerektirir. Kurtarabilecek tek şey, zamanında aşılamadır.

Boğaz tümörleri

Bazen boğulma atakları her gün artar, böyle bir akış, boyun veya boğaz bölgesinde bir neoplazm olabileceğine işaret eder. İsteğe bağlı olarak malign. Kist aynı zamanda hastalığın benzer bir seyrini de beraberinde getirir. Bununla birlikte, solunum zorluğu ile birlikte, genellikle ek belirtiler vardır:

 1. Ağızdan çürük kokusu.
 2. Kulaklarda ağrı çekmek.
 3. Ses kısıklığı.
 4. Yutma güçlüğü.
 5. Balgam akıntısı kanlı renk.

Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hemen bir doktora danışmanız ve bir kontrol almanız gerekir.

Sinir ve ruhsal bozukluklar

Saldırının nedeni panik atak olursa, o zaman sakin olmak önemlidir. Derin nefes al ve nefes almalısın. Bu amaçlar için bir kağıt poşet kullanabilirsiniz. İyi hakkında düşünmek önemlidir. Bu tür reaksiyonlar sıklıkla tekrarlanırsa, psikanalistin yardımına ihtiyaç vardır. Sorun daha derin olabilir. Bir yatıştırıcı seyretmek için acı çekmez. Belki de panik ataklarını zayıflatabilirler.

Birçok nörolojik bozuklukla birlikte solunum güçlükleri kaydedilir. Genellikle sinirsel bir insanın boğazda bir koma hissi vardır, güçlü bir titreme, göğüste bir karıncalanma ve ağırlık, hızlı bir nabız vardır. Bütün bunlar tedavi edilmesi gereken nörolojik bozukluk belirtileridir. Her şeyden önce, bir nöroloğa dönmeye değer.

Laringeal ödem

En tehlikeli boğulma vakalarından biri, gırtlağın şişmesidir. Kural olarak, kendi içinde bir hastalık değildir. Bu, daha korkunç bir şeyin belirtisi veya anafilaktik şokun ilk belirtisidir.

Ödem yavaş yavaş ve dramatik olarak gelişebilir. Bir hastanın nefes alması, göğsün onu sıkıştırdığı şeyin güçlü karıncalanmalara neden olacak şekilde nefes alması zorlaşır, felaketle inhalasyon için yeterli hava yoktur. Bu gibi durumlarda antihistaminikler kullanmak, kıyafetlerinizi çıkarmak, hava akışı sağlamak ve ambulans çağırmak gerekir. Sadece doktor uygun yardım sağlayabilir, aksi takdirde boğulma tehlikesi yüksektir.

Anafilaktik şok göründüğünden daha sık görülür. Çoğunlukla alerjiler eğilimli. Ana özellikleri:

 • Cildin kızarıklığı.
 • Kademeli zorluk nefes.
 • Bir kızarıklık.
 • Sternumun arkasındaki ağrı.
 • Baş dönmesi.
 • Bilinç kaybı.

Eğer yardım etmezseniz, kişi komaya girer ve ölür. Hasta acilen prednizon ve deksometazon enjeksiyonlarına ihtiyaç duyar. Vücudun böyle bir reaksiyonu, yeni ilaçlar alırken ve böcekleri ısırırken, gıdada, havada bulunan bir alerjenle temas halinde ortaya çıkabilir. Her durumda, bir ambulans çağırmanız gerekir. Alerjiye olan eğilimi bilerek, bir insan her zaman onunla antihistaminik olmalıdır.

Yabancı madde ve diğer hastalıklar

Gırtlaktaki yabancı cisim de sıkıntıya neden olabilir ve boğulmaya yol açabilir. Çıkarmaya çalışman gereken ilk şey. Her zaman mümkün değil. Her durumda acil durum çağrılır.

Çocuklarda, boğulma atağı laringospazm ile ilişkili olabilir. Ve çoğu zaman ciddi D vitamini eksikliği, alerjiler, tedavi edilmemiş viral hastalıklar ortaya çıkar. Çoğu durumda, güçlü bir ağlama, kahkaha ile gelir. Genellikle saldırıdan önce deri solgunlaşır, bebek ıslık solur ve nefes verir, güçlü bir öksürük başlar, havlamaya benzer. Çocuğu olan durumlarda, hemen harekete geçmelisiniz. Bazen laringospazm birkaç dakika içinde geçer, ancak risk almamalısınız.

Bronşiyal astım, astım ataklarının en sık nedenlerinden biridir. Konjenital ve edinsel olabilir. Bir kişinin nefes darlığı, ıslıklı ağır nefes alması vardır. Saldırıyı gidermek için, glukokortikosteroidler üzerinde aerosoller kullanılır.

Boğazın boğulma sebebi obstrüktif bir sendrom olduğu zaman nadir değildir. Çoğu durumda, sigara içenlerde görülür. Belki de zararlı bir kuruluşta çalışmanın sonucu. Daha sıklıkla ek ihlaller vardır:

 • Pulmoner hipertansiyon.
 • Mukusun hızlı ayrılması.
 • Bronş tıkanıklığı.
 • Parankim yıkımı.

Sendromun bağımsız olarak üstesinden gelmek mümkün değildir. Hiçbir uzman, yapamaz.

Pnömotoraks çok tehlikelidir. Bu durumda acil tıbbi yardım gereklidir. Aksi halde, bir kişi ölecek.

Jikle ve kalp krizi geçirerek. Genellikle saldırıdan önce kalpte karıncalanma, nefes darlığı var. Ancak bazen herhangi bir ön semptom olmaksızın gerçekleşebilir. Bu durumda, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Boğulma için ilk yardım

Çoğu zaman hemen gelmez. Eğer bir kişi daha önce böyle saldırılara maruz kaldıysa, o zaman bir süreliğine saldırılarını hisseder. Bu nedenle bir şeyler yapma zamanı vardır. Yardımın prensipleri:

 1. Panik yapmamak önemlidir. Bu önemli! Bir ambulans çağırmak ve ne olduğunu doğru bir şekilde söylemek gerekir.
 2. Hastayı sakinleştirmeye çalış. O da panik yapamaz.
 3. Boğazda yabancı bir bedende boğulma sebebi olduğunda, onu çekmeye çalışmak önemlidir. Kişi bilinçsiz ise, onu karnına koyarlar.
 4. Bazen, dilin solması durumunda boğulma, bir epilepsi saldırısında meydana gelir. Hastayı bir tarafa koymak gerekir. Dili dışarı çekin ve alt çeneğe takın.
 5. Çarpıntı ve nefes yokluğunda kalp masajı ve suni solunum yapılır.
 6. Alerjinin nedeni hastaya antihistaminik enjekte edilir, ılık çay ile kapatılır ve sıkı kıyafetler çıkarılır.
 7. Anafilaktik şok, prednizolon ve deksomitazon verilmesini gerektirir.

Her durumda, bir saldırıdan sonra, sorunu teşhis etmek için doktora başvururlar. Sonuçta, boğulma tekrar olabilir ve yardım edebilecek yakın biri olmayacaktır. Altta yatan hastalığı ortadan kaldırmak önemlidir, daha sonra nöbetler duracaktır.

Sonuç

Boğulma saldırılarına neden olabilecek korkunç hastalıklar ve anormallikler vardır. Sebepleri bilmek ve onlarla savaşmak önemlidir. Sonuçta, bu tür belirtiler vücutta kötü bir şey olduğunu göstermektedir. Bazen bir tümöre işaret eder.

Bir kişinin nefes alması zorsa, bu bronşiyal astım, laringeal ödem, laringospazm, difteri belirtisi olabilir. Sıklıkla nörolojik veya psikolojik problemlerden dolayı ataklar ortaya çıkar.

Her durumda, doktorun yardımı ne olursa olsun. Tedaviyi tanı ve reçete edebilir.

Boğazda boğulmak sağlığınızı düşünmeniz ve harekete geçmeniz gereken ciddi bir işarettir. Sorun başlatılırsa, sonuç acınabilir olabilir. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, hastalığın üstesinden gelme ve boğulma saldırılarından kurtulma şansınız artar.

Boğaz boğulduğunda ne anlama gelir: ana nedenler ve tedavi yöntemleri

Bazen bir kişi boğazda boğulma hissi olarak böyle bir endişe verici ve son derece tatsız bir semptom yaşayabilir. "Boğazın boğulduğu" hissi ciddi rahatsızlık getirir ve ayrıca bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu sorunla, şaka yapmamalı: dikkatli bir muayene, doğru tanı konması ve uygun tedavi gerektirir.

Makalede boğazda boğulma hissine neden olan sebepleri ve bu tür hoş olmayan duygulanımların tıbbi yöntemler ve halk yöntemleri ile nasıl kurtulacağını ele alacağız.

nedenleri

Bu hoş olmayan belirtinin derhal sorumlusu çoğunlukla patolojidir, laringeal lümen daralmasına ve faringeal mukozanın şişmesine yol açar. Sonuç olarak, mukozanın yumuşak dokuları büyüklükte artar, bu da boğulma hissine neden olur. Ancak bazen neden çok daha ciddi olabilir - büyüklüğü artan, solunum sistemi üzerinde baskı, malign neoplazmlar.

Doğru nedeni tespit etmek önemlidir. Ve sadece uygun niteliklere ve gerekli donanıma sahip bir doktor tarafından yapılabilir. Yani, bu fenomenin ortak nedenleri nelerdir.

 • İnflamatuar enfeksiyonların gelişimi Akut fazda bu semptomun nedeni iyi olabilir. Bu dahil olmak üzere angina ve bronşit gibi iyi bilinen ve yaygın hastalıklar olabilir.
 • Servikal eklemin artriti bazen boğazda boğulma hissine neden olur.
 • Sinir süreçlerinin sıkışması Osteokondrozun bir sonucu olarak, bir fıtık veya diğer patolojiler hoş olmayan bir semptoma neden olabilir.
 • Tiroid anormallikleri Bu semptomun en yaygın nedenlerinden biridir.
 • Servikal bölge yaralanması - Boğazda bir boğulma görünümü için nadir, ama çok gerçek bir neden.
 • tümörler: hem iyi huylu hem de patolojik. Bu durumda, genişleyen neoplazma, solunum sistemine baskı yapar ve böylece yeterli hava olmadığı hissine neden olur.
 • Solunum sisteminin bazı hastalıkları Bu belirtinin gelişimini de tetikleyebilir.
 • Mucus ödemi - Bu patolojinin oldukça yaygın bir nedeni. Bu şişlik, soğuk algınlığı nedeniyle ve çok daha ciddi patolojiler nedeniyle ortaya çıkabilir.
 • Alerji. Ayrıca boğazda boğulma saldırısının büyük olasılıkla ve sık sık meydana gelen nedeni. o genellikle nedeniyle oluşur çünkü bu durumda Alerjiler havada "uçucu" alerjenler, patojenler denilen vb Alerjik astım krizi kendi inhalasyon.. Polen, yünden villuslarda, toz, tarafından vücuda girer edilir çok tehlikelidir hatta ölüme bile yol açabilen Quincke ödemi. İkinci durumda, tamamen nefes olasılığını ortadan kaldırır boğazını engelleme şişer ve şişer, böylece mukoza. Bir alerjinin veya soğuk algının ortaya çıkıp çıkmadığını nasıl belirleyeceğim bu bilgiyi anlamaya yardımcı olacaktır.

Video boğazda sanki boğaz ağrıyor:

 • difteri - Ana semptomlar arasında boğazda boğulma hissi olan bulaşıcı bir hastalık. Bu hastalığa neden olan mikrop, diğer organları etkileyebilir, ancak boğazına çarptığında tehlikelidir. Filmleri boğazla örtüşen difteri çubuğu, normal nefes almayı engelleyerek boğulma görüntüsüne yol açar. Harekete geçmezseniz, o zaman boğulma olur ve aslında.
 • Bazen stres boğulma hissine yol açabilir. Bazı insanlar heyecanla tahammül edemezler, çeşitli sınavları, mülakatları ve kamuoyunu açık bir şekilde algılarlar. Bu insan kategorisindeki bu tür deneyimlerden, kısa, ama oldukça açık, boğulma hissi, boğazda bir yumru olabilir. Ancak, "tehdit" geçtikçe, hoş olmayan semptom kendi kendine gider.
 • Yabancı bir cismin yutulması, boğulma görüntüsünün doğrudan fiziksel bir nedeni olarak hizmet edebilir. Çoğu zaman, bu durum küçük çocuk oyuncaklarını yutmuş küçük çocuklarda hava kıtlığına neden olur. Bu durum sadece sağlık için değil, bebeğin hayatı için de bir tehlike taşır. Bir ambulans çağırmak, doktorların yabancı bir cismi solunum boğazından çıkarabilmeleri için acil bir durumdur. Aksi takdirde böyle bir olay kötü sonuçlanabilir.
 • Bazen boğaz bölgesinde boğulma hissi, çok sıkı giyerek, bileziği sıkarak olabilir. Sıkı bir bağ da hoş olmayan bir semptoma neden olabilir. Bu durumda, böyle kıyafetlerden kaçınmak veya daha özgür bir versiyonda takmak daha iyidir.

semptomlar

Boğazda boğulma hissi nadiren yalnız olduğunda ortaya çıkar. Çoğu zaman, diğer belirtiler, bazen - daha az hoş olmayan eşlik ediyor. Bu ek belirtiler nelerdir, öğreniyoruz.

Bir konuşma sırasında, kalıcı bir rahatsızlık hissi vardır. Bir kişinin konuşması zordur, boğazda bir şeyin bunu engellediği duygusu vardır.

Boğazda bir yumru hissi görünümü. Ve bu "top" sadece konuşmakla kalmaz, aynı zamanda yutmayı zorlaştırır, nefes almayı engeller.

Videoda, boğazda bir yumru hissi:

Yutulduğunda acı verici duygular ortaya çıkar. Bazen bu durum, hasta bu süreçte çok rahatsız edici duygular nedeniyle yemek yemenin tamamen reddedilmesine yol açar. Çocuğun zayıflığı ve hızlı kilo kaybına yol açması, özellikle çocuklar için bu başarısızlıktır.

Başın oksipital kısmında bir baş ağrısı, baş ağrısı ve hatta bilinç kaybı olabilir. Dolaşım sisteminde anormallikler varsa son semptom ifade edilir.

Uzuvların uyuşma hissi, aynı zamanda bazen boğulma hissinin bitişiğindeki bir semptomdur. Bu semptom dolaşım bozukluklarından ya da nörolojik nedenlerden dolayı gelişir.

Tüm ek belirtiler, doktorun daha hızlı ve doğru bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olabilir, tedaviye başlayabilir. Bu nedenle, sizi ilgilendiren tüm belirtileri bir uzmanın resepsiyonunda seslendirin. Ve doktor zaten onlardan bir sonuç çıkartabilir.

tedavi

Bu patoloji için sadece bir doktor tedaviyi reçete etmelidir. Muhtemelen tedavi, boğulmayı ortadan kaldırmaya değil, buna sebep olan sebeple mücadele etmeyi amaçlayacaktır. Bu durumda ilaç tedavisi ve halk yöntemleri için hangi tavsiyelerin uygun olduğunu düşünün.

Ancak, boğazın farenjit ile ısıtılması mümkün ve bu makalede tarif edilen bu ilaç ne kadar etkilidir.

Boğazda klorheksidin ile durulama nasıl yapılır, bu bilgiyi anlamaya yardımcı olur.

Furacilin anjin gargara oluşur gibi ve ne zaman aracı etkili: http://prolor.ru/g/lechenie/furacilin-pri-angine.html

Ama bir yetişkin için bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara ne ve en etkili araç nedir, bu makalede anlatılmaktadır.

ilaç

Bu durumda kendi kendine tedavisinin tamamen dışlanması gerektiği hemen uyarılmalıdır. Semptom, bazı basit yollarla ortadan kaldırılmayacak kadar ciddidir ve problemi unutun. Bu semptom oldukça ciddi bir patoloji saklıyor olabilir, hatırlanmalıdır.

Boğulma saldırısına uğramış bir kişi, tam barışı sağlamak için gereklidir: hem fiziksel hem de duygusal. Daha iyi yalan söyler, ışık tüm karalama faktörlerini ortadan kaldırarak yarı karanlık hale getirilebilir.

Bir bilinç kaybıyla, amonyakla ıslatılmış bir pamuklu çubukla burnunu sokarak bir insanı hayata geçirmek gerekir. Hasta kendisine geldikten sonra ona bir bardak su vermeniz gerekir.

Nefes almada kısa süreli bir gecikme sağlayan boğucu solunum jimnastiği saldırılarını ortadan kaldırmaya etkili bir şekilde yardımcı olur. Nefesinizi periyodik olarak kısa bir süre tutmalı, sonra yavaşça nefes almalısınız. Bu tür egzersizlerin düzenli olarak uygulanması, boğucu saldırıların akışını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Hiçbir önlem sonuç vermezse ve boğulma saldırısı durmazsa, kişinin dilinin kökünü bir kaşıkla presleyerek yapay olarak kusabilirsiniz.

Boğazda boğazda yabancı bir cisim varlığından kaynaklanıyorsa (oyuncak parçaları, balık kemiği), genel anestezi altında sadece cerrahi operasyon bazen yardımcı olabilir.

Astım atağı bazı sinir şoklarından kaynaklanıyorsa, bazı durumlarda sakinleştirici, sakinleştirici, bazı durumlarda güçlü sakinleştiriciler almanız gerekir.

Bir alerjinin neden olduğu boğulma saldırısı durumunda, bir doktor tarafından reçete edilen antihistaminiklerin alınması gerekir.

Aşağıdaki araçlar şu anda çok popüler:

 • Difenhidramin (ama Diphenhydramine ile soğuktan tozları nasıl kullanacağınız bu makaleyi anlamaya yardımcı olacaktır);

Astım bronşiyal astımdan kaynaklanıyorsa, uygun bronkodilatörler almanız gerekir:

Halk ilaçları

Geleneksel tedavi ile birlikte boğazda boğulma belirtilerini ortadan kaldırmak için bazı halk yöntemlerini kullanabilirsiniz. Hangi ev ilaçlarının bu konuda yardımcı olabileceğini öğreneceğiz.

Saldırı sırasında içilen, bir yudum su, kişinin normal nefes alma yeteneğini yeniden kazanmasına ve onu "hissetmeye" getirmesine yardımcı olacaktır. Bu durumda etkili olan özel bitkisel soğumaların alımı olacaktır. Özellikle yararlı olan, kediotu tentürüdür: kas spazmı yatıştırır ve kaldırır.

Birçok yararlı özelliğe sahip olan çarkıfelek gibi bir bitki de bu durumda yararlıdır. Yapraklarının ve çiçeklerinin kaynaşması, bir kişiyi boğucu nöbetlerden kurtarabilir. Ama soğuk için papatya suyu nasıl kullanılır, bu bilgileri anlamak yardımcı olacaktır.

Dikkat: halk yöntemleri sadece ek bir tedavi olarak kullanılabilir. Temel bir terapi geleneksel, atanmış bir doktor olmalıdır.

önleme

Böyle bir semptomun ortaya çıkmasını önlemek için neler yapılabilir?

Tüm organizmanın sağlığı için güçlü ve oldukça uzun bir uyku şarttır. Uyku süresi sekiz saatten az olmamalıdır - bu, organizmanın iyileşmesi için en uygun zamandır.

Gündüz, fiziksel ve zihinsel aktivite arasında alternatif. Aynı türden bir aktiviteye uzun süre katılmayın - orta bir alternatif, çok yorgun ve fazla yorulmadan çalışmanıza izin verir. Kötü alışkanlıkların yaşamından dışlanma, iyi bir iş çıkaracak, tüm vücuda bir bütün olarak fayda sağlayacaktır.

Yüksek miktarda vitamin ve eser elementler içeren daha yararlı ürünler de dahil olmak üzere bir diyetin oluşturulması gereklidir.

Sinir hücrelerinin aşırı stres ve harcamaları da, hiçbir şeye karşı. Yukarıda da belirtildiği gibi, bazen ruhsallığın bu tezahürleri acımasız bir şaka yapabilir ve boğulma saldırısına neden olabilir. Ancak, tuz, soda ve iyot ile gargara yapmak bu bilgiyi anlamaya yardımcı olacaktır.

Ve elbette, böylesi boğucu bir saldırınız varsa her zaman tıbbi yardım almalısınız. Durum oldukça ciddi olabilir ve daha önce yeterli önlemler alındığında, iyileşme ve kaygı belirtilerinin ortadan kalkması ne kadar erken olur.

Boğazda asfiksiyi tedavi etmenin nedenleri ve yöntemlerini inceledik. Gördüğünüz gibi, bu belirti her türlü nedenden dolayı oldukça geniş bir listeye sahiptir, bu yüzden doğru bir şekilde kendi kimliğinizi belirlemek için randevu için doktora gitmeniz gerekir. Nedeni oldukça ciddi olabilir, bu yüzden komplikasyonların ve tehlikeli patolojilerin gelişmesini önlemek için mümkün olduğunca erken tedaviye başlamak oldukça mantıklıdır.

Neden boğazda presler ve nasıl tedavi edilir?

Hastaların tıbbi yardım aldıkları ortak bir sorun boğazda sarkma hissidir. Bu durum bir kişiyi büyük ölçüde rahatsız edebilir, çünkü rahatsızlığa neden olur ve tam bir yaşamı engeller.

Bu belirtinin çeşitli hastalıklarda ortaya çıktığı, bazılarının insan yaşamını tehlikeye atmadığı, diğerlerinin tehlikeli olduğu ve hızlı tedavi gerektirdiği bilinmelidir. Bu nedenle, boğazdaki basınç, bu soruna dikkat etmeniz gerekir.

KBB-patoloji

Çoğu zaman, boğazda bir basınç hissi, KBB organlarının hastalığı ile birlikte görülür. Bu patolojiler arasında larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit bulunur. Hastalar yutulduğunda ağrı, boğazda yabancı cisim hissi, boğaz ağrısı gibi şikayetlerde bulunurlar.

Bu hastalıklardan herhangi biri tespit edilirse, enfeksiyonun daha fazla yayılması ve komplikasyonların oluşması mümkün olduğundan tedaviye hemen başlamak gerekir. Örneğin, boğazda zamansız tedavi durumunda, bir apse oluşabilir.

Boğazda ağrı bastırmak daha da güçlenir, sıcaklık artar, vücutta zehirlenme belirtileri oluşur. Tıbbi bakım olmadan, bu hastalık sepsise ve hatta ölüme yol açabilir.

Endokrin patolojisi

Tiroid bezinde vücutta iyot alımının yetersiz olması veya aşırı tiroid hormonu salımı nedeniyle boğazda da basınç hissi oluşur. Kadınlarda tiroid bezinin normal hacmi erkeklerde 18 ml'ye kadar - 25 ml'ye kadar.

Bezinde hafif bir artış ile hasta herhangi bir rahatsızlık hissetmeyebilir. Ve sadece büyük bir boyuta ulaştığında, baskı yapmaya başlayabilir.

Hastalar ses kısıklığı ve hava eksikliği hissinden şikayet ediyorlar. Aynı zamanda, eğer larynx'i incelerseniz, patoloji ortaya çıkmayacaktır. Guatrın nedeni tirotoksikoz olduğunda, hasta ısı hissi, aşırı terleme, kilo kaybı ile ilgili endişe duymaktadır.

Endokrinolog tanısı boyunun palpasyonunu yapar, tiroid bezinin ultrasesine gönderir ve tiroid hormon düzeyleri için kan bağışı yapmanızı önerir. Tiroid bezi tanısı konulduğunda hasta endokrinolog ile kayıtlıdır.

Duygusal Faktör

Çoğu zaman boğazda basınç hissi sinirlerde ortaya çıkar: Kronik stres, şiddetli bir psikolojik faktör ya da heyecan, korku nedeniyle. Muayene ya da önemli bir röportajdan önce, yaşamlarında en az bir kez bu durumla karşılaşan pek çok insan vardı.

Aynı zamanda, travmatik faktör ortadan kalktığı anda boğazda sıkışma hissi geçer.

Uzun süreli depresyon ve sürekli stres ile boğazda koma hissi sıklıkla ortaya çıkabilir. Bu durumda, uygun tedavi amacıyla bir doktor psikoterapistine danışmalısınız.

Diğer nedenler

Vücutta meydana gelen birçok süreç boğazda bir koma hissine neden olabilir:

 1. Larinksin ödemi. Bunun bağımsız bir hastalık olmadığını, ancak alerjik reaksiyon, yanık ve travmanın bir sonucu olduğunu anlamak önemlidir. Boğulmanın gelişebileceğinden, bu durumun insan yaşamı için bir tehdit oluşturduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, tıbbi yardım başvurusu derhal yapılmalıdır.
 2. Farinks ve larinks neoplazmaları. Tümörler iyi huylu ve malign olabilirler. Oluşumlarının nedenleri tam olarak araştırılmamış olmakla birlikte, provoke edici faktörler nikotin ve diğer toksik maddelerin, travmanın veya boğazın yakılmasıdır. Hasta ses kısıklığı, öksürük (bazen kan akıntısı ile), yabancı cisim hissinden şikayetçidir. Bu, boğazda basınca neden olan en tehlikeli patolojidir.
 3. Fazla vücut ağırlığı. Aynı zamanda, yağ sadece subkütanöz tabakada değil, aynı zamanda larenks de dahil olmak üzere iç organların etrafında toplanır. Bu durum nadirdir ve sadece 3. dereceden obezite ile mümkündür.
 4. Gastrointestinal sistem hastalıkları. Eğer yedikten sonra boğazınıza basılırsa, koma, mide ekşimesi, geğirme, mide bulantısı hissedilirse, gastrit ve gastroözofageal hastalık gibi hastalıklar için muayene edilmeniz gerekir.
 5. Servikal osteokondroz. Bu patoloji servikal omurgadaki dejeneratif-distrofik değişikliklerden kaynaklanır ve bu da işlevlerinin bozulmasına yol açar. Hasta boğazdaki sıkışma, baş ve boyundaki ağrı, baş dönmesi konusunda endişeleniyor.

tedavi

Genellikle, bu belirtilerin seyrek olarak meydana gelmesi durumunda, insanların boğazdaki basınca önem vermediği görülür. Bazıları bağımsız olarak tedavi edilmeye çalışılsa da, etkili bir tedaviyi doğru bir şekilde teşhis edip reçetelemek sadece bir doktor olabilir.

Nedenin zamanında tespitinden, boğazda bir sıkıştırma hissini kışkırtarak, yalnızca tedavinin sonucuna değil, aynı zamanda bir kişinin yaşamına da bağlıdır.

KBB organlarının hastalıkları reçete için antiseptik spreyler ve pastilleri reçete edilir. Şiddetli vakalarda - antibiyotik tedavisi. Boğazda apse varsa - tedavi sadece hastanede cerrahidir.

Bozulmuş tiroid fonksiyonu ile tedavi, hastalığın türüne bağlıdır. İyot eksikliğinden kaynaklanan bir guatrda, örneğin Iodomarin gibi potasyum iyodür ilaçları reçete edilir.

Tirotoksikoz ile tedavi, tireostatiklerin kullanımından oluşur. Her iki durumda da, ilaç etkisiz ise, cerrahi tedavi yapılır.

Larinksin ödemi, provoke olan nedeni ortadan kaldırarak tedavi edilir. İlk yardım sağlarken, hormonal ilaçlar - intramüsküler ve inhalasyon yoluyla uygulanır. Ayrıca antihistamin ve diüretik ilaçlar kullanın.

Boğazın neoplazması cerrahi olarak çıkarılır. Malignite durumunda radyasyon ve kemoterapi uygulanır.

Aşırı vücut ağırlığı ile birlikte, bir endokrinolog veya diyetisyen, bireysel karakteristikler dikkate alınarak bir diyet yapar. Kilo vermek yardımcı ilaçları atayın.

Gastrointestinal sistem hastalıkları bir terapist veya gastroenterolog tarafından tedavi edilir. Prokinetik, antasitler, antispazmodikler uygulayın. Ayrıca önerilen diyete de uymalı.

Servikal osteokondrozun tedavisi için, topikal kullanım için anti-enflamatuar merhemler ve jeller, analjezikler, kas gevşeticiler ve kondroprotektörler kullanılır. Hasta fizyoterapi alıştırmaları yapmalı, fizyoterapi ve masaj seanslarına katılmalıdır.

Duygusal faktörlerin neden olduğu boğazdaki yumru, kapsamlı olarak tedavi edilir. Uygulanan sedatifler ve bitkilere dayalı bitkisel çözeltiler: kediotu, ananas, nane.

Şiddetli koşullarda, doktor-psikoterapist antidepresanlar veya sakinleştiricileri ayrı ayrı seçer. Ayrıca psikoterapi seansları düzenlenmektedir.

Doğru ve zamanında tedavi ile boğazda basınç sorunu çözülmeli, bu da hastanın sağlığını ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyecektir.

Boğaz nedenleri

Boğazda sarkma hissi çeşitli hastalıklara işaret edebilir ve yaşam kalitesini önemli ölçüde bozabilir. Bazı hastalarda buna kaşıntı veya yanma hissi eşlik ederken, diğerlerinde ise solunum problemleri ve ekstremitelerin uyuşukluğunu kışkırtır. Bu durumun nedenlerini ortaya koymak için, ayrıntılı bir teşhis yapacak olan bir doktora zamanında danışmak çok önemlidir.

Boğazda ekşi hissetmenin nedenleri

Boğazda sıkıştırma hissi, somatik ve psikojenik olmak üzere 2 ana kategoriye ayrılan çeşitli faktörlerin etkisi altında ortaya çıkabilir. İlk grup neden en yaygın olarak kabul edilir ve en sık görülür.

Boğaz bölgesinde iltihaplanma süreçleri

Herhangi bir iltihap, boğazdaki kişide bir basıncın koma göründüğü, dokuların şişkinliğini kışkırtır. Bu süreç akut veya kronik olabilir ve larenjit veya farenjit gelişimini gösterir. Ayrıca, neden foliküler boğaz ağrısı görünümünde de kaplanabilir.

Bazı durumlarda, hastanın durumu kötüleşir ve paratonzillit veya bir apse gelişir. Bu durum ciddi bir tehlike oluşturmaktadır, çünkü oksijenin solunum sistemine erişiminde zorluklar yaratacak belirgin bir ödem riski vardır.

Tümör Eğitimi

Depresyon benign veya malign tümörlerin gelişimi ile ilişkili olabilir. Ve ilk durumda, genellikle yeterli koruyucu tedavi yöntemleri varsa, ikinci durumda, durum çok daha ciddi olabilir. Tedavinin başarılı olması için, hastalığın gelişimin ilk aşamasında tedavi edilmesi gerekir.

Bazı durumlarda, boğazda boğulma hissi, tehlikeli bir hastalığın tek belirtisidir. Bununla birlikte, bazı durumlarda ek semptomlar vardır:

 • Bir konuşma sırasında bağların hızlı yorgunluğu;
 • yutmada zorluk;
 • ses kısıklığı görünümünde;
 • Kötü nefes;
 • balgamda kanlı çizgiler oluşumu;
 • solunum bozuklukları;
 • Kulakta çekim ağrısının görünümü.

Çoğu zaman, bu problemler larinks, trakea veya orofarinkste lokalize olur. Bir tümörden şüphelenirseniz, hemen bir uzmana başvurmalısınız.

Tiroid disfonksiyonu

İyot eksikliği ile tiroid hasarı riski vardır. Bu vücut büyüklüğünde artar ve boğaz sıkar. Bu patolojiye guatr denir. İkinci isim, Basedova'nın hastalığıdır.

Patolojiyi tanımlamak için doktor muayene yapar. Görsel belirtilere ek olarak, insanlar iştah, şişkin gözler, kilo kaybı azalmıştır. Tanıyı açıklığa kavuşturmak, laboratuvar testleri ve ultrason reçete etmek.

Ayrıca boğazda boğulma hissi bazen tiroid bezinin diğer lezyonları ile ilişkilidir - inflamatuar süreçler veya tiroid hormonlarının artmış üretimi. Bu patolojilere ayrıca boğazda yabancı bir cisim hissi eşlik eder.

osteochondrosis

Çoğu zaman servikal osteokondroz gelişimi ile boğazda basar. Bu bozukluğun nedenleri çoğunlukla hareket eksikliği, yetersiz beslenme ve kötü alışkanlıkların varlığı ile ilişkilidir.

Servikal osteokondrozun arka kısmında, baş ve boyunda ağrı eşlik eder. Bazı durumlarda, patoloji ve tüm bulantı, kusma, basınç değişikliklerini kışkırtır. Tanı sadece bir doktor tarafından yapılabilir.

Patoloji ile başa çıkmak için uzun bir tedavi uygulanır. Yüksek verimliliğin terapötik egzersizleri ve masajı vardır. Duruşunu kontrol ettiğinden emin ol. Uyku için ortopedik bir yastık ve yatak kullanmak gerekir. Karmaşık durumlarda ilaçsız yapılması imkansızdır.

Sindirim sistemi hastalıkları

Boğaz boğucu ise, nedenleri gastroenterolojik sorunlara bağlı olabilir. Bu semptom yemekten sonra ortaya çıkarsa, sindirim sistemi patolojisi geliştirme olasılığı çok yüksektir.

Kural olarak, bu bozukluklara başka semptomlar eşlik eder. Bunlar, bir ağda, mide ekşimesi, ağızda ekşi bir tat görünümü ve midede rahatsızlık içerir.

cezir

Boğazdaki şiddeti genellikle reflü nedeniyle olur. Bu kronik bozukluk ortaya çıktığında, asidik içerikler mide özofagusuna girer. Sonuç olarak, erüstasyon, bulantı, şişkinlik gibi belirtiler vardır.

İhlalin üstesinden gelmek için uzmanlar menünün revize edilmesini tavsiye ediyorlar. Her şeyden önce, kahve, çikolata, gazlı içecekler ve diğer can sıkıcı yemekler bırakmanız gerekir. Önemli kilo kaybı ve diyete uyum.

Fıtık fıtığı

Boğaz sıkılırsa, neden yemek borusu fıtığı görünümünde kaplanabilir. Bu bozukluk aşırı kilo, kabızlık, ağır nesneleri kaldırma ve güçlü öksürük ile ilişkilidir. Ayrıca, provoke edici bir faktör, kas dokusunun spazmlarının ortaya çıkmasına neden olan şiddetli stres olabilir. Bu durumda, ballı bir bardak ılık süt içmek yeterlidir.

Fıtık sıklıkla göğüsteki ağrının ortaya çıkmasıyla eşlik eder. Bu durumda, doktor kalp hastalığını dışlamak için bir kardiyogram yapmalıdır. Bazı durumlarda, boğazda komaya ek olarak hıçkırık oluşur.

Travmatik yaralanma

Boğaz sıkılırsa ve nefes alması zorsa, neden yemek borusu veya larinkste bir hasar olabilir. Yani, yemek borusu yaralamak için kaba yiyecek olabilir. Ayrıca, neden yanlış gastroendoskopi davranışında bulunabilir. Tipik olarak, bu belirtiler yaklaşık bir hafta içinde kendi kendine kaybolur.

alerji

Boğazda, Quincke'nin şişmesinde boğucu boğucu gibi görünüyor. Bu durum yaşam için bir tehlikedir. Böyle bir durumda, hızla şişirilir, bu da boğulmaya yol açabilir. Bu gibi durumlarda zaman tam anlamıyla saniyedir. Hastayı kaydetmek sadece antihistaminleri acil olarak uygulayabilecektir.

Diğer nedenler

Boğaz sıkma hissi veriyorsa, aşağıdaki nedenlere bakabilirsiniz:

 1. Küme istilası. Genellikle parazitlerin en çok bağırsakta yaşadığı düşünülür. Ancak bazen başka yerlerde yumurta bırakırlar. Boğaz bir istisna değildir. Sonuç olarak, bir kişinin bu alanda yabancı bir nesne duygusu vardır.
 2. Kalbin ve kan damarlarının patolojisi. Bu faktör nadiren bu tür sorunları kışkırtır, ancak tamamen kararsız olamaz. Bu özellikle kardiyovasküler sistemde başka hasar belirtileri varsa, örneğin sternumda ağrı varsa geçerlidir.
 3. fazla ağırlık. Cildin altında etkileyici bir yağ dokusu tabakası olduğunda, boğazda bir yumru olabilir.
 4. Yabancı bir nesneyi vur. Kemik veya tablet olabilir.

Psikojenik faktörler

Bu gibi nedenler de sıklıkla boğazda sıkışmaya neden olur. Böyle bir tanı koymadan önce, bir uzman somatik faktörleri dışlamak için hastanın ayrıntılı bir incelemesini yapar. İç organlar doğru çalışıyorsa, sorunun psikojenik doğasından şüphelenebilir.

Bu durumda, kişi tükürüğü yutmada zorluklarla karşılaşır, boğazda, sıkıştırma, yara izi veya terleme vardır. Bazı durumlarda, solunum bozuklukları ve katı yiyecekler yemekte zorluklar vardır.

İlk aşamada, bu tezahürler oldukça zayıftır, ancak bir süre sonra büyürler. Bu durum çok uzun bir süre için mevcut olabilir. Dahası, bir kişi kansere yakalanma veya başka tehlikeli hastalıklardan şüphelenebilir. Sonuç olarak, anksiyete artar, bu da klinik tabloyu şiddetlendirir.

Depresyon hissi periyodik olarak ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda panik atak gözlenir, basınç artar, kalp atış hızı artar ve ölüm korkusu ortaya çıkar. Aynı zamanda, boğulma hissi ve oksijen eksikliği sadece korkuyu arttırır. Bu durumda, depresyon belirtileri vardır. Onlar depresyon, izolasyon, gözyaşılık şeklinde tezahür ederler.

Bir panik atak meydana geldiğinde, boğazdaki ağrı sendromuna artmış kalp atım hızı ve nabız eşlik eder. Ayrıca, bacaklarda uyuşukluk, baş dönmesi, göğsün sol tarafında ağrı, bir hava eksikliği hissi olabilir. Bu tür saldırıların akut bir başlangıcı vardır ve en fazla yarım saat sürer.

Sorunun kesin nedenlerini belirlemek için, doktor mutlaka hastanın durumu üzerindeki psiko-duygusal faktörlerin etkisini incelemek zorundadır. Bu durumda stresli durumlar, işte ve evde zor durumlar önemlidir.

Boğazda boğulma hissi varsa ne yapmalısınız?

UYARI! BİZ TAVSİYE

Tedavi ve önleme için Çocuklarda rinit, bademcik iltihabı, akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve grip, ve yetişkinler Elena Malysheva Rus bilim adamlarından etkili bir hazırlık Bağışıklığı önermektedir. Eşsiz ve en önemlisi% 100 doğal bileşimi nedeniyle, ilaç anjin, soğuk algınlığı ve bağışıklık tedavisinde son derece yüksek bir etkinliğe sahiptir.

Malysheva metodolojisi hakkında bilgi edinin...

Klinik resim (belirtiler)

Sıkıştırma hissi nadiren tek semptomdur. Kural olarak, bu duruma uzmanların doğru bir teşhis yapmasına yardımcı olan kapsamlı bir ek işaretler listesi eşlik eder. En yaygın belirtiler aşağıdakileri içerir:

 • Bir konuşma sırasında rahatsız edici duygular;
 • Ağrı sendromu, solunum ve yutma güçlüğü yaratır;
 • oksipital bölgede ağırlık hissi, baş ağrısı, bayılma durumları - atardamarlardaki hasarlarda oksijen eksikliği ile ilişkilidir;
 • uzuvların uyuşma - dolaşım bozuklukları veya nörolojik faktörlere bağlı olabilir.

Tanı özellikleri

Boğazda basınç olduğunda, hemen bir terapiste danışmalısınız. İlk muayeneden sonra, doktor tedavi için tavsiyelerde bulunacak veya ek muayeneler atacaktır. Bazı durumlarda dar bir uzman - cerrah, kulak burun boğaz uzmanı, endokrinolog - danışılması gerekmektedir. Bazen bir nöroloğa veya gastroenteroloğa gitmelisiniz.

Boğazın sıkışmasının nedenlerini doğru olarak belirlemek için ek teşhis çalışmaları atayabilirsiniz:

 • idrar ve kan testleri;
 • tiroid bezi durumunun değerlendirilmesi - testlerin listesi kandaki ve ultrasondaki hormon düzeylerinin belirlenmesini içermelidir;
 • biyokimyasal analizler;
 • servikal lenf nodlarının durumunun belirlenmesi;
 • bilgisayarlı tomografi;
 • manyetik rezonans görüntüleme;
 • farinks ve ağız boşluğunun incelenmesi.

Boğazda boğulma hissini tedavi etmek için yöntemler

Boğazda sıkıştırma hissiyle başa çıkmak için altta yatan patolojinin tedavisiyle başa çıkmak gerekir. Uyuşturucu ve prosedürlerin seçimi doğrudan teşhise bağlıdır.

Bu nedenle, tiroid bezi düzgün çalışmıyorsa, iyot preparatları reçete edilmelidir.. Otoimmün tiroidit teşhis edilirse, tedavi daha karmaşıktır. Bazı durumlarda, bir kişi tüm hayatı boyunca hormonal preparatlar almak zorundadır.

Nedeni servikal omurganın yenilgisinde yatarsa, terapötik jimnastik yapmadan yapılması mümkün olmayacaktır.. Ayrıca, doktor fizyoterapi - vakum tedavisi, manuel teknikler, refleksoterapi, lazer maruz kalma araçlarını önerebilir. Yaşam tarzının normalleşmesi ve sağlıklı beslenme kurallarına uyulması, daha az önemsiz değildir.

En tehlikeli durum malign bir tümörün oluşmasıdır. Böyle bir durumda radyasyon ve kemoterapi önlenemez. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale ihtiyacı vardır.

Gastroenterolojik sorunlar ortaya çıktığında, tedavi özel bir diyetin gözlemlenmesinden ve ilaçların kullanılmasından oluşur. Bununla birlikte, yemek borusunda bir fıtık oluşması durumunda, bir operasyona ihtiyaç olabilir.

Otorinolaringolojik organların inflamatuar lezyonlarının gelişmesiyle, hastalığın doğasını değerlendirmek gerekir - viral veya bakteriyel bir kökene sahip olabilir. Araştırmanın sonuçlarına göre, antibakteriyel ilaçlar veya diğer ilaçlar reçete edilebilir.

Ana tedaviye ek olarak, boğaz durulama ilaçları, iyot veya tuz içeren müstahzarlar infüzyonları yardımıyla da kullanılabilir. Tüm bu maddeler belirgin anti-enflamatuar ve iyileşme özelliklerine sahiptir. Bazı durumlarda, ısınma kompresleri ilaç tedavisini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Boğazda kompresyon hissi psikojenik faktörlere bağlı ise, tedavi tıbbi ve psikoterapötik ajanların kullanımını gerektirir. Bir hasta deprese edilirse, antidepresanlar ve sakinleştiriciler reçete edilir.

Panik ataklarının ortaya çıkmasıyla ilişkili solunum problemleri varsa, vejetovasküler distoni semptomlarını ortadan kaldırmak için önlemler alınır.

Etkin bir rahatlama sağlayan solunum jimnastiği yapılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için karnınızda nefes almanız veya nefesini belirli bir süre için tutmanız gereken bir paket kullanmanız gerekir. Tam egzersizler, katılan doktor tarafından seçilecektir.

İlk kez bir koma ortaya çıktığında, bu duruma odaklanmamaya çalışarak nefes egzersizlerinden birkaç hareket gerçekleştirebilirsiniz. Yutma hareketlerini kontrol etmek önemlidir - artmamalıdırlar. Durumu iyileştirmek için ek bir araç bitkisel infüzyon veya çay olacaktır. Daha sonra boyun ve larinksin kas dokusu için egzersiz yapılması önerilir.

Boğazında bir yumru hissinden nasıl kurtulur

Önleyici tedbirler

Bu tür sorunları önlemek için, birtakım tavsiyelere uyulmalıdır. Önleyici tedbirler aşağıdakileri içermelidir:

 • nazofaringeal patolojilerin zamanında ortadan kaldırılması;
 • aktif yaşam biçimi, çalışma ve dinlenme rejimine uyumun kontrolü, havada yürümek;
 • kötü alışkanlıkların dışlanması - alkollü içeceklerin ve sigara içilmesinin reddi;
 • endokrinologda sistematik önleyici muayeneler;
 • tiroid patolojilerinin yeterli tedavisi;
 • Boğazda kuruluğu önlemek için odada normal nem oranını korumak;
 • kronik tonsillitin zamanında tedavisi ve bademciklerin sistematik yıkanması;
 • sindirim sistemi patolojilerinin tedavisi;
 • burun boşluğunun tuzlu çözeltilerin yardımıyla yıkanması;
 • servikal omurga patolojilerinin önlenmesi ve tedavisi;
 • Stresli durumların ortadan kaldırılması;
 • İlk belirtiler göründüğünde patolojinin zamanında tedavisi.

Boğazda sarkma hissi, çeşitli hastalıkların gelişimini gösterebilir. Bu durumu tedavi etmek başarılı oldu, sorunun nedenlerini belirlemek çok önemlidir. Bunu yapmak için, ayrıntılı tanı koyacak bir doktora görünmeli ve sonuçlarına göre en uygun tedaviyi seçecektir.

Ve biraz da sırlar hakkında...

Çocuğunuz ya da çocuğunuz sıklıkla hastalanırsa ve sadece antibiyotiklerle tedavi edilirse, sadece etkisi değil, nedenini tedavi ettiğinizi bilin.

Böylece sadece eczanelere ve çiftlik şirketlerine para akıtıyor ve daha sık sık hastalanıyorsunuz.

DUR! Net olmayan birini beslemeye yetecek kadar Sadece bağışıklığınızı arttırmanız gerekiyor ve hasta olmanın nasıl bir şey olduğunu unutmayacaksınız!

Bunun yolu! Onaylanmış E. Malysheva, A. Myasnikov ve okuyucularımız!...

Boğazda sıkıştırma hissi birçok durumda mevcuttur. Boğazdaki basıncın nedenleri çeşitlidir. Bu tür şikayetler tiroid bezi, boğaz, innervasyon ihlali hastalıklarının neden olduğu çeşitli patolojik süreçlerle karakterize edilebilir. Buna ek olarak, boğaz sıkmak hissi, not edilebilir ve psiko-duygusal durumun ihlali olabilir. Bu durumda, hastalar nefes almanın zor olduğundan şikayet ederler.

Patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, doğası, şikayetler boğazda bir sıkıştırma, bir yumru hissi, yabancı cisim, boğazda içten bastırma şeklinde formüle edilebilir.

En yaygın duygu boğazda bu gibi koşullar altında sdavlennosti'dir:

 • tiroid bezinin patolojisi;
 • boğazın enflamatuar ve bulaşıcı hastalıkları;
 • şişme;
 • alerji;
 • nörolojik bozukluklar;
 • yaralanması.

KBB patolojisi

Boğazda sıkma meydana gelirse, öncelikle bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Uzman, mukus boğazının ve bileşenlerinin durumunu değerlendirecek olan farenoskopi yapacak. Acıya basmak, yutulduğunda rahatsızlık hissi bu boğaz hastalıklarının belirtileri olabilir:

 • boğaz ağrısı;
 • bademcik iltihabı;
 • bademcik apsesi;
 • farenjit;
 • tümör süreci;
 • yaralanması.

Objektif muayenenin sonuçlarına ek olarak, bu durumda tanıyı açıklığa kavuşturmak için ek semptomlar yardımcı olacaktır. Angina'nın sabit belirtisi vücut sıcaklığındaki artışa 39 derecedir, bunun yanı sıra bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve acısıdır. Faringoskopinin sonuçları hiperemik, keskin ödemli bademciklerin ortaya çıkmasını mümkün kılmaktadır. Foliküllerde veya lakunlarda pürülan anjina formunun gelişmesiyle, kirli gri veya sarımsı baskınlar bulunur.

Anjin için, en tipik ağrı ağrılıdır, kulaktan, boyun, yutma ile artar. Ağrının sıkıştırıcı doğası da kronik bademcik iltihabıdır.

Bu durumda, hastalık remisyon ve alevlenme dönemleri ile uzun süreli bir seyir ile karakterizedir. Ek belirtiler kalıcı halsizlik, hızlı yorgunluk, subfebril durum, eklem ağrısıdır. Çoğu durumda, bir gerileme durumunda bile, bademcikler, pürülan bir kaplama ile kaplanır, ağızdan bir putrid kokusu not edilir.

Boğazın lümenini daraltmak ve sıkmak bademciklere apse olabilir. Çoğu zaman bu hastalık anjinin pürülan akıntısının bir komplikasyonudur. Hastanın genel durumunda bir bozulma, vücut sıcaklığındaki artış 40 dereceye, boğazda ağrıda artışa neden olur.

Boğazın muayenesi zordur, çünkü hastanın ağzının açılmasına ağrıdaki bir artış eşlik eder. Aynı zamanda, amigdalada tek taraflı keskin bir artış kaydedilmiştir, bunun sonucu olarak dil tarafa kaydırılmıştır. Palpabl genişlemiş ve keskin ağrılı bölgesel lenf düğümleri. Bu durum cerrahi bölümün koşullarında tedaviye ihtiyaç duyar.

Bir basınç hissi, boğazın mukoza zarının iltihaplanma sürecinin gelişmesinden de kaynaklanabilir. Bu durumda, amigdala'nın patolojik süreci etkilemez. Biraz hiper görünüyorlar, ama genişlemiyorlar. Pürülan baskınlar yoktur. Boğaz ağrısı en çok farenjit, farinkste iltihaplı bir süreçtir. Faringoskopi, farinksin arka yüzeyinde mukus birikmesi ile karakterizedir. Ek bir semptom, birkaç hafta boyunca hastayı rahatsız eden kuru bir havlama öksürüğüdür.

Eğer larinks sürece dahil olursa, zorunlu bir semptom olarak seste bir değişiklik olur, ses kısıklığı ortaya çıkar. Açıklanan süreçte ses reprodüksiyonu olmayabilir. Hasta çoğu zaman sessizlik içinde geçirmeye çalışır.

Boğaz tümörleri de bir daralma hissi ile eşlik eder.

Boğazdaki tümörlerin ilk belirtisi, yabancı bir cisim hissi, yutkunma rahatsızlığı ile ilgili şikayetlerdir.

Ek belirtiler halsizlik, halsizlik, yorgunluk, artan vücut ısısı, artan bölgesel düğümleri içerebilir. Çoğu zaman, boğaz kanseri gırtlakları etkiler, bu nedenle, hastalığın zorunlu belirtisi sesin tınılarında bir değişikliktir. Prosesin ilerlemesi ile hemoptizi, hareket sırasında ağrının şiddetinde bir artış ve derin bir iltihap söz konusu olabilir.

Tıbbi manipülasyonlar sırasında veya yaralanmaları olan yabancı cisimlerdeki boğaz hasarına, boğazda baskı yapan ve nefes alması zor olan şikayetler de eşlik edebilir. Bu durumun gelişim nedenleri açıktır ve travma sonrası ödem gelişmesine neden olur. Karakteristik semptomların hızlı gelişmesidir. Zorluklar sadece lezyonun lokalizasyonunun netleştirilmesi ve her bir spesifik vakada terapötik taktiklerin belirlenmesinden ibaret olabilir.

Endokrin patolojisi

Zor yutma, boğazın basması hissi, tiroid bezinin patolojisi için de karakteristiktir. Normalde, bu organ tiroid kıkırdağının altında bulunur ve hastayı incelerken neredeyse görünmezdir. Bununla birlikte, bazı hastalıklar bu eğitimin büyüklüğünde, yani guatrın oluşumunda bir artışla karakterize edilebilir.

Genişlemiş tiroid bezi larinkse bağlı olduğundan, üzerine basar ve semptomların gelişmesine neden olur. Tiroid bezinde birkaç derece artış vardır. Büyüklüğüne bağlı olarak hastanın şikayetleri ağırlaşabilir. Belirli boyutlarda demir, çevreleyen dokuları, bir gırtlak, bir trakea, bir boğazda baskı yapan, nefes almak için zorlama hissi yaratan, teneffüsün karmaşık hale gelmesine neden olabilir.

Tiroid bezinin en sık görülen hastalıkları şunlardır:

 • endemik guatr;
 • sporadik guatr;
 • tiroid bezinin tümörleri;
 • yaygın toksik guatr;
 • hipotiroidizm.

Tiroid bezi, hormonlarının gelişimi yoluyla, vücutta meydana gelen metabolik süreçlerde rol oynar. tiroit bezi içinde patolojik süreçler, Normal hormon ile karakterize edilebilir, klinik belirtilerin gelişimi ve doğada yansıtılır kan içine salınmasını veya artan, azaltmıştır.

Hipotiroidizm hormon seviyesinde bir azalma ile karakterizedir. Bu bakımdan, vücutta meydana gelen metabolik süreçlerde bir yavaşlama vardır. Bu hastalar, uyuşukluk, uyuşukluk, ses kısıklığı, kuru cilt, kilo alma, kabızlık, bradikardi ile karakterizedir.

Hayatı tehdit eden bir komplikasyon hipotiroid komadır. Hastalar nefes almakta zorlandığından, konvülsiyonlar, beyin yetmezliği belirtileri, solunumun yavaşlamasından şikayet ediyorlar.

Tiroid hormon düzeylerindeki artışa sinirlilik, terleme, kalp yetmezliği, taşikardi, kilo kaybı gibi belirtiler eşlik eder. Hormon üretim bozuklukları, değişmemiş hacmi ile bezin büyüklüğünde veya sızıntısında artış ile karakterize edilebilir. Bu gibi durumlarda, sizi bir endokrinologa gitmeye ve tiroid hormonlarının seviyesine gitmeye zorlayan klinik belirtilerin varlığıdır. Bu durumun zamanında düzeltilmesi, durumun önemli ölçüde iyileşmesine yol açacaktır.

Aynı zamanda, guatrın varlığı her zaman bezin hormonal arka planında bir değişiklik eşlik etmez. Klinik belirtilerin yokluğunda bile, eksik veya aşırı miktarda hormonun varlığına işaret etmekle birlikte, genişlemiş tiroid bezi ultrasonografi yapmanın sebebidir. Bu işaret, vücuttaki iyot eksikliğinin yanı sıra benign veya malign tümörlerin gelişiminin bir sonucu olabilir. Bu durumun zamanında teşhis edilmesi, hastalığın ciddi bir seyrinden kaçınacaktır.

Artroz değişikliklerinin etkisi altında, vertebral kolonda bulunan sinir lifleri ve damarları daraltabilir. Sonuç olarak, boynun bazı kısımları, başın yetersiz beslenmesini sağlar, bu da boğazın sıkılması şikayeti ile ortaya çıkabilir, bir yumru hissi. Servikal omurganın osteokondrozisi, bu semptomatolojinin ortaya çıkışının yaygın bir nedenidir.

Duygusal Faktör

Boğazdaki ağrının basınç doğası, nefes almanın zor olduğu hissi, psiko-duygusal bozukluklarda da mevcuttur. Bu semptomların gelişimi stres, korkunun bir sonucu olarak görülebilir.

Durum psikolojik faktörlerden kaynaklanıyorsa, hastanın durumu kısa bir süre içinde normalleştirilir. Bu durumda, şikayetler, boğazda veya tiroid bezinde meydana gelen patolojik süreçlerle ilişkili değildir; Hoş olmayan duyumlara vücudun strese tepkisi neden olur.

Böyle bir durumun endişelenmesi sadece uzun süreli akış durumunda olmalıdır. Bir psikoterapist tarafından, depresif bir durum söz konusu olduğunda yardımcı olabilir - bir psikiyatrist.

Eğer boğazda sıkışırsa, ne tür bir durum ve ne kadar tehlikeli olursa uzman belirlenir. Bu şikayetler, çeşitli organların sürece dahil olmasından kaynaklanabileceğinden, tanıyı açıklığa kavuşturmak için enstrümantal muayeneler, laboratuar teşhisleri, danışmanlık ile ilgili uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Angina boğazın en sık görülen enfeksiyonlarından biridir. Hastalığın adı Latince "anjiyo" kelimesinden geldi, ki bu "sıkmak, boğmak" anlamına gelir. Hastaların sıklıkla akut bademcik iltihabında yaşadıkları bu hislerdir - boğazda emme hissi normal olarak nefes almasına izin vermez, yiyecek almaz, hatta tükürüğü yutmaz.

Ancak bu semptom, bademciklerin akut veya kronik iltihaplanmalarında her zaman değil, diğer patolojilerde de ortaya çıkabilir. sorunun tam olarak ne olduğunu belirleyecek ve ne kadar hızlı ve etkili bir şekilde çözmek için size - boğaz ağrı sıkma endişe uzun zaman, bir duygu sanki önlemek için bir şey varsa nedenle, doktor ziyareti gerekli değildir ertelemek.

Neden bir baskı hissi var?

Enfeksiyöz lezyonlar

Bunların birçoğu olduğuna dikkat edilmelidir. Öncelikle, başlangıçta en olası olanlara bakalım:

 • bademcik iltihabı, yutkunma sırasında ağrı, bazen ateş, halsizlik;
 • yüksek ateş ve bademcikler üzerinde irin varlığı ile anjin;
 • zamansız tedavi durumunda boğazda bir apsenin oluşumunu provoke edebilen farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı.

Bu hastalıklar parlak bir şekilde telaffuz edilir ve antibiyotikler, her türlü durulama ve et suyu alarak hızlı bir şekilde tedavi edilebilirler. Tabii ki, tedavi süreci bir doktor tarafından atanmalıdır.

Tehlikeli hastalık difteri

Bir şey boğaz sıkar gibi hissi, bir çok diğer nedenlerle provoke edilir, bu da kapsamlı bir laboratuvar ve teşhis muayenesi anlamına gelir.

Bu tür hastalıklara bir difteri taşımak mümkündür. Özellikle tehlikeli olan, bademcikler üzerindeki hastalık sürecinde hava yollarını kaplayan bir film oluşturmasıdır. Bu ciddi vakalarda boğulmaya yol açar.

yüksek ateş, halsizlik, yutma hafif ağrı, boğazda duygu, bir şey, cildin solgunluk bastığında sanki: nedeniyle belirtiler diğer bulaşıcı hastalıklar aynıdır gerçeğine difteri Karmaşık tanı.

Tanı diğer belirtilerle yapılır:

 • Ses kısıklığı.
 • Gürültülü ve nefes darlığı.
 • Tonsiller sonra karakteristik gri kaplama ile kaplanmış ilk kırmızı, film oluşturucu, gırtlak duvarlarına basınç hissine neden ve ölüme kadar nefes tam bir örtüşmeye neden olabilir.

Dikkat lütfen! Hastalık çok sinsi ve tehlikelidir, çünkü öncelikle boğazda her zamanki enflamatuar süreçlerin altında maskelenir. Bu nedenle, istenmeyen ve hatta trajik sonuçlardan kaçınmak için kendi kendine ilaç verilmemelidir.

Laringeal ödem

Sıklıkla sıkışma hissinin nedeni, bağımsız bir hastalık olmayan larinksin şişmesine neden olur. Bir travma, yanık, enfeksiyon ve alerjik reaksiyona neden olabilecek ilaçları aldıktan sonra ortaya çıkabilir.

Bazen kalp, karaciğer, böbrek fonksiyon bozukluğunda eşlik eden semptomlar olarak kendini gösterir.

Larinksin şişkinliği olan hasta, acı hissi ve boğazda boğucu bir madde olduğu hissini uyandırır ve teneffüs etmesine izin vermez.

Tedavi, şişmeye neden olan bir hastalığın ortadan kaldırılmasını içerir.

Dikkat edin! Boğazın şişmesine neden olan her ne olursa olsun, nefes almanızı engelleyebileceğinden, insan yaşamına bir tehdit oluşturur, bu nedenle bu tür belirtiler ortaya çıktığında derhal tıbbi yardım almanız gerekir.

Tiroid bezi

Tiroid bezinin genişlemesi boğaz basıncının etkisine neden olan nedenler arasında bir istisna değildir.

Endokrin sistemdeki problemler ilk muayenede bir doktorla kolayca tespit edilir. Ancak kesin tanı, ultrasonda onaylanmadan önce konulmamıştır.

Boyun, içinde çeşitli rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan ve nefes almayı zorlaştıran tiroid bezinin genişlemesiyle sıkışır.

Vücutta iyot eksikliği bu istenmeyen dönüşümlerin temel nedenidir.

Tanı konulduktan sonra, endokrin uzmanı iyot preparatlarını reçete edecektir, bu da tedavide olumlu sonuçlara yol açacak ve rahatsızlığı giderecektir.

Boğazdaki neoplazm

Kasılma sendromu, boğazda iyi huylu veya malign bir oluşumun varlığını gösteren bir semptom olabilir.

Onların ortaya çıkma nedenleri şunlar olabilir: zedelenmiş yaralanmalar, toksik preparatların boğaz mukozasına uzun süre maruz kalma, toz, nikotin ve ses tellerinin aşılması. Neoplazmaya neyin neden olduğunu tam olarak belirlemek mümkün olmamakla birlikte, bu mümkün değildir.

Larinkste bir tümör varlığı aşağıdaki semptomlarla gösterilebilir:

 • ses kısıklığı;
 • ses kısıklığı;
 • bağların yorulması;
 • balgamda kan.

Hatırlamak gerekiyor! Hiçbir bahaneyle, ortaya çıkan ve doktor ziyaretini erteleyen semptomu görmezden gelebiliriz. Erken tanı ve uygun seçilmiş tedavi ciddi bir hastalıktan kurtulma şansıdır.

Nörolojik bozukluklar ve panik ataklar

Onkoloji, elbette, olağanüstü tehlikeli bir hastalıktır. Bunun farkına varmak, birçoğunun hastalık başlangıcından korkması, herhangi bir işaretinin, aslında hastalığa yol açan, ancak psikolojik bir seviyede olan korku ile algılanmasıdır.

Ayrıca, stresli bir durumda boğazda sıkışma belirtileri de mümkündür. Yorgunluk, iş yerinde kötü niyetli atmosfer, aile, hastalık veya matem içinde anlayış eksikliği - tükürük ve hatta boğulmaya yutmak sözde boğuk bir ses var olduğu boğazında yumru, yetersizlik duygusu provoke psikolojik dökümleri en sık arkadaşları.

Bazen sorunlu yaşam durumları başlangıçta sıkma ışık hissi artmış kalp hızı, baş dönmesi ve nefes darlığı eşlik panik atak, haline Aslında yol açar.

Ancak, hipochondriacs için doktor tavsiyesi olmadan stresin giderilmesi amacıyla antidepresan almak önerilmemektedir.

İlginç bir gerçek! Kadınlar, erkeklerin psikolojik bir seviyede gırtlağa sıkıştırıldığını hissetmekten çok daha fazladır.

Burada boğazda bir sıkıştırma hissi uyandıran hastalıkların tam bir listesi.

Bilmek önemlidir! Bu belirtiler ve onlara neden olan sebepler ortaya çıktığında, sağlık ve yaşam için ciddi sonuçların gelişmesini önlemek için kapsamlı bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

Semptomlarım varsa ne yapmalıyım?

Çoğu zaman, boğazda sıkışma sorunuyla karşı karşıya kalan hastalar, hastaya hiçbir ciddi önem vermezler, bir şekilde tedavi yöntemlerini ve yöntemlerini kendi başlarına bulmaya çalışırlar. Bu geçersiz bir hatadır.

Patolojinin gelişmesini önlemek için önemli bir koşul, doktora bir temyiz olmalıdır. Hastanın şikayetlerini dinledikten sonra, doğru tanı ve en doğru tedavi seçimi için bir kulak burun boğaz uzmanı, endokrinolog, nörolog, psikolog veya onkolog ile konsültasyona gönderen bir terapist olabilir.

Kök nedenlerin zamanında tanımlanmasından sadece hastalığın gelişiminin önlenmesi değil, aynı zamanda hastanın yaşamı da önlenebilir.

Laboratuar ve enstrümantal muayene verileri olmaksızın, boğazda sarkma nedeniyle hastanın şikayetleri ile ilgili teşhis ve tedaviyi üstlenecek hekimlerin hiçbiri sorumlu tutulamaz. Bu nedenle, uzmanların tavsiyelerini dinlemeli ve gecikmeden, önerilen tanıya tabi tutulmalıdır: kan ve idrar testleri, ultrason, röntgen, bilgisayar veya manyetik rezonans görüntüleme.

İncelemeden sonra sadece kök nedenlerinin tespiti, çeşitli doktorlarla yapılan konsültasyonlar ve analizler ve örnekler aracılığıyla tam teşhisi, bu problemle mücadelede istenen sonuçları verebilecek tedavi taktiklerini seçmeyi mümkün kılacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için propolis tentürü nasıl gargaralanır?

Propolis, güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip olan arıcılık ürünüdür. Yüksek biyolojik aktivitesi nedeniyle, bu tür maddeler çeşitli patolojilerin tedavisinde ve kozmetoloji alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Boğazın durulanması için klorofililpt

Bir klorofililpt çözeltisi, genellikle boğaz ağrısı, farenjit, larenjit hastalığına yakalananlar için gargaraların vazgeçilmez doğal bir ilaçtır. Hazırlık okaliptüs yapılır, aktif madde yaprakların bir özüdür.