Loading

Boğaz ağrısı uzun sürmezse

Angina nedir, çoğu kişi biliyor, ve bazı insanlar buna koşacak kadar şanslı bile değiller. Olguların çoğuna tam bir tedavi eşlik eder, ancak tedaviye rağmen bademcik iltihabının devam ettiği durumlar da vardır. Neyin bağlı olduğu ve anjinin kalıcı seyrinin üstesinden nasıl gelebileceğiyle, aşağıda ele alalım.

Nedenleri ve mekanizmaları

Anjina olmayanlar, neden olduğunu ve iyileşmek için yapılması gerekenleri bulmaya çalışırlar. İkinci yönün, ilkinin mantıksal bir devamı olduğunu anlamak gerekir. Vücudun herhangi bir patolojik süreci veya işlev bozukluğu kökenine sahiptir ve bunun netleştirilmesi tıbbi bakımın önemli bir bileşenidir. Bunun ya da bu fenomenin nedenini anlamadan nitel bir tedavi bekleyemezsiniz. Ve uzun süreli bir anjina ile problemlerin kaynağı bu konuda gizli olabilir.

Vakaların büyük çoğunluğunda bademcik iltihabı beta-hemolitik streptococcus A grubundan kaynaklanır. Ancak anjinanın etken maddesi tamamen farklı mikroplar olabilir:

 • Virüsler (adeno, entero, herpes, kızamık).
 • Fuzobakterii.
 • Spiroketler.
 • Mantarlar.

Bademcikteki değişikliklerin nedeninin bazen hematolojik patolojide (lösemi, agranülositoz) gizlendiği veya immün yetmezlik (HIV enfeksiyonu dahil) ile ilişkili olduğu söylenebilir. Ve antibiyotikler her zaman gerekli değildir. Bu durumların çoğunda, genellikle etkisiz olduklarını ispatlarlar ve kabulleri sadece süreci uzatacak ve karmaşıklaştıracaktır. Bu nedenle, anjin tedavisinin ilk koşulu - nedenin açık bir açıklaması - her zaman yerine getirilmelidir. Aksi halde hastalık bir aya kadar devam edebilir.

Bademcik iltihabının nedeninin açıklanması, tüm diğer önlemleri belirleyen anjinada tıbbi bakımın önemli bir yönüdür.

semptomlar

Doğru tespit edilmiş bir teşhis, daha sonraki faaliyetlerin temelidir. Ve yarısı klinik muayene verisinden oluşmaktadır. Bu nedenle, anjinin etkisiz tedavisinin nedenini bulmak, ikinci bir tıbbi muayene ile başlar. Uzun süreli bir inflamasyon süreci hastayı uyarmalı ve onu acil bir konsültasyona gelmeye zorlamalı. İlk tedavide olduğu gibi, uzman şikayetler ve objektif semptomlar oluşturacak, ancak daha fazla dikkat gösterecektir.

Görüşme sırasında, doktor son ziyaretten bu yana semptomların nasıl değiştiğine dikkat etmekte, daha az belirgin hale gelmekte ya da tersine daha da kötüleşmektedir. Tüm aynı akut enflamasyon belirtilerini tekrar değerlendirmek gerekir:

 • Boğazda ağrı.
 • Bademcikler üzerinde döküntüler.
 • Ateş
 • Genel durum

Eğer anjin uzun bir süre dayanmazsa, kronik evre - bademcik iltihabına geçişini varsayabiliriz. Bu, lokal bağışıklığın ihlali ile burun ve orofarinkste (sinüzit, farenjit, çürükler) yavaş bir enfeksiyonla kolaylaştırılır. Sonra iltihap belirtileri arasında şunlar olacak:

 • Serserilerde piller veya tıkaçlar.
 • Palatine kemerin kenarlarının değiştirilmesi (kararlı kızarıklık, şişme, rulo benzeri kalınlaşma).
 • Bademciklerin yaylarla yapışması.

Kronik bademcik iltihabında alerjik organizma semptomları, mikrobiyal antijenlerin toksik etkisi ile ilişkilidir. Bunlar eklem, kalp ağrısı, arkadaki ağrıları içerir. Genel ihlaller ayrıca alevlenmeler dışında da kaydedilebilir.

Ancak, kronik bir forma geçişe ek olarak, semptomlar sadece korunmadığı, aynı zamanda ağırlaştırıldığı zaman başka bir seçenek vardır. Bu anjinin komplikasyonlarıyla ilgili. Şunları içerir:

 • Paratonzillit.
 • Abscesses (paratonsillar, pero ve zagrugal).
 • Servikal lenfadenit.

Çoğu zaman amigdalayı çevreleyen lif iltihabı vardır. Süreç genellikle tek taraflıdır. Tedavinin arka planı, hatta iyileşme sırasında, yine boğazdaki ağrılar ortaya çıkar, ancak tek taraflı bir yapıya sahiptirler ve çok daha şiddetlidirler, kulak ve boyunda verilirler, başını çevirerek güçlendirilebilirler (kasların tutulumu nedeniyle). Tipik olarak ağzın (trismus) eksik açılması, vücut ısısı yükselir, genel durum nispeten ağırdır. Sonra bir apse oluşur.

Reçetelenen tedaviden sonra bademcik iltihabı geçmediği zaman, komplikasyonları ve kronik bir forma geçişi önlemek için lokal işaretler ve hastanın genel durumu yeniden değerlendirilmelidir.

Ek teşhisler

Anjinası olan hastalar uzun bir süre geçmezler, takip gerekirler. Enflamasyonun doğasını tekrar tekrar değerlendirmek ve kaynağı haline gelen patojeni tanımlamak gerekir. Bunun için doktor hastayı teşhis prosedürlerine yönlendirir:

 • Kan ve idrarın genel analizi.
 • Kan biyokimyası (inflamasyon belirteçleri, immünogram).
 • Boğaz ve burundan bir yayma (mikroskopi, tohumlama, PCR).
 • Patojenlerin antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi.
 • Serolojik testler (enfeksiyonlara karşı antikorlar).
 • Pharyngoscope.

Bademciklerdeki iltihaplardan sorumlu olan mikropların laboratuar doğrulamasının önemini bir kez daha hatırlamak gerekir. Sadece sonuç alındıktan sonra hangi uyarıcının çalışacağını anlayabilirsiniz. Bu olmadan, terapinin tam başarısı için umut etmek zordur.

tedavi

Bir sonraki aşama tedavi. Ve burada hatalar, anginanın başlangıçtan bir ay sonra bile devam edebilmesi gerçeğine yol açabilir. Hem hastadan hem de doktordan gözlemlenirler. Bir uzmanın yetkinliğinden şüphe duyuyorsanız, tavsiyelerini her şeyde yerine getirmeli ve reçete edilen tedavi programından ayrılmamalısınız. Bademciklerin akut inflamasyonunun en az 10 gün boyunca antimikrobiyal ajanlarla tedavi edilmesi gerektiği bilinmektedir. Ve bazı hastalar öyle davranır ki, sadece durumun iyileşmesini fark ederek, ilaçları almayı bırak. İşte antibiyotiklerden sonra boğaz ağrısı geliyor.

Ancak antimikrobiyal tedavinin aşırı süresi de sıkıntı riskiyle doludur. Patojenik bakterilerle birlikte orofarenksin normal florasının temsilcilerinin kandidiyaza dönüştüğü unutulmamalıdır. Bademcikler yine kızarır ve beyaz bir kaplama ile kaplanırlar ve boğazdaki ağrıları geri döner. Daha sonra mantar enfeksiyonu ile savaşmalı ve vücudun doğal biyosenosunu düzeltmelisiniz.

Tedavinin etkisiz olmasının nedenlerinden biri, bakteriyolojik muayenenin sonuçlarının uzun bir süre (5-7 gün) beklemek zorunda kalmasıdır. Ancak bu dönemde hasta tedavi olmaksızın kalmamalı. Klinik protokollere göre bile, doktorlar önce geniş spektrumlu ilaçları reçeteler. Ancak bu durumda kimse mikropların hassasiyetini onlarla doğrulayamaz. Ve viral anginanın olasılığını dikkate alırsanız, tedavi beklenen sonucu vermeyebilir.

Anjina tedavisinin etkinliği çeşitli faktörlere bağlıdır: ilaçların uygun seçimi, doza uyumu ve uygulama süreleri.

muhafazakâr

Böylece, anjina tedavisi çeşitli kriterleri karşılamalıdır: zamanlama, yeterlilik ve tamlık. Bu veya diğer ilaçların amacı, teşhis sonuçları ile önceden belirlenir ve sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir. Ve kendine ilaç verilmesine izin verilmez. İnflamasyon kaynağı ve anjina gelişimi mekanizmaları göz önüne alındığında, bu tür preparatlar karmaşık tedavide kullanılabilir:

 • Antibiyotikler (Augmentin, Sumamed).
 • Antiviral (Laferon, Zovirax, immünoglobulinler).
 • Antifungal (Fucis, nistatin).
 • Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (Ibuprom).
 • İmmünomodülatörler (T-aktivin, Polioxidonium, Immunon, Derinat).
 • Vitaminler (C, E, B, K).

Kronik tonsillit tedavisinde lokal ve genel restoratif tedavilerin kombinasyonlarına büyük önem verilmektedir. Konservatif yöntemler arasında bademciklerin lacunae yıkanması ve Lugol çözeltisi ile daha fazla yağlama sıklıkla kullanılır. Farmakolojik olmayan yöntemler arasında, fizyoterapi (UHF tedavisi, UFO, ultrasonik aerosoller) kullanılır.

cerrahlık

Bazı durumlarda, hatta cerrahi tedaviye başvurulur. Eğer boğaz ağrısı komplikasyonların gelişmesi nedeniyle uzun bir süre geçmezse, pürülan inflamasyonun odağını ortadan kaldırmak gerekir. Ve bunu cerrahi müdahale olmadan yapmak imkansız. Sistemik antibiyotik tedavisinin bir geçmişine rağmen, bir apse açılmalıdır.

Kronik tonsillit sık alevlenmeleri ile, aynı zamanda ameliyat için endikasyonlar vardır. Bir koruyucu teknoloji - kriyoterapi (bademciklerin yüzey tabakasının donması) - veya radikal bir yöntemle (tonsillektomi) gerçekleştirilebilir. Ama belirli bir hasta için tam olarak ne iyi, doktor belirler.

Bu nedenle, anjina tedavisinin etkinliğini sağlamak için, her aşamada tıbbi bakım kurallarına sıkı sıkıya uymak gerekir. Patojenin tanımlanması ve antimikrobiyal ajanlara olan duyarlılığının belirlenmesi ile tek doğru tanının konulması, zamanında ve yeterli tedavi, hastanın başarısını ve iyileşmesini sağlayan temel faktörlerdir.

Angina'nın neden gitmemesinin 5 nedeni

Sadece hastalanmak için gerekli boğaz ağrısı, etkili tedavi hakkında arkadaşları ve akrabaları syplyutsya ipuçları hemen olarak.

Angina, tabi ki, tedavi edilir, ancak burada sadece iyileşme hızı dikkate alınması gereken birçok faktöre bağlıdır.

Genellikle, angina uzun bir süre dayanmaz, bir kişiye güçlü bir rahatsızlık ve ıstırap verir. Bu neden olur, bu makaleyi anlamaya çalışalım.

Ev ortamında yetişkin bir anjina tedavi etmek için?

durulama

Muhtemelen, hiçbir hastalık, boğaz ağrısı gibi kendi kendine tedavi ile kolayca başlamaz. Bu nedenle, evde bronşitin yanlış tedavisi gibi, bazı durumlarda her şey diğer organları etkileyen komplikasyonlarla sonuçlanır: kalp, böbrekler, eklemler.

Örneğin, gargaralamanın etkili olmadığı söylenemez. Aksine, anjinin karmaşık tedavisine durulama dahil edilir. Boğaz ağrınızı sadece şifalı bitkilerle (adaçayı, papatya, okaliptüs vb.) Değil, normal çay veya haşlanmış ılık suyla da yıkayabilirsiniz.

Durulamanın amacı bademciklerin yüzeyini plak, pus, mukustan temizlemek ve ayrıca antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkiye sahip olmaktır.

Bu yüzden sadece neyin durulacağını değil, durulamayı da bilmelisiniz. Ve bu, ne yazık ki, çoğu ne olduğunu bilmiyor uzamış boğaz ağrısının ilk nedeni.

"Yataklar daha enerjik ve mümkün olduğunca sık!" Yanlış bir görüş. Böyle bir tavsiyeyi dinlemeyin.

Yoğun durulama bademciklerin bir tür masajıdır ve iltihaplı organlar masaj yapamaz. Angina, özellikle lacunar ile bademciklerin tüm yüzeyi (lakuna - kıvrımlar, mukoza yüzeyinin yarıkları dahil) pürülan içerikle doldurulur. Püskürtme kuvvetli bir şekilde bastırıldığında, pus lakunadan çıkarılmaz, aksine tam olarak içine daha fazla bastırılır.

Anjina sıkılaşır, lenf düğümlerinin inflamasyonu riski artar ve perimondalic apse gelişir.

Sık durulama da işe yaramaz. Yeterli 4-5 günde bir kez durulanır ve prosedürler arasında, daha fazla sıvı içilir, sadece bir yulafta değil, yavaş sips ile.

içme

Boğazın etkin tedavisi boğaz ağrısını hafifletmek için de tasarlanmıştır. Bildiğiniz gibi, süt iyi bir yumuşatıcı özelliği yumuşatır. Sütün faydalı özelliklerini güçlendirmek, biraz soda ekleyerek (bir bardak 0.5 kaşık için yeterlidir). Süt ayrıca karbonatsız borzolarla da seyreltilebilir. Ağrılı boğazda çay içmek, meyveli meyve içecekleri, kurutulmuş meyvelerin soğuması için faydalıdır.

Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu, akut larenjit, akut farenjit ve diğerleri gibi sıklıkla ve bol miktarda bulaşan hastalıklar reçete edilir. Su, olduğu gibi, toksinleri "temizler" ve vücudu temizler.

Uygunsuz yemek ve içmek - ikinci neden angina neden gitmiyor uzun bir zaman. Angina ile bademciklerin mukoza zarı iltihaplıdır, bu nedenle hafif bir rejim gereklidir. Çok sıcak veya çok soğuk içecekler içmek için tavsiye edilmez. Keskin baharatlar, füme ürünler de hariç tutulmalıdır. Asitli gıdalardan uzak durmak da daha iyidir.

Örneğin limon, doğal haliyle zarar verebilir. Eğer bu meyvenin içindeki zengin C vitamini içeriği nedeniyle meyveye düştüyseniz, bunu çayı ekleyebilirsin. Çok daha etkili olacak.

kompres

Evde bir yetişkinde boğaz ağrısını tedavi eden bir başka araç da kompreslerin ısınmasıdır. Birkaç saatliğine takıldılar. Geleneksel yarı alkollü kompresler, ama aynı zamanda yağ kullanabilirsiniz (bir parça ıslatılmış bitkisel yağ ile emdirilmiş bir parça, boğaz ve bağa tutturun). Sadece su kompreslerini kullanabilirsiniz.

Tipik olarak, alkol sıkıştırmaları aşağıdaki gibi hazırlanır: Bir bez veya gazlı bez alın, alkol veya votka ile emprenye edilir, pamuklu yün tabakasından sonra balmumu kağıdı veya polietilen uygulanır, sonra her şey bir fular veya fularla sabitlenir.

Unutmayın, ısındıktan sonra kompres kabul edilemez bir hipotermi! Aynı banyo için de geçerli. Banyoda buğulanmış, soğuk su dökmek için acele etmeyin (sağlıklı insanlar gibi) ya da serin bir odaya çıkın. Bir duraklamanın sürdürülmesi ve boğazın kuru temiz bir fularla sarılması gerekir.

Isındıktan sonra soğuğa keskin bir çıkış uzun süreli boğaz ağrısının üçüncü nedeni.

Yani, gargara, içme, ısınma kompresleri, yatak istirahati anjinin tedavisinin ana bileşenleridir. Ancak, bir daha önemli bileşeni - ilaçları unuttuk.

Boğaz ağrısının ilaçlarla etkili tedavisi

Uyuşturucu tedavisi olmadan, kural olarak, boğaz ağrısı hızlı bir şekilde geçmez. Ev prosedürlerine ek olarak, doktor genellikle patojeni nötralize etmek ve olası komplikasyonları önlemek için gerekli olan antibiyotikleri veya sülfonamid ilaçlarını reçete eder. Bir doktorun randevusu olmadan, antibiyotikler alınmamalıdır.

Ağız yoluyla ilaçların en yaygın tanıtımı. Tabletler, tozlar, çözümler olabilir. Anjina ile enjeksiyonlar da daha aktif oldukları için sıklıkla kullanılır. Ancak enjeksiyonlar her şeyi sevmez ve herkesin evde enjeksiyon enjekte etme şansı yoktur. Bu nedenle, çoğu zaman doktor daha uygun ve etkili araçlar - aerosoller atar.

Aerosol karışımlarının solunması en basit tedavi yöntemidir ve çok etkilidir. Püskürtülen formdaki ilaçlar, toplam yüzeyi muazzam bir şekilde arttıkça kimyasal ve fiziksel olarak daha aktif hale gelirler.

İlacın en küçük parçacıkları iltihaplı bademciğin mukozasına yoğun olarak yerleşir ve en güçlü lokal terapötik etkiye sahiptir.

Ve dağılmalarından dolayı, bu parçacıklar hızla kanın içine emilir ve lenfatik sisteme girerler.

Ek olarak, aerosol terapisi, hastaya, kalbin işleyişini ve akciğerlerin ventilasyonunu geliştiren bir solunum jimnastiği haline gelir.

En popüler olanlar Ingalipt, Camphomen, Cameton, Tantum Verde ve diğerleri gibi aerosollerdir. Son zamanlarda Bioparox aerosolü çok popüler oldu. Boğazların etkin tedavisi için bir ilaç olduğu kanıtlanmış bir lokal aksiyon antibiyotiğidir.

Talimatlarda öngörülen dozu takip etmezseniz, Angina'nın neden gitmemesinin dördüncü nedeni.

bir beşinci sebep Tedaviye sistematik bir bütünleşik yaklaşım yoktur. Sadece tüm bu yolları uygulayarak, hastalığı mümkün olan en kısa zamanda yenebilirsin.

Hastalanmamak için, genel olarak sertleşmeye ve lokalize ihtiyacınız var: boynunuzu aşırı sarmayın, soğuk sudan korkmayın, dondurma yapmayın. Ve ayrıca kronik bademcik iltihabı tedavi.

Ve başka yollardan da biliyorsunuz, yetişkinlerde bir anjinayı ev koşullarında tedavi etmek mümkün mü? Ve çocuklar? Kişisel olarak size ne yardımcı olur?

Boğaz ağrısı geçmezse ne yapmalı?

Eğer anjin geçmezse, işe yaramaz tedaviyi durdurmak daha iyidir. Bir doktora danıştığınızdan emin olun ve size diğer ilaçları reçete etmesini isteyin. İyi sonuçlar veren birçok araç vardır, ancak her uzman yetkili bir randevu veremez.

Anjina'nın tedavisi bazen olumlu bir sonuç vermez, birkaç faktör onu etkileyebilir. Semptomlar 2 hafta veya daha fazla devam eder, neden bu oluyor?

Uzun süreli boğaz ağrısı nedenleri:

 1. Yanlış seçilmiş antibiyotikler. Etken madde bunlara karşı bağışıktı.
 2. Hasta antibiyotiklerin seyrini ihlal etti.
 3. Doktor teşhisi ile hata yaptı.
 4. Hasta, ilgilenen doktorun sözlerini dinlemedi.

Maddelerin en az biri size atıfta bulunuyorsa, işlem yapmanız gerekir. Beklemeyin, hareketsizliğin gelişmesi gelmeyecektir.

İyileşmek için önce hastaneye gitmelisin. Doktor, enfeksiyonun etken maddesini nötralize edecek ve komplikasyonlara yol açmayacak bir antibiyotik reçete yazacaktır. Bu tür ilaçlar farklı dozaj formlarında olabilir: çözelti, tabletler, toz, kapsüller. Onları terapistin reçetesine göre almanız gerekir. Kendine empoze edilen tedavi yasaktır.

İlaca ek olarak, ihtiyacınız olan:

 1. Diyeti takip etmeli, dengeli olmalı. Daha fazla sebze ve meyve yiyin. Toksinleri vücuttan çıkarmak için daha fazla sıvı kullanın. Gazsız, bitkisel ve yeşil çaylar, kompostolar, meyveli içecekler, doğal meyve suları olmadan su tercih edin. Her şey sıcak bir durumda sarhoş.
 2. Şifalı otlar ve pus, plak ve mukustan bademciklerin temizlenmesi, iltihap ve dezenfeksiyonun giderilmesi için diğer özel çözümler ile gargara.
 3. Alkol sıkışmasını ısıtıyor.
 4. Aşırı ıslatmayın ve mukoza boğazını soğuk sıvı veya yiyecekle tahriş etmeyin.
 5. Temiz havada yürümek ve odayı havalandırmak daha fazladır.
 6. Tedavi sırasında, alkol kullanmayın ve sigarayı bırakın, çünkü duman boğaz ağrısını tahriş eder.

Tedaviden ve iki hafta veya daha fazla süre için tüm önerilere uyulmadığından daha iyi bir şey yapmazsanız, doktoru veya kliniği değiştirmeyi düşünmeye değer olduğunu unutmayın.

Eğer tüm kurallara uyuyorsanız, tedaviye ara vermeyin ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeyin, o zaman uzun süren hastalığınız gecikmeyecektir. Entegre yaklaşım, anjina tedavisinde ana şeydir.

Boğaz ağrısı geçmezse ne yapmalı?

Boğazımdan boğazım neden geçmiyor?

Muhtemelen herkes anginanın ne olduğunu bilir ve hatta birçoğu bile hasta. Her yere yayılmış bulaşıcı bir hastalıktır. KBB doktorlarının resepsiyonunda bu teşhisi olan bir çok hasta var. Patolojinin ana belirtisi boğazdaki ağrıdır ve tedavi antibiyotik yardımı ile yapılır. Ancak terapinin sona erdiği ve semptomatolojinin geri döndüğü durumlar vardır. Bağlanabilmesi ve hastalıkların üstesinden gelmenin nasıl bir şey olduğu ile sadece doktor söyleyecektir.

Nedenleri ve mekanizmaları

Tipik anjina çoğu vakada beta-hemolitik A grubu streptokoklardan kaynaklanır ve bademciklere hava yoluyla veya beslenerek (besinlerle) nüfuz eder. Bu patojene karşı, antibakteriyel tedavi yönlendirilir, çünkü hastalığın tedavisi sadece sebebi ortadan kalktığında ortaya çıkar. Ve çoğu hasta tamamen iyileşir. Ancak bazı belirtiler devam eder ve boğaz ağrısından sonra tekrar acır. Ancak bunun için birçok neden olabilir. Birkaç gruba ayrılabilirler:

 • Başlangıçta yanlış teşhis.
 • Yanlış seçilmiş tedavi.
 • Anjina komplikasyonlarının gelişimi.
 • Yeniden bulaşma.
 • Kronik forma geçiş.
 • Başka bir hastalığın başlangıcı.

Ve bu koşulların her biri, daha önce antibakteriyel ajanlarla yapılan tedaviye rağmen, boğazda ağrı görünümü ile karakterize edilebilir. Ama neler olduğunu anlamak için sadece bir doktor yapabilir. Büyük olasılıkla, ek (veya tekrarlanan) teşhislerin yapılması ve mevcut tedavi rejiminin gözden geçirilmesi gerekli olacaktır.

Boğaz ağrısı tedavisi kesilmezse, sorunun kaynağını bulmalısınız. Nedeni belirlendikten sonra, patolojinin başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması için umut olabilir.

Detaylı karakteristik

Tedaviye rağmen, neden boğaz ağrısının bireysel semptomlarının devam ettiğini anlamak için nedenlerin her birinde daha ayrıntılı olarak durmalıyız. Sağlanan bilgiler sorunun kaynağını belirlemede yardımcı olacaktır, ancak hiçbir zaman nitelikli tıbbi bakımın yerini tutamaz.

Başlangıçta yanlış teşhis

Bilindiği gibi, antibiyotikler sadece bakteriyel florayı etkiler. Ancak anjin, özellikle virüsler veya mantarlar tarafından diğer patojenlerden kaynaklanabilir. Tedavi, burun ve boğazdan bir yayma sonucu ortaya çıkmışsa (ampirik olarak), beklenen etki meydana gelmeyebilir. Dahası, tank ekimi en az 5 gün boyunca yapılır - ve bu sırada hasta bir çeşit terapi almalıdır.

Lenfositik makrofaj sistemindeki değişikliklerin sonucu olarak anjinin yaygın hastalıklarla ortaya çıktığı durumlar vardır. Bu durumlar şunları içerir:

 • Agranülositoz.
 • Enfeksiyöz mononükleoz.
 • Lösemiler.

Onlar için antibiyotik sadece işe yaramaz, aynı zamanda tehlikeli de olabilir. Örneğin, mononükleoz ile, bir deri döküntüsü şeklinde spesifik bir alerjik reaksiyon verdiklerinden, ampisilin preparatları kontrendikedir. Ayrı bir tedavi gerektiren sifilitik tonsillit vakaları da vardır. Ve difteri hakkında - genel olarak, ayrı bir konuşma. Bu enfeksiyon sadece belirli bir serumla tedavi edilir. Bu nedenle tanı ve güvenilir teyidi, antibiyotik reçete etmek için bir ön koşuldur. Eğer tam olarak uygulanmadıysa, o zaman boğazdaki acının çok geçmesine, buna değmeyeceğine inanıyorum.

Yanlış seçilmiş terapi

Tedavinin yönü, doğal olarak önceki tanıdan izler. Hastalığın nedeni başlangıçta yanlış kurulmuşsa, tedavi, sırasıyla, beklenen sonucu getirmeyecektir. Ancak, yeterli bir teşhis ile bile, tedavide hatalar vardır. Bazıları doktor tarafından gözlemlenir, ancak daha fazlası - hastalar arasında.

Antibiyotikler sadece terapötik olarak adlandırılan belirli bir dozajda etkilidir. Kuşkusuz, eğer elde edilmezse, sonuç olmayacaktır. Ancak aşırı doz çok iyi değil. Bazı çocuklar da size bir boğaz verir fungal (Candida), bademcik iltihabı, bir sonucu olarak gelişebilir. Bir başka eşit derecede önemli yön, terapinin süresidir. Anjin tüm bakteriler ölür ve bademcikler üzerinde gelişmeye devam etmek mümkün olmayacaktır ve bu süre içinde 10 gün, ile tedavi edilmelidir. Ama kasten bir doktor modu tarafından reçete ihlal birçok hasta: nedeniyle minör yan etkiler (örneğin bulantı, mide gazı) ya da iyileşme ve vücut sıcaklığının azalmasını fark etmek, dava zaten tamamlandı inanıyoruz.

Doktorun yanlış hesaplamaları için yanlış antibiyotik seçimine atfedilmelidir. Bu veya diğer ilaçların belirli bir bakteri grubunu daha iyi etkilediği bilinmektedir. Ve anjina ile penisilin grubunun antibiyotiği geleneksel olarak en iyi şekilde iyileştirilmiştir. Fakat modern koşullarda bakteri, tedavinin revizyonunu gerektiren farklı direnç mekanizmaları edinir. "Korunan" ilaçlar (klavulanik asit ile) reçete etmek en iyisidir. Bu gerçeğin görmezden gelmesi, ilacın düşük etkinliğine ve boğazdaki ağrının yönetiminden sonra geçmediği durumlara neden olabilir.

Anjina tedavisinin tüm yönlerinde yeterli, tüm semptomları etkin bir şekilde ortadan kaldırabilir, yeniden gelişmelerini ve komplikasyonların ortaya çıkmasını önleyebilir.

Anjina komplikasyonlarının gelişimi

Anjina sonrası boğaz ağrısı olanlar komplikasyonları olup olmadığını düşünmelidir. Pürülan inflamatuar süreçten sonra, ileri tanı ve yanlış tedavi ile komşu dokulara kolaylıkla geçilir. Angina'nın yerel düzeyde en sık görülen etkileri:

 • Farenjit.
 • Paratonzillit.
 • Paratonziller apsesi.
 • Yakın ve farengeal apseler.

Bu durumlarda, bademcikler gelen mikroplar, zaten transfer edilmiş anjinadan sonra durumun kötüleşmesi ile birlikte mukoza zarını çevreleyen selüloza nüfuz eder. Farenjit, terleme, hüzün, gıdıklama ve nihayetinde sadece yutulduğunda değil, aynı zamanda dinlenirken de ortaya çıkan acı ile karakterizedir. Genellikle kuru öksürük rahatsız olur.

Paratonsillit ile birlikte, keskin bir şekilde artan, ağrılı hale gelen boğazda (tek taraflı) ağrılar vardır. Kulağa ve dişlere yayıldılar. Çiğneme kaslarının (trismus) refleks spazmı nedeniyle ağzın açılması zordur. Genel durum şiddetle karşı karşıyadır: 40 dereceye kadar bir ateş ve ifade edilen zehirlenmenin diğer belirtileri. Apse gelişirse, durum daha da ağırlaşır.

yeniden bulaşma

Tedavinin bittiği durumlarda, ancak antibiyotikler tekrar boğazda endişelenmeye başladıktan sonra, boğaz ağrısına neden olan etkenlerin yeniden bulaşma olasılığını da düşünmelidir. Bu özellikle, birçok akranın hasta olduğu bir anaokulu veya okula giden çocuklar için geçerlidir. Kural olarak, çoğu ilaç bir gün içinde vücuttan atılır, bu yüzden ertesi gün yeni bir streptococcus türü veya bademcik iltihabına neden olabilen bir virüs ile enfekte olabilirsiniz. Tabii ki, çoğu zaman bu, bir doktor tarafından reçete edilen tedavi rejiminin ihlali olarak gözlenir.

Kronik forma geçiş

Bildiğiniz gibi, tamamen iyileşmiş anjina, ya komplikasyonlar verir ya da kronik bir forma girer. Eğer boğaz daha önceki tedaviden sonra acı veriyorsa, o zaman bademcik iltihabının gelişimini dikkate almak gerekir. Görünüşü, nazofarenks ve ağız boşluğundaki (sinüzit, çürük, vb.) Zayıf bir enfeksiyon tarafından teşvik edilir ve bu da lokal bağışıklığın azalmasına yol açar. Kronik sürecin sık alevlenmesi birçok çocuk için nadir değildir. Klinik olarak, anjina ile neredeyse aynı semptomları gösterirler.

Başka bir hastalığın başlangıcı

Boğazdaki ağrı, antibiyotik tedavisinin arka planına aykırı olmayan, boğaz ağrısına dayanan başka bir hastalığın kanıtıdır. Çoğu zaman, farinksin mukoza zarının bir lezyonu ile ortaya çıkan akut bir solunum yolu enfeksiyonudır. Daha sonra hasta tekrar ateşi vardır, burun akıntısı ve öksürüğü vardır. Vücutta ağrı, halsizlik, baş ağrısı şeklinde tipik zehirlenme. Ve şaşırtıcı değil, çünkü daha önce de belirtildiği gibi, antibiyotikler virüsleri etkilemez. Yani, ARVI'nin sebebi onlar.

Bir hastayı muayene ederken, doktor benzer bir klinik tabloya sahip bir hastalığı gözden kaçırmamak için herhangi bir semptomu dikkate alır.

Düzeltmenin ilkeleri

Boğazdan sonra hasta olup olmadığının, neden olup olmadığı, hoş olmayan işaretlerin ortadan kaldırılması ilkelerini dikkate almak gerekir. Tabii ki, bunun için sorunun kaynağını ortadan kaldırmak ve gelecekte ortaya çıkmasını önlemek gerekiyor. Bu nedenle hastalar bu ilkelere uymalıdır:

 1. İlk belirtiler göründüğünde, doğrudan doktora gidin.
 2. Tanı araştırmasının tüm aşamalarını geçir.
 3. Tedavi için tüm doktor tavsiyelerini dikkatlice takip edin.
 4. İyileşme döneminde profilaktik rejimi gözlemleyin.

Bu, yukarıda tartışılan durumların çoğunu önleyecektir. Her birinin gözlenmesi gereken kendi nüansları vardır. Örneğin, virüslerin neden olduğu anjina ile, antibiyotiklere hiç ihtiyaç yoktur, ancak diğer ilaçlar (asiklovir ve diğerleri) gösterilmektedir. Ve pürülan komplikasyonlar ile, ilaçların intravenöz uygulanması ile terapinin yoğunlaştırılması ve patolojik odağın cerrahi olarak çıkarılması gereklidir.

Anginanın antibiyotiklerle tedavisinden sonra devam eden veya tekrar ortaya çıkan boğaz ağrısı - durum istediğimiz kadar basit değildir. Meydana gelmesi için birkaç sebep var. Bu nedenle, onlarla başa çıkmak için uzman bir uzmana yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısından geçmeyin: bir yetişkine ne yapılmalı

Antibiyotiklerden sonra, boğaz ağrısı hiç bir şekilde gitmez veya sadece belirli koşullar mevcutsa tekrarlar.

Örneğin, bir patojen etkeni olan madde ilaca karşı direnç geliştirebilir. Bu olgu penisilin serisinin antibakteriyel ilaçları için oldukça tipiktir. Ve burada makrolidler ve sefalosporinler için kesinlikle belirsizdir.

Yani, antibiyotiğe bağımlı olunca, anjina hiç geçemez ve hasta terapiden herhangi bir rahatlama hissetmez.

Başka bir durum - tanı yanlıştır ve anjin için doktor yanlışlıkla kronik bademcik iltihabına neden olur. Genellikle hastalar kendileri tonsillit anjinası olarak adlandırırlar.

Bir başka hata ise, farenjit, viral veya mantar kökenli bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçlarla tedaviye başlarsa doktor tarafından yapılır. Gerçek şu ki, antibiyotikler virüsler veya mantarlar üzerinde etkili değildir. Bu nedenle, bu hastalıkların her ikisi de antibiyotiklerle tedavi edilmez.

Angina iyi gitmez, eğer hasta haksız ise ve önemli bir rahatlama hissettiği anda ilaç almaktan vazgeçerse. Herhangi bir terapi, tamamen geçirilmesi gereken kendine özgü bir kursa sahiptir.

Aksi takdirde, antibiyotik kullanımını durdurduktan birkaç hafta veya bir ay sonra, anjina tekrar dönebilir. Tedavinin gidişatı tamamen devam ederse, hastalığın hızlı bir şekilde nüksetmesi neredeyse tamamen dışlanır.

Tedaviden sonra sıcaklık uzun bir süre devam ederse ne olur?

Hasta, antibiyotik aldıktan sonra anjin ile sıcaklığın oldukça uzun sürebileceğini akılda tutmalıdır. Bununla birlikte, hastanın genel durumu normale dönerse, hiçbir şeyin yapılması gerekmez.

Birçok durumda, vücut ısısı, patojenin aktivitesi nedeniyle değil, kan ve dokularda aşırı miktarda toksik madde ve bakteriyel hücre döküntüsünün varlığı nedeniyle yüksek kalır.

Bu nedenle, eğer antibiyotik aldıktan sonra bir hafta içinde sıcaklık yükselirse - bu oldukça normaldir, fakat:

 1. göstergeleri hâlâ subfebrile düşmek zorunda;
 2. hastanın genel durumu normalleştirilmelidir;
 3. Hasta boğaz ağrısı hissetmeyi keser.

Bu değişiklikler gözlenmezse, antibiyotiklerin terapötik etkileri yoktu.

Boğaz ağrısı tedavisi sırasında bilinmesi gerekenler

 • 2-3 gün sonra hasta durumun belirgin olarak iyileştiğini fark eder.
 • Hastalığın antibiyotik aldıktan birkaç saat sonra gideceğini düşünmeyin.
 • İlaç alma kurallarına bağlı kalırsanız, tedavinin yardımcı olmadığı durumlar ortaya çıkmamalıdır.
 • Eğer doktor, ilacın yapısını ve bazı ilaçlara karşı direncini açıklamaksızın ilacı hastaya reçete ederse, tedavi etkisiz kalacaktır.
 • Teşhis yanlış ise tedavi çalışmaz.
 • Angina nedeni stafilokoksa, o anjinin ana nedensel ajandır - penisilin antibiyotikler yardımcı olamaz, çünkü bu bakteri onlara karşı dirence sahiptir.

Tedavi başarısızlığının nedenini belirlemek için ne yapılmalı?

Antibiyotikler ile boğaz ağrısı tedavisi özellikleri

Patojenik mikrofloranın stabilitesi iki faktörle gösterilir:

 1. Antibiyotiklerle tedaviden sonra hastalık geçmez.
 2. Hastalık düzelir, ama çok geçmeden kendini tekrar ortaya çıkarır.

Anjina kronik olamaz, bu nedenle birincil alevlenmenin sona erdiği, ancak zayıf bağışıklığın bir arka planına karşı, ikinci bir hastalığın çok yakında kendini gösterdiği anlaşılabilir.

Ancak çoğu zaman patojenik mikrofloranın direnci, antibiyotik almanın etkisinin tamamen yokluğuyla kendini gösterir.

Bu bağışıklığın sebebi nedir? Stafilokoklar penisilileri parçalayan ve deaktive eden enzimler dahil olmak üzere metabolik ürünler ile çevrilidir.

Burada, anjina durumunda, reçete etmemeye çalışın penisilin grubunun bir antibiyotik listesi:

 • Bitsillin.
 • Penisilin.
 • Dişçiler.
 • Ampisilin.
 • Amoksisilin.
 • Cephalexin.
 • Cefadroxil.
 • Jozamisin.
 • Azitromisin.
 • Eritromisin.

Uyuşturucu listesindeki ilaçlar terapötik etkilerini arttırdıkları için, yani eskiden hiç yardımcı olmazlar, fakat duruma bağlı olarak daha düşük olanlardır.

Bu arada, inhibitör korumalı ilaçlarla tedavide patojenlerin direnç durumları yoktur:

Bu ilaçlar ile tedavi işe yaramazsa, hasta kabul planını kırar veya doktor yanlış tanı koymuştur.

Patojenin antibiyotiklere direncinin nedenleri:

 • Vücudu etkileyen bakteri suşunun başlangıç ​​direnci.
 • İlacın yanlış kullanımı (burun içindeki sistemik ilaçları gömmek veya boğazınızı yıkamak için kullanmak).
 • Bu hastada daha önce etkisiz olduğunu gösteren ilaçların atanması.

Bazen doktorlar tarafından izin verilen terapinin son ihlali açıktır ve mazereti yoktur. Tıbbi Uygulamada, orada yaşlı bir doktor enjeksiyonu penisilin hastalara reçete edildiği hasta zaten penisilin tedavisi edildiğini tıbbi kartta listelenen rağmen vakaları vardır ve onlar onu yardımcı oldu.

Direncin varlığı nasıl belirlenir?

Bakterinin bağımlılığını belirlemek için ne yapmalı? Her şeyden önce, bu durum hastanın durumunda pozitif dinamiklerin olmaması ve bazen de bozulma ile ortaya çıkar.

Tedavinin ilk iki günü içinde hastanın sağlık durumundaki önemli değişikliklerin gözlenmemesi durumunda antibiyotiğin değiştirilmesi gerektiği genellikle kabul edilir. Bununla birlikte, tanıyı tekrar kontrol etmek gerekebilir.

Benzilpenisilin sodyum tuzu oldukça eski bir antibiyotiktir, bu da vakaların% 25'inde etkisizdir.

Hasta bu durumda ne yapmalı? Her şeyden önce, doktora gitmesi gerekiyor. Eğer doktor, mikropların antibiyotiğe duyarlılığını belirlemek için boğazdan bir çubuk almak yerine, hastanın beklemesini söyler - doktora değiştirmeniz gerekir.

İlaç değişimi ve hastadan yeterli tedavi randevusu alındıktan sonra (ilaç alma rejimi ile ilgili olarak) disiplin gereklidir.

Teşhiste hata var

Kronik bademcik iltihabında antibiyotik tedavisinden sonra, genellikle bir veya iki ay sonra tekrarlanan alevlenmeler vardır. Semptomlara göre, anjinin belirtilerine ve semptomlarına çok benzerler. Ancak deneyimli bir doktor her zaman bir hastalığı diğerinden ayırt edebilir.

Kronik tonsillit relapsları genellikle anjinadan daha hızlı ve daha kolay akar. Bu nedenle, herhangi bir antibiyotik tedavisi olan böyle bir hasta nispeten hızlı bir şekilde rahatlamış hisseder.

Kronik tonsillitin de antibiyotiklerle tedavi edilmesine rağmen, bu hastalık ek olarak şunları gerektirir:

 1. Bağışıklığın güçlendirilmesi.
 2. Bademciklerin lakünlerinin yıkanması.
 3. Hastalığın alevlenmesine katkıda bulunan faktörlerin ortadan kaldırılması.

Neden doktorlar bazen teşhiste hata yapar? Nedenleri üç olabilir:

 • Çoğu zaman bu benzerlik anjinin ve kronik bademcik iltihabının semptomatolojisidir.
 • Hasta, doktorunu tarihini doğru olarak bilgilendirmez.
 • Doktor sadece sorunu anlamak istemiyor.

Angina bademcik iltihabı nasıl ayırt edilir

 1. Genellikle, eğer antibakteriyel tedaviden sonra, tekrarlanan anjinin kısa zaman aralıklarında (bir hafta, iki, bir ay) meydana gelmesi durumunda, hiç şüphesiz - bu, kronik bademcik iltihabıdır.
 2. Başka bir işaret, sıklıkla foliküler boğaz ağrısının karakterizasyon folikülleri ile karıştırılan bademcikler üzerindeki sarı sümüklü böceklerin varlığıdır.
 3. Bademciklerin kendileri sürekli olarak genişlemiş olup, bunlar da kronik bir patolojiye işaret etmektedir.
 4. Badem tıkaçları daha sonra katı neoplazma dönüşür.

Kronik bademcik iltihabı için antibakteriyel bir tedavi, hastalığı boğaz ağrısı ile karıştırmış bir doktor tarafından reçete edilirse - başka bir doktora danışmalısınız. Aksi takdirde, hastalığa karşı mücadele birkaç yıl sürebilir. Sonunda, hasta bademcik kaldırmak için bir operasyona ihtiyaç duyacaktır ve bu tür vakalar nadir değildir.

Kendi kendine ilaç kullananlar yeterli tıbbi tedaviyi tercih ederler, acil bir ipucu: Kendinizi bir doktor olarak düşünmeyi bırakın ve iyi bir kliniğe gidin! Aksi takdirde, bu hastalar sadece bademcikleri kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda kronik böbrek hastalıkları ve ciddi kalp defektleri de kazanırlar.

Bu makaledeki video, anjinle nasıl başa çıkacağınızı size söyleyecektir.

Antibiyotikler anjina geçmediyse ne yapmalı?

Angina ya da bademcik iltihabı, akut formda ortaya çıkan, bademcik dokularındaki ateş, iltihaplanma, vücudun genel zehirlenmesinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu zaman, hastalık uygun tedavinin olmaması kalp ve böbrek tahribat gibi komplikasyonlar, çeşitli gelişebilir çünkü antibiyotik tedavisi gerektiren bir streptokok etiyolojiye sahiptir.

Teşhisi konduğunda, streptokok ve stafilokokların% 90'ı saptanır, daha az sıklıkla anjinin bir mantar veya viral karaktere sahiptir. Anjin, havadaki damlacıklar ve günlük nesneler yoluyla bulaşır, enfeksiyonun ana kaynağı, akut anjin tipi ve patojenik bakterilerin doğrudan taşıyıcıları olan bir kişidir.

Hastalığa yakalanma riski, azalmış bağışıklığın arka planına karşı bir dizi olumsuz faktörle artar: sık görülen hipotermi, bademcik iltihabı, yakın zamanda bulaşan bulaşıcı hastalıklar, aşırı çalışma.

Patojenik mikroorganizmaların yeniden üretilmesinin ana yeri, farinksin arka duvarında yer alan daha az sıklıkla yanal sırtlar olan palatine bademciklerdir. Bademciklerin yerel korunmasının üstesinden geldikten sonra, patojenik mikroorganizmalar inflamasyonu tetikleyen maddeleri salgılayarak aktif olarak çoğalmaya başlar. Çoğu zaman, patojen ve bunların yaşamsal aktiviteleri, yakın dokulara, örneğin, iltihaplı hale gelen lenf düğümlerine yayılır. Uygun tedaviyle, enflamatuar süreç sınırlıdır, ancak etken madde bademciklerin (sepsis, apse) ve iç organların (karaciğer, böbrekler, kalp, damarlar, merkezi sinir sistemi) çevresindeki dokulara zarar verebilir.

Çoğu durumda, yetişkinlerde anjina streptococci tarafından kışkırttığı için, tedavi, hastalıkla baş etmede başarılı bir şekilde yardımcı olan antibakteriyel ilaçların atanmasını içerir. Ancak bazen antibiyotiklerle tedavi edildikten sonra anjinin gitmediği ve hastanın sadece geçici iyileşme hissettiği bir durum söz konusudur. Nedeni ve hastaya ne yapması gerekir?

Neden antibiyotik aldıktan sonra gitmiyor?

Antibiyotiklerin tedavisinde bademcik iltihabı aşağıdaki durumlarda tekrar tekrar ilerlemeyebilir ve gelişemez:

 1. Patojenik mikroorganizmaların reçete edilen antibiyotiğe dirençli olduğu kanıtlanmıştır. Sıklıkla, bu durum penisilin serisinin antibiyotiklerinin uygulanması sırasında ortaya çıkar, makrolidlerde ve sefalosporinlerde çok daha nadir bir reaksiyon meydana gelir. Bu gibi durumlarda antibiyotikli tonsillit çalışmaz, hasta rahatlama hissetmez.
 2. Yanlış teşhis edildi. Çoğu zaman kronik bademcik iltihabının alevlendiği zaman, doktor teşhis yapar - anjina veya semptomlar, yanlış ilaçların atanmasına yol açan başka bir hastalık gibi yanılır.
 3. Teşhis ve yokluğunda bir hata. Çoğu zaman, hasta ya da doktor, gerekli testleri yapmadan, tanılamayan viral ya da mantar anjinası için antibiyotik reçete etmeksizin, yanlışlıkla bir tanı kurar. Bu tedavi ile, anjin tümüyle kendini gösterir ve bazen bozulma meydana gelebilir.
 4. Antibiyotiklerin yanlış alımı. normalleştirme genel durumu yanlışlıkla hastalığın sonu olarak algılanan Birçok hasta, bu nedenle kronik tonsillit ve diğer daha ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir ilaçlar kurallarının kesinlikle zaprescheno.Takoe ihlali ne yapacağını 3-4 gün, için antimikrobiyal alarak durdurmak.
 5. İyileşmeden sonra anjina ile yeniden enfeksiyon. Böyle bir durum oldukça nadir görülür, ancak bu tezahürü dışlamaz.

Antibiyotiklerle tedavi edilirken durumunuzu izlemek çok önemlidir, eğer birkaç gün içinde herhangi bir iyileşme olmazsa, zehirlenme, yüksek sıcaklık ve boğaz belirtileri görülür, bu yanlış tedaviyi gösterir. Endişelenmeyin, 2-3 gün içinde genel durum normale döndü, ancak sıcaklık yüksek tutuldu. Bu tezahür, patojenin aktivitesiyle değil, kan ve dokulardaki yüksek toksik madde ve bakteri içeriği ile karakterize edilir. Norm, bir hafta boyunca antibiyotik alan arka plandaki ateşin varlığıdır, ancak hastanın durumu normale dönerken 37-37.5 dereceden fazla değildir.

Düzgün seçilmiş tedavi ile, iyileşme pozitif dinamizminin olmaması durumları olmamalıdır. Hastanın durumundaki iyileşmelerin olmaması, yanlış reçetelenmiş tedaviyi, teşhisteki bir kusuru veya ilacın ihlali anlamına gelir.

Mikroorganizmaların antibiyotik stabilitesi

Patojenik mikroorganizmaların stabilitesi ile, aşağıdaki durumlar öngörülen preparattan kaynaklanabilir:

 • antibakteriyel tedavinin tamamen tamamlanması ile hastalık kendini göstermeye devam eder;
 • Anjina geçer, ama bir süre sonra tekrar akut formda gelişir.

Birkaç gün antibiyotik aldıktan sonra ilacın etkili olmadığı gerçeğini fark etmek için, bu durumda hasta herhangi bir iyileşme hissetmez, sıcaklık 38-39 derece içinde tutulur.

sefalosporinler (sefaleksin, sefadroksil) üzerinde,% 5 - - makrolidler (azitromisin, eritromisin) için istatistiksel olarak patojen direnci (amfisilin, amoksisilin), penisilin, vakaların% 25 8,% oluşur.

Direnişin ortaya çıkmasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Daha önce kullanılan bir antibakteriyel ilacın kullanımı, tedavi ile olumlu bir sonuç vermedi;
 • yerel antibakteriyel tedavinin yanlış kullanımı (boğazın yıkanması ve burun içindeki burunun antibakteriyel ajanlarla damlatılması);
 • Bakterilerin başlangıçtaki ilaca karşı başlangıç ​​direnci.

Çoğu zaman doktor ilaç reçete kurallarını ihlal ettiğinde, bu tür ilaçların erken başarısızlığına dikkat etmeyen durumlar vardır.

Hastada bakteri direnci ile iyileşme veya bozulma kaydedilmemiştir. Pratik, 48 saat boyunca pozitif dinamiğin yokluğunda ilacın anjinin tedavisi için etkisiz olarak görülmesi gerektiğini göstermektedir. Bu durumda, ilacı başka biriyle değiştirmek için bir doktora görünmeniz gerekir.

Tekrarlanan tedavi üzerine, bu ilacın tedavisini uzatırsa veya ek testler atamadan yeni bir tane atarsa, doktoru değiştirmeye değer. Tıbbı değiştirdikten sonra, hasta tavsiyelere sıkı sıkıya uymalı ve sonuna kadar tekrarlı bir ders almalıdır.

Tedavi tanısında ve reçetesinde hata

Hastalığın yanlış teşhisi ve antibiyotiklerle tedavi ile boğaz ağrısının tekrar tekrar alevlenmesi söz konusu olabilir. Semptomlar klinik olarak bademcik iltihabına benzer olabilir ve sadece bir doktor bazı endikasyonlarla tekrarlanan gelişim arasında ayrım yapabilir. Tonsillit alevlenmesi ile, semptomatoloji genellikle daha hızlı ve daha kolay gelişir, bu yüzden bile antibiyotik tedavisi yokluğunda, hastanın durumu rahatlatır.

Kronik bademcik iltihabı anjina olarak algılandığında, antibiyotik kullanımı hastalığın semptomlarını ve bademciklerin dış etkilerini etkilemez.

Ama hastalığın kronik formu da antibiyotik tedavisini gerektirir dikkate almak gerekir, ancak bağışıklık savunma ek yerel tedavisini (sulama boğaz spreyleri, durular, kullanım pastilleri rezorpsiyona) ve güçlendirilmesini gerektirmektedir.

Hastalığın uygunsuz tanısının nedenleri şunlardır:

 • Hastanın tarihle ilgili eksik bilgileri;
 • doktorun hastalığın şekli ve tipini araştırmak konusundaki isteksizliği, streptokokal anjina için standart tedavi randevusu;
 • angina ve bademcik iltihabı alevlenme benzer gelişme.

Kısa süreli antibakteriyel tedaviden sonra anjinin tekrarlanan gelişimi kronik formda bademcik iltihabının varlığını gösterir. Ayrıca, bu tanı bademcikler üzerindeki sarı tıkaçların devamlılığı ve artması ile de doğrulanmaktadır. Normalde hastalık yılda bir kereden fazla olamaz.

yanlışlıkla kronik tonsillit ataklarında antibiyotik atanan doktor yanlış tedavi birkaç yıldır hastalığın kötüleşmesi kalıcı yol açacaktır çünkü doktorlar değiştirmek gerekiyorsa, vitoge hasta bademcikleri kaldırmak için ameliyat gerekebilir.

Bağımsız antibiyotik reçetesinin sadece bademcik kaybına değil, aynı zamanda iç organlarda ciddi komplikasyonların gelişmesine de yol açabileceğini bilmek önemlidir.

Fungal ve viral bademcik iltihabının antibakteriyel tedavisi

İyileşmedeki en yaygın nedenlerden biri, viral veya fungal bademcik iltihabının gelişiminde bir antibiyotiğin atanmasıdır. Bu, hastalığın kendini teşhis etmesi ve tedaviyi reçete etmesi, yüksek ateş ve boğaz ağrısının doğrudan ve anjinin ana bulguları olduğuna inanıldığında ortaya çıkar. Ancak bu belirtiler, antibiyotik tedavisine yanıt yok, viral ve mantar bademcik iltihabı dahil olmak üzere diğer hastalıkların (farenjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon), tespit etmektedir.

Hatalı olarak, bademcikler üzerinde fulülan çökeller olduğunda, anjina, fungal farenjit varlığını gösterebilir. Bu durumda, antibiyotikler sadece olumlu bir etkiye sahip olmayacak, aynı zamanda hastalığın seyrini daha da kötüleştirecektir. Bu nedenle, ilk belirtiler görüldüğünde, mevcut bulgulara ve testlerin sonuçlarına dayanarak, doğru tanı koyabilecek ve tedavi önerecek bir uzmana danışmak gerekir.

Boğaz ağrısı tipini belirlemek veya bademcik iltihabı ile başka bir hastalığı ayırt etmek için sadece bir doktor, bazen bir uzmanın yalnızca bir semptomatolojiye göre hastalıklar arasında ayrım yapması zor olabilir. Viral (erişkinlerde viral boğaz ağrısı) veya lacunar bademcik iltihabından olan kataral anjinin ayırt edici özellikleri şunlardır:

 • Burun akıntısının varlığı viral bir hastalığın gelişimini gösterir, bu semptomun olmaması anjinayla birlikte (bazı durumlar hariç);
 • anjina irinli plak mantar hastalığı olduğunu belirten hastalıklar veya irin diğer formların geliştirilmesi Bademciklerin ötesine uzanabilir, sadece bademcikler üzerinde bulunan ve dil, damak kemer ve gökyüzü üzerine yayılır;
 • angina kızarıklık sadece bademciklerde görülür, larinksin kızarıklığı hastalığın viral seyrini gösterir.

Pozitif dinamiklerin eksikliği yanlış tedaviyi gösterir, bu durumda yeniden teşhis için bir doktora gitmeniz gerekir. Bir virüs veya mantar boğaz ağrısı bulunursa, doktor antiviral veya antifungal ilaçları reçete eder.

Antibakteriyel ilaçlar bozukluğu

Çoğu durumda, eğer antibiyotik almak için kurallar ihlal edilirse, hastalığın tekrarlanan alevlenmeleri veya ilk iyileşme eksikliği olabilir.

Bu koşullar aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

 1. Kullanım kurallarının ihlali veya ilacın düzensiz kullanımı. Örneğin, bazı ilaçlar, ilaç bileşenlerinin kan içerisine emilimini bozduğundan, yiyeceklerden ayrı bir alım gerektirir. Bicillins sadece intramüsküler olarak uygulanmalıdır, ürünün kullanımında bir bozulma ilacın etkinliğini azaltabilir.
 2. Sistemik olanlar yerine yerel ilaçların kullanımı. Bazıları, hastalıktan kurtulmak için boğazın yeterince sulanabilmesi ve emilebilir yatakların kullanılması gerektiğine inanmaktadır, ancak bu tür önlemler, patojeni sadece etkileyiciyi yok etmeden derin bir etki göstermeden yüzeysel olarak yok etmeye yardımcı olur.
 3. İyileşme başlangıcından hemen sonra ilacın kesilmesi. Antibiyotik tedavisinin dozajına ve süresine sıkı sıkıya bağlı kalmak gereklidir. Ortalama olarak, öngörülen ilaca bağlı olarak, yaklaşık 10 gün sürer, tedavi 5 gün boyunca yapılabilir.

Bu durum çoğunlukla, ilacı yalnızca hatırladıklarında alan, zaman aralığını gözlemlemeyen erişkin hastalarda görülür. Hasta sürekli ilacı almayı unutursa, aynı zamanda antibiyotiği almak çok önemli olduğu için bir hatırlatma veya alarm saati koymak gerekir.

Hastalığın yeniden gelişimi

Yeniden enfeksiyon nadiren görülür, ancak bu gibi durumlar düzeltilir. Uygun tedavi ve hastalığın başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra, patojenik bakteriler vücuda yeniden girebilir ve çoğalmaya başlayabilir. Kanda uzun süre tedavi gördükten sonra antikorlar kalır ve bademciklerde - bağışıklık hücreleri, yeniden gelişime direnç sağlar. Bir istisna vücudun bağışıklık savunma kuvvetlerinde azalma ve ayrıca antibiyotik gerektiren hastalığın tekrarını neden olabilir hasta insanlar (stajyerler, doktorlar) ile sık sık temas olarak hizmet edebilir.

Anjina antibiyotikler sonrası gitmez: nedenleri ve tedavisi

Tonsillitin yaygın bir hastalık olmasına rağmen, tanı ve tedavisi doktorlar için bir problem olmaya devam etmektedir. Nedeni, vakaların% 90'ında enfeksiyon nedeni olan pürülan beta-hemolitik streptokok A (BHSSA) 'nın neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyondur. Streptokokal anjinin tepe insidansı 5-15 yaş arası çocuklarda düşmektedir. İnkübasyon süresi 2-6 gündür (Streptococcus pyogenes enfeksiyonu için). Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklarda BHSSA akut tonsillitin nadir bir nedenidir, yetişkinlerde ise vakaların% 10'undan sorumludur. Diğer durumlarda, diğer mikroorganizmalar ve virüsler hastalığın gelişiminde rol oynar. Hastalığın etken maddesinin yanlış tanımlanması, anjina'nın antibiyotik tedavisinden sonra gitmemesinin temel nedenidir. İkinci faktör bakteri direncidir.

Hastalığın patojeni

Viral anjinanın antibiyotik kullanımını gerektirmez. Tedavi yatak istirahatı ve yeterli sıvı alımı ile uyum dayanmaktadır. boğaz ağrısı önerilen zaman yerel olarak etkilidirler. 7 güne kadar komplikasyon olmaksızın hastalık süresi. Bu tedavi için, antiviral ilaçların uygulanmasıdır. Semptomlar (iki haftaya kadar gitmez) daha uzun süre devam ederse, bir bakteriyel enfeksiyonun katılım bahsedebiliriz. Bu durumda, klinik muayene ek olarak, proteinin varlığı için kırmızı kan hücreleri ve idrar örneklerinin sedimantasyon bir çalışma yapılması için gereklidir. Sonuçlar hastalığı, kan testi, ASLO (streptolizin O karşı antikorlar) ve (gerekirse) mikrobiyolojik çalışmalar ortadan kaldırılmasını işaret yoksa. Kontrol boğaz sürüntü romatizmal ateş öyküsü, nüks riski yüksek varlığı durumunda, anjin, hastalığın nüks uzun süreli semptomları olan hastalarda gerçekleştirilen (1-2 hafta içinde yapılır ve gerekirse, bir ay gibi).

direnç

Anjinin antibiyotiklerden sonra geçmediği gerçeğinin bir sonraki faktörü, kullanılan ilaca patojenin direnci olmasıdır. Streptokokların akut streptokokkal tonsillit (özellikle Penicillin) tedavisi sonrası bakteriyolojik direnci, hastaların yaklaşık% 25'inde görülmekte olup, bunların yaklaşık yarısı hastalığın klinik bulgularının korunmasından muzdariptir. Asemptomatik β-hemolitik streptokokların saptanması genellikle daha ileri tedavi gerektirmez. Anjina (romatizmal ateş) komplikasyonlarının gelişmesi veya diğer aile üyelerinin enfeksiyonu ile birlikte, bu patojenin neden olduğu tekrarlayan enfeksiyon enfeksiyonları olan kişilerde tedaviye devam edilmesi arzu edilir.

Tekrarlayan tonsillit

Terapötik problem tekrarlayan (tekrarlanan) anjin olabilir. Optimal tedavi prosedürünün seçimi bireyseldir. Ana tedaviden sonra anjin geçmezse, olası alerjileri, kalıcı enfeksiyon transferini, vücudun bağışıklığını azaltmanızı istemelisiniz. Sorunun, farklı uzmanların işbirliğinde çözülmesi tavsiye edilir.

relaps sayısı, tedavi tekrar azalır, yani., E. Tedavi antibiyotiklerle 2-3 gün içinde geri çekilme semptomları sonra, aynı tür ya da serotip sonraki bir enfeksiyona karşı koruma antikorların mümkün uzun antijenik uyarımı mikroorganizma ve üretimi.

Anjina ile tekrarlama durumunda, β-laktamaz üreten mikroorganizmalara karşı aktif olan antibiyotiklerin kullanımı yardımcı olur. Tekrarlayan streptokok enfeksiyonları ile, penisilin kullanımı tavsiye edilmez - bakteri yüksek kalıcılığı nedeniyle etkinlik göstermez; β-laktamaz üreten organizmalara karşı aktif olan önerilen antibiyotikler:

 • ikinci jenerasyonun oral sefalosporinleri;
 • korumalı aminopenisilinler;
 • yeni nesil makrolidler ve Klindamisin.

Önemli! Bütün bu ilaç grupları penisilinler ve sefalosporinlerden farklı bir mekanizma ile hareket eder ve bademciklerin dokularında iyi konsantre olurlar.

kullanışlı bağışıklık değiştirici terapi adenotomija (çocuklarda daha yaygın bir prosedür) ve relaps, patogenezinde durumunda antibiyotik tedavisinin amaçlı tekrarını olabilir.

tekrarlayan bir başka alternatif bir tedavi (bademcik ameliyatı hariç) hemolitik streptokok enfeksiyonları yeralan olayların penisilin (önleyici) düşük dozlarının, uzun süreli kullanımı. Ancak bu yaklaşım ülkemizde sıklıkla kullanılmamaktadır. Eğer badem enfeksiyonları ortadan kaldırılmazsa, boğaz ağrısı sonrası boğazda ağrı ve kızarıklık ortadan kalkmazsa, tonsillektomi önerilir.

Önemli! 1950'li yıllarda bademcik ameliyatı birleşik olarak yapılmakla birlikte, günümüzde anjin tedavisine yaklaşım ve sonuç olarak tonsillektomi özellikle çocuklarda değişmiştir.

enfeksiyon, yaş, vb Tonzilotomiya kısmi tonsillektomi şiddeti tekrarlayan iltihap veya anjina semptomların uzun süreli korunması olan hastalarda önerilmez ve yutma ve güçleştiren, bademcikler serbest akış hiperplazi vakalarında yöneliktir: tonsillektominin uygunluğu üzerinde karar verirken hesap birçok faktör dikkate alınır. nefes.

komplikasyonlar

Anjina semptomlarının devam eden korunmasına rağmen, antibiyotik almak bir şekilde hastalığın inflamatuar komplikasyonlarını azaltır. Lokal komplikasyonlar ile, genellikle kulak burun boğaz uzmanları vardır. Bunlar bademcik kapsüllerinde enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır ve paratiroid flegmon ve apseleri içerir. Uzamış veya tekrarlayan anjina için tedavi yoksa, özel tedavi gerektiren daha ciddi komplikasyonlar riski vardır. Bu tür komplikasyonlar, enfeksiyonun, juguler ven, mediastin ve sepsis tromboflebitiyle derin servikal boşluklara yayılmasından kaynaklanır. Yaygın komplikasyonlar, geniş bir yelpazedeki manifestasyon ve sonuçlarla post-streptokokal immün yanıtın bir tezahürüdür. Enflamatuar ve enflamatuar olmayanlara ayrılırlar.

Tedavinin temelleri

O zaman, akut tonsillit hastaların çoğunluğu ampirik klinik çalışmalara dayanan tedavi edilen, anjina birincil tedavi sonrası devam ederse ne yapacağını meselesi, bir patojenin hassas tanım ve ilaca potansiyel direnç amaçlayan fazla araştırma önemlidir. Tedavinin amacı enfeksiyonun baskılanması, devam eden klinik semptomlar, potansiyel komplikasyonların önlenmesidir.

Lokal tedavi streptokokların neden olmadığı bir hastalığa yöneliktir. Antimikrobiyaller, mikroorganizmanın stabil olmadığı yerel antiseptikler, dezenfektanlar, lokal antibiyotikler kullanılır.

Sistemik tedavi antimikrobiyalleri, vitaminleri, antipirikleri içerir.

İlk hattın ilacı, 7-10 gün boyunca kullanılan Penisilin'dir. Bu dönemde mikrobiyolojik incelemelerin yapılması önemlidir. Tedavi başlangıcından sonra (ve 3-4 güne kadar) genel ve lokal koşullarda iyileşme yoksa veya mikrobiyolojik bir çalışma mikrobik ajanın Penisilin'e olan stabilitesini doğruladıysa, antibiyotik değiştirilmelidir.

Doğru tedaviyi belirlemede ana problem, enfeksiyonun neden olan etkenine dayanan gereksinimleri karşılamaktır. Mukoza zarındaki iltihap değişiklikleri çoğunlukla ana enfeksiyonun viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyonlar olduğu enfeksiyöz kökenlidir. Bu değişiklikler genellikle dokuya önceki mekanik, termal veya kimyasal hasarın neden olduğu ikincildir. Bazen inflamasyon, tümör değişikliklerine bağlı olarak sekonder lezyonlarla ilişkilidir. Ayrıca, anjina tedavisi sonrası semptomların korunması, proksimal veya uzak organlar, sistemik hastalıklar, alınan ilaçların toleranssızlık belirtileri ile ilişkili olabilir. Ağırlaştırıcı bir faktör, patojenlerin suşlarının virülansı, sitotoksisitenin derecesi, hasta bir kişinin bağışıklık durumu, hava yollarındaki anatomik anormalliklerin varlığıdır.

Her doktor, üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde sorunlarıyla uğraşan, genellikle anatomi tedavisini, çeşitli antibiyotiklere direncinin ve uygunsuz tedavi durumunda ortaya çıkabilecek komplikasyonlar kolonize, patojenler hakkında gerekli bilgiye sahip olmalıdır.

Pratik öneriler

Komplikasyonları önlemek için temel önerileri takip etmek önemlidir. Çocukta anjina varsa özellikle önemlidirler:

 1. Acil tıbbi tedavi ve antibiyotik reçete edilmesi durumunda, ertesi gün doktora haber veriniz. Akut durumlar için antibiyotikler sadece kısa bir süre için reçete edilir, sonraki tedavi kararı, laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanarak ve enfeksiyonun nedensel etkeni belirlendikten sonra katılan doktor tarafından yapılır.
 2. Angina ciddi bir hastalıktır, bu nedenle, 3 gün sonra kendini iyi hissetmesine rağmen, reçete edilen rejimi uygulayın ve ilaç alın - eksik tedavi durumunda semptomlar geri dönecektir.
 3. Doktorunuz tarafından belirtilen aralıklarla ilaç alın, kendi başına tedaviyi durdurmayın!

Sonuç

Tonsillit, kolaylıkla teşhis ve tedavi edilebilen yaygın bir hastalıktır. Bununla birlikte, hastalık uygun şekilde tedavi edilmezse, ciddi sonuçlara ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Ana tedaviden sonra anjina semptomlarının korunması, hastalığın nedensel etkisinin yanlış tanımlanması, patojenin direnci, viral boğaz ağrısına bakteriyel bir enfeksiyonun eklenmesi sonucudur. Terapötik yaklaşımda bir değişiklik gereklidir. Aşırı durumlarda, tonsillektomi yapmak için bir karar verilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina Azitromisin tedavisi

Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları genellikle faringeal halkanın dokularında anginopodobnye değişikliklerine başladığında. Bu durumlarda antimikrobiyal ve semptomatik ilaçların etkisi antibiyotiklerle desteklenir.

Tuz, soda, iyot, gargara için bir çözüm. oranlar

Bugün size boğazınızı yıkamak için bir tuz, soda ve iyot çözeltisinin nasıl hazırlanacağını söylemek istiyorum. Annem böyle bir çözüm önerdiğinde, doktor bu çözümün herhangi bir ilaç kullanmadan boğaz ağrısı için iyi çalıştığını söyledi.