Loading

Larenjit ve komplikasyonları kaç gün sürer?

Larenjit, larinksin mukus tabakasını etkileyen bir inflamasyon olup, bazı durumlarda ses tellerini etkiler. Kendisini sert bir öksürük şeklinde, "havlayan", bir ses veya aphonia olarak gösterir. Ve bazı zararlı kedi yavrularının boğazını tekmelediği hoş olmayan bir his.

Larenjit farklı şekillerde sürebilir. Patolojik süreç ilerledikçe, tedavi edilmeye çalışılan yöntemlerle ve aynı zamanda iltihaplanmaya neden olan sebepten dolayı bir rol oynar. İyileşme olasılığı aynı faktörlere bağlıdır.

sınıflandırma

Birkaç sınıflandırma özelliği vardır: sürecin şiddeti, anatomik ve fonksiyonel değişiklikler (patolojik sürecin derinliği, difüzyonu).

Şiddet açısından, bunlar:

 • Akut süreç.
 • Subakut ve kronik.

boğazında mukozal astar, submukoza, iç kasları, bazen fiili bağlar, zarar ile ilerler larenjit bir belirgin mevsimsellik varsa, dışına veya solunum hastalığının arka planda ortaya çıkan öksürük veya grip eşlik çocukluk enfeksiyonları, bu inflamasyon akut sürümünü belirtir. Kronik form, laringeal kasların sürekli olarak aşılması ile ilişkilidir. Böyle bir larenjit, bir akut sürecin kronikleşmesinin bir sonucu olabilir veya tahriş edici mukoza zarlarının faktörleri altında gerçekleşebilir. Genellikle mantardır, sifilitik olabilir ve radyasyon tedavisinin bir sonucu olarak gelişebilir.

İlaç seçimi, tedavi taktikleri ve hastalığın prognozu patolojik sürecin şekline bağlıdır.

Akut form şu şekilde olabilir:

 • Catarrhal (en uygun seçenek).
 • Apse. Bu, iltihapların, bazen de larinksin kıkırdaklı yapısının hasar gördüğü, iltihaplı bir varyant çeşididir.

Hastalığın kronik formu çeşitli varyantlarda kabul edilir:

 • Mavi dil.
 • Hiperplastik.
 • Atrofik.

En karmaşık yapı larinksin kronik inflamasyonunun hiperplastik varyantına sahiptir. Formlara ayrılmıştır:

 • Spesifik (sınırlı ve yaygın).
 • Spesifik olmayan (sınırlı ve yaygın).

Akut larenjit

Kataral bir formda ortaya çıkan bir hastalığı tedavi etmek en kolay yoldur. Bu tür larenjit ağır kabul edilmez. Hastalık izninde hasta sadece iki durumda sayılabilir:

 1. Patoloji bulaşıcı bir enfeksiyondan kaynaklanırsa ve / veya hastanın yatak istirahatine ihtiyacı varsa.
 2. Bir çalışma aracı olan kişilerin (konuşmacılar, konuşmacılar, öğretmenler, sanatçılar vs.) vokal kordları acı çekti.

Bu tür hastalar için ana öneriler şunlardır:

 • Konuşmanın kısıtlanması (konuşmamak daha iyidir).
 • Sigara ve alkolün reddedilmesi.
 • Kimyasal dostu ve termal olarak yiyecek ve içecek.
 • Hafif inhalasyon ve ılık alkali maden suyu.
 • Boğaz bölgesinde (yarı alkol, kafur yağı / alkol) merhemler üzerinde şifalı bitkilerin esansiyel yağları ile ısıtma kompresleri.

Öksürük ayırmak zorsa ve balgam kalınsa, aşağıdakileri içeren mukolitikler içebilirsiniz:

 • Ambroksol (Ambrobe, Lazolvan).
 • Asetilsetin (ACC, Wix Aktif, Fluimutsil).
 • Bromheksin.

İyi ve bitkisel ekspektoranlar (hatmi kökü, Mukaltin) ve dikkat dağıtıcı prosedürler (hardal nispeten sıcak bacağı ile banyo, hardal). Lokal anti-enflamatuar ve yumuşatıcılar (emilim tabletleri, spreyler) ve aerosol antibiyotikler kullanabilirsiniz.

Genellikle, bu önlemlerin zamanında uygulanması yeterlidir. Kelimenin tam anlamıyla bir hafta hastalığı geçecek.

Larenjitin akut formu genellikle viral bir enfeksiyona eşlik eder ve antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymaz. Patolojik sürecin uzun bir süreci ve daha önce alınmış tüm önlemlerin etkisizliği durumunda tedavi edilirler.

komplikasyonlar

Ana tehlike, larinks - akut stenozun akut iltihabının, yani daralmasının komplikasyonudur. Özellikle tehlikeli olan, doğru ya da difteri grubunu taklit eden ve hastanın ölümüne neden olabilen küçük çocuklar için bir süreçtir.

Flegmonöz larenjit tedavisinde zaten daha zor - daha radikal önlemler gereklidir. Terapötik amaçlar için, karmaşık bir tedavi aşağıdakilerden reçete edilir:

 • Antibiyotikler, mümkün olan en geniş patojen aralığına karşı aktiftir (oral / oral ve parafaringeal / doğrudan enflamasyon bölgesine enjeksiyon).
 • Antihistaminikler (Zodac, Suprastin).
 • Diüretik ilaçlar.
 • Antiseptikler (Collargola).

Servikal bölgede novokain blokajlarında grev yapan antiinflamatuar etki görülmüştür.

iç fizyoterapi yöntemleri (ayak banyoları, hardal) ve kalsiyum klorür ile etkilenmiş alana üzerinde elektroforez ve antibakteriyel ajanlar difenhidramin başvurabilirler.

Apse edildiğinde, tespit edilen apse cerrahi olarak açılır ve temizlenir. Yara yüzeyi Lugol ve antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir.

Komplike olmayan larenjit ile, prognoz uygundur. İyileşme aşamasının ne kadar süreceği, tıbbi tavsiyelere uyumun doğruluğuna bağlıdır. Akut bir hastalık şekli için standart tedavi koşulları 1-1.5 haftadır. Hastalık daha uzun sürerse, sürecin kronik bir form alması mümkündür.

Kronik larenjit

Larenjit 2 haftadan fazla sürerse, kronik bir form aldı. Bu durumda, hastalığın daha dikkatli bir tedaviye ihtiyacı vardır. Konservatif önlemlerin yanı sıra, operasyonlar önerilebilir.

Hastalığın bu formunun tedavisi için, aynı genel kurallar, bir akut sürecin tedavisi için kullanılır:

 1. Doğru kafa modu.
 2. Keskin, tuzlu, baharatlı yemekler, sıcak ve soğuk içecekler hariç.
 3. Yumuşatıcı (alkali) içecek.
 4. Soluma.
 5. Sigara ve alkolün reddedilmesi.

tedavinin önemli bir unsuru, larenks mukoza astarı rahatsız edici bir durum faktörü (gastroözofageal reflü tedavisi, çıkarılması allerjenler, anti-mantar, ve böyle devam eder. D) olarak kabul edilir. Aktif hastalar reçete fizyoterapi:

Bu durumda antibiyotikler önlenemez. Lokal kompleks terapinin etkinliğini kanıtlayan çalışmalar vardır. İyi sonuçlar parapharyngeal iletimi ile verilir:

 • Antibiyotikler (Sofraklar).
 • Sentetik glukokortikoidler (deksametazon, genellikle, yavaş yavaş doku içinde absorbe antibiyotik, birlikte de ve büyük şişme sürer).

Tesisatlarda saf bir antibiyotik veya yağlarla (deniz topalak, bir dogrose) kombinasyon halinde kullanılabilir. Bazı durumlarda, hastalara oral antibiyotikler ve hatta bu ilaçların intravenöz enjeksiyonları reçete edilir.

Larinks dokularının hipertrofisi ile değişmiş bölgeler gümüş nitratla (koterize edilmiş) tedavi edilir. % 5'lik çözelti kullanılır.

Vokal kordlarda çok büyük nodüller oluşmuşsa ve larenjit tedavisine rağmen, ses kısıklığı ve ses dönüşü olmazsa, cerrahın müdahalesi gerekir. Bu gibi durumlarda başka bir cerrahi tedavi endikedir:

 • Alınan tüm önlemlere rağmen uzun süreli patolojik süreçler.
 • Bir doku, dokuların keratinizasyon semptomları ile ortaya çıktığında.
 • İşlemin şüpheli bir malignitesi varsa (papillomların oluşumu ile birlikte larenjit, bu alanda malignitenin vazgeçilmez bir belirtisi olarak kabul edilir).
 • Neoplazmların varlığında bağlanan doktorun kararına göre bağlarda.

Bir öğretmen ya da sanatçı bir haftadan uzun süren ses tellerinin iltihaplanmasına sahipse, "çalışma aletini" kaybetme riski vardır. Kayıp fonksiyonları geri yüklemek ve mesleğe geri dönmek için onlara işlem önerilebilir. Bu tür operasyonlar çoğunlukla anestezi altında yürütülen mikroendolaryngotrakeal olarak adlandırılır.

Gerçek laringeal bulguların tedavi edilmesine ek olarak, spesifik patolojik formlar, altta yatan hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi gerektirir. Bu olmadan larenjit tedavisi başarılı olmaz. Bu tür tedavi kursları uzun bir süre devam eder.

komplikasyonlar

Laringomikozun ana tehlikesi, mantarın tüm organ ve dokulara nüfuz etmesidir. Hiperplastik form için, etkilenen bölgede kanserli bir tümör geliştirmek tehlikelidir. Bu nedenle, herhangi bir şüpheli doku değişikliği tespit edilirse, hastalar için bir biyopsi önerilir.

Bir patlama tespit edilirse, hastalar onkoloji merkezine daha ileri tedavi ve takip için sevk edilir. Bu sebepten dolayı ortaya çıkan larenjit, sürecin gelişme derecesine ve cerrahi müdahalenin zamanına bağlı olarak değişir.

Larinkste atrofik değişikliklerle, ana önerilerden biri etkilenen bölgeyi Lugol'ün gliserol solüsyonu ile tedavi etmektir. Mukus ve kabukların çıkarılmasını kolaylaştırmak için, bir aerosol formunda proteolitik ajanlar (kimotripsin) reçete edilebilir.

Post-larenjit genellikle farenjit, gingivitis, stomatitis ile kombine edilir. Ama geliştirilebilir ve izole edilebilir. İkinci durumda, anti-enflamatuar ve antibakteriyel ajanların bir karışımı ve aynı interferon infüzyonu ile iyi bir etki sağlanır. larinks ülseratif değişikliklerin ise doktorun takdirine şifa ajan (Aktovegin), anti-inflamatuar sıkıştırır (Dimexidum) ve diğer tedavi önerilir. Bu durumda kaç gün boyunca terapinin söylenmesi zor olacaktır. Durumun iyileştirilmesi ya da kötüleşmesinin yokluğunda, hastanın altta yatan rahatsızlığın olası bir nüksü ile ilgili sınavlara girmesi gerekir.

Hastanın görevi, zaman içinde bir doktordan yardım almaktır. Kendi kendine ilaç tavsiye edilmez. Larenjit nedenini bulmak için gereklidir ve ancak bundan sonra herhangi bir ilacın etkinliği hakkında konuşabilirsiniz.

Larenjit tedavisi ne kadar çabuk?

Larenjit - yetişkin ve çocuk için özellikle tehlikeli, ancak çok rahatsızlık verici bir hastalık ile ilgili olmasa da. Kaybedilen ses ve öksürük normal çalışmanıza ve iletişim kurmanıza izin vermez. Bu nedenle, ilk ziyaret, larenjitin kürlenmesinin ne kadar hızlı olduğu fikridir.

Larenjitin etkili tedavisi, hastalığın provokerinin ne kadar iyi tanımlandığına bağlıdır. Aşağıdaki türleri vardır:

 1. bakteriyel (streptokok, stafilokok, mantarlar, boğmaca etkenleri, kızıl ateş, difteri);
 2. alerjik (gıda, sebze, kimyasal alerjenler, yanı sıra hayvan kökenli);
 3. travmatik (ses tellerinin aşılması);
 4. viral (sık patojenler: grip virüsü, kızamık, parainfluenza).

Çocuklarda, hastalık genellikle soğuk havada ağızdan uzun süreli solunumun yanı sıra anaokullarında ve okullarda enfeksiyon sırasında ortaya çıkar. Larenjit genellikle çocuğun genel hipotermisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Hastalığın kronik formu kalıcı boğaz, burun ya da sinüslerde yerleşen enfeksiyon tedavisi sitesi tamamlandı ve en ufak bir provokasyon komplikasyonlar ortaya at zaman, olur. Bu tür larenjit, alkol ve sigara kullanımının yanı sıra profesyonel şarkıcılar, öğretmenler, konuşmacılar nedeniyle yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Zaman içinde karmaşık tedaviye başlamak önemlidir, aksi halde kronik bir forma geçiş, larenjitin tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Çocuklarda infeksiyöz larenjit - yanlış veya gerçek krup (larenks stenozu) karşı arka plana karşı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, lümenin bir daralması meydana gelir, genellikle bir çocuğun hayatı için tehlikelidir. Sonuç olarak, bu nedenle, gerekli erken profesyonel yardım korkunç olabilir.


Her tür larenjit için genel öneriler:

 • ligamentlere dinlenme vermek;
 • bol sıcak içecek (soğuk değil sıcak);
 • Alkol, sigara içmeme ve ayrıca ekşi, tuzlu, baharatlı ve sert yiyecekleri kullanmama.

alerjik

Alerjik larenjit, 3 yaşın altındaki çocuklarda daha yaygındır. Bu, dar bir huni şekilli gırtlak ile ve tam olarak oluşturulmuş bağışıklık ile kolaylaştırılır. Bu durumda öksürük, ses kısıklığı ve terleme görülür. Sıcaklık yükselmiyor.

Çocuklar ve erişkinlerde alerjik larenjitli basitçe mücadele: Tum mümkün alerjenleri kaldırmak ve bir antihistamin (Aerius, Suprastin, nymphomax) almak gereklidir.

Glukokortikosteroid ilaçların belirtilerinin rahatlatılması ile iyi başa çıkma: Pulmicort, Symbicort. İlaçlar, bir nebülizör ile inhalasyonlar şeklinde kullanılır. 6 aylıktan itibaren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Pulmicort, bir uygulama için çocukta laringeal ödemin giderilmesi için alerjik öksürüğü yatıştırır. İnhalasyon saline veya "Borjomi" ile etkili bir şekilde değişir.

Önemli: Solunduğunda uçucu yağlar ve otlar kullanmayın!

bakteri

Enfeksiyöz larenjit, sıcaklıkta bir artış eşlik eder. Çocuklarda, hastalık daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar. Alevlenmeler geceleri ortaya çıkar, çocuk ağrılı öksürük, nefes darlığı, muhtemelen oksijen açlığı çekiyor.

Etken madde, solunum yolundan ayrılan balgamın doğası ile belirlenebilir. Bakteriyel larenjit ile sarı-yeşil renktedir. Tedavi için genellikle amoksisilin bazlı antibiyotik reçete edilir.

Evde, Miramistin spreyi, mukoza yüzeyindeki patojenleri yok ederek iyi bir şekilde yardımcı olur. Ayrıca, ilaç hem yetişkinler hem de çocuklar için güvenlidir.

Bakteri Bioparox spreyine karşı yeterlidir (12 yaşın altındaki çocuklar için değil).

Antitussif ve anti-inflamatuar etki şurubu Erespal'dır.

Karmaşık bir yaklaşımla, larinjit 2-4 gün sonra geri çekilecek. Tam bir iyileşme için gereken şey bağışıklığa bağlıdır.

Önemli: hastalığın ilk aşamasında (Ambrobene tipi) ekspektoran kullanmayın. Bu laringeal ödemi artıracaktır. Buhar inhalasyonunu kullanmayın. Sonuçlar, bakterilerin hızlı büyümesidir.

viral

Viral larinjit, sıcaklıkta ani bir artışla 38 veya daha fazla derecede karakterizedir. Balgam berrak ve sıvıdır.

Hemen bir evrensel alet kullanabilirsiniz - Miramistin sprey kombine eylem: virüslere ve bakterilere karşı etkilidir.

Aktif olarak virüslere karşı savaşır, boğazı yumuşatır ve öksürük şurubu Stoptussin'i kolaylaştırır. Sinecod da öksürük sendromunun ortadan kaldırılması için iyi çalışır.

İnterferonlara dayanan etkili immünmodülatör ilaçlar. Bebek için, burun Laferon veya Anaferon hapları damla çocuklar için uygundur. Çocuklar için immünoflazid özel bir antiviral ilaç vardır. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı aktiftir. Doğumdan tedaviye başvurabilirsin.

Bir yetişkin için, Aflubin, Otsilokoktsinum, Resistol, Arbidol, Cycloferon tabletleri uygundur.

İyi bir araç - bitkisel çürümelerde veya uçucu yağların eklenmesiyle inhalasyon.

Önemli: Viral larenjit seyrinin 5.-7. Gününde, bakteriyel enfeksiyonlar şeklinde komplikasyonlar mümkündür.

travmatik

Hızlı bağlanan larenjit, ligamentlerin aşırı yüklenmesinden dolayı, ilaç kullanılmadan kullanılabilir. Tedavi 1 ila 3 gün sürer.

Şişmeyi gidermek ve sesi döndürmek için birkaç yol vardır (sadece yetişkinler için):

 1. Bal, konyak ve bitkisel yağın bir çay kaşığı karıştırın. Yut onu.
 2. Adaçayı sütü üzerine kaynatın (bir bardakta bir çorba kaşığı). 15 dakikayı zorlamak için. Biraz soğuduktan sonra ısıtmayı tekrarlayın.
 3. Her 30 dakikada bir anason çekirdeği alın: Yarım litre suya yarım bardak suya 15-20 dakika kaynatın. Biraz soğuduktan sonra, bir çorba kaşığı bal ve konyak ekleyin.

Çocuklar için aşağıdaki tarifler uygundur:

 1. Ahududu kuru sürgünlerin infüzyonu: Bir bardak dik kaynar suya iki yemek kaşığı dökün, bir buçuk saat ısrar edin. Günde üç kez 1/3 fincan alın.
 2. Bal ile ılık süt.
 3. Bitkisel infüzyonlarda inhalasyonlar. Kullanılan: adaçayı, okaliptüs, papatya, St. John'un wort, nane, nergis. Ambalajlarda ne kadar hammadde kullanılmış?
 4. Köknar, okaliptüs, ardıç, mazı, sedir esansiyel yağları üzerinde inhalasyon: 3 bardak su başına düşer. Sadece çocuğun alerjisi yoksa!
 5. Nebulizatör için: saf formda salin.

İnhalasyon nebülizatörünün ödemini hidrokortizon bazında rahatlatın. 2 yaşından büyük çocuklar için: 2 ml salin ile karıştırılmış ilacın 1 ml. Yetişkinler için: 2 ml salin için 2 ml ilaç.

Bir çocuk için nebülizatör olmadan tıbbi bitkiler ile inhalasyon yaparken, yüzünde yanıklar gibi sonuçları önlemek için burun üzerinde bir kağıt huni ile bir çaydanlık kullanmak daha iyidir.

Önemli: inhalasyonlar yüksek vücut sıcaklığında kontrendikedir.

Hangi tür patojenin hastalığa neden olduğuna bakılmaksızın, 2-3 günlük tedaviden sonra belirgin bir iyileşme olmazsa, doktora gitmeniz gerekir. Sadece ne demek istediğini tam olarak söyleyebilir. Viral ve bakteriyel larenjit ile, özellikle bir çocukta, komplikasyonların algılanamayacağı şekilde, ilk fırsatta uzman tavsiyesi almak önemlidir.

Larenjit ne kadar sürer?

Herhangi bir viral veya bakteriyel enfeksiyon bir takım komplikasyonlara neden olabilir. Olası bir seçenek larenjittir. Enflamasyon laringeal mukozayı etkiler, bazen ses tellerini etkiler. Larenjit hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür. Ortak insanlarda "havlayan" ve boğazda bir yumru hissi olan sert bir öksürük ile karakterize edilir. Larenjit ne kadar sürer? Süre, hastalığın nedenini ve ortadan kaldırılma yöntemlerine bağlıdır. Komplikasyon olmadan ve uygun tedavi ile, virüsün neden olduğu hastalık 10-14 gün ve bakteriyel bozukluk - 8-10 gün sonra geçer.

Larenjit tedavisi ne kadar sürer

Hastalığa neden olan bakteriler larenjit patojenleridir. Mikrop aniden insan vücuduna girer, ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar, 7-10 gün geçer. Larenjit ne kadar sürer, farklı faktörlere bağlıdır. Hasta derhal bir uzmandan yardım istediğinde ve reçete edilen bir tedavi sürecinden geçtiğinde, hasta 8-10 gün sonra hastanın vücudunu terk eder. Bu durumda doktor olası komplikasyonları önlemek için ilacı 2-3 hafta daha uzatabilir. Bu zaman aralığında larenjit yetişkinlerde tedavi edilir. Çocuklarda iyileşme süreci daha hızlıdır, ancak komplikasyon olasılığı da artmaktadır.

Bir çocukta larenjit diğer enfeksiyöz formlara geçebilir: bronşit, tracheitis veya hatta pnömoni.

Süreç kronik bir form aldığında, larinks mukozası bir ay veya daha uzun bir süre normal bir duruma gelir. Ve eğer larenjitli bir hasta nazofarenksi kimyasal preparatlara içerse ya da açığa çıkarsa, iyileşme anı daha da ortadan kaldırılır.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktor düzenli olarak kontrol edilmelidir. Uzman randevuyu ayarlayabilir. Genel olarak hastanın tedavi ve iyileşme resmini gözlemler.

Akut formu

Larenjit hızlı bir şekilde ortaya çıktığında ve semptomlar hızla geliştiğinde, hastalığın akut bir formu gözlenir. Sırasıyla, kataral (en basit) ve flegröz (ses tellerini etkileyen pürülan lezyonlarla) olabilir.

Akut bir hastalık şekli belirtileri şöyledir:

 • laringeal bölgede bir yumru hissi;
 • Boğaz kurur ve terlemeye başlar;
 • öksürük kuru "havlayan";
 • gürültülü bir ses var;
 • larinksin renksiz veya sarımsı bir renk tonu ile mukus bırakır.

Akut larenjit ne kadar tedavi edilir? Sigara ve alkollü içkiler formunda herhangi bir komplikasyon ve engel yoksa 14 güne kadar.

Akut larinjit formundaki uzmanların önerileri:

 • Ses tellerini daha az zorlamak için konuşmaları sınırlayın;
 • yiyecek ve içecek keskin olmamalıdır, soğuk ve sıcak olmamalıdır;
 • hastanın ağrısını yumuşatan kompresler ve inhalasyonları uygulayın;
 • balgam çıkarma, "Lazolvan", "Ambrobene" ve diğerleri;
 • sigara ve alkollü içeceklerden uzak durun.

Herhangi bir ilaç sadece doktorun izni ile alınmalıdır.

Kronik larenjit

Larenjitin akut formunun bir hafta içinde geçmediği durumlarda, uzman kronik larenjit tanısı koyar. Üç tipte olabilir: basit katarrtan, gırtlak mukozasının zayıflamaya başladığı hiperplastik ve atrofik. Sempmatoloji, akut formdaki ile aynıdır, sadece şimdi tüm belirtiler daha belirgindir. Buna ek olarak, balgam oluşumu, balgam oluşmuş bir yetersizlik var. Gırtlakların kırmızı-seri rengini ve dokulara yapışmış korteksi gösterir.

Larenjit, kronik bir forma giren ne kadar sürer? Her şey hastanın durumuna, randevunun performansına ve rahatsızlığı gidermek için önlem almaya başladıkları zamana bağlıdır. Hastalığın bu formu için tedavi karmaşıktır: antibiyotikler, fizyoterapi ve halk ilaçları.

Larenjitin kronik formu için ana öneriler:

 • Larinksin (sigara, alkol) mukoza zarını tahriş eden tüm faktörleri hariç tutun;
 • keskin, tuzlu, soğuk ve sıcak yemekler ve sıvılar;
 • Soluma kullanın, ancak doktorun izni ile.

Çoğu durumda kronik larenjit formunda antibiyotiklerin alınması önlenemez. Solunduğunda, saf halde veya yağlarla birlikte kullanılırlar (örneğin kuşburnu yağı).

Geçilmez bir larenjit nedenleri

Doktora devam eden hekime göre kaç günden sonra larenjit tedavi edilebilir? Hastalığın basit bir formu iki haftadan fazla sürmemelidir. Tedaviden sonra hasta iyileşmezse veya durum kötüleşirse, doktor ilaç randevusunu değiştirir. Perminent larenjit nedenleri olabilir:

 • hastanın doktor önerilerine uymaması;
 • tedavi sırasında ciddi stresli durumlar;
 • Hasta, bacaklarındaki hastalıktan acı çekiyorsa;
 • Kötü alışkanlıklar: Alkol ve sigara içmek vücudun hastalığa direnmesine izin vermez;
 • larinksin mukoza zarının tahrişine katkıda bulunan yiyecek ve içeceklerin kullanımı;
 • larenjit hastalığı sırasında, hastanın vücudunda başka bir enflamatuar süreç ortaya çıktı;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi.

Larenjit bir ay geçmezse ne yapmalı?

Larenjit, bir ay veya daha uzun bir süre geçmezse, yalnızca tedavi eden doktorun tavsiyelerinin açık bir şekilde uygulanmasıyla ciddi bir kompleks tedavi durumunda geçer. Karmaşık önlemler arasında ilaçlar, fizyoterapi ve tıbbi ilaçlar bulunur:

 • Soluma (okaliptüsün kaynatılması, iyot tentürü);
 • infüzyon ve gargaralık;
 • elektroforez ve ultraviyole ışınlama;
 • Sollux lambası.

Uzamış kronik hastalıkla ilgili uzmanlar, inhalasyon prosedürlerine zaman ayırmanızı tavsiye eder. Larinksin şişkinliğini, öksürüğü ve ağız boşluğundaki genel tahrişleri gidermeye yardımcı olan solumadır.

Konservatif tedavi

Ameliyatsız larenjit ile alabilirsiniz. Bir uzmana zamanında yardım etmek önemlidir. Bir tanı kurun ve reçeteli bir tedavi planına uyun.

Entegre yaklaşımla konservatif tedavi, aşağıdaki maddeleri sağlar.

 1. Larinksin stres ve tahrişine neden olan hareketleri ortadan kaldırın: yüksek sesli konuşmalar, sert, keskin, soğuk, sıcak yiyecek ve sıvı.
 2. Antibakteriyel tedavi, enfeksiyon tipine (bakteriyel veya viral) bağlı olarak reçete edilir.
 3. Antihistaminikler, hastalık sırasında veya sonrasında komplikasyonların varlığında laringeal ödemi azaltmak için kullanılır.

Larenjit belirtileri ne kadar sürer? Bu, reçeteli tedavinin etkinliğine ve hastanın bir doktor tavsiyesine uygunluğuna bağlıdır.

İyileşme süreci ertelendiğinde, komplikasyonlar ortaya çıkar, örneğin, larinkste polip oluşumu. Doktor onlar için ilaç reçete eder. Böyle bir tedavinin etkisiz olması durumunda, poliplerin çıkarılması için cerrahi bir operasyonun yapılması gerekli hale gelir.

Larenjitin lokal tedavisi

Larenjit ile lokal terapi, larinkste inflamatuar süreçler üzerinde doğrudan etkisi olan antiseptiklerin kullanımını içerir. Entegre bir yaklaşım her zaman daha etkilidir, ancak uyuşturucu almak ve manipüle etmek için bir doktorun reçete yazması mümkün değildir.

Larenjit semptomlarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan lokal tedavinin varyantları.

 1. Boğazını çalkala. Bu prosedür için, bu durumda, halk ilaçları kullanmak en iyisidir, çünkü tüm eczaneler alkol bazlı olarak yapılmaktadır. Calendula ve propolis uygun tentür. Eczanelerden: "Furacilin", "Geksoral", "Aquirin".
 2. Soluma. Larinksin tahriş ve şişmesini azaltır, öksürük akut ataklarını yumuşatır. Prosedür antiseptik ilaçlar veya antibiyotikler ("Pulmicort", "Berodual") kullanılarak gerçekleştirilir.
 3. Aerosoller, lolipoplar, tabletler, spreyler. Hastalık ve semptomların formuna bağlı olarak ayrı ayrı atanır. Ortak seçenekler: Ingalipt, Viferon, Larinal.

Genellikle larenjit kuru bir öksürük eşlik eder. Balgam uzmanının görünümü için uygun ilaçları, alkalin sıvıyı, inhalasyonu ve hastanın bulunduğu odayı nemlendirmesini sağlar. Öksürük belirgin bir neme dönüştüğünde, doktor balgamın yol açtığı fonlar belirler. Nazofarenksden yapılan ekspresyon, şuruplar gibi ekspektoranlar tarafından kullanılır.

Insanların yardım etmek anlamına gelir

Halk ilaçları larenjitin tıbbi tedavisinde mükemmel bir yardımcıdır. Herhangi bir yöntem kullanırken daima doktorunuza danışmalısınız.

Ortak halk tarifleri:

 1. Şalgam. 2 yemek kaşığı miktarında ezilmiş şalgam hamuru. ve demlemek. Sıcak su ekleyerek, 100 gram için günde 4 kez alın.
 2. Havuç ve bal. 1 yemek kaşığı balla karıştırılmış bir bardak havuç suyu. 20 gram için günde 4 kez alın.
 3. Sarımsaklı süt Sütün içinde birkaç diş sarımsak kaynatın. Sıcak, günde 2 kez iç.
 4. Patates suyu Patatesleri rendeleyin. Suyu hamurdan sıkın. Günde 3-4 kez, her defasında taze meyve suyu ile durulayın.
 5. Muz yaprakları. 2-3 çay kaşığı kaynar su dökün. doğranmış muz Israr edin. Günde üç kez yarım bardak yemeden önce 20 dakika al.
 6. John's Wort. Kaynar su dökün, gece ısrar edin. Etkilenen boğaz günde üç kez durulayın
 7. Anne ve üvey anne. 1 çorba kaşığı bir miktarda kuru karışım. 2 bardak kaynar su dökün, bir saat ısrar edin. Her biri 1 çorba kaşığı iç. Günde 4 defaya kadar.

Tedavi ipuçları

Larenjit sırasında, hasta dinlenmeli, yatak istirahatine uymalı, ılık bir sıvı içmeli ve tedavi eden doktorun tüm önerilerine uymalıdır.

Evde larinjit tedavisi için ipuçları:

 • Hastanın bulunduğu odada hava nemlendirmeye dikkat edin;
 • Sigara dumanı ile temastan kaçının;
 • ses tellerinin gerginliğini önlemek;
 • günde en az 3 kez gargara;
 • Lolipoplar ve aerosoller etkilenen boğazı sakinleştirmeye yardımcı olur;
 • İlaç tedavisine ek olarak kanıtlanmış halk ilaçları kullanın.

Larenjit görünümünü nasıl önleyebilirim?

Önleyici tedbirler ile larenjit görünümünü önlemek. Virüs veya bakterilerin neden olduğu enflamatuar süreçler, larenjit oluşumunu tetikleyebilir.

 1. Solunum yolu enfeksiyonlarından kaçının.
 2. Bir salgın sırasında kalabalık yerlerde kalmayın.
 3. Hipotermi, taslaklar ve sezon dışı kıyafetlere izin vermeyin.
 4. Bağırsakları ve boğazını gırtlak, ses kısıklığında acı çekmeyin.
 5. Zararlı maddelerle temastan kaçının.

Larenjitin önlenmesinde en güvenilir yöntem sağlıklı bir vücuttur. Bir kişi sağlıklı bir yaşam tarzına ulaştığında, bağışıklık sistemi iyi çalışır ve enfeksiyonlar atlanır. Uygun dengeli beslenme, uygun dinlenme ve uyku, düzenli fiziksel aktivite, açık havada yürüme, stressiz durum ve kötü alışkanlıkların olmaması, hastalıksız tam yaşamın temeli. Sadece bulunduğunuz odadaki hava kalitesini izlemeyi unutma. Toz ve kuru hava - patojenik mikroorganizmaların yayılması için uygun bir ortam. Kapalı bir alanda sizi çevreleyen temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanın. Özellikle geçiş döneminde, mevsimden mevsime, bağışıklık sisteminizi vitamin kompleksleriyle güçlendirin.

JMedic.ru

Birçok insan larenjitin larinksin mukoza zarının iltihaplanması olduğunu bilir, ancak herkesin bunu nasıl tedavi edeceğini bilemez. Bir tedavinin belirli bir durumda nasıl olacağı, hastalığın çeşitliliğine ve hastanın durumunun şiddet derecesine bağlıdır.

Larenjit ve çeşitleri

Larinksin bu tür iltihapları vardır:

akut

En yaygın akut larenjittir. Larinks ve vokal kordların mekanik tahrişine bağlı olarak larinks mukozasının virüsler, muhtemelen bakteriler tarafından yenilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

gırtlak kişinin mukoza zarının akut inflamasyon ise boğaz ağrı hisseder, ağrı yutma, o hripnet veya sesli kaybolur, sıcaklık 37'ye, 5. vücut genel kırıklık, baş ağrısı kapsar yükselir. Hastalık iki haftaya kadar sürebilir.

Tanı konulduğunda, hastalığın gelişiminin özelliklerini öğrenen doktor, boğazını inceler ve lenf düğümlerini hisseder. Çoğu durumda, böyle bir araştırma hastalığı teşhis etmek için yeterlidir. Daha kapsamlı bir teşhis yaparsanız, doktor klinik kan testi ve laringoskopi sonuçlarına ihtiyaç duyacaktır. Laringoskopi, vokal kordların inflamasyonu veya kalınlaşmasını, laringeal mukozanın ödemini gösterir. Bir klinik kan testi, inflamatuar bir sürecin varlığını (lökositoz) doğrulayacaktır.

kronik

Bu tanı, sıklıkla tekrarlanan akut larenjitle, ciddi bakteriyolojik enfeksiyonlarla ve laringeal mukozadaki fizyolojik değişikliklerle yapılır. Epitelin proliferasyonu ve larinksin submukozal tabakası ile karakterizedir.

Larinks ve kronik hem akut iltihaplanma, çeşitleri ve alttürleri var. Larenjitin nasıl tedavi edileceğine bağlı.

Akut larenjit şunlar olabilir:

 1. Kataraldan. Bu, bir şekilde veya başka bir şekilde, hemen hemen herkese tanıdık olan, hastalığın en kolay şeklidir. Onunla, boğazı ağrıyor, ağrıyor, zulüm hissi var, kısık sesle, "oturabilir", bazen küçük bir öksürük, boğazını temizlemek için bir arzu var.
 2. Podskladochnym. Larenksin özel yapısı nedeniyle 5 yaşın altındaki çocuklarda yalancı kabuğu çıkar. Çocuğun birdenbire havlayan öksürüğü, ıslık ve nefes darlığı ile nefes darlığı olduğu için bu tür hastalıklar kolaylıkla teşhis edilir. Bütün bunlar paroksismal. Zamanında tanı konmamış veya tedavi edilmemiş larinksin lumbar inflamasyonu, stenoz şeklinde komplikasyonlara yol açabilir.
 3. Apse. Neyse ki, bu boğazdaki iltihapın pürülan olduğu nadir bir hastalıktır. Böyle bir larenjit formu, travma veya viral hasardan sonra enfeksiyonun enfeksiyonu ve yayılması nedeniyle ortaya çıkabilir. Hasta boğazda keskin bir ağrı hisseder, ateş, lenf düğümleri büyür. Larinksin apsesini oluşturur.
 4. Hemorajik. Laringeal mukozanın kalınlığında veya ses tellerinde kanamalar teşhisi.

Larenjitin akut dönemde tedavi edilmesi, hastalığın nedensel etkisinin ortadan kaldırılması, semptomlarının giderilmesi, kronik inflamasyonun önlenmesi ve komplikasyonların gelişmesidir.

Kronik larenjit, sırayla olabilir:

 1. Kataraldan. Çoğu zaman faaliyetleri, ses telleri ve tüm ses aparatları (konuşmacılar, konuşmacılar, aktörler) üzerinde sürekli stresler ile ilişkili olan kişilerden etkilenirler. Hastalığın semptomları larinks, kuru öksürük veya öksürük, boğuk ses, ağızda bir kuruluk hissi mukoza zarlarının kızarması vardır.
 2. Hipertrofik. Bu hastalık, önceki vakadaki gibi aynıdır, ancak daha belirgin semptomlar. Ses tellerinde sesin ses kısıklığına neden olan nodüller görülür.
 3. Atrofik. Larinksin mukoza zarlarının incelmesi (atrofi) ile karakterizedir.
 4. Ödemli polypous. Bu tip hastalık korkunçdur çünkü larenksin darlığı nedeniyle solunum yetmezliğine neden olabilir.

Hastalık kronik bir aşamada ortaya çıkarsa, larenjit tedavisi laringeal mukozanın inflamasyonunun giderilmesine ve içinde meydana gelen değişikliklerin ortadan kaldırılmasına yönlendirilecektir.

Larinksin enflamasyonu, tüberküloz, difteri, sifiliz gibi ciddi hastalıklara da eşlik edebilir. Larenjitin nasıl tedavi edileceğine paralel olarak, onu kışkırtan akut enfeksiyöz hastalığın tedavisi gereklidir.

Larinks iltihabı nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısı olduğunda, ses kısık büyür, yetişkinlerde veya çocuklarda larenjit diğer belirtileri vardır, herkes bu durumda ne yapacağını bilemez. Ağrı sendromunu, tabletlerin ve şekerlerin boğazdan çözülmesini, “büyükannenin” sorgulanabilir etkinliğiyle tariflerini kullanmayı tercih ederler. Bu arada, ne tür bir tanı konulduğuna bağlı olarak larenjit tedavisi karmaşıktır.

Larenkste enfeksiyon ve inflamasyonun gelişmesini, enfeksiyon odaklarının lokalizasyonunu, ayrıca semptomları hafifletmeyi ve ağrının giderilmesini hedeflemelidir.

 1. Enfeksiyon odağının lokalizasyonu için hazırlıklar. Viral, bakteriyel veya fungal olabilir. virüslerinin neden olduğu gırtlak iltihabı 10 olgunun: 9, bir çok durumda, larenjitin tedavisi antiviral ilaçlar alan içerir, böylece: Diğer Anaferon, Laferon Laferobiona, aflubin, otsillokoktsinum. Enflamatuar süreç, patojen ya da fırsatçı bakterilerin titresi arttırma arka plan üzerinde ortaya çıkmıştır tespit, doktor antibiyotik belirler. Viral larenjit ile, onların alımı etkisizdir, bunu yapmanıza gerek yoktur. Larenks çok nadir durumlarda, bir mantar enfeksiyonu vardır, hasta antimikotik içmelidir.
 2. Antipiretik ilaçlar. Vücut sıcaklığı 38 sn için çıktı, bu tür parasetamol (Panadol çocuk) veya C vitamini ile kombinasyon halinde, parasetamol ve diğer Nurofena antipiretik olarak alım antipiretikler, gerektirir. Ayrıca, halk tariflerini kullanarak sıcaklığı düşürmeye çalışabilirsiniz - ıhlamur, ahududu veya kalina, şal ve tere ile bir ıstakoz çayı içmek için. Bu tür tedavi genellikle sıcaklığı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda semptomları kolaylaştırır, iltihabı hafifletir.
 3. Anti-inflamatuar lokal terapi. Mukoza iltihaplanmasını gidermek için, boğazı durulayıp dezenfekte edebilirsiniz. enfeksiyonun gelişimini önlemek için, enflamatuar odak lokal etkiye sahip önerilen boğaz gargara preparatları: 2 ilavesiyle Hlorfillipta çözeltiler soda çözeltisi - iyot% 5 çözeltisi, papatya özü, nergis, okaliptüs 3 damla (demleme tarifleri paketleri genellikle). Boğaz Lugol çözeltisi ile yağlanabilir. Larenjitin bu tedavisi larinks mukozasını yatıştırmaya yardımcı olur, ağrıyı ve boğazda boğulmayı ortadan kaldırır.
 4. Rezorpsiyon için tabletler ve pastiller. Strepsils, Septalor, Dekatilen, Faringosept ve çözünürlük için diğer hazırlıklar yanı sıra hafif ağrı kaldırmak, larinks ve farinks üzerinde aseptik etki yaratacaktır. Bununla birlikte, bu tür tabletlerin ve şekerlerin 3 yaşından küçük çocuklara ve bazen de 5 yıla kadar çıkmadığı unutulmamalıdır. Küçük çocuklar spreyler kullanarak Boğaz sulama günde 4 kez kadar yapılabilir boğaz spreyleri (Geksoral, Miramistin, Lugol.), Için tavsiye edilir.
 5. Soluma. Evin bir nebülizör varsa, o zaman larenjit inhalasyon ile etkili bir şekilde Lazolvan, Rotokana, alkali maden suyu çözeltileri ile tedavi etmek mümkündür. Bitkisel infüzyonlar (paketler üzerinde tarifler) veya uçucu yağlarla inhalasyonlar yardımıyla inhalasyonlar için nebülizör uygun değildir. Bu durumda, bir çaydanlık üzerine ev yapımı buhar inhalasyonu yapabilirsiniz, bu da ilaçları, bitkisel karışımları veya solüsyonları dışarı akar. Bunlara ek olarak kalın kağıttan yapılmış bir kapak ile donatılmış bir çay musluğu ile nefes aldılar. Solunduğunda, çocuk küçükse, ebeveynler yanmaz ve yanmaz ve demliği bozmaz. Bunu günde 2 kez yapabilirsiniz.
 6. Antitussif ilaçlar. Larenjitli doktor, kuru öksürüğe karşı ilaçlar reçete edebilir - Sinekod, Herbion (muzaha dayalı), Stoptussin. İnce için tedaviye ayrıca ayarlanması ile mukus ve nemlendirilmesi öksürük ekspektoranlar öngörülen: Bromheksin, Lasolvan, ACC, Ambroksol, Ambrobene ve diğerleri.
 7. Antihistaminikler. Böyle bir ilaç alınmalıdır, çünkü mukozada şişme ve diğer ilaçları alırken alerjik reaksiyonlara bağlı olarak şişmesini önlemeye yardımcı olur. Çocuklara antihistaminikler atanması başka bir hedefe sahiptir - çocuk üzerinde sakinleştirici etkisi vardır. Cetrin, Claritin, Diazolinum, L-cet - bunlar, eğer ilgileniyorsanız, larenjit tedavisini ne kadar çabuk yaparsanız yapamazsınız.

İlaçlar ya da halk ilaçları ile tedaviye ek olarak, bu önemlidir:

 1. Rejimi gözlemleyin. Larenjitle birlikte, özellikle sesin fazla kullanılmaması için dinlenme gösterilir.
 2. Bu sıcak. Boğazınızı ve bacaklarınızı ısıtmak önemlidir. Bir boğaz bir eşarp ile etrafına sarılabilir ve ayaklarınızda sıcak çoraplar giyilebilir.
 3. Bol miktarda ılık sıvı iç. Herhangi bir solunum yolu viral enfeksiyonunda ve soğuk algınlığında büyük miktarda ılık sıvı belirtilmiştir. Vücudun toksinlerden arındırılması ve ayrıca boğazın yumuşaması. Şifalı bitkilerin infüzyonu, ballı ılık süt veya alkali maden suyu (Borjomi, Polyana Kvasova, Narzan) veya soda.
 4. Hastanın bulunduğu odayı havalandırın ve içinde ıslak temizlik yapın.
 5. Koruyucu bir diyet gözlemlemek. Hastalık dönemi için, larenjit akut, füme, ekşi yiyeceklerden terk edilmelidir. Gıdanın boğazını tahrip etmeyen, yumuşatan ve örtmeyen bir gıda olması arzu edilir. Yemekler sıcak olmamalıdır, böylece larinksin daha fazla zarar görmemesi için, her durumda soğuk değildir. Bu dönemde daha fazla vitamin içeren yiyecek var.
 6. Hastalık dönemi için alkol ve tütün ve iki hafta boyunca iyileşme süresi için reddedin.

Hastalık ne kadar sürer?

Hastalar larenjitin ne kadar çabuk iyileştiğine, hastalığın geri çekilmesi için ne yapılacağına, tam bir hayata geri dönmekle ilgileniyor. Doktorlar: uygun tedavi ve sorumlu tedavi ile, hastalık genellikle 7 ila 10 gün sürer. Semptomların ortadan kalkmasıyla birlikte, eğer ilaç tedavi edilmezse, ilaca girme seyrini kesmek gerekli değildir, kronik formda olabilir veya daha karmaşık hale gelebilir.

Bir doktorun yetişkinlerde veya çocuklarda ciddi spesifik vakalarda larenjit tedavi edebileceğini belirtmek gerekir. Tüm ilaçların alımı ve iyileşme süreci onun gözetiminde olacaktır.

Hipertrofik kronik larenjit olgusunda cerrahi tedavi endikedir. Ses telleri üzerindeki düğüm formasyonları, koterizasyon veya cerrahi olarak çıkarılır.

Tehlikeli larenjit nedir

Larenjit, kuru ve şiddetli öksürüğün eşlik ettiği bir hastalıktır, bu sırada enfeksiyon, mukoza zarındaki mikro çatlaklara bağlı olarak yayılır ve bu da iltihaba neden olur.

Erişkinlerde hastalığın akut formu boğmaca, kızıl saç, grip gibi kronik solunum yolu hastalıkları tarafından kışkırtır.

Hastalığın kronik seyri genellikle sigara içenlerde, alkol severlerde ve alerjisi olan hastalarda görülür. Gırtlakta iltihaplanma, hastalık - grip, SARS, boğmaca ve diğerleri nedeniyle enfeksiyonun sonucu olması durumunda, virüsler havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Laringeal kanser de dahil olmak üzere diğer faktörler, enfeksiyon açısından başkaları arasında bir endişe kaynağı haline gelmez. Erişkinlerde larenjit hastalığı tehlikeli veya şiddetli kabul edilmez. Uygun tedavi ile, bir hafta sürer, ancak sürecin kendisi tehlikeli çünkü ciddi sonuçlara neden olabilir.

Larenjit ve formları

Akut bir larenjit seyri için enfeksiyöz hastalık tipiktir ve tekrarlanan veya tekrarlanan enfeksiyonun bir sonucu olarak kronik bir hastalık ortaya çıkar.

Doktorlar, bu tür larenjitleri şu şekilde tahsis eder:

 • akut kataral - bu durumda inflamasyonun odak noktası submukozal, mukus ve laringeal kaslara uzanır;
 • akut flegmonöz, perikondrium zonunda ve kıkırdakta zaman zaman kas yapılarına, ligamentlere nüfuz eden pürülan bir hastalıktır;
 • Kronik - süreç mukoza zarını, submukozal ve intramüsküler tabakaları kapsar. Hastalığın tipi, kataral, atrofik ve hipertrofiktir.

Kronik larenjit için, yetişkinlerde catarrhal tipi, ses kısıklığı, boğazda şişme ve tekrarlayan öksürük ile karakterizedir. Hastalığın bu formu kolay kabul edilir.

Hipertrofik tipte kronik larenjit, hastanın boğazda ses, öksürük ve rahatsızlık gibi güçlü bir ses kısıklığı göstermesiyle ayırt edilir.

Bağlarda görünen nodüller şeklinde küçük neoplazmalar vardır.

Atrofik tipte larenjit, mukusun incelmesi, ağızda kuruluk, dayanılmaz öksürük ve boğuk ses ile ilişkilidir.

Genellikle kan damarları ile kabukların bir soyulması vardır.

Doktorlar, hastalığın bu formunun bağlantısını, hem gırtlak hem de boğazın arka duvarına zarar veren akut veya baharatlı yiyeceklerin alımı ile bulurlar.

Ayrı bir grupta, yetişkinlerde, mesleki bağlılığın neden olduğu larenjit tahsis edilir. Öğretmenlerin ve konuşmacıların aşırı bağlanma sıklığı, genellikle aşırı iş yükünden muzdariptir.

Akut larenjit ve onun etkileri

Akut larenjit, bir viral enfeksiyonun bir arkadaşıdır, ancak bağımsız bir hastalık olarak da mevcut olabilir. Bu genellikle vokal kord gerginliği, zararlı maddelere maruz kalma, tozun solunması, sigara içilmesi ve alkollü içeceklerin sık kullanımı ile olur.

Çoğu durumda patojenik işlemin nedensel maddesi streptokok, stafilokok ve benzerleridir.

Akut larenjit, hipotermi, vücut, vokal kordlarda görülen ülser bulguların yanı sıra poliplerin ortaya çıkmasıyla aniden ortaya çıkar.

Akut formdaki larenjit, kuru öksürük, larinkste kazıma ve yutma sırasında ağrı ile başlayabilir. Biraz sonra, balgam serbest bırakılır, daha sonra ses daha kaba, sibilandır veya tamamen kaybolur. Larenjit genellikle ateş ve baş ağrısı ile eşlik eder.

En tehlikeli olanı, yetişkinlerde larenjit olup, belirgin stenozlu subglottik alanın akut iltihaplanması sonucu oluşur.

Bu durumda, asfiksi ile doludur larinks, bir ödem var. Bu durum yanlış kasık adını taşır. Sahte krupanın ayırt edici bir özelliği, ses telleri üzerindeki film oluşumunda kendini gösterir. Gerçek krupanın çoğunlukla difteri sonucu olduğunu bilmek önemlidir.

Tehlikeli akut larenjit nedir?

 • Her şeyden önce, bu akut larenjitin hastalığın kronik formuna geçişidir;
 • Larenks, larinksin şiddetli formunda veya alerjik ödeminde boğulma gelişmesine neden olabilir;
 • Hastalığın gırtlak ve pürülan formları, mediastinite (torasik kavite orta bölümlerinde alan iltihabı), flegmon boyun (boyun dokuların pürülan iltihabı yaygın), akciğer apsesi (akciğer iltihap ile boşluk oluşturan), sepsis (kan yoluyla enfeksiyon yayılması gibi komplikasyonlara neden olabilir vücut boyunca.

Bu ilginç! Hamilelik sırasında akut larenjit ile başa çıkmak için nasıl.

Kronik larenjitin sonuçları

Kronik larenjit nedeniyle genellikle mide ve yemek borusu ile soğuk algınlığı, sorunlara öksürükle kaynaklanır, olumsuz çevresel faktörlere gırtlak maruziyeti ses telleri aşırı yorgunluk.

Ayrıca, çok miktarda zararlı madde içeren sigara dumanına ve alkollü içeceklerin kötüye kullanımına düzenli olarak maruz kalmaktadır.

soğuk algınlığı, üst solunum yollarında kronik lezyonlar dolechennye sık, boğaz mukozasına rahatsız edici, çok sıcak veya çok soğuk içecekler erişkinlerde kronik larenjit gelişimini kışkırtmak ya da değil.

Larenjitin kronik formları ayrılır:

 • catarrhal - birincil faktör, yerel dolaşımın ihlalidir;
 • Hipertrofik - içinde nodüller ve mukozada bir değişim vardır. Glandüler fonksiyonun ihlali varsa, larinkste mutlaka viskoz bir mukus vardır;
 • atrofik - yabancı bir nesnenin boğazında bir his ile karakterizedir. Mukoza sertleşir, kuru kabuklar oluşturan, viskoz bir madde ile örtülür, neredeyse öksürükten ayrılmaz. Mukoza incelmesi var.

Kronik larenjit komplikasyonları

Larenjitin kronik formu akuttan daha az tehlikeli değildir. Arka planında genellikle gelişir:

 • larenksin iyi huylu tümörleri, örneğin fibromas, anjiyomlar, anjiyofibromlar, papillomlar;
 • tümör benzeri formasyonlar, örneğin, polipler, kistler, vokal kordların granülomları;
 • larinks (kanser) malign tümörleri;
 • larenksin darlığı, yani, lümeninin daralması ve solunum yolu boyunca havanın hareketinin ihlali, sıklıkla boğulma gelişimine ulaşır;
 • ses konuşma meslekleri olan kişilerde, örneğin şarkıcılar, spikerler, öğretmenler, öğretmenler;
 • larinksin hareketliliğinin bozulması, yani: ses tellerinin parezi, kalıcı ses kısıklığı ve nefes darlığına yol açar.

Yetişkinlerde larenjitin en iyi önlenmesi kademeli olarak sertleştirme yöntemidir. Aynı zamanda, vücudun koruyucu özelliklerinin korunması, alkol ve sigara içilmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Larenjitleri önlemek için, nazofarenksin mukoza zarının biriken kir, toz ve kimyasal parçacıklardan inhaler yardımıyla sistematik olarak temizlenmesi yararlıdır.

Larenjitin önlenemediği durumlarda, komplikasyonları ve hoş olmayan sonuçları önlemek için hemen bir doktora danışılmalıdır.

Larenjit nasıl oluşur, nasıl tedavi edilir ve aşağıdaki videoda önlenmesi için ne yapılması gerekir?

Ayrıca şunu da okumanızı öneririz: larenjit bulaşıcı mıdır?

Larenjit ne kadar sürer, larenjit ne kadar süre dayanır?

Larenjit, larinksin mukoza zarının inflamatuar bir hastalığıdır. Patoloji çok ciddi ve komplikasyonlara yol açabileceğinden zorunlu tedavi gerektirir. Larenjitin ne kadar sürdüğü sorusu üzerine, kişi kesin olarak cevap veremez. İlk (akut) dönem iki hafta sürebilir, kronik dönem daha uzun sürer.

Larenjit tedavisi ne kadar sürer

Kuluçka dönemi 7 ila 14 gün sürer. Bu patojenin patojenik bir bakteridir. Tedaviye zamanında başlanırsa, hastalık 8-10 gün sonra düzelir. Ancak, ilacı derhal bırakmayın. Birkaç hafta daha içmeliler.

Güçlü bağışıklığı olan erişkinlerde larenjit kolayca ilerler, çocuklarda vücudun direnci daha zayıftır, bu nedenle hastalığın seyri uzundur ve semptomatoloji daha belirgindir.

Bu hastalık kısa süreli veya uzamış olabilir (kronik). Antibiyotik kullanmadan bile kısa süreli tedavi. Genellikle 2-3 gün sonra vücut ısısı normale döner, genel sağlık durumu iyileşir, ses tekrar sağlanır, kuru öksürük yavaş yavaş ıslak hale gelir ve durur.

İkinci tip larenjitin tedavisi için yıllarca sürecektir. Her soğukta sana kendini hatırlatacak.

Hastalık çok hızlı gelişir. Geliştirme aşağıdakiler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • hipotermi;
 • ağızdan soğuk hava soluması;
 • hava tozu;
 • larinksin aşırı gerilmesi;
 • sigara.

Ayrıca, bu hastalık bulaşıcı hastalıkların arka planında görülebilir - kızıl ateş, kızamık, boğmaca öksürük. Larenjitin ne kadar süreceğini gösteren bir dizi faktör vardır. Larenjitin bizi nasıl tehdit edeceğini, nedenleri ve komplikasyonlarını öğrenmeye çalışacağız.

Alt soğutma, kurtarmayı önler.

Akut formu

Çoğu zaman akut larenjit ARVI sonucudur. Bu durumda, burun mukozası, farinks ve bazen bronşlar ve akciğerler iltihaplı hale gelir. Akut larenjit belirtileri şunları içerebilir:

 • sesin değişmesi;
 • boğaz ağrısı;
 • öksürük;
 • artan yorgunluk;
 • artan vücut ısısı;
 • baş ağrısı.

Daha az yaygın olarak, bu aşamanın sebebi bakteri (stafilokok, streptokok) olarak kabul edilir. Aynı zamanda, bir hastalığa neden olmadan uzun süre mukoza boğazında kalabilirler. Hastalık sadece bazı faktörlerin etkisi altında meydana gelir: Çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerin kullanımı, alkol, bağların aşılması, toza maruz kalma, vb.

Doğal olarak, bağışıklığın azalması ve metabolik sürecin ihlali ile önemli bir rol oynar. Ek olarak, larenjit gastroözofageal reflü hastalığından kaynaklanabilir, bu durumda midenin içeriği özofagusa geri atılır. Bu ses kısıklığına ve ses tellerinde ülser oluşumuna yol açar.

Akut fazdaki larenjitin sadece doğrudan değil, aynı zamanda nedensel olarak da tedavi edildiğini varsaymak mantıklıdır. Yani, öncelikle, hastalığa neden olan faktörleri kaldırmak gerekir.

Hasta rejim ve tıbbi reçete ile uyumlu ise, akut larenjit 5-10 gün sonra ortaya çıkar.

Baş ağrısı semptomlardan biridir.

Kronik larenjit

Larenjit 14 gün içinde geçmezse yılda birkaç kez görülür, büyük olasılıkla hastalık kronik bir form kazanır. Daha sonra kronik larinjit tedavisi, antibiyotikleri cerrahi müdahaleye almaktan daha radikal yöntemler gerektirir.

Kronik bir formda belirtiler yavaştır. Bir kişinin rahatsızlığı, boğazını temizleme isteği, yutulduğunda hoş olmayan duygular vardır. Kronik formu çoğu zaman bir kişi birkaç kez akut larenjit hastalığında olduğu zaman ortaya çıkar. Larenjit bazen şarkıcıları ve öğretmenleri etkileyen profesyonel bir hastalıktır.

Kronik larenjit ne kadar süre tedavi edilir? Akut, alerjik olduğu kadar uzun, bir aydan fazla sürebilir.

Geçilmez bir larenjit nedenleri

Kronik larenjitin en yaygın nedeni, ARVI ve bakteriyel enfeksiyonların arka planında oluşan boğazda sertleşmemiş akut inflamatuvar bir süreçtir.

Ek olarak, doktorlar tedaviyi engelleyen diğer olumsuz faktörleri tanımlarlar:

 • sabit ses yükleri;
 • kronik bronşit, bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, rinit;
 • sigara içmek ve alkol almak;
 • buhar kimyasallarının solunması;
 • azalmış bağışıklık;
 • diabetes mellitus;
 • boğaz yatkınlığı ve ses tellerinin iltihabı;
 • çeşitli organların hastalığı.

Larenjitin hızlı iyileşmesini önleyen başlıca faktörler arasında hipotermi vardır. Bu durumda kaç gün sürecekse, bunu söylemek zor.

Sigara ve alkol içme.

Larenjit bir ay geçmezse ne yapmalı?

Kronik larenjit formunun tedavi edilmesi ve akuttan daha uzun olması açıktır. Akut bir aşamada hastalık sadece yerel yollarla ortadan kaldırılabilir. Çoğu zaman, doktorlar evlerde teneffüs edilmesi tavsiye ederler, gargaralar.

Eğer önceki tedavi beklenen sonucu vermemişse, bu patolojinin tedavisi karmaşık bir şekilde yapılmalıdır. Doktor hem ilaç hem de fizik tedaviye başvurmak zorunda kalacak. Her şeyden önce, antibiyotikler reçete edilecektir. Bu gibi durumlarda, hastalığın hızla geçmesi ihtimali vardır.

Aksi halde, değişikliklerin olmaması, laringeal kıkırdağa, sepsise, poliplerin görüntüsüne, boğazın lümenini daraltmaya yönelik hasar ile karakterize edilen komplikasyonların ortaya çıkmasını gerektirir. Larinksin mukoza yüzeyi atrofidir. Larenjit uzun bir süre hastaya işkence eder. Bu nedenle, konservatif önlemlerle birlikte, cerrahi müdahale önerilebilir.

Bu tür işlemler karmaşıktır, lokal anestezi altında gerçekleştirilir, hasta bilinçlidir. Bu durumda larinksin dokuları mikroskop altında çıkarılır. Bazen operasyon çok zamanında ve laringeal kanserin önlenmesidir.

Benzer şekilde, larenjit sıklıkla, boğazın normal işleyişini engelleyen kistlerin, papillomların veya fibroidlerin oluşumunu provoke eder.

Ameliyattan sonra hastanın normale dönmesi ne kadar zaman alırsa, derhal doktorun reçetesini ne kadar titiz bir şekilde yerine getireceğine bağlıdır.

Konservatif tedavi

Geleneksel olarak, larenjit tedavisi için, doktor antibiyotik, antiviral, antihistaminikler, öksürük ilaçları reçete. Akut form ARVI arka planında ortaya çıkarsa, hastaya ana yatak istirahati verilir.

Akut larenjit tedavisi için lokal bir antibiyotik başarıyla kullanılmaktadır. Bir aerosol şeklinde, boğaza püskürtülür, mide ve kandan geçen haplardan ve enjeksiyonlardan daha hızlı hareket eder. Ek olarak, geleneksel terapi, aynı zamanda, bir gırtlak şırıngası vasıtasıyla tıbbi maddelerin larenksine infüzyon prosedürünü de ima etmektedir. Prosedür, gerekliliğine karar veren bir doktor tarafından gerçekleştirilir.

Larenjit nedeni bir virüs değilse, sıradan anti-inflamatuar ve bakterileri öldüren antimikrobiyal ilaçlar alınır, boğaz ve nazofarenks iltihabı rahatlatır. Mukoza - antihistaminiklerin şişmesini azaltmak için.

Sıvılaşma ve balgamın daha iyi balgamlanması için mukolitik ilaçlar reçete edilir. Larenjit tedavisi ile eşzamanlı olarak, burun ve farenks hastalıklarını tedavi etmek gerekir, çünkü ağız yoluyla nefes almak larinksin durumunu olumsuz etkiler. Genel olarak tedavi iki haftaya kadar sürer.

Bir terapi sürecinden geçtikten sonra, ligamentlerle ilgili bir problem olabilir. Bağlar hala iltihaplı, ağrılı, ses kısıklığı ve kısık sesler. Bu durumda, ses gelmediği sürece süren özel eğitim gerekebilir.

Geleneksel ilaç tedavisine sahip bir komplekste ayrıca fizyoterapi - UHF terapisi, larinks, elektroforez ve mikrodalga terapisi de geçerlidir. Doktorlar sıcak ayak banyolarını, hardal poşetlerini ve baldır kaslarını, göğsü, boynu sıkıştırırlar.

Larenjitin lokal tedavisi

Akut larenjit ile iyi bir etki, özellikle anti-inflamatuar, özellikle inhalasyon terapisi ile sağlanır. Kortikosteroidler, antibiyotikler, ekspektoranlar, anti-inflamatuar etki ile bitkisel preparatlar ile inhalasyonlar kullanılır. Mukus kaldırmak için mükemmel yardım, larinks mukoza alkali inhalasyon kuruluk ortadan kaldırmak.

Prosedür yemekler arasında yapılmalıdır. İnhalasyon sırasında ve yarım saat sonra hiç konuşmadığı için maksimum etkiyi göstermesi tavsiye edilir.

İyi bir yardım buhar inhalasyonlarıdır, bunların hazırlanması için eşit oranlarda, bir çay kaşığı, mürver çiçekleri, adaçayı, papatya, ledum, anne-üvey annesi, muz ile karıştırılır. İnfüzyon kaynama noktasına getirilir, daha sonra baş bir havlu ile kaplanır ve buharı 5-10 dakika bekleterek buharını soluyun.

Soluma, larinjitin evde tedavi edilmesi için harika bir yöntemdir. Bir inhaler sıradan bir çaydanlık olarak kullanılabilir, bunun boynuna kalın kağıttan yapılmış uzun bir huni bağlanır ve bunun sayesinde nefes almanız gerekir.

Enflamasyonu bastırmanın bir başka iyi yolu da gariptir. Bunu yapmak için, özel antibiyotik karışımları, otlar kullanabilirsiniz. Günde en az 5-7 kez sık durulan durulamalar ödemi azaltır, inflamasyonu azaltır, iyileşme sürecini hızlandırır.

Insanların yardım etmek anlamına gelir

Larenjit için en iyi tedavilerden biri süt. İyileştirici bir karışım hazırlamak için, bir bardak sütte bir çay kaşığı yağ (200 gram) eklemeniz, ardından bir su banyosunda ısıtmanız ve böylece tereyağının erimesi ve sütte tamamen çözünmesi gerekmektedir. Gün boyunca, bu çare beş bardak almak gerekir.

Ses kısıklığı için yararlı olan leziz bir ilaç gogol-mogol'dur. Bunu yapmak için iki yumurta sarısı çiğ yumurta almanız, beyaz şekerle öğütmeniz, tereyağınızı ekleyip öğünler arasında yemek yapmanız gerekir.

Ayrıca halk tıbbında larenjit tedavisi için antiseptik, antienflamatuar, antipiretik, balgam söktürücü etkiye sahip tıbbi bitkiler kullanılmaktadır. Bu konuda çok yararlı olan aira'nın köküdür. Suyu hazırlamak için iki çay kaşığı calamus almanız gerekir, bir bardak kaynar su dökün, beş saat ısrar edin. Suyu, boğazı durulamak için kullanılır.

Boğaz, ağız boşluğu ve nazofarenks için bir başka çok yararlı bitki adaçayıdır. Papatya aynı olumlu etkiye sahiptir. Boğazın durulanması için, papatya, adaçayı, ıhlamur, calamus kökü, ahududu, okaliptüs yapraklarının bitkisel soğurması yapılacaktır.

Bağışıklık geliştirmek için, kızılcık yapabilirsiniz, ceviz eklemek, üç yeşil elma parçalamak, şeker ekleyin. Tüm yemekler, kaynamaya kadar düşük ateşte pişirilir. Her gün onu al. Bitki çayı ile yıkayınız.

Halk yardım etmek demektir.

Tedavi ipuçları

En önemlisi, hastanın boğazını tam bir barışla sağlaması gerekiyor. Hiç konuşamazsın. Gerekirse, mümkün olduğunca sessizce konuşmak daha iyidir, ancak bir fısıltı içinde değil, sesin daha güçlü ve sağır hale geldiği bir fısıltıyla.

Larenjit tedavisi sırasında, sıcak, soğuk, baharatlı, ekşi, alkol, soda, sigara içmek yasaktır. Soğuk havada kalmamanız, nemli, sisli bir günde dışarı çıkmanız gerekir.

İyi ipuçlarından biri - bol içme, nemlendirme ve odanın havalandırılması. Hastanın yaşadığı evde nemli olmamalıdır.

Larenjit görünümünü nasıl önleyebilirim?

Larenjitin geri dönüşünü önlemek için, temel kurallara uymalısınız. Her şeyden önce, catarrhal hastalıklardan kaçının. Ellerinizi sabunla yıkayın, tek kullanımlık peçeteleri kullanın, yüzünüze kirli ellerle dokunmayın, ARVI hastalarıyla yakın temastan kaçının.

Bu hastalıkta ana şey, diğerlerinde olduğu gibi, sağlıklı bir yaşam tarzı, öfke, doğru yemek, kötü alışkanlıklardan kurtulmak, rahatsız edici yiyecek kullanımını sınırlamaktır.

Kendinize dikkat edin, vücudunuza saygı gösterin ve sağlıklı kalın!

Larenjit ne kadar sürer? Video bu patolojiyi anlatıyor.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.

Angina - nedenleri

Angina (bademcik iltihabı), üst solunum yolundaki lenfoid dokunun inflamasyonu sonucu bulaşıcı alerjik bir patoloji olarak adlandırılır. Hastalığın gelişimini provoke eden etiyolojik bir faktör olarak, bakteriyel, viral ve fungal patojenleri etkileyebilir.