Loading

Bir çocuğun neden sıklıkla anginadan muzdarip olduğunu nasıl belirleyebilirim

Bir çocuk çoğu zaman hastalanırsa...

Çocuk genellikle boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı şikayet ediyor? Ağrı, bademcik iltihabından kaynaklanır - vücudun savunma sistemi, enfeksiyonun ilk etkisini alır. Enflamasyonun fiyatı ve bazı durumlarda takviye bademcikler aktif mikroorganizmaların trakea, bronş ve akciğerlere daha fazla girmesine izin vermez.

Kızarıklık, ağrı, rahatsızlık hissi yutulduğunda, ağrıyan eklemlerde, ateş, bademcik iltihabının birkaç belirtisinden sadece biridir. Her ebeveyn, bir çocuğun ağladığını veya şikayet ettiğini duyduğunda, onun için kötü olan şey hakkında, her şeyden önce boğazını inceler. Ve genellikle orada tam olarak görmek istemediğiniz şeyleri öğrenir - kızarma ve farinksin bademciklerinde bir artış. Boğaz hastalıkları arasında, boğaz ağrısı ilk sıradadır ve özellikle sık sık ortaya çıkarsa ve yinelenen bir karakteri varsa, tedavi etmek zor olabilir.

Tonsillit, insan tonsil bademciklerinin etkilendiği, bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu nazofarenks patojenik mikroflora gelişimi kaynaklanmaktadır. Ve patojenlerin rolünde vücudun kendi mikroflorasını bile hareket edebilir. Streptokoklar, pnömokoklar, stafilokoklar ve adenovirüsler gibi bakterilerin hızlı bir şekilde çoğalması iltihaplanmaya neden olur.

Son çalışmalara göre, mikroplazma ve klamidya bile bademcik iltihabına neden olabilir.

Semptomlar ve rahatsızlık türleri

Yukarıda belirtildiği gibi, anjinin ana belirtileri şunlardır:

 • yutulduğunda ağrı,
 • bademciklerin artması ve kızarması,
 • Onlara pürülan bir scurf,
 • artan vücut ısısı
 • genel sağlık bozulumu.

Yüksek sıcaklık - alarm sinyali

Bunlar bir başlangıç ​​hastalığının ortak belirtileridir. Ancak herhangi bir tedaviye başlamadan önce, anjina türünü belirlemek önemlidir. Çocuklarda en sık görülen formlar: catarrhal, follicular, lacunar, herpetic.

En kolay tedavi edilen kataral formu. Bu tür hastalık sıradan bir soğuğa benzer: boğaz çok fazla acı vermiyor. Hasta kuruluktan, yanma ve terlemeden şikayet edebilir, ancak buna zayıflık ve bulantı hissi eşlik edebilir. Doğru tedavi zamanında alındığı takdirde, 3-7 gün içinde akıntılı tonsillit ortaya çıkar.

Daha ciddi enfeksiyon formları foliküler ve lacunardır. Birbirlerine çok benzerler ve sadece görünüşlerinde farklılık gösterirler. Foliküler anjina bademcikler, pürülan sarımsı renkteki pürülan vesiküller ile kaplanır ve lacunar - beyaz bademcik rengi pürülan kaplama ile tüm bademcikleri kapsar. Pürülan oluşumların görünümüne şiddetli boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, genel halsizlik eşlik eder. Özellikle şiddetli vakalarda kusma ve ishal oluşabilir. Tedavi için en az 7 gün sürecek.

Herpetik bademcik iltihabı virüs Coxsackie A tarafından neden olur. Bu sıcaklık, 38-40 dereceye kadar bir artış ile karakterize edilir, yutulduğunda ağrı, kas ve baş ağrısı görülür. Bu hastalık türünü tanımak bademcikler, damak ve dil üzerinde görünen kırmızımsı renkli kabarcıklara yardımcı olur. Genellikle birkaç gün sonra çözülür veya patlar ve mukoza zarı sağlıklı bir görünüm kazanır.

Hastalık neden bu kadar sık ​​görülür?

"Burada yine hasta listesine gitmek gerekiyor..." - sık sık çalışan ebeveynler çocuklarını tekrar tekrar hasta boyunu gösterdiğinde bu ifadeyi tekrar ediyor. Çocuğun çoğu zaman anjinadan muzdaripse, bu daha büyükse, bu problemden kurtulacağı anlamına gelmez. Aktarılan veya taşınan hastalık ya da hastalıktan sonra, bir hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı sürekli bir bağışıklık ortaya çıkmaz.

Batırılmış ayaklar, rüzgârda hipotermi, artan nem, hastalıkların mevsimsel alevlenmesi, azaltılmış bağışıklık, enfeksiyonlarla mücadelede vücudu zayıflatan birkaç nedenden sadece biridir. Tonsillit enfeksiyöz bir hastalıktır ve havadaki damlacıklarla bulaşır, onu tamamen izole etmek imkansızdır. Hasta ile herhangi bir temas, enfeksiyon için gerekli mikropları verir, tek sorun bağışıklığın üstesinden gelip gelmeyeceğidir.

Bir çocuğun organizması mikroplara ve virüslere çok duyarlıdır. Tam olarak oluşturulmuş bağışıklık, bilinmeyen durumlara, diğer insanların mikroplarına doğru tepki göstermeyi öğrenmek zorunda kalmaya zorlanır. Çocuğun organizması çevreye duyarlıdır. Havadaki herhangi bir değişiklik, manyetik fırtınalar, mevsimlerin değişmesi, vücuttaki mikroflora seviyesindeki en ufak bir değişiklik - bunların tümü, yeni bir hastalık salgınını kolaylıkla tetikleyebilir.

Ebeveyn hataları: bunlar nedir?

Çocuğun hastalık izni için sürekli çıkışının ortak nedeni ebeveynlerin hastalıklarıdır. Hastalıklarını ayakları üzerinde başarılı bir şekilde tahammül ediyorlar, ancak bu tamamen iyileştirilemez. Bazen ev dışındaki kişilerde bir neden aramamalısınız, hangi ebeveynlerin veya akrabaların ve son kez hasta olduğu zaman hatırlamak için yeterlidir.

Hastalığın başlangıcının periyodikliğinin bir başka nedeni, bazı ebeveynlerin ilk iyileşme belirtisinde tedaviyi bırakmasıdır. Bir yandan, gereksiz antibiyotiklerden korunma arzusunun hala genç bir organizma olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak öte yandan, semptomların sadece ilaçlarla boğulduğu ve hastalığın tamamen iyileşmediği ortaya çıkıyor.

Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı oldukça tehlikelidir: zamanla kronik bir form kazanır, bundan kurtulmak çok daha zordur. Bu iltihap tehlikelidir çünkü bademciklerin ana işlevini bloke eder - enfeksiyonun fark edilmesi ve geciktirilmesi. Kronik formda, bezler hastalığın patojenlerini nötralize edemez ve kendilerini şişiremez. Özellikle kronik bademcik iltihabına yakalanma riski, zayıf bağışıklığı olan çocuklarda, akut solunum yolu hastalıklarından ayda 2 defadan fazla muzdarip olup, alerjiden muzdariptir.

İlaç almak sistematik olmalı

Hayal kırıklığı yaratan tıbbi istatistikler, her onuncu çocuğun kronik bir bademcik iltihabına sahip olduğunu göstermektedir.

Çoğu durumda, gelişiminin nedeni erken aşamada tam teşekküllü tedavinin göz ardı edilmesidir. Çıplak gözle görülebilen karakteristik bir işaret, bezlerin yapısında bir değişikliktir: adezyonlar, yaralar, derin yerleşimli apseler.

Doğru tedavi

Tüm dönem boyunca tedavinin zamanında başlatılmasının ve doğru sürekliliğinin önemi hakkında konuşmaya gerek yoktur. Çok sık görülen bademcik iltihabı, sadece yetersiz tedavi ve kötü sağlık durumunun değil, bazen yanlış hareketlerin sonucudur. Dış patojenlere ek olarak, iç patojenler vardır. Oral mikroorganizmaların, diş çürüklerinin, adenoidlerin, sinüzitin zayıflamış bağışıklığın arka planında aktif olarak çoğaltılması - dışarıdan gelen mikroplarla aynı aktivatörlerdir.

Vücudun alt soğutulması boğaz ağrısına neden olmaz. Sadece bir düşman mikrofloranın gelişmesi için ön koşulları oluşturan bağışıklık sistemini zayıflatır. Herhangi bir hastalığın ortaya çıkması, hapşırma, öksürme, terleme ve burun akıntısı şeklinde kendini gösterebilen bir dönemden önce gelir.

Ebeveynlerin ana kavram yanılgılarından biri, boğazın ısınması, sıkışması ve inhalasyon ile tedavi edilmesidir. Tüm bu önlemler tam tersi bir etkiye sahiptir: Kan boğazdaki bademciklere akar ve enfeksiyonu vücuda yayır. Bu prosedürler yerine, propolis veya zencefil ile gargara ve tedavi edici sıcak çaylar ile başlayabilirsiniz. En iyi şekilde dezenfekte edici bir solüsyonla durulayın: zayıf bir furacilin, potasyum permanganat veya soda solüsyonu. Hastalığın zirvesi bittiğinde, durulamalar şifalı otlar ile aşılanır.

Nitelikli tedaviye sahip bebek

Çocuğun çok küçük olması durumunda, deneyimli bir doktorun gözetiminde tedaviyi hastanede yapmak daha iyidir. Tedavi evde gerçekleşirse, ana koşullardan biri yatak istirahatı ve zamanında ilaç ile uyumlu olacaktır. Antibiyotikler ve boğazın aerosol ve spreylerle tedavisi gereklidir, zira zayıflatılmış organizma tek başına enfeksiyonla baş edemez.

Şiddetli anjina vakalarında, ilaç alma en kısa süresi 5-7 gündür. Hasta iyileşmeye devam etse bile, çocuk doktorunun izni olmadan ilacı iptal etmeyin: tedavi edilmeyen bademcik iltihabı fazladan bir çift haptan daha kötüdür.

Dengeli ve dengeli bir beslenme her zaman önemlidir. Ama özellikle hastalık döneminde hatırlamaya değer. İltihaplı bademcikler bebeğin iştahını önemli ölçüde etkilemekle kalmaz, aynı zamanda katı yiyecekleri yutmasını da engeller. Bu nedenle, yutma için daha kolay gıdaya odaklanın: çorba, patates püresi, patates püresi ve doğal meyve suları. Bal ve şifalı otlar, kızılcık, siyah frenk üzümü ve kartopu meyvesi tokası ile sıcak çaylar yararlı olacaktır.

Hastalığın nüksetmesini nasıl önleyebiliriz?

Öncelikle bebeğinizin nerede ve ne zaman düşman mikroorganizmalarına maruz kaldığına karar verin. Anaokulunda, okulda ve evde olabilir mi? Sonuçta, ebeveynin ifadesi için: “Ah, kendimi sık sık boğaz ağrıyor, ama iyice tedavi edilmek için zaman yok” - çocuklarla birlikte hasta listesindeki koltukların periyodikliğinin ana nedeni olabilir. Bademcik iltihabı birçok tıbbi testlerle doğrulanır. Belki kendi sağlığımız için zaman eksikliğimiz daha sık çocuk hastalıkları ile sonuçlanır? Ya da hastalığa neden olan mikroorganizmaları birbirleriyle mi değiştiriyoruz?

Doktorunuza başvurmayı unutmayın. Viral hastalıkların önlenmesinde kullanılan bir dizi ilaç vardır. Burada hem ilaç yaklaşımından hem de geleneksel ilaçlardan yardım alacaksınız. Terapist size bitkisel çayı papatya, nergis veya ekinezyadan reçete edecektir. Bazen bir profilaktik göğüs masajı tavsiye edilir. Sabah egzersizleri programınıza dahil edin.

Çok zor zamanlarda yaşıyoruz ve bebeğin hastalığının sürekli tekrar eden nüksleri herhangi bir ebeveyni çaresiz bırakabilir. Bu nedenle, tüm aile üyelerinin doğru dinlenmesi ve beslenmesi için zaman bulmaya özen gösterin. Bu iki faktör - dinlenme ve beslenme - sağlığın temel postülatlarıdır.

İyi bir yemek, herhangi bir katı kural ve rejime uyumu değil, ürün seçiminde denge ve denge içermez. Meyveler, sebzeler, et, balık - tek kelimeyle, proteinler, yağlar ve karbonhidratların vücuttaki doğru oranı vitaminlerle birleştirilmelidir. Özellikle çocuk için gereklidir: multivitamin komplekslerinin içilmesi yararlı olacaktır.

Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek, enfeksiyondan kendini korumaya yardımcı olur. Çocukları yavaş yavaş soğuk yiyeceklere alıştırır, kontrast duşuyla (ılık su - soğuk su) tazeler, temiz havada daha fazla zaman geçirir. Bu tür prosedürler çocuk bedenini bir sıcaklık düşüşüne ve öfkeye alıştırır, iyi bir ruh halini teşvik eder. Bunun mantıklı bir nedeni yoktur: “Sağlıklı bir bedende, sağlıklı bir ruh”!

Çocuğumun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?

Angina, belirli patojenler, streptokok veya stafilokokların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Onun kaynağı hasta bir kişi veya taşıyıcıdır. Hava-damlacık ve sindirim iletimi nedeniyle, enfeksiyon oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir, bu da enfeksiyonun ve hastalığın geniş yayılmasına neden olur.

Makalenin içeriği

Angina, zehirlenme ile işaretlenmiş şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Ek olarak, hastalık komplikasyonları için tehlikelidir. Erken komplikasyonlar arasında bademcikler ve cerrahi müdahale gerektiren pürülan lenfadenit apsesi vardır. Uzun vadeli sonuçlar arasında şiddetli kalp ve böbrek hasarı sayılabilir. Bu bağlamda, akut mesele, hastalığın ve komplikasyonlarının gelişimini nasıl önleyeceğidir.

Yeniden bulaşma olması durumunda problem daha da acildir. Bazı durumlarda, çocuklar yılda birkaç kez hastalığa yakalanabilirler.

Enfeksiyonun önlenmesi

Önleyici tedbirlerin çeşitli yönleri vardır:

 1. Patojenik mikroorganizmaların organizma üzerindeki etkisinin istisnası;
 2. Çocuğun bağışıklığının artmasına yönelik eylemlerin gerçekleştirilmesi.

Anjinadan muzdarip bir hasta, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında bulaşıcıdır. Yeterli tedavi olmaksızın, başka iki hafta için başkaları için tehlikeli kalır.

Uygun antibiyotiklerin kullanılmaya başlanmasından sonra, başkalarına karşı tehlike ilacın başlamasından iki gün daha devam eder. Gelecekte, bu patojenlerin aktivitesi azalır, hasta daha az tehlikeli hale gelir.

Tedavi çoğunlukla evde yapıldığı için, hastalığın akrabalar arasında yayılmasını önlemek için bu olgular göz önünde bulundurulmalıdır. Bir çocuğun nezle ile enfekte olmasını engellemek için, temaslarını potansiyel olarak tehlikeli enfeksiyon taşıyıcıları ile sınırlamak gerekir.

Ayrıca, enfekte tükürük izleri olan çocuk oyuncakları, ortak kullanım nesneleri yeterince tehlikelidir. Çocuğun yeniden enfeksiyonunu önlemek için, çevreleyen nesneleri uygun şekilde dezenfekte etmek gereklidir. Hijyenik önlemler, bireysel hijyen gerekliliklerine bağlı kalmanın yanı sıra, sadece anjin gibi hastalıkların gelişimini değil, aynı zamanda sindirim yöntemleriyle bulaşan diğer bağırsak enfeksiyonlarını da kapsamaz.

Azaltılmış bağışıklık nedenleri

Çoğu kez çocuklar anjin hastalığına yakalanmış hastalarla temas kurma fırsatına sahip değildir. Sık sık anjina vakalarından bahsetmek, genellikle hipotermi sırasında veya akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında aktif olan çeşitli patojenlerin neden olabileceği kronik bademcik iltihabının alevlenmesidir. Bu durumda semptomların gelişmesini önlemek için, hastanın yeterli immünitesi ile önemli bir rol oynar.

Dokunulmazlıktaki düşüş aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • KBB organlarının patolojisinin varlığı;
 • uyku ihlali, dinlenme;
 • yetersiz ve dengesiz beslenme;
 • Mevcut eş zamanlı ciddi hastalıklar ve kronik enfeksiyon odakları;
 • solunan havanın kirlenmesi;
 • psiko-duygusal arka planı azaltılmış.

Ortak restoratif önlemler

Bu nedenle, sık anjina ve kalıcı hastalıklar ile, bağışıklığı destekleyen genel güçlendirici önlemlerin uygulanması gereklidir. Çocuğun günün rejimini, yeterli uyku, oyunlar için zaman dahil, gözlemlemek önemlidir. Bağışıklığın güçlendirilmesi üzerindeki olumlu etki, temiz havada yürüyüşe sahiptir. Bunları, havanın şehir tozu ve egzoz gazlarından arındırıldığı orman parkı alanında yürütmek özellikle yararlıdır. Jimnastik, hafif fiziksel egzersizler ya da sporlar da dayanıklılıktaki artmaya, olumlu bir sese katkıda bulunur.

Sürekli hasta çocuklar için büyük bir değer, sık sık boğaz ağrısı eğilimli, sertleşiyor. Bu prosedürleri başlatırken, bir çocuk doktoruna danışmak gerekir. Bağışıklığın artması için bu yöntemin genel olumlu değerine rağmen, bu tür aktivitelerin gerçekleştirilmesi sınırlıdır: hastalığın akut döneminde kontrendikedir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı için, hem hayvansal hem de bitkisel olarak yeterince protein içeren vitaminli bir diyete ihtiyacınız vardır. Artan bağışıklık, sebze, meyve, balık ve deniz ürünleri, arı ürünlerinin kullanılmasına katkıda bulunur.

ginseng tentür kullanımını içeren aromatik yağlar ve bitkisel ilaç, Echninacea, Sibirya ginsengi, çeşitli patojenik etkenlere organizmanın direncine katkıda bulunmaktadır.

Eşzamanlı patoloji

Sürekli hasta çocukların karmaşık tedavisinin önemli bir parçası, eşlik eden patolojiyi tanımlamak ve daha sonra kronik enfeksiyon odaklarını iyileştirmek için incelenmesidir. Bir çocuğun anjina gelişimine katkıda bulunan en yaygın eşlik eden hastalıklar, bu gibi patolojik durumlardır:

 • kronik sinüzit, otit, farenjit;
 • genişlemiş adenoidler;
 • kardiyovasküler patoloji, gastrointestinal sistemin çalışmasında bozukluklar;
 • azaltılmış bağışıklık (tüberküloz, viral hepatit, HIV, helmintik istilalar) ile karakterize edilen patoloji;
 • kronik enfeksiyon odakları;
 • oncopathology;
 • diyabet mellitus.

Bağışıklıkta azalma için antibiyotik ve kortikosteroid ilaçlarla uzun süreli tedaviye yol açar.

Genişlemiş adenoidler anjinin gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Onların çoğalması, dış kulaktan işitme tüpünün daralmasına katkıda bulunur ve orta kulak veya sinüzitin orta kulak iltihabının gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Adenoidlerin lokal immünitenin gelişimindeki önemli rolüne rağmen, bu oluşumların kaldırılması faringeal halkanın bademcik sürecine ve sık anjinin gelişimine engel olabilir.

Uzun süreli bir hastalığa, bağışıklığın azalması eşlik eder. Sonuç olarak, dekompanse, akut kolesistit veya enterokolit, sistemik hastalıklar, endokrin ve renal patolojilerin kardiyovasküler hastalık varlığı, bağışıklık sistemi zayıflamış ve patojenik mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyona riskinin artmasına yol açar. İlgili uzmanların zamanında ve zorunlu danışma, onların tavsiyelerinin uygulanması, kolaylaştırmak ve genel bağışıklık artıracaktır.

Benzer şekilde, gizli enfeksiyon enfeksiyonları veya ek laboratuvar temizliği gerektiren helmintik istilaların varlığı ile. Klinik semptomların yokluğuna rağmen, çocuğun sürekli hastalığı ile, bu patolojik süreçlerin tanımlanması gerekmektedir. Gelecekte, helmintiosis tedavisi ve enfeksiyon odaklarının sanitasyonu yapılmalıdır. Diş ağrısı olmaması durumunda, dişhekimine yapılan bir itiraz özellikle gizli enfeksiyon kaynağını bulmak için yönlendirilmelidir.

Ekolojik arka plan

Sık solunum yolu hastalığı veya boğaz ağrısı olan bir çocuk da ekolojik arka plan üzerinde çalışmalıdır. Bariz ve kirli alanlarda kalmak, sağlığın bozulmasına, çeşitli patolojik durumların gelişmesine ve her şeyden önce solunum yollarının yenilgisine yol açmaktadır. Aynı zamanda, temiz havada, orman kuşağında veya kıyıda kalmak, refahı iyileştirmeye yardımcı olur, patolojik süreçlerin gelişmesini engeller. Butoryum tedavisi, bu durumda balneolojik prosedürler sık ​​boğaz ağrısı olan bir çocuk için çok yararlıdır.

Lokal bağışıklığı güçlendirmek için, sadece havada patolojik katışkıların olmaması önemlidir. Patojenik mikroorganizmaların mümkün olduğu kadar iyi hissettikleri kuru ve ılık havadan da kaçınılmalıdır. Nazofarenksin mukoza zarları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan bu havadır.

Kuru mukoza, patojenik bakterilerin ve virüslerin bağlanmasına elverişlidir. Bu olumsuz faktörleri bertaraf etmek için odalara sürekli ıslak temizlemenin, havalandırmanın, mukoz membranların tuz çözeltileri yardımıyla nemlendirilmesi tavsiye edilir. Kışın, odadaki havanın kuruluğu, ısıtma cihazlarına veya merkezi ısıtmanın çalışmasına bağlı olduğunda, hava nemlendiricilerinin kullanımı belirtilir.

Ilaçların kullanımı

Sık anjinanın önlenmesinde, ağrının durulanması için antiseptik solüsyonların sürekli kullanımı mantıksızdır.

Bu ilaçların kontrolsüz kullanımı, çeşitli antibakteriyel ajanlara dirençli mikrofloranın gelişimini destekleyebilir.

Vücudun koruyucu kuvvetlerini artırmak için ve immün sistemi uyarıcı etkileri olan ilaçlar kullanılabilir. Bunların en popüler olanları: Bronhomunal, Immunal, Ribomunil, Timalin.

Ağır vakalarda, birkaç kez, yılda bir çocuk, enfeksiyon vakaları olmuştur zaman uzun süreli etki gösterir antibiyotik penisilin, bitsillin uygulanabilir anjin ve romatizma önlenmesi için laboratuvar testleri ile doğrulanmıştır beta hemolitik streptokok grubu A'dır.

Bu nedenle, çocuğun sürekli hastalıkları ve sık görülen anjina ile, enfeksiyonu önlemek ve bağışıklığı geliştirmek için aşağıdaki önlemler önerilmektedir:

 • kişisel hijyen ile uyumluluk;
 • dengeli vitaminli beslenme;
 • günlük rutine bağlılık;
 • kendi kendine tedaviyi reddetme, yani, antibiyotiklerin ve bağışıklığı azaltan diğer ilaçların kontrolsüz kullanımını dışlamak zorunludur;
 • Eşzamanlı hastalıkların tedavisi ve kronik enfeksiyon odakları;
 • bir immün sistemi uyarıcı etkiye sahip olan fitopreparasyonların ve ilaçların kullanımı;
 • Gerekirse, bicillin profilaksisi kullanımı.

Bir çocukta sık anjinayla karşı karşıya kalınca, bağışıklığı etkileyen eşlik eden patolojiyi dışlamak için kapsamlı bir inceleme yapılması gerekir. Geçerken gerekli tüm sıhhi ve hijyen önlemleri alınmalıdır. Bu sorunun kayda değer sonuçlara yol açacağı karmaşık bir çözümdür.

Bir çocuk genellikle anjinadan muzdarip - ne yapmalı

Sık görülen hastalık nedenleri

Tekrarlayan anjinanın kaynakları birkaç faktör grubunda bulunur:

 • enfeksiyon. Çoğu durumda, çocuklarda angina streptokok ve daha az bir oranda - stafilokoktan kaynaklanır. Hastalık, kişiden kişiye ve hastanın temas ettiği şeylere kadar gidebilir. Angina proteinli gıdalar tarafından iyi tolere edilir - et, süt, ekşi krema. Belki de çocuk sıklıkla anjinadan muzdariptir, çünkü düzenli olarak enfeksiyonun odağı ile temas eder. Bu nedenle, çocuğun tüm eşyalarını, kıyafetlerini, oyuncaklarını ve kaplarını düzenli olarak dezenfekte etmek çok önemlidir;
 • zayıf bağışıklık. Komarovsky'ye göre, eğer bağışıklık düzgün bir şekilde çalışıyorsa, enfeksiyon taşıyıcılarıyla düzenli bir çarpışma olsa bile, çocuklar her zaman hasta değildir. Bu, bademciklerin liyakati - onların işlevi, vücuda giren mikropların yolunda bir engel oluşturmaktır. Fakat bazen imunomodelling etkileri azalır, bu da ortamın tatmin edici olmayan bir durumunun, belli bir yaşam tarzı ve kalıtımın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ve bağışıklığı artırmak için değilse, vücut her türlü enfeksiyonlara duyarlı hale gelir;
 • gizli inflamatuar hastalıklar. Çocuklarda normal anjina tekrarlaması, vücudun bilmediği kronik rahatsızlıklara sahip olmasından kaynaklanabilir. Komarovsky, sinüzitin, bronşitin ve hatta çürüklerin düzenli olarak bademciklere saldıran, sürekli gelişen hastalıkları olan bir hastalığa dönüşebileceğini;
 • psikolojisi. Evet, bir grup psikolojik sebep, çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkışında onurlu bir yer alır. Birkaç kişi psikosomatik kavramına aşinadır - bu, iç hastalığın bedensel hastalıkların gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesiyle ilgilenen bir tıp dalıdır. Komarovsky, bir çocuğun strese maruz kalması durumunda düzenli olarak olumsuz duygu ya da yorgunluk yaşarsa, bunun sürekli tekrarlanan boğaz ağrısının sebebi olabileceğini ileri sürmektedir.

Ve eğer bu hastalık yanlızca tedavi edilirse, iç iltihaplanma çocuklarda çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden her ebeveynin anjini tedavi ederken yapmamanın en yaygın hataların listesini bilmesi gerekir.

Tedavi hataları

Terapi sırasında, birkaç kişi bazı büyükannenin yöntemlerinin halihazırda umutsuzca modası geçmiş olduğunu ve sadece çocuklara zarar verebileceğini düşünmektedir. Boğaz ağrısı tedavisinde en sık yapılan hataların listesini derledik:

 • bir eşarp ile boğaz ısınma. İlk başta boğazında zehirlenme akut fazında irin bir sürü gidiyor çünkü, bu tür önlemler, son derece zararlıdır ve sıcak etkilenen yerleri yaparsanız, enfeksiyon hızla otitis media geçirmeden büyüyebilir. Başka bir şey iyileşme aşamasında. Bu dönemde, ısı bademcik irin aşmak için yardımcı olacaktır, çünkü sadece doğru olacaktır eşarp Isınıyor;
 • şeker. Komarovsky göre, eski güzel ahududu reçeli ve bal alma önlemleri nedeniyle tatlı bir ortamda bakteriler çok hızlı bir şekilde çoğalmaya gerçeğine, anjin dışında herhangi hastalıklar için iyidir. Çocuklara bal vermek ve başka bir durum için korumayı korumak daha iyidir;
 • tatlı ve ekşi çay. Böyle bir içki çocuklar için değil, zencefil ve limon ile birleştiğinden, boğazdaki iltihaplanmayı daha da şiddetlendirir;
 • süt. Serin veya sıcak - her durumda yağ, bademciklere yerleşme ve film oluşturma. Ve onun altında - bakterilerin çoğaltılması için en uygun koşullar. En şiddetli vakalarda, süt ve tamamen asetonemiye neden olabilir - metabolik bir bozukluğun yanı sıra çocuklarda kanda aseton asidinin ortaya çıkmasına neden olan bir hastalık;
 • antibiyotiklerin tekrarlanması. Bir çocuk anjin ile sık sık hasta ise vücut vardır dahaki sefere ona dokunulmazlık kazanmak ve can sadece hareket değil, aynı zamanda zarar vermek çünkü Dr. Komarovsky antibiyotik düzenini değiştirmek için her zaman tavsiye etmektedir.

Gördüğünüz gibi, bu açıkçası amatörce olan yolların çoğu, anjinada çok etkili olarak kabul edilir ve insanlarda aktif olarak yürür. Bu nedenle, tedavi yöntemlerinizi tekrar gözden geçirmeniz ve bunları doktorunuzla birlikte ayarlamalısınız.

Doğru tedavi

Çoğunlukla, boğaz ağrısı tedavisi ve çocuklarda bağışıklık restorasyonu evde gerçekleştirilir. Bağışıklık sistemini korumak için Dr. Komarovsky tam yatak istirahati, dinlenme ve uygun beslenmeyi önermektedir. Bu bebek boyunca hafif bir diyet gerekli olduğu anlamına gelir: Boyun (kraker, simit) üzerinde hiçbir mekanik yüklere, (çok sıcak veya soğuk) termal uç, hiçbir alış reaktif gıdalar (baharatlı, tatlı, ekşi). Tüm bunlar boğazda tahrişe neden olabilir ve terapi ile her zaman, içinde enfeksiyon olan bademciklerde açık bir iltihap kaynağı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklar için ilaçlardan doktor, organizmanın duyarlılığını göz önünde bulundurarak, antibiyotiklerin yanı sıra sülfanilamid preparatlarını (bakterilerin hızlı büyümesini durdurarak) de reçete eder.

Ayrıca, immün sistemi güçlendiren modern bir antiviral ilaç olan isoprinosinin atanmasıyla özel bir yer elde edilir. İzoprinosinin özellikleri doktorlar tarafından çok etkili olarak değerlendirilmektedir. Klinik çalışmaları başarıyla geçti ve bulaşıcı hastalıklarla mücadelede aktif olarak kullanılıyor. Isoprinosin alımı bağışıklık gelişmesine yardımcı olur, aynı zamanda farenjit, bademcik iltihabı, bronşit gibi hastalıkların üstesinden gelir. İzoprinosin bileşimindeki aktif madde canlı bir kökene sahiptir ve vücuttaki biyokimyasal reaksiyonları etkiler.

İzoprinosinin tarifinde, bu ilacın immünomodülasyonu destekleyen T-lenfositleri aktive ettiği söylenir. Isoprinosinin antiviral etkisi, virüslerin yayılması için gerekli olan enzimi bloke etmesi gerçeğine dayanır. Isoprinosinin dozaj şekli sadece birdir - tabletlerde, ancak küçük çocukların tedavisine izin verilir. İzoprinosinin yanı sıra diğer ilaçlar da, sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Isoprinosine almadan önce, önce bir konsültasyona gidin.

Komarovsky'ye göre, her türlü durulama yapmak çok yararlıdır. Papatya, adaçayı, meşe kabuğu, okaliptüs, soda, tuz özü. Elinizde hiçbir şey yoksa, ılık çay yapabilir ve günde 3-4 yemek için boğazınızı yıkayabilirsiniz. Her durumda sıvı, etkilenen yüzeyden mukus ve plağın çıkarılmasına ve ayrıca patojenik bakterilerin yıkanmasına yardımcı olacaktır. Ancak durulama gereği fazla abartılamaz, çünkü günde 4-5 defadan fazla bu türden işlemler yaparsanız, yine boğazda tahriş edebilir.

Çocuklar için, bir doktor tarafından reçete edilen aerosoller çok etkilidir, çünkü eylem planlarından dolayı, hemen mukoza zarının duvarlarına yerleşirler ve hemen emilirler. Ayrıca, Komarovsky, kullanımını akciğerlerin havalandırılmasına yardımcı olan solunum jimnastiği ile karşılaştırmaktadır.

Nüksü nasıl önleyebilirim?

Daha önce de belirtildiği gibi, anjinin tekrarlanmasını önlemek için laboratuvar çalışmaları kesinlikle gereklidir. Sadece smear çalışması, nedenleri gösterebilir - hastalığın nedensel ajanlarından hangisinin bu kadar inatçı olduğu, tekrar tekrar nükse neden olur. Komorowski test edilmiş ve akut döneminde önerilen ve iyileşme aşamasında, o kadar olduğu gibi, sadece svapları için zamanında enfeksiyon kaynağı, inaktif faz olduğunu ve bu nedenle ilk andan itibaren tespit edilemez edilecek.

Bağışıklığı güçlendirmek için çalışmak gerekiyor. Bunu yapmak için, yiyeceği ayarlayın - çeşitlendirin ve maksimum düzeyde vitaminlendirin. Aile içindeki psikolojik durumu unutmayınız - sakin ve tek kullanımlık olmalıdır. İç çocuk organlarının durumunu ve bir bebeğin bebeğinin bağışıklık durumunu düzenli olarak değerlendirmek için bir çocuk doktorunun planlı kabulünü bırakmayın.

Çocuklarda bağışıklığı düzeltmek için fonların atanması için sık kataral ile - immünostimulantlar. Bu vitaminler, çoklu doymamış yağ asitleri, probiyotikler, aynı izoprinosin alımını içerir.

Ve en önemlisi, boğaz ağrısını gerektiği kadar bitirmek. Sadece bu yolla enfeksiyon vücuttan tamamen atılabilir ve nüksü önleyebilir.

Video "Angina. Doktor Komarovsky Okulu »

Videoda bu hastalığın tüm zor özelliklerine dair ayrıntılı bilgi edinecek ve nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz. Doktor ayrıca, sık enfeksiyon vakalarıyla ne yapacağınızı da size söyleyecektir.

Çocuğumun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?

Çocuk neden sıklıkla angina ile hastalanır, bu yaygın problemle ne yapmalı? Bu sorular birçok ebeveyn için endişeleniyor. Bu rahatsızlık hiçbir yerde ortaya çıkmaz ve en az ilk 3 gün boyunca endişe ve uykusuz geceler için sebep verir.

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması durumunda, bir doktora danışmak ve bir ankete girmek gerekir. Hastalığın ciddiyeti ve ihmal derecesine bağlı olarak, acil yatış ve bu hastalığa karşı mücadelede acil önlemler bazen gerekli olmaktadır. Devletin hızlı bir şekilde bozulması, gözlerimizin önünde tam anlamıyla gerçekleşir. Bu korkutucu uyarılar asılsız değildir.

Anjina ve çeşitli nedenleri

Palatin tonsiller boğaz arka duvar (karmaşık bir bağışıklık sistemi bileşenlerinden biri) her iki tarafında yer almaktadır. Amaçları, zararlı bakterilerin, vücuda giren virüslerin etkisini geçersiz kılmaktır. bademcik hücreler zararlı parazitlerin aşırı miktarda başa çıkamaz, bu yerde şişme enflamasyon, kızarıklık, gevşek yapı, beyaz noktalar meydana zehirlenme kendini gösteren enfeksiyon kaynağı vardır.

Yani boğaz ağrısı var. Bazen de bademcik iltihabı denir. İki tip olabilir:

 • viral;
 • Bakteriyel.

Enfeksiyon kaynağına bağlı olarak, anjin olabilir:

 • Mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • abseleri
 • Herpes.

Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak üç formdan biri oluşur:

Hafif farenjit, ateşsiz bir boğaz ile ateş olmadan geçebilir. Kalan formlara pürülan bir kaplama eşlik eder ve ikincil relaps ve komplikasyonlar için tehlikelidir.

stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar bir dizi bakteri Türler, adenovirüs vücutta olabilir ve çocuklar ıslanmadan, aşırı ısınmayı süper-uğramayacağını ederken, belirli bir süre için görünmez. Daha sonra zararlılar aktif hale gelir ve onların varlığından haberdar olurlar. Yani bakteriyel bademcik iltihabı var.

Viral bir enfeksiyonun etkenleri, vücuda, hava yoluyla veya hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye kadar ev içi temas yolu ile çok kolay ve hızlı bir şekilde girer. Ayrıntılı liste, hangi durumlarda enfekte olabilirsiniz, taşıyıcı olmadığı için anlamsızdır. Evin dışında boğaz ağrısı almak için çok sayıda fırsat var. Sokakta, ulaşımda, işyerinde ve tıkanıklıkların herhangi bir yerinde olabilir.

Bu faktörler sadece çocukları değil yetişkinleri de çevreler.

Angina tipleri arasındaki farklar

Viral bademcik iltihabını bakteriden ayırt etmek yeterince basittir. Bu, boğazın mukoza zarının smearının laboratuar incelemesi ile yapılır. Bununla birlikte, deneyimli doktorlar hastalığın doğasını ek belirtilerle belirleyebilir. Bu hastalığı olan çocuklarda görülen iyi bilinen belirtiler:

 • yutulduğunda acı veren duygular, sıklıkla kulaklara verme;
 • kısık veya boğuk ses;
 • yüksek ateş, halsizlik, mide bulantısı;
 • vücudun her yerinde baş ağrısı ve ağrı;
 • ilgisizlik ve iştahsızlık;
 • Bezlerin şişmesi ve kızarıklığı.

Ayrıca kusma, uzamış uyku, eklem ağrısı şeklinde bireysel semptomlar vardır.

Bakteriyel farenjitin karakteristik bulguları bademciklerdeki pürülan noktalar, genişlemiş servikal lenf nodlarıdır (problandığında görülür).

Öksürme, hapşırma, burun tıkanıklığı görünümü viral bir enfeksiyonun belirtisidir. Pürülan baskın gözlenmez. Ateş belirgin değildir.

Anjina oluşumuna katkıda bulunan faktörler

Çocuklarda sık anjinin ana sebebi azaltılmış bağışıklık olarak kabul edilir. Alerjik koşullar, vitamin, mineral ve aminoasit kompleksi eksikliğiyle beslenmeyi önemli ölçüde zayıflatır. Bağışıklık sisteminin durumu, fiziksel ve zihinsel stres, yetersiz dinlenme, uyku ve beslenme programında rahatsızlık, stres, sinir ve duygusal aşırı yüklenmelerden ciddi şekilde etkilenir.

Bu faktörler bebeklerde diş çıkarma periyodunu içerir. Bazı ebeveynler çocukları doğal ortamdan ayırmaya çalışır, böylece durumu daha da şiddetlendirir. Yeni, tanıdık olmayan patojenlerle mücadele edilememesi nedeniyle organizmanın bu tür enfeksiyonlara duyarlılığı artmaktadır.

Ancak bu, hastalığın başlangıcına katkıda bulunan faktörlerin listesi değildir. Sık boğaz ağrısı başka sebeplerin olduğunu gösterebilir. Çürük dişler, diş etlerinin iltihaplanması doğrudan ağızda ve larinkste bakteri birikimini etkiler. Burun sinüs, frontal, maksiller sinüslerinde enfeksiyonlar çok hızlı bir şekilde hastalığa neden olabilir. Adenoidler ve hipertrofi, burun tıkanıklığını engelleyerek farenjite neden olur. Yaralanan bademcikler aynı zamanda eşlik eden sonuçlara neden olurlar. Fungal hastalıklar, vücudu, tedavisi zor olan ve hastalığın düşük direnci ve nüksetmesini etkileyen bakterilerle doyurur.

İnferior tedavinin sonuçları

Doktor ne tür bir teşhis oluşturmuş olursa olsun, 2-3 gün içinde semptomların ortadan kalkmasından sonra tedavinin durdurulması ve çocukların gezileri planlamak için bahçeye, okula, bölümlere ve çevrelere gönderilmeleri beklenmemelidir. Randevular tedavi süresince gözlenmelidir. Yatak istirahati gözlemi, hasta için dinlenme gereklidir. Açık havada ve tıbbi prosedürlerde yürüyüşlere ihtiyacımız var.

Aksi halde, boğuk virüsler veya bakteriler defalarca aşağıdakiler gibi ciddi komplikasyonlar talep edebilir:

 • kan damarlarının enfeksiyonu (sepsis);
 • romatizma;
 • böbrek yetmezliği;
 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit, menenjit;
 • kalp yetmezliği;
 • difteri;
 • kızıl ateş;
 • deri döküntüleri;
 • gastrointestinal sistemin bozulması;
 • Solunum.

Önleyici tedbirler ve boğaz ağrısı tedavisi

Bir çocuğun sık sık anjinası varsa, sadece zayıf bademciklerine dikkat etmemeye değer. Başlamak için pediatrist ile danışmak gereklidir. Bağışıklığı artırmak için ne yapılmalı? Bu sadece bir doktor tarafından tavsiye edilebilir. Hastalıkların periyodikliğini değerlendirecek ve belki de bir ankete yollayacaktır. Genellikle antikorlar, staphylococcus varlığı için testler geçmek gereklidir.

Vücudun durumunu değerlendirecek ve sorunun ne hakkında olduğunu öğrenecek bir immünologu ziyaret etmeliyim.

Ayrıca kırıntıların nasıl düzeltileceğini ve hastalığın daha fazla nüksetmesini nasıl önleyeceğini de söyleyecektir.

Vitamin eksikliği nedeniyle bağışıklık zayıf ise, sertleşme yardımcı olmaz. Çocuk meraklı gözlerden korunmuşsa, daha fazla beslenme de sonuç vermeyecektir. Her halükarda, her ne sebeple olursa olsun, yaşam tarzını sürekli olarak izlemelidir.

Her şey ölçülü olmalıdır: Tam bir diyet, aktif oyunlar, vücudun sertleşme, diğer çocuklarla sohbet salonunun günde havalandırma, kişisel hijyen, çocuklar için vitaminler, yılın herhangi bir zamanında yürür, yüzme havuzları, spor kulüpleri, dağlara geziler, Denizde veya en azından yakındaki ormanlarda tatil.

Hastalık halihazırda ortaya çıktığı durumlarda, ebeveynlerden zamanında yanıt almayı gerektirir. Çocuğun "hasta" kelimesini söylemesini beklemeyin, hemen tedaviye başlamalısınız. İlaç tedavisi antibiyotikler, antipiretikler, antiviral ilaçlar, çeşitli oral çözeltilerin temizlik, fizyoterapi (ısıtma, lazer ışınlama, UV) içerir. Tüm randevuların bir uzmanla tartışılması gerektiğini hatırlamaya değer.

İlaçlarla kombinasyon halinde, insanların çareleri hiç de kötü değildir. Boğazın durulanması prosedürü yeterince sık yapılmalıdır. Sıcak bitki çayları, süt, jöle, çorba, yemek, inhalasyon kaba ve ağır istisna, kuru ısıtır sıkıştırır, otlar tentür, çaylar sweatshops, ücretler şeklinde Bol sıvı içmek, propolis iyidir, ama buna değer doktorunuza bildirin. Sadece mevcut tüm araçları kullanarak ve hastalık uzman gözetiminde baş edebilecektir.

Bir çocuğun genellikle boğaz ağrısı vardır

Bir arkadaşından beş yaşındaki çocuğun sık sık anjinaya yakalandığını duydum. Annem ona saldırmak için şaşırır, aslında ona göre dondurma ya da soğuk içecekler vermez. Basit havadaki damlacıklar yoluyla akranlarıyla oynayarak enfeksiyon bulabileceğini bilmiyor.

Hastalığın tekrar sayısı ile yargılanırsa, hastalığın kronik bir aşamaya geçtiğini söyleme zamanıdır. Angina tehlikelidir çünkü enfeksiyöz süreç vücudun diğer organlarını etkileyebilir - böbrekler, kalp, eklemler. Çoğunlukla boğaz ağrısı olan bir çocuğa dikkat edilmemesi daha sonra tehlikeli bir komplikasyon haline gelebilir, bu yüzden en ufak bir kuşku varsa doktor çağırmanız gerekir ve eğer çocuk küçükse ve sıcaklık yüksekse, o zaman bir ambulans.

Ben sıcaklık ve kritik bir seviyeye ulaştığında, çocukluk ve devlet anjinası yaşadı, yutmak mümkün değil, benim boğaz ağrıyor, başım ağrıyor, nefes almak zor, ben tanıdık. Foliküler bademcik iltihabı, ilk elden bildiğim lacunardan farklıdır. Yetişkinlik dönemindeki kronik hastalıkların çoğu, çocukluktan konuşmak için geliyor.

Hem yaz aylarında hem de sezon dışı dönemde çocuklarda boğazda sorunlar oluşabilir. Hastalığın etken maddeleri streptokok, stafilokok, çeşitli viral enfeksiyonlar ve hatta mantardır. Anjina patojenlerine bağlı olarak çeşitli türler vardır: lacunar, catarrhal, foliküler, fungal, herpetik ve karışık tipler. Bütün bu çeşitliliği anlamayacağız. Söylemek istediğim bir şey, angina'nın kötü olması, eklemleri yalayıp kalbi ısırdığını söyledikleri hiçbir şey için değil.

Küçük bebekler, bağışıklık sisteminin kusurlu olduğu göz önüne alındığında, enfeksiyon taşıyıcısı ile temas ettiğinde kolayca enfekte olurlar. Virüsler sadece hasta bir kişiyle veya başka bir hasta çocuğun oyuncaklarıyla konuşarak yakalanabilirler, çünkü özellikle yılın sonuna kadar çocuklar her şeyi kendi ağızlarına sürüklemeye eğilimlidir. Şaşırtıcı bir şekilde, bebeğine vermeden önce bir emzik veren bir anneden enfekte olabilirsiniz.

Çocuk anjinadan muzdarip olduğunda, hastalığın bulaşıcı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, evde basit kurallara uyulmalıdır: diğer çocuklarla teması, zorunlu yatak istirahati, ayrı bulaşıkları, odanın dezenfektanlarla düzenli olarak ıslak temizlemesini engellemek. Tabii ki, yatakta küçük bir fidget tutmak çok zordur, ama en azından ilk 2-3 gün boyunca, sıcaklık düşene kadar gereklidir.

Size hemen hemen her zaman hastalığın eşlik ettiği yüksek sıcaklığın vücudun koruyucu bir reaksiyon gösterdiğini, bu nedenle sıcaklığın 38 derecenin altına düşürülmesi tavsiye edilmediğini hatırlatmak isterim. Halk ilaçları kullanmak ve bebeğe mümkün olduğu kadar çok içki vermek tercih edilir. Doktor antibiyotik reçete ederse, o zaman ders kesinlikle tamamlanmalı ve sıcaklık düştüğünde komplikasyonları önlemek için bir doz atmamalı.

Çocuğun anjinadan muzdarip olması, hastalığın kronik bir biçime girmemesi durumunda, NSP, ana tedaviye ek olarak, sadece hızlı toparlanmayı teşvik etmeyecek, aynı zamanda genç neslin bağışıklık sistemini güçlendirecek olan fito-kompleksleri de sunmaktadır.

Tedavinin ana maddesi durulamadır. Bademcikler içinde biriken ve ağız boşluğunu dezenfekte eden irin yıkanması gerekir. Bu görev, 3-4 damla kolloidal gümüş ilave edilerek sıvı klorofil (1 su bardağı başına 1 çay kaşığı) ile mükemmel bir şekilde işlenir. Tabii ki, küçük çocuklar nasıl gargara yapılacağını bilmiyorlar, bu yüzden bir inhaler veya geleneksel bir sprey tabancası kullanabilirsiniz. Angina - pürülan bir işlem ve termal kompresler yardımıyla boğazını ısıtmak kontrendikedir, fakat Tei Fu kreması ile bademcikler alanını ovalayabilirsiniz.

Üç yaşından büyük bir çocuk çinko ile bir pastil, bir C vitamini içeriği ve D'Arco bir kapsül ile bir çiğneme Vitazavrikov tablet çözülmesi için bir çözüm verilebilir. Eğer kapsülün yutulması zorsa, D'Arco'yu dik kaynar suyla doldurun ve 20 dakika sonra çocuğa düzenli bir çay verin.

Kural olarak anginayı tedavi eden antibiyotikler, midenin mikroflorasını bozarlar. Antibiyotiklerin sonunda, iki ay boyunca 1 kapsül için Bifidosaurica veya Bifidophilus Flora Force kullanılması önerilir.

Her anne, eğer bir çocuk genellikle anjinadan muzdaripse, hastalığın önlenmesi hakkında düşünmelidir. İçinde karmaşık bir şey yok. Herhangi bir önleme doğru beslenme ile başlar. Diyet yeterli miktarda vitamin ve eser element içermelidir ve modern ürünler vücuda yararlı maddeler, çeşitli vitamin ve mineral kompleksleri de dahil olmak üzere biyolojik olarak aktif gıda takviyeleri ile tam olarak sağlanamadığı için - Vitazaurrics, TNT, Noni juice, Omega 3 vb.

Profilaksinin ikinci aşaması, doğum anından itibaren ele alınması gereken sertleşmedir. Öncelikle sadece hava banyoları olacak, daha sonra sürtünerek, döküldüğünde, çıplak ayakla yürümek olacak. Bir çocuğu sulamak için suyu oda sıcaklığında takip eder, dereceyi kısaltır. Sağlıklı bir çocuğa biraz verirseniz, dondurma bile anjin profilaksisi olabilir. Çocuğu sarmak gerekli değildir, çünkü terleme, üşüdünü kolayca yakalayabilir, ama hipotermiye izin vermemelisiniz.

Eğer çocuk genellikle anjinadan muzdarip Özellikle çürük şeklinde dişlerde bir sorun varsa, zararlı mikroorganizmaların kolayca yerleşebileceği "gevşek" bademciklere sahiptir. Bu nedenle, çocukların dişlerini göz ardı etmeyin, düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin. Hastalığın önlenmesinde önemli bir rol, sadece boğaz ağrısı değil, hijyen tarafından oynanır. Çocuğun ellerini sadece yemeklerden önce değil, caddeden geldikten sonra da yıkaması gerekir. Bu alışkanlık çocukluktan geliştirilmelidir.

Umarım sevgili ebeveynler, anginanın ciddi hastalıkları ortaya çıkaracak tehlikeli komplikasyonlar olduğunu fark ettiniz, bu yüzden çocuklarının bağışıklıklarını güçlendirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Bir çocuk genellikle angina ile hastalanırsa ne yapmalı

Çocuğumun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?

Angina, belirli patojenler, streptokok veya stafilokokların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Onun kaynağı hasta bir kişi veya taşıyıcıdır. Hava-damlacık ve sindirim iletimi nedeniyle, enfeksiyon oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir, bu da enfeksiyonun ve hastalığın geniş yayılmasına neden olur.

Angina, zehirlenme ile işaretlenmiş şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Ek olarak, hastalık komplikasyonları için tehlikelidir. Erken komplikasyonlar arasında bademcikler ve cerrahi müdahale gerektiren pürülan lenfadenit apsesi vardır. Uzun vadeli sonuçlar arasında şiddetli kalp ve böbrek hasarı sayılabilir. Bu bağlamda, akut mesele, hastalığın ve komplikasyonlarının gelişimini nasıl önleyeceğidir.

Yeniden bulaşma olması durumunda problem daha da acildir. Bazı durumlarda, çocuklar yılda birkaç kez hastalığa yakalanabilirler.

Enfeksiyonun önlenmesi

Önleyici tedbirlerin çeşitli yönleri vardır:

 1. Patojenik mikroorganizmaların organizma üzerindeki etkisinin istisnası;
 2. Çocuğun bağışıklığının artmasına yönelik eylemlerin gerçekleştirilmesi.

Anjinadan muzdarip bir hasta, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında bulaşıcıdır. Yeterli tedavi olmaksızın, başka iki hafta için başkaları için tehlikeli kalır.

Uygun antibiyotiklerin kullanılmaya başlanmasından sonra, başkalarına karşı tehlike ilacın başlamasından iki gün daha devam eder. Gelecekte, bu patojenlerin aktivitesi azalır, hasta daha az tehlikeli hale gelir.

Tedavi çoğunlukla evde yapıldığı için, hastalığın akrabalar arasında yayılmasını önlemek için bu olgular göz önünde bulundurulmalıdır. Bir çocuğun nezle ile enfekte olmasını engellemek için, temaslarını potansiyel olarak tehlikeli enfeksiyon taşıyıcıları ile sınırlamak gerekir.

Ayrıca, enfekte tükürük izleri olan çocuk oyuncakları, ortak kullanım nesneleri yeterince tehlikelidir. Çocuğun yeniden enfeksiyonunu önlemek için, çevreleyen nesneleri uygun şekilde dezenfekte etmek gereklidir. Hijyenik önlemler, bireysel hijyen gerekliliklerine bağlı kalmanın yanı sıra, sadece anjin gibi hastalıkların gelişimini değil, aynı zamanda sindirim yöntemleriyle bulaşan diğer bağırsak enfeksiyonlarını da kapsamaz.

Azaltılmış bağışıklık nedenleri

Çoğu kez çocuklar anjin hastalığına yakalanmış hastalarla temas kurma fırsatına sahip değildir. Sık sık anjina vakalarından bahsetmek, genellikle hipotermi sırasında veya akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında aktif olan çeşitli patojenlerin neden olabileceği kronik bademcik iltihabının alevlenmesidir. Bu durumda semptomların gelişmesini önlemek için, hastanın yeterli immünitesi ile önemli bir rol oynar.

Dokunulmazlıktaki düşüş aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • KBB organlarının patolojisinin varlığı;
 • uyku ihlali, dinlenme;
 • yetersiz ve dengesiz beslenme;
 • Mevcut eş zamanlı ciddi hastalıklar ve kronik enfeksiyon odakları;
 • solunan havanın kirlenmesi;
 • psiko-duygusal arka planı azaltılmış.

Ortak restoratif önlemler

Bu nedenle, sık anjina ve kalıcı hastalıklar ile, bağışıklığı destekleyen genel güçlendirici önlemlerin uygulanması gereklidir. Çocuğun günün rejimini, yeterli uyku, oyunlar için zaman dahil, gözlemlemek önemlidir. Bağışıklığın güçlendirilmesi üzerindeki olumlu etki, temiz havada yürüyüşe sahiptir. Bunları, havanın şehir tozu ve egzoz gazlarından arındırıldığı orman parkı alanında yürütmek özellikle yararlıdır. Jimnastik, hafif fiziksel egzersizler ya da sporlar da dayanıklılıktaki artmaya, olumlu bir sese katkıda bulunur.

Sürekli hasta çocuklar için büyük bir değer, sık sık boğaz ağrısı eğilimli, sertleşiyor. Bu prosedürleri başlatırken, bir çocuk doktoruna danışmak gerekir. Bağışıklığın artması için bu yöntemin genel olumlu değerine rağmen, bu tür aktivitelerin gerçekleştirilmesi sınırlıdır: hastalığın akut döneminde kontrendikedir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı için, hem hayvansal hem de bitkisel olarak yeterince protein içeren vitaminli bir diyete ihtiyacınız vardır. Artan bağışıklık, sebze, meyve, balık ve deniz ürünleri, arı ürünlerinin kullanılmasına katkıda bulunur.

ginseng tentür kullanımını içeren aromatik yağlar ve bitkisel ilaç, Echninacea, Sibirya ginsengi, çeşitli patojenik etkenlere organizmanın direncine katkıda bulunmaktadır.

Eşzamanlı patoloji

Sürekli hasta çocukların karmaşık tedavisinin önemli bir parçası, eşlik eden patolojiyi tanımlamak ve daha sonra kronik enfeksiyon odaklarını iyileştirmek için incelenmesidir. Bir çocuğun anjina gelişimine katkıda bulunan en yaygın eşlik eden hastalıklar, bu gibi patolojik durumlardır:

 • kronik sinüzit, otit, farenjit;
 • genişlemiş adenoidler;
 • kardiyovasküler patoloji, gastrointestinal sistemin çalışmasında bozukluklar;
 • azaltılmış bağışıklık (tüberküloz, viral hepatit, HIV, helmintik istilalar) ile karakterize edilen patoloji;
 • kronik enfeksiyon odakları;
 • oncopathology;
 • diyabet mellitus.

Bağışıklıkta azalma için antibiyotik ve kortikosteroid ilaçlarla uzun süreli tedaviye yol açar.

Genişlemiş adenoidler anjinin gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Onların çoğalması, dış kulaktan işitme tüpünün daralmasına katkıda bulunur ve orta kulak veya sinüzitin orta kulak iltihabının gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Adenoidlerin lokal immünitenin gelişimindeki önemli rolüne rağmen, bu oluşumların kaldırılması faringeal halkanın bademcik sürecine ve sık anjinin gelişimine engel olabilir.

Uzun süreli bir hastalığa, bağışıklığın azalması eşlik eder. Sonuç olarak, dekompanse, akut kolesistit veya enterokolit, sistemik hastalıklar, endokrin ve renal patolojilerin kardiyovasküler hastalık varlığı, bağışıklık sistemi zayıflamış ve patojenik mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyona riskinin artmasına yol açar. İlgili uzmanların zamanında ve zorunlu danışma, onların tavsiyelerinin uygulanması, kolaylaştırmak ve genel bağışıklık artıracaktır.

Benzer şekilde, gizli enfeksiyon enfeksiyonları veya ek laboratuvar temizliği gerektiren helmintik istilaların varlığı ile. Klinik semptomların yokluğuna rağmen, çocuğun sürekli hastalığı ile, bu patolojik süreçlerin tanımlanması gerekmektedir. Gelecekte, helmintiosis tedavisi ve enfeksiyon odaklarının sanitasyonu yapılmalıdır. Diş ağrısı olmaması durumunda, dişhekimine yapılan bir itiraz özellikle gizli enfeksiyon kaynağını bulmak için yönlendirilmelidir.

Ekolojik arka plan

Sık solunum yolu hastalığı veya boğaz ağrısı olan bir çocuk da ekolojik arka plan üzerinde çalışmalıdır. Bariz ve kirli alanlarda kalmak, sağlığın bozulmasına, çeşitli patolojik durumların gelişmesine ve her şeyden önce solunum yollarının yenilgisine yol açmaktadır. Aynı zamanda, temiz havada, orman kuşağında veya kıyıda kalmak, refahı iyileştirmeye yardımcı olur, patolojik süreçlerin gelişmesini engeller. Butoryum tedavisi, bu durumda balneolojik prosedürler sık ​​boğaz ağrısı olan bir çocuk için çok yararlıdır.

Lokal bağışıklığı güçlendirmek için, sadece havada patolojik katışkıların olmaması önemlidir. Patojenik mikroorganizmaların mümkün olduğu kadar iyi hissettikleri kuru ve ılık havadan da kaçınılmalıdır. Nazofarenksin mukoza zarları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan bu havadır.

Kuru mukoza, patojenik bakterilerin ve virüslerin bağlanmasına elverişlidir. Bu olumsuz faktörleri bertaraf etmek için odalara sürekli ıslak temizlemenin, havalandırmanın, mukoz membranların tuz çözeltileri yardımıyla nemlendirilmesi tavsiye edilir. Kışın, odadaki havanın kuruluğu, ısıtma cihazlarına veya merkezi ısıtmanın çalışmasına bağlı olduğunda, hava nemlendiricilerinin kullanımı belirtilir.

Ilaçların kullanımı

Sık anjinanın önlenmesinde, ağrının durulanması için antiseptik solüsyonların sürekli kullanımı mantıksızdır.

Bu ilaçların kontrolsüz kullanımı, çeşitli antibakteriyel ajanlara dirençli mikrofloranın gelişimini destekleyebilir.

Vücudun koruyucu kuvvetlerini artırmak için ve immün sistemi uyarıcı etkileri olan ilaçlar kullanılabilir. Bunların en popüler olanları: Bronhomunal, Immunal, Ribomunil, Timalin.

Ağır vakalarda, birkaç kez, yılda bir çocuk, enfeksiyon vakaları olmuştur zaman uzun süreli etki gösterir antibiyotik penisilin, bitsillin uygulanabilir anjin ve romatizma önlenmesi için laboratuvar testleri ile doğrulanmıştır beta hemolitik streptokok grubu A'dır.

Bu nedenle, çocuğun sürekli hastalıkları ve sık görülen anjina ile, enfeksiyonu önlemek ve bağışıklığı geliştirmek için aşağıdaki önlemler önerilmektedir:

 • kişisel hijyen ile uyumluluk;
 • dengeli vitaminli beslenme;
 • günlük rutine bağlılık;
 • kendi kendine tedaviyi reddetme, yani, antibiyotiklerin ve bağışıklığı azaltan diğer ilaçların kontrolsüz kullanımını dışlamak zorunludur;
 • Eşzamanlı hastalıkların tedavisi ve kronik enfeksiyon odakları;
 • bir immün sistemi uyarıcı etkiye sahip olan fitopreparasyonların ve ilaçların kullanımı;
 • Gerekirse, bicillin profilaksisi kullanımı.

Bir çocukta sık anjinayla karşı karşıya kalınca, bağışıklığı etkileyen eşlik eden patolojiyi dışlamak için kapsamlı bir inceleme yapılması gerekir. Geçerken gerekli tüm sıhhi ve hijyen önlemleri alınmalıdır. Bu sorunun kayda değer sonuçlara yol açacağı karmaşık bir çözümdür.

Yazar: Гаевая Наталья

Çocuğun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?

Bir çocukta sık anjina teşhisinin ana nedeni, her şeyden önce, kronik bademcik iltiğidir. Ve her yeni hastalık bir nüksetme.

Nüks için nedenler

Çocuğun genellikle boğaz ağrısı nedenleri birkaç olabilir:

 1. kronik bademcik iltihabı, bağışıklıktaki azalma ve virüslerin yutulmasıyla şiddetlenir;
 2. Kronik bademcik iltihabı, bağışıklığın zayıflamasına karşı bakterilerin büyümesi nedeniyle oluşur.

Bu nedenle, ilk başta kronik bademcik iltihabı tedavisi, bağışıklık kuvvetlerini arttırmaya dayanmalıdır.

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi

Her şeyden önce, solunum yollarının mukoza zarını incitmemek önemlidir. Bunu yapmak için, evdeki havayı nemlendirmeniz ve sıcaklığı 18-20 ° C'de tutmanız gerekir. İkincisi, sertleşerek yerel bağışıklığı güçlendirmek, yani. Soğuk su içmenizi ve makul bir şekilde doğal olarak dondurma yemenizi sağlayın.

Bir çocukta sık görülen anjin, doktorların hatası değildir ve geleneksel tıbbın lehine tıbbi tedaviyi reddetmek için bir neden değildir. Çok fazla, ebeveynleri tarafından seçilen bir çocuğun yetiştirilme yöntemine bağlıdır. "Sera" yaşam tarzı, kutanie, aşırı besleme bir endişe değil, yetişkinlik döneminde sık sık anjin taşıyan bağışıklıkta azalma için doğrudan bir ön koşuldur.

Aşırı bakım, her adımın kontrolü bademcik iltihabının tekrarlanması için psikolojik nedenleri de tetikleyebilir.

psikosomatikler

Psikosomatik nedenler, bir kulak burun boğaz uzmanı ile yapılan ortak çalışmalarda bir psikolog tarafından tedavi edilir. Psikolog çocukta sık anjinaya neden olan ruhsal durumdan ve bunların sebeplerinden sinyaller oluşturmalıdır. Daha sonra, çoğu zaman, nöro-metabolik ilaçlarla bilişsel terapi düzenli oturumları reçete edilir.

ilaç

Çocuğun genellikle bademcik iltihabı olan yerleşik bakteriyel nedeninde, doktor antibiyotik reçete edebilir. Genellikle amoksisilin içeren ilaçlar: Amoksiklav, Flemoxinum, Augmentin. Hastada penisiline karşı bir alerji öyküsü varsa, ilaçlar makrolit olarak değişir: Azitromisin, Sumamed, Azitro-Sandoz. Karmaşık bir durumda, enjeksiyonlarda sefalosporinler reçete edilebilir.

Kronik inflamasyonun tam bir tedavisi için, florayı kontrol etmek için oral kaviteden düzenli olarak bir analiz ("smear") almak için tam bir antibiyotik kursu geçirmesi son derece önemlidir.

Ayrıca yerel antiseptiklerin yardımcı tedavi olarak kullanılması önerilir.

fizyoterapi

Daha büyük çocuklara fizyoterapi önerilebilir. Doğal olarak, böyle bir yaklaşım çocuktan güç ve sabır gerektirir, ancak çaba tam bir tedavi ile ödüllendirilir.

Tekrarlanan bademcik iltihabı lacunazlar, fonoforezler yıkanarak ve prosedürler gerçekleştirildikten sonra ultraviyole ışınım ile ağız boşluğunu sterilize ederek iyi bir şekilde tedavi edilir. En yeni tedavi yöntemlerinden biri olan lazer lacunotomi, bir çocuğa da yapılabilir, ancak sadece bilinçli yaşlarına ulaşarak, aktif bir protestoya göre doktor küçük bir hasta yakmaz.

Bademcikler çıkarılması

Hatta yarım yüzyıl önce ana soruya: "Bir çocuk anjin ile sık sık hasta ise ne yapmak gerekir," Doktor oybirliğiyle cevap verdi: "bademcik kaldırmak için," Şimdi bu yöntem tonsillit eleme doktora sunmak için en yeni olmasıdır.

Tonsillektomi, sorumlu ilaç ve fizyoterapiye rağmen, tekrarlanan anjinin yılda 5 kezden fazla teşhis edilmesi durumunda reçete edilir. Bu gerçekten de oldukça nadir durumlarda reçete edilen aşırı bir ölçüdür.

Şu anda iltihaplı bademcik kaldırmak için 5'ten fazla yolu vardır, ancak sadece 3 tanesi çocuklar tarafından kullanılır:

 1. klasik kaldırma, herhangi bir yaşta ne yapılmalı;
 2. sıvı azot ile bademcikler üzerindeki etkisi;
 3. ultrason neşteriyle çıkarılması.

Çocuğun incinmediği ya da hastalanmadığı, yapması ya da yapması gereken şey, bir anjina ile hasta mı?

Çocuğun anjinada yılda 3 kez daha sık görülürse, ailenin yaşam tarzındaki sık anjin nedenlerini araştırmanız gerekir. Kronik tonsillite yol açan kişi oydu. Kronik bademcik iltihabı, erken bırakılmış antibiyotik alımının bir sonucu olarak ilk bademcik iltihabının tedavisini tamamlamadığı ve ilacın alınmasına ilişkin tıbbi gereklilikleri göz ardı ettiği anlamına gelebilir.

Çocukların sağlıklı ve bademcik iltihabı eğilimi yoktu, sadece birkaç basit kurallara uymaya çalışmalıdır:

Oldukça titiz ama minnettar bir iş. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için, vitamin kompleksinin üç sütununun güçlendirilmesi gerekli değildir:

 • çocuğu kızdırmak için - douche, silme, yaz aylarında çıplak ayakla yürümek, dondurma yemek, soğuk su içmek. Bütün bunlar vücut, boğaz ve bademcik prosedürlerini sertleştiren bir komplekstir. Ancak, her şeyde olduğu gibi, bu açıdan, yeterlilik ve ılımlılık arşivlenir;
 • rasyonel olarak ve iştah açıcı bir yemek için - bileşenlerinin bileşenlerinde vitamin ve mineral bulunması gerekir, menü önemli bir çeşitliliktir. Ancak beslenme zorunluluğu getirilmemeli, ebeveynler çocuk sağlığı uğruna “yiyecek kültünü” terk etmelidir.
 • Çocuklarla sigara içmeyin, daha az zararlı, pasif sigara içilmez.
 1. Kendi kendine ilaç verme.

Sizin için doğru doktoru bulmak, ona güvenmek ve önerilerini takip etmek çok önemlidir. Geleneksel tıbbı tedavide temel olarak terk edin. Doktor ile işbirliği yapın, bir diyalog yürütün, uyuşturucu ve tedaviyi birlikte toplayın. o Kronik tonsillit ve hastalığın ağır komplikasyonlara sonradan gelen, ebeveynlerin ihmal - bir boğaz ağrısı durumunda ilk dozdan sonra 10 gün daha içki reçete antibiyotikler erken atmak ve ürün devletin birinci kabartma ile rafa itilmiş olup olmadığını değil inanılmaz derecede önemlidir.

 1. Salgın hastalıklarında çocukla yapılan seyahatleri tıkanıklık yerlerine sınırlamaya çalışın.

Bakteriye ek olarak, anjin ayrıca virüsleri de tahrik edebilir. Vücuda nüfuz etmeleri tahmin edilemez, fakat yerel yetkililer tarafından kentteki epidemiyolojik durumun açıklanmasıyla hipermarketler, tiyatrolar, poliklinikler vb. Bir süreliğine reddetmek gerekir. Parktaki açık havada sessiz aile yürüyüşlerine öncelik vermek daha iyidir.

 1. Boğaz ağrısı olan hastalarla temas etmeyin.

Angina - hastalık çok bulaşıcıdır, bu yüzden bir büyükannenin hastalığı olduğunda, onu yalnız ziyaret etmek daha iyidir ve torunlarıyla iletişimi kaçırırsa, iyileşmeyi yakalar. Hasta babasını yatak odasında yatmadan önce yatağa yatırıp, babasının maskesinde giyinirken, banyoda yürüyüş yapmaya karar verecek. Buna ek olarak, doktorlar, antibiyotik almaktan sonraki ikinci günde enfeksiyonun azaldığını iddia ediyorlar, bu yüzden yine nokta 2'ye uymak önemlidir.

Bir çocuk genellikle anginadan muzdariptir: nedenleri ve eylemleriniz

LechimDetok.ru> Kulak, boğaz, burun hastalıkları

Tekrarlayan anjinanın kaynakları birkaç faktör grubunda bulunur:

 • enfeksiyon. Çoğu durumda, çocuklarda angina streptokok ve daha az bir oranda - stafilokoktan kaynaklanır. Hastalık, kişiden kişiye ve hastanın temas ettiği şeylere kadar gidebilir. Angina proteinli gıdalar tarafından iyi tolere edilir - et, süt, ekşi krema. Belki de çocuk sıklıkla anjinadan muzdariptir, çünkü düzenli olarak enfeksiyonun odağı ile temas eder. Bu nedenle, çocuğun tüm eşyalarını, kıyafetlerini, oyuncaklarını ve kaplarını düzenli olarak dezenfekte etmek çok önemlidir;
 • zayıf bağışıklık. Komarovsky'ye göre, eğer bağışıklık düzgün bir şekilde çalışıyorsa, enfeksiyon taşıyıcılarıyla düzenli bir çarpışma olsa bile, çocuklar her zaman hasta değildir. Bu, bademciklerin liyakati - onların işlevi, vücuda giren mikropların yolunda bir engel oluşturmaktır. Fakat bazen imunomodelling etkileri azalır, bu da ortamın tatmin edici olmayan bir durumunun, belli bir yaşam tarzı ve kalıtımın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ve bağışıklığı artırmak için değilse, vücut her türlü enfeksiyonlara duyarlı hale gelir;
 • gizli inflamatuar hastalıklar. Çocuklarda normal anjina tekrarlaması, vücudun bilmediği kronik rahatsızlıklara sahip olmasından kaynaklanabilir. Komarovsky, sinüzitin, bronşitin ve hatta çürüklerin düzenli olarak bademciklere saldıran, sürekli gelişen hastalıkları olan bir hastalığa dönüşebileceğini;
 • psikolojisi. Evet, bir grup psikolojik sebep, çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkışında onurlu bir yer alır. Birkaç kişi psikosomatik kavramına aşinadır - bu, iç hastalığın bedensel hastalıkların gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesiyle ilgilenen bir tıp dalıdır. Komarovsky, bir çocuğun strese maruz kalması durumunda düzenli olarak olumsuz duygu ya da yorgunluk yaşarsa, bunun sürekli tekrarlanan boğaz ağrısının sebebi olabileceğini ileri sürmektedir.

Ve eğer bu hastalık yanlızca tedavi edilirse, iç iltihaplanma çocuklarda çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden her ebeveynin anjini tedavi ederken yapmamanın en yaygın hataların listesini bilmesi gerekir.

Tedavi hataları

Terapi sırasında, birkaç kişi bazı büyükannenin yöntemlerinin halihazırda umutsuzca modası geçmiş olduğunu ve sadece çocuklara zarar verebileceğini düşünmektedir. Boğaz ağrısı tedavisinde en sık yapılan hataların listesini derledik:

 • bir eşarp ile boğaz ısınma. İlk başta boğazında zehirlenme akut fazında irin bir sürü gidiyor çünkü, bu tür önlemler, son derece zararlıdır ve sıcak etkilenen yerleri yaparsanız, enfeksiyon hızla otitis media geçirmeden büyüyebilir. Başka bir şey iyileşme aşamasında. Bu dönemde, ısı bademcik irin aşmak için yardımcı olacaktır, çünkü sadece doğru olacaktır eşarp Isınıyor;
 • şeker. Komarovsky göre, eski güzel ahududu reçeli ve bal alma önlemleri nedeniyle tatlı bir ortamda bakteriler çok hızlı bir şekilde çoğalmaya gerçeğine, anjin dışında herhangi hastalıklar için iyidir. Çocuklara bal vermek ve başka bir durum için korumayı korumak daha iyidir;
 • tatlı ve ekşi çay. Böyle bir içki çocuklar için değil, zencefil ve limon ile birleştiğinden, boğazdaki iltihaplanmayı daha da şiddetlendirir;
 • süt. Serin veya sıcak - her durumda yağ, bademciklere yerleşme ve film oluşturma. Ve onun altında - bakterilerin çoğaltılması için en uygun koşullar. En şiddetli vakalarda, süt ve tamamen asetonemiye neden olabilir - metabolik bir bozukluğun yanı sıra çocuklarda kanda aseton asidinin ortaya çıkmasına neden olan bir hastalık;
 • antibiyotiklerin tekrarlanması. Bir çocuk anjin ile sık sık hasta ise vücut vardır dahaki sefere ona dokunulmazlık kazanmak ve can sadece hareket değil, aynı zamanda zarar vermek çünkü Dr. Komarovsky antibiyotik düzenini değiştirmek için her zaman tavsiye etmektedir.

Gördüğünüz gibi, bu açıkçası amatörce olan yolların çoğu, anjinada çok etkili olarak kabul edilir ve insanlarda aktif olarak yürür. Bu nedenle, tedavi yöntemlerinizi tekrar gözden geçirmeniz ve bunları doktorunuzla birlikte ayarlamalısınız.

Doğru tedavi

Çoğunlukla, boğaz ağrısı tedavisi ve çocuklarda bağışıklık restorasyonu evde gerçekleştirilir. Bağışıklık sistemini korumak için Dr. Komarovsky tam yatak istirahati, dinlenme ve uygun beslenmeyi önermektedir. Bu bebek boyunca hafif bir diyet gerekli olduğu anlamına gelir: Boyun (kraker, simit) üzerinde hiçbir mekanik yüklere, (çok sıcak veya soğuk) termal uç, hiçbir alış reaktif gıdalar (baharatlı, tatlı, ekşi). Tüm bunlar boğazda tahrişe neden olabilir ve terapi ile her zaman, içinde enfeksiyon olan bademciklerde açık bir iltihap kaynağı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklar için ilaçlardan doktor, organizmanın duyarlılığını göz önünde bulundurarak, antibiyotiklerin yanı sıra sülfanilamid preparatlarını (bakterilerin hızlı büyümesini durdurarak) de reçete eder.

Ayrıca, immün sistemi güçlendiren modern bir antiviral ilaç olan isoprinosinin atanmasıyla özel bir yer elde edilir. İzoprinosinin özellikleri doktorlar tarafından çok etkili olarak değerlendirilmektedir. Klinik çalışmaları başarıyla geçti ve bulaşıcı hastalıklarla mücadelede aktif olarak kullanılıyor. Isoprinosin alımı bağışıklık gelişmesine yardımcı olur, aynı zamanda farenjit, bademcik iltihabı, bronşit gibi hastalıkların üstesinden gelir. İzoprinosin bileşimindeki aktif madde canlı bir kökene sahiptir ve vücuttaki biyokimyasal reaksiyonları etkiler.

İzoprinosinin tarifinde, bu ilacın immünomodülasyonu destekleyen T-lenfositleri aktive ettiği söylenir. Isoprinosinin antiviral etkisi, virüslerin yayılması için gerekli olan enzimi bloke etmesi gerçeğine dayanır. Isoprinosinin dozaj şekli sadece birdir - tabletlerde, ancak küçük çocukların tedavisine izin verilir. İzoprinosinin yanı sıra diğer ilaçlar da, sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Isoprinosine almadan önce, önce bir konsültasyona gidin.

Komarovsky'ye göre, her türlü durulama yapmak çok yararlıdır. Papatya, adaçayı, meşe kabuğu, okaliptüs, soda, tuz özü. Elinizde hiçbir şey yoksa, ılık çay yapabilir ve günde 3-4 yemek için boğazınızı yıkayabilirsiniz. Her durumda sıvı, etkilenen yüzeyden mukus ve plağın çıkarılmasına ve ayrıca patojenik bakterilerin yıkanmasına yardımcı olacaktır. Ancak durulama gereği fazla abartılamaz, çünkü günde 4-5 defadan fazla bu türden işlemler yaparsanız, yine boğazda tahriş edebilir.

Çocuklar için, bir doktor tarafından reçete edilen aerosoller çok etkilidir, çünkü eylem planlarından dolayı, hemen mukoza zarının duvarlarına yerleşirler ve hemen emilirler. Ayrıca, Komarovsky, kullanımını akciğerlerin havalandırılmasına yardımcı olan solunum jimnastiği ile karşılaştırmaktadır.

Nüksü nasıl önleyebilirim?

Daha önce de belirtildiği gibi, anjinin tekrarlanmasını önlemek için laboratuvar çalışmaları kesinlikle gereklidir. Sadece smear çalışması, nedenleri gösterebilir - hastalığın nedensel ajanlarından hangisinin bu kadar inatçı olduğu, tekrar tekrar nükse neden olur. Komorowski test edilmiş ve akut döneminde önerilen ve iyileşme aşamasında, o kadar olduğu gibi, sadece svapları için zamanında enfeksiyon kaynağı, inaktif faz olduğunu ve bu nedenle ilk andan itibaren tespit edilemez edilecek.

Bağışıklığı güçlendirmek için çalışmak gerekiyor. Bunu yapmak için, yiyeceği ayarlayın - çeşitlendirin ve maksimum düzeyde vitaminlendirin. Aile içindeki psikolojik durumu unutmayınız - sakin ve tek kullanımlık olmalıdır. İç çocuk organlarının durumunu ve bir bebeğin bebeğinin bağışıklık durumunu düzenli olarak değerlendirmek için bir çocuk doktorunun planlı kabulünü bırakmayın.

Çocuklarda bağışıklığı düzeltmek için fonların atanması için sık kataral ile - immünostimulantlar. Bu vitaminler, çoklu doymamış yağ asitleri, probiyotikler, aynı izoprinosin alımını içerir.

Ve en önemlisi, boğaz ağrısını gerektiği kadar bitirmek. Sadece bu yolla enfeksiyon vücuttan tamamen atılabilir ve nüksü önleyebilir.

Video "Angina. Doktor Komarovsky Okulu »

Videoda bu hastalığın tüm zor özelliklerine dair ayrıntılı bilgi edinecek ve nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz. Doktor ayrıca, sık enfeksiyon vakalarıyla ne yapacağınızı da size söyleyecektir.

Bir çocukta sık boğaz ağrısıyla nasıl baş edilir

Çocuğun sık sık boğaz ağrısı birçok ebeveynleri rahatsız eder, çünkü herkes kendi nedenlerini bilmez. Belirsizlik korkutur ve alarm verir. Bu hastalık, en az 3 gün boyunca habersizliği yakalar ve bayıltır. Bir çocuk yılda 5-7 kez anjina ile hastalanırsa, bu ebeveynleri uyarmalıdır. Her şeyden önce, çocuk doktoruyla görüşmek ve muayeneye yön vermesi gerekir. Sebepleri öğrendikten sonra, çocuğun sağlığına dikkat etmelisiniz.

Hastalığın ana semptomları

Hastalık bademcikler üzerinde enfeksiyondan sonra başlar. Kırmızı, gevşek ve şişmiş olurlar. Anjina tipine bağlı olarak, hastalık farklı yollarla ilerleyebilir. Bademciklerin yüzeyindeki bazı durumlarda farklı tip ve renklerde püstüller vardır.

Tipik olarak, anjin aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • şiddetli boğaz ağrısı:
 • yutma ile ilgili zorluklar;
 • yüksek sıcaklık;
 • titreme;
 • iştah kaybı;
 • tüm organizmanın zayıflığı;
 • baş dönmesi;
 • bulanık görüş;
 • Şiddetli vakalarda kusma, kabızlık veya ishal.

Hastalığın genel resmi, anjin tipine, çocuğun yaşına, vücudun zayıflamasına ve kronik hastalıkların varlığına bağlıdır.

Hastalığın başlangıcına ne katkıda bulunur?

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olduğu birçok temel sebep vardır. Başlıca, vitamin eksikliği, mineraller, yetersiz beslenme, sık alerjiler ve kötü iklim nedeniyle zayıflamış zayıf bağışıklık olarak kabul edilir. Ek olarak, vücudun bağışıklık sistemi aşırı stres (hem fiziksel hem de zihinsel), günlük rutinin bozulması, stresli koşullar ve olumsuz aile durumundan etkilenir.

Bir çocukta hastalık, vücudun virüs veya bakteri almasından kaynaklanır. Çoğu zaman, hastalığın nedeni grup A streptokoktur, Staphylococci ve diğer mikroorganizmalar da nedensel ajanlar olabilir.

Bir bebekte, hastalık diş çıkarma zemininde başlayabilir. Daha büyük çocuklar da çürük ve diş etlerinin gelişmesinden etkilenir. Bu nedenle, enfeksiyon ağız ve gırtlakta gelişir.

Sık anjinası, anaokuluna, okula veya büyük bir çocuk yoğunluğu olan diğer kurumlara gitmeye başlayan çocuklar tarafından yaşanmaktadır. Özellikle, eğer çocuk daha önce sürekli evde olsaydı ve insanlarla sık temastan korunuyorduysa. Bu durumda, bağışıklık farklı virüslere dayanamaz, bu nedenle sık sık ve güçlü bir şekilde ağrım başlar. Erken yaşlardan itibaren, nerede olurlarsa olsunlar, çocuklara kişisel hijyen öğretilmelidir. Ellerinizi daha sık yıkamanızı ve sadece eşyalarınızı kullanmanız gerektiğini hatırlatmak gerekir.

Bir çocuk son zamanlarda bronşit, sinüzit veya sinüzit gibi bir solunum sistemi hastalığı geçirmişse, vücudu zayıflamış ve farklı tiplerde anjinaya daha duyarlıdır.

Çoğu zaman hastalık soğukta uzun bir yürüyüşten sonra veya soğuk içecek ve yiyeceklerin kullanılmasından sonra başlar.

Enfeksiyon havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, bu nedenle hasta bir kişiyle temas halindeyken, nadiren hastalığı önlemeyi başarabilirsiniz.

Hastalığın sonuçları

Boğazın ilk belirtilerinde çocuğun doktoruna çağrılmalıdır. Doğru teşhisi koyacaktır ve gerekli tedaviyi reçete edecektir. Ummanın, anjinin 2-3 gün içinde çocuğu bir bahçeye veya okula göndermenin mümkün olduğunu çabucak geçeceğine inanmak gerekmez. Tedavinin tüm yolunu tamamen geçmek ve yatak istirahatine kesinlikle uymak gereklidir. Tedavi edilmeyen boğaz ağrısı bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir ve en kötü durumda çocuğu aşağıdaki gibi ciddi komplikasyonlarla tehdit eder:

 • romatizmal ateş;
 • sepsis;
 • böbrek yetmezliği;
 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit;
 • menenjit;
 • kalp hastalığı;
 • kızıl ateş;
 • difteri;
 • ciltte döküntüler;
 • gastrointestinal sistem hastalıkları;
 • Solunum.

Komplikasyonları önlemek için, doktorunuzun reçetelediği ilaçları kesinlikle almalı ve tüm önerileri uygulamalısınız.

Nasıl tedavi edilmemeli?

Hastalık sırasında çocuk ısınma prosedürlerini, çeşitli inhalasyonları ve kompresleri yapamazsınız. Özellikle hasta yüksek ateşle yatarsa. Bu tür manipülasyonlar, enfeksiyonun hızla vücuda yayılmasından dolayı, iltihaplı bademciklere kan akışına katkıda bulunur.

Ayrıca, bademciklerin Lugol çözeltisi, Iodinol veya kerosen ile yağlanması kesinlikle yasaktır. Bu ilaçlar, boğazın mukoza zarına ciddi şekilde zarar verebilir ve hastalığın seyrini karmaşıklaştırabilir.

Her hastalık için, anjin çeşitli türlerde olabileceğinden tıbbi muayene olarak yapılmalıdır. Çocuğun tam olarak ne zaman acı çektiğini belirlemek her zaman mümkün değildir.

Önleyici tedbirler ve tedavi

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması durumunda, bağışıklık sistemine dikkat etmeniz gerekir. Bağışıklığı artırmak için ne gibi önlemler alınması gerekiyor? Bu sadece ilgili doktor tarafından tavsiye edilebilir. Staphylococcus ve antikorların varlığının test edilmesine yönelik talimatlar verecektir. Sonuçlara dayanarak, önleyici faaliyetler önerilecektir.

Uyuşturucu tedavisini düşünürsek, kural olarak, antibakteriyel ilaçlar, ateş düşürücü ve antiviral ajanlar içerir. Akut bir hastalık döneminden sonra, doktor bir lazer, ultraviyole ile ısıtma gibi fizyoterapi prosedürlerini reçete edebilir. Genellikle tıbbi bir kurumda yapılır.

Karmaşık tedavi halk ilaçları içerebilir. Hastalık sırasında çocuk sık sık boğaz gargaraları geçirmelidir. Bol miktarda su, fito çay ve ılık süt içmek gerekir. Şifalı bitkiler ve çeşitli bitkisel preparatların tentürlerini almak çok faydalıdır. Hastalığın akut döneminde diyet kaba, ağır ve baharatlı yiyeceklerden dışlanması tavsiye edilir.

Çocuklarda sık anjin çok ciddi. Hastalığı hafifçe tedavi etmeyin. Sabrın olması ve çocuğu tamamen incelemek gerekir. Yetkili bir doktor ve tavsiyelerine uyulması, hastalıktan kurtulmak ve istenmeyen komplikasyonlardan kaçınmak için zamanında yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kuruluk

Boğazda kuruluk, belli bir enflamatuar veya enfeksiyöz sürecin bir semptomu veya vücudun dış uyaranlara bir cevabı olabilir. Boğazda kuruluk hissinin sadece lokal değil, aynı zamanda sistemik bir rahatsızlık da olabileceğine dikkat edilmelidir.

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.