Loading

Amigdala bir yandan iltihaplandı: nedenleri ve tedavisi

İltihaplı bademciğin neden olduğu problemler, çeşitli komplikasyonların ve hoş olmayan sağlık etkilerinin gelişmesine yol açabilir. İltihaplı bademcik pek çok acı verici belirtileri uyandırır: hasta sıcaklığı yükseltir, boğazda şiddetli ağrı vardır, çalışma kapasitesi keskin bir şekilde düşer ve genel sağlık durumu kötüleşir.

Hastalık tamamen tedavi edilmezse, bu bronşit, zatürrenin, ve sonuçları arasında böyle romatizma, kalp hastalığı, kronik bademcik iltihabı, ve diğer birçok sağlık sorunları gibi ciddi hastalıklar olabilir.

Bir tarafta bademcik iltihabı nedenleri

İltihaplı amigdala anjinin gelişimini gösterir.

Bir kişi, sadece bir elle bademcik iltihaplı ise, bu durum, iltihabik ve enfeksiyonlu hastalıkların bir dizi bir komplikasyonu neden olduğunu gösteriyor olabilir, ya da bağışıklık önemli bir azalma ile bademcik gevşek yüzeyinde streptokoklar, stafilokoklar veya mantarlara maruz kalmanın bir sonucu olarak.

Amigdala tek taraflı inflamasyonun ana nedenleri aşağıdaki hastalık ve durumlar olabilir:

Hipotermi, yağmur, ıslak ayakkabılar, hasta bir kişi ile temas halinde çeşitli patojenlerin yutulmasıyla kışkırtılan, bağışıklıkta keskin bir düşüş.

İltihaplı bademcik, hasta kişiye güçlü bir rahatsızlık vermekle kalmaz, çalışmasını engeller ve şiddetli ağrıya neden olur, aynı zamanda çeşitli olumsuz sonuçlarla da tehdit eder.

Bu düşünmek için geleneksel olduğu gibi, bu basit ve kolay bir hastalık değildir. Bademcik iltihabı, tam teşekküllü bir muayene ve teşhis gerektirir, çünkü tedavi için temel olarak antibiyotiktir ve belirli bir patojen için seçilmeli ve doktor reçetesine göre kesinlikle uygulanmalıdır. Bu tür hastalıklarla kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığın kronik bir forma girmesine veya çeşitli komplikasyonlar geliştirmesine neden olabilir.

Angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

İlk aşamalarda, bademcik iltihaplı olduğunda, tedavi yanlış, zamansız veya kişi hiç tedavi edilmeyecekse, hastalık diğer organlara komplikasyonlar verebilir. Çoğu zaman bu durum, kalbin, böbreklerin, akciğerlerin ve üreme sisteminin çalışması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan, bademcik iltihabının kronik seyri ile karmaşıklaşır. Vücuttaki enfeksiyonun sürekli odaklanması romatizma gelişmesine, orta kulak iltihabının ortaya çıkmasına neden olabilir, dişlerin durumunu etkiler ve sinüzit ve sinüzit gibi hastalıklara neden olur.

Yoğunlaşma ve enfeksiyon gelişmesi belirtileri vücut ısısında keskin bir artış, zehirlenme semptomlarındaki artış, şiddetli zayıflık, boğazda diğer inflamasyon odakları, burun akıntısı, öksürük ve ağrıdır.

İlaç ve antibakteriyel etkiler

Tedavi nedenine ve ek semptomlara bağlıdır

Bademcik iltihabının tedavisi mutlaka karmaşık olmalı ve bireysel olarak uyarlanmalıdır. Hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğu ortaya çıkarsa, ana ilaç antibiyotiktir. Streptokok ve stafilokoklarda en sık olarak iltihaplanmalara neden olan bakterilerin üremesini ve tahrip edilmesini önlemeyi amaçlamaktadır.

Antibiyotiklere ek olarak, doktor, anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antihistaminikler, öksürük ilaçları, burun damlaları, orta kulak iltihabı ve diğer birçok madde dahil olmak üzere soğuk algınlığı reçete edebilir. Bağışıklığı güçlendirmek ve vücudun direncini güçlendirmek için, hastaya vitaminler ve immünostimulanlara ihtiyaç olacaktır.

Hastalığın karmaşık tedavisi sadece ilaç almakla sınırlanamaz. Bademciklerin iltihaplanması genellikle bademciklerde bir irin birikmesi ile birlikte görülür, bu nedenle yardımcı prosedürler gerekli olacaktır.

Enfeksiyonu yaymamak için boğazınızı ıslatamazsınız, ancak durulama yapabilirsiniz ve ihtiyacınız var.

Bu prosedür sadece iltihaplanma sürecini azaltmaya değil, aynı zamanda iltihabı ve bununla birlikte enfeksiyonun nedenlerini de ortadan kaldırır. Antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımıyla birlikte, yıkama işlemi iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Boğaz, kompres ve inhalasyon durulayın

Soda-tuz çözeltisinin içi boş boğazı

Hasta amigdala iltihabına sahip olduğunda, durulama, ağrının azaltılması, şişkinliğin giderilmesi, yutma sürecinin iyileştirilmesi ve irin yıkanması için en iyi yoldur. Bu amaçlar için, eski kanıtlanmış yöntemi kullanmak - bir tuz ve soda çözeltisiyle durulamak en iyisidir. Onun için, mutfağı eriten ılık su ve hatta daha iyi - deniz tuzu ve sıradan alkollü içecekler kullanın. Eğer irin serbest bırakılmasıyla çok güçlü bir iltihap varsa, çözeltiye birkaç damla iyot tentürü eklenebilir.

Hazırlanan çözüm, mümkün olan en sık, en iyisi - her saatte gargaralanmalıdır. Bu prosedür, yemeklerden en az 15 dakika önce ve bulantıyı kışkırtmak için bir yemekten çeyrek saat sonra yapılır.

Bademciklerin iltihaplanmasıyla mücadele etmenin bir başka iyi yolu da Lugol'ün çözeltisiyle yağlamaktır. Bu, özellikle aktif bir pürülan süreç olduğunda, çok etkili bir yöntemdir. Etkisi arttırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için durulama ve inhalasyonlar ile kombine edilebilir. Güçlü bir tahriş ve kuru bir boğaz ile, durulama otları, örneğin, papatya ya da doğal bir elma sirkesi zayıf bir çözümün şifreleri ile yapılabilir. Bu ilacın bakteriyostatik özelliği vardır ve hastalık ile daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olur.

Soluma, özellikle boğaz, kuru boğaz, öksürük ve terleme durumlarında etkili olan bir başka mükemmel tedavidir.

Bu özel ilaçlar ile inhalasyonlar yapmak, ancak bu amaçlar için evde, kabartma tozu basit bir çözüm, bir papatya, calendula, okaliptüs veya nane, ya da bu bitkilerin bir karışımı.

Sıkıştırmalar boğazda ağrı ve bademcik iltihabı için çok etkili olabilir, ancak sadece sıcaklık ve şiddetli takviyenin yokluğunda kullanılabilirler. Enflamatuar süreç çok uzadıysa, lokal ısı kullanımı enfeksiyonun vücuda yayılmasına yardımcı olabilir. Bu durumda, kompres sadece zarar verebilir. Ancak sıcaklık ve irin olmadan sadece iltihap varsa, bir kompres ile ısınmak odağı hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu amaçlar için, votka kompresleri, lahana yaprağı uygulamalarının yanı sıra süzme peynirden gelen sıkıştırmaları kullanabilirsiniz. Özellikle küçük çocukları tedavi etmek için iyidirler, çünkü onlar tekdüze bir ısınma sağlarlar, kıstırmazlar ve cildi tahriş etmezler.

Popüler tavsiye ve yemek tarifleri

Boğaz ağrısı süt ve bal ile tedavi ediyoruz

Geleneksel tıp, boğaz ağrılı ve amigdala iltihaplı olduğunda bir durumun tedavi edilmesinin birçok yolunu bilir. İltihabı gidermek ve yutmayı kolaylaştırmak için doğal bal sıklıkla kullanılır. Ağızda az miktarda balın emilmesi için basit bir teknik vardır. Bu doğal iyileştirici madde, güçlü bir dezenfekte edici ve dezenfekte edici, yara iyileştirici etkiye sahiptir, durumun hızlı bir şekilde rahatlatılmasını kolaylaştırır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Benzer şekilde, bal peteği içinde bal kullanılır. Bir parça balmumu haline gelene kadar hastaya bir parça bal peteği verilir. O zaman tükürürsün.

Tüm kataral hastalıklar ballı içeceklere iyi cevap verirler, örneğin bal ve tereyağı ile sıcak süt içilirken boğazı yumuşatır, bal ve limon ile çayı ısıtır, vücudu vitaminler ile doyurur ve toksinleri giderir.

Ahududu, kalina, yaşlı ve kireç rengi ve diğer sweatshops çayları aynı özelliklere sahiptir.

Zehirlenme indüksiyonu, tam iyileşme için önemli bir süreçtir. Hem halk hem de geleneksel tıp, hastalara sık ve bol miktarda sıcak içecek önermektedir. "Borjomi" gibi çeşitli bitkisel çaylar, meyve içecekleri, meyve suları ve mineral alkali su kullanmak en iyisidir.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Lazerle bademciklerin uzaklaştırılması için prosedür

Günümüzde cerrahi müdahaleler istisnai durumlarda, sadece ne ilaç ne de halk yöntemleri işe yaramazsa kullanılır. Bademciklerin çıkarılmasına başvurmak, hastalığın kronikleştiği veya hastanın genel sağlığını olumsuz yönde etkilediği durumlarda söz konusudur.

Bugün, hastalığın ortadan kaldırılması doğrudan cerrahiden daha yumuşak yöntemler olabilir. Bu amaçla donma ve lazer tedavisi kullanılır. İşlemden sonra, rehabilitasyon ve tam iyileşme için bir süre gerekli olacaktır.

Ne yazık ki, bademciklerin çıkarılması, gelecekte bademcikler kesildiği için, iltihaplanmanın yokluğunu garanti etmez, iltihap, lakun içinde birikmez, ancak iltihaplanma süreci gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bademciklerin uzaklaştırılması birçok farklı problemin vücuttan kurtulması ve hastalığın çeşitli organlarda toksik etkisini azaltabilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı, frigngeal lenfatik halkanın elementlerinin etkilendiği belirli bir enfeksiyöz, daha az sıklıkla iltihaplanma sürecinin spesifik bir belirtisidir. Çoğu durumda, palatine bademcikler iltihabı bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı neden olur. Her durumda, yetişkinlerde veya bir çocukta böyle bir semptom varsa, kendi kendine ilaç vermek yerine bir doktora başvurmalısınız.

etiyoloji

Çocuklarda veya yetişkinlerde bademcik iltihabı aşağıdaki etiyolojik faktörlerden kaynaklanabilir:

 • lenf dokusunun bakteriyel hasarı;
 • viral enfeksiyonlar;
 • doğada mantar olan rahatsızlıklar;
 • herpes virüsü;
 • çok zayıf bağışıklık sistemi;
 • paranazal sinüslerin (sinüzit) iltihabı;
 • ihmal edilmiş biçimde çürükler;
 • zor burun solunumu;
 • bademcik.

Lingual bademcik iltihaplanmasına yol açan bulaşıcı işlemin nedensel etkeni olarak, şu hususlara dikkat edilmelidir:

Tedavi edilmeyen herhangi bir bulaşıcı süreç, bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, herhangi bir zamanda ciddi bir patolojik sürecin gelişmesine neden olabilir. Özellikle insan bağışıklık sistemi zayıfsa bu tehlikelidir.

sınıflandırma

Klinisyenler bu patolojik sürecin iki tür gelişimini ayırt ederler:

En tehlikeli olanı, tedavi edilmesi zor olduğu ve neredeyse her zaman ciddi komplikasyonların gelişimini provoke ettiği için kronik inflamatuar süreçtir.

semptomataloji

Genel klinik tablo aşağıdaki spesifik özellikler ile desteklenebilir:

İnsan bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak, yaş, subfebril vücut sıcaklığı 39-40 dereceye kadar yükselebilir.

Bir hastayı bademcik iltihabı için incelerken, aşağıdaki işaretler gösterebilir:

 • bademcikler kızarıklık;
 • pürülan kıvamdaki sarımsı beyaz bir akıntı;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Genel klinik tablonun hemen hemen her zaman orijinal nedenin özelliği olan işaretlerle desteklendiği belirtilmelidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda kataral anjinada aşağıdaki gözlemler görülür:

 • Boğazın şişmesi ve kızarması;
 • düşük dereceli ateş;
 • boğazda ılımlı ağrı - yutmak yiyeceği, hasta konuşabilir, ama somut bir rahatsızlık ile.

Foliküler ve lacunar anjine pürülan süreç eşlik eder. Bu durumda bademcikler iltihabı aşağıdaki belirtilerle desteklenmektedir:

Lingual tonsil iltihabı aşağıdaki belirtilerle eşlik edebilir:

Ayrı ayrı, yetişkinlerde lingual tonsil iltihabı not edilmelidir. Bu durumda, aşağıdaki klinik tablo gözlenebilir:

 • hasta yutmak ve çiğnemek zordur;
 • Sesin açık bir şekilde telaffuz edilmesi imkansızdır, çünkü dilin herhangi bir hareketi acıyı kışkırtır.

Çocuklarda lingual bademcik iltihabı her zaman kaprissizlik, iştahsızlık ve kötü uyku ile eşlik eder.

Çocuklarda bademcik iltihabının erişkinlere göre çok daha fazla olduğu göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü çocukların bağışıklık sistemi kendi başına enfeksiyon ile baş edememektedir. Ek olarak, boğazın arka tarafındaki irin akışı, çocukta genellikle şiddetli bir öksürük ile güçlü bir öksürüğe neden olur.

tanılama

Yukarıdaki klinik resmin varlığında, hemen tıbbi yardım almalı ve kendi kendine ilaç almamalısınız. Her şeyden önce, hekim, hastalığın ve yaşamın tarihini açıklayan hastanın ayrıntılı bir fizik muayenesini yapar. Doğru bir teşhis için laboratuvar-enstrümantal muayene yöntemleri atanır:

 • genel ve biyokimyasal kan testi;
 • genel idrar analizi;
 • Boğazdan bir yayma;
 • balgam analizi;
 • immünolojik testler;
 • antibiyotiklere duyarlılık testi;
 • Göğsün röntgen muayenesi.

Klinik tabloya bağlı olarak, teşhis programı ayarlanır.

Bu inflamasyonun yetişkinlerde veya çocuklarda boğazda tedavisi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. İlaçla veya geleneksel tıbbın tavsiyesiyle kendi kendine ilaçlama kabul edilemez. Bu izinsiz faaliyetler, tanıyı zorlaştıran ve dolayısıyla yanlış tanı ve tedaviye yol açabilecek klinik tabloların yağlanmasına yol açabilir.

tedavi

Bir yetişkin ya da çocukta bademcik iltihabı nasıl doğru tedavi edilir, doğru bir teşhis ve etiyolojik faktör tanımlandıktan sonra, sadece doktora söyleyebiliriz. Genel olarak terapi, semptomları gidermek ve aynı zamanda faktörün altta yatan nedenini ortadan kaldırmak için ilaç almaktır.

İlaç tedavisi, bu spektrumun ilaçlarını içerebilir:

 • boğazda ağrı ve iltihapların giderilmesi için antibakteriyel maddeler;
 • antibiyotikler;
 • antiviral;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptikler.

Doz, kabul ve tedavi süresi sadece ilgili hekim tarafından reçete edilir. Kendi takdirinize bağlı olarak, sağlığın iyileştirilmesiyle bile tedavi süreci mümkün değildir.

İlaç tedavisine ek olarak, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • enfeksiyonu önlemek için hastanın izolasyonu;
 • yatak istirahati;
 • bol içecek (sıcak çay, ballı bal, papatya suyu, adaçayı, okaliptüs);
 • bir antiseptik ile gargara.

Bir doktorun tüm önerilerini takip ederseniz, boğazda bu bulaşıcı süreç tamamen iyileşebilir ve ciddi komplikasyonlardan kaçının.

Alternatif tıbbın kullanımı sadece bir doktorun ilaç tedavisine ek olarak önerilmesiyle mümkündür. Önleyici amaçlar için de kullanılabilirler.

önleme

Bademcik iltihabına karşı özel önlemler mevcut değildir, çünkü bu ayrı bir hastalık değildir, ancak belirli bir patolojik sürecin klinik tablosunun bir belirtisidir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarını, tüm bulaşıcı ve enflamatuar süreçleri tedavi etmek için zamanında ve sonuna kadar takip etmelisiniz.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve koruyucu tıbbi muayeneyi de unutmamalıyız. İlk semptomlarda bir doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalısınız.

"Bademcik iltihabı" hastalıklarda görülür:

Adenovirüs enfeksiyonu, ARVI grubuna bağlı enfeksiyöz bir hastalıktır. Solunum yolu, göz ve sindirim sistemi mukozasını etkiler. ARVI teşhisi konan kişilerin neredeyse dörtte biri adenovirüsler tarafından kışkırtılmış bir rahatsızlığa sahiptir. Adenovirüs enfeksiyonu, hem bireysel bireyleri etkileyebilir hem de doğada epidemiyolojik olabilir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Bademcikler iltihaplı ise ne yapmalı

Bademcikler iltihaplı ise ne yapmalı

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir. Bu durumda, vücudun inflamasyona şiddetli bir reaksiyonu vardır.

Bademcik iltihabı olası nedenleri

Bezlerin iltihaplanmasının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman bu hastalık şunlardan dolayı meydana gelir:

Bir hastada pürülan sinüzit varsa, bu çoğu durumda bezlerin iltihaplanmasına yol açar. Tozlaşma veya gaz kirliliği ile karakterize olan zararlı iş veya yaşam koşulları altında, bu hastalık da gelişebilir. Hastalığın yaygın nedeni, bir kişinin düzenli olarak içtiği kaynatılmamış suyla kontamine olur. Vücudun vitamin veya protein içermemesi durumunda, bu genellikle enflamatuar bir sürece yol açar.

Zayıf bağışıklığı olan ve vücuda düşük direnç gösteren kişiler hastalıktan en çok etkilenenlerdir.

Hastalığın nedeni kronik bir formu olan bademcik iltihabı olabilir. Scarlet ateşi, bademcik iltihabı, kızamık, vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkan fokal bir enfeksiyondur. Hastalık geliştiğinde, boğaz ve bezlerin mukoza zarı iltihaplanır. Bir hastada bademcik iltihabı, akut bademcik iltihabı formunun bir sonucu olarak görülebilir. Mikroplara maruz kalma sonucu oluşur: stafilokok, streptokok.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri, bir kişinin yaşam tarzına ve bağışıklık sisteminin çalışma kapasitesine doğrudan bağlı olan birçok kişidir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça geniş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Bu hastalığın gelişimi ile, çoğu hasta tüm vücutta ağrı ve genel halsizlik şikayet ediyor. Ayrıca bu dönemde boğaz bölgesinde ağrılı duyular vardır. Çoğu hastada baş ağrısı vardır. Pratik olarak, bezlerin iltihabı olan tüm hastalar vücut ısısında bir artışa sahiptir.

Hastalığın belirtileri, sadece hastanın fiziksel durumuyla değil, aynı zamanda dışsal olarak da ortaya çıkar. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilirken, bademciklerin rengini değiştirdiğini fark eder. Hastanın enflamatuar bir süreci varsa bademcikler parlak kırmızı olur. Ayrıca, doktor bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış fark ediyor. Bunlar badem taneleri değil, cevizler. Bademcikler gevşeklik ile karakterizedir. Çoğu hasta bademcikler ve damak kolları arasında sikatrisyel skar gelişir.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktorlar hoş olmayan bir putrefaktif koku ile karakterize sarımsı beyaz bir kaplama ve pürülan fişlerin görünümünü teşhis edebilir.

Lenf düğümleri, insan çenesinin altında yer alır, bu da iltihaplanma sürecinin seyri sırasında boyut olarak artar.

Yalnız hasta, kendisine rahatsızlık veren semptomların sadece bir kısmını hissedebilir. Göründüklerinde, hasta mutlaka KBB doktoru görünmelidir.

Patolojinin spreyler ve tabletlerle tedavisi

Hastalığın tedavisi doğrudan nedenlerine bağlıdır. Çoğu durumda, rahatsızlığa neden olan sorunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra iltihabı tedavi edin. Çoğu zaman geleneksel yöntemlerle tedavi için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar kullanılır.

Aerosol formunda üretilen antibakteriyel ilaçlar yeterince etkilidir. Bu ilaçlar arasında Ingalipt, Hepilor, Hexaspree, vb. Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi sırasında, hastanın düzenli olarak boğaz için hapları çözmesi gerekir. Doktorlar bu durumda Tharyngept, Strepsils'i kullanmayı tavsiye ediyor.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi durulama olmadan yapılamaz. Çoğu zaman, Klorophyllipt, Furazzilin yardımıyla üretilir.

Hastalık geliştiğinde, hastanın bedeni zayıflar, bu yüzden vitamin almak gerekir.

Hastanın vücudunun bireysel özelliklerine uygun olarak seçilirler. Tedavi sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Bu, ilaçların doğru seçilmesinin gerekli olmasından kaynaklanmaktadır.

Hastalığın tedavisi için geleneksel tıp konseyleri

İlk defa birçok hasta bademcik iltihabı gibi böyle bir durumla karşılaşır, bu durumda ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Hastalığın üstesinden gelmek çoğu zaman geleneksel tıbbı yardımcı olur.

Halk ilaçları yardımıyla, sadece semptomatolojinin hafifletilmesi değil, aynı zamanda tedavi sürecinin hızlanması:

 • Bezlerin iltihaplanması ile çok fazla sıcak içecek içmelisiniz. Yanıkları önlemek için çok sıcak olmaları gerekmemektedir.
 • İçmek için en iyisi kartopu, köpek gülü, papatya, limondan oluşan çay kullanmaktır.
 • Hasta bademcikler veya püstüller üzerinde amygdala varsa, düzenli olarak durulanması gerekir. Bu amaçla özel antiseptik çözümler kullanılır.
 • Deniz tuzu esaslı bir durulama yardımcısı hazırlamak da mümkündür. Bunu yapmak için bir bardak ılık su alın ve bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Çözelti, tuz çözülene kadar karıştırılır ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Son derece etkili bir ilaç, iyodine dayanan durulama yardımcısıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık su almanız, bir tutam kabartma tozu ve deniz tuzu ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Bu ilaç, günde üç kez boğaz yıkamak için kullanılır.
 • İltihaplı bademcikler üzerindeki yüksek etkiye ortak bal vardır. Hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla her gün bir çorba kaşığı yemek gereklidir. İltihap, irin salgınının eşlik etmesi durumunda boğazın durulanması için kullanılan ilaçlara bal eklenir.

Halk ilaçları, bezlerin iltihaplanmasının tedavisinde yüksek bir etkinlik seviyesi ile karakterize edilir. Buna rağmen, geleneksel tıbbı kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Bezlerin iltihaplanması - antibiyotikler: tipleri ve kullanımları

İnflamatuar sürecin tedavisi antibiyotik yardımı ile yapılmalıdır. Çoğu zaman, bezlerin iltihaplanması ile, pennicinal gruba işaret eden ilaçlar uygulanır.

En yaygın olarak kullanılan:

Bu ilaçlar pennicinal gruba ait olan yarı sentetik antibiyotik kategorisine aittir.

İlaçlar transpeptidazların enzimlerini bloke eder, bunun yeri bakterilerin zarlarıdır.

Hasta tedavi sırasında bu ilaçların girişinde kontrendikedir, onlar Doxocycline, Cefalexin ile değiştirilir. Bu ilaçlar, sistematik kullanım için amaçlanan yarı sentetik antibiyotikler olarak sınıflandırılmaktadır. Protein patojenlerinin sentezini olumsuz etkiledikleri için bakteriyostatik bir etki sağlarlar.

Faydalı video - Angina: nedenleri ve tedavisi.

Komplikasyonların varlığında, hastaya intramüsküler yoldan antibiyotik verilebilir. Tedavi etmek için kullanılan ilaca bakılmaksızın, 7 ile 10 gün arasında olmalıdır.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra yapılmalıdır. Aksi halde, hastalar komplikasyon yaşayabilir. Çoğu zaman, bu hastalık kalbin ve eklemlerin kötüleşmesini provoke eder. Bazı hastalarda, zamansız tedavi ile böbrek bozukluğu görülür.

Bezlerin iltihabı sürekli olarak çevreleyen dokulara geçerse, o zaman çıkarılması sağlanır. Hastalığın pürülan bir süreci varsa, o zaman kalbe ve akciğerlere geçebilir. Bu durum sadece sağlık için değil, aynı zamanda hastanın ömrü için çok tehlikelidir.

Pürülan bir süreç çevre dokuya geçtiğinde, hastalarda pürülan bir apse görülebilir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça tehlikeli bir hastalıktır, bu sadece hastalarda rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Bu nedenle, sadece bir doktora danıştıktan sonra hastalığın zamanında tedavisinin yapılması gereklidir.

Bezler bağışıklık sisteminin organlarından biridir. İnsan vücudunu, ilham veren havada bulunan mikroplardan koruyorlar. Bademcikler boğazdadır ve bir faringeal halka oluştururlar. Sağlıklı bir insanda, iki meşe palamudu benzer, iltihaplı durumda bademcikler şişer. Angina, bademcik iltihabı için daha yaygın bir isim, hastalık oldukça ciddi ve tedavi tüm sorumluluğu ile ele alınmalıdır.

İltihaplı bezler evde, eczaneden ve geleneksel tıbbın ilaçlarını kullanırken tedavi edilebilir.

Anjin tedavisi, doktora gittikten sonra başlanmalıdır. Hastalıkla daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olacak gerekli ilaçları reçete edecektir. Semptomlardan biri ateş ise, doktor antipiretik reçete eder. Hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak antibiyotikler, spreyler ve aerosoller reçete edilir. Tedavinin tam seyri evde yapılabilir, ancak ilgili hekimin tüm reçetelerine uyulmalıdır.

İlaç tedavisine ek olarak, evde yapılan preparatlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Durulama ve sindirim için popüler tarifler, et suları ve tentürler tarafından oluşturulan, ilaçlarla iyi bir şekilde birleştirilmiştir. Ağzın yıkanması için aşağıdaki çözümler kullanılabilir:

 • Tuzlu çözelti. Bu evde kolayca hazırlanabilen en basit araçlardır. Bu amaçla, deniz tuzu daha uygundur, çünkü doğal bir antiseptiktir, ancak yokluğunda her zamanki aşçılık da uygundur. Bir bardak ılık su üzerinde bir çay kaşığı tuz almanız gerekir. Durulama sırasında, çözeltinin içine girmesi arzu edilmez, çünkü bu noktada patojenler vücuda girebilir. Durulama mümkün olduğunca sık yapılmalıdır.
 • Bir furacilin çözeltisiyle durulama. Bir bardak sıcak kaynamış su üzerinde iki tablet furatsilina almanız gerekiyor. Özellikle etkili olan, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın oluşması için prosedürdür.
 • Durulama için suyu hazırlamak otlar olabilir. Eczanede satılan tıbbi ücretleri kullanabilirsiniz. Papatya, adaçayı, civanperçemi ve diğer otlar iltihabı rahatlatır. Hazırlanmaları için reçete basittir - kaynar su ile gerekli miktarda kuru hammadde dökün ve ısrar edin. Boğazlar tarafından boğaz ısınırsa, sınırsız sayıda olabilir.

Soğumaya ek olarak, gargara için çözümler tentürler temelinde hazırlanabilir. Bazı şifalı otlar, propolis bu amaç için mükemmeldir.

 • Propolis tentürüne dayalı durulama solüsyonu. Tentür eczane satın alabilirsiniz veya kendinizi hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için haftada 100 ml alkol başına 10 g propolis infüze edilmelidir. Durulama için bir çözelti hazırlamak için, 20 ml tentür bir bardak sıcak kaynamış su ile karıştırılmalıdır.
 • Kurutulmuş St. John's wort alkol ile dökülür ve karanlık bir yerde yaklaşık iki hafta boyunca infüze edilir. Tentür yapmak için 2 yemek kaşığı ot ve 200 ml alkol alın. Bir bardak su için, 20 damla tentür çözülür.

Bal, KBB hastalıklarının tedavisinde yararlı özellikleri ile ünlü olduğundan beri. İltihaplı bezleri tedavi etmek için daha iyi çiçek balı uygundur, tamamen eriyene kadar ağızda saf formda tutulabilir veya ılık çay veya süt içinde çözülür.

Ballı bezlerin iltihaplanması için birçok yemek tarifleri vardır:

 • Havuç suyunu kaynamış suyla ½ oranında karıştırın. Ortaya çıkan çözümde bir çorba kaşığı bal ekleyin. Karışımı en az 5 kez karıştırın.
 • Bir sonraki çözümü hazırlamak için kızılcık veya limon suyu almanız gerekir. Bir tencerede yarım bardak su ve bir bardak bal dökün. Elde edilen karışım bir kaynamaya getirilir, gün boyunca soğutulur ve tüketilir.
 • Bir bardak ılık suda, elma sirkesi ve bal bir çay kaşığı ekleyin. Küçük yudumlarda gün boyunca içecek pişirmek için pişmiş çözüm.

Propolis, tıbbi özellikleri nedeniyle baldan daha aşağı değildir. İltihaplı bademciklerin tedavisini olumlu yönde etkileyen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çiğnemeden küçük bir parça propolis, ağzınızda en az 10 dakika tutulur. Bundan sonra yaklaşık yarım saat boyunca hiçbir şey içemezsiniz.

Evde bezlerin iltihaplarını gidermek için aloe kullanabilirsiniz. Birçok insan bu bitkiyi bir yaş olarak tanıyor. Yaprakları ve aloe suyu kullanarak birçok yemek tarifleri vardır:

 • Yaprakları parçalara ayırın ve az miktarda su dökün. Daha sonra karışımı hazırlamak, ateşe ısıtmak için bir karıştırıcı kullanın, ancak kaynamaya getirmeyin. Eğer anjin varsa, ilacı günde üç kez 30 ml al.
 • Sıcak sütte 30 ml aloe suyu ekleyin. Elde edilen karışım gargara ve iç mekanlarda kullanılabilir.
 • Yüzyılın suyu tatlım ile iyi bir şekilde birleştirilmiştir. Karışım iltihaplı bezlerle yağlanabilir veya boğazdan bir tablet olarak çözülebilir.
 • Aynı miktardaki aloe suyuyla karıştırılmış yarım bardak su. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez gargara.

Şeftali yağı ve gül kalçaları yardımıyla iltihaplı yerleri tedavi edebilirsiniz. Yağ boğazı sarar, dokuları vitamin ve minerallerle besler. Bademcikleri yağlamak için bir ilaç hazırlamak için, iki kaşık şeftali veya kuşburnu yağı almanız ve propolis tentürüyle karıştırmanız gerekir.

Kontrendikasyon yokluğunda, bezleri iltihaplanma için halk ilaçları olarak limon kullanabilirsiniz. Yumru, bir lezzet veya durulama çözeltisi ile birlikte çiğnenebilir. Bunu yapmak için, üç çorba kaşığı meyve bir kadeh sıcak kaynamış su ile karıştırmalısınız.

Yetişkinlerde ve çocuklarda bez hastalıkları aynı şekilde ilerler. Larinks incelerken, aşağıdaki resmi görebilirsiniz:

 • Hastalığın başlangıcında bademcikler parlak kırmızı olur;
 • Bademcik iltihabı büyük ölçüde büyüdüğünde ve bir cevizine benzediğinde, yüzey gevşer;
 • Bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama görülür, bazen küçük apseler vardır. Bunlar anjina görüntüsünün ilk belirtileridir;
 • Boyundaki lenf düğümleri büyüklükte artar, onlara dokunmak acı verir;
 • Bezlerin iltihabı ile, vücut ısısı yükselir, vücudun genel durumu grip belirtilerine benzer.

Kural olarak, bezlerin iltihabı, bir ses ses eşlik ediyor. Bunun nedeni, bademciklerin şişmesi ve ses tellerinin tamamen kapanmamasıdır. Boğazın korkmuş şekliyle larenjit oluşur. Bu ses telleri için ciddi bir test. Bu durumda, kişi boğazda sürekli terleme, kuru öksürük atakları hisseder. Tıbbi literatürde bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir.

Bezlerin iltihabının ana nedenleri şunlardır:

 • Enfekte insanlarla doğrudan temas vardı;
 • Nazal ve oral kısımda akan inflamatuar süreç;
 • Kişinin hipotermi var;
 • Zayıf bağışıklık;
 • Gıdada protein ve vitamin eksikliği, su kullanımı, içme için uygun değildir.

İstenmeyen sonuçların riskini azaltmak için, boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora görünmeniz gerekir.

Enfeksiyonun hangisi olursa olsun, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi ve önlenmesi için, belli kurallara uyulması gerekir:

 • Antibiyotiklerin atanması sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır. İlaçların kendi kendine yönetimi sadece resmi şiddetlendirebilir;
 • Tedavi kapsamlı olmalıdır: gargara, nane şekeri, yüksek ateşte antipiretik ilaçlar hastalığın hızlı bir şekilde yenilmesine yardımcı olacaktır;
 • Et suyu ev ortamında, içte durulama ve alım tentürleri;
 • Yatak istirahatına uygunluk. Hastalığa karşı savaşmak ve güçlenmek için güç kazanmak gerekir;
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi. Bu sadece hastalık anında değil, başka bir zamanda da yapılabilir. Sertleşme, sık sık temiz havada yürür, meyve ve sebze yemek - bunların hepsi bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur.

Hastalığın ilk belirtilerinde, pek çok kişi internete ve tıbbi kılavuzlara, soruyu cevaplamak için araştırır - evde bezler iltihaplanırsa ne olur? Şu anda, bademcik iltihabı ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için yardımcı olacak, evde decoctions ve tentürleri hazırlamak için birçok yol vardır. Çeşitli nedenlerle yutulabilirler, ancak en etkili tedavi, evde oluşturulmuş yeteri kadar seçilmiş ilaç ve ilaç setini içerecektir.

Bezlerin iltihaplanmasını evde tedavi etmek mümkün mü? Bir problemle karşılaşan herkes bu soru hakkında düşünüyor.

Aslında, mümkün, ancak önemsiz derecelerde. Tıp, doğru bir teşhis için kliniğe gitmenizi önerir, çünkü bezlerin iltihaplanmasıyla ilgili bazı semptomlar tamamen farklı bir hastalık belirtisi olabilir.

Ve bundan sonra, virüslere karşı etkili bir şekilde mücadele eden araçları güvenle uygulayabilirsiniz.

Bezler bademcikler, lenfoid dokulardan oluşurlar. Lokalizasyonun yeri, yumuşak damak ve dilin kök bölgesi alanındaki ağız boşluğudur.

Görevleri koruyucu bir işlevdir.. Bu, patojenik mikroorganizmaların vücuda girmediği bir tür bariyerdir.

Enflamasyon, bu virüsler bademciklerde çok fazla biriktiğinde veya bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkar.

İkinci durumda, enflamasyon için az sayıda bakteri yeterlidir. Bezi hastalığı enfeksiyöz anlamına gelir. Dahası, patojenler arasında sadece virüsler ve bakteriler değil, aynı zamanda mantarlar da ayırt edilebilir.

Çocuklarda en çok iltihaplanma iltihabı görülür, fakat aynı zamanda yetişkinlikte de bulunur. Patolojinin kendi ciddiyeti ve süresine sahip üç ana formu vardır:

 1. Catarrhal formu Boğazda rahatsızlık hissi oluşması, yanma ve terleme ile karakterizedir. Yutma ile ağrı hafiftir, bazen vücut ısısı yükselir, ancak 38 dereceden fazla değildir. Tıbbi muayenede şişlik ve mukus ya da pustan küçük bir bası bulunmuştur. Ayrıca boyun ve çene alanındaki lenf düğümleri de artmaktadır. İşte bir acı var.
 2. Foliküler form için vücut sıcaklığında 38 derecenin üzerinde bir artış ile karakterize edilir. Bu, bel bölgesinde genel halsizlik, vücut ağrıları, üşüme ve hatta ağrılı semptomlara yol açar. Yutma, kulağa iletilen şiddetli ağrıya sebep olduğu için yiyecekleri kabul etmek imkansız hale gelir. Buna göre lenf düğümleri büyütüldü. Okul öncesi çocuklar diyare ve kusma yaşayabilir.
 3. Lacunar formu Hastalığın seyrinin şiddetiyle ve en belirgin klinik tabloyla ayırt edilir. Bademcikler kuvvetle genişledi, plak - sarı-beyaz renk. Hastalık yetişkinlerde ortaya çıksa bile hastaneye yatış gereklidir.

Aşağıdaki patojenik mikroorganizmalardan etkilendiğinde, bezler bazı hastalıkların gelişimine karşı iltihaplı hale gelebilir:

 • staphylococcus aureus;
 • streptokok;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • herpes virüsü;
 • mantar mayası.

Inflamatuar süreç bu faktörler tarafından kışkırtır:

 • hipotermi ve soğuk algınlığı;
 • hasta bir kişiden enfeksiyon;
 • azalmış bağışıklık;
 • anjina, kızıl ateş ve solunum sisteminin diğer patolojileri;
 • genetik yatkınlık;
 • kişisel hijyenle uyuşmayan enfeksiyon;
 • ağız boşluğu ve burun hastalıkları (sinüzit, çürük, periodontitis ve diğerleri);
 • beriberi.

Tedavi yöntemleri

Bezlerin iltihaplanmasını tedavi etmeden önce, hastalığın nedenini tespit etmek ve patojeni tanımlamak gerekir. Bunu sadece bir doktor yapabilir.

Sonuçta, her mikroorganizma için belirli ilaçlar vardır. Bu nedenle hemen klinikle iletişime geçin!

Bezlerin iltihabı gerekli ise ne yapmalı:

 1. Her şeyden önce, hastanın gelişimini ve büyümesini önlemek için hoş olmayan semptomlardan kurtulup, mukoza zarının mikroflorasını patojen mikroorganizmaların yıkaması gerekir. Bunu yapmak için antiseptik çözümler kullanılır.
 2. Ağız boşluğunu durulamadan yaklaşık 30-40 dakika sonra, gerekli iyot bazlı ilaçlar ile yağlayın. Bu bir "Lugol" çözümü olabilir. Dikkatli olun, ilaç alerjik reaksiyona neden olabilir!
 3. emin olun antibiyotik, antibakteriyel ve antiinflamatuar ilaçlar almak.
 4. Altta yatan hastalığın varlığında, kaliteli bir tedavi yürütmek önemlidir. Örneğin, eğer anjin varsa, boğaz ağrılarına karşı ilaç almanız gerekir.
 5. Hastanın izole edilmesi gerekiyor, bezlerin iltihabı bulaşıcı bir hastalık olduğu için.
 6. Yatak istirahatına uygunluk.
 7. Bolca içmelisin. Bu kapasitede, çay, şifalı bitkilerin şifreleri kullanılabilir.
 8. Soluma da yararlı olacaktır.

Modern tıp, bezlerin iltihaplanmasıyla tam olarak ne yapması gerektiğini bilir. Bunlar eczane çözümleri:

 1. "Furatsilinom" Tabletlerde veya hazır bir çözümde satın alabilirsiniz. Tabletleriniz varsa, 1 birim 0,5 su için sulandırınız.
 2. "Lugol" güçlü bir antiseptik olarak kabul edilir, ancak kan damarlarını genişletir.
 3. "Miramistin" Her türlü patojenik mikroorganizma için pratik olarak kullanılır.
 4. "Iodinol" ana aktif maddeyi içerir - iyot.
 5. "Klorheksidin" klor dayanmaktadır.
 6. "Chlorophyllipt" stafilokok ile lezyonlar için reçete edilir.
 7. "Hidrojen Peroksit" son derece nadiren kullanılır. Su ile seyreltilmiş 1: 2 oranında.
 8. "Geksoral", "Rivanol" ve benzeri.

İlaç tedavisinin yardımı ile bezlerin iltihaplanmasını ve gerekli olup olmadığını nasıl giderebiliriz? Birçok insan ilacı almak istemediğinden, bu gereklidir. Çünkü tüm tedavi kompleksi medikal tedavidir.

En etkili ve popüler ilaçların listesi:

 1. "Bioparox" bir aerosol formunda üretilir. Çocukları 2-3 yaşından itibaren tedavi etmek için çok uygundur. İlaç antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kontrendikasyonlar - bileşenlere alerjiler, bronkospazm.
 2. "Tantum Verde" steroidal olmayan bir anti-enflamatuar gruba karşılık gelir. Mukoza yapısını geri yükler. Çocuklar 6 yaşından beri kullanılmaktadır. Kontrendikasyonlar - fenilketonüri, bileşenlerin intoleransı.
 3. "Stopangin" karmaşık bir etkiye sahiptir: iltihabı ortadan kaldırır, mantarları ve bakterileri yok eder. Bir aerosol ve tıbbi çözelti şeklinde üretilmiştir. Çocuklar 8 yaşından itibaren kullanılabilir. Kontrendikasyonlar - gebelik, atrofik farenjit.
 4. "Faringosept" kapsamlı bir etkiye sahiptir, antiseptiklere atıfta bulunur. Emilebilir tabletler şeklinde üretilmiştir. 3 yıldan beri kullanılabilir. Kontrendikasyonlar: bileşenlerden birine sadece bireysel hoşgörüsüzlük.
 5. "Tonsilotren" homeopatik bir ilaç anlamına gelir. Immünomodülatör ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Tabletleri bir yıldan eritebilirsiniz.
 6. "Falimint" Anestezi yapar, bakteri yok eder. Yerel olarak davranır. Emilebilir tabletler şeklinde üretilmiştir. 5 yıl sürebilir. Kontrendikasyonlar: gebelik, emzirme, bileşenlere alerji.
 7. "Tonsilgon®" doğumdan uygulanır. Tabletler ve damla şeklinde üretilmiştir. Anti-inflamatuar bir antiseptik olarak kabul edilir.
 8. Antibiyotikler: Sumamed, Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Wilprafen, Amosin, Kamer, Alemoksin.

Hazırlıklar-antibiyotikler sadece doktor reçetesi için izin verilir!

Unutmayın, her bir organizmanın bireysel özellikleri vardır ve bezlerin iltihabı hastalığın seyridir. Bir hasta için uygun olan bir diğeri için kontrendike olabilir.

Geleneksel tıp ile tedavi her zaman tedavi kompleksine dahil edilir, çünkü şifalı otlar ve diğer bileşenler birçok yararlı maddeye sahiptir.

Fakat unutmayın ki, bu tür iltihapları bademcikler ile tedavi etmeden önce doktorunuza danışın!

İşte en etkili çözümler için gargaralardan daha birkaç tarif var:

 1. Bitkisel infüzyonlar Mukoza zarının mikroflorasını onarın ve yumuşatıcı bir etkiye sahip olun. Kimyacıların papatya, nergis, mürver ve adaçayı koleksiyonu yapabilirsiniz. 1 çorba kaşığı alın. l. toplayın, bir bardak kaynar su dökün ve demleyin. Günde 3-4 kez durulayın.
 2. Manganez çözümü onlarca yıldır kullanılmaktadır. Bakteri dezenfekte eder ve nötralize eder, hasarlı dokuları iyileştirir. Bazı durumlarda yanıklara neden olduğu için manganez solüsyonunu kesinlikle doktor tavsiyesine göre durulayın.
 3. Soda-tuz çözeltisi. 1 çorba kaşığı. l. Mutfak tuzu, soda ve 10 damla iyot almalıdır. Bir kaşık deniz tuzu eklemek tavsiye edilir. Endokrin sistemin patolojisinde böyle bir çözüm kullanılması yasaktır.
 4. Elma sirkesi için bir çare hazırlayabilirsiniz.. 1 bardak su için 1 çay kaşığı konacak kadar. sirke.
 5. Enfeksiyonu yok etmek ve ağızları vitaminlerle doyurmak, sarımsak çözümünü hazırlamak. Bir çift karanfil doğrayın ve bir bardak kaynar su dökün. Bırak gitsin. Unutmayın, bu çözelti ilk aşamalarda kullanılamaz (sarımsak kuru mukozayı tahriş eder).
 6. Taze pancar suyu sıkın. 4 st. Miktarında Kaşıkları kaynatılmış suyla (fincan) birleştirin.
 7. Kavanozu güçlü yeşil çay ile durulayın.. Bir bardak içki içerisine 1 çay kaşığı dökün. mutfak tuzu karıştırın. Günde 5 kez durulayın.
 8. Nar kabuğu kurutun ve rendeleyin. 1 çay kaşığı bağlayın. Elde edilen tozun 200 ml kaynar su ile karıştırılması. Termos içinde 1 saat süreyle infüze edin. Günde 2-3 kez durulayın.

Hastalık sırasında çok fazla sıvı içmeniz gerekir, ancak sağlıklı içecekler içmeniz gerekir:

 • otlar otlar;
 • gül kalçalarından komposto;
 • limon ve ballı çay;
 • limonlu ılık su;
 • sıcak içecekler ve meyve suları.

Sıcak lenfatik doku şişliği ve ağrıyı azaltır.. Bunu yapmak için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 • mutfak (büyük) tuzu ısıtın. Bir torbaya dökün ve iltihaplı yere yapıştırın. Ama tuzun yanmaması gerektiğini unutmayın;
 • ince ve hardal sıva;
 • ayaklarınızı bir deniz tuzu çözeltisi veya kuru hardalla buharladığınızdan emin olun;
 • Ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışın ve yün atkınızı boğazınızın etrafına sarın.

soluk alma

İnhalasyonlar büyük anneannilerimiz tarafından da kullanıldı. Onlara göre, solunum sisteminin birçok hastalığına karşı mücadelede etkili bir araç.

Ancak iltihaplardaki bezleri ısıtmak mümkün mü? Kesin bir cevap yoktur, çünkü endikasyonlara dayanarak sadece bir doktor inhalasyonları çözebilir.

Ayrıca, yüksek sıcaklıkta, buhar prosedürlerinin kontrendike olduğunu bilmeniz gerekir.. Bu nedenle, inhalasyon sadece vücutta ısı yokluğunda yapılabilir.

İnhalasyonlar çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir:

 1. Özel cihazların yardımı ile - inhaler ve nebülizörler. En modern cihaz nebülizör olarak kabul edilir.
 2. Buhar doğrudan tankın üzerinde solunabilir.
 3. Bir çaydanlık, kağıt hunisi veya bir mutfak sulama kullanabilirsiniz.

İnhalasyonların birçok avantajı vardır. İlaç solüsyonu ısı şeklinde soluma ile kullanıldığında, örneğin, bazı yararlı maddeler daha derin boşluk içine nüfuz maksimum iyileştirme etkisi sağlayan bezleri.

Ayrıca, inhalasyonlarla, terapötik maddeler eşit olarak dağıtılır, bu da maddenin en hızlı etkilenmesine yol açar.

Bezlerin iltihaplanması için uygun şekilde inhalasyonun nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir:

 • buharı solumak sadece ağız boşluğunu ve burun içinden nefes verebilir;
 • Aynı çözümü iki kez kullanmayın;
 • prosedürün sıcaklıkta oturmak istenmesinden sonra;
 • İşlemden sonra bir saat yememelisiniz;
 • Bir nebülizer kullanıyorsanız, inhalasyon süresi 10 dakikayı geçmemelidir;
 • Buhar inhalasyonunu halk yöntemleriyle kullanırken, prosedür 15 dakikaya çıkarılır;
 • kesinlikle yüksek vücut ısısı, kalp bazı hastalıklar, dolaşım sisteminde, kanser ve yüksek kan basıncı ile buharın teneffüs yasaktır.

Soluma bu tür araçların yardımı ile yapılabilir:

 1. Tıbbi inhalatörler inhaler içine dökülür (yukarıda belirtilmişlerdir).
 2. İyotlu Soda Çözeltisi. 0,5 litre su içinde birkaç çorba kaşığı soda çözün. Biraz iyot ekle.
 3. Alkali maden suyu çocuklar için etkili.
 4. Uçucu Yağlar: ardıç, çam, köknar, okaliptüs, anason, rezene. Kaynar suda birkaç damla yağ eklemeniz gerekir. Soda çözeltisine eklenebilir.
 5. Bitkisel şifalı otlar. Otları kullanabilirsiniz: papatya, okaliptüs, köknar, nane, kekik, kekik, vb.
 6. Bir çift haşlanmış patates yiyebilirsiniz.. Etkisini arttırmak için biraz iyot ve soda ekleyin.
 7. Yardımcı olur çam tomurcukları kaynatma.

Uzman veya yanlış bir kendi kendine tedaviye geç tedavinin ciddi komplikasyonlara ve hoş olmayan sonuçlara yol açtığını unutmayın.

Bezlerden böyle bir cerrahi çıkarılması. Sovyet döneminde birçok insan bu prosedürle karşı karşıya kaldı.

Bugün, operasyonlar yenilikçi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Ama ameliyat masasına uzanmadan önce düşünmek için bin kat daha fazla. Sonuçta bademcikler koruyucu bir bariyer görevi görür!

Bademcik iltihabı: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir?

Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır. Lenfoid nodüller, faringeal mukozada bulunur ve hava ile solunan mikropların penetrasyonunu engelleyen özel hücreler - lenfositler ve makrofajlar üretir. İmmün yetersiz hücreler tüm patojen mikroorganizmaları yok etmeyi başarırsa, kişi sağlıklı kalır, aksi halde bademcik iltihabı gelişir. Kitle mikrobiyal atak ve azaltılmış bağışıklık, patolojinin hızlı oluşumuna katkıda bulunur.

İnsan lenf çıkış halkası 6 bademcik içerir: 2 palatin, 2 tübüler, 1 farengeal ve 1 lingual. Palatine bademcikler virüsler ve bakterilerle savaşan ve çoğu kez iltihaplı olan ilk bademciklerdir. Ortak insanlarda bir somun veya palamutla dışsal benzerlik için bezler olarak adlandırılır. Latince bademcikler iltihabı bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren patojenik mikropların etkisiyle oluşan bulaşıcı bir süreçtir.

Bademcik iltihabı nedenleri:

 • Kokkovaya enfeksiyonu - pnömokok, meningokok, altın veya epidermal stafilokok, gonokok,
 • Hemofilus çubuk, corynebacterium diphtheria,
 • Anaerobik mikroorganizmalar
 • Mikoplazmalar, klamidya, soluk treponema,
 • Viral enfeksiyon - herpes, rinovirüs, adenovirüs,
 • Mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda bademciklerin herpetik iltihabı daha yaygındır. Bu, bademcik mukozasında saydam içeriğe sahip küçük baloncukların oluşmasından kaynaklanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalarda sıcaklık yükselir, karın ağrısı, kusma ve farinksin arka duvarında ağrı görülür ve gökyüzünde çok sayıda küçük ülser görülür, bunlar yavaş yavaş kurumuş ve kabuk haline getirilir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 1. hipotermi,
 2. Bağışıklığın zayıflaması,
 3. Yetersiz beslenme,
 4. Bademciklerin mikrotraları,
 5. hipovitaminozu,
 6. Sık soğuk algınlığı,
 7. Enfeksiyöz odaklar - kronik rinit, sinüzit, çürük,
 8. Poliplerin neden olduğu burun nefeslerinin bozulması, nazal septumda eğrilik, nazal konka artışı.

Genellikle sonbahar-kış döneminde iltihaplı bademcikler. Büyük miktarlarda nedensel ajan öksürme ve hapşırma sırasında çevreye salınır. Ulaşımda, çocukların toplu veya diğer kalabalık yerlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir.

semptomataloji

Bademciklerin akut iltihabı, boğazda ağrı, terleme, bademciklerin şişmesi ve kızarması, sarhoşluk, titreme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. İltihaplı bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Çene altında bulunan lenf düğümleri iltihaplıdır ve ağrılıdır.

Palatine bademcik iltihabı

 • Catarrhal formu - Kalıcı subfebril durumu, boğazda terleme, hiperemi, etrafındaki bademcik ve mukoza zarının şişmesi ile ortaya çıkan palatine bademciklerin yüzeysel yenilgisi. Boğazdaki ağrı hissi minör veya tamamen yok.
 • Foliküler inflamasyon ile boğazda ateş, şiddetli bir ağrı var, kulaklara uzağa veriyor. Bademciklerin yüzeyinde püstüller vardır - sarı-beyaz foliküller bir iğne ucunun büyüklüğündedir. Foliküler anjinanın faringoskopik resmi, yıldızlı gökyüzüne benzemektedir. Hastalar şiddetli zehirlenme, üşüme, bel ve ekstremitelerde ağrı, genel halsizlik, iştahsızlıktan muzdariptir. Lenf düğümleri dokunduğunda şişer ve ağrılı hale gelir. Çocuklarda ishal ve kusma gelişir, bilinç bozulur.
 • Lacunar inflamasyonu - bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterize edilen en şiddetli patoloji şeklidir. Hastalar ses kısıklığı veya tam bir ses kaybından şikayetçidir. Bademciklerin ödemi, sesin kısık olması nedeniyle ses tellerinin normal kapanmasını önler.

Şek. 1 - catarrhal anjina, Şek. 2 - foliküler anjina, Şek. 3 - lacunar anjina

 • Fibröz inflamasyon beyaz veya sarı renkli bir film formunda sürekli bir plak bademciklerinin yüzeyindeki görünüm ile karakterize edilir. Hastalık ciddi bir seyre sahiptir ve beyin hasarı ile komplike olabilir.
 • Fertil form amigdala tek taraflı pürülan erime neden olur. ateş, titreme, salya akışı, yutma boğaz ağrısı, ağız kokusu, ağrı lenf düğümleri ve hastanın ağır genel durumu ile ortaya çıkan Patoloji. Peritonsillar apse oluşumu ile hastalık komplikedir.

Lingual tonsil iltihabı

Bu patoloji nadirdir, ama çok zordur. Genellikle lingual bademcik iltihabı, farengeal veya palatine bademciklerin yenilgisiyle birleştirilir. Patolojinin nedeni kaba yiyeceklerin yutulması veya dikkatsiz tıbbi manipülasyonun neden olduğu travmadır.

Hastalar ağızdaki bir ağrıdan şikayet ederler, bu da dilin çıkmasıyla artar. Çiğneme, yutma ve seslerin telaffuz süreçleri tarafından engellenir, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Dil, boğulmaya yol açabilecek boyutta artar. Hastalar ağızlarını yarı açık tutmak zorunda kalıyorlar. Zehirlenme belirtileri önemli ölçüde ifade edilir: ateş, migren, lenf düğümleri artar. Dil dilinde pürülan çökeller oluşur.

Faringeal bademcikler iltihabı

Hastalık adenoidit olarak adlandırıldı, çünkü genişlemiş bademcikler olan insanlarda görülür - adenoidler. Patoloji, ısı, burun tıkanıklığı, mukus ve irin salınımı ile kendini gösterir. Adenoidler ile, iltihaplanma süreci kulaklarda ağrı ve işitme kaybı ile kendini gösteren eustachiitis gelişimi ile işitsel tüpe yayılabilir.

Tubal bademcikler iltihabı

Tubal bademciklerin iltihaplanması, bir kulak patolojisi ile benzer semptomlara sahiptir. Hastalar boğulma, boğaz ağrısı, genişlemiş submandibuler lenf nodları, boğazın arka kısmından aşağı akan balçık ya da iltihap belirtileri gösterir.

Çocuklarda bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Bu, çocuğun bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve çok sayıda mikropla başa çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kaprisli, huzursuz, yemek yemeyi reddederler. Bir çocuğun ateşi nöbetlere yol açabilir ve şiddetli öksürük sıklıkla kusma ile sonuçlanır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, insan bağışıklık sistemini yavaş yavaş yok eden ve boşaltım, kardiyovasküler, cinsel ve sinir sistemlerini bozan vücuttaki enfeksiyonun odak noktasıdır.

laringeal ödem, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, artrit, lenfadenit, sepsis: zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda bademcik iltihabı komplikasyon gelişmesi ile sona erer.

tanılama

Hastalığın teşhisi, KBB doktoru tarafından farenksinin farenksoskopik muayenesi ve hastanın şikayetleri üzerine kuruludur. Muayene edildikten sonra, doktor iğrenç, genişletilmiş bademcikler, pus ile kaplı görür. Servikal ve submandibuler lenf düğümleri genişler ve oldukça hassastır.

Laboratuvar teşhisleri Patoloji genel bir kan testi yapmaktır, burada inflamasyon belirtileri - lökositoz, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de bir artış.

Büyük bir tanı değeri, mikrofloradaki nazofaringeal akıntının araştırılmasıdır. Steril bir sürüntü, boğazdan bir leke alır ve diferansiyel teşhis besleyici ortamı için bir dizi ürün üretir. Patolojinin etken maddesini tanımlarlar, bunu cins ve türlere göre tanımlarlar ve daha sonra antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlerler.

tedavi

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabının nedeni enfeksiyon olduğu için, hastalığın tedavisi ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bunu yapmak için antimikrobiyal ajanlar kullanın - antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ve antifungal ilaçlar.

 • KBB doktoru, bir muayene sırasında faringeal mukozada pürülan bir çökelti veya folikülden öğrenmiş olan hastaları atar. 5-7 günlük antibiyotik tedavisi. Ayrılmış farinksin bakteriyolojik incelemesinin sonuçlarını almadan önce, bir dizi penisilinden gelen antibiyotikler - "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Flemoksin çözücü"; Makrolidler - "Vilprafen", "Azitromisin", sefalosporinler - "Seftriakson", "Sefalotin". Çocuklara bir süspansiyon veya enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete edilir.
 • Enflamasyonun nedeni mantar enfeksiyonu ise ve tonsil mukozasında kalın, kıvrımlı bir kaplama oluşursa, mantar karşıtı maddeler, - "Candide", "Nystatin", "Ketoconazole", "Fluconazole". Antifungal solüsyonlar bademcikler ve tüm ağız boşluğunu tedavi eder.
 • Bademcik iltihabı semptomatik tedavi kullanmaktır durulama için antiseptik çözümler - "Chlorfilipta", "Dioksidin", "Furacilin". Durulama, mukoza boğazının patojenik bakterilerden ve hayati fonksiyonlarının ürünlerinden mekanik bir temizliğini sağlar.
 • Boğaz ağrısı yumuşatmak ve iltihaplı bademcikler tedavi yardımcı olacaktır pastil veya pastil - "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin". Lokal bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, patojenik koklara, çubuklara, mantarlara karşı antiseptik etkileri vardır.
 • Boğaz ağrısı Yerel tedavi kullanımı ile tamamlanmaktadır spreyler ve aerosoller - "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton", "Miramistin".
 • Amigdala bir yandan iltihaplı ise, irin yüzeyden sürekli çıkarılmalıdır. dezenfektan çözeltileri ile gargara bağışıklığı güçlendirmek.
 • Genel güçlendirme tedavisi kullanmaktır multivitaminler ve immünomodülatörler.
 • Bademciklerin kronik iltihaplarında yıkama Lugol çözeltisiyle müteakip yağlama ile. Bu hastalar tayin edilir fizyoterapi - ultraviyole ışınlama, UHF tedavisi, lazer tedavisi, düşük frekanslı fonoforez.

Konservatif tedavinin olumlu etkisinin yokluğunda, ülser oluşumu ve enfeksiyonun nazofarenksin ötesine yayılması, cerrahi tedavi Bu bezlerin çıkarılması oluşur. Halen bademcikler bir lazer tarafından uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem kansız, ağrısız ve güvenlidir. Kan hızla bir "lazer" trombüsü oluşturan katlanır, hasarlı dokular hızla yenilenir, metabolik süreç ihlal edilmez.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile oldukça etkilidir ve pratik olarak hiçbir yan etkisi ve kontrendikasyon yoktur.

 1. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen çözelti, her 2-3 saatte bir gün boyunca durulanır.
 2. Bir bardak kaynamış suda yarım limon suyunu eritin ve boğaz ağrısını yıkayın. Limon antiseptik özellikleri belirgin ve boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır.
 3. İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar, boğaz ağrısını durulamak için kullanılır.
 4. Hastalara günde birkaç kez bir kaşık dolusu bal tüketmesi veya durulama suyuna eklenmesi önerilir. Bir petekin 10-15 dakika boyunca çiğnenmesi yararlıdır.
 5. Propolis'in belirgin bir bakterisidal etkisi vardır. Sulama veya kaynar su için et suyuna ruhu tentür eklenir.
 6. Sıvı bal ile karıştırılmış Aloe suyu, bademciklerin kronik iltihaplanmasıyla hasta bir dağın yağlanması için kullanılır.

Evde, patoloji ile başa çıkma, bol miktarda içilmeye ve odayı sık sık havalandırmaya yardımcı olacaktır. Hastalar mümkün olduğunca sıcak bir çay, papatya, köpek gülü, kalina, limon ile içilmelidir.

önleme

Bademcik iltihabı için önleyici tedbirler amaçlanmaktadır:

 • Bağışıklık güçlendirilmesi,
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürmek,
 • sertleştirme,
 • Yararlı ürünlerin kullanımı - sebze ve meyveler,
 • Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 • Taslaklardan ve hipotermiden korunma,
 • Nazal solunumun restorasyonu,
 • Kronik bir enfeksiyonun tedavisi - bir soğuk algınlığı, sinüzit, çürük,
 • Günlük fırçalamadan sonra boğazı bitkisel süslerle durulayın.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalığa akut bademcik iltihabı denir, neyin neden olduğu ve bir çocukta anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz. Ebeveynler genellikle ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, viral ve akut tonsillit gibi hastalıkları ayırmaz.

Boğaz ağrısı belirtileri ve belirtileri

Angina (bademcik iltihabı) bir viral veya bakteriyel (daha az sıklıkla) enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabıdır. Bu enfeksiyon oldukça sık görülür. Bir hastanın boğaz ağrısı belirtileri varsa, o bir doktora danışmalısınız.