Loading

Ne yapmalı - bademcikler iltihaplandı: nedenleri, tedavi yöntemleri ve olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir. Bu durumda, vücudun inflamasyona şiddetli bir reaksiyonu vardır.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri

Bademcik iltihabı olası nedenleri

Bezlerin iltihaplanmasının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman bu hastalık şunlardan dolayı meydana gelir:

 • Hipotermi.
 • Enfekte hasta insanlarla veya nesnelerle temas kurun.
 • Nazal veya oral kavitede fokal inflamasyon.
 • Kötü veya zamansız yemek.

Bir hastada pürülan sinüzit varsa, bu çoğu durumda bezlerin iltihaplanmasına yol açar. Tozlaşma veya gaz kirliliği ile karakterize olan zararlı iş veya yaşam koşulları altında, bu hastalık da gelişebilir. Hastalığın yaygın nedeni, bir kişinin düzenli olarak içtiği kaynatılmamış suyla kontamine olur. Vücudun vitamin veya protein içermemesi durumunda, bu genellikle enflamatuar bir sürece yol açar.

Zayıf bağışıklığı olan ve vücuda düşük direnç gösteren kişiler hastalıktan en çok etkilenenlerdir.

Hastalığın nedeni kronik bir formu olan bademcik iltihabı olabilir. Scarlet ateşi, bademcik iltihabı, kızamık, vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkan fokal bir enfeksiyondur. Hastalık geliştiğinde, boğaz ve bezlerin mukoza zarı iltihaplanır. Bir hastada bademcik iltihabı, akut bademcik iltihabı formunun bir sonucu olarak görülebilir. Mikroplara maruz kalma sonucu oluşur: stafilokok, streptokok.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri, bir kişinin yaşam tarzına ve bağışıklık sisteminin çalışma kapasitesine doğrudan bağlı olan birçok kişidir.

semptomlar

Bezlerin iltihaplanması oldukça geniş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Bu hastalığın gelişimi ile, çoğu hasta tüm vücutta ağrı ve genel halsizlik şikayet ediyor. Ayrıca bu dönemde boğaz bölgesinde ağrılı duyular vardır. Çoğu hastada baş ağrısı vardır. Pratik olarak, bezlerin iltihabı olan tüm hastalar vücut ısısında bir artışa sahiptir.

Hastalığın belirtileri, sadece hastanın fiziksel durumuyla değil, aynı zamanda dışsal olarak da ortaya çıkar. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilirken, bademciklerin rengini değiştirdiğini fark eder. Hastanın enflamatuar bir süreci varsa bademcikler parlak kırmızı olur. Ayrıca, doktor bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış fark ediyor. Bunlar badem taneleri değil, cevizler. Bademcikler gevşeklik ile karakterizedir. Çoğu hasta bademcikler ve damak kolları arasında sikatrisyel skar gelişir.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktorlar hoş olmayan bir putrefaktif koku ile karakterize sarımsı beyaz bir kaplama ve pürülan fişlerin görünümünü teşhis edebilir.

Lenf düğümleri, insan çenesinin altında yer alır, bu da iltihaplanma sürecinin seyri sırasında boyut olarak artar.

Yalnız hasta, kendisine rahatsızlık veren semptomların sadece bir kısmını hissedebilir. Göründüklerinde, hasta mutlaka KBB doktoru görünmelidir.

ilaç

Patolojinin spreyler ve tabletlerle tedavisi

Hastalığın tedavisi doğrudan nedenlerine bağlıdır. Çoğu durumda, rahatsızlığa neden olan sorunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra iltihabı tedavi edin. Çoğu zaman geleneksel yöntemlerle tedavi için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar kullanılır.

Aerosol formunda üretilen antibakteriyel ilaçlar yeterince etkilidir. Bu ilaçlar arasında Ingalipt, Hepilor, Hexaspree, vb. Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi sırasında, hastanın düzenli olarak boğaz için hapları çözmesi gerekir. Doktorlar bu durumda Tharyngept, Strepsils'i kullanmayı tavsiye ediyor.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi durulama olmadan yapılamaz. Çoğu zaman, Klorophyllipt, Furazzilin yardımıyla üretilir.

Hastalık geliştiğinde, hastanın bedeni zayıflar, bu yüzden vitamin almak gerekir.

Hastanın vücudunun bireysel özelliklerine uygun olarak seçilirler. Tedavi sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Bu, ilaçların doğru seçilmesinin gerekli olmasından kaynaklanmaktadır.

Inflamasyon tedavisinde geleneksel tıp

Hastalığın tedavisi için geleneksel tıp konseyleri

İlk defa birçok hasta bademcik iltihabı gibi böyle bir durumla karşılaşır, bu durumda ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Hastalığın üstesinden gelmek çoğu zaman geleneksel tıbbı yardımcı olur.

Halk ilaçları yardımıyla, sadece semptomatolojinin hafifletilmesi değil, aynı zamanda tedavi sürecinin hızlanması:

 • Bezlerin iltihaplanması ile çok fazla sıcak içecek içmelisiniz. Yanıkları önlemek için çok sıcak olmaları gerekmemektedir.
 • İçmek için en iyisi kartopu, köpek gülü, papatya, limondan oluşan çay kullanmaktır.
 • Hasta bademcikler veya püstüller üzerinde amygdala varsa, düzenli olarak durulanması gerekir. Bu amaçla özel antiseptik çözümler kullanılır.
 • Deniz tuzu esaslı bir durulama yardımcısı hazırlamak da mümkündür. Bunu yapmak için bir bardak ılık su alın ve bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Çözelti, tuz çözülene kadar karıştırılır ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Son derece etkili bir ilaç, iyodine dayanan durulama yardımcısıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık su almanız, bir tutam kabartma tozu ve deniz tuzu ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Bu ilaç, günde üç kez boğaz yıkamak için kullanılır.
 • İltihaplı bademcikler üzerindeki yüksek etkiye ortak bal vardır. Hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla her gün bir çorba kaşığı yemek gereklidir. İltihap, irin salgınının eşlik etmesi durumunda boğazın durulanması için kullanılan ilaçlara bal eklenir.

Halk ilaçları, bezlerin iltihaplanmasının tedavisinde yüksek bir etkinlik seviyesi ile karakterize edilir. Buna rağmen, geleneksel tıbbı kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Antibiyotik kullanımı

Bezlerin iltihaplanması - antibiyotikler: tipleri ve kullanımları

İnflamatuar sürecin tedavisi antibiyotik yardımı ile yapılmalıdır. Çoğu zaman, bezlerin iltihaplanması ile, pennicinal gruba işaret eden ilaçlar uygulanır.

En yaygın olarak kullanılan:

Bu ilaçlar pennicinal gruba ait olan yarı sentetik antibiyotik kategorisine aittir.

İlaçlar transpeptidazların enzimlerini bloke eder, bunun yeri bakterilerin zarlarıdır.

Hasta tedavi sırasında bu ilaçların girişinde kontrendikedir, onlar Doxocycline, Cefalexin ile değiştirilir. Bu ilaçlar, sistematik kullanım için amaçlanan yarı sentetik antibiyotikler olarak sınıflandırılmaktadır. Protein patojenlerinin sentezini olumsuz etkiledikleri için bakteriyostatik bir etki sağlarlar.

Faydalı video - Angina: nedenleri ve tedavisi.

Komplikasyonların varlığında, hastaya intramüsküler yoldan antibiyotik verilebilir. Tedavi etmek için kullanılan ilaca bakılmaksızın, 7 ile 10 gün arasında olmalıdır.

Olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra yapılmalıdır. Aksi halde, hastalar komplikasyon yaşayabilir. Çoğu zaman, bu hastalık kalbin ve eklemlerin kötüleşmesini provoke eder. Bazı hastalarda, zamansız tedavi ile böbrek bozukluğu görülür.

Bezlerin iltihabı sürekli olarak çevreleyen dokulara geçerse, o zaman çıkarılması sağlanır. Hastalığın pürülan bir süreci varsa, o zaman kalbe ve akciğerlere geçebilir. Bu durum sadece sağlık için değil, aynı zamanda hastanın ömrü için çok tehlikelidir.

Pürülan bir süreç çevre dokuya geçtiğinde, hastalarda pürülan bir apse görülebilir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça tehlikeli bir hastalıktır, bu sadece hastalarda rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Bu nedenle, sadece bir doktora danıştıktan sonra hastalığın zamanında tedavisinin yapılması gereklidir.

Boğazdaki bademcikler: iltihap. Karakteristik semptomlar ve tedavi.

Bademcik iltihabı, yaygın tedavi gerektiren çok yaygın bir durumdur.

Yeterli olmayan bir terapinin yokluğunda kronik bir forma girme ve onunla başa çıkma eğilimi tamamen son derece zordur ve bazen imkansızdır.

Bu durumda, özellikle çocuklarda bademcik iltihabı özellikle sık görülür, çünkü bağışıklığı gelişmiş erişkinlere göre çok sayıda viral ve bakteriyel atak karşısında daha fazla silahsızdırlar. Bu hemen bir cevap gerektirir, çünkü çocuklarda komplikasyon riski çok daha yüksektir.

İnsanlarda bademciklerin işlevleri, yapısı ve işlevi

Bademcikler bağışıklık sisteminin organları arasındadır. Asıl görevi, vücudu ve özellikle de solunum sistemini patojen mikrofloranın penetrasyonundan korumaktır.

Doğası gereği, çeşitli enfeksiyöz ajanlarla savaşan lenfositlerin kaynağı olan lenfoid dokuyu temsil ederler. Bu organlar, içinde mikropların tutulmasına yardımcı olan gevşek bir yapıya sahiptir.

Birkaç çeşit vardır:

Bademcikler iltihaplıdır: nedenler

Bademcik iltihabının başlıca nedenleri, virüs veya bakterilerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklarda bulunur.

Bademcikler fotoğraf iltihaplı

Bu mikroorganizmalar nazofarengeal veya oral boşluğu, en sık hava damlacıkları nüfuz ve çarpıcı mukoza yüzeyi üzerinde dinlenmeye edilebilir.

Bu organların neden iltihaplanmasının en yaygın nedeni:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • hemofili influenzae;
 • Mikoplazma ve diğerleri.

Ve patojen mikroflora temsilcileri her zaman çevreleyen havada daha büyük veya daha küçük miktarlarda mevcut olsa da, bir kişi her zaman hasta olamaz.

Bu durumların bir kombinasyonu ile kolaylaştırılır, Enfeksiyonun etken maddesi ile temas ve doğal savunmalarda azalma gibi nedenlerle olabilir:

 • şiddetli hipotermi;
 • son hastalık ya da kronik patolojinin alevlenmesi;
 • dengeli ve yeterli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması zor olan beslenme yetersizliği;
 • ağız boşluğunun mukoza zarlarına hasar;
 • stresi.
Kaynak: nasmorkam.net bademciklerden hangisini veya mikroorganizmayı etkilediğine bağlı olarak:

İlk olarak, dokuların sadece küçük bir şişmesi, düşük sıcaklık ve zayıf şekilde ifade edilen ağrı duyumları tipiktir. İkinci durumda, işaretler parlak bir şekilde telaffuz edilir ve organların mukoza zarının yüzeyinde beyaz bir kaplama görülebilir.

Lacunar anjinası ile, ağızdan hoş olmayan bir koku görünümü eşlik eden salgı bezinin özel fizyolojik depresyonlarında irin birikmesi görülür.

Bademcik iltihabı belirtileri. Nerede acıyor?

Klinik resmin doğası, bademciklerin iltihaplanmalarına ve hangisinin etkilendiğine bağlıdır. Yine de, hemen hemen her zaman insanlar yutkunmaya acizdir.

Bu durumda, aşağıdaki gibi işaretler olabilir:

 • ateş, göstergeler 37 ila 40 ° C arasında değişebilir;
 • etkilenen organların mukoza zarında şişlik ve kızarma;
 • öksürük;
 • burun akıntısı (kesinlikle boğaz ağrısı için tipik değil);
 • halsizlik ve yorgunluk.

Herpetik enfeksiyon olduğunda, hastalar karındaki ateş, kusma ve rahatsızlıktan şikayet ederler. Mukozal bezleri ve farinks arka duvarı yüzeyi üzerinde bakıldığında Sonra rot veya kapalı kabuklar mümkün olan sıvı içeriği, dolu çok sayıda küçük kabarcıklar görülebilir.

Lingual tonsil yenmek için karakterize edilir:

 • hareketler sırasında dilin şişkinliği ve rahatsızlık;
 • çiğneme ve yutma güçlüğü;
 • konuşma değişikliği.

Eğer bademcikler iltihaplanırsa, ancak boğaz ağrır ya da rahatsız etmezse, kronik bademcik iltihabı olabilir. Bu patoloji sıklıkla vücut ısısı olmadan ortaya çıkar, çünkü vücut kronik bir enfeksiyon odağı ile savaşmayı durdurur.

Palatine bademcikler: iltihap

En çok inflamatuar süreçleri geçiren bademcikler. Bu gibi durumlarda, anjin ya da kronik tonsillit formlarından biri tanısı konur.

Bu patolojilerin oldukça ciddi olduğu düşünüldüğünde, bir uzman kesinlikle bunları tedavi etmelidir. Ve en etkili olanıydı, ilk aramadan önce boğazdan bakteriyolojik araştırmaya geçmesini tavsiye ediyoruz.

Bu analiz, hastalığın nedensel etkisini doğru bir şekilde belirleyecek ve doktorun en etkili tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Bir tarafta bademcik iltihaplandı

Bazen bezlerden sadece biri iltihaplanır. Tek taraflı yenilgi, vücudun aktif olarak enfeksiyonla savaştığını ve yayılmasını engellediğini gösterir.

Bununla birlikte, nadir durumlarda, bu, fasiyal sinirin nörit, lenf nodu iltihabı veya kulak burun boğaz ile ilgili olmayan diğer patolojilerin bir işareti olarak hizmet vermektedir.

Sağ taraf veya sol bademcik iltihaplı olup olmadığına bakılmaksızın, tedavi patolojik sürecin gelişim nedenine göre gerçekleştirilir.

Çocuklarda bademcik iltihabı

Bir çocukta iltihaplı bademcikler nadir değildir. Çoğu durumda, çocuklara viral enfeksiyonlar veya boğaz ağrısı teşhisi konur.

İlk durumda, bebek boğazdaki ısı ve rahatsızlığa rağmen, neşeli ve neşeli kalır ve durumu üçüncü günde önemli ölçüde iyileşir. İkincisi, hastalığın belirtileri daha belirgindir ve şunlardan oluşur:

 • şiddetli ateş (40 ° C'ye kadar);
 • yoğun boğaz ağrısı, çok acı verici yutma eylemi yapmak;
 • güçlü zayıflık, ağlamaklılık;
 • solunumun şiddeti;
 • Bezler üzerinde beyaz bir kaplamanın görünümü.

ОРВИ'de ebeveynler, bir enfeksiyonla bağımsız olarak başa çıkmayı deneyebilirler. Fakat anjina, çocuk doktoruna acil bir talep ve tüm reçetelerine sıkı sıkıya uyulmasını gerektirir.

Bir çocukta iltihaplı bademcikler

Biraz daha az sıklıkta, ama yine de genellikle çocuklar adenoiditten muzdariptir. Bununla birlikte, eşlik eden farengeal tonsil artar:

 • horlama;
 • yeşil veya sarı sümbül tahsisi;
 • baş ağrısı;
 • uykuda bozulma;
 • öksürük;
 • burun sesi.

Adenoidit her zaman bir çocuk kulak burun boğazının gözetiminde tedavi edilir.

Ne zaman doktora gitmelisin? Hangi uzman iyileşir?

Bu tür inflamatuar süreçlerin tedavisi, kulak burun boğaz uzmanının (ENT) ayrıcalığıdır. Bu uzmanın, ilk ihlal belirtilerinin ortaya çıkmasıyla temasa geçmesi tavsiye edilir, bununla birlikte, modern yaşam koşullarında bu pratik olarak imkansızdır.

Bu nedenle, aşağıdaki koşullardan en az biri karşılandığında zorunlu bir doktora danışması gerekecektir:

 • Vücut ısısının 3 günden uzun süre 38 ° C'nin üzerinde korunması;
 • hastanın durumunda keskin bir bozulma;
 • iyileşmenin başlangıcı, ani bir ağırlaşma değişikliği;
 • çocuk yaşı;
 • pürülan odakların oluşumu.

Yetişkinlerde Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu durumda, lenf dokusunun lingual birikiminin lezyonu dışında, evde tedavi uygulanır.

Bakteriyel enfeksiyonda, bu tür girişimler sadece etkisiz değil aynı zamanda çok tehlikeli olabileceğinden, kendiliğinden iltihaplanmaya ancak enflamatuar sürecin viral yapısının doğru bir şekilde güvencesi verilebilir.

Tedavi genellikle karmaşıktır ve enfeksiyonun nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir dizi ilacın alınmasını içerir.

Ancak, iyileştirmeler, yüksek sıcaklık ve yukarıda listelenen diğer koşulların uzun süreli korunması olmadan, kendi kendine tedavi arka plana karşı, her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tedavinin etkinliğini artırmak için, hastalara tavsiye edilir:

 • Mümkün olduğu kadar çok sıcak içecek kullanın, örneğin, bitkisel ve geleneksel çaylar, et suyu, kompostosu, meyve içecekleri ve su;
 • En azından hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uymak;
 • İştah gibi yiyin.

Ağır vakalarda, büyük pürülan oluşumların varlığında, hastaların KBB çalışmasında bezleri yıkaması önerilebilir.

Konservatif tedavinin uzun süreli yokluğu ve bademciklerdeki ciddi hasarlar nedeniyle, bunların kaldırılması öngörülür.

Çoğu durumda, operasyon adenoidit ve kronik bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir.

Aynı zamanda, enflamatuar süreç hastayı ciddi komplikasyonlarla tehdit ettiği zaman sadece son çare olarak reçete edilir.

ilaç

Tedavinin doğası, patolojik sürecin nedenleri ve lokasyonlarına bağlıdır. Viral enfeksiyonlar ile, semptomatik tedavi için yeterli araç vardır, yani, rahatsızlığın ana belirtilerini gidermeye yardımcı olur.

Bakteriyel enfeksiyonlar, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine ve komplikasyon riskinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak antibiyotik alması gerektiğinde.

Spesifik bir ilaç, yalnızca bir doktor tarafından, durumun yer çekimi ve kendisine başvuran kişinin özelliklerine dayanarak seçilmelidir.

Başlangıçta, hasta topikal kullanım için ilaç (Isofra, Polidexa, Rinil) reçete edilir. Düşük etkinlikte, penisilin grubunun sistemik antibiyotikleri tavsiye edilir:

 • augmentin;
 • flemoksin;
 • Ospamoks;
 • amoksiklav;
 • amoksisilin;
 • Wilprafen ve diğ.

herhangi bir etki, tedavinin sona 3-4 gün sonra da tetrasiklin grubunun temsilcileri (tetrasiklin, Doxey-E, Doksisiklin, JUnidoks Soljutab vs.) ya da makrolidler (Sumamed, Hemomitsin, Azitromisin, azivok, Azitral vs.) ile değiştirilir ise.

Zor durumlarda, antibiyotikler beklenen sonuçları vermediğinde, Hastalığın nedensel ajanını belirlemek için boğazdan yayma ile ilgili bakteriyolojik bir çalışma yapılır. ve çeşitli ilaçlara olan duyarlılığı.

Bakteriyel enfeksiyonlarda, yukarıda belirtilen semptomatik tedavi ve boğaz yıkama araçları da kullanılmalıdır.

Bu durumda, antibakteriyel özelliklerini artıracak olan durulama çözeltisine birkaç damla iyot ve soda eklenebilir.

Evde tedavi olmaktan mı? Insanların anlamı

Halk ilaçları ile tedavi sadece ilaç tedavisine yardımcı olarak algılanabilir. Boğazda rahatsızlığı gidermenin en etkili yolu durulamadır.

İşte çareler için birkaç yemek tarifleri, gargara daha iyi:

Çocuklarda iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Tedavinin doğası, çocuğun boğazındaki bademciklerdeki iltihaplanmaya neden olan sebepler temelinde belirlenir.

 1. ARVI ile Boğaz, antipiretik ve durulama solüsyonlarında ağrı için reçete edilen fonlardır.
 2. Bakteri enfeksiyonları ile Tedavi çocuk doktoru tarafından seçilir. Sadece bir doktor mevcut durumda ne yapılacağını tam olarak söyler ve uygun ilaçları reçete edecektir. Genellikle, semptomları ortadan kaldıran ilaçlara ek olarak, antibiyotik tedavisi içerir.
 3. Adenoidit ile tedavi daha uzun ve daha karmaşık. Bu bileşim genel olarak kortikosteroidler grubu preparatları (Nazoneks, Fliksonaze ​​ve diğ.), Vazokonstriktif düşer ve spreyler (Rinazolin, Nazivin, ksilometazolin, Rinazolin) ve antimikrobiyaller (Protargolum, kolloid, Gümüş-Defla vs.) içerir.

Bir tanı ile karıştırılmamak için, ebeveynler çocuğun boğazında rahatsızlık olduğunda ne arayacaklarını bilmelidir. Zorunlu tıbbi tavsiye gerektiren durumlarda:

 • Klasik antipiretik şuruplar tarafından kötü biçimde ortadan kaldırılmış sürekli ateş;
 • bezlerde beyaz plak veya mantar;
 • bademcikler güçlü şişlik;
 • kusma kusma kışkırtıcı saldırıları;
 • yeşil veya parlak sarı sümük vurgulayarak.

Önleyici tedbirler

Bademcikler iltihaplı değil, bu tavsiye edilir:

 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • mümkünse, sertleşmek, stresi önlemek ve açıkçası hasta insanlarla temas kurmak;
 • doğru yer;
 • gerekirse, vitamin-mineral kompleksleri alın;
 • Temiz havada günlük yürüyüş.

İltihaplı bademciklerin evde tedavisi

Bezler bağışıklık sisteminin organlarından biridir. İnsan vücudunu, ilham veren havada bulunan mikroplardan koruyorlar. Bademcikler boğazdadır ve bir faringeal halka oluştururlar. Sağlıklı bir insanda, iki meşe palamudu benzer, iltihaplı durumda bademcikler şişer. Angina, bademcik iltihabı için daha yaygın bir isim, hastalık oldukça ciddi ve tedavi tüm sorumluluğu ile ele alınmalıdır.

Bademciklerin evde tedavisi

İltihaplı bezler evde, eczaneden ve geleneksel tıbbın ilaçlarını kullanırken tedavi edilebilir.

Anjin tedavisi, doktora gittikten sonra başlanmalıdır. Hastalıkla daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olacak gerekli ilaçları reçete edecektir. Semptomlardan biri ateş ise, doktor antipiretik reçete eder. Hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak antibiyotikler, spreyler ve aerosoller reçete edilir. Tedavinin tam seyri evde yapılabilir, ancak ilgili hekimin tüm reçetelerine uyulmalıdır.

İlaç tedavisine ek olarak, evde yapılan preparatlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Durulama ve sindirim için popüler tarifler, et suları ve tentürler tarafından oluşturulan, ilaçlarla iyi bir şekilde birleştirilmiştir. Ağzın yıkanması için aşağıdaki çözümler kullanılabilir:

 • Tuzlu çözelti. Bu evde kolayca hazırlanabilen en basit araçlardır. Bu amaçla, deniz tuzu daha uygundur, çünkü doğal bir antiseptiktir, ancak yokluğunda her zamanki aşçılık da uygundur. Bir bardak ılık su üzerinde bir çay kaşığı tuz almanız gerekir. Durulama sırasında, çözeltinin içine girmesi arzu edilmez, çünkü bu noktada patojenler vücuda girebilir. Durulama mümkün olduğunca sık yapılmalıdır.
 • Bir furacilin çözeltisiyle durulama. Bir bardak sıcak kaynamış su üzerinde iki tablet furatsilina almanız gerekiyor. Özellikle etkili olan, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın oluşması için prosedürdür.
 • Durulama için suyu hazırlamak otlar olabilir. Eczanede satılan tıbbi ücretleri kullanabilirsiniz. Papatya, adaçayı, civanperçemi ve diğer otlar iltihabı rahatlatır. Hazırlanmaları için reçete basittir - kaynar su ile gerekli miktarda kuru hammadde dökün ve ısrar edin. Boğazlar tarafından boğaz ısınırsa, sınırsız sayıda olabilir.

Soğumaya ek olarak, gargara için çözümler tentürler temelinde hazırlanabilir. Bazı şifalı otlar, propolis bu amaç için mükemmeldir.

 • Propolis tentürüne dayalı durulama solüsyonu. Tentür eczane satın alabilirsiniz veya kendinizi hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için haftada 100 ml alkol başına 10 g propolis infüze edilmelidir. Durulama için bir çözelti hazırlamak için, 20 ml tentür bir bardak sıcak kaynamış su ile karıştırılmalıdır.
 • Kurutulmuş St. John's wort alkol ile dökülür ve karanlık bir yerde yaklaşık iki hafta boyunca infüze edilir. Tentür yapmak için 2 yemek kaşığı ot ve 200 ml alkol alın. Bir bardak su için, 20 damla tentür çözülür.

Bal, KBB hastalıklarının tedavisinde yararlı özellikleri ile ünlü olduğundan beri. İltihaplı bezleri tedavi etmek için daha iyi çiçek balı uygundur, tamamen eriyene kadar ağızda saf formda tutulabilir veya ılık çay veya süt içinde çözülür.

Ballı bezlerin iltihaplanması için birçok yemek tarifleri vardır:

 • Havuç suyunu kaynamış suyla ½ oranında karıştırın. Ortaya çıkan çözümde bir çorba kaşığı bal ekleyin. Karışımı en az 5 kez karıştırın.
 • Bir sonraki çözümü hazırlamak için kızılcık veya limon suyu almanız gerekir. Bir tencerede yarım bardak su ve bir bardak bal dökün. Elde edilen karışım bir kaynamaya getirilir, gün boyunca soğutulur ve tüketilir.
 • Bir bardak ılık suda, elma sirkesi ve bal bir çay kaşığı ekleyin. Küçük yudumlarda gün boyunca içecek pişirmek için pişmiş çözüm.

Propolis, tıbbi özellikleri nedeniyle baldan daha aşağı değildir. İltihaplı bademciklerin tedavisini olumlu yönde etkileyen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çiğnemeden küçük bir parça propolis, ağzınızda en az 10 dakika tutulur. Bundan sonra yaklaşık yarım saat boyunca hiçbir şey içemezsiniz.

Evde bezlerin iltihaplarını gidermek için aloe kullanabilirsiniz. Birçok insan bu bitkiyi bir yaş olarak tanıyor. Yaprakları ve aloe suyu kullanarak birçok yemek tarifleri vardır:

 • Yaprakları parçalara ayırın ve az miktarda su dökün. Daha sonra karışımı hazırlamak, ateşe ısıtmak için bir karıştırıcı kullanın, ancak kaynamaya getirmeyin. Eğer anjin varsa, ilacı günde üç kez 30 ml al.
 • Sıcak sütte 30 ml aloe suyu ekleyin. Elde edilen karışım gargara ve iç mekanlarda kullanılabilir.
 • Yüzyılın suyu tatlım ile iyi bir şekilde birleştirilmiştir. Karışım iltihaplı bezlerle yağlanabilir veya boğazdan bir tablet olarak çözülebilir.
 • Aynı miktardaki aloe suyuyla karıştırılmış yarım bardak su. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez gargara.

Şeftali yağı ve gül kalçaları yardımıyla iltihaplı yerleri tedavi edebilirsiniz. Yağ boğazı sarar, dokuları vitamin ve minerallerle besler. Bademcikleri yağlamak için bir ilaç hazırlamak için, iki kaşık şeftali veya kuşburnu yağı almanız ve propolis tentürüyle karıştırmanız gerekir.

Kontrendikasyon yokluğunda, bezleri iltihaplanma için halk ilaçları olarak limon kullanabilirsiniz. Yumru, bir lezzet veya durulama çözeltisi ile birlikte çiğnenebilir. Bunu yapmak için, üç çorba kaşığı meyve bir kadeh sıcak kaynamış su ile karıştırmalısınız.

Hastalığın belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda bez hastalıkları aynı şekilde ilerler. Larinks incelerken, aşağıdaki resmi görebilirsiniz:

 • Hastalığın başlangıcında bademcikler parlak kırmızı olur;
 • Bademcik iltihabı büyük ölçüde büyüdüğünde ve bir cevizine benzediğinde, yüzey gevşer;
 • Bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama görülür, bazen küçük apseler vardır. Bunlar anjina görüntüsünün ilk belirtileridir;
 • Boyundaki lenf düğümleri büyüklükte artar, onlara dokunmak acı verir;
 • Bezlerin iltihabı ile, vücut ısısı yükselir, vücudun genel durumu grip belirtilerine benzer.

Kural olarak, bezlerin iltihabı, bir ses ses eşlik ediyor. Bunun nedeni, bademciklerin şişmesi ve ses tellerinin tamamen kapanmamasıdır. Boğazın korkmuş şekliyle larenjit oluşur. Bu ses telleri için ciddi bir test. Bu durumda, kişi boğazda sürekli terleme, kuru öksürük atakları hisseder. Tıbbi literatürde bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Bezlerin iltihabının ana nedenleri şunlardır:

 • Enfekte insanlarla doğrudan temas vardı;
 • Nazal ve oral kısımda akan inflamatuar süreç;
 • Kişinin hipotermi var;
 • Zayıf bağışıklık;
 • Gıdada protein ve vitamin eksikliği, su kullanımı, içme için uygun değildir.

İstenmeyen sonuçların riskini azaltmak için, boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora görünmeniz gerekir.

Enfeksiyonun hangisi olursa olsun, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi ve önlenmesi için, belli kurallara uyulması gerekir:

 • Antibiyotiklerin atanması sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır. İlaçların kendi kendine yönetimi sadece resmi şiddetlendirebilir;
 • Tedavi kapsamlı olmalıdır: gargara, nane şekeri, yüksek ateşte antipiretik ilaçlar hastalığın hızlı bir şekilde yenilmesine yardımcı olacaktır;
 • Et suyu ev ortamında, içte durulama ve alım tentürleri;
 • Yatak istirahatına uygunluk. Hastalığa karşı savaşmak ve güçlenmek için güç kazanmak gerekir;
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi. Bu sadece hastalık anında değil, başka bir zamanda da yapılabilir. Sertleşme, sık sık temiz havada yürür, meyve ve sebze yemek - bunların hepsi bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur.

Hastalığın ilk belirtilerinde, pek çok kişi internete ve tıbbi kılavuzlara, soruyu cevaplamak için araştırır - evde bezler iltihaplanırsa ne olur? Şu anda, bademcik iltihabı ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için yardımcı olacak, evde decoctions ve tentürleri hazırlamak için birçok yol vardır. Çeşitli nedenlerle yutulabilirler, ancak en etkili tedavi, evde oluşturulmuş yeteri kadar seçilmiş ilaç ve ilaç setini içerecektir.

Bademcik iltihabı: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir?

Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır. Lenfoid nodüller, faringeal mukozada bulunur ve hava ile solunan mikropların penetrasyonunu engelleyen özel hücreler - lenfositler ve makrofajlar üretir. İmmün yetersiz hücreler tüm patojen mikroorganizmaları yok etmeyi başarırsa, kişi sağlıklı kalır, aksi halde bademcik iltihabı gelişir. Kitle mikrobiyal atak ve azaltılmış bağışıklık, patolojinin hızlı oluşumuna katkıda bulunur.

İnsan lenf çıkış halkası 6 bademcik içerir: 2 palatin, 2 tübüler, 1 farengeal ve 1 lingual. Palatine bademcikler virüsler ve bakterilerle savaşan ve çoğu kez iltihaplı olan ilk bademciklerdir. Ortak insanlarda bir somun veya palamutla dışsal benzerlik için bezler olarak adlandırılır. Latince bademcikler iltihabı bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren patojenik mikropların etkisiyle oluşan bulaşıcı bir süreçtir.

Bademcik iltihabı nedenleri:

 • Kokkovaya enfeksiyonu - pnömokok, meningokok, altın veya epidermal stafilokok, gonokok,
 • Hemofilus çubuk, corynebacterium diphtheria,
 • Anaerobik mikroorganizmalar
 • Mikoplazmalar, klamidya, soluk treponema,
 • Viral enfeksiyon - herpes, rinovirüs, adenovirüs,
 • Mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda bademciklerin herpetik iltihabı daha yaygındır. Bu, bademcik mukozasında saydam içeriğe sahip küçük baloncukların oluşmasından kaynaklanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalarda sıcaklık yükselir, karın ağrısı, kusma ve farinksin arka duvarında ağrı görülür ve gökyüzünde çok sayıda küçük ülser görülür, bunlar yavaş yavaş kurumuş ve kabuk haline getirilir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 1. hipotermi,
 2. Bağışıklığın zayıflaması,
 3. Yetersiz beslenme,
 4. Bademciklerin mikrotraları,
 5. hipovitaminozu,
 6. Sık soğuk algınlığı,
 7. Enfeksiyöz odaklar - kronik rinit, sinüzit, çürük,
 8. Poliplerin neden olduğu burun nefeslerinin bozulması, nazal septumda eğrilik, nazal konka artışı.

Genellikle sonbahar-kış döneminde iltihaplı bademcikler. Büyük miktarlarda nedensel ajan öksürme ve hapşırma sırasında çevreye salınır. Ulaşımda, çocukların toplu veya diğer kalabalık yerlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir.

semptomataloji

Bademciklerin akut iltihabı, boğazda ağrı, terleme, bademciklerin şişmesi ve kızarması, sarhoşluk, titreme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. İltihaplı bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Çene altında bulunan lenf düğümleri iltihaplıdır ve ağrılıdır.

Palatine bademcik iltihabı

 • Catarrhal formu - Kalıcı subfebril durumu, boğazda terleme, hiperemi, etrafındaki bademcik ve mukoza zarının şişmesi ile ortaya çıkan palatine bademciklerin yüzeysel yenilgisi. Boğazdaki ağrı hissi minör veya tamamen yok.
 • Foliküler inflamasyon ile boğazda ateş, şiddetli bir ağrı var, kulaklara uzağa veriyor. Bademciklerin yüzeyinde püstüller vardır - sarı-beyaz foliküller bir iğne ucunun büyüklüğündedir. Foliküler anjinanın faringoskopik resmi, yıldızlı gökyüzüne benzemektedir. Hastalar şiddetli zehirlenme, üşüme, bel ve ekstremitelerde ağrı, genel halsizlik, iştahsızlıktan muzdariptir. Lenf düğümleri dokunduğunda şişer ve ağrılı hale gelir. Çocuklarda ishal ve kusma gelişir, bilinç bozulur.
 • Lacunar inflamasyonu - bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterize edilen en şiddetli patoloji şeklidir. Hastalar ses kısıklığı veya tam bir ses kaybından şikayetçidir. Bademciklerin ödemi, sesin kısık olması nedeniyle ses tellerinin normal kapanmasını önler.

Şek. 1 - catarrhal anjina, Şek. 2 - foliküler anjina, Şek. 3 - lacunar anjina

 • Fibröz inflamasyon beyaz veya sarı renkli bir film formunda sürekli bir plak bademciklerinin yüzeyindeki görünüm ile karakterize edilir. Hastalık ciddi bir seyre sahiptir ve beyin hasarı ile komplike olabilir.
 • Fertil form amigdala tek taraflı pürülan erime neden olur. ateş, titreme, salya akışı, yutma boğaz ağrısı, ağız kokusu, ağrı lenf düğümleri ve hastanın ağır genel durumu ile ortaya çıkan Patoloji. Peritonsillar apse oluşumu ile hastalık komplikedir.

Lingual tonsil iltihabı

Bu patoloji nadirdir, ama çok zordur. Genellikle lingual bademcik iltihabı, farengeal veya palatine bademciklerin yenilgisiyle birleştirilir. Patolojinin nedeni kaba yiyeceklerin yutulması veya dikkatsiz tıbbi manipülasyonun neden olduğu travmadır.

Hastalar ağızdaki bir ağrıdan şikayet ederler, bu da dilin çıkmasıyla artar. Çiğneme, yutma ve seslerin telaffuz süreçleri tarafından engellenir, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Dil, boğulmaya yol açabilecek boyutta artar. Hastalar ağızlarını yarı açık tutmak zorunda kalıyorlar. Zehirlenme belirtileri önemli ölçüde ifade edilir: ateş, migren, lenf düğümleri artar. Dil dilinde pürülan çökeller oluşur.

Faringeal bademcikler iltihabı

Hastalık adenoidit olarak adlandırıldı, çünkü genişlemiş bademcikler olan insanlarda görülür - adenoidler. Patoloji, ısı, burun tıkanıklığı, mukus ve irin salınımı ile kendini gösterir. Adenoidler ile, iltihaplanma süreci kulaklarda ağrı ve işitme kaybı ile kendini gösteren eustachiitis gelişimi ile işitsel tüpe yayılabilir.

Tubal bademcikler iltihabı

Tubal bademciklerin iltihaplanması, bir kulak patolojisi ile benzer semptomlara sahiptir. Hastalar boğulma, boğaz ağrısı, genişlemiş submandibuler lenf nodları, boğazın arka kısmından aşağı akan balçık ya da iltihap belirtileri gösterir.

Çocuklarda bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Bu, çocuğun bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve çok sayıda mikropla başa çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kaprisli, huzursuz, yemek yemeyi reddederler. Bir çocuğun ateşi nöbetlere yol açabilir ve şiddetli öksürük sıklıkla kusma ile sonuçlanır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, insan bağışıklık sistemini yavaş yavaş yok eden ve boşaltım, kardiyovasküler, cinsel ve sinir sistemlerini bozan vücuttaki enfeksiyonun odak noktasıdır.

laringeal ödem, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, artrit, lenfadenit, sepsis: zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda bademcik iltihabı komplikasyon gelişmesi ile sona erer.

tanılama

Hastalığın teşhisi, KBB doktoru tarafından farenksinin farenksoskopik muayenesi ve hastanın şikayetleri üzerine kuruludur. Muayene edildikten sonra, doktor iğrenç, genişletilmiş bademcikler, pus ile kaplı görür. Servikal ve submandibuler lenf düğümleri genişler ve oldukça hassastır.

Laboratuvar teşhisleri Patoloji genel bir kan testi yapmaktır, burada inflamasyon belirtileri - lökositoz, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de bir artış.

Büyük bir tanı değeri, mikrofloradaki nazofaringeal akıntının araştırılmasıdır. Steril bir sürüntü, boğazdan bir leke alır ve diferansiyel teşhis besleyici ortamı için bir dizi ürün üretir. Patolojinin etken maddesini tanımlarlar, bunu cins ve türlere göre tanımlarlar ve daha sonra antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlerler.

tedavi

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabının nedeni enfeksiyon olduğu için, hastalığın tedavisi ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bunu yapmak için antimikrobiyal ajanlar kullanın - antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ve antifungal ilaçlar.

 • KBB doktoru, bir muayene sırasında faringeal mukozada pürülan bir çökelti veya folikülden öğrenmiş olan hastaları atar. 5-7 günlük antibiyotik tedavisi. Ayrılmış farinksin bakteriyolojik incelemesinin sonuçlarını almadan önce, bir dizi penisilinden gelen antibiyotikler - "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Flemoksin çözücü"; Makrolidler - "Vilprafen", "Azitromisin", sefalosporinler - "Seftriakson", "Sefalotin". Çocuklara bir süspansiyon veya enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete edilir.
 • Enflamasyonun nedeni mantar enfeksiyonu ise ve tonsil mukozasında kalın, kıvrımlı bir kaplama oluşursa, mantar karşıtı maddeler, - "Candide", "Nystatin", "Ketoconazole", "Fluconazole". Antifungal solüsyonlar bademcikler ve tüm ağız boşluğunu tedavi eder.
 • Bademcik iltihabı semptomatik tedavi kullanmaktır durulama için antiseptik çözümler - "Chlorfilipta", "Dioksidin", "Furacilin". Durulama, mukoza boğazının patojenik bakterilerden ve hayati fonksiyonlarının ürünlerinden mekanik bir temizliğini sağlar.
 • Boğaz ağrısı yumuşatmak ve iltihaplı bademcikler tedavi yardımcı olacaktır pastil veya pastil - "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin". Lokal bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, patojenik koklara, çubuklara, mantarlara karşı antiseptik etkileri vardır.
 • Boğaz ağrısı Yerel tedavi kullanımı ile tamamlanmaktadır spreyler ve aerosoller - "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton", "Miramistin".
 • Amigdala bir yandan iltihaplı ise, irin yüzeyden sürekli çıkarılmalıdır. dezenfektan çözeltileri ile gargara bağışıklığı güçlendirmek.
 • Genel güçlendirme tedavisi kullanmaktır multivitaminler ve immünomodülatörler.
 • Bademciklerin kronik iltihaplarında yıkama Lugol çözeltisiyle müteakip yağlama ile. Bu hastalar tayin edilir fizyoterapi - ultraviyole ışınlama, UHF tedavisi, lazer tedavisi, düşük frekanslı fonoforez.

Konservatif tedavinin olumlu etkisinin yokluğunda, ülser oluşumu ve enfeksiyonun nazofarenksin ötesine yayılması, cerrahi tedavi Bu bezlerin çıkarılması oluşur. Halen bademcikler bir lazer tarafından uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem kansız, ağrısız ve güvenlidir. Kan hızla bir "lazer" trombüsü oluşturan katlanır, hasarlı dokular hızla yenilenir, metabolik süreç ihlal edilmez.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile oldukça etkilidir ve pratik olarak hiçbir yan etkisi ve kontrendikasyon yoktur.

 1. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen çözelti, her 2-3 saatte bir gün boyunca durulanır.
 2. Bir bardak kaynamış suda yarım limon suyunu eritin ve boğaz ağrısını yıkayın. Limon antiseptik özellikleri belirgin ve boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır.
 3. İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar, boğaz ağrısını durulamak için kullanılır.
 4. Hastalara günde birkaç kez bir kaşık dolusu bal tüketmesi veya durulama suyuna eklenmesi önerilir. Bir petekin 10-15 dakika boyunca çiğnenmesi yararlıdır.
 5. Propolis'in belirgin bir bakterisidal etkisi vardır. Sulama veya kaynar su için et suyuna ruhu tentür eklenir.
 6. Sıvı bal ile karıştırılmış Aloe suyu, bademciklerin kronik iltihaplanmasıyla hasta bir dağın yağlanması için kullanılır.

Evde, patoloji ile başa çıkma, bol miktarda içilmeye ve odayı sık sık havalandırmaya yardımcı olacaktır. Hastalar mümkün olduğunca sıcak bir çay, papatya, köpek gülü, kalina, limon ile içilmelidir.

önleme

Bademcik iltihabı için önleyici tedbirler amaçlanmaktadır:

 • Bağışıklık güçlendirilmesi,
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürmek,
 • sertleştirme,
 • Yararlı ürünlerin kullanımı - sebze ve meyveler,
 • Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 • Taslaklardan ve hipotermiden korunma,
 • Nazal solunumun restorasyonu,
 • Kronik bir enfeksiyonun tedavisi - bir soğuk algınlığı, sinüzit, çürük,
 • Günlük fırçalamadan sonra boğazı bitkisel süslerle durulayın.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Bademcikler iltihaplı ise ne yapmalı

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir. Bu durumda, vücudun inflamasyona şiddetli bir reaksiyonu vardır.

Bademcik iltihabı olası nedenleri

Bezlerin iltihaplanmasının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman bu hastalık şunlardan dolayı meydana gelir:

Bir hastada pürülan sinüzit varsa, bu çoğu durumda bezlerin iltihaplanmasına yol açar. Tozlaşma veya gaz kirliliği ile karakterize olan zararlı iş veya yaşam koşulları altında, bu hastalık da gelişebilir. Hastalığın yaygın nedeni, bir kişinin düzenli olarak içtiği kaynatılmamış suyla kontamine olur. Vücudun vitamin veya protein içermemesi durumunda, bu genellikle enflamatuar bir sürece yol açar.

Zayıf bağışıklığı olan ve vücuda düşük direnç gösteren kişiler hastalıktan en çok etkilenenlerdir.

Hastalığın nedeni kronik bir formu olan bademcik iltihabı olabilir. Scarlet ateşi, bademcik iltihabı, kızamık, vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkan fokal bir enfeksiyondur. Hastalık geliştiğinde, boğaz ve bezlerin mukoza zarı iltihaplanır. Bir hastada bademcik iltihabı, akut bademcik iltihabı formunun bir sonucu olarak görülebilir. Mikroplara maruz kalma sonucu oluşur: stafilokok, streptokok.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri, bir kişinin yaşam tarzına ve bağışıklık sisteminin çalışma kapasitesine doğrudan bağlı olan birçok kişidir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça geniş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Bu hastalığın gelişimi ile, çoğu hasta tüm vücutta ağrı ve genel halsizlik şikayet ediyor. Ayrıca bu dönemde boğaz bölgesinde ağrılı duyular vardır. Çoğu hastada baş ağrısı vardır. Pratik olarak, bezlerin iltihabı olan tüm hastalar vücut ısısında bir artışa sahiptir.

Hastalığın belirtileri, sadece hastanın fiziksel durumuyla değil, aynı zamanda dışsal olarak da ortaya çıkar. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilirken, bademciklerin rengini değiştirdiğini fark eder. Hastanın enflamatuar bir süreci varsa bademcikler parlak kırmızı olur. Ayrıca, doktor bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış fark ediyor. Bunlar badem taneleri değil, cevizler. Bademcikler gevşeklik ile karakterizedir. Çoğu hasta bademcikler ve damak kolları arasında sikatrisyel skar gelişir.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktorlar hoş olmayan bir putrefaktif koku ile karakterize sarımsı beyaz bir kaplama ve pürülan fişlerin görünümünü teşhis edebilir.

Lenf düğümleri, insan çenesinin altında yer alır, bu da iltihaplanma sürecinin seyri sırasında boyut olarak artar.

Yalnız hasta, kendisine rahatsızlık veren semptomların sadece bir kısmını hissedebilir. Göründüklerinde, hasta mutlaka KBB doktoru görünmelidir.

Patolojinin spreyler ve tabletlerle tedavisi

Hastalığın tedavisi doğrudan nedenlerine bağlıdır. Çoğu durumda, rahatsızlığa neden olan sorunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra iltihabı tedavi edin. Çoğu zaman geleneksel yöntemlerle tedavi için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar kullanılır.

Aerosol formunda üretilen antibakteriyel ilaçlar yeterince etkilidir. Bu ilaçlar arasında Ingalipt, Hepilor, Hexaspree, vb. Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi sırasında, hastanın düzenli olarak boğaz için hapları çözmesi gerekir. Doktorlar bu durumda Tharyngept, Strepsils'i kullanmayı tavsiye ediyor.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi durulama olmadan yapılamaz. Çoğu zaman, Klorophyllipt, Furazzilin yardımıyla üretilir.

Hastalık geliştiğinde, hastanın bedeni zayıflar, bu yüzden vitamin almak gerekir.

Hastanın vücudunun bireysel özelliklerine uygun olarak seçilirler. Tedavi sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Bu, ilaçların doğru seçilmesinin gerekli olmasından kaynaklanmaktadır.

Hastalığın tedavisi için geleneksel tıp konseyleri

İlk defa birçok hasta bademcik iltihabı gibi böyle bir durumla karşılaşır, bu durumda ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Hastalığın üstesinden gelmek çoğu zaman geleneksel tıbbı yardımcı olur.

Halk ilaçları yardımıyla, sadece semptomatolojinin hafifletilmesi değil, aynı zamanda tedavi sürecinin hızlanması:

 • Bezlerin iltihaplanması ile çok fazla sıcak içecek içmelisiniz. Yanıkları önlemek için çok sıcak olmaları gerekmemektedir.
 • İçmek için en iyisi kartopu, köpek gülü, papatya, limondan oluşan çay kullanmaktır.
 • Hasta bademcikler veya püstüller üzerinde amygdala varsa, düzenli olarak durulanması gerekir. Bu amaçla özel antiseptik çözümler kullanılır.
 • Deniz tuzu esaslı bir durulama yardımcısı hazırlamak da mümkündür. Bunu yapmak için bir bardak ılık su alın ve bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Çözelti, tuz çözülene kadar karıştırılır ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Son derece etkili bir ilaç, iyodine dayanan durulama yardımcısıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık su almanız, bir tutam kabartma tozu ve deniz tuzu ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Bu ilaç, günde üç kez boğaz yıkamak için kullanılır.
 • İltihaplı bademcikler üzerindeki yüksek etkiye ortak bal vardır. Hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla her gün bir çorba kaşığı yemek gereklidir. İltihap, irin salgınının eşlik etmesi durumunda boğazın durulanması için kullanılan ilaçlara bal eklenir.

Halk ilaçları, bezlerin iltihaplanmasının tedavisinde yüksek bir etkinlik seviyesi ile karakterize edilir. Buna rağmen, geleneksel tıbbı kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Bezlerin iltihaplanması - antibiyotikler: tipleri ve kullanımları

İnflamatuar sürecin tedavisi antibiyotik yardımı ile yapılmalıdır. Çoğu zaman, bezlerin iltihaplanması ile, pennicinal gruba işaret eden ilaçlar uygulanır.

En yaygın olarak kullanılan:

Bu ilaçlar pennicinal gruba ait olan yarı sentetik antibiyotik kategorisine aittir.

İlaçlar transpeptidazların enzimlerini bloke eder, bunun yeri bakterilerin zarlarıdır.

Hasta tedavi sırasında bu ilaçların girişinde kontrendikedir, onlar Doxocycline, Cefalexin ile değiştirilir. Bu ilaçlar, sistematik kullanım için amaçlanan yarı sentetik antibiyotikler olarak sınıflandırılmaktadır. Protein patojenlerinin sentezini olumsuz etkiledikleri için bakteriyostatik bir etki sağlarlar.

Faydalı video - Angina: nedenleri ve tedavisi.

Komplikasyonların varlığında, hastaya intramüsküler yoldan antibiyotik verilebilir. Tedavi etmek için kullanılan ilaca bakılmaksızın, 7 ile 10 gün arasında olmalıdır.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra yapılmalıdır. Aksi halde, hastalar komplikasyon yaşayabilir. Çoğu zaman, bu hastalık kalbin ve eklemlerin kötüleşmesini provoke eder. Bazı hastalarda, zamansız tedavi ile böbrek bozukluğu görülür.

Bezlerin iltihabı sürekli olarak çevreleyen dokulara geçerse, o zaman çıkarılması sağlanır. Hastalığın pürülan bir süreci varsa, o zaman kalbe ve akciğerlere geçebilir. Bu durum sadece sağlık için değil, aynı zamanda hastanın ömrü için çok tehlikelidir.

Pürülan bir süreç çevre dokuya geçtiğinde, hastalarda pürülan bir apse görülebilir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça tehlikeli bir hastalıktır, bu sadece hastalarda rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Bu nedenle, sadece bir doktora danıştıktan sonra hastalığın zamanında tedavisinin yapılması gereklidir.

Bezler bağışıklık sisteminin organlarından biridir. İnsan vücudunu, ilham veren havada bulunan mikroplardan koruyorlar. Bademcikler boğazdadır ve bir faringeal halka oluştururlar. Sağlıklı bir insanda, iki meşe palamudu benzer, iltihaplı durumda bademcikler şişer. Angina, bademcik iltihabı için daha yaygın bir isim, hastalık oldukça ciddi ve tedavi tüm sorumluluğu ile ele alınmalıdır.

İltihaplı bezler evde, eczaneden ve geleneksel tıbbın ilaçlarını kullanırken tedavi edilebilir.

Anjin tedavisi, doktora gittikten sonra başlanmalıdır. Hastalıkla daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olacak gerekli ilaçları reçete edecektir. Semptomlardan biri ateş ise, doktor antipiretik reçete eder. Hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak antibiyotikler, spreyler ve aerosoller reçete edilir. Tedavinin tam seyri evde yapılabilir, ancak ilgili hekimin tüm reçetelerine uyulmalıdır.

İlaç tedavisine ek olarak, evde yapılan preparatlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Durulama ve sindirim için popüler tarifler, et suları ve tentürler tarafından oluşturulan, ilaçlarla iyi bir şekilde birleştirilmiştir. Ağzın yıkanması için aşağıdaki çözümler kullanılabilir:

 • Tuzlu çözelti. Bu evde kolayca hazırlanabilen en basit araçlardır. Bu amaçla, deniz tuzu daha uygundur, çünkü doğal bir antiseptiktir, ancak yokluğunda her zamanki aşçılık da uygundur. Bir bardak ılık su üzerinde bir çay kaşığı tuz almanız gerekir. Durulama sırasında, çözeltinin içine girmesi arzu edilmez, çünkü bu noktada patojenler vücuda girebilir. Durulama mümkün olduğunca sık yapılmalıdır.
 • Bir furacilin çözeltisiyle durulama. Bir bardak sıcak kaynamış su üzerinde iki tablet furatsilina almanız gerekiyor. Özellikle etkili olan, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın oluşması için prosedürdür.
 • Durulama için suyu hazırlamak otlar olabilir. Eczanede satılan tıbbi ücretleri kullanabilirsiniz. Papatya, adaçayı, civanperçemi ve diğer otlar iltihabı rahatlatır. Hazırlanmaları için reçete basittir - kaynar su ile gerekli miktarda kuru hammadde dökün ve ısrar edin. Boğazlar tarafından boğaz ısınırsa, sınırsız sayıda olabilir.

Soğumaya ek olarak, gargara için çözümler tentürler temelinde hazırlanabilir. Bazı şifalı otlar, propolis bu amaç için mükemmeldir.

 • Propolis tentürüne dayalı durulama solüsyonu. Tentür eczane satın alabilirsiniz veya kendinizi hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için haftada 100 ml alkol başına 10 g propolis infüze edilmelidir. Durulama için bir çözelti hazırlamak için, 20 ml tentür bir bardak sıcak kaynamış su ile karıştırılmalıdır.
 • Kurutulmuş St. John's wort alkol ile dökülür ve karanlık bir yerde yaklaşık iki hafta boyunca infüze edilir. Tentür yapmak için 2 yemek kaşığı ot ve 200 ml alkol alın. Bir bardak su için, 20 damla tentür çözülür.

Bal, KBB hastalıklarının tedavisinde yararlı özellikleri ile ünlü olduğundan beri. İltihaplı bezleri tedavi etmek için daha iyi çiçek balı uygundur, tamamen eriyene kadar ağızda saf formda tutulabilir veya ılık çay veya süt içinde çözülür.

Ballı bezlerin iltihaplanması için birçok yemek tarifleri vardır:

 • Havuç suyunu kaynamış suyla ½ oranında karıştırın. Ortaya çıkan çözümde bir çorba kaşığı bal ekleyin. Karışımı en az 5 kez karıştırın.
 • Bir sonraki çözümü hazırlamak için kızılcık veya limon suyu almanız gerekir. Bir tencerede yarım bardak su ve bir bardak bal dökün. Elde edilen karışım bir kaynamaya getirilir, gün boyunca soğutulur ve tüketilir.
 • Bir bardak ılık suda, elma sirkesi ve bal bir çay kaşığı ekleyin. Küçük yudumlarda gün boyunca içecek pişirmek için pişmiş çözüm.

Propolis, tıbbi özellikleri nedeniyle baldan daha aşağı değildir. İltihaplı bademciklerin tedavisini olumlu yönde etkileyen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çiğnemeden küçük bir parça propolis, ağzınızda en az 10 dakika tutulur. Bundan sonra yaklaşık yarım saat boyunca hiçbir şey içemezsiniz.

Evde bezlerin iltihaplarını gidermek için aloe kullanabilirsiniz. Birçok insan bu bitkiyi bir yaş olarak tanıyor. Yaprakları ve aloe suyu kullanarak birçok yemek tarifleri vardır:

 • Yaprakları parçalara ayırın ve az miktarda su dökün. Daha sonra karışımı hazırlamak, ateşe ısıtmak için bir karıştırıcı kullanın, ancak kaynamaya getirmeyin. Eğer anjin varsa, ilacı günde üç kez 30 ml al.
 • Sıcak sütte 30 ml aloe suyu ekleyin. Elde edilen karışım gargara ve iç mekanlarda kullanılabilir.
 • Yüzyılın suyu tatlım ile iyi bir şekilde birleştirilmiştir. Karışım iltihaplı bezlerle yağlanabilir veya boğazdan bir tablet olarak çözülebilir.
 • Aynı miktardaki aloe suyuyla karıştırılmış yarım bardak su. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez gargara.

Şeftali yağı ve gül kalçaları yardımıyla iltihaplı yerleri tedavi edebilirsiniz. Yağ boğazı sarar, dokuları vitamin ve minerallerle besler. Bademcikleri yağlamak için bir ilaç hazırlamak için, iki kaşık şeftali veya kuşburnu yağı almanız ve propolis tentürüyle karıştırmanız gerekir.

Kontrendikasyon yokluğunda, bezleri iltihaplanma için halk ilaçları olarak limon kullanabilirsiniz. Yumru, bir lezzet veya durulama çözeltisi ile birlikte çiğnenebilir. Bunu yapmak için, üç çorba kaşığı meyve bir kadeh sıcak kaynamış su ile karıştırmalısınız.

Yetişkinlerde ve çocuklarda bez hastalıkları aynı şekilde ilerler. Larinks incelerken, aşağıdaki resmi görebilirsiniz:

 • Hastalığın başlangıcında bademcikler parlak kırmızı olur;
 • Bademcik iltihabı büyük ölçüde büyüdüğünde ve bir cevizine benzediğinde, yüzey gevşer;
 • Bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama görülür, bazen küçük apseler vardır. Bunlar anjina görüntüsünün ilk belirtileridir;
 • Boyundaki lenf düğümleri büyüklükte artar, onlara dokunmak acı verir;
 • Bezlerin iltihabı ile, vücut ısısı yükselir, vücudun genel durumu grip belirtilerine benzer.

Kural olarak, bezlerin iltihabı, bir ses ses eşlik ediyor. Bunun nedeni, bademciklerin şişmesi ve ses tellerinin tamamen kapanmamasıdır. Boğazın korkmuş şekliyle larenjit oluşur. Bu ses telleri için ciddi bir test. Bu durumda, kişi boğazda sürekli terleme, kuru öksürük atakları hisseder. Tıbbi literatürde bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir.

Bezlerin iltihabının ana nedenleri şunlardır:

 • Enfekte insanlarla doğrudan temas vardı;
 • Nazal ve oral kısımda akan inflamatuar süreç;
 • Kişinin hipotermi var;
 • Zayıf bağışıklık;
 • Gıdada protein ve vitamin eksikliği, su kullanımı, içme için uygun değildir.

İstenmeyen sonuçların riskini azaltmak için, boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora görünmeniz gerekir.

Enfeksiyonun hangisi olursa olsun, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi ve önlenmesi için, belli kurallara uyulması gerekir:

 • Antibiyotiklerin atanması sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır. İlaçların kendi kendine yönetimi sadece resmi şiddetlendirebilir;
 • Tedavi kapsamlı olmalıdır: gargara, nane şekeri, yüksek ateşte antipiretik ilaçlar hastalığın hızlı bir şekilde yenilmesine yardımcı olacaktır;
 • Et suyu ev ortamında, içte durulama ve alım tentürleri;
 • Yatak istirahatına uygunluk. Hastalığa karşı savaşmak ve güçlenmek için güç kazanmak gerekir;
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi. Bu sadece hastalık anında değil, başka bir zamanda da yapılabilir. Sertleşme, sık sık temiz havada yürür, meyve ve sebze yemek - bunların hepsi bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur.

Hastalığın ilk belirtilerinde, pek çok kişi internete ve tıbbi kılavuzlara, soruyu cevaplamak için araştırır - evde bezler iltihaplanırsa ne olur? Şu anda, bademcik iltihabı ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için yardımcı olacak, evde decoctions ve tentürleri hazırlamak için birçok yol vardır. Çeşitli nedenlerle yutulabilirler, ancak en etkili tedavi, evde oluşturulmuş yeteri kadar seçilmiş ilaç ve ilaç setini içerecektir.

Bademcikler (bademcikler) nazofarenksin farinkse geçtiği yerde bulunur ve lenfoid dokudan oluşan formasyonları temsil eder. Enflamasyon, özellikle çocuklar arasında yaygın bir patolojidir. Bu, olası komplikasyonları önlemek için başlatılmaması gereken hoş olmayan bir hastalıktır.

Bir başka işlev hematopoez sürecine katılımdır. Bademcikler, humoral bağışıklığın temeli olan lenfositleri oluştururlar.

Ana neden, stafilokok, streptokok ve pnömokokların neden olduğu akut solunum yolu viral hastalıklarıdır. Morbiditede artış genellikle sonbahar-kış döneminde ortaya çıkar. Hastalar arasında, hastalıklar daha fazladır, çünkü bağışıklıkları henüz tam olarak oluşmamıştır.

Bezlerin iltihabının bir başka nedeni de, yakın çevrede enfeksiyon iltihaplı odakların varlığıdır. Çeşitli rinit, sinüzit, diş çürüğü ve benzeri olabilir.

Bademciklerdeki iltihaplanma formları hem bağımsız bir hastalık hem de başka hastalıkların (sistemik veya enfeksiyöz) tezahürü olabilir.

En yaygın hastalık banal bademcik iltihabıdır. Birkaç türde olabilir, sınıflandırmayı daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Catarrhal formuBu, bademciklerin sadece mukoza zarının etkilendiği en kolay formdur. Bu, parlak kırmızı renklenme, şişmiş mukoza zarı ve aynı kırmızı palatine kemiği ile ortaya çıkar. Vücut ısısı kural olarak 38 derecenin üzerine çıkmaz.

Şikayetler zayıflık, kuruluk ve boğaz ağrısı hissine kapılacak. Sıklıkla bölgesel lenf düğümleri büyüklükte büyütülebilir.

Foliküler boğaz ağrısıGörme, damak, kemerler, bademcikler ve hiperemi (kızarıklık) önemli bir ödemi olacaktır. Ayrıca, hastalığın bu formu ile, "trafik sıkışıklığı" olarak adlandırılacak.

Sıcaklık zaten daha yüksek rakamlara yükselecek, boğazda güçlü bir ağrı olacaktır.

Lacunar AnginaBu form önceki (foliküler) ile çok benzer, ancak bir plak şeklinde farklıdır. Bir pürülan karakter edinen büyük miktarda seröz-mukoza sırrı nedeniyle bir drenaj formuna sahiptir. Bir spatula ile bademcikler kolayca kaldırılabilir.

Fibrinli tonsillitBu anjin, önceki iki türün arka planında oluşturulmuştur. Bunun nedeni, pürülan folikül patlamaları ve bir fibröz film oluşmasıdır. Bezleri tamamen örtebilir ve hatta sınırlarının ötesine geçebilir.

Phlegmonous tonsillitBu nadir görülen bir patoloji şeklidir. Folikülden apse oluşumu nedeniyle gelişebilir. Böyle bir süreç çoğu zaman tek taraflıdır ve travmadan kaynaklanır.

Herpetik bademcik iltihabıHastalığın bu formu ile, plak seröz içerikli kırmızımsı kesecikler formuna sahiptir. Bu durumda plak hem bezlerin kendisinde hem de damak ve palatinde gözlemlenecektir.

Ülseratif nekrotizan anjinaBu patoloji her zaman azaltılmış bağışıklığın bir arka planına karşı gelişir. Ağız boşluğunda yaşayan bazı mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bademcikler kirli gri plak ve ülser görünür, nekroz gelişir.

Mantar anjinaBoğazın bu biçimi, her zaman normal florada bulunan Candida türünün mantarının aşırı büyümesinden kaynaklanır. Genellikle aşırı üremesinin nedeni düşük bağışıklıktır. Bu hastalık formuna sahip plak beyaz olacaktır. Eğer yakından bakarsanız, bunun bir kıvrılmış karakteri olduğunu görebilirsiniz.

Genellikle iltihaplanma süreci rahatsızlık ile başlar ve

yutma, kızarıklık ve bademciklerin kendileri artar. Bütün bu bir general tarafından eşlik edilebilir

artan vücut ısısı

Hastayı görsel olarak incelerken, genişlemiş bölgesel lenf düğümlerine ve boğazda plak varlığına dikkat çekilir.

Hastalığın biçimine bağlı olarak, plağın doğası ve prevalansı, diğer bazı semptomların (vücut ısısı, ağrının şiddeti) de değişecektir.

Bilgilendirici bir çalışma, çeşitli bakteri ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılıklarını saptamak için boğazdan bir yayma yapacaktır.

Yerel tedaviden ev veya eczane ürünlerini kullanarak düzenli boğaz çalkalamaları etkili olacaktır. Eczanelerden "Furacilin" ve "Chlorophyllipt" tanımlanabilir.

Ayrıca boğazın sulanması için çeşitli tıbbi spreyler de kullanabilirsiniz (Ingalipt, Doctor Mom, Bioparox).

Resorpsiyon için tabletler (Grammidin, Strepsils, Septotelet) tarafından iyi bir terapötik etki sağlanır.

Eski iyi yol, bademciklerin Lugol çözümü ile yağlanmasıdır.

"- (nistatin", "Irunine") herpetik içinde - antiviral ilaçlar ( "bakteriyel enfeksiyon ( "Amoksiklav" "Sumamed", "Vilprafen", "Flemoxin Solutab) Mantar ilacı hastalığın mantar doğası" genellikle atanan antibiyotik İçinde asiklovir ").

İlaçlara ek olarak, bezlerin iltihabı tedavisinde fizyoterapi yöntemleri başarıyla kullanılmaktadır. Bunlar tuz ve şifalı otlar, UHF, UFO, tıbbi çamur ve ozonit uygulamaları ile inhalasyonlardır.

Bezlerin iltihabı kronikleşirse, bunları çıkarmak gerekebilir. Bunun için birkaç yolu vardır:

 • Lazer çıkarılması.
 • Cryodestruction.
 • Cerrahi operasyon
 • Bal ve arıcılık ürünleri. Bal ağızda kolayca çözülebilir ve boğazın yıkanması için bitkilerin infüzyonlarına eklenebilir. Propolis ruhlarını kullanmak da çok etkilidir. Bitkisel infüzyona (cam başına 25 damla) eklenebilir.
 • Limon suyu Bir bardak kaynamış suya eklenir ve durulama için kullanılır.
 • Soda ve tuzu ile durulayın. Bir bardak su üzerine her malzemenin bir çay kaşığı.
 • İyileştirme infüzyonları ile durulayın anti-inflamatuar etkisi ile otlar. Bunlar şunları içerir: papatya, calendula, muz, okaliptüs, civanperçemi, adaçayı, ısırgan otu.

Diğer nedenler diş hastalıkları, alerjiler, fasiyal sinir nörit, lenf nodu iltihabı olabilir.

Gerçek tanı doktor tarafından muayene verileri ve laboratuvar testlerinin sonuçları temelinde yapılır.

Tedavi, inflamasyonun kaynağına göre belirlenir. Eğer dişlerse - diş hekimine onları tedavi etmelisin. Nedeni alerjik ise - antialerjik ilaçlar yardımcı olacaktır. Nevrit tedavisinde, bir nöroloğa danışılması gerekir.

Hastalık enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkarsa, o zaman tedavi bademciklerin standart iltihabı tedavisi için gerekli olana benzer ve patojenin niteliğine bağlıdır. Bakteriyel enfeksiyon antibiyotik tedavisine, viral - antiviral ilaçlara, mantar - fungisitlere tabidir.

Ayrıca vücuttaki toksinleri yıkamak için yatak istirahati ve bol miktarda içecek de önemlidir. Gıda yumuşak olmalı, boğaz ağrısını tahriş etmemelidir. Soğuk, sıcak, baharatlı yemekler yasaklanacak.

Ayrıca bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilecek tüm faktörleri en aza indirmek için gereklidir. Denenmesi gereken ana önleyici tedbirleri sıralıyoruz:

 • Kötü alışkanlıklardan kurtulun.
 • Hava durumu için giyinme.
 • Aşırı ısınma.
 • Soğuk içecek içmeyin.
 • Ağız boşluğunun hijyenini izlemek.

İltihaplı bezlerin elde edilmesi zor değildir, çünkü mikroorganizmalar her yerimizi çevreler. Ve vücudun savunmasının zayıfladığı bir zamanda, saldırırlar. Bu nedenle profilaksiyi ihmal etmeyin, sağlığınızı yapın, böylece hastalanma şansı en aza indirilir.

Bezlerin iltihaplanmasını evde tedavi etmek mümkün mü? Bir problemle karşılaşan herkes bu soru hakkında düşünüyor.

Aslında, mümkün, ancak önemsiz derecelerde. Tıp, doğru bir teşhis için kliniğe gitmenizi önerir, çünkü bezlerin iltihaplanmasıyla ilgili bazı semptomlar tamamen farklı bir hastalık belirtisi olabilir.

Ve bundan sonra, virüslere karşı etkili bir şekilde mücadele eden araçları güvenle uygulayabilirsiniz.

Bezler bademcikler, lenfoid dokulardan oluşurlar. Lokalizasyonun yeri, yumuşak damak ve dilin kök bölgesi alanındaki ağız boşluğudur.

Görevleri koruyucu bir işlevdir.. Bu, patojenik mikroorganizmaların vücuda girmediği bir tür bariyerdir.

Enflamasyon, bu virüsler bademciklerde çok fazla biriktiğinde veya bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkar.

İkinci durumda, enflamasyon için az sayıda bakteri yeterlidir. Bezi hastalığı enfeksiyöz anlamına gelir. Dahası, patojenler arasında sadece virüsler ve bakteriler değil, aynı zamanda mantarlar da ayırt edilebilir.

Çocuklarda en çok iltihaplanma iltihabı görülür, fakat aynı zamanda yetişkinlikte de bulunur. Patolojinin kendi ciddiyeti ve süresine sahip üç ana formu vardır:

 1. Catarrhal formu Boğazda rahatsızlık hissi oluşması, yanma ve terleme ile karakterizedir. Yutma ile ağrı hafiftir, bazen vücut ısısı yükselir, ancak 38 dereceden fazla değildir. Tıbbi muayenede şişlik ve mukus ya da pustan küçük bir bası bulunmuştur. Ayrıca boyun ve çene alanındaki lenf düğümleri de artmaktadır. İşte bir acı var.
 2. Foliküler form için vücut sıcaklığında 38 derecenin üzerinde bir artış ile karakterize edilir. Bu, bel bölgesinde genel halsizlik, vücut ağrıları, üşüme ve hatta ağrılı semptomlara yol açar. Yutma, kulağa iletilen şiddetli ağrıya sebep olduğu için yiyecekleri kabul etmek imkansız hale gelir. Buna göre lenf düğümleri büyütüldü. Okul öncesi çocuklar diyare ve kusma yaşayabilir.
 3. Lacunar formu Hastalığın seyrinin şiddetiyle ve en belirgin klinik tabloyla ayırt edilir. Bademcikler kuvvetle genişledi, plak - sarı-beyaz renk. Hastalık yetişkinlerde ortaya çıksa bile hastaneye yatış gereklidir.

Aşağıdaki patojenik mikroorganizmalardan etkilendiğinde, bezler bazı hastalıkların gelişimine karşı iltihaplı hale gelebilir:

 • staphylococcus aureus;
 • streptokok;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • herpes virüsü;
 • mantar mayası.

Inflamatuar süreç bu faktörler tarafından kışkırtır:

 • hipotermi ve soğuk algınlığı;
 • hasta bir kişiden enfeksiyon;
 • azalmış bağışıklık;
 • anjina, kızıl ateş ve solunum sisteminin diğer patolojileri;
 • genetik yatkınlık;
 • kişisel hijyenle uyuşmayan enfeksiyon;
 • ağız boşluğu ve burun hastalıkları (sinüzit, çürük, periodontitis ve diğerleri);
 • beriberi.

Tedavi yöntemleri

Bezlerin iltihaplanmasını tedavi etmeden önce, hastalığın nedenini tespit etmek ve patojeni tanımlamak gerekir. Bunu sadece bir doktor yapabilir.

Sonuçta, her mikroorganizma için belirli ilaçlar vardır. Bu nedenle hemen klinikle iletişime geçin!

Bezlerin iltihabı gerekli ise ne yapmalı:

 1. Her şeyden önce, hastanın gelişimini ve büyümesini önlemek için hoş olmayan semptomlardan kurtulup, mukoza zarının mikroflorasını patojen mikroorganizmaların yıkaması gerekir. Bunu yapmak için antiseptik çözümler kullanılır.
 2. Ağız boşluğunu durulamadan yaklaşık 30-40 dakika sonra, gerekli iyot bazlı ilaçlar ile yağlayın. Bu bir "Lugol" çözümü olabilir. Dikkatli olun, ilaç alerjik reaksiyona neden olabilir!
 3. emin olun antibiyotik, antibakteriyel ve antiinflamatuar ilaçlar almak.
 4. Altta yatan hastalığın varlığında, kaliteli bir tedavi yürütmek önemlidir. Örneğin, eğer anjin varsa, boğaz ağrılarına karşı ilaç almanız gerekir.
 5. Hastanın izole edilmesi gerekiyor, bezlerin iltihabı bulaşıcı bir hastalık olduğu için.
 6. Yatak istirahatına uygunluk.
 7. Bolca içmelisin. Bu kapasitede, çay, şifalı bitkilerin şifreleri kullanılabilir.
 8. Soluma da yararlı olacaktır.

Modern tıp, bezlerin iltihaplanmasıyla tam olarak ne yapması gerektiğini bilir. Bunlar eczane çözümleri:

 1. "Furatsilinom" Tabletlerde veya hazır bir çözümde satın alabilirsiniz. Tabletleriniz varsa, 1 birim 0,5 su için sulandırınız.
 2. "Lugol" güçlü bir antiseptik olarak kabul edilir, ancak kan damarlarını genişletir.
 3. "Miramistin" Her türlü patojenik mikroorganizma için pratik olarak kullanılır.
 4. "Iodinol" ana aktif maddeyi içerir - iyot.
 5. "Klorheksidin" klor dayanmaktadır.
 6. "Chlorophyllipt" stafilokok ile lezyonlar için reçete edilir.
 7. "Hidrojen Peroksit" son derece nadiren kullanılır. Su ile seyreltilmiş 1: 2 oranında.
 8. "Geksoral", "Rivanol" ve benzeri.

İlaç tedavisinin yardımı ile bezlerin iltihaplanmasını ve gerekli olup olmadığını nasıl giderebiliriz? Birçok insan ilacı almak istemediğinden, bu gereklidir. Çünkü tüm tedavi kompleksi medikal tedavidir.

En etkili ve popüler ilaçların listesi:

 1. "Bioparox" bir aerosol formunda üretilir. Çocukları 2-3 yaşından itibaren tedavi etmek için çok uygundur. İlaç antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kontrendikasyonlar - bileşenlere alerjiler, bronkospazm.
 2. "Tantum Verde" steroidal olmayan bir anti-enflamatuar gruba karşılık gelir. Mukoza yapısını geri yükler. Çocuklar 6 yaşından beri kullanılmaktadır. Kontrendikasyonlar - fenilketonüri, bileşenlerin intoleransı.
 3. "Stopangin" karmaşık bir etkiye sahiptir: iltihabı ortadan kaldırır, mantarları ve bakterileri yok eder. Bir aerosol ve tıbbi çözelti şeklinde üretilmiştir. Çocuklar 8 yaşından itibaren kullanılabilir. Kontrendikasyonlar - gebelik, atrofik farenjit.
 4. "Faringosept" kapsamlı bir etkiye sahiptir, antiseptiklere atıfta bulunur. Emilebilir tabletler şeklinde üretilmiştir. 3 yıldan beri kullanılabilir. Kontrendikasyonlar: bileşenlerden birine sadece bireysel hoşgörüsüzlük.
 5. "Tonsilotren" homeopatik bir ilaç anlamına gelir. Immünomodülatör ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Tabletleri bir yıldan eritebilirsiniz.
 6. "Falimint" Anestezi yapar, bakteri yok eder. Yerel olarak davranır. Emilebilir tabletler şeklinde üretilmiştir. 5 yıl sürebilir. Kontrendikasyonlar: gebelik, emzirme, bileşenlere alerji.
 7. "Tonsilgon®" doğumdan uygulanır. Tabletler ve damla şeklinde üretilmiştir. Anti-inflamatuar bir antiseptik olarak kabul edilir.
 8. Antibiyotikler: Sumamed, Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Wilprafen, Amosin, Kamer, Alemoksin.

Hazırlıklar-antibiyotikler sadece doktor reçetesi için izin verilir!

Unutmayın, her bir organizmanın bireysel özellikleri vardır ve bezlerin iltihabı hastalığın seyridir. Bir hasta için uygun olan bir diğeri için kontrendike olabilir.

Geleneksel tıp ile tedavi her zaman tedavi kompleksine dahil edilir, çünkü şifalı otlar ve diğer bileşenler birçok yararlı maddeye sahiptir.

Fakat unutmayın ki, bu tür iltihapları bademcikler ile tedavi etmeden önce doktorunuza danışın!

İşte en etkili çözümler için gargaralardan daha birkaç tarif var:

 1. Bitkisel infüzyonlar Mukoza zarının mikroflorasını onarın ve yumuşatıcı bir etkiye sahip olun. Kimyacıların papatya, nergis, mürver ve adaçayı koleksiyonu yapabilirsiniz. 1 çorba kaşığı alın. l. toplayın, bir bardak kaynar su dökün ve demleyin. Günde 3-4 kez durulayın.
 2. Manganez çözümü onlarca yıldır kullanılmaktadır. Bakteri dezenfekte eder ve nötralize eder, hasarlı dokuları iyileştirir. Bazı durumlarda yanıklara neden olduğu için manganez solüsyonunu kesinlikle doktor tavsiyesine göre durulayın.
 3. Soda-tuz çözeltisi. 1 çorba kaşığı. l. Mutfak tuzu, soda ve 10 damla iyot almalıdır. Bir kaşık deniz tuzu eklemek tavsiye edilir. Endokrin sistemin patolojisinde böyle bir çözüm kullanılması yasaktır.
 4. Elma sirkesi için bir çare hazırlayabilirsiniz.. 1 bardak su için 1 çay kaşığı konacak kadar. sirke.
 5. Enfeksiyonu yok etmek ve ağızları vitaminlerle doyurmak, sarımsak çözümünü hazırlamak. Bir çift karanfil doğrayın ve bir bardak kaynar su dökün. Bırak gitsin. Unutmayın, bu çözelti ilk aşamalarda kullanılamaz (sarımsak kuru mukozayı tahriş eder).
 6. Taze pancar suyu sıkın. 4 st. Miktarında Kaşıkları kaynatılmış suyla (fincan) birleştirin.
 7. Kavanozu güçlü yeşil çay ile durulayın.. Bir bardak içki içerisine 1 çay kaşığı dökün. mutfak tuzu karıştırın. Günde 5 kez durulayın.
 8. Nar kabuğu kurutun ve rendeleyin. 1 çay kaşığı bağlayın. Elde edilen tozun 200 ml kaynar su ile karıştırılması. Termos içinde 1 saat süreyle infüze edin. Günde 2-3 kez durulayın.

Hastalık sırasında çok fazla sıvı içmeniz gerekir, ancak sağlıklı içecekler içmeniz gerekir:

 • otlar otlar;
 • gül kalçalarından komposto;
 • limon ve ballı çay;
 • limonlu ılık su;
 • sıcak içecekler ve meyve suları.

Sıcak lenfatik doku şişliği ve ağrıyı azaltır.. Bunu yapmak için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 • mutfak (büyük) tuzu ısıtın. Bir torbaya dökün ve iltihaplı yere yapıştırın. Ama tuzun yanmaması gerektiğini unutmayın;
 • ince ve hardal sıva;
 • ayaklarınızı bir deniz tuzu çözeltisi veya kuru hardalla buharladığınızdan emin olun;
 • Ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışın ve yün atkınızı boğazınızın etrafına sarın.

soluk alma

İnhalasyonlar büyük anneannilerimiz tarafından da kullanıldı. Onlara göre, solunum sisteminin birçok hastalığına karşı mücadelede etkili bir araç.

Ancak iltihaplardaki bezleri ısıtmak mümkün mü? Kesin bir cevap yoktur, çünkü endikasyonlara dayanarak sadece bir doktor inhalasyonları çözebilir.

Ayrıca, yüksek sıcaklıkta, buhar prosedürlerinin kontrendike olduğunu bilmeniz gerekir.. Bu nedenle, inhalasyon sadece vücutta ısı yokluğunda yapılabilir.

İnhalasyonlar çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir:

 1. Özel cihazların yardımı ile - inhaler ve nebülizörler. En modern cihaz nebülizör olarak kabul edilir.
 2. Buhar doğrudan tankın üzerinde solunabilir.
 3. Bir çaydanlık, kağıt hunisi veya bir mutfak sulama kullanabilirsiniz.

İnhalasyonların birçok avantajı vardır. İlaç solüsyonu ısı şeklinde soluma ile kullanıldığında, örneğin, bazı yararlı maddeler daha derin boşluk içine nüfuz maksimum iyileştirme etkisi sağlayan bezleri.

Ayrıca, inhalasyonlarla, terapötik maddeler eşit olarak dağıtılır, bu da maddenin en hızlı etkilenmesine yol açar.

Bezlerin iltihaplanması için uygun şekilde inhalasyonun nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir:

 • buharı solumak sadece ağız boşluğunu ve burun içinden nefes verebilir;
 • Aynı çözümü iki kez kullanmayın;
 • prosedürün sıcaklıkta oturmak istenmesinden sonra;
 • İşlemden sonra bir saat yememelisiniz;
 • Bir nebülizer kullanıyorsanız, inhalasyon süresi 10 dakikayı geçmemelidir;
 • Buhar inhalasyonunu halk yöntemleriyle kullanırken, prosedür 15 dakikaya çıkarılır;
 • kesinlikle yüksek vücut ısısı, kalp bazı hastalıklar, dolaşım sisteminde, kanser ve yüksek kan basıncı ile buharın teneffüs yasaktır.

Soluma bu tür araçların yardımı ile yapılabilir:

 1. Tıbbi inhalatörler inhaler içine dökülür (yukarıda belirtilmişlerdir).
 2. İyotlu Soda Çözeltisi. 0,5 litre su içinde birkaç çorba kaşığı soda çözün. Biraz iyot ekle.
 3. Alkali maden suyu çocuklar için etkili.
 4. Uçucu Yağlar: ardıç, çam, köknar, okaliptüs, anason, rezene. Kaynar suda birkaç damla yağ eklemeniz gerekir. Soda çözeltisine eklenebilir.
 5. Bitkisel şifalı otlar. Otları kullanabilirsiniz: papatya, okaliptüs, köknar, nane, kekik, kekik, vb.
 6. Bir çift haşlanmış patates yiyebilirsiniz.. Etkisini arttırmak için biraz iyot ve soda ekleyin.
 7. Yardımcı olur çam tomurcukları kaynatma.

Uzman veya yanlış bir kendi kendine tedaviye geç tedavinin ciddi komplikasyonlara ve hoş olmayan sonuçlara yol açtığını unutmayın.

Bezlerden böyle bir cerrahi çıkarılması. Sovyet döneminde birçok insan bu prosedürle karşı karşıya kaldı.

Bugün, operasyonlar yenilikçi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Ama ameliyat masasına uzanmadan önce düşünmek için bin kat daha fazla. Sonuçta bademcikler koruyucu bir bariyer görevi görür!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması ve olası komplikasyonlar için prosedür

Boğaz ağrısı geçirenler, bu hastalığın ne kadar şiddetli ve yorucu olabileceğini çok iyi bilirler. Tonsillit, kronik formda, bağışıklığı büyük ölçüde zayıflatan ve kişiyi çok çeşitli hastalıklara duyarlı hale getiren, vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağıdır.

Ne zaman ve nasıl angina ile boğazda sıkıştırır?

Angina ile sıkıştırmak, ağrıyı hafifletmek ve boğaz ağrısına yardımcı olmak için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu geleneksel tedavi yönteminin doğru bir şekilde uygulanması, ağrıyı ortadan kaldırır ve hem yetişkinlerin hem de çocukların hızlı bir şekilde iyileşmesini destekler.