Loading

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk?

Farenjit, hastanın hayatına yeterince rahatsızlık veren çok hoş olmayan bir hastalıktır. Ve doğal olarak, mümkün olan en kısa zamanda kurtulmak istiyor. Bu nedenle, bu makale, farenjitin komplikasyonları ve rahatsızlıkları olmadan hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceğine dair en etkili tavsiyeyi sağlayacaktır.

 • Tıbbi yardım alın.

Farenjitleri hızlı bir şekilde geçirmek için, sadece doktor tarafından belirlenebilen, görünüşünün tabiatını, kursun kendine özgü doğasını bilmeniz gerekir. Bu, özellikle çocuğunuzu tedavi ederken risk alamadığınız zaman geçerlidir.

Bazen, test yapmak (yayma) ve sadece doktor için de kullanılabilen ilaçların bireysel alımını reçete etmek gerekir. Ancak, yeni başlayanlar için, boğazda ağrı bir belirti ve diğer hastalıklar bir dizi olduğu gibi, "farenjit" tanısını doğrulamak için gereklidir.

Hastalığın çoğu vakası virüslerden kaynaklanır, fakat aynı zamanda bakteriyel farenjit de vardır. İlk durumda yardımcı işlemler vasıtasıyla üstesinden öz bağışıklık hastalığı, ikinci durumda, örneğin kızıl romatizmal ateş, böbrek ve sinir sistemi gibi komplikasyonlardan korumak için antibiyotik kullanımı gerektirir.

Zamanında ve yüksek kaliteli tedavi sağlanan, hastalık zaten 7-10 gün içinde.

 • Doktorun talimatlarına uyun

Doktor bu veya diğer ilaçları reçete ederse, hastalığınız durumunda kullanımları gereklidir.

Yukarıda daha önce belirtildiği gibi, bir bakteriyel farenjit oluşturur, örneğin, antibiyotikler, karmaşık şekiller halinde atanır. Sıklıkla, streptococcus hastalığının ortaya çıkması için suçlama. Onları yok etmek için doktorunuz yetişkin penisilin grubunun tedavisinde ilaç olabilir: Amoxil, Amoksisillin, Ospamoks. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonların neden olan ajanlar gibi ünlü penisilinler, bu nedenle, sefalosporinler (Seftriakson, sefaleksin) ya da makrolidler (azitromisin) ile değiştirilir. Bir çocuğu tedavi ederken, süspansiyonlarda Cefodox veya Azimed kullanın.

Birkaç gün içinde hastalığın geri çekildiği gözükse bile, bu hayali bir izlenimdir ve farenjiti tamamen iyileştirmek için 7 ila 10 gün arasında tam bir antibiyotik tedavisi almanız gerekir. Ayrıca ilacın özellikleri hakkında doktor tavsiyesi takip etmek önemlidir: gıda alımı bağımlılığı, dozlar arasındaki aralık, intestinal flora korumak için ilaçların paralel alımı ve tabii ki, dozaj.

Aynı şey çocuğun tedavisi için de geçerlidir.

 • Streptococcus enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için gerekli önlemleri alın.

Başkalarına bulaştırmamak ve hastalığın nüksetmesini önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Öksürdüğünüzde ve tek kullanımlık bir peçete veya el ile hapşırırken ağzınızı kapatın, sonra ellerinizi yıkayın;
 • Mümkün olduğu kadar sık ​​ellerinizi antibakteriyel sabunla yıkayın veya eller için dezenfektan kullanın;
 • Hastaya ayrı bir takım bulaşık ve nevresim verilir. Sıcak suda antibakteriyel ajan, kaşık ve çatal ile bulaşık yıkamak için, kullanımdan sonra kaynatılması daha iyidir. 60 ° C sıcaklıkta yatak yıkamak;
 • Antibiyotik almaktan bir gün sonra diş fırçanızı değiştirmelisiniz.
 • Boğaz ağrısı rahatlatmak anestezi ilaçları ve anestezi ile yerel spreyler olabilir.

Erişkinlerde ağrı, İbuprofen (Ibuprom, Advil), antiseptik ve anestetik etkisi olan ilaçlar, örneğin Angilex ile mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır. Çocuklarda anestezik alımı aşırı durumlarda ve karşılık gelen veya toplantı dozlarında (Nurofen, Panadolum) önerilir.

Acilssalisilik asit, Aspirin ve Nimesil'in ağrı giderilmesi için kullanılması yasaktır. İlk iki ilaç genel endikasyonlarla yasaklanmışsa, Nimesil son çare olarak alınabilir - şiddetli bir ağrı sendromu ve yüksek ateş.

Sıklıkla, bu ilaç grubunu almak semptomatiktir, yani semptomların ortadan kalkması durdurulabilir.

 • Antiseptik spreyler, pastil veya pastiller kullanın.

farenjit tedavisinde tedavi eden doktor sprey (Tantum Verde Geksoral) tabletler (Faringosept, Lizak, Lizobakt) ve pastiller Strepsils şeklinde antiseptik preparatlar atar.

Spreyler kullanan bir çocuk için, Chlorophyllipt, Thoringsprays, 3 yaşından itibaren yetişkinler için olduğu gibi, örneğin, Tharyngept gibi emilim için tabletler uygundur.

Doktor reçetesine göre, 5'ten 7'ye kadar. Bir çocuk için 5 güne sınırlamak daha iyidir.

 • Biraz gargara.

Bir dizi işlemden sonra, kuruluk, acı ve boğazda gıdıklama geçer. Salin, alkali maden suları, Klorheksidin ve ayrıca Furacilin veya Klorofililpt içeren solüsyonların kullanılması tavsiye edilir.

Durulamaların süresi, manipülasyon başına en az 10-15 saniye sürmelidir.

Çocuk, gerekli yetenekleri yerine getirmek için çocuğun yeteneklerine göre durulamaya başlar. Aksi halde, durulamalar lokal antiseptik ilaçlarla değiştirilir.

Bir veya iki hafta doktor tavsiyesine göre.

 • Yatak dinlenmeye dikkat edin.

Eğer uyumak istiyorsanız - kendinizi bu zevkten mahrum etmeyin, hastalığın tedavisinde uyku mümkün olduğunca uzun süre devam etmelidir. Uyku sırasında, bağışıklık sistemi virüsle savaşır, antibiyotikler patojenik mikroorganizmalar tarafından daha fazla güçle ele geçirilir.

Bu durumda, çocuğun organizması bağımsız olarak enerji tasarrufu sağlar, bu yüzden hasta bebek genellikle uyur.

 • Daha fazla sıvı iç.

Bu, dehidrasyona karşı koruyacak ve boğazdaki ağrıyı azaltacaktır. Hastalık sırasında erkekler, mümkünse günde yaklaşık 3 litre ve kadınlarda - 2 içmek tavsiye edilir.

 • Diyete uyun.

Kaba parçacıklar, ekşi ve keskin tatlar, turşu ile yemek hariç. Yumuşak, püresel yemekler tercih edin, örneğin: yoğurt, et ve sebze püresi, çorba püresi, yumurta, haşlanmış, kaynatılmış ve asitsiz meyve suları ve meyve içecekleri.

 • Evi temiz tutun ve havayı nemlendirin.

Mümkün olduğunca sık, ıslak temizlik yapın ve özel bir nemlendirici kullanın. Bir nemlendirici yerine, tercihen ısıtma elemanlarında düzenlenmiş bir akvaryum veya su içeren diğer kaplar uygundur.

 • Kötü alışkanlıkları ortadan kaldır.

Hastalığı yakında tedavi etmek için, en azından tedavi süresi boyunca sigara içmeyi ve alkol almayı bırakmanız gerekir. Ve farenjit ve kronizasyonun tekrarını önlemek için iyidir.

Farenjit hızlı bir şekilde tedavi etmek için nasıl: etkili tedaviler

Farenjit tedavisi için ne kadar çabuk - Böyle bir soru ilgi çekicidir, her şeyden önce, onlar hasta ve tabii ki, ebeveynler, eğer çocuk hasta ise. Mümkün mü, yoksa vücudun doğal güçlerine güvenmeli miyiz? Farenjit denilen farenksin iltihaplanması, Latin tarzında, hoş olmayan bir şeydir. Bu angina değil grip değil, ama sonuçları olabilir.

Akut farenjit hızlı başlar ve doğru şekilde yaklaşırsanız hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Doğru yaklaşım bir doktora danışmaktır, çünkü kendini tedavi etme tehlikesi yanlış bir öz tanıdır. Bir doktorun mesleğinin özgüllüğü, tedavi yöntemlerini kanıtlamış olmasıdır ve ortalama kişinin sahip olmadığı hastalık teşhisi için deneyime ve araçlara sahiptir.

Farenjit ve bir KBB uzmanının yetkinliğinde hızlı tedavi. Fakat kendimizi, gelecekte kendimizi rahatsız edici sonuçlardan korumak için boğazda olası iltihaplanma sebebinin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Diğer hastalıklar ile karıştırmamak için farenjit tezahürünü düşünün.

Farenjit belirtileri

Yemek yuttuklarında bir boğaz vardı, boğazdaki iktidarda, her zaman öksürmek istiyorum, ve genelde, bazı yumrular oluştu. Aynadaki boğaza bakarsanız, ağzınızı açarsanız, geniş kızarıklık ve çıkıntılı damarları görebilirsiniz.

Tüm bu belirtiler varsa, o zaman, yutak iltihabı akut akıntılı farenjit, var. Hızlı kür farenjit, tabii ki, dikkate değer rahatsızlık nedeniyle, düşük sıcaklık rağmen, ancak zayıflık, halsizlik gövdesinde, arzu edilmektedir.

Farenjit olduğunu söyleyen diğer işaretleri birleştirin:

 1. Boğazda mukoza zarının kuruması, kaşıntı ve terleme, ağrılı zayıf ağrı.
 2. Boğazda şişer, kulaklara verir.
 3. Öksürme dürtüsü, kuru, rahatlama getirmez. Boyundaki lenf düğümleri büyütüldü.
 4. Boğazdaki kızarıklık sırt ve bademcikleri kapsar. Bademcikler üzerinde pürülan bir scurf vardır (bkz. Boğazdaki irin ne kadar tehlikeli).

Böylece, nazofarenks boyunca yoğun eritem, kuru öksürük, bütün bu işaretler veya başka, boğaz ağrısı belirtileri kuru ve cızırtılı boğazda yumru, hissi. Farenjitin nasıl iyileştirileceği, tedavinin başlangıcının zamanlamasına göre değişir.

Hemen bir doktora danışırsanız, şüphesiz ilaç, gargara, nemlendirici spreyler ve rezorpsiyon tabletleri reçete edecektir. Her tıbbi ürün için detaylı bir talimat vardır.

Akut farenjit tedavisi

Farenjit böylesine nadir bir hastalık değildir, birçok mikroorganizmanın neden olduğu ve bağışıklığın zayıflaması durumunda enfeksiyon riski yüksektir. Bu makaledeki video, farenjit ile enfekte olabilir nasıl gösterir.

Farenjit nedeni:

Bir doktora ne zaman farenjit teşhisi kuracak, nasıl bu hastalık viral enfeksiyonlar daha sık görülür çünkü, çok önemli patojen bağlıdır, ancak antibiyotik ile tedavi edilmez, ve tersi, mikrobiyal nedeni olarak bu durumda daha az ve antibiyotik olduğunu çabucak tedavi zaman yardımcı olacaktır.

Tablo. Farenjit İlaç tedavisi:

Evde ilaç ve eczanelere ek olarak, bu tedaviyi kendi hazırladığınız halk ilaçlarıyla tamamlamanız gerekir. Fiyatları düşük ve faydaları şüphenin ötesindedir. Bu nedenle, hızlı bir şekilde tedavi edilen farenjit, tedavinin karmaşıklığına bağlıdır.

Kronik farenjit hastalığın akut fazında zayıf tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, bunun nedeni belirtilen rejim hasta davranışının ile muamele ya da olmayan uygun yöntemleri o kadar çok ihlaline kronik, akut enfeksiyon geçiş, ancak bağışıklık sistemi, genetik yatkınlık ve daha genel durumuna bağlı olduğu unutulmamalıdır

Farenjit tedavisinin halk yöntemleri

Farenjitin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi için halk yöntemleri basitçe vazgeçilmezdir, çünkü zaman testini geçmiş ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bu, her şeyden önce, inhalasyon, boğazın durulanması, mukoza zarının yağlanması, içme suyu, boğazın yumuşatılmasıdır:

 1. Çim anne ve üvey anneler nane ile birlikte demlenirler, bir saat ısrar ederler. İnhalasyonların yanı sıra boğazın yıkanması için bir kaynatma uygulayın.
 2. 1 ve soluma, mevcut inhalasyon nebulizer boyunca buhar kullanarak, infüzyon sonrası Karışım papatya ve civan perçemi 1 bir oranda demlenmiş. Kaynatma boğazınızı yıkamak için kullanılır.
 3. Kadife çiçeği yaprakları demlenir, kaynatılır, boğazda gargaralanırlar.
 4. Solunum ve gargara için, adaçayı ile papatya bir kaynatma kullanın.
 5. Çam tomurcukları demlenir ve boğazda iltihabı gidermek için bir çare olarak kullanılırlar.
 6. Boğazı durulamak için sudaki propolis tentürünü seyreltin.
 7. Bir bataklık infüzyonu kökü ile papatya bir kaynatma gargara için ısrar edilir.
 8. Kireç çiçekleri ve adaçayı çimi kaynar suyla demlendirilir ve boğazını ılık bir et suyu ile durulayın.
 9. Calendula ve ıhlamur çiçekleri eşit oranlarda demlenir ve elde edilen et suyu inhalasyon için kullanılır.
 10. Birkaç diş sarımsak, öğütülür, balla karıştırılır ve enflamasyonu hafifletmek için yemeklerden sonra bu karışımı alın.
 11. Çam tomurcuklarının kaynatılmasında bir kaşık propolis ekleyin, balla karıştırın ve yemeklerden sonra ilacı alın.

Farenjit tedavisi için inhalasyon

Solunum sistemi hastalıklarında inhalasyonların etkinliği hem tıp bilimi hem de halk pratiği tarafından onaylanmıştır. Her şey hastalığın ciddiyetine ve kullanılan çözümlere bağlıdır. Halk uygulamasında, buhar inhalasyonları sıcak çözeltilerle kullanılır.

Farenjit ile inhalasyon ile halk tedavisi

Buharı solumak geleneksel tıbbın uzun bir geleneğidir. Bu prosedür, yüksek sıcaklık yoksa ve hastanın genel durumu tatmin ediciyse yapılır.

Buhar solunum sistemine girdiğinde, mukozayı nemlendirir ve ısıtır, dolayısıyla öksürüğe daha az ihtiyaç duyulur. Buhar formundaki tıbbi maddeler boğaz ağrısını etkiler ve iltihaplanmasını azaltır.

 • kıyılmış meşe kabukları, nane ve lavanta çiçekleri kullanmak karışım demlendi ve ısrar ve soğuduğunda, ısıtılır ve 5-10 dakika da, buhar üzerinde nefes edilir;
 • Papatya ve civanperçemi çiçeklerinin bir kaynatılmasından önce ısıtılır ve bu buhar on dakika nefes alır;
 • kaynatın ve patates püresi, bir kabuğunda mümkündür ve bu buhar nefes alır, on dakikada bir havlu ile kaplanır;
 • otlar, anne ve üvey anne, nane, civanperçemi ve okaliptüs topluluğu su banyosunda demlemek, buhar günde birkaç kez nefes;
 • evrensel bir ilaç adaçayıdır, inflamasyonu hafifletmek için demlenmiş ve sıcak buhardan nefes alır;
 • Bitkisel özler, inhalasyon etkisini artırdığı için nane, pembe, adaçayı, okaliptüs gibi uçucu yağları damlatır.

Tanı sonrası - farenjit, çözümleri antienflamatuar boğaz, teneffüs ve homeopatik ve antihistaminik kullanımını durulama, tıbbi döngüsü dahil olmak üzere bu hastalığın kapsamlı bir tedavi yürüttük. Bu tedavi, kısa sürede farenjitin tedavi edilmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemeyi mümkün kılan halk ilaçları ile desteklenmektedir.

Evde yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Solunum yollarının en sık görülen inflamatuar süreçlerinden biri farenjittir. Hastalığın semptomatolojisi, sıklıkla karıştırıldığı anjinin semptomlarına benzer. Yetişkinlerde farenjitin evde tedavi edilmesi, sonbaharda veya ilkbaharda, ağırlaştırıcı bir özelliğe sahip olduğunda sıklıkla gerekli olmaktadır. İyileşme sürecinin daha hızlı ve daha üretken olması için, hastalığın belirli bir formu için komplekslerin uygulanması gereklidir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farinksin iltihabı farklı şekillerde tedavi edilen iki biçimde ortaya çıkabilir:

 1. Akut. Bu, bir pürülan çeşitlilik ile bazen 40 ° C'ye kadar sıcaklıkta bir artış ile karakterize edilir. Hasta genel halsizlik, yutma sırasında ağrı şeklinde rahatsızlık hisseder.
 2. Kronik. Kalıcı öksürük ve boğazda boğulma geçiriyor.

Hastalığın her iki formu için, uzmanlar belli kurallara bağlı kalmanızı tavsiye eder:

 1. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sokağa erişimi sınırlayın ve başkalarıyla iletişim kurun. Durumunuzu ek virüslerle karmaşıklaştırmayın.
 2. Geceleri tam dinlenme izleyin. Gündüz uyku için zaman ayırın.
 3. Diyetleri vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş daha hafif yiyeceklerle doldurun. Tuzlu, keskin, kızarmış yiyecekleri hariç tutun.
 4. Eğer mukozada kuruluğu acıtıyorsa - süt ile bal veya sıcak yeşil çay içebilirsiniz.
 5. Alkollü içecekleri hariç tut.
 6. Sigara içmek yasak.

keskin

Bu farenjit ile doktor ilaçları reçete edebilir:

 1. Antibiyotikler - "Ampisilin", "Oksasilin", "Sefazolin", "Seftriakson".
 2. Spreyler - "Kamerun", "Ingalipt".
 3. Rezorpsiyon için pastiller - "Grammidin", "Strepsils".

Yetişkinlerde boğazın evde tedavi edilmesi halk yöntemleri ile gerçekleştirilebilir:

 1. Sıcak bacaklar. Kuru hardal ilavesi ile sıcak banyolar harika bir etki bırakacaktır. Yatmadan önce bunu yap.
 2. Soluma. Bunu yapmak için, bitkisel kireç, okaliptüs, papatya veya adaçayı infüzyon kullanın. Kaynar su 1 tsp dökün. Çim. Birkaç damla uçucu yağ ile inhalasyon deneyin.
 3. Diyete uygunluk. Kızartılmış, yağlı, tuzlu olanı ortadan kaldırın - bu ürünler mukozada tahriş edicidir. Daha fazla sıvı iç.

Farenjit hızlı nasıl tedavi edilir? Prosedürleri ilk semptomlarla başlatmak gerekir: her iki saatte bir gargara, 4-6'lık şekeri eritin ve spreyi 2 ila 4 kez uygulayın. Yaklaşık 3 gün sonra, kuru öksürük dahil olmak üzere belirtiler azalmalıdır. Kalan farenjit belirtileri ile ortadan kaybolur. Pozitif dinamikler yoksa, bir uzmandan yardım almanın sebebi budur.

mantar

Genel belirtilere ek olarak, hastalığın viral formu, boğazda bir yumru hissi ile karakterizedir. Mantar, mukoza üzerinde plakete not edildiğinde, fotoğrafta ayırt edilmesi kolaydır. Farenjit için antimikotik ilaçlar, tedavi için kullanılır:

 • "Natamisin", "Nistatin", "Levorin";
 • "Terbinafin";
 • "Flukonazol", "Ketokonazol";
 • "Levorin", "Pimafucin", "Diflucan".

Yerel eylem araçları:

 1. Spreyler - Miramistin, Rotokan, Geksoral, Lugol çözeltisi.
 2. Durulama, örneğin, kalendula veya papatya için anti-enflamatuar etki ile bitkisel decoctions dayalı inhalasyonlar. 1 çay kaşığı ekleyin. kaynar su içinde otlar. Kendini bir havluyla örtün, nefes al.
 3. Durulayın. Sıcak bir tuz ve soda solüsyonu yapın: 0,5 tsp seyreltin. her biri 250 ml kaynatılmış su içinde.

alerjik

Bu doğanın farenjitleri endüstriyel emisyonların, kimyasalların veya boyaların solunmasından kaynaklanır. Hastalığın alerjik formunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır:

 1. Antibiyotikler - "Bicillin", "Amoksisilin".
 2. Propolis ile inhalasyon. 40 g preparatı ve 100 g bitkisel yağı karıştırarak bir infüzyon yapın. İnhalasyonlar için, kaynar suya birkaç damla infüzyon ekleyin. Bir ay için günde 2 kez uygulayın.
 3. Çiğ patates suyunu durulayın.
 4. Yutulması için karışımı (bir yemek kaşığı ahududu, nane ve St. John's wort) 250 ml kaynar su dökün.

Evde yetişkinlerde farenjit tedavisi için ana, aşağıdaki ürünlerde bulunan provoke alerjenlerin kısıtlanmasıdır:

 • deniz ürünleri;
 • turunçgiller;
 • bal;
 • alkol;
 • tahıllar;
 • mantar;
 • süt ürünleri;
 • ekşi sebzeler.

Kronik farenjit tedavisi

Akut farenjitin yanlış veya yetersiz tedavisi ile kronik bir formda olabilir. Belirtileri daha az görülür ve yüksek ateş eşlik etmez. Kronik farenjit birçok şekil alabilir:

 1. Granüler veya hipertrofik. Bu farenjitin özelliği, iltihaplı dokuların çoğalmasıdır.
 2. Atrofik. Bu form mukus boğazının incelmesi ile karakterizedir. Kurur ve ışık olur.

granüloza

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Yağ inhalasyonu. Kaynayan suya bir damla lavanta, adaçayı, çam veya okaliptüs yağı ekleyin. Bu mukozayı yumuşatır.
 2. Maden suyu kullanımı ile inhalasyonlar.
 3. İltihaplı granüllerin tedavisi. "Lugol", "Collargol", "Iodinol" kullanın.
 4. Deniz suyu ile yumuşatma yumuşatma.
 5. Otlar ile durulayın. Infüzyonu hazırlayın, 1 çay kaşığı doldurun. kaynar su ile adaçayı, okaliptüs, papatya veya meşe kabuğu. Boğazınızı her yarım saatte bir durulayın.
 6. Boğazın dezenfeksiyonu. Bu amaçla propolis, okaliptüs veya Burov'un sıvısının tentürünü kullanın.
 7. Sprey "Hexoral", pastiller "Strepsils" yardımıyla semptomları gidermek.

atrofik

Bu formun kronik farenjit tedavisi nasıl yapılır? Hastalığa özel bir dikkat göstermelisiniz çünkü onkolojiye gidebilir. Ana tedavisinde mukoza boğazının restorasyonu ve bağışıklığın güçlendirilmesi:

 1. Antiviral ilaçların kabulü - "Arbidol", "Anaferon", "Lavomax".
 2. Okaliptüs yağı ile boğaz yağlanması, propolis ile bal, jel "Solcoseril", balsam Shostakovskogo.
 3. Otlar veya bal ile durulayın.
 4. "Akvalor", "Aquamaris" mukus preparatları ile sulama.
 5. Burun yağı içinde gömülme "Pinosol" düşer.
 6. Soda inhalasyonu. Bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı çözülür. Soda. Dumanları günde iki kez soluyun.

Boğaz ateşi ile öksürük tedavi etmek

Sürekli öksürükten kurtulmak için aşağıdaki yöntemler yardımcı olur:

 1. Öksürük merkezinin "Kodelak", "Tusuprex" preparatlarıyla inhibisyonu.
 2. Tuzlu su ile durulama, söğüt ve meşe kabuğu infüzyonu.
 3. Patates suyu Günde 3 kez 30 ml içecek için, boğazda suyu tutmaya çalışıyorum.
 4. Rezorpsiyon "Faryngosept", "Strepsils", "Septotelet" için pastiller.
 5. Farenjit karşı antihistamin tabletler - "Loratadin", "Zodak".
 6. Papatya veya calendula ile inhalasyon.

Farenjit kaç gün tedavi edilir?

Tedaviye zamanında başlanırsa, akrifanın 7-10 gün sürdüğü, daha şiddetli semptomlarla, 2 haftada tam iyileşme görülebilir. Hastalığın kronik tipi daha uzun bir süre devam eder ve hastaya sürekli rahatsızlık verir, remisyon fazlarını ve alevlenmeyi değiştirir. Bu farenjit formu, ilgilenen hekim tarafından sürekli izleme gerektirir.

Video: yetişkinlerde farenjit semptomları ve tedavisi

Doktorun reçetesine göre, farenjit yetişkinlerde ve evde tedavi edilebilir, çünkü uygun tedavi ile hastalık hem ilaçlarla hem de halk ilaçlarıyla kolayca tedavi edilebilir. Boğazda terleme ve kuruluk veya böyle bir hastalığın diğer belirtilerini tespit ettiyseniz, hastalığın belirtilerini ve tedavinin etkin yöntemlerini açıklayan yararlı bir videoya bakın.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk? - En iyi ipuçları, teknikler ve tarifler

Boğaz ağrısı genellikle uygun ve zamanında tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde kronik bir forma dönüşen farenjit sonucu oluşur. Hastalığın tehlikesi de ciddi komplikasyonların gelişmesidir.

Farenjit tedavisi için, birçok yöntem vardır - bu boğaz, durulama, inhalasyon, antibakteriyel tedavi, iç ilaç püskürtme.

Farenjit ana nedenleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Genellikle, farenjit hipotermiden veya boğazın aşırı ısınmasından dolayı ortaya çıkar. Bu, esas olarak ağızdan nefes almanın yanı sıra çok soğuk veya sıcak yiyecekler tüketmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Farenjit bakteriyel ve viral enfeksiyonlara neden olur. Çoğu durumda, hastalığın nedensel ajanı streptokok, stafilokok, pnömokok, virüsler arasında - rinovirüs, adenovirüs, influenza virüsüdür. Bu patolojiyi kışkırtmak bazen mantar olabilir.

Hastalık aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Zayıf bağışıklık sistemi.
 • Yorucu uzun süreli bir ses nedeniyle boğazda kuruluk.
 • Diş hastalıkları.
 • Kronik formda kulak burun boğaz hastalıkları.
 • Burun septumunun eğriliği.
 • Rahatsız duruş.
 • Sindirim organlarının patolojik süreçleri.
 • Hormonal sistemin çalışmasında başarısızlıklar.

Bazen farenjitin başlangıcı alerjik reaksiyonlardan etkilenir. Bu nedenlerden dolayı, çoğu durumda akut bir farenjit seyri vardır. Zamansız tedavi ya da yanlış seçilmiş tedavi taktikleriyle, hastalık kronik bir hal alabilir.

Hastalığın gelişimini tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Hasta iklimi için elverişsiz.
 • Tütün içimi.
 • Alkollü içeceklerin sık kullanımı.
 • Ekolojik faktör.

Nadiren farenjit, cerrahi müdahale veya yabancı cisimlerin boğaza girmesi sonucu oluşur.

Doğru tedavi taktiklerini seçmek için, uzmanlığın hastalığın temel nedenini oluşturması gerekir. Örneğin, patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit tedavisi için antibiyotik almanız gerekir.

Hastalığın belirtileri

Boğaz ağrısı, bademcikler kızarıklık, kuru öksürük ve sıcaklık - olası farenjit belirtileri

Farenjitin ana semptomu boğazda ağrı, özellikle de uykudan sonra sabahtan sonra hissedilir. Ek olarak, bir patolojik durumun ifade edilen belirtileri şöyledir:

 • Baş ağrısı.
 • Yüksek sıcaklık.
 • Boğaz ağrısı kuruluğu ve hissi.
 • Genel yorgunluk.
 • Beyaz bir dokunuşla bademciklerin kızarması.
 • Mukoza boğazının şişmesi.
 • Mide bulantısı veya kusma.
 • Boyundaki büyümüş lenf düğümleri.
 • Balgamsız öksürük.
 • Boğazda yumru hissi.
 • Yutulduğunda ağrı.
 • Dilde - gri bir kaplama.

Bazen öksürük sırasında hasar gören orofarenkseki zayıf damarlarla, balgam veya tükürükte kanın safsızlıkları gözlenebilir. Buna ek olarak, farenjit ile, hastanın yutma hissi, sanki boğazda ağrıyı giderirmiş gibi. Ayrıca, hastalığa kas ve burun akıntısı ağrı eşlik edebilir.

Farenjit tanısı koymak için, bir uzmanı incelemeye ek olarak, bazen bir boğaz swabı gerekebilir.

Hastalığın belirtilerinin, iki farenjit tipine bağlı olarak farklılık gösterebileceğini belirtmek önemlidir: akut ve kronik. Akut formda farenjit oluştuğunda, semptomlar daha belirgindir, hasta ciddi rahatsızlık hisseder. Kronik farenjit klinik belirtilerin minimal bir tezahürü ile karakterizedir.

Ayrıca hastalığın belirtileri üzerine farenjit formunu belirleyebilirsiniz:

 • Mukoza boğazında hipermi, kataral farenjit gösterir.
 • Artan lenf düğümleri, hastalığın hipertrofik bir formunu gösterebilir.
 • Atrofik farenjit ile, uzamış enflamatuar süreç nedeniyle mukoza daha incedir.
 • Alerjenlerin solunması ile tetiklenen farenjit, kuru öksürük, posterior farenksin hiperemi, mukozal ödem, boğaz şişmesi eşlik eder.

Yukarıdaki semptomları bulursanız, bademcik iltihabı veya larenjit ile karışabilen hastalığın kesin tanısı için bir uzmana danışmalısınız. Muayeneden sonra doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

ilaç

Farenjit tedavisi entegre bir yaklaşımla yapılmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon sonucu ortaya çıkan akut hastalık durumunda antibakteriyel tedavi zorunludur.

Bunlar aşağıdaki grupların antibiyotik olabilir:

 • Penisilin grubu. Etkili olarak, bu ilaçlar stafilokokları etkiler. Klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Farenjit tedavisinde popüler Augmentin, Trimafoks, Flemoksin, Flemoklav, Amoksisilin, Ecoclave kabul edilir.
 • Makrolidler. Bu ilaçlar sıklıkla kullanılırlar, çünkü enfeksiyöz odağa hızla nüfuz etme kabiliyetine sahiptirler, birçok patojen bakteriye karşı etkilidirler. Ayrıca, penisilinlere karşı toleranssızlık için kullanılırlar. Makrolid grubu Azitromisin, Eritromisin, Zitrolid, Sumamed, Spiramisin içerir.
 • Sefalosporin serileri. Etkili ajanlar, Cefrioxone, Suprax, Cefabol, Zinnat, Cefalexin, Sefuroksim'dir. İhmal edilen farenjit ve komplikasyon gelişimi ile birlikte kullanılırlar.
 • Tetrasiklin grubu. Nadir durumlarda, mikroorganizmaların diğer grupların antibiyotiklerine direnci gözlendiğinde atandı. Bu ilaçların çocuklarda farenjit tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez.
 • Bazen yerel aksiyonun antibakteriyel ajanları reçete edilebilir. Bunlar Fusofungin veya Bioparox gibi ilaçlardır.

Antibiyotik alırken, antibiyotik tedavisinden gelişen dysbiosis'in önlenmesini unutmamalısınız. Bunu yapmak için probiyotikler - Lactobacterin, Linex, Bifiform.

Viral farenjit ile antiviral ilaçlar, örneğin Anaferon, Neovir, Arbidol, Isoprinosin almak gereklidir.

Farenjit tedavisi için modern ve etkili ilaç Imudon olarak kabul edilir.

Farenjitin uygun tedavisi sadece bir doktor tarafından ortaya çıkmasının nedenine bağlı olarak reçete edilebilir.

Boğazda rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için, bu tür tabletlerin kullanılması mümkündür:

 • Falimint
 • Strepsils
 • Grammidin
 • Lizobakt
 • Faringosept
 • Geksoral Küvetler
 • Sebidin
 • Septolete
 • Neo-angin
 • İyot içeren ilaçlar reçete edilebilir: Yoks, Vokadin, İyodinol

Farenjit tedavisinde vazgeçilmez bir yöntem gargaralıktır. Prosedür için Furacilin, Miramistin, Klorheksidin veya Chlorophilipta'nın tıbbi çözümleri mükemmeldir.

Enflamatuar süreci kaldırın ve ağrıları azaltacak ağrıları azaltın:

Öksürük, eşlik eden farenjit, balgam sıvılaşması teşvik şurup kullanımı önerilir. Birçoğu tıbbi bitkilerin özlerini içerir: Gedelix, Alteika, Doktor Anne, Gerbion, Linkas. Özellikle bu şuruplar çocuklarda farenjit tedavisi için uygundur. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.

Anti-histaminler, alerjenlerin yutulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık için reçete edilir: Cetrin, Tavegil, Claritin, Suprastin, Loratadin. Boğazın şişlik ve kızarıklıklarının giderilmesine yardımcı olurlar.

Evde farenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Boğaz ve ısıdaki ağrıyı azaltmak için Analgin, Acetaminophen, Ibuprofen, Paracetamol gibi ağrı kesiciler alabilirsiniz.

Bağışıklığı arttırmak için B vitaminleri ve askorbik asit içeren vitamin-mineral kompleksleri kullanılmalıdır. İmmünomodülatörler de örneğin, Viferon olarak reçete edilir.

Hastalıkta Geleneksel Tıp

Evde farenjit tedavisi için en iyi halk tarifleri

Farenjit tedavisinin yardımcı bir yöntemi olarak, boğazın yıkanması için şifalı bitkilerin şifreleri kullanılır.

Bu anlamda etkili araçlar şunlardır:

 • Siyah mürver çiçekleri, Veronica ve nane.
 • Huş ağacı yaprakları ve meşe kabuğu.
 • Aira ve papatya kabuğu.
 • Atkuyruğu alanı, ahududu (yapraklar), rengi bozulmayan çiçek.

Bitkiler eşit oranlarda alınır. Bir bardak kaynar suya toplayın (çorba kaşığı). Yaklaşık iki saat bekletin. Boğaz, sıcak et suyu ile durulanmış olmalıdır. Ayrıca, hem bireysel olarak hem de koleksiyonlarda, papatya, okaliptüs, nane, nergis, yaprak şeklindeki kararanın kabuğu ile işlem yapabilirsiniz.

Prosedür için taze, ancak su, beyaz lahana ve lahana suyu veya pancar ile seyreltilmiş kullanabilirsiniz. Etkili, uygun fiyatlı ve durulama için güvenli bir mutfak, ama tercihen deniz tuzu bir çözümdür. Boğaz durulama boğazda ağrı ve rahatsızlık azaltmaya yardımcı olacaktır.

İnsanların yöntemi inhalasyon.

Etkili eylem bal bazlı inhalasyon ile sağlanır. Bu arıcılık ürünü uygulamalar için de kullanılabilir. Bu tür ajanların farenjit için olası uygulama:

 • Sarımsaklı bal şurubu.
 • Böbrek tomurcukları balda.

Halk ilaçları çok etkili kabul edilir. Bununla birlikte, bunlar sadece yardımcı tedavi yöntemleridir ve başvuruları bir uzman ile anlaşılmalıdır.

Nebülizör ile solunum

Farenjit ile inhalasyon nebulizer hastalığın tedavisinde en iyi yöntemlerden biridir

Soluma prosedürünü önemli ölçüde basitleştirmek ve bu yöntemin terapötik etkisini artırmak için özel bir cihaz - bir nebülizatör kullanılabilir.

İlaç pazarında, bu tür aparatların birkaç çeşidi vardır. Kullanmak için yeterince basit - sadece nebulizer rezervuar bir tıbbi çözüm ile doldurun ve bir maske kullanarak, yaklaşık 15 dakika şifa çiftler solu. Nebülizörün çocuklarda ve gebe kadınlarda otolaringolojik ve catarrhal hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez olduğunu belirtmek önemlidir.

Anti-inflamatuar, bakterisidal ve analjezik etkileri olan otların farenjit infüzyonları ile inhalasyon için uygundur:

İnhalasyon yöntemi için, farengeal mukozayı nemlendirmeye ve patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini azaltmaya yardımcı olan aşağıdaki esansiyel yağlar kullanılabilir:

 • şeftali
 • pembe
 • zeytin
 • nane
 • okaliptüs
 • adaçayı

Öksürdüğünde, inhale edilen tıbbi solüsyonlar kullanılabilir - Flumucil, Acetylcysteine.

Faydalı ipuçları: ne yapılmaz ve bir hastalık durumunda ne yapılmalı?

Farenjit ile, iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlamak için belirli kuralları izlemelisiniz.

Uzmanlar, hastaya doğru içme rejimi sağlanmasını şiddetle tavsiye eder. Bu, dehidrasyonu önlemek ve boğazı nemlendirmek için gerekli olan, içindeki acı verici duyguların azaltılmasına yardımcı olur. Ek olarak, ılık bir sıvı, tahriş olmuş bir boğazı önemli ölçüde rahatlatır. Bir içecek olarak, su gelir, ballı yeşil çay, mors, kompostolar.

Farenjitli bir hastanın keskin, asidik, tuzlu, salamura edilmiş yiyecekleri yememesi tavsiye edilmez. Diyette mukus boğazını tahriş etmeyecek yumuşak yemeyi içermesi arzu edilir. Ayrıca, sıcaklık değişimleri ile içmeyi ve yemek yemeyi kesmelisiniz.

Sigara ve alkollü içeceklerin bir hastalık durumunda kabul edilemez olduğunu hatırlamak önemlidir.

Farenjit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tekrar hastalanmamak ve hastalığın yayılmasını önlemek için kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır.

Farenjitin olası komplikasyonları

Hastalığın komplikasyonlarını önlemek için, zamanında farenjit tedavisine başlamak gerekir

Farenjitin olası istenmeyen etkileri arasında, bu hastalıklar ayırt edilir:

 • Böbrek yetmezliği.
 • Scarlet ateşi.
 • Faringeal veya peritonosilerin apsesi.
 • Eklemleri, kalp kaslarını, sinir sistemini etkileyen romatizma.
 • Laryngitis.
 • İç kulak veya işitsel tüpün inflamatuar süreçleri.
 • Kronik formda bronşit.
 • Tükrük bezi iltihabı.
 • Servikal lenfadenit.

Akut farenjit komplikasyonları da patolojik durumun kronik formda taşmasıdır.

Önleyici tedbirler

Farenjit gelişimini önlemek için, bu tür önleyici kurallara uymak gerekir:

 1. Vücudun alt soğutmasına izin vermeyin.
 2. Vücudu batırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Çoğu zaman taze meyve ve sebze yerler.
 4. Arıcılık ürünlerine yiyecek katın.
 5. Yiyeceklerde sıcaklık dalgalanmalarından kaçının.
 6. Tuzlu, baharatlı ve ekşi yiyecek tüketimini sınırlayın.
 7. Alkol ve sigara içmeyi reddedin.
 8. Sıcak buharların ve kirli havanın solunmasından kaçının.

Farenjit ve iyot buharı ve deniz havasını önlemeye yardımcı olun. Bu nedenle, yaz aylarında denize bir gezi sağlamak istenmektedir. Bu mümkün değilse, periyodik olarak iyot eklenmesi ile deniz tuzu ile profilaktik inhalasyon yapabilirsiniz.

Bu koruyucu önlemleri uygularsanız, farenjit gelişimini birkaç kez azaltabilirsiniz.

Farenjit hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Boğazda kederlenme, genellikle bu organın arka duvarındaki inflamatuar bir süreçten kaynaklanır. Uygun tedavinin yokluğunda, hastalık kronik bir yol alır. Bu makalede, farenjitin hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceği, komplikasyonların önlenmesi hakkında konuşacağız. Hastalıkla mücadele etmek için, aşağıda belirtilecek birçok yol geliştirilmiştir.

Hastalığa neden olan şey nedir?

Hastalığı düzgün bir şekilde tedavi etmek için neden kaynaklandığını bilmek zorundasınız. Çoğunlukla farenksin arka duvarındaki iltihaplanma süreci, vücudun hipotermisi tarafından provoke edilir. Bu tür olaylar genellikle oral solumadan dolayı çok soğuk tüketir. Farenjit hastalığı, bakteriler veya virüsler tarafından kışkırtır. Kural olarak, patojenler streptokok, stafilokok, pnömokok ve bazı virüsler - rinovirüs, influenza virüsüdür. Daha az yaygın olan, mantar enfeksiyonunun neden olduğu bir hastalıktır.

Nedenleri, boğaz arka duvarında iltihap gelişmesine neden olur.

 1. Vücudun düşük koruyucu özellikleri.
 2. Düzenli ses aşırı yüklenmesi, boğazda kuruluk.
 3. Sertleşmiş dişler tedavi edilmez.
 4. İşitme organlarının kronik hastalıkları.
 5. Nazal septumun eğriliği.
 6. Hormonal yetmezlikler.
 7. Düzenli sigara
 8. Alkollü içeceklerin kötüye kullanılması.
 9. Alerjik reaksiyonlar.

Farenjitin zamanında tedavisi, pernisiyöz komplikasyonların önlenmesini, bir rahatsızlığın ihmal edilmiş bir forma geçişini mümkün kılar. Patoloji ile savaşmak için doğru taktikleri seçmek için bir doktora gitmelisiniz. Doktor hastanın testlerinin sonucunu aldıktan sonra patojeni belirleyecektir. Örneğin, hastalık bakterilerden kaynaklanıyorsa, antibakteriyel ajanların kullanımı belirtilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir, patolojik sürecin derecesine ve biçimine bağlıdır. Hasta, doktor tavsiyelerini kesinlikle takip etmeli, ilacı programa göre almalıdır. Çoğunlukla, daha güçlü bir sonuç için geleneksel olmayan mücadele yöntemlerine, fizyoterapötik manipülasyona başvurulur. Hızla sertleşen farenjit aşağıda verilecektir.

Hastalık, farenjit belirtilerini ve belirtilerini nasıl gösterir?

Farenjit tezahürleri genellikle oldukça parlaktır, onları fark etmemek imkansızdır. Klinik belirtiler nedeniyle, rahatsızlığı gelişim aşamasında tanımak mümkündür.

Farenjit tipik belirtileri:

 • boğazda ağrı;
 • baş ağrısı;
 • artan vücut ısısı;
 • vücuttaki zayıflık;
 • bulantı;
 • boğazda şişme;
 • yutulduğunda ağrı;
 • larinkste yabancı bir cismin duyumu;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • Farinkste terleme, kuruluk.

Dil üzerinde grimsi bir baskın var. Bazen, öksürük semptomu döneminde hasar gören farenksin zayıf damarları ile balgam veya tükürükte balgam veya spittle görülür. Bazen hastalığa vücutta bir ağrı eşlik eder, kaslarda ağrı, burun akıntısı. Tanıyı saptamak için, bir faringeal smear gereklidir.

Hastalığın klinik belirtileri, akut veya kronik formuna bağlıdır. Hastaya akut patoloji tanısı konduğunda, semptomlar daha belirgindir. Hastalığın kronik seyrinde, hastalık hafif semptomlarla karakterizedir. Patolojik süreç periyodik olarak tekrar eder.

Hastalığın belirtilerine göre, farenjit formunu tanımlamak mümkündür:

 • yüksek sıcaklık, catarrhal formunu gösterir;
 • hipertrofik tiple ilgili genişlemiş lenf nodülleri;
 • Atrofik farenjit, uzamış inflamatuar seyir nedeniyle mukozanın incelmesi ile birlikte görülür;
 • alerjik bir etiyolojinin hastalığı, kuru öksürük, boğazın arkasındaki yüksek sıcaklık, farinkste terleme ve şişme ile karakterizedir.

Doğru bir teşhis için doktora gitmelisiniz. Bu hastalığın semptomatik olması bademcik iltihabı veya larenjit ile benzerdir. Evde hızla farenjit nasıl tedavi edilir, tedavi eden doktor söyleyecektir.

Evde farenjit tedavisinde etkili yöntemler nasıl

Solunum sisteminde bakterilerin yenilmesi nedeniyle ortaya çıkan boğazın akut formunda, antibakteriyel ilaçların alınması gerekir. Dört gruba ayrılırlar, farklı bir kompozisyona ve geniş bir etki spektrumuna sahiptirler.

Bazen yerel etkilere sahip antibiyotik ilaçlar reçete edilir:

Sistemik antibiyotik kullanma döneminde, pribiyotik almanız gerekir:

Hasta viral farenjit ile doğrulanırsa, antiviral ilaçlar reçete edilir. Bunlar şunları içerir:

Farenjitle savaşmak için en popüler ve modern araçlar Imudon'dur. Dozaj, ilgilenen hekim tarafından ve tedavi sürecinin süresi tarafından belirlenir.

Ilaç içeri doğru

Farenksın arka kısmının bakterilerden kaynaklanan iltihaplanması durumunda, antibiyotikler önlenemez. Güçlü ve hızlı bir etki verirler, tedavi süreci genellikle 5-7 gün sürer.

Antibakteriyel ajan grupları nelerdir.

Penisilin serisinin antibiyotikler. Bu ilaçlar stafilokokları etkili bir şekilde etkiler. Bu tür ilaçların bileşimi klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Bu serinin popüler antibiyotikler:

 • augmentin;
 • Trimafoks;
 • Flekomklav;
 • flemoksin;
 • amoksisilin;
 • Ekoklav.

İlaçlar, enfeksiyonun odağına hızla nüfuz edebilmekte ve çoğu bakteriyi etkin bir şekilde ortadan kaldırabilmektedir. Kontrendikasyon penisilin intoleransıdır.

Makrolid grubu. Aralarında bu gibi araçları içerir:

Düşük toksisiteye ve geniş bir etki alanına sahiptirler.

Sefalosporinler. İlk iki antibiyotik grubunun hoşgörüsüzlüğü ile atayın. Genellikle hastalığın şekli ihmal edildiğinde kullanılır. Bu tür ilaçların taşınması:

Mikroorganizmalar diğer grupların araçlarına dirençli olduğunda tetrasiklin serilerinin antibiyotikleri nadiren reçete edilir. Bu ilaçların çocuklarda farenjit kontrolünde kullanılması önerilmemektedir.

Yukarıdaki ilaçlar, inflamasyon odağı ile etkili bir şekilde savaşır, doğrudan patojenleri etkiler. Bu tür ilaçları kullanırken, talimatların, kabul zamanlamasını kesinlikle takip etmek önemlidir.

Lokal Tedavi Spreyleri Lozenges

Lokal terapi, hastalığın klinik belirtilerini zayıflatmak için boğazdaki ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Terapi ek bir tedavi önlemi olarak hareket eder.

Farenjitin lokal kontrolü için hangi ilaçlar kullanılır?

 1. Rezorpsiyon için tabletler - Falimint, Strepsils, Lizobakt, Sepptelet.
 2. Bazen, iyot, İyot, Lugol içeren fonlar verilir.
 3. Boğazın iyileşme solüsyonları ile yıkanması, farenjit tedavisinin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilir. Thuracilin Liquid, Miramistin, Chlorophyllipt ile gargara yapabilirsiniz.
 4. Aerosoller - Geksoral, Ingalipt, Kamerun, Oraspet, Tantum Verde şişliklerin giderilmesine ve patojenik sürecin zayıflamasına yardımcı olur.
 5. Bir öksürük belirtisi ile, tıbbi bitkiler Gedelix, Doktor Anne, Gerbion, Linkas dayalı şurup kullanılması tavsiye edilir. Bu ilaçlar çoğunlukla çocukları tedavi etmek için kullanılır. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.
 6. Posterior faringeal duvarın patolojisi bir alerjiden kaynaklanıyorsa antihistaminikler reçete edilir. Örneğin, Tavegil, Tsetrin. Boğazın kızarıklığını ve şişmesini rahatlatırlar.

Bu ilaçlar sadece doktor tarafından reçetelenmelidir, çünkü ilaçların kendiliğinden satın alınması gerekli sonucu elde etmemek, yan etkiler.

Farenjit ile otlar ve yağlar ile inhalasyonlar

Farinksin arka duvarındaki enflamatuar süreçteki inhalasyon önlemleri son derece faydalıdır, çünkü yardımları ile hastalığın semptomatik belirtilerini zayıflatmak mümkündür. Şifalı otlar, yağlar manipülasyon için çözümler yapmak için mükemmeldir. Teneffüsler evde bir tencere, havlu, buharlaşma veya nebülizör kullanılarak yapılır. Bu prosedürlerin avantajı, tıbbi bileşenlerin boğaza hızlı bir şekilde taşınmasıdır. Solunumun, ateşte ateş ve poliplerle gerçekleştirilemeyeceğine dikkat edilmelidir.

Bu prosedürler için gerçek bitkisel tentürler:

Etkisi geliştirmek için çözümde, okaliptüs yağı, nane veya çam ekleyebilirsin. Bu tür ilaçların yardımı ile inhalasyon önlemleri hemen hemen hiç kontrendikasyon içermez, yüksek sıcaklık ve sıvı bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğünü saymaz.

Bitkisel çözeltiler ile inhalasyonlar nasıl kullanılır:

 • Hammadde bir tencereye veya su ısıtıcısına dökülür, bir battaniye ile sıkıca örtülür;
 • 10 dakika buharlaşmayı solumak için.

Ortalama olarak, tedavi süreci 5 aktiviteden oluşmaktadır. Çözeltiler yapmak, seçilen hastaların hammaddelerini 1 kaşık kaşıkla, yarım litre kaynar su dökerek, 10 dakika pişirin.

Yağ inhalasyon önlemlerinin uygulanması için, aroma yağlarının gözleri tahriş edebileceğinden, su ısıtıcısını kağıdın deliğinden nefes almak daha iyidir. Doktorlar şunları kullanmanızı önerir:

 • çay ağacı yağı;
 • ardıç;
 • nane;
 • okaliptüs.

Bir çözelti yapmak için, herhangi bir yağdan 5 damla alın ve bir tatlı kaşığı sodyum karbonat ile sıcak suya ekleyin. Bu tür aktiviteler farinks üzerinde bir tıbbi film oluşturur, inflamasyonu hafifletir, öksürük belirtisi. Bu tür manipülasyonlar için kontrendikasyonlar alerjik ve profesyonel farenjit içerir.

Genel diyet önerileri ve bağışıklığın güçlendirilmesi

Farenjitden tamamen kurtulmak için, ek önlemler olarak diyetin takip edilmesi önerilir. Bu hastalık ile boğazda mukoza zarı iltihaplanır, kuruluk, şişlik, ağrı duyulur. Vücudun genel durumu fark edilir derecede kötüleşiyor. Yiyecek ve içecekler larenksi tahriş etmemeli ve vücudun vitaminlerle doyurulması gerekir.

Farenjit için erken tedavi için genel öneriler:

 • dengeli beslenmeyi sürdürmek;
 • yemek bölünmeli;
 • Gıdalar tercihen kıyılmış, kaynatılmalıdır.

Öneriler ile birlikte, diyet - farenjitden kurtulmak için 10 gün içinde olabilir. Prognoz oldukça elverişlidir ve komplikasyonlar da önlenebilir.

Farenjit ile savaşan dönemde ne yenir?

 1. Doktorlar, farenjit tedavisi yulaf ezmesi sırasında bal ve bir muz ile yemek tavsiye edilir. Bu yemek lif bakımından zengindir, çok miktarda protein içerir. Yulaf lapası yarı sıvı kullanmak daha iyidir.
 2. Tercihen et suyunda çorbalar - tavuk. Bu yemeğin vücudu faydalı maddelerle doyurur.
 3. Balık (alabalık, somon, ton balığı). Deniz hediyeleri, iltihabı zayıflatan, vücudun koruyucu özelliklerini arttıran, bileşimleri olan omega-asitleri içerir. Yemek pişirmek bir çift veya bir fırında daha iyidir.
 4. Patates püresi, vücudu karbonhidratlar, C vitamini ile doyurur.
 5. Tavuk yumurtası yumuşaktır, omlet yağ asitleri bakımından zengin, protein.
 6. Meyveler vücudu vitaminlerle doldurur.

Turşu, füme ürünler, baharatlı yiyecekler, tatlılar, fast food yemek tavsiye edilmez. Onlar sadece mideyi olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini de yavaşlatırlar.

önleme

Vücudunuzu solunum sisteminin herhangi bir patolojisinin gelişmesinden korumak için, bağışıklığı, genel sağlığı dikkatle izlemeniz gerekir. Önleme, sağlığın normalleşmesine yardımcı olur, hastanın genel durumunu iyileştirir.

Farenjit önlemek için ana önlemler:

 • vitamin alımı;
 • soğuk algınlığı olan kişilerle temas dışında;
 • hijyen önlemlerine bağlılık;
 • spor yapmak;
 • odadaki oksijenin nemlendirilmesi;
 • odanın düzenli ıslak temizliği.

Güçlü koruyucu özelliklere sahip sağlıklı bir organizma, patoloji ile çok daha hızlı başa çıkacaktır. Önleyici tedbirler özellikle soğuk algınlığı olan insanlar için, bağışıklığın hala zayıf olduğu 15 yaşın altındaki çocuklar için önemlidir. Bu tavsiyeleri kural olarak almak ve bunları sürekli takip etmek daha iyidir. Dengeli bir diyet, ılımlı egzersiz kişinin görünümünü iyileştirir, tüm organlar hatasız çalışır. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak da önemlidir, çünkü sigara içmek soğuk algınlığının gelişmesine neden olur ve alkol beynin ve gastrointestinal sistemin çalışması üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Video, farenjitin hızlı bir şekilde nasıl iyileştirileceğini anlatıyor.

Evde farenjitin etkin tedavisi

Farenjit evde kaç gün tedavi edilir?

Literatür tedavisi 3-7 gün içinde akut farenjit semptomlarını ortadan kaldırmanıza izin verir. Daha az zaman daha sık gereklidir.

Kronik formda olduğu gibi, hızlı bir şekilde tedavi edilemez. İyileşme yolu birçok faktöre bağlıdır: hastanın nedenleri, süresi, bireysel özellikleri.

Uzmanlar hastalığın önlenmesi daha kolay olduğunu hatırlatıyor. Önleyici tedbirler arasında ağız bakımı, yerel ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi, hipoterminin ortadan kaldırılması yer almaktadır.

Yetişkinlerde farenjit: Evde semptomlar ve tedavi

Farenjit boğazda rahatsızlık, tırmık, yabancı cisim hissi, ağrı eşlik, farenks, akut ya da kronik iltihap olarak adlandırılır. farenjit tedavisi için alerjenler, tahriş edici ve t. D'ye hastalık viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, pozlama gelişimini Nedeni, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve iltihap belirtileri uyuşturucu ve halk ilaçları çözmek için gereklidir.

Çoğu durumda, farenjit nedeni virüslerdir. Mukoza farenksi, hastalığın ağırlaşmasından dolayı olağan ORVI'da vurulur. Aşağıdaki virüsler patolojinin gelişimine yol açar:

 • enterovirüsler;
 • adenovirüsler;
 • influenza virüsleri ve çeşitleri;
 • rhinovirüsleri;
 • Coxsackie virüsü;
 • Herpes.

Viral farenjit çok bulaşıcıdır ve özellikle küçük çocuklara karşı savunmasızdır. Bebekler bile hasta.

Hastalığın nedeni bakteriler olabilir. Bakteriyel enfeksiyon biraz farklı akar. Çoğu zaman, hastalık streptokok ve stafilokokal patojenleri kışkırtır. Uygun tedavi olmadan, tüm organizmanın sarhoşluğuna neden olur ve komplikasyonların gelişimine katkıda bulunurlar.

Ek olarak, farenjit'e neden olan çok sayıda faktör vardır. Aşağıdakileri içerir:

 • kontamine veya soğuk havanın solunması;
 • sigara içmek, alkol içmek;
 • vücudun hipotermisi;
 • farinksin fiziksel ve kimyasal iritasyonu;
 • azalmış bağışıklık;
 • soğuk yiyecek veya içecek almak.

Farenjit ve zaten var olan bir hastalığın bir komplikasyonu var. Çürük veya burun iltihabı olabilir.

Farenjit iki tiptir: akut ve kroniktir. Hastalığın akut formunun belirtileri arasında ağrı, boğazda kuruluk, terleme bulunur. Buna genel rahatsızlık, halsizlik ve ateş eklenir. Mukusun şişmesi vardır, kırmızıya döner, kırmızı tohumlara dokunur. Daha şiddetli vakalarda, lenf düğümleri basıldığında, ağrı ortaya çıkar.

Kronik farenjit belirtileri çok belirgin değildir. Hipertermi daha az yaygındır, ancak boğazda hoş olmayan duyum ve rahatsızlık kalır. Hastalar genellikle boğazlarını bir öksürükle temizlemeye çalışırlar. Bir süre sonra hastalığın kronik formunun arka planında anjina gelişebilir.

Farenjitin evde tedavi edilmesi, hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması, semptomların giderilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve komplikasyonların gelişmesinin önlenmesidir.

Kompleks terapinin bileşimi topikal preparatları içerir. Şunları içerir:

 • antiviral ajanlar;
 • ağrı kesiciler;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • bakteriyel bir faktör tarafından viral enfeksiyon yükünde antibiyotikler.

Şişliği ve iltihapları gidermek için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Spreyler (Cameton, Geksoral, Ingalipt, Lugol çözeltisi) - mukoza zarını örten ve yüzeyinde koruyucu bir film oluşturan anestetik bir etkiye sahiptir. İlaçların patojenik mikrofloranın yayılmasına izin vermeyen, yerel bir antibakteriyel etkisi vardır. Bazı aerosoller, çok yapışkan yapışkan balgamı çıkarmak için seyreltilmeye ve daha kolay bir şekilde yardımcı olur. Tıbbi bileşenler doğrudan iltihaplı bölgeye düştüğü için spreylerin kullanımı kolaydır.
 • Pastiller, erimesi için tabletler ve pastiller (Falimint, Septolete, Strepsils) - bu ilaçlar nefes tazelemek, kuruluk ve boğaz rahatlatmak, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir.
 • Durulama için solüsyonlar (Klorofililpt, calendula) - bu fonlar balgamı ve bununla birlikte hastalığın etkenlerini yıkar. Kuru mukoza zarlarını nemlendirin.

Farenjit ile bolca ılık su içmeniz gerekir. Çaylar, meyveli içecekler, kompostolar, alkali maden suyu ile iyi bir terapötik etki sağlanır. Gargara, tuz ve soda çözeltisini, adaçayı, marigold, papatya kaynağını izler. Furacilin çözeltisi mukus boğazını dezenfekte eder.

Evde farenjit tedavisi, sıcak ve soğuk inhalasyonların yardımıyla gerçekleştirilebilir. Çözümlerde, maden suyu, bitkisel şifalı otlar ekleyebilirsiniz. Hasta asidik, tuzlu, baharatlı yiyecekleri, iltihaplı mukoza zarını tahriş eden yiyecekleri - kahve, baharatlar, alkol, kuvvetli çay - içermemelidir. Yemekler sıcak olmalı.

Bir gün hastanede farenjitin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi için, doktor hastaya aşağıdaki prosedürleri atar:

 • elektroforezi;
 • UFCH;
 • mukozada darbeli darbeli yüksek frekanslı akımlar.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk?

Farenjit, hastanın hayatına yeterince rahatsızlık veren çok hoş olmayan bir hastalıktır. Ve doğal olarak, mümkün olan en kısa zamanda kurtulmak istiyor. Bu nedenle, bu makale, farenjitin komplikasyonları ve rahatsızlıkları olmadan hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceğine dair en etkili tavsiyeyi sağlayacaktır.

Boğaz ağrısı iletim yöntemleri

En yaygın hastalık türü, dilin her iki tarafında ve yumuşak damakta bulunan palatine bademcikler üzerinde etkilidir. Tüm pürülan anjina vakalarının% 50'sinden fazlası streptokok, daha az sıklıkla stafilokok veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanır.