Loading

Farenjit ve ne kadar tehlikeli?

İnsanlarda, herhangi bir boğaz hastalığı genellikle anjina olarak adlandırılır, ancak daha önce keşfettiğimiz gibi, anjin, bademcik iltihabının meydana geldiği akut bir tonsillittir. Ve "boğaz ağrısı" gibi yaygın bir kavram aslında başka bir hastalık - farenjit anlamına gelir.

farenjit - farinksin mukoza zarının iltihaplanması. Farinksin bir veya başka kısmının mukozasının primer lezyonunu kurmak mümkün olduğunda, nazofarenjit, yani farinksin nazal bölümünün mukoz membran iltihabı - nazofarenks ve mezofaringit - farenjitin en yaygın şeklidir, içinde farinksin ağız kısmının mukus zarı etkilenir, ki bu açık ağızdan gözlenebilir...

Hastalığın doğası gereği akut farenjit ve kronik arasında ayrım. Akut farenjit - Sıklıkla akut solunum yolu viral enfeksiyonunun (ARVI) arka planında basit akıntılı inflamasyon şeklinde kendini gösterir. boğaz ağrısı yaklaşık% 70'i bu tür rınovıruslerı not koranavirüsler, adenovirüsler, grip virüsleri, parainfluenza olarak, virüslerin neden olur. Genellikle virüsler hastalığın kendisi streptokoklar, gonokoklar, Corynebacterium ve diğerlerini almak zaten dizginleri müteakip bakteriyel enfeksiyonu için, "önünü", yalnızca bir birincil hastalığa neden.

Akut farenjit belirtileri, yutulduğunda boğazda kuruluk, rahatsızlık ve ağrıdır. Bütün bunlar genellikle bir genel halsizlik ve sıcaklıkta hafif bir artış ile birleştirilir. Bu durumda, farinks ve palatine arkların posterior duvarı iltihaplanır, ancak anjinin bademcik karakteristiğine ait bir inflamasyon belirtisi yoktur.

Kronik farenjit. Kronik catarrhal, kronik hipertrofik, kronik atrofik farenjit içine ayrılır.

Kronik catarrhal farenjit ile Sıcaklık artışı ve genel durumun kötüleşmesi ile karakterize değildir. Ancak boğazda kuruluk, terleme, yumru hissi, her zaman bol miktarda viskoz mukus birikimi nedeniyle boğazınızı temizlemek istersiniz. Bazen öksürük çok şiddetlidir, buna mide bulantısı veya kusma eşlik eder.

Kronik atrofik farenjit ile Faringeal mukoza inceltilmiş ve kuru, çıkıntılı damarlarla kaplanmış, bu nedenle çok hassastır. Hipertrofik formda Mukoza zarında, farenksin arka duvarında rastgele dağılmış, filizlenen lenfoid dokular vardır. Alevlenmeyle, bu çıkıntılar kırmızılaşır ve şişer.

Kronik farenjit, bağımsız bir şekilde ortaya çıkar veya mide-bağırsak ve paranazal sinüslerin solunum yolu iltihaplı iltihabı, metabolik hastalık, çevresel faktörlerin yan etkileri arasında hastalığın belirtisi olabilir.

Bu gibi durumlarda, hastalığın altta yatan nedenini ortadan kaldırmaksızın, herhangi bir lokal tedavi yöntemi yetersiz ve kısa süreli etki sağlar. Sigara ve palatine bademcikler çıkarılması da iltihaplı gelişmeye yol açar - daha sıklıkla farinksin mukoza zarında atrofik değişiklikler.

Tehlikeli nedir?

Farenjitin en zorlu komplikasyonları, organizmanın hastalığa neden olan mikroplara karşı duyarlılığından kaynaklanan otoimmün hastalıklardır. Bu ne anlama geliyor?

Bu, farenjitin kendisinin büyük bir tehdit olmadığı, ancak tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlara yol açabileceği anlamına gelir. Bu bağlamda streptokokal farenjit özellikle tehlikelidir, bunun sonucu olarak pürülan ve nigmoid komplikasyonlar gelişebilir.

Pürülan komplikasyonlar:

 • Peritonsillar apse, apsenin oluştuğu yakın modal lifte (bademcikler çevresinde bulunan alan) bir inflamasyondur.
 • Hipofolik apse - lenf nodlarının ve faringeal faringeal boşluğun eklenmesi sonucu oluşur.

Kabarık komplikasyonlar:

 • Böbreklerin enflamasyonu (post-streptokokal glomerülonefrit).
 • Romatizma.

Vücudun çeşitli dokularında romatizma olduğunda, inflamatuar nodüller oluşur. kalp kasında oluşturulur, örneğin, kalbin iç yüzey ya da, en kötü durumda, valflar, bu kalp hastalığı oluşumuna kadar, arzu edilmeyen sonuçlara yol açabilir kalbinden kan geçişi, bir ihlal neden olabilir... Ayrıca iltihabik nodüller geciktirilebilir ciltte, kaslarda, eklemlerde, ödem ve ağrı görünümünde ortaya çıkan...

Otoimmün hastalıklar - hasar ve normal dokunun yok edilmesi ve otoimmün iltihabı gelişimi ile sonuçlanır nedeniyle, sağlıklı normal vücut dokularına karşı patolojik üreten otoimmün antikorlar veya üreme oto-agresif öldürücü hücre klonlarının gelişmekte olan hastalıkların heterojen klinik belirtileri, bu sınıfı.

Farenjit: Belirtileri ve Tedavisi

Farenjit nedir? Boğazda rahatsızlık olduğunu fark ederseniz sağlığınıza daha yakından bakmalısınız. Bunların farenjitin ilk belirtileri olması mümkündür. Boğazda “yumru” hissi, terleme, yutulduğunda ağrı, kuruluk hissi olabilir. Bu nedenle posterior farryngeal duvarın kabuğu iltihaplanmış olabilir. Yani, farenjit posterior faringeal duvarın iltihaplanmasıdır. Doktoru, boğazın karakteristik kızarması ve iltihaplanmasıyla kolayca fark eder. Genel olarak, semptomlarındaki farenjit anjinaya çok benzerdir, çünkü sıklıkla kafaları karışır. Ve boşuna. Bunlar tamamen farklı hastalıklardır. Angina, palatine bademciklerin yenilgisinde kendini gösterir. Ancak farenjit ile doktor çok daha geniş lezyonları tespit edecektir.

Farenjit belirtileri varsa endişelenmeye değer mi? Hastalığın başlatılmaması ve kronik bir duruma getirilmemesi için tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak önemlidir. Böylece istenmeyen komplikasyonlardan kaçınabilirsiniz ve tedavi hızla sonuçlara yol açacaktır. Bu kendi kendine ilaç yapmayın. Sağlığınıza iyi bakın ve kulak burun boğaz uzmanınıza başvurduğunuzdan emin olun. Sadece belirli bir hastada farenjitin nasıl tedavi edileceğini belirleyebilir.

Farenjit tehlikeli midir?

Herhangi bir hastalık gibi farenjit de sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Ancak sadece tedavi edilmediği veya tedavi edilmediği durumlarda yanlıştır. Farenjit tedavisinin yokluğu tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir ve kronik bir hastalığa dönüşebilir. Bu nedenle, farenjit olsaydı, bu hastalığı tedavi etmek için, kulak burun boğaz uzmanı karar verir.

 • kulak iltihabı
 • antritis
 • sinüzit
 • Glomerülonefrit (böbreğin iltihabı)
 • Eklemlere veya kalbe, vb.

Kalbin ve eklemlerin romatizması, yalnızca sağlığa değil, aynı zamanda hastanın yaşamına da bir tehdit oluşturan farenjitin en ciddi komplikasyonudur. Yani, yanlış tedavi komplikasyonları yeterince ciddi. Ve bu da bir uzmanın onu tedavi etmesi gerektiğini bir kez daha doğruladı. Anket ve analizlere dayanarak yeterli tedaviyi atacak veya atacak yetenekli veya tecrübeli KBB-doktoruna adres.

Daha yakından bakalım, farenjit, ne olduğu ve hangi biçimlerde tezahür edebileceği. Ayrıca, farenjit, semptomlar, bu hastalığın tedavisi hakkında bilgi edinin. Farenjit akut veya kronik olabilir. Sizi çok fazla rahatsız etmese bile boğazını göz ardı etmeyin. Lolipop almak için yeterli gözüküyor ve yumuşatılacak, acı çekilecek. Ama bu çok tehlikeli. Akut farenjit genellikle ciddi bulaşıcı hastalıkların bir belirtisi olabilir: kızıl, kızamıkçık, kızamık. Ve bu, tedavinin farenjitde normal olandan farklı olacağı anlamına gelir. Bu tür tedavi şeması bir doktor tarafından seçilmelidir.

Kronik formda farenjit genellikle diğer hastalıklara eşlik eder. Örneğin, kronik gastrit, pankreatit, kolesistit ve diğer gastrointestinal hastalıklara eşlik edebilir. Görünüşe göre, gastrointestinal sistem hastalıkları boğazda ne gibi bir ilişki var? Mesele, çoğu zaman boğazın da yaşadığı yüksek asitliğe eşlik etmeleridir. Örneğin, gastroözofageal reflü hastalığı gibi bir hastalık var. Bununla birlikte, mide içeriğini tutan valf çalışmıyor. Özellikle kişi uyurken boğaza girebilir. Doğal olarak, mide suyu içerir. Daha sonra mukus boğazını tahriş eder. İlk önce ne akut ve daha sonra kronik farenjit (catarrhal) gelişir. Ve eğer sadece farenjit semptomlarını tedavi ederseniz, o zaman, elbette, hastalık kazanamaz. Sonuçta, midenin içeriği tekrar tekrar farenks mukozayı etkileyecektir. Bu durumda ana şey, nedeni ortadan kaldırmak ve yerel hastalar tarafından tedavi ile sınırlı kalmamaktır.

Farenjit nedenleri

Yani, farenjit gelişmesine başka ne yol açabilir? Ne yazık ki, modern yaşam koşullarında, pek çok sebep vardır. En yaygın olanlardan biri, kontamine veya basitçe soğuk havanın solunmasıdır. Ayrıca, her türlü kimyasal madde çok zararlıdır. Ne yazık ki, evde bile bir sürü var. Neredeyse her gün ev kimyasalları kullanmak için bir gelenek haline gelmiştir. Bununla birlikte, her zaman güvenli bir doz seçemeyiz ve bunları kullanırken genellikle güvenlik kurallarını göz ardı edemeyiz. Örneğin, bir reaksiyon meydana gelebileceğinden, birkaç temizlik kimyasalının karıştırılmaması önemlidir. Diğer araçlarla klor içeren temizlik maddelerini karıştırmayın. Sonuçta, bununla birlikte, teneffüs edeceğiniz klor buharları olabilir. Bu kabul edilemez! Klorun çok zehirli olduğunu ve ciddi zehirlenmelere yol açabileceğini unutmayın.

Farenjite yol açabilen bir başka tahriş edici alkoldür. Bildiğiniz gibi, mukoza zarında tahriş edici davranır. Alkollü içeceklerin sık kullanımı ile farenjit gelişebilir. Tütün hakkında da aynı şey söylenebilir. Tütün dumanının solunması, mukus boğazının iltihaplandığı gerçeğine yol açar. Bu nedenle, yoğun sigara içenler sıklıkla öksürür ve kronik farenjitden muzdariptirler.

Farenjit için yol açabilir ve farklı bir enfeksiyon. Çok tehlikeli, pnömo, stafil ve streptokok gibi mikroplardır. Ayrıca mukoza virüslerine (adenovirüs, grip) ve mantarlara da zararlı. Mantarlar hakkında konuşursak, Candida cinsinin mantarları farenjitlere yol açabilir. Az miktarda, hemen hemen her birimizdedirler. Fakat sayılarının birkaç kat arttığı durumlar var. Daha sonra ciddi zararlara neden olabilirler. Enfeksiyon, çeşitli inflamasyon odaklarından boğaza yayılabilir. Çoğunlukla çürük, rinit, sinüzit. Bu nedenle, diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek veya zamanında soğuk algınlığı tedavi etmek çok önemlidir.

Sıklıkla farenjit burun ile solunum zorluğu nedeniyle oluşur. Kişi, ağız ile nefes almaya başlar, çünkü soğuk havanın ısınması ve boğazına girmesi için yeterli zamanın olmaması nedeniyle. Farenjit ve ilaçların gelişimini kışkırtır. Mesela, biz sıklıkla vazokonstrüktif ilaçları soğutarak kullanıyoruz. Evet, neredeyse burun nefesimizi hafifletebilirler. Ancak bu etki, çevreleyen dokulara çok zarar veren damarların daraltılmasıyla elde edilir. Sonuçta, kan eksikliği nedeniyle, onların gıda rahatsız. Bu onların soldurulmasına yol açabilir.

Farenjit benzeri semptomlar bazen postnatal koşullarda görülür. Basitçe, üşüttüğümüzde burnunda bir sır var. Yavaş yavaş, farenksin arka duvarından aşağı akar ve mukozasını tahriş eder. Çoğu zaman bu uyku sırasında ortaya çıkar. Bu mukoza boğazından dolayı tahriş olmuş, karakteristik bir terleme ve rahatsızlık vardır. Bazen hasta karakteristik bir düdük sesiyle hırıltıdan rahatsız olabilir. Bunlar astımla. Bu nedenle onu dışlamak önemlidir.

Akut ve kronik farenjit

Akut farenjit, herhangi bir agresif faktörün mukoza boğazındaki bir etkinin sonucudur. Bunları daha önce de belirttik. Soğuk veya kirli hava, tütün dumanı, alkol, kimyasal buharların solunması veya enfeksiyon olabilir. Çoğu zaman bu hastalık oldukça kolaydır ve ciddi sonuçlara yol açmaz. Doğal olarak, bir doktor tayin etmelidir zamanında tedavi gerektirir.

Kronik farenjit, hastanın akut farenjit formunu tedavi etmemesinin bir sonucu olabilir. Ek olarak, farinksin uzun bir süre mukozası herhangi bir uyarandan etkileniyorsa, bağımsız olarak gelişebilir. Kronik formda farenjit alevlenme ve geçici remisyon dönemleri ile ortaya çıkar.

Farenjit belirtileri nelerdir

Akut farenjit ve kronik semptomlarında benzerdir, ancak küçük farklılıklar vardır.

Farenjit akut belirtileri:

 • Persenia ve boğazda kuruluk
 • Yutma sırasında ağrı
 • Daha az sıklıkta sıcaklık artışı ve genel zayıflık
 • Bazen acı kulaklara verilebilir

Farenjit kronik belirtileri:

 • Yine, boğazda terleme ve kuruluk
 • Boğazda sürekli bir “yumru” hissi, çünkü hasta düzenli olarak boğazını temizlemeye çalışır.
 • Kuru öksürük

Farenjit çocuklardan etkilenebilir mi?

Kuşkusuz, çocuklar akut veya kronik farenjit muzdarip olabilir. Teşhis etmek kolaydır.

Bir çocukta farenjit belirtileri:

 • Boynunda ve bir şeyde kaşındığını söylüyor.
 • Zor yutmak
 • Öksürük var
 • Farenks incelendiğinde, doktor boğazının arka duvarının kırmızı olduğunu ve tüberküllerle kaplandığını görecektir. Patates bademcikleri sağlıklı, temiz ve pembelidir.
 • Bir çocuk baş ağrısından muzdarip
 • zayıflık
 • Boğaz ağrısı
 • Eksik iştah
 • Zor yutmak

Çocuk ve ergenlerde kronik farenjit nadirdir. En yaygın biçim ise akuttur. Akut farenjit sıklıkla kataral hastalıklara eşlik eder.

Bir çocukta farenjit nasıl tedavi edilir

Bebeğin farenjitine neden başladığını ve ortadan kaldırıldığını öğrenmek önemlidir. Soğuk hava soluduğu gerçeğinden dolayı hastalandıysa, belki de soğuk algınlığınızı iyileştirmeniz gerekir. Kırıntıları soğuk veya çok sıcak yemek diyetinden çıkarın. Soğuk içecek içmesine izin vermeyin. Özellikle gırtlak için ölümcül olan hava soğuk sudır. Çocuklar için çok tuzlu, baharatlı ve sert yiyecekler hazırlamayın. İhale organları henüz bununla başa çıkamaz.

Boyunda bir ısınma sıkıştırması yapabilirsiniz. Bacaklarınızı ısıtmak da çok yararlıdır. Yün çorap giymek en iyisidir. Onları ılık suda ılık suda hardalla ısıtın (eğer sıcaklık yoksa). Sonra bebeği battaniyenin altına koyun. Vücudu desteklemek ve boğazı ısıtmak için bebeğe ılık süt verebilirsiniz. Alerji yoksa, ona bir çay kaşığı bal ve tereyağı ekleyin. Ama unutmayın ki, balı çok fazla kaynatıp ısıtın. Yüksek sıcaklıkta iyileşme özelliklerini yitirmiş ve hatta toksin üretmektedir. Meşe kabuğu, papatya, adaçayı bir kaynatma ile gargara yapmak yararlıdır.

Erişkinlerde farenjitin özellikleri

Çocuklarda kronik farenjit nadir ise, yetişkinler genellikle kronik bir formdan muzdarip. Hasta, boğazda ter, ağrı, kuruluk yaşayabilir. Sıklıkla öksürür, ama neredeyse hiçbir şey boğazını temizlemez. Kronik farenjit sıklıkla kendini ve durumun genel bozulmasını gösterir. Hasta baş ağrısı, halsizlik, iyi uyumuyor, sinirlendiriyor.

Farenjit ana nedenleri:

 • Hastanın tedavi etmediği sıvılar
 • diş çürümesi
 • Düzenli stres
 • sigara içme
 • Zayıf bağışıklık
 • Çok sıcak içecekler veya doğrudan buzdolabından içecek
 • İlaç kontrolsüz kullanım
 • alerji
 • Olumsuz ekolojik çevre
 • Zararlı üretim üzerinde çalışmak

Yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit tedavisi, doktora ziyaretle başlamalıdır. Sadece bir uzman, diğer hastalıklar hariç, farenjiti doğru bir şekilde teşhis edebilir. Muayenede, kulak burun boğaz uzmanı bir patojenik flora olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacak bir yayma yapacak. Ayrıca uyuşturucuya olan duyarlılığını da kuracaktır. Yayılma sonucuna bağlı olarak, bakteriyofajlar veya antibiyotiklerle tedaviyi reçete edecektir. Hastayı başka uzmanlara sevk etmesi olasıdır. Mesela gastroenteroloğa. Ayrıca, hastaya bir biyokimyasal ve genel kan ve idrar analizi tahsis edilecektir. Bazen karın boşluğunun bir ultrasoni reçete edilir.

Farenjit tedavisinin özelliği, genel önlemlerin yanı sıra lokal tedavinin yapılması gerektiğidir.

Ortak etkinlikler

Genel tedavi, her şeyden önce, ağız boşluğunun ve üst solunum yollarının iyileştirilmesini amaçlamaktadır. boğaz Bu risk faktörleri ele alınması gerektiğini, rinit, adenoidleri, diş çürükleri, sinüzit veya sapmış septum provoke edebilir beri. Sindirim sistemi hastalıkları varsa, o zaman onların acil tedaviye başvurma zamanı. Ayrıca uzmanlar genellikle bağışıklığı artıran ilaç ve prosedürleri reçete ederler. Yararlı vitaminler, sertleşme vb. Dış çevre de olumsuz etkileyebileceğinden, bu faktörler azaltılmalıdır. Her şeyden önce, toz, sigara, her türlü zararlı kimyasal buharıdır. Ev kimyasalları için özel bakım ile daha sık ıslak temizlik yapın. Ve tabii ki, sigarayı bırakmak! Sağlık, bu bağımlılıkla düşüncesizce mahvedecek kadar kırılgan ve değerli bir şey.

Lokal Tedavi

Lokal tedavi, infenmasyonun farinksin arka duvarından çıkarılmasıdır. Burada doktor ilaçlarla birlikte sulamaya başvurabilir ve aynı zamanda posterior farryngeal duvarın mukozasını da yağlaması önerilir. Bazen antibiyotik reçete etmeniz gerekir.

Gereksiz ve teneffüs etmeyin. Farenjit tedavisinde uzun süredir kullanılmış ve çok etkili oldukları düşünülmektedir. İnhalasyonlar yağlı alkali, alkalin, bitkisel olabilir. Antiseptik solüsyonlarıyla gargara yapılması da önerilmektedir. Maksimum etkiyi elde etmek için bunu sık sık yapmak önemlidir. Asıl şey yemekten sonra gargara yapmak ve durulamadan sonra en az bir saat almaktan kaçınmak.

Kronik farenjit tedavisi daha zordur. Farenjitin tedavisi sırasında kronik genellikle 10 ila 14 prosedür içerir. Her gün ya da her gün yapılmaları gerekiyor. Pozitif dinamikleri korumak ve hastalığa başlamamak için, bu tedavinin yılda 2-3 kez tekrarlanması gerekecektir. Kronik farenjit formundan muzdarip herkese, risk faktörlerinden kaçınmak önemlidir: toz, tütün dumanı, soğuk hava, güçlü alkol. Hastalığın alevlenmesini hızlı bir şekilde kışkırtabilirler. Hastalığın yüksekliği sırasında, sigarayı bırakmak, alkol almak ve nemli ve soğuk havada yürümek zorunda kalacaksınız.

Bu yüzden, farenjit hastalığını, ne olduğunu, semptomlarının neler olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini detaylı olarak inceledik. Farenjit tedavi rejiminin sadece bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından seçilmesi gerektiğini unutmayın. İnternet üzerindeki arkadaş, akraba veya notların tavsiyeleri sadece işe yaramaz değil, aynı zamanda zararlı da olabilir. Sağlığınızı riske atmayın! Eczanede bir eczacı bile sizin için en uygun olan ilaçları alamaz. Sonuçta, bunun için doğru bir teşhis yapmak önemlidir.

Ayrıca farenjit önlenebilir. Bağışıklığınıza dikkat edin, toz, kimyasal buharlar ve tütün dumanını solumayın. Soğuk havayı aşırı soğutmayın veya solumayın. Bu basit önerileri takip edin ve sağlıklı olun!

Kronik farenjit

Makalenin yazarı, pratisyen hekim, terapist olan Çuklina Olga Petrovna'dır. 2003 yılından beri iş tecrübesi.

Kronik farenjit, faringeal mukozanın sürekli inflamasyonu olan bir hastalıktır.

Alevlenmeler ve remisyon dönemleri olan erişkinlerde kronik farenjit vardır.

Hastalığın ağırlaşması provoke etmek için akut viral enfeksiyonlar, kronik fiziksel ve zihinsel aşırı yüklenme, vücudun savunmalarında bir azalma olabilir.

nedenleri

Kronik farenjit gelişimi için aşağıdaki nedenler vardır:

 • sık solunum yolu viral enfeksiyonları;
 • eksik akut farenjit vakaları;
 • irritanların farinks, üst solunum yolu mukozasına uzun süreli maruz kalması;
 • kronik inflamatuar hastalıklar (sinüzit, bademcik iltihabı, diş çürüğü, rinit);
 • gastrointestinal sistem hastalıkları (gastro-özofageal reflü hastalığı (GERD), pankreatit);
 • tonsillektomi sonrası durumları (palatine bademciklerin çıkarılması);
 • alkol kötüye kullanımı, sigara içme;
 • burun solunumunun ihlali (nazal septumun eğriliği, polipler ve adenoidler);
 • Sıcak, sıcak yiyeceklerin kullanımı.

Kronik farenjitde hastalığın üç klinik formu vardır:

 • Mavi dil;
 • hipertrofik (granüler);
 • atrofik.

Kronik farenjitin akıntılı formu, hastalığın seyrinde en uygun olanıdır. Bu durumda, faringeal mukozanın yüzeyel tabakalarının inflamasyonu gelişir, ılımlı ödem ile karakterizedir.

Hipertrofik form, farinksin (nodüller, tüberküller) mukoza zarının büyümesi şeklinde kendini gösterir.

Atrofik form, kronik farenjitin en elverişsiz şeklidir. Bu durumda, farinksin mukus zarı incelir, kuru olur. Bu formun tedavisi çok uzun zaman alır.

Kronik farenjit belirtileri

Bir yetişkin kronik farenjit varsa, aşağıdaki belirtiler vardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı;
 • Boğazda Zulüm;
 • Boğazda yabancı bir beden hissi;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • kuru, verimsiz, sık öksürük;
 • Kötü nefesin varlığı.

Hastalığın remisyonu sırasında hastanın sadece hastalığın lokal belirtileri vardır. Farenjit alevlendirmek için zehirlenme (vücut sıcaklığında artış, genel halsizlik, halsizlik), hastalığın yerel belirtilerinin güçlendirilmesi ile karakterizedir.

Catarrhal formu için, aşırı çalışmadan sonra, viral enfeksiyonlar ile hipotermiden sonra artan, boğazda daha şiddetli ağrı varlığı ile karakterizedir. Mukoza incelendiğinde, hiperemi, şişlik görülür.

Erişkin hipertrofik veya granüler bir farenjit formunun gelişmesiyle birlikte, farenkseki yabancı bir nesnenin duyumuyla ilgili şikayetler önce gelir. Granüler bir formda, mukoza zarının düzensiz, kaotik aşırı çoğalmasını nodüller, elevasyonlar şeklinde tespit etmek mümkündür. Ve hipertrofik formda, nodül oluşumu olmadan mukoza zarının kalınlaşması gözlenir.

Kronik farenjit atrofik formunda, hastanın başlıca şikayetleri vardır:

 • boğazda kuruluk;
 • sık kuru öksürük;
 • Boğazda sürekli rahatsızlık.

Muayene sırasında, farenks, kuru mukoza, kabuklar, küçük kanamaların incelmiş mukoza zarını görebilirsiniz.

Alevlenmeler sırasında, bulunan organların yakınlarında (larenjit, trakeit, bademcik iltihabı) iltihap belirtileri olabilir.

tanılama

Kronik farenjit tanısı, kapsamlı bir görüşme ve hastanın muayenesine dayanır.

Farenoksun, farenksın mukoza zarının muayenesini gerçekleştirdiğinden emin olun.

Bu durumda, bir tür kronik farenjitin karakteristik bulgularını tespit edebilir.

Bu nedenle, catarrhal formda, posterior farryngeal duvardaki aşağıdaki değişiklikler tespit edilebilir:

 • kızarıklık;
 • şişme;
 • az miktarda mukus.

Hipertrofik form, farengeal mukozada aşağıdaki değişikliklerin varlığı ile karakterizedir:

 • kalınlaşma, şişme;
 • gelişmiş bir venöz ağ (tıkanıklık);
 • granüler hipertrofik formda, 0.5 cm'ye kadar kırmızı renkli nodüller de bulunur.

Atrofik formda, farengeal mukozada aşağıdaki değişiklikler gözlemlenir:

 • inceltme;
 • kuru;
 • kahve;
 • küçük kanamalar;
 • soluk pembe renklendirme.

Hastalığın nedensel etkisini saptamak için posterior faringeal duvarın mukoza zarından kazıma yapılır ve bakteriyoskopi yapılır.

Hastalığın remisyonu sırasında genel kan analizinde herhangi bir değişiklik olmayabilir ve alevlenmelerle birlikte inflamasyonun genel belirtileri (lökositlerde artış, ESR) belirlenir.

Kronik farenjit tedavisi

Kronik farenjit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.

Tedavi poliklinik şartlarında yapılmakta, hastaneye yatış gerekli değildir.

Tedavi kesinlikle bir uzmanın gözetimi altında yapılmalı ve önerilen tüm tavsiyelere sıkı sıkıya uyulmalıdır.

Her şeyden önce, farinksin mukoza zarındaki tüm zararlı etkileri ortadan kaldırmak gerekir:

 • Baharatlı, tuzlu, sıcak ve soğuk yiyeceklerin hariç tutulması;
 • zararlı, tahriş edici maddelerin solunması;
 • alkolün ortadan kaldırılması;
 • sigara içmeyi reddetme.

Tüm tedavi süresi boyunca bol miktarda içme rejimi gözlemlenmesi önerilir.

Solunan havanın nemini yeterli bir seviyede (% 50-70) muhafaza etmek gerekir.

Bu özel cihazlar yardımıyla yapılabilir - ultrasonik nemlendiriciler veya halk yöntemleri - odadaki ıslak tabakaları asabilirsiniz, kapları su ile kaplayabilirsiniz.

Etkili terapötik etki aşağıdaki yollarla boğaz yıkanır:

 • papatya, adaçayı, calendula suyu;
 • Miramistin;
 • Rotokan;
 • Furatsilin.

Dokuların şişmesini azaltmak için antihistaminikler reçete edilir:

Ayrıca boğaz tedavileri kullanılır:

Lokal antiseptik ajanlar kullanılır:

Antibakteriyel ilaçlar, sadece kanıtlanmış bir bakteri doğası ile enflamatuar sürecin alevlenmeleri ile alınır. Aşağıdaki antibakteriyel ajanlar esas olarak kullanılır:

 • amoksiklav;
 • Flemoxin Solutab;
 • Hemomitsin;
 • klatsid;
 • Cefixime.

Aksine antibakteriyel ilaçlar ile kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığın ilerlemesine yol açabilir.

Granüler hipertrofik farenjit varlığında aşağıdaki tedaviler kullanılır:

 • Gümüş ile koterizasyon;
 • Lazer pıhtılaşması (granüllerin lazerle yakılması);
 • Kriyoterapi (sıvı azot).

Faringeal mukoza mikroflorasını düzeltmek için ilaç almak zorunludur:

Atrofik farenjit tedavisinde, aşağıdaki yöntemler uygulanır:

 • kabukların mukozadan uzaklaştırılması;
 • deniz topalak, şeftali, kayısı yağı ile farengeal mukozanın yağlanması.

Yağ solüsyonlarının kronik farenjit inhalasyonunda etkili bir şekilde kullanılır, bunun için şunları kullanabilirsiniz:

 • şeftali yağı;
 • zeytin;
 • gül yağı;
 • mentol yağı.

Fizyoterapinin uygulamalı ve donanım yöntemleri:

komplikasyonlar

Yanlış veya haksız tedavi edilen farenjit, aşağıdaki hastalıkların gelişmesiyle komşu organlara inflamasyonun yayılmasıyla doludur:

 • bademcik iltihabı;
 • larenjitin;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşit;
 • bölgesel lenfadenit.

Sistemik inflamatuar hastalıkların geliştirilmesi de mümkündür:

Atrofik kronik farenjitin en ciddi komplikasyonu malign form - kansere geçiştir.

önleme

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • sigara ve alkolün reddi;
 • zararlı maddeleri solumaktan kaçının;
 • nazofarenksin diğer enflamatuar hastalıklarının akut formlarını zamanında ve tamamen tedavi etmek;
 • gastrointestinal sistemin eşlik eden hastalıkları tedavi etmek;
 • keskin, sıcak ve soğuk yiyeceklerin reddedilmesi.

Semptomlarla teşhis

Senin olasılığını bulmak hastalık ve hangi doktor gitmeli.

Tedavi edilmezse boğaz iltihabı tehlikelidir

Farenjitin neden ve ne zaman geliştiğini anlamak için önce hastalığa neyin sebep olduğunu ve kendini nasıl ortaya çıkardığını öğrenmelisiniz. İltihaplanma işlemiyle farinkse verilen hasar, enfeksiyonla temastan sonra ortaya çıkar. Bunlar virüsler, örneğin adenovirüs veya grip olabilir, ayrıca bakteriler (hemofilik çubuk, streptokoklar) olabilir.

Makalenin içeriği

Olguların% 70'inde, neden direkt enfeksiyona maruz kaldığında veya nazofarenks veya trakeobronşiyal ağaçtan yayılma nedeniyle boğaz mukozasını etkileyen bir virüstür.

Başka bir enfeksiyon türü mantardır. Bunlar candida veya bir kalıp grubuyla temsil edilir. Belirli koşullar altında, fırsatçı mikroorganizmaların aktif yeniden üretimi için mükemmel bir toprak olan insan bağışıklığı azalabilir. Sonuç olarak, farinksikoz gelişir. Ek olarak, mantar enfeksiyonu uzun süreli antibiyotik tedavisi veya sitotoksik ilaçlar ve hormonlar alarak aktive edilebilir.

Hastalığın kökeninin bulaşıcı doğası farenjitde benzersiz değildir. Görünümünü tanıtmak için:

 • uzun süreli sigara içilmesi;
 • soğuk, kuru veya tozlu hava;
 • Mukus katı gıda veya yabancı cisimdeki travmatik hasar;
 • sıcak veya buzlu içecekler;
 • anjin veya sinüzit gibi KBB organlarının kronik hastalıkları;
 • ağız boşluğunda enfeksiyon (çürük);
 • Soğuk ve tozlu odalarda çalışmak.

Semptomatik olarak, hastalık aşağıdaki klinik bulgulara dayanarak şüphelenilebilir:

 1. orofarinkste kuruluk, perseniya, ağrı;
 2. rahatsızlık, boğazda yabancı bir elemanın hissi;
 3. mukozanın şişmesi;
 4. subfebril veya febril hipertermi;
 5. hızlı yorgunluk;
 6. Bölgesel lenf nodlarını araştırırken artış ve duyarlılık.

Farenjit görünümünü tahmin etmek zor değildir, bu nedenle ilk belirtilerde orofarenksin durulanması gerekir ki bu da hastalığın ilerlemesini azaltacaktır.

Lokal komplikasyonlar

Bir farenjiti tedavi etmek için, her şeyden önce, ilk bakışta göründüğü gibi güvenli değildir. Tedavi edilmemiş patoloji formunun sonuçları, lokal lenfadenitden ve sepsis ile sonlanma, kalbe, böbreklere ve eklemlere zarar vermeden çok çeşitli olabilir.

Komplikasyonların şiddeti, bağışıklık sisteminin stabilitesine, provoke faktörün agresifliğine ve tedaviye bağlıdır.

En ciddi sonuçlar hastalığın bulaşıcı kökeni ile gelişir.

Akut patoloji şeklinin seyri, enflamasyonun boğazda devam ettiği, ancak daha az klinik belirtiler göründüğü zaman sürecin bir kronizasyonu ile sonuçlanabilir. Bir kişi orofarenks içinde terleme fark eder, sürekli tükürük yutma ve aynı zamanda kuruluk hakkında endişe duyma arzusu vardır. Remisyon dönemlerinde ateş gözlenmez.

Bağışıklık, örneğin hipotermiden sonra veya postoperatif dönemde bir şekilde zayıfladığında, kronik farenjitin alevlenme riski artar. Hastalığın akut fazının semptomları ile karakterizedir.

Tanı, hastalığın seyrinin özelliklerini, yaşam öyküsünü ve araştırmanın sonuçlarını analiz ederek yapılır. Bunun için hasta faringoskopi ve materyalin orofarenksden muayenesi için sevk edilir.

Kronik farenjit ile, tam olarak iyileşme şansı olmayan fungal formun tedavi edilmesi özellikle zordur.

Kronik farryngomikozis bir kişi, mukus boğazında tükürükte, kurulukta ve beyazımsı kurubunda beyaz topakların karışımını fark eder.

Peritonsiller apse

Boğazda pürülan inflamasyonun görünümü, hastalığın bakteriyel bir oluşumunu gösterir. Bezlere göre apsenin konumuna bağlı olarak, çeşitli formlar ayırt edilir (anterolateral, posterior, antero-posterior, posterior ve lateral apseler).

Genellikle komplikasyon tek taraflıdır. Klinik olarak, orofarenks bölgesinde yutulduğunda belirgin bir ağrı sendromu ile kendini gösterir, ki bu yavaş yavaş büyür ve dişe veya kulağa yayılır. Ayrıca kişi fark eder:

 1. ağzın açılması zorluğu;
 2. hoş olmayan koku;
 3. Bölgesel lenf nodlarının palpasyonunda artış ve ağrı;
 4. ateşli ateş;
 5. güçlü zayıflık.

Muayenede, bez sağlıklı bir tarafa doğru yönlendirilir, mukus boğazında pürülan bir kaplama, şişlik ve hiperemi görülür. Apse, yüzen bir ocak gibi hissediyor.

Tanıyı doğrulamak için materyalin farinks ve bakapstan yayma analizi kullanılır.

Hyopharyngeal apse

Suppürasyon, boğazın (lenf düğümleri, selüloz) retroparingeal boşluğunu kapsar. Semptomatik olarak, patoloji ortaya çıkar:

 • telaşlı ateş;
 • belirgin zayıflık;
 • artan terleme ve tükürük;
 • ağzı açma zorluğu;
 • yoğun boğaz ağrısı;
 • bölgesel lenfadenit (mandibular ve servikal lenf bezleri ağrılı hale gelir ve dokunularak şişer);
 • oksipital kasların gerginliği.

Ek olarak, belirtiler apse lokalizasyonu bağlıdır:

 1. apse farinksin tepesinde bulunursa, kişi burun ve burun içinden nefes alma zorluğunu fark eder;
 2. ağızda bir apse oluştururken - yutma ihlali vardır;
 3. alt bölümde bir apse görünümünde, solunum güçlüğü, uzaktan hışıltılı solunum, ses kısıklığı ve yemek borusunun yemek borusu içinden zor geçişi eşlik eder.

Farenjitin pürülan etkileri, anamnestik veriler, şikayetler, lenf nodlarının araştırılması ile fizik muayene yapılması ve ayrıca enstrümantal diagnostik analiz edilerek teşhis edilir. Hastanın muayenesi farenksoskopi, bilgisayarlı tomografi veya farinksin roentgenografisini içerir.

Enfeksiyonun nedenini ve tipini belirlemek için, orofarinksden alınan materyalin smear ve bakussis analizi yapılır. Apse tedavisinin yokluğunda yol açar:

 • Solunum yolunun tıkanması, neden bir insanın nefes darlığı var?
 • mediasten içinde püy yayılması ile karakterize olan mediastenit;
 • sepsis;
 • Beyinde pürülan bir odak oluşumu.

Sepsis, çeşitli organlarda (böbrekler, akciğerler, kemikler) pürülan odakların oluşumu ile eşlik eder.

Iç kulak yaralanması

Enfeksiyon işitme tüpünden yayılırsa, eustachyte ve labyrinthitis gelişme riski artar. Bu sonuçlardan şüphelenilmesi, bu belirtilere dayanabilir:

 1. baş dönmesi. Kişi etrafındaki etrafındaki nesnelerin dönüşünü fark eder. Akut formda baş dönmesi, birkaç dakikadan 3 saate kadar süren ataklar şeklinde gerçekleşir;
 2. nistagmus (hastalığın seyri esnasında yönünü değiştirebilir);
 3. yürüyüş ihlali, dengesini sürdürememe. Koordinasyon bozukluğunun derecesi, ayakta durmada küçük bir sapma ve vücudu dik bir konumda tutmak için tam olarak yetersizlik gösterebilir;
 4. vejetatif bozukluklar, deri, nabız, kusma, bulantı ve anjina pektorisin renklenmesindeki değişikliklerle temsil edilir;
 5. Kulakta gürültü veya işitme bozukluğu olan işitme bozukluğu. Seröz enflamasyonun neden olduğu bir kuruluk, pürülan bir işlemde gözlenmeyen tedavi sırasında iyileştirilebilir. Gerçek şu ki, irin işitsel reseptörlerin kitlesel erimesine ve sürekli işitme bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Baş dönmesi ataklarına, bulantı, kusma, aşırı terleme, kızarma veya cildin kızarması eşlik eder. Kronik bir labirentit ile, atak 5 dakikadan fazla sürmez.

Labirentit komplikasyonları arasında fasiyal sinir nevriti, menenjit, beyin apsesi, mastoidit ve temporal kemiğin pürülan inflamasyonu riski vardır.

Teşhis için KBT doktoru, nörolog ve enfeksiyöz hastalık istişare gereklidir. Hasta oto-, mikroskopi, bilgisayar veya manyetik rezonans görüntüleme için sevk edilir. Erime sırasında kulağından ayrılan membranın lomber ponksiyonu ve ekim işlemi de yapılır.

larenjit

Larinkse enfeksiyon ve inflamasyonun yayılmasına larenjit gelişimi eşlik eder. Birçok şekil alabilir:

 1. catarrhal için - ses telleri, sahte krup ve solunum yetmezliği yenilgisi ile karakterizedir;
 2. Kasvetli görünüm kas, kıkırdak ve laringeal ligamentlerin yenilmesiyle kendini gösterir.

Kronik larenjit durumunda, catarrhal formu kızarıklık, mukozanın şişmesi ve az miktarda mukus birikmesi ile kendini gösterir. Larinkste hiperplastik süreçlere mukoza hipertrofisi ve vokal kordlarda büyüme görünümü eşlik eder. Mukozadaki atrofi kabuklar ortaya çıktığında.

Larenjit gelişim aşamasında, aşağıdaki belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar:

 1. ses kısıklığı;
 2. Boğazda Zulüm;
 3. nefes darlığı;
 4. febril hipertermi;
 5. boğulma;
 6. kuru, "havlayan" öksürük.

Karmaşık seyreden, farenjit, ses tellerine zarar verilmesi durumunda krup gelişmesi riskinin artması açısından tehlikelidir. Semptomatik olarak, tahıl zorluğu, gürültülü solunum, nefes darlığı, cildin maviliği, hipoksi ve solunum yetmezliği belirtisi ile kendini gösterir. Patolojinin ilerlemesi ile birlikte kardiyovasküler sistemden komplikasyonlar eklenir.

Tanı için, farinks, laringoskopi, yayma analizi, bakteriyopsi ve PCR kullanılır.

Sistemik komplikasyonlar

Uzak organlar için farenjit tehlikesi nedir? Ciddi hastalıklardan biri romatizmadır. Gelişimi, vücudun enfeksiyonu ve streptokokların yoğun çoğalmasıyla ortaya çıkar. İnsan bağışıklığı, vücuda nüfuz eden herhangi bir patojen mikroorganizmaya karşı antikor üretir. Streptokok enfeksiyonu durumunda, mikroplar miyokard ve eklemlere benzer yapısal parçalara sahiptir.

Sonuç olarak, bağışıklık, dokularına karşı antikor üretmeye başlar ve otoimmün inflamasyona neden olur. Semptomatik olarak, hastalık kendini anjin, kalbin kasılması, taşikardi, eklem ağrısı ve deri döküntüsü olarak gösterir.

Uzun süreli romatizma seyri, kalp kusurlarının oluşması, kalp yetmezliği, aritmi ve poliartritin gelişmesi ile birlikte görülür.

Cildin yanından nodüllerin yanı sıra halka şeklinde eritem görülür. Teşhis için EKG, kalbin ultrasonu, akciğer grafisi, boğazdan yayma ve kan tetkikleri yapılmaktadır.

Eklemlerin farenjitin bir komplikasyonu olarak yenilgisi, post-streptokokkal glomerülonefrit şeklinde kendini gösterebilir. Böbrek dokusunda yutulduğunda bakteriler enflamasyonuna ve böbreklerin glomerüllerinin işlev bozukluğuna yol açar.

Klinik olarak patoloji ortaya çıkar:

 • dokularda ödem, artmış basınç, kardiyovasküler sistemde hasar ve hematüri görünümü ile karakterize olan nefritik sendrom;
 • bel bölgesinde ağrı;
 • Günde serbest bırakılan idrar hacmindeki azalmanın arka planına karşı susuzluk;
 • kırgınlık.

Semptomları zamanında fark ederseniz ve tedaviye başlarsanız, diürez uygulanır, ödem azalır, idrar tahlillerindeki parametreler ve kan basıncı seviyesi normalleşir.

Hastalığın ilerleyişine böbrek yetmezliği, hipertansif krizler, enfeksiyöz toksik şok ve kalp yetmezliği eşlik eder.

Tanı için ultrason, delinme, idrar ve kan testleri gibi laboratuvar ve enstrümantal muayeneler gereklidir.

Şimdi sıradan farenjitin ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsunuz, eğer uygun tedaviyi yapmıyorsanız. İlk aşamada hastalık bir tehdit değildir, boğazınızı yıkamak için yeterlidir. Acı kulakta, boyunda veya burunda yutulursa - bir doktor görme vakti gelmiştir. Semptomları görmezden gelmek, tamamen iyileşebilen ciddi sonuçlara yol açar.

Farenjit hakkında 10 soru

1. Farenjit nedir?

"Farenjit" terimi, farinksin iltihaplanmasına işaret eder. Ancak, farinks içi boş bir organ olduğundan, mukozasındaki inflamatuar süreç genellikle ima edilir. Farenjitli mukozadaki değişiklikler şekline bağlıdır ve trofik bozukluklar, infiltrasyon ve ödem, mikrosirkülasyon bozuklukları ile karakterizedir.

2. Farenjit neden oluşur?

Farinksin mukoza zarının iltihaplanması, bir dizi nedenden ötürü gelişir;

 • Üst solunum yollarının akut bulaşıcı hastalıkları. Çoğu durumda, enfeksiyon etkenleri virüsler, daha az sıklıkla, bakteri, protozoa ve patojenik mantarlardır;
 • fiziksel ve kimyasal irritanların etkisi: çok sıcak veya çok soğuk havanın solunması, tahriş edici maddeler, sıcak içecek ve yiyecek kullanımı, baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanımı ve güçlü ruhlar;
 • alerjik reaksiyon gelişiminin bir sonucu olarak, buna yatkın kişilerde.

Allerji, hava içeren alerjenlerin solunması sonucu oluşur: toz, hayvan kılı, ev kimyasalları, vb. Bir gıda alerjisi de hastalığın bir nedeni olabilir.

3. Farenjit daha tehlikeli midir?

Genellikle farinksin mukoza zarının iltihaplanması hastanın yaşamı için bir tehlike oluşturmaz, ancak sadece rahatsızlık getirir ve yaşam kalitesini düşürür. Ancak, hastalığın semptomlarını görmezden gelirseniz, olumsuz sonuçlara yol açabilen ve en iyi şekilde uzun süreli tedaviyi gerektiren sinüzit, larenjit şeklinde hoş olmayan komplikasyonlar gelişebilir.

4. Farenjit nedir?

Patolojik sürecin seyrine bağlı olarak, tüm farenjit akut, subakut ve kronik olarak ayrılır. Hastalığın nedenine bağlı olarak, aşağıdaki farenjit formları ayırt edilir:

 • bulaşıcı (bakteriyel, viral, mantar);
 • alerjik;
 • reaktif (irritanların etkisi);
 • travma sonrası (yabancı nesnelerin mukoza zarında veya tıbbi manipülasyonlarda mekanik hasar).

Farinks mukozasının lezyonunun doğasına ve içinde oluşan morfolojik değişikliklere bağlı olarak farenjit ayırt edilir:

 • trofik bozukluklar olmadan catarrhal (basit);
 • epitel dokusunun büyümesinin bir sonucu olarak mukoza zarının kalınlaşması ile birlikte granüloza (hipertrofik);
 • mukozal incelmenin meydana geldiği subatrofik (atrofik) ve işlevlerinin ihlalidir. Epitel dokusunun rejenerasyonunda bir rahatsızlığın sonucu olarak ortaya çıkar, bir kural olarak, doğada odaklanır (farinksin yüzeyinde, farklı boyutlardaki alanlar mukus zarı ile tanımlanır).

5. Hastalık kendini nasıl gösterir?

Yetişkinlerde, farenjit semptomları hastalığın biçimine bağlıdır ve hastalığın karakteristik belirtileri ile birlikte farengeal mukozadaki morfolojik değişikliklerin doğasıyla belirlenen bazı farklılıklar olabilir. Akut farenjit çoğunlukla viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı) ile görülür. Hastalığın nedeni ayrıca bakteriler olabilir - çoğu durumda streptokok ve stafilokoklar. Farinksin fungal ve protozoal lezyonları nadirdir ve bağışıklık sisteminin ciddi sorunlarına işaret eder.

Patojenden bağımsız olarak farenjit belirtileri birçok açıdan benzerdir. Hastalık akut olarak başlar, boğazda ağrının ortaya çıkması, kuruluktan önce, birkaç saatten bir güne kadar süren bir zulüm hissi ile önlenebilir. Ağrı hem kalıcı bir karaktere sahip hem de yutma veya öksürme sırasında ortaya çıkabilir. Ağrının şiddeti, mukozal ödemin şiddetine bağlıdır, bazen ağrı, hastaların yemeyi reddettiği kadar güçlüdür.

Genellikle hastalar kuru bir öksürük, boğaz "tırmalamak" şikayet ediyor. Genel durum da acı çeker, zayıflık, hızlı yorgunluk, vücut ısısı yükselir. Hipertermi ve halsizlik hissi, çoğu durumda üç günden fazla sürmez. Boğazı incelerken, mukozanın belirgin hiperemi- sine dikkat çekerek, farinksin arka duvarı olan palatine bademcikleri örter. Palatine dil de hiperemik ve ödemdir, farinksin duvarlarındaki yerlerde mukus veya mukopürülan bir plak olabilir. Hastaların bir kısmı açısal ve submandibuler lenf nodlarının artışı ve ağrıları ile belirlenir.

6. Hastalık nasıl bulaşır?

Enfeksiyöz doğanın akut farenjitinden muzdarip bir kişi, özellikle viral, çevredeki insanlar için bir tehlike olabilir. Bulaşıcı veya hasta olmayan, hastalığın süresine bağlıdır. Akut belirtiler şiddetli olduğunda, hastalığın ilk günlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir. 3-4 gün sonra, hastalar belirgin etkileri olsa bile zararsız hale gelirler. Burun boşluğu, gırtlak, trakea: Çok nadir strep boğaz enfeksiyon etkeni hemen hemen her zaman enflamatuar proses, komşu anatomik yapılara uzandığı, ayrı olarak gerçekleşir.

7. Bu nazofarenjit nedir?

Farinks burun boşluğu, larinks, ağız boşluğu ve yemek borusu ile iletişim kurar. Tüm bu oluşumlardan, burun mukozası çoğunlukla patolojik sürece dahil edilir, yani nazofarenks adı verilen nazofarenksin iltihabı vardır. Nazofarenjit ile boğazdaki ağrılara burun akıntısı, kokunun zayıflaması, hapşırma ve burun nefeslerinde zorluk eşlik eder. Önemli ölçüde daha az inflamatuar süreç larinkse uzanır. Aynı zamanda, olası ciddi komplikasyonlar nedeniyle zararsız bir hastalık olarak adlandırılamayacak akut larenjit gelişir.

8. Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir?

Sesin ses kısıklığının ortaya çıkışı, paroksismal öksürüğün havlayan havlaması hastanın gelişimine tanıklık eder. larenjit. Şiddetli vakalarda, ses tellerinin kuvvetli şişmesi, aphonia (sesleri telaffuz edememe) ve en önemlisi, laringeal kıvrımların şişmesi nedeniyle, boğulma (boğulma) ile sonuçlanabilir. Larenjitin etkileri çok ciddi olabileceğinden, semptomları olduğunda doktora gitmeniz gerektiğinden, en iyi şey bir kulak burun boğaz uzmanıdır.

9. Kronik farenjit nasıl ortaya çıkıyor?

semptomlar kronik farenjit Hastalığın evresine ve trofik bozuklukların derecesine bağlıdır. Modifiye edilmemiş mukoza ile, kataral süreç söz konusu olduğunda, remisyon döneminde herhangi bir şikayet yoktur. Şiddetli trofik bozukluklar ile, şikayetler de ağırlaşma azaldıktan sonra da mevcut olabilir. Alevlenme döneminde kronik catarrhal farenjit, kalıcı bir karakterin boğazında rahatsızlık hissi, orta derecede ağrı hissi ile kendini gösterir.

Hastanın genel durumu, bir kural olarak, acı çekmez, ya da hafif bir rahatsızlık vardır. Vücut ısısı normal aralıkta kalır, bazı hastalarda bir derecenin birkaç onda biri kadar kısa sürebilir. Orofarenks incelendiğinde, mukus zarının genel bir hafif hiperemi arka planı karşısında, spatula ile çıkarılması zor olan viskoz mukoza birikintileri görülebilir. Farinksin duvarlarındaki birikintiler öksürük ataklarını tetikleyebilir, boğazda tıkanıklık veya yumru hissine neden olabilir.

Hipertrofik kronik farenjit en sık bademcikler, veya paranazal sinüslerde kronik düşük dereceli bakteriyel enfeksiyon arka plan üzerinde gelişir ve akıntılı farenjit aşağıdaki aşamadır. Farinksin lenfadenoid dokusunun hipertrofisi, bağışıklık sisteminin kronik enfeksiyon odağı için telafi edici tepkisine bağlı olarak ortaya çıkar. farenks mukoza hiperemik olup, ödemli, kalınlaştırılmış damak kolları, arka duvar burun ve boğaz sarı-yeşil renkli akan mukopürülan görülebilir. yutak arka ve yan duvarları, submukozal lenfoid dokunun çoğalması ile oluşturulan düzensiz arazi nedeniyle tüberkül vardır. Aynı zamanda, oluşan granüller, mukoza geri kalanından daha hiperemiktir, bu da faringeal arkayı kendine özgü bir görünüme verir. Şikayetler neredeyse catarrhal farenjitlerden farklı değildir.

Subatrofik farenjit. Hipertrofik farenjitin bir sonraki aşaması olarak, fiziksel veya kimyasal uyaranların doğrudan doğruya farinksin mukoza zarına doğrudan maruz kalması nedeniyle gelişir. Hastalık kroniktir ve boğazda sürekli bir kuruluk hissi ile kendini gösteren kalıcı bir akım ile karakterizedir. Uyaranın bir sonraki maruziyetinde terleme, yanma, kaşıma, kuru öksürük görülür.

Şiddetli ağrı, hastalığın bu formu için tipik değildir ve hastanın güçlü genel rahatsızlığı sayılmadan hastanın genel durumu zarar görmez. Kaba, sıcak ve baharatlı yiyecekleri veya içecekleri yerken bazen acı verici duyumlar mümkündür. Mukoza zarının cansız olduğu, farengoskopi, solukluk, kuruluk, kan damarlarının radyografik muayenesi, skar dokusu saptanır. Geniş kapsamlı durumlarda, faringeal refleksler azaltılır ve tamamen mevcut olmayabilir. Bu tür şiddetli bozukluklar gelişir, çünkü farinksin innervasyonunda yer alan sinir uçlarının atrofisi oluşur.

10. Farenjit nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda akut farenjit kolayca tedavi edilir ve nedeni bir banal enfeksiyonu ise, iyileşme bir hafta sonra ortaya çıkar. Kural olarak, böyle bir durumda, hastalar çok nadiren doktora başvururlar ve evde de dahil olmak üzere tedaviyi gerçekleştirirler:

 • gargara yapar. Gargara, mümkünse, her saat en az 6 kez olmalıdır. Farenjit tedavisi için, yetişkinler 1: 5000 seyreltide veya alkali çözeltilerle (250 gram ılık suda çözünmüş aynı miktarda sofra tuzu ile 0,5 çorba kaşığı karbonat), furakilin ile ağız yıkama ile çalkalanırlar. İyi bir etki, şifalı otların (papatya, calendula, okaliptüs, vs.) et suyu;
 • inhalasyon. Günde boğaz boşluğu iltihaplı mukozasında düzenli en az 3-4 kez uygulanabilir için (Örnek Ingalipt, angileksa, klorofilin,) spreyleri şeklinde koruyucu ilavesiyle bitkisel yağlara dayalı bir araya preparatlar uygulamak;
 • sülfonamidler (septifril, Faringosept) ihtiva eden pastiller, antibiyotikler bakterial gebelik komplikasyonlar ve alımı meme kaçınmak için daha iyi bir koruyucu önlem olarak, çok seyrek olarak kullanılır;
 • koruma modu. Sıcak ve baharatlı yiyecekler yiyemezsiniz, mukoza zarının tahriş olmasına neden olabilecek içecekleri (alkollü içecekler, çok sıcak çay ve kahve) içebilirsiniz. Sadece herhangi bir, hatta en önemsiz uyaranların bile dışlanması durumunda, farenjit mümkün hızla tedavi. Barsak iltihaplı mukoza zarı için en iyi ilaçtır. Bal, bira ve şarap vb. Ile sıcak süt içmeyi içeren bazı halk ilaçlarına dikkat etmek gerekir.

Kronik süreçte, özellikle de belirgin trofik değişiklikler olduğunda durum çok daha karmaşıktır. Kronik farenjit tedavisindeki en önemli nokta, hastalığa neden olan nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Şiddetli atrofi ile, kronik farenjitin kalıcı olarak kürlenmesi son derece zordur. Bu tür ciddi hastalıkları tedavi etmekten çok, KBB doktoru hasta anketinden sonra çözmelidir. Tedavi, farengeal duvarların mukopurulent birikintilerden ve kabuklardan sürekli temizlemesini içerir. Bunun için mukolitik ajanlar ve mekanik tedavi kullanılır. Mukoza zarının kurumaması önemlidir. Bu, farengeal duvarların bitkisel yağlarla sık sık sulanmasıyla sağlanabilir. Arka duvarın nemlendirici etkisi, burundaki deniz topalak yağı damlatılarak elde edilebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda streptokokların semptomları ve tedavisi nelerdir?

Doğuştan, bir kişi sürekli olarak çevre mikrokozmos ile etkileşime girer. Bakteriler bu dünyanın ana sakinleridir. Ve yapacakları şeylerle yaşamak için yapacak bir şeyimiz yok.

Anjinada klorheksidin kullanımı

Angina lokal tedavisi sürecinde, çeşitli antiseptikler boğazın durulanması ve tedavisi için kullanılır. Bu maddenin etkili özelliklere sahip olması önemlidir, ancak nazikçe hareket eder ve farinksin mukoza zarını tahriş etmemiştir.