Loading

Larenjit ve farenjit arasındaki fark

Solunum hastalıkları herhangi bir yetişkin ve çocuk tarafından karşılaşılan bir sıkıntıdır. boğazında baş ağrısı, ağrı, burun tıkanıklığı, ateş, kırıklık, vücut ağrıları, vb: Havayolu inflamasyonu en nahoş semptomlarının ortaya çıkması yol açar insanların çoğunluğu anjin ve bronşit arasındaki fark hakkında söz konusu değildir varsa, o da biraz biliyorum verilen larenjit farenjit farklıdır.

Makalenin içeriği

Ünsüz isimler hastalıkların çok benzer olduğunu, ancak hala aynı olmadığını gösterir. Solunum hastalıkları arasındaki temel fark, inflamatuar süreçlerin lokalizasyonunun yeridir. Bu bağlamda, bazı klinik tezahürler ve buna bağlı olarak onları durdurmanın yolları da temel farklılıklara sahip olacaktır.

Farenjit ve larenjit - nedir bu?

Farenjit veya larenjit - fark nedir? Bu sorunu anlamak için, hastalıkların her birinin tanımını tam olarak bilmeniz gerekir. Sıklıkla, pulmonologlar ve kulak burun boğaz uzmanları hastalar için belirsiz tanı koyarlar, örneğin "akut larenjit" veya "pürülan farenjit". Ama herkes bunun ne anlama geldiğini anlamaz.

Farenjit, inflamasyon odaklarının esas olarak faringeal mukozada lokalize olduğu bir solunum hastalığıdır. Nedeniyle yumuşak dokuda, hastalar yanma boğazdaki hissi, ılımlı öksürük, yere boğaz içindeki ağrılı yutma ve yabancı cisim hissinden şikayet edebilirler. Hastalık genellikle rinore, sinüzit, diş hastalıkları (diş eti iltihabı, periodontitis) veya SARS bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Larenjit, larinks lezyonu ile birlikte görülen bir solunum hastalığıdır. Çoğu kez enflamatuar süreçlerde vokal kıvrımlar ve trakeanın üst kısımları yer alır. Ses oluşturucu aparatın ana bölümlerinin yenilgisiyle bağlantılı olarak sesin, ses kısıklığının, spastik öksürüğün vb.

- İkincil hastalıkları, vakaların% 90'ında solunum yolu diğer bölümlerinin mikrobik bir iltihabın arka planda yapılır farenjit ve larenjit: Yukarıdaki önemli bir sonuç çıkarabilir itibaren.

Temel farklılıklar

Doktora başvurmadan önce, iltihapın nereden kaynaklandığını kendiniz belirleyebilirsiniz: larinks veya boğazda neredeyse imkansızdır. Bu durumda, solunum hastalığını dolaylı eşzamanlı tezahürlerle teşhis etmek mümkündür. Larenjit farenjitten nasıl ayrılır? Hastalıklar arasındaki temel farklılıklar şunlardır:

Hastalık influenza, kızıl, bronşit ve diğer hastalıkların arka planına karşı gelişirse, tedavi prensipleri önemli ölçüde farklılık gösterecektir.

Farenjit özellikleri

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Farenjit ile burun boşluğu iltihaplanmada sıklıkla rol oynar. Bu nedenle, hastalar burun tıkanıklığı, şiddetli burun akıntısı, lakrimasyon vb. Ek olarak, enfeksiyon, farinksin mukozadan veya ağız boşluğundan esas olarak aşağıya doğru penetre olur. Bu nedenle, farenjit genellikle dişeti iltihabı, stomatit, sinüzit, sfenoidit veya soğuk algınlığı ile başlar.

İnceleme sırasında KBB doktoru hiperemi (kızarıklık) ve ödemi esas olarak farinksin arka duvarında gözlemler. Hastalık bakteriler tarafından provoke edilirse, beyaz bir kaplama oluşturabilir. Mekanik mukozal hasarı, toz yüklü havanın soluma, oda stres nem olmaması ve azaltılmış immün savunma olabilir üst solunum yolu enflamasyonu yol açar.

Kural olarak, hastalık geliştiğinde, hastalar aşağıdaki rahatsızlık verici şikayetlerden şikayetçi olurlar:

Farenjit genellikle nazofarenks'i etkilediği için hastalık östaki (işitsel) tüpün inflamasyonu ve hatta otitis gelişmesi ile komplike hale gelebilir. Patolojik belirtilerin zamanında rahatlatılmasıyla, farenjitin ana semptomları 4-5 gün içinde kaybolur.

Larenjitin Özellikleri

Farenjitden farklı olarak larenjit hala alerjik veya "profesyonel" olabilir. kirli hava, sigara, uzun bir konuşma, çığlık ve diğer solunum yolu hastalıkları gaz olabilir ses telleri ve gırtlak iltihabı Provoke. Enfeksiyon larengeal mukozaya inen veya çıkan bir yolla nüfuz eder.

Larenjit, boğulma öksürüğü ataklarına neden olabilecek daha tehlikeli bir hastalıktır.

ENT organlarının enfeksiyöz lezyonları sıklıkla vokal kıvrımların hemen altında altta kalan boşlukta ödem gözlenir. Bu noktada larinks yeterince dardır, bu nedenle ödem nedeniyle solunum yolunun pasifliği büyük ölçüde azalır. Bu bağlamda, hastalar genellikle bu semptomları gösterir:

 • nefes darlığı;
 • hızlı solunum;
 • spastik öksürük;
 • dudak ve ekstremitelerin siyanozu;
 • ses kısıklığı.

Gecikmiş tedavide enfeksiyon larenksin altına düşer ve trakea veya bronşiyi etkiler. Bu gibi durumlarda, hastalara laringotrakeit veya trakeobronşit tanısı konur.

Terapi özellikleri

Larenjit enfeksiyonunun çok derinlerde yer alması, ilaçların inflamasyon odaklarına hızla ulaştırılması, inhalasyonların yardımı ile mümkün olabileceğine işaret etmektedir. Farenjit ile boğazda enflamasyonu durdurmak için, larinks kataksın antiseptik aerosollerle sulanmasının yanı sıra durulama da kullanabilirsiniz. Solunum hastalıklarının ilaç tedavisindeki temel fark budur.

Solunum yolunun farklı bölümlerindeki patolojik süreçlerin yaklaşık olarak aynı mikroorganizmalardan kaynaklandığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, genel antiviral ve antimikrobiyal maddeler onları yok etmek için kullanılır. KBB hastalığının türü ve şekli ne olursa olsun, tedavi sadece kapsamlı olmalıdır. Tabletlerin, spreylerin, inhalasyonların ve durulamaların eşzamanlı kullanımı, hastalığın enfeksiyon ve istenmeyen semptomlarının ortadan kaldırılmasını mümkün olan en kısa sürede sağlar. Farenjit ve larenjit nasıl tedavi edilir?

 1. Farenjit tedavisi:
 • durulama için çözümler - "Klorheksidin", "Geksoral", "Miramistin";
 • mukoza boğazının tedavisi - "Yoks", "Lugol's Solution", "Chlorophyllipt";
 • emilim için pastiller - "Grammidin", "Septotelet", "Stopangin";
 • burun damlaları - "Naphtizin", "Pinosol", "Protargol";
 • lokal immüno-uyarıcılar - IRS-19, Immunal, Tonzilgon;
 • beklentileri - Ambroksol, Libexin Muko, Atsz.
 1. Larenjit tedavisi:
 • inhalasyon için çözümler - "Fluimucil", "Berodual", "Lazolvan";
 • antitüsifler - "Kodelak", "Sinekod", "Laringomed";
 • antihistaminikler - "Claritin", "Fenistil", "Loratadin";
 • antibiyotikler - Suprapax, Bioparox, Amoksiklav;
 • mukolitik anlamına gelir - "Mukodin", "Bronkatar", "Ambroghexal".

Önemli! Larenjit ile, 5-6 gün boyunca bir sesin sakinliğini gözlemlemeniz gerekir, aksi takdirde inatçı konuşma bozukluklarının gelişimi göz ardı edilmez.

Olası komplikasyonlar

Larenjit ve farenjit, lezyonların solunum yolunun farklı kısımlarında lokalize olduğu hastalıklardır. Bu nedenle, her durumda olası postinfeksiyöz komplikasyonlar çok farklı olacaktır.

Uzmanlara göre, enflamasyon solunum yolunun alt kısımlarına daha yakın lokalize olduğundan larinksin enflamasyonu en ciddi sonuçlarla doludur. Ancak farenjitin zamansız tedavisi de hasta için çok hoş olmayan ve bazen çok tehlikeli bir komplikasyona dönüşebilir:

Larenjit ve farenjit arasındaki fark

Farenjitin larenjit inflamatuar sürecin lokalizasyonunun yerini farklılaştırmaktadır. Larenjit, larinkste inflamasyon ile kendini gösterir ve farenjitde, bakteriler için ana üreme alanı, farinksin mukus astarıdır.

Larenjit ve farenjit tedavisi de farklı ihtiyaç duyar. farenjit semptomların listesinde ise laryngitis hastalıklar için hiçbir ses değişiklikleri (ses kısıklığı, ses kısıklığı veya onun tam eksikliği), - bu yutak hastalığın başlıca belirtilerinden biridir. Ve bir ve diğer durumda, hastalığın kronik seyri mümkündür.

Ayrı larenjit ve farenjit düşünün.

larenjit

Laryngitis hastalıkları, SARS, akut solunum yetmezliği, grip ve diğer solunum hastalıkları veya harici faktörler, sigara dumanı ya da toz-yüklü hava, ses tellerinin aşırı gerilim meydana gelir. Belki de alkollü içecekler, soğuk veya sıcak yiyecekler, baharatlı yiyecekler kullanılarak hastalığın gelişimi. Genellikle larenjit soğuk algınlığı belirtilerinden biridir.

Farenjitden farklı olarak, yutulduğunda acı verici duygular yoktur. Larenjit, aşağıdaki belirtilerle eşlik eder:

 • Ses kısıklığı, ses kısıklığı veya sesin tamamen yokluğu (aphonia).
 • Kaldırılması zor viskoz balgam ile kuru öksürük.
 • Larinkste zulüm ve üzüntü duymak.
 • Sıcaklığı 38 dereceye ve üstü yükseltmek mümkündür.
 • Baş ağrısı.

Bazıları farenjit de eşlik ediyor.

Hastalık akut formda gelişirse, klinik tablo hastalığın kronik seyrinden daha belirgindir.

daha yakın çalışmaya Açık - laringoskopi - larinks güçlü kırmızılık var, onun kısmi atrofi olasılığı ses telleri ciddi subglottik uzayda, inflamatuar sürecin şiş ve olası yayılmasını kanlanmış. Hastalığın tedavi edilmemiş akut seyrinin sonucu, kronik bir form haline gelebilir. Kronik larenjit tedavi edilmezse, malign bir tümörün oluşumu mümkündür.

Hastalığın kronik seyrinde, ses her zaman kısık kalır ve sıklıkla bir öksürüğe ihtiyaç vardır. Kan damarları ve yarı-kuru kabuklar neden olabilir yapışkan mukus içerisinde, öksürük başarılı balgam üzerine (bu belirti zaman bir boğaz gözlenmez).

Larenjit tedavisi

Hastalığın ilk belirtilerinin tedavisi, tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar ses aktivitesinin kısıtlanması ile başlar. Bu rejim 7-10 gün boyunca takip edilmelidir.

 1. Larinksin mukoza zarını nemlendirmek için inhalasyonu kullanın. Bunları tuzlu su çözeltisi, hafif alkali maden suyu, soda solüsyonu, esans yağları veya şifalı bitkilerin infüzyonları ile taşıyabilirsiniz.
 2. Larenkste bakteriyel enfeksiyonun bağlanması için antibiyotikler reçete edilir.
 3. Emilim için tabletler ve pastiller günde 8-10 kez kullanılır.
 4. Halk ilaçları kullanmak mümkündür: çaylar ve diğerleri şeklinde durulama ve uygulama için rezorpsiyon, decoctions ve infüzyonlar için bal karışımları.
 5. Önerilen ve ısınma prosedürleri: boğaz bölgesinde, ayak banyolarında sıkışır.
 6. Yerel irritanlar kullanabilirsiniz: hardal, teneke kutular.

farenjit

Farenjit, farinksin iç mukoza zarında gelişir, inflamatuar sürecin duvarları üzerinde varlığında ifade edilir. Farenjit aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • Boğaz ağrısı.
 • Kuru öksürük.
 • Vücut ısısının değerini arttırmak mümkündür.

Farenjit hastalığı da solunum yolu hastalıklarına karşı ortaya çıkar: ARVI, rinit ve diğerleri. Gelişen farenjit sürecinde, iltihaplanma, farinksin iç astarının arka duvarında görülür.

Soğuk algınlığının gelişmesiyle, enfeksiyon burun iltihabından başlayarak farenjitin başlangıcı için provoke edici bir faktör haline gelebilir.

Aşağıdaki basit kurallara bağlı kalarak farenjit önlenebilir:

 • Soğuk yiyecek ve yiyecekleri keskin, asidik veya tuzlu baharatlarla (sirke, biber, yaban turpu, hardal) almayın.
 • Sigara içmeyi reddetme - boğazın tüm yüzeylerini ve de dahil olmak üzere kuru mukozayı kışkırtır.
 • Farinksin mekanik travmasını ortadan kaldırın, iyice çiğneyin.
 • Yiyecekler, tercihen sıvı ve yarı sıvı gıdaların baskın olduğu sıcak olmalıdır (çorba-patates püresi, farenjitin önlenmesinde seyrek tahıl gibi).

Farenjit tedavisi

 • Farenjit, durulama ile tedavi edilir, küçük bir kaşıkla ya da tuzla su olarak kullanılabilir ve anti-enflamatuar bitkilerin şifrelerini kullanır.
 • Reseptör için pastil ve tablet kullanımı ile, farenjit daha çabuk iyileşir ve boğazda rahatsızlık duyumları, nemlendirme ve yumuşatma etkisi nedeniyle önemli ölçüde daha az olacaktır.
 • İnhalasyonlar, hem bir nebülizör yardımıyla, hem de doğaçlama araçların yardımıyla (buhar) kendilerini hastalığın tedavisinde kanıtlamıştır. Ağız yoluyla tıbbi buharları teneffüs edin ve burnun içinden nefes verin, boğazda daha fazla tedavi edici solüsyon osyadet.
 • Mukoza zarlarının kuruluğu ile bağlantılı ciddi rahatsızlık durumunda bitki yağlarını aşılamak mümkündür.
 • Anti-enflamatuar bitkilerin şifrelerine dayanan terapötik çayların kullanımı ayrıca hastalığın tedavisinde de olumlu bir etki sağlar.

Genel olarak, hastalıkların doğası benzerdir, sadece iltihaplanma odağının lokalizasyonunun yeri farklılık gösterir: farenjit ve larenjit üzerinde - larinks ve vokal kordlarda - gelişir. Bu hastalıkların tedavisi de, bazı nüanslarla aynı prosedürlerden oluşur.

Farenjit ve larenjitin farklılıkları, nedenleri ve tedavisi

Kataral hastalıkların en sık karşılaşılanları larenjit ve farenjittir, semptomlarındaki farklılıklar hastalığın tipini doğru bir şekilde belirlemeyi mümkün kılar. Bununla birlikte, boğazın bu iki hastalığının tedavisi çok sayıda benzer anlarla farklıdır. Larenjit ve farenjitin nasıl tedavi edileceğini daha iyi anlamak için onları daha dikkatli düşünün.

Bu larenjit nedir?

Larenjit ile, ses telleri iltihaplıdır ve etrafındaki mukoza dokusu. Paketler kızarır, şişer, atrofisi not edilir. Bazen iltihaplanma da güçlü bir şekilde kızar ve şişer olan subglottik alanı kapar. Nesnel olarak ses kısıklığı, ses kısıklığı, sık sık "sesin oturduğunu" söylerler. En zor durumlarda, ses tamamen kaybolur.

Larenjit belirtileri

Hastalığın akut seyrinde, daha az kronik olan belirtiler daha belirgindir. Bazen resim tamamen yıkanır ve sesin sadece sabit bir öksürüğü ve ses kısıklığı vardır. Larenjit komplikasyonları arasında, farenjitin aksine, enfeksiyon solunum yolu boyunca daha az hareket ettiğinde, broncholaryngitis olacaktır. Bazı durumlarda viral pnömoni vardır. Nadir durumlarda kronik süreç, ses tellerinin tümörlerine neden olur.

 • ses kısıklığı, ses kısıklığı ya da sesin tam yokluğu,
 • Boğazda zulüm, hafif ağrı,
 • ağız kuruluğu,
 • hafif balgam ile kuru öksürük,
 • yutulduğunda ağrı,
 • nefes darlığı.

Larenjit nedenleri

Soğuk nedenler için yaygın olan larenjitlere neden olur, neredeyse her zaman bağışıklığın zayıflaması söz konusudur.

Larenjitin provoke ettiği faktörler arasında.

 • Soğuk algınlığı sıcak boğazda veya ısıda kullanın.
 • Ses tellerinde çok fazla gerginlik var.
 • Zehirli gazların larinkse etkisi, soğuk havalarda sokakta sigara içmek.
 • Klima altında aşırı soğutma.
 • Kataral hastalıkların sonucu.

Farenjit nedir?

Farenjit tanısı konduğunda, doktor posterior farryngeal duvarın kızarması palatine bademcikler etrafındaki iltihaplı mukoza dokularını görür (aynada görülebilir). Mukoza şişmesi, kızarıklık. Bununla birlikte, farenjit dikkatli olmalıdır, çünkü anjinadan ayrılmalıdır, insan vücudu hastalığı için daha karmaşık ve tehlikelidir.

Genellikle farenjit, viral soğuğa (ARVI veya ARI) ek olarak oluşur. İki tip olabilir: viral veya bakteriyel ve buna göre farklı şekilde tedavi edilir.

Farenjit belirtileri

Boğaz ile gözlenir.

 • Hem boğazda hem yutma sırasında orta derecede boğaz ağrısı.
 • Larenjit ile ortaya çıkmayan bol soğuk.
 • Kuru öksürük.
 • Kaba bir ses mümkün.
 • Vücut ısısı 37.5 ° C'ye yükselir

Önemli! Eğer boğazda ağrı şiddetliyse ve vücut ısısı 38.5 C'nin üzerindeyse, anjinadan şüphelenmeli ve her zaman kulak burun boğaz uzmanından tavsiye almalısınız.

Farenjit nedenleri

Farenjit de zayıf bağışıklığın bir sonucudur. Bir enfeksiyonun burundan farenksiye gelmesiyle birlikte yaygın soğuk algınlığının bir arkadaşı olarak ortaya çıkar, bu da yutak ve larinksin iltihaplanmasıyla sonuçlanır.

Çağrı yapan doktorlarının özel sebepleri arasında şunlar vardır:

 • Soğukta soğuk ve baharatlı yiyecek tüketimi.
 • Boğazın mekanik travması sert veya zayıf çiğnendi, bu dönemde yiyecekler.
 • Hastalık sırasında sık sigara içilmesi.

Larenjit ile farenjit arasındaki fark nedir?

Görüldüğü gibi, larenjit ve farenjit enfeksiyonun lokasyonuna göre farklılık gösterir, benzer tezahürleri vardır, ancak farklı nedenlerle ortaya çıkarlar ve boğazın farklı bölümlerini etkilerler.

Ancak, birçok doktor bu hastalıkların ve tüm soğuk algınlığının ana nedeninin yanlış bir yaşam tarzı ya da hastalığın bir sonucu olarak bağışıklığın zayıflaması olduğunu savunmaktadır.

Genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı larenjit veya farenjit tanısı hakkında şüpheleri yoktur.

Genel ve boğaz hastalıklarının tedavisinde fark

Enfeksiyonun farklı lokasyonlarına rağmen, larenjit ve farenjit tedavisi büyük oranda benzer olacaktır.

Bu nedenle larenjit ve farenjit ile tedavi önerilmektedir.

 • Soluma. Bunlar, buhar yardımıyla (aşağıdaki tarifler) veya bir nebülizör yardımıyla (tuzlu su veya maden suyuyla) geleneksel bir şekilde gerçekleştirilir. Bu, mukusu inceltir, şişliği çıkarır.
 • Tabletlerin emilimi: Sepptelet, Lizobakt, Stopangin. İyi uyutur, şişlikleri çıkarırlar.
 • Burnu gömmek. Mukoza yumuşatmak için damla kullanın: Miramistin, Pinosol, thuya yağı.
 • Boğaz ısınma. Bunu yapmak için, en yaygın olarak kullanılan ısınma sıkıştırır (votka). Ayrıca göğüs bölgesinde hardal sıvaları. Ayak hardal banyoları.
 • Boğazların spreylerle sulanması. Çoğu zaman Lugol veya Inhalipt'i önerir, geniş spektrumlu jeller kullanır: Kamerun, Geksoral, Yoks.
 • Boğaz için durulama. Onlar için furatsilin, papatya, adaçayı kullanın.

Tedaviyi uygularken, kulak burun boğaz uzmanına danışmak ve onun talimatlarını takip etmek gerekir ve bunlar her zaman iltihap lokalizasyonu ve işlemin ciddiyetine bağlıdır. Ayrıca bir evi tedavi ederken uymanız gereken bir takım genel kurallar da vardır.

İşte evde tedavinin temel genel kuralları.

 1. Yemekten sonra günde 8-10 kez durulayın, ideal olarak: her yarım saatte bir.
 2. Tabletlerin emilmesinden veya boğazın spreyle sulanmasından sonra, hiçbir şey içmeyiniz ve en az 30 dakika boyunca yiyebilirsiniz.
 3. Terapötik prosedürler yemeklerden 40 dakika önce veya 30 sonra yapılır.
 4. Larenjitli “sessiz rejimin” gözlenmesi, ses tellerinin asgari bir gerginliğini gerektirir, şarkı söyleyemez, bağıramaz, yüksek sesle konuşamaz veya hiç konuşamazsınız.

Akut formda artmış vücut ısısında veya kronik formda bir larenjitin farenjiti tedavisi sıklıkla antibiyotiklerin uygulanmasını ve uzmanın zorunlu olarak danışılmasını gerektirir.

Farenjit ve larenjit tedavisinde farklılıklar

Tedavi farklılıkları arasında larenjit ile sesin sakinliği olacaktır. Larenjit aponiaya (tam ses kaybı) yol açtıysa, tedavi uzun süre (45 güne kadar) olacak ve bir uzman tarafından reçete edilen antibiyotiklerle karmaşık tedavinin kullanılmasını gerektirecektir.

Sesin ses kısıklığı durumunda, ilk 3-4 günde barış (konuşma değil) tavsiye edilir. Gırtlak için özel jimnastik için larenjit de tavsiye edilir.

Uzamış larenjitin tedavisinde, başlangıçtaki (bakteriyel veya viral) doğasıyla farklılaştırılmalı ve bu tedaviden zaten geçilmelidir.

Farenjit ve larenjit için halk ilaçları

Larenjit ve farenjit tedavisi evde yapılır, genellikle kulak burun boğaz uzmanları eczane ürünlerinin yanı sıra halk yöntemlerinin kullanılmasını önerir. Çoğu zaman ilaçlardan daha etkilidirler.

Boğaz için durulama

 1. 2 yemek kaşığı için ahududu yaprakları ve kireç çiçekleri alın. l. kaynar su yarım litre dökün, ısrar ve gargara 4 kez / gün.
 2. 2 çorba kaşığı yarım litre pancar suyu karıştırın. l. ses tamamen oturdu ise elma sirkesi ve gargara (3 kez / gün).
 3. Nane (2 yemek kaşığı) yarım litre kaynar su ile demlenir ve günde 4-6 kez gargara edilir.
 4. Kurutulmuş elma yapraklarının bir misafirinin kaynar suya bir litre dökmesi, ısrar etmesi ve günde 6 kez ısrar etmesi gerekir.
 5. Soğan avuç avuç haşlama su bir litre dökün ve 3 dakika kaynatın. Gergin, hafif sıcak bir çorba ile günde 6 kez gargara.
 1. Bir bardak suya 2 çorba kaşığı kaynatın. l. kuru üzüm, ılık infüzyon için 1 yemek kaşığı ekleyin. l. doğranmış soğan ve 2 yemek kaşığı içilir. l. Günde 3 kez.
 2. Çok ince doğrayın, üzerine bir bardak su dökün ve bir kaşık şeker koyun. Hepsi kaynamaya ve soğumaya ve karışım katılaşmaya başlayana kadar çok düşük ısıda pişirin. Alınan ilaç, gün boyunca (1 çay kaşığı) yenmelidir.
 3. Kiraz ve siyah frenk üzümü suyunu eşit miktarlarda karıştırın, tada bal ekleyin. Isıtılmış formda gün boyunca içilir.

Kullanım yağları: şeftali, ayçiçeği, köpek-gül, zeytin. Yağ, oda sıcaklığına kadar ısıtılır. Sırayla her burun deliğine (2-3 damla).

Bir kasede sıcak infüzyon kullanın. Kendinizi bir havluyla üzerini örtün ve aynı zamanda burnunuz ve ağzınızla, et suyu soğuyana kadar nefes alın. Dikkat! Sıcak olmalısın, ama kendini yakma.

Inhalasyonlar için kullanın:

 1. Haşlanmış haşlanmış su okaliptüs yaprakları kaynamış.
 2. Kashitsu soğan veya sarımsak, kaynar su ile seyreltilmiş.
 3. Bir kaynar su (1 cam), deniz tuzu (1 yemek kaşığı) karanfil yağı (10 damla) karışımı.

Önemli! Evde tedavi 3-4 gün, larenjit 5-6 ile farenjit belirtilerini kaldırır. Tedavi sonuç vermemişse veya vücut ısısı artmışsa (veya artmışsa), ağrı yoğunlaşmıştır ve öksürük her zaman LOR'dan tavsiye almalıdır.

Larenjit'i farenjitden ayıran nedir: semptomlar ve tedavi

Larenjit ve farenjit boğazın enfeksiyöz hastalıklarıdır. Semptomlar benzerdir, çünkü yanlış bir tanı koyup yanlış tedaviyi reçete ederler. Bu nedenle larenjit ve farenjit arasındaki farkın ne olduğunu bilmek önemlidir.

Larenjit nedir

Larenjit, ARVI, kızamık, boğmaca ve kızıl ateşinin arka planında görülen larinkste görülen inflamatuar bir süreçtir.

Akut larenjit hızla gelişir ve iki hafta sonra gider. Ancak kronik formu 14 ila 60 gün sürer.

Larenjit belirtileri

Hastalığın başlangıcı, genel olarak iyi durumdadır. Sıcaklık 38,5-39 ° C'ye yükseldi Bir kişinin yutulduğunda boğazda yanma hissi, gıdıklama, kaşınma ve rahatsızlık vardır. Larenjit bir baş ağrısı eşlik eder.

Mukus gırtlak kırmızısı. İltihaplı kılcal damarlardan kan oluşur. Bu nedenle, kabukta koyu kırmızı noktalar ve ses kıvrımlarının kalınlaşması görülür.

Görünüm nedenleri

Hastalığın akut formu nadiren bağımsız bir hastalık olarak ilerler, ancak ARI belirtisi olarak davranır. Bu durumda, burun ve farinksin mukoza zarları da etkilenir. Süreçte daha az yaygın olan alt solunum yoludur.

Akut formun gelişiminin temel nedeni solunum yolu virüsleridir. Hastalık ayrıca streptokok ve stafilokok tarafından kışkırtır. Bakteriler mukoza zarında yaşar, ancak hastalığa neden olmazlar. Aşağıdaki faktörler tarafından etkinleştirildi:

 • hipotermi;
 • zararlı buharların, gazın ve tozun solunması;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • sigara;
 • termal tahriş;
 • gastroözofageal reflü hastalığı.

Kronik larenjit bu nedenlerle ilerler:

 • ses tellerinin aşılması;
 • sık larenjit;
 • sinüzit;
 • trakea kronik enflamasyonu.

İç faktörler arasında:

 • bir metabolik bozukluk;
 • bağışıklık sisteminin zayıflaması.

Farenjit nedir

Farenjit, boğazda kaşıntı ve ağrı ile karakterize faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Hem akut hem de kronik formlarda akar.

Farenjit belirtileri

Hastalığın ana belirtileri:

 • boğazda kaşıntı;
 • yutulduğunda ağrı;
 • üst servikal lenf düğümlerinin inflamasyonu;
 • iktidarsızlık;
 • sıcaklıkta 37.5 ° C'ye yükselme;
 • posterior farryngeal duvarın kızarıklığı.

Görünüm nedenleri

Farenjit başlangıcı için ana faktörler şunlardır:

 • soğuk veya kirli havanın solunması;
 • hipotermi;
 • sigara.

Hastalık bakterilerin etkilerinden dolayı ilerler:

Farenjit, influenza virüsleri, adenovirüsler veya mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Enfeksiyon sürecinin inflamasyonun odağından geçişinden dolayı, hastalık sinüzit, rinit ve diş çürümesi ile ilerler.

Farenjit hakkında gerekli olan her şey, Dr. Phil'e bu kısa videoda söyleyecektir:

Larenjit ile farenjit arasındaki fark nedir?

Bir larenjitden gelen bir farenjit, bir enfeksiyonun lokalizasyonunun yerini değiştirir. İki hastalıktaki farklılıklar:

 1. Farenjit ile kişi 37.5 ° C'ye yükseldikçe fonksiyonel kalır. Larenjit ile sıcaklık 38.5-39 ° C'ye yükselir.
 2. Farenjit, virüsler tarafından provoke edilir ve larenjitle birlikte neden bakteridir.
 3. Uygun tedavi ile bir hafta içinde farenjit ile iyileşebilirsiniz. Larenjit belirtileri tedavinin onuncu gününde ortadan kalkmaya başlayacaktır.
 4. Larenjit ile öksürükün ortaya çıkması hemen gerçekleşir. Farenjit ile, üçüncü günde boğazda ortaya çıkan ağrı nedeniyle ortaya çıkarlar.

Semptomlar ortaya çıkarsa, bir doktordan tıbbi yardım almanız tavsiye edilir.

Boğaz hastalıklarının tedavisinde yaygındır

Boğazın bulaşıcı bir hastalığının tedavisi sadece patojenin belirlenmesinden sonra belirtilir:

 • bakteriyel enfeksiyon - antibiyotikler;
 • patojenik virüsler - antiviral ilaçlar;
 • mantar enfeksiyonu - antifungal ilaçlar.

Evde birisi hastalanırsa 7 basit kural

Enfeksiyonun lokalizasyonundaki farklılık göz önüne alındığında, erişkinlerde hastalığın tedavisi birçok açıdan benzerdir. Farenjit ve larenjit ile ortadan kaldırın:

 1. Sıcak buhar veya nebülizör ile solunması: Deksametazon, Lazolvan, Calendula, St. John's Wort. Bu tür hareketler sayesinde, şişlik ve sümüğü ortadan kaldırırlar.
 2. Analjezik etkisi ile tabletleri geri alma: Stopangin, Sepptelet, Lizobakt.
 3. Yumuşatma etkisi ile burun gömülmesi: Pinosol, Miramistin, Tui Yağı.
 4. Isınma: Sıkılaştırıcı kompresler, göğüste hardal sıvaları, ayak banyoları.
 5. sprey: Inhalipt, Lugol, Yoks, Kameton, Hexoral.
 6. durulama: Papatya, Furacilin, adaçayı.

Farenjit veya larenjit için ilaç uygulamadan önce, ENT ile istişare edilmesi tavsiye edilir.

Farenjit ve larenjit tedavisinde farklılıklar

Terapi farklılıkları arasında larenjit ile ses için bir dinlenme olacak. Aphonia ile tedavi bir buçuk ay sürer. Doktor antibiyotikleri reçete: Amoksisilin, Eritromisin, Sefazolin.

Ses kısıklığı ile ilk 2-3 gün boyunca konuşamazsınız. Özel jimnastik yapmak için yararlıdır.

Farenjit ve larenjit için halk ilaçları

Evde hastalığın üstesinden gelmek mümkündür. Karmaşık terapiye ek olarak, doktorların geleneksel ilaç tariflerini kullanmaları tavsiye edilir. Evde farenjit tedavisi sırasında, 3 gün sonra ve 5 gün sonra larenjit belirtilerinden semptomlardan kurtulabilirsiniz.

Boğaz için durulama

 1. Soyulmuş soğandan 3 yemek kaşığı 1 litre kaynar su dökün ve 3 dakika kaynatın. Sıcak, filtrelenmiş bir kaynatma ile boğazınızı günde 5-6 kez durulayın.
 2. Nane 2 çorba kaşığı 0.5 litre kaynar su dökün. Soğuyana kadar bekleyin ve prosedürleri günde 5 kez yapın.
 3. Ses çok fazla ekildiğinde, 0.5 litre pancar suyu ve 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Elde edilen ilaç günde dört kez prosedürler için kullanılır.
 4. Kurutulmuş elma yaprakları 1 litre dik kaynar su dökün. Elde edilen ilaç günde 5-6 kez durulanır.

Gargara için 3 en iyi yemek tarifleri

infüzyon

 1. Kiraz suyunu frenk üzümü suyu ile karıştırın ve 1 çay kaşığı dökün. bal. Gün boyunca ılık kullanın.
 2. 0.2 litre suya 2 yemek kaşığı kuru üzüm kaynatın ve hazırlanmış çorba kaşığı 1 yemek kaşığı kıyılmış soğanı ekleyin. Günde üç kez 2 yemek kaşığı iç.
 3. Ampulü presten geçirin, bir bardak sıvı ekleyin, bir kaşık şeker dökün. Soğan yumuşayana kadar karışımı yavaş ateşte pişirin. Gün boyunca 1 kaşık dolusu kullanın.

Burun damlaları

Bir şeftali, dogrose veya zeytin yağı uygulayın. Her burun deliğine 3 damla gömün. Vücut ısısına ön ısıtma.

Buhar inhalasyonları

Seanslar için, bir tencerede sıcak infüzyon kullanın. Sayfayı sarın ve sıvı soğuyana kadar çifti burun ve ağzınızla birlikte soluyun. Çok fazla bükemezsiniz, aksi halde hasta yanacaktır.

Prosedürler için, almak:

 • zemin okaliptüs yaprakları;
 • kaçırılmış soğan veya sarımsak basın;
 • deniz tuzu ve karanfil yağı.

Uygun beslenme

Larenjit ve farenjit ile bağışıklık azalır. Bu vitamin eksikliği nedeniyle.

Bu nedenle, hastaların doğru beslenmeleri önemlidir. Diyetin değiştirilmesi ve bu prensiplere uymak için gıda kullanımının yapılması gereklidir:

 • sık sık yiyin, ama küçük porsiyonlarda;
 • Çok sert yiyecekleri almayı reddeder, çünkü bu yiyecekler boğazını kesiyor;
 • yemekler çok sıcak ve çok soğuk değil;
 • keskin, tuzlu ve füme bulaşıkların kullanımını reddetmek.

Ve sonunda

Söylediklerinden, her iki hastalığın da ortak yanlarını özetleyebiliriz. Ancak ilk belirtilerin ortaya çıkması ile doğru bir teşhis için doktora başvurulması tavsiye edilir. Bu durumda, yetkili bir tedavi kursu atanacaktır. Sadece zamanında tedavi komplikasyonları önler ve hastalığı hızla iyileştirir.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark nedir - hastalıklar arasındaki ana fark

Farenjit ve larenjit - iki benzer inflamatuar hastalık, o patolojik süreçlerin lokalizasyonu yerine göre değişir.

Bu nedenle farenjit, inflamatuvar süreçler, faringeal yüzeye yayılır ve larenjitle, patoloji larinksin mukoza zarlarını etkiler.

Larenjit ve farenjit arasındaki temel farklılıklar

Larenjit ve farenjit semptomlarının benzerliğiyle, bu hastalıkların hala farklılıkları vardır.

Genellikle kuru, verimsiz bir öksürük vardır ve yabancı bir cismin varlığı boğazda hissedilebilir.

Larenjit, solunum hastalıkları anlamına gelir ve gırtlağı etkiler, çoğu durumda Patolojik süreçler ses tellerine yayılabilir ve üst solunum yolunu etkiler.

Böyle bir hastalıkta, sesin tonunda sıklıkla bir azalma olur ve ayrıca kuru spazmodik öksürüğün belirtileri de olabilir.

Çoğu durumda farenjit ve larenjit ikincil rahatsızlıklardır, Solunum departmanını etkileyen diğer bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişir.

Hastalıkların nedenleri

Her iki hastalık çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

larenjit genellikle aşağıdaki dış faktörlerin arka planına karşı gelişir:

 • ortak vücut hipotermi;
 • sıcak havalarda soğuk içecek kullanımı;
 • herhangi soğuk algınlığı;
 • sigara içme (özellikle soğuk havalarda, soğuk hava dumanla boğazın içine girdiğinde);
 • vokal tıkanıklık.

Sırayla farenjit aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşur:

 • sigara içme;
 • kullanım soğuk sırasında yemek için sıcak veya soğuk yemekler;
 • farinkse travma.

Larenjit ve farenjit seyrinde farklılıklar

Larenjit ve farenjit farklı şekillerde ortaya çıkar ve semptomatolojide farklıdır.

 • sık baş ağrısı;
 • ses kısıklığı ya da konuşma yeteneğinin tamamen ortadan kalkması;
 • artan vücut ısısı (genellikle 38 dereceye kadar, ancak ciddi bir hastalıkta bu rakam daha yüksek olabilir);
 • kuru öksürük, balgamın viskoz bir kıvama sahip olduğu ve zorlukla ayrıldığı;
 • boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı;
 • larenks mukozasının ve bazı durumlarda kısmi atrofinin kızarması;
 • ses tellerinde şişme.

Akut formda, bu semptomlar kronik formda olduğundan daha belirgindir.

Bu belirtilerden bazıları boğaz iltihabı ile de oluşabilir, İltihaplanma süreçlerinin, farinksin iç zarının arka duvarında da yayılabildiği yer.

Hastalıkların tedavisi

Farenjit ve larenjit ile, bazı ilaçlar her iki durumda da kullanılabilir olsa da, farklı ilaçlar reçete edilir.

Örneğin, larenjit ile Doktor bu ilaçları reçete edebilir:

 • lazolvan, berodual ve fluimitsil inhalasyon formunda kullanım için;
 • mukolitiks Ambroheksal ve mukoza;
 • sinüs kodu ve kodelak öksürüğü ortadan kaldırmak için;
 • amoksiklav, bioparox ve suprax (antibiyotik maddeler);
 • Loratadine, fenistil ve Clarita (mukoza zarının iltihaplanmasını azaltan antihistaminler).

farenjit aşağıdaki vasıtalarla tedavi edilir:

 • libexin unu ve ambroksol Beklentiler olarak;
 • heksoral, klorheksidin ve miramistin boğaz gargaraları için;
 • tonzilgon ve immunal bağışıklığı güçlendirmek için;
 • Lugol'un çözümü ve hlorofillipt mukoza tedavisi için;
 • Pinosol ve naftizin burun içine damlatma için;
 • septolete ve stopangin resorpsiyon için pastiller şeklinde.

Hastalıkların sonuçları ve komplikasyonları

Her iki hastalığın da sonuçları vardır.

Eğer zamanında yapmazsan larenjit veya nedolechit hastalık, hasta Larinksin, yanlış veya gerçek krup şeklinde stenozu gelişebilir.

Yanlış kabuğu çıkarılmış tane dört aşamalı, Bunlardan ilki en kolay olarak kabul edilir, ancak ikinci aşamada zaten hipoksiktir (oksijeni olan dokuların yetersiz beslenmesi nedeniyle boğazda cildin mavileşmesi).

Kramplar da oluşabilir ve ses kısılır ve tamamen ortadan kalkabilir. Dördüncü, en şiddetli aşamada, kan basıncında keskin ve belirgin bir düşüş mümkündür.

Sahte bir krupanın tüm evreleri ilk birkaç saat içinde gerçekleşir, bu yüzden larengitin ilk belirtilerinde acilen doktor çağırmak gerekir.

Daha fazla larenjitin ciddi bir sonucu, gerçek krup oluşumudur (Bu patoloji ayrıca stenoza larenjit denir).

Bu bozukluk yavaş ve istikrarlı bir şekilde gelişir, bu yüzden onu tanımlamak daha kolaydır.

için Ayrıca ses ve kuru havlama öksürük kaybı ile karakterize gerçek krup, Ama hasta da deneyebilir nefes alıp verme zorluğu.

Dispne, herhangi bir yaşta görülebilir. Gerçek krup da dört aşamaya ayrılır ve en sonunda, hastalık zaman içinde tedavi edilmezse ölümcül bir sonuç bile mümkündür.

Bazen larenjitle birlikte, skarlaşmanın larenksinin deformitesi gelişebilir.

Bu, kronik larenjitle veya sürecin akut bir şekilde ilerlemesi durumunda ortaya çıkar, ancak hiç bir tedavi yoktur.

Böyle durumlarda gözlemliyoruznefes nefese bir nefes, bir boğuk ses ve sürekli öksürük.

Ve eğer ana rahatsızlığın nedensel ajanı streptococcus ise - bir komplikasyon olarak peritonsillar apse gelişebilir, larenksin tek taraflı şişmesi ve boğazda sürekli bir ağrı ile karakterize olan.

Başka ciddi bir komplikasyon - Tracheitis ve larenjit bir arka plana karşı gelişme, ihmal edilmiş durumlarda kronik formda bronşit gelişebilir.

Farenjit beta hemolitik streptokoklardan kaynaklanıyorsa akut artiküler romatizmanın olası gelişimi.

Genel olarak, farenjit hastanın genel yaşam kalitesini olumsuz etkiler (tedavi edilmezse) ve komplikasyonlardan biri çağrılabilir. uzun süre kısmi ses kaybı.

Yararlı video

Bu videodan, farenjitin semptomları ve tedavisi hakkında bilgi edineceksiniz:

Her iki hastalıkta da ana problem - bu tam olarak ses kalitesinin bozulması veya kaybı.

Bu nedenle, bu tür hastalıkların ilk belirtileri ortaya çıktığında hemen doktora danışmalısınız, olumsuz sonuçların en aza indirilmesi, özellikle sesin ana “çalışan araç” olduğu insanlar için (öğretmenler, şarkıcılar, konuşmacılar).

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi

"Larinjit" ve "farenjit" terimleri, boğazın iltihaplanma sürecini karakterize eder, ancak fark şu ki; larenjit ile - larinksin mukoza zarının iltihaplanması, ve farenjit Patolojik süreç, faringeal duvarları içerir.

İstatistiklere göre, farenjit ve larenjit erkeklerde ve çocuklarda daha sık görülür ve kulak burun boğazına başvurmak için en sık nedenlerden biridir. Çocuklarda bunun açıklaması, enfeksiyona karşı korunmada zayıf bağışıklık mekanizmalarıdır ve erkeklerde - zor işlerde ve zararlı koşullarda çalışma, sigara ve alkol kötüye kullanımı, pestisitlerin ve aktif maddelerin baskın etkisi ile mesleki tehlikeler.

Bu yazıda larenjit ve farenjit, semptomlar ve tedavi, tanı yöntemleri ve nedenleri tartışılmaktadır.

Farenjit ve larenjitdeki farklılıklar, bu hastalıkların gelişimine yol açan nedenler ve risk faktörleri ile başlar. Bir başka önemli ayırt edici özellik, bu hastalıkların klinik görüntüsü ve semptomları, teşhis çalışmaları ve tedavi yöntemleri arasındaki farktır. Larenjit ve farenjit arasındaki farklılıkların her birinin ana noktalarını düşünün.

Larenjit ve farenjit nedenleri: farklılıkları

Mukus boğazının bir ve diğer olguda yenilgisine rağmen, genellikle nedensel bir ilişkiye neden olurlar. Bir kerede farenjiti tetikleyen şeyleri söylemek güçtür, ancak açıklığa kavuşması için birtakım tanısal manipülasyonlar vardır.

Farenjit ile ana nedenler Bunlar:

 1. Bakteriyel bitki örtüsü: Haemophilus influenzae, streptococcia, B ve Ctipov, Staphylococcusaureusi viridans, birçok çeşit diplokokkov, pnevmokokkovye- ve gonokok bakteriler, en azından - Corynebacterium ve Bacteroides fragilis. Bakteriler birincil bir hastalık olarak ortaya çıkabilir bakteriyel farenjit geliştirme, tahrik anlaşılmalıdır ve viral mikroorganizma / yutağın enflamatuar hastalıkların allerjik formları bağlandıklarında olacaktır.
 2. Viral flora - azaltılmış bağışıklık, çocuklar ve hamile kadınlarda genellikle nedenidir. Virüsler arasında Adenoviridae, Orthomyxovirus influenzae, Picornaviridae, enterovirüs ve diğerleri bulunur. Viral farenjit bakteriye göre 2 kat daha sık görülür ve tedavi etmek ve komplikasyonları önlemek için daha az zaman alır.
 3. alerjik farenjit durumunda, hastalığın ana nedenleri alerjik geçmişi yükü (örneğin, yün, toz, vb üzerinde işaretlenmiş alerjik dermatit, konjunktivit, alerjik vardır), vücut sensitizasyon alerjik farenjit yol açmıştır sonra alerjen ile uzun süreli temas. Araştırmaya göre, alerjik farenjit forma genetik yatkınlık vardır: anne Çocuklarda alerji muzdarip aile içinde farenjit dahil gözlenen ilgili hastalıklardır.
 4. Endüstriyel çalışma ve yaşam koşullarının zararlı faktörlerinin etkisi. kimyasal temas, ince bölünmüş (endüstriyel toz, küçük cam üretim odun parçacıkları) ve biyolojik uyarıcılar boğaz mukozalarında yaralanmasına yol açar ve yutak bir rahatsızlık duyarlılaştırma dokuları neden olur. Sonuç olarak, mukoza, bir tür farenjitin gelişmesine yol açan bakteriyel ve viral ajanlara duyarlı hale gelir.
 5. Zararlı ve olumsuz beslenme alışkanlıklarının varlığı. Zararlı alışkanlıklar, farenks hastalıkları için risk faktörü, sigara ve güçlü alkolün kötüye kullanılmasıdır. Son yıllarda, farenks ve nazal kavitenin duvarlarına 4 kez daha agresif bir şekilde etki eden burun tıkanıklığına bağlı rinofarenjitde bir artış olmuştur. Güçlü alkolün agresif etkisi, yüksek etanol konsantrasyonlarının tahriş edici etkisi ile ilişkilidir ve sigara, duman ve zift sırasında bakterilerin çoğalması ve virüslerin bölünmesi için uygun bir ortam sağlar. Zararlı yeme alışkanlıkları, baharatlı, tuzlu ve füme ürünlerin kötüye kullanılması, biber ve yanan baharatların diyetinde birincil kullanımdır.
 6. Yiyecekleri sert ve zor kullanmanın da farenjite yol açan bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, farenjit, küçük kemikleri olan stregganı yiyen İskandinav halklarında, faringeal mukozanın kronik travmatizasyonuna yol açan daha yaygındır. Bu risk faktörü hiçbir zaman larenjit ile ilişkili değildir.
 7. Genel ve yerel karakterlerin alt soğutulması. Soğuk koşullarda çalışan insanların% 98'inden fazlası (dondurucu üretimi, dükkanlar, dondurucu balık ve et fabrikaları vb.), En az bir kez farenjit hastasıydı. Buradaki sorun, zararlı soğuk çalışma koşullarının korunması ile birlikte hastalığın sık tekrarlamalarının meydana gelmesi ve komplikasyon riskinin artmasıdır.
 8. Burun boşluğu ve ağız hastalıkları. Uygun hijyen ve ağız bakımı ve diş eksikliği mukozal bağışıklık sisteminin azından yerel zayıflaması de farinks farenjit gelişimine yol açar inatçı enfeksiyon varlığı, yol açar.
 9. Otoimmün, hormonal veya enfeksiyöz süreçlerin bulunduğu arka plan hastalıkları ve eşlik eden hastalıklar farenjitin gelişmesine yol açar.

Farenjit etiyolojisinin aksine, larenjit nedenleri farklı ve aşağıdaki gibidir:

 1. Larenjit ve farenjit arasındaki fark bakteriyel florası: Bu, genellikle Streptococcus pneumoniae, tespit larinks, Streptococcus haemolyticus ve Streptococcus faecies enflamatuar hastalıklarda. Daha az yaygın olanları Bacteroidesporphyromonas ve Influe Wand.
 2. Farenjitli viral ajanlar arasında şunlar vardır: B ve A tipi influenza virüsleri, Rubulavirus ve Respirovirus, Coronaviridae ve diğer bazı RNA içeren virüsler. Ayrıca, hastalığın nedeni mantar (mikotik) flora içinde olabilir. Çoğunlukla larenjit tanısında, karışık bir etiyolojik genesis (hem virüs hem de mantar) ortaya çıkar.
 3. Soğuk ve donlu uzamış konuşmaların yanı sıra soğuk (buz) içeceklerin kullanımıyla ilişkili aşırı soğuma. Bu eylemler sonucunda, mukoza zarının tahriş olması ve ses aygıtının işlemde yer almasıyla larinksin duvarlarının catarrhal fenomenlerinin ortaya çıkması.
 4. Mesleki tehlikelerin üst solunum yolu, özellikle gaz ve uçucu maddeler üzerindeki etkileri.
 5. Özellikle kış aylarında ses tellerinin ve vokal aygıtların aşırı gerginliği ve yüksek sesle konuşma veya çığlık. Larenjit, ses yapılarının sürekli gerginliğine duyulan ihtiyaç ile bağlantılı olan aktörleri ve oyuncuları, vokalistleri, trompetçileri ve diğer pek çok kişiyi etkiler.
 6. Bir organizmanın bağışıklık reaktivitesinin ihlali, bu yüzden bir larenksin iç duvarı bakteriyel ve virüs istilalarına maruz kalır.
 7. Yaş değişiklikleri: Bu nedenle, yetişkinlerde ve yaşlı hastalarda larinksin mukoza zarında atrofik değişiklikler vardır. Çocuklarda larenjit sıklıkla ergenlikle ilişkilidir, bunun sonucu olarak, ses cihazındaki değişiklikler nedeniyle bir ses mutasyonu meydana gelir.

Yetişkinlerde farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Yukarıda yazılanlara dayanarak, etiyolojik (“nedensel”) belirtilerin bile, boğazın iki hastalığı arasında bir fark olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca larenjit ve farenjit arasındaki fark klinik tablo ve semptomların yanı sıra tanı ve tedavi yöntemlerinde de yatmaktadır.

Erişkinlerde larenjit ve farenjit belirtileri: fark nedir?

Boğazın tüm hastalıklarının klinik tablosu birçok yönden benzerdir, ancak larenjit veya farenjit hakkında konuşmayı sağlayan spesifik belirtiler vardır.

Larenjit ve farenjitin yaygın semptomları obscheintoksikatsionny sendromu (zayıflık, letarji, uyuşukluk), rahatsızlık boğazda, ateş subfebril için, bazen öksürük oluşabilir (nadir sıcaklık belirli hastalıklarda 37.5 0 C'yi aştığında), iki hastalıklar, boğaz ya da batma ağrısı. Ne olursa olsun larenjit ve farenjit boğaz rahatsızlık sebebinin, profesyonel yardım almak ve tedavi tamamını almak zaman önemlidir.

Farenjit ve larenjitin ayırt edici semptomları şunlardır:

 1. Vokal aparatın ihlali ve disfonik bozuklukların ortaya çıkması ile larenjit - Bu, boğaz ve gırtlak iltihaplı hastalıklarda ses tellerinin yenilgisinden kaynaklanmaktadır. Genellikle, böyle bir lezyon ile ses kısıklığı ve ses kısıklığı meydana gelir, hasta sürekli olarak boğazını temizlemek ve normal konuşmaya başlamak için bir arzuya sahiptir. Çoğu zaman, insanlar kuru bir öksürüğe sahip olurlar, bu da iyileşme zamanlarında ıslaklığa (balgam çıkarma balgamına) gider.
 2. en larenjit Larinkste sıkışmış bir nesnenin hoş olmayan bir hissi ile karakterize edilen bir “yabancı cisim” belirtisi vardır.
 3. en farenjit Bu özellik yutma ile artan farenks bölgesinde giderek artan bir terleme ve yanma hissidir. Ayrıca, hastalar özellikle uzun bir konuşma ya da şarkı söyleyerek boğazda kuruluktan şikayet ederler. Farenjitli hastalar, semptomları kuru ve terlemeyi ortadan kaldıran bir veya iki sıvı sıvısı ile hafifletmeye çalışıyorlar.

Farenjit ve larenjitin tanı ve tedavisi: farklılıklar ve özellikleri

Hastalığın ve yaşam anamnez bir kişinin semptomları geliştirdi hangi koşullar altında, hayatının doğasını ve diğer bazı noktaları açıklığa sahip herhangi bir hastalığın teşhis manipülasyonlara gibi, larenjit veya farenjit tanısı başlar. Bu gereksinim, farmakin, larenjit ve boğazın diğer hastalıklarının uygun şekilde tedavi edilmesinin bu veriler hesaba katılmadan mümkün olmadığı gerçeği ile açıklanmaktadır.

Tanıda larenjit ve farenjitin farklılıkları

Fark, larenjit ve farenjit ile farklı bilgi veren teşhis prosedürlerinde yatmaktadır. larenjit ile en bilgilendirici fibrolaringoskopiya (hem doğrudan hem de dolaylı), larinksin duvarını inceleme ve hastalığın seyrini değerlendirme yeteneği ile ilişkilidir. Farenjit ile Süreci gırtlağa yaymadan, pharyngoscope, Boğazın arka yüzeyini gösterir ve farenksin enflamatuar süreçlerini ortaya çıkarır.

 1. laringoskopide mukozada mukozada inflamatuar değişiklikler gösterir, iç tabakanın larinks, kızarma ve şişlik gösterir. ses telleri, kıvam ve şişme olmayan kapanması - Çoğu zaman, vokal kıvrımların kusur disfoni belirtilerine yol açabilir ses kutusu, iltihabı görülmektedir. laringoskopide de Burs gırtlak ve farenjit larengoskop her kuruyana işaretleri, bazen mükemmel bir renk tonu ile gırtlak mukoza iltihabı katılımı yaygın bir örneği ile karakterize olduğu bir gerçektir.
 2. pharyngoscope Faringeal mukozanın durumu, farenjitin seyri ve patolojik değişiklik bulguları hakkında tam bilgi verir. Çalışma sırasında boğazın arka duvarının şişmesi, kızarıklığı ve şişmesi ortaya çıkar. Bazen yüzeyinde, mukoza zarının üzerinde yükselen plak ve tüberküller (posterior faringeal duvarın kaynaşmış ödematöz folikülleri) bulunur ve bu da farenjitin granüler formunu gösterir.
  1. atrofi değişebilir farenjit deseni faringoskopicheskaya ve mukozanın bir incelme ise, soyma ve özelliklerini inceltme olarak kusurları metalik parlaklık ve kabuk elemanlarıdır.
 3. Birinde ve diğerinde, boğazın mukoza zarının patojenik florasını ortaya koyan bakteriyolojik bir çalışma gerçekleştirilir. Sonuç olarak, bakteriyoloji verileri, bazı antibiyotiklere olan duyarlılığı dikkate almayı ve en uygun olanı seçmeyi mümkün kılar.

Bunun üzerine, bir larenjit ve bir farenjitin tanısı ve çoğunluğu sınırlıdır, daha sonra teşhis konur ve gerekli tedavi atanır.

Yetişkinlerde bir farenjit ve bir larenjit tedavisi daha: tıbbi ürünler ve boğaz gargara özellikleri

yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ve farenjit tedavisi belirli bir tedavinin randevu, belirli bir diyet, tehlikeli olmayan ve yeme alışkanlıkları, hem de kendini iptal etmeden tedavinin tam sahası bulunmaktadır.

Larenjit ve farenjit için ilaçlar:

 1. Bakteriyel farenjit ve larenjit - Penisilin ve makrolid gruplarının ayırt edilebildiği antibiyotiklerin atanması belirtilmiştir. Her şeyden önce "Amoksisilin", etkisizlik veya penisiline alerji durumunda, "Azitromisin" reçete edebilirsiniz.
  1. Çocuklar için günlük "Amoksisilin" temel dozu (> 40 kg) ve yetişkinler 1500 mg'dır (3-4 kere 500 mg); Ağırlığı 40 kg'dan az olan çocuklara günde bir kez 45 mg / kg programına göre bir doz verilir. Tedavi süreci tamamen bireyseldir ve anamnezinize göre doktor tarafından belirlenir, genellikle 10-12 günü geçmez.
  2. "Azitromisin" dozu 0,5 gramdır ve içeride 1 kez veya yemekten önce 60 dakika veya yemekten 2 saat sonra alınır. Makrolidlerle tedavi süresi 3 gündür (toplam doz 1.5 g'ı geçmez).
  3. Makrolidlere ve penisiline direnç durumunda, tedavi rejiminde klavulanik asit varlığına bağlı korumalı bir antibiyotik olan ilacın Amoksiklav ilavesine işaret edilir. Ortalama doz, işlemin ağırlığına bağlı olarak 250/125 mg veya 500/125 mg'dır ve bir doktor tarafından alınır. Tedavinin seyri 7 ila 12 gündür.
 2. Viral larenjit ve farenjit tedavisi, ilk 2 gün boyunca günde 3 kez antiviral ilaç "Kagocel" 2 dozunun kullanımına ve ardından 1 sekmesine dayanmaktadır. Kalan 2 gün içinde 3 kez. Gıda alımına bağlı değildir. Kurs 4 gündür.

Yetişkinlerde farenjit ve larenjit tedavi edebilir misiniz? Elbette bu bir gargara. Farenjit ve larenjit ile gargara yapmaktan daha mı iyidir? Seçimin ana yolu, her 2.5 saatte bir 1 kez reçete edilen "Chlorophyllipt" dir. Bu durulamaların süresi, 4-5 günlük bir süre için 25 saniyedir.Ayrıca, evde hazırlanan soda-tuz çözeltileri kullanılır: 1 çay kaşığı tuz ve soda, 200 ml su ile seyreltilir. Gerekirse, 1 damla iyot ekleyin. Durulama gün içinde en az 6 kez olmalıdır.

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi.. Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri.

Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri. Yazar: doktor | 2017/09/05.. Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi.

Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi. Farenjit ile diyet özellikleri: kurallar ve tavsiye. Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri.

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi. Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri.

Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi.. 4 Yetişkinlerde farenjit ve larenjit tedavisi için: tıbbi ürünler ve boğaz gargaralarının özellikleri.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı: Nedenleri ve tedavisi

Boğaz ağrısıBoğazdaki perspektif, inflamasyonun bir arkadaşı olur. Günün herhangi bir saatinde ve yılın herhangi bir mevsiminde ortaya çıkabilir ve sıklıkla kuru öksürük eşlik edebilir.

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.