Loading

Farenjit ve bademcik iltihabının uygun tedavisi

Farenjit ve bademcik iltihabı tedavisi, zaman testini geçmiş olan hem ilaçları hem de halk ilaçlarını kullanarak çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir.

Farenjit, mukus zarı ve farinksin lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır. Solunan havanın zararlı maddelerle doyması halinde oluşur. Risk alanında, öncelikle, büyük ve gelişmiş şehirlerin sakinleri vardır. Fabrikalar ve sanayi bölgelerinin yakınında bulunan toprakların nüfusu da, bu hastalıktan muzdarip olanlardan daha sık görülür. Bir kişi alkol aldığında veya içerse farenjit riski artar. Tütün ve alkol, mukoza zarının ek kimyasal irritanları olarak hizmet eder.

Hastalık, kışın nefes alıp vermeden de, burnunuzla değil, ağzınızla, hava doğrudan boğaz içerisine girerken ve önceden ısınmadan gelişebilir. Bu farenjitin ortaya çıkmasının bir başka nedenidir.

Farenjit de bulaşıcı tipte olabilir. Bu durumda nedensel ajanlar streptokok, pnömokok, stafilokok, grip, adenovirüs ve Candida mantarları olacaktır. Farenjitin ağız boşluğunun enfeksiyonlarından, örneğin çürüklerde, rinitte neden olduğu vakalarda nadir değildir.

Farenjit tedavisi

Bu hastalıktan kurtularak, farenjiti tetikleyen faktörü ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. Bu farenjit bakteriyel enfeksiyon nedeniyle varsa, antibiyotik içmek gerekir ve hastalık soğuk hava, tütün dumanı ve kimyasal buhar solunması nedeniyle meydana gelmesi durumunda bu, o (o hastalığın nedeni ise) yaşam koşullarını, iş değiştirmek için gerekli olduğu anlamına gelir koruyucu ekipman kullanın.

Eğer sigara içiyorsanız, o zaman, farenjit her türlü tedavisi için, bu kötü alışkanlıktan kurtulmak gerekir, yoksa kurtarma zarar verir ve suçlu akut farenjit, kronik taşan olacaktır.

İlaçlarla yapılan tedavi, bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. toplam akut formu genellikle atanmış önleyici tedbirler ile boğaz durulama, inhalasyon, hem de boyun, süt ve bal kullanımına kompres uygulanması, ayaklar için sıcak banyoları almaktır. Komplikasyon olmadan, farenjit genellikle herhangi bir ilaç kullanmadan tedavi edilebilir.

İlaçlar ile dağıtılamazsa, genellikle aşağıdaki maddeleri içeren antibiyotik tedavisi için ilaçlar reçete edin:

 1. Antiseptik bileşenler: klorheksidin, ambazon, timol ve diğerleri.
 2. Uçucu yağlar. Acıyı yumuşatmaya ve tahriş yerini sakinleştirmeye yardımcı olurlar.
 3. Lokal antiseptik bileşenler (lidokain, mentol).
 4. Antibiyotikler. Çok nadir durumlarda kullanılır ve kompozisyonda mevcut ise, genellikle Framicetinum ve Fusafyunzhin'dir.

kompozisyonda ek bileşenler vitaminler, doğal antiseptikler (çeşitli otlar özü), mukoza (lizozim, interferon) korumaya yardımcı bileşenler olabilir gibi.

Mikroplara karşı yönlendirilen ilaçlar genellikle uzmanlar tarafından durulama, inhalasyon ve dil altı tabletleri şeklinde reçete edilir.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Tabii ki, hemen hemen her hastalığın tedavisi, profesyonel terapi ve ilaçları reçete edecek bir doktor tarafından yapılmalıdır. Halk ilaçları, semptomları kısmen hafifletmeye ve hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olur.

Büyükannelerin söylediklerine bakılmaksızın, sadece halk ilaçları kullanarak farenjitin tamamen tedavi edilmesinin imkansız olduğunu unutmayın. Yani, ilaç ve antibiyotiklerle paralel olarak, boğaz şifalı otlar infüzyonları ile durulanabilir. Akut farenjit formunda, sıcak infüzyonlar genellikle reçete edilir, bu da günde üç ila dört kez yapılması gereken durulamadır. Onları şu şekilde hazırlayın: 200 ml su için 10 gram kuru madde.

Tıpta gargara için kullanılan otlar:

Güçlü bir iltihapla, iki ya da üç sıradan karanfil tomurcuğunu çiğnemeniz gerekir; bu, anestezi etkisine sahip olacak ve genel durumu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu prosedür her üç ila dört saatte bir önerilir.

Kronik bademcik iltihabı ve tedavisi

Kronik bademcik iltihabı - bademciklerin uzun süre iltihaplanması. Bademcik iltihabı içinde bademcik iltihaplı hale gelir, içinde küçük bir delik görülür, içinde sarımsı beyaz tıpaların birikmesi, karakteristik hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Çocuklarda kronik tonsillit çok yaygındır. Hastalığın zirvesi iki mevsimde düşer: ilkbahar ve kış. Bu hastalığın etken maddeleri virüsler ve bakterilerdir, vakaların% 90'ında streptokoklardır. Enfeksiyon faktörüne ek olarak, hastalığın alevlenmesi azaltılmış bağışıklık, hipotermi, kötü ve dengesiz beslenme, stres ve depresyondan etkilenir.

Bu hastalığın seyrinin 2 formu vardır:

 1. Akut tonsillit (bademcik iltihabı).
 2. Kronik bademcik iltihabı.

Yakın zamana kadar, kronik bademcik iltihabı ile mücadele için ana ve neredeyse tek yöntemin antibiyotik olduğuna inanılmaktadır. Ancak daha sonra, antibiyotiklerin sadece daha fazla zarara neden olduğu durumlar olduğu ortaya çıktı. Tedavi, maruz kaldığınız bademcik iltihabına (boğaz ağrısı) bağlı olarak seçilir.

istenmeyen ve zararlı bakterilerin yok edilmesi amaçlı akut tonsilit (anjin) öngörülen nokta tedavide genel olarak, bir durulama içeren ve antiseptik ajanlar çözeltileri ile boğaz, püskürtme, işleme bademcikler iyot, bir antibakteriyel etkiye sahip, özel dil altı tabletleri kullanımı ve inhalasyon bazında gelir zaman.

Yukarıdaki prosedürler antiseptik etkisi her iki ya da üç saatte bir tekrar edilmesi tavsiye edilir sürekli ve devam etmektedir. İlave bir etki boyun bağlama yün atkı ısıtacak sıcak kullanımı (herhangi bir şekilde sıcak değil!) Su ve analjezik etkiye sahip steroidal olmayan madde. onlar sadece bağışıklığı azaltmak ve istenen etkiyi olmaz çünkü Akut tonsillit antibiyotik ile tedavi edilmemelidir.

Kronik bademcik iltihabında, öncelikle hastalığın etken maddesini tanımlamak ve ancak o zaman gerekli tedaviyi reçete etmek gerekir.

Bazı durumlarda, cerrahi müdahale olmadan - bademcikler kaldırılması - yapamazsınız. Ancak doktor en kronik bademcik iltihabı tedavisi için daha iyi huylu yöntemleri çok kötü analizinde belirlenen belirli bir patojene karşı esas olarak hedefleyen ilaçlar, reçete vardır. Her durumda, kulak burun boğaz cerrahisi için acele ve her zaman bu aşırı tedbir önlemek için denemek için tavsiye edilmez. Tonsillektomi sadece hastalığın kurtulmak sonra bir süre yinelemeye sahip olması durumunda gereklidir.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Daha önce de belirtildiği gibi, halk ilaçları sadece bademcik iltihabı tedavisinin temel kompleksidir. Ancak, ilaçların yanı sıra, halk ilaçlarının kullanımı doktorlara danışmadan tavsiye edilmez. Bir uzmana önceden danışmak daha iyidir, çünkü şifalı bitkilerde bile, sadece durumu kötüleştirecek bir alerji yaşayabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı ile gargara aşağıdaki ilaçları tavsiye etti:

 1. Marigold, papatya, adaçayı da dahil olmak üzere şifalı otlar.
 2. Soda veya deniz tuzu, ılık suda seyreltilir.
 3. Sıcak suda seyreltilmiş hidrojen peroksit.

Ayrıca, papatya, okaliptüs ile inhalasyonun olumlu bir etkisi vardır.

Temel önerileri takip edin ve sağlıklı olun!

Tonsillit ve farenjit - hastalıkların tedavisi özellikleri

Göğüs iltihabı ve farenjit, iltihap ve boğaz ağrısı ile birlikte üst solunum yolunun en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir.

Bu rahatsızlıkların her ikisi de sıklıkla viral veya bakteriyel enfeksiyonların bir arka planına karşı gelişir ve benzer semptomlara sahiptir, ki bunlar karmaşık teşhisler olmadan bazen başka hastalıklarla kolayca karışabilir.

Bazı durumlarda, farenjit bademcik iltihabı patolojisi ile eş zamanlı olabilir.

Tonsillit ve farenjit nedenleri

Semptomlardaki benzerliğe rağmen, bademcik iltihabı, öncelikle lezyonun lokalizasyonunda farenjitden bazı farklılıklar göstermektedir. İlk durumda, palatin ve faringeal bademcikler kaplanır ve ikincisi - faringeal kavite.

Farenjit ve bademcik iltihabının başlıca nedenleri viral ve bakteriyel patojenlerdir.

Çevre veya komşu bölgelerdeki enfeksiyöz odaklardan gelirler.

Neden tonsillit oluşur?

Chlamydia, mikoplazma, virüs ve mantar Candida - iltihap sürecinde akut bademcik bademcikler lenfoid dokuları kapsar olarak, çoğunlukla damak, streptokok ve stafilokok enfeksiyonları, çoğunlukla en azından neden oldu.

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanması ile birlikte görülür ve aktarılan anjin, kızıl ateş, kızamık, difteri vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • Soğuk gıda alımı veya donma havasının solunması sonucu vücudun genel hipotermisi veya mukozanın lokal soğutulması;
 • yerel ve genel bağışıklığın zayıflaması;
 • bademcikler üzerinde mekanik etki (travma, cerrahi müdahale);
 • sinir sistemi bozuklukları;
 • burun solunumunun ihlali;
 • transfer edilen kataral hastalıklar;
 • alerji (kronik tonsillite neden olabilir ve neden olabilir).

Kronik bademcik iltihabı akut bir hastalık tipinden akabilir, bu nedenle kronik hastalıkların önlenmesi için en önemli yöntem alevlenmelerin zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmesidir.

Ne farenjit görünümünü teşvik eder

Bademcik iltihabından farklı olarak, farenjit bir kural olarak viral patojenler tarafından kışkırtır:

 • rinovirüs;
 • adenovirüs;
 • koronavirüs;
 • grip virüsü;
 • parainfluenza.

Akut farenjit akut solunum yolu enfeksiyonlarının akut alevlenmelerinin olduğu sonbahar-kış döneminde ortaya çıkan mevsimsel bir hastalık olarak kabul edilir.

Hastalığın akut seyrinin erken seyri yeterli tedavi sağlamazsa, viral inflamasyona bakteriyel bir enfeksiyon eklenir.

Aşağıdaki faktörler farenjitin ilerlemesini provoke edebilir:

 • farengeal mukoza ve sindirim sistemi yapısının bireysel özellikleri;
 • tozlu, sıcak, kuru veya dumanlı havanın sistematik solunması;
 • zararlı kimyasal bileşenlerle kalıcı çalışma;
 • nazal vazokonstriktör ilaçlara bağımlılık;
 • sigara ve alkol;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • endokrin ve metabolik bozukluklar;
 • böbreklerin patolojisi ve kardiyovasküler sistem.

Sindirim sistemi patolojilerinin arka planına karşı kronik farenjit formu oluşabilir, uyku sırasında midenin içeriği yemek borusuna girer ve farinkse girer.

Bu gibi işlemler gastro reflü hastalığı veya yemek borusu fıtığı ile ortaya çıkabilir.

Bu durumda, farenjit tedavisine ana nedenin ortadan kaldırılması eşlik etmelidir, aksi takdirde tüm tedavi yöntemleri geçici ve yetersiz bir sonuç getirecektir.

Sıklıkla kronik farenjit nazofarenksin patolojileri temelinde gelişir, mukus akıntıları farinksin arka duvarından aşağı akar ve onu enfekte eder.

Farenjit ve bademcik iltihabı belirtileri

Göğüs iltihabı ve farenjit, bu hastalıkları ayırt etmek ve doğru tedaviyi reçetelemek için benzer dış belirtiler ve semptomlara sahiptir, doktor karmaşık tanıları gerçekleştirir.

Bademcik iltihabı nasıl ortaya çıkıyor?

Akut bademcik iltihabının başlangıç ​​aşaması, hastalığın seyri sırasında 38 ° C'lik bir sıcaklık artışı ile karakterize edilir ve semptomlar yoğunlaşır:

 • terleme, kuruluk ve boğaz sıkılığı;
 • ağrılı yutma, sıvı ve gıda kullanımı sırasında hoş olmayan duyumlar, şiddetli vakalarda hasta bile tükürüğü yutmaz;
 • faringoskopi ile mukozanın belirgin ödemi, palatin bademciklerinin hiperemi, yutak lümeninin daralması;
 • dil lekelenir;
 • Hastalığın formuna bağlı olarak, bademcikler mukus beyaz bir film, sarımsı renkli kabarcıklar ve gri-sarı bir çiçek ile kaplanabilir;
 • acı verici duyular, tüm vücudun kaslarında ağrı ve genel halsizlik;
 • genişlemiş submandibular lenf düğümleri.

Akut bademcik iltihabının ayırt edici bir özelliği, azalan sıcaklık ile boğazın mukoza yüzeyinin lezyonunun daha belirgin hale gelmesidir.

Akut bademcik iltihabı tedavisi, aşağıdaki belirtilerle birlikte bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olur:

 • gökyüzü yüzeyinin sıkıştırılması;
 • Lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi;
 • yüzeylerinde lifli yapışmaların oluşmasıyla bademciklerin gevşek yapısı;
 • tonsil mukozaya pürülan oluşumların tahsisi;
 • normal sıcaklık

Farenjitin klinik resmi

Akut farenjit, yutulduğunda boğazda terleme, kuruluk ve rahatsızlık ile başlar, hastalığın seyri sırasında, boğazda rahatsızlık verici bir şekilde hastaya sürekli eşlik eder.

İnflamasyonun etiyolojisine bağlı olarak, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • kulaktaki ağrıların ışınlanması;
 • genişlemiş ve ağrılı servikal lenf düğümleri;
 • farinksin arka yüzünün kızarması, palatin sırtları, lenfoid granüllerin enflamasyonu. Fakat bademcik iltihabının aksine bademciklerdeki bademcikler dikkat çekmez.

Çoğunlukla, kronik farenjit nedeni nadiren soğuk algınlığının yanı sıra akut hastalığın zamansız tedavisidir.

Kronik farenjit hastanın gelişimi sürekli boğazda bir yumru kuruluğu ve duygu ile işkence ile, sık sık boğaz arkasına duruyor mukusu, yutmak zorunda boğazını temizlemek gerekiyor.

Bu faktörlerden dolayı, hasta uykudan rahatsız olur ve sinirlenir.

Kronik farenjit nadiren bağımsız bir hastalık olarak gelişir, bu nedenle tedavisi sadece semptomları hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda altta yatan nedenleri de ortadan kaldırmayı hedeflemelidir.

Hastalıkların teşhisi

Tonsillit veya farenjit tedavisi atamadan önce, kulak burun boğaz uzmanı, eşlik eden patolojileri tanımlamak için hastalığın şiddetini değerlendirmek için kapsamlı bir tanı çalışması gerçekleştirir.

Tonsillit tanısı

Kronik tonsilliti teşhis etmek için, beyaz kan hücrelerinde karakteristik bir artış veya azalma gösteren bir klinik kan testi yapılır.

Toksik alerjik bademcik iltihabında, O-anti-streptolysin, C-reaktif protein, romatoid faktör için bir kan testi önerilmiştir.

Ayrıca bademcikler üzerinde kalın film oluşumuna neden, difteri basili varlığını tespit hangi bademcikler, mukozal yüzeyi ile mikroflorasına yayma alınmıştır.

Bazı durumlarda, paranazal sinüslerin EKG ve X-ışını gerçekleştirilir. Faringoskopi ile, aşağıdaki fenomen not edilir:

 • palatine sırtların iltihabı;
 • amigdala basarken, mantar veya pürülan mukus vardır;
 • Çocuklarda bademcikler genişlemiş, bir ahududu veya kırmızımsı renk tonu ve gevşek bir yapıya sahip, bademcikler ortalama büyüklükte ve soluk bir yüzeye sahip.

Farenjit tanısı

Farenjitli bir hastanın incelenmesi aşağıdaki semptomları ortaya çıkarabilir:

 • hiperemi ve mukozanın şişmesi;
 • farinksin granüler yapısı, mukoza eksüdasının atılımı;
 • lenfoid foliküllerin hipertrofisi.

Bir klinik kan testi lenfositlerde bir artış gösterebilir, bu da inflamasyonun viral doğasını gösterir, artmış bir beyaz kan hücresi sayısı ve ESR'nin hızlanması bir bakteriyel etiyoloji önerir.

Faringoskopi, palatine dilin şişmesi gözlenirken, inflamasyonun palatine kemerler ve bademciklere yayılmasını gösterebilir.

yutak limfodenoidnye rulo ve pelet işaretlenmiş yan duvarlarına bir yan farenjit olarak, kronik enflamasyon, akut alevlenmesinde daha özelliği olan, boyut olarak artmış.

Bazen işitme, larinks, burun boşluğu veya paranazal sinüslerin organlarına yayılan farenjit komplikasyonları tanısı konur.

Hangi tedavi reçete edilir

Bademcik iltihabı veya farenjit için doğru tedaviyi atamak için, üst solunum yolunun diğer hastalıklarıyla açıkça ayırt edilmesi ve aynı zamanda inflamasyonun gerçek nedenini tanımlamak önemlidir.

Her iki durumda da, semptomatik ve etiyotropik tedavi yöntemlerini içeren kompleks tedavi sağlanmaktadır.

Akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabındaki terapötik etki öncelikle semptomları hafifletmeyi amaçlamakta ve yerel yöntemlere dayanmaktadır:

 • sistemik antibiyotiklerin alınması (Amoksisilin, Amoksikar);
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlarla gargara (Furacilin, Miramistin, Eludral, Rivanol);
 • yerel antiseptik ve analjeziklerin kullanımı (Falimint, Strepsils, Sepptole);
 • bademciklerin antiseptiklerle sulanması (Ingalipt, Cameton);
 • 38.5 ° C'nin üzerinde ateş ile savaşacak ateş düşürücü ilaçlar (Paracetamol, Teraflu, Rinza, Panadol);
 • bademciklerin iyottan (Lugol, Iodinol) daha yüksek bir sıcaklığa sahip ajanlarla işlenmesi;
 • bağışıklık düzenleyici ilaçlar (Anaferon, çocuklara rektal fitiller Viferon, Genferon reçete edilir).

Akut tonsillit için yardımcı bir tedavi olarak, halk ilaçları oldukça etkilidir.

Bu durumda kullanılan en yaygın ürünlerden biri de limon olup, hastalığın ilk aşamasında yavaş yavaş meyvenin yarısını lezzetle birlikte çiğnemek, ardından bir saat yememektir.

Ayrıca, bademcik iltihabındaki etkinliği, papatya, adaçayı yaprakları, nane, nergiz ve kolesfootun soğurulması ile durulama ile kanıtlanmıştır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi aşağıdaki gibidir:

 • palatine bademciklerin antiseptik solüsyonları ile yıkanması (Octenisept, Chlorhexidine);
 • ağız boşluğunun bakır-gümüş sulu çözelti ile düzenli olarak durulanması;
 • lokal aksiyonun immünomodülatörlerinin uygulanması (Ribomunil);
 • uçucu yağların inhalasyon ve durulama çözeltilerinde eklenmesi;
 • boğaz ve lenf düğümleri için fizyoterapik prosedürler (ultrason, lazer tedavisi, manyetik terapi, FEF);
 • Ağız boşluğu, burun ve paranazal sinüslerin günlük sanitasyonu.

Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit tedavisi, bakteriyel enfeksiyonun üst üste gelmemesi durumunda antibiyotik kullanımını içermez.

Farenjit için standart tedavi aşağıdaki araçları ve yöntemleri içerir:

 • günde en az 6 kez gargara (furatsilin, soda ve deniz tuzu çözeltileri, papatya ve calendula suyu, maden suyu);
 • boğazın antiseptik solüsyonlarla inhalasyonu ve sulanması (Chlorophyllipt, Angilex);
 • sülfonamidler ihtiva eden tabletler ve pastiller (Pharyngosept, Septifril);
 • immün uyarıcı antiviral ilaçlar (Viferon, Kagocel, Arbidol);
 • bol sıcak içecek;
 • boyunda kuru kompresler;
 • sert, baharatlı ve yağlı yiyecekleri içermeyen bir diyete bağlılık;
 • Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik.

Kronik farenjit karşı tedavi önlemleri

Kronik farenjit tedavisi öncelikle hastalığın gelişimine öncülük faktörleri ortadan kaldırarak sağlar, bu ağız ve boğazda düzeltme infeksiyöz odaklar üretmek için gerekli olan, burun septum sindirim sistemi için tedavi görmek isteyen, kavisli düzeltme.

Antibiyotiklerin alımı sadece hipertermi ve lenf düğümlerinde belirgin artış olduğunda endikasyonlara sahiptir. Geniş aksiyonun en yaygın ve etkili ilaçları Summed ve Amoxiclav'dır.

Kronik farenjit tedavisi, farenksin şişmesini (Suprastin) azaltmak için antihistaminiklerin uygulanmasını içerir. Yoğun öksürüğü kolaylaştırmak için öksürük refleksini (Kodelak) azaltan araçlar vardır.

Farenjit için zorunlu bir yöntem her yarım saatte bir durulamadır, bunun için eczane antiseptikler (Lugol, Geksoral), alkali solüsyonlar veya bitkisel decoctions kullanabilirsiniz.

Tonzillofaringitis - tipleri, belirtileri ve tedavisi

Tonsillofarenjit, hem bademcikler hem de posterior farinksin aynı anda etkilendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Ortak kişilerde, boğaz ağrısı olarak sınıflandırılır.

Ayırt etmek: akut, viral tonzillofaringit ve kronik.

tanımak akut sahne tonsillofarenjit gibi böyle bir hastalık, semptomlarda olabilir:

 • boğaz ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • genel halsizlik;
 • Genellikle hastalığın ilk gününde vücut ısısında artış. Belki de 40 derecelik bir işarete ulaşmak;
 • kuru öksürük;
 • lenfodlar genişlemiştir, palpasyonda ağrılıdır;
 • palatine dilin görünür bir şişmesi gördüğünüzde, bademcikler, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama.

Viral tonzillofaringit yardımı ile tezahür eder:

 • soğuk, tıkalı bir burun, sinüzit;
 • ses kısıklığı;
 • konjunktivit;
 • ishal;
 • kuru öksürük.

Çocuklarda tonsillofarenjit, yalnızca yukarıdakilere katılan çocuklara özgü semptomlar tarafından belirlenebilir:

 • kaprisellik, sık ağlama;
 • yemeyi reddetme, sıvı tercih edilir;
 • bebeklerde - bir meme veya bir şişe emmek denemeleri sırasında ağlama.

Tonsillofarenjit karşılık gelen semptomların nedenleri, genellikle hizmet eder:

 • şiddetli stres yaşadı,
 • burun veya ağız boşluğunun tedavi edilmemiş hastalıkları (akut rinit, sinüzit, çürük),
 • hipotermi,
 • virüsler ve mikroorganizmalar ile enfeksiyon.

Zamanında ve kaliteli tedaviyi sağlayan Faringgontsilite, çok uygun bir prognoza sahiptir. Ancak, bir hastane hastanesinde tonsillofarenjit tedavisinde gerekli olabilir:

 • toplu olarak tecrit etme ihtiyacı;
 • süpüratif komplikasyonlar (pürülan sinüzit, pürülan tonsillit);
 • diğer hastalıkları birleştirmek;
 • zehirlenme nedeniyle şiddetli durum.

Ne yazık ki, transfer edilen tonsillit veya tonsillofarenjitden sonra, kalıcı bağışıklık üretilmez. Ama endişelenmeye değmez, böyle bir fenomen de diğer birçok viral hastalığın özelliği. Bu nedenle ne kadar üzücü olursa olsun, ikinci bir enfeksiyonu tedavi etmek her zaman mümkündür. Sıklıkla kronik tonsillofarenjit relapsları ile tonsillektomi için bir prosedür önerilebilir.

Tonsillektomi bademcik eksizyonu için bir işlemdir. Ayrıca tonsillektomi için endikasyonlar:

 • alerjik belirtilerle kronik bir süreç,
 • transfer edilen anjinadan sonra - solunum ve yutmadaki rahatsızlıklar;
 • anjinadan sonra, pürülan abseler şeklinde komplikasyonlar;
 • Sendromu Apne.

Tonsillektomi sonrası bir iyileşme periyoduna girmek gereklidir. Çoğu zaman, bir haftaya kadar sürer. Bu arada, tonsillektomiden sonra çok fazla dondurma yemelisiniz, ama bu efsaneyi dağıtmak istiyorum. Bu doğru değil, hasta bir ses modu ve özel bir diyet gösterilir.

tedavi

Videonun ilk kısmı:

Videonun ikinci kısmı:


Tonsillofarenjit tedavisi, semptomların ilk belirtileriyle ve sadece bir terapist, bir kulak burun boğaz uzmanı veya bir göğüs hastalıkları uzmanı eşliğinde yapılmalıdır.

 • Anti-zehirlenme önlemlerinin alınması. Baş ağrısı, halsizlik ve uyku bozukluğu vücudun zehirlenmesi nedeniyle ortaya çıkar ve hastalığın seyrini mümkün olduğunca çabuk kolaylaştırmak ve vücudun hastalığın üstesinden gelmesine yardımcı olmak için anti-zehirlenme önlemlerine ihtiyaç vardır. Bu bol bir içecek; Enterosgel bir çorba kaşığı günde üç kez, ya da Atoxil tozu eritmek için günde iki kez alarak. Ve en etkili, sağ tarafta, Rheosorbylact ile damlalıklar vardır.
 • Nazal vazokonstrüktif damlalar antibiyotiklerle sinüziti hafifletir.

Vazodilasyon damlaları

Fenilefrin ile Polidex Bir antibiyotik, bir vazokonstriktör bileşeni ve bir hormon ile düşer. Phenylephrine terkip maddesi nazal nefes almayı kolaylaştırır, Polymyxin sinüzitin nedenini öldürür - zararlı mikroorganizmalar ve Deksametazon iltihabın gelişmesini engeller.

Polydex'i 2,5 yaşın altındaki çocuklarda ve tüm yetişkin kategorilerinde kullanın. Çocuklar için günde iki kez her burun deliğine 2 damla atar, yetişkinler - ayrıca günde iki kez 2-4 damla. Uygulamadan sonra damlalar 40 dakika sonra aktif faza başlar.

Ancak, cocci'ye karşı Polidex tamamen güçsüzdür. Ayrıca, yıkama veya soluma için damla kullanılması tavsiye edilmez, t. Bu, ciddi komplikasyonlara yol açacak ilacın aşırı dozuna katkıda bulunacaktır.

Ya da burun ve vazokonstriktör damlalarında ayrı bir antibiyotik kullanmak mümkündür.

spreyler

bioparoks - sadece boğaz hastalıkları için değil, aynı zamanda burun için, özellikle sinüzit için de kullanılabilen bir sprey şeklinde bir preparat. Aktif maddesi Fusafungin olup, burun mukozası üzerinde antibiyotik ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Uygulama sonrası 30-40 dakika sonra nazal solunum rahatlar ve sinüzit semptomları bir hafta sonra tamamen geçer. Çocukları 2,5 yıl tedavi ederken, günde 2 kez bir enjeksiyon uygulanır, yetişkinler için günde 3 kez 3 enjeksiyon uygulanır.

Bioparox burun mukus ile birlikte atılır.

Polideksy'den farklı olarak, ilaç hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez.

Izofra - Sprey formundaki bir ilaç, aktif bileşeni olan antibiyotik Framitcetin. Mükemmel bir şekilde antimikrobiyal fonksiyonla baş eder ve mukus ve paranazal sinüslerde daha az iyi bir şekilde birikmez.

Sinüzite sahip olan yetişkinlere her burun deliğine günde 1 kez kadar 1 kez Isofra enjeksiyonu verilir. 1 yaşından büyük çocuklar için, Isofra dozajda kullanılır: 1 enjeksiyon için günde 2-3 kez.

Ancak, eğer bir hafta sinüziti bu ilaçla tedavi ederse, sonuç yoktur, iptal edilmeli veya değiştirilmelidir.

Ayrıca, nazal lavaj ve inhalasyon için kullanılmaz.

Vazokonstriktif ilaçlar

Çocuklar ve yetişkinler için popüler vazokonstrüktif ilaçlar (sadece dozajda farklılık gösterir) Pharmazoline, Nazivin, Nazol'dur.

 • Anjina semptomları anestezik, antipiretik, antiseptik, antibiyotik ve homeopatik ilaçlarla hafifletilir.

Antipiretik ilaçlar

Antipiretik ilaçlar dayanmaktadır parasetamol veya ibuprofen.

Anestezik ve dezenfeksiyon yerel eylem spreyleri tarafından yardımcı olacaktır, onlar dahil Angileks. Aktif maddeler Angielexa - Hexetidine, Chlorbutanol Hemihydrate ve Chalina Salisilat antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Angulexa kullanımına yönelik endikasyonlar sadece angina ve tonsillofarenjit değil, aynı zamanda farenjit ve farklı etyolojide larenjit ile de tedavi edilebilir. 2 yıl çocuklara yemeklerden önce bir saat boyunca günde üç kez ve yemekten yarım saat sonra 2 enjeksiyonluk bir dozda reçete edin. Yemekten sonraki zamanı gözlemlemek, çocuğun kusmasına karşı korumak ve enjeksiyondan sonra yememek, boğazda mukus zarı üzerinde uzun bir etki sağlamak için önemlidir. Yetişkinlere aynı rejim verilir, ancak daha büyük bir dozda 3-4 enjeksiyon yapılır. Tonsillofarenjit Angilex'i tedavi etmek için, diğer ilaçlar ile birlikte, bir hafta boyunca önemlidir.

antibiyotikler

Strepto veya stafilokok ile enfekte olduğunda, Amoksisilin antibiyotikler, Makrolidler ve Sefalosporinler - Amoksil, Ospamox, Ceftriaxo. Sumamed ve Azimed, çocuklar için Cefodox. Ayrıca, antibiyotik almak bademcik ameliyatı ve bunun için hazırlık yaptıktan sonra gereksiz olmayacaktır.

Tonsilotren - Genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda anjina ve tonsillofarenjit için reçete homeopatik ilaç. Bu bir immün sistemi uyarıcı ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Tonsilotren güçlü aksiyonun homeopatik bileşenlerinden oluşur. Çocuklar ve yetişkinler, hem hastalık sırasında hem de mukoza zarlarını restore etmek için Tonzilotren almaları için reçete edilir. İlaç Tonzilotren dozajı, her bir hastalık durumunda, ayrı ayrı homeopatik hekim tarafından belirlenir.

En iyi sonucu elde etmek için Tonzilotrene ağzında eriyerek, su ile yıkamaktan ve hapı kemirmek için bırakılır.

Birçok insan Tonzilotren'i almanın salivasyonda bir artış olduğunu söylüyor.

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

Farenjit, farenksin inflamatuar bir prosesidir. Larenjit, larinksin iltihaplanmasıdır. Tonsillit - faringeal tonsillerdeki inflamatuar değişiklikler.

Patolojinin morfolojik substratında bu durumlar arasındaki fark. Nosolojik formlar arasında benzer belirtiler vardır, ancak önemli bir fark vardır. Makalede bu noktalar hakkında daha fazla ayrıntı ele alınacaktır.

Tonsillit ve farenjit nedenleri: farklılıklar ve benzerlikler

Benzer etiyolojik faktörler larinks ve farinksin inflamasyonunu tetikler. Farenjit ve bademcik iltihabının ana patojenleri:

 1. Virüsler - adenovirüs, grip, parainfluenza, veba;
 2. Bakteriler - klebsiella, streptokoklar, stafilokoklar.

Her iki nosolojik formun ortaya çıkması için, provoke eden faktörlerin etkisi gereklidir:

 1. Tahriş edici maddelerin solunması;
 2. hipotermi;
 3. Enfeksiyöz alerjik faktörler;
 4. Otoimmün süreç.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark, nefes alırken ve yemek yerken ortaya çıkan semptomlardır. Tonsillitin hem semptomatik hem de KBB doktorundaki bir resepsiyonda nazofarenksin endoskopik muayenesinde teşhis edilmesi daha kolaydır.

Çocuklarda bademcik iltihabında yemek alımında zorluklar vardır. Ağız boşluğunun görsel muayenesinde, kırmızı tonlu bademcikler izlenebilir. Bazı bakteri faktörlerine maruz kaldığında, beyaz bir kaplama ortaya çıkar. Patoloji sadece çocuklarda beslenme ile ilgili zorluklar yaratır. Hava geçişindeki güçlük, pulmoner sistemin hipoventilasyonunu oluşturur. Bu durum pulmoner patoloji riskini artırır. Tehlike, akut solunum yolu viral enfeksiyonları olan nosoloji, nazofarenksin bakteriyel enfeksiyonları ile artar.

Farenjit endoskopik muayenesi ile, farinksin şişmesi ve kızarması doğrulanmaktadır. Eşzamanlı olarak, sıcaklıkta bir artış, lenf düğümlerinde bir artış var. Bir kişinin dış muayenesi alt çene grubunun genişlemiş lenf düğümlerini tespit etmeye yardımcı olur.

Her iki patolojide de sıcaklıkta bir artış gözlenir. Tonsillit daha yüksek rakamlarla karakterizedir.

Yetişkinlerde akut tonsillit belirtileri

Bir kişinin boğazında 6 badem vardır. İltihap belirtileri, etkilenen organların sayısına, patojen tipine, artışın doğasına bağlıdır. Bir amigdala dilin kökünde bulunur, ikincisi farinksin tepesinde bulunur. Farinksin sol ve sağ tarafında bir çift lenfoid küme bulunur. Yapılara bez denir. Koruyucu bir işlev gerçekleştirin, çünkü mikroorganizmaların nazofarenks içine girmesini önlerler. Eğitim, virüslerin ve bakterilerin burun, boğaz, farinks içine girmesine engel oluşturur. Lokal lenfoid sistemin yenilgisiyle mikroorganizmalar, boğaz ve boğazdaki nazofarenksin derin katmanlarına nüfuz edebilmektedir.

Akut tonsillit nadiren görülür. Modern yaşam tarzının özellikleri, antibiyotiklerin genel yayılımı, bakterilerin aktif büyümesine izin vermez. Sadece hastalığın viral etiyolojisi ile inflamasyona bağlı bademciklerin hızla artması mümkündür. Bu patojenlere karşı antibakteriyel ajanlar yardımcı olmaz, bu nedenle bağışıklık sisteminin virüsleri yok eden koruyucu immünoglobulinler olan antikorlar üretmesi gerekir. Süreç 10-14 gün sürer. Bu süre zarfında virüsler aktif olarak bademcik iltihabı belirtileri oluşturarak çoğalırlar:

 • Yerken boğaz ağrısı;
 • 40 dereceye kadar önemli sıcaklık artışı;
 • Nefes darlığı;
 • titreme;
 • Terin gelişmiş ayrılması;
 • Beyaz veya sarımsı kaplama;
 • öksürük;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Lenf düğümlerinin şişmesi;
 • Çok miktarda mukus oluşumu;
 • uykusuzluk;
 • Horlama.

Daha az sıklıkla bademcik iltihabı semptomları kulaklardan, karından ortaya çıkar. Bakteriyel etyoloji ile, vücutta bir döküntü izlenebilir. Çoğu zaman hastalık bir boğazla başlar.

Tonsillit ağrısı, farenjit ile ağrı sendromundan farklıdır. Besin alımı, hipotermi ile bademcik iltihabında ağrıyı artırır. Sendromun yoğunluğu o kadar yüksektir ki, bir kişinin konuşması zordur. Bu arka plana karşı yemek yemek zor.

Farenjit ile ağrı sendromu yutma ile artar. Antiseptik spreyleri kullanırken, ağrı azalır. Bioparox, viral ve bakteriyel etiyolojide patoloji semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bademcikler üzerinde beyaz kaplama, viral veya bakteriyel bademcik iltihabının önemli bir belirtisidir. Patojene bağlı olarak, nokta veya yaygın filmler izlenebilir. Püstüller genellikle çocuklarda izlenir.

Bakteriyel ve viral tonsillit belirtileri farklıdır. İlk formda antibiyotik olmadan normalize edilmez. Viral aktivite, immünoglobulinlerin üretiminden sonra yavaş yavaş azalır. Malaise, zayıflık 5-7 gün geçer.

Kronik tonsillitin tüm semptomları subjektif ve objektif olarak ayrılabilir.

klinik durumlar ana belirtileri - kronik tonsilit Periyodik ağrılı bademcik, ağrı arka larenjitin nefes zaman boğaz ağrısı, ağrı için gıda alan hastalarda artan hassasiyet. Tanımlanan bulgular hastaları öznel olarak değerlendirir, bu nedenle şikayetler toplanırken, insanların farklılıkları vardır.

Amaç kriterleri daha güvenilirdir. Bademcikler, farinks, boğaz KBB-doktorunun endoskopik araştırmalarında kurulmuştur. Hasta sadece bölgesel lenf düğümlerinde artış bulur. Palplantasyon, inceleme, lacunazların sondajı, sonraki bakteriyel kültürde patojen tipini ortaya çıkarmayı, smearın mikroskobik incelemesini sağlar. Genişlemiş faringeal tonsillerin delinmesi, patolojik sürecin morfolojik bileşenini incelemeye izin verir.

Tonsillit ve farenjit: farklılıklar

Tonsillit ve farenjit arasındaki önemli farklılıklar - inflamasyon şiddeti, ağrı sendromunun şiddeti. Yiyecek tüketmenin zor olduğu bir boğaz ağrısı varsa, faringeal tonsillitin (bademcik iltihabı) iltihaplanmasını varsayabilirsiniz.

Yemekler arasında bir farenjit ile nadiren bir ağrı sendromu vardır. Yalnızca provoke edici faktörlerin etkisi altında artan patolojik duyumlar - sıcak yiyecek, kimyasalların solunması.

Farenjit ve kronik tonsillit arasında ayırıcı tanı koymak daha zordur. Bu nosolojik formlar arasında farengeal bademcikler iltihabı remisyon döneminde benzerlik vardır. Patolojinin tedavi edilmesi zordur, bu nedenle semptomlar belirli bir periyotta ortaya çıkar. Farenjit antibiyotik alımına nispi duyarlılık farklıdır.

Dekompanse bademcik iltihabının alevlenmesi, devam eden tedavinin arka planında klinik semptomlarda kademeli bir artış ile karakterizedir. Hastalar belirli bir zamanda ortaya çıkan kalıcı bir klinik işaretler:

Nosoloji, lenf düğümlerinde sabit bir artışa yol açar. Hastalığın kronik seyri olan birçok hasta, genişlemiş submandibular lenf nodlarının büyüklüğünde bir alevlenmeyi öngörmeyi öğrenmiştir.

Kronik farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir

Kronik farenjitde, belirtiler bademcik iltihabından farklıdır. Hastalığın en önemli tezahürü, duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmeler sırasında semptomların aktivasyonudur. Bağışıklık savunmasının soğuk yiyecek kullanımı ile zayıflaması, aşırı soğuma, bakterilerin ve virüslerin çoğalması aktivitesini arttırır.

Süreç kronik soğuk veya sinüzitte gelişiyor. Nikotin, sarhoşluk, çürük dişlerin kullanılması farenjit ve bademcik iltihabına neden olur.

Boğazın uzun süreli enflamatuar odağı, boğazın mukoza zarının işleyişi için zararlıdır. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - bu nosolojik formlar sigara içimi ile daha da artmaktadır.

Morfolojik substratta, inflamasyonun doğasının benzerliği ayırt edilir:

 1. nezle;
 2. atrofik;
 3. Hipertrofik.

Bu türlerde doku hasarı niteliği farklıdır. Catarrhal aşaması daha az tehlikelidir. Bununla birlikte, iltihaplanma süreci sadece yüzey tabakasını etkiler. Farinksin, bademciklerin, larinksin işlevselliği bozulur. Patoloji sigara içenler için tipiktir, sürekli olarak agresif çevresel faktörlerin etkisi altında olan insanlar (kimya endüstrilerinde).

Hastalar genellikle kuruluk, yutak yutma. Soğuk mevsimde atmosferdeki dumanın artmasıyla bademciklerin kalınlığında bir artış görülür. Sürecin uzun süreli varlığı ile patolojik odakların geri dönüşümsüz aşırı çoğalması fibröz doku ile ortaya çıkar. Damar duvarında, yeni kılcal damarlar membranın yüzeyindeki kızıl odakların oluşumuyla büyür. Değişikliklerde yoğun bir artış ile, iltihaplı dokunun bir dizi ek fonksiyonel elemanının ortaya çıktığı hipertrofik bir form ortaya çıkar.

Atrofik farenjit, tonsillit, larenjit fonksiyonel hücrelerin ölümüyle karakterizedir. Formlarda, dokunun işlevselliğinin ihlali gözlenir. Mukus sekresyonunun yokluğu, yemek yerken terleme, öksürük, acı verir. Mukoza zarının kurumasına, pürülan kitleler ve mukus oluşumu eşlik eder. Hasta ağzından hoş olmayan bir koku alır. Atrofiye organın işlevselliğinin kademeli olarak bozulması eşlik eder.

Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - nasıl teşhis edilir

Nazofarenksi incelerken, tanı sürecinin aşağıdaki bileşenlerine dikkat edin:

 • Bademciklerin büyüklüğü;
 • Mukoza rengi;
 • Çevreleyen dokuların durumu.

Amaç kriterleri 3-4 hafta sonra tespit edilir. Angina veya nosolojinin alevlenmesinden sonra patolojik bulgular daha aktif olarak izlenir.

Larenksin yüzeyindeki kronik farenjit veya larenjit foliküler formunda, küçük sarımsı veziküller görülür. Dejene edici doku, lökositler, hasarlı dokuların parçaları ile çevrelenmiş küçük kistik formasyonlarla değiştirilir.

Lacunar tonsillit, lakunada genişlemiş deliklerle karakterizedir. İltihaplı oyukların küçük deşarj delikleri beyaz kaslı kütleler içerir. Böyle bir patolojik süreç çevre dokulara uzanır, bu nedenle farenjit ve larenjitlere yol açabilir. Lacunar anjinanın ilk aşamasında semptomlardaki farklılıklar izlenmez. Boğazın spesifik belirtileri, larinks antibiyotik kullanıldığında ortaya çıkar.

Tonsillit belirtileri farklılıkları:

 1. Membranın bademciklerin üst kutbunun üzerindeki kabarıklığı, palatine kemerlerin iltihabı, Zak'in bir belirtisidir;
 2. Ön kemerin kızarıklığı Gize'nin bir belirtisidir;
 3. Interkostal açı hiperemi, kemerli infiltrasyon - Preobrazhensky kriterleri.

Bölgesel lenfadenit kronik bademcik iltihabında görülür. Sternokleidomastoid kasının ön kısmı boyunca parmaklara ihtiyacınız olan genişlemiş lenf düğümlerini tanımlamak için. Palpatory lenf düğümleri ağrılı hale gelir. Retromandibular düğümleri hissettiğinizde, kulakta bir ağrı irradyasyonu var.

Bezlerin yakınında apseler gelişir, adipoz dokunun erimesi görülür. Prosesin gelişimi, sıcaklıktaki artışla belirlenir. İlaçların kullanımı bile semptomların ortadan kalkmasına yol açmaz. Ilerleyici kurs larenjit ve farenjit görünümünü yol açar.

Vücudun otoimmün süreçleri bademcik iltihabı ile kombine edildiğinde farenjit komplikasyonlarına yol açar. Doku ile antikorların yenilgisi, bakteriyel floranın varlığı (özellikle streptococcus) tedavi ile ciddi problemler yaratır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, kalp kapakçıklarında hasara, böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasına, beyinden gelen komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri

Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit kavramları ortak bir benzerliği birleştirir - hepsi boğazda patolojik süreçlerle ilişkilidir. Belirli bir hastalığı tedavi etme yöntemleri hakkında konuşmaya başlamak için, her birinin semptomlarını ve nedenlerini anlamak gerekir.

Bu makalede, şunları öğreneceksiniz: angina farenjitten nasıl farklıdır, bademcik iltihabı farenjitten nasıl ayrılır?

Otorinolaringologlara yapılan tüm çağrılar arasında, bu hastalıkların en sık tespit edildiği ve tedavide en uygun yaklaşımı gerektirdiği de unutulmamalıdır. tonzillogennoy enfeksiyon, irinli farenjit içinde septik süreçler ve benzeri larenjit, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği olan ses telleri patolojiler: Bütün organlar ve insan dokularında meydana gelebilir komplikasyonların büyük bir aralığı nedeniyle boğaz hastalıklarının Bu önemi.

Semptomların ayırt edici nedenleri ve larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı tedavisi

evde kronik bademcik iltihabı ve farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit belirtilerini bademcik iltihabı veya larenjitden ayıran nedir? Larenjit, patolojik sürecin larinksin anterior, posterior ve lateral duvarlarının mukozasını içerdiği bir boğaz hastalığıdır.
Farenjit bir anjina değildir ve bademcikler ile hastalığın gelişiminin ilk aşamasında ilişkili değildir.

Bunun aksine, farenjit ile inflamasyon sadece faringeal yapıyı etkiler, ancak inflamasyonun yayılması ile laringeal mukozaya laringofarenjit gelişimi ile geçebilir.

Hem akut hem de kronik bademcik iltihabı ikiz palatine bademcikler bölgesinde iltihaplı değişiklikler gösterir ve hem farenjit gelişimi hem de larinks ile iltihaplı problemler için bir enfeksiyon kaynağı olarak hizmet edebilir.

Farenjit ve boğaz ağrısı arasındaki fark, aynı nedensel ilişkilerde farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki farktır, yani angina - bu yeni WHO sınıflandırma önerilerine göre akut tonsillittir.

Boğazın inflamatuar hastalıklarının yaygın nedenleri ve semptomları (laringofarenjit ve bademcik iltihabı için tipik):

 1. Bakteriyel floranın boğazın mukoza zarına girmesi. Bakteriler arasında, Streptococci tip A ve B, Pfeiffer stickler, Staphylococcusaureus ve viridans'ın rolü, belli tiplerde diplococci ve Bacteroidesspp türleri ayırt edilir. En yaygın patojenik bakterilerdir. Etkileri larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit gelişimine yol açabilir.
 2. Bir virüs enfeksiyonunun etkisi - çoğunlukla patojenler adenovirüsler, Orthomyxovirus influenzae, enterovirüsler ve diğerleridir.
 3. Alerjik reaksiyonlar - çoğunlukla alerjik anamnez öyküsü olan kişilerde görülür ve adolesan hastalığın gelişimi ile karakterizedir: alerjik farenjit, alerjik larenjit, vb.
 4. Profesyonel faaliyetlerde kimyasal, biyolojik ve diğer tehlikelerle uzun süreli temas. Solunum yolunun kronik penetrasyonu olan bu aktif maddeler, boğazın mukoza zarı üzerinde, farenjit, bademcik iltihabı veya larenjit gelişimi ile agresif bir şekilde etki ederler.
 5. Nedenleri zararlı ve "yararsız" alışkanlıklarda da bulunabilir. iç duvar solunum organları rahatsız edebilir yeme çok baharatlı gıdalar, sıcak gıdalar, tütsülenmiş gıdalar ve gazlı içecekler, - zararlı için sigara ve alkol kötüye (özellikle güçlü), "küçük yararı" için içerir.
 6. Genel (tüm organizma) ve yerel olarak uzun vadeli süper soğutma. Çoğu zaman, bu gibi nedenler, bitkilerin donma bölümlerinde çalışan insanlarda, kışın sokakta çalışırken, vb.
 7. Burun boşluğu hastalıkları bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit gelişimi için bir risk faktörüdür. Bu, burun boşluğunun, enfeksiyöz sürecin altta yatan solunum yapılarına yayılmasına izin veren larinks ve yutak ile birleşmesiyle açıklanır.
 8. Eşlik eden hastalıklar ve kronik enfeksiyonlar: gastrointestinal sistem, çürük dişlerin varlığı ve sözlü, tiroid sorunları ve hormon bozuklukları hijyen eksikliği ile ilgili sorunlar - tüm bu boğazda iltihaplanma gelişimine katkıda bulunur.

Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjitin özel nedenleri (daha tipik olarak bu veya boğaz hastalığı):

 1. Vakaların% 70'inde, viral etiyoloji kronik farenjiye neden olur, daha az akut ve kronik larenjit gelişmesinin nedeni koronavirüs ve parainfluenza virüsü olabilir.
 2. Larenjit etiyolojisi pnömokok ve streptokoklarla daha fazla ilişkilidir. Ayrıca, larenjit ile mikotik bir lezyon üretebilen bir mantar florası vardır.
 3. akut ve kronik bademcik% 90 nedenleri bir beta-hemolitik streptokok türü A'da daha nadiren çünkü adenovirüs bademcik iltihabı, Fusobacterium Fusiforme ve ağız boşluğu spiroket oluşur.

Görülebileceği gibi, hastalıkların her biri, farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı tedavisi için önemli olan, hastalıkların başlangıç ​​nedenlerinde belirli özelliklere sahiptir.

Boğaz hastalıklarında görülen semptomların özellikleri ve farklılıkları

ne farenjit bademcik iltihabı ayırt

Bir larenjit, bir farenjit ve bir semptomatolojide ve nitelikte bademcik iltihabı farklılıkları var mıdır?

Farenjitin klinik tablosu ve semptomları öncelikle terleme, yutkunma sırasında hafif ağrı (ciddi vakalarda bile) ve boğazda bir kuruluk hissinden oluşur.

Genellikle farenjitin bademcikler üzerindeki bir plak ile tanımlanması mümkündür - bu, bölgedeki inflamasyonun ilerlemesinden ve eşleştirilmiş palatine bademciklere geçişinden başka bir şey değildir. Ayrıca, farenjit ve bademcik iltihabı, boğazın lenfoid dokusunun var olan kronik patolojisiyle eşzamanlı olarak ortaya çıkabilir.

Bir doktorun tüm atamalarını yaparken boğaz ağrısı sonrası farenjit çok nadiren oluşur ve boğazda artık fenomenler ile ilişkilidir.

Farenjit aksine, larenjit ile vokal aparatının bir lezyonu vardır ve hastalık ses ve disfoni, ses kısıklığı, nemli geçiş ile kuru öksürük ses kısıklığı ile kendini göstermektedir.

Larenjitli hastalar boğazda sıkışmış yabancı cisim hissi, larinkste “tıkanma” ve rahatsızlık hissinden şikayet ederler. Hastalık, bademcik iltihabının aksine, sıcaklık eksikliği veya önemsiz sayılara (nadiren 37.3 0 C'nin üzerine) yükselir.

Yetişkinlerde akut tonsillit belirtileri

Erişkinlerde kronik ve akut bademcik iltihabı belirtileri, özellikle foliküler formda daha canlı klinik belirtilerle karakterizedir. Lezyonlar bademcik mukoza ve (özellikle yutma) boğaz ağrısı, şiddetli ağrı yanma ile karakterizedir kataral formu akut bademcik iltihabı, boğaz posterolateral yüzeyinin kuruluğu.

Foliküler formda, semptomlar daha da belirgindir ve mukozal lezyona ek olarak, foliküller iltihaplanmaya karışır. Bademcikler alanında sarı veya beyaz renkte görülebilir pürülan çökeller bulunur, bunlar bademcik iltihabı olarak adlandırılır - bunlar irin kalsifikasyonu sonucu oluşur.

Çok şiddetli kendini akut zehirlenme sendromu gösterir - şiddetli halsizlik, halsizlik, sürekli uyuşukluk. Vücut ısısı 39-40 ° C'ye yükseltilir, antipiretikler ile durdurmak zordur (200 mg'lık standart ibuprofen dozu yeterli değildir, bu durumda ateşin tedavisi için 400 mg alınır).

Hastalığın foliküler formu ile, palatine bademcikler bölgesinden gelen ağrı kulakta "verebilir", eklem iltihabı sendromu (eklemlerde ağrı) gelişebilir.

Klinik resmin bu anları doğru tanı, ayırıcı tanı ve bu hastalıklarda büyük ölçüde farklı olan yeterli ve etkili tedavinin atanması için bilinmesi önemlidir.

Farenjit, tonsillit, larenjit - nasıl teşhis edilir?

Boğaz ile ilgili tüm sorunların teşhisi, hastalığın nedeninin kurulmasıyla, mesleki ve hanehalkı geçmişinin toplanmasıyla, genel olarak alerjenler ve alerjik anamnez ile olası temasın netleşmesiyle başlar.

Muhtemel hipotermi ve risk faktörleri oluşturulmaktadır (sigara içme, diyette akut ve sıcak tercih). Hastalıkların ilerlemesini provoke edebilecek yandaş hastalık ve hastalık hastalıklarının ortaya çıkarılması da önemlidir.

Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tanısı için ana yöntemler, faringoskopi ve dolaylı veya direkt laringoskopi (laringeal duvarın inflamasyonunu saptamak için) şeklindedir.

 1. Farmakoskopik muayene - bu diyagnostik manipülasyon, ağız boşluğunu, boğazını ve farenksini incelemenize izin verir ve bunun için özel enstrümantasyon kullanmaya gerek yoktur.

Farenjit ile farenjektomi posterior faringeal duvarın ödem ve kırmızılaşmış mukozasını ve örtü tabakasının kalınlaşmasını gösterir. Bazı durumlarda, bulutlu veya grimsi şeffaf bir mukus kaplaması olan alanlar bulunabilir.

Granüler hastalık durumunda, görünür mukoza koyu kahverengi veya koyu bordo renklerinde lenfoid granüllere sahiptir. Bu granüller, darı tanesini aşmayan bir büyüklükte yarı dairesel oluşumlardır. Faringoskopi sırasında atrofik farenjit, bazen metalik bir parlaklık içeren ve sıklıkla kortikal elementlerle kaplanmış ince ve kuru bir mukoza ile karakterizedir.

Trigillitin faringoskopik görüntüsü farenksden farenksde inflamatuar değişikliklerin olmaması ile ayrılır ve bademciklerin genişlemiş, hiperemik ve pürülan çökelleri ile kendini gösterir. Yüzeylerinde bademciklerin inceltilmiş yüzeyinden görülebilen açık sarı yuvarlak oluşumlar bulunur - bu bademcik iltihabından başka bir şey değildir.

3-4 günlük hastalıktan sonra açılmakta ve bu "pürülan taşlar", kanayan ülser oluşumu ile ortaya çıkmaktadır. Bu tür kusurları birkaç saat boyunca iyileştirir, ancak yerine yeni pürülan odaklar gelebilir.

Laringitli farenjektomi nadiren ilgi çekicidir, çünkü bu prosedür genellikle laringeal duvardaki enflamatuar bir süreci tespit edememektedir (nadiren en üst kısımları görmek mümkündür).

Bu nedenle larenjit tanısı için uygulanır

 • Aşağıdaki özellikleri ortaya koyan doğrudan ya da dolaylı laringoskopi: laringeal mukozanın tüm yüzeyinde hiperemik reaksiyon, duvarı ödemli ve kalınlaşmıştır. Ses telleri alanında da bir kusur vardır, enine boyutta kalınlaştırılmış, sonuna kadar kapanamazlar. Bu, larenjitin ana özelliği - ses aparatları ile ses aparatının yenilgisi.
 • Bakteriyel farenjit ve bademcik iltihabı şüphesi varsa mikrobiyolojik inceleme yapılmalıdır. (- belirli bir antibiyotiğe karşı bakteri duyarlılığı tespit hedef) ve spesifik tedavi atamak antibiyogramı gerçekleştirmek için gerektiğinde boğaz ve lenfoid folikül geri Swabbing, patojen ortaya koymaktadır.

Tüm çalışmaları yürüttükten ve hastalığı tespit ettikten sonra, akut veya kronik tonsillit, farenjit veya larenjit tedavisine geçerler.

Yetişkinlerde ve çocuklarda akut ve kronik farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı tedavi etmek için?

kronik tonsillit ve farenjit tedavisi

Bu veya başka bir hastalık ile terapi daha farklıdır. Her hastalığı ayrı ayrı tedavi edin.

Çeşitli farenjit türleri için tedavi

Başlangıçta, hastalığın sebebi, bakteriyel florası ise kurulur - bir virüs ise, geniş-spektrumlu antibiyotikler tarafından atanır - bazlı terapötikler antiviraller ve bağışıklık değiştiricilerini de içerebilir ve alerjik farenjit oluşumu önleyici alımı antiseptik ve dezenfektan ile bağlantılı olarak antihistaminik tedavi gösterir.

 1. Bakteriyel farenjit tedavisi geniş spektrumlu antibiyotiklerle başlar. Kural olarak, tedavinin seyri 7-10 günü geçmez (işlemin faaliyetinin derecesine bağlıdır) ve enfeksiyöz odağı tamamen ortadan kaldırmaya izin verir. Ayrıca, tedavi için zorunlu bir koşul antiseptik ilaçlar, dezenfektanlar ve belirli bir diyete uyum ile gargara tekrarlanır.
 • Antibiyotiklerin "Amoksisilin" kullanılabilir. Vücut ağırlığı 40 kg'dan az olan çocuklar, günde 1 kg başına 40-50 mg'lık hesaplamadan yeterli dozajlıdır. Yetişkinler ve çocuklar> 40 kg - 1-2 tablet (500 mg) günde 3-4 kez.
 • Boğazın muhtemel sulama yollarından biri olan Eludril, günde 3-4 kez bir fincan ılık kaynatılmış veya damıtılmış suya 3 çay kaşığı tatbik edilebilir.
 1. Viral farenjit tedavisi viral enfeksiyonun ortadan kaldırılması ve patojenik virüslerle mücadele için bağışıklığın uyarılmasıdır.
 • Antiviral ilaçlar arasında, "Kagocel" kullanılabilir, bu da insan vücudunda antiviral maddelerin oluşumuna ek olarak bir immün sistemi uyarıcı etkiye sahiptir. Gebelik ve emzirme döneminde, teratojenisitesi ile ilgili çalışmalar bugüne kadar yapılmadığı için dikkatli bir şekilde alınmalıdır.
 • Hastalığın birinci ve ikinci gününde 3 ila 6 yaş arası çocuklar günde 2 kez 1 tablet, kalan iki gün için de günde 1 tablet 1 kez reçete edilir. Bu tür tedavi süresi 4 günü geçemez. 6 yaşından büyük çocuklar - 1 tabletin ilk iki gününde günde 3 kez, sonra 1 doz günde 2 kez. Tedavi süreci aynıdır.
 • aşağıdaki gibi "Kagocel" olan yetişkinlerde viral farenjit tedavisi yapılacaktır: 1 ve 2 gün hedef Günde 2 tabletleri 3 kez almak ve kalan 2 gün içinde olmalıdır - 1 tableti günde 3 kez. Yemekten önce ve yemekten sonra alabilirsiniz.
 1. Kronik farenjit alerjik oluşumunda antihistaminik kullanımı ile başlar. Bunun için en popüler ve etkili ilaç "Loratadine" kullanılır. Çocuklara, hem yemeklerden önce hem de sonra, günde bir kez 5 mg'lık bir dozda reçete edilir. Yetişkinler için dozaj günde 10 mg'dır. Antihistamin tedavisinin seyri genellikle 5 günü geçmez.

Hastalığın tüm formları için, boğazın "Chlorophyllipt" veya başka bir antiseptik ilaç kullanımı ile durulanması önerilir. Durulama sıklığı 2-3 saat içinde 1 kereden daha az olmamalı ve durulama süresi 30 saniyeden az olmamalıdır. Kurs yaklaşık 4-5 gündür.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Tonsillit ve farenjit gelen tabletler

Her ne kadar bademcik iltihabı neredeyse her zaman beta-hemolitik streptokok A-tipi aktivitesinden kaynaklanıyorsa, antibiyotiklerin atanması ile tedavi yapılmalıdır. Bademcik iltihabı ve farenjitden elde edilen tabletler, tatminkar bir tedavi sonucunun elde edilmesinin mümkün olmadığı bir temel oluştururlar.

 1. Antibiyotikler anjina (akut bademcik iltihabı): penisilinlere direnç da yeterince etkili ilaç günde 1,0-1.500.000 birim dozunda "fenoksimetilpenisilin" dir. Bu antibiyotik, günde 3 kez, 8-10 gün ve yemekten yarım saat sonra kullanılır (yemeklerden önce 60-90 dakikadan az olamaz).
 2. Bakterilerin penisilinlere karşı direnci ile, klavulanik asit içeren "korumalı" penisilinler, kullanılabilir. Bu grubun temsilcileri "Augmentin" ve "Amoxiclav" dır.
 • "Augmentin" günde 3 kez 250/125 mg'lık bir dozda kullanılır. Şiddetli bulaşıcı süreçte günde 3 kez 500/125 mg. Kabul süresi bir uzman tarafından belirlenir ve nadiren 10-14 gün aşar. Bu gibi dozajlar, vücut ağırlığı 40 kg'dan fazla olan hastalar için uygundur.
 • Doz, tedavi süreci ve "Amoksiklabin" alım sıklığı "Augmentinu" ile benzerdir. Farkları üretici firmanın ve fiyatın içinde.
 1. Penisilin hattının antibiyotiklerine karşı yan etkiler veya alerjik reaksiyonlar varsa, bademcit iltihabı için ana ilaç Azitromisin olan makrolidler kullanılır.
 • "Azitromisin" 3 gün boyunca 500 mg'lık (1 kapsül) bir dozda reçete edilir. Bu doz günde bir kez alınır: yemeklerden 60 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra.
 1. Ayrıca bademcik iltihabı için önemli olan, bakteriyostatik ve bakterisidal ilaçların kullanımı ile boğazın durulanması ve sulanmasıdır. Boğazın sulanması için, "Ingalipt" kullanabilirsiniz - her bir amygdala için alan başına 1-2 enjeksiyon. Prosedür 3-4 saatte bir ve sadece yemeklerden sonra tekrarlanmalıdır. Aktif madde sayesinde - streptocid - "Ingalipt" aktif olarak lokal streptokok enfeksiyonlarına karşı mücadele eder ve hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını destekler.
 2. Spreylerin yanı sıra, bademcikler bölgesine bir kaşık veya parmak yardımı ile uygulanan toz "Streptocide" kullanabilirsiniz. Ayrıca antimikrobiyal bir etkiye sahiptir ve bademcik iltihabı ve bademciklerin mukoza zarının atılımı nedeniyle erozif fenomenlerin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Evde kronik tonsillit ve farenjit tedavisi nasıl yapılır?

Her durumda, kendi kendine tedavi, geri dönüşümsüz sonuçlar ve vücutta bir otoimmün reaksiyonlar dizisi tetikleyen komplikasyonlar gibi, uzman bir doktorun tavsiyesi gerekir. Otoimmün komplikasyonlar şiddetli bir seyir ile karakterizedir ve çoğu kez yaşam süresini 5 yıl veya daha fazla kısaltır. Tedaviye uygun değildirler ve tedavileri remisyon ve nüks önleme amaçlıdır, bu yüzden bir doktora görünmek her zaman faydalıdır.

Boğazınızı durulamak için bir soda salamura nasıl hazırlanır?

Evde, ana tedaviye mükemmel bir katkı olacak ve hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak bir dizi halk ilaçları yapabilirsiniz. Örneğin:

 1. İyot ilavesi ile soda-tuz çözeltisi. Böyle bir aracın kullanımına kontrendikasyonlar tiroid bezi (hiperfonksiyon), aşırı içerik veya vücutta iyot alımı ve tonsillofarenjit atrofik formları ihlalleridir.

Bu ürünün hazırlanması için, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ve aynı miktarda tuzu 200 ml sıcak veya sıcak su içinde çözmek gereklidir. İyotsuz tuz eklerken, elde edilen çözeltiye 1 damla iyot ekleyin ve oluşan tüm bileşenleri tamamen çözünene kadar karıştırın. Kaynatma suyunun eklenmesi durumunda, yüksek sıcaklıkta boğazın iç yüzeyine zarar vermeyecek şekilde ortamın hafif soğumasına izin verilmesi gerekmektedir.

Durulamalar, hastalığın ortalama ve ciddi seyri için her 2-3 saatte bir, 20 saniyeden az olmayan bir süre ile gerçekleştirilir. Durulama döngüsü genellikle 5 günü geçmez.

 1. Boğucu, adaçayı, nane, papatya ve diğer bitkileri içeren bitkisel koleksiyondaki et suyu ve infüzyonları ile durulayın. Bu madde bademcik iltihabı ve farenjit semptomlarını kolaylaştırır, boğazda mukoza zarı üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve erozyonun daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Bir bitki koleksiyonu aldıktan sonra 1 çorba kaşığı almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Daha sonra ajan 40 dakika süreyle infüze edilmeli, daha sonra tülbent veya bandaj ile filtrelenebilir. Çok sayıda durulama 30 saniye boyunca günde yaklaşık 5 defadır. Durulama döngüsü yaklaşık 7-10 gündür.

Bu tür geleneksel olmayan bir yöntemle tedavi, temel tedavi ile birlikte, hastalık belirtilerini ve iyileşmeyi çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Larenjit tedavisi: özellikleri ve araçları

genel kurallarına ek olarak terapi ve larenjit tedavisi için bir ön koşul nazik bir ses modu ile uymaktır: ses kısıklığı yüksek sesle konuşma aşmaya çalışan tellerini, yüksek sesle konuşmak ya da şarkı zorlanma yok. Bu öneriye uyulmaması sadece iyileşmede bir gecikmeyle değil, aynı zamanda larenjitin kronik bir forma geçişiyle de doludur. Mevcut kronik farenjit veya bademcik iltihabı hastalığın seyrini karmaşıklaştırabilir.

Ayrıca baharatlı, füme yemek, alkol yemek yasaktır; Tedavi süresi boyunca sigara içmeyi bırakmalısınız. Ayrıca sert ve crumbly yemek yemeyin: kurabiye, cips, Gofretler.

Aşağıdaki ilaçların kullanılmasından oluşan en etkili yerel ilaç tedavisi:

 1. Bioparox - mukoza ödemini ortadan kaldırır ve larinksin duvarlarındaki inflamasyonu ortadan kaldırır. Ayrıca, fuzafungin sayesinde kompozisyonunda antibakteriyel etkisi vardır ve bakteriyel florayı ortadan kaldırır. Bir aerosol şeklinde temin edilebilir ve 4 inhalasyon oral yoldan verilir. Bu tür prosedürlerin gününde en az 3 kez tekrarlanmalıdır. Tedavi süresi ve süresi bir doktor tarafından bireysel olarak belirlenir ve genellikle 5-7 günü geçemez.
 2. Antihistaminiklerin alınması Loratadina'dır. Gırtlak duvarındaki inflamasyonu ortadan kaldırır ve ses işlevlerini daha hızlı bir şekilde geri kazandırmaya yardımcı olur. Dozaj, yaşına bağlı olarak günde bir kez 5-10 mg'dır. Başvurunun süresi yaklaşık 4-5 gündür.
 3. mentol ve hidrokortizon epinefrin çözeltisinin bir% 0.1 çözeltisi 1-2 damla ilave bir% 1 yağ çözeltisi kullanılarak boğaz tentür larenjitin oldukça etkili tedavisidir. Bu tür manipülasyon sadece tıp uzmanları tarafından yürütülür ve özel beceriler gerektirir.

Laringeal mukozada streptokok veya pnömokok florasının saptanması durumunda antibiyotiklerle antibiyotik tedavisinin yapıldığı da anlaşılmalıdır. Antibiyotiklerin varyantları ve programları akut tonsillitin tedavisiyle aynıdır.

Bu nedenle, larenjit, farenjit, bademcik iltihabı ve boğazın diğer bazı hastalıklarının tedavisi büyük ölçüde hastalığın nedenleri ve klinik seyrine bağlıdır. Tedavi ve teşhis hakkındaki tüm bilgilerin sadece bilgilendirme amaçlı sağlandığını ve kendi kendine teşhis veya terapi için kullanılamayacağını unutmayın.

Atrofik farenjit, akut farenjitin uzun süreli seyrinin, yetersiz tedavinin veya patolojik rekürrensin bir sonucu olan farinks ve yapılarının kronik bir hastalığıdır.

Her durumda, er ya da geç meydana gelebilecek sonuç ve komplikasyonları hatırlamak her zaman gereklidir, bu yüzden farenjit, bademcik iltihabı ve diğer boğaz hastalıklarından şüpheleniyorsanız, yardım istemeniz gerekir.

Farenjit bir anjina değildir ve bademcikler ile hastalığın gelişiminin ilk aşamasında ilişkili değildir.. kronik bademcik iltihabı ve farenjitin boğaz boğaz larenjit farenjit bademcik iltihabı tedavisinden farenjiti ayırt etmek.

larenjitin farklı farenjit bakteri florası: Bu, genellikle Streptococcus pneumoniae, Streptococcus haemolyticus ve Streptococcus faecies tespit larenksin iltihaplı hastalıklarda.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda larenjit tedavisi evde yapılabiliyorsa

Çocukların, özellikle okul öncesi dönemde, nazofarenks ve üst solunum yolu hastalıkları genellikle yatkındır. Hastalığın çeşitli faktörlerinin etkisi altında hem hafif hem de akut, kronik ve şiddetli formlarda, bazı durumlarda çocuğun hayatını tehdit edebilir.

Larenjit nasıl bulaşır: bulaşıcı mı değil mi?

Soğuk algınlığı, kızamık, boğmaca veya kızıl ateş gibi bulaşıcı hastalıklar larenjit denilen bir hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Provoke edici faktörler ile larenjit, vücuda yerleşme fırsatını kaçırmayacaktır.