Loading

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

Farenjit, farenksin inflamatuar bir prosesidir. Larenjit, larinksin iltihaplanmasıdır. Tonsillit - faringeal tonsillerdeki inflamatuar değişiklikler.

Patolojinin morfolojik substratında bu durumlar arasındaki fark. Nosolojik formlar arasında benzer belirtiler vardır, ancak önemli bir fark vardır. Makalede bu noktalar hakkında daha fazla ayrıntı ele alınacaktır.

Tonsillit ve farenjit nedenleri: farklılıklar ve benzerlikler

Benzer etiyolojik faktörler larinks ve farinksin inflamasyonunu tetikler. Farenjit ve bademcik iltihabının ana patojenleri:

 1. Virüsler - adenovirüs, grip, parainfluenza, veba;
 2. Bakteriler - klebsiella, streptokoklar, stafilokoklar.

Her iki nosolojik formun ortaya çıkması için, provoke eden faktörlerin etkisi gereklidir:

 1. Tahriş edici maddelerin solunması;
 2. hipotermi;
 3. Enfeksiyöz alerjik faktörler;
 4. Otoimmün süreç.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark, nefes alırken ve yemek yerken ortaya çıkan semptomlardır. Tonsillitin hem semptomatik hem de KBB doktorundaki bir resepsiyonda nazofarenksin endoskopik muayenesinde teşhis edilmesi daha kolaydır.

Çocuklarda bademcik iltihabında yemek alımında zorluklar vardır. Ağız boşluğunun görsel muayenesinde, kırmızı tonlu bademcikler izlenebilir. Bazı bakteri faktörlerine maruz kaldığında, beyaz bir kaplama ortaya çıkar. Patoloji sadece çocuklarda beslenme ile ilgili zorluklar yaratır. Hava geçişindeki güçlük, pulmoner sistemin hipoventilasyonunu oluşturur. Bu durum pulmoner patoloji riskini artırır. Tehlike, akut solunum yolu viral enfeksiyonları olan nosoloji, nazofarenksin bakteriyel enfeksiyonları ile artar.

Farenjit endoskopik muayenesi ile, farinksin şişmesi ve kızarması doğrulanmaktadır. Eşzamanlı olarak, sıcaklıkta bir artış, lenf düğümlerinde bir artış var. Bir kişinin dış muayenesi alt çene grubunun genişlemiş lenf düğümlerini tespit etmeye yardımcı olur.

Her iki patolojide de sıcaklıkta bir artış gözlenir. Tonsillit daha yüksek rakamlarla karakterizedir.

Yetişkinlerde akut tonsillit belirtileri

Bir kişinin boğazında 6 badem vardır. İltihap belirtileri, etkilenen organların sayısına, patojen tipine, artışın doğasına bağlıdır. Bir amigdala dilin kökünde bulunur, ikincisi farinksin tepesinde bulunur. Farinksin sol ve sağ tarafında bir çift lenfoid küme bulunur. Yapılara bez denir. Koruyucu bir işlev gerçekleştirin, çünkü mikroorganizmaların nazofarenks içine girmesini önlerler. Eğitim, virüslerin ve bakterilerin burun, boğaz, farinks içine girmesine engel oluşturur. Lokal lenfoid sistemin yenilgisiyle mikroorganizmalar, boğaz ve boğazdaki nazofarenksin derin katmanlarına nüfuz edebilmektedir.

Akut tonsillit nadiren görülür. Modern yaşam tarzının özellikleri, antibiyotiklerin genel yayılımı, bakterilerin aktif büyümesine izin vermez. Sadece hastalığın viral etiyolojisi ile inflamasyona bağlı bademciklerin hızla artması mümkündür. Bu patojenlere karşı antibakteriyel ajanlar yardımcı olmaz, bu nedenle bağışıklık sisteminin virüsleri yok eden koruyucu immünoglobulinler olan antikorlar üretmesi gerekir. Süreç 10-14 gün sürer. Bu süre zarfında virüsler aktif olarak bademcik iltihabı belirtileri oluşturarak çoğalırlar:

 • Yerken boğaz ağrısı;
 • 40 dereceye kadar önemli sıcaklık artışı;
 • Nefes darlığı;
 • titreme;
 • Terin gelişmiş ayrılması;
 • Beyaz veya sarımsı kaplama;
 • öksürük;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Lenf düğümlerinin şişmesi;
 • Çok miktarda mukus oluşumu;
 • uykusuzluk;
 • Horlama.

Daha az sıklıkla bademcik iltihabı semptomları kulaklardan, karından ortaya çıkar. Bakteriyel etyoloji ile, vücutta bir döküntü izlenebilir. Çoğu zaman hastalık bir boğazla başlar.

Tonsillit ağrısı, farenjit ile ağrı sendromundan farklıdır. Besin alımı, hipotermi ile bademcik iltihabında ağrıyı artırır. Sendromun yoğunluğu o kadar yüksektir ki, bir kişinin konuşması zordur. Bu arka plana karşı yemek yemek zor.

Farenjit ile ağrı sendromu yutma ile artar. Antiseptik spreyleri kullanırken, ağrı azalır. Bioparox, viral ve bakteriyel etiyolojide patoloji semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bademcikler üzerinde beyaz kaplama, viral veya bakteriyel bademcik iltihabının önemli bir belirtisidir. Patojene bağlı olarak, nokta veya yaygın filmler izlenebilir. Püstüller genellikle çocuklarda izlenir.

Bakteriyel ve viral tonsillit belirtileri farklıdır. İlk formda antibiyotik olmadan normalize edilmez. Viral aktivite, immünoglobulinlerin üretiminden sonra yavaş yavaş azalır. Malaise, zayıflık 5-7 gün geçer.

Kronik tonsillitin tüm semptomları subjektif ve objektif olarak ayrılabilir.

klinik durumlar ana belirtileri - kronik tonsilit Periyodik ağrılı bademcik, ağrı arka larenjitin nefes zaman boğaz ağrısı, ağrı için gıda alan hastalarda artan hassasiyet. Tanımlanan bulgular hastaları öznel olarak değerlendirir, bu nedenle şikayetler toplanırken, insanların farklılıkları vardır.

Amaç kriterleri daha güvenilirdir. Bademcikler, farinks, boğaz KBB-doktorunun endoskopik araştırmalarında kurulmuştur. Hasta sadece bölgesel lenf düğümlerinde artış bulur. Palplantasyon, inceleme, lacunazların sondajı, sonraki bakteriyel kültürde patojen tipini ortaya çıkarmayı, smearın mikroskobik incelemesini sağlar. Genişlemiş faringeal tonsillerin delinmesi, patolojik sürecin morfolojik bileşenini incelemeye izin verir.

Tonsillit ve farenjit: farklılıklar

Tonsillit ve farenjit arasındaki önemli farklılıklar - inflamasyon şiddeti, ağrı sendromunun şiddeti. Yiyecek tüketmenin zor olduğu bir boğaz ağrısı varsa, faringeal tonsillitin (bademcik iltihabı) iltihaplanmasını varsayabilirsiniz.

Yemekler arasında bir farenjit ile nadiren bir ağrı sendromu vardır. Yalnızca provoke edici faktörlerin etkisi altında artan patolojik duyumlar - sıcak yiyecek, kimyasalların solunması.

Farenjit ve kronik tonsillit arasında ayırıcı tanı koymak daha zordur. Bu nosolojik formlar arasında farengeal bademcikler iltihabı remisyon döneminde benzerlik vardır. Patolojinin tedavi edilmesi zordur, bu nedenle semptomlar belirli bir periyotta ortaya çıkar. Farenjit antibiyotik alımına nispi duyarlılık farklıdır.

Dekompanse bademcik iltihabının alevlenmesi, devam eden tedavinin arka planında klinik semptomlarda kademeli bir artış ile karakterizedir. Hastalar belirli bir zamanda ortaya çıkan kalıcı bir klinik işaretler:

Nosoloji, lenf düğümlerinde sabit bir artışa yol açar. Hastalığın kronik seyri olan birçok hasta, genişlemiş submandibular lenf nodlarının büyüklüğünde bir alevlenmeyi öngörmeyi öğrenmiştir.

Kronik farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir

Kronik farenjitde, belirtiler bademcik iltihabından farklıdır. Hastalığın en önemli tezahürü, duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmeler sırasında semptomların aktivasyonudur. Bağışıklık savunmasının soğuk yiyecek kullanımı ile zayıflaması, aşırı soğuma, bakterilerin ve virüslerin çoğalması aktivitesini arttırır.

Süreç kronik soğuk veya sinüzitte gelişiyor. Nikotin, sarhoşluk, çürük dişlerin kullanılması farenjit ve bademcik iltihabına neden olur.

Boğazın uzun süreli enflamatuar odağı, boğazın mukoza zarının işleyişi için zararlıdır. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - bu nosolojik formlar sigara içimi ile daha da artmaktadır.

Morfolojik substratta, inflamasyonun doğasının benzerliği ayırt edilir:

 1. nezle;
 2. atrofik;
 3. Hipertrofik.

Bu türlerde doku hasarı niteliği farklıdır. Catarrhal aşaması daha az tehlikelidir. Bununla birlikte, iltihaplanma süreci sadece yüzey tabakasını etkiler. Farinksin, bademciklerin, larinksin işlevselliği bozulur. Patoloji sigara içenler için tipiktir, sürekli olarak agresif çevresel faktörlerin etkisi altında olan insanlar (kimya endüstrilerinde).

Hastalar genellikle kuruluk, yutak yutma. Soğuk mevsimde atmosferdeki dumanın artmasıyla bademciklerin kalınlığında bir artış görülür. Sürecin uzun süreli varlığı ile patolojik odakların geri dönüşümsüz aşırı çoğalması fibröz doku ile ortaya çıkar. Damar duvarında, yeni kılcal damarlar membranın yüzeyindeki kızıl odakların oluşumuyla büyür. Değişikliklerde yoğun bir artış ile, iltihaplı dokunun bir dizi ek fonksiyonel elemanının ortaya çıktığı hipertrofik bir form ortaya çıkar.

Atrofik farenjit, tonsillit, larenjit fonksiyonel hücrelerin ölümüyle karakterizedir. Formlarda, dokunun işlevselliğinin ihlali gözlenir. Mukus sekresyonunun yokluğu, yemek yerken terleme, öksürük, acı verir. Mukoza zarının kurumasına, pürülan kitleler ve mukus oluşumu eşlik eder. Hasta ağzından hoş olmayan bir koku alır. Atrofiye organın işlevselliğinin kademeli olarak bozulması eşlik eder.

Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - nasıl teşhis edilir

Nazofarenksi incelerken, tanı sürecinin aşağıdaki bileşenlerine dikkat edin:

 • Bademciklerin büyüklüğü;
 • Mukoza rengi;
 • Çevreleyen dokuların durumu.

Amaç kriterleri 3-4 hafta sonra tespit edilir. Angina veya nosolojinin alevlenmesinden sonra patolojik bulgular daha aktif olarak izlenir.

Larenksin yüzeyindeki kronik farenjit veya larenjit foliküler formunda, küçük sarımsı veziküller görülür. Dejene edici doku, lökositler, hasarlı dokuların parçaları ile çevrelenmiş küçük kistik formasyonlarla değiştirilir.

Lacunar tonsillit, lakunada genişlemiş deliklerle karakterizedir. İltihaplı oyukların küçük deşarj delikleri beyaz kaslı kütleler içerir. Böyle bir patolojik süreç çevre dokulara uzanır, bu nedenle farenjit ve larenjitlere yol açabilir. Lacunar anjinanın ilk aşamasında semptomlardaki farklılıklar izlenmez. Boğazın spesifik belirtileri, larinks antibiyotik kullanıldığında ortaya çıkar.

Tonsillit belirtileri farklılıkları:

 1. Membranın bademciklerin üst kutbunun üzerindeki kabarıklığı, palatine kemerlerin iltihabı, Zak'in bir belirtisidir;
 2. Ön kemerin kızarıklığı Gize'nin bir belirtisidir;
 3. Interkostal açı hiperemi, kemerli infiltrasyon - Preobrazhensky kriterleri.

Bölgesel lenfadenit kronik bademcik iltihabında görülür. Sternokleidomastoid kasının ön kısmı boyunca parmaklara ihtiyacınız olan genişlemiş lenf düğümlerini tanımlamak için. Palpatory lenf düğümleri ağrılı hale gelir. Retromandibular düğümleri hissettiğinizde, kulakta bir ağrı irradyasyonu var.

Bezlerin yakınında apseler gelişir, adipoz dokunun erimesi görülür. Prosesin gelişimi, sıcaklıktaki artışla belirlenir. İlaçların kullanımı bile semptomların ortadan kalkmasına yol açmaz. Ilerleyici kurs larenjit ve farenjit görünümünü yol açar.

Vücudun otoimmün süreçleri bademcik iltihabı ile kombine edildiğinde farenjit komplikasyonlarına yol açar. Doku ile antikorların yenilgisi, bakteriyel floranın varlığı (özellikle streptococcus) tedavi ile ciddi problemler yaratır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, kalp kapakçıklarında hasara, böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasına, beyinden gelen komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Tonsillit, farenjit ve larenjit farklılıkları

Boğaz ağrısı, rahatsızlık, ses kaybı veya ses kısıklığı birçok hastalığın çok yaygın bir belirtisidir.. Tonsillit, farenjit ve larenjit benzer belirtilere eşlik eder. Bunlar boğazın en sık görülen hastalıklarıdır. Hepsine çok benzer semptomlar eşlik ediyor. Hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir, bu büyük ölçüde bir kişinin ne kadar hızlı toparlanabileceğine bağlıdır.

Bütün bu hastalıklar boğaz ile ilişkilidir, ancak aralarında temel bir fark vardır.

Bu hastalıklar arasındaki temel fark, inflamasyonun farklı yerlerde lokalize olmasıdır. Farenjit, farinkste bir inflamasyon, larinkste larenjit, bademciklerdeki bademcik iltihabıdır.

Bu hastalıkların herhangi biri görünür ve bağışıklığı azaltılmış olarak aktif olarak gelişir. Bu patolojiler hakkında bir fikre sahip olmak, bunları ayırt edebilmek, gerekli önlemleri zamanında almak için aralarında hangi farklılıkların bulunduğunu bilmek gerekir. Bir doktor bile, bir hastayı muayene ederken dikkatli ve çok dikkatli bir yaklaşım göstermezse bazen hata yapabilir.

Farenjit, larenjit, bademcik iltihabı arasındaki farkın ne olduğunu düşünün.

bademcik iltihabı

Çocuklar genellikle yetişkinlerden daha çok etkilenirler. Bu hastalık bademcikler (bezler) bölgesinde lokalizedir. Bademcikler - farinks içinde bulunan bir organ. Bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bezler, solunum sisteminde farklı virüs ve enfeksiyonlara yakalanmada bir engeldir. Bununla birlikte, uzun süreli enfeksiyonlar ile kendileri iltihaplı hale gelebilir ve bu da hastalığın sebebi olur. Bu, bu bölgedeki enfeksiyonları ve virüsleri yok etmek için zaman alınmamışsa oluşur.

Havadaki damlacıklar ile bulaşır, ayrıca kronik hastalıkların varlığında kendi kendine enfeksiyon.

Kronik bademcik iltihabı, kişinin süper soğutulduğu veya vücudun koruyucu özelliklerinde keskin bir azalmanın sonucu olarak kendini gösterir.

Hastalığın nedensel ajanları çoğunlukla stafilokok, streptokok, daha az sıklıkla klamidya, çeşitli virüslerdir.

Anjin, kızamık, kızıl ateş şikayeti ile ortaya çıkabilir. Enfeksiyon bademcikler doğrudan olduğunda bademcik iltihabı.

Bu hastalığın belirtileri:

 1. Bademcikler önemli artış.
 2. Boğazda nahoş hissi.
 3. Yutma ile ilgili problemler.
 4. Artan sıcaklık.
 5. Ağız boşluğunda ödem.
 6. Ağızdan hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkışı.
 7. Baş ağrısı.
 8. Genel halsizlik.
 9. Karaciğerde bir dalak olabilir, dalak.
 10. Bezlerdeki pürülan tıkaçlar.
 11. Palatine kemerin ödemi.
 12. Servikal bölgede lenf düğümlerinde ağrı.

Hastalığa başlarsanız, gelecekte bademciklerin ortadan kaldırılması gerektiğine yol açabilir. Tonsillit böbrek ve karaciğer, kalp komplikasyonları verebilir. Problemler gelecekte ve kulak iltihabı şeklinde ortaya çıkabilir. Eğer bademcik iltihabı sona ermediyse, sonuçta kalp yetmezliğine, romatizmaya ve eklemlerde ciddi sorunlara neden olabilir. Lokalizasyon yerinde paratonzillit ve apseler ortaya çıkabilir.

Doktorlar anjinanın kronik bademcik iltihabının alevlenmesi olduğunu düşünüyorlar.. Çoğu zaman, bademcik iltihabı nedeni çeşitli solunum yolu veya bulaşıcı hastalıklardır. Fakat görünüşünü provoke etmek dişhekimliği problemleri de olabilir: tedavi edilmeyen dişler, diş etlerinde problemler. Katkı da bezlere yerel travma olacaktır.

Hastalığın bakteri doğası durumunda, o zaman çok hızlı bir şekilde gelişebilir.

Bademcik iltihabını teşhis etmek için, doktor esas olarak hastalığın dış belirtileri tarafından yönlendirilir ve bir klinik kan testi başlatır. Lökosit sayısının önemli bir fazlalığı hastanın vücudunda bir enflamatuar sürecin varlığını gösterir. Buna ek olarak, uzman, boyundaki lenf nodlarının palpasyonu sırasında hastanın bezlerinin şişmesini ve kızarıklıklarını, ağrının varlığını not edecektir.

Tedavi tamamen hastalığın biçimine bağlıdır, bu nedenle tonsilliti doğru bir şekilde teşhis etmek çok önemlidir. Kronik bademcik iltihabında komplikasyon yoksa, konservatif tedavi önerilebilir: tıkaçların çıkarılması, boğazın yıkanması, çeşitli inhalasyonlar ve soda - salin solüsyonları ile durulama. Acıyı azaltmak için, doktor şurup veya toz şeklinde antienflamatuar ilaçlar reçete, yutma önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Şu anda içme rejimini gözlemlemek önemlidir - yeterli miktarda sıvı içmeniz ve sıcak olması gerekir.

Tedavinin etkinliği, bağışıklığı arttıran ilaçların kullanımı ile artar.

Gerekirse, yerel eylem antibakteriyel ilaçları kullanmak rasyonel kabul edilir. Komplike olgularda cerrahi müdahale endikedir.

farenjit

Bu, en üst hava yolunda, yani boğazda iltihaplanmadır.. Larenjit ile benzerliğine rağmen, tedavi yöntemleri farklı olacaktır. ORVI'de rinitin aşağı doğru "düşürülmesi" nin sonucu veya araştırması olarak bir farenjit vardır. Nedenler tütünün solunması, kimyasalların keskin kokuları olabilir. Rinit, sinüzite eşlik edebilir ve ayrıca diş problemleri nedeniyle ortaya çıkabilir. İltihaplanma, farinksin yakınında bulunan bazı organlarda zaten mevcut olduğunda ortaya çıkar. Birçok farenjit çeşidi vardır. Oluşumunu kışkırtmak, mantar hastalıkları, virüsler, farinks yaralanmaları ve çok daha fazlası olabilir. Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 1. Farinkste kuruluk, boğazda kaşınma hissi.
 2. Yutma ile ilgili problemler.
 3. Genel halsizlik ve halsizlik.
 4. Burundan bol miktarda mukus akıntısı.

Sıcaklık artışı bademcik iltihabı ve larenjit ile olduğundan daha sık görülür.

Farenjit tedavisi genellikle bu tür önlemleri içerir:

 • yerel sancak (gargara);
 • soğuk içecek ve yiyecek dışlanması;
 • Diyete bağlılık Çok baharatlı veya marine edilmiş, yüksek miktarda baharat içeren yemeklerin dışarıda bırakılması gerekir.

En sık görülen form solunum yolu hastalıklarında kataral farenjittir.. Görünüşünün ve hızlı gelişiminin nedeni genellikle rinovirüsler haline gelir, yani hastalığın viral bir doğası vardır. Bakteriyel form çok daha az yaygındır.

Bazı durumlarda farenjit görünümü, kızamıkçık veya kızamık başlangıcı anlamına gelebilir.

larenjit

Larenjit ayrıca, soğuk algınlığı için eşlik eden bir hastalık olarak ve ayrıca ses tellerinin aşırı yüklenmesinin veya alerjenlere (toz, gazlar, tütün) maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Boğazın altında bulunan organda bir enflamatuar süreçtir - larenks. Enflamasyon enfeksiyon sonucu oluşur. Kırmızı ateş, grip, boğmaca ve aynı zamanda boğazın hipotermisi sonucu ortaya çıkabilir. Alerjilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

 1. Ekme sesi veya tam kaybı.
 2. Boğazda hüzün hissi.
 3. Kuruluk.
 4. Şiddetli baş ağrısı.
 5. Güçlü kuru öksürük.
 6. Bazen sıcaklıkta bir artış.

Larenjit ayrıca larenksin şişmesi ve bu alanda büyük miktarda mukusun varlığı ile açıkça belirtilmektedir.

Bu hastalık ile ses modunu gözlemlemek çok önemlidir: özel ihtiyaç olmadan konuşmayın, herhangi bir bağdan kaçının. Ayrıca hastanın bulunduğu odadaki nemi önemli ölçüde arttırmanız önerilir. Herhangi bir alerjenle temasın tamamen ortadan kaldırılması önemlidir. Mukoza zarlarının kurumasına izin vermeyin. Halk ilaçları kullanıldığında, bir doktorun önceden danışması gereklidir. Nane veya mentol içeren ilaçlar kullanmayın. Ayrıca inhalasyon ve durulama çeşitli önerilir, ancak bunların şiddetli vakalarda yardım etmez ve klinikte tedavi edilmesi gereken bu durumda bu nedenle, daha da büyük şişme provoke edebilir olduğunu hatırlamakta yarar var. Larenjitin antienflamatuvar özelliklere sahip olan topikal preparatlarla tedavi edilmesi.

Şiddetli vakalarda, irin çıkarılması için, hatta antibiyotik tedavisinin reçete edildiği cerrahi bile yapılabilir. Doğal olarak, bu tür bir tedavi sadece durağan koşullarda mümkündür.

Farenjit, tonsillit ve larenjit arasındaki farklar nelerdir

Bütün bu patolojilerin nedeni, bir kural olarak, solunum hastalıklarında, bu nedenle ilk klinik tablo, onlara çok benzemektedir.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki temel fark, farklı organların etkilenmesidir. Farenjit, farenks, larenjit - larinks, bademcik iltihabı - palatine bademcikler üzerinde etkilidir. Hastalıkların tedavisi de farklı şekillerde gerçekleşir. Larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı farklılıkları bu hastalıkları ayırt etmek için yeterlidir:

 • Bazen bademcik iltihabı ile, kulaklarda ve karnında özel bir ağrı olabilir. Bazı durumlarda, vücudun her tarafına yayılabilen bir döküntü ortaya çıkar. Bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı o kadar güçlü ki, bir insan zorlukla konuşup yiyebilir. Hastanın bademciklerine beyaz veya sarımsı bir renkle uçarak bademcik iltihabının varlığına karar verebilirsiniz.
 • Bademcik iltihabından farenjit de ağrı sendromlarının tezahürüyle karakterizedir. Farenjitle birlikte, ekstraktif faktörlerin (gıda alımı, keskin kokuların solunması) etkisi durumunda ağrı sendromu artar. Farenjit, hem duygusal hem de fiziksel olarak vücudun çeşitli aşırı yükleri tarafından aktive edilir.

Hastalığı doğru tanımlamak için, doktorlar aşağıdaki harici işaretlerle yönlendirilir:

 • Bir bütün olarak bezler, larinks ve farinksin durumu;
 • boğaz dokularının durumu;
 • mukoza zarının rengi.

Yetişkinlerde farenjit, larenjit ve bademcik iltihabını, tercihen topikal preparatları tedavi etmek için. Modern ilaç endüstrisi pek çok şey sunuyor, ancak sadece bir uzman onları atamalıdır. Bunlar sadece genel durumu hafifletmek ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda hastalıklara karşı mücadelede bir bütün olarak vücuda katkıda bulunan çeşitli spreyler ve damlalardır. İnhalasyonları yaparken, ilacı doğru yerde almak için bir nebulizatör kullanmanız gerekir. Bademcik iltihabı ve farenjit için antibiyotikler, sadece iltihap başka yollarla giderilemezse reçete edilir.

Boğaz ağrısı viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antibiyotik tamamen işe yaramaz. Bu yüzden kendi kendine teşhis ve kendi kendine ilaçlama yapamazsınız.

Gerekirse, doktor tam olarak boğaz ağrısı nedenini bulmak için ek bir muayene yazabilirsiniz. Sadece bir uzman bir hastalığı diğerinden ayırt edebilir.

Tüm boğaz haplarının bu üç hastalıktan herhangi biri için kullanılabileceği konusunda yaygın bir yanlış anlama vardır. Bu, temel olarak yanlıştır, çünkü farklı ilaçlar farklı aktif maddelere sahiptir ve bunların çoğu farklı bir yönelime sahiptir.

Tedavi bir gün değil, bütün bir ders olmalıdır.

Hoş olmayan hislerin geçtiği görünse bile, tedavi başarısız olmaksızın sonuna kadar tamamlanmalıdır. Eğer bu yapılmazsa, gelecekte kronik bademcik iltihabı ve farenjit ille de mutlaka kendileri hakkında birden fazla kez hatırlatılır.

Boğaz hastalıklarının etkili önlenmesi

Bu hastalıkların her birinin birincil görünümü veya ağırlaşması, herhangi bir yaştaki insanlarda ve hemen hemen her zaman pratikte mümkündür. Yukarıdaki hastalıkların tümü, aşağıdaki basit önerileri izleyerek önlenebilir:

 1. Ellerin hijyenini izlemek için.
 2. Hipotermiden kaçının. Soğuk mevsimde, boğazını kapatmaya çalış, burnunu nefes al ve ağzını değil..
 3. Odadaki temizliğin yanı sıra odanın temizliğine dikkat edin.
 4. Agresif proteinlere (alerjenlere) maruz kalmaktan kaçının.
 5. Klimalarda bulunan filtrelerin temizliğini, bir yerleşim bölgesinde kurulu hava nemlendiricilerini kontrol edin.
 6. Genel bağışıklığı arttırmak için.
 7. Diyetinizdeki genel diyet kurallarına uyun.
 8. Hastalıkların alevlenmesi sırasında, hastalıkların taşıyıcıları ile teması önlemek için deneyin. Kalabalık yerleri ziyaret etmek zorunda kalırsanız, halka açık yerlerde gazlı bez giyinmeniz gerekir.
 9. Bir farenjit, larenjit veya bademcik iltihabı ile ilgili ilk şüphelerde doktora başvurmak gerekir.

Yanlış teşhisin yanlış tedaviyi gerektirdiği unutulmamalıdır. Bunun sonucu, daha sonra uzun bir süre için bertaraf edilmesi gereken komplikasyonlardır.

Tonsillit ve farenjit tedavisi

Göğüs iltihabı ve farenjit, iltihap ve boğaz ağrısı ile birlikte üst solunum yolunun en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir.

Bu rahatsızlıkların her ikisi de sıklıkla viral veya bakteriyel enfeksiyonların bir arka planına karşı gelişir ve benzer semptomlara sahiptir, ki bunlar karmaşık teşhisler olmadan bazen başka hastalıklarla kolayca karışabilir.

Bazı durumlarda, farenjit bademcik iltihabı patolojisi ile eş zamanlı olabilir.

Tonsillit ve farenjit nedenleri

Semptomlardaki benzerliğe rağmen, bademcik iltihabı, öncelikle lezyonun lokalizasyonunda farenjitden bazı farklılıklar göstermektedir. İlk durumda, palatin ve faringeal bademcikler kaplanır ve ikincisi - faringeal kavite.

Farenjit ve bademcik iltihabının başlıca nedenleri viral ve bakteriyel patojenlerdir.

Çevre veya komşu bölgelerdeki enfeksiyöz odaklardan gelirler.

Neden tonsillit oluşur?

Chlamydia, mikoplazma, virüs ve mantar Candida - iltihap sürecinde akut bademcik bademcikler lenfoid dokuları kapsar olarak, çoğunlukla damak, streptokok ve stafilokok enfeksiyonları, çoğunlukla en azından neden oldu.

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanması ile birlikte görülür ve aktarılan anjin, kızıl ateş, kızamık, difteri vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

Soğuk gıda alımı veya donma havasının solunması sonucu vücudun genel hipotermisi veya mukozanın lokal soğutulması; yerel ve genel bağışıklığın zayıflaması; bademcikler üzerinde mekanik etki (travma, cerrahi müdahale); sinir sistemi bozuklukları; burun solunumunun ihlali; transfer edilen kataral hastalıklar; alerji (kronik tonsillite neden olabilir ve neden olabilir).

Kronik bademcik iltihabı akut bir hastalık tipinden akabilir, bu nedenle kronik hastalıkların önlenmesi için en önemli yöntem alevlenmelerin zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmesidir.

Ne farenjit görünümünü teşvik eder

Bademcik iltihabından farklı olarak, farenjit bir kural olarak viral patojenler tarafından kışkırtır:

rinovirüs; adenovirüs; koronavirüs; grip virüsü; parainfluenza.

Akut farenjit akut solunum yolu enfeksiyonlarının akut alevlenmelerinin olduğu sonbahar-kış döneminde ortaya çıkan mevsimsel bir hastalık olarak kabul edilir.

Hastalığın akut seyrinin erken seyri yeterli tedavi sağlamazsa, viral inflamasyona bakteriyel bir enfeksiyon eklenir.

Aşağıdaki faktörler farenjitin ilerlemesini provoke edebilir:

farengeal mukoza ve sindirim sistemi yapısının bireysel özellikleri; tozlu, sıcak, kuru veya dumanlı havanın sistematik solunması; zararlı kimyasal bileşenlerle kalıcı çalışma; nazal vazokonstriktör ilaçlara bağımlılık; sigara ve alkol; alerjik reaksiyonlar; endokrin ve metabolik bozukluklar; böbreklerin patolojisi ve kardiyovasküler sistem.

Sindirim sistemi patolojilerinin arka planına karşı kronik farenjit formu oluşabilir, uyku sırasında midenin içeriği yemek borusuna girer ve farinkse girer.

Bu gibi işlemler gastro reflü hastalığı veya yemek borusu fıtığı ile ortaya çıkabilir.

Bu durumda, farenjit tedavisine ana nedenin ortadan kaldırılması eşlik etmelidir, aksi takdirde tüm tedavi yöntemleri geçici ve yetersiz bir sonuç getirecektir.

Sıklıkla kronik farenjit nazofarenksin patolojileri temelinde gelişir, mukus akıntıları farinksin arka duvarından aşağı akar ve onu enfekte eder.

Farenjit ve bademcik iltihabı belirtileri

Göğüs iltihabı ve farenjit, bu hastalıkları ayırt etmek ve doğru tedaviyi reçetelemek için benzer dış belirtiler ve semptomlara sahiptir, doktor karmaşık tanıları gerçekleştirir.

Bademcik iltihabı nasıl ortaya çıkıyor?

Akut bademcik iltihabının başlangıç ​​aşaması, hastalığın seyri sırasında 38 ° C'lik bir sıcaklık artışı ile karakterize edilir ve semptomlar yoğunlaşır:

terleme, kuruluk ve boğaz sıkılığı; ağrılı yutma, sıvı ve gıda kullanımı sırasında hoş olmayan duyumlar, şiddetli vakalarda hasta bile tükürüğü yutmaz; faringoskopi ile mukozanın belirgin ödemi, palatin bademciklerinin hiperemi, yutak lümeninin daralması; dil lekelenir; Hastalığın formuna bağlı olarak, bademcikler mukus beyaz bir film, sarımsı renkli kabarcıklar ve gri-sarı bir çiçek ile kaplanabilir; acı verici duyular, tüm vücudun kaslarında ağrı ve genel halsizlik; genişlemiş submandibular lenf düğümleri.

Akut bademcik iltihabının ayırt edici bir özelliği, azalan sıcaklık ile boğazın mukoza yüzeyinin lezyonunun daha belirgin hale gelmesidir.

Akut bademcik iltihabı tedavisi, aşağıdaki belirtilerle birlikte bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olur:

gökyüzü yüzeyinin sıkıştırılması; Lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi; yüzeylerinde lifli yapışmaların oluşmasıyla bademciklerin gevşek yapısı; tonsil mukozaya pürülan oluşumların tahsisi; normal sıcaklık

Farenjitin klinik resmi

Akut farenjit, yutulduğunda boğazda terleme, kuruluk ve rahatsızlık ile başlar, hastalığın seyri sırasında, boğazda rahatsızlık verici bir şekilde hastaya sürekli eşlik eder.

İnflamasyonun etiyolojisine bağlı olarak, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

kulaktaki ağrıların ışınlanması; genişlemiş ve ağrılı servikal lenf düğümleri; farinksin arka yüzünün kızarması, palatin sırtları, lenfoid granüllerin enflamasyonu. Fakat bademcik iltihabının aksine bademciklerdeki bademcikler dikkat çekmez.

Çoğunlukla, kronik farenjit nedeni nadiren soğuk algınlığının yanı sıra akut hastalığın zamansız tedavisidir.

Kronik farenjit hastanın gelişimi sürekli boğazda bir yumru kuruluğu ve duygu ile işkence ile, sık sık boğaz arkasına duruyor mukusu, yutmak zorunda boğazını temizlemek gerekiyor.

Bu faktörlerden dolayı, hasta uykudan rahatsız olur ve sinirlenir.

Kronik farenjit nadiren bağımsız bir hastalık olarak gelişir, bu nedenle tedavisi sadece semptomları hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda altta yatan nedenleri de ortadan kaldırmayı hedeflemelidir.

Hastalıkların teşhisi

Tonsillit veya farenjit tedavisi atamadan önce, kulak burun boğaz uzmanı, eşlik eden patolojileri tanımlamak için hastalığın şiddetini değerlendirmek için kapsamlı bir tanı çalışması gerçekleştirir.

Tonsillit tanısı

Kronik tonsilliti teşhis etmek için, beyaz kan hücrelerinde karakteristik bir artış veya azalma gösteren bir klinik kan testi yapılır.

Toksik alerjik bademcik iltihabında, O-anti-streptolysin, C-reaktif protein, romatoid faktör için bir kan testi önerilmiştir.

Ayrıca bademcikler üzerinde kalın film oluşumuna neden, difteri basili varlığını tespit hangi bademcikler, mukozal yüzeyi ile mikroflorasına yayma alınmıştır.

Bazı durumlarda, paranazal sinüslerin EKG ve X-ışını gerçekleştirilir. Faringoskopi ile, aşağıdaki fenomen not edilir:

palatine sırtların iltihabı; amigdala basarken, mantar veya pürülan mukus vardır; Çocuklarda bademcikler genişlemiş, bir ahududu veya kırmızımsı renk tonu ve gevşek bir yapıya sahip, bademcikler ortalama büyüklükte ve soluk bir yüzeye sahip.

Farenjit tanısı

Farenjitli bir hastanın incelenmesi aşağıdaki semptomları ortaya çıkarabilir:

hiperemi ve mukozanın şişmesi; farinksin granüler yapısı, mukoza eksüdasının atılımı; lenfoid foliküllerin hipertrofisi.

Bir klinik kan testi lenfositlerde bir artış gösterebilir, bu da inflamasyonun viral doğasını gösterir, artmış bir beyaz kan hücresi sayısı ve ESR'nin hızlanması bir bakteriyel etiyoloji önerir.

Faringoskopi, palatine dilin şişmesi gözlenirken, inflamasyonun palatine kemerler ve bademciklere yayılmasını gösterebilir.

yutak limfodenoidnye rulo ve pelet işaretlenmiş yan duvarlarına bir yan farenjit olarak, kronik enflamasyon, akut alevlenmesinde daha özelliği olan, boyut olarak artmış.

Bazen işitme, larinks, burun boşluğu veya paranazal sinüslerin organlarına yayılan farenjit komplikasyonları tanısı konur.

Hangi tedavi reçete edilir

Bademcik iltihabı veya farenjit için doğru tedaviyi atamak için, üst solunum yolunun diğer hastalıklarıyla açıkça ayırt edilmesi ve aynı zamanda inflamasyonun gerçek nedenini tanımlamak önemlidir.

Her iki durumda da, semptomatik ve etiyotropik tedavi yöntemlerini içeren kompleks tedavi sağlanmaktadır.

Akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabındaki terapötik etki öncelikle semptomları hafifletmeyi amaçlamakta ve yerel yöntemlere dayanmaktadır:

sistemik antibiyotiklerin alınması (Amoksisilin, Amoksikar); antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlarla gargara (Furacilin, Miramistin, Eludral, Rivanol); yerel antiseptik ve analjeziklerin kullanımı (Falimint, Strepsils, Sepptole); bademciklerin antiseptiklerle sulanması (Ingalipt, Cameton); 38.5 ° C'nin üzerinde ateş ile savaşacak ateş düşürücü ilaçlar (Paracetamol, Teraflu, Rinza, Panadol); bademciklerin iyottan (Lugol, Iodinol) daha yüksek bir sıcaklığa sahip ajanlarla işlenmesi; bağışıklık düzenleyici ilaçlar (Anaferon, çocuklara rektal fitiller Viferon, Genferon reçete edilir).

Akut tonsillit için yardımcı bir tedavi olarak, halk ilaçları oldukça etkilidir.

Bu durumda kullanılan en yaygın ürünlerden biri de limon olup, hastalığın ilk aşamasında yavaş yavaş meyvenin yarısını lezzetle birlikte çiğnemek, ardından bir saat yememektir.

Ayrıca, bademcik iltihabındaki etkinliği, papatya, adaçayı yaprakları, nane, nergiz ve kolesfootun soğurulması ile durulama ile kanıtlanmıştır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi aşağıdaki gibidir:

palatine bademciklerin antiseptik solüsyonları ile yıkanması (Octenisept, Chlorhexidine); ağız boşluğunun bakır-gümüş sulu çözelti ile düzenli olarak durulanması; lokal aksiyonun immünomodülatörlerinin uygulanması (Ribomunil); uçucu yağların inhalasyon ve durulama çözeltilerinde eklenmesi; boğaz ve lenf düğümleri için fizyoterapik prosedürler (ultrason, lazer tedavisi, manyetik terapi, FEF); Ağız boşluğu, burun ve paranazal sinüslerin günlük sanitasyonu.

Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit tedavisi, bakteriyel enfeksiyonun üst üste gelmemesi durumunda antibiyotik kullanımını içermez.

Farenjit için standart tedavi aşağıdaki araçları ve yöntemleri içerir:

günde en az 6 kez gargara (furatsilin, soda ve deniz tuzu çözeltileri, papatya ve calendula suyu, maden suyu); boğazın antiseptik solüsyonlarla inhalasyonu ve sulanması (Chlorophyllipt, Angilex); sülfonamidler ihtiva eden tabletler ve pastiller (Pharyngosept, Septifril); immün uyarıcı antiviral ilaçlar (Viferon, Kagocel, Arbidol); bol sıcak içecek; boyunda kuru kompresler; sert, baharatlı ve yağlı yiyecekleri içermeyen bir diyete bağlılık; Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik.

Kronik farenjit karşı tedavi önlemleri

Kronik farenjit tedavisi öncelikle hastalığın gelişimine öncülük faktörleri ortadan kaldırarak sağlar, bu ağız ve boğazda düzeltme infeksiyöz odaklar üretmek için gerekli olan, burun septum sindirim sistemi için tedavi görmek isteyen, kavisli düzeltme.

Antibiyotiklerin alımı sadece hipertermi ve lenf düğümlerinde belirgin artış olduğunda endikasyonlara sahiptir. Geniş aksiyonun en yaygın ve etkili ilaçları Summed ve Amoxiclav'dır.

Kronik farenjit tedavisi, farenksin şişmesini (Suprastin) azaltmak için antihistaminiklerin uygulanmasını içerir. Yoğun öksürüğü kolaylaştırmak için öksürük refleksini (Kodelak) azaltan araçlar vardır.

Farenjit için zorunlu bir yöntem her yarım saatte bir durulamadır, bunun için eczane antiseptikler (Lugol, Geksoral), alkali solüsyonlar veya bitkisel decoctions kullanabilirsiniz.

Farenjit gibi tonsillit, boğazda iltihap ve ağrı görünümü ile karakterize olan üst solunum yollarının en yaygın hastalıklarıdır. Her iki rahatsızlığın nedeni genellikle viral veya bakteriyel bir enfeksiyondur, bu nedenle eşit olarak tezahür ederler ve uygun tanı olmadan diğer hastalıklardan ayırt etmek zordur. Bazen farenjit bademcik iltihabının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı nedenleri

Tonsillit ve farenjit arasındaki ana fark lezyonun yeridir. bademcik iltihabı boğaz farenjit ile, damak ve yutak bademcikler bakıldığında - yutak. Ana hastalıkların nedenleri - dışarıdan solunum sistemine giren virüs ya da bakteri ya da solunum sisteminin diğer kısımlarında bulunmaktadır. tonsillit ana maddeler en azından bu klamidya, mikoplazma, virüsler veya mantarlar alma nedeniyle, streptokoklar ve stafilokoklar vardır.

Boğazın derinliğinde, ark tabanında, 2 bademcik vardır. Bademcikler nedir? Bu, vücudun savunmasında yer alan lenfositlerin birikmesidir. Bademciklerde bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı vardır. Mikroorganizmanın (daha sıklıkla streptococcus) boğaza girdiği ve etkilediği anda, iltihap oluşur. Bademcik, enfeksiyonun üstesinden gelmeye çalışarak, boyutlarını arttırır ve bir mikropla savaşır, bunun sonucunda yüzeyde pürülan bir kabuk görülür.

Bademcik iltihabı bademcik, onları üzerlerinde apse var

Akut tonsillit arka planda ortaya çıkabilir:

vücudun genel süper soğutulması, aynı zamanda soğuk ürünlerin alınması, su, donma havasının solunması; koruyucu fonksiyonların zayıflaması; bademcikler üzerinde mekanik etki; soğuk algınlığı enfeksiyonları; alerjiler.

Bu hastalık son derece tehlikelidir ve ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Akut bademcik iltihabı yaklaşık 1-2 hafta sürer ve hastalık kronik bir formda olabilir. Akut tonsillitin hastalığın kronik formuna geçişini önlemek için (bu genellikle yeterli olur), hastalığın erken bir aşamada tedavi edilmesi gerekir. Bademcik iltihabını tedavi etmek için sadece doktorun bireysel olarak alacağı ilaçlara ihtiyacınız vardır.

Tonsillit belirtileri

Farenjit bademcik iltihabından ve lokalizasyon yerine göre değişirse, sıklıkla sahip oldukları belirtiler çok benzerdir. Başlangıçta, bademcik iltihabı ile, vücut ısısı 38,5 ve daha yüksek seviyeye yükselir. Sonra, 24 saat içinde, semptomlar kötüleşir. Bir kişi, boğazda terleme, daralma, kuruluk hissi yaşamaya başlar. Bademcikteki artışın bir sonucu olarak, gıdaları, sıvıları ve bazen tükürüğü yutmada zorluklar olacaktır.

Bademcik iltihabı veya bademcik iltihabının karakteristik belirtileri, beyaz veya sarı renk tonu kabarcıkları ile bademciklerin gri renkli bir dokunuşla dilin kaplanmasıdır. Hasta uzuvlarda ağrı ve ağrı gibi belirtiler, genel olarak genel iyilik halinin kötüleşmesi gibi hisseder. Submandibular lenf düğümlerinde artış var.

Akut tonsillitte, sıcaklık azaldığında, tüm semptomlar kötüleşir. Hastalığın yanlış tedavisi her zaman damak sıkıştırılmış yüzeyi ve artış lenf düğümleri, bademcik yapı değişikliği (yüzey bunların gevşer, sivri uçlar mümkün olur) eşleşir ki burada kronik bademcik iltihabı görünümünü, yol açar.

Kronik bademcik iltihabı normal vücut ısısıyla, ancak hastanın genel durumunun kötüleşmesiyle ortaya çıkabilir. Alevlenme, bağışıklığın en ufak bir düşüşüyle ​​gerçekleşecek ve sonuç olarak, konservatif tedavi basit bir şekilde iktidarsız olacaktır. Bu durumda, yetişkinler ve çocuklar cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Tonsillit, nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi makaleden bulunabilir: Göğüs iltihabı: belirtileri, tedavisi ve nedenleri.

Farenjit nedenleri

Farenjit, virüslerin neden olduğu bademcik iltihabından farklıdır. Çoğu zaman arka plana karşı oluşur:

rinovirüs; adenovirüs; grip virüsü; parainfluenza; coronavirüs.

Soğuk algınlığı kötüleştiğinde, farenjit genellikle mevsimlerde, sonbahar veya kış aylarında görülür. Kronik farenjitin arka planına karşı, akut bir dönemde doğru bir tedavi olmadığında, hastalığın seyrini zorlaştıran ve hoş olmayan semptomları kötüleştiren bir bakteriyel enfeksiyon gelişir.

İlerleyen farenjit nedeniyle olabilir:

Sindirim sistemi ve farinksin mukoza zarlarının yapısının bireysel özellikleri; Sıcak buharların, tozun, dumanın sürekli solunması; kimyasallarla düzenli temas; Bir burun oluşturmak veya sinüzit semptomlarını gidermek için kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak; sigara içmek ve çok fazla alkol almak; alerjik bir reaksiyon; metabolik ve endokrin bozukluklar; böbrekler, kalp ya da kan damarlarının patolojileri.

Kronik farenjit sıklıkla sindirim sisteminin patolojisi ile birlikte görülür; burada mideden alınan yemek özofagusa geri döner ve farinkse girer. Böyle bir farenjit formu gastro reflü hastalığını ve yemek borusunun fıtığını provoke edebilir. Bu durumda hastalığın tedavisi, kalıcı nükslerin ortaya çıkmasına neden olan ana nedene paralel olarak ortaya çıkacaktır. Kronik farenjit nedeni, nazofarenksin patolojisi olabilir.

Farenjitin klinik belirtileri

Farenjit semptomları, hastalığın akut döneminde, yutma sırasında boğazda terleme, kuruluk ve rahatsızlık ile kendini gösterir. Farenjitin bu büyük semptomu, hastalık dönemi boyunca eşlik edecektir.

İnflamasyon nedenine bağlı olarak, belirtiler gibi:

Boğaz ve kulaklarda ağrı lokalizasyonu; servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları; farinks, palatine sırtlar, lenfoid granüllerin arkasını iltihaplandı. Eğer bademcik iltihabı ile bademcik iltihabı ortaya çıkarsa, o zaman farenjit ile kesinlikle temiz kalırlar.

Kronik farenjit, akut bir dönemde veya sık soğuk algınlığı meydana geldiğinde uygun tedavinin olmayışı nedeniyle oluşur. Yetişkinlerde kronik farenjitin arka planına karşı, boğazda kuruluk ve koma hissi vardır. Hasta sürekli olarak öksürür, boğazdaki engelleyici engelden kurtulmaya çalışır.

Kronik farenjit aynı zamanda bir kişinin genel refahında bir bozulma ile karakterizedir. Bu özellikle duygusal ruh halini yansıtır, çünkü boğazda rahatsızlıktan dolayı düzgün uyuyamaz. Sonuç olarak, bu yetişkinlerde sinirlilik, sinirlilik görünümüne yol açar.

Kronik farenjit tedavisi sadece hastalığın ana nedenini ortaya çıkardıktan sonra yapılmalıdır. Sadece enfeksiyonun dışavurumlarını tedavi etmek mantıklı değildir çünkü sadece kısa süreli rahatlama getirecektir.

Hastalıkların teşhisi ve tedavisi

Tonsillit ve farenjit tanısı ve tedavisi

Hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan hastalığı tedavi etmeden önce doğru tanının yapılması gerekir. Bunun için, kanama, iltihap, EKG, X-ışını durumunda bademciklerden bir yayma için alınır. Bademcik iltihabının doğrulanması için, boğazın, kırmızı renkte, bademciklerin gevşek bir tabakası ve karakteristik bir plak görünümü ile görsel olarak incelenmesi yeterlidir. Kronik ise bademciklerin yüzeyinde adezyonlar gözlenir ve onları zengin bir kırmızı renkte boyayabilir. Çocuklarda, yetişkinlerin aksine, tüm işaretler daha belirgin olacaktır. Farenjit şüphesi varsa, boğaz ve faringoskopinin görsel muayenesi yapılacaktır.

Hastalığın tedavisi sadece inflamasyon nedenini belirledikten ve ayırıcı tanı koyduktan sonra gerçekleştirilir ve solunum sistemi hastalıklarının klinik belirtilerinde benzerliklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bademcik iltihabı tedavisi

gargara veya furacilin miramistinom, antiseptik ve anestetikler, boğazda direkt olarak etki eden maddeler, antibakteriyal gereken akut bademcik iltihabı tedavi ( "Lizak", "Doktor anne" ve diğ.). vb "Orasept", "Tantum Verde" olarak bademcikleri sulama Ayrıca adayı spreyler, antipiretik tedavi sıcaklıktaki bir artış eşlik eder hastalığın akut fazında gösterilen anlamına gelir. Bunu yapmak için, "Panadol", "Nurofen" veya intramüsküler olarak verilen ilaçların bir kombinasyonunu kullanın.

Bir kronik hastalığın tedavisi, bir inhalasyon cihazının kullanımında, boğazı yıkayarak ve yıkayarak, immünomodülatörlerle bağışıklığı güçlendirerek, fizyoterapi prosedürlerinin kullanılmasını içerir. Burnun günlük yıkanması, boğazın ilaç veya halk ilaçlarının yardımı ile durulanması. Yetişkinler ve çocuklar için reçete edilen iyi bir araç, burun ve boğazdaki mukoza zarını durulayıp durulamak için kullanılan deniz tuzu.

Farenjit tedavisi

Akut farenjit sırasında tedavi dahil (kullanılan broth, papatya veya adaçayı, soda çözeltisi) ve inhalasyon sulama boğaz Angileksom, chlorophyllipt ile gargara önerilir. Ağrı belirtiyi hafifletmek çare şeker şeklinde gelir yardımcı olur - "Septifril Darnitsa".

Tedaviye bolca bir içecek eşlik etmeli ve odadaki havayı nemlendirmelidir. Kuru kompreslerin yardımıyla boğaz ısıtılır, iltihap giderilir ve hoş olmayan belirtiler hafifletilir. Tedaviye akut, yağlı ve katı yiyeceklerin alınmasını içermeyen bir diyet eşlik etmelidir.

Kronik farenjit, hastalığın nüksetmesini tetikleyen faktörleri tanımlamak için vücudun dikkatli bir incelemesini gerektirir. Her şeyden önce, dişlerin, diş etlerinin, varsa kavisli nazal septumun düzeltilmesi yapılır.

Tedavi ayrıca, ultrason ve gastroskopiye maruz kaldıktan sonra sindirim organları tarafından gerçekleştirilir. Kronik formda antibakteriyel tedavi, sadece lenf düğümlerinde artışla gösterilir. Farenksin şişmesini azaltmak için, antihistaminikler yazınız. Öksürük önleyici ilaç "Bromgexin" veya "Kodelak" şiddetli öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur. Boğazları düzenli olarak, en az 3 - 5 kez, bitkisel içeriklere dayalı ilaçlar, infüzyonlar veya bitkisel preparatları kullanarak durulayın.

Boğaz ağrısı ve boğaz

İnfeksiyöz hastalıkların bir sonucu olarak kronik farenjit ve bademcik iltihabı ayrı hastalıklar olarak gözlenir ve eşzamanlı olarak kendini gösterir. Örneğin, tüm mukoza nazofarenksi ARI'deki inflamasyondan etkileniyorsa, larinksi de ele geçirebilir.

Aslında, hastalık bulaşıcı olduğunda, akut seyri boğazın tüm alanını kapsayabilir.

Boğazda kronik inflamasyonun özellikleri

Farenjit ve bademcik iltihabı aynı zamanda acı çekerken

Farenjit ve kronik bademcik iltihabı, bakteriyel enfeksiyonun belirgin belirtileridir, tedavileri sınıflandırma ve semptomatolojiye dayanır. Şiddetli kronik farenjit varsa, o zaman mutlaka bademcik iltihabı ve bunun tersi eşlik etmemektedir. Basitçe, çoğu durumda, farenjit ve bademcik iltihabı ayrı hastalıklar olarak tedavi edilir, ancak bunların karmaşık tedavisi çok yaygındır.

Kronik farenjitin özellikleri ve nedenleri

Kursun özelliklerini, tedavi yollarını daha iyi anlamak için, kronik bademcik iltihabı ve farenjit ayrı hastalıklar olarak düşünün. Kronik farenjit bir komplikasyon olarak düşünülmelidir çünkü genellikle akut formu sonuçsuz olarak biter.

Kronik farenjitin klinik resmi:

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir

Soğuk mevsimin sık rastlananları arasında, bademcik iltihabı ve farenjit gibi çeşitli soğuk algınlığı görülür. Her ikisi de boğazda ortaya çıkar, ancak belirtiler ve patogenez büyük ölçüde benzer olduğundan, tanı genellikle zordur. Bu nedenle, doğru tanı koymak için ayırıcı tanı çok önemlidir.

Tonsillit ve farenjit ana ayırt edici özellikleri

İlk olarak, her iki inflamatuar süreç lokalizasyonda farklılık gösterir. Tonsillit - faringeal ve palatine bademcikler iltihabı. Bezler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bu, enfeksiyonun yayılmasını önleyen bir tür "kapı" dır. Virüs ve bakterilerin penetrasyonuna engel teşkil eden lenfoid dokudan oluşurlar. Bademcikler patojenik organizmaları inhibe eder, ancak bu noktada iltihaplanmalarına yol açan koruyucu işlevlerini kaybederler. Çok nadiren, komşu dokular ve palatine kemerler bu sürece dahil olur.

Farenjit ile posterior faringeal duvarın mukoz membranı, bademcikler ve palatine kemerler değişmez. Dokuların yenilgisi daha geniştir.

İkinci olarak, bu hastalıklar farklı bir görünüm mekanizmasına sahiptir. Tonsillit doğada enfeksiyözdür ve patojenik bakterilerin bademciklerinin - streptokoklar, stafilokokların yenilgisinin arka planında ortaya çıkar. Farenjit için diğer bazı nedenler karakteristiktir. Hastalık travma, alerji veya enfeksiyondan kaynaklanabilir. Son durumda larinksin enflamasyonu virüslerden kaynaklanır.

Bu hastalıklar enfeksiyon yollarında farklıdır. Göğüs iltihabı azaltılmış bağışıklık, stres veya hipoterminin bir sonucudur. Koruyucu fonksiyonlardaki azalmanın arka planına karşı, vücuttaki bakterilerin aktivasyonu gerçekleşir. Farenjit genellikle havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Nasıl ayırt edilir ve nasıl tedavi edilir

Tanı, hastalığın klinik tablosunu analiz ederek yapılabilir. Tonsillit, kızarıklık ve bezlerdeki artış ile karakterizedir. Boğazdaki acı verici duygular, iltihaplanma sürecinin en başından beri bulunur ve günün ikinci yarısında yoğunlaşır. Hastalık akut fazda meydana gelirse, zehirlenme açıkça bellidir.

Farenjit ile ağrı sabahları yoğunlaşır. Sıcaklık subfebril'e yükselir, zehirlenme belirgin değildir. Hasta boğazda mukoza zarının kuruluğu nedeniyle rahatsızlık hisseder. Belirtilen belirtilere öksürük ve burun akıntısı katılabilir.

Her iki patoloji de komplikasyonları için tehlikelidir. Akut tonsillit kronik tonsillit kadar yaygın değildir. İkincisi, kalbin, böbreklerin ve eklemlerin çalışmasına zarar verebilir. Farenjit daha az tehlikelidir, ancak larenjit ve tracheite gidebilir. İnflamatuar süreç kronik bir form kazanırsa atrofik farenjit oluşur. Fonksiyonel hücrelerin ölümü, organın normal işleyişini bozar.

Tonsillit ve farenjit başlangıcı mekanizması

Üst solunum yollarının iltihabının ana nedeni enfeksiyondur. Patojenik mikroorganizmalar solunum sırasında vücuda girer veya mevcut olanlar aktive olur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları sinüzit, larenjit veya banal çürükler ile ilişkilidir.

Hastalık tetik mekanizmalarından biri tetiklendiğinde başlar.

Tonsillit durumunda, bu gibi faktörler olabilir:

 • Aktarılan hastalık bağışıklığının arka planına karşı zayıfladı.
 • hipotermi.
 • soğuk yiyecek veya hava.
 • farengeal bademciklerin travmatizasyonu.

Farenjit genellikle arka planda görülür:

 • gastrointestinal sistem ile ilgili problemler.
 • alerjiler.
 • alkolizm ve sigara içme.
 • Burun tedavisinde kullanılan vazokonstriktörlerin kullanımı.
 • tozlu bir yerde olmanın bir sonucu olarak.

Doğru tanı ve tedavi

Bademcik iltihabı ve farenjitin farklı doğası göz önüne alındığında ayırıcı tanı çok önemlidir. Doğru teşhis, doğru tedavi stratejisini sağlar. Bir olguda, hastalık antiseptik ilaçlarla tedavi edilebildiğinden ve diğerinde antibiyotikler gerekli olduğundan farklı olacaktır.

Hasta kan verir, bademciklerden bulaşan hastalığın etken maddesini belirlemek için EKG ve X-ışını geçirir. Görsel bir inceleme sırasında, doktor bu hastalıkların bir dizi işaretine dikkat çeker.

Akut tonsillitin klinik tablosu şu şekilde karakterize edilir:

 • yüksek (39'a kadar) sıcaklık.
 • artan bezler ve damak şişmesi.
 • bademciklerin yüzeyinde soluk sarı tüberküller.
 • pürülan fişler.
 • Bezlerde beyaz kaplama.
 • ağızdan hoş olmayan koku.
 • genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri.
 • burun tıkanıklığı.
 • Nazofarenksin terleme ve kuruluk.
 • kuru öksürük.
 • genel halsizlik ve terleme.
 • subfebril sıcaklığı.

Teşhise bağlı olarak, doktor tedaviyi reçete eder. Tonsillit tedavisinin ilk aşaması, boğazın antiseptik solüsyonlarla yıkanmasıdır. İyot, bitkisel şifalı otlar ile soda olabilir. Lugol çözümüyle bademciklerin yerel işlemlerini gerçekleştirin.

Bu önlemler bu durumda bir iyileşmeye yol açmazsa, antibiyotik içmeniz gerekecektir. Akut bademcik iltihabı kronik bir şekle geçerse ve tedavi her defasında yüzde yüz iyileşme sağlamazsa bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması gerçekleştirilir.

Nedenin ortadan kaldırılması

Farenjit akut bir enfeksiyonun bir sonucu olduğundan, tedavi hastalığın nedenini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bir virüs veya enfeksiyon olan larenksin iltihaplanmasına neden olan patojeni tanımlamak gerekir. Hastalık streptococci veya staphylococci tarafından kışkırtırsa, antibakteriyel ilaçlar reçete edin, durulayın ve inhalasyon.

Ve bunun içinde ve başka bir durumda, bol içecek, koruyucu diyet ve fiziksel efor kısıtlaması tavsiye edilir.

Soğuk algınlığının önlenmesi

Tonsillit ve farenjit mevsimsel hastalıklardır. Soğuk ve olası komplikasyonları önlemek için bağışıklığı güçlendirmek gerekir. Düzenli fiziksel egzersizler, sertleşme, doğru beslenme ve günlük rejimler, tüm bunlar vücudun savunmasını güçlendirmeye katkıda bulunur.

Soğuk havaların başlamasından hemen önce, bir vitamin ve immün sistemi düzenleyici ilaçları içebilirsiniz. Hastalık hala sizi koruyorsa, doğru teşhis için bir doktora danışın. Günde 2-3 saat, normalden daha fazla uyumaya çalışın, stres ve aşırı çalışmalardan kaçının.

Hem tonsillit hem de farenjit, hastalığın akut fazı ile başlar. 1-2 hafta sürer. Bu süre boyunca yeterli önlemleri uygulamayın, o zaman hastalık kronik bir form haline gelebilir. Bazı durumlarda, bu atrofik farenjit ve bademcik iltihabına yol açar. Sonuç olarak, organın normal çalışması bozulur. Bu nedenle, ilk belirtilerle doktorun ziyaretini ihmal etmeyin, böylece bu hastalıklar hayatınızın kalıcı arkadaşları olmazlar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda streptokok enfeksiyonu tedavisi, görünümünün nedenleri

Doğumdan insanlar çevre ile etkileşime girmeye başlar. Birçok farklı bakteri içerir. Onlar olmadan, varoluşumuz boşuna olurdu. Bakteriler her zaman insanlar için tehlike taşımamaktadır.

Bir çocuğun anjina ile ateşi nasıl düşürülür

Anjinadaki sıcaklık artışı patojenin toksik etkisinden kaynaklanır. Oropharynks'e giren Streptococcus veya staphylococcus, bademciklerin hücreleri üzerinde lokal bir etkiye sahiptir ve bunlarda inflamasyonun gelişmesine yol açar.