Loading

Alerjik farenjit: işaretler ve tedavi

Faringeal kavitenin inflamasyonu ile farenjit gelişir. Alerjik formda hastalık, yetişkinler ve çocuklar arasında çok yaygındır. Farinksin mukoza zarı çeşitli alerjenlerden etkilenir. Bir allerjen oluşturmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için ortadan kaldırmak için zamanında önlemler almak önemlidir.

Hastalığın nedenleri

Alerjik farenjit, alerjenlerin etkisi altında oluşan farinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır.

Soğuk farenjitli çoğu insan soğuk bölgelerden muzdariptir.

Elverişsiz çevre koşulları, egzoz gazlarının solunması, kimyasal ve zararlı maddelerle çalışmak, büyük şehirlerde tozlu hava alerjik hastalıkların gelişmesine neden olur.

Alerjik farenjit gelişmesine katkıda bulunan faktörler:

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması.
 • Sık solunum yolu hastalıkları.
 • Ertelenmiş bulaşıcı hastalık.
 • Metabolik bozukluklar.
 • Kan dolaşım bozukluğu.
 • Mukoza zarının inflamatuar süreçleri.

Alerjik farenjitin gelişimi, mukus irritan alerjenlere maruz kaldığında ortaya çıkar. Alerjik ajan olarak hareket edebilir: ilaçlar, sigara dumanı, toz, hayvan kılı, bitki poleni, aerosollerin solunması, vb.

Akut ve kronik formda iltihaplı alerjik farenjit süreci ortaya çıkabilir. Akut durumlarda, belirtiler yaklaşık 2 hafta sürer ve kronik, uzamış ve çoğu zaman bir alevlenme vardır.

Klinik belirtiler

Boğazda kuru öksürük, terleme ve kuruluk, burun tıkanıklığı - alerjik farenjit belirtileri

Alerjik farenjit belirtileri genellikle izolasyonda ilerlemez. Ayrıca mukus ve burun etkilenir. Alerjen vücuda vurduğunda, gırtlağın mukoza zarı etkilenerek şişmeye yol açar.

Farenjit ana belirtileri alerjiktir:

 • boğazda keskin bir ağrı
 • cızırtılı
 • burun tıkanıklığı
 • yiyecek yuturken ağrı
 • sesin değişmesi
 • boğazda yabancı cisim hissi

Farenjit solunumu olan hasta zordur, boğulma atakları olabilir. Bu kuru öksürüğe neden olabilir. Eğer alerjik süreç ses tellerine yayılmışsa, ses kısıklaşır, belki de tamamen yok olur. Vücut ısısında da hafif bir artış olabilir.

Yukarıdaki belirtiler genellikle işlem ilerlediğinde ortaya çıkar. Kronik formda, bu semptomlar uzun bir süre devam eder ve uzun süreli alerjik süreç nedeniyle, mukoza nazofarenksinin kuruluğu ortaya çıkar. Bu belirtilerle, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız.

Tanı koymak için anamnez verileri toplanır, hastanın şikayetleri dikkate alınır ve özel testler yapılır.

Teşhis için, kan lgE'nin tanımına bağışlanır. Bir alerjene maruz kaldığında yükselen kandaki bir proteindir. Hastaya reçete faringoskopi yapılabilir.

Laboratuvar testlerinde eozinofil, lökosit sayısı ve eritrosit sedimentasyon hızı artırılabilir. Alerjen tanımlamak için, doktor karmaşık bir tedavi reçete sonra bir dizi çalışma yürütmektedir.

ilaç

Alerjik farenjit için en etkili tedavi allerjenin ortadan kaldırılmasıdır.

Alerjik bir hastalığın tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasıyla hemen başlamalıdır. Bu alerjik sürecin büyümesini önlemek ve komplikasyonları önlemek için yardımcı olacaktır. Bunun için atayın:

 • Antihistaminikler: Loratadin, Cetrin, Fenistil, Zirtek, vb. Tabletler günde bir kez alınır.
 • Immünomoduljatorov Of Immunal, Aflubin, ekinezya tentürü, vb atamak
 • Tedavi sırasında, füme ürünler, meyveler, çikolata, koruyucu ve renklendirici içeren ürünler kullanılmamalıdır.
 • Hastalık gıda veya bazı ilaçların kullanılmasıyla ortaya çıkarsa, vücuttan atılımını hızlandırmak için ilaçlar kullanılır. Bu tür ilaçlar şunlardır: Smecta, Polysorb, Enterosgel ve diğerleri.
 • Enfeksiyona katıldığında, antibiyotikler kullanılır: Azimed, Revamisin, vb. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir.
 • Enflamasyon belirtilerini azaltmak için spreyleri uygulayın: Ingalipt, Hexoral, vb. Resorpsiyon için önerilen tabletlerden: Septotelet, Falimint, Lizobakt ve diğerleri.

Tıbbi tedaviye ek olarak, farenjit fizyoterapisi de yararlıdır: parafinoterapi, çamur terapisi, lazer tedavisi, vb.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Alerjik farenjit tedavisi için en iyi halk tarifleri

Alerjik farenjit belirtilerini etkili bir şekilde tedavi etmek ve ortadan kaldırmak için, tıbbi tedavi ile birlikte, geleneksel tıbbı kullanabilirsiniz:

 • Farenjit ile, alerjik doğa soda inhalasyon kullanır. Bir bardak suya, bir çay kaşığı soda sulandırın ve karıştırın. Solunum günde 2 kez önerilir. Bu gibi çeşitli prosedürler boğazda kuruluğu yumuşatmaya yardımcı olacaktır.
 • Boğazınızı otlar ve patates suyu ile yıkayabilirsiniz. Inhalasyon ve durulama için otlar gelen calendula, okaliptüs, adaçayı, papatya yaprakları kullanın. 2-3 küçük patates alın, ince rendeleyin üzerine rendeleyin ve rendeleyin. Sonra, gazlı bez yardımıyla, suyu sıkın ve boğazını durulayın. Et suyu hazırlamak için, kurutulmuş papatya çiçekleri, adaçayı bir çorba kaşığı alın ve su dökün. Gargara günde 5-7 kez olmalıdır.
 • Tedavi için şerbetçiotu veya çam kozalaklarını kullanabilirsiniz. Bir bardak kaynar su ile 2 yemek kaşığı koni dökün ve bir saat boyunca demlenmeye bırakın. Soluma için kullanılacaktır.
 • Aynı derecede etkili olan, kurutulmuş meyvelerin veya böğürtlen yapraklarının bir kaynatmadır. 2 yemek kaşığı alın ve sıcak su dökün. Pişirilmiş durulama suyunu sıcak bir biçimde kullanın.
 • Bitki koleksiyonuna iyi gelir. Ölümsüzlük, ahududu yaprağı ve atkuyruğu çimi eşit miktarda çiçeklere ihtiyacınız olacaktır. Bir yemek kaşığı, 200 ml sıcak su dökün ve 2 saat boyunca demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve durulamalara ve inhalasyonlara uygulayın.
 • Petrol inhalasyonları için 30-40 g propolis, 100 ml zeytinyağı alın. Propolis petrolü iyi planlayıp dökün. Sıcak bir yerde bir hafta için koyma kapasitesi. Her gün yağ çözümünü sallamanız gerekiyor. Belirtilen süre sonra, bir ay boyunca inhalasyon için zorlanma ve kullanım.

Halk tedavisi yöntemlerinin yalnızca hastalığın semptomlarını ortadan kaldırdığını, ancak alerjenin kendisinden kurtulduğunu bilmemek önemlidir. Tedavi, hem konservatif hem de geleneksel olmayan yöntemler kullanılarak bir kompleks halinde gerçekleştirilmelidir.

Kendi kendine ilaç tavsiye edilmez. Alerjik farenjit tedavisi için halk tarifleri kullanırken bir doktora danışmalısınız.

Alerjik farenjit komplikasyonları

Alerjik farenjitin yanlış tedavisi çok tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir

Zamanında ve doğru tedavi ile tam bir iyileşme olur, ancak alerjenlerle teması keserseniz. Birçok durumda, bir kişi farenjitin ilk semptomlarına dikkat etmez, o zaman hastalık kronik bir forma dönüşür.

Alerjenle temas halinde, hastalık ileride kronik allerjik larenjitlere yol açabilen kötüleşir. Bu patoloji larinksin şişmesi ile tehlikelidir. Çocuklarda kronik patoloji görülürse boğulmaya neden olabilir. Hastalık ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla zamanında tedavi edilirse, ciddi sonuçlardan kaçınılabilir.

Uzun süreli alerjik farenjit akışı bağışıklığı büyük ölçüde zayıflatır ve hastalık kataral forma gidebilir.

Bu durum boğazda bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı ile karakterizedir, bu da diğer organlara ek stres uygular: karaciğer, akciğerler ve böbrekler.

Gebelikte alerjik farenjit

Gebelik sırasında alerjik farenjit tedavisi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır!

Hamilelik sırasında herhangi bir inflamatuar veya alerjik işlem sadece fetus için değil, anne için de tehlikelidir. İlk üç aylık dönemde alerjik farenjit gelişimi gebeliğin sona ermesine neden olabilir ve daha sonraki dönemlerde erken doğuma neden olur.

Gebelik sırasında alerjik doğanın farenjitini tedavi etmek için çok ciddiye alınmalıdır. Çoğu ilaç kullanmak yasaktır, bu nedenle, çoğunlukla, yerel ilaçlar, inhalasyon, durulama, vb.

Hastalığın hafif bir seyri ile doktor Strepsils, Tharyngept, Sebidine'i atayabilir. Falimint, Sepptethon ve diğer bazı ilaçların emilimi için kullanılması yasaktır.

Diyetten gıda alerjenleri, baharatlı ve soğuk yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir.

Suda bir çay kaşığı tuz ve birkaç damla iyot ile gargara yapabilirsiniz. Alerjik farenjit kronik ise, bir alevlenme sırasında alerjenlerle temas etmemesi tavsiye edilir, ev kimyasalları kullanmayın.

Önleyici tedbirler

Önleme tedbirleri, yaşam tarzını değiştirerek alerjik farenjit gelişimini tetikleyen zararlı faktörleri ortadan kaldırır.

Ana önleyici tedbirler:

 1. Bağışıklık güçlendirilmelidir. Bunu yapmak için sertleştirin, doğru şekilde yiyin ve vücudun genel durumunu izleyin.
 2. Zamanla solunum hastalıklarını tedavi et.
 3. Nefes al, sadece burun, sonra boğazda hava ısınır ve arındırılır.
 4. İçmekten ve sigaradan uzak durun.
 5. Alerjenlerle sınır teması. Mümkünse, endüstriyel, kimyasal ve evsel alerjenlerle ilişkiliyse iş yerini değiştirin.
 6. Akut solunum yolu enfeksiyonları ve grip döneminde, bir yüz maskesi takılması önerilir.
 7. Düzenli olarak ıslak temizlik ve havalandırma yapılmalıdır.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Farenjit, nedir bu? Erişkinlerde semptomlar ve tedavi

Farenjit, mukus zarı ve lenf düğümlerinin iltihaplanması ile birlikte farenksin bulaşıcı bir hastalığıdır. KBB organlarının hastalıkları arasında, çocuklarda farenjit en sık görülen rahatsızlıktır. Nadiren bağımsız bir hastalıktır ve sıklıkla üst solunum yollarının iltihaplanması ile birleştirilir.

Bu nedir?

Farenjit, faringeal mukoza akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Farenjit, boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı ile kendini gösterir.

Hastalığın nedenleri

Farinksin mukoza zarının iltihaplanması, bir dizi nedenden ötürü gelişir;

 1. Üst solunum yollarının akut bulaşıcı hastalıkları. Çoğu durumda, enfeksiyon etkenleri virüsler, daha az sıklıkla, bakteri, protozoa ve patojenik mantarlardır.
 2. Fiziksel ve kimyasal irritanların etkisi: çok sıcak veya çok soğuk havanın teneffüs edilmesi, irritanlar, sıcak içecek ve yiyeceklerin kullanımı, baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanımı ve güçlü ruhlar.
 3. Alerjik reaksiyon gelişiminin bir sonucu olarak, insanlar buna yatkındır.

Allerji, hava içeren alerjenlerin solunması sonucu oluşur: toz, hayvan kılı, ev kimyasalları, vb. Bir gıda alerjisi de hastalığın bir nedeni olabilir.

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir?

Sesin ses kısıklığının ortaya çıkışı, paroksismal öksürüğün havlayan havlaması hastadaki larenjit gelişimine tanıklık eder. Şiddetli vakalarda, ses tellerinin kuvvetli şişmesi, aphonia (sesleri telaffuz edememe) ve en önemlisi, laringeal kıvrımların şişmesi nedeniyle, boğulma (boğulma) ile sonuçlanabilir. Larenjitin etkileri çok ciddi olabileceğinden, semptomlarınız olduğunda, kulak burun boğaz uzmanıyla iletişim kurmanız gerekir.

sınıflandırma

Hastalık akut ve kronik farenjit ayrılır. Buna karşılık, irritan faktörlerin etkisi ile kışkırtılan, viral, mantar, bakteriyel, alerjik, travmatik akut farenjit, yanı sıra farenjit, etiyolojik faktör göz önüne alındığında.

Kronik farenjitin sınıflandırılması, mukozada meydana gelen değişikliklerin yapısına göre gerçekleştirilir. Catarrhal (basit), atrofik (subatrofik) ve hipertrofik farenjit vardır. Sıklıkla, farklı farenjit tiplerinin bir kombinasyonu vardır. Bu durumda, hastalığın karışık bir formu belirlenir.

Çoğu zaman akut farenjit arasında ARVI hastalığının akıntılı formu görülür. Genel olarak, farenjitin yaklaşık% 70'i çeşitli virüslere maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar - koronavirüsler, rinovirüsler, adenovirüs, influenza virüsleri ve parainfluenza. Çoğu zaman, farenjit rinovirüslerin etkisi altında gelişir. Bununla birlikte, bir viral enfeksiyon sadece daha sonra bir bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında gelişen hastalığın birincil gelişmesine neden olur. Daha nadir durumlarda, hastalık diğer virüslerin etkisi altında gelişebilir.

Farenjit belirtileri

Hastalık nadiren izole bir inflamasyon olarak kendini gösterir. En sık olarak, üst solunum yollarının diğer enfeksiyonlu hastalıkların :. ARİ, akut solunum hastalığı, influenza, ve benzeri gibi bir arka plan üzerinde başlar farenjit bağımsız hastalık yutak soğuk hava, sıcak sıvıların, duman ve benzeri mukozasında arka etkilerine geliştikçe.

Yetişkinlerde farenjit ana belirtileri aşağıdaki belirtileri içerir:

 • Boğaz ağrısı, bazen yeterince güçlü;
 • kuru öksürük;
 • farinkste mukus tıkanıklığı;
 • yutmada rahatsızlık, tükürük yutulduğunda veya "boş farenks" semptomunda daha sık görülür;
 • yabancı bir cismin terlemesi, gıdıklaması, yanması ve / veya hissi şeklinde hoş olmayan duyumlar.

Ayrıca, hastalar genel halsizlik, baş ağrısı, ateş (subfebrilden yüksek sayılara), oksipital, supinex ve submandibular lenf nodlarında artış ile ilgilidir.

Karma bir farenjit belirtileri ortaya çıktığında:

 • kulaklarda ağrı ve tıkanıklık (otitis, mastoidit);
 • boğazda şiddetli ağrı, yutma sırasında belirgin ağrı, sesin kalıcı ses kısıklığı (pürülan boğaz ağrısı, faringeal veya paratonsillar apse);
 • inatçı burun tıkanıklığı, şiddetli baş ağrıları, koku duyusunun azalması (sinüzit);
 • lenf nodlarının (purulent lenfadenit) belirgin artışı ve ağrıları, hemen bir terapiste, çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalısınız.

Ayrıca hastalık temelinde, farenjit formunu belirleyebilirsiniz:

 • mukoza boğazının hiperimisi, kataral farenjit gösterir.
 • genişlemiş lenf düğümleri, hastalığın hipertrofik bir formunu gösterebilir.
 • Atrofik farenjit ile birlikte, uzamış enflamatuar süreç nedeniyle mukoza daha incedir.
 • alerjenlerin solunması ile tetiklenen farenjit, kuru öksürük, posterior farenksin hiperemi, mukozal ödem, boğaz şişmesi eşlik eder.

Yukarıdaki semptomları bulursanız, bademcik iltihabı veya larenjit ile karışabilen hastalığın kesin tanısı için bir uzmana danışmalısınız. Muayeneden sonra doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

Farenjit nasıl görünür: photo

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

tanılama

Deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanı, herhangi bir farenjit formunda doğru tanıyı kolayca koyacaktır. Bu amaçla, boğaz mukozası incelenir. Prosedür özel bir cihaz - bir farenoskop ve iyi ışık kullanılarak gerçekleştirilir.

Ek olarak, benzer semptomları olan diğer hastalıklardan farklılaşma amacıyla, farinksden bulaşma ile ilgili bir dizi bakteriyolojik ve virolojik çalışma yürütülmektedir. Bu yöntemleri kullanmak, doğru tedaviyi atamak için patojen enfeksiyonunun tipini doğru bir şekilde belirleyebilir.

Gerekirse, nazofarenks ve larinksin endoskopik muayenesi yapılır, bu organların tomografisi yapılır, diğer dar uzmanlar (endokrinolog, gastroenterolog veya nörolog) dahil edilir.

Yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir?

KBB hastalığı için tedavi rejimi, etiyolojisi ve tipi ile belirlenir. Tüm tıbbi yöntemlerin ilk görevi, hoş olmayan duyumların giderilmesidir, bu nedenle, analjezik, antiseptik ve antibakteriyel etkinin ilaçları aktif olarak kullanılmaktadır.

 • Enfeksiyöz köken - durulama, farinksin toz haline getirilmesi, hap ve pastiller alınması. Spesifik ilaç tespit edilen patojene bağlı olarak belirlenir. Bağışıklığı uyarmak için doktor ek olarak immünomodülatörleri reçete edebilir.
 • Kronik farenjit - tedavi enfeksiyon odaklarının aklanması ile başlar. Cerrahi yöntemler de kullanılabilir: lacerocoagulation, cryodestruction.
 • Atrofik farenjit, iyot ve A vitamini preparatları alarak, durulama, inhalasyonlar ile tedavi edilir.

Boğazda rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için, bu tür tabletlerin kullanılması mümkündür:

 • Faringosept;
 • Hexoral Küvetler;
 • Sebidin;
 • Falimint;
 • Strepsils;
 • Grammidin;
 • Lizobakt;
 • Septolete;
 • Neo-anjina;
 • İyot içeren ilaçlar reçete edilebilir: Yoks, Vokadin, İyodinol.

Farenjit tedavisinde vazgeçilmez bir yöntem gargaralıktır. Prosedür için Furacilin, Miramistin, Klorheksidin veya Chlorophilipta'nın tıbbi çözümleri mükemmeldir.

Enflamatuar süreci kaldırın ve ağrıları azaltacak ağrıları azaltın:

Öksürük, eşlik eden farenjit, balgam sıvılaşması teşvik şurup kullanımı önerilir. Birçoğu tıbbi bitkilerin özlerini içerir: Gedelix, Alteika, Doktor Anne, Gerbion, Linkas. Özellikle bu şuruplar çocuklarda farenjit tedavisi için uygundur. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.

Aynı zamanda, hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmak için önlemler alınmaktadır. HF durumunda, gastrointestinal hastalıklar, kardiyovasküler sistem ve hormonal bozuklukların tedavisi reçete edilir.

İlaç tedavisine ek olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle tavsiye:

 • koruyucu rejim - daha az konuşmak, temiz, ılık, nemlendirilmiş hava solumak;
 • diyet - akut, ekşi yiyecekler, gazlı içecekler diyetinden dışlanma;
 • bol sıcak içecek - çaylar, kompostolar, decoctions, ballı süt.

Ayrıca, zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi tavsiye edilir: sigara içmek, alkol içmek.

antibiyotikler

Akut laktamaz sistemik antibiyotik tedavisi genellikle farinks arka duvarı süpüratif iltihap durumunda, örneğin, Bioparox için yeterli alımı yerel bir araçtır, atanmamış. İhmal edilmiş bir süreç ve güçlü zehirlenme durumunda antibiyotik reçete edilmesi veya sorunun ne zaman olduğu - farenjitin ne kadar çabuk kürleneceği tavsiye edilir.

Penisilin grubu preparatları, bunlara tepki olarak, sefalosporinler ve makrolidler uygulanır. Geniş spektrumlu antimikrobiyal aktivite sağlarlar, bu gruptaki bazı ilaçların antiviral etkisi vardır.

Atrofik farenjit tedavisi

Atrofik formun tedavisi, mukus üretiminin stimülasyonunu ve kurulukta azalma anlamına gelir, bu da farinksin gliserol içindeki Lugol çözeltisi ile muamele edilmesiyle elde edilebilir.

Ayrıca etkin bir nemlendirici inhalasyon bitkisel yağların birkaç damla maden suyu veya tuz karışımı ve kabukların yumuşatılması için - bez üzerinde bitkisel yağ mukoza yüzeyinin ön-muamelesi ile, örneğin kimotripsin gibi inhalasyon enzimleri ya da tuz ve iyot% 1 çözelti ile gargara. Atama ile daha iyi doku rejenerasyonu için, özellikle A vitamini, vitamin ekledi. Aynı amaçla bu glandüler hücrelerde salgılanmasını uyarıcı ilaç Joks önerilmiştir.

denetimsiz kullanımı atrofik sürecini kötüleştirebilir - Kronik atrofik farenjit zamanki tedavi için tuz ve ayrıca durulama antiseptik boğaz önce bir doktora danışın gerek edemez soda karışımı güçlü bir çözüm durular.

Halk ilaçları

İşte durumu farenjit belirtileri ile rahatlatmak için kullanılabilecek birkaç tarif vardır:

 1. Papatya çiçeği (2 parça) ve ayr marsh (1 kısım) kabuğu karıştırılır ve bir bardak su başına 1 çorba kaşığı hesaplanmasında kaynar su ile dökülür. Birkaç saat süren infüzyondan sonra sıvı süzüldü ve boğaz çalkalandı.
 2. Sıcak süt ile sıcak bir içecek, sıcak (ama haşlanma değil!). Limonlu çay veya papatya eczanesinden çay;
 3. Nane, meşe kabuğu ve lavanta çiçekleri koleksiyonu hazırlayın. Oran 2: 4: 1'dir. Bir çay kaşığı kıyılmış otlar, kaynar su ile termos içine dökülür ve yaklaşık 4 saat boyunca ısrar edilir. Broth boğazı durulayın ya da inhalasyonları yapın.
 4. Farinksi ılık bir tuz ve soda çözeltisi ile Rin çay kaşığı tuz ve soda için bir bardak ılık kaynamış su ile durulayın;
 5. Durulama için başka bir reçete, yaprak şeklindeki karaağaç kabuğunun infüzyonudır. Ezilmiş kabuğun bir çay kaşığı 1 çorba kaşığı dökün. kaynar su ve iki saat süren bir infüzyondan sonra, hastanın durumunu rahatlatmak için düzenli durulayın ve düzenli olarak durulayın.

Farenjit için kanıtlanmış halk ilaçları, vücut üzerinde yumuşak bir etki sağlaması, lokal ve genel direnci arttırması bakımından iyidir. Ancak, sadece alerjisi olmayan kişilere şifalı bitki ve arıcılık ürünleri uygulamak mümkündür.

Hastalık dönemi için beslenme ve diyet

Uzun süre, yutak var Enflamatuar süreç, koruma fonksiyonunu, yani doğru beslenme tüketir - Başarılı bir tedavi için anahtar ve çeşitli hastalıkların önlenmesi ilerletmek. Farenjitli gıdalar fraksiyonel olarak küçük porsiyonlar olmalıdır, gıdalar termal olarak iyi bir şekilde muamele edilmelidir.

Daha fazla hasarı ve bu nedenle iltihaplı mukozayı önlemek için, dışlamak gerekir:

 1. Kaba, zayıf sindirilmiş yiyecekler.
 2. Soğuk yiyecekler (dondurma, gazlı içecekler).
 3. Keskin, tuzlu, füme ürünler.

Bitkisel yağlar ve vitaminler açısından zengin besinler (A, B12, B6 ve C) daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Önleyici bir önlem olarak, SARS popülasyonunun genel morbiditesinin arttığı süre boyunca insanların yoğunlaştığı yerlerden kaçınmak gerekir. Önleyici aşılar üretin, ağız boşluğunun enfeksiyon odağını (çürük, bademcik iltihabı) zamanında sterilize edin.

komplikasyonlar

Farenjiti tedavi etmek mümkün olduğunca ciddiye alınmalıdır. Böyle bir hastalığın semptomlarının farenjit olarak yanlış tedavi edilmesi, ciddi ve üzücü sonuçlara yol açabilir, örneğin:

 1. Larinkste larenjit veya mukoza zarının iltihabı;
 2. Hipertrofik apsesi. Pus retrophaengeal alanda görünür. Çoğu zaman, zayıf bağışıklığı olan çocuklar bu apseden muzdariptir;
 3. Peritonlar apsesi. Streptokokların bir sonucu olarak ortaya çıkan farenjitin arka planına karşı gelişebilir.
 4. Tracheitis. Farenks iltihabı belirtileri bellidir. İnflamasyonun nedeni farenjit ile aynıdır. Altta yatan hastalığa zamanında dikkat ederseniz, komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Farenjitin bu tür komplikasyonlarını tedavi etmek zordur.

önleme

Tamamen diyet revize etmek, sağlıklı bir yaşam tarzı, sigarayı bırakmak zararlı tahriş edici etkisini önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek tavsiye farenjit gelişimini önlemek için koruyucu önlemlerin olarak.

Zamanla, vücuttaki enfeksiyon odağı tedavi, çürük ve diğer diş problemlerinin gelişmesine izin vermeyin. Isıtma mevsiminde, odadaki aşırı hava kuruluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak özel bir nemlendirici satın almanız tavsiye edilir.

Gastroözofageal reflü ile ilişkili gastrointestinal sistemde sorunlar varsa, uyku sırasında yatağın başının yükseltilmesi önerilir. Bu, midenin asidik içeriğini özofagus içine dökmekten kaçınmaya ve faringeal mukozanın tahrişini dışlamaya yardımcı olacaktır.

Boğazda boğulma hissinin nedenleri ve solunum zorluğu

Boğazda boğulma hissi hakkında - klasik ARVI için atipik bir semptom, ama nevrozdan onkolojiye kadar diğer hastalıkların uzun bir listesinin bir tezahürü.

Bu durumun sadece enfeksiyöz inflamatuar bir etyolojiye sahip olduğunu söylemek yanlış olur. Öyle değil.

Çoğu durumda, hava eksikliği hissi, viral veya bakteriyel bir kökene sahip değildir (bu bazen meydana gelse de).

Semptom, hava yollarının muhtemelen artan tıkanıklığı (daralması) ve bunun sonucu olarak, hava normal olarak anatomik yapılar boyunca hareket edemediğinde boğulma oluşumu ile tehlikelidir.

Bu ölümcül bir sonuçla doludur. Bu nedenle, ilgili hastalığı zamanında tanımlamak ya da ana semptomları düzeltmek çok önemlidir.

Problem geliştirmenin nedenleri

Boğazda boğulma, çeşitli hastalıkların tipik bir semptomunun yanı sıra kendi içinde patolojik olmayan durumların belirtisidir.

Bu duyumun ayırt edici özelliği yanlış lokalizasyonudur: Hasta boyun ve boğazda boğulma hissi yaratır, sorunun kaynağının burada olduğuna inanır, ancak vakaların% 70'inde böyle değildir.

Önemli olan, KBB hastalıkları, hep karakteristik semptomlar eşlik eder: ateş, öksürük, ağrılı duyumlar ve genellikle görsel olarak görülme: vb arka duvarı kırmızı, şişmiş bademcikler, beyaz lekeler, noktalar, plak,

Solunum ile ilgili zorluklara ek semptomlar eşlik etmiyorsa, periyodik olarak ve paroksismal olarak ortaya çıkarsa, nevroz ya da alerjiler hakkında daha fazladır.

Solunumun düzenli olarak durdurulduğu durumlarda, pulmoner, endokrin, kardiyak ve tümör hastalıkları şüphelenir.

Tehlikeli bir tezahürün gelişmesinin tüm nedenleri aşağıdaki gibi sunulabilir:

 • Bronşiyal astım.
 • Hiperventilasyon (hiperventilasyon sendromu).
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (kısaltılmış KOAH).
 • Boğaz ve / veya larinksin travmatik lezyonu.
 • Pnömotoraks.
 • Farklı bir genesis enfarktüsü.
 • Panik Atak.
 • Pnömoni.
 • Anafilaktik şok dahil olmak üzere değişen derecelerde şiddetin alerjik reaksiyonu.
 • Akciğer kanseri.
 • Larinkste Neoplazmlar.
 • Boğazın şişmesi.
 • Difteri.
 • Anjin.
 • Farenjit.
 • İleri aşamada tiroid bezi hastalıkları.
 • Nevroz.

Her patoloji tedaviye özel bir yaklaşım gerektirir ve ek semptomlarla karakterize edilir.

Hepsini sırayla düşünün.

Bronşiyal astım

Hastalık, enfeksiyöz olmayan (vakaların büyük çoğunluğunda) karakterin bronşiyal yapılarının iltihaplanmasıdır.

Patolojik süreci başlatmak için bir süre alerjene başvurmak yeterlidir. Kural olarak, hastalık paroksismal olarak ilerler.

Bronşiyal astım gelişimi için ana nedenler ikidir: bir enfeksiyöz ajanın (çok nadir durumlarda) vücuda girmesi, hoşgörüsüz bir madde ile temas (çok daha sık).

Hastalığın Semptomatoloji şunlardır: nefes darlığı, boğulma, çünkü derinin siyanoz teneffüs veya nefes yeterince edilemez ne balgam az miktarda, nefes ağrı, bronşiyal düz kas spazmı ile birlikte öksürük (sorun daha derin olmasına rağmen, sadece boğaz seviyesinde keçe), nazolabiyal üçgen, patolojik olarak kısa teneffüs veya ekshalasyonu, boğaz ve göğüsteki kaşıntılı hissi, hırıltı nefes alırken ıslık kapsar.

Tedavi: kullanılan bronşodilatörler (ilaçlar bronş olarak da adlandırılan bronşodilatörler genişletmek için), prednizolon, steroidal olmayan anti-enflamatuar kökenli gibi kortikosteroidler (alerjik değilse).

Tüm farmasötik ajanların damlalık veya soluma şeklinde kullanılması tercih edilir. Böylece tedavinin etkisi maksimumdur. Özellikle şiddetli ve ihmal edilmiş vakalarda immünosupresan kullanmak mümkündür.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

KOAH boğazda boğulmanın yaygın bir nedenidir. Patolojik sürecin özü, alveol ve bronş ağacının yoğun tıkanıklığının gelişmesidir.

Hastalığın nedenleri:

 • Sigara. Akciğerleri ve bronşları olumsuz yönde etkiler.
 • Çimento fabrikalarında, kimyasal endüstri tesislerinde çalışır.
 • Genetik yatkınlık.

Problemin geliştirilmesinde önemli bir rol, çocukluk çağındaki prematüre, aktif ve pasif sigara içiciliğine, düşük vitamin içeriğine sahip bir beslenme düzeyine dayanmaktadır.

 • X-ışınları ve tomografide görüldüğü gibi, akciğer parankiminin yıkımı.
 • Öksürük refleksi sırasında büyük miktarlarda balgam ayrılması.
 • Artan kan basıncı (hipertansiyon).
 • Sözde pulmoner kalbin oluşumu (akciğer patolojisinin bir sonucu olarak sağ bölümlerinde bir artış).
 • Hiperventilasyon sendromu.
 • Yoğun öksürük.
 • Nefes darlığı ve boğulma.

Özel tedavi mevcut değildir. Kortikosteroidler ve bronkodilatörler ile tedavi yürütülmektedir.

Akciğerlerin hiperventilasyonu

Nöro-dolaşım bozukluğudur. Formlarından biri.

Patolojik sürecin özü, solunum ritminin karıştığı ve hastanın boğulmaya, boğulmaya ve nefes darlığına başladığı, solunumun yapay sinirsel kontrolünde yatmaktadır.

Aşırı miktarda oksijen kan ihlaline yol açar. Migrenlere, baş dönmesine, kalp ritminin doğasındaki değişikliklere başlayın.

Durum hafif yatıştırıcılar yanı sıra, psikoterapi ile düzeltilir.

Larinks veya boğaz travmatik lezyonu

Çoğu zaman bu tür bir problemle okul öncesi ve erken yaşta çocuklar vardır.

Olası yaralanma nedenleri:

 • boğazda bir darbe, morarma, morarma, kırık, anatomik yapıların yer değiştirmesi oluşumuna yol açabilir;
 • yabancı bir cismin yutulması. Örneğin, oyuncaklar, tasarımcının küçük parçaları, vb.

Yetişkinlerde, çoğu zaman boğazda meydana gelen yaralanmalar, sert yiyeceklerin tüketimi sırasında ortaya çıkar. Bir "klasik" yabancı cisim bir balık kemiğiydi ve kalıyor.

Tedavi minimal invazivdir. Farenkstan patojenik nesneyi çıkarmak gerekir. Travmanın kendisi, yaralanmanın niteliğine bağlı olarak konservatif veya operatif olarak düzeltilir.

pnömotoraks

Kural olarak, açık (delici) bir doğanın göğüs yaralanmalarıyla gelişir. Tüm bu vakalarda acil tıbbi müdahale gereklidir.

Atmosferik hava plevral boşluğa girer ve akciğerleri sıkıştırarak (sıkıştırarak) boğulma hissine neden olur. Yerel düzeyde ihlal kan dolaşımı.

Semptomatikler çok tipiktir: boğulma atakları, nefes darlığı, göğüste ağrı, nefes alıp verememe.

Tedavi ağrı kesici ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir. Göğsü mühürlemek önemlidir.

Akciğer fonksiyonunu geri yüklemek mümkün değilse, hasarlı bölgenin rezeksiyonu (kısmi çıkarma) gereklidir.

Kalp krizi

Bir iskemik doğanın kalp kasının yenilgisi olarak tanımlanır. Miyokardda lokal dolaşım bozukluğunun bir sonucu olarak, çevredeki dokuların imhası gerçekleşir, bu nedenle kalbin vücuda yeterli şekilde kan pompalaması durur.

Durum ölümcül bir sonucun oluşumu ile doludur. Ölüm özellikle yoğun kalp krizi sonucu sık görülür.

Devletin gelişim nedenleri çoktur. Neredeyse her zaman, kompanse olmamış doğanın hipertansiyonunu, kalp profilinin ciddi yandaş hastalıklarını ifade eder.

belirtiler tipik değildir: göğüs ağrısı küt presleme doğası, nefes darlığı, şiddetli nefes darlığı (pratik gösterdiği gibi, sadece boğazda lokalize) oluşur.

Bu nedenle, eğer bir solunum ihlali varsa, bu bir enfarktüs öncesi durum olabilir.

Hasta taşikardi gibi kalp ritminde bir değişiklik hisseder (nabız dakikada 90 vuruştan fazla). Konuşma bir bradikardi hakkında gidebilir (bir dakika içinde 60'tan az etki).

Tedavi kesinlikle bir hastanede gerçekleştirilir. Antikoagülanlar, anjiyoprotektörler ve diğerleri de dahil olmak üzere, durumu düzeltmek için özel ilaçlar kullanılır.

Panik atak

Vejetatif-vasküler distoninin bir seçeneğidir. Doğası gereği, bu bir kaygı-nevrotik bozukluktur.

Sinir sisteminin özelliklerinden dolayı zayıf cinsiyetin temsilcileri için en tipik olanıdır.

İstatistikler ve vaka çalışmaları açıkça görüldüğü gibi, her beşinci kişi yaşamında en az bir kez panik atak geçirdi.

Çoğu zaman, zayıf, kararsız bir sinir sistemi olan endişeli-hipokondriyal bireyler acı çeker ve semptom aşırı bir şekilde bunun sonucu olarak ortaya çıkar.

Tedavi hafif yatıştırıcılarla yapılır. Ağır vakalarda antidepresanlar önlenemez (Fluoksetin Prozac özellikle iyi çalışır).

Suffocation refleks olarak ortaya çıkıyor. Hasta hava sıkıntısı hisseder, bayılabilir, şiddetli bir korku hissi yaşar, panik. Bir saldırının arka planına karşı, özellikle de ilk olsa, intihar girişimleri mümkündür.

zatürree

Ayrıca zatürree denir. Adından da anlaşılacağı gibi, hastalık pulmoner parankim ve bronş ağacının iltihaplanması sonucu gelişir.

Anatomik yapıların enfeksiyöz bir lezyonu vardır.

Bu his yanlış olsa da, boğulma sadece boğaz seviyesinde hissedilir.

Sadece üç nedeni: bağışıklık sisteminin, vücut patojenik penetrasyon yapıları (virüsler, bakteriler, mantarlar) aktivitesinde önemli bir azalma, tetikleyici faktörlerin (hipotermi, resepsiyon sitostatik, diğer ilaçlar, vb) varlığı.

belirtileri oldukça tipiktir:, boğulma, sorun nefes alıp verme, göğüs nefes darlığı ağrı presleme, taşikardi (artan kalp hızı), bradikardi (ters işlemi) dahil olmak üzere kalp düzensizliği, solunum sırasında ıslık.

Tedavi aşırı durumlarda non-steroid anti-enflamatuar kökenli geniş spektrumlu antibiyotikler, antiviraller, (işlem etiyolojiye bağlı olarak) antifungaller, analjezikler, bronkodilatörler, kortikosteroidler, kullanımı ile gerçekleştirilir.

alerji

Allerjik reaksiyonlar, ciddi boğulma vakalarının sayısındaki liderler arasındadır. Bağışıklık yanıtı farklı bir yoğunluğa sahip olabilir. Küçük bir döküntüden bronş spazmı ve anafilaktik şoktan.

Her durumda, ayrı olarak anlamak gerekir.

Alerjilerin sebepleri çeşitlidir. Biz boyalar, oda spreyleri, deterjan ve çamaşır tozu gibi gıda alerjenleri, inhale patojenik yapılar, toz, kimyasal bileşikleri alma söz edilmektedir dahil (genellikle bu faktörler raporlama belirti tahrik).

Tezahürleri: özellikle de Quincke'nin şişmesi ve anafilaktik şoku ile birlikte yoğun gasplar, ayrıca alerjik bronşiyal astım atağı, sternum arkasındaki ağrı, boğazda kaşınma gibi bir his.

Genellikle strangülasyon, deride kaşıntı ve kızarıklık, gözyaşı, burundan açık bir mukusun akıntısı dahil olmak üzere bağışıklık yanıtının klasik belirtileri ile birlikte görülür.

Tedavi: İlk ve üçüncü nesil antihistaminikler, sistemde anti-inflamatuar steroidal kaynaklı, kortikosteroidler, bronkodilatörler.

Akciğer kanseri

Doku dejenerasyonunun (metastaz) sekonder odaklarının gelişmesi olasılığı ile infiltratif yapının bronkopulmoner yapılarının onkolojik bir lezyonu olarak tanımlanır.

Erken aşamalarda acil tedavi gerektirir, sadece tam iyileşme olasılığı vardır.

Çoğu zaman, hastalık, zararlı kimyasal ve diğer endüstriyel işletmelerde deneyim ve işçiler olan sigara içenlerde görülür.

Semptomlar: Sternumda ortada basar, hasta nefes almakta güçlük çeker, topak boğazdadır, hemoptizi gelişmiş aşamalarda ortaya çıkar (önce az miktarda kanın ayrılması, daha sonra belirgin pulmoner hemoraji).

İlk aşamada sadece sabit kuru öksürük veya minimum balgam miktarı vardır.

Terapi: operatif. Ek radyasyon ve kemoterapi yapılır.

Boğaz ve larenks neoplazmı

Gırtlaktaki neoplazi, solunum yollarının lümenini (tıkanıklık olarak adlandırılır) bloke ettikleri için neredeyse her zaman boğulma ve nefes darlığı verir.

Birkaç çeşit tümör vardır:

 • Anjiyo. Vasküler tümörler. Büyümeye eğilimlidirler, bu nedenle aşırı durumlarda çıkarılırlar.
 • Benign.
 • Lipom. Onlar ergenlerdir.
 • Kordoma. Kıkırdak dokudan neoplazi.
 • Limfoangiomy. Lenfoid doku tümörleri.
 • Fibroma. Bağ dokudan neoplazma.
 • Polipler. Bir çeşit fibroid. Maligniteye eğilimli (malign dejenerasyon)

Malign neoplazi sadece iki tiptir:

 • Karsinomlarında.
 • Sarkomlar (ilk türden çok daha agresif).

Tüm olgularda tedavi cerrahidir.

difteri

Klasik bir seyir ile bakteriyel orijinli (çoğu klinik durumda) bulaşıcı hastalık. Sıcaklık her zaman keskin bir şekilde başlar, sıcaklık 38-39 dereceye yükselir.

İkinci ve üçüncü günde, boğaz ağrısı, baş ağrısı, az miktarda balgam öksürüğü vardır.

Üçüncü günün sonunda, bademcikler, zorlanmadan mekanik olarak çıkarılabilen, beyaz gevşek bir kaplama ile kaplanır.

Boğazda boğulma hissi sadece süreç trakea üzerinde düştüğünde ve 1-3 gün boyunca şişen ses tellerini etkilediğinde ortaya çıkar, aksi halde nadirdir.

boğaz ağrısı

Ayrıca akut veya kronik nitelikte bademcik iltihabına sahiptir. Nedenleri her zaman bulaşıcıdır. Patolojinin gelişmesindeki ana rol bağışıklığı azaltmaktadır.

Semptomlar: boğaz ağrısı, halsizlik, ateş, bol akıntı, vb.

Görsel incelemede, hem genişlemiş hem de bir amigdala görünürdür. Laringeal lümen önemli ölçüde daraldığı için boğazda boğulmaya neden olan şişlikleridir.

Tedavi spesifiktir, anti-enflamatuardır ve bakterilerin veya diğer patojenlerin yok edilmesine yönlendirilir.

farenjit

Posterior faringeal duvarın (viral etiyoloji vakalarının% 75'inde) mukoza zarının iltihaplanmasıdır ve bademcik iltihabı ile benzer bir klinik tabloya sahiptir. Sıklıkla her iki patoloji birbiriyle "bir arada bulunurlar" ve eşzamanlı olarak ilerlerler.

Hastalık kuru öksürük ile karakterize, akut boğaz ağrısı ve hafif hipertermi (37-38,5 ° C) kısık, gerginlik hissi ve boğazda bir yumru (burada mukoza zarının şişmesi rolünü oynar, bu nedenle bu nadir durumlarda olmasına rağmen hasta, nefes almak zordur).

Ek bir tezahür var - sesin tonunda bir değişiklik.

Tiroid bezi hastalıkları

hipertiroidi bir arka plan üzerinde Olası mahsul (hormonlar ve tiroid triiyodotironin T_4 T_3 aşırı salgılanmasının. Artan tiroid bezi boğazını sıkar ve giderek hastayı boğmaya başlar.

Bununla birlikte, hava kıtlığının belirtisi, sadece etkilenen organın büyüklüğünün% 20-30 oranında büyüdüğü ve bu durumun çıplak gözle görülebildiği, sadece gelişmiş aşamada karakteristiktir.

Gıdadaki fazla iyot nedeniyle geliştirilmiş guatr. Tedavi, diyetin bir endokrinolog tarafından reçetelenen düşük bir iyot içeriği ile değiştirilmesinden oluşur.

Boğazın nevrozu

Sık gerilmelerin bir arka planında ortaya çıkar. Yanlış bir solunum ihlali ile karakterize edilir.

Genel olarak boğazda boğulma belirtileri neredeyse her zaman aynıdır.

Oksijen eksikliği, inhalasyon ve ekshalasyon karakterindeki bir değişiklik vardır. Ancak, bu devletin nedenleri farklıdır. Tam bir ayırıcı tanı koymak gerekir.

Neler incelenmeli?

En basitiyle başlayın - tüm boğaz ve trakeadan önce bir endoskop yardımıyla inceleyin. ENT patolojisi saptanmazsa, akciğerlerin florografisini veya röntgenini yapın ve her şey yolundaysa sinir, endokrin, kardiyovasküler sistemlere gidin.

Teşhis prosedürleri aşağıdakileri içerir:

 • Genel kan testi.
 • Venöz kanın araştırılması.
 • Akciğerlerin veya florografinin radyografisi.
 • Boğazdan bir leke.
 • Bir tümör varsa, biyopsi ve histoloji gereklidir.
 • Hastanın zihinsel durumunu belirlemek önemlidir.
 • Genel nörolojik muayene.

Bu bir tür "minimum program" dır. Doktorun takdirine bağlı olarak, liste önemli ölçüde genişletilebilir.

Her şeyden önce, teşhis ve tedavi taktiklerini belirlemek için bir terapiste danışmanız gerekir.

Boğazda hava eksikliği hissi, kardiyaktan onkolojik hastalığa kadar çeşitli hastalıkların tek bir belirtisidir. Her durumda, hasta dikkatlice incelenmelidir. Nedeni bulmak ve soruna hızlı bir çözüm beklemenin tek yolu budur.

Resorcinol'ün farenjit ve nefes darlığı ile çözülmesi mümkün mü?

Bir aydır hastalandım. Her şey, boğazımda nefes darlığı ve koma hissi yaşadığım gerçeğiyle başladı. Terapistte, nörologda, infektsionistte, tüm uzmanlar ilaçların bir yığınını tanımladılar... Sakinleştiricilerden antibiyotiklere kadar...

Dün Laura ile oldu, doktor boğaz ağrısı ve bana resorsinolin çözüm gargara reçete söyledi... Ve eğer tehlikeli değilken nefes gargara resorsinolin darlığı? Genel olarak, boğazını durdurabilirler.

Genelde mukoz membranlar için resorsinol kullanılmaz. Belki de doktor başka bir ilaç önermek istedi? Farenjit varsa, o zaman bir şey durulama yapabilirsiniz: tuz, papatya suyu veya furatsilina bir çözeltisi ile soda. Bunlar mükemmel antiseptikler, boğazdaki yumruları ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar.

Nefes darlığı ile ilgili olarak - burada oluşun nedeni ne belli değil. Uzmanlar mutabık olmayan ya da sadece utanç verici bir şey yaparsan, larinks ve boyunda CT taraması yapmak önerilir. Daha sonra nefes darlığınızı teşhis etmek ve tedavi etmek daha kolay olacaktır.

Kronik farenjit

Kronik farenjit, faringeal mukozanın sistemik bir inflamasyondur. En popüler olanı, gezegendeki boğaz alanının halk hastalığıdır. O bulaşıcı değildir. Son yıllarda, araştırma farenjit belirtileri, araştırmacılar ve uygulayıcılar yerine başka organların ve vücut sistemlerinin daha ciddi hastalıkların bir sonucu bağımsız bir hastalık değildir sonuca, ama. Zaman rahatsız ya da sonsuza durdurmasını değil uzun zamandır, yakında düzelir herhangi bir hastalığın tedavisi veya önlenmesi için düzenlemeler yapmak durumunda kronik farenjit alevlenmesi Ancak birçok predispozan koşullar nedeniyle gelişebilir. Ancak, şüphesiz, bu derhal tedavi etmeniz gereken hastalıktır. Şiddetli sonuçları vardır: mukozanın deformasyonu, malign oluşumların gelişimi, başkalarına yatkınlık, daha az ciddi olmayan hastalıklar.

Hormonal değişikliklere bağlı olarak gebelikte kronik farenjit tedavisinin gerekli olduğu görülür. Kadın ortaya çıkar: ateş, kuru öksürük, özellikle hamilelikte tehlikeli, şiddetli boğaz ağrısı ve baş ağrısı, lenf düğümleri artar. İlk semptomların başlangıcında, bir doktora acilen başvurulmalı ve kronik farenjit tedavisine başlanmalıdır, çünkü sadece hamilelik sırasında bir kadının sağlığı değil, aynı zamanda doğmamış çocuk da tehlikeye girer. Dahası, hamilelik sırasında tüm ilaçların alınamaması gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde kronik farenjit nedenleri:

 • Boğazın akut inflamasyonunun tam tedavisi;
 • Tozlu, kirli havanın solunması (çeliğin sertleşmesi sırasında kimyasal üretimde);
 • "Sinir" öksürüğü;
 • Uzun süreli vazokonstriktör kullanımı;
 • Çocuklarda kronik farenjit, soğuk ya da soğuk havalarda konuşarak, hava ağzından nefes alarak şiddetlenir;
 • Kardiyovasküler sistem, mide, bağırsakların kronik hastalıkları;
 • Sözde kardiyak öksürük;
 • Burnun tedavi edilmemiş enfeksiyonları, pürülan kümeler, sinüzit;
 • Yetişkinler farenjitin zararlı koşullarda çalışmasına neden olur;
 • Diyette vitamin eksikliği;
 • Bademcikler iltihabı - bademcik iltihabı;
 • Dişlerde çürükler;
 • Yetişkinler sigara ve alkol kötüye kullanımı ile kendilerini hasta ederler.

Kronik farenjit belirtileri, dört tane olan tanı formundan farklıdır:

 1. Mavi dil
 2. atrofik
 3. hipertrofik
 4. karışık

Catarrhal farenjit

Catarrhal kronik farenjit, hastalığın en basit şeklidir. Ancak günlük yaşamda da bir çok rahatsızlık yaratabilir. Aşağıdaki tüm kronik farenjit semptomları ve bunların bazıları gibi gözlenebilir. Bir çocuğun hastalığının belirtileri yetişkinlerden farklı değildir.

Catarrhal kronik farenjit, belirtiler:

 • Boğazda rahatsızlık hissi, ağrı;
 • Boğazın arka duvarı hipermorik ve kalınlaşabilir;
 • Dil ve yumuşak damak bölgesi artabilir;
 • Lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Nefes darlığı;
 • Kuru öksürük;
 • Boğazda çok fazla mukus;
 • Seste değişiklikler;
 • Boğazda bir "yumru" hissi, onu öksürmek veya yutmak için sürekli bir arzu;
 • Boğaz tıkanıklığı nedeniyle kusma meydana gelir;
 • Yan duvarlarda foliküller büyümüştür.

Nedeniyle catarrhal farenjit var:

 • Nazofarenksin kronik iltihabı;
 • Kirli hava;
 • Diş hastalıkları;
 • Ağzından nefes almak;
 • Farinksin nörotik anomalileri.

Atrofik farenjit

Kronik farenjitin ortalama şiddeti. Eğer doktorun talimatlarına uymazsanız, gırtlak, bez ve lenf düğümlerinin mukoza zarında ciddi hasarlar oluşabilir. Bir kadın ve bir çocuk için hamilelikte, kendi kendine bulaşıcı olmamasına rağmen, özellikle tehlikelidir. Atrofik farenjiti belirleyen ciddi bir komplikasyon, kademeli zayıflama ve faringeal refleksin komplikasyonudur.

Atrofik kronik farenjit, işaretler:

 • Boğaz ağrısı;
 • Nefes darlığı görünür;
 • Boğazın arka duvarı soluk, kuru ve parlak olmalıdır;
 • Yutulması zorlaşır;
 • Öksürük var;
 • Yabancı bir cismin varlığının hissi;
 • İncelemede, kurumuş kabukların kabukları kayda değerdir;
 • Öksürdüğünde bazen kabuklar veya yoğun mukoza toplanır.
 • Tedavi edilmemiş kataral farenjit, sinüzit veya uygun olmayan yollarla tedavi;
 • Ana neden gastrointestinal sistem hastalıkları - gastrit, pankreatit, kolit, mide ve bağırsakların peptik ülseridir.

Hipertrofik farenjit

Hipertrofik farenjit en uzun, anormal bir anamnezdir. Ne zaman hamilelik - hastaneye gitmek için ağır bir sebep. Mukus balgamının bol miktarda ayrılması, sürekli güçlü öksürük ve boğazda normal vücut ısısından geçen bir "yumru" öksürme isteği ile fark edilebilir. Ayrıca, belirtileri şunlardır:

 • Yutmada zorluk olabilir;
 • Ağız kuru;
 • Nefes darlığı;
 • Lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Ağızdan kötü koku;
 • Boğaz ağrısı;
 • Bir sıvı aldıktan sonra kabartma;
 • Öksürmek o kadar güçlü ki kusma geliyor.

Hipertrofik form, hastanın baharatlı yemekler için tercihleri, ayrıca A vitamini eksikliği, sık görülen alerjik reaksiyonlar ve anjinaya bağlı olarak ortaya çıkar.

Karışık kronik farenjit

Karışık kronik farenjit ile, yukarıda tarif edilen formlara karşılık gelen çeşitli semptom türleri gözlenir. Teşhisi en zor olanıdır, çok para gerektirir, zaman ve sadece deneyimli bir KBB doktoru için uygundur, ciddi komplikasyon tehlikesinden dolayı, üretken ve uygun bir tedavi atar. Son bir hamilelik sırasında saptanması, hastanede acil bir hastaneye yatışı gerektirdiğinden, çocuk için ciddi bir tehlike oluşturur. Ve tamamen halk hekimliği kullanımını hariç tutar.

Farenjit tedavisi


Catarrhal formu, Temel olarak, hastalık nedeninin ortadan kaldırılması ve koruyucu bakımının gözetilmesiyle tedavi edilmesi gerekir. Sigaradan kurtulmak, alkol içmemek, diyete uymak ve larynx kabuklarının normale dönmesi yeterlidir. Ayrıca gereksiz olmayacak:

 • Gargara, hem yetişkin hem de bebek, sıcak tuzlu çözüm ile;
 • Lugol'un yağlama solüsyonunun kullanımı, sadeliği evde kullanıma izin verir;
 • Dispne tedavisinde, günde 2 kez solunduğunda;
 • Koruyucu diyete uyum;
 • Sıcaklığın olmaması koşuluyla bacakları ısıtmak, baldır kaslarındaki hardal sıvaları şeklinde rahatsız edici işlemler yapmak mümkündür;
 • Yerel ilaçların kabulü - Tharyngept, Lizak, Septepryl (hamilelik sırasında kullanılabilir).

tedavi etmek atrofik farenjit, her şeyden önce, hastanın% 90'ı olasılığı olan gastrointestinal hastalıkları tedavi etmek anlamına gelir. Bu, sorumlu bir yaklaşım gerektiren uzun ve özenli bir süreçtir. Ayrıca, mukozal atrofi derecesine bağlı olarak, aşağıdakiler reçete edilir:

 • Yutakların kabuklardan temizlenmesi için prosedürler. Bunu kendiniz yapabilirsiniz, rafine edilmiş tuzsuz bitkisel yağda pamuk yünü swabını nemlendirmeniz ve dikkatlice erişilebilir bir alanda kabukları çıkarmanız gerekir. İşlemden önce, birkaç saat boyunca yemek yememeniz veya içmemeniz tavsiye edilir ve ondan sonra - boğazınızı ılık alkali su ile durulayın.
 • Restoratif araçların alımı;
 • Geçmiş vakada olduğu gibi, nefes darlığı teneffüs edilebilir;
 • Bloke edici ilaçlarla öksürük tedavisi;
 • Bol, sıcak, asidik olmayan ve şekersiz içecek;
 • Etkilenen bölgelere kan akışını arttıran lazer, UVP, UFO'ya maruz kalmak dışarıda yapılır.
 • Yerel tıbbi terapi: resorpsiyon için tabletler, Solcoseryl-gel, Carotolin, bitkisel yağlara sahip spreyler, nemlendirici ve hafif yanma özellikleri.
 • Bazen, hastalığın karmaşık formları ile, antibiyotik kullanmak ve bir larinks ile durulamak mantıklıdır.

Tedavide hipertrofik farenjit, Kuru bir öksürüğün tahriş edici mukoza zarlarını ortadan kaldırmak, böylece onları daha fazla yaralamamak gerekir. Codeine ve Libexin ile bu ilacın Yardım. Bebek için bu hoş olmayan belirtiyi tedavi edebilecek uygun bir ilaç dozu olmalıdır. Hiçbir durumda, beklentileri kullanamazsınız, onlar sadece öksürüğü yoğunlaştıracaklardır. Ayrıca, otlar, hidroklorik ve alkali çözeltiler temelinde düzenli olarak durulama ve inhalasyon için gereklidir; Pasif sigara içmekten kaçının, en azından tedavi sırasında, alkol içmeyin ve sigara içmeyin. KBB atamaları:

 • Lugol, Kollargol tarafından farinksin yağlanması;
 • Sıcak çözümler ile gargara;
 • Lokal ve genel antibakteriyel ve anti-enflamatuar ilaçlar (Ingalipt, Bioparox, Septepryl, Strepsils);
 • Kontrendikasyon yoksa homeopati ile tedavi etmek mümkündür.

Halk ilaçları

Evde farenjit tedavisi için, prensip olarak, mümkün değildir, ancak bu tür tedavi yöntemlerini engellemek de mümkün değildir. Ayrıca, çocuklar ve hamilelik için her derde deva olabilirler. Bu arada, eğer hamilelik sırasında toksisite rahatsız edildiyse, o zaman farenjiti halk ilaçları ile tedavi etmek mümkündür, yani garnitür, otlar üzerinde inhalasyon, soda, yağlar ve tentürler. Çocuğun gerekli manipülasyonları yapabilmesi için çocuğa durulanması önerilir.

Uzun zaman önce, bal boğaz ağrısı ve öksürük üzerinde yararlı etkisi ile bilinir. Bu nedenle, su ve bal çözeltisini durulayın: cam üzerine - 2 çay kaşığı. Ayrıca, sadece propolis ile aynı oranda durulama fayda sağlayacaktır. En azından günde iki kez durulamalısınız. Bal ya da propolis inhalasyona sıklıkla eklenir.

Larinksin mevcut bölgelerini yağlamak için farenjit bolthese karşı mücadelede popülerdir. Özellikle tereyağı yumurtası. Hazırlanması için bir protein alınır ve 1 ml kuşburnu yağı, 3 ml Carotolin ve 0.5 ml deniz topalak yağı ile çırpılır.

önleme

Evde böyle karmaşık bir hastalıktan kurtulmanın işe yaramayacağı açıktır. Halk yöntemleri iltihabı tedavi edemez. Ancak, önleme takip edebilirsiniz:

 1. Soğuk mevsimde ağızdan konuşmak ve nefes almaktan kaçının.
 2. Makul bir şekilde sertleştirme yapmak. Dikkatle, yanlış sertleşme ve hipoterminin sebebi olan farenjitin provoke olduğu vakalar vardır.

Sertleşme nedir? Bu, vücudu güçlendiren aktivitelerden oluşan bir komplekstir. Sertleştirme sadece kar üzerinde soğuk su dökmek değil, evde bile uygun beslenme ve fiziksel aktivite.

 1. Diyetle sertleşmeyi desteklemek. Tuz, baharatlı, sıcak ve soğuk yemekler!
 2. ARVI, ARD zamanında tedavi etmeye çalışın ve bu durumda soğuk algınlığının önlenmesi önemlidir.
 3. Sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesi.
 4. Mide problemlerinden kurtulmaya çalışın.
 5. Evde nem ve sıcaklık koşullarını düzeltin. Isıtıcı ve hava kurutma cihazlarından kurtulun.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.

Çok fazla boğaz ağrım varsa ne yapmalıyım? - En iyi tedavi yöntemleri

Boğaz ağrısı genellikle çeşitli hastalıklara eşlik eden çok acil bir sorundur. Böyle bir hastalığın ortaya çıkması, özellikle yemek sırasında çok fazla rahatsızlığa neden olmaz.