Loading

Boğaz ağrısı: boğaz ağrısı veya farenjit?

Anjin ya da farenjit aniden ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu hastalıklar soğuk mevsimde kendilerini hissettirir. Bu rahatsızlıklar hasta bir kişiye nahoş hissi verir. En basitleri boğaz ağrısıdır. Zamanında tedaviye başlamazsanız, semptomatoloji artar ve hastalık ağırlaşır. Hem anjina hem de farenjit, ağız boşluğunu etkileyen inflamatuar hastalıklardır. Anjina veya farenjit varlığı sadece bir doktor tarafından belirlenebilir. Hastalığın ana semptomlarını tanımak için, her birini daha ayrıntılı olarak düşünmeye değer.

Boğaz ağrısı nedir?

Tıpta, anjina genellikle palatine bademciklerde görülen enflamatuar süreçler olarak anlaşılır. Bu durumda, sadece bademcikler acı çekmez, ama tüm ağız boşluğu bütün olarak. Hastalığın zamansız tedavisi sırasında, iltihaplanma süreci kalbi, böbrekleri ve eklem dokusunu etkileyebilir. Hastalığın sadece bademcikleri etkilememesi ve aynı zamanda daha derin ilerlemesi durumunda, kısa sürede farenjit gelişebilir. Angina altında genellikle bademcik iltihabı anlamına gelir.

Bademcik iltihabı nedenleri şunlardır:

 • vücutta hemolitik streptokok varlığı;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, insan anjinası kaplarından yiyecekler alınması;
 • Düşük sıcaklıkta sokakta uzun kalmak. Sonuç olarak, boğaz ağrısının görünümünü provoke eden hipotermi oluşur;
 • düzenli alkol kullanımı, sigara içilmesi, evde toz bulunması;
 • nazofarenkste iltihaplı adenoidlerin varlığı;
 • sinüzit ve diğer pürülan hastalıklar anjinaya neden olabilir;
 • güçlü çürükler.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır. Bir kişi enfekte olursa, acilen sağlıklı aile üyelerinden izole edilmesi gerekir. Hastanın ayrı çatal bıçak takımı ve kişisel hijyen için bir şeyler ayırmak gereklidir. Önleyici tedbirler sertleştirilebildiğinden, doğru diyeti gözlemlemek için.

Tedavi sırasında alkol ve sigaradan vazgeçmek çok önemlidir. Tüm yıl boyunca, bağışıklık sistemini düzenli tutacak vitamin kompleksleri veya ilaçları almanız gerekir. Aynı zamanda, diş hekimi yılda en az 2 kez ziyaret etmek için gerekli bir koşuldur.

Anjin ve diğer bulaşıcı hastalıklar arasındaki fark nedir?

Enfekte olmuş kişi birkaç gün sonra böyle belirtiler gösterilir:

 • vücut ısısında 39-40 dereceye kadar artış;
 • yemek yerken boğazda hoş olmayan ağrı;
 • Kişi hızla yorulur, tüm vücutta güçlü bir zayıflık hisseder;
 • belirgin olarak artan lenf düğümleri;
 • Hastalığın ilk günlerinde dil, bademcikler ve palatine arkasındaki hiperemi;
 • bir öksürük sırasında nihayet ortaya çıkan bademcikler birikmiş irin üzerinde;
 • ağızdan hoş olmayan ve keskin bir koku.

Angina oldukça ciddi bir hastalıktır. Bir şey sıradan bir soğuğa benziyor, ama hastalık farklı. Bir kişi yaklaşık 7-9 gün anjinadan muzdarip olabilir.

Farenjit ne anlama geliyor?

Farenjit aynı zamanda farinkste güçlü inflamatuar süreçlerle kendini gösterir. Oldukça sert bir şekilde ilerler ve kronik bir forma girebilir. Farenjit aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • boğazda ağrı. Bir kişinin konuşması, yemek yemesi ve yutması acı verici;
 • Boğazda, genellikle şiddetli öksürüğe neden olan bir terleme vardır;
 • Hasta her zaman boğazındaki bir şeyin engellendiğini veya sıkıştığını hisseder.

Farenjit nedenleri nelerdir?

Her şeyden önce bu olumsuz faktörleri not etmek gerekir:

 • serin havalarda sokakta uzun kalmak. Soğuk havanın solunması nedeniyle, iltihaplı bir süreç ile sonuçlanan nazofaringeal irritasyon meydana gelir;
 • sigaradan teneffüs edildiğinde;
 • sık alkol kullanımı;
 • mikropların vücuduna nüfuz etme (stafilokok ve streptokoklar);
 • viral hastalıkların varlığı;
 • mikoplazma;
 • şiddetli çürük;
 • işitme organlarını etkileyen hastalıklar (otitis).

Sırayla, farenjit çeşitli çeşitlere sahip olabilir. Enfeksiyona neden olan kaynağa bağlıdır. Çoğu zaman, hastalığın kaynağı bakteri ve virüsdür. Farenjitin ciddi etkilerinden kaçınmak için, hastalığı zamanında tanımlamanız ve ilaç tedavisi için bir doktora danışmanız gerekir.

Anjina ve farenjit arasındaki fark

Angina farenjit nasıl ayırt edilir? Bu amaçla, hastalıkları tanımayı kolaylaştıracak aşağıdaki öğeleri seçeceğiz.

Önemli fark şu ki, bademcik iltihabı ile sadece bademcikler iltihaplıdır ve farenjit ile farinksin tüm mukoza zarının acı çekmesidir.

Anjina görünümünü sadece bakteriyel enfeksiyona neden olabilir, buna karşılık farenjit patojenik virüslerin olumsuz etkisinin bir sonucu olur.

Angina ile boğazdaki ağrı genellikle günün ikinci yarısından itibaren ve geceye daha yakın olan kişiyi rahatsız eder. Farenjit sırasında, boğaz sabahın erken saatlerinde ağrmaya başlar.

Eğer anjinin karakteristik belirtileri varsa, hemen bir uzmandan tavsiye almanız gerekir. Anjina tedavisi için, ilaçların kullanılması gereklidir. Farenjit ile, halkla tedavi yöntemlerinin yardımıyla hastalık ile başa çıkabilir.

Anjina mevcudiyetini gösteren en karakteristik belirtilerden biri, bademciklerin yüzeyinde püy oluşumu ve çene altında bulunan lenf düğümlerinde belirgin bir artış olmasıdır. Farenjit sırasında, hasta sadece faringeal mukozanın hiperemisine sahiptir, sıklıkla boğazda rahatsızlıktan rahatsız olur.

Önleyici tedbirler

Hastalığın uzun süreli tedavisinden kaçınmak için, bunu önceden önlemek daha iyidir. Bunu yapmak için, sadece sağlığınızı dikkatlice izlemeniz gerekir. Başlangıç ​​olarak, yaşam tarzınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

En iyi seçenek kötü alışkanlıklardan kurtulmaktır - alkol ve tütün kullanımı. Bunu kademeli olarak yapabilirsiniz, asıl önemli olan kendinizin olumlu sonuçlar alacağınızdır.

Nasıl yediğinize dikkat edin. Hasta bir kişiyi bulaşıklardan yemeyin. Soğuk mevsimde, sıcak kıyafetlerin varlığına dikkat etmek gerekir. Kulaklarınızı ve ellerinizi sıcak tutmak çok önemlidir. Diş hekimine düzenli ziyaretler, bu rahatsızlığı önlemeye yardımcı olacak temel koşullardan biridir.

Anjina ve farenjitin karakteristik belirtilerini bilerek, bu hastalıkları ayırt etmek zor değildir.

Bununla birlikte, bunu uzmanlara sunmak daha iyidir. Sadece bir doktor doğru bir tanı koyabilir ve etkili bir ilaç verebilir!

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

Hastalıkların nedeni

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Lokalizasyonun yeri

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

Enfeksiyon yolları

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

semptomlar

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebril'e (38 0 C'ye kadar) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

tedavi

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Boğaz ağrısı, larenjit ve farenjit bademcik iltihabı nasıl ayırt edilir: hastalık belirtileri ve lokalizasyonu, tedavi prensipleri

Bir kişinin boğazında, granüller, bademcikler şeklinde lenfoid doku birikimi vardır. Lenfoepitelyal bariyerin oluşumuna katılırlar, burada lenfositlerin doğumu ve olgunlaşması ve antikorlar oluşur ve vücut ile çevre arasındaki temas gerçekleşir.

Daha bademcik iltihabı boğaz ağrısı farklıdır

hipofiz, timus, tiroid bezi, adrenal korteks - Palatine bademcik ağızda bağışıklık sindirim oluşturulmasına dahil, fazla miktarda çıktı lenfositler hormonal organları ile yakın bağlantısı var olduğunu.

Bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir. Akut iltihap - boğaz ağrısı. Kronik - kronik bademcik iltihabı. Angina da diğer bademcikler (lingual, pharyngeal, nazofaringeal) oluşur, ancak bu çok nadir bir süreçtir.

Anjina sırasında, bakteriyel flora, mantarlar, adenovirüsler, iğ şeklindeki çubuk, spiroketin neden olduğu lokal akut inflamasyon vardır. Bulaşıcı hastalıkların ve kan hastalıklarının bir tezahürü olabilir.

Aşağıdaki formlarda olur:

Tonsillit ve bademcik iltihabı belirtileri

Viral ve bakteriyel formu

Bademcik iltihabına neden olan mikrobik floranın çeşitliliği, kendine özgü klinik belirtilere sahiptir:

Tonsillit, hastalığın biçimine bağlı olarak kendi klinikine sahiptir. Anjina ve kronik tonsillit belirtileri farklıdır.

Bir fotoğrafta boğaz ağrısı viral ve bakteriyel formu nasıl ayırt edilir

semptomlar

 1. Angina düşük sıcaklık, kızarıklık, yanma, terleme, yutulduğunda ağrı, - catarrhal formu ile kendini gösterir.
 2. Yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, yutma, halsizlik, baş ağrısı ile daha kötü. Foliküllerin yüzeyindeki pürülan erüpsiyonlar, bademciklerin genişlemesi, kemerin şişmesi. Mukoza zarında erozyonlar olabilir - foliküler tonsillit.
 3. Lacunar angina benzer bir semptomatolojiye sahiptir, ancak daha şiddetlidir. Tonsil mukozasındaki adacıklar formundaki pürülan akıntı sürekli bir plağa karışabilir. Periferik lenf düğümleri artar, ağrılı hale gelir, genel durum bozulur.
 4. Herpetik anjin, bademciklerin yüzeyinde ani başlangıç, yüksek ateş, boğaz ağrısı, kabarıklık benzeri döküntülerle karakterizedir. Zehirlenme belirtileri ifade edilir. Tek taraflı bir konjonktivit var.

bademcik iltihabı

Kronik tonsillit belirtisi bademciklerin pürülan içerikleri, yaşam süresince anjinin varlığı, palatine bademciklerin karakteristik anatomik değişiklikleri olabilir. Genellikle hastalığın alevlenmeleri yılda altı kez oluşur, zayıflamış bağışıklığı olan hastalarda bezagnin formu olabilir.

 1. Bademciklerin lakunalarındaki pürülan tıkaçlar, palatine arkın kızarması ve ödemi, aralarındaki adezyonlar, periferik lenfadenopati, basit bir kronik bademcik iltihabı belirtisidir.
 2. Toksik-alerjik formun birinci derecesinde, periyodik subfebril durum, halsizlik, halsizlik, maluliyet, eklem ağrısı, kardiyak disfonksiyon gözlenebilir.
 3. ikinci derece bir elektrokardiyogram, eklem ağrısı, sırt ağrısı, kalp büyümesi ve hassasiyet submandibuler ve servikal lenf düğümleri anterior kaydedilir subfebril içinde uzun bir vücut sıcaklığı, kardiyak aritmi, ile karakterizedir.

Farenjit farkı

Farenjit - farinks mukozal membran iltihabı, bademcik iltihabı bademcik iltihabı etkilenir. Farenjit, virüslerin neden olduğu kataral hastalıklara eşlik eder. Akut farenjitin% 70'inde görülen etken maddeleri virüs, bademcik iltihabı - bakteriyel floradır.

Faringoskopi, inflamasyonun lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar. Geri (akut formunda) boğaz mukus düşene kızarmış ile farenjit hastalarda mukoza (atrofik farenjit) incelmesi, (granüloza farenjit) granüle edilebilir.

Bademcik iltihabı olan hastaların boğazını incelerken, genişlemiş, bademciklerin pürülan çökelleri ile kaplı olduğu görülürse, dil ve palatin kemiği şişebilir. Farinksin duvarı iltihaplanmadı.

Fotoğrafta, farenjit ve angina ile boğaz

kanıt

 1. Hastalar yanma, kuruluk, boğazda boğulma endişesi taşıyor. Kulaklarda tıkanıklık, baş ağrısı, boğazda yabancı cisim hissi olabilir. Sıcaklık normaldir veya hafifçe artar.
 2. Genellikle kötü nefes, rahatsızlık, boğazda gıdıklama, yutma, yutmak zor olabilir. Uzun bir konuşma ile, "boğazını emmek" gerekli hale gelir.
 3. Farinksden sonra geçen kulakların tıkanıklığı karakteristiktir.
 4. Farenks incelendiğinde, posterior ve lateral duvarların reddened mukozası, granülasyon, inceltme, görünür, mukus, kabuklar, granülasyon, kıvamlı iltihaplı damarlar ağı olabilir.
 5. Kuru öksürüğü rahatsız edebilir.

Angina farenjit nasıl ayırt edilir, bizim videoda görmek:

Larenjit ile karıştırmamak nasıl

Larinks, farenks ve trakeaya bağlanır. Bu vücut koruyucu, solunum ve ses oluşturma işlevlerini yerine getirir. Mukoza zarının iltihaplanmasıyla (larenjit), üç işlevin tümü ihlal edilir.

Bademcikler lenfatik sistemin bir parçasıdır. Bademcik iltihabında, bağışıklık ve koruyucu fonksiyon acı çeker. Bu durumda lenfosit üretimi bozulur, enfeksiyon yayılma yolunda engellerle karşılaşmaz ve lenfatik damarlar yoluyla başka organlara hızlıca girebilir.

semptomlar

 1. Catarrhal larenjit, akut ses kısıklığı, boğazda yabancı cisim hissi ve rahatsızlık ile birlikte görülür. Sıcaklık normal veya subfebril olabilir.
 2. Infiltratif larenjit ile, hastalık larinksin kasları, bağları, kıkırdaklarını etkiler. Hastalar yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı, ses eksikliğinden, genel sağlık rahatsızlığından endişe duymaktadır.
 3. Flegmonöz larenjit zordur. Hastalar boğazda şiddetli ağrı, yüksek vücut ısısı, kötü genel durum, solunum bozukluğu ile ilgili endişe duymaktadır. Flegmonöz larenjit apojeni larinksin apsesi olabilir.
 4. Yanlış groats vokal alanı altında inflamasyon ile gelişir. Mukozaya şişme yaparken zor nefes alma belirtileri görülür. Tehlike, boğazdan kaynaklanan akut stenozdur ve bu durum boğulmadan ölüme yol açabilir.
 5. Larenjit, ayrılması zor balgamlı kuru öksürük eşlik edebilir.

Komarovsky diyor ki, larenjit ve yalancı kabuğu çıkarılmış tane nasıl tanımlanır?

tanılama

Yukarıdaki hastalıklar iltihabın bir sonucuysa, belki her birinde ayrı ayrı oturmamalısınız? Hayır, bir kez daha hayır. Başarılı tedavi ve iyileşmenin anahtarı sadece doğru teşhistir.

Hastanın sorgulanması, muayenesi ve ek tetkik yöntemleri yeterli tedaviyi atama, komplikasyonları önleme ve hastalığın kronik bir forma geçişini sağlar.

KBB organlarının ayrı enflamatuar hastalıkları olarak tonsillit, farenjit, larenjit ek olarak, streptokokkal tonsillofarenjit (bademcik iltihabı) vardır. Patojenler beta-hemolitik streptokok grubu A, virüsler, mantarlar, bakteriler, klamidya olabilir.

Tanı boğazda ağrı şikayetleri, yüksek sıcaklık varlığı, bademcikler kızarıklık, farinks, dil, karakteristik ayrılabilir temelinde yapılır. Hastalığın akut başlangıcı, submandibular lenf nodlarındaki artış bu patolojinin lehine konuşur. Mikrobiyal flora üzerindeki yayılma ve faringoskopi, hastalığın patojenini ve sürecin lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar.

Enflamasyon bademciklerden larenkse yayılırsa tonsillolaringit gelişir. Hastalığın tüm semptomları larenjit ve bademcik iltihabıdır. Bu genellikle viral enfeksiyonlar için geçerlidir.

Katarrhal hastalıklar aynı zamanda pharyngolaryngitis olarak da ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu ARVI, influenza, adenovirüs enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Bademcik iltihabı, farenjit, larenjitin tedavisi bakteriyel kaynaklı benzerliklere sahiptir. Viral hastalıklar semptomatik olarak tedavi edilir.

Genel bilgi

Tedavi rejimi, fiziksel ve ses yüklerini sınırlandırmayı içerir. Ev modu, orta şiddetli durumlarda - iki gün boyunca yatak istirahati. Ağır vakalarda - hastanede yatış.

Hijyenik önlemler, ayrı mutfak eşyaları hastasına, 30 dakika boyunca günde iki kez havalandırılan ayrı bir öncül, günlük ıslak temizlik ve havanın nemlendirilmesinden oluşur.

Bakteriyel inflamatuar hastalıkların ana tedavisi antibiyotiktir. Penisilinlere (Augmentin, Flemoxin, Amoxiclav), makrolidlere (Sumamed) ve sefalosporinlere (Cefotaxime, Cefurakshim) tercih edilir.

Yerel antibiyotiklerden Bioparox, Gramycidin, Chlorophyllipt kullanın. Boğazları sterilize etmek için antiseptikler kullanın:

Ancak anjina ile, antibiyotiklerin seyri 10 gün sürer ve farenjit ve larenjit antibiyotik olmadan tedavi edilebilir. Karmaşık formlar, bu ilaçların yedi günlük bir uygulamasını gerektirir. Akut dönemde fizyoterapötik prosedürler reçete edilmez. Her durumda, vitamin ve antihistaminikler uygulayın.

Bizim videoda boğaz ağrısı tedavisi için basit öneriler:

farklar

 • Antibiyotik reçete etmek için şartlar.
 • Fizyoterapi.
 • Farenjit ve larenjit antibiyotik olmadan tedavi edilebilir (komplike olmayan formlar).
 • Viral enfeksiyonlarda olduğu gibi larenjit ve farenjit tedavisi.
 • Mukolitikler ve beklentileri atayın.
 • Kronik larenjit ve farenjit tedavisi için boyun bölgesi, yağlı ve tıbbi inhalasyonlar, elektroforez, darsonval için UHF önerilir. Bademcik iltihabı ile bademcikler alanına UFO atar.

Bu hastalıklar için çok yaygındır. Tedavinin kendine özgü özellikleri vardır. Doğru şekilde etkileme nedenini bilmek önemlidir.

Olası komplikasyonlar

Anjina komplikasyonları arasında ilk sırada yer alan romatizma, kalp ve böbrek hasarıdır. Enfeksiyonun yayılması ile sepsis gelişebilir. Paratonzillit, zaglugal apsesi, akut lenfadenit, otitis media, parapharyngeal apse gibi komplikasyonlar olabilir. Yetersiz tedavi - hastalığın kronik bir forma geçişi.

önleme

Hastalık çok bulaşıcıdır - ev eşyaları yoluyla, havadaki damlacıklar yoluyla, hasta insanlarla yakın temasla bulaşır. Ancak mikrobiyal ajanın varlığı gelişmesi için bir ön koşul değildir.

Boğaz ağrısı nasıl yakalanmaz

görünüm

Prognoz, hastalığın biçimine, süresine ve şiddetine bağlıdır. Komplike olmayan formlar ve yeterli tedavi ile - iyileşme prognozu uygundur.

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Farenjit ve anjin ilk bakışta benzer semptomlara sahiptir. Ve yine de, bu iki hastalık farklı bir kaynağa sahip. İnflamatuar sürecin lokalizasyonunun yeri de eşit olmayacaktır. Daha yakından incelendiğinde, farklılıklar semptomatolojide de bulunabilir. Hastalıktan kurtulmak için anjinin farenjitden nasıl ayırt edileceğini bilmelisiniz.

Boğaz ağrısı nedenleri

Angina veya başka türlü akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu durumda enflamatuar sürecin nedensel maddesi streptokok bakterilerdir. Bademcikler, bakteri için yaşam alanı ve üreme alanıdır. Buradan kan damarları üzerinde, bakteriler vücuda yayılır ve kalp sistemini, böbrekleri ve eklem dokusunu etkileyebilir.

Angina nedenleri

Hastalığın ek kaynakları şunlardır:

 • adenoid;
 • çürük;
 • yetersiz ağız hijyeni.

Angina bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir. Bu rahatsızlıktan muzdarip bir kişi başkalarına tehlike oluşturur.

Farenjit nedenleri

Farenjit, farinksin mukoza zarlarını etkiler. Hastalığın ana nedeni parainfluenza enfeksiyonu, rinovirüs, herpetik virüsdür. Bazı durumlarda hastalık aşağıdakilerin etkisi altında gelişir:

 • patojenik mikroorganizmalar: streptococcus, staphylococcus, pneumococcus;
 • mantar enfeksiyonu.

Boğazda uzun süreli enflamatuar süreçler kronik farenjitlere neden olabilir. Farenjitin kronik formu bulaşıcı değildir. Fakat bakteriler ve virüsler tarafından kışkırtılan akut form, havadaki damlacıklar yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir.

Farenjit için, anginadan farklı olarak, boğazın tüm mukoza zarı karakterize edilir. Angina sadece bademciği etkiler. Bu hastalıkların ana farklılıklarından biridir.

Bu iki hastalığın tipik nedenleri farklıdır. Ancak, hastalığı tanımak mümkün olan genel provokatif faktörler vardır. Her iki hastalık da virüsler ve bakterilerden kaynaklanır.

Angina belirtileri

Akut tonsillit için yüksek vücut ısısıdır. Sıcaklık 39 dereceye kadar çıkabilir. Vücudun bulaşıcı ajanların hareketine bu şekilde tepki vermesidir. Artan sıcaklık vücuttaki titreme neden olur. Tüm organizma genel zehirlenmeye maruz kalmaktadır. Kişi endişeli:

 • baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • lenf düğümlerinde ağrı;
 • artan yorgunluk;
 • eklemlerde bir ağrı.

Angina, yutulduğunda daha şiddetli olan boğazda ağrı ile birlikte görülür. Lenf düğümleri artar, sert ve ağrılı hale gelir. Hastalık daha güçlü, lenf düğümlerini daha fazla etkiledi.

Farenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Farenjit ile sıcaklık, anjina ile enfeksiyon vakalarında olduğu gibi, çok yüksek olmayacaktır. 37.5-38 derece arasında dalgalanacaktır. Bu, bir hastalığı diğerinden ayıran önemli bir faktördür.

İlginç bir video: Dr. Phil, farenjitin ne olduğunu ve bununla ne yapacağını kısaca açıklıyor:

Angina ve farenjit bir boğaz ağrısı ile eşlik eder. Farenjit için boğazda kuruluk ile karakterizedir.

Akut farenjit daha şiddetli semptomlara sahiptir. Boğazda yanma ve boğulma var. Tedavi zaman içinde başlatılmamışsa, hastalık yakın dokulara yayılacaktır. Burun mukoz membranları, trakea, larinks etkilenecektir. Bu bağlamda, eşlik eden semptomlar olacaktır:

Boğazı incelerken, faringeal duvarların kırmızı olduğunu ve mukus dokularının gevşediğini görebilirsiniz.

Kronik farenjit daha az şiddetli semptomlara sahiptir. Hastalığın karakteristik bir işareti, yabancı bir cismin, boğazda bir "yumru" varlığının hissi olacaktır.

Angina ve farenjit yaygın semptomlara sahiptir. Her iki hastalık da boğazda acı verici duygular gösterir. Ama öğleden sonra anjina ağrısı ile kötüleşir. Ve akut farenjit sabahları kendini hissettirir.

Hastalık hem bademcikler hem de faringeal duvarı etkilerse, bu durumda faringotonzilliti teşhis edin.

komplikasyonlar

Angina tüm vücut için bir tehlikedir. Tedavinin olmaması veya yanlış yürütülen tedavi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Akut bademcik iltihabı çoğunlukla kalbi etkiler ve kalp sistemine zarar verir. Bu türden komplikasyonların büyük olasılıkla 5 ila 15 yaş arasındaki çocukları etkilemesi muhtemeldir. Anjinadan sonra, böbrekler de etkilenebilir, bu hastalık piyelonefrite neden olur. Anjinadan iki hafta sonra, hastalık ilk belirtileri göstermeye başlar: titreme, sırt ağrısı, sık idrara çıkma. Anjinadan sonra artrit gelişebilir. Eklemler şişer, büyüklüğünde artış, hareketle, ağrı oluşur.

Anjinadan sonraki en tehlikeli komplikasyon larinksin şişmesidir ve bu da üst solunum yollarının daralmasına yol açar. Bir hastanın nefes alması zorlaşır ve daha sonra ekshalasyon zordur. Bu durum acil önlemler gerektirir, aksi takdirde ölüm riski yüksektir.

Farenjit sonrası ortaya çıkan komplikasyonlar daha az tehlikelidir. Tedavi edilmeyen bir hastalık kronik bir forma geçer. Bu durumda hasta, rahatsızlığın alevlenmeleri hakkında periyodik olarak endişelenecektir. Kronik tonsillitten kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Vücudun içine yayılan virüsler, bu tür hastalıkların gelişimine neden olur:

Uygunsuz tedavi durumunda angina ve farenjit komplikasyonları içerir. Bu durumda akut bademcik iltihabı ciddi hastalıklara, bazıları ölümle sonuçlanabilir.

Anjina ve farenjit arasındaki fark

Angina ve farenjit benzer bir klinik tabloya sahiptir. Ancak bu iki hastalık, ana özellikleri yukarıda ele alındığı ayırt edici özelliklere sahiptir. Göz ardı edilemeyecek başka nüanslar var.

4 ana farklılık

Anjina ve farenjit arasındaki fark aşağıdaki noktalardadır:

 • angina, tüm vücudun ciddi zehirlenmesinin sebebi olurken, farenjit, griple birlikte olmasa bile, daha kolay bir şekilde ortaya çıkar;
 • angina ile ağrı düzensiz olabilir, bir tonsil diğerinden daha fazla acı çeker ve farenjit tek tip bir acı ile karakterizedir;
 • angina çok nadiren bir öksürük eşlik eder, farenjit ile birlikte, hastalığın gelişiminin en başından beri görülür;
 • sıcak içecek, farenjit ile yardımcı olur, aksine, angina ile ağrıyı azaltır, ılık su sadece daha fazla zarar başlar boğaz, tahriş eder.

Elena Malysheva, farenjitden anjinaya ilişkin temel farklılıkları anlatır:

Uzman, farenjit veya anjina hastayı endişelendiriyorsa kolayca belirleyecektir. Deneyimli bir doktor hastalığı sadece bir görsel belirti ile teşhis eder. Angina ile boğaz muayenesi aşağıdaki sonuçları verecektir:

 • şişme;
 • kızarma ve büyütülmüş bademcikler;
 • plak;
 • pürülan oluşumlar.

Farenjit, boğazdaki mukoza dokularının yumuşak bir şekilde kızarması ile karakterize olup, bunun üzerinde damarların yoğunlaşan modelini ayırt etmek mümkündür. Enflamatuar süreçler boğazın arka duvarında yoğunlaşacaktır. Balçık farenksin üzerine boşalır. Bademcikler genellikle büyütülmez.

Akut tonsillit tedavisi antibakteriyel ilaçlara dayanmaktadır. Ayrıca, ağrı sendromunu durdurmak için vücudun zehirlenmesine ve yerel ilaçların giderilmesine yardımcı olacak ilaçlar reçete ederler.

Farenjitden kurtulmak için daha fazla sıvı içmeniz, gargara yapmanız, inhalasyon yapmanız gerekir. Doktor, immünomodülatörler ve antiviral ilaçlar dahil olmak üzere ilaçlarla tedaviyi reçete eder.

Bu videoda Elena Leonova evde farenjitin nasıl iyileştirileceği hakkında konuşacak:

Eğer boğazında ağrı varsa, kendini teşhis etmeye çalışmayın. Bir doktora danışmak gerekir. Uzman angina'nın farenjitden nasıl farklı olduğunu bilir. Doktor bir tedavi yöntemi önerecektir. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez, ciddi sonuçlara ve hatta ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Ne boğaz boğazından farenjiti ayırt eder

Sonbahar-kış döneminin başlangıcında, insanlar KBB organlarının iltihapları ile hasta olmaya başlıyor. Nazofarenksin herhangi bir iltihaplanmasını soğuk algılamaya alışkınız. Bu arada, boğaz ve burun birçok hastalık vardır. Bunların çoğu semptomatolojide o kadar benzerdir ki, sadece bir uzman onları ayırt edebilir.
Soğuk algınlığının ilk belirtileri görüldüğünde, doktora başvurmak neden bu kadar önemlidir? Gerçek şu ki hastalığın tedavisi, özel bilgi olmadan belirlenemeyen nedenlere bağlı olarak seçilir. Ve eğer doğru ve zamanında tedavi edemezseniz, örneğin, anjina (akut tonsillit), o zaman tüm yaşamınızın tedavi edilmesi gereken ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bademcik iltihabında çoğunlukla palatine bademcikler etkilenir. İltihap bademciklere yayılmışsa, farenjit vardır. İnflamatuar sürecin lokalizasyonu dışında anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Makalenin içeriği

Anjin belirtileri

Akut tonsillitte, inflamasyonun ana odağı palatine bademciklerde bulunur. İkincil bir enfeksiyon birleşirse, patolojik süreç lenfoid bezlerin ötesine geçer. Angina iki nedenden ötürü en sık görülen nazofarengeal hastalıktır. İlk olarak, hastalık bulaşıcılık yüksek bir indeksine sahiptir ve enfekte bir kişiden ya da kontamine ev eşyaları yoluyla çok kolay bir şekilde enfekte olabilir. İkinci olarak, bezler, nazofarenkseki patojenik mikroflora saldıran ilk isabettir.
Hastalığın akut seyri anjina veya akut tonsillit, kronik - kronik tonsillittir. Lokalizasyon süreci, tek amigdala ve iki bezin yenilmesi ile bilateral bir yenilgi ile tek yönlüdür. 5 ana patoloji formu vardır:

 1. Mavi dil.
 2. Laküner.
 3. Lifli (paratonzillit, intratonsillar apse).
 4. Apse.
 5. Herpetik.

en ciddi biçimi - apse, bu bademcikler, doku veya ağız boşluğu içinde bir abse arası riski yüksek bir abse gelişimi ile karakterizedir. Acil cerrahi bakım gereklidir.
fusospirochetal (nekrotizan nekrotik) formunda, sifilitik, gırtlak (submukozal gırtlak), mantar, monositik (bulaşıcı mononükleoz gibi), agranulotsitarnoy (tezahürü agranülositoz): Buna ek olarak, nadir bir atipik akut bademcik biçimleri bulunmaktadır.

nedenleri

Hastalık çoğu olguda streptokok içindedir. stafilokoklar, pnömokoklar, Candida cinsine, Escherichia coli ve cılız, spirochete, yaz aylarında aktif ve soğuk boğaz ağrısına neden olur edilir Kosaka virüsü dahil olmak üzere farklı gruplarının virüslerin mantarların - Diğer durumlarda. inflamasyonu geliştirmek amacıyla belirli faktörler gerekir: hipotermi, boğaz alerjik tahriş edici, yanıklar veya boğaz hasarı, kişisel hijyen, sigara, inflamasyon sabit odak varlığında nazofarenks (kronik sinüzit ve rinit, diş çürüğü, periodontal hastalık) uyulmaması üzerine etkisi.

semptomlar

 • ifade zehirlenme olgulardır: inatçı ateş, titreme, ağır zayıflık, aşırı terleme, mide bulantısı, kusma, eklemler, kaslar, baş ağrısı, baş dönmesi ciddi ağrı;
 • Lokal belirtiler: Yutulduğunda boğazda ağır ağrı, hastanın yemek yemeyi reddetmesiyle bağlantılı olarak. Mukus bademcikler ve boğazda kızarma, bademcik ve plaklarda gevşeklik, pürülan tıkanıklıklar, ağız kokusu. İkincil bir enfeksiyonun birleşmesi durumunda, öksürük ve burun akıntısı oluşur;
 • servikal düğümlerin lenfadeniti.

tedavi

Bakteriyel anjina, antibakteriyel tedavinin reçete edilmediği virüsün aksine antibiyotiklerle tedavi edilir. Semptomatik tedavi kullanılır, gargara, inhalasyon, fizyoterapi prosedürleri zorunludur.
Zamanla tedavi edilmeyen anjinin, en sık rastlanan romatizma olan zorlu komplikasyonlar geliştirme riski çok yüksektir.
Tıbbi yardım zamanında sağlamazsanız, bazı sonuçlar ölümcül bir sonuca yol açabilir. Bu sepsis (kan enfeksiyonu), menenjit, serebral apse, laringeal ödem, miyokardittir. Prensip olarak, akut tonsillitten sonra, vücudun herhangi bir organı ve sistemi zarar görebilir. Komplikasyonlar anjinadan çok daha tehlikelidir.
Glomerülonefrit, perikardit, endokardit, romatizma ve diğerleri gibi durumlar kalıcı sakatlığa yol açar.

Farenjit ayırt edici belirtileri

Farenjit, yemek borusu ve ağız boşluğu arasında bulunan lenfoid doku ve faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Sınıflandırma ve nedenleri

İşlem sırasında farenjit olur:

 • akut;
 • Kronik, akut bir komplikasyon olarak gelişir.

Hastalığın nedensel ajanları, anjinadakilerle aynıdır: bir grup farklı bakteri ve virüs. Etyoloji açısından tek fark, bu viral farenjit prevalansı bakteriyelden daha yüksektir. Akut bademcik iltihabında, aksine - bakteri formu virüs biçiminden daha yaygındır. Patojenik mikroflorayı aktive etmek için, anjinle aynı faktörler gereklidir: hipotermi, mukus farenksinin alerjenlerle tahrişi.

semptomlar

 • zehirlenme: ateş, vücut ağrıları, zayıflık;
 • ağrı ve boğaz ağrısı;
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • güçlü bir öksürük.

tedavi

Farenjit ve boğaz ağrısı tedavisi benzerdir: hafif diyet, bol içecek, dil altında antiseptik, semptomatik tedavi, inhalasyon, sprey, gargara. Hastalığın bakteriyel yapısı durumunda geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir.

komplikasyonlar

Zamansız tedavide farenjitin sonuçları paratonil abse, tracheitis, larenjit, romatizma olabilir.

Farenjit anjinası farklılıkları

İki hastalık arasındaki ana farklılık yerel belirtilerdedir. Akrifenit, akut tonsillit gibi boğazda belirgin ağrı vermez. yutma çok şiddetli ağrı, bademcik, plak ve bademcik taşı önemli bir artış - bademcik iltihabı ana özelliği, üst solunum yollarının diğer enfeksiyon hastalıklardan ayırt edilmesini sağlar.

Farenjit için, boğazda orta derecede tolere edilen ağrı, uykudan sonra kötü olan, sıcak bir içecekle hafifletilebilen karakterizedir.

İçmenin sadece acıyı yoğunlaştırdığı, anjinle ilgili söylenemez.
Nazofarenksin bulaşıcı hastalıkları ile evde bağımsız olarak yapılamayan ayırıcı tanı gereklidir. Teşhisteki doğruluktan, boğaz ağrısı ve farenjitin zor komplikasyonlarının gelişmesini engelleyen yetkin tedaviye bağlıdır.

Nasıl fark edilir: farenjit veya bademcik iltihabı

Bir kişi boğaz ağrısı olduğunda, bir farenjit akut veya boğaz ağrısı olabilir.

Ve soru ortaya çıkıyor: "angina farenjitden nasıl ayırt edilir?" Bunu yapabilmek için, bu hastalıkların her birinin işaretlerini ve özelliklerini bilmek gereklidir.

Hastalıkların özellikleri

Farenjit, viral, bakteriyel, alerjik ajanların etkilerine yanıt olarak farinksin mukoza zarlarının iltihaplanmasıyla kendini gösterir.

Kızarıklık (kızarma), posterior faringeal duvarın granülerliği ile iltihap vardır.

Çoğu durumda farenjit, viral bir etiyolojiye sahiptir, nadiren de bakteriyel bir etiyoloji vardır.

Daha sıklıkla bakteriyel iltihap, viral farenjitin bir komplikasyonu olarak gelişir.

Farenjit olabilir:

 • Akut - hastalık iki haftadan fazla sürmez.
 • Kronik - bu durumda hastalık iki haftadan fazla sürer. Tedavi edilmemiş akut farenjit vakalarında veya tahriş edici ajanlara sürekli maruz kalındığında oluşur.

Remisyon ve alevlenme dönemleri olan kronik farenjit vardır. Remisyon dönemlerinde, boğazda sadece hafif bir kuruluk olabilir ve alevlenme ile birlikte akut inflamasyonun tüm semptomları vardır.

Hastalık, predispozan faktörlere maruz kaldığında ortaya çıkar:

 • Vücudun sık hipotermisi;
 • Pasif ve aktif sigara içme;
 • Kronik enfeksiyon odaklarının varlığı (rinit, diş çürüğü);
 • Soğuk mevsimde ağızdan hava soluması;
 • Baharatlı ve ekşi yiyeceklerin kullanımı;
 • Alkollü içkiler içmek.

Angina, farenjitin aksine, akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın bakteriyel doğasına sahiptir.

Bakterilerin etkisi altında, infuzyon pharyngeal bademcikler üzerinde gelişir.

Bu, bademciklerin şişmesi, kızarması (hiperemi) ile ortaya çıkar, pürülan foliküller, lakunlar veya bademcik iltihabı ile tamamen kaplanabilir.

Boğaz ağrısı zaman zaman ya da kalitesiz bir şekilde tedavi ederseniz, komplikasyonlar gelişebilir. Enfeksiyon kalp, böbrekler, büyük eklemlerin valvular düzeneğine uzanır.

Angina, havadaki damlacıklar tarafından yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Azaltılmış bağışıklığı olan insanlar için zordur. Hastalığın görünüşü, vücudun hipotermi neden olur.

Klinik bulgulardaki özellikler

Farenjit genellikle doğada viral olduğundan, farenjit belirtilerine ek olarak, rinit (burun akıntısı), tracheitis (öksürük) belirtileri vardır.

Farenjitin en karakteristik belirtileri:

 • Mukus farenksinin kuruluğu;
 • Boğazda yabancı nesnenin (yumru) hissi;
 • Posterior faringeal duvarın kızarması (hiperemi) ve granülerliği;
 • Vücut ısısında 37.0-38.0 derece arasında artış;
 • Genel zehirlenme ılımlı olarak ifade edilir;
 • Yutmada orta derecede ağrı;
 • Nadir, kuru, verimsiz öksürük.

Angina, aşağıdaki klinik belirtilerin ortaya çıkmasıyla karakterizedir:

 • Keskin, keskin bir başlangıç;
 • Vücut sıcaklığındaki artışla 39.0-40.0 dereceye kadar;
 • Boğazda duyulan acı, kulaklara boyun, boyun verir. Sıvı içme bile güçlü ağrıya neden olur;
 • Baş ağrısı;
 • Tüm vücutta bir ağrı;
 • Güçlü genel zayıflık;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Incelendiğinde, şişmiş, hiperemik, genişlemiş bademcikler vardır. Purulent foliküller, pürülan lacuna veya filmler şeklinde bademcikler üzerine plak.
 • Artan bölgesel lenf düğümleri. Bu düğümlerin palpasyonu şiddetli ağrıya neden olur.
 • Şiddetli zehirlenme nedeniyle bulantı ve kusma meydana gelebilir.

Semptomlara bakıldığında, hastalıklar biraz benzerdir, ancak açık bir fark vardır.

Hastalığın teşhisi

Boğazda ağrı olduğunda, bir doktora görünmeniz gerekir ve muayenede doktorun anjinadan şüphelenmesi gerekebilir. Farenjit ile birlikte farengeal bademciklerin lezyonu olmadığından sadece farinksin mukozaları gelişir.

Ve bademcik üzerinde hemen spatula ile kaldırılır bademcik iltihaplı baskınlar, bademcik iltihabı ile.

Patojenin açıklığa kavuşturulması için, besi yerinden alınan besi yemi, ardından besi ortamı üzerinde ekim yapılır.

Testin yardımıyla, etken madde (en sık olarak streptokok) ve antibiyotiklere duyarlılık belirlenir.

Şimdi streptococcal testi yapmak için anjin şüphesi için bir fırsat var, eğer streptococcus tespit edilirse hemen antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Farenjit ile kanın genel analizinde eritrosit sedimantasyon oranında hafif bir artış olabilir.

Ve anjina ile, lökositlerde belirgin bir artış (inflamatuar hücreler) ve eritrosit sedimantasyon oranında önemli bir artış.

Hastalıkların tedavisi

Daha önce de belirtildiği gibi, boğaz ağrısı belirtileri (bademcik iltihabı) bulursanız, acilen bir hekime, bir çocuk doktoruna, bir kulak burun boğazına başvurmalısınız.

Bu, mümkün olan en kısa sürede yetkili antibiyotik tedavisi için gerekli olması için gereklidir. Bu yapılmazsa hastalık ilerler ve iç organlara ve eklemlere zarar verir.

Anginanın tedavisi çoğu durumda ayakta hasta olup, hastanın hastaneye yatırıldığı komplikasyon belirtileri görülür.

Her iki durumda da tedavi sırasında bol miktarda içme rejimi tavsiye edilir Hastalık sırasında yiyecekler daha sıcak ve daha iyi ovulmalıdır.

Farenjit ile antiviral ilaçlar çoğunlukla reçete edilir, çoğu durumda inflamasyon bir viral saldırıdan kaynaklanır.

Aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

Vücudun koruyucu güçlerini artırmak için atanır:

 • Immunal;
 • İnsan lökosit interferonu;
 • tsikloferon;
 • Multivitamin.

Lokal tedavi, anjina ve farenjit için aynıdır.

Gargara bitkisel şifa ile durulayın:

 • Papatyaların kaynatılması;
 • Kadife çiçeği kaynatma;
 • Adaçayı kaynatma.

Antiseptik solüsyonlarla durulama:

 • furacillin;
 • miramistinom;
 • Klorheksidin.

Farinksin antienflamatuar spreylerle tedavisi genellikle aşağıdakileri uygular:

Ayrıca, farengeal mukoza ve bademciklerin Lugol çözeltisi ile yağlanması da gerçekleştirilmektedir.

İlk üç gün boyunca kullanılır.

Farenjit ile antibiyotik tedavisi sadece bakteriyel iltihaplanma durumunda reçete edilir. Anjina için antibakteriyel tedavi en az 10 gün boyunca reçete edilir.

Zamanında ve yetkin tedavinin sağlanması şartıyla her iki hastalık için de prognoz uygundur. Doktorunuz tarafından verilen tedavi önerilerini kesinlikle uygulamak gereklidir.

Daha fazla farenjit boğaz ağrısından farklı mıdır?

Kendileri arasındaki boğaz hastalıkları, bazı monoton semptomlarla ilişkilidir, bu da olur, yanıltıcıdır ve çoğu zaman karışıklığa neden olur. Özellikle, bir virüsün bir organizmada çarpması sonucu ortaya çıkan boğaz ağrısı ve farenjit ile ilgilidir. Bu konuda, tıbbi yardım yardımcı olabilir, doktor muayeneye dayalı olarak, testlerin sonuçları ve yapılan şikayetler, doğru tanı koyacaktır.

Ancak, tedavi için ilk yardımın bir doktora başvurmadan önce sağlanmasının gerektiği durumlar vardır ve bunun için ne tür hastalıklarla savaşmanız gerektiğini anlamanız gerekir. Sonuçta, tedavi ve ilk yardım yöntemleri radikal olarak farklı olabilir.

Semptomlardaki temel farklılıklar

Anjina ve farenjit arasında bir takım farklılıklar vardır:

Tedavinin farklılıkları

Farenjit tedavisi, patojenin doğasıyla belirlenen teşhis edilen türe bağlı olarak seçilir. Anjina, Penisilinler veya Sefalosporinler ile ilgili zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilirken.

Tedavide aşağıdaki farklılıklar da vardır:

hastalıkların tedavisinde yaygın sulama boğaz bioparoks, Ingalipt, Angileksom, Oraseptom emiliminin veya antiseptik Faringosept tabletler, Lizak, Lizobakt, Septefril olarak nokta terapisi kalır. Ayrıca, boğaz hastalıkları için genel tavsiyelere uyulmalıdır:

 1. diyet. Keskin, asidik, tuzlu, sıcak ve soğuk yemeklerden arındırınız. Boğazını tahriş etmeyen ılık, püresi yiyerek durun.
 2. yatakrejim. Angina yatak istirahati farenjit ile - ön şart olarak endikedir. Ancak, kesin olarak, hasta bir organizma üzerindeki yüklerin dinlenmesi ve yokluğu kimseyi engellemez. Uyku miktarını arttırmak faydalı olacaktır. Hastanın odasında, odada en az bir kez ve odadaki hastanın olmaması şartıyla havalandırmanın yapılması gerekir.
 3. boliçme. Erkeklere sıvı miktarını 3 litreye çıkarmaları önerilir - kadınlar - günde 2'ye kadar. Bu genelleştirilmiş rakamlar içecekler ve sıvı yemekleri içerir.
 4. nemlendirmehava. Nemlendirilmiş hava, özel bir cihaz olabilir - nemlendirici. Ayrıca uygundur: odada akvaryum, diğer tedarik edilen su kapları, ısıtma sezonunda, tercihen pillerin yakınında.

Farenjit veya anjina mı?

Boğazda ağrı ve kızarıklık, yutulduğunda hoş olmayan duyular... Bu nedir - farenjit veya boğaz ağrısı?

Bu semptomları keşfeden birçok insan bir anjina geliştirdiklerini düşünüyor. Bu durumda, çoğu hasta bağımsız olarak tedavi edilmeyi tercih eder - durulama ve boğazda ağrıdan şekerin emilmesi. Birisi 2-3 gün sonra daha kolay olurken, diğerleri ani sıcaklık, kas ve eklem ağrılarına neden olur. Bu durumda, bir doktora acil bir çağrı yapılmadan ve doğru tedavi komplikasyonların gelişmesine yakındır.

Ayrıca bakınız: Farenjit Tedavisi

Neden aynı tedavi yöntemleri bir durumda yardım eder, ancak başka bir işe yaramaz? Aslında, boğazda ağrı, iltihap ve rahatsızlık gibi belirtiler, sadece anjina değil, aynı zamanda farenjit de kendini gösterir. Eğer ikincisi ile durulama ve anti-inflamatuar aerosol yardımı ile başa çıkabilirseniz, o zaman ilk teşhisde ciddi ilaçlar olmadan yapamazsınız. Bunlar tamamen farklı hastalıklardır: onlara neden olan sebepler, tedavi şekli ve sonuçları radikal olarak farklıdır.

Bu hastalıklar nelerdir?

farenjit farinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Çoğu durumda, hastalığa virüsler (influenza, ARVI) neden olur, ancak neden bakteriyel bir enfeksiyon olabilir. Kural olarak, herhangi bir komplikasyon yoktur, fakat yanlış ve zamansız tedavi nedeniyle hastalık akuttan kronikleşebilir. Çoğu zaman üst solunum yolu hastalıkları eşlik eder.

Hastalığın akut bir formunun geliştirilmesi, lokal hipotermi (soğuk içecek ve gıda kullanımı), genel hipotermi ile desteklenir; nazofarenks, burun boşluğunda inflamatuar hastalıklar; mukus farenksinin kronik tahrişi (akut gıda, tozlu hava, tütün dumanı).

Angina (akut tonsillit) sadece faringeal mukozayı değil bademcikleri, bağ dokusunu, eklemleri ve kalbi de etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Kural olarak, hastalığın "suçlular" streptokok ve stafilokok, yani, bakterilerdir. Enfeksiyona yanıt olarak, vücut antikor üretir ve yeterli tedavi olmadığında, hastalık böbreklere, kalbe, eklemlere komplikasyonlar verir. Akut tonsillit geçirenler, bir kardiyogram yapmalısınız.

Bu hastalık bulaşıcıdır ve hasta bir kişiden havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Ayrıca patojenlerin aktivasyonuna katkıda bulunduğu için vücudun azaltılmış bağışıklık ve hipotermi rolünü oynar.

Semptomlar ne söyleyecek?

Bu hastalıkların aynı belirtileri ve semptomları kendine özgü özelliklere sahiptir.

 • Dikiş boğaz ağrısı, genellikle sabah görünür. Yutulduğunda özellikle daha kötüdür;
 • Boğaz kızarıklık;
 • Boğazda kuruluk hissi, terleme. Zor öksürük;
 • Boğazda bir yumru hissi;
 • Ağzınızı açmaya çalışırken ağrınız.

Vücut ısısı değişmeyebilir veya 37-37,5 ° C işaretine kadar yükselebilir. Boğazın mukoza zarı bir film veya pürülan sekresyonlarla kaplıdır. Hastalığın virüs veya bakterilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için ek testlere ihtiyaç duyulacaktır (genel kan testi, farinksden swab).

Angina kendini aşağıdaki belirtiler ve belirtilerle bildirir:

 • Kulaklara verilen şiddetli boğaz ağrısı. Acı verici duygular öğleden sonra şiddetlenir;
 • Bezler ve dil üzerinde sarımsı pürülan kaplama;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Baş ağrısı;
 • Vücut ısısında yüksek işaretlere (40 ° C'ye kadar) keskin bir artış, titreme;
 • Kaslarda ve eklemlerde ağrı.

Olası mide bulantısı, kusma (özellikle çocuklarda).

Hastalığın doğasını doğru bir şekilde belirlemek için, hasta boğazdan bir çubukla ve bir kan testi verir.

Tedaviye farklı bir yaklaşım

Akut bademcik iltihabından şüphelenilen belirtilerin tanımlanması durumunda, derhal doktora başvurunuz. Enfeksiyonu kazanmak için bir durulama yeterli değildir. Muhtemelen, doktor antibiyotik, fizyoterapi reçete edecektir. Uygun tedavi ile, belirtiler bir hafta içinde ortadan kalkmalıdır, bezler 10-12 gün kalabilir.

Hastalığın kronik bir forma geçtiği durumda, en etkili cerrahi müdahale (etkilenen bölgelerin kazıması, kısmi veya tamamen çıkarılmasıdır) bademcikler).

Viral doğanın farenjitiyle, boğaz durulamaları, koruyucu bir diyet boğazı, bol içecek, anti-inflamatuar aerosoller ile başarılı bir şekilde savaşırlar. Doktorun randevusu olmadan antibiyotik almayın: virüslere karşı hareket etmezler, ancak vücut zarar verebilir.

Antibiyotikler ve makrolidler (vilprafen), testler bakteriyi hastalığın suçluları olarak adlandırırsa gerekli olabilir.

Durulama yardımcısı olarak, bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tuz, soda ve birkaç damla iyot solüsyonu kullanabilirsiniz; furacilin çözeltisi. Bir kez daha boğaz tahriş değil, tedavi sırasında, baharatlı yiyeceklerden, sıcak ve soğuk içecekler pes etmeyin. Alkalik içecek (gazsız maden suyu), ılık çay (yeşil, papatya, nane ile) fayda sağlayacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır.

Çocuklarda farenjit

Farenjit altında, doktorlar boğazda lenfoid doku ve mukoza zarında güçlü bir inflamasyona işaret eder. Hoş olmayan bir hastalığa hoş olmayan bir semptom eşlik eder ve bulaşıcı olabilir.