Loading

Farenjit - yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Farenjit, göksel bir iltihaptır, boğazın bir kısmı gökyüzünün hemen arkasındadır ve Adem'in elmasıyla (larinks) uzanır. Enflamasyon genellikle virüsler (veya bazen bakteriler) soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonu boğazına girdiğinde ortaya çıkar.

Farenjit ile belirtiler, terleme, "yumru" ve boğaz ağrısı hissi, yutma, kuru öksürük, ateşle daha kötüdür.

Çoğu durumda tam bir tedavi mümkündür, akut sürecin kronik olana geçişi mümkündür. Nadiren komplikasyonlar meydana gelebilir: Kalbe ve eklemlere romatizmal hasar.

farenjit (virüs veya bakteri) neyin neden patojen bağlı atanır ve bakteriyel iltihap olarak tedavi hekimi seçer ve viral iltihap temizler ve sadece semptomatik tedavi gerektiren, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Bu patoloji izolasyonda çok nadiren oluşur, özellikle üst solunum yollarının akut enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir. Bu yazıda ele alacağımız hastalığın farenjit, belirtileri ve tedavisi.

nedenleri

Olguların yaklaşık% 70'i, farenjitin sebebi virüs, kalan% 30'u ise bakteri ve patojenik mantarların yanı sıra alerjenleri paylaşır. Ayrı ayrı, travmatik lezyonu ayırt edebilir. Nedeni yukarıda listelenen bu farenjit akut olup, hasta için oldukça uygun bir prognoza sahiptir.

Hastalığın kronik forma geçişi, primer viral enfeksiyona bakteriyel inflamasyonun eklenmesiyle sık (özellikle tedavi edilmemiş) solunum yolu enfeksiyonlarının uzun süreli akımında görülür.

Farenjit tedavisi için ilk semptomlarda sigarayı bırakmalı ve tavsiye için doktora başvurmalısınız.

Farenjit belirtileri

Akut farenjit rahatsızlık durumlarında ateş (minör veya 37.5 derece), ağrılı yutma, kuruluk boğazında, kuru öksürük, kırmızı ağrısı, boğaz mükopürülan plak duvarlarında (. fotoğrafa bakınız) varlığını içerir.

Kronik farenjit tanısı konduğunda, semptomlara sıcaklıkta bir artış eşlik etmez. Kural olarak, tickle hakkında şikayetler, hissi gıdıklama kaşıma veya boğazda yanma hissi, boğaz, yutma ağrısı, kuru öksürük kurutma kalın ve yapışkan mukus ihtiyacını kadar öksürük vardır.

Yetişkinlerde farenjit semptomları eşlik eden hastalık belirtileriyle birleştirildiğinde: akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip, vb. Akut farenjit semptomları bazen bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) belirtileriyle karıştırılmaktadır. Zaman zaman ağırlaşabilir. Aynı zamanda, semptomları akut fazınkilere benzer.

Atrofik bir tipin belirtileri, farinksin kuvvetli bir kuruluğu ile ifade edilir. Mukozası inceltilir, bazen kurumuş mukus ile kaplanır. Bazen mukoza yüzeyine enjekte edilmemiş damarlar görülebilir. Hipertrofik tip için, hiperplastik lenfoid doku odaklarının farenksinin arka duvarında bir mevcudiyet vardır. Tubofarengeal sırtlar da genişletilebilir. Hastalığın alevlenmesi durumunda, bu belirtilere, mukoza zarının şişmesi, hiperemi eşlik eder.

Çocuklarda kronik farenjit bazen sadece kuru bir kuru öksürük ile değil, aynı zamanda hışıltının varlığında da ifade edilir. Bu nedenle, doktor muayenesi sırasında bu durumu bronşiyal astımla açıkça ayırt etmelidir. Farenjit nasıl tedavi edilir onun ortaya çıkış nedenine bağlı, bu yüzden kendi kendine ilaç meşgul olmamalıdır.

Çocuklarda farenjit

Küçük çocuklar için farenjit çok zordur, özellikle bir yıla kadar olan çocuklar için tehlikelidir. Bazen çocuklarda PF'ye 400 ° C'lik bir sıcaklık artışı eşlik eder. Boğazdaki ağrı nedeniyle çocuk yemek yemeyi reddeder. Mukoza şişmesi boğulma semptomlarına neden olabilir. Küçük çocuklarda farenksin inflamasyon odağı varlığı, sıklıkla akut otitis media gelişmesine yol açar.

Kendi kendine tedavi girişimi, bir çocuğun olgunlaşmamış organizmasına onarılamaz zarar verebilir. En ufak bir PF şüphesiyle, bebek acilen doktora başvurmalıdır.

Kronik formların gelişimine katkıda bulunan faktörler

 • farinksin ve tüm gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının anayasal özellikleri;
 • eksojen faktörlere uzun süreli maruz kalma (toz, sıcak kuru veya dumanlı hava, kimyasallar);
 • tıkalı burun solunumu (ağızdan nefes alma, dekonjestanların kötüye kullanımı);
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • alerji;
 • endokrin bozuklukları (menopoz, hipotiroidizm, vb);
 • beriberi A;
 • Diabetes mellitus, pulmoner, böbrek ve kalp yetmezliği.

önleme

Kuru, yoğun tozlu ve dumanlı odalarda kalmaktan kaçının, kategorik olarak alkol, sigara, baharatlı ve baharatlı yiyecekleri, soğuk içecekleri ve tabii ki daha az konuşmaya çalışın. Erişkinlerde farenjitin önlenmesinde ve tedavisinde, farinksin mukoza zarı üzerinde olumsuz etki eden çeşitli zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır.

Farenjit tedavisi

Öncelikle, farenjit tedavisi, hastalığı tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını sağlar. Antibiyotiklerin yardımı ile, bu, bakteriyel hastalık durumunda ve tahriş edici madde veya dumanın uzun süreli solunması, kişisel koruyucu önlemlerin kullanılması veya çalışmaların değiştirilmesinin neden olduğu farenjit durumunda elde edilir.

genel durumunun belirgin bozukluklar ile birlikte akut, kronik farenjit alevlenme olup, bu bal süt, buhar inhalasyon ve gargara tutumlu diyet, sıcak ayak banyoları, sıcak kompres boyun ön içeren yeterli semptomatik tedavi yöntemidir.

 1. Gargara, mümkünse, her saat en az 6 kez olmalıdır. Durulama için furatsilinom, seyreltme 1: 5000 veya alkali çözeltiler kullanın.
 2. Diyetten rahatsız edici yiyecekleri hariç tutunuz (sıcak, soğuk, ekşi, keskin, tuzlu). Günde 1,5-2 litreye kadar bol miktarda içecek önerilir. Sigara bırakılmamalıdır.
 3. Birleştirilen spreyler (Ingalipt, angileksa, klorofilin, vs.) şeklinde koruyucu ilavesiyle bitkisel yağlara dayalı preparatlar boğaz boşluğu iltihaplı mukozasında günde en az 3-4 kez düzenli olarak uygulanır için uygulanır.
 4. Sülfonamidler (septifril, pharyngosept) içeren resorpsiyon için tabletler.
 5. Bir virüs enfeksiyonu antibiyotik almak için tavsiye edilmediğinde, sadece bir bakteriyel veya fungal patojen tespit edildiğinde doktor tarafından atanırlar.

Kronik farenjit ile tedavi, üst solunum yolu ve ağız boşluğunun kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu ile başlar. Etkisizlik mümkün ise, cerrahi sanitasyon kesinlikle endikasyonlara göre yapılır. Hipertrofik formlarda hipertrofi (hiperplazi) bölgeleri koterize edilmeli, kriyodestrit ve dantelkoagülasyon kullanılmalıdır.

Farenjit için antibiyotikler

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Evde farenjit tedavisi için halk ilaçları, aşağıdaki yaygın olarak kullanılır:

 1. Birkaç patates için inhalasyon veya taze patates suyu ile durulama yapılması tavsiye edilir.
 2. Boğaz, inhalasyon otlar durulayın: papatya, adaçayı, calendula, okaliptüs.
 3. Subatrofik farenjit için gerekli olan mukozayı geri kazanmak için, boğazı kuşburnu veya şeftali yağı ile yağlamak iyidir.
 4. Propolis ile farenjit ev tedavisi. 0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi hastalık akut formları tedavi etmek için kullanılır
 5. Farenjit ile antipiretik bir ajan olarak, ahududu, yabani çilek gelen kireç, çay kaynatma kullanabilirsiniz.
 6. Sıcak süt ile sıcak bir içecek, sıcak (ama haşlanma değil!). Limonlu çay veya papatya eczanesinden çay;
 7. Bir böğürtlen yaprağı bir bardak kaynar su ile demlendirilir. Böyle bir kaynaşma ile gargara yapmak iyidir, ağız boşluğunun mukozasının iltihabında etkilidir: farenjit, diş eti kanamaları, boğaz ağrısı, larenjit, vb.

Farenjit için kanıtlanmış halk ilaçları, vücut üzerinde yumuşak bir etki sağlaması, lokal ve genel direnci arttırması bakımından iyidir.

farenjit

farenjit - pharynx akut veya kronik mukoza zarının bir inflamatuar süreci. Farenjit, boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı ile kendini gösterir.

İnflamasyonun lokalizasyonuna göre farenjitin türlere ayrılması kabul edilir. İnsandaki bir farinksin üç bölümü vardır - nazofarenks (üst bölüm), guttur (orta bölüm) ve yutakaltı (alt bölüm). Ancak çoğu durumda böyle bir birim sadece koşullu olacaktır, çünkü gelişimde akut farenjit Mukozada yaygın bir lezyon vardır. Bakteriyel ve viral enfeksiyonların yenilgisi miragiruyusche oluşur ve çoğunlukla aşağı doğru bir karaktere sahiptir. Hasta gelişirse kronik farenjit, daha sonra iltihap, farinksin yukarıdaki bölümlerinden birinde görülür.

Farenjit nedenleri

Genelde, çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit çok soğuk veya kirli havanın solunması sonucu oluşur. Ayrıca, farenjit tezahürünü kışkırtmak kimyasallar - tütün, alkol, vb. Ile bazı tahrişlere yol açabilir. Enfeksiyöz farenjit ortaya çıkması mikroplara maruz kalmadan dolayı oluşur - streptokoklar, stafilokoklar, Pnömokoklann. Ayrıca bir dizi virüs ve mantarın etkisi altında gelişir. Bazen farenjitin tezahürü, boğazın yanında bulunan enflamatuar odaktan enfeksiyon yayılmasına neden olur. Genellikle farenjit hastalarda görülür rinit, sinüzit, diş çürümesi.

Bazı durumlarda, kronik farenjit gelişimi gastrointestinal sistemin patolojisinin varlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu mümkündür kolesistit, gastrit, pankreatit. Kronik catarrhal farenjit Bir kişi ilerlerse, asidik mide içeriğinin bir rüyada farenks içine sindirilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. gastroözofageal reflü hastalığı. Böyle bir durumda, başlangıçta altta yatan rahatsızlığı ortadan kaldırmak önemlidir. Ayrıca malignan sigara içimi genellikle faringeal mukozada atrofik değişikliklerin sebebidir.

Farenjit gelişimi genellikle burun ile sürekli nefes darlığı çeken kişilerde görülür. Farenjitin gelişimi, ağzın sürekli solunumu ve farinkse boşalan vazokonstriktör damlalarının etkisinden doğrudan etkilenir.

Kronik farenjit bazen alerjilerin bir sonucu olarak gelişir, aynı zamanda çeşitli endokrin bozuklukları olan hastalarda, diyabet mellitus, yanı sıra kalp, akciğer ve böbrek başarısızlık.

Farenjit türleri

Hastalık ayrılır keskin ve kronik farenjit. Buna karşılık, etiyolojik faktör göz önüne alındığında, viral, mantar, bakteri, alerjik, travmatik keskin farenjit, ve eylem ile kışkırtılan farenjit sinir bozucu faktörler.

sınıflandırma kronik farenjit Mukozada görülen değişikliklerin doğasına göre gerçekleştirilir. salgılamak nezle ile ilgili (Basit) atrofik (subatrofik) ve hipertrofik farenjit. Sıklıkla, farklı farenjit tiplerinin bir kombinasyonu vardır. Bu durumda, hastalığın karışık bir formu belirlenir.

Akut farenjit arasında en sık görülen hastalığın catarrhal formudur SARS. Genel olarak, farenjitin yaklaşık% 70'i farklı virüslere maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar - coronavirüsleri, rhinovirüsleri, adenovirüs, grip virüslerinin ve parainfluenza. Çoğu zaman, farenjit rinovirüslerin etkisi altında gelişir. Bununla birlikte, bir viral enfeksiyon sadece daha sonra bir bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında gelişen hastalığın birincil gelişmesine neden olur. Daha nadir durumlarda, diğer virüslerin etkisi altında farenjit gelişebilir.

Farenjit belirtileri

Hastalığın gelişimi sırasında, kişi farenjit belirtileri işaretlenmiştir. Bu hastalık, boğazda belirgin bir terleme, sürekli kuruluk ve rahatsızlık hissi ile karakterizedir. Hastanın yutma sırasında ağrının varlığından şikayetçi olabilir, ki bunlar en çok boş bir boğazla belirgindir. Bazen farenjit gelişimi, belirgin bir genel halsizlik, vücut ısısında bir artış ile ilişkilidir. Farenjit inflamatuar süreç tubofaringealnyh silindirleri oluşursa, hasta kulaklarında ağrı hissedebilir. Palpasyon sürecinde servikal lenf düğümleri Hasta acılarını hissedebilir ve artabilir. Posterior farryngeal duvarın hiperemi ve damak kemiği de vardır. Ancak, ne zaman ortaya çıkan bademcikler iltihabı boğaz ağrısı, gözlenmez.

Sıklıkla akut farenjit, bir dizi enfeksiyöz rahatsızlığın ilk belirtisidir. Böylece kendini gösterebilir kızamık, kızamıkçık, kızıl ateş.

Kronik farenjit ile vücut ısısında artış olmaz ve hastanın genel refahı önemli ölçüde bozulmaz. Bir kişi sürekli olarak boğazda kuruma hissi, terleme ve boğazda bir yumru hissi verir, bu da ona boğazını temizlemek için sürekli bir arzu yaratır. Farenjit ile hasta kalıcıdır. kuru öksürük, Bronşit ile öksürük önemli ölçüde farklıdır. Kronik farenjit formunda sürekli bir rahatsızlık hissi de, farinks mukusunun arkasında biriken mukusu sürekli olarak yutmaya ihtiyaç duyulmasına neden olur. Sonuç olarak, bir kişi çok irritabl olur, düzgün uyuyamaz ve dikkati dağılmadan sıradan şeyler yapamaz.

semptomlar atrofik farenjit farinksin kuvvetli kuruluğu ile ifade edilir. Mukozası inceltilir, bazen kurumuş mukus ile kaplanır. Bazen mukoza yüzeyine enjekte edilmemiş damarlar görülebilir. için hipertrofik farenjit hiperplastik lenfoid doku odaklarının boğazının arka duvarında karakteristik varlıklar. Tubofarengeal sırtlar da genişletilebilir. Hastalık kötüleştiğinde, farenjitin bu semptomlarına, mukoza zarının şişmesi, hiperemi eşlik eder.

Çocuklarda kronik farenjit bazen sadece kuru bir kuru öksürük ile değil, aynı zamanda hışıltının varlığında da ifade edilir. Bu nedenle, doktor muayenesi sırasında bu durumu bronşiyal astımla açıkça ayırt etmelidir.

Farenjit komplikasyonları

Zamanla iyileşmeyen akut farenjit komplikasyonu sıklıkla kronik farenjit olur. Aynı zamanda, zaman içinde hastalığın kronik formu, bir dizi diğer hoş olmayan hastalıkların gelişimini de kışkırtır. Streptokokal farenjit ile birlikte, bir peritonsillar apse, boğazda ağrı, tek taraflı ödem ve eritem ile bir komplikasyon haline gelebilir.

Kronik farenjit komplikasyonları sıklıkla olur larenjit, soluk borusu iltihabı (sırasıyla, larinks ve trakea iltihabi süreçleri). Tezahür etmek de mümkündür kronik bronşit.

Farenjitin bazı formları (özellikle, b-hemolitik streptococcus grubu A'ya neden olan hastalığın formu), aynı zamanda, insanlarda gelişmeyi de kışkırtır akut artiküler romatizma.

Kronik farenjitin diğer hoş olmayan bir komplikasyonu yaşam kalitesinde genel bir düşüştür. Kronik bir hastalığı olan bir hasta uzun süre konuşamaz. Bu nedenle, mesleği derse ve diğer türden akrabalara ihtiyaç duyan insanlar için böyle bir hastalık çok büyük bir sorun haline gelebilir. Kronik farenjitde bademciklerin uzaklaştırılması kontrendikedir. Bu nedenle, iltihaplanma zamanla kötüleşebilir ve sonuç olarak bir kişinin sesi fark edilir derecede değişir.

Farenjit tanısı

Özel zorlukları olmayan deneyimli uzman-kulak burun boğaz uzmanları hem akut hem de kronik farenjit tanısı koyabilirler. Başlangıçta hastayı muayene etmek gerekir. Bu amaçla, bir pharyngoscope - hastanın boğazındaki mukoza zarının incelenmesi. Bazı durumlarda, hastaya ek bir bakteriyolojik veya virolojik inceleme verilir. Bunu gerçekleştirmek için farinksden bir swab kullanılır.

Semptomatik hastalarda hemen reçetesiz alınan hastalık ev ilaçları veya ilaç tedavisi tercih nadiren uzman kişilerce aynı adresi farenjit unutulmamalıdır. Ancak, durumun bir miktar rahatlamasıyla bile, farenjitin nedeni henüz çözülmemiştir. Bu yüzden zamanında tetkik yapmak ve farenjit için doğru tedaviyi reçete etmek önemlidir.

Farenjit tedavisi

Hastaya akut farenjit tanısı konulursa veya hastalığın kronik formunda keskin bir alevlenme varsa ve bu durumda kişinin genel durumunda belirgin bir bozukluk yoksa, bu durumda farenjitin semptomatik tedavisi kullanılır. Hastanın belirli bir dönemi gözlemlemesi önemlidir. diyet, Mukoza zarını tahriş eden bulaşıkları yememek. Sıcak ve çok soğuk yemekler, ekşi ve tuzlu yiyecekler kullanmak için akut dönemde olmamalıdır. Vücuttan atılımı aktif hale getirmek için çok miktarda sıvı kullanmak daha az önemli değildir. toksinler. Bir günde en az iki litre farklı içecek içmeniz gerekir. Önde boyunda bulunan ısınma kompresleri taşıyan ayaklar için sıcak banyolar gösterilir. Evde üretilen buhar inhalasyonlarını ve ballı ılık sütü içebilirsiniz. Hastalık zamanında sigara içmekten tamamen vazgeçmek çok önemlidir. Komplike olmayan farenjit tedavisi ile antibiyotikler pratik değil.

Bazen doktor, antibakteriyel ilaçların yanı sıra yerel antimikrobiyalleri de reçete eder. Farenjit genellikle reçete antiseptik ilaç olduğunda - olabilir heksetidin, klorheksidin, benzidamin, ambazone Lokal anestezikler ve uçucu yağlar da kullanılır.tetrakain, lidokain, mentol). Doğal antiseptikler, vitaminler içeren ilaçların olası kullanımı.

Antimikrobiyal ajanlar, boğazın durulanması için kullanılır. inhalasyon, üfleme, tabletler ve şeker şeker. Mikroplara ve virüslere karşı geniş bir etki spektrumuna sahip ilaçların mukozaya uygulanması önemlidir. Bununla birlikte, toksik olmamalı, tahriş ve alerjik reaksiyonlara neden olmamalıdırlar.

Rezorpsiyon için pastiller şeklinde preparatlar, kural olarak, farenjitin hafif formları için reçete edilir. Bu ilaçların çoğunun dikkat edilmesi önemlidir. klorheksidin, Bu toksik bir maddedir. Bu nedenle, ilaçların dozajını ve kontrolsüz alımını aşmayın. İkincisi özellikle çocuklar için doğrudur.

Örneğin, bazı ilaçlar propolis, türevler iyot, sülfonamidler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Esansiyel yağlar ve bitkisel antiseptikler içeren ilaçlar da bazı hastalarda alerjiye yol açabilir.

Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, durulama, aşındırıcı olmayan çözümler kullanabilir furatsillina, hafif çözüm potasyum permanganat. Akut dönemde durulamalar her saat uygulanabilir.

İnsanlarda farenjit çok sık görülürse, bu, vücudun savunmasıyla ilgili sorunların doğrudan bir kanıtıdır. Bu nedenle, farenjit tedavisi bazı durumlarda düzeltmeyi içermelidir. dokunulmazlık.

Bu nedenle, farenjit tedavisi için optimal bir ilaç atayın, sadece hastanın antimikrobiyal aktivitesi ile yönlendirilen doktorun yanı sıra hastanın bireysel özelliklerine de dikkat edin.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjit nasıl tedavi edilir, söyler ve halk ilacı. Yutma ve gargara için hem de kullanılabilen bir dizi bitkisel kaynatma vardır. Bir akut durumda bir içecek olarak, ahududu yaprakları, papatya, nane, böğürtlen çay bir kaynatma kullanmanız tavsiye edilir.

Farenjit tedavisinde etkili olan ve durulamada kullanılan bitkisel topluluğun hazırlanması için adaçayı ve nane, papatya çiçeği, rezene meyvesinin yapraklarını eşit parçalara ayırabilirsiniz. Parçalanmış koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülmeli ve yirmi dakika ısrar edilmelidir.

Benzer şekilde, kalamus, keten tohumu, papatya çiçeği, tatlı yonca otu kökünü içeren başka bir koleksiyon hazırlanmaktadır.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi ayrıca inhalasyonlar için bazı bitkisel ve bitkisel infüzyonların kullanımını içerir. Bu amaçla, genellikle papatya, meşe kabuğu, adaçayı, böbrek çamı, kalendula infüzyonu kullanın. İnhalasyon için kullanılan bitkilerin infüzyonlarını hazırlamak için, bir bardak kaynar suya 10 gr ezilmiş hammadde almalısınız. Bu tür inhalasyonlar beş dakika sürmektedir, farklı otlar kullanılarak günde birkaç kez yapılabilir.

Buna ek olarak, farenjit herhangi bir biçimde, geleneksel tıp ham patates suyu, özü yaban mersini yapraklarından ve böğürtlen bir kaynatma gargara önerir.

Bir kişi atrofik farenjit muzdarip ise, o zaman petrol inhalasyon onun durumunu artırabilir. Böyle bir inhalasyon için şeftali, zeytin, Mentol yağı. Soluma için bir çözelti hazırlayın, kaynar su bardağı başına 5-10 damla yağa dayanabilir. Buharı huni şeklindeki tüp boyunca günde birkaç kez soluyun.

Soda inhalasyonu (bir bardak su için bir çay kaşığı), boğazda kuruluğu belirgin şekilde yumuşatır.

Farenjit önlenmesi

farenjit önlenmesi vücudun genel sertleşme sağlamak için önemlidir için Zararlı faktörlerin etkisini önlemek için deneyin, hem de kötü alışkanlıklardan kurtulmak - sigara, alkol bağımlılığı. Eğer bir kişi belli sebeplerden dolayı burun solunum güçlüğü çekiyorsa, bu problem gelecekte farenjitin önlenmesi için yeterince tedavi edilmelidir. Dişle ilgili tüm sorunları gidermek, tedavi etmek için zamanla eşit derecede önemlidir. diş çürüğü. Ayrıca, bazı durumlarda, özellikli fonların alındığı, vücudun kusurlu savunma mekanizmalarını yeniden kurmak da gereklidir. immünomodülatörler.

Farenjit tedavisi için hazırlıklar

Farenjitin üretken ilaç tedavisi, özel bir yaklaşım ve sorumluluk gerektirir, bu nedenle ilaçlar sadece ilgilenen hekim tarafından seçilir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda farenjit tedavi edebilen çeşitli ilaç grupları vardır. Bunlar:

 1. Yerel ve genel eylemlerin antibiyotikleri;
 2. Antiviral ilaçlar;
 3. Antiseptikler (tabletler, spreyler, lolipoplar);
 4. Beklentiler (içinde okaliptüs bulunan haplar, şuruplar, lolipoplar);
 5. Rinokaritiğin tedavisinde vazokonstriktör burun içine düşer;
 6. Şifalı bitkisel bileşenler (okaliptüs, papatya, calendula);
 7. Artmış vücut ısısı varlığında - antipiretik (tabletler, fitiller).

antibiyotikler

 • Amoksisilin, tabletler biçiminde bir penisilin preparatıdır. Staphylococci ve streptococci'ye karşı mücadelede başarılıdır. Ama herhangi bir bal varlığında Amoxicillin ile birlikte katran damlaları vardır - bunlar özellikle çocuklarda sık görülen alerjik reaksiyonlardır. Bu nedenle, çocuklar dikkatle reçete edilir ve hamile ve emziren anneler ilaç kontrendikedir. Doz, hastalığın şiddetine ve hızına bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir, genellikle günde 500 mg / 3'dür. Günde iki kez 125 ila 250 mg arasında 5 yaşından büyük çocuklar.
 • Sefalosporinler. Farenjitin karmaşık formlarını tedavi edebilen preparatlar: rhinopharyngitis, pharyngotracheitis. Bugüne kadarki en etkili olan, Ceftriaxone kalır. Bu enjeksiyonlar, günde iki kez 1 mg Lidokain'de veya enjeksiyon için su üzerinde intravenöz olarak reçete edilir. Çocuklarda tedavi erken yaştan itibaren kullanılır, ancak şiddetli vakalarda görülür.
 • Makrolidlerin cinsine ait azitromisin. Streptokok, stafilokok ve pnömokokların neden olduğu kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları ile mükemmel uyum gösteren bir ilaç. Yetişkinler, günde bir kez 0.5 mg için tabletler halinde reçete edilir. Çocuklar için, süspansiyonlar, daha doğrusu, süspansiyonların kendiliğinden hazırlanması için tozlar, örneğin Azimed şeklinde verilir.
 • Bioparox, antibiyotik sprey şeklinde sunulan benzersiz bir ilaçtır. Sadece farenjitin nedenini öldürmez, aynı zamanda boğaz ve burun zarlarının iltihaplanmasını da tedavi edebilir. Yetişkinler, talimatlara göre, her 4 saatte boğazda 4 ağız (ağızdan güçlü bir nefes) yapmaları tavsiye edilir. Çocuklara günde 3 kez 2 kez püskürtülebilir.

Antiviral ilaçlar

Popüler ve ucuz antiviral ajanlardan biri Cycloferon'dur.

Sikloferon sadece bir antiviral değil, aynı zamanda bağışıklık düzenleyici bir ilaç değildir, çünkü doğası gereği vücudun endojen interferon miktarını arttırmasına izin veren bir ilaçtır. Sikloferon ayrıca anti-enflamatuar ve antitümör ajanlara sahiptir. Cycloferon aldıktan sonra, vücudun bağışıklık özelliklerinin aktivasyonu nedeniyle, 2-3 gün içinde iyi olma konusunda önemli bir iyileşme vardır.

Yayınlanmış Cycloferon tabletlerde, 5 gün boyunca günde bir kez 7 yaşından 1 tablete kadar çocuklar için kullanılmasına izin verilir. ARVI ve viral farenjitin tedavi edilmesine izin veren yetişkin dozu, bir hafta boyunca günde bir kez 2 tablet Cycloferon'dur. Su tabletinde çiğneyin, bölünün veya çözünün. Cycloferon tamamen alınamaz, rahat bir miktarda su ile yıkanır.

Ayrıca intravenöz ve intramüsküler enjeksiyon için enjeksiyonlarda eczane Cycloferon da mevcuttur. Ampuller (paket başına 5 parça) 2 ml, 250 mg madde içerir.

Ancak, Cycloferon, birçok immünomodüle edici ilaç gibi, gebelikte, laktasyonda kontrendikedir ve 2 yıla kadar çocuklar için tedavi edilemez.

İlaç Cycloferon ile kombinasyon halinde, farenjit antiseptik, antipiretik ve antitussif ajanlar ile tedavi edilmesine izin verilir.

antiseptikler

Antiseptikler, mikroorganizmaların solunum yolu boyunca çoğalmasını önlemek için, hastalığın ve komplikasyonlarının gelişmesini durdurmaktan ziyade kullanım için reçete edilir. Bu grubun çok çeşitli ilaçları vardır, ancak farenjit ile birlikte, aşağıdakileri atayın: Pharyngosept, Cameton, Iodinol, Tantum Verde, Lizobakt veya Hexoral. Gerçek ve doğal antisentiki Rotokan çözeltisi ve tentür veya okaliptüs yağının bileşenleridir.

 • Faringosept. Resorpsiyon için tabletler, çocuklar ve hamile kadınlar için kontrendikasyon yoktur. Pharyngept, lolipoplar gibi tamamen çözünene kadar eritilir. Farenjiti kısaca tedavi etmek için, onu çiğneyemeyeceğinizi veya suda çözemeyeceğinizi hatırlamanız gerekir, aksi takdirde ilacın gücü kaybolur. Yetişkinler ve 5 yaşın üzerindeki çocuklar için normal doz günde 1 ila 3 kez 5 tablettir. Yedikten sonra bir saat sonra daha iyi alın, tercihen tableti çözdükten sonra yemeyin.
 • Kameton. Farenjit patojenleri ile savaşmak için antiseptik eylem ile Aerosol sprey. Kamerun aktif maddesi klorobutanol ve kafurdur. Kamertonun tadı mentol veya okaliptüsdür.

Kamerun sadece mikropları öldürmekle kalmaz, aynı zamanda anti-enflamatuar, anestetik etkiye sahiptir, bu da boğazda kuruluğu giderir ve nefesi normalleştirir. 5 yıldan itibaren yetişkinler ve çocukların tedavisi için Cameton uygulayın.

Kamerun, öğünlerden sonra günde 3-4 kez veya bir sonraki öğünden bir saat önce iki kez boğaz içine enjekte edilir.

Ambalaj, bir silindir, püskürtme için nozullar ve talimatlardan oluşur. Silindiri çalıştırmak için koruyucu kapağın çıkarılması gerekir. Kamertonu püskürtmek için balon dönmemelidir. Maliyeti yüksek değil, Cameton uygun fiyatlı ilaçları ifade ediyor.

 • Iodinol. Boğazı yağlamak için kullanılan iyotlu antiseptik solüsyon. Kullanırken, iodinolün gastrointestinal sisteme alınmasının kabul edilemez olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Iodinol bir kusturucu ajanı vardır, bu nedenle uygulamada ana şey ılımlılıktır, aksi takdirde mukus yanığını tedavi etmek için gerekli olacaktır. Iodinol kullanın ve burun ve kulak iltihabı için iltihaplı otitis kullanın.

Catarrhal farenjit Iodinol, talimatlara göre, 24 saat içinde boğaz boşluğunda 3-kat uygulama sağlanan 4-5 gün için tedavi edecektir. Iodinol pamuklu çubukla ve düzgünce işlenmiş bademcikler, yumuşak damak ve mümkünse boğazda uygulanır.

Iodinol, tiroid disfonksiyonu olan, hamile kadınlar ve 3 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez.

Iodinol çözeltisinin maliyeti yüksek değildir, popülasyonun tüm katmanları için erişilebilirdir.

 • Tantum Verde. Tantum Verde tarafından resorpsiyon için tabletler şeklinde, harici kullanım ve sprey için bir çözüm olarak sunulmaktadır. Tantum Verde ilacının herhangi bir formundaki aktif madde, benzidamin hidroklorürdür.

Resorpsiyon için tabletler günde 1 kez 3 kez alınır, ayrıca çiğnenmesi önerilmez. Tantum Verde tabletleri nane veya limon aromasına sahiptir.

Tantum-Verde çözeltisi ile gargaralar, daha önce durulanır, 15:15 ml oranında su ile seyreltilir. Tantum-Verde çözeltisinin ambalajı, bir preparasyon, ölçüm ve talimatlar içeren bir şişe koyu camdan oluşur.

Sprey Tantum-Verde 2 saatte bir enjekte edilir, dozaj doktor tarafından bireysel olarak belirlenir, ancak talimatlarda yetişkinler için 6 ve 6-8 dozluk çocuklar için 4 doz yeterli olacaktır. Bir anti-enflamatuar ilaç olarak burun verilir. Sprey Tantum-Verde 3 yaşından itibaren çocukların tedavisi için çocuklukta kullanılmak üzere izin verilir.

 • Lizobakt. Antibakteriyel etkinin emilmesi için tabletler, enflamatuar süreçlerle başa çıkma ve ağız ve boğaz enfeksiyonları. Lizobakt tekrarlayan kronik farenjit için de iyidir.

Aktif madde Lizobakta - lizozim hidroklorür ve piridoksin. Kabuğu dezenfekte eder ve korurlar. Lizobakt vanilya aromasına sahiptir.

Lizobakt bir şerit ile beyaz tabletler şeklinde mevcuttur. Hamilelik ve emzirme döneminde Lizobakt uygulanır, ancak 3 yaşın altındaki çocuklar Lizobakt'a atanmaz.

Dozaj Lizobakta: 1 tablet 3-4 kez bir streç, 7 günden fazla değil.

 • Rotokan, papatya çiçekleri, calendula ve civanperçemi bitki özleri içeren alkol için bir çözümdür. Durulama ve inhalasyon için Rotokan'ı nebülizer ve 2 yemek kaşığı için 4 ml oranında uygulayın. buhar inhalasyonu için yarım litre su için. Durulama için, Rotokan'ın bir kaşık kaşığı bir bardak ılık suda seyreltilir ve bir çay kaşığı okaliptüs tentürüyle karıştırılır.

Paketleme Rotokana bir çözüm ile bir şişe koyu cam ve kullanım talimatları içerir.

Rotokan alerjik reaksiyona neden olabilir, çoğu zaman suçlu bir papatya olur. Bu nedenle, küçük çocuklar, hamile ve hemşirelik, Rotokan tavsiye edilmez.

Çözümün maliyeti yüksek değil, Rotokan ekonomi sınıfının hazırlıklarını ifade ediyor.

 • Hexoral - boğazın sulanması için aerosol. Heksorolün aktif maddesi heksetidin'dir. Özellikle bademcik iltihabı durumunda etkili olan farenjit, larenjit, stomatit için reçete edilir.

Yemekten yarım saat sonra, günde iki kez 2 saniye süreyle Geksoral enjekte edilir.

Geksorala paketinde - ilaçlı bir balon, enjeksiyon için bir nozul ve talimatlar.

Geksoral, okaliptüsün lezzeti nedeniyle bir nane, ama hoş olmayan keskin tadı vardır, bu nedenle kusmayı önlemek için çocuklar ilaç için tavsiye edilmez. Ayrıca, toksikoz döneminde ghexoral hamile alırken dikkatli olun ve farklı bir ilaç seçmek daha iyidir. Geksoral, herhangi bir eczanede ortalama olarak, benzer ilaçların fiyat politikası arasında fiyatlıdır.

Ayrıca Thuracilin ile gargara, soda, calendula ve okaliptüs ile inhalasyon (su litresi başına 1 çay kaşığı) ile etkinliği için ünlüdür. Okaliptüs, tıpta yaygın olarak kullanılan bir tıbbi bitkidir. Okaliptüs yağı ve özleri çıkarır, tentürler yapar.

söktürücüler

Farenjit ile birlikte ağır bir balgamda ağrılı öksürük vardır, bu nedenle doktor tedaviye eklenir. Çoğunlukla, bu çok yönlülüğü ile ünlü Lazolvan. Lazolvan, tabletler, şurup, damlalık ve inhalasyonlar şeklinde alınır ve her yöntemin etkinliği aynı derecede etkileyici kalır. Burundan nefes almayı kolaylaştırmak ve dikkat dağıtıcı bir manevra olarak mentol ve okaliptüslü trokları kullanabilirsiniz.

Vazodilasyon damlaları

Burun tıkanıklıklarında burun damlaları rinofarenjit semptomlarının tedavisi için uygundur. Bunlar şunları içerir:

Ayrıca, okaliptüs tentürüyle inhalasyon ile solunum kolaylaştırılır.

ateş düşürücü

Çoğu zaman, farenjit normal vücut ısısında geçmektedir, ancak, çocuklarda, farenjit ve diğer enfeksiyonların komplike formları ile, onun artış vakaları vardır. Bu nedenle, sıcaklık 38.6'ya ulaştığında, Paracetamol, Ibuprofen veya yetişkinler için Nimesil almak mantıklıdır.

Ilk doktor

Farenjit için en iyi haplar

Farenjit genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan boğazın iltihaplı bir hastalığıdır. Ama bunlar tamamen farklı hastalıklardır. Bademcik iltihabı ile bademcikler iltihaplıdır. Farenjit ile birlikte iltihaplanma çok daha geniş bir alanı kaplar - farinksin tüm mukozası (ağzına açılan özofagusun üst kısmı) etkilenebilir. Tedavinin etkinliği, hastalığın nedenlerinin doğru tespit edildiğine bağlıdır. Çoğu zaman terapideki lider rol, rezorpsiyon tabletleri tarafından oynanır.

Hastalığın nedenleri

Tedaviye başlamadan önce, mukoza zarının iltihabının dışsal veya içsel nedenlerle provoke olup olmadığını bulmak gereklidir. Bunların en yaygın olanları:

fiziksel tahriş edici maddeler: kirli hava, toz, tütün dumanı; çok sıcak yiyecek kullanımı, sigara içilmesi ile mukozanın termal yanması; zehirli kimyasallar: ev kimyasallarının buharlaşması, keskin kokular, koruyucu maddeler, alkol; güçlü veya uzun süreli alerjik reaksiyonlara neden olan alerjenlerin etkisi; solunum sistemi kronik hastalıklar: iltihaplanma farenks yayılır sinüzit, rinit, bronşit; mideyle ilgili problemler: hidroklorik asidin özofagusa girdiği, asitliği artıran reflü hastalığı; Solunum organlarının sürekli tahriş ettiği olumsuz çalışma koşulları; şiddetli hipotermi genel veya yerel (buzlu içecekler, dondurma vb.); vokal kordların uzun süreli veya şiddetli aşılması (öğretmenler, şarkıcılar, aktörler, yayıncılar vb.).

Ancak farenjit% 80'den fazla bulaşıcı doğası ve enflamasyon boğaz ağrısı, patojenik mikroorganizmaların provoke soğuk ya da diğer solunum yolu hastalıkları sonra gelişir.

Farenjit çağırmak bile çürük olabilir: dişler zamanında iyileşmezse, ağız boşluğunda sürekli bir enfeksiyon kaynağı olurlar.

Farenjit türleri

Tedavinin etkinliği farenjit tipine bağlıdır. Faringeal mukozanın inflamasyonu sadece altta yatan nedenini kaldırarak ortadan kaldırın. Bu yüzden sıklıkla sistemik antibiyotiklerin bağımsız kullanımı istenen sonucu vermez. Bir anti-enflamatuar etkiye sahip değildirler ve enfeksiyöz olmayan nedenleri ortadan kaldırmazlar, ancak virüsler ve mantarlar için, kişinin kendi bağışıklığına baskı yaparak daha elverişli koşullar yaratırlar.

Her tür farenjit için, uygun ilaç tipini seçmeniz gerekir:

viral - antiviral ve immünomodülatörler için; bakteriyel - antibiyotikler için: sistemik veya topikal; mantar-antimikotik maddeler için; alerjik - antihistaminikler için; travmatik - anti-inflamatuar ve antiseptik için.

Farenjit travma, mukozaya mekanik veya kimyasal hasardan kaynaklanıyorsa, tedavi semptomlarını ve koruyucu fonksiyonlarını düzeltmeyi amaçlayan semptomatiktir. Kronik farenjit sistemik tedavi gerektirir.

Böylece, farenjene karşı evrensel bir hap yoktur, ilaçlar kesinlikle tek tek seçilir.

Yerel ilaçların avantajı

Farenjit tedavisi için en etkili araçlardan biri resorpsiyon için tabletlerdir. Bu boğaz ve mukozal inflamasyon ağrının tedavi edilmesi için bağımsız bir araç olarak kullanılabilir ve sistemik antibiyotik ya da ilaç, diğer gruplar ile kombinasyon halinde kompleksi tedavisinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Resorpsiyon için tabletler, farenjitin diğer tedavi yöntemlerine göre bir dizi avantaj sunar:

doğrudan iltihap alanında hareket eder; hızlı ve somut bir etki vermek; aralarında tamamen doğal hazırlıklar vardır; Bağışıklık sistemine basmayın; yararlı mikroflorayı yok etmeyin; Mukoza zarlarının hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

Nedeniyle aktif bileşenler pastiller kademeli olarak serbest bırakıldı ve çoğunlukla larinks mukoza üzerinde yatırılır olmasından, ilacın bu tür kontrendikasyonlar minimum ve hatta üç yaşından itibaren hamile kadınları ve çocukları tedavi (sadece razgryzet yaşın altındaki bir çocuk veya tablet yutmak) için kullanılabilir.

Farenjit için en iyi haplar

Resorpsiyon için boğazdan tabletler arasında ilk sırada kesinlikle "Tharyngept" var. İlaç, farenjit tedavisi için amaçlanmıştır. Ana etken maddesi ambazone - enfeksiyöz farenjitin provoke olacağı hemen her tür bakteriye zarar veren bir maddedir.

Hastalığın erken bir aşamasında, tam iyileşme için sadece bu preparatın kullanılması yeterlidir.

Farenjit ile iyi bir sonuç resorpsiyon için diğer tabletler tarafından verilir:

"Falimint". Belirgin bir antitussif etkisi vardır, boğazda ağrı tedavi eder. Mukoza zarının iltihaplanmasını hızla ortadan kaldıran çok güçlü bir ilaçtır. "Laripront". Anti-inflamatuar ve mukolitik tilt ile güçlü antiseptik. Kuru öksürüğü yumuşatır, tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştırır. Pratik olarak kontrendikasyon yoktur. "Neo-Angin", nane ve anason yağı özü ile mentol ilavesiyle doğal bir ilaçtır. Soğutma etkisinden dolayı boğazdaki ağrıyı anında giderir. "Geksaliz". Bir defada üç antibakteriyel bileşen içeren kompleks preparat, bu enfeksiyöz farenjitin tedavisinde süper etkilidir. Ancak, tedavi sürecinin süresi 10 günü geçmemelidir. Alerjik reaksiyonlar mümkündür. "Valium". Bileşimine giren antibiyotik amilmetrisol, patojenik mikroorganizmaların çoğunda zararlı bir etkiye sahiptir. Anti-inflamatuar etkisi esansiyel yağlar sağlar: nane, anason, okaliptüs. "Septolette". Ayrıca okaliptüs ve nane esansiyel yağları ile antibakteriyel bileşenleri vardır. Oral kavitedeki enfeksiyon ile farenjitin provoke edildiği olgularda kendini kanıtlamıştır. "Travisil". Enfeksiyöz olmayan veya kronik farenjitin tedavisi için iyi bir ilaç. Oldukça zayıf bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, ancak yaklaşık 15 bitki özüne sahip olduğu için mukoza zarlarını hızlı bir şekilde geri yükler. "Doktor Anne" bir düzineden fazla şifalı bitkinin özlerini içeren tamamen doğal bir ilaçtır. Çocuklar ve hamile kadınlar için önerilen boğazda iltihap ve rahatsızlığı hızlı bir şekilde ortadan kaldırır.

Eczanelerde rezorpsiyon için tabletlerin seçimi çok daha geniştir ve çoğu reçetesiz satılmaktadır (antibiyotiklerle bile). Fakat bu, ilaçların istedikleri zaman kontrol edilemez bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelmez. Oldukça yüksek aktif madde konsantrasyonları içerirler ve aşırı dozda yan etkilere neden olurlar.

Kendi başına bir seçim yapmak zorsa, eczacınıza danışınız. Birkaç etkili ilaç önerecek ve talimatları okuyacak ve hangisinin size en uygun olduğunu belirleyeceksiniz.

Antibiyotikli tabletler, özellikle de hastalığın tam olarak neyi tetiklediğini bilmiyorsanız, yalnızca doktorun reçetesinde kullanılır.

Ek ilaçlar

Hastalık ile mümkün olduğunca çabuk başa çıkmak için, boğaz tedavisi için başka araçlar kullanmak yararlıdır:

Durulayın. Her türlü farenjit için kullanışlıdır. Mukoza zarlarını rahatlatır ve nemlendirir, iltihap ve ağrıyı hafifletir ve eğer varsa mukusu temizler. Durulama için otlar veya antiseptik solüsyonların süslemelerinin kullanılması daha iyidir: furacillin, klorofililtil, deniz tuzu. Sulama için spreyler. Bunların etkileri rezorpsiyon tabletleri kullanırken olduğu kadar uzun değildir, ancak birçok spreyi daha güçlü bir antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir: Ingalipt, Camleton, Hepilor. Antibiyotik "Bioparox" ile ilaç akut veya kronik anjina bir arka plan karşı geliştirilen farenjit ise yararlıdır. Antihistaminikler. Bunların kullanımı sadece hastanın mukoza zarında güçlü bir şişlik veya farenjitin alerjik yapısı olduğunda geçerlidir. Onları suyla yıkayan şurup ("Tavegil", "Diazolin") şeklinde daha iyi uygulayın. Sistemik antibiyotikler. Akut bir hastalık seyrinde, tabletler veya nisekslerde geniş bir etki spektrumu antibiyotikleri uygulamak gerekir. Enjeksiyonlar sadece ciddi durumdaki hastalara reçete edilir veya eğer boğaz o kadar çok acı verirse hapı yutması zordur. Farenjit tedavisi için, tabletlerde "Amoskil", "Amoksiklav" veya sülfonamidler ("Sülfatiazol", "Sülfadimetoksin", "Streptocide") kullanılır. Ortak restoratif araçlar. Her şeyden önce, multivitamin kompleksleri ve bağışıklık düzenleyici preparatlar. Mukoza zarlarının rejenerasyon sürecini hızlandırırlar, vücudun iç rezervlerini aktive eder ve iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırırlar.

Farenjit ile mücadelede iyi insanlar da halk ilaçları kanıtlanmış olacak: bal, propolis tentür, bitkisel şifalı otlar. Hastalık bulaşıcı değilse, o zaman resorpsiyon için tabletler ile birlikte hızlı bir iyileşme için yeterlidir.

Uygun tedavi ile kabartma 2-3 gün gelir. Yoğun terapi boğaz başlamasından birkaç gün sonra hala hasta ya ateşi var ve güçlü öksürük varsa Ama doktora gitmek için acil ihtiyaçtır. Sizin tarafınızdan seçilen tedavi taktikleri hatalı olduğu ortaya çıktı ve hastalık ilerledikçe kronik bir forma dönüşebiliyor.

Farenjit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Bu hastalığın semptomları, farinksin iltihabı ile ilişkilidir, bu nedenle boğazda öksürme, terleme ve rahatsızlık içerir. Farenjit tedavisi mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır, çünkü aksi takdirde larenjit ve çocuklarda bile - tracheitis veya akut tonsillitte bile kolaylıkla geçmektedir. Yerel tedavi yöntemleri arasında, farenjit ile resorpsiyon için tabletler genellikle rahatsızlığı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda hastalığın hafif vakalarının tamamen iyileşmesine yardımcı olur.

Farenjit karşı haplar etkili midir?

Genellikle farenjitin doğası viraldır, yani hastalık sırasında antibiyotik içmek mantıklı değildir. Yerel araçlar - emilim, pastil, pastil tabletleri için tasarlanmıştır:

mukoza zarının korunmasının güçlendirilmesi ve ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun gelişmesinin önlenmesi; boğazda terleme ve kaşıntı giderilmesi; ağrı sendromunun azaltılması; farinksin kuruluğu ile nemlendirilmesi; obsesif öksürük ataklarının baskılanması; Bakteriyel veya fungal farenjit ile, ajanlar antibakteriyel etkiye sahiptir ve enfeksiyonun çoğalma oranını yavaşlatır.

Bütün bu adımlar nedeniyle antienflamatuvar, antiseptik, bakterisit bileşenler tabletler ve pastiller dahil olması boğaza gelir. Resorpsiyon için birçok yöntemde farinkste ağrıyı "donduran" anestezikler vardır. Bitki ekstreleri ve yağları ayrıca farenjit ile boğazda tahriş olmuş tahriş olmuş mukoza zarının iyileşmesinin ve iyileşmesinin hızlanmasına katkıda bulunur.

Boğazdan rezorpsiyon için tabletlerin kullanılmasının şüphesiz avantajları şunlardır:

sadece ilaç çeşitlerini değil aynı zamanda çeşitli etken maddeleri de içeren geniş bir ürün yelpazesi; Kullanım kolaylığı: Gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz, iş yerinizde bile, kamuya açık yerlerde kesintisiz olarak gidebilirsiniz; farenjit semptomları ile gerçek rahatlama; geniş bir yelpazede faaliyetler; sadece farenjit ile değil, aynı zamanda ağız ve boğazın tüm iltihaplı hastalıklarında kullanım yeteneği; pharyngeal mukozasında aktif bileşenlerin spreylerin ve durulamaların kullanımından daha uzun olması; Farenjitli spreylerin kullanımı ile ilgili daha fazla ayrıntı, ilaç iltihaplı mukozanın ve en yüksek aktif madde konsantrasyonunun maksimum kapsama alanına ulaşır.

Şeker şekerlerinin ve pastillerin dezavantajları şunlardır:

Akut fazda ihmal edilen farenjit veya bakteriyel farenjit formlarını tamamen tedavi edememe; Lidokain, bitki ekstreleri, mentol vb. için birçok insanda alerji ve hoşgörüsüzlük varlığı; bazı boyaların ve lezzet verici maddelerin bileşiminde mevcudiyet; çocuklarda sınırlı kullanım yaşı; uygunsuz seçim ve resepsiyonla kötüye kullanım - karaciğer ve GASTROINTESTINAL TRACT üzerinde ek bir yük oluşturulması.

Böylece, pastil hakkında sonuçlar aşağıdakileri yapabilirsiniz: bu kadar kontrolsüz alınıp kullanılabilir gerekmez, tam kürü olmanın aktif maddeler içerir. Doktor bu farmakolojik gruptan hastaya reçete yazmayı gerekli görürse, tavsiyelerini dinlemeye değer.

Yetişkinlerde farenjit için en iyi hap

Farenjitli pastiller ve boğaz hapları reçetesiz satılan ilaçlar olarak kabul edilir, bu nedenle yetişkin popülasyonda çok popülerdirler. Aşağıda bunların değerlendirmeleri ile en çok satın alınan ürünler bulunmaktadır.

Faringosept

Yerel antimikrobiyal etkiye sahip sarı-kahverengi renk - antiseptik ambazon monohidrat tabletlerin bileşiminde. İlaç bakteriyostatik bir etkiye sahiptir, gram-pozitif, gram-negatif mikroplara karşı yüksek bir aktivite gösterir.

"Farenjit, boğaz ağrısının karmaşık tedavisinde sıklıkla Pharyngocept kullanıyorum. İlaç çok popüler, birçok insan eczane ile ilgileniyor. Kakao ve vanilyadan hoş bir tada sahiptirler ama son zamanlarda limonlu tabletler üretmeye başladılar. Büyük bir artı - boğaz için tüm ilaçlar hakkında söylenemez az sayıda kontrendikasyonlar. İlk haptan sonra zaten, boğazda bir rahatlama var, tabii ki, kısa bir süre - 2-3 saat. Küçük bir soğukla, bu oldukça yeterli. "

"Tharyngspect'in, şekerlemenin ne kadar büyük olduğuyla kıyaslandığında çok küçük olduğunu gerçekten çok seviyorum. Tadı da etkileyicidir - iyi, parlak mentol aroması ve tadı yok, beni çok rahatsız ediyor. İlaç minimum yan etkilere sahiptir, doktor randevusu almadan satın almak korkunç değildir, fakat kontrendikasyonlar vardır, okunmalıdır. Pharyngocept'i kullandım ve hamilelik sırasında doktor tavsiyesiyle çok yardımcı oldu. "

"Her zaman bu tabletleri rezorpsiyon için satın alırım, eğer boğaz hafif kırmızı ve biraz ağrılı ise, aksi halde baş edemezler. Ancak hafif vakalarda, sadece en iyi ilaç, en önemlisi, kullanımdan sonra yemeyin, aksi takdirde tüm tedavi boşuna olacaktır. Farenjit ek olarak, tabletler diş çekimi, stomatit, diş eti iltihabı sırasında iltihapla başa çıkabilir, kontrol! ".

Neo-Angın

Boğaz ve ağız boşluğunun tüm enfeksiyöz ve enflamatuar patolojilerinden rezorbsiyon için pastiller. Kompozisyon antiseptik amilmmetakol, 2,4 diklorobenzil alkol, levomentol ile temsil edilir. İlacın etkili çalışması için anahtar, hafif, ama yüksek verim ile, hücre membranları tahrip patojenik mikroplar, mantarlar, farenks saflaştırmak, ilk iki bileşenin bir kombinasyonudur. Levomenthol, soğuk farengeal reseptörleri uyararak anestezik etki sağlar.

"Son zamanlarda kocamın farenjitden boğaz ağrısı vardı ve bu lolipopları ilk kez aldım. Genellikle ilaçların bileşimi ve fiyat kategorileri benzerdir, ancak bu ilaç benzerlerinden biraz daha yüksektir. Kocasının tadı hapı beğendi, güzel kokular, otlar, tatlı. Şeker hastaları için aynı şekeri şekersiz satarlar. Zaten bir gün için 3 tabletten sonra kocanın dikkatini çekmesi daha kolay oldu, çünkü pershenie durdu. Daha önce, böyle ilaçları ciddiye almadım, ama şimdi yanıldığımı görüyorum. "

"Neo-Angin, boğazın tedavisinde" favori "dir. Soğuk algınlığı enfeksiyonları ile birkaç yıl boyunca, onları tüm aile için satın alırım. Oğlunun (8 yaşında) onları kullanmasından hoşlanıyor, karamele çok benzediğini söylüyor, ama bana dilini biraz eğittiğini söylüyor. Lolipoplar hemen hemen yardım eder, zaten emilmeyle birlikte ağrı büyük ölçüde azalır. Anjina ile bile, 1-2 saat sonra sakince yemek yiyebilirsiniz, neredeyse hiç acı yoktur. Kolay bir farenjit ile, farinksi sadece 2-3 gün boyunca bu ilaca uygularız.

"Neo-Angin sadece diğer belirtiler gibi ilk belirtilerle değil, aynı zamanda hastalığın ortasında da yardımcı oluyor, ben de sadece onu seçiyorum. Hızla enflamasyonu ortadan kaldırır, boğazın bile ilk alım gününün sonunda kırmızı görünmüyor. Gerçekten de ilacın boğazını yumuşatmasını, uygulamadan sonra öksürmeyi çok seviyorum. Sizi aç karnına içmemenin daha iyi olduğu konusunda uyarmak istiyorum: o zaman en hoş duygular gelmeyebilir. ”

Septolete

Yeşilimsi renkli pastiller, benzalkonyum klorür, nane yağı, okaliptüs, levomenthol ve timol içerir. Diş hekimliğinde, kulak burun boğazında kullanılmak üzere tasarlanmış anti-enflamatuar, antimikrobiyal, yumuşatıcı etki gösteren lokal bir ilaçtır. Bitkisel esansiyel yağlar farenksin uyuşmasına yardımcı olur, ağız boşluğunda hoş bir his ve aroma sağlar, solunum yolu salgılarının salgılanmasını azaltarak nefes almayı kolaylaştırır.

"Boğazım her zaman soğuk yiyeceklere ya da klimalı bir odaya çok sıkı tepki verir. Hemen baharda ve yaz işkencesinde boğazda terleme, anlaşılmaz bir kaşıntı ve alerjik fenomen var. Bu nedenle, farklı şekerler, tabletler, pastiller her zaman ilaç göğsümde. Özellikle Septotete Neo Limon gibi, bu markanın elma pastilleri gibi. Tat tarafsızdır, rahatsızlık verici değildir, haplar hafifçe hareket eder, boğaz hemen rahat gelir, kuru bir öksürük geçer. Bana Sepptule hemen hemen her zaman ciddi bir hastalığı önlemek ve doktoru ziyaret etmeden yapmak için yardım. "

"Septotlet boğazda ağrıyı gidermek için iyidir, yutkunma daha kolay, daha az acı verir. Ayrıca bir pastil aldıktan sonra levomentol varlığı nedeniyle, rinit azalır, burun daha az serpilir. Pastillerin tadına bakmak şeker ya da şeker gibidir. Ciddi bir hastalık ile boğazını tamamen tedavi edebilmeniz, antibiyotik içmeniz gerekiyor, ancak belirtileri kesin olarak yok edebilirsiniz. "

"Septollet pastiller benim için neredeyse başka yollardan farklı değil, ama bu onların işe yaramayacağı anlamına gelmez. Gerçek şu ki, pastillerin hızlı olması, aynı zamanda acı ve terlemenin hızla geri dönmesi ve onları istediğiniz kadar içilmesi mümkün değildir. Ayrıca, Septhotte’ın hemen değil, bazı uyuşturucuların daha yüksek oranda etki göstermeye başlaması bana da öyle görünüyordu. ”

Strepsils

Hazırlık 2 aktif bileşenden oluşur - amilmetareazol ve 2,4-diklorobenzil alkol. Bu maddeler antimikrobiyal, antimikotik, antiseptik etki sağlar, ağız boşluğundaki çoğu mikropla savaşmaya yardımcı olur. İlaveten, ilaç boğazın mantar hastalıklarında belirgin bir sonuç getirmektedir. İlacın düşük derecede emilimi nedeniyle sistemik eylem yoktur.

"Portakal tabletler Kızımdan (7 yıl) çıkan Strepsils güçlü bir alerjiye neden oldu - göğüste ve sırtta döküntüler. Ne yazık ki, bu yan etki hakkında bir şey bulamadım, bu yüzden çocuk vermeye karar verdim. Şimdi sadece kocamla alacağız, ancak boyadaki E110'u yan etkilere çok benzemedim. ”

"İlaç görevle ilgili iyi bir iş çıkarır: acı ile yardımcı olur ve kuru öksürük durur. Ben her zaman çantamda tutarım, hastalandığımda, eve ya da işten eve dönebilirim. Ben sevdim bir eczanede sunulan tatlar bir sürü -.. Nane, limon, portakal, bal, vb tek dezavantajı -. Terfi marka, pahalı orada neden olan muhtemelen "

"Strippsils herhangi bir eksiklik bulamadı, ama çok fazla araç denemek zorunda kaldım. Boğaz sıklıkla ağrır, sigara içen kronik bir farenjit vardır. Bu şekerlemeler bir kereden fazla bana yardımcı oldu, boğazım aslında daha "taze" hale gelir, terleme kaybolur, kuruluk hissi, tahriş kaybolur. Tadı mükemmel - şeker yiyorsunuz ve rahatlama hissediyorsunuz, hastalık sırasında başka ne gerekiyor? ”

Farenjit için hangi hapları çocuklar alır

Bir uzman, kronik hastalıklar ve alerjiler, ilaç intoleransı bebek vakalarının bilgilendirildikten sonra, çocukluk uygulamasında en reçetesiz satılan ilaçlar rastgele değil satın alınan, ancak yalnızca bir doktor tarafından ve edilmelidir.

Lizobakt

Lizobakt'ın hazırlanmasında vücut için yabancı maddeler yoktur: her iki aktif bileşen (lizozim, piridoksin) sadece farenjit için değil, aynı zamanda insanlar için de yararlıdır. Vücutta az miktarda bulunurlar ve dışarıdan ek kabul ile bulaşıcı bir hastalığa karşı bir bağışıklık tepkisinin oluşmasına katkıda bulunurlar. Lizozim, antiviral, antiseptik, piridoksin - rejenere, doku tamirini hızlandırır. Lizobakt'ı bireysel hoşgörüsüzlük ve infantil yaş durumları haricinde istisnasız herkese uygulayabilirsiniz.

"Lizobakt çok" seviyor "bizim pediyatristimiz, her zaman onu ARVI ile bir çocuğa atar. İlaç gerçekten bize yardımcı olur, kızarıklık ve ağrı 2-3 gün sürer. Bu ilacın kullanımı ile viral hastalıkların tedavisi için zaten kullanıldık, hiç antibiyotik kullanmam gerekti, bence boğazda artan bağışıklık nedeniyle. "

“Çocuk 2 yaşındayken, birçok ilaca karşı şiddetli bir alerjiden dolayı ona ilaç vermekten korkuyordum. Fakat Lizobakt'ın hiçbir patolojik reaksiyonu yoktu ve doktor çok nadir olduklarını, hatta hamile kadınların bile bu hapları alabileceğini garanti etti. Tadı, bu arada, pek hoşlanmıyor, ama kızım "onları soyundan sonra bile, tatlılar gibi yakıyor!".

"Oğlum Lizobakt yardım etmedi, ama biz bir adli farenjit vardı, paralel olarak adenoidler iltihaplandı ve sonunda antibiyotik içmek zorunda kaldık. Tabletler 4 gün boyunca yeniden emildi, ancak antibiyotiklerin başlamasından sonra bunu yapmayı bıraktılar. Bence bu sefer ilaç işe yaramazdı, ama ARVI ile tekrar deneyeceğiz, herkesin hepsini över. ”

Sebedin

Klorheksidin, hoş portakal renginin C vitamini ve meyve özünün mevcudiyetinden dolayı orijinal, yumuşak tadı olan tabletler. İlaç geniş spektrumlu bir antimikrobiyal ajandır (vitamin ile antiseptik). Bakteri zarlarını yok eder, ancak virüslere, sporlara karşı etkisizdir. C vitamini, lokal direnci arttırır, hücre içi madde ve kollajen lifleri üretmeye yardımcı olur, mukoza zarını geri getirir.

"Sık sık boğaz ağrım olduğunda, genellikle kolay olmaz. Ben normal bir iş yapamam, her şey sinir bozucu, engel ve öfke. Çok uzun zaman önce, meslektaşımın tavsiyesi üzerine kendime yeni bir hızlı aksiyon tıbbı araştırdım - Sebedin. Şimdi oğluma (4 yıl) verdim, boynu kırıldığında, yani çocukla birlikte kullanıyoruz. Çözülmesi için günde 4 tablette gereklidir, böylece ağrı birkaç saat içinde azalır. Tabii ki, hemen hemen anında yardımcı olan lolipoplar var, ama Sebedin çok daha uzun sürüyor ve aslında iltihabı ortadan kaldırıyor ve sadece acıyı "dondurmuyor".

“Doktorumuz, Sebedin'i toz haline getirmemizi ve çocuğun boğazın tüm hastalıklarında veya basit bir hafif kızarmada çözülmesini sağladı. Tabletlerin avantajı, mikropların bunlara alışmaması, bize şimdiye kadar çok iyi yardımcı olmaları ve oğlumuzun 5 yaşında olması. Tabii ki, Sebedinom irinli farenjit veya çalışmaz boğaz ağrısı için antibiyotik olmadan kurtarmak, ama her zaman kaprisli, çünkü ağrı yemek için çöp çocuğun tedavisinde çok önemlidir o sadece asansör ağrı,. "

Çocuklar için Grammidin 4+

Antiseptik setilpiridinyum klorür monohidratın yanı sıra antibiyotik gramicidin C dihidroklorür ile resorpsiyon için tabletler. Reçete olmadan serbest bırakılır, 4 yaşından küçük çocuklarda oral kavite, farinks, bademcik hastalıklarıyla birlikte tek ve kompleks tedaviye uygundur.

"Kızım son zamanlarda bir viral farenjit vardı, ama biz genellikle hasta, bu nedenle çocuk doktoru tekrar larenjit ve trakeit önlemek için antibiyotik yerel basını içmek için gerekli olduğunu belirtti. Kızım hastalığın ikinci gününde yutmak için çok acı vericiydi, hiç ağlamadı, hiç ağlamadı. Ağrıyı gidermek için çare çok uygundu: İlk hapı verdiler, çocuk bir saat içinde yemek istedi. Ve gece kızım mükemmel uyudu, muhtemelen, boğaz ağrısı ve terlemeden rahatsız olmadı ”.

"Grammidin bize gelmedi, diğer ilaçları kullanmak için başka bir işlem yapılmadığı halde, oğlunda mide ağrılarına ve ishale neden oldu. Genelde, ağrı ve yanma yılında (çocuk boğazında sorunsuz aktı herpes boğaz ağrısı, vardı), ama işe yaramadı bize tam olarak yararlanabilmek için çok iyi çıkardı. " Angina farenjit ayırmak için nasıl öğrenin

"Farenjit şiddetli iltihaplanmalara veya durulamalarla birlikte kataral sinüslere neden oluyorsa, doktor her zaman bu ilacı önermektedir. Ama bir şey var: eğer bebek sık sık hastalanırsa, o zaman Grammidin sadece 3-4 ayda bir kullanılabilir, aksi takdirde bakteriler buna adapte olur ve tepki vermez. Tadı muhteşem - kıpkırmızı, tatlı, nihayet küçük zencefil ilacı bırakmıyor ve ona soruyor. Acı çok hızlı geçiyor, bu kesinlikle çarenin büyük bir avantajı. ”

Kullanım için kontrendikasyonlar

Tabletler için talimatlar, randevu alınmadan satın alınmışsa, zorunludur. Emzirme, hamilelik, çeşitli malabsorbsiyon biçimleri olan ve gastrointestinal sistem, solunum sistemi hastalıkları olan birçok ilaç yasaktır. 4-5 yıla kadar, bir tablet - - şekerlemeler 6 yaşında, pastiller altında yasaklanmıştır 3 yıla kadar, ancak son ezilmiş ve yavaşça hatta o yaşta (bir önceki yıl bebeğin ağzına dökmek olabilir - bir buçuk yıl: çözümü için tüm hazırlıklar, yaş kısıtlamalar vardır ). Ayrıca, bu yerel ilaçlarla yapılan monoterapinin ciddi ve karmaşık hastalıklarda işe yaramayacağı unutulmamalıdır, bu nedenle vücut için ek zorluklar yaratmamakta ve yeterli tedavi ile gecikme oluşturmamaktadır.

Genellikle farenjit güçlü bir öksürük eşlik eder. Bu videoda, Dr. Komarovsky, bir çocuğun öksürüğü sırasında hangi ilaçların kullanıldığını size söyleyecek ve ebeveynlerin dikkatini öksürük ilaçları ve beklentileri arasındaki fark üzerine odaklayacaktır.

Farenjit lenfoid doku ve faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Tedavisinde birçok yöntem vardır ve aşağıda bunları ayrıntılı olarak ele alacağız.

Hastalık için prosedürlerin genel özellikleri ile başlayalım. Tedavi önlemleri, farenjite neden olan faktörü ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Hastanın hastalığın lokal tezahürüne ve bağışıklığın restorasyonuna ihtiyacı vardır. Yatak istirahatının önemli olmadığını gözlemlemek, ancak farenjit de "bacaklarda" taşımak için olmamalıdır.

Lokal etki, farenjit tedavisinin en etkili yöntemidir. bir anti-enflamatuar, analjezik ve anti-bakteriyel etkiye sahip olmalıdır kullanılan ilaçlar - bu (örneğin, Bioparox) emilebilir pastiller, tabletler (örneğin, miramistin) spreyler ve diğerleri boğaz hastalığı otlar ve propolis decoctions kullanabilirsiniz muamele..

Tedavi, ilaç kullanımının zamanını ve sıklığını değiştirmeye izin vermez, bunların farenjit tedavisinin bitiminden önce izinsiz iptalleri. İlaç tedavisine ek olarak, farenjit fizyoterapi yöntemlerini tedavi edebilir.

Yetişkinlerde farenjitli tabletler

Gebelikte farenjit tedavisi

Lizobakt

Lizobakt - ağız boşluğunda resorpsiyon için tablet şeklinde bir antiseptik. İki bileşen: lizozim ve B6 vitamini, immünomodülatör ve antiseptik bir etki sağlar. Lizozim, normal olarak sağlıklı bir kişinin tükürüğünde bulunan, bir bakteri hücresi, mantar ve bazı virüsleri yok eden bir enzimdir.

Okaliptüs-M tabletleri

Okaliptüs-M bitki kaynaklı bir antiseptik ajandır. Yerel bir anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Okaliptüs ve mentol hafif bir vazokonstrüktif etkiye sahiptir, bu da üst solunum yollarının şişmesini olumlu yönde etkiler.

Püskürtme Lugolit-DF

Lugolit-DF - boğaz ve ağız boşluğu hastalıklarının tedavisi için antiseptik ilaç. Ana aktif madde antiseptik ve lokal irritan etkisi olan moleküler iyodindir. İlacın bakterisid etkisi, Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalar üzerinde bulunmaktadır.

Şurup Kofol

Kofol şurubu balgam söktürücü ve antienflamatuar etki ile bir preparattır. Kofol ayrıca üst solunum yollarının iltihaplı hastalıkları olan hastalarda burun nefesini kolaylaştırır, burun akıntısını ve burun mukozasını kızarır.

Merhem kofol

Merhem Kofol - belirgin bir anti-inflamatuar, antiseptik ve analjezik etkiye sahip bir ilaç. Merhem uygulaması ile burun nefeslerinin giderilmesi ve burun ve boğazdaki mukoza zarının hiperemisinde azalma olur.

Kofol Lozenges

Kofol şeker, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi olan bir tıbbi üründür. Ek olarak, Kofol, üretken olmayan öksürüğün şiddetini azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca bazı bronkodilasyon ve büzücü etkiye sahiptir.

Hexalysis tabletleri

Hexalysis, lokal antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve analjezik etkiler sağlayan kombine bir preparattır. İlacın antimikrobiyal etkisi, bileşimine dahil edilen bikutimol, lisozim, enoksolonun etkisine bağlıdır.

Ingalipt aerosolü

Ingalypt, solunum sistemini ve antiseptikleri etkileyen araçlarla ilgilidir. Boğaz hastalıkları için kullanılır. Kombine bir hazırlıktır. Inhalipt, antimikrobiyal, anti-inflamatuar soğutma ve dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir. İlaç, gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara göre aktiftir.

Grammidin tabletleri

Grammidin, ağız boşluğunda resorpsiyon için topikal kullanım için antibakteriyel bir maddedir. Aktif madde, bakteri hücre çeperinin (hem Gram-pozitif hem de Gram-negatif) geçirgenliğini artırarak bakterisid etki gösterir.

Vokar damlası

Homeopatik ilaç Vokara (Vocara) bir anti-enflamatuar, anti-ödem, immünmodülatör ve restoratif bir etkiye sahiptir. Ek olarak, Vokar, toksinlerin yok edilmesine katkıda bulunur, akut solunum yolu enfeksiyonlarında genel zehirlenme belirtilerini zayıflatır.

Falimint Tabletleri

Falimint sentetik bir tıbbi üründür. 0.25 gram bir kabuk ile tablet şeklinde yapılır. Bir paket 40 adet tablet içerir. İlaç iyi bir dezenfekte edici etkiye sahiptir, antimikrobiyal, analjezik. Boğaz veya dilin tahrişinden kaynaklanan hoş olmayan kusma reaksiyonlarını bastırır.

Püskürtme Borusu

Boğaz için okaliptüs lugol Lugs, preparat dahil iyot nedeniyle streptokok, Staphylococcus, Escherichia coli dahil olmak üzere Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteriler üzerinde bir antimikrobiyal etkiye sahiptir. Antimikrobiyal etkinin mekanizması, protein moleküllerinin N-grupları ile etkileşime bağlı protein denatürasyonuna bağlıdır.

Tuzsuz sprey

İlacın aktif maddesi No-tuz - sodyum klorür - ozmotik aktivitesi olan bir ürün. Burun boşluğuna sokulan hipotonik solüsyon, vücut sıvılarının ozmolaritesine kıyasla daha düşük ozmolaliteye bağlı olarak, mukoza zarının hidrasyonunu ve burun boşluğunun içeriğini arttırır.

Kapsül Broncho-munal

İlaç Broncho-munal oral uygulama için bakteriyel kökenli bir kombine immünomodülatördür. Antibiyotik tedavisi de dahil olmak üzere, ilaç tedavisini en aza indirmeye yardımcı olan solunum yolu enfeksiyonlarının seyrinin sıklığını ve şiddetini azaltır. İlacın etki mekanizması aşıların etki mekanizmasına benzer.

Tabletler Travisil

Karmaşık bitkisel ilaç Travisil bir balgam söktürücü ve antiemetik etkiye sahiptir. İlacın aktif bileşenleri, antiemetik, ferahlatıcı, tonik, immün sistemi uyarıcı, antiseptik etkiye sahiptir ve ağız boşluğunun çeşitli hastalıklarından kötü nefesin yok edilmesine katkıda bulunur. İlaç solunum yolu tahrişini azaltmaya yardımcı olur.

Sprey Orasept

Antiseptik ilaç Oracept bazı analjezik aktiviteye sahiptir. Oracept ilacının bileşimi antimikrobiyal ve fungisidal bir etkiye sahip olan aktif bir madde - fenol içerir. İlacın bir parçası olan gliserin, ağız mukozasını yumuşatır ve tahrişin gelişmesini önler.

Aerosol Geksoral

Hexoral - antiseptik, antimikrobiyal, analjezik, hemostatik, zarflama ve koku giderici özelliklere sahip bir preparat. Heksorolün aktif maddesi heksetidin'dir.

CAMPFOMEN Aerosol

Kampofmen, belirgin bir anti-enflamatuar, analjezik ve bakterisidal etkiye sahip olan, inhalasyon uygulaması için kombine bir preparattır. İlacın anti-enflamatuar ve analjezik etkisi, hassas reseptörlerin tahrişiyle ilişkilidir.

Efizol Tabletleri

Efizol - antibakteriyel, antiseptik ve antifungal etkileri olan karmaşık bir ilaçtır. Efizol, ağız ve boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. İlaç, antibakteriyel ilaçların etkisine dirençli kalan suşlar dahil olmak üzere Gram-negatif ve Gram-pozitif bakterilere karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Yetişkinlerde farenjitli tabletler

Bakteriyel farenjit tedavisi, antibakteriyel tedavi ile belirli bir patojeni ortadan kaldırmak için gönderildiğinde.

Viral veya fungal farenjit sırasıyla antiviral veya antifungal ilaçlar kullanılarak daha iyi tedavi edilir. Hastalığa uzun süre maruz kalındığında, toksik maddelerden kaynaklanıyorsa, alerjen tedavisi - ikamet, iş yeri vb.

Erişkinlerde farenks iltihabının tüm varyantlarının tedavisi sırasında, sigarayı tamamen bırakmanız, alkol içeren içecekleri içmeniz ve doktorların doğru dengeli beslenmenin koruyucu bir versiyonuna uymanızı tavsiye etmeniz önerilir.

Farenjit nedenleri

Farenjitin ana nedeni, soğuk veya kirli havanın solunması, kimyasal uyaranların (alkol, tütün) etkisidir. Enfeksiyöz farenjit çeşitli mikroplar (strepto-, staphylo-, pneumococci) yanı sıra virüsler (influenza, adenovirüsler) ve mantarlar (Candida) tarafından provoke edilebilir. Çoğu zaman, farenjit, farenksa bitişik inflamasyon odaklarından enfeksiyonun yayılmasının bir sonucu olarak gelişir. Farenjit sinüzit, rinit, diş çürüğü ile gelişir.

Farenjit türleri

Akut ve kronik farenjit vardır.

Akut farenjit, agresif faktörün (infeksiyonlar, tahriş edici gaz, vb.) Farinksinin mukoza zarına maruz kaldıktan hemen sonra gelişir. Akut farenjit seyri uygundur.

Kronik farenjit, tedavi edilmemiş akut farenjitin yanı sıra, faringeal mukozanın uzun süreli tahrişiyle ortaya çıkan bağımsız bir hastalığın bir sonucu olabilir. Kronik farenjitin gelişmesinde alevlenme ve gerileme fazları vardır.

Viral Bakteriyel Fungal Alerjik Travmatik Tahriş edici faktörlere maruz bırakılma nedenleri Kronik

Hipertrofik (granüler) Atrofik Karışık form

Faringeal mukozanın en sık rastlanan akut enflamasyon şekli ARVI'da kataral farenjittir. Boğaz ağrısı yaklaşık% 70, örneğin rino not, koronavirüsler, solunum sinsitiyal virüsü, adenovirüs, parainfluenza, grip virüsleri gibi virüslerin neden olduğu bilinmektedir. Akut farenjitin en yaygın patojeni rinovirüsdür.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, önemlerinin hızla artmakta olduğunu göstermektedir ve şimdi, sonbahar epidemileri döneminde akut solunum yolu viral enfeksiyonunun% 80'inden fazlasında rinovirüsler sorumludur. Viral enfeksiyon genellikle hastalığın sadece ilk aşamasıdır ve bir sonraki bakteriyel enfeksiyon için "yolu açar".

Virüsler - akut farenjit ajanları (sıklık sırasına göre):

Rhinovirüsler Coronavirüsler Adenovirüsler İnfluenza virüsü Parainfluenza virüsü

Respiratuar sinsitiyal virüs Herpes simpleks virüsleri (tip 1 ve 2) Enterovirüsler Coxsackie virüsü Epstein-Barr virüsü Sitomegalovirüs İnsan immün yetmezlik virüsü

«Boğaz ağrısı» kavramı, İngilizce (Rusça eşdeğer - strep boğaz veya faringotonzillit) kullanıldığından dolayı yabancı kılavuzları Kulak Burun Boğaz ve bulaşıcı hastalıklara alınan Bunlar birleştirilmiş veriler, çok koşullu olduğu, spesifik formların bir tanım değil, kolektif bir terim değildir çeşitli hastalıklar için. ek spesifik formlarında, örneğin enfeksiyöz mononükleoz Epstein-Barr virüsü gibi belirli patojenler ile ilişkili farenjit, diğer türleri vardır, Yersinia enterocolitica zaman iersenioznom ve gonore farenjit ile gonokok ve Leptotrix buccalis leptotrichosis farenks ile.

Farenjit belirtileri

keyifsizlik, sıcaklık artışı (tipik olarak 37,5-38 ° C) -, en azından (özellikle boşsa yutak) yutma akut farenjit boğazda tırmık, kuruluk, ağrı ve rahatsızlık, özelliği için. Tubofaringealnyh sırt ağrıları iltihabı ağrı genellikle kulaklara yayar. Palpasyon, ağrı ve üst servikal lenf nodlarında bir artış kaydedilebilir. Tüm pharyngoscope görünür hiperemi arka yutak duvarı ve damak kemerler, seçilen iltihaplı lenfoid granüller, ancak bademcik iltihabı karakteristik anjina semptomlar. Akut farenjitin bazı bulaşıcı hastalıkların ilk belirtisi olabileceği unutulmamalıdır: kızamık, kırmızı ateş, kızamıkçık kızamıkçık. Bazı olgularda Kawasaki hastalığı ve Stevens-Johnson sendromu ile ayırıcı tanı gereklidir.

Kronik farenjit, sıcaklıktaki artış ve genel durumdaki belirgin bozulma ile karakterize değildir. Duyular, boğazda kurumuşluk, terleme ve boğazda bir şişkinlik hissi olarak karakterizedir; bu da boğazınızı temizlemenize veya boğazınızı temizlemenize neden olur. Öksürük genellikle inatçı, kuru ve trakeobronşitin seyrine eşlik eden öksürükten kolayca ayırt edilebilir. Boğazdaki rahatsızlık, sıklıkla farenksin sırtında yer alan mukusun yutulması zorunluluğudur. Bu da hastaları irritabl yapar, olağan faaliyetlerine müdahale eder ve uykuyu bozar.

Atrofik farenjit ile, farinksin mukus zarı incelmiş, kuru, genellikle kurutulmuş mukusla kaplıdır. Mukoza zarının parlak yüzeyinde, enjekte edilen damarlar görülebilir. Hipertrofik şekilde pharyngoscope olarak rastgele boğaz veya arka damak kemerler arkasında düzenlenmiş genişletilmiş tubofaringealnye silindirler arkasında dağınık odaklar hiperplastik lenfoid doku ortaya koymaktadır. Bu değişiklikleri keskinleştirme sırasında hastalara endişe belirtilerinin şiddeti ile uyuşmuyor hiperemi ve mukozanın ödem, ama objektif bulguların genellikle yetersizlik eşlik eder.

Kronik atrofik gastrit, kolesistit, pankreatit: Kronik farenjit çoğu zaman bağımsız bir hastalık, ancak gastrointestinal sistemin patolojinin bir tezahürüdür. gastroözofageal reflü hastalığı ve hiatal fıtığı, uyku sırasında boğaz içine asidik mide içerikleri ile temas sıklıkla kronik kataral farenjit altında yatan neden, ve hastalığın altında yatan neden olmadan ele bu durumda, herhangi bir lokal tedavi başarısızlığı yöntemleri ve kısa süreli etki temin ederler. Sigara ve tonsillektomi, farinksin mukoza zarında atrofik değişikliklerin gelişmesine yol açar.

Farenjit genellikle sürekli kısaltılmış burun solunumu ile gelişir. Sadece ağızdan solumaya geçişle değil, aynı zamanda burun boşluğundan yutaklara doğru drenaj yapan vazokonstrüktif damlaların kötüye kullanılmasıyla da meydana gelebilir ve orada gereksiz bir anemik etki gösterir. Farenjit semptomları postnatal sendrom olarak adlandırılabilir (İngilizce terimi "postnazal damlamadır"). Bu durumda, boğazdaki rahatsızlık, burun boşluğundan veya paranazal sinüslerden farinksin arka duvarına kadar olan patolojik sekresyon akışıyla ilişkilidir. Sürekli öksürüğün yanı sıra, bu durum bronşiyal astım ile ayırıcı tanı gerektiren çocuklarda hışıltmaya neden olabilir.

Kronik farenjit gelişmesine katkıda bulunan ana faktörler:

farinksin ve tüm gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının anayasal özellikleri; eksojen faktörlere uzun süreli maruz kalma (toz, sıcak kuru veya dumanlı hava, kimyasallar); tıkalı burun solunumu (ağızdan nefes alma, dekonjestanların kötüye kullanımı); sigara ve alkol bağımlılığı; alerji; endokrin bozuklukları (menopoz, hipotiroidizm, vb); beriberi A; diyabet, kardiyak, pulmoner ve böbrek yetmezliği.

Kalıcı, konvansiyonel olmayan boğaz ağrısı ile birlikte, belirli sistemik hastalıklar ve sinir sistemi hastalıkları ile gelişen bir takım sendromlarla ayırıcı tanı gereklidir. Plummer-Vinson sendromu, demir eksikliği anemisi olan 40-70 yaşlarındaki kadınlarda görülür. Sjogren sendromu - otoimmün hastalık, mide-bağırsak yolu, kuruyana ciddi mukoza zarı, tükürük bezlerinin yaygın genişleme ilave olarak. temporal kemiğin alt yüzeyi üzerinde yer alan ve damak bademcik üst kutup üzerinde aşikar olabilir stiloidi işlemi, uzama neden olduğu boğaz ciddi kalıcı ve sıklıkla tek taraflı ağrısı ile karakterize Eagle sendromu (stilalgii) için. nevralji (glossofaringeal veya vagus siniri) bir kısmı da, özellikle, yaşlılarda, boğaz ağrısına neden olabilir.

Farenjit tedavisi

Farenjit tedavisi, her şeyden önce, hastalığı provoke eden faktörün ortadan kaldırılmasını sağlar. Bakteriyel farenjit durumunda, bu, antibiyotiklerin yardımı ile ve duman veya irritanların uzun süreli solunması, çalışma değişikliği veya kişisel koruyucu yöntemlerin kullanımından kaynaklanan farenjit durumunda elde edilir.

Bu önemlidir. Tüm farenjit vakalarını tedavi etmek için sigara bırakma gereklidir.

Farenjit için herhangi bir ilaç tedavisi, ilgilenen hekimin gözetiminde yapılmalıdır.

genel durumunun belirgin bozukluklar ile birlikte akut, kronik farenjit alevlenme olup, bu bal süt, buhar inhalasyon ve gargara tutumlu diyet, sıcak ayak banyoları, sıcak kompres boyun ön içeren yeterli semptomatik tedavi yöntemidir. Sigara bırakılmamalıdır. Komplike olmayan farenjit genellikle sistemik antibiyotik verilmesini gerektirmez. Bu durumda, monoterapi şeklinde reçete edilebilen lokal fakat lokal antimikrobiyal tedaviyi uygulamak mantıklıdır. Ancak, Belçika'da yapılan bir anket, doktorların% 36'sının antibiyotik reçete etmek için ARVI ve farenjit kullandığını göstermiştir.

farenjit tedavisinde antibakteriyel ilaçların bileşim tipik olarak bir veya daha fazla antiseptik (klorheksidin, heksetidin, benzidamin, ambazone, timol ve bunların türevleri, alkoller, iyot preparatları, vs.), uçucu yağlar, lokal anestetikler içeren (Lidokain, tetrakain, mentol) antibiyotikler (fyuzafyunzhin, framisetin) ya da sülfonamidler, koku kontrol maddeleri - en azından. preparasyonlar, aynı zamanda mukoza zarları spesifik olmayan koruma faktörleri sentezlenmiş bakteriyel lizatları (Imudon), doğal antiseptikler (bitki özleri, arı ürün) içerir ve yine de antiviral aktiviteye (lizozim, interferon), vitaminler (askorbik asit) sahip olabilir.

Antimikrobiyal preparatlar, durulama, insüflasyon, inhalasyon, ayrıca tabletler ve resorpsiyon için pastiller şeklinde reçete edilebilir. Mukozal preparatların ana gereksinimleri şunlardır:

tercihen antiviral ve antimikrobiyal aktivite içeren geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu; mukoza zarından toksik etki ve düşük emilim oranının yokluğu; Düşük alerjenite; mukoza üzerinde tahriş edici etkisi yoktur.

tabletler, pastiller veya emilmesi için pastiller şeklinde verilen en ilaçlar (geksaliz, matkap, septolete, Faringosept neo-anjina Strepsils ve diğ.). Bu ilaç türü nispeten düşük aktiviteye sahiptir ve amaçları hastalığın hafif formlarıyla sınırlıdır. Ayrıca, hekim klorheksidin toksisite, birçok ilaç (antiangin, Matkap, sebidin, Eludril) bir bileşeni hatırlamak ve sınırsız kontrolsüz hastaları (özellikle çocuklar) almasını engellemek gerekir.

Bir dizi ilacın atanması yüksek alerjenlerini ve tahriş edici etkilerini sınırlar. Bu iyot türevleri (iodinol, Joks, vokadin, povidon-iyot), propolis (proposol) içeren preparatlar, sülfonamidler (bikarmint, ingalipt) içerir. bitkisel uçucu yağlar ve antiseptikleri içeren preparatlar etkili ve zararsız, ama onların amacı polen alerjisi olan hastalarda kontrendikedir ve nüfusun% 20'ye kadar bazı coğrafi bölgelerde hastalığı olan kişilerin sayısı.

İnhale antibiyotik "Fyuzafyunzhin" (Bioparox) - İlaç 20 yıldan fazla bir solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ölçülü aerosol formunda, deşarj antibakteriyel ve anti-iltihabik ile birleştirir. Aerosol partiküllerinin çok küçük olmasından dolayı, fusafyunzhin solunum yolunun erişilemeyen kısımlarına nüfuz edebilir ve burada terapötik etkisi vardır. Akut farenjit, larenjitin içinde Fyuzafyunzhina yüksek antimikrobiyal etkinliği ve gözlem çok sayıda ile teyit traheobronhite. Mikroorganizmaların adapte antimikrobiyal aktivite fyuzafyunzhina spektrumu, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olan maddedir, bu, aktif ve mikoplazmal enfeksiyonları. Bu ilacın eşsiz kalitesi, etki spektrumu stabilitesidir: kullanım sırasında dirençli yeni bakteri suşları tespit edilmemiştir. Antibakteriyel özelliklere ek olarak, fusafyuzhin deneysel çalışmalarda gösterilen kendi anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Makrofajların fagositozunu arttırır ve inflamatuar mediatörlerin oluşumunu inhibe eder. Bu, ilacın virüsler üzerinde doğrudan inhibitör etkisi olmamasına rağmen, viral farenjitde ilacın etkililiğini açıklar. Fusafjungina'nın randevusu ile tonsillektomi sonrası daha yumuşak bir seyir kaydedildi.

"Imudon", farenjitin lokal tedavisi için kullanılan tüm ilaçlardan temel olarak farklıdır. Genellikle ağız boşluğu ve yutak iltihabı neden 10 bakteri lizatlan ve de fungal enfeksiyonlar (Candida albicans ve fusiformis fusiformis'in) neden olan iki patojen oluşan çok değerlikli bir antijenik bir komplekstir. Imudon fagositoz, bağışıklık sistemi hücrelerinin miktarını arttırır lizozim ve tükürük salgılama IgA miktarını arttırır aktive eder. Elde edilen veriler, örneğin alkali solunması ve bunların antimikrobiyal maddeler, bir gümüş nitrat solüsyonu ve diğer anti-enflamatuar ve analjezik kullanımı ile dağlama granüller gibi kronik farenjit akut ve mavi dil, hipertrofik ve subatrophic formları daha etkili bir geleneksel tedavi yöntemlerine, atama imudon ilaçlar. Gerekli imudon da topikal ya da sistemik antibiyotik, geri kazanım süresi ve antibiyotik tedavisi için özellikle önemlidir lokal bağışıklık savunma bakım azaltmaya yardımcı olur. Imudon emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.

Heksetidin (Heksoral) hem durulama çözeltisi hem de bir aerosol halinde mevcuttur. Klorheksidin aksine, ilaç düşük toksiktir. Çoğu bakteriye karşı etkilidir - farenjit ve bademcik iltihabının ve aynı zamanda mantarların etken maddeleridir. antimikrobiyal yanı sıra, heksetidin bademcik ameliyatı ve apse peritonsiller açıldıktan sonra, aynı zamanda boğazda büyük bir ameliyat sonrası sadece kullanımını haklı hemostatik ve analjezik etki, sahiptir (örneğin, obstrüktif uyku apnesi sendromu, vb işlemler). ilacın koku giderici etki, yukarıda belirtilen etkilerin kombinasyonu, özellikle alıcı radyoterapide üst solunum yolu tümörleri olan hastalarda faydalıdır.

Antiseptik mukozal "Octenisept" belki de Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteri, klamidya, mikoplazma, mantarlar, protozoa ve herpes simpleks virüsleri, hepatit B ve HIV kaplama en geniş spektrumlu antimikrobik etkiye sahiptir. İlaç bir dakika içinde başlar ve bir saat sürer. Octenisept toksik etkilere neden olmaz ve bozulmamış mukoza ile absorbe değildir. insuflatör kullanarak mukoza üzerine püskürtme çözeltisi kullanılmış Octenisept çözeltisi. Kuşkusuz, bu ilacın en büyük dezavantajı, bağımsız kullanım için uygun bir formda mevcut olan ve kullanımı, uygulama kadar uzmanlaşmış birimleri ile sınırlı olmasıdır.

Yerel antibakteriyel ajanlar farenjit tedavisinde yaygın olarak kullanılabilir. uygun ilacın seçilmesi antimikrobiyal aktivite spektrumuna, alerjenite ve toksisitenin olmaması tarafından belirlenmektedir. Tabii ki, en etkili yerel ilaçlar tamamen beta hemolitik streptokokların neden olduğu tonsilit, farenjit için antibiyotik sistemik uygulama için ihtiyaç yerini değildir. Diğer taraftan, bağlı olmayan bakteriyel etyolojisi farenjit birçok formları için, pek çok durumda, antimikrobiyal aktivite ile geniş bir antibiyotik ilaçlar bakteri ilaca dirençli suşların artan sayıda görünümü, hem de yan etkiler sık ​​topikal uygulama, tercih edilen bir yöntemdir.

Gebelikte farenjit tedavisi

Hamilelik sırasında herhangi bir hastalık hoş olmayan ve gelecekteki anneye bir çok rahatsızlık getirir. Her şeyden önce, bu, çocuğun gebeliği sırasında, etkili tedavi yöntemlerinin çoğunun mevcut olmaması nedeniyle, fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinden kaynaklanmaktadır. Aslında bu, "farenjit" adı verilen oldukça zararsız bir hastalığın tedavisi için de geçerlidir.

Farenjit tedavisi yürütmek, çeşitli kurallara uymak için gereklidir. Bunların başlıcaları şunlardır: hastayı bir boğaz dinlendirmesi (ses aparatını zorlamamak için konuşmamaya çalışın, ancak gerekirse nadiren ve fısıldayarak), gerekli hazırlıkların yapılmasıyla birlikte, boğazın periyodik olarak durulanması. Bu durumda çok yararlı sıcak bol içecek. Not: soğuk değil, hiç bir durumda sıcak değil. İçmek için alkali (gazsız süt, maden suyu) ve vitamin içeren içecekler (kızılcık suyu, limonlu çay) kullanmak daha iyidir. Diyet, keskin, tuzlu, füme bulaşıklar dışında tutulmalıdır.

Gargara için, şifalı otlar tentürleri ve infüzyonları uygundur: papatya, calendula, muz, adaçayı. Su ile seyreltilmesi gereken hazır tentürler satın alabilirsiniz. Rotokan, Romazulan ve diğerleri olabilir. Ek olarak, durulama için bir furacilin çözeltisi kullanılır. Örneğin, Aerosol ve spreylerle uğraşmak, örneğin Geksoral.

Bugün, ilaç pazarı, farenjit ile yardımcı olan çeşitli lolipopların geniş bir seçimini sunmaktadır. Bunlar Sebidin, Strepsils, Faringosept içerir. Çocuk bekleyen kadınlar Falimint, Septotelet, Strepsils-plus tarafından kontrendikedir. Doğru, pastiller ve şekerlerin sadece hastalığın hafif formları için etkili olduğuna dikkat edilmelidir.

Kural olarak, farenjit ile sıcaklık önemsizdir ve nadiren 38 ° C'yi aşar. Bu, sıcaklığın düşmemeye çalışmasının sebebiydi. Çok nadir durumlarda, hamile kadının durumunu dikkate alarak, sıcaklığı düşürmek için, Paracetamol bazlı Efferalgan, Kalpol veya başka bir ilacı kullanın.

Bu önemlidir. Hamilelik sırasında farenjit tedavisi, komplike olmamasına rağmen, bir doktorun gözetimini gerektirir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Gebelikte kronik bademcik iltihabı tehlikesi ve tedavisi

Kronik bademcik iltihabı ve hamilelik - kadının hayatındaki semptomların hoş olmayan bir kombinasyonu.Kronik tonsillit nasıl oluşur ve tehlikesi nedirKronik tonsillit bademciklerin akut inflamasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar.