Loading

Bir çocukta farenjit belirtileri ve nasıl düzgün tedavi edilmesi gerektiği

Farenjit, lenfoid dokuda ve boğazda mukoza zarında güçlü bir inflamatuar süreçle birlikte görülen bir hastalıktır. Bu patoloji genellikle çocuklarda teşhis edilir ve hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Farenjitin sinsi olması bulaşıcı bir nitelikte olabilir ve çocuklukta daha canlıdır. Bu tür bir hastalığın vücutta ilerlemesi birçok komplikasyona neden olabilir, bu nedenle ebeveynler çocuklarda farenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmelidir. Patolojinin ortadan kaldırılması için, hem ilaç tedavisi hem de geleneksel tıp yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çocuklarda hastalığın nedenleri

Farenjit - doğada bulaşıcı olan farinksin mukoza zarının iltihaplanması

Çoğu durumda, çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit, vücuttaki virüs veya bakteri kökenli enfeksiyonların ilerlemesi ile gelişir. Bu, boğazın mukoza zarında aktif bir iltihaplanma sürecinin gelişmesine yol açar. Çoğu zaman inflamasyon aşağıdaki patojen mikroorganizma gruplarının etkisi altında gelişir:

 • influenza ve parainfluenza virüsleri
 • rinovirüs
 • coronavirüsleri
 • adenovirüsler

Bakteriyel farenjit gelişimi aşağıdakilerin etkisi altında meydana gelir:

Bir çocuğun bağışıklık sisteminin kırılması durumunda, fungal farenjitin gelişmesini tetikleyebilir. Çocukluk çağında bu tip hastalıklar ciddi patolojilerde ve antibakteriyel ilaçlarla tedavide artar.

Farinksin inflamatuar sürecinin daha nadir nedenleri şunlardır:

 • alerjik reaksiyonlar
 • farklı doğanın yaralanmaları
 • cerrahi müdahale
 • yabancı nesnelerin nüfuzu
 • Güçlü ilaçların boğaz mukozası üzerindeki etkileri

Farenjit gelişmesi olasılığı, çocuğun aşağıdaki etkenler üzerindeki etkisiyle artar:

 • şiddetli hipotermi
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azalması
 • kronik hastalıkların ilerlemesi
 • Havadaki tahriş edici konsantrasyonunun artması

Kronik farenjitin diğer bir önemli nedeni, diyaframın özofagus açıklığının regürjitasyonu, reflü, kusması ve fıtığı sırasında midenin içeriğinin farenksine girmesidir.

Kronik farenjit, çocuğun burun boşluğunda, bademciklerde ve paranazal sinüslerde enflamatuar süreçlerin progresyonunda ortaya çıkabilir. Bir patolojiyi kışkırtmak için, burun tıkanıklığına ve aynı zamanda vazokonstrüktif damlalarla uzun süreli tedaviye bağlı olarak ağızdan sürekli solumaya neden olunabilir. Gerçek şu ki bu ilaçlar boğazın arka duvarına düşer ve bu nedenle mukozada ciddi tahrişe neden olur.

Patolojinin semptomatolojisi

Kuruluk, terleme, boğaz ağrısı ve yüksek ateş farenjit belirtileridir.

Çocuklarda farenjit aşağıdaki belirtilere neden olur:

 • Boğaz bölgesinde rahatsızlık hissi oluşması
 • şiddetli ve kaşıntı ve yanma
 • yutma sırasında ağrının ortaya çıkması
 • boğaz ağrısı
 • vücut ısısını 38 dereceye yükseltmek

Tıbbi uygulama, farenjitin küçük çocuklar için çok zor olduğunu göstermektedir. Vücut ısısında artış ve genel durumun kötüleşmesi, bebeğin durgunluğunun artmasıyla desteklenir. Genellikle farenjit adenoidit gibi bir hastalık seyrinde, iştahın kötüleşmesi, uyku problemlerinin ortaya çıkması ve vücutta ESR düzeylerinin artması ile birlikte görülür.

Teşhis için uzman çocuğun boğazının muayenesini yapar ve aşağıdaki hastalık belirtilerini not eder:

 • farinks parlak kırmızı renkte boyanır
 • mukoza zarı ödematize olur ve infiltre olur
 • iltihaplı palatine kemer ve yumuşak damak
 • Posterior farinks duvarının mukozası granüler hale gelir.

Farenjit daha ilerlemesi ile, farinks leke lateral sırtlar. Çocuklara genellikle viral orijinli farenjit tanısı konur ve bu, farinksin posterior duvarında kanama ve kabarcıkların ortaya çıktığı parlak kırmızı bir boğaz ile karakterize edilir. Yerel belirtiler 2-3 gün sürmektedir, yavaş yavaş azalan tahriş edici öksürük ve kuru öksürük vardır.

Bazı durumlarda, hastalığın ortak belirtileri olmayabilir, ancak anjina veya adenoidit şeklinde ikincil bir komplikasyon vardır.

Bazen hastalar kulakta yansıyan ağrının görülmesinden şikayet ederler ve bu da farenjit belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Tıbbi uygulama, küçük çocuklarda hastalığın en şiddetli olduğunu ve komplikasyonların gelişmesine neden olduğunu göstermektedir.

Tehlikeli hastalık nedir?

Farenjit sonrası en tehlikeli komplikasyonlar, çocuğun organizmasının hastalığa neden olan patojen mikroorganizmalara aşırı duyarlılığının bir sonucu olarak ortaya çıkan otoimmün patolojilerdir.

Aslında, farenjit vücut için ciddi bir tehlike değildir, ancak ilerlemesi ve etkili tedavi olmaması birçok komplikasyona neden olabilir.

En büyük tehlike streptokokal farenjit olup, vücutta ilerlemesi çeşitli komplikasyonlara neden olur. Pürülan komplikasyonlar arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Retrophaengeal apse, pus lenf düğümleri ve faringeal boşluğun farinksinde biriktiğinde gelişir.
 • Peritonsiller abse, bademciklerin etrafındaki dokuların iltihaplanması ile karakterizedir.

Küçük çocuklarda, nazofaringeal bölgenin bir sinüziti ve riniti şeklinde bir lezyonu sonucu komplikasyonlar gelişebilir. Ek olarak, farenjit tanısı konulduktan sonra:

En tehlikeli komplikasyon beyin zarlarının iltihaplanmasıdır, ki bu uzmanlar menenjit ve ensefalit olarak adlandırırlar.

Farklı yaşlardaki çocuklarda farenjitin özellikleri

Çocukta farenjit tedavisinde kullanılan ilaçlar, muayene sonrası doktor tarafından reçete edilir.

1 yıla kadar olan en küçük çocuklarda hastalık ağrılı bir şekilde ilerler ve bu yaşlarda bağımsız olarak gargara yapamazlar. Ebeveynlerin akut farenjit şüphesi varsa, mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Yüksek vücut ısısı ve alerjik reaksiyonun yokluğunda, boğaz bölgesine bal-hardal kompresinin uygulanmasına izin verilir. Ayrıca farinks, mentol ve alkol içermeyen antiseptik ajanlarla tedavi edilebilir.

Uzmanlar, küçük çocuklarda farenjit için aşağıdaki tedavi yöntemini önermektedir: Pharyngocept tableti ezmek, içine bir emzik atmak ve bebeğe sunmak gereklidir. Bebeği kollarına almak ve hafifçe arkaya yaslanarak bronşlardaki drenajın iyileştirilmesine yardımcı olunması tavsiye edilir.

1-2 yaşın altındaki çocuklarda farenjit de oldukça ağır bir şekilde meydana gelir, ancak bebeklerde olduğu kadar yoğun değildir. Hastalığın tedavisi şunları içerir:

 • yeterli içme rejiminin organizasyonu
 • kontrendikasyon yokluğunda, bir kişi sıkıştırabilir
 • salin veya su Borjomi ile bir nebülizör ile inhalasyonlar yürüten

Bu yaşta farenjit, örneğin, Jox veya Givalex gibi bir sprey formunda antiseptik ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bu ilaçların boğazda dezenfektan etkisi vardır ve çocuğun iyileşmesini hızlandırır. Çocuğun bulunduğu odayı sürekli olarak havalandırması ve gerekli nemliliğin bakımını izlemeniz önerilir.

3 yaşından büyük çocuklarda farenjit gelişimi ile birlikte yatak istirahatine uymak ve alkali içeren büyük miktarda sıvı kullanmak gereklidir.

Ayrıca, koruyucu bir diyet düzenlemek ve tamamen kızartılmış ve tatlı yemeklerin rasyonundan hariç tutulmalıdır.

Hastalığı tedavi etmek için balın üzerine baskı yaparak, onları ayaklarınıza bırakarak yapabilirsiniz. Sıcak ayak banyoları ve bir nebulizer ile inhalasyon yoluyla iyi bir etki verilir. Boğazın, eczanede hazır bulunan özel antiseptik ilaçlarla durulanması tavsiye edilir. Evde 30 dakika sıcak suda 2-3 damla Furacilin ve iyodun içinde çözündüğünüzde kendinizi şımartmak için çözümler hazırlayabilirsiniz. Bu tür bir karışım oda sıcaklığına getirilmeli ve çocuğa durulama için sunulmalıdır.

İyi bir sonuç, Jox ve Givalex gibi antiseptik kaplıcaların kullanılmasıdır. Bir çocuğun ilaçları tablet şeklinde nasıl çözdüğünü bilmesi durumunda ona teklif verebilirsiniz:

Oldukça tartışmalı bir konu, çocuklarda farenjit tedavisinde antibakteriyel ilaçların kullanımıdır. Antibakteriyel ilaçlar kullanmadan hastalığı tedavi etmenin mümkün olduğu birçok durum vardır. Buna rağmen, antibiyotiksiz şiddetli farenjit formları yeterli değildir ve özellikle çocuğun hayatını tehdit eden ya da atrofisi olan mukozayı ihmal edilmiş bir evrede teşhis edilen durumlarda yeterli değildir. Çoğu zaman, antibiyotikler viral, bakteriyel veya enfeksiyöz bir hastalık teşhisi için reçete edilir.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Uzmanlar, farenjit tedavisi için en uygun seçeneğin, geniş bir etki spektrumu olmayan antibakteriyel ilaçların ve yerel fonların kullanılması olduğunu söylüyorlar. Bu tür ilaçlar, kalp, böbrek ve karaciğer gibi organları olumsuz etkilemez.

Antibakteriyel ilaçların etkinliğini arttırmak için, alımlarını kortikosteroidlerle kombine etmeniz önerilir. İyi bir etki farenjitin Hexoral, Biseptol ve Bioparox gibi ilaçlarla tedavisidir.

Çocuklarda farenjit tedavisi, faringeal mukozaya lazerle maruz bırakılarak gerçekleştirilebilir. Hastalığın ihmal edilmiş bir aşamaya geçmesi durumunda, atandığı gibidir:

 • yanal sırtların ve granüllerin kriyodestrasyonu
 • gümüş nitratın koterizasyonu
 • radyo dalgası sönmesi

Bazı durumlarda, farinksdeki enflamatuar sürecin tedavisi cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. Uzman, lazer üzerinde pürülan granüller ve büyümüş müköz membranlar için çalışır, ancak sağlıklı doku etkilenmez.

Hastalığa Karşı Geleneksel Tıp

Farenjit tedavisi daha etkili olması için, hem ilaç ve halk ilaçları kullanmak gereklidir

Çocuklarda farenjitin halk ilaçları ile tedavisinin ancak bir uzmanla görüştükten sonra gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Çeşitli bitkisel süslemelerin, infüzyonların, arıcılık ürünlerinin bağımsız kullanımı, çocukların sağlığı için istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Evde, aşağıdaki paterne göre bacaklarınızda bal sıkıştırması yapabilirsiniz:

 • Arı balını su banyosundaki sıvı kıvamına kadar eritmek gereklidir.
 • Bu bal, çocuğun ayakları ile yağlanmalı ve birkaç kat gazlı bezle sarılmalıdır.
 • ilacın daha güçlü bir etkisi için sıcak çorap giymek için tavsiye edilir
 • Ayaklarınızı 20-30 dk.

Uzmanlar, çocuğun tamamen iyileşene kadar böyle bir tedavinin yapılmasını tavsiye eder.

Akut farenjit formunu tedavi ederken, boğazınızı yıkamak için bitkisel şifa kullanabilirsiniz. Onların yardımıyla ağrıdan kurtulabilir, enflamatuar sürecin yoğunluğunu azaltabilir ve çocuğun genel durumunu hafifletebilirsiniz. Bitkisel kaynatma yapmak için şunları kullanabilirsiniz:

Bu tür bitkisel soğumalar, gırtlakın iltihaplı dokusu üzerinde bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve bunların tam olarak iyileşmesine kadar onların yardımı ile gargara yapmak gereklidir.

Domates suyundan yapılan bir halk ilacı ve özenle kıyılmış sarımsak ile iyi bir etki sağlanır. Bu ilacı kullanmanız 7 gün boyunca öğleden sonra her gün tavsiye edilir. Bu şekilde tedavi, gastrointestinal problemleri olan hastalarda kontrendikedir.

Farenjit, bir hastalık için çok tehlikeli sayılmaz, ancak sonuçları çocuğun sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Bu nedenle, bir çocuğun bir hastalığın ilk belirtileri olduğu zaman, onu bir uzmana göstermesi gerekir. Doğru beslenme, vücudun vitaminlendirilmesi, vücudun koruyucu özelliklerinin artırılması ve zamanında aşılama gibi patolojilerle enfeksiyondan korunmalarına yardımcı olur.

Çocuklarda farenjit

Farenjit altında, doktorlar boğazda lenfoid doku ve mukoza zarında güçlü bir inflamasyona işaret eder. Hoş olmayan bir hastalığa hoş olmayan bir semptom eşlik eder ve bulaşıcı olabilir. Çocuklarda, bu hastalık kendini yetişkinlere göre daha fazla gösterir ve nitelikli karmaşık tedavi gerektirir.

nedenleri

Farenjit birçok nedenden kaynaklanabilir. Bunlardan en ünlüsü:

 1. Bakteriler. Sıklıkla mukozal ve lenfoid doku pnömokok ve streptokokları etkiler.
 2. Virüsler. Bu durumda problemin aktivatörleri adenovirüs veya griptir.
 3. Mantarlar. Farenjit, bir candida mantar enfeksiyonu ile ortaya çıkabilir.
 4. Diğer hastalıkların komplikasyonları. İleri evrelerde nazofarenks ve komşu organlar, özellikle rinit, sinüzit ve hatta çürüklüklerin birtakım hastalıkları farenjitin gelişimini aktive eder.
 5. Fizyolojik nedenler. Hastalık bulaşıcı bir doğaya sahip olmayabilir, özellikle vücut üzerinde kimyasal uyaranların etkisi, çok soğutulmuş, ısıtılmış veya kirli havanın solunması ile tetiklenebilir.
 6. Alerji. Doğal ve tıbbi alerjiler, aynı zamanda farenjitin gelişimini de kışkırtır.

semptomlar

Çocuklarda farenjit ana belirtileri genellikle:

 1. Özellikle yeme ve yutma sürecinde şiddetli ağrı ve boğaz ağrısı.
 2. Yüksek sıcaklık, genellikle 38 ila 40 santigrat derece.
 3. Iştah ve güçlü uyuşukluk eksikliği.

Bebeğiniz daha az yıl sonra, farenjitin daha semptomatik görünecektir. Bu hastalık, bir yıl kadar bir çocuk için özellikle tehlikelidir, çünkü mukoza zarının ödemine neden olur, sonuçta, solunum sisteminin az gelişmişliği göz önüne alındığında, boğaz ve boğulma spazmı neden olabilir.

Farenjit türleri

Daha sonra, çocuklarda sıklıkla teşhis edilen en yaygın hastalık türlerini düşünün.

Akut farenjit

Bu tip hastalık, boğaz enfeksiyonunun mukoza zarının yenilgisinden veya tahriş edici bir faktörden hemen sonra hızla gelişir. Aynı zamanda, yüksek sıcaklık hemen yükselir, yukarıdaki belirtilerin tam bir "buket" gözlenir.

Kronik farenjit

Farenjitin kronik formu hemen hemen hiç kendiliğinden oluşmaz ve ya yukarıda bahsedilen hastalığın akut fazı arasında ya da mukus zarlarının sürekli bir tahrişinin istenmeyen bir faktörle bir sonucu olarak bir geçici işlemdir. Kronik farenjit, semptomların ve alevlenmelerin geçici olarak ortadan kalkmasıyla birlikte, hastalığın akut formundaki klinik belirtilere benzer bir gerileme fazına sahiptir.

Granüloz farenjit

Granülozis faringeal, sadece mukozal zar değil, aynı zamanda lenfoid dokudan da etkilenir, bunun sonucu olarak epitelinin değiştirilmiş yapısından oluşan farinksin arka duvarında özel "kırmızı nodüller" oluşur. Bu "granüller" trigeminal siniri şiddetli bir şekilde tahriş eder, mukoza zarları çok kuru olur, farinkste diğer dokuların fibrozisi ve bezlerin atrofisi de gözlenir.

Atrofik farenjit

Tedavi edilmemiş farenjitin gelişiminin son aşaması, farinksin glandüler, lenfoid ve mukoza aparatında güçlü bir patojenik değişiklik ile karakterizedir. Bu tür yapıların hipotrofisi, sadece eşlik eden organlarla değil, bağırsak ve mideyi de olumsuz yönde etkileyen ciddi komplikasyonlara yol açar.

Farenjit ve anjina semptomlarını ayırt etmek gereklidir - özellikler benzerdir, ancak bu iki vakadaki enfeksiyon farklı yerlerde lokalize edilir. Gece güçlü bir öksürük ve öksürük genellikle bronşit belirtilerinin tezahürünü gösterir - enfeksiyon daha düşük düşer ve solunum cihazının zaten eşlik eden kısımlarını etkiler.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Sadece bir mucize spreyi veya büyülü emici hapları olan bir çocukta farenjit tedavisi için, özellikle hastalığın başlaması ve gelişimin son aşamasında ise işe yaramaz. Sistematik ve doğru davran!

1-12 yaş arası çocuklar

En küçük çocuklarda, farenjit çok ağrılıdır, bunun yanısıra bu durumda durulamayı uygulamak oldukça problemlidir, çünkü çocuk bunu nasıl yapacağını bilmez. Bir bebeğin olgunlaşmamış organizmasına zarar verebileceğinden, her türlü faaliyeti bağımsız olarak yürütmek son derece arzu edilmez. Akut farenjit durumunda acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Bebeğin farenjiti yumuşak formda ise, yüksek sıcaklık yoktur ve kullanmak için kontrendikasyon yoktur, o zaman çocuk boğazda bal-hardal kompres koyabilirsiniz.

Ayrıca çocuğa daha ılık sıvı içmek için vermek gerekir. Bebeğin sürekli olduğu odaları havalandırın ve nemlendirin. Etkilenen boğaz, alkol, mentol ve diğer tahriş edici maddeler içermeyen antiseptik yollarla nemlendirilebilir. Mevcut değilse, bir "Faringosept" tabletini toz haline getirin, meme ucunu öğütülmüş kıvama getirin ve bebeğin emmesine izin verin. Bu durumda maksimum doz ¼ tabletleri geçmemelidir, günde en fazla üç kez.

1-2 yaş arası çocuklar

Bu yaştaki çocuklarda farenjit de ciddi şekilde ortaya çıkar, ancak bebeklerde olduğu gibi yoğun değildir. Ayrıca, bolca içecek vermeleri, kontrendikasyonlar olmadan kompresler yapmaları ve ayrıca aktif madde, tuzlu su veya Borjomi suyu olarak, tercihen bir nebülizörde inhalasyonlar yapmaları gerekir.

Bu yaşta antiseptik spreyleri kullanmaya başlayabilirsiniz - bu Givalex ve Yoks: etkilenen boğazı dezenfekte eder ve hızlı bir iyileşme sağlarlar. Ayrıca, çocuğun sürekli olduğu oda düzenli olarak havalandırılmalı ve normal nem oranı sağlanmalıdır.

3 yaşından küçük çocuklarda

Hastalığın başlangıcında, çocuğun bir yatak istirahatine ve alkali varlığında bolca içmeye ihtiyacı vardır. En iyi tatlı, ekşi ve kızartılmış meyveleri diyetle doyurmak için vücut için koruyucu bir diyet düzenlemeye çalışın.

Farenjit ile, ayaklarınızda balın yanı sıra sıcak ayak banyolarına yardımcı olun. Hem nebülizör yardımıyla hem de tıbbi ilaçların klasik yöntemlerini kullanarak inhalasyon yapmak mantıklıdır.

Üç yaşından itibaren çocukların zaten gargara bilen - özel bir antiseptik ilaç sıvıları ve karışımları kendiniz hazırlanan: iyot ve furatsilina iki damla ılık kaynamış 300 ml su içinde çözülür, daha sonra, yazarak boğaz durulayın çocuğu oda sıcaklığına getirmek ve izin sıvının ağzı, başını geri atıyor, dilini çıkarıyor, ağzını geniş açıyor ve "aah" diyordu.

Buna ek olarak, alternatif olarak boğazda antiseptikler kullanın - bu, iyot ve Givalex'e dayanan Yoks'tur. Çocuğunuz tabletleri nasıl çözdüğünü zaten biliyorsa, farenjit'e karşı lolipop ve haplar vermeniz önerilir: Tharyngept, Septotheth, Angisept ve benzeri.

Çocuklarda farenjit için antibiyotikler

Doktorlar ve ebeveynler arasındaki ayrı bir anlaşmazlık, farenjit için antibiyotik ihtiyacıdır. Bu hastalığı vakalarının Oldukça sayısı gerçekten kapsamlı antibiyotik tedavisinin gerek kalmadan tedavi edilebilir, ancak ağır vakalarda bir çocuğa yaşam tehdit ya da mukozasının atrofisi kadar hastalığın ileri evresinde bahsediyoruz, özellikle onsuz yapamaz.

Bu durumda mümkün olan en iyi seçenek, geniş bir etki spektrumunun antibiyotik kullanılmaması ve çocuğunuzun karaciğeri, böbrekleri ve kalbi üzerinde bu kadar büyük bir olumsuz etkiye sahip olmayan yerel tedaviler olacaktır. Ek olarak, antibiyotiği böyle bir durumda gerçekten etkili kılmak için, kortikosteroidlerle birlikte topikal uygulamaya da değinmeye değer.

Farenjit tedavisinde kullanılan bu tipin en popüler ilaçları Bioparox, Biseptol, Hexoral'dır.

önleme

Farenjit önlenmesi için ana önlemler:

 1. Özellikle sonbahar-kış döneminde, tesislerde normal bir nem bulundurun.
 2. Mümkün olduğunca az, çocuğu tozlu ve kirli bir bölgeye yönlendirin.
 3. Bir çocuğun toplumunda sigara içmeyin.
 4. Mevsimsel salgınların başlangıcında, multivitamin kompleksleri alın, bağışıklığı artıran bebek interferon ve homeopatik preparatlar verin. Bir profilaktik amaç ile, yabani gül, papatya ve deniz topalak ve Borjomi su ile günlük akşam inhalasyonlar yapın.
 5. Mümkünse, çocuğu kızdırmaya başlayın.

Yararlı video

Komarovsky, çocuklarda farenjitin tehlikelerini ve tedavisinin yöntemlerini anlatıyor.

Çocuklarda farenjit: belirtiler, formlar, tedavi

Farenjit, farenksin arka duvarında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Çocuğun anne-babaya şikayet edebileceği bu hastalığın ana belirtisi, boğazda ağrı ve rahatsızlıktır. Çoğu durumda, farenjit ARI'nin arka planına karşı nazofarenks ve üst solunum yolundaki diğer akıntılı süreçlerle birlikte daha az sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak gelişir. Farklı yaşlarda çocuklarda görülür. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın seyrini ve tedaviyi daha da zorlaştırır.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda farenjit, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir ya da başkalarının bir sonucu olabilir. Çoğu durumda, yutak iltihabı, akut solunum yolu virüs enfeksiyonları (grip, parainfluenza, adenovirüs, rinovirüs, koronavirüs) ve diğer virüslerin (sitomegalovirüs, Epstein-Barr virüsü) gövdesinin yenilmesi arka plan üzerinde oluşur. boğaz ağrısı daha az yaygın bakteriyel nedenidir patojenler (Streptokoklar, Staphylococcus ve Haemophilus difteri basili, meningokok) bulunmaktadır. Farenjit görünümündeki en büyük risk, mevsimsel grip ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında sonbahar-kış döneminde bahçeleri ve okulları ziyaret eden çocuklarda görülmektedir.

Aşağıdaki faktörler, farinksin arka duvarındaki inflamatuar sürecin gelişimine katkıda bulunabilir:

 • tıkanmış burun solunumu, soğuk işlenmemiş havanın ağzından solunması ve ağız mukozasının ve boğazının kurumasına yol açar;
 • enfekte olmuş mukus deşarjlarının dışarı üflendiğinde burun pasajlarından dışarı çıkmadığı, ancak aşağı doğru aktığı posterior rinit;
 • hipotermi;
 • yerel bağışıklığın zayıflaması;
 • burun boşluğundan aşağı doğru akan soğuk algınlığı tedavisinde vazokonstrüktif damlaların sık kullanımı, posterior farryngeal duvarın mukozasını tahriş ederek koruyucu özelliklerini azaltır;
 • bazı kronik hastalıkların alevlenmesi (rinit, adenoidit, bademcik iltihabı, sinüzit, stomatit, çürük);
 • faringeal mukozada atrofik değişiklikler ile birlikte palatine bademcikler çıkarılması;
 • vitamin eksikliği (A ve B);
 • gastroözofageal reflü, mide içeriğinin genellikle mukus zarı üzerinde tahriş edici etkisi olan farenksine girdiği bir durumdur.

Bazen farenjitin nedenleri, boğazın mukoza zarındaki bir alerjenin yutulmasına karşılık olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır. Farinksin iltihaplanmasına neden olmak için mukozadaki yabancı cisimlere veya cerrahi operasyonlara mekanik zarar verebilir, kimyasal çözücüler, toz, tütün dumanı, sıcak hava buharlarına maruz kalabilir. Ayrıca, farinksin iltihabı çok sıcak, sert, baharatlı veya asidik gıdaların kullanımına bağlı olarak gelişir.

Farenjit türleri

Etiyolojik faktör göz önüne alındığında, yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit, bulaşıcı (viral, bakteriyel, fungal), travmatik, alerjik veya faringeal mukozanın tahriş edici faktörlerle temasından kaynaklanır. Hastalığın tedavisi doğrudan türüne bağlıdır.

Hastalığın seyrinin doğası akut veya kronik formda ortaya çıkar. İlk durumda, çocuklarda faringeal mukozanın akut enflamasyonu vardır. Kronik farenjit, birkaç ay veya daha fazla süren ve remisyon ve alevlenme fazları ile karakterize olan yavaş inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla tamamen iyileşmiş akut farenjit veya agresif faktörler tarafından mukus boğazının uzun süreli tahrişine bağlı bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar.

İnflamatuar sürecin şiddetine bağlı olarak, kronik farenjit olur:

 • mukus boğazının hiperemi olarak tezahür eden basit ya da kataral;
 • etkilenen dokuların enflamatuar sürecin proliferasyonu ile birlikte granulosa veya hipertrofik;
 • atrofik, iltihaplı dokuların kurutulması veya inceltilmesi ile birlikte;
 • Boğazın arka duvarının eşzamanlı olarak mukozada, hipertrofik ve atrofik tipte karakteristik patolojik değişiklikler yaptığı karma.

semptomlar

Çocuklarda farenjit belirtileri hastalığın biçimine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Akut inflamasyonun karakteristik bir işareti:

 • kızarıklık ve şişme;
 • Özellikle sert ve sıcak yiyecekler yutulduğunda belirgin şekilde daha kötü olan boğazda keskin ağrı;
 • vücut ısısında 38 ° C'ye yükselme;
 • ses kısıklığı;
 • Farinks mukozasında bir terleme ve hüzün hissinin neden olduğu öksürük;
 • Kulaktaki ağrının ışınlanması (iltihap, tubofarengeal sırtları etkiliyorsa).

Kronik farenjit ile belirtiler daha az belirgindir, boğazda kuruluk ve terleme vardır. Bu tür iltihaplanma, sıcaklığın artması ve çocuğun genel durumu ve aktivitesinde bir değişiklik ile karakterize değildir. Bununla birlikte, bir alevlenme döneminde, kronik farenjit semptomları artar ve klinik tablodaki akut farenjit benzerdir.

farenks plak arka duvarında granüloza kronik farenjit, kalın viskoz mukus, büyütülmüş ve palpasyon submandibuler lenf düğümleri, arka mevcut çekme ağrı acı şekilde oluşturulan şişmiş kırmızı plaklar birikir.

Çocuklarda kronik farenjit atrofik formu son derece nadir teşhis edilir. Mukus boğazında solukluk ve kuruluk ile karakterizedir, kabukları üzerinde kuru bir mukus olan formasyon ve farinksin arka duvarında bir damar paterni görünümü ile karakterizedir.

Semptomatolojinin nedenine bağlı olarak

ARI'nın arka planına karşı ortaya çıkan farenjit ile iltihaplanma süreci, bezler ve yumuşak damak dahil tüm boğaza yayılır. Genellikle burun akıntısı, konjonktivit, öksürük, sindirim bozuklukları eşlik eder.

Uzun süreli kurs, baş ağrısı, ateş, bademcik iltihabı ile karakterize patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit. lezyonlar boğazı mukozaya ve boğazın arka ağız çatlak ve erozyon köşelerinde mantarlarda artışlar lenf düğümleri zadnesheynye, karakteristik beyaz bir pıhtı plak vardır.

Eğer farenjit nedeni alerjenin mukoza boğazından geçiyorsa, o zaman kuru bir öksürük şeklinde kendini gösterir, sıcaklığın artması ve boğazda şiddetli bir ağrı eşlik etmez.

Küçük çocuklarda belirtilerin özellikleri

Henüz kendilerini ifade edemeyen ve ağrının nerede olduğunu gösteremeyen bebeklerde farenjitden şüphelenmek için, ebeveynler aşağıdaki belirtilerden yararlanabilirler:

2 yaşından küçük küçük çocuklar için akut farenjit zordur. neden SARS ise, vücut ısısı, uyuşukluk ve genel bir zayıflık, iştah azalması bir artış eşlik burun boşluğu ve boğaz, burun akması, öksürük mukozasının akut inflamasyon, ile kombine edilmiştir.

Hastalığın teşhisi

Çocuklarda farenjitden şüpheleniyorsanız, ebeveynler bir doktora başvurmalıdır. Kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi komplikasyonlarla doludur ve daha küçük olan çocuk daha ciddi olabilir. Posterior farinks duvarının mukozasında bir enflamatuar sürecin varlığının yanı sıra şekli ve sebebi aşağıdakiler temelinde belirlenir:

 • Çocuğun küçük olması durumunda çocuğun veya ebeveynlerin şikayetleri;
 • ağız boşluğunun ve boğazının incelenmesi (farenoskopi);
 • boyundaki lenf düğümlerini araştırmak;
 • Boğazdan bulaşma bakteriyolojik kültür sonuçları.

Farenjitle birlikte posterior faringeal duvarın orta derecede kızarması, ödem ve infiltrasyonu, faringeal ark ve nadiren yumuşak damak vardır.

Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, aynı zamanda boğaz ağrısı, kızamık, kızıl ateş belirtisi olabilir. Farenjitin aksine, anjin, klinik resim gelişiminin hızlı dinamikleri ile karakterizedir. Ertesi gün bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama ve tıkaç vardır, kızarıklık ve boyutta bir artış vardır, vücut ısısı keskin bir şekilde 40 ° C'ye yükselir.

Farenjit tedavisi

Çocuklarda farenjit tedavisi için hazırlıklar ve prosedürler, hastanın yaşını, hastalığın nedenini ve hastanın durumunun ciddiyetini dikkate alarak bir bölge çocuk doktoru veya bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı tayin etmelidir. Tedavi evde yapılır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkan hastalığın karmaşık olmayan biçimleriyle, inflamatuar süreç birkaç gün içinde kendi kendine düşer.

ilaçlar

Akut farenjit ve çocuklarda kronik farenjitin alevlenmesinde, aşağıdaki ilaçlar tedavi için kullanılır:

 • boğazın (rotokan, furatsilin, klorofililpt) durulanması için çözeltilerin hazırlanması için preparatlar;
 • iltihaplı mukozayı (protargol, lugol çözeltisi) yağlamak için çözeltiler;
 • antiseptik, yumuşatıcı ve analjezik etki ile emilim için lozenges ve tabletler (lysobacte, septefril, pharyngosept, strepsils, imudon);
 • farinksin (altıgen, inhalipt, yox, tartum verde, sakız, miramistin) sulanması için spreyler ve aerosoller;
 • lokal olarak antibakteriyel ilaçlar, daha az sıklıkla sistemik olarak (hastalığın tam bakteriyel etiyolojisi ile ve patojenin spesifik antibiyotiklere duyarlılığını belirleyerek);
 • ARI (viferon, laferobion, immunoflazid, aflubin) arka planı ile farenjit ile immunomoduliruyuschie ilaçlar;
 • inhalasyon için çözeltiler (soda tamponu, dekan, fizyolojik çözelti);
 • sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar

onlar larinks ve boğulma bir refleks spazmı tetikleyebilir enjeksiyon sırasında ve bebekler için prosedürün bağımsız egzersiz karmaşıklığı açısından gargara olarak 3 yaşından küçük bir çocukta farenjit tedavisi için eski, spreyler ve aerosoller kullanmayın.

Çocukların tedavisinde Mantar farenjit boğaz topikal antifungal ilaçlar tedavisidir. Alerjik reaksiyonun neden yutak iltihabı, tabletler şeklinde antihistaminler alınarak tedavi edilecek olan, damlalar ya da şuruplar (fenistil, erius, zirtek, setirizin zodak).

Halk ilaçları

Boğaz ağrısı için halk tedavileri itibaren çocuklar için bir doktora danıştıktan sonra, buhar teneffüs ve otlar (papatya, adaçayı, nergiz, okaliptüs, Aziz sarı kantaron, meşe kabuğu) ait gargara kaynatma yapabilirsiniz bir antiseptik, anti-inflamatuar ve şifa etkisi vardır. Durulama için, basit bir tuzlu su çözeltisi (her bardak su için 1 çay kaşığı tuz) da kullanılır.

Geceleri, hastaya ısınma ve yumuşatma etkisi olan bal veya maden suyu ile sıcak bir süt verebilirsiniz. Ancak, bu tür halk ilaçları kullanmadan önce, çocuğun otlar ve bal alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Hasta için bakım özellikleri

Çocuğun erken iyileşme için olağanüstü bir öneme Komorowski EO Bütün bunlar etkili nemlendirici katkı sağlayacak özel dikkat veliler tanınmış çocuk doktoru hangi ödeme sıcak içecekler bol ve taze, nemli hava (gaz, çay, meyve suyu, meyve meyve içecekleri olmadan maden suyu) sahiptir ve etkilenen temizliğin mukus farenks.

Hastalık döneminde iltihaplı mukoza boğazının travmasını ve tahrişini azaltmak için çocuk koruyucu bir diyete uymalıdır. Ona çok kaba, sert, keskin, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk yiyecek vermek tavsiye edilmez.

Video: Semptomlar ve farenjit tedavisi için çocuk KBB'si

Olası komplikasyonlar ve önleme

Zamanında ve uygun tedavi olmadığında, çocuklarda akut farenjit ana komplikasyonlara yol açabilir;

 • Hastalığın kronik bir forma geçişi;
 • Enfeksiyonun alt solunum sistemine (larenjit, tracheitis, bronşit) yayılması;
 • peritonsiller ve farengeal apsesi;
 • otoimmün hastalıklar (romatizma);
 • bademcik.

Akut veya kronik formda çocuklarda farenjit görülme riskini azaltmak için öncelikle bağışıklığı arttırmayı ve potansiyel patojenlerle temasları en aza indirmeyi amaçlayan basit önleyici tedbirleri gözlemlemek gerekir. Bunlar temiz havada düzenli yürüyüşler, yeterli yiyecek ve dinlenme içerir.

Süper soğutma kaçınılmalıdır. Çocuğun yaşadığı odada, kirli hava, tütün dumanı ve toz ile teması önlemek için normal nem ve sıcaklık rejimi (soğuk nemli hava) oluşturmak önemlidir. Uzun süreli burun tıkanıklığını önlemek ve ağız yoluyla zorla nefes almayı önlemek ve aynı zamanda ARVI mevsimsel salgınları sırasında hasta insanlarla temasını önlemek için rinit, sinüzit, adenoiditin zamanında tedavi edilmesi gereklidir.

Çocuklarda farenjit

Çocuklarda farenjit - Mukoza zarında ve orofarenksin lenfoid dokusunda enfeksiyöz iltihaplanma süreci. Çocuklarda farenjit kuruluğu, yanma, üzüntü, terleme, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı ile ortaya çıkar. Çocuklarda farenjit tanısı, faringoskopik tabloya ve posterior faringeal duvardan yayılan smearın mikrobiyolojik incelemesine dayanmaktadır. Çocuklarda farenjit ile, bir kural olarak, yerel terapi yapılır: gargara, faringeal duvarın mukoza zarını antiseptik ile yağlama, inhalasyon ve aerosollerle boğazın püskürtülmesi.

Çocuklarda farenjit

Çocuklarda farenjit, posterior faringeal duvarın mukoz membran ve lenfoid yapılarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan akut solunum yolu enfeksiyonunun bir tezahürüdür. Çoğu zaman hasta olan çocuklarda, farenjit tüm vakaların yaklaşık% 40'ını oluşturur. Kulak burun boğazında, çocuklarda kronik farenjit, üst solunum yollarının toplam hastalık sayısının% 9'udur. Çocukların solunum yollarının yenilgisini yayma eğilimi göz önüne alındığında, bir çocukta farenjit genellikle rinit, larenjit, tracheitis, bronşit ile birleştirilir.

Çocuklarda farenjit nedenleri

Bağımsız bir nosoloji olarak, çocuklarda farenjit, faringeal mukozadaki enfeksiyöz patojenlere doğrudan maruz kaldığında gelişir. Ek olarak, akut farenjit, üst solunum yollarının, yaygın enfeksiyonların, bağırsak enfeksiyonlarının, vb. Iltihaplı hastalıklarının tezahürlerinden biri olarak hizmet edebilir.

Çocuklarda farenjit etiyolojisinde en rolü, bir viral enfeksiyona (grip virüsleri ve herpes virüsleri, adenovirüsler, enterovirüsler) ve bakteriyel mikroorganizmaları (Haemophilus çubuğu, Moraxella, streptokok gruplar A, C, G, diplokoklar, Corynebacterium diphtheria), mantarlar, hücre içi maddeler (Mycoplasma ait klamidya). % 30 - Çocuklarda Akut viral farenjit 70 bakteriyel olgunun% ve geri kalanı için hesap.

Çocuklarda Strep boğaz SARS, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, kızıl hastalığı klinik seyrini eşlik edebilir. Bazı durumlarda, çocuklarda farenjit nedeni yanıklar veya yabancı cisim boğaz olabilir. Çocuklarda kronik farenjit genellikle diğer inflamatuar üst solunum yolu hastalıkları (rinit, Adenoidit, sinüzit, stomatit, angina, kronik bademcik), çürük, dysbiosis, gastroözofageal reflü hastalığı, alerjiler ile bağlantılıdır. Tonsillektomi farinks arka duvarının lenfoid doku ve çocuklarda kronik farenjit gelişme telafi edici hipertrofisi uyarabilir aktif immünogenetik döneminde, 3-7 yıl yaşında gerçekleştirdi.

Bir çocukta boğaz ağrısı oluşumu genel ve yerel hipotermi yatkınlık olarak, yutak çeşitli tahriş edici (duman, baharatlı gıdalar, soğuk veya tozlu hava, vs.), anayasa anormallikleri, vitamin eksiklikleri (A vitamini eksikliği), endokrin bozuklukları mukoza zarı üzerindeki etki (hipotiroidizm, şeker hastalığı ).

Çocuklarda farenjit sınıflandırması

Farinks dokusunun iltihaplanmasının doğasına göre, çocuklarda akut (1 aya kadar), uzamış (1 aydan uzun) ve kronik farenjit (sık alevlenme ile 6 aydan uzun süre) ayırt edilir. Çocuklarda kronik farenjit, kataral, hiperplastik (granüler) ve atrofik formda ortaya çıkabilir.

viral ve bakteriyel ajanlar, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının epitelde için bir tropizm ihtiva yana, farenjit genellikle izole edilmiş formda fakat nazofarenjit, faringolarinjit, faringotraheita, faringobronhita şeklinde çocuklarda görülür.

Etiyolojik faktörlerin etkileri göz önüne alındığında, çocuklarda farenjit viral, bakteriyel, mantar, alerjik, travmatik bir doğaya sahip olabilir.

Çocuklarda farenjit belirtileri

Çocuklarda akut farenjit belirtileri, yutulduğunda keskin yanma hissi, kuruluk, persenia, boğaz ağrısı ve boğaz ağrısıdır. Sığ bir öksürük, ses kısıklığı ile karakterizedir. Vücut ısısı normal veya subfebril olabilir; çocuğun farenjit bir viral enfeksiyonun bir arka planı gelişirse, genellikle altta yatan hastalık, baş ağrısı, zehirlenme sendromu, bölgesel lenfadenit nedeniyle sıcaklığın yüksek olduğu ifade edilir. Bebeklerde farenjit daha ağırdır; Genel semptomlar: şiddetli ateş, uyku bozukluğu, iştah azalması, tükürük, disfaji, dispepsi, burun akıntısı, konjonktivit, vücutta kızarıklık.

Faringoskopik görüntü, parlak hiperemi ve posterior faringeal duvarın, faringeal arkın, yumuşak damakın belirgin vasküler enjeksiyonudur; kırmızı taneler şeklinde çıkıntılı iltihap foliküllerinin varlığı. Çocuklarda lateral farenjit ile hiperemi ve şişlik, farinksin ve dilin lateral sırtlarını ele geçirir.

Çocuklarda ciddi akut bakteriyel farenjit seyri, apse, pürülan otitis media veya pürülan mediastinit gelişmesi ile komplike olabilir.

Kronik catarrhal farenjitde, çocuklar, farinkste bir yabancı cismin rahatsızlığı ve hissi tarafından takıntılı bir öksürükten rahatsız olurlar. Muayene sırasında mukoza gevşetilir, yaygın olarak infiltre edilir ve hiperemiktir.

Kronik farenjit hiperplazi hiperplastik epitel ve submukozal lenfoid elemanları ile karakterize edilir. Çocuklar kulağa uzanan, boğaz ve boğaz kuru öğürme ile viskoz mukus salgılarının tıkanıklık, yutma üzerinde ağrı şikayetçi. Orta bazen işitsel tüplerin ağzı üzerinde durduğu ve bebeklerde işitme kaybı gelişimine yol, mukoza ve yan destekler, granüller veya lenfoid lenfoid doku şeritlerin varlığı, ancak bu arka plan fark kalınlaşma hiperemi mukoza ifade edilmiştir.

Çocukluk çağında atrofik farenjit nadirdir ve izolasyonda neredeyse hiç gerçekleşmez. Genellikle atrofik rinit, larenjit, tracheitis eşlik eder ve klinik kursa, rahatsız edici kuru öksürük ve disfoni tipine göre ses ihlali eşlik eder. Farinksin endoskopisi ile çocuklar, soluk, kuru ("lak parlatıcısı" ile), yarı saydam damarlara sahip ince mukoza zarı, kabarık ve kabukları çıkarması zorlaşır.

çocuklar (faringomikoze) 'de mantar farenjit içinde Öznel belirtiler mavi dil ve hiperplastik formdan farklı değildir. Nesnel genellikle altında parlak kırmızı görebilir genellikle aşınmış mukoza, arka yutak duvarında pıhtı plak zadnesheynyh lenf düğümleri artırmak ağız (Candida perleches) köşelerinde kırığı ve erozyon tespit edildi.

Çocuklarda farenjit tanısı

Çocuklarda farenjit tanınması ancak onun akıntılı bademcik iltihabı, difteri ve diğer bulaşıcı hastalıklardan ayırt edilmesi zor değildir. Bu nedenle, farenjit olan bir çocuğun danışılmalıdır çocuk doktorları, pediatrik kulak burun boğaz uzmanı, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı, çocuk alerji uzmanı-immunologist.

Farenjit tanısı konduğunda, çocuklar tarih ve faringoskopik resmi dikkate alırlar. Osikülasyon, rinoskopi, otoskopi, farenjit ile ilişkili inflamatuar süreçlerin çocuklarında gerçekleştirilir. Farinksden mikroflora yayılan smear çalışması, etyopatogenetik tedavinin seçilmesi için enfeksiyonun neden olan etkenini açıklığa kavuşturmamızı sağlar.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Kural olarak, çocuklarda farenjit yerel tedavinin atanması ile sınırlıdır. Akut inflamasyon zamanda gıda tahriş diyet dışında tutulmalıdır (sıcak, soğuk, baharatlı ekşi), nikotinin etkileri, odası, bir ses limiti yükte konforlu bir sıcaklık ve nem parametreleri sağlamak.

Çocuklarda farenjit lokal tedavi dezenfektanlar gargara (otlar dekoksiyonlar, koruyucular), işleme geri preparasyonlar yutak duvarı arasında (lugol, iodinol ve diğ.), otlar ve alkalin inhalasyon spreyi, aerosol, anti-enflamatuar etki, resorpsiyon antibakteriyel, yumuşatıcı, anestetik etki pastilleri. ağzınızı çalkalayın veya bol sıvı tarafından atanan tabletleri, çözülür olamaz Küçük çocuklar, antiseptik endofaringealnaya instilasyonu düzenledi. bakteriyal komplikasyonların (azalan enfeksiyonu, romatizmal ateş) tehdidi ile antimikrobiyal tedavi bağlantıları gösterilmektedir.

Şiddetli lenfoid doku hiperplazisi lazer ışınımı olarak gümüş nitrat koterizasyon, tushirovanie arka yutak duvar radyo dalgası yöntemi cryodestruction granüller ve yan silindirleri farenks granüller üzerinde gerçekleştirilir.

Kronik burun nefes rehabilitasyon kronik enfeksiyon merkezlerini (hipertrofik rinit ve sinüzit adenotomy, nazal septum submukozal rezeksiyonu tedavisi) geri yürütülen farenjit çocukların, çürük tedavisinde, gastrointestinal ilgili hastalıkların (bağırsak dysbacteriosis, GERD), ve diğerleri ağırlaşmasını önlemek için.

Çocuklarda atrofik farenjit tedavisinde tarafından petrol teneffüs, Klimaterapi, burundaki yağ damlacıklarının damlatma ekleyin. Ne zaman faringomikoze atandı antifungal ilaçlar (amfoterisin B, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol), yağlama ve OKUF terapi sulama boğaz antifungal çözümleri.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı tedavisi bir çocuk homeopatının gözetiminde gerçekleştirilebilir.

Çocuklarda farenjitin prognozu ve önlenmesi

Akut farenjitde, çocuklar genellikle 7-14 gün sonra iyileşirler. Çocuklarda kronik farenjit tedavisinde, düzenli semptomatik tedavi veya cerrahi taktiklere başvurmak gerekir.

Çocuklarda farenjit önlenmesi odası, tam müstahkem diyet olumlu bir mikro koruyarak belirli enfeksiyonlar için bağışıklık sistemini, aşı güçlendirilmesi, prosedürleri temperleme önerilir gibi. Çocuğun kronik KBB patolojisi geliştirmesine izin vermeyin; Eğer diş ve diş etleri, gastrointestinal sistem hastalıkları tedavi için zaman gerek.

Komarovsky çocuklarda farenjit üzerine

Çocuğun boğaz ağrısı var. Büyükanneler, uzmanların ortaya çıkmasıyla birlikte, bunun daha önce dondurmanın fazladan bir kısmı yüzünden soğuk olduğunu ve bir gün önce yediklerini söylüyorlar. Anneler anginadan şüpheleniyor. Son söz, çocuğu göstermek için acil olarak getirilen veya eve çağrılan bir doktor içindir. Ancak, doktor, ebeveynlerin ve eski nesillerin temsilcilerinin görüşlerini paylaşmamakta ve bebeğin farenjit olduğunu açıkça belirtmektedir. Yetkili çocuk doktoru Eugene Komarovsky, çocuklarda farenjit hakkında konuşacak.

Hastalık hakkında

Farenjit, farinksin mukoza ve lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır. Enflamatuar süreç hareket ederse ve nazofarenks yakalarsa - bu zaten rinofarenjittir (başka bir isim nazofarenjittir). Farinks iltihabı çeşitli nedenlerden dolayı oluşur:

 • viral enfeksiyon, influenza virüsleri, adenovirüslerin neden olduğu;
 • streptokoklarla bakteriyel enfeksiyon, stafilokok, pnömokok, Candida familyasının mantarları;
 • özellikle larinkste gelişen bir alerji - Toksik, zehirli maddelerin, tozun solunması nedeniyle.

Farenjit akut ve kronik olabilir. Oldukça uzun bir süre için çocuk musallat olan rekürrenslerinin zaman olumsuz faktörlerden fonunda - Akut olumsuz etki ya da enfeksiyon ve kronik hemen sonra gelişir. Bazen kronik farenjit genel olarak ARVI, influenza veya alerjik reaksiyonlarla ilişkili olmayan viral ve alerjik olmayan bağımsız bir hastalıktır. Böylece, bu tür "bağımsız" farenjit, tam alevlenme ve gerileme dönemlerine sahip olabilir.

Eugene Komarovsky, farenjitde alışılmadık bir şey olmadığını söyler - çocuklukta, ebeveynlerin düşünmeye alışmasından daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu teşhisi konan çocuklar yılda 3-4 kez olmakla birlikte, bu bir norm sayılmaz. Oldukça sık, boğaz, burun ve boğaz iltihabı çok kuru havanın tarafından tetiklenebilir, Ebeveynleri tüm delikleri kapatmak ve daire sıcak mikroklima tutmak çok düşkün bir çocuk teneffüs.

semptomlar

Viral farenjit genellikle akuttur. rinit, mevcut sümük, baş ağrısı, 38.0 derece ateşi kadar - O bu hastalıkların her semptomları ile karakterize olduğu anlamına gelir SARS veya grip, arka plan üzerinde gelişir. Böyle bir farenjit ile, çocuk ağrı veya boğaz ağrısı şikayet edecek, yutmak için ağrılı olacaktır. Hiçbir şeyden şikayet edemeyen bir bebek çocuğu yiyecekleri reddetmeye, ağlamaya ve endişelenmeye başlayacaktır.

Farenjitin başka bir özelliği, özellikle geceleri geceleri bebeği etkileyen kuru bir öksürüktür. Genellikle boyundaki iltihaplı lenf düğümleri. Eugene Komarovsky bunun içinde şaşırtıcı bir şey olmadığını söylüyor, çünkü bu düğümler sayesinde iltihaplı larenksden lenf drenajı meydana geliyor. Larinksin bademcik veya duvarlarında bazen büyük kırmızı granüler formasyonlar-granüller görebilirsiniz. Daha sonra farenjit granülosa (lenfoid dokuda hasar ile) olarak adlandırılacaktır.

Allerjik farenjit, kimyasalları veya alerjenleri teneffüs ettikten sonra kısa bir süre sonra da sıklıkla akut olarak gelişir. Bununla birlikte, ARVI belirtileri yoktur, ancak burun akıntısı olabilir. Sıcaklık biraz artar - 37.0-37.5, daha yüksek - çok nadiren. Yutulduğunda kuru, üretken olmayan öksürük ve ağrı da oldukça yoğundur.

Bakteriyel farenjit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile şiddetlidir. Larenks ve bademcikler üzerinde yapılan görsel bir muayenede, genellikle anjina ile karıştırılan kayda değer pürülan oluşumlar olabilir.

akut tonsillit (anjina), akut farenjit (veliler dikkat edin) arasındaki temel fark anjina etkilenen Bademciklerimde ve boğaz ağrısı iltihabı için daha bulanık, bu gırtlak duvarına kadar uzanır olmasıdır. bademcik iltihabı çocuk mutlaka oluşacak farenjit, öksürük, hem de halsizlik diğer karakteristik semptomlar, yutma ile ağrı yakındığında.

Çocuklarda bir farenjit tedavi etmek için daha: ilaç ve ulusal ajanlar

farenjit - lenfoid doku ve faringeal mukoza iltihabı. Herhangi bir yaşta bir çocukta teşhis edilebilir. Akut seyreden kronik aşamaya geçebileceği için tıbbi tedavi gerektirir. Profilaksi, hastalığa neden olabilecek faktörlerin ortadan kaldırılmasını içerir. Semptomoloji, küçük organizmanın bireysel özelliklerine ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır. Çocuklarda sıklıkla yeterince farenjit mevcut olduğundan, ebeveynlerin bu hastalık hakkında en çok bilgi sahibi olmaları yararlıdır.

nedenleri

Sadece farenjit baştan başlamıyor. Farinksin iltihaplanmasını provoke eden bir dizi faktör vardır. Bir dahaki sefere onları önlemek için bu hastalığa neden olan sebepleri tam olarak belirlemek için bilinmesi gerekir. Bu olabilir:

 • soğuk, sıcak veya kirli havanın solunması farenjitin ana nedenidir;
 • çeşitli kimyasal uyaranların etkisi: eğer çocuğun solunum organları, örneğin, gazlar, tütün dumanı, baharatlı yiyecekler, toz ile sürekli temas halinde ise;
 • zararlı mikroorganizmaların etkisi (stafil, strepto, diplo-, pnömokok, hemofilik çubuk, moraxelles, corynebacteria diphtheria);
 • virüsler (influenza, adeno, enterovirüs, herpes) - bu durumda, esas olarak antibiyotiklerle tedavi edilen çocuklarda viral farenjit teşhis edilir;
 • Candida mantarı mantarı;
 • hücre içi maddeler (mikroplazma, klamidya);
 • farenks çok yakın olduğu inflamasyon kaynağı ötesinde enfeksiyonun yayılması (örneğin rinit, sinüzit, bademcik iltihabı, çürük, lenf bezleri, stomatit, boğaz ağrısı gibi hastalıklar), en sık çocuklarda görülür herpes ağzıyla enfeksiyon ağız ve yutak mukoza zarını etkiler farenjit, ;
 • SARS, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, kızıl ateş.
 • genetik yatkınlık;
 • alerjik reaksiyonlara eğilim;
 • burun sinüslerinin kronik hastalıkları;
 • hipovitaminozis (çoğunlukla - retinol eksikliği);
 • endokrin bozuklukları (diabetes mellitus, hipotiroidizm);
 • nazal septumun anormal gelişimi veya travması (mekanik hasar);
 • farengeal mukozanın termal ve kimyasal yanıkları;
 • Düşük nem oranı olan bir odada çocuğun sabit kalması;
 • gastrointestinal sistem, kalp, böbrekler çalışması ile ilgili sorunlar.

Hastalığın nedenlerine bağlı olarak, kursun iki aşaması ayırt edilir. Eğer farengeal mukoza zarı yukarıda belirtilen bazı faktörlerden doğrudan etkileniyorsa, akut farenjit çocuklarda gelişir ve bunlar tıbbi olarak başarıyla tedavi edilir. Hastalık çok geç tespit edilirse ya da tam olarak tedavi edilmezse, çocuk farengeal mukozanın çok uzun tahrişinden dolayı kronik farenjit olabilir. Bu, cerrahi müdahale gerektirebilecek ciddi sonuçlara yol açabilir - atrofik ve granüloz farenjit. Bunu önlemek için, hastalığı mümkün olan en kısa zamanda tanımlamak ve zaman içinde semptomlara dayanarak tanımak istenir.

Belirtiler ve belirtiler

Tabii aşamaya ve hastalığın doğasına bağlı olarak, çocuklarda farenjit belirtileri farklı olabilir. Ebeveynler sadece onları fark edebilir ve çocuğun solunum problemleri olduğunu varsayabilir. Kesin tanı, kapsamlı bir inceleme ve analiz sonucu doktor tarafından yapılır. Özellikleri ile, hastalık bademcik iltihabı ve anjina çok benzer. Farenjit ana belirtileri şunlardır:

 • yanma, terleme, kuruluk, ağrı, boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü olan;
 • ses kısıklığı;
 • kuru, ağrılı, ancak yüzeysel öksürük;
 • genellikle çocuklarda farenjit ile sıcaklık 37.5-38 ° C arasında dalgalanır, son işaretin üzerinde son derece nadiren artar ve belki normal sınırlar içinde;
 • boğazı incelerken, belirgin bir hiperemi (kızarma) ve hatta farinksin mukoza zarının yüzeyinde küçük yaralar vardır;
 • bebeklerde boğaz ağrısı çok daha zor olur ve aşağıdaki belirtiler eşlik eder:, iştah kaybı, dispepsi (hazımsızlık), salivasyon (aşırı tükürük), burun akıntısı, vücut döküntü, konjunktivit vardır belirgin ateş, uyku bozukluğu başlayabilir;
 • Çocukluktaki hastalığın bakteriyel formu genellikle, pürülan otitis media veya mediastinit, bir faringeal apsenin gelişmesi ile komplike hale gelir;
 • Atrofik farenjit çocuklarda nadiren teşhisi konur, ana semptomu yarı şeffaf damarları olan, çıkarılması zor, kabuklu kabukları olan soluk, kuru, inceltilmiş farengeal mukozadır;
 • Hastalığın fungal tipine ağız köşelerinde çatlaklar ve erozyonlar, supernuminal lenf düğümlerinde artış, yutak arka duvarında kıvrık bir kaplamanın görünümü eşlik eder;
 • Bir çocukta granülosis farenjit, kırmızı plakların ve pürülan foliküllerin farengeal yüzeyinde oluşumu, kusmayı kalıcı olarak provoke edebilen viskoz, kalın mukus ağzında salgı ile karakterizedir.

Kronik bir hastalık belirtileri genellikle daha az belirgindir, ancak akut dönemde yoğunlaşır. Bazı durumlarda, çocuklarda farenjit belirtileri bademcik iltihabı veya bademcik iltihabının klinik tablosuna çok benzemektedir. Hastalığı teşhis etmede bir hata yaptıktan sonra, ebeveynler genellikle çocukları evde yanlış bir şekilde tedavi etmeye başlar ve bu da komplikasyonlara ve istenmeyen sonuçlara yol açar. Bu nedenle, bir doktora zamanında başvurmak ve çocuğa farenjit tanısı konmuşsa tüm önerilerini uygulamak çok önemlidir.

ilaç

Tanıdan sonra (farenks muayenesi ve ondan bulaşma), doktor genellikle çocuklarda, hastalığın evresine ve tipine bağlı olarak, pharnit iltihabı reçete eder. Bir uzmanın tüm reçeteleri ve önerileri kesinlikle uyulmalıdır, böylece inflamasyon mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Herhangi bir amatör aktivite, çocukların sağlığı için daha fazla komplikasyonlarla doludur, bu nedenle tedavinin tüm seyrinden baştan sonuna kadar gitmek kesinlikle gereklidir. Genellikle bir çocukta farenjit tedavisi bu gibi ilaçlara yardımcı olur:

Çeşitli antiseptik çözeltiler gargara: furatsilina ve iyodin (su camı 2 damla), soda külü, tuz (1 çay kaşığı..), potasyum permanganat, hidrojen peroksit (açık pembeye getirmek) (1 çorba kaşığı..) Validol elma sirkesi (1 tablet) (1 çorba kaşığı..), alkol ile kadife (1 çay kaşığı.), Rotokan, Romazulana (kasigi..). (1 çay kaşığı.).;

viral, bakteriyel, enfeksiyon - çocuklarda boğaz ağrısı için antibiyotikler sadece kendi doğası eğer halinde verilir: yaygın olarak reçete edilen topikal ilaçlar (Bioparox, Geksoral, Biseptol) en azından - içme (Ampisilin) ​​için;

 • Lazer etkileri

Bazen faringeal mukozada lazer etkisi, radyo dalgası sönümü, lateral sırtların ve granüllerin kriyo-enfeksiyonu, gümüş nitrat ile koterizasyon - bu tedavi, hastalığın ilerlemiş bir seyri durumunda reçete edilir;

Doktorlar aktif olarak çocuklarda farenjit ile bu tür ilaçlar reçete, spreyler, boğaz spreyleri için antiseptikler - Jox, Givalex, Ingalipt, Hexaspree, Cameton, Propasol;

Pürülan farengeal granüllerin Lugol, Protargol, propolis ile tedavisi;

Lolipop, pastiller, pastiller, antibakteriyel, analjezik, eylem yumuşatma: Falimint, Laripront, Strepsils, Faringosept, Angisept, Septolete Neo-Angın, Faringopils, Imudon Dr. Tice, Imudon - Birçok veli göre, boğaz ağrısı için favori çare çocuklar, zevklerine hoş oldukları için ve en küçük hastalar tarafından bile memnuniyetle kabul edilirler;

 • soluk alma

Atrofik inflamasyonda, yağlı inhalasyonlar, kimatoterapi, burun damlalarının damlatılması kullanılır;

 • Antimikotik ilaçlar

Faringomikoz antimikotik maddeler (amfoterisin, Diflyukanom, Nizoralom, itrakonazol), yağlama ve sulama yutak mantar önleyici çözeltiler OKUF tedavisi (kısa dalga UV radyasyonu) uygulayarak,

Çocuklarda farenjit ile mükemmel Miramistin olduğunu kanıtladı: antiseptik kontrendikasyonlar ve yan etkileri, minimum, 3-Yoh yıla kadar uygulanabilir uygun bir sprey formunda mevcuttur ve en önemlisi - ilaç o antibiyotik değildir Miramistin olmasına rağmen antibiyotik artırır;

 • Endofaringeal instilasyon

Bebekler antiseptik endofarengeal instilasyona uğrarlar;

 • Operatif terapi

Bazen bir çocukta granülozis farenjitinin tedavisi derhal gerçekleştirilir: genişlemiş mukus farenks ve pürülan granüllerin alanları lazer tarafından akut olarak etkilenirken, çevredeki sağlıklı yüzey zarar görmez;

 • Antimikrobiyal Terapi

Bakteriyel komplikasyon gelişme tehdidi varsa, sistemik antimikrobiyal tedavi önerilmektedir.

Bu konudaki en tartışmalı konu, antibiyotikli çocuklarda farenjit tedavisidir, çünkü iz bırakmadan geçmez: bağışıklık azalır, bazı iç organların çalışması bozulur. Bununla birlikte, bu durumda sistemik eylemin antibiyotikleri, çocuğun sağlığı için ciddi bir tehlike olduğunda, çok nadiren reçete edilir. Çoğu durumda doktor, antibakteriyel özellikleri olan ve en az zarar veren spreylerle sınırlıdır. Hastalığın ana tedavisine yardımcı olmak için, doktor bazen evde yemek tarifleri kullanılarak evde çocukta farenjitin nasıl tedavi edileceğini tavsiye edebilir.

Halk ilaçları ile tedavi

Ebeveynlerin, çocuklarda farenjit tedavisinin, halk ilaçları ile tedavi edilmesinin ancak doktorun izniyle ana tedaviye ek bir tedavi olarak uygulanabileceğini bilmesi gerekir. Otların, arıcılık ürünlerinin ve diğer geleneksel tıbbın bağımsız kullanımı, çocuğun sağlığı için istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Evde tedavi yapmak için, sadece bir uzmana danıştıktan sonra yapabilirsiniz. Doğru kullanıldığında iyileşmeyi hızlandıracak olan aşağıdaki tarifleri önerebilir.

 1. Bacaklarda bal sıkıştırması

Doğal balınızı bir buhar banyosuna sahip sıvı, sıcak bir duruma getirin. Bebeğin ayaklarını yağlayın ve birkaç kat gazlı bez veya sargı bezi ile sarın. Yün çorap giymek güzel olurdu. Eylem zamanı yarım saattir. Günlük yapmak. Tedavi süreci - tam iyileşme kadar.

Otlu çocuklarda akut farenjit tedavisi çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Onların yardımı ile, inflamasyonu azaltmak, ağrıyı azaltmak çocuğun genel durumunu kolaylaştırmak gargara yapılır. Bu amaçla, decoctions ve papatya çiçeği, lavanta, mürver, siyah, otlar, adaçayı, okaliptüs, nane, kekik, meşe kabuğu, dulavratotu, ahududu, ebegümeci, anne ve üvey anne, hatmi, tatlı yonca, keten tohumu, kök Hint kamışı infüzyonu kullanılabilir bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. İyileşene kadar her gün 3-4 kez durulayın.

 1. Votka boyunda sıkıştır

Pamuk yünü kalın bir tabaka bir mendil ya da atkı bağlama kompres takviye - gazlı bez nemlendirip sonra, plastik kapak, bebeğin boynuna takmak, votka (herhangi bir pamuklu kumaş ile ikame edilmiş olabilir). Eylem süresi 2 saattir. Günlük yapmak. Tedavinin gidişatı - 3-4 gün.

Bir bardak domates suyuna iki ezilmiş diş sarımsak ekleyin (oda sıcaklığında olmalıdır). Bir hafta boyunca her gün öğle yemeğinden sonra içilir. Dikkatli olun: böyle bir farkangit tedavisi halk yöntemi için kontrendikasyonlar vardır - mide ile ilgili herhangi bir sorun var.

 1. Patates çifti üzerinde inhalasyonlar

Taze, soyulmuş patates kaynatın. Ateşten yeni çıkmış bir tencerenin üzerine, bir kapak olmadan (ama hava yollarının yanmasını önlemek için çok düşük olmayan) bükmeniz gerekir. Kafayı bir havlu veya mendille örtün. Eylem süresi 5-7 dakikadır. Günlük yapmak. Tedavinin gidişatı - 3-4 gün.

 1. Hardal ayak banyoları

5 litre sıcak (neredeyse sıcak) suda 100-200 gram taze hardal tozu çözülür. Bacakları pelvise bu su ile indirmek ve 15-20 dakika ısıtmak gereklidir. Prosedür sırasında, sürekli sıcak su dökebilirsiniz. Yatmadan önce her gün yapmanız önerilir. Bununla birlikte, bu işlem, çocuğun farenjitinin ateşle ortaya çıkması halinde kontrendikedir.

Şimdi bir çocukta farenjit tedavi etmek için ne biliyorsun: doktorun reçete, ilaçlar ve yardımcı tedavi olarak - halk ilaçları göre. Doğru kullanıldığında iyileşme hızlı olacaktır ve hastalık herhangi bir iz bırakmayacaktır. Ve unutmayın: önleme her zaman tedaviden daha kolaydır. Bu nedenle, bebeğinizin bir daha asla farenjit içermediğinden emin olmak için her şeyi yapın. Bu etkili ve düzenli önleyici tedbirler sayesinde oldukça mümkündür.

önleme

Farenjiti önlemek için, aşağıdaki hastalık önleme tedbirleri olan düzenli, sistematik önleme ihtiyacınız vardır:

 • Küçük bir organizmanın aşırı soğutulmasından veya aşırı ısınmasından kaçının;
 • Bebeği kirli havanın solmasını engellemeye çalışın;
 • Solunum organlarının gazlar, tütün dumanı, toz, baharatlı yiyeceklerle sürekli temasını engellemek;
 • Mikroorganizmaların, virüs, mantar enfeksiyonları, hücre içi maddeler vücuduna etkisini zayıflatmak için (o... vs temiz hava, doğru beslenme, dinlendirici bir uyku, olumlu psikolojik atmosfer sağlamak) çeşitli şekillerde bağışıklık sistemini güçlendirmek;
 • herhangi bir hastalığın zamanında tedavisi;
 • düzenli olarak vitamin tedavisi uygulayın;
 • Nazal septumun yaralanmaları (mekanik hasar) önlemek için deneyin;
 • odanın normal nem seviyesine sahip olduğundan emin olun;
 • Kronik farenjit alevlenme önlenmesi için infeksiyon odaklar (rinit, sinüzit, septum rezeksiyonu tedavisinde, adenotomija), burun nefes alma, mide-bağırsak hastalıkları, tedavisi, çürümenin çıkartılması yeniden rehabilitasyonu için önleyici tedbirler yürütmek.

Çocuğunuzun sağlıklı olduğundan ve farenjitin ne olduğunu hiç öğrenmediğinden emin olmak için, bu ipuçlarını izleyin, doktorların yardımını zamanında alın, profesyonel tavsiyelerini tam olarak takip edin. Bu sadece büyükannesinin tariflerine dayanarak tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Mümkünse, düzenli koruyucu önlemlerle çocuk sağlığına yönelik komplikasyonları ve ciddi sonuçları ortadan kaldırın.

Yıkama kozmetiklerinin tehlikeleri hakkında çeşitli sonuçlar vardır. Ne yazık ki, tüm yeni mumyalar onları dinlemiyor. Şampuanların% 97'si tehlikeli bir madde olan Sodyum Lauril Sülfat (SLS) veya analoglarını kullanır. Bu kimyanın hem çocuklar hem de yetişkinlerin sağlığı üzerindeki etkisi hakkında birçok makale yazılmıştır. Okuyucularımızın talebi üzerine en popüler markaları test ettik.

Sonuçlar hayal kırıklığı yarattı - en çok tanıtılan şirketler bu en tehlikeli bileşenlerin varlığını gösterdi. Üreticilerin meşru haklarını ihlal etmemek için belirli markaları adlandıramayız. Tüm testlerden geçen tek şirket olan Mulsan Cosmetics firması 10 üzerinden 10 puan aldı. Her ilaç, tamamen güvenli ve hipoalerjenik olan doğal maddelerden yapılmıştır.

Kozmetik ürününüzün doğallığından şüphe duyuyorsanız, son kullanma tarihini kontrol edin, 10 ayı geçmemelidir. Kozmetik seçimi yapmaya yaklaşın, bu sizin ve çocuğunuz için önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Calendula ile Gargara

Boğaz hastalıkları bu kadar çok ciddi bir sorun haline geliyor. Soğuk mevsimde bu tür hastalıkların salgını not edilir. Bunun nedeni, virüslerin ve patojenik bakterilerin ilk darbesini alan boğaz olmasıdır.

Resimlerde Angina

Angina bademciklerin akut enfeksiyöz enflamasyondur (aşağıdaki fotoğraf). Olguların% 90'ında anjinin nedeni bir bakteri - streptokoktur.İçindekiler:Kısa bilgi"Angina" - Latince kelimesi, çeviride "sıkma" anlamına gelir.