Loading

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjitin tedavisinde, hızlı ve etkili bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan ve ilaçların yerini mükemmel bir şekilde alabilen çeşitli halk ilaçlarının kullanımına özel önem verilmektedir.

Farenjitin Nedenleri ve Belirtileri

Farenjit, lenfoid dokuyu posteriorun ve her iki lateral duvarın mukozasında tutan inflamatuar bir süreçtir. Hastalığın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • hipotermi;
 • Soğuk hava veya kimyasal ve agresif uyaran larinkse girer;
 • Ertelenmiş hastalıklar - ARI, rinit, bademcik iltihabı, grip, sinüzit ve solunum yollarının diğer iltihabi süreçleri.

Farenjit akut, kronik, granüloza (lenfoid doku hasarı), atrofik (mukoza zarının kuruması) olarak ayrılır. Bu hastalığın herhangi bir şekli için aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • Ağrı, terleme, kuruluk, boğazda yanma;
 • Yutulduğunda acı veren duygular;
 • Kuru öksürük;
 • Mukoza kızarıklığı;
 • Lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Nadir durumlarda, sıcaklık artar.

Farenjit halk tedavisi çok basit ve talep edilen prosedürlerden oluşur:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • İç boğazın yağlanması;
 • Antiseptik, onarıcı ve anti-enflamatuar içeceklerin yutulması.

Evde farenjit tedavisi: halk tarifleri ^

Farenjitin hızlı tedavisi için aşağıdaki halk ilaçları yüksek etki göstermiştir:

 • Arı ürünleri - bal (kireç, karabuğday), propolis;
 • Şifalı bitkiler - bir dönüş, bir papatya, bir adaçayı, bir ıhlamur, bir civanperçemi, bir meşe kabuğu, bir ahududu ve diğer yaprakları;
 • Meyveler - dogrose, yabanmersini, deniz topalak;
 • Yağlar - okaliptüs, köknar, sebze.

Erişkinlerde farenjit tedavisi

Yetişkinlerde farenjit hastalığı, bir kural olarak, boğazda terleme ve kuruluk ile birlikte yutma fonksiyonuna eşlik eden acı verici duyularla başlar. Daha fazla inflamasyonu önlemek için, hemen evde tedaviye başlamalısınız.

 • Mükemmel bir anti-enflamatuar etki, günde on dakikalık inhalasyonlarla, dört kez ve yerel ısınma kompresleriyle gerçekleştirilir.
 • İyi bir antimikrobiyal ve antibakteriyel etki düzenli bitkisel durulamalara sahip olacaktır.
 • Farenjit tedavisi için halk yöntemlerine ek olarak, mukoza üzerinde ek bir tahriş edici etkisi olmayan yumuşak bir diyet sağlamak için gereklidir.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Çocukluk çağında ortaya çıkan farenksin akut enfeksiyöz veya kataral iltihabı, sıklıkla farenjit ile birliktedir. Çocuklarda farenjitin ağrılı semptomatolojisi, yutmada kuru zayıf öksürük, hafif bir zorluk ve ağrı şeklinde ifade edilir.

Farenjitin halk ilaçları ile evde tedavi yöntemleri aşağıdaki prosedürleri içerir:

 • İlk tedavi termal boyun kompresidir.
 • Deniz topalak yağı ile seyreltilmiş% 1 furakilin veya propolis infüzyonu solüsyonu ile boğazın (bademciklerin) yağlanması,
 • Bal ile papatya veya adaçayı sıcak et suyu kullanımı.

Evde farenjitin etkin tedavisi

Farenjit evde kaç gün tedavi edilir?

Literatür tedavisi 3-7 gün içinde akut farenjit semptomlarını ortadan kaldırmanıza izin verir. Daha az zaman daha sık gereklidir.

Kronik formda olduğu gibi, hızlı bir şekilde tedavi edilemez. İyileşme yolu birçok faktöre bağlıdır: hastanın nedenleri, süresi, bireysel özellikleri.

Uzmanlar hastalığın önlenmesi daha kolay olduğunu hatırlatıyor. Önleyici tedbirler arasında ağız bakımı, yerel ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi, hipoterminin ortadan kaldırılması yer almaktadır.

Yetişkinlerde farenjit için halk ilaçları

Farenjit boğazın mukus dokularının geniş bir lezyondur, yutulduğunda yanma, yanma ve öksürme ile birlikte rahatsızlık verir. Hem bağımsız bir formda hem de diğer hastalıklardan sonra bir komplikasyon olarak ortaya çıkar. Yetişkinlerde farenjit tedavisi, bir kural olarak, halk ilaçları ve ilaç preparatlarının bir kombinasyonu ile temsil edilir. Etkili fizyoterapi kullanılır. Farenjit nasıl tedavi edilir? Sadece karmaşık önlemler hastalığı ortadan kaldırabilir, yerel manifestasyonlarını mümkün olan en kısa zamanda ve komplikasyonları olmadan bastırabilir.

semptomlar

Bu hastalığın belirtileri tamamen ortaya çıkmasının nedenlerine bağlıdır. Ancak yaygın bir semptom boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Yutma sırasında farenksde şişlik, yanma, nahoş veya ağrılı duyular şeklinde kendini gösterir. Bazen hastalar kuru, bazen ağrılı öksürük şikâyette bulunurlar. Farenjit genellikle sıcaklıkta bir artış ile karakterize edilmez, ancak bazen küçük sayılarda (37-38) görülür, daha yüksek çok nadirdir.

Farenjit ile boğaz muayenesi, mukoza zarının güçlü bir şekilde kızarmasını, bazı durumlarda dokuların inceltilmesini veya küçük ülserasyon göstereceğini gösterir. Soğuk algınlığının bu tür belirtilerle kombinasyonu hastanın rinofarenjit olduğu anlamına gelir.

Toplamda, bu hastalığın iki şekli ayırt edilir: akut farenjit ve nüks ile kronik halsiz formu. Akut olarak - tüm semptomlar daha belirgindir, çünkü kendini agresif etkilerin (virüs, bakteri, soğuk hava, vb.) Arkaplanına keskin bir biçimde tezahür eder. Kronik farenjit, probrokatörleri kaşınmaya yol açan kuru öksürük öksürüğünün eşlik ettiği hafif belirtilerle karakterize edilir.

Kronik formu akut sonrası komplikasyonlar veya kalıcı yan etkiler nedeniyle bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. Çoğu zaman patojen tüm nazofarenks boyunca "hareket eder", kombine semptomlar bir rhinofarenjit gösterir.

farenjit başka hastalık arka genellikle soğuk, boğaz ağrısı veya gribe karşı görüldüğünde, sırasıyla ilk etapta altta yatan hastalığı (ateş, bademcikler süpürasyon, nefes darlığı, vb) belirtilerini görünür - Onları sadece kötüleştirir farenjit.

Ayrıca, ana farklılıkları bilmek farenjit ve bademcik iltihabı, rhinopharyngitis, nasıl tedavi edilmesi gerektiğini anlamak önemlidir. Her durumda, bir kişi "boğaz ağrısı" vardır. Ancak bademcik iltihabı ile, hastalık yerel bir formda sadece palatine bademcikler (bademcikler) etkiler. Farenjit ayrıca tüm mukuslu boğazları da kapsar ve burun akıntısı ek burun akıntısı, burun tıkanıklığı içerir.

Farenjit tedavisi yöntemleri

Etkili tedavi olmaksızın rahatsızlık kronik bir formda gelişebilir veya komplikasyonlar verebilir. Ve tedavinin etkinliği sadece, hem tıbbi tedavi yöntemlerini hem de geleneksel tıbbı ve bazı durumlarda da fizyoterapi sürecini içeren entegre bir yaklaşımla elde edilir.

Ancak tedaviden önce, hastalığın neyi tetiklediğini bulmak gerekir. Geleneksel farenjit sadece soğuk algınlığı, zararlı virüsler veya bakterilerden değil aynı zamanda kimyasal kökenli çeşitli irritanlardan da kaynaklanabilir. Sadece hastalığın nedenini ortaya çıkarsa, ortadan kaldırılma yollarını düşünmeye başlamak mümkündür. Tahriş kaynağının kimyasal preparasyonlar, soğuk veya sıcak hava olması durumunda, bunun bir daha olmayacağına ve semptomları tedavi etmeye özen göstermeniz gerekir.

Kaynak zararlı bakteriler veya virüsler ise, tedavi süreci antibiyotik veya antiviral ilaçlar, halk yöntemleri içermelidir. Akut hastalıkta fiziksel aktiviteyi azaltmak, sağlıklı insanlarla iletişimi sınırlamak ve yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir.

Dolayısıyla, farenjitin etkili tedavisi için, aşağıdaki gereksinimlerin karşılanması gerekir:

 • Hastalığın kaynağına bağlı olarak, doktor tarafından reçete edilen antibiyotik veya antiviral ajanlar alın (bu, sumeped, biseptol, antiviral ilaçlar - anaferon, amizon, vb. Olabilir)
 • Akut seyrede ve yüksek sıcaklıkta - antipiretik ajanlar,
 • Yerel tedavinin bir parçası olarak semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır:
  1. Resorptif tabletlerin alımı (farenjit, sarkıt, vb.)
  2. İnhalasyon spreyleri olan hastaların (inhalipt, sakız ve bioparoks, galazolin) sulanmasının "rinoparenjit" tanısında kullanılması mantıklıdır.
  3. Boğazla otlar veya tuz-soda-iyot çözeltisi ile durulayın.
 • Sıcak ayak banyoları
 • Bol içecek (bal, limon veya reçel ile ılık çay)
 • Sıkı diyet - gıda iyi ısıl işlem görmüş olmalı, aşırı tahriş edici (tuz, biber, vb) içermemelidir
 • Hastalığın akut formunda - fiziksel efor kısıtlaması,
 • Ayrıca sigara, alkolizm gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi önerilir - hastalığın komplikasyonlarına katkıda bulunurlar (akut bronşit, larenjit).

Sadece sağlıklarına karşı ciddi bir tutumu ve hastalığın tüm reçetelerine uyumu en kısa zamanda kurtulabilecek, kronik formların ve komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir. Günümüzde farenjitin sentetik ilaçlarla kombine edilmiş halk yöntemleri ile tedavi edilmesi mantıklıdır.

Akut farenjit tedavisi

Akrifanitin akut formu, birbirinin semptomlarını şiddetlendiren çeşitli hastalık kaynaklarını birleştirmesi bakımından farklılık gösterir. Bu nedenle, akut farenjit tanısı, yutma, sürekli susama, şiddetli terleme, yanma, ağrı, muhtemelen yüksek ateş sırasında rahatsızlık ile karakterizedir.

Bu gibi durumlarda tedavi farklı yönlerde karmaşık bir şekilde yapılır, bu:

 • Fiziksel aktivitenin kısıtlanması,
 • Diyete uygunluk,
 • Hastalığın nedenlerinin belirlenmesi ve ilaç yöntemiyle tedavisi
 • Fizyoterapi.

Akut farenjitde, doktorlar, kural olarak, katı yatak istirahati yazmazlar, ama kendinizi fazla yormamalısınız. En uygun seçenek küçük fiziksel zorlama, zihinsel çalışma, dinlenme. Bu durumda, tıbbi yöntemler ve halk ilaçları ile farenjit tedavisi kombine edilir

Yediğiniz yiyeceğe çok dikkat edilmelidir. Çok soğuk veya çok sıcak, keskin veya tuzlu olmamalıdır. Kısacası, boğaz dokusunda travmatik bir etki yoktur. Sadece yiyecek ve artıran sıcak içecek.

Akut farenjitde, tedavinin en önemli yönü, hastalığın nedenlerinin doğru teşhisi, onları ortadan kaldırmak için çalışan bir ilaç kompleksinin atanmasıdır.

Akut düşüş döneminde, kronik farenjit tedavi edildiğinde, fizyoterapi iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Halk yolları

Hızlı iyileşme için, bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla birlikte, yetişkinlerde ve çocuklarda farenjitin halk ilaçları ile tedavi yöntemleri önerilmektedir.

Bal ve sodalı ılık sütle boğaz ısınmasına yardımcı olur. Ayrıca boğazınızı deniz topalak yağıyla temizleyebilir, buharla bitkisel süslemelerle soluyabilir, boğazınızı yıkayabilirsiniz. Ancak, hastalığı ağırlaştırmamak için, bu veya bu ilacı uygulamadan önce, ilgilenen hekimin verdiği tavsiyeye dikkat etmelidir.
Farenjit tedavisi ile halk ilaçları mükemmel yardımcılar olarak kalır. İşte hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunabilecek bazı tarifler:

 1. Boğazın propolis ile yağlanması.

Propolis hazırlamak için ezilmeli, soğuk suya dökülmelidir. Bu saflık ve saf saflıktan balmumu ayırmak için yapılır. Tüm gereksiz poplar - bir kaşıkla topluyoruz, atıyoruz. Altta kalan bir propolis, bir hafta boyunca alkol üzerinde ısrar edilmeli ve sonra boğazın bu tentürünü günde birkaç kez yağlamalıdır.

 1. İyot ve mucaltin ile ılık süt.

250 ml ılık sütte 5 damla iyot, 6 tablet mucaltin eklenir, her şey iyice karıştırılır. 7-8 gün boyunca geceleri içmek tavsiye edilir. Farenjit ile böyle bir halk ilacı oldukça etkilidir.

 1. Otlar üzerinde bal suyu.

Bu, çayı değiştirebileceğiniz anlamına gelir. 500 ml bitkisel kaynatma (papatya, calendula, kekik, vs.) yarım çay kaşığı sitrik asit ve 150 gram bal ilave edilir.

 1. Tuz ve soda veya bitkisel kaynatma ile durulayın.

Gargara günde 4-6 kez olmalıdır. Durulama için, bir bardak su için hazırlamak, bir çay kaşığı soda ve tuz ve birkaç damla iyot hazırlamak için bir tuz-soda solüsyonu kullanabilirsiniz. Ayrıca otlar suyu ile durulayın.

 1. Tuzlu veya mineralli su ile inhalasyon. Her saatte bir gün yapılır.
 1. Sarımsak ve bal.

Sarımsak çok ince doğranmış, tamamen bal ile dökülür. Daha sonra karışım, sarımsak tamamen eriyene kadar bir buhar banyosunda ısıtılır. Gerekirse, su ekleyin. Karışım, gün boyunca her saat içinde alınır.

 1. Buharla solunması.

Bu tür inhalasyonlar için patates, soda, okaliptüs kullanın. Buharın 10-15 dakikadan fazla solunması önerilmez.

 1. Farenjit halk ilaçları tedavi etmek için, yanı sıra ısınma, sıcak etkili bir şekilde sıkıştırır.

Halk ilaçları veya ilaçların farenjit tedavisinin çukurluğu, hastalığın nedenlerine bağlı olarak reçete edilir. Tüm eylemler, ek tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere, doktor ile koordine edilmelidir.

önleme

Kronik farenjit formlarında ve alevlenmelerden sonra, vücut ciddi şekilde tükenir. Bağışıklık sistemini desteklemek için birkaç tavsiyeye uyulmalıdır:

 • Vitamin kompleksleri, bir dizi immün sistemi düzenleyici ilaç (bir doktor tarafından reçete edildiği gibi) alın,
 • ARVI, influenza salgınları sırasında halka açık yerleri ziyaret etmekten kaçının,
 • Duyarlı alanların sanrısını profilaktik olarak destekler (çürükleri, bademcik iltihaplarını, tahrişleri önler),
 • Mukus boğaz travma olasılığı hariç - tuzlu, baharatlı, ekşi, kızarmış gıdalar, gazlı içecekler, çok soğuk veya çok sıcak içecekler, yemeyin
 • Kötü alışkanlıkları (alkol ve sigara) reddedin.

Farenjit başlarsanız ya da düzgün tedavi etmezseniz, arka plana karşı bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir - bunlar bir kural olarak bunlar otoimmün hastalıklardır. En şiddetli vakalarda romatizma ve glomerülonefrit gelmektedir. Romatizma eklemleri ve kalbi etkileyebilir, kas güçsüzlüğüne ve solunum bozukluklarına neden olabilir. Glomerülonefrit böbrekleri etkiler ve kronik böbrek yetmezliğine yol açar.

Farenjit: belirtiler, uyuşturucu ve halk ilaçları ile yetişkinlerde tedavi

Farenjit - faringeal mukoza iltihabı, Bu her zaman başka birinden bir enfeksiyonun sonucu değildir. Çoğu zaman hastalık dış faktörlerin sonucudur.

 • Makalede hızlı gezinme:
 • Erişkinlerde farenjit nedenleri
 • Akut farenjit belirtileri
 • Erişkinlerde kronik farenjit belirtileri
 • Tonsillit gelen farenjit farkı
 • Tedavi edilmezse farenjit daha tehlikelidir
 • Erişkinlerde akut farenjitin ana tedavi yöntemleri
 • Farenjit ile rasyonel bir diyet
 • Yetişkinlerde farenjit önlenmesi
 • yorumlar

Akut ve kronik farenjit izole edin. Erişkinlerde semptomlar ve tedavi, hastalığın nedenlerine ve bağışıklığın durumuna bağlıdır.

Erişkinlerde farenjit nedenleri

Patojenik mikropların vücuda girmesiyle birlikte yoğun çoğalmaları gerçekleşir. Hastalığın en sık görülen patojenleri arasında virüsler, bakteriler ve mantarlar bulunur.

Patojenik mikropların vücuda nüfuz etmesi ile yoğun çarpmaları gerçekleşir.

Farenjit akut fazının nedenleri şunlardır:

 • genel hipotermi;
 • soğuk hava solunum yolu içine girmesi;
 • soğuk içecekler içmek;
 • zayıflamış bağışıklık;
 • endokrin sisteminin bozulması;
 • sigara içmek ve alkol almak;
 • Tozlu ve kirli bir odada uzun süre kalmak;
 • baharatlı yiyeceklerin sık kullanımı;
 • mide ekşimesi ve geğirme neden olan sindirim sistemi kronik hastalıklar;
 • Vazokonstriktif damlalarla uzun süreli tedavi;
 • bademcikler çıkarılması (tonsillektomi).

Kronik farenjit - lenfoid dokunun inflamasyonu sık relaps ile. Erişkinlerde semptomlar ve tedavi, akut patoloji seyrinden özel bir farklılık göstermemektedir.

Söz konusu rahatsızlığın nedenleri arasında kronik dönemde aşağıdakiler ayırt edilir:

 • sık tekrar eden solunum yolu enfeksiyonları;
 • yemek yeme ve mukus boğazlarını tahriş eden;
 • sık sık soğuk algınlığı;
 • paranazal sinüslerin iltihaplı hastalıkları, yutak;
 • Havada çok miktarda gaz ve toz bulundurulması ile ilişkili yer veya meslekte konaklama.

Çok sık farenjit kronik bir hastalığın arkadaşı olur. Özofagus duvarındaki bir herni varlığında, mideden hidroklorik asit atılır ve söz konusu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan ağız boşluğunu ve faringeal mukozayı tahriş eder.

Akut farenjit belirtileri

Akut bir iltihap varyantı lokal ve genel semptomlarla kendini gösterir. Yetişkinlerde tedavi, inflamatuar sürecin şiddetine bağlıdır. Hastalığın ana semptomlarından biri vücut sıcaklığı 38 ° C'dir.

Akut bir iltihap varyantı lokal ve genel semptomlarla kendini gösterir.

Bu durumda görülen zehirlenme belirtileri zayıflık, terleme, titreme, iş kaybı kaybı veya kaybıdır.

Bilmek önemlidir! Yerel belirtiler farenjitin ayrılmaz bir bileşenidir ve daha sıklıkla bu durumda hastaların yardım istemesidir.

En karakteristik yerel özellikler hastalıklar şunlardır:

 1. Boğazda ağrı görünümü. Ağız boşluğunun ve solunum yolunun diğer bulaşıcı hastalıklarından özel ayırt edici özelliklere sahiptir. Boğazda ağrı hissi yutma sırasında artmaz. Yiyecek alımı sırasında, özellikle sıvı ve ılık, şiddeti azalacaktır.
 2. Zulüm hissi.
 3. Uygunluk hissi boğazda yabancı cisim.

Bazı durumlarda, kulağa hoş olmayan duyumlar veya ağrı vardır. Bu, ağız boşluğu ile iletişim kuran Östaki borusunun yenilgisinden kaynaklanmaktadır. Akut farenjit belirtileri olduğunda, lümen tıkanıklığı vardır.

Bu vakadaki semptomlar spesifiktir ve yetişkinlerde bu tedavide komplikasyonları önlemek için kulakta inflamasyon belirtilerini azaltmaya yönelik fonlar bulunmalıdır.

Bir kişi işitme kaybı, tıkanıklık ve yabancı sesin ortaya çıkması hakkında şikayette bulunur. Yüksek sesler ortaya çıktığında, kulaktaki ağrı oluşur.

Erişkinlerde kronik farenjit belirtileri

Kronik farenjit seyrinin çeşitli varyantları vardır - bu, catarrhal, hipertrofik ve atrofiktir. Hastalık formundan belirli bir hastanın yönetim taktiklerine ve tedavi süresine bağlı olacaktır.

Catarrhal formu

Bir doktora başvururken, hasta terleme ve yabancı cisim hissinden şikayetçidir. Boğazda kuruluk hemen hemen hiç yok. Catarrhal farenjit formunun alevlenmesi ile, bir veya iki kulakta tıkanıklık vardır.

Hipertrofik formu

Kişi boğazda bir his ve yabancı bir beden hissinin görünüşünü hisseder. Semptomların şiddetini azaltmak için sürekli tükürük yutmak gerekir, ancak neredeyse hiç rahatlama yoktur. Kulaklarda ejakülasyon nadirdir.

Bir insan boğazda bir his ve yabancı bir cisim hissinin görünümünü hisseder.

Atrofik form

Atrofik faringeal hücre ölümü oluşur, faringeal yüzeyi nemlendirmek için mukus üretmektedir. Bu nedenle, farinkste kuruluk var ve ağızdaki mukozayı nemlendirmek için su içmek istiyorum.

Yabancı cisim hissi, terleme nadiren oluşur. Hastalar kötü nefesinin görünümünden şikayet ediyorlar. Bu semptom, düzenli diş fırçalaması ve sakız kullanımı ile bile gözlemlenmektedir.

Tonsillit gelen farenjit farkı

Tonsillit veya bademcik iltihabı ve bademciklerin ödemi ile karakterizedir ve eğer süreç sadece faringeal mukozayı farenjitse yakalarsa. Yetişkinlerde semptomlar ve tedavi farklıdır, ancak her iki hastalık da benzer özelliklere sahiptir.

Dikkat edin! Bölgesel lenf düğümlerindeki artış, farenjitin en belirgin özelliğidir.

Her iki hastalık da genel esenliğin ihlali ile başlar. Anjina ile genel zehirlenme (sıcaklık, halsizlik, baş ağrısı) belirtileri daha belirgindir. Tonsillit ciddi boğaz ağrısı ile karakterizedir, yutma ile artar.

Tedavi edilmezse farenjit daha tehlikelidir

Çoğu insan tedaviye ve önleyici tedbirlere hafifçe davranır. Kronik bir forma girebilir veya çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

Bunlar şunları içerir:

 • bir apse;
 • larenjitin;
 • soluk borusu iltihabı.

Apse ile pus sınırlı bir kavitede birikmektedir. Arttıkça, hastalar artan ağrı ve çene kaslarının spazmından şikayet ediyorlar. Farenjit sonrası aynı enfeksiyon, tracheitis veya larenjit semptomlarına neden olabilir.

Erişkinlerde akut farenjitin ana tedavi yöntemleri

Sadece karmaşık tedavi, farenjit belirtileri ile hızlı bir şekilde başa çıkmanıza izin verecektir. Yetişkinlerde semptomlar ve tedavi, çocuklarla karşılaştırıldığında belirgin özelliklere sahiptir. Terapi, geleneksel tıptan tıbbi yöntemler ve tarifleri içerir.

ilaç

Farenjit tedavisi sırasında, hastalığa neden olan altta yatan neden ortadan kaldırmak için gereklidir.

Farenjit tedavisi sırasında, hastalığa neden olan altta yatan neden ortadan kaldırmak için gereklidir

İlaçların listesi aşağıdakileri içerir:

 1. Antibiyotikler (Amoksiklav, Klaritromisin).
 2. Antiviral (Remantin, Aflubin).
 3. Antipiretikler (Nurofen, Parasetamol).
 4. Pastiller (Sepptelet, Strepsils).
 5. İnhalasyon için spreyler (Klorofilit, Ingalipt).
 6. İmmünomodülatörler ve vitaminler (Undevit, Kvadevit).
 7. Ağrı kesici (Pentalgin, Analgin).
 8. Mukolitikler (Bromheksin, Ambroben).
 9. Ağzın yıkanması için çözümler (Klorofililpt, Furacillin).

Akrifanitin akut formu 7-10 gün boyunca ve enflamatuar sürecin uzun süreli seyri için yaklaşık 2 hafta tedavi edilir.

Kronik seyrinde, alevlenme remisyonlarla değişmektedir ve bu nedenle doktorun sürekli olarak izlenmesi önemlidir.

Farenjit için halk tarifleri

Geleneksel tıp tarifleri yardımıyla, bir boğaz ağrısı tedavi edebilir. Bu amaçla, şifalı bitkilere dayanan çözüm ve solüsyonlar hazırlayın. Hastalığın akut fazında durulama ağız her saat tavsiye edilir. Kalendula infüzyonu kronik farenjit tedavisi için uygundur.

Kronik farenjit tedavisi için, calendula infüzyonu

Bunu yapmak için bir litre kaynar su ile dökülen 2 çay kaşığı çiçeklere ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra, boğazın farenjit ile yıkanması için sıcaklığın rahat edeceği konusunda ısrar edin (yukarıda tarif edilen erişkinlerde semptomlar ve tedavi).

Durulamalara ek olarak, Tıbbi bitkiler inhalasyon için bir araç olarak kullanılır. Bu amaçla, bitkilere dayalı infüzyonlara ihtiyaç duyduğunuz bir nebülizör kullanın. Geleneksel tıp ile tedavi edilirken, şifalı bitkilerin çözeltileri ile durulama da kullanılır.

Yaparken, siyah frenk üzümü, bal kaşığı ve tarakların çimi iyice karıştırılır. Elde edilen karışım ısrar edilir ve yemeklerden önce günde 3 kez bir çay kaşığı alınır.

Antibiyotik tedavisi

Yüksek sıcaklıkta ortaya çıkan inflamatuar sürecin şiddetli formunda süpüratif komplikasyonların gelişmesini önlemek için antibiyotikler reçete edilmelidir. En çok tercih edilenler, belirli bir patojen türünün yok edilmesini amaçlayan araçlardır.

Hatırlamak önemlidir! Bir antibiyotiğe alerjik reaksiyonu önlemek için her zaman bir antihistamin reçete edilir - bu Suprastin, Cetrin.

Staphylococcus ile mücadelede etkili olan Azitromisin, Eritromisin, Supraks, Amoksiklav'dır. Farenjit fungal floradan kaynaklanıyorsa, ancak Nystatin, Ketoconazole ihtiyaç vardır.

Anti-inflamatuar ve antiseptik ilaçlar

İnflamasyonun farenjit semptomlarını azaltan ilaçlar, reçetesiz satılır ve bu nedenle hastalar arasında popülerdir.

Yetişkinlerin tedavisinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Septolete;
 • Strepsils;
 • Faringosept;
 • Neo-anjina;
 • Sebedin.
Topikal uygulama ile fonların görevi boğazda terlemeyi azaltmak, ağrıyı azaltmak, mukoza zarını nemlendirmek, öksürük ataklarını bastırmaktır.

Topikal uygulama ile araçların görevi boğazda terlemeyi azaltmak, ağrıyı azaltmak, mukoza zarını nemlendirmek, öksürük ataklarını bastırmaktır.

Etki, preparatlara antiseptik, anti-enflamatuar ve bakterisidal bileşenler eklenerek elde edilir. Bitki ekstreleri şifayı hızlandırır boğaz mukozası hasarlı.

vitamin

Kendinizi enfeksiyondan ve farenjit semptomlarından korumak için, bedeni güçlendirmek gerekir. Bağışıklığı iyileştirmek için yüksek düzeyde B grubu vitamin içeren mineral kompleksleri kullanılır.

fizyoterapi

Farenjitin fizyoterapi ile tedavisi, faringeal mukozanın şişmesini azaltmak, inflamatuar sürecin şiddetini azaltmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için reçete edilir.

Bunun için ana yöntemler şunlardır:

 • UHF tedavisi;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer tedavisi;
 • KUF ışıması;
 • aerotherapy;
 • talasoterapi (deniz tedavisi).

Ayak banyoları ve farenjit ile inhalasyon

Farenjit nedeni viral bir enfeksiyon haline geldiğinde, interferon ile inhalasyon reçete edilir. Şişliği gidermek ve iltihabı azaltmak için glukokortikosteroid preparatları kullanılır.

Vücut ısısı normal sınırlar içinde ise, hardal veya şifalı bitkilerin eklenmesiyle ayak banyoları kullanılır.

Vücut ısısı normal sınırlar içinde ise, hardal veya şifalı bitkilerin ilavesi ile ayak banyoları kullanılır. Prosedür süresi 20 dakikadan fazla olmamalıdır.

Farenjit ile rasyonel bir diyet

Farenjit akut fazında bol miktarda sıcak alkalin içecek gösterilmektedir. Mukoza boğazının kurulukluğunu ortadan kaldırır, kan dolaşımını artırır ve zararlı mikroorganizmaların ve bunların toksinlerinin vücuttan daha hızlı uzaklaştırılmasını sağlar. Içeceklerden karbonatlı suyu, kahveyi ve alkolü hariç tutmak, boğazı tahriş etmeyecek şekilde.

Hastalık günlerinde gıdalardan, vitaminler, eser elementler ve lif bakımından zengin besinler önemlidir. Bunlar arasında yulaf ezmesi, patates, et suyundaki çorbalar, balık ve meyveler bulunur. Diyet dışı bırakılması gereken yiyeceklerin bir listesi vardır - kuru, soğuk, baharatlı ve kızarmış yiyecekler.

Yetişkinlerde farenjit önlenmesi

Yetişkinlerde farenjitin nedenlerini ve semptomlarını bilmek, koruyucu önlemleri uygulamak ve tedaviyi önlemek daha kolaydır.

Şunları içerir:

 1. Burun kronik patolojisinin zamanında tedavisi, burun nefeslerinin giderilmesi.
 2. Ağız boşluğunun profilaktik muayenesi, diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi, kişisel hijyen ile uyum.
 3. Sindirim sistemi hastalıklarının tanımlanması ve gerekli tedavinin atanması.
 4. Kötü alışkanlıkları reddet - sigara içmek ve alkol içmek.
 5. Tozlu ve kirli odalardan kaçının.
 6. Yemek borusu içine mide içeriğinin dökülmesini önlemek için, reflü hastalığı olan hasta yatağa gitmeden önce yatağın başını 15 cm yükseltmek gerekir.
 7. Evdeki hava, özel aparat yardımı ile nemlendirilmelidir.

Tüm önleyici tavsiyelerin gözetilmesi bağışıklığı güçlendirecektir. Hastalık alma riski varsa veya kronik sürecin durgunluk aşamasındaysa, kaplıca tedavisi de önerilir.

Farenjit, normal durumu önemli ölçüde rahatsız eden hastalıklardan biridir.

Farenjit, normal durumu önemli ölçüde bozan bir dizi hastalık olarak kabul edilir. Kronik bir forma geçiş durumunda, uzun bir seyir ve sık alevlenme ile ilişkili olan psikolojik rahatsızlık getirebilir.

Farenjit görünümünü önlemek için, önleyici tavsiyelere uymak gerekir ve ilk belirtiler ortaya çıktığında, zamanında tedavi gereklidir.

Bu videodan farenjitin nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz:

Farenjit nedir ve nasıl tedavi edilir, bu videoya bakın:

Bu videoda semptomlar ve farenjit tedavisi:

Halk ilaçları ile erişkinlerde kronik farenjit tedavisi hızlı ve kolaydır

Faringeal mukozada inflamatuar süreçler ilaca farenjit denir. Etiyolojilerine ve ayırt edici özelliklerine göre, iki alt tür olarak ayrılırlar: akut ve kronik. Birincisi, mukoza zarında canlı bir tezahür ile karakterizedir. Parlak kırmızı bir renk kazanır ve kazanır. Üzerinde pürülan çökeller var. Böylece hasta yutulduğunda mukoza zarından kuruma ve rahatsız edici acı verici duygular hisseder. Eğer gerekli önlemleri almazsanız, o zaman akut bir farenjit şekli kronik olana doğru akar. Vücudun en ufak bir hatasında veya aşırı soğutma ile ortaya çıkan halihazırda daha şiddetli belirtiler vardır. Farenjitin kronik olmasını önlemek için, tedaviye ilk olarak tezahürlerinin ilki ile başlanması önemlidir. Mükemmel aynı zamanda doğru el halk ilaçları aldı. Doktorlar evde bu şekilde tedavi farenjitinin mümkün olduğunu söylüyorlar. Olumlu sonuçlar verir ve hızlı bir iyileşme sağlar.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi halk ilaçları tarafından

Hastalığın gelişim nedenleri, soğuk hava, kötü alışkanlıklar (sigara içmek, alkol içmek), kimyasal uyaranların etkisi ve enfeksiyonların veya bakterilerin doğrudan etkisidir. Fakat her insan bu tür dış faktörler bu hastalığın başlangıcına yol açmaz. Bağışıklık sistemimiz birçok virüs ve mikroorganizmaya direndiğinden beri. Ama eğer zayıf ise, o zaman bademcik iltihabı geliştirme olasılığı onlarca kez artar.

Doktorlar, halk ilaçları yardımıyla, farenjitin evde başarıyla tedavi edildiğini söylüyorlar. Ancak, uygulamadan sonraki ilk üç gün içinde herhangi bir iyileşme olmazsa, ilacın reçetelenmesi için bir doktora başvurmanız gerektiği hatırlanmalıdır.

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi, erişkin ve eşlik eden solunum sistemi rahatsızlıkları için yasaktır. Özellikle tehlikeli olan, gece boğulma saldırılarının eşlik ettiği astım ve farenjit kombinasyonudur.

Erişkinlerde ve geleneksel tıpta çocuklarda farenjit tedavisi de alerjiden muzdarip kişilerde aşırı dikkatle yapılmalıdır. Vücudun bu tür reaksiyonları daha önce gözlemlenmişse, bir doktordan tedavi almak veya tahriş edici içermeyen tarifleri seçmek daha iyidir.

Herpes virüsünün neden olduğu hastalığın belirli bir şekli vardır - herpetik farenjit. Tedavisi ilaçla antiviral tedavi gerektirir. Buradaki halk ilaçları sadece bağışıklık ve yerel anestezi kuvvetlerinin yükselmesine yardımcı olabilir. Tamamen bu tür hastalığın iyileştirilmesi, sadece bu ilacın yardımı ile işe yaramaz.

Yukarıdaki problemler yetişkin bir kişide gözlenmemişse, akut seyrinin yapıldığı dönem boyunca farenjitin halk ilaçları olumlu sonuçlar verir ve iyileşmeye yol açar. Hastalığın kronik formu hakkında konuşursak, o zaman ilaç tedavisi yapılmaz. Hastalığı tamamen bitirmeye yardımcı olacaktır. İnsanlardan ilaçların kronik farenjit yöntemlerinin tedavisi, semptomları ortadan kaldırır ve iltihabı söndürür.

Farenjitin evde tedavisi, iyileşmeyi hızlandırmaya ve kronik bir form almasını engellemeye yardımcı olacak kurallara uyulmasını gerektirir.

 • Yatak istirahatı. Hastalığın ilk belirtilerinde hastanın aktivitesi en aza indirilir. Yatak istirahati ve bol miktarda içecek - hızlı iyileşme garantisi.
 • Beslenmede değişiklikler. Larenks mukozası iltihaplı olduğundan, yetişkinlerde farenjit için özel bir diyet vardır. Bu rahatsız edici olabilir baharatlı, sıcak, turşu kaba gıda, dışlanmasını içerir.
 • Kişilerle temastan kaçının. Bu, vücudunuzun yeni bir enfeksiyon dozu almasını önlemeye yardımcı olur.

Hastalığın ilk belirtileri ile, halk ilaçları ile tedavi, olumlu sonuçlar verir. Farenjitin etkili tedavisi aşağıdakileri içerir:

Durulama prosedürü sadece ılık çözeltiler ile gerçekleştirilir. Kronik bademcik iltihabı ve farenjit, larinksin lezyonları ile karakterizedir. Bu nedenle, soğuk veya sıcak durulama, durumun şiddetlenmesine yol açabilir. Farenjit ile gargara yapmak için uygun şekilde seçilen preparatlar, ilk uygulamadan sonra olumlu etkilerini verirler. Ek olarak, çözeltinin sıcaklığı doğru seçilmelidir. İşlemden sonra hasta rahatsızlık hissederse, ilaç yanlış yapılır. Durulandıktan sonra, hasta belirli bir süre boyunca pozitif dinamikleri hissetmelidir.

Durulama prosedürü kullanarak evde farenjiti hızla tedavi etmek için papatya, St. John's wort, meşe kabuğu, ahududu yaprağı kaynatma kullanın. Sakinleştirici bir etkisi vardır ve iltihaplı mukozayı tahriş etmez. Granül farenjit tedavisi için persimmons tentürü enflamatuar süreç ile iyi başa çıkmaktadır. Bu nedenle, aynı zamanda kullanılabilir. Uygun durulama ile, semptomları giderecek ve kronik farenjit tedavisinin sonuçlarını verecektir.

Soluma için doğal çözümler kullanılır. Propolis aktif olarak kullanılır, bu tür prosedürler için farenjit ile bal. Anti-inflamatuar yeteneklere sahiptir ve bağışıklık güçlerini uyarır. Aynı amaçla papatya, ıhlamur kullanılır. Soluma için, bir soda çözeltisi veya ısıtılmış maden suyu da kullanılır.

Prosedürün sıcaklığını izleyin. Buhar yakıcı olmak zorunda değildir. Hafif ılık bir çözelti mukoza zarından faydalanacak ve yanmayacaktır.

Sıcak içeceklerin faydalarını unutma. Herhangi bir hastalık organizmanın saflaştırılmasını gerektirir, çünkü patojenik mikroorganizmaların aktif olarak çoğalması zehirlenmesine yol açar. Hastalık ile bol miktarda içmek, toksinleri temizlemeye ve bunları gidermeye yardımcı olur. Papatya, ıhlamur, ahududu, zencefil gelen farenjit ile bitkisel ve meyve çayları uygulayın. Asit mukozayu tahriş ettiği için limon veya meyve suyunu eklemeyi önermeyin. Aktif olarak kullanılan ve sıcak süt, farenjiyen ile balla beslenen, zarflama ve yatıştırıcı etki eden, ağrıyı hafifletir. Ürünün bir bardak süt için bir çay kaşığı için yeterlidir ve hastalık hızla geri çekilecektir.

Ballı ılık süt

Farenjitin doğal bal ile tedavisi

Klinik göstergeler ve çalışmalar bir arı ürününün kullanımının farenjitin iyileşme sürecini çok iyi etkilediğini kanıtlamıştır.

Eklem tedavisinde aktif olarak kullanılır ve gebelik sırasında kronik farenjit tedavisi sağlar. Tedavi süresi 20 güne indirildi. Akut farenjit, balın bir ilaç olarak kullanılmasıyla yedi günden fazla sürmez.

Kullanım hem bağımsız hem de ek bileşenlerin kullanımıyla olabilir.

 1. Ballı süt. Bu tarif yukarıda tartışıldı. Ürünü küçük yudumlarda 60 0 C'ye kadar ısıya ulaştırın. Kabartma ilk camdan sonra gelir.
 2. Balın eklenmesiyle muz yapraklarının infüzyonu. Bu bileşenlerin hazırlanmış bir kaynatma eşit oranlarda kullanılır. Işıktan uzakta depolanır ve yemeklerden önce 2 büyük kaşık için günde üç kez sarhoş olur.
 3. Ballı adaçayı. Bu kaynatma ile yetişkinlerde evde farenjit tedavisi etkili ve keyiflidir. Hazırlanması için, iki dakika boyunca sıcak suda otlar çorba kaşığı demleyin. Demire ve filtrelemeye izin verilir. Isıtılmış içeceğin camına bal ekleyin ve gece uykusundan önce kullanın. İlaç ana semptomları kaldıracak ve kronik farenjit tedavisi hızlı olacaktır.
 4. Sarımsaklı bal. Bu, çok uzun bir süredir kullanılan ve farenjiti hızla iyileştiren klasik bir halk tarifidir. Tentür için ince bir şekilde, ürünü tamamen kapatacak şekilde bal (karabuğday) dökülür bir fincan sarımsak, doğrayın. Bileşimi küçük ateşte 20 dakika kaynatmak gerekir. Sarımsak, balda tamamen çözünür. Tentür soğutulur ve daha sonra tekrar ısıtılır. Yetişkinlerde farenjit belirtilerini ortadan kaldıran bir ilaç hazırdır. 1 çorba kaşığı için ağız boşluğunda çözülür. her saatte kaynatma kaşığı.
 5. Uygulama. Yetişkinlerde farenjiti bal uygulamalarını uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Bunun için, kristalize bal her burun deliğine konur, hastanın uzanması gerekir. Vücut ısısının etkisi altında, larinksin erimesine ve akmasına, iltihap ve ağrının giderilmesine başlar. Yöntem verimli ve test edilmiştir. Yaklaşık iki saatin sonunda dışarı çıkmamanız gerekir.

Kronik farenjit halk ilaçları

Mukus zarının inflamatuvar süreci veya farinksin lenfoid dokusuna farenjit denir. Hastalık akut ve kronik akıma ayrılır. Strep farenks mukozasında yakın bulunan enfekte sitenin mukozası üzerinde düşmüş bir enfeksiyon, etkisi altında örneğin mukozası korozif ortama maruz kalma, çok sıcak yemek, toz yüklü hava, gazlar, buharlar veya boya inhalasyon yoluyla tetiklenebilir.

Bu yazıda ele alınacak kronik farenjit, eksik akut farenjitin arka planı üzerinde gelişir. Hastalık bir süre rahatsız edilmeyebilir, yani. “uyuma” safhasında olmak ve alevlenme kendini akut formun semptom karakteristiği olarak ortaya çıkarsa da, belirgin değildir.

semptomlar

Boğazda keder, yabancı bir nesnenin hissi, boğazda "koma".
Kuruluk ve terleme, balgam olmadan öksürük.
Uzun süreli konuşma, ses kısıklığı ile ilgili zorluklar.
Alevlenme aşamasında vücut ısısında hafif bir artış olur. Semptomlar belirginleşir.

Kronik farenjit formları

Basit catarrhal. Boğazdaki kızarıklık, arka duvarda mukus görülür.
atrofik. Mukus kuru, bazı durumlarda "kabuklar" ile kaplıdır.
hipertrofik. Mukoza zarının bireysel bölgeleri şişer, büyüklüğü artar.

Hastalığın nedenleri

Kendi kendine kronik farenjit çok nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Hastalığı provoke eden faktörler şunlardır:
Olumsuz çevre koşullarında yaşamak. Atmosferin toz veya gaz kirliliği. Kuru, sıcak veya tersine, soğuk, hava.
Birçok dumanın bulunduğu bir odada sigara içilmesi veya sürekli mevcudiyet.
Alkol, baharatlı, ekşi, çok sıcak yemekler eki.
Kalıcı burun tıkanıklığına yol açan hastalıklardan dolayı ağızdan nefes alma.
Kronik gastrit, mide yanması nedeniyle sürekli hissedilir. Bu durumda mukus sürekli tahrişe maruz kalmaktadır.
Soğuk algınlığından damla ve spreylerin kontrolsüz kullanımı.
Diş etleri ve dişlerin diş hastalıkları.
Hormonal bozuklukların eşlik ettiği tiroid bezi hastalıkları.
Bazı durumlarda, bademcik kaldırmak için ameliyat sonrası olur.

komplikasyonlar

Hastalığın kendi içine girmesine izin verirseniz, larenjit, bronşit veya tracheitis gibi hastalıklara yol açabilir.
Sesi kısık ve zayıf olarak değiştirin.
Kardiyak ve böbrek aktivitesinde.

Kronik farenjit tedavisi

görünüşte

 • Durulama ve inhalasyonlar için papatya ve civanperçemi, okaliptüs, adaçayı, calendula gelir. Bu otlar ayrı ayrı alınabilir, ancak herhangi bir kombinasyon halinde olabilir. Biraz bal eklemek güzel. Durulama yaparken, birkaç ağız dolusu bitkisel ilaç yutmak yararlıdır.
 • İğneler. Her iğnenin yirmi gramında bir bardak kaynar su bulunur. Bir saat sonra süzün, ısıtın ve inhalasyon prosedürünü uygulayın.
 • Papatya ve hava. Aura ve papatya çok etkilidir. Aracın kuru ezilmiş kökünü küçük bir kaseye dökün, iki yüz elli mililitre su dökün ve kaynatın. On dakika sonra bir kaşık kuru papatya dökün. Çıkar ve bir saatliğine ayrıl. Tıbbi inhalasyon ve durulama için zorlanma ve kullanım.

Calendula ve adaçayı

 • Calendula, adaçayı ve kireç rengi. İnhalasyon için mukozayı aşağıdaki madde ile yumuşatır ve nemlendirir. Kaşık kuru liken rengi, kaşıkla calendula ve iki kaşık adaçayı dikkatlice karıştırın. Bir kaşık tuz ayırın ve bir bardak kaynar su kaynatın. Bir saat sonra, zorlanma ve ısınma, inhalasyonu gerçekleştirir.
 • Doktorlar tarafından önerilen güvenilir bir tedavi yöntemi. Tedavi üç aşamada gerçekleştirilir. Tüm şartları karşılıyorsanız, kurtarma garantilidir.

Sütün sarımsak infüzyonu

1. On gün boyunca günde altı kez, sütün sütünün üzerinde sıcak süt ile durulayın. İnfüzyon için iki büyük veya üç orta sarımsak karanfil bir ezme içine ezilmeli ve taze kaynatılmış süt ile bir bardağa konulmalıdır. Sütün sıcaklığı yaklaşık kırk dereceye kadar soğuduktan sonra sırt üstü uzanıp, yatarak, boğazınızı durulayın. İnfüzyondan çıkana kadar üretiniz.
2. Bir sonraki adım, aynı zamanda on gün, altı kez, bir bardak kaynar su ve bir buçuk saat dolu bir kaşık kuru çiçek calendula, infüzyon hazırlamak. Önceki tarifte tarif edildiği gibi durulayın.
3. Tedavinin üçüncü aşaması on günlük bir zamandır. Günde dört kez de uzanarak, patates çiçeklerinin bir kaynatmasıyla boğazınızı yıkayın. Bir kaşık dolusu kuru çiçek yapmak için bulaşıkları dökün ve bir bardak sıcak su dökün. Soba üzerine koyun ve beş dakika kaynattıktan sonra pişirin. Kaldırdıktan sonra otuz dakika sonra çıkarın.
Tedaviyi birinci yönteme göre tekrarlayın.

Tuzlu su ile durulama

 • Tuz ve su. Yedi ardışık gün, iki bardak sıcak kaynamış su içinde bir çorba kaşığı tuz çözeltisi ile boğazınızı yıkayın. Elbette üçüncü günde önemli bir rahatlama olacağı gerçeğine rağmen tamamlanmalıdır.
 • Uçucu yağlar. Yağ inhalasyonu çok faydalıdır. İki yüz elli mililitre sıcak sudaki işlem için, on damla herhangi bir yağ ekleyin ve günde iki kez on dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın. Yağ köknar, deniz topalak, lavanta, mentol, şeftali veya zeytin olabilir.
 • Aziz John'un meyvesi ve propolisi. Günde üç kez, propolis özü ile St. John's wort infüzyonu ile boğazınızı durulayın. İlk önce infüzyonu hazırlayın. Bir kaşık dolusu kuru St. John's wort bir termos içinde, bir bardak kaynar su dökün. İki saat sonra, süzülme ve damlama, yirmi damla propolisin infüzyonu içine çeker.
 • Çene, akasya, böğürtlen. Mümkünse, akasya beyazı bir kaşık, iki kaşık böğürtlen yaprağı ve üç kaşık çayırdan bir durulama infüzyonu hazırlayın. Kuru otlar ezin, karıştırın ve bir bardak bardak kaynar su dökün. Bir saat sonra, süzme ve durulama için kullanın.

Bitki rasyonları ile boğaz durulayın

 • Civanperçemi, nane, ahududu. Nane, iki civanperçemi ve üç ezilmiş ahududu kabuğu. Karışımı bir kaşık dolusu iki yüz elli ml kaynatılmış suya dökün. Bir saat sonra, boğazınızı gerin ve günde en az üç kez yıkayın.

Oral uygulama için

 • Sarımsak ve bal. Sarımsakları soyun, sarımsak çekçekinden geçirin ve yarım bardak bal ile bir bardak sarımsak ezmesi karıştırın. İlaç bitmeden bir saat önce bir çay kaşığı alın.
 • Çam ve balın böbrekleri. Yarım kilogram çam fıstığı yazın, durulayın ve bir tencereye dökün. Yarım litre sıcak su dökün, ateşe koyun ve kaynatın. Yirmi dakika pişirin. Et suyu çıkarın, soğutun ve süzün. Sıvı hacmini ölçün ve litre başına bir kilogram bal ve on ml propolis ekleyin. Serin bir yerde saklamak için dikkatlice bağlayın ve saklayın. Günde üç kez bir kaşık yiyin.
 • Bira. Geleneksel şifacılar, yatağa gitmeden hemen önce bir bardak ılık koyu bira içerseniz, hastalığın hızla geri çekildiğini iddia eder.

Muz ve bal

 • Bal ve muz. Psyllium'dan ballı bir ilaç hazırlayın ve bir kaşık için günde dört kez alın. Küçük bir tencerede, yüz elli gramlık yüzlerce gram muz yaprağı dökün, yüz elli gram bal ekleyin, bir tabağa koyun, kaynana kadar ısıtın ve yirmi dakikalığına hafif ateşte pişirin. Plakadan çıkarın, soğutun, cam malzemelere aktarın, buzdolabında saklayın.
 • Kuru üzüm, kızılcık, fındık ve bal. Bir bardak kuru üzüm durulayın ve çok ince doğrayın. Ayrıca, bir bardak kızılcık ezin. Ceviz ezmesi ve bir bardak somun kütlesi, kuru üzüm ve kızılcıklara uzanıyordu. Yarım bir bardak bal eritin ve hazırlanan bileşime ekleyin, aynı iki yüz ml'lik kaliteli votka dökün. Hepsi dikkatle birleştirin. Her yemekten önce saatte bir kaşık dolusu alın. Çare bittiğinde, tedavi durdurulabilir.
 • Bal-bal şurubu. Üç sarımsak başını hazırlayın, soyun ve dişetlerini ovun. Küçük bir tencereye koyun ve sıvı bal içine dökün, böylece sarımsak kütlesini kaplayın. Sarımsak yumuşana ve balla birleşene kadar ısın. Kaldır, biraz serin ve tekrar ısıtın. Ürün çok kalınsa, biraz su ile seyreltin. Her saat bir kaşık yiyin.
 • Farenjitin alevlenme yaklaşımını hissettiğiniz anda, aşağıdaki ilaçları hazırlayın ve içirin. Bir bardak kuru kırmızı şarap ısıtın. Bir limon suyu dökün, bir kaşık bal ekleyin. Ateşe at ve üç dakika kaynat. Bir baharatlı karanfil ve yarım kaşık toz tarçın ekleyin. Isıdan çıkarın ve infüzyon için 20 dakika bekleyin. Sonra sıcakken iç.
 • Kuşburnu ve deniz topalak yağı. Köpek gül çayı sürekli kullanımı ile mükemmel yardımcı olur. İki kaşık köpek bir termos içinde yükseldi ve yarım litre kaynar su dökün. İki saat sonra, bardağı günde üç kez süzün ve içtikten sonra iki damla deniz topalak yağı tüketmeden önce çayın içine bırakın. Dogrose için Kalina meyveleri ekleyebilirsiniz.
 • Muz ve bal. Muz yapraklarını çekin, durulayın, kurulayın ve suyu sıkın. Eşit miktarda bal ekleyin, ateşe koyun ve yaklaşık yirmi dakika pişirin. Züccaciye transfer. Günde üç kez bir kaşık yiyin.
 • Adaçayı ve bal. Bir kaşık balın eklenmesiyle bir bardak kaynar suya bir adaçayı kaşığı kaynatın, her gün yatmadan önce içilir.
 • Briar, ısırgan ve kekik. Beş gram gül kalça alın, doğrayın ve aynı miktarda kekik ve ısırgan ile karıştırın. Küçük bir tencereye dökün ve iki dakika mililitre suda üç dakika pişirin. Isıdan çıkar, bir saat bekletin. Gerilme, tada bal ekleyin. İki hafta boyunca sabah ve akşam on ml'ye kadar ısıtın.
 • Elmalar. Apple bu hastalık için çok yararlıdır. Doğranmış elma beş kaşık yarım litre su dökün, bir kaynamaya getirin ve yirmi dakika pişirin. Günde iki hafta, günde iki kez bir bardak et suyu içer.
 • Agave ve bal. Uzamış farenjit taze sıkılmış agave suyu ile tedavi edilebilir. Biraz ihtiyacınız olan meyve suyundan korkmayın. Agave suyu eşit miktarda balla karıştırılır ve günde dört kez bir kaşık alınır.

Harika yemek tarifleri

Fyodor Chaliapin'den. Yarım dilim anason tohumu bir bardak yarısı ve bir bardak su dökün. Ateşe koyun, kaynatın ve bir saat dörtte bir pişirin. Çıkarın, süzün, bir bardak balın dörtte birini ekleyin, tercihen kireç ve kaynamaya kadar ısıtın. Plakadan çıkarın ve hemen bir kaşık dolusu kaliteli brendi dökün. Karıştırın ve serin. Shalyapinskoe içki bir kaşık için her saat olmalıdır demektir. Çok etkili bir ilaç, sadece bir günde hastalığın kurtulmasına yardımcı olur.

Maharaja'dan. Bu tarif Hindistan'dan bize geldi. Boğaz ağrısının bir kil solüsyonu ile yıkanmasına dayanır. Etki, kilin tüm zararlı maddeleri emmesi ile açıklanabilir. Eczanede toz halinde kil al. Bir çay kaşığı biraz ısıtılmış su bardağı bir kaşıkla dökün ve bir hafta boyunca günde en az altı kez durulama için kullanın.

Napolyon'dan. Napolyon bu yüzden farenjit tedavi etti. Her saat iki kaşık konyakla gargara yapmalısın. Konyak yutmayın! Dahası, doğal, kaliteli olmalı.

Fransız konyak bağımlılığı iyi bilinir, ancak Gürcüler doğal şaraplara bayılırlar. Gürcü doktorlar aynı zamanda farenjit de bu şekilde tedavi ettiler, ancak konyak yerine biraz ısıtılmış doğal kuru kırmızı şarap kullandılar.

miscellanea

 • Havuç ve bal ilacı. Küçük bir havuç rendesi üzerine sürün. Altın bıçağın bir eklemini sökün ve doğrayın. Havuçlara bir kaşık bal ve bir parça altın bıyık ekleyin. Hepiniz iki saat karıştırın ve bırakın. Günde üç kez, çare kaşığının yarısını alın ve ağzınıza, boğaza yakın bir yere koyun. Beş dakika sonra tükürün. Bu çare tarafından tedavi edilen yedi gün izler.
 • Tuz ve yağ. Boğaz boğazını ve boynunu, rafine edilmemiş bitkisel yağ ve tuz karışımı ile yağlayın. İşlem sabah ve akşam yapılmalıdır.
 • Papatya ve iğneler. Farenjitin ilk belirtilerinde, papatya veya iğnelerin bir kaynağını hazırlayın (elinizde). Biraz su ısıtın, havzanın içine dökün ve et suyunu dökün. Bacaklarınızı pelvise indirin ve iyice ısın. Sert bir havluyla silin ve ayaklarınızı ıslatın.
  Daha sonra papatya suyunu solumaktan nefes alın.
  Yatmadan önce, bal ilavesiyle bir bardak kalinovyh infüzyonu içirin. İnfüzyon için taze Kalina öğütülür ve çok sıcak suya eklenir. Taze karbondiotu yoksa, kireç veya nane renginin eklenmesiyle çözülmüş bir tanesi yapılacaktır.

önleme

Dumanlı odalarda olmaktan çekinmeyin. Dumanı sokaktan alıyorsanız, pencereleri ve pencereleri kapatın.
Yol tozunu ve atmosfer gazını solumayın. Bu faktörleri dışlamak mümkün değilse, en az gazlı bez kullanın.
Bir yerleşim bölgesinde havayı soğutmak için klimayı evde, yazın, ısıya takın.
Bir kez ve alkol ve sigara içmekten tamamen vazgeç!
Diyetinizden çok keskin, ekşi yemekleri ortadan kaldırın. Tuz alımını azaltın.
Dişleri tedavi et.
Burnunda nefes al. Soğuk algınlığı ile hemen tedaviye başlayın.
Gastrointestinal hastalıkların alevlenmesini önlemek için diyeti izleyin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gargara için Iodinol

Iodinol - güçlü bir anti-inflamatuar etkisi ve aynı düşük fiyata üreten boğaz hastalıkları için oldukça popüler bir ilaçtır. İkinci isim mavi iyodindir. Nazofarenks ve boğaz tıbbında inflamatuar süreçlerin tedavisi için yaygın olarak kullanılan, 20.

Klorofililpt ile boğaz ve ağız nasıl durulanır

Klorofililtil, doğal bir antibakteriyel ve antifungal etkiye sahip olan doğal kaynaklı bir tıbbi üründür. Okaliptüs bazlı bir kompozisyon hazırlayın - geniş bir etki spektrumunun güçlü bir doğal anti-enflamatuar ajanı olan en popüler tıbbi bitkilerden biri.