Loading

Farenjit: kronik, akut, nedenleri, belirtileri, tedavi nasıl

Rahatsızlık, ağrı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteren farinks hastalığına farenjit denir. Bu patoloji genellikle orta yaşlı ve yaşlı kişilerde teşhis edilir. Erkekler kadınlardan daha sık hastalanırlar. Farenjit, bağımsız bir nosolojik ünite veya çoğu solunumsal patolojinin bir semptomudur: akut solunum yolu hastalığı, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, bademcik iltihabı, çocuklarda adenoidit.

Farinkste, üç bölüm geleneksel olarak ayırt edilir: nazofarenks, orofarinks ve laringofarenks.

Farinkste yer alan patolojik süreçler de lokalizasyona bağlı olarak bölünmüştür. Akut viral veya bakteriyel inflamasyonda, farinksin tüm kısımlarının mukozası etkilenir. Kronik patolojide, bir anatomik bölümün mukoza zarı genellikle etkilenir.

etiyoloji

Daha nadir durumlarda, solunum sinsityal virüsü, Coxsackie virüsü, Epstein-Barr virüsü ve insan immün yetmezliği farenjit ajanları haline gelir.

 1. Spesifik olmayan bakteriyel farenjit nedeni genellikle streptokok, mikoplazmal, klamidiyoz, stafilokok enfeksiyonu.
 2. Farenjit spesifik formları belirli bir patojen ile ilişkilidir: gonokokal farenjit gonadokal, leptotrihosis pharynx - Leptotrix buccalis neden olur.
 3. Fungal farenjitin etken maddesi Candida'nın maya benzeri bir mantarıdır.
 4. Farinksin protozoal lezyonları - bağışıklık sisteminin işlev bozukluğunu gösteren nadir bir fenomendir.
 5. Alerjik farenjit, inhale edilen hava ile birlikte vücuda alerjenlerin penetrasyonu ile ilişkilidir. Çoğu zaman hastalığın nedeni besin alerjisidir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan rahatsız edici faktörler şunlardır:

 • soğuk,
 • Sigara,
 • Kimyasallar - alkol,
 • Kaba, keskin ve sıcak yemek
 • Vücuttaki enfeksiyöz odaklar - çürük, sinüzit, rinit,
 • Uzun konuşma,
 • Endüstriyel emisyonlar,
 • Alerjilere yatkınlık,
 • Çıkarılabilir, farinksin arka duvarında, kronik sinüzitle boşalır.

Kronik farenjit akut patoloji formlarının yeterli ve zamanında tedavisinin yokluğunda gelişir.

Hastalığı provoke eden ana faktörler şunları içerir:

 1. Farinks ve sindirim sisteminin anatomik yapısının özellikleri,
 2. Enfeksiyon - bakteriler, virüsler,
 3. Kötü alışkanlıklar
 4. Hypo ve beriberi,
 5. alerji,
 6. Burundan nefes alma bozukluğu,
 7. menopoz,
 8. Endokrin hastalıkları - diyabet, hipotiroidizm,
 9. Tonsillektomi sonrası durum,
 10. Tahriş edici faktörler - kimyasallar, duman, toz,
 11. Sindirim sisteminin kronik patolojisi,
 12. Bağışıklığın zayıflaması,
 13. Kardiyovasküler ve hepatik böbrek patolojisi.

sınıflandırma

Farenjit akut ve kronik olmak üzere iki ana formda sınıflandırılır.

 • Hastalığın akut formu, faringeal mukoza üzerindeki nedensel faktörün tek adımlı etkisinin bir sonucu olarak gelişir.
 • Kronik farenjit, tahriş edici faktörlerin uzun süreli etkisi sonucu gelişen bir patolojidir.

Menşei itibariyle farenjit aşağıdaki türlere ayrılır:

 1. viral,
 2. bakteriyel,
 3. mantar,
 4. protozoal,
 5. alerjik,
 6. travma sonrası,
 7. Reaktif.

Lezyon ve morfolojik değişikliklerin doğası gereği:

 • Basit veya catarrtal,
 • Hipertrofik veya granüler,
 • Subatrofik veya atrofik.

semptomataloji

Akut farenjitin ana klinik belirtisi boğaz ağrısı, öksürük ile daha kötüdür. Çoğu zaman ağrının oluşumu, birkaç gün devam eden kuruluk ve terlemeden önce gelir. Daha belirgin mukozal ödem, acı verici duyular daha yoğundur. Şiddetli ağrı kulaktadır ve hastaların yemeyi reddetmesine neden olur. Kalıcı bir ağrı sendromunun oluşmasından sonra, ağrılı, kuru, "kaşıma" boğaz öksürüğü vardır.

Farenjitin yaygın semptomları şunlardır: genel durumun bozulması, halsizlik, halsizlik, hızlı yorgunluk, ateş. Bu zehirlenme belirtileri üç gün boyunca devam eder ve yavaş yavaş geçer.

KBB doktoru, hastanın muayenesi sırasında, posterior farinks duvarının hiperemisini, mukopürülan çökellerin bulunduğu alanların yanı sıra damak, bademcikler ve dilin şişkinliğini keşfeder. Submandibular ve servikal lenf nodları çoğu hastada ağrılı ve genişlemiştir.

Pharyngoscopy, posterior faringeal duvarın iltihaplı mukozasını, karakteristik belirtilerle (mukozada hiperemi, ödem, lenfoid granüller) saptamanıza olanak tanır.

Gonokokal farenjit - ürogenital gonore bir semptom ve bazı durumlarda - bağımsız bir patoloji. Gonorrheal farenjit enfekte olmuş bir kişiyle korunmasız bir orogenital eylemden sonra gelişir. Çoğu durumda, patoloji asemptomatik ilerler ve yanlışlıkla mikrobiyolojik bir çalışmada tespit edilir. Bazı hastalar klasik farenjit semptomları geliştirir. Hiperemik ve ödemli mukoza orofarenksinde sarı-gri kaplamalı alanlar ve kırmızı taneler halinde tek tek foliküller vardır. Enflamasyon sıklıkla boğazdan bademcikler, diş etleri, damak, larinkse uygun patolojilerin gelişmesi ile yayılır.

Alerjik farenjit - alerjenden sonra gelişmekte olan farinksin iltihaplanması mukozada bulunur. Alerjenler gibi davranabilir gibi: toz, polen, evcil hayvan kılı, tüyler, ilaçlar, gıda, günlük hayatta ve işte kullanılan kimyasallar. Alerjik farenjitin tüm semptomları, faringeal mukozanın şişmesi ile ilişkilidir. Hastalık lokal belirtiler gösterir - kuruluk, yutulduğunda keskin ağrı, mukus oluşumu artar. Farenks iltihabı belirtilerine ek olarak, burun tıkanıklığı, ses kısıklığı ve üst solunum yolu üzerinde alerjenin etkisi ile ilişkili diğer belirtiler vardır. Zaman içinde elimine edilmezse akut farenjit kronikleşebilir.

Farinksin kronik iltihaplanmasıyla, hastaların genel durumu sabit kalır: sıcaklık yükselmez, zehirlenme yoktur.

Kataral iltihaplanmanın yerel belirtileri:

 1. Mukus farinksinin kuruluğu,
 2. Boğazda terleme,
 3. Acı ve kuru öksürük,
 4. Birikmiş farenin, mukozaya ayrılan tahriş edici etkisi ile ilişkili olan, boğazı temizlemek için sürekli bir arzu.

Hastalar irritabl olurlar, uykudan ve normal bir yaşam ritminden rahatsız olurlar.

Yetişkinlerde, bazı kronik farenjit formları morfolojik değişiklikler ve klinik belirtiler açısından farklılık gösterebilir.

 • Granulosa farenjit genellikle burun, paranazal sinüsler, bademcik, çürük iltihaplı hastalıkların seyrini karmaşıklaştırır. Faringeal mukozada yeterli ve zamanında tedavi olmadığında, kırmızı nodüller oluşur ve paroksismal öksürüğe neden olur. Ağrılı duyular ve boğaz ağrısı, bol balgam ile paroksismal öksürük patolojisi vardır.
 • Subatrofik farenjit - farenksini tahriş eden maddelere düzenli maruz kalmanın bir sonucu. Hastalığın bu formu genellikle sindirim sisteminin kronik patolojilerinin seyrini karmaşıklaştırır - pankreas, safra kesesi, mide. Tedavi temel etiyolojik faktörün ortadan kaldırılmasını içerir.
 • Hipertrofik farenjit mukus boğazının kalınlaşması ve hiperemi ile birlikte, pürülan bir salgının oluşmasıyla kendini gösterir. Bu patoloji, farinkste lenfoid birikimlerinin oluşumu ve viskoz balgam salınımı ile karakterizedir.

Çocuklukta farinksin iltihaplanması özellikleri

Farenjit, sıklıkla bir çocuğun vücudunu etkileyen, çeşitli şekillerde yerleşen ve sıklıkla başka bir hastalığın tezahürü olan bir patolojidir - adenoidit, kırmızı ateş, bademcik iltihabı. Kuru ve sıcak havanın bulunduğu bir odada biraz dolaşıp uyuyan çocuklar risk grubuna girer.

Ciddi komplikasyonları ve hastalığın atrofik veya subatrofik bir forma geçişini önlemek için, hasta çocukların bir hafta boyunca nemli havalarda dışarı çıkmaları ve boğazlarını ıslatmaları yasaktır. Soda durulamaları ayrıca, kronik farenjitli çocuklar için tavsiye edilmez, çünkü soda, ciddi komplikasyonların gelişimini provoke edebilen mukozayı kurutur.

Çocuklarda patolojiyi tanımlamak oldukça zordur. Bu, "gözle" hastalığı ortaya olmadığından, hafif klinik semptomlar ile ilişkilidir. şikayetler dinledikten sonra, uzman çocuğun boğazını inceler. Bu hastalıkta orofarinks mukus veya pürülan akıntı, kanla dolu granül noktalı kanamalar veya kabarcıklar arka duvarın varlığı şişmiş, şişmiş kırmızıdır.

Çocuğun ana şikayetleri şunlardır:

 1. Boğaz ağrısı,
 2. Zulüm ya da kaşıntı,
 3. Kolay öksürük,
 4. Kulaklarda ağrı ve kaşıntı,
 5. burun akıntısı,
 6. Konjonktivit.

Yerel belirtiler birkaç gün devam eder ve yavaş yavaş ortadan kaybolur. Vücut ısısı subfebril veya normaldir. Çocuklar genellikle tükürük yutmak için besinlere göre daha fazla ağrılıdır.

Sekonder bir enfeksiyona ve gelişen komplikasyonlara (boğaz ağrısı veya adenoidit) girerken ciddi semptomlarla birlikte genel semptomları artırmaya başlar.

Anne sütü, şikayetlerini ifade edemez, bu nedenle farenjitleri tanımak çok zor olur. Hasta bebekler huzursuz olurlar, ateş, uyku ve iştah açarlar. Bu belirtiler spesifik değildir: başka herhangi bir hastalığa işaret edebilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında, hemen bir çocuk doktoruna başvurmalısınız.

Gebelikte farenjit

Farenjit, diğer herhangi bir hastalık gibi, hamile bir kadının vücudu için tehlikelidir ve olağan tedavi yöntemlerini kullanamamasıyla ilgili bir çok rahatsızlık yaratır.

Hastalık klasik lokal belirtiler, düşük dereceli ateş, lenfadenit, ses kısıklığı ve öksürük olan hamile kadınlarda kendini gösterir.

Farenjit genellikle gebeliğin seyrini karmaşıklaştırır. Erken evrelerde yeterli tedavi olmadığında, düşük yapma ve daha sonra - erken doğuma yol açabilir.

tanılama

Farenjit tanısı, hastanın farenjektomi, immünodiagnostik, nazofaringeal akıntının mikrobiyolojik muayenesi, kandaki streptokok antijenlerinin tayinini içerir.

Farinksin iltihaplanmasıyla ilgili ilk şüphesi olduğunda, onu incelemek gerekir. Farenksin incelenmesi genellikle evde yapılan ve özel beceri ve yetenek gerektirmeyen basit bir işlemdir. Hasta dilin orta kısmına bastırmak için ışığa ve kaşık sapına yönlendirilmelidir. Kusmayı kışkırtacak şekilde kaşığın derinliğini kontrol etmek gerekir.

Hastalarda, boğaz kırmızı, mukoza enjekte ve şişmiş. Hastalık bir ateşin eşlik etmesi durumunda, bir doktora görünmeniz gerekir, çünkü farenjit semptomları anjina kliniğine pek çok açıdan benzerdir. Bademciklerin akut inflamasyonu, genellikle ciddi bir komplikasyona yol açan zorlu bir patolojidir.

Çocuklarda angina'nın ayırt edici özellikleri şunlardır:

 • Bademcikler üzerinde pürülan tıkaçlar;
 • Sarı noktalar, adacıklar, filamentler şeklinde plak;
 • Şiddetli zehirlenme - iştahsızlık, ateş;
 • Keskin ifade ağrı sendromu.

Farenjitin ayırıcı tanısı larenjit ve bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir.

Farinks ve larinks iltihabı

Farenjit, faringeal mukozada patolojik sürecin lokalizasyonuna sahip bir hastalıktır. Lokal inflamatuar belirtiler ve genel zehirlenme belirtileri ile kendini gösterir - yorgunluk, yorgunluk, verim azalır, baş ağrısı. Patoloji rinit ve ARVI'nın seyrini karmaşıklaştırır.

Larinks ve vokal kordların mukoza zarının iltihaplı hastalığına bakteriyel veya viral orijinli larenjit denir. Larenjitin lokal semptomları: ses kısıklığı, ses kısıklığı, havlama öksürüğü. Sistemik belirtiler şunlardır: ateş, kas ve eklemlerde ağrı, halsizlik, halsizlik. Enfeksiyöz faktörlere ek olarak, larenjit nedenleri şunlardır: ses tellerinin aşılması, gırtlağa travma ve sonuçları.

Farinks ve larenksin iltihaplanması patolojik sürecin, etyolojinin ve patogenezinin lokalizasyonunda farklıdır. Çoğu durumda larenjit tedavisi antibiyotik kullanılarak gerçekleştirilir ve farenjit tedavisi sırasında pratik olarak kullanılmazlar. Her iki patoloji de akut solunum yolu enfeksiyonlarının uydularıdır ve kendilerini hastalığın başlangıcından itibaren gösterir.

Farinks ve bademcikler iltihabı

bademcik iltihabı - bademciklerin mukoza zarını etkileyen akut enfeksiyöz ve enflamatuar patoloji. Enfeksiyonun damla grubunun fırsatçı bakterileri, hasta bir kişiden havadaki damlacıklarla bulaşan streptokok, streptokok ve stafilokoklara neden olur. Daha nadir durumlarda, hastalık virüslere, mantarlara ve hatta klamidyaya neden olur. Angina solunum yolu enfeksiyonlarının seyrini karmaşıklaştırır.

Farinks ve bademcik iltihabı benzer klinik belirtiler gösterir.

Farenjit ile - boğazda sabah ağrısı, mukoza tıkanıklığı ve şişmesi, yanma ve kuruluk, öksürme, boğazda yumru. Genel zehirlenme belirtileri zayıf ya da yok.

Anjina ile - Boğaz ağrısı daha yoğun, kulaktan çıkıp akşam yemeğinden sonra yoğunlaşıyor. Bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Hastalarda, zehirlenme belirtileri görülür - baş ağrısı, ateş, titreme, kas ve eklem ağrısı, bulantı, kusma.

Farinksin yenilgisinde ve bademcik iltihabında kullanılan terapötik prensipler oldukça farklıdır. Akut tonsillitte, antibiyotik reçete ve kronik - cerrahi müdahale için. Farenjit genellikle durulama, aerosol, inhalasyon, bol içecek için antiseptik çözeltiler kullanılır.

tedavi

Akut farenjit tedavisi

Akut farenjit ile hastanede yatış yapılmaz ve hastalar evde tedavi edilir. Prognoz olumludur: iyileşme yaklaşık 7 gün sonradır.

Patolojinin tedavisi şunları içerir:

 • Korumaya saygı, Sıcak ve baharatlı yiyecekler yemenin yasak olduğu yerlerde, alkollü içecekler, güçlü kahve ve çay içmek. Bu gıdalar, tedavi sırasında tam dinlenme gerektiren farengeal mukozayı tahriş eder.
 • Boğaz durulama Akut dönemde düzenli olmalı. İdeal seçenek, her saat, günde 6 defaya kadar durulamadır. Yetişkinlerin furatsilinom veya soda çözeltileri ile gargara yapmaları önerilir.
 • Nebulizer tarafından soluma otlar, alkali çözeltiler, maden suyu, esansiyel yağların soğurulması ile.
 • Antiseptik ajanlar sprey şeklinde - "Ingalipt", "Chlorophyllipt", "Cameton".
 • Boğaz ağrısından pastil antimikrobiyal bileşenler ile - "Tharyngept", "Septotelet". Bitkisel içerikler ve mentol içeren lolipoplar mukozayı enfeksiyondan temizler ve vücudun direncini arttırır.

Kronik farenjit tedavisi

Kronik farenjit tedavisine başlamak için, nedensel faktörlerin ortadan kaldırılmasından ve iyileşme sürecini yavaşlatan olumsuz koşullara ihtiyaç vardır.

Alevlenme sırasında, lokal antibakteriyel ilaçların kullanımı belirtilir. Sistemik antibiyotik tedavisi sadece hastalığın ciddi semptomları ve zehirlenme belirtileri varlığında gerçekleştirilir.

Mukozada belirgin trofik değişiklikler ile patoloji tedaviye uygun değildir ve atrofik farenjit tamamen tedavi edilemez.

Temel tedavi prensipleri:

 1. Boğaz durulama, İlaçların spreyler, pastiller, pastiller şeklinde kullanılması.
 2. Mukolitik ajanların kullanımı mukozayı kabuklardan, baskınlardan ve mukustan temizlemek için
 3. Faringeal mukozanın mekanik tedavisi,
 4. Mukozada düzenli nemlendirme farinksin bitkisel yağlarla irrigasyonu
 5. Multivitaminler ve immünostimülanlar,
 6. fizyoterapi - Ultrason, inhalasyon nebulizer, UHF.

Kronik farenjit ek ilaç tedavisi, halk tıbbı olabilir.

Geleneksel tıp

Akut farenjit tedavisi için şifalı bitkiler ve şifalı bitkiler yaygın olarak kullanılmaktadır. Boğaz ağrısına ya da inhalasyonlara karşı kullanılırlar.

 • deniz suyu - burnu temizlemek ve yıkamak için kullanılan evrensel ve çok etkili bir araçtır.
 • Uçucu yağların eklenmesiyle banyolar farenjit ile alınması önerilir. Bunun için sıcak suya 3-4 damla okaliptüs veya köknar yağı eklenir.
 • Tuzlu su ile gargara. Yarım litre ılık suda, bir çay kaşığı tuz eritin ve boğazı her saatte tuzlu suyla durulayın.
 • Papatyadan yapılan kompresler. Isıtılmış papatya infüzyonunda, bir peçete nemlendirilir ve boynun etrafına sarılır.
 • sarımsak Doğal bir antiseptiktir. Yaban turpu, bal ve sarımsak karışımı su içinde çözülür ve sonuçta oluşan ürün ağrılı bir boğazla durulanır.
 • soluk alma Boğaz ağrısı yumuşatmak ve hoş olmayan belirtileri azaltmak. Bir prosedürün süresi 5 dakikadır. Tedavi için toplam 5 ila 10 inhalasyon gereklidir. Bunu yapmak için, infüzyon ve bitkisel şifalı otlar kullanın: döner, kartopu, papatya, civanperçemi.

fitoterapi

 • Soluma. Soluma çözeltilerinin ana bileşenleri: İnfüzyon ve lavanta, nane, kartopu, ıhlamur, dönüşler.
 • Boğaz durulama adaçayı, muz, papatya çayı, calendula infüzyonu sıcak kaynatma.
 • Oral uygulama için çaylar ve çelatlar. farenks iltihabı kronik formu mücadele etmek düzenli zencefil çayı, manolya ve nane, papatya çayı, uçucu yağlar ile siyah frenk üzümü ve adaçayı sıcak kaynatma alınması tavsiye edilir.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Çocuklarda patolojinin tedavisi evde yapılır. Farenjit için temel tedavi önlemleri:

 1. Nazik yeme, sıcak, tahriş edici olmayan gıda ve yeterli miktarda sıvı kullanımı.
 2. Antiseptik veya şifalı bitki özleri içeren çözeltilerle boğazları durulama - "Chlorophyllipt", "Rotokan", "Miramistin", " okaliptüs veya papatya bir infüzyonu.
 3. Geceleri günde 2 kez adaçayı veya calendula kaynatın, papatya veya ıhlamur çayı alın.
 4. Boğazları antiseptikler veya antibiyotiklerle aerosollerle sulayın - "Proposol", "Yoks", "Stopangin", "Cameton".
 5. Emilim için pastilleri ve tabletleri kullanın, ağrıyı hafifletin ve boğazı yumuşatın, 3 yaşından büyük çocuklar yapabilirsiniz - "Faryngosept", "Strepsils".
 6. Yerel antibiyotikler - "Grammidin", "Septotelet".
 7. Lokal immün sistemi uyarıcı ilaçlar - "Imudon", "Lizobakt".
 8. Antimikrobiyal ajanlar - interferonlar "Viferon", "Grippferon", yanı sıra "Arbidol", "Kagocel", "Orvirem". Hastalığın ilk gününden lokal terapi ile birlikte kullanılmalıdır.
 9. Sadece doktor reçetesinde ve farinksden mikroflora bulaşan ve antibiyotiklere duyarlılığı belirleyen antibiyotikler alabilirsiniz.
 10. Boyunda kuru ısı.
 11. Mineral su, tuzlu su çözeltisi, uçucu yağlar, bitkisel kaynatma ile alkali inhalasyon.
 12. Ayak banyoları.

Bebeklerde boğaz ağrısı için tek tedavi - antiseptik spreyler refleks Bronkospazma neden ve gargara ve pastiller henüz olamaz çözülür gibi, bol sıvı.

Evde açıklanan tüm önlemleri uyguladıktan sonra, çocuğun durumu kötüleşir ve vücut ısısı artarsa, doktora başvurmak gerekir.

Gebe kadınlarda farenjit tedavisi

Boğazda ağrı yaşayan tüm hamile kadınlar bir uzmanı ziyaret etmelidir. Bu durumda kendi kendine tedavi kabul edilemez çünkü bir kadının ve gelecekteki bir çocuğun sağlığını ve hayatını korumakla ilgilidir. Uzman, hastalığın özelliklerini ve hamile kadının durumunu dikkate alarak, patolojinin nedenini belirleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir.

Gebe kadınlarda terapötik önlemler temel ilkeleri gözlemlemekten oluşur:

 • barış
 • Nazik diyet
 • Odanın düzenli olarak havalandırılması ve odada hava nemlendirmesi,
 • Bitkisel kaynatma ile boğaz yıkayın,
 • Uçucu yağlar ile inhalasyonlar - okaliptüs, çam iğneleri, köknar,
 • Pastil kullanımı, emilim ve aerosoller için tabletler.

Propolis, bal, sarımsak, bitkisel ilaç - hamile kadınlarda farenjit tedavisinde kullanılan geleneksel tıp.

önleme

Basit kurallar hastalığın gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir:

 1. Ağızda enfeksiyonun hijyen odakları,
 2. İnsanları kalabalıktan kaçının,
 3. Dışarı çıkmadan önce antiviral merhem veya damla kullanın.
 4. Eve döndükten sonra burnu salin ile durulayın,
 5. Düzenli olarak temiz havada yürüyüş yapın,
 6. Soğuk içecek içmeyin,
 7. Multivitaminleri alın.

Farenjit komplikasyonları

Hastalığın akut formunun komplikasyonu, bir dizi ciddi patolojinin gelişmesine yol açan, farenksın kronik bir enflamasyonudur.

Streptokokal farenjit, tek taraflı semptomlarla ortaya çıkan peritonlar apsenin oluşumu ile komplike hale gelir: yumuşak dokuların şişmesi, ağrı ve eritem.

Farenjit ile enfeksiyon aşağı doğru yayılır, bu da larinks, trakea ve bronşların iltihabının gelişmesine yol açar. Farenks artiküler romatizma streptokok inflamasyonu uzun süreli seyreden hastalarda larenjit, tracheitis ve bronşit ek olarak ortaya çıkar.

Farenjitin ana komplikasyonu yaşam kalitesinde genel bir düşüştür. Profesyonel aktiviteleri konuşma ihtiyacıyla ilişkili bireyler için bu hastalık gerçek bir sorun haline gelir. Uzun süreli iltihap sesin tonunda bir değişikliğe neden olur.

 • Farenjitin lokal komplikasyonları şunlardır: anjin, apseler, otitis, flegmon, tükrük bezlerinin iltihabı, servikal lenfadenit.
 • farenjit Ortak komplikasyonlar: kızıl, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, sepsis, çocuklarda yalancı krup, şok, solunum durması.

Farenjitleri evde düzgün bir şekilde nasıl tedavi edersiniz?

Farenjit, çocuklarda ve erişkinlerde, farenksin mukoza zarının iltihaplandığı yaygın bir hastalıktır. Büyük rahatsızlıklara neden olan hoş olmayan belirtilerle karakterizedir. Hastalığın tedavisi için yöntemler nelerdir?

Farenjit nedenleri ve belirtileri

Persenji ve boğaz ağrısı, ateş ve kuru öksürük - farenjit belirtileri

Farenjit altında genellikle çeşitli nedenlerden dolayı posterior farryngeal duvarın inflamasyonu olarak anlaşılmaktadır.

 • Farenjitin en yaygın nedenlerinden biri ARVI. Farenjit ve solunum yolu solunum yolu hastalıklarının nedensel ajanları streptokok, adenovirüsler, mantarlardır.
 • Farenjit, kirli hava solunduğunda hipotermiden sonra gelişir. Farinksin mukoza zarındaki iltihaplanma süreci, kimyasalların solunmasından kaynaklanabilir.
 • Enfeksiyöz ve enflamatuar süreç farenksine komşu olan organlarda ortaya çıkarsa, patolojinin gelişimini de etkileyebilir.

Farenjit gelişimini tetikleyen faktörler:

 • Metabolik bozukluklar.
 • Hava yolu patolojilerine yatkınlık.
 • Sigara.
 • Mukoza yüzeyinde yaralanmalar.
 • Soğuk ve sıcak yemeklerle boğaz tahrişi.
 • Alerjik reaksiyon.

Gelişimin nedenleri farklı olabilir, bu yüzden tedaviye başlamadan önce farenjitin başlangıcını tetikleyen şeylerin oluşturulması gereklidir.

Farenjit ile aşağıdaki belirtiler gözlenir:

 • Artan vücut ısısı.
 • Kuru öksürük.
 • Yutulduğunda kızarıklık ve boğaz ağrısı.
 • Boğazda terleme.
 • Baş ağrısı.

Farenjit iki şekilde oluşur: akut ve kronik. Akut formda, semptomlar kendilerini canlı bir şekilde gösterir ve kronik belirtiler daha az belirgindir, çoğu zaman öksürük ve terleme olur. Bu işaretlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, hastalığın kronik bir forma ve diğer hoş olmayan sonuçlara geçişini önlemek için bir doktora gitmeniz gerekir.

Tedavi için ilaçlar

İlaç farenjitin nedenine ve hastalığın ek semptomlarına bağlıdır.

Farenjit ile ilaç tedavisi, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak ve semptomların ortaya çıkışını azaltmaktır.

 • Adzhisept vd Faringosept, Septolete, Travisil: boğaz ağrısı olan hastalar antiseptik dağılabilir tabletler şeker kullanılması önerilir.
 • Lugol çözeltisi Chlorophillipt, Klorheksidin Iodinol, Orasept et al kullanılarak boğaz sulama için. Bu ilaçlar mukoza saran ve patojenleri yok.
 • Enfeksiyöz farenjit antiseptik aerosollerde etkilidir: Propolis, Stopangin, Fusafungin ve diğerleri.
 • Arka plan faranjit ise viral enfeksiyonun başka belirtiler, antiviral ilaçlar yönlendirme kullanımı: izoprinosin, Groprinozin, Ingavirin ve diğerleri.
 • Hastalığa mantar enfeksiyonu neden olursa, antifungal ilaçlar reçete edilir: Nystatin, Livolin ve diğerleri.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçlar kullanılır (Parasetamol, Ibufen, vb.).
 • Çeşitli ilaçların yan etkilerini dışlamak için antihistaminikler kullanın: Difenhidramin, Tavegil, Diazolin, Suprastin ve diğerleri.
 • Vücudun bağışıklık savunmasını geri yüklemek ve farenjit yeniden gelişimini önlemek için, bağışıklık geliştirmek için ilaç kullanın. Bu ajanlar, Immunal, Tenizolum, Levamisol, Sikloferon ve diğerleridir.

Tedavi sırasında hasta kötü alışkanlıklardan vazgeçmeli, yiyecekleri sıcak bir şekilde tüketmeli ve provoke edici faktörlerden kaçınmalıdır.

Buna ek olarak, evde inhalasyon, gargara yapmak için yararlıdır.

Daha sonra sonuç daha etkili olacak ve hoş olmayan semptomlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Antibiyotik kullanımı: gerekli ya da değil

Farenjitten antibiyotikler, hastalığın nedeninin bir bakteriyel enfeksiyon olması durumunda reçete edilir.

farenjit antibiyotik kullanımının tedavisi için, sadece ciddi vakalarda bırakıldı ve patojen ise antimikrobiyallerin Streptococcus grup A penisilinler, makrolidler, sefalosporinler kullanılır (amoksilin, Klaritromisin, sefuroksim ve diğ.). Hoşgörüsüzlük ile başka bir grubun antibiyotikleri kullanılır.

Antibakteriyel etkiye sahip ilaçlar, sadece tabletler biçiminde değil, aynı zamanda bir aerosol formunda da üretilmektedir. İkincisi Bioparox, Cameton içerir.

Doz ve başvuru süresi kesinlikle doktor tarafından belirlenir. Genellikle antibiyotik tedavisinin seyri 7-10 gündür.

Semptomları azalttığınızda veya tamamen ortadan kalktığında tedaviyi bırakmayın. Bakteriler tekrar çoğalmaya başlayacak.

Tedaviden sonra bakteriyolojik bir analiz yapılır. Bağırsak mikroflorasını korumak için antibiyotik aldıktan sonra probiyotikler kullanılır. Antibiyotikler, 6 yaşın altındaki çocuklar için peptik ülser, böbrek yetmezliği ve hamile ve emziren kadınlarla reçete edilmez.

Boğaz durulayın: prosedür ne kadar etkilidir

Prosedürün düzenli olarak yürütülmesiyle, etki 2-3 gün sonra gözlemlenir.

Farenjit ile boğaz durulama karmaşık terapinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu terapötik prosedür, patojenik mikroorganizmaların birikme alanını etkiler, böylece onları çıkarır ve hastanın durumunu kolaylaştırır.

Gargara daha iyi:

 • Durulama solüsyonlarından, hidrojen peroksit, okaliptüs tentürü, manganez, propolis tentürü, Kalanchoe suyu, alkol vb. Kullanabilirsiniz. Sıvı antiseptikler kullanmadan önce suda seyreltilmelidir.
 • Seyreltilmemiş prosedür için kullanılan ilaçların kullanılabilmesi için: Klorheksidin, Miramistin, Yoks, Tanfleks, Geksoral, vb. İlaç durulama ürünlerinin, bağımsız olarak hazırlanmış olan bitkisel soğumalar ile değiştirilmesi önerilmektedir.
 • Eşit sayıda, bir çay kaşığı üzerinde papatya ve calendula çiçekleri alın, kaynar su 300 ml dökün. Bir saat ısrar edin ve prosedürü uygulayın.
 • Taze sıkılmış patates suyu ile gargara yapmak yararlıdır. Suda 1: 1 oranında seyreltilmiş pancar suyu da kullanabilirsiniz.
 • Uzun süredir bilinen gargara yöntemi soda ve tuzu ya da iyot ile birlikte kullanmaktır. Bir bardak suya, bir çay kaşığı tuz çözün ve bir roller coaster olmadan soda ekleyin. İyice karıştırın ve gargara yapın.

Farenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Prosedür için çözüm yaklaşık 30 derece olmalıdır. Çok sıcak veya soğuk çözelti, farengeal mukozayı olumsuz etkiler. Durulama 2-3 dakika içinde günde 4-6 kez yapılmalıdır.

Inhalasyonlar yürütülmesi

Buhar inhalasyonları, farenjit tedavisinin en iyi yöntemlerinden biridir.

Soluma metodu, buharların solunmasına dayanmaktadır. Sonuç olarak, vücut mukoza zarlarına nüfuz eden en küçük parçacıkları alır. İyileşme süreci önemli ölçüde hızlanıyor.

Prosedür bir nebülizör kullanılarak veya buhar inhalasyonları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Nebülizer için hazır çözümler kullanabilirsiniz: Hexoral, Rotokan, Proposol, Eucalyline, vb. Doktor ne tür bir çözüm önerecek?

Buhar inhalasyonları gerçekleştirilir, tava üzerinde bir terry battaniyesi ile kaplanır. Farenjit ile buhar inhalasyonu için en yaygın tarifler:

 • Soda çözeltisi. Bir bardak kaynamış su içinde bir çay kaşığı üzerine soda ve tuzu ekleyip karıştırın. Karışımı bir tencereye dökün ve prosedürü izleyin.
 • Papatyaların kaynatılması. Bir yemek kaşığı ham madde alın ve bir bardak kaynar su dökün. Ateşe at, kaynat, ve sonra hafifçe soğuyun ve inhalasyon ile devam edin. Papatya yerine, çeşitli otlar kullanabilirsiniz: calendula, adaçayı, propolis, vb.
 • Özellikle popüler olan, şeftali, zeytinyağı ve adaçayı, meşe kabuğu, papatya ve antiviral etkiye sahip diğer bitkileri kullanan petrol inhalasyonlarıdır. 200 ml sıcak su için 2-3 damla yağ yeterlidir.

Prosedür, yemekten bir saat sonra yapılmalıdır. Teneffüs ettikten hemen sonra, sigara içmek ve sokağa çıkmak, bir süre konuşmamak yasaktır.

İşlemin, boğulmaya neden olabilecek yüksek sıcaklıkta, bronşiyal astımda, laringotrakteitte yapılmadığı unutulmamalıdır.

İnhalasyonları günde en az 3 kez yapın. Prosedür süresi 5-10 dakika olmalıdır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Farenjit tedavisi için alternatif ilaç daha fazla yemek tarifleri sunmaktadır. Temel tedavi olarak ulusal tarifleri kullanmak uygun değildir. Farenjit tedavisi ilaç tedavisi ile birlikte yapılmalıdır.

 • Sıkıştırmalar farenksin iltihabında etkilidir. Votka al ve eşit kısımlarda su ile seyreltin. Bu bileşime küçük bir bez parçasını nemlendirin, boynu etrafına sarın ve üstüne plastik şal ve fular ile sarın. Votka kompresinin gece ve sabah yapmak için yapılması önerilir, zaten olumlu sonuçlar olacaktır.
 • Kompres için parafin banyoları, çamaşır sabunu da kullanabilirsiniz. Isınma, yüksek vücut sıcaklığında yapılmaz.
 • Farenjit ile boğazın aloe suyu veya propolis tentürüyle yağlanması tavsiye edilir. Aloe suyu saf formda kullanılabilir veya bal ile 1: 3 oranında karıştırılabilir.
 • Viral bir hastalık durumunda, büyük miktarda sıvı tüketilmelidir. İltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için, kireç ve papatya çayı, ip ve muz, nane ve civanperçeye dayanarak kullanabilirsiniz. Yemek pişirmek için, eşit miktarda tıbbi bitkileri alın ve 200 ml kaynar su dökün. Her gün infüzyona bırakın ve yatmadan önce alın.
 • Terleme ve boğaz ağrısını ortadan kaldırmak, bal-sütlü bir kokteylin düzenli olarak kullanılmasına yardımcı olacaktır (bir bardak süt 1 tatlı kaşığı bal için).
 • Bal temelinde, sarımsak şurubu pişirebilirsiniz. 2 diş sarımsak doğrayın ve bal 5 yemek kaşığı dökün. Bileşim, sarımsakı saydamlaştırmak için düşük ısıda ısıtılır. Daha sonra 3 yemek kaşığı su ekleyin ve 5-7 dakika bekletin. Bir çorba kaşığı soğutulmuş alın.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Farenjit Özellikleri - belirtileri ve tedavisi

Soğuk havanın veya kimyasalların solunması, boğaz duvarının çok sıcak veya soğuk sıvı veya gıda ile tahriş etmesi sonucu, farenjit gibi bir hastalık meydana gelir. Hastalık bakteriler, virüsler, mantarlar tarafından provoke edilebilir. Bunun sebebi genellikle yakındaki organlardır (bademcikler, çürük dişleri), ki burada inflamasyon odakları vardır.

Hastalıktan kurtulmak için farenjiti doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir, belirtileri ve tedavisi boğazın diğer hastalıklarına büyük ölçüde benzerdir. Bununla birlikte, her bir hastalığın kendi özellikleri vardır, ihmalleri komplikasyonlara yol açabilir, hastalığın kronik bir aşamaya geçişi.

Farenjit, yeri boğazın arka kısmı olan inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman üst solunum yolunu kapatan diğer hastalıklarla birlikte ortaya çıkar, ancak kendi başına başlayabilir. İlkbahar-sonbahar soğuk çırpıda büyük bir farenjit hastalığı görülür. Organizma henüz "kış" dönemine geçmemiş, kötü etkenlere kötü bir şekilde karşı koymamıştır. Farenjiti tedavi etmeden önce, şeklini doğru bir şekilde oluşturmalı, eşlik eden hastalıkların varlığını bulmalısınız.

Hastalığın çeşitleri ve nedenleri

İki ana farenjit tipi vardır: akut ve kronik. Akut formu semptomların açık bir tezahürü ile karakterize edilir, nedenleri şunlardır:

 • virüsler - burun veya ağız yoluyla bulaşan herhangi bir enfeksiyon (rinovirüs, adenovirüs, grip virüsü, herpes, diğerleri),
 • bakteriler - en sık farenjit streptococcus, Staphylococcus aureus, pneumococci,
 • Candida mantarı,
 • Bir patojen kompleksi, örneğin mantar ve virüslerin, bakterilerin ve mantarın birleşik etkisi,
 • Tahriş edici faktörlere maruz kalma (tütün, alkol, kimyasallar),
 • herhangi bir maddeye karşı alerjik bir reaksiyon,
 • mukozada travmatik hasar.

Akut farenjit, olumsuz bir etkinin hemen ardından ortaya çıkar. En sık görülen catarrhal farenjit. ARVI'da ortaya çıkan hastalığın basit bir şekli olarak kabul edilir. Boğazın mukoza zarındaki dışsal değişiklikler dikkate alındığında, üç form ayrılır:

 • basit - mukozanın hafifçe kalınlaşması ile karakterize edilir, damarların hafifçe görülebilmesi, foliküllerde küçük bir artış,
 • hipertrofik (granüler) - lateral sırtların kalınlaşması, mukus tıkanıklığı ile birlikte,
 • atrofik - kabuk inceltilmiş, pürüzsüz, parlak, vernikli gibi görünüyor.

Akut form, virüslerin veya bakterilerin henüz yok edilmediği bir aşamada tedavi edilmez veya tedavi edilmezse, kronik olana girebilir. Ayrıca sık soğuk algınlığına neden olan bağışıklığı azaltır. Bu durumda, mukoza sürekli tahriş olmuş durumdadır, farenjit semptomları uzun süre devam eder.

Faz dışarı remisyon ve alevlenme.

Hastalığın nedeninin streptokok olduğu belirlenirse, bu form sıklıkla streptokokal farenjit olarak adlandırılır, semptomları sıcaklıkta keskin bir artış, yutma zorluğu, farinksin güçlü bir şişmesi ile işaretlenir. Çoğu zaman, iltihap ön-vertebral lenf düğümlerinin eklenmesiyle birlikte iltihaplanma yakın faringeal alanı çevrelediği zaman, hastalık bir apseyle komplike hale gelir. Boğazın arkasındaki mukozanın yoğun şişmesi açıkça görülür. Bu formu teşhis etmek için bir dizi eylem yapılmasına izin verilir:

 • Klinik belirtilerin incelenmesi ve tanımlanması,
 • kan testleri
 • mukus bakteriyolojik çalışmaları,
 • antikorların varlığı ve davranışı için serolojik analiz.

Hafif ve orta formda hastalık, ağır koşullarda evde tedavi edilebilir - hastaneye yatış gereklidir.

semptomlar

Kişinin hangi biçime maruz kaldığına bağlı olarak farenjit belirtileri farklı olacaktır. Akut formu, kuruluk, boğazda rahatsızlık, zulüm duyguları, her yudum ağrıya neden olur. Bazen ateş, genel bir halsizlik eşlik ediyor. İltihap yanal sırtları ele geçirirse, o zaman acı kulaklara dökülebilir.

Palpasyon lenf düğümlerinde bir artış gösterir, ağrıları. Boğazın arka duvarının muayenesi, lenfoid granüllerin fışkırmasını ve iltihaplanmasını ortaya çıkarır. Farenjitin bazen kızamık veya kızıl ateş gibi ciddi bulaşıcı hastalıklara eşlik ettiği göz önüne alındığında, her zaman bir doktora görünmek gerekir.

Kronik formdaki farenjit semptomları ve tedavisi genellikle akut ile benzerdir, ancak sıcaklık genellikle normal kalır, durumun belirgin şekilde kötüleşmesi söz konusu değildir. Karakteristik belirtiler terleme, kuru boğaz, yutma önleyen "koma" hissi görünümüdür. Her zaman ondan kurtulmak istiyor, bu yüzden kuru bir öksürük var. Boğazın arkasında biriken mukus, mukusun tahriş olmasını, normal uykuyu önler.

Hastalığın nedeni candida mantar ise, o zaman fungal farenjit teşhis edilir. Her yaştan insana tabidir. Hastalığın nedeni, bağışıklık, alerji, bulaşan viral veya bakteriyel enfeksiyonların sonuçlarının azaltılmasıdır. Çoğunlukla mantıksız ve uygunsuz antibiyotik alımının bir sonucu haline gelir. Ayrıca, hastalık kronik gastritte mukozaya zarar verebilir, uyku sırasında mide suyu boğaza atılır.

Fungal farenjit kuru boğaz, mukozal ödem, üzerinde sarımsı veya beyazımsı bir kaplama ortaya çıkarır, sıcaklıkta bir artış gösterir. Plağın rengine göre, doktor hastalığın nedenini yargılayabilir: sarı küf gibi beyazımsı mikroorganizmaların varlığına işaret eder.

Süzme peynirli tırpan, bir neşter ile kolayca kazındı ve hemen geri yüklendi. Mantar formunun karakteristik bir özelliği, enflamasyonun boğazın bir tarafını daha fazla kapladığında mukozada kızarmanın eşitsizliğidir. Son teşhis sadece laboratuvar çalışmalarının sonuçlarına göre yapılabilir.

Farenjit diğer hastalıklardan nasıl ayırt edilir?

Farenjit tanısı koymanın zorluğu diğer hastalıklarla semptomların benzerliğidir. Örneğin, larenjit ve farenjit semptomları çok benzerdir. Dış belirtiler - mukus boğazında hiperemi, viskoz mukus görünümü, ağrı - her iki hastalık için de karakteristiktir. En önemli fark inflamasyonun lokalizasyonudur. Farenjit ile, farengeal mukoza iltihaplı hale gelir ve larenks ile larinks, bir kişi sesini kaybeder, kısaca konuşmak başlar.

Akut larenjit, viral hastalıkların (grip, akut solunum yolu viral enfeksiyonu) bir arka planına karşı gelişir. Kronik aşama tedavi edilmeyen veya sık görülen inflamasyonun bir sonucudur, alkol, sigara içimi, ses tellerinde sürekli büyük yükler aldığınızda ortaya çıkar. Mukus gırtlak gri-kırmızı bir renk kazanır, bunun üzerinde sabit bir ses kısıklığına neden olan kalınlaşmalar vardır.

Larenjit tedavisi larinksin yükünü azaltmaktır. Bir fısıltı içinde 5-7 gün konuşmak veya genel olarak sessiz kalmak için tavsiye edilir. İnhalasyon formundaki nemlendirme prosedürleri iyi yardımcı olur, deniz havasının solunması gösterilir. Nazal solunumun düzeltilmesi önemlidir, aksi takdirde mukoza zarı sürekli olarak aşırıya kaçar. Mentol veya nane içeren müstahzarları önermeyin. Rahatsız edici prosedürlerin durumunu, harçlı ayak banyoları veya larinkse sıkıştırır.

Akut farenjit nedeni genellikle soğuk algınlığı nedeniyle burundan hastalığın "düşürülmesi" dir. Çamur sürekli olarak farenksin duvarını tahriş eder ve iltihaplanmaya neden olur. Aynı zamanda terleme hissi, kuruluk, sıcaklık artar.

Hastalığı önlemek için çok baharatlı yiyecekler, soğuk içecekler, sigara içmekten vazgeçmelisiniz.

Bir farenjit tatsız duyumları kurtulmak için sodovo-iyot durulama, çimenli infüzyon, çim inhalasyon et suyu yardımcı olur. Boğazın şiddetli kuruması, birkaç damla zeytin, şeftali, kayısı yağı burun içinden damlayarak giderilebilir. Rezorpsiyon tabletleri ile iyi yardım. Bağışıklık artırmak için bitkisel çay, bitkisel şifalı otlar önerilir.

Elbette özellikleri ve farenjit çeşitli formları belirtileri

İltihaplanma süreci farenks ve burnu kaparsa, o zaman burun akıntısı teşhisi konur. Semptomları farenjit ve rinit tezahürlerini içerir:

 • nazofarenkste karıncalanma, kuruluk,
 • burun solunumunun tıkanması,
 • kanlı bir mukus akıntısı görünümü,
 • Ağrının kulaklara yayılması,
 • hipofemi ve nazofaringeal mukozanın şişmesi,
 • Servikal ve oksipital lenf düğümlerinde artış.

Hastalık akut, kronik, alerjik olabilir. Erişkinlerde semptomları ve tedavisi çocuklardan daha azdır. Çocukların yüksek ateşi vardır, hızla nefes alma yeteneğini kaybederler. Bu durum sıklıkla hastalığın pnömoniye veya bronşite geçişinden önce ortaya çıkar. Tanı ne kadar erken kurulursa, erken tedaviye başlanır. Her şeyden önce, öksürüğe neden olan sebepleri ortadan kaldırın. Bunu yapmak için, burun boşluğu, yıkama ve antibakteriyel spreyler ile mukustan arındırılmalıdır.

Terleme, öksürük atakları, yutkunma acısı: Büyük farenjit normal formda olduğu gibi semptomatiktir. Sabahları, viskoz mukus arka duvarda, öksürmesi zor olan birikir. Bazen kusmayı kışkırtır. İki faktörün bu formun ortaya çıkışını provoke edebileceğine inanılmaktadır: kalıtsal yatkınlık, dış çevrenin olumsuz etkisi.

Sadece tanıyı belirleyip tedaviyi reçete yazan doktordur. Muayene sırasında, dokuların kalınlaşmasını, kızarıklıklarını ve şişmesini açığa çıkarır. Tedavinin amacı, dokuların çoğalmasını önlemek için granüllerden kurtulmaktır. Bunu yapmak için, moxibustion, kryoterapi, anti-inflamatuar önlemleri kullanın.

Farenjit tedavisi

Kataral farenjit, hastalığın en basit şekli olarak kabul edilmesine rağmen, birçok soruna neden olmakta, yaşamın alışkanlık yolunu kırar. Kronik inflamasyon, hipertrofiye ve mukoza zarının kalınlaşmasına, lenfoid foliküllerde artışa yol açar. Hastalığın gelişimi, nazofarenks, çürük, kötü burun solunumunda sabit bir enfeksiyonun varlığı ile kolaylaştırılır. Bu form genellikle spikerler, şarkıcılar, mesleği sürekli ses yükleriyle ilişkilendirilen kişilerde bulunur.

Kataral farenjit tanısı ile semptomları ve tedavisi kronik farenjit için birçok yönden benzerdir, yapılacak ilk şey tahriş edici faktörleri dışlamaktır. Hastaya sigarayı bırakmak, soğuk içecekler içmek tavsiye edilir. İyi bir yatıştırıcı etki, tuzlu su ile durulanır, Lugol çözeltisi ile yağlanır. Hastalık başlar ve mukozanın yapısında değişiklikler başlarsa, o zaman elektrokoagülasyon, kriyoterapi reçete edilir.

Granülosa farenjit tedavisi yanı sıra çeşitli tıbbi prosedürlerin kullanımı ile ilaçlıdır. Ana görev, hastalığın seyrini ağırlaştırabilecek negatif faktörleri ortadan kaldırmaktır. Diyetin gözden geçirilmesi, tahriş edici gıdaların ve alerjenlerin yemeklerden uzak tutulması tavsiye edilir. Kategorik olarak yasaklanmış alkol ve sigara. Boğazdaki patojenik nodüllerden kurtulmak özel solüsyonlarla durulamaya yardımcı olur. Ayrıca, aşağıdaki prosedürler reçete edilir:

 • adaçayı, papatya, okaliptüs ile yağ alkali inhalasyon,
 • bitkisel infüzyonlarla durulama,
 • iyot içeren preparatlarla granüllerin koterizasyonu (collargol, protargol),
 • antiviral veya antibakteriyel ilaçlar almak:
 • vitaminler ile fizyoterapi.

Pharyngicosis (akut fungal farenjit) şiddetlenmesi yılda 10 kez kadar rahatsız edebilir. Ondan kurtulmak tabletler, enjeksiyonlar, durulama, spreyler şeklinde antifungal ilaçlara yardımcı olacaktır. Sadece soda veya otlar ile durulama mantar karşı güçsüzdür. Tedaviye zamanında başlamazsanız, hastalık kronik bir form haline gelir.

Her tür ve formda farenjit tedavisinin önemli bir bileşeni bağışıklıkta bir artıştır. Önleme, provoke edici faktörlerin dışlanmasına, sigara ve alkolün reddedilmesine, baharatlı yiyeceklere, genel restoratif tedavinin iletilmesine indirgenir. Alevlenmelere karşı korunmak için nazofarenks bölgesinde herhangi bir iltihaplanma sürecinin zamanında ortadan kaldırılması yardımcı olacaktır. Odada hava nemli olmalı, bu nedenle ısıtma mevsiminde nemlendiriciler kullanılması tavsiye edilir.

Farenjit: evde tedavi

Farinksin akut veya kronik inflamatuar hastalığı farenjit denir. Bu, her yaştan insanlarda çok yaygın bir patolojidir, mevsimsel ARI sırasında sıklığı dramatik bir şekilde artar.

Farenjit etiyolojisi

Hem akut hem de kronik farenjit vakalarının büyük çoğunluğu bulaşıcı bir niteliktedir. Çoğu zaman, hastalık etkeni solunum virüsleri (influenza, parainfluenza, adeno ve rino virüsler), bazen bakteri (streptokoklar, üzüm ve pnömokok) neden olduğu,, bazı durumlarda, etiyolojik faktör mantarlardır. Farenjitin enfeksiyöz olmayan nedenleri, alerjik reaksiyonlar, faringeal mukozada travmatik hasar, toza maruz kalma ve çeşitli kimyasal maddelerdir.

Kronik farenjitin ana nedeni, lokal ve / veya genel bağışıklığın azalması durumunda aktive olan ağız boşluğunun şartlı patojenik bir bakteriyel florasıdır.

Buna ek olarak, kronik farenjit bazı sistemik hastalıkları arka planı ortaya çıkabilir - en çarpıcı örnek gastroözofageal reflü hastalığı (GERD veya) aşağıdaki gibidir: Bu durum ortaya çıktığında özofagusa gastrik asidin normal döküm ağırlık itibariyle, yukarıda, ağız üzere. Bu durumda olan hastaları, mide muhtevasının bu tür yanma, asit yetersizliği, hem de bir boğaz ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteren içinde farenks mukozayı tahriş.

Sıklıkla kronik farenjit vakaları ve havadaki tozun artmış bakım koşullarında sürekli veya sık görülen bir varlığın sonucu olarak sık görülür.

Provoke edici faktörler:

 • hipotermi;
 • kötü alışkanlıklar (sigara, alkol);
 • eşzamanlı somatik patoloji;
 • endokrin bozuklukları.

Hastalık gelişim mekanizması

Akut farenjit formunda, enfeksiyöz ajan dışarıdan faringeal bölgeye (daha sıklıkla virüsler için) veya vücuttaki enfeksiyon odaklarından (bademcik iltihabı, çürük, vb.) Girer. Hastalığın bu formu genellikle farinksin (nazal, roto ve laringofarenks) ve üst solunum yolunun (burun, larenks, trakea) yakın kısımlarını kapsar.

Kronik farenjit alevlenme ya vücudun savunma zayıflatmayı veya neden (örneğin, GERD) olduğu hastalığın şiddetlenmesi ile (ağız boşluğu şartlı patojenik bitki örtüsü aktive edilmiş) meydana gelir. süreci bitişik boğaz en çok etkilenen tek anatomik bölgenin kronik varyantları ve solunum yolu içinde yer almamaktadır.

Farenjitin klinik resmi

Farenjitli hastaların genel durumu, bir kural olarak, acı çekmez. Vücut ısısı hafifçe yükselebilir (genellikle 38 C'den daha yüksek değildir), hafif huzursuzluk, uyuşukluk ortaya çıkar.

Lokal semptomlar yabancı cisim hissi, boğazda rahatsızlık, terleme ve kuruluk hissidir. Daha sonra, genellikle orta veya yoğun olmayan ağrıları vardır.

Farinksin belirgin bir ödemi varsa, ağrı kulaklara yayılabilir veya tıkanıklık hissi ortaya çıkabilir.

Kalıcı sebatın arka planı karşısında, bir obsesif, kuru yüzeysel öksürük vardır. Zamanla, üretken hale gelir.

Farenjit bir iltihap olduğu için lenfatik sistem buna tepki verebilir, bu da pre-nöral lenf nodlarında hafif bir artış, palpasyon sırasında ağrılılıkları ile kendini gösterir.

Şiddetli farenjit, viral enfeksiyon durumunda, ve özellikle de (adenovirüs enfeksiyonu, grip iken) zehirlenme belirtileri çok daha belirgin ve farenjit semptomları olan paralel olarak diğer organlarda (konjunktivit, larinjit, soluk borusu, vs.), bu belirtileri olabilir.

Kronik farenjit alevlenmelerinde, bu sağlık durumlarında, hastalar nadiren muzdariptir. Zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yoktur, sıcaklık genellikle artmaz. Boğazda kuruluk, öksürmek istediğim koma veya yabancı cisim hissi, öksürme.

Farenjit tanısı

Doktorda ne akut ne de kronik farenjit problemlerinin tanısı, bir kural olarak, neden olmaz. Şikayet ve anamnez toplandıktan sonra, terapist veya KBB doktoru, farenks - faringoskopinin görsel muayenesini yapar ve posterior faringeal duvarın mukozasındaki değişikliklerin yapısını değerlendirir:

 • Akut farenjitli, hiperemik ve şişmiş, yüzeyinde inflamatuar lenfoid granüller görülür;
 • kronik farenjitin hipertrofik formu, mukozada kızarıklık ve ödemin arka planına karşı lenfoid dokunun aşırı büyümesine (hiperplazi) benzer;
 • Hastalığın seyrinin kronik varyantının atrofik formu, mukozanın incelmesi, çeşitli damarların varlığı, kabuğun yüzeyindeki kuru mukus veya kabuklarla karakterize edilir.

Doktorun patojenin doğasını bilmesi önemliyse, boğazdan bir yayma analizi yazacak ve bu da virolojik veya bakteriyolojik bir çalışmaya yollanacaktır.

Kronik ve akut farenjit: tedavi

Çoğunlukla, akut dönemde hem akut hem de kronik farenjitli hastalar - sadece hafifçe çekerler. Tabii ki, her hasta en ufak bir öksürükte doktora başvurmak istemeyecektir - hastalığın akciğerleri genellikle insanların kendileri tarafından tedavi edilir.

Genel öneriler

 • Mümkünse, birkaç gün evde kalmak, diğer insanlarla temas olasılığını dışarda bırakmak en iyisidir (böylece başka bir enfeksiyon zayıflamış organizma üzerinde birikmez).
 • Yatak istirahati uymak için gerekli değildir, sadece geceleri tamamen dinlenmek ve iyileşmek için bir günlük uykuyu sağlamak için yeterlidir.
 • Diyet içinde kolayca özümsenmelidir, vitaminler ve eser elementler bakımından zengin, kıvamda yumuşak, sıcak yiyecekler. Kızarık, keskin, akut dönemde akut dönemde göz ardı edilmemelidir.
 • Zehirlenme belirtileri olmaksızın içmek çok fazla değildir, ancak ılık süt veya çayı içtikten sonra mukus farenksinin kurumasıyla, hastalar için genellikle daha kolay hale gelir. İçecekler için en uygun seçenekler limonlu yeşil çay, ballı zencefil çayı, ballı ve sütlü süt, meyve ve sebze içecekleri, gazsız alkali maden suyu.
 • Alkol içmeyin, sigara içmeyin.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hasta bireysel bir havlu ve bulaşık kullanmalı, düzenli olarak ıslak bir temizlik yapmalı ve bulunduğu odayı havalandırmalıdır.

Farenjit: ilaç tedavisi

Hastalığın belirli semptomları ortaya çıktığında kendi başınıza kullanabileceğiniz çok sayıda reçetesiz, oldukça güvenli ilaçlar vardır. Hamilelikte farenjit durumunda doktor konsültasyonu zorunludur sonuçlardan kaçınmak için!

 1. Doktor daha önce sizin için bir antiviral ajan reçete ettiyse ve bu ilaca herhangi bir olumsuz reaksiyonunuz olmadıysa, ilaç dolabında her zaman vardı ve bir viral enfeksiyonun ilk belirtilerinde onu hemen almaya başlaması iyi olurdu. Aşağıdaki antiviral ilaçlar en yaygın olarak kullanılmaktadır: Groprinosin, Amizon, Ingavirin, Isoprinosine.
 2. Ağızın antiseptik solüsyonlarla (Klorheksidin, Klorofilit alkol, Furacilin) ​​durulanması, farenjitlerde şüphesiz önemli ve çok etkilidir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için mümkün olduğunca sık - her saatte 1-2 kere gereklidir.
 3. Yerel olarak hareket eden ve anti-inflamatuar ve analjezik etkisi olan spreyleri ve şekerleri kullanabilirsiniz. Lisobakt, Isla Nane ve Isla-Moos, Faringosept, Strepsils, daha ciddi ilaçlar - - Dekatilen, Trachisan Of spreyler nane gelen, Kameton, Ingalipt, Givalex, Thera-Grip unutulmamalıdır.
 4. Elbette merak: "Nasıl boğaz ağrısı ile öksürük tedavisinde" Geleneksel tıp (Lasolvan, güvenli ve etkili şurup bitki bazlı (Gerbion şurubu muz Dr. Theissen'in, Evkabal, Bronchipret) sunar söktürücü eylem ve sentetik uyuşturucu içeren hazırlıkları vardır Mukolitik (yani, balgam inceltme) olan Ambroben, Fljuditek, ATSTS, Bromheksin).
 5. Kurutulmuş faringeal mukozayı nemlendirin, balgam deşarjını stimüle edin ve bir nebülizör yardımıyla inhalasyona yardımcı olun. Soluma için bir çözüm olarak, en zararsız olanı, fakat daha az etkili olanları, diğerlerine göre kullanabilirsiniz - fizyolojik salin. Buna ek olarak, ambroksol (öksürüklerin tedavisi için) içeren fonlar sıklıkla kullanılır ve cihazın bazı modelleri, inhalasyonlar için şifalı bitkilerin bile şifrelerini kullanmayı sağlar.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Makale ve uygulayıcı bir hekimin yazarı olarak, birçok insanın geleneksel tıbbın genel cazibesini onaylamadığımı hemen bir rezervasyon yapacağım. Tedavi her zaman kapsamlı olmalı ve sadece halk yöntemlerinin kullanımı genellikle komplikasyonların gelişmesine yol açmalıdır. Ancak, farenjit tedavisi için halk ilaçları konusunda cephanemde birkaç tavsiyem var.

 1. Ağız boşluğunun antiseptik özelliklere sahip otlar ile (adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula) durulanması. İnfüzyon, 1 bardak kaynar su başına 10 gr sebze hammaddesi oranında pişirmek için gereklidir. Her saat 5 dakika bekle.
 2. Aynı otlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için de kullanılabilir (dikkatli olun: bu cihazın her modeli bitkisel çözeltilerin kullanımına izin vermez).
 3. Propolis farenjit tentürünün tedavisinde çok etkilidir. Tentenin% 30'unun 30 damlası 100 ml ılık suda seyreltilmelidir - günde 3-4 kez alınan bir solüsyonla gargara.
 4. Enfeksiyöz hastalıklar sırasında vücut için gerekli olduğu bilinen en yüksek C vitamini kaynağı olarak, inhalasyon solüsyonu olarak iğne yapraklı böbreklerin (1 bardak kaynar su başına 20 gr hammadde) infüzyonu kullanılabilir.
 5. Mükemmel bir öksürük ilacı kakao yağıdır. Küçük bir parça (yarım çay kaşığı) günde 3-4 kez alınan bir bardak ılık sütün içine ilave edilmelidir.
 6. Böğürtlenin farenksinden enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur. Yapraklarının kaynatılmasını durulama ve inhalasyon için bir çözelti olarak kullanabilir veya sadece lezzetli değil, aynı zamanda vitaminler ve meyveler açısından da zengin yiyebilirsiniz.

Sonuç olarak, evet, farenjitin hafif formlarının evde tedaviye tabi olduğunu söylemek istiyorum.

Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlara eğilimli kişiler, özellikle ilaç ve iyot içeren ilaçlar olmak üzere yeni ilaçlar ve geleneksel ilaçlar kullanıldığında son derece ihtiyatlı olmalıdır.

Tedavinizin etkisi 2-3 gün içinde gözlenmezse ya da tersine, hastalığın başlangıcından beri durumunuz daha da kötüye giderse, kendi kendine ilaç kullanmamanız tavsiye edilir, ancak bir doktora görünmesi en kısa zamanda önerilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Çocukta iltihaplı bezleri tedavi etmek için

Çocuk bademcik iltihabı varsa ne yapmalıyım? Benzer bir semptomla karakterize edilen hastalığa tonsillit veya anjina denir. Birçok patojen türü olmasına rağmen, anjinin klasik varyantı her zaman bakteriyel etiyolojinin salgı bezlerinin yenilgisi olarak anlaşılmaktadır.