Loading

Farenjitleri evde düzgün bir şekilde nasıl tedavi edersiniz?

Farenjit, çocuklarda ve erişkinlerde, farenksin mukoza zarının iltihaplandığı yaygın bir hastalıktır. Büyük rahatsızlıklara neden olan hoş olmayan belirtilerle karakterizedir. Hastalığın tedavisi için yöntemler nelerdir?

Farenjit nedenleri ve belirtileri

Persenji ve boğaz ağrısı, ateş ve kuru öksürük - farenjit belirtileri

Farenjit altında genellikle çeşitli nedenlerden dolayı posterior farryngeal duvarın inflamasyonu olarak anlaşılmaktadır.

 • Farenjitin en yaygın nedenlerinden biri ARVI. Farenjit ve solunum yolu solunum yolu hastalıklarının nedensel ajanları streptokok, adenovirüsler, mantarlardır.
 • Farenjit, kirli hava solunduğunda hipotermiden sonra gelişir. Farinksin mukoza zarındaki iltihaplanma süreci, kimyasalların solunmasından kaynaklanabilir.
 • Enfeksiyöz ve enflamatuar süreç farenksine komşu olan organlarda ortaya çıkarsa, patolojinin gelişimini de etkileyebilir.

Farenjit gelişimini tetikleyen faktörler:

 • Metabolik bozukluklar.
 • Hava yolu patolojilerine yatkınlık.
 • Sigara.
 • Mukoza yüzeyinde yaralanmalar.
 • Soğuk ve sıcak yemeklerle boğaz tahrişi.
 • Alerjik reaksiyon.

Gelişimin nedenleri farklı olabilir, bu yüzden tedaviye başlamadan önce farenjitin başlangıcını tetikleyen şeylerin oluşturulması gereklidir.

Farenjit ile aşağıdaki belirtiler gözlenir:

 • Artan vücut ısısı.
 • Kuru öksürük.
 • Yutulduğunda kızarıklık ve boğaz ağrısı.
 • Boğazda terleme.
 • Baş ağrısı.

Farenjit iki şekilde oluşur: akut ve kronik. Akut formda, semptomlar kendilerini canlı bir şekilde gösterir ve kronik belirtiler daha az belirgindir, çoğu zaman öksürük ve terleme olur. Bu işaretlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, hastalığın kronik bir forma ve diğer hoş olmayan sonuçlara geçişini önlemek için bir doktora gitmeniz gerekir.

Tedavi için ilaçlar

İlaç farenjitin nedenine ve hastalığın ek semptomlarına bağlıdır.

Farenjit ile ilaç tedavisi, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak ve semptomların ortaya çıkışını azaltmaktır.

 • Adzhisept vd Faringosept, Septolete, Travisil: boğaz ağrısı olan hastalar antiseptik dağılabilir tabletler şeker kullanılması önerilir.
 • Lugol çözeltisi Chlorophillipt, Klorheksidin Iodinol, Orasept et al kullanılarak boğaz sulama için. Bu ilaçlar mukoza saran ve patojenleri yok.
 • Enfeksiyöz farenjit antiseptik aerosollerde etkilidir: Propolis, Stopangin, Fusafungin ve diğerleri.
 • Arka plan faranjit ise viral enfeksiyonun başka belirtiler, antiviral ilaçlar yönlendirme kullanımı: izoprinosin, Groprinozin, Ingavirin ve diğerleri.
 • Hastalığa mantar enfeksiyonu neden olursa, antifungal ilaçlar reçete edilir: Nystatin, Livolin ve diğerleri.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçlar kullanılır (Parasetamol, Ibufen, vb.).
 • Çeşitli ilaçların yan etkilerini dışlamak için antihistaminikler kullanın: Difenhidramin, Tavegil, Diazolin, Suprastin ve diğerleri.
 • Vücudun bağışıklık savunmasını geri yüklemek ve farenjit yeniden gelişimini önlemek için, bağışıklık geliştirmek için ilaç kullanın. Bu ajanlar, Immunal, Tenizolum, Levamisol, Sikloferon ve diğerleridir.

Tedavi sırasında hasta kötü alışkanlıklardan vazgeçmeli, yiyecekleri sıcak bir şekilde tüketmeli ve provoke edici faktörlerden kaçınmalıdır.

Buna ek olarak, evde inhalasyon, gargara yapmak için yararlıdır.

Daha sonra sonuç daha etkili olacak ve hoş olmayan semptomlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Antibiyotik kullanımı: gerekli ya da değil

Farenjitten antibiyotikler, hastalığın nedeninin bir bakteriyel enfeksiyon olması durumunda reçete edilir.

farenjit antibiyotik kullanımının tedavisi için, sadece ciddi vakalarda bırakıldı ve patojen ise antimikrobiyallerin Streptococcus grup A penisilinler, makrolidler, sefalosporinler kullanılır (amoksilin, Klaritromisin, sefuroksim ve diğ.). Hoşgörüsüzlük ile başka bir grubun antibiyotikleri kullanılır.

Antibakteriyel etkiye sahip ilaçlar, sadece tabletler biçiminde değil, aynı zamanda bir aerosol formunda da üretilmektedir. İkincisi Bioparox, Cameton içerir.

Doz ve başvuru süresi kesinlikle doktor tarafından belirlenir. Genellikle antibiyotik tedavisinin seyri 7-10 gündür.

Semptomları azalttığınızda veya tamamen ortadan kalktığında tedaviyi bırakmayın. Bakteriler tekrar çoğalmaya başlayacak.

Tedaviden sonra bakteriyolojik bir analiz yapılır. Bağırsak mikroflorasını korumak için antibiyotik aldıktan sonra probiyotikler kullanılır. Antibiyotikler, 6 yaşın altındaki çocuklar için peptik ülser, böbrek yetmezliği ve hamile ve emziren kadınlarla reçete edilmez.

Boğaz durulayın: prosedür ne kadar etkilidir

Prosedürün düzenli olarak yürütülmesiyle, etki 2-3 gün sonra gözlemlenir.

Farenjit ile boğaz durulama karmaşık terapinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu terapötik prosedür, patojenik mikroorganizmaların birikme alanını etkiler, böylece onları çıkarır ve hastanın durumunu kolaylaştırır.

Gargara daha iyi:

 • Durulama solüsyonlarından, hidrojen peroksit, okaliptüs tentürü, manganez, propolis tentürü, Kalanchoe suyu, alkol vb. Kullanabilirsiniz. Sıvı antiseptikler kullanmadan önce suda seyreltilmelidir.
 • Seyreltilmemiş prosedür için kullanılan ilaçların kullanılabilmesi için: Klorheksidin, Miramistin, Yoks, Tanfleks, Geksoral, vb. İlaç durulama ürünlerinin, bağımsız olarak hazırlanmış olan bitkisel soğumalar ile değiştirilmesi önerilmektedir.
 • Eşit sayıda, bir çay kaşığı üzerinde papatya ve calendula çiçekleri alın, kaynar su 300 ml dökün. Bir saat ısrar edin ve prosedürü uygulayın.
 • Taze sıkılmış patates suyu ile gargara yapmak yararlıdır. Suda 1: 1 oranında seyreltilmiş pancar suyu da kullanabilirsiniz.
 • Uzun süredir bilinen gargara yöntemi soda ve tuzu ya da iyot ile birlikte kullanmaktır. Bir bardak suya, bir çay kaşığı tuz çözün ve bir roller coaster olmadan soda ekleyin. İyice karıştırın ve gargara yapın.

Farenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Prosedür için çözüm yaklaşık 30 derece olmalıdır. Çok sıcak veya soğuk çözelti, farengeal mukozayı olumsuz etkiler. Durulama 2-3 dakika içinde günde 4-6 kez yapılmalıdır.

Inhalasyonlar yürütülmesi

Buhar inhalasyonları, farenjit tedavisinin en iyi yöntemlerinden biridir.

Soluma metodu, buharların solunmasına dayanmaktadır. Sonuç olarak, vücut mukoza zarlarına nüfuz eden en küçük parçacıkları alır. İyileşme süreci önemli ölçüde hızlanıyor.

Prosedür bir nebülizör kullanılarak veya buhar inhalasyonları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Nebülizer için hazır çözümler kullanabilirsiniz: Hexoral, Rotokan, Proposol, Eucalyline, vb. Doktor ne tür bir çözüm önerecek?

Buhar inhalasyonları gerçekleştirilir, tava üzerinde bir terry battaniyesi ile kaplanır. Farenjit ile buhar inhalasyonu için en yaygın tarifler:

 • Soda çözeltisi. Bir bardak kaynamış su içinde bir çay kaşığı üzerine soda ve tuzu ekleyip karıştırın. Karışımı bir tencereye dökün ve prosedürü izleyin.
 • Papatyaların kaynatılması. Bir yemek kaşığı ham madde alın ve bir bardak kaynar su dökün. Ateşe at, kaynat, ve sonra hafifçe soğuyun ve inhalasyon ile devam edin. Papatya yerine, çeşitli otlar kullanabilirsiniz: calendula, adaçayı, propolis, vb.
 • Özellikle popüler olan, şeftali, zeytinyağı ve adaçayı, meşe kabuğu, papatya ve antiviral etkiye sahip diğer bitkileri kullanan petrol inhalasyonlarıdır. 200 ml sıcak su için 2-3 damla yağ yeterlidir.

Prosedür, yemekten bir saat sonra yapılmalıdır. Teneffüs ettikten hemen sonra, sigara içmek ve sokağa çıkmak, bir süre konuşmamak yasaktır.

İşlemin, boğulmaya neden olabilecek yüksek sıcaklıkta, bronşiyal astımda, laringotrakteitte yapılmadığı unutulmamalıdır.

İnhalasyonları günde en az 3 kez yapın. Prosedür süresi 5-10 dakika olmalıdır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Farenjit tedavisi için alternatif ilaç daha fazla yemek tarifleri sunmaktadır. Temel tedavi olarak ulusal tarifleri kullanmak uygun değildir. Farenjit tedavisi ilaç tedavisi ile birlikte yapılmalıdır.

 • Sıkıştırmalar farenksin iltihabında etkilidir. Votka al ve eşit kısımlarda su ile seyreltin. Bu bileşime küçük bir bez parçasını nemlendirin, boynu etrafına sarın ve üstüne plastik şal ve fular ile sarın. Votka kompresinin gece ve sabah yapmak için yapılması önerilir, zaten olumlu sonuçlar olacaktır.
 • Kompres için parafin banyoları, çamaşır sabunu da kullanabilirsiniz. Isınma, yüksek vücut sıcaklığında yapılmaz.
 • Farenjit ile boğazın aloe suyu veya propolis tentürüyle yağlanması tavsiye edilir. Aloe suyu saf formda kullanılabilir veya bal ile 1: 3 oranında karıştırılabilir.
 • Viral bir hastalık durumunda, büyük miktarda sıvı tüketilmelidir. İltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için, kireç ve papatya çayı, ip ve muz, nane ve civanperçeye dayanarak kullanabilirsiniz. Yemek pişirmek için, eşit miktarda tıbbi bitkileri alın ve 200 ml kaynar su dökün. Her gün infüzyona bırakın ve yatmadan önce alın.
 • Terleme ve boğaz ağrısını ortadan kaldırmak, bal-sütlü bir kokteylin düzenli olarak kullanılmasına yardımcı olacaktır (bir bardak süt 1 tatlı kaşığı bal için).
 • Bal temelinde, sarımsak şurubu pişirebilirsiniz. 2 diş sarımsak doğrayın ve bal 5 yemek kaşığı dökün. Bileşim, sarımsakı saydamlaştırmak için düşük ısıda ısıtılır. Daha sonra 3 yemek kaşığı su ekleyin ve 5-7 dakika bekletin. Bir çorba kaşığı soğutulmuş alın.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Solunum yollarının en sık görülen inflamatuar süreçlerinden biri farenjittir. Hastalığın semptomatolojisi, sıklıkla karıştırıldığı anjinin semptomlarına benzer. Yetişkinlerde farenjitin evde tedavi edilmesi, sonbaharda veya ilkbaharda, ağırlaştırıcı bir özelliğe sahip olduğunda sıklıkla gerekli olmaktadır. İyileşme sürecinin daha hızlı ve daha üretken olması için, hastalığın belirli bir formu için komplekslerin uygulanması gereklidir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farinksin iltihabı farklı şekillerde tedavi edilen iki biçimde ortaya çıkabilir:

 1. Akut. Bu, bir pürülan çeşitlilik ile bazen 40 ° C'ye kadar sıcaklıkta bir artış ile karakterize edilir. Hasta genel halsizlik, yutma sırasında ağrı şeklinde rahatsızlık hisseder.
 2. Kronik. Kalıcı öksürük ve boğazda boğulma geçiriyor.

Hastalığın her iki formu için, uzmanlar belli kurallara bağlı kalmanızı tavsiye eder:

 1. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sokağa erişimi sınırlayın ve başkalarıyla iletişim kurun. Durumunuzu ek virüslerle karmaşıklaştırmayın.
 2. Geceleri tam dinlenme izleyin. Gündüz uyku için zaman ayırın.
 3. Diyetleri vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş daha hafif yiyeceklerle doldurun. Tuzlu, keskin, kızarmış yiyecekleri hariç tutun.
 4. Eğer mukozada kuruluğu acıtıyorsa - süt ile bal veya sıcak yeşil çay içebilirsiniz.
 5. Alkollü içecekleri hariç tut.
 6. Sigara içmek yasak.

keskin

Bu farenjit ile doktor ilaçları reçete edebilir:

 1. Antibiyotikler - "Ampisilin", "Oksasilin", "Sefazolin", "Seftriakson".
 2. Spreyler - "Kamerun", "Ingalipt".
 3. Rezorpsiyon için pastiller - "Grammidin", "Strepsils".

Yetişkinlerde boğazın evde tedavi edilmesi halk yöntemleri ile gerçekleştirilebilir:

 1. Sıcak bacaklar. Kuru hardal ilavesi ile sıcak banyolar harika bir etki bırakacaktır. Yatmadan önce bunu yap.
 2. Soluma. Bunu yapmak için, bitkisel kireç, okaliptüs, papatya veya adaçayı infüzyon kullanın. Kaynar su 1 tsp dökün. Çim. Birkaç damla uçucu yağ ile inhalasyon deneyin.
 3. Diyete uygunluk. Kızartılmış, yağlı, tuzlu olanı ortadan kaldırın - bu ürünler mukozada tahriş edicidir. Daha fazla sıvı iç.

Farenjit hızlı nasıl tedavi edilir? Prosedürleri ilk semptomlarla başlatmak gerekir: her iki saatte bir gargara, 4-6'lık şekeri eritin ve spreyi 2 ila 4 kez uygulayın. Yaklaşık 3 gün sonra, kuru öksürük dahil olmak üzere belirtiler azalmalıdır. Kalan farenjit belirtileri ile ortadan kaybolur. Pozitif dinamikler yoksa, bir uzmandan yardım almanın sebebi budur.

mantar

Genel belirtilere ek olarak, hastalığın viral formu, boğazda bir yumru hissi ile karakterizedir. Mantar, mukoza üzerinde plakete not edildiğinde, fotoğrafta ayırt edilmesi kolaydır. Farenjit için antimikotik ilaçlar, tedavi için kullanılır:

 • "Natamisin", "Nistatin", "Levorin";
 • "Terbinafin";
 • "Flukonazol", "Ketokonazol";
 • "Levorin", "Pimafucin", "Diflucan".

Yerel eylem araçları:

 1. Spreyler - Miramistin, Rotokan, Geksoral, Lugol çözeltisi.
 2. Durulama, örneğin, kalendula veya papatya için anti-enflamatuar etki ile bitkisel decoctions dayalı inhalasyonlar. 1 çay kaşığı ekleyin. kaynar su içinde otlar. Kendini bir havluyla örtün, nefes al.
 3. Durulayın. Sıcak bir tuz ve soda solüsyonu yapın: 0,5 tsp seyreltin. her biri 250 ml kaynatılmış su içinde.

alerjik

Bu doğanın farenjitleri endüstriyel emisyonların, kimyasalların veya boyaların solunmasından kaynaklanır. Hastalığın alerjik formunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır:

 1. Antibiyotikler - "Bicillin", "Amoksisilin".
 2. Propolis ile inhalasyon. 40 g preparatı ve 100 g bitkisel yağı karıştırarak bir infüzyon yapın. İnhalasyonlar için, kaynar suya birkaç damla infüzyon ekleyin. Bir ay için günde 2 kez uygulayın.
 3. Çiğ patates suyunu durulayın.
 4. Yutulması için karışımı (bir yemek kaşığı ahududu, nane ve St. John's wort) 250 ml kaynar su dökün.

Evde yetişkinlerde farenjit tedavisi için ana, aşağıdaki ürünlerde bulunan provoke alerjenlerin kısıtlanmasıdır:

 • deniz ürünleri;
 • turunçgiller;
 • bal;
 • alkol;
 • tahıllar;
 • mantar;
 • süt ürünleri;
 • ekşi sebzeler.

Kronik farenjit tedavisi

Akut farenjitin yanlış veya yetersiz tedavisi ile kronik bir formda olabilir. Belirtileri daha az görülür ve yüksek ateş eşlik etmez. Kronik farenjit birçok şekil alabilir:

 1. Granüler veya hipertrofik. Bu farenjitin özelliği, iltihaplı dokuların çoğalmasıdır.
 2. Atrofik. Bu form mukus boğazının incelmesi ile karakterizedir. Kurur ve ışık olur.

granüloza

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Yağ inhalasyonu. Kaynayan suya bir damla lavanta, adaçayı, çam veya okaliptüs yağı ekleyin. Bu mukozayı yumuşatır.
 2. Maden suyu kullanımı ile inhalasyonlar.
 3. İltihaplı granüllerin tedavisi. "Lugol", "Collargol", "Iodinol" kullanın.
 4. Deniz suyu ile yumuşatma yumuşatma.
 5. Otlar ile durulayın. Infüzyonu hazırlayın, 1 çay kaşığı doldurun. kaynar su ile adaçayı, okaliptüs, papatya veya meşe kabuğu. Boğazınızı her yarım saatte bir durulayın.
 6. Boğazın dezenfeksiyonu. Bu amaçla propolis, okaliptüs veya Burov'un sıvısının tentürünü kullanın.
 7. Sprey "Hexoral", pastiller "Strepsils" yardımıyla semptomları gidermek.

atrofik

Bu formun kronik farenjit tedavisi nasıl yapılır? Hastalığa özel bir dikkat göstermelisiniz çünkü onkolojiye gidebilir. Ana tedavisinde mukoza boğazının restorasyonu ve bağışıklığın güçlendirilmesi:

 1. Antiviral ilaçların kabulü - "Arbidol", "Anaferon", "Lavomax".
 2. Okaliptüs yağı ile boğaz yağlanması, propolis ile bal, jel "Solcoseril", balsam Shostakovskogo.
 3. Otlar veya bal ile durulayın.
 4. "Akvalor", "Aquamaris" mukus preparatları ile sulama.
 5. Burun yağı içinde gömülme "Pinosol" düşer.
 6. Soda inhalasyonu. Bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı çözülür. Soda. Dumanları günde iki kez soluyun.

Boğaz ateşi ile öksürük tedavi etmek

Sürekli öksürükten kurtulmak için aşağıdaki yöntemler yardımcı olur:

 1. Öksürük merkezinin "Kodelak", "Tusuprex" preparatlarıyla inhibisyonu.
 2. Tuzlu su ile durulama, söğüt ve meşe kabuğu infüzyonu.
 3. Patates suyu Günde 3 kez 30 ml içecek için, boğazda suyu tutmaya çalışıyorum.
 4. Rezorpsiyon "Faryngosept", "Strepsils", "Septotelet" için pastiller.
 5. Farenjit karşı antihistamin tabletler - "Loratadin", "Zodak".
 6. Papatya veya calendula ile inhalasyon.

Farenjit kaç gün tedavi edilir?

Tedaviye zamanında başlanırsa, akrifanın 7-10 gün sürdüğü, daha şiddetli semptomlarla, 2 haftada tam iyileşme görülebilir. Hastalığın kronik tipi daha uzun bir süre devam eder ve hastaya sürekli rahatsızlık verir, remisyon fazlarını ve alevlenmeyi değiştirir. Bu farenjit formu, ilgilenen hekim tarafından sürekli izleme gerektirir.

Video: yetişkinlerde farenjit semptomları ve tedavisi

Doktorun reçetesine göre, farenjit yetişkinlerde ve evde tedavi edilebilir, çünkü uygun tedavi ile hastalık hem ilaçlarla hem de halk ilaçlarıyla kolayca tedavi edilebilir. Boğazda terleme ve kuruluk veya böyle bir hastalığın diğer belirtilerini tespit ettiyseniz, hastalığın belirtilerini ve tedavinin etkin yöntemlerini açıklayan yararlı bir videoya bakın.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Evde farenjitin etkin tedavisi

Farenjit evde kaç gün tedavi edilir?

Literatür tedavisi 3-7 gün içinde akut farenjit semptomlarını ortadan kaldırmanıza izin verir. Daha az zaman daha sık gereklidir.

Kronik formda olduğu gibi, hızlı bir şekilde tedavi edilemez. İyileşme yolu birçok faktöre bağlıdır: hastanın nedenleri, süresi, bireysel özellikleri.

Uzmanlar hastalığın önlenmesi daha kolay olduğunu hatırlatıyor. Önleyici tedbirler arasında ağız bakımı, yerel ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi, hipoterminin ortadan kaldırılması yer almaktadır.

Farenjit - evde yetişkinlerde semptom ve tedavi

Akut veya kronik formda ilerleyen bir veya daha fazla faringeal bölümün inflamasyonuna farenjit denir. Yetişkinlerde semptomlar ve tedavi, hastalığın ve seyrinin şiddetini tetikleyen nedene bağlıdır.

Erişkinlerde semptomlar, nedenleri ve farenjit formları

Faringeal dokunun inflamasyonunun nedenleri geleneksel olarak birkaç gruba ayrılır:

 • virüslere maruz kalma;
 • bakteriyel enfeksiyon;
 • kandidiyaz (mantar) enfeksiyonu;
 • alerjenlerin etkisinin sonucu;
 • mukozanın travmatizasyonu (tıbbi manipülasyon, yabancı cisim girişi ile);
 • kimyasal tahriş

Bu nedenler hastalığın akut formunun gelişmesine yol açar. Çoğu durumda, birincil kaynak viral bir enfeksiyondur, aktivasyonu, hipotermiye, eşlik eden hastalıklara, azalmış bağışıklığa katkıda bulunur.

Birkaç gün sonra, viral enfeksiyona bakteriyel bir enfeksiyon eklenir, bu da komplikasyonlara ve hastalığın kronik bir forma geçişine yol açabilir.

Kronik farenjit, faringeal kesitlerden birinde lokalize olan uzun süreli inflamatuar sürecin sonucudur. İnflamasyonun odaklandığı süreçlere bağlı olarak, farklı kronik farenjit formları izole edilir.

Catarrhal formu

Boğazda hoş olmayan duyumlarla karakterizedir (ağrı, üzüntü, terleme, yabancı cisim hissi). Çıkarılabilir gizli - viskoz, şeffaf, exptorlik zor.

Bir rüyadan sonra, öksürüğe kusma eşlik edebilir. Mukus farenks hiperemiktir, kalınlaşır, pürülan bir kaplama olabilir.

Hipertrofik formu

Adından anlaşılacağı üzere, klinik tablo, üzerinde mühürler ve granüller göze çarpan, kalınlaşmış, büyümüş bir mukoza ile temsil edilmektedir. Enflamasyonun kırmızı mukozasının lokalizasyonunda, küçük kan damarları tahsis edilebilir.

Yumuşak damak şişer ve büyür, farengeal lenf düğümleri artar ve kırmızı oluşumlar açıkça görülür. Adenoidler önemli ölçüde büyümüş ve ileri doğrudur. Balgam yoğun ve çok viskozdur, bu da balgam söktürmeyi önemli ölçüde engeller (istemsiz kusmadan önce).

Granül şekli

Genellikle hipertrofik farenjit ile kombine edilir.

Boğazda, üzüntüde, terlemede hoş olmayan duyumlar vardır. Boğaz kuru, yutulduğunda acı çekiyor, yemek yiyor. Balgam, kalın ve yapışkan, faringeal duvarları kaplayan, pratik olarak expansör değil.

Uyku sırasında, balgamın larinkse tükenmesi, spazmlar, boğulma ile birlikte keskin öksürük ataklarını tetikleyebilir.

Kusma arzusu var. Lenf bezlerinin dokusu kuvvetle etkilenir, daha büyük veya daha küçük boyutlu farinks - granüllerin arka duvarında kırmızı oluşumlar görülür.

Atrofik form

Yeterli tedavi öngörülmezse, granüloza farenjit atrofik hale gelir. Mukus boğaz kuru ve soluk olur, içinden kılcal damarlar görünür. Bezin atrofisi, lifli bağ dokusu çoğalır, fonksiyonel salgı bezi yerine geçer.

Balgam sadece aşırı derecede viskoz olmaz, ancak kuru mukus üzerinde boğazda daha fazla yaralanmaya ve şiddetli rahatsızlığa neden olan kabuklar oluşturur.

Sinir uçları etkilenir, farengeal refleksler düzeltilir. Atrofik formun başlangıç ​​evresi subatrofik farenjit olarak kabul edilir.

Gastrointestinal sistemin kronik hastalıklarının (gastrit, bağırsak ve diğer hipotoni) atrofik farenjit gelişimine yol açabileceği dikkat çekicidir.

Farenjit belirtileri

Bu ya da hastalığın bu formundaki semptomların şiddeti farklı olabilir, ancak genel patern açıkça izlenebilmektedir:

 1. Boğazda nahoş hisseler, yutma güçlüğü, ağrı;
 2. Mukoza zarlarının kuruması, yanması, batması;
 3. Vücut ısısı normal veya normalin biraz üzerindedir;
 4. Zayıflık, uyuşukluk, uyuşukluk;
 5. baş ağrısı

Ek olarak, baş ve boyun bölgesindeki lenf düğümleri artabilir ve palpasyonda ağrılı hale gelebilir.

Yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapötik faaliyetler amaçlanmaktadır:

 • hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması;
 • hastalığın semptomlarının giderilmesi;
 • bağışıklığı arttırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek

Kompleks terapinin bir parçası olarak, topikal preparasyonlar kullanılır. Onların seçimi, hastalığın nedensel etkisine bağlıdır:

 • antiviral ajanlar;
 • viral enfeksiyon bakteriyel bir faktör tarafından yüklendiyse antibiyotikler;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • ağrı kesiciler

Şişliği ve iltihapları gidermek için çeşitli ilaç türlerini uygulayın:

 • Spreyler (inhalipt, heksoral, Lugol çözeltisi, sakız), mukoza zarını örten ve yüzeyinde koruyucu bir film oluşturan anestezik bir etkiye sahiptir. Lokal antibakteriyel etkiye sahip olmak patojenik mikrofloranın büyümesini engeller. Bazı aerosoller sıvılaşmaya ve aşırı yapışkan yapışkan balgamın giderilmesine katkıda bulunur. Spreyler formundaki ilaçlar kullanım için uygundur, çünkü terapötik bileşenler doğrudan enflamasyon lokalizasyonuna düşer;
 • (Strepsils, septolete, Falimint) emme şekerler, tabletler ve pastiller, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir ve nefes tazelemek, boğaz ağrısı kuruluk ortadan kaldırmak;
 • durulama çözeltileri (calendula, chlorophyllipt) balgamı ve bununla birlikte hastalığın nemli kuru mukoza zarını içerir.

Farenjit ile, sıcak, bol miktarda içmeye ihtiyaç vardır. İyi bir iyileştirici etkiye alkali maden suyu, kompostosu, meyve içecekleri, çaylar verilir.

Sodo-salin solüsyonu, papatya, calendula, adaçayı ile kaynaşması gerekir. Furacilinin mukoza boğaz solüsyonunu dezenfekte eder.

Evde, soğuk ve sıcak soluma yoluyla iyi bir etki elde edilir. Soluma çözeltilerinde, şifalı otlar, maden suyu ekleyebilirsiniz.

Hastaya, akut, tuzlu, asidik gıdalar, iltihaplı mukozayı tahriş eden yiyecekler - baharatlar, kahve, güçlü çay, alkol içermeyen bir diyet tavsiye edilir. Yiyecekler soğuk veya sıcak olmamalıdır.

Bağışıklığı iyileştirmek için, vitamin kompleksleri yararlıdır.

Bir günlük hastanede, farenjit tedavisinde fizyoterapi başarıyla kullanılmaktadır:

 • UFCH
 • elektroforez
 • darbeli yüksek frekanslı akımlarla mukoza üzerinde etki

Farenjit tedavisi için hazırlıklar


Bir dizi ilacın atanması yüksek alerjenlerini ve tahriş edici etkilerini sınırlar. Bu iyot türevleri (iodinol, Joks, vokadin, povidon-iyot), propolis (proposol) içeren preparatlar, sülfonamidler (bikarmint, ingalipt) içerir.

bitkisel uçucu yağlar ve antiseptikleri içeren preparatlar etkili ve zararsız, ama onların amacı polen alerjisi olan hastalarda kontrendikedir ve nüfusun% 20'ye kadar bazı coğrafi bölgelerde hastalığı olan kişilerin sayısı.

İnhalasyon antibiyotik "Fyuzafyunzhin" (Bioparox)

Antibakteriyel özellikleri anti-inflamatuar ile kombine eden ve bir doz aerosol formunda salınan ilaç, 20 yıldan uzun süredir solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Aerosol partiküllerinin çok küçük olmasından dolayı, fusafyunzhin solunum yolunun erişilemeyen kısımlarına nüfuz edebilir ve burada terapötik etkisi vardır. Akut farenjit, larenjitin içinde Fyuzafyunzhina yüksek antimikrobiyal etkinliği ve gözlem çok sayıda ile teyit traheobronhite.

Mikroorganizmaların adapte antimikrobiyal aktivite fyuzafyunzhina spektrumu, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olan maddedir, bu, aktif ve mikoplazmal enfeksiyonları.

Bu ilacın eşsiz kalitesi, etki spektrumu stabilitesidir: kullanım sırasında dirençli yeni bakteri suşları tespit edilmemiştir.

Antibakteriyel özelliklere ek olarak, fusafyuzhin deneysel çalışmalarda gösterilen kendi anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Makrofajların fagositozunu arttırır ve inflamatuar mediatörlerin oluşumunu inhibe eder. Bu, ilacın virüsler üzerinde doğrudan inhibitör etkisi olmamasına rağmen, viral farenjitde ilacın etkililiğini açıklar.

Fusafjungina'nın randevusu ile tonsillektomi sonrası daha yumuşak bir seyir kaydedildi.

Imudon

Farenjit lokal tedavisi için kullanılan tüm ilaçlardan temel olarak farklıdır. Genellikle ağız boşluğu ve yutak iltihabı neden 10 bakteri lizatlan ve de fungal enfeksiyonlar (Candida albicans ve fusiformis fusiformis'in) neden olan iki patojen oluşan çok değerlikli bir antijenik bir komplekstir.

Imudon fagositoz, bağışıklık sistemi hücrelerinin miktarını arttırır lizozim ve tükürük salgılama IgA miktarını arttırır aktive eder.

Elde edilen veriler, örneğin alkali solunması ve bunların antimikrobiyal maddeler, bir gümüş nitrat solüsyonu ve diğer anti-enflamatuar ve analjezik kullanımı ile dağlama granüller gibi kronik farenjit akut ve mavi dil, hipertrofik ve subatrophic formları daha etkili bir geleneksel tedavi yöntemlerine, atama imudon ilaçlar.

Gerekli imudon da topikal ya da sistemik antibiyotik, geri kazanım süresi ve antibiyotik tedavisi için özellikle önemlidir lokal bağışıklık savunma bakım azaltmaya yardımcı olur. Imudon emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.

Heksetidin (Heksoral)

Hem durulama çözeltisi hem de aerosol olarak kullanılabilir. Klorheksidin aksine, ilaç düşük toksiktir. Çoğu bakteriye karşı etkilidir - farenjit ve bademcik iltihabının ve aynı zamanda mantarların etken maddeleridir.

antimikrobiyal yanı sıra, heksetidin bademcik ameliyatı ve apse peritonsiller açıldıktan sonra, aynı zamanda boğazda büyük bir ameliyat sonrası sadece kullanımını haklı hemostatik ve analjezik etki, sahiptir (örneğin, obstrüktif uyku apnesi sendromu, vb işlemler).

ilacın koku giderici etki, yukarıda belirtilen etkilerin kombinasyonu, özellikle alıcı radyoterapide üst solunum yolu tümörleri olan hastalarda faydalıdır.

Mukoza zarları için antiseptik "Octenisept"

Belki de en çok Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteri, klamidya, mikoplazma, mantarlar, protozoa kapsayan antimikrobiyal aktivite spektrumu ve herpes simpleks virüsü, hepatit B ve HIV sahiptir.

İlaç bir dakika içinde başlar ve bir saat sürer. Octenisept toksik etkilere neden olmaz ve bozulmamış mukoza ile absorbe değildir.

insuflatör kullanarak mukoza üzerine püskürtme çözeltisi kullanılmış Octenisept çözeltisi.

Kuşkusuz, bu ilacın en büyük dezavantajı, bağımsız kullanım için uygun bir formda mevcut olan ve kullanımı, uygulama kadar uzmanlaşmış birimleri ile sınırlı olmasıdır.

Farenjit için halk ilaçları

Akut farenjit tedavisi Sorumlu hekimin gözetiminde yapılır. Halk hekimliğinde farenks hastalıkları için şifalı bitkilerin kullanımı, bitkilerin anti-enflamatuar, yumuşatıcı, analjezik özellikleri ile ilişkilidir.

Boğaz durulama

Akut farenjit tedavisinde, kemoterapötik ilaçlarla birlikte, bir anti-enflamatuar ve analjezik etki (genellikle durulama ve inhalasyonlar şeklinde) uygulayan çeşitli tıbbi bitkiler yaygın olarak kullanılmaktadır. 200 ml su başına 10 g oranında hazırlanan sıcak infüzyonlar ile ağızları günde 3-4 kez durulayın.

 • 2 yemek kaşığı karıştırın. l. anne-ve-üvey anne ve 1 çorba kaşığı kurutulmuş yaprakları. l. nane yaprakları. 0.2 litre su karışımı dökün ve kaynatın. 20 dakika ısınmak için kaynatma, gerginlik, gargara uygulanır;
 • durulama amaçlı çam iğnelerinin infüzyonu için akut bir farenjitde. 1 çorba kaşığı. l. 20 dakika kaynar su 0,2 litre ısrar, filtre, önceki cihaza getirmek;
 • Arı ürünlerinin verimli kullanımı (bal, propolis). Bu ürünlerin yorumları, tedavinin etkinliğini göstermektedir. Lokal anestezi ve anti-enflamatuar etkiye sahiptirler, bir bütün olarak vücudu güçlendirirler. Bal, çay veya ılık sütü eklenir. Propolis tentürü, boğazı durulayın, hiperemik mukozayı yağlayın (50 damla tentür 0.2 litre ılık suya ilave edilir);
 • biberin çay demlenmesi yerine demlendi, et suyu durulama için kullanılır;
 • Kronik form tedavisi için aira ve papatya çiçekleri kökünü kullanın. 1 çorba kaşığı. l. Ayrı ezilmiş rizom 0.5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kısık ateşte pişirin, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. papatya çiçekleri eczane. Kapalı bir cam kapta ısınıp, bir saat sonra yangını söndürün. Bir süzülmüş et suyu gargara ve inhalasyon için uygundur;
 • Aynı amaçla bal ve sarımsakdan bir ilaç uygulayın. ½ yemek kaşığı karıştırın. bal ve çok kıyılmış sarımsak, her biri 1 çay kaşığı var. yemeklerden bağımsız olarak her iki saatte bir;
 • Yetişkinler için, küçük bir ilaç olarak küçük biberi içme, bir ilaç olarak sıcak bira kullanabilirsiniz;
 • Boğazda herhangi bir iltihap varsa karanfil (baharat) 2-3 tomurcukları çiğnemeye çalışın. Koşullar düzelene kadar bunu her 3-4 saatte bir yapın.
 • Tuzlu su 1 çay kaşığı karıştırın. 0,5 litre sıcak veya oda sıcaklığında su için sofra tuzu. Bu, vücuttaki tuzun fizyolojik miktarına karşılık gelir (yüzde 0.9 çözelti), bu yüzden tahriş edici olmayacaktır. Her saat çalkalayın, ancak sıvıları yutmayın.

Odadaki havayı nemlendirin

Bazen boğazdaki uyanıklıktan sonra ağrınız ağrınız açıkken uyur. Genellikle, boğaz ve akciğerlere giren hava, burun içinde nemlendirilir. Ancak ağızdan nefes alırken, bu aşama atlanır ve boğazı kuru ve tahriş eder.

İnhalasyon ve durulamaların aşırı, atrofik farenjit formunda önerilmez.

Mukus daha da inceltilir, kurutulur ve daha da yaralanır. Bu durumda, papatya, nane, melissa, adaçayı, muz, anne ve üvey anne ile birlikte tıbbi çaylar yararlıdır;

İnhalasyon yağları

Uçucu yağlar, yağ inhalasyonlarını gerçekleştirmek için kullanılır.

10 damla yağ, 0.2 litre kaynar su içinde karıştırılır ve oluşan süspansiyonu, başını bir banyo havlusu ile kaplayarak soluyun.

Farenjit önlenmesi

Mukoza iltihabı önlemek için, bu gereklidir:

 1. Zamanında soğuk algınlığı, larenjit, bademcik iltihabı;
 2. Ağız boşluğunun sağlığını ve hijyenini izlemek. Çürük, parodontoz, ağız boşluğunda enfeksiyon kaynağı haline gelir;
 3. Gastrointestinal sistemin durumunu izlemek, kabızlığı önlemek, düzgün yemek;
 4. Adenoidler - farenjitin gelişmesinin nedenlerinden biri, tedavinin uygun olmaması durumunda bademcik iltihabı tedavi edilmelidir;
 5. Bağışıklığı güçlendirmek, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 6. Vücutta gerekli vitamin ve eser elementlerin temin edilmesi;
 7. Mümkünse sigarayı bırakın;
 8. Mukozadaki tahriş edici maddelerin etkisini azaltın - kimyasallar, alkol, duman, alerjenler;
 9. Oturma odalarını havalandırın, odadaki sıcaklığı ve nemi gözlemleyin;
 10. Hasta kişilerle temasları azaltın - enfeksiyon kaynakları;
 11. Enfeksiyonun ilk belirtileri ortaya çıktığında, durdurmak için önlemler alın.

Farenjit, enfeksiyon, dış faktörler, alerjenlerin etkilerinden kaynaklanabilir. Komplikasyonları önlemek için tedaviye zamanında başlanması önemlidir. Evde yerel terapi olumlu bir etki verir, ancak bir doktor tarafından antibiyotik ilaçlar reçete edilmelidir.

Bir hata bulursanız, lütfen metin parçasını seçin ve tıklayın Ctrl + Enter.

Evde çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit tedavisinin özellikleri

Soğuk mevsimde en sık görülen hastalıklardan biri farenjittir. Tedavi etmek kolaydır ve yeterli terapi ile herhangi bir özel rahatsızlığa neden olmaz. Evde farenjit nasıl tedavi edilir? Bu hastalık ile ne alakası var? Bu soruları cevaplamaya çalışalım.

Hastalığın etiyolojisi

Uzmanlar, farenjit gelişiminin 2 / 3'ünden fazlasının virüsler tarafından kışkırtıldığını iddia ediyor. Faringeal mukozanın yenilgisi, her zamanki akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bu da hastalığın alevlenmesine yol açar. Patolojinin gelişmesine yol açabilecek birçok virüs vardır:

 • rhinovirüsleri;
 • grip virüsleri, çeşitleri;
 • adenovirüsler;
 • enterovirüsler;
 • herpes;
 • Coxsackie virüsü.

Farenjitin klinik tablosu patojen tipine, bağışıklık sisteminin virüslerle savaşma kabiliyetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Herhangi bir enfeksiyon sadece farinks mukozasında oluşabilir veya yakın organlara yayılabilir.

ARVI'da, boğazın yanı sıra burun mukozası, trakea ve hatta bronşlar da etkilenir. Farinks iltihabının yanı sıra herpes simplex, oral mukozaya yayılır.

Nedenleri ve provoke faktörleri

Farenjit nedeni diğer patolojik durumlar olabilir. Hastalığın gelişimine yol açan birçok faktör vardır. Bu, soğuk veya kirli havanın solunması, alkol veya sigara içilmesiyle kolaylaştırılır. Ek olarak, olumsuz nedenlerden dolayı, neden olduğu için farenjit atfedilebilir:

 • vücudun hipotermisi;
 • soğuk içecekler, yiyecek alımı;
 • azalmış bağışıklık;
 • farinksin kimyasal ve fiziksel uyarımı;
 • vücutta viral veya bulaşıcı süreç.

Farenjit görünümü zaten var olan hastalıkların bir komplikasyonu olabilir. Bu çürükler, ağız boşluğu diğer rinit hastalıkları, neden olabilir. Bu nedenle, ilaç tedavisi reçete ederken, bu faktörler dikkate alınmalıdır.

Belirtiler ve belirtiler

İki tür farenjit vardır: akut veya kronik. Akut farenjit boğazda hoş olmayan duyumlar ile kendini gösterir: terleme, kuruluk, ağrı. Buna genel bir halsizlik, ateş, halsizlik eklenebilir.

Kronik farenjit belirtileri daha az belirgindir. Hipertermi nadirdir, ancak boğazda hoş olmayan duyumlar kalır. Hastalar sürekli olarak boğazlarını bir öksürükle temizlemek istediklerini söylerler. Kronik farenjit arka planı karşı bademcik iltihabı gelişebilir.

Akut farenjitleri kronik olandan ayıran şey, videomuza bakın:

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Hızlı bir iyileşme için, hastanın diyet ve dinlenmeye uyması önerilir. Sigarayı ve alkol kullanımını tamamen dışlamak gerekir. Çeşitli aerosollere, keskin kokulu kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

Ancak tedavi olmadan, bu durumda yönetmek imkansızdır. İlaç, antiseptik, fizyoterapi prosedürleri alacak. Bazı durumlarda, insanların araçları da oldukça faydalıdır.

ilaç

Farenjitin ilaç tedavisi, hastanın durumunu hafifletmeye ve hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya indirgenir. Zulümle birlikte, boğazda ağrı antiseptik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Klorheksidin, Ingalipt, Chlorfillipt patolojisi ile iyi başa çıkıyor.

Rezorpsiyon için tabletleri veya pastilleri kullanabilirsiniz: Sepptelet, Strepsils ve diğerleri. Hastalık komplike ise, antibakteriyel ajanlar gerekebilir: Azitromisin, Biseptol, Amoksiklav. Bir doktorun reçete yazmadan kullanması tavsiye edilmez.

Farenjit tedavisi için hazırlıklar

Halk ilaçları

İlaç tedavisinin etkisini arttırmak için bilinen halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Farenjit ile mücadelede, soda-tuz çözeltisi ile durulama iyidir. Bunu yapmak için, bir bardak suya, bir kaşık dolusu soda ve sıradan sofra tuzu çözün ve günde birkaç kez durulayın.

Ev tedavisi için oldukça etkili bir yöntem, arı ürünlerinin kullanımı olarak düşünülebilir. Doğal bal ile sıcak çay, boğaz ağrısını yumuşatır, kuruluğu ve terlemeyi ortadan kaldırır. İltihaplı alanın propolis ile yağlanması iyi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Propolis yerine deniz topalak yağı alabilirsiniz.

Boğaz boğazını et suyu, tıbbi bitkilerin infüzyonu ile yıkayabilirsiniz. Calendula, papatya, St. John's wort ve string iltihapları ile iyi rekabet ederler. Bağışıklık güçlendirmek için dogrose bir kaynatma alabilir.

Bizim videoda farenjit için çeşitli tarifler:

fizyoterapi

Hastanın durumunu farenjit ile hafifletmek için, evde ısınma kompresleri kullanılabilir. Boyun bölgesine 20-30 dakika yatmadan önce uygulanmalıdır. Buhar inhalasyonu ayrıca güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Sıcak havanın solunması boğazdaki ağrıyı hafifletmeye ve mukoza zarını yumuşatmaya yardımcı olur. Soluma için soda-tuz çözeltisi, okaliptüs yaprakları, marigold çiçekleri de kullanabilirsiniz.

Tedavi özellikleri

Farenjit tedavisine entegre bir yaklaşım hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur. Ancak, hastalığın seyri sırasında komplikasyonlar ortaya çıkarsa, derhal bir tıbbi kurumla temasa geçmeye değer.

Bir doktor tarafından acilen ihtiyaç duyulduğunda tehlikeli işaretler

Tanımlanan patolojinin genel semptomları, bunun için karakteristik olmayan işaretlerle desteklenirse, bu hastayı uyarmalıdır. Çoğu zaman, boğazdaki ağrının kulağa başlamasıyla ilgili şikayetler var, baş ağrısı vardı, zayıflık arttı. Bu durumda hemen doktora başvurmanız gerekir.

Farenjit ile gelişen inflamatuar süreç komşu organlara yayılabilir. Sıklıkla, otitis, rinit, bademcik iltihabı arka planda meydana gelir. Yüksek sıcaklıklarda, eklemleri, kalbi, sinir sistemini komplike hale getiren vücudun genel zehirlenmesi meydana gelebilir. Bu tür koşullar evde tedavi edilemez, çünkü sağlığa ve hatta hastanın ömrüne yüksek bir risk vardır.

Boğaz ağrısı düzgün bir şekilde nasıl tedavi edilir:

Hasta bakımı için öneriler

Farenjitli bir hastaya, özellikle bu çocuğun karmaşık tedavinin çok önemli bir parçası olması durumunda uygun bakım. Hastanın çok sıcak veya soğuk içecek almaması sağlanmalıdır. Boğaz ağrısını tahriş edebilecek diyet akut, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden dışlanmalıdır.

görünüm

Yeterli ilaçla, evde farenjit tedavisinin prognozu pozitiftir. İyileşme genellikle 1-2 hafta sonra başlar. Acı sendromu ortadan kaybolur, hasta nefes almayı kolaylaştırır.

Hastalığın nüksetmesini önlemek için, hastaya soğuk suyla birlikte yerel sertleştirme tavsiye edilir ve ayrıca bağışıklık sistemini desteklemek için ilaçlar reçete edilir. Vitaminler, beslenme, vücudunuza dikkatli bir tutum - Kabul soğuk algınlığı önlemek için en iyi yol.

Farenjit: Evde semptomlar ve tedavi

Farenjit, boğazdaki mukoza ve lenfoid dokuların iltihaplanmasıdır. Farenjit: Evde semptomlar ve tedavi birbirinden farklıdır ve hastalık anjina ile kolayca karışır. Boğaz ağrının gözetimsiz bırakılması durumunda hastalık komşu organlara çarpabilir ve kronik bir aşamaya gidebilir.

Farenjit belirtileri ve majör hastalık faktörleri

Farenjit, aniliği ile ünlüdür: Dün neşeliydin ve sağlıklıydın ve bugün boğaz kuru öksürüğe yırtılarak, ses kırılıyor, yutulduğunda yutulduğunda hissediliyor ve pamuk yünü toprağa sıkışmış gibi görünüyor. Öksürük atakları gecenin ortasında uyanabilir ve yanma hissini sadece sıcak bir içecek yardımıyla ve sonra uzun süre boyunca sakinleştirebilirsiniz. Sıklıkla öksürük, göğüste yanma hissi eşlik eder. Muayenede mukusun belirgin bir şişkinliği vardır ve iltihaplı bademciklerin yüzeyinde beyaz, gevşek sivilceler dökülür. Kronik formu yüksek vücut ısısı (38-39 dereceye kadar), baş ağrısı, güçsüzlük ile karakterizedir.

Kronik seyrinde ağrılı semptomlar yoktur, sıcaklık 37 dereceye kadar yükselebilir ve boğazda yutulabilecek sıkı bir yumru "oturur". Sıklıkla, bir yırtılma öksürüğünün atak geçirmemesi, komplikasyonlara yol açan hastalığın şiddetlenmesine tanıklık eder. Komplikasyonlar sinüzit, otit, sinüzit, konjonktivit şeklinde kendini gösterir, kalbe ağır bir yük uygular. Kronik ve akut forma ek olarak, alerjik bir farenjit vardır.

Hastalığın başlangıcını etkileyen faktörler:

 • Kış koşullarına geçiş, soğuk hava, buzlu su;
 • Endokrin hastalıkları, gastrit, pankreatit;
 • Alkollü içeceklerin aşırı kullanımı, sigara içmek;
 • Havanın ağızdan solunması (burun tıkanık veya hasarlı ise);
 • GERD gastroözofageal reflü hastalığıdır. Mide suyunun yemek borusuna kontrolsüz olarak alınması;
 • Bakterilerin veya mantarların mukus salgısı (candida, streptococcus, staphylococcus);

Bakterilerin neden olduğu akut seyrinde, sıcaklık genellikle üç gün sonra düşer, eğer bu gerçekleşmezse, tedavi daha güçlü ilaçlarla (antibiyotikler) bağlanır. Hastalık dış etkenlerin etkisi nedeniyle ortaya çıkmışsa - duman, tütün, gaz dumanı, kask veya vernik kokusu - sıcaklık görünmeyecektir. Cıva bar 38,5 dereceye yükseldiğinde sıcaklık düşürülebilir. Aksi halde, vücudun koruyucu işlevini zayıflatmak mümkündür.

Hastalığın çeşitliliği, ilaç tedavisi

Tedaviye başlamadan önce bir uzman konsültasyonu almanız gerekir. Farenjit, türlerde farklılık gösterir: akut, viral, mantar ve pürülan. Kronik farenjit, catarrhal, atrofik, hipertrofiktir. Her tür kendi tedavisini gerektirir, bu da profesyonel bir muayeneden sonra doğru bir teşhis koyup doğru ilaçları seçmeniz anlamına gelir. Hasta ile yakın temasta hasta olmak için, hastalığın akut bir şekilde ilerlemesi olasıdır. Mantar enflamasyonu ile boğazda mukoza zarının kısmi kızarması fark edilir, preparatlar reçete edilir:

Bütün ilaçlar, bakteriyel mantarın tahrip edilmesine yöneliktir.

Kataral, kronik bir form, zararlı işletmelerde, örneğin bir kimya fabrikasında, sigara veya işçilerin hevesli meraklıları için yaygın bir sorundur.

Atrofik şekilde kabuklar oluşumunda ifade edilir uzaklıkta düşer ve iltihaplı mukozasında duvarları ve iltihaplı bölgelerde yapışkan mukus, "Lugol" antiviraller "Arbidol" "Levomaks" sprey püskürtme ile işleme tabi tutuldu.

Hipertrofik formda, sürekli kuru öksürük, bazen irin birikmesi, bazen ağızdan gelen kokulu bir koku bulunur.

Kronik formun birçok şekilde tedavisi, sağlıklı bir yaşam tarzına bağlıdır. yeşil, siyah çay, meyve içecekleri, meyve içecekleri, süt ürünleri, sıcak: bol sıvı içmek, baharatlı, yüksek kalorili gıdaların alımını azaltmak, sigarayı ve güçlü içecekler vazgeçin. Dikkatli olun: sütü aşırı ısıtırsanız, karşı etkiyi yakalayabilir, boğazınızı yakabilirsiniz.

bir viral boğaz ağrısı antiseptikler "Geksoral" ve "Miramistin" veya bitkisel infüzyon ile tedavi edilebilir ise, hastalığın akut ders güçlü antibiyotikler "Sefazolin", "ampisilin" kullanılmasını gerektirir. Bazen doktorlar durulama için "Yunus" yazıyor. Güçlü öksürük atakları şurubu "Kodelak" ile giderilebilir.

Evde farenjit tedavisi

Fermantasyon ile çok hızlı bir etki sağlanır. hızlı boğaz duvarının iltihaplı zarlar emilir parçacıkların tıbbi granülleri milyonlarca bölünebilir ve neredeyse hemen etkisi inhaler şişeye ilacı ekleme. Nefes papatya özü, furacilin, tuzlu, maden suyu, nergis çiçekleri yapabilirsiniz. Daha geleneksel ve daha az etkili bir yol - patates suyu. bir havlu ile başınızı örtmek ve 15 dakika boyunca sıcak buhar solumak, soyulmuş patates yumruları kaynatın bir tencere eğil. Patates püresi yapılarak patatesler buruşturulabilir.

Buharların solunması yüksek sıcaklıkta kontrendikedir ve tam dozaj doktor tarafından açıklığa kavuşturulmalıdır. Doğru beslenme hakkında unutma, daha fazla et, meyve, sebze ye. Ahududu reçeli de bal ile birleştirmek için yararlıdır.

Farmakinin insan yollarıyla tedavisi büyük bir başarıdır ve reçeteleri temel ilaçlarla birleştirirseniz doktorlar tarafından teşvik edilir.

Bitkisel tentürler

Eczanede papatya, calendula, okaliptüs yaprakları toplayın veya satın alın. Kuru yapraklar karıştırılır. Bitkisel karışımın 1 çorba kaşığı kaynar su ile buğulanır - 250 ml, bir saat beklemeye bırakılır, sonra içilir. Aynı prensiple, kokulu bir elma ağacının demetleri ve yaprakları demlendi.

Önceden 250 ml süt (aşırı ısınmayın, sıcak olmamalıdır), 1 çay kaşığı ekleyin. karabuğday bal, iyi karıştırın. Soğutmadan önce sıvıyı iç. Daha fazla etki için, bardağa bir çay kaşığı tereyağı ekleyin.

sarmısak kaplıydı ve böylece bir pota kaydırmaya İnce poshinkuyte sarımsak kafası (yarım cam), eriyene kadar yaklaşık 15-20 dakika, sarımsak kadar simmered tutun, taze bal dökün. Kapağı bir kapakla kapatın, soğumaya bırakın ve soğumaya bırakın. 20 dakika sonra ilacı bir cam kavanoza dökün, kapatın. 1 çorba kaşığı bal-sarımsak solüsyonu alın. l. günde üç kez.

Eczanede propolis yağı satın alın. Suya 30 damla yağ (100 mi) eklenir ve boğaz günde 3 kez yıkanır. Bal tarifleri kontrendikasyonları var - kullanmadan önce, alerjiye karşı reaksiyonu kontrol ettiğinizden emin olun.

Kabuklardan 2 orta boy soğanı soyun, bir bardak süt dökün ve 5-10 dakika pişirin. Daha sonra, sıvı 4-5 saat boyunca çıkarılır, ampuller çıkarılır ve elde edilen ürün 1 çorba kaşığı içilir. günde 6 kez kaşık.

Herkes böyle bir bitkinin bir dulavratotu olduğunu bilir. Özellikleri boğaz ağrısını iyileştirebilir ve öksürüğü hafifletebilir. Dulavratotu suyunu alamayacağınız için, bir eczaneden satın almak daha kolay. Bir yemek kaşığı ayçiçek yağı ile bir yemek kaşığı suyu 1 yemek kaşığı karıştırın ve on gün boyunca yemeden önce sabah durulayın. Prosedür tükendikten sonra sıvıyı tükettikten sonra solüsyona gerek kalmaz.

Bir avuç deniz topalak çilek toplayın, potaya 2 çorba kaşığı dökün. l. Turuncu meyve, 250 ml su dökün ve kapalı kapağın altında 10 dakika kaynatın. İnfüzyonun ısınmasını bekleyin, günde iki kez yarım fincan su içirin.

Zencefil özü

10 gr taze zencefil kökü bir kıyma makinesinde öğütülür, kaynar su (200 ml) ile dökülür, limon dilimi konur ve 15-20 dakika bekletilir. Bundan sonra, infüzyonu bal (10 mi) ekleyin ve günde üç kez içilir.

Farenjit: Evde semptomlar ve tedavi oldukça farklıdır, bu nedenle tedaviye başlamak, bazı halk ilaçlarına dayanmamak çok önemlidir. Sağlığınıza zamanında dikkat edin!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Terlemenin boğazda sürekli olmasının nedenleri ve soğuk algınlığı olmadan sık öksürme ile ne yapması gerektiği?

Boğazda rahatsızlık, ısrarlı terleme, boğaz temizleme isteği, çoğu hasta soğuk algınlığı olarak algılanır.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Yüksek ateş, boğazda sürekli ağrı, yutma, halsizlik ve güçsüzlük ile artar... Evde anjina tedavisi, ne olduğu ve neye ve neden tedavi edilmesi gerektiği hakkında, bu makalede anlatacağız.