Loading

Hamilelikte akut ve kronik farenjit nasıl tedavi edilir

Hamilelik sırasında ve özellikle erken dönemlerde ortaya çıkan tüm hastalıklar, hem kadın bedeni hem de fetüsün kendisini olumsuz etkiler. Tabii ki, tedavi için birçok seçenek var, sonuçlar da öngörülemez olabilir, bu yüzden buna dikkat etmelisiniz.

Akut farenjit, viral, alerjik, fungal, bakteriyel, travmatik formda ortaya çıkabilir. Ayrıca, akut formu kronik olana gidebilir. Farenjit ile ortaya çıkan belirtiler, hastalığın biçimine bağlı değildir. Her zaman görünen belirtiler vardır:

 • larinkste kuruluk;
 • cızırtılı;
 • boğazda ağrı;
 • ses kısılıyor;
 • kuru öksürük var.

Semptomlardan en az biri ortaya çıkarsa, ilacı almanız gerekir. Her durumda, kadınlarla deney yapmamaya, bir uzmana danışmaya daha iyi olur.

Semptomlar ve fetus üzerindeki etkileri

Hamile kadınlar için farenjit daha tehlikelidir. Tabii ki, herhangi bir hastalık fetüsü kötü etkiler.

 1. Farenjitin erken aşamalarında, tedavi edilmemiş farenjitin etkileri kürtaja yol açabilir.
 2. Daha sonraki dönemlerde, hastalık fetal hipoksiye kadar komplikasyonlar, erken doğumlar ve üretilen toksinler bebeğin sağlığını etkiler.

Hamilelik sırasında hastalığın belirtileri:

 • yutulması zor;
 • boğazda yanma;
 • kulakları bırakır;
 • lenfodunlar iltihaplı hale gelir;
 • Boğaz kırmızıya döner.

Farenjit ile sıcaklık yükselmeyebilir, ancak norm olarak kalır.

Hastalığın ortaya çıkmasına neden olan şey:

 1. Virüs ve bakterilerin girişi ana nedenlerden biridir.
 2. Soğuk içecek, dondurma.
 3. Vücudun genel hipotermisi.
 4. Nazofarenksin kronik hastalıkları.
 5. Sigara.
 6. ARVI sonrası komplikasyonlar.
 7. Tonsillit, kronik bir formda.

Video hamilelik sırasında farenjitin nasıl tedavi edileceğini anlatıyor:

Tabii ki, farenjit her zamanki hafif formunda, karmaşık formu gibi kötü sonuçlar getirmeyecektir. Sıcaklık yükselir ve zehirlenme oluşursa, geri dönüşümsüz sonuçlara yol açacaktır. Sorunları önlemek için akut bir formu tedavi etmekten daha iyidir.

Burada çocuk porsuk yağında öksürük tedavisi hakkında okuyabilirsiniz.

Herhangi bir hastalık tedavisinde temelleri vardır. Hastalığın mücadele etmenin başlıca yolları ve yöntemleri şunlardır:

 1. Boğazın furatsilinom ile durulanması gerekir. 1 tablet 100 g su içinde çözülür.
 2. Sabit sıcak içecek. Örneğin süt, gazsız maden suyu, mors, alkali ortam ile içecekler içmek gerekir.
 3. Gıdada, baharatlı, tuzlu, füme kullanılmaması daha iyidir.
 4. Gargara yapmalısın, çeşitli bitkisel şifalar kullanabilirsiniz. Papatya, adaçayı, muz kullanırlar. Eczanede hazır bir ücret alınabilir. Eğer tentürler satın aldıysanız, su ile seyreltilmeleri gerekir.
 5. Tıbbi pastilleri. Eczanede bu tür ilaçların geniş bir seçim var. Hem farenjit tedavisinde hem de acıyı rahatlatırlar. Ancak hamile kadınlar kullanamadıkları birçok ilaca dikkat etmelidirler. Talimatı dikkatli bir şekilde incelemek gerekir.
 6. Akut bir aşamadaki sıcaklık yükselebilir, ancak 38'in üzerinde işareti genellikle gitmez. Sıcaklığı düşürmemek daha iyidir. Ancak durum kötüleşirse, parasetamole dayalı ilaçları alabilirsiniz. Ancak bunun sadece aşırı durumlarda olduğunu unutmayın.

Burada evde farenjit belirtileri ve tedavisi hakkında daha fazla okuyabilirsiniz.

Akut formun tedavisi

 1. kompres. Boğazın sıkıştırılması gereklidir. Nasıl yapılır? Birkaç kat gazlı bez yapmak, bunları alkol solüsyonu ile emprenye etmek ve boğaza ya da önüne koymak gerekir. Alkole çabucak buharlaşmadığı için, ıslanmayacak bir yünlü bez veya kağıdın üstüne bir kompres koymanız gerekir.
 2. diyet. Buna ek olarak, akut, tuzlu, biberleri çıkarmanız gerekiyor, bademciklere zarar verebilecek katı yiyecekleri yememeye devam etmelisiniz ve durumu kötüleştiriyorsunuz.
 3. Ayaklar için banyolar. Havzaya yaklaşık ayak bileği içine su dökmek ve hardal dökmek, nane veya deniz tuzu eklemek gereklidir. Sular soğuyana kadar banyolar alınmalıdır. Prosedür yaklaşık 15 dakika sürer. Sonra, sıcak çorap giyip yatağa gitmelisin.
 4. soluk alma. Akut boğaz farenjitinin tedavisinde etkili, yaygın ve basit bir yöntem, yağlarla doymuş nemli buharların solunmasıdır. Bunlar adaçayı, okaliptüs, mentol, nane çiftleri içerir. Bu prosedürler mukozanın durumunu hafifletmeye yardımcı olur. Akut farenjit ile, inhalasyonlar günde 4 kez uygulanır. Prosedür 7 dakikadır.
 5. Sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir virüslere karşı ilaçlar, hastalığın etken maddesini belirledikten sonra.

Geleneksel Tıp Yöntemleri

 1. Ballı sarımsak. Sarımsakları soyup rendelemek için rendeleyin. Yarım bardak gevel yapmalı ve emaye gereçlerle balla doldurmalısınız. Bal tüm karışımı kapsamalıdır. Karışımı ateşe verdikten sonra, içeriğin homojen bir kütleye dönüşmesini bekleyin. Genellikle 15 dakika sürer. Karışımı soğutun, ardından tekrar ateşe koyun, şurubu her zaman karıştırın, yapışmasına izin vermeyin. Şurup çok kalınsa, oraya su ekleyebilirsin. Şimdi gazlı bezle süzün. Buzdolabında saklayabilirsiniz. 1 çorba kaşığı almalısın. l. bir saat içinde. Genellikle şurup tam iyileşene kadar sarhoş olur.
 2. Sirke ile sarımsak.Bir sarımsak başının ovulması ve 1 litre sirke dökülmesi gerekir. Karışımı 3 hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde kullanın. Haftada 2 kez, kavanozu karışımla çalkalayın. Karıştıktan sonra karışımı süzün. Bir cam içine tentür dökün, yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve tamamen çözünene kadar karıştırın. Bu çözüm günde 3 kez gargara gerekiyor.
 3. Böğürtlen yaprakları. En güvenli yöntem, böğürtlen yapraklarının infüzyonu durulanır. 1 bardak kaynar su dökmek için bırakır.
 4. Ginseng ve köpek gülü. Kuşburnu, ya da daha doğrusu kendi meyvelerini, tohumları temizlemeniz gerekir. 5 çorba kaşığı alın. l. 800 ml soğuk su dökün. İnfüzyonu ateşe koyun ve kaynatmayı bekleyin. Meyvelerin 10 dakika kaynatılması ve 6 saat daha tentür için bir termos içine dökülmesi gerekir. Bundan sonra, et suyu filtre edilmelidir. Şimdi ginseng'in köklerini alın, doğrayın ve 200 ml su dökün ve kaynatın. Bu et suyu filtre edilmeli ve gül kalçalarının et suyu ile karıştırılmalıdır. Camın üçüncü kısmı günde 3 kez alınmalıdır.
 5. Bitkilerin yaprakları. 1 çorba kaşığı almak gereklidir. l. kireç, papatya çiçeği ve kekik yaprakları. 2 yemek kaşığı ekleyin. l. okaliptüs yaprakları. 1 çorba kaşığı. l. Bu otlar toplayıp 200 ml kaynar su dökmeniz gerekir. Bu karışım 30 dakika emaye tencerede ısrar edilir. Filtrelenmiş çözüm günde 5 kez gargara yapmalıdır.
 6. Papatyayı eczaneden, şifalı yoncadan ve bataklığın kökünden al. Bütün otlar 1 çorba kaşığı almalıdır. l. 2 yemek kaşığı ekleyin. l. hatmi kökü. Tüm karışımı karıştırın, 2 yemek kaşığı alın. l. ve emaye tavaya 250 ml sıcak su dökün. 15 dakika, suyu bir su banyosunda tut. Bundan sonra, karışımı soğutun ve birkaç kez süzün. Elde edilen çözelti bir behere dökülür ve 200 ml'lik bir hacme getirilir. Boğaz sıcak infüzyon ile durulama ihtiyacı var.

Burada yetişkinlerde akut farenjit belirtileri ve tedavisi hakkında ek bilgi bulacaksınız.

Kronik kursta terapi

Hastalığın bu formu akut formdan biraz daha kolay ilerler. Bademcikler üzerindeki boğazda şişme yoktur. Ve şişlik varsa, o zaman oldukça önemsizdir. Hangi önlemlerin alınması gerekiyor:

 1. gargara. Çözelti, sodyum klorür veya deniz tuzu ile hazırlanmalıdır. Çözeltinin konsantrasyonu% 1'dir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır.
 2. soluk alma. Genellikle bu gibi durumlarda, ultrasonik inhalasyonlar Borjomi tipinin mineral suları kullanılarak gerçekleştirilir.
 3. Boğazın arkasını yağlamak gerekiyor. Yağlama için bir karışım olarak, deniz topalak yağı veya retinol asetat ile fıstık ezmesi ile A vitamini alın.
 4. A vitamini içmek gerekli. Günde 2 kez 2 damla, hastalığın kronik formuna yardımcı olacaktır.
 5. Doktor burun sinüslerinin iltihaplandığını gördüyse, bir durulama önerilebilir.

Farenjit ile yapılmaması gerekenler:

 1. Soda, iyot, alkol çözeltisi ile kontrendikedir gargara. Mentol içeren tabletler de kullanılamaz, mukoza zarının kurumasına neden olurlar.
 2. Vazoconstrictor damla bağımlılık olabilir. Onları kötüye kullanmak gerekli değildir, boğazda tahrişe neden olurlar.
 3. Sıvıyı iç. Ancak, hamileliğin fazla sıvısının şişmesine neden olduğunu belirtmek gerekir.

Geleneksel Tıp Yöntemleri

 1. Hastalığın ilk belirtisi sık baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizliktir. Bir havza veya bir kapta, sıcak su dökün ve% 20 bir papatya veya çam iğnesi çözeltisi ekleyin. Bu karışımda ayaklarınızı takmanız gerekiyor. Ardından ayaklar sert bir havluyla silinir ve hemen yünlü çoraplar giyilir. Bu işlemden sonra, papatya kaynatma üzerine nefes almanız gerekir. Bir battaniye ile örtülmüş bu prosedürü uygulamak daha iyidir. Bundan sonra, yatağa git ve kalina ile bir bardak çay içmelisin. Kalina iyice yoğrulur ve balla karıştırılmalıdır. Kireç veya nane eklenmesi gereksiz olmaz.
 2. Çok ince havuç sürün, 3 tsp alın. ve 1 çay kaşığı ekleyin. bal ve altın bıyık, bir eklem hakkında. Karışım iyice karıştırılmalı ve ağızda alınmalıdır. İlacın çözünmesi, maddenin farenksin arka duvarına itilmesi gerekir. Bunu günde bir kez yapmanız gerekir ve emilim prosedürü yaklaşık 7 dakika sürecektir. Tedavi süreci yaklaşık bir hafta sürer.

İlk trimester tedavisinin özellikleri

Bütün kadınlar, gebeliğin 1. trimesterinde meydana gelen herhangi bir hastalığın fetüsün gelişimi üzerinde kötü bir etkiye sahip olabileceğini bilirler. Şu anda tüm önemli ve temel organlar geliştiği için, fetusun tüm rahat koşullarla sağlanması çok önemlidir. Bu nedenle, kendinizi iyi hissetmiyorsanız, boğaz ağrısı, o zaman hemen tedaviye başlamalısınız. Bir doktora görünmek en iyisidir, o bir tedavi reçete edecektir. Boğaz için tam bir barış sağlamalısınız, hiç sessiz kalmak daha iyidir. Sıcak infüzyonları içmek gerekir. Soğuk ve sıcak içecek tüketmenin yolu yoktur, bu durum komplikasyonlara yol açacaktır.. Yukarıda belirtildiği gibi, bitkisel decoctions ile gargara yapmanız gerekir. Herkes bu dönemde antibiyotik içmemenin daha iyi olduğunu bilir. Ancak hastalığın formu bakteriyelse, doktora başvurmanız gerekir, doğru ilaçları seçmeye ve kullanımının güvenliğini değerlendirmeye yardımcı olur. Barış ve dinlenme böyle önemli bir anda sağlanmalıdır. Burada yetişkinlerde farenjit için hangi antibiyotiğin reçete edildiğini okuyabilirsiniz.

Hamile bir kadının sağlığında herhangi bir komplikasyon ortadan kaldırılmalıdır. Tabii ki, bu tür durumları önlemek için koruyucu bakım yapmak en iyisidir. Bu dönemde sadece kendinizi değil bebeği de korumak önemlidir. Belki de granulosa farenjit tedavisi hakkında yararlı bilgiler olacaktır. Referans olarak, atrofik farenjitin ne olduğunu okuyabilirsiniz.

Gebelikte farenjit: Bebek için bir tehdit var mı?

Gebelik dönemi boyunca, annenin vücudu, sadece kendini değil, aynı zamanda gelecekteki bebeği de koruyan, azılı bir güçle çalışır. Bağışıklık, kataral hastalıklara yol açan böyle bir yük ile baş edemez. Gebelikte farenjit, hekime yapılan çağrıların yaygın bir nedenidir. Sonuçta, çoğu bakterinin bulaşma yolu hava kaynaklıdır.

Faringeal mukozanın iltihabı, annenin durumunu rahatsız etmeyebilir, ancak doğmamış çocuk için tehlikeli olabilir. Ana semptomları ve hastalığın nedenlerini bilmek, zamanında komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktora dönmenizi sağlayacaktır.

nedenleri

Bakteriler veya virüsler vücuda girdiğinde, bağışıklık sisteminin hücreleri ilk önce mikropları yok eder. Hamilelik sırasında annenin koruyucu güçleri zayıflar, enfeksiyon riski artar.

Farenjitin acil nedenleri şunlardır:

 • Bakteriler. Farinksin en sık görülen enflamasyon patojenleri streptokok, stafilokok, klamidya, Klebsiella'dır.
 • Viral farenjit olguların% 70'inde görülür. Hastalık ARVI (adenovirüs, rinovirüs enfeksiyonu, influenza, parainfluenza) arka planı gelişir.
 • Mantar ve protozoa, zayıf bağışıklığı olan hastalarda inflamasyonun sebebidir.
 • Alerjik reaksiyonlar şişmeye, farinksin kızarmasına neden olur.
 • Travma mukoza kemikleri, balıklardan bulaşan enfeksiyonların varlığında kaba yiyecekler, farenjit gelişimi ile biter.

Bağışıklığı zayıflatan, bakterilerin engelsiz yayılmasını destekleyen predispozan faktörler vardır.

Bu grup şunları içerir:

 • Hipotermi.
 • Soğuk içecekler bademciklerde bulunan koruyucu hücrelerin aktivitesine zarar verir.
 • Pasif dahil olmak üzere sigara, mukoza zarının tahriş olmasına yol açar, kan dolaşımını kötüleştirir.
 • Kirlenmiş veya kuru hava, zararlı kimyasal buharlar gebelikte farenjit gelişmesine katkıda bulunur.
 • Ağız boşluğunda enfeksiyon odakları - tedavi edilmemiş dişler, stomatit. Bakterinin yayılması temasla meydana gelir.

semptomlar

Klinik belirtiler şiddetin derecesine, bir kadının bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır. Semptomlar genel sağlık durumunu bozmamak için zayıf bir şekilde ifade edilebilir. Bu durumda, tedaviye başlamama zamanında hastalık başlangıcını kaçırma riski vardır. Bu nedenle, küçük şikayetler bile olsa, bir doktoru ziyaret etmek gerekir.

Farenjit ana belirtileri:

 • Terleme hissi, yanma, boğazda yabancı cismin varlığı. Boğazınızı temizlemek, bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için bir istek var. Semptomlar geceleri yoğunlaşır, sabah zirveye ulaşır. Açıklamalar oldukça basittir - uyku sırasında çoğu ağızdan nefes alırken, hava durumu daha da kötüleştirerek mukozaya aşırı yüklenir.
 • Kuru öksürük. Balgam nadiren oluşur, tracheitis, bronşit bağlılığı ile ilişkilidir.
 • Sıcaklık sadece akut akışta düşük dereceli rakamlara (37-38 ° C) yükselir.
 • Submaksiller lenf düğümlerinin artması, ağrıları.
 • Azalmış performans, uyuşukluk, baş ağrısı, iştahsızlık zehirlenmeden kaynaklanır.

Bu ne kadar tehlikeli?

Anne için hastalık iz bırakmadan geçebilir, gelecekteki bir çocuk için bu büyük bir risktir. Artan sıcaklık, öksürük, zehirlenme fetüsün durumunu etkiler. Bir başka tehlike de ilaçtır. Hamilelik sırasında çoğu ilaç yasaktır. Tedavi, güçlü maddeler kullanılmadan çaba ve zaman gerektirir.

Bakteriler veya virüsler solunum sistemini etkiler, kanın oksijen içeriği azalır. Fetal hipoksi gelişir, erken doğum riski artar.

Gebeliğin erken evrelerinde farenjit varsa, klinikle iletişime geçmelisiniz. İlacı kendi başınıza almak yasaktır. Fetal organlar ve sistemler henüz oluşturulmamıştır, herhangi bir toksik etki gelişimin anormalliklerine, düşüklüğe yol açar.

Hamilelik sırasında farenjit ile ne tür bir doktora başvurmalıyım?

Gebe kadınlarda farenjit tedavisi, genel pratisyen hekim, terapist. Gerekirse, kadın doğum uzmanı jinekolog Laura ile bir istişareye gider.

tanılama

Tanı, gebelikte farenjitin daha ileri tedavisini etkileyen önemli bir işlemdir. Önde gelen sendromu belirlemek, ilave araştırma metotları belirlemek gereklidir.

Teşhis birkaç aşamadan oluşur:

 • Şikayetlerin toplanması. Doktor hastayı dinler, önemli ve ikincil belirtileri tanımlar.
 • Muayene. Posterior farryngeal duvarın, bademciklerin durumunun değerlendirilmesi gereklidir. Çoğu durumda mukoza, ödemli, kızarıklık, taneciklik var. Submaksiller lenf düğümleri sürece dahil olur. Palpasyonla ağrılı, büyümüşler.
 • Patojeni, antibiyotiğe olan duyarlılığını belirlemek için boğazdan Bakposev alınır.

tedavi

Birçok kadın merak ediyor - hamilelik sırasında farenjit nasıl tedavi edilir? Cevap basit: Bir polikliniğe gitmeli ve bir uzmanın tüm randevularını özenle yerine getirmelisiniz. Herhangi bir ilacı kendiniz almak yasaktır. Aynısı, bazılarının rahmin tonunu arttırdığı, erken doğum riskini artıracağı için, şifalı otlar için de geçerlidir.

En büyük etkililik, ilaç tedavisi, rejime uyum, geleneksel ilaç reçetelerinin kullanımı ile elde edilir.

Boğaz, terleme ve öksürük ağrılarını hafifletmek için çeşitli kurallara uyulması önerilir:

 • Hastalık zamanında, hastaya huzur sağlamak için, hamilelik sırasında akut farenjit durumunda, yatak istirahati gösterilir.
 • Nazik beslenme için bir tercih. Baharatlı, tuzlu, ekşi yiyecekleri içermez. Sıcaklık rejimi daha az önemli değil. Çok sıcak veya soğuk yiyecekler, farinks mukozasını ek olarak rahatsız eder ve durumu kötüleştirir.
 • Bolca sıcak bir içecek (çay, komposto, süt), vücuttan gelen mikropların ve toksinlerin atılımını teşvik eder.
 • Sesle dinlenmemesi, yüksek sesle konuşmamanız, bağırmamanız tavsiye edilir. Alevlenme birkaç gün boyunca sessiz kalmak için daha iyidir.
 • Odadaki havayı periyodik olarak nemlendirmek gereklidir.

Hastalık sırasında, şekerli içecekler ve bulaşıkları bırakmalısınız. Şeker, bakterilerin yeniden üretimi için mükemmel bir ortamdır.

Halk yöntemleri

Bitkilerin sadece iyi getirdiği, zarar veremeyeceği hakkında bir görüş var. Bu bir yanılsamadır. Hamilelikte, vücut herhangi bir maddeye güçlü bir şekilde tepki verir. Bu nedenle, halk ilaçları kullanmadan önce bir doktora danışmak gereklidir.

Otlar koleksiyonunda neler olduğunu okuduğunuzdan emin olun. Hamilelik sırasında nane, solucan, ginseng, adaçayı, St. John's wort, ısırgan otu kullanmak yasaktır. Bu bitkiler fetal hipoksiyi provoke edebilir, rahim tonunu artırabilir.

Boğazları durulamak için papatya, calendula, melisa, ahududu yaprağı suyu kullanın. Zaten satılan eczanelerde ılık suyla seyreltilen solüsyonlar satılmaktadır.

Propolis çok başarılı olduğunu kanıtladı. Antibakteriyel etkiye sahiptir, şişmeyi, iltihabı hafifletir, mukozayı yatıştırır. En kolay yol tamamen çözünene kadar küçük bir parçayı ağız boşluğuna koymaktır. Tortuları yağlamak için bir propolis özü hazırlayabilirsiniz, durulayın ya da sadece çayı ekleyin.

ilaç

Semptomlar ilerlerse, kadının durumu düzelmez, doktor ilaç verir.

Gebe kadınlarda farenjit için kullanılan ana ilaç grupları:

 • Gargara için antiseptikler (Thuracilin, Chlorophyllipt).
 • Artan sıcaklığa sahip antipiretikler (Parasetamol).
 • Antienflamatuar etkisi olan şekerlerin derinleşmesi (Pharyngocept, Strepsils).
 • Antibiyotikler, yararın muhtemel sonuçları aştığı zaman, katı göstergeler ile reçete edilir. Daha az yan etki, örneğin Bioparox gibi topikal uygulama için antibakteriyel bir preparasyona sahiptir.

komplikasyonlar

Bir doktor, zayıf bir bağışıklık sistemi, zamansız sevk zaman, farenjit kronik, uzun süreli bir ders geçer. Kan akışı veya temas yolu olan bakteriler iltihabın ilerlemesine yol açan diğer organlara girerler.

En sık görülen komplikasyonlar şunlardır:

 • Faringofaringeal apsesi.
 • Enfeksiyon yayıldıkça, larenjit, tracheitis ve bronşit gelişir.
 • Şiddetli vakalarda pnömoni oluşur.
 • Servikal lenf düğümleri, tükürük, parotis bezlerinin iltihaplanması.

görünüm

Farenjit bir kadının hayatı için tehlikeli değildir. Zamanında tanı ve tedavi iyileşmeyi tamamlar. Bu gibi durumlarda gelecekteki çocuğa etkisi minimumdur. Ana görev, komplikasyonların gelişmesini önlemektir.

Önleme özellikleri

Hamilelik sırasında, bağışıklığı güçlendirmeye artan dikkat etmek, farenjit gelişiminin tüm provoke faktörleri hariç tutulmalıdır.

Doktorlar basit kurallara uymayı önerir:

 • Özellikle kışın soğuk içecekleri, dondurmayı reddedin.
 • Kendi kuponunu, çatalını, kaşığını al. Kullanmadan önce bulaşıkları iyice yıkayın.
 • Odadaki havayı nemlendirin.
 • Grip salgınları sırasında hasta insanlarla, halka açık yerlerle temastan kaçının.
 • Dişhekimini ziyaret etmek için zamanında, ağız hijyenine dikkat edin.

Özellikle hamilelik sırasında farenjiti hafife almayın. İlk belirtiler göründüğünde, bir doktora görünmelisiniz. Zamanında tanı ve kendi kendine tedavi, annede, en kötü durumda, çocukta malformasyon veya kayıp gibi ciddi komplikasyonlara neden olur.

Yazar: Julia Kisil, doktor,
özellikle Mama66.com için

Farenjit Nasıl Önlenir?

Hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan herhangi bir hastalık tahmin edilemez sonuçlar doğurmaktadır: hamilelikte farenjit gelecekteki annenin ve bebeğinin sağlığına onarılamaz bir zarar getirebilir. Hastalığı tedavi etmek için kullanılan tekniklerin çoğunun fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğini hatırlamakta fayda vardır.

Hastalığın nedenleri

Akut farenjit çeşitli çeşitlere ayrılmıştır:

viral

Çoğu zaman, viral farenjit ARVI veya influenzada eşlik eden bir hastalıktır.

alerjik

Görünüşü, bir alerjenin zayıflamış organizmasına maruz kalmadan kaynaklanmaktadır.

mantar

Fungal farenjitin ortaya çıkışının nedeni Candida mantarının vücuda alınmasıdır.

Bakteriyel farenjit

Aşağıdaki bakteri türleri tarafından kışkırtır:

travmatik

Travmatik farenjit aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • Yabancı cisimler veya katı yiyecek parçaları tarafından larinkse zarar:
 • sigara dumanından veya egzoz gazlarından kaynaklanan tahriş.

kronik

Gebelikte farenjit de kronik olabilir. Hastalığın kronik formunun ortaya çıkmasının nedenleri arasında şunlar vardır:

 • akut tipte farenjitin sık relapsları;
 • zararlı üretimde çalışmak;
 • çevrenin olumsuz durumu;
 • kronik tipte bulaşıcı hastalıkların varlığı.

Farenjit belirtileri

Hastalığın biçimi ne olursa olsun, farenjit aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • cızırtılı;
 • larinksin kuruluğu;
 • yutulduğunda ortaya çıkan ağrı;
 • kuru öksürük;
 • bir ses sesi.

Farenjit, yukarıdaki semptomlardan birinin keşfinden hemen sonra tedavi edilmelidir.

Herhangi bir kadın forumu, hamilelik sırasında farenjit tedavisinin aktif olarak tartışıldığı notalarla doludur. Gelecekte annenin kendi kendine iyileşmesi için tavsiye edilmez. İlaçların doğru teşhisini ve reçetesini belirlemek için bir doktora danışmanız gerekir.

Hamilelik sırasında farenjit daha tehlikeli midir?

Hamilelik sırasında farenjitin ileride tedavisi hem fetüse hem de anneye zarar verebilir:
1) İlk trimesterde erken transfer edilen viral enfeksiyonlar, gebeliğin kesintiye uğramasına neden olabilir;
2) daha sonraki dönemlerde farenjit aşağıdaki komplikasyonları provoke edebilir:

 • fetusun hipoksisi;
 • erken doğum.
 • Doğmamış bir bebek üzerinde hastalık sırasında üretilen toksinlerden olumsuz etkilenebilir.

Hastalık hamilelik sırasında kendini nasıl gösterir?

Bir rahatsızlığın görünümünü gösteren işaretler arasında şunlar vardır:
• boğazda yanma;
Yutmada zorluk;
• kulakların tıkanıklığı;
• Servikal lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış;
• boğazda kızarıklık.

Farenjit gibi bir hastalıkta, sıcaklık olmayabilir.

Hastalık hamile kadınlara nasıl tedavi edilir?

Gebelikte farenjit genellikle aşağıdakilerle eşlik eder:
• coryza;
• öksürük;
• Soğuk algınlığı belirtileri.

Doktorlar sadece hastalığın değil, aynı zamanda semptomlarının da tedavi edilmesini önermektedir.
Gebe kadınlar için tedavi süreci, antibiyotik tedavisi kullanıldığında ortaya çıkması kaçınılmaz olan olumsuz sonuçlarla tehlikelidir. Komplikasyonları önlemek için uzmanlar alternatif (halk ilacı) ilaçlarından yardım almayı tavsiye etmektedir.

Etkili araçlar arasında özel başarılar:
• Ağzınızı tıbbi yöntemlerle yıkayın. Herhangi bir kadın forumu, farenjit tedavisi için uygun olan aşağıdaki bitkilerle ilk yardım setinin yenilenmesini önerir:

• Değerli esansiyel yağların ilavesi ile inhalasyonlar:

Bir kez daha iltihaplı mukus larenksine zarar vermemek için bir süreliğine vazgeçilmesi gerekir:

Hamile bir kadın yutulduğunda ağrı sendromunu bloke eden lolipop ve spreyleri seçerken daha dikkatli olmalıdır. Bunların birçoğu, bebeğin beklentisinin herhangi bir döneminde kullanımı istenmeyen maddeler içerir. Farenjit kontrolünde en güvenli yardımcısı Pharyngocept.

Viral hastalıkların tedavisinde birçok kadın Tonzipret tarafından yardımcı olur. Sadece doğal maddelerden ve doğal bileşenlerden oluşur:
• kırmızı biber;
• Amerikan lakonosunun özü;
• Guaiac ağacı yağı.

Tonzipe aşağıdaki etkilere sahiptir:
• Anestezi;
• iltihabı giderir;
• bağışıklık direncini çevreden gelen olumsuz etkilere karşı arttırır.

Hazırlık şu şekilde düzenlenir:
• Durulama çözeltisi hazırlığı için damlalar;
• emilim için pastiller.

Hastalık profilaksisi

Hamilelik sırasında farenjit önlemek için, bir kadın bir dizi basit kurallara uymalıdır:

Zararlı etki faktörlerinin dışlanması.

Gelecekteki annenin kendini tütün dumanından korumak ve egzoz dumanı ile kirlenmiş havada kalması gerekmektedir.

Bir yerleşim bölgesinde havanın nemlendirilmesi.

Minimum nem yüzdesini haiz havayı teneffüs ederek, burun mukozası ve larenks kurutulur ve daha ince hale gelir, bu da kaçınılmaz olarak tahriş olmasına yol açar.

Ağız boşluğunun sanitasyonu.

Hastalığın nedeni şu olabilir:

 • diş minesinin çürük lezyonları;
 • diş etlerinin kistik neoplazmı;
 • stomatit.

Kendinizi enfeksiyondan korumak için, ağız boşluğunu günlük olarak dezenfektan çözeltilerle yıkamanız önerilir (miramistin gibi).

Farenjit belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Farenjit de dahil olmak üzere nedenlerin farklı olabileceği ortaya çıkmaktadır. Boğazda ne pahasına olursa olsun, telkin kahramanları "Sağlıklı yaşamak!"

Hamilelik sırasında farenjit nasıl tedavi edilir?

mukoza ve soğuk veya sıcak havaya maruz kalmanın bir sonucu olarak farenks lenfoid doku iltihabı, patojenik mantarların ve virüslerin etkisi farenjit olarak yorumlanır. Sapma, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun arka planına karşı ilerler ve vücut bağışıklık bastırıldığında, solunum yolu hastalıkları ile enfekte olma riski artar.

Patolojik sürecin gelişimi gebeliğin seyrini karmaşıklaştırır, tk. Terapi, yeni bir yaşam süresi boyunca kabul edilmesi tavsiye edilen güçlü ilaçları gerektirir. Hamilelik sırasında farenjitin nasıl ve nasıl tedavi edilmesi bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirlenir.

Farenjit kavramı ve tanısı

Larinksin arka duvarındaki inflamasyonun kök nedenleri güçlü alerjenlerin, soğuk ve sıcak içeceklerin, havadaki termal değişimlerin, ENT organlarının etkinliğinin ve bütünlüğünün bozulmasının etkisidir. Geleneksel patojenler arasında adenovirüsler, rinovirüsler, influenza virüsleri veya parainfluenza bulunur.

Hastalık geliştiğinde, hastalar hakkında şikayet aşağıdaki belirtiler:

 • boğaz ağrısı;
 • rahatsızlık ve ağız kuruluğu;
 • yüksek vücut ısısı;
 • larinksin şişmesi ve kızarıklığı;
 • yutma sırasında ağrı;
 • mukus salgıları salgılanmadan verimsiz öksürük.

Anket verilerine dayanarak, doktor terapötik bir rejim oluşturur. Gebelikte farenjit tedavisi belirlenir mukozal inflamasyon gelişim evresi:

 • 1 derece - catarrhal farenjit. Hastalığın ilk aşaması, hasta genel bir rahatsızlık hissettiğinde, şişkinlik soğuk hava kütlelerini teneffüs ederek uzun bir konuşmadan sonra ilerler;
 • 2 derece - Granulosa farenjit. Orta şiddette bir gösterge ile karakterize edilmiştir. Klinik tablo, larinksin arka duvarındaki kırmızı tüberküllerin görünümü ile tamamlanır;
 • 3 derece - atrofik farenjit. Enflamatuar sürecin akut fazı, yemek sırasında şiddetli ağrı, mukoza üzerinde kuru kabukların lokalizasyonu, iç larinksin incelmesi ile birlikte görülür.

Önemli! Pasif sigara içimi bile, mukoza boğazında irritasyona neden olur, bu da farenjitin gelişmesi için önkoşullar sağlar.

Kronik farenjit ve gebelik uyumsuz kavramlardır. Çoğu klinik durumda, patolojinin ortaya çıkış nedenleri Faaliyetleri, fetüsün intrauterin gelişiminin doğal sürecini ve gelecekteki annenin yaşamını tehlikeye sokan şartlı patojenik mikroorganizmalardır.

Tehlike aşağıdaki faktörler tarafından ortaya çıkar.:

 • ilk günden itibaren 14 haftaya kadar Bir yer imi ve bebeğin iç organlarının oluşumu vardır. Gelecekteki annenin bağışıklık sisteminin koruyucu reaksiyonu zayıflar, patojenlerin saldırısını püskürtemez. İlk trimesterde patolojinin ilerlemesi, spontan abortus riskini arttırır (düşük yapma);
 • 2. ve 3. trimesterde farenjit akışı Bebeğin beslenmesini ve beslenmesini sağlayan oksijeni tam olarak besler. fetal hipoksi veya prematüre doğum neden;
 • patojen mikroorganizmaların hayati aktivitesine yol açan ürünler annenin vücudu zehirlenmesi, plasenta bariyerini aşmak, böylece Gelecekteki çocuk sistemlerinin doğal işleyiş sürecini kırmak;
 • 38 ya da daha yüksek bir seviyesini subfebril kadar yüksek bir vücut ısısı merkezi sinir sistemi bozuklukları, mikrosefali, hipotansiyon, kas sistemi fetus üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Farenjitin viral veya bakteriyel etyolojisini tanımlayabilir kanın genel ve biyokimyasal analizinin sonuçlarına dayanarak, bakteriyel inokülasyon.

Gebelikte farenjit tedavisi

Patolojinin tedavisi genel önerilerin uygulanmasıyla başlar. Boğazda ağrı tezahürünün yoğunluğunun azaltılması, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin reddedilmesiyle kolaylaştırılır. Yumuşak kıvam, bol oda sıcaklığında içecek (çay, süt, arıtılmış su) ürünlerine vurgu yapılmaktadır.

Referans için! Mukus boğazında tahriş, ahududu çayı, sıvı jöle, bal ile ılık süt tavsiye edilir.

Başarmak için Pozitif dinamikler karmaşık tedavi tayin, aşağıdaki olan:

 1. Boğazın tüm alanının antiseptik solüsyonlarla tedavisi. Gebelik sırasında onaylanmış ilaç grubu, Tantum Verde, Miramistin, Chlorhexidine ve Chlorophyllipt ile temsil edilir. Nonsteroid ilaçlar topikal uygulama için tasarlanmıştır, antibakteriyel aktiviteye sahiptir, anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Larenksin arka duvarını tedavi etmek her 4 saatte bir önerilir.
 2. Tuzlu suyla veya furakilin çözeltisiyle durulama mukozal inflamasyonun ilk günlerinde 10 kata kadar, 4 gün boyunca ilaç çözeltisinin kullanım sıklığı sınırlıdır 3-4 kez.
 3. Tabletler "Lizobakt", "Pharyngosept" formunda immünomodülatörlerin dejenerasyonu. Lokal antiseptik ilaçlar, inflamasyonun nedenini nötralize eder, lokal immünite sağlar, mukozada koruyucu bir etkiye sahiptir. Yetişkin hastalar atandı 2 tablet günde 3 kez. Üreticilerin talimatları emzirme ile, hamileliğin herhangi bir trimesterde ilaç kullanımını kabul.
 4. Antihistaminikler "Fenistil", "Zirtek" Resepsiyonu. Sıvı formda kullanmak için antialerjik ilaçlar tavsiye edilir. Sedatif aktivitesi vardır, antiserotonin etkisi vardır, kusmayı durdururlar. Günlük doz 3 g / gün bir zamanda 20 ila 40 damla arasında değişir. Gebeliğin 14. haftasından izin verildi.
 5. Parasetamole dayalı antipiretik ilaçların kullanımı, örneğin, "Panadol". Tıp pediatri alanında yaygınlaşmıştır, üç aylıktan itibaren çocuklar için reçete edilir, bu nedenle annenin ve gelecekteki bebeğin sağlığını tehdit etmez.
 6. Deniz suyu bazlı tuvalet burun burun spreyleri - "Aquamaris". Nazal kavitelerin optimal fizyolojik durumunu korumak için, aşılamak tavsiye edilir Her burun deliğine 2-3 damlagünde en az 4 kez. Tedavinin seyri bir haftadan 2-3 aya kadardır. Doğal kökenli bir tıbbi ürün bağımlılık yapmaz.
 7. Vitamin kompleksi A, C'nin terapötik şemasına dahil etme
 8. Sabah ve akşamları tuzlu su veya mineral su kullanarak inhalasyonlar yürütmek. Atrofik farenjit tanısı koyulurken "Asetilsisteine" geçilmesi önerilir.

Önemli! Fizyoterapötik etki yöntemleri, çamur uygulamaları ve manyetoterapiyi içerir.

Burun mukozasının şişmesi, KBB organının tıkanması ile patolojik sürecin desteklendiği durumlarda, farenjit ile burun damlaları düşer. Yasak altında, iç ovayı tahriş eden aktif bileşenleri olan vazokonstrüktif ilaçların sık kullanılmasıdır.

Halk yöntemleri ile 1, 2,3 trimesterde farenjit tedavisi

Alternatif tıp reçeteleri, hafif bir koruyucu etkisi olan doğal bileşenlerin kullanımına dayanmaktadır. Öneriler, mukoza boğazının aktif rejenerasyonunu, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, enflamatuar süreci durdurmayı amaçlamaktadır.

Etkili ulusal araçlar arasında aşağıdakileri ayırmak mümkündür:

 • Verimsiz öksürük ile deride buhar haşlanmış patates inhalasyonu;
 • propolis veya merhem tentür ile bademcikler tedavisi;
 • papatya, adaçayı, calendula bir kaynatma ile gargara. Kuru hammadde bir çorba kaşığı 250 ml kaynar su, yarım saat kadar demleyin. Gergin bir çözüm ile ağız boşluğu durulayın Alım başına 1 bardak günde 3 kez. Tedavinin seyri 5-7 gün;
 • ağzını yıkamak için patates suyu. Genç bir sebze presinin yumrularından 100 ml meyve suyu. Bu işlem için tek bir doz, manipülasyonların çokluğu azalır Günde 4 tekrarya kadar;
 • sarımsak karanfil. İnce kıyılmış ürün bal ile karıştırılır, yavaş ateşte düzgün bir kıvama getirilir. Süzülen sıvı 4-5 saat infüzyondan sonra kullanıma hazırdır. İçeri al 10 ml için. günde üç kez;
 • çay ağacı, okaliptüs, ardıç esansiyel yağları ile sürtünme. Vücudun aşırı duyarlılığı durumunda, uçucu sıvıları dikkatli bir şekilde uygulayın. Onlar güçlü alerjenlerdir.

Kronik farenjit tedavisi, terapötik şemada bronzlaşma ajanlarının varlığını gerektirir., meşe, huş ağacı, söğüt ağacında bulunanlar. 1 st. Bir kaşık kuru hammadde yetiştirilir 200 ml. sıcak kaynamış su. Düzenli ve süzülmüş bir et suyu, boğazı yıkamak için kullanılır. 3-4 saat.

Hamilelik ve kronik akut farenjit, tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir. Bakteriyostatik ve iltihap önleyici ilaç ürünleri kullanılmadan halk yöntemleri etkisiz olacaktır.

Fetal yataklama için kabul edilebilir ilaçların listesi sınırlıdır, bu nedenle, hastanın geçmişi, hamileliği ve patolojik sürecin doğası temelinde, katılan hekim tarafından etkili ve güvenli bir ilaç belirlenir.

Gebelikte farenjit: daha tehlikeli ve nasıl tedavi edilir

Tehlike nedir?

Gelecekteki anneler için bir farenjit ile hasta olmak, hem erken dönemlerde, hem de hamileliğin 3 trimesterde arzu edilmez. Bunun nedeni, farinksdeki enflamatuar sürecin hem kadın hem de henüz doğmamış çocuk için tehlike oluşturan bir patojenik bakteri ve virüs kaynağı olmasıdır.

Hamileler için

Hamilelikte farenjit hamile annenin sağlığı için ciddi sonuçları olabilir. Kadınlarda hastalığın sonrasında 10-12 gün glomerulonefrit gelişebilir sonra, oldukça sık olur farinks haline streptokok, iltihabı nedeni ise - böbrek hasarı glomerüler aparat, önemli organ fonksiyon bozukluğuna yol açar. Bu durumda, böbrek bakterinin kendisi bu hastalığın ortaya çıkması belirleyici bir rol kan bir streptokok enfeksiyonu oluşan imun kompleksleri oyun zarar vermez.

Bu aynı kompleksler kalbi etkileyebilir (endokardit var), eklemler (artrit görülür). Gelecek bir anne için, bu hastalıklardan herhangi biri karmaşık bir hamilelik süreci ile doludur. Ek olarak, patojenik virüsler ve bakteriler plasentaya (çocuğun uterus ömrünü muhafaza etmenin ana organı) zarar verebilir, amniyotik sıvıyı enfekte edebilir, erken doğumu provoke edebilir.

Fetus için

Hamileliğin ilk aylarında, iç organlar döşenirken farenjit en tehlikeli olanıdır - bakteri ve virüslerin fetüsü üzerindeki etkisi, düşük ve ilaveten düşük yapma dahil olmak üzere geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir. Ayrıca, farinksin inflamasyonunun nedeni TORCH enfeksiyonları ile ilişkili bir patojen haline geldiyse, çocuk konjenital anomalilerle doğabilir.

 • oksijen açlığı ve hipotrofi (plasentanın işlev bozukluğuna bağlı olarak ilerlemek);
 • intrauterin enfeksiyon;
 • ışıkta erken görünüm.

Hamilelikte farenjitin tedavisinde hangi doktor yer alır?

Kadınlarda farenjit, bir kulak burun boğaz uzmanı (KBB) tarafından tedavi edilir. Gerekirse, hastanın ayakta durduğu bir jinekolog tarafından desteklenir. Bir kadın doktorun hastasının sağlık sorunları olduğu konusunda bilgilendirilmesi gerekir.

Ek ultrason, bir kan ve idrar testi, bazı ilaçların profilaktik olarak alınması gerekebilir - tüm bunlar jinekoloğun hastalığı bilmesi durumunda zamanında atayabilir.

tanılama


Kulak burun boğaz uzmanı, hastanın burun ve boğaz muayenesi sırasında elde edilen verilere göre tanı koyabilecektir. Boğazdan bulaşmanın bakteriyolojik incelemesi, farenksdeki enflamatuar sürecin tam nedenini gösterecektir. Hastalık komplikasyon olmadan ortaya çıkarsa, başka çalışma yapılmaz.

tedavi

Hamilelikte farenjit tedavisi sağlar:

 • diyet ile uyum - gıda, sıcak, yumuşak değil akut ve asidik değil, bu yüzden farinksin mukoza kaplamasını tahriş etmemelidir;
 • Bol içecek - sıcak kompostolar, çaylar, meyve içecekler, süt;
 • sesin sakinliği;
 • normal vücut ısısı normale kadar yatak istirahatı;
 • bir soda çözeltisi veya papatya bir kaynatma ile günde birkaç kez gargara; ne ile gargara yapabilirsiniz →
 • reçeteli ilaçlar alarak - boğaz antiseptik, yerel antibiyotikler, iltihap, antipiretikler, vitamin komplekslerinin bakteriyel doğasını doğruladıysa.


Yetişkinlerin, boğazdaki ağrıdan korunmaya alışkın oldukları birçok ilaç, hamile anneler için kontrendikedir. Bu nedenle, doktora gitmeden önce, hamile kadın evde ilaç dolabında olan her şeyi kendi kendine körü körüne tedavi etmemelidir.

Şiddetli boğaz ve sıcaklık için çareler, pozisyondaki kadınlara izin verir, şunları içerir:

 • boğaz için anti-inflamatuar ve analjezik hapları - Lisobakt, Pharyngosept;
 • boğaz için analjezik antiseptik spreyler - Ingalipt, Cameton;
 • antipiretik ilaçlar - Parasetamol (Ibuprofen ve daha Aspirin kontrendikedir);
 • yerel eylem antibiyotikler - Bioparox.

Nadir durumlarda, komplikasyon olasılığı yüksek olduğunda, gelecekteki annelerde farenjit sistemik antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Bu durumda, sadece üç grup antibakteriyel ajan kullanılır (gerisi kesinlikle kontrendikedir): penisilinler, makrolitler, sefalosporinler. Farenjit ile antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi →

önleme

Hamilelik sırasında farenjit riskini en aza indirmek için, bir kadının ortaya çıkmasından önce bile, bir kadının ihtiyacı vardır:

 • Bir KBB'de ve bir nazofarenks ve palatine bademciklerdeki kronik enflamatuar süreçlerin ortadan kaldırılmasına yönelik yardımıyla araştırılmak üzere;
 • diş hekimini gösterin ve diş çürümesi nedeniyle hasar gören tüm dişleri tedavi edin.

Hamileliğin başlangıcından sonra, beklenen anne sağlığını daha fazla izlemeli ve aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

 • Birçok insanın olduğu yerde uzun kalmayın;
 • dumansız mekanlardan kaçının;
 • sonbahar-kış döneminde, nazal pasajları iki kez salinle yıkayın - sabahları ve akşamları;
 • aşırı soğuma, ama aşırı ısıtmayın;
 • soğuk içecekleri içmeyin;
 • açık havada günlük yürüyüş;
 • doğru yiyin - ekşi ve keskin suistimal etmeyin.

Anne için ilaçların fetüs üzerinde istenmeyen etkilere korkarak ve hoş olmayan semptomlar tarafından işkence, boğaz ağrısı için çok önemli değil kendine, ama etkin değil. Doktora gitmek gerekiyor. Deneyimli doktor her zaman diğer organlara iltihap yayılmasını vermek ve anlamlı kadınların sağlığını geliştirmek etmeyen bir hamile hasta güvenli tedavi için almak mümkün olacak.

Gebelikte farenjit tedavisi ve fetüse etkisi

Hamilelik sırasında farenjit ile birlikte sıklıkla sık sık çarpışırlar, çünkü bir kadının doğumdan sonraki bağışıklığı doğal olarak azalır.

Vücudun savunmasının böyle bir zayıflaması, fetüsün, parçalanması gereken yabancı bir beden olarak algılanmaması için gereklidir. Bir çocuk için, annenin hamilelik sırasında herhangi bir hastalığı bir tehlikedir.

Farenjinin erken gebelikte 1 trimesterde ve daha fazla etkisi

Bebek doğduğunda, vücut tüm süreçler artan yük ile gerçekleştiğinde, özel bir durumda kalır. Şu anda herhangi bir enfeksiyon ciddi bir tehlikedir.

Hamileliğin 1. trimesterinde

Bu noktada, fetus, yaşamları boyunca virüsler ve bakteriler tarafından salınan toksinlere özellikle duyarlıdır. Gelecekte çocuğa yeterince iyi koruma sağlayan plasenta, plasenta bariyeri oluşturarak sadece 12 haftaya kadar ortaya çıkar.

Bundan önce, hamileliğin ilk aşamalarında, embriyo neredeyse savunmasızdır. Ayrıca, vücutta meydana gelen tüm süreçler aşırı yüklenmeye neden olur. Sonuç olarak, farenjit ile bağışıklıklarını azaltmak için keskin bir şekilde artar ve fetüsün reddini kışkırtır.

İlk üç aylık dönemde, farenjitin gelişmesi ve kuvvetli olmasa da, askıya alınmış bir gebelik veya düşük yapma gibi sonuçların ortaya çıkma riski yüksektir.

Ayrıca, doğumu takiben ciddi patolojilere ve çirkinliğe yol açabilecek gelecekteki bir çocuğun organlarının döşenmesi sürecinde ihlâl edilemez.. Faringezinin gelişiminin başlangıcındaki etkisi en güçlü ve en tehlikeli olanıdır.

2. trimesterin döneminde

Bu süre bir kadın için nispeten sakin bir süreçtir, çünkü tüm sistemler ve organlar yeni süreçlere tam olarak adapte olmuşlardır ve oluşan plasenta toksinlere ve patojenlere ek bir bariyer oluşturur.

Şu anda, gelecekteki çocuk için ana tehlike oksijen açlıktır.

Farenjit ile boğazın şişmesi gözlenir, çünkü vücuda giren oksijen miktarı azalır. Boğaz ağrısı nedeniyle ortaya çıkan öfkeli öksürüğün durumuyla daha da şiddetlenir.

Hipoksinin bir sonucu olarak, fetus yavaş bir boğulma meydana getirir ve bu da sıklıkla geç düşüğün veya erken doğumun sebebi olur.

Bir kadın gebeliğin altıncı ayının sonuna yaklaştığında ve fetüse ciddi oksijen açlığı teşhisi konulduğunda, çocuğun doğumun erken kararıyla ilgili soruya, kuveze'de çocuğun daha fazla kalması ile ilgili sorular sorulabilir.

Hamilelik sırasında hastalık annenin kanında tehlikeli bir oksijen eksikliğine yol açmazsa ve çocuğun durumu normal ise, hamilelik korunur ve hastalığın tedavisi gebelik döneminde izin verilen ilaçlarla yapılır.

Hamileliğin 3. trimesterinde

Hamileliğin bu döneminde, akut farenjit bile gelecekteki çocuk için ciddi bir tehlike oluşturmaz. Tüm sistem ve organlar zaten oluşmuştur ve plasenta bariyeri çok güçlüdür ve intrauterin enfeksiyonu önler.

Çocuk ve kadın için risk, ancak anne çok zayıfsa ve patojeni içermiyorsa. Böyle bir durumda, fetusun tehdidi esas olarak annenin hayatındaki risklerden kaynaklanır.

Vakaların büyük çoğunluğunda, bir çocuğun taşıdığı son aylarda boğaz iltihabı olduğunda, onun için tehlike yoktur.

Bir bebeğin enfeksiyon riski sadece doğumdan sonra, eğer anne, farenjit bakteriyel, fungal veya viral doğası varsa, patojenlerle enfekte edebilir. Alerjik farenjit ile bu imkansızdır.

Çocuk için kontrendikasyonlar ve sonuçları

Geç evre ve doğum sonrası gebe kadınlarda farenjit, bu tür sınırlamalara yol açar:

 • Emzirme sadece kadının son toparlanmasından sonra mümkündür, çünkü aksi takdirde çocuğun enfeksiyon riski yüksektir;
 • annenin temaslarını tam iyileşme ile sınırlandırır.

Enflamatuar hastalık fetus üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve çocuğun doğumundan sonra özellikle dikkatli bir tıbbi kontrol gerektirir.

Annesi farenjitli, özellikle akut formda olan yenidoğanın bağışıklığı yaşamın ilk günlerinden itibaren azalır. Sonuç olarak, bebek bakteriyel ve viral enfeksiyonlara eğilimi olacaktır.

Bu durumda, hastalığın gelişimi genellikle şiddetlidir ve tedavi gecikebilir.

Hamilelik sırasında, eğer gerekli değilse, plasenta bariyerine nüfuz eden ilaçları almak kontrendikedir.

Çocuğun gelişimini ciddi biçimde bozabilir (özellikle gebeliğin ilk yarısında) ve fetüsün anormal fiziksel gelişimine ve merkezi sinir sisteminin yetersiz oluşumuna neden olabilirler.

Hamilelikte akut ve kronik farenjiti nasıl ve ne tedavi edecek?

Hamilelik sırasında farenjit tedavisi mutlaka bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Kendi kendine ilaçlama fetüse ciddi zarar verebilir ve ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bir doktora gitmeden önce, bir kadın boğazını tahriş eden ve durumu kötüleştiren yiyeceklerden vazgeçmelidir. Bunlar şunları içerir:

 • tuzlu;
 • akut;
 • sıcak;
 • soğuk;
 • kaba kıvamlı ürünler.

Hastalık durumunda yiyecekler yumuşak, tercihen sıvıya ihtiyaç duyar.

Bol miktarda içecek vücuttaki toksin konsantrasyonunu azaltmanıza ve çıkarılmasını hızlandırmanıza izin verir. Özellikle yararlı olan ballı süt ile, farinksin dokularını yumuşatır ve öksürüğe neden olan terlemeyi ortadan kaldırır.

Hamilelikte farenjit tedavisi esas olarak kanın içine daha az nüfuz eden lokal ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilir. Hamilelik sırasında akut farenjit bu şekilde tedavi edilir:

 • Antiseptikler ile boğaz tedavisi - klorheksidin, bir sprey, inhalipt, miramistin, bir sakız, onaltılık, tantumverde, klorofililpt formunda uygulanır. Tedavi genellikle her 4 saatte bir yapılır;
 • bağışıklık düzenleyici eylem ile lolipop - pharyngocept, lysobact. Bunların uygulanması hamileliğin her anında mümkündür. Genellikle 2 tablet günde 3 kez çözünmesi için reçete edilir;
 • boğazın furakilin çözeltisi veya deniz tuzu çözeltisi ile durulanması - hastalığın ilk günlerinde, prosedür 10 kata kadar gerçekleştirilir;
 • A ve C vitaminleri içeren vitamin kompleksi;
 • Parasetamol bazlı antipiretik ilaçların alınması, bir doktor tarafından reçete edilir. Panadol en yaygın olarak kullanılır;
 • Örneğin, aquamaris ile deniz suyu ile spreyler ile burun yıkama.

Fenistil ve zirtek gibi sıvı formda antihistaminikler de almak mümkündür. Boğazın ödemini kaldırmaya ve emetik itmeleri ortadan kaldırmaya izin verirler.

Antibiyotiklere sadece aşırı durumlarda izin verilir, eğer farenjit pnömoni, apse veya apse veya pürülan tracheitis ile ilişkili ise.

Hamilelik sırasında kronik farenjit farklı tedavi edilir. Bu tedavi ile reçete:

 • her 3 saatte bir tuzlu su ile% 1 durulama;
 • maden suyu ile ultrasonik inhalasyon;
 • farenksin arka duvarının fındık yağında bir A vitamini çözeltisi ile yağlanması;
 • lokal immün sistemi uyarıcı ilaçların emilmesi;
 • A vitamini oral alımı;
 • Hastalığın granüloz formunda büyük granüllerin sıvı nitrojen ile koterizasyonu.

Gebe kadınlarda farenjit tedavisi sadece halk hekimine danışılarak ve halk metotları kullanılarak gerçekleştirilebilir.

 • patatesler üzerinde inhalasyon;
 • propolis sulu bir infüzyon ile gargara;
 • papatya, kadife çiçeği veya adaçayı suyu ile durulama;
 • patates suyu ile gargara;
 • pancar suyu ile durulama.

Farenjiti tedavi etmek ve gelecekteki çocuğa zarar vermemek için, tedaviyi doktorla birlikte koordine ederek tedavi etmek gerekir.

Emziren anneler ne yapmalı, emzirebilir miyim

Emziren kadınlarda hamilelikten daha az kısıtlama ile farenjit ilaçları kullanılır.

Bunun nedeni, tam iyileşme zamanına kadar beslenmenin tamamen durması ve çocuğun vücudunun sütün içine düşen ilaçlardan etkilenmemesidir. Tüm tedavi doktor ile anlaşılmalıdır.

Tedavinin bitiminden sonra beslenmeye devam edebileceğiniz zaman, doktor söyleyecektir. Tedavi sırasında, hastalık viral, bakteriyel veya fungal olduğunda, anne mümkünse, çocukla iletişim kurmayı bırakmalıdır.

Hamileler için farenjit çok ciddi bir testtir. Tedavi, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra yapılmalıdır. Boğaz hastalıklarının fetüsün gelişimini etkilemediği ve bunların tedavisi ile baş edemeyeceği varsayılabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür.

Hamilelik sırasında hasta bir boğaz tedavi ediyoruz

Ne yazık ki, hamile bir kadın virüslerden korunmaz ve hamilelik boyunca herhangi bir solunum hastalığı, özellikle sonbahar-kış döneminde ilginç bir durum ortaya çıktığında, kendini bir öksürük, burun akıntısı veya boğaz ağrısı şeklinde gösterir.