Loading

Farenjit ve bademcik iltihabı: Bir hastalık diğerinden nasıl farklıdır?

Farenjit nedir, bademcik iltihabı nedir ve nasıl tedavi edilir? Bu sorular birçok hasta için ilgi çekici. Çocuk boğaz ağrısı geçirdiğinde, birçok ebeveyn hemen boğaz ağrısını tedavi etmeyi üstlenir. Ve bunu doğaçlama araçların kullanımıyla yaparlar, çoğu zaman geleneksel tıbbın tavsiyelerini izlerler. Çoğu zaman, ilaçları olan bir çocuğa zarar vermeden bile, ebeveynler değerli zamanlarını kaybeder, böylece çocuğun sağlığına büyük zarar verirler.

Herhangi bir doktor, boğazın sadece anjin nedeniyle değil, sadece incinebileceğini söyleyecektir. Üst solunum yolu, farenjit, larenjit ve kronik tonsillit ile benzer şekilde davranır. Bu hastalıkları birleştiren tek şey, geliştikleri yer. Boğazın tedavisini üstlenmek için, bir hastalığın farklılıklarını bir diğerinden açıkça anlamanız ve her hastalığın klinik tablosunu anlamanız gerekir.

Bademcik iltihabı ve farenjit tedavisine yaklaşımlar pek çok yönden benzerdir, ancak anjin tedavisi de bu şekilde devam eder. Yani bu hastalıkları özdeş olarak düşünmeyin.

Bademcik iltihabı nedir

Kronik bademcik iltihabı ve farenjit boğazı etkiler, ancak aynı yerde değildir. Tonsillit öncelikle faringeal tonsilleri etkiler, ayrıca bademciklerdir. Vücudun bu önemli sistemi bağışıklık sisteminden en az sorumlu değildir ve vücutta enfeksiyona karşı bir tür koruyucu bariyer görevi görür.

Hastalık patojen bademcikler içine girdiğinde ortaya çıkar. Bezler, büyüklükte bir artış ve koruyucu fonksiyonlarda belirgin bir azalma ile enfeksiyona derhal yanıt verir. Bu aşamada sıklıkla ağrı oluşur. Yukarıda belirtilen hastalıklar genellikle viral bir enfeksiyonun vücuduna girmesinin sebebidir. Eğer bademcik iltihabı tedavi edilmezse bademcikler temizlenmelidir.

Farenjit gibi kronik bademcik iltihabı, tüm patojenik mikropların lenfositler tarafından zararsız hale getirilmediği durumlarda zayıflamış bağışıklığın arka planına karşı gelişir. Bu transfer edilen anjinin bir sonucu olarak gerçekleşir. Böylece kronik bademcik iltihabı oluşur. Streptococci, staphylococci, oral kavite ve sinüzit hastalıkları nedeniyle farenjit.

Tonsillitin klinik resmi:

 • Bezlerin büyüklüğü önemli ölçüde artmıştır;
 • bademciklerin yüzeyi gevşer;
 • bademcikler kıpkırmızı olur;
 • lenf düğümleri belirgin olarak şişer;
 • gökyüzü yağmakta;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku var;
 • yutulduğunda ağrı var;
 • ses değişiyor;
 • nefes almak zor;
 • Sıcaklıkta önemli bir artış.

Bir doktorun müdahalesi olmadan kronik bademcik iltihabı sadece ağırlaştırılır.

Kulak burun boğaz uzmanı inceler, testler düzenler ve doğru tanıyı kurar.

gibi sıcak bakteriler çok daha rahat çoğalmaya bu durumda bir hata ve hastalığının bir komplikasyonu, neden bir boğaz ağrısı sıcak içecek hiçbir şey en iyisi yaygın görüş,.

Bu aşamadaki birincil görev bademcik iltihabı veya farenjitin kronik bir forma girmesine izin vermemektir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, hemen bir doktora gitmelisiniz.

İlk görüşte bu masumlardan kaynaklanan komplikasyonlar, kalbin, böbreklerin, kemik sisteminin aktivitesini etkileyebilir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Bademcik iltihabının tedavisine başlamak için, hastanın kan ve idrarının analiz için gönderildiği tanıyı belirlemek gerekir. Tedavinin ilk aşamasında, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bezlerin iyot ve tuz ile durulanması uygulanmaktadır. Enfeksiyonlu tuz mücadeleleri ve iyot, bademciklerin yüzeyinde antiseptik bir etkiye sahiptir.

Bazen doktorlar Lugol mukoza tedavisi ve topikal antibiyotik kullanımı reçete. Sıcaklık çok yüksekse, antipiretik almalısınız. Sıcaklık üç günden fazla sürerse, antibiyotikler alınmalıdır. Tüm ilaç reçetelerinin bir doktor tarafından yapıldığını tekrarlamaya gerek yoktur.

Eğer bademcik iltihabı kronik bir formdan geçerse, doktor bademciklerinizi çıkarmanızı tavsiye edecektir. Sık sık tekrarlanan KBB hastalıkları ile aynı tavsiyede bulunacaktır. Bu yapılmazsa, inflamasyondan sürekli olarak yok edilen bademcikler ana patojen kaynağı olabilirler.

Pratikte görüldüğü gibi, bademcikler çıkarılması boğaz hastalıklarının sayısında önemli bir azalmaya yol açar. Tedaviden sonra, bağışıklık sistemini tolere etmek için ilaç ve vitamin preparatları almanın bir yolunu almak gerekir.

Farenjit nedir

Tedavide başarılı olmak için kronik farenjitin ne olduğunu ve bademcik iltihabından nasıl farklı olduğunu hayal etmelisiniz. Farenjit ile birlikte bademcik iltihabının aksine, patojenler bademcikler değil, doğrudan boğazın mukoza zarını etkiler. Diğer birçok hastalık gibi, farenjit iki şekilde ortaya çıkabilir:

Hastalığın nedeni solunumsal patojenlerdir:

 • rhinovirüsleri;
 • adenovirüsler;
 • parainfluenza virüsü;
 • koronavirüs;
 • sitomegalovirüs.

Üst solunum yolu veya streptokok etkisinin viral enfeksiyonlarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilen kronik formdan farklı olarak, akribanjitin en yaygın hastalığı değildir. Farenjitin klinik tablosu oldukça net olduğundan, anjinin farenjitten nasıl ayırt edileceği açık olmalıdır:

 • Boğazda Zulüm;
 • kuru öksürük;
 • lenf düğümleri büyümüş ve ağrıyan;
 • yüksek sıcaklık;
 • boğazın arka duvarının kızarıklığı;
 • güç kaybı, kas ağrıları ve terleme.

Onun nüanslarında farenjitin tüm belirgin belirtileri ile sadece bir doktor tarafından anlaşılabilir. Bu nedenle, kendiniz teşhis koymaya çalışmayın ve özellikle hastalığı tedavi edin.

Farenjit tedavisi

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalık formuna sahip olduğunuza karar vermelisiniz: bakteriyel veya viral. Tanı, hastalığın viral bir formunu gösteriyorsa, tedavi aşağıdaki gibi olacaktır:

 • doğru beslenme;
 • bol içme;
 • yerel eylem antibiyotikler;
 • düzenli gargara;
 • Larinksin inhalerlerle tedavisi.

Kronik farenjit durumunda, boğazı tahriş edecek yiyecekleri kötüye kullanmamalıdır: ekşi, sıcak, sıcak yiyecekler diyetten çıkarılmalıdır. Ne zaman farenjit viral formu içmek için mümkün olduğunca çok olmalıdır, böylece enfeksiyon hızla vücuttan atılır.

Yüksek sıcaklığa gelince, bu durumda, vücudu susuzlaştırmanın bir yolu olarak bol miktarda içme gerekir. Vücuttaki yüksek bir sıcaklıkta virüsleri ve bakterileri yok eden bir hormon geliştirmeye başlar.

Farenjit bakteriyel ise, antibiyotikler önlenemez. Kullanımları, erişkinleri çocuklardan çok daha fazla etkileyen pek çok komplikasyondan kaçınacaktır.

Tonsillit ve farenjit profilaksisi. Bu hastalıkları olabildiğince sık önlemek için, önleyici faaliyetlere dikkat edilmelidir. Önleme ana faktörlerinin sağlıklı bir yaşam tarzı ve hijyen olması gerektiğine şaşıracaksınız. Patojenlerin bizi çevrelediği göz önüne alındığında, düzenli el yıkama, bir hastalığın yarısı olasılığını azaltabilir.

sağlıklı olmak için, yaz sıcağında sırasında soğuk sıvıları içmek ve sürekli vücutta vitamin rezervleri doldurmak değil, vücudu temper gerekir. Bazı insanlar çilek üç kilo yemeye yaz aylarında ise, kış aylarında herhangi enfeksiyon başa vücudun yeteneğini bulduk yeterli olacağına inanıyoruz. Eğer limonlu çay içmek için sabah isterseniz Yani Narenciye ayrıca bir enfeksiyon almak için çok daha az şansa sahip, C vitamini zenginliği sayesinde şeklinde vücudu destekler.

Rinit ve sinüzit arasındaki fark nedir?

Nazofarenksin mukoza zarını etkileyen hastalıklar, bir çok açıdan benzer şekilde, tanı aşamasında kesin tanının belirlenmesi önemlidir. Bu, daha ileri tedavinin etkinliğine bağlıdır.

Rinit ve sinüzit

Bu hastalıkların farklılıklardan daha fazla benzerlikleri vardır. Çünkü sinüzit rinitin bir komplikasyonudur.

Bu burun mukozasının iltihaplanmasıdır.

Bu burun sinüslerinin iltihaplanmasıdır.

Ve diğeri olmadan büyük biri mevcut olamaz.

Burunda iltihaplanma çok hızlı bir şekilde yayılır ve hemen hemen tüm mukozasını etkiler. Ama farklılıklar hala var, onu çözelim. Sinüzit, catarrhal ve pürüldir. Catarrhal sinüzit, rinit için bir eşanlamlıdır. Ancak burun iltihabından gelen pürülan sinüzit ciddi ölçüde farklıdır.

Bir pürülan sinüzitle birlikte, bakterilerin aktif olarak çoğaldığı sinüslerde bir sıvı birikmektedir. Zamanla, bu sıvı kalınlaşır ve dışarı üflenmesi zor olan viskoz bir kütleye dönüşür. Doğal olarak, her zamanki rinit ile, böyle bir şey gözlenmez.

semptomataloji. Purulent sinüzit belirtileri telaffuz edilir ve diğer hastalıklarla karıştırılması zordur:

 • Baş boyunca yayılan akut bir baş ağrısı, diş ve gözlerde palslar;
 • Önemli sıcaklık 39-40 dereceye kadar düşer;
 • Kaşların üstündeki bölgeye veya burnun kenarlarına bastığında, sıkı ve patlama hissi verir;
 • Nazal solunumun tamamen yokluğu, tat duyularının kaybı.

Tonsillit ve sinüzit

Tonsillit bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıdır. Bademcik iltihabının karakteristik semptomları, submaksiller lenf nodlarında bir artış, üzerlerine basıldığında ağrılı duyular, kuruluk ve boğazda sürekli bir koma hissidir.

Tonsillit ve sinüzit birbiriyle karıştırmak zordur, bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, bazen yemek yemekten vazgeçmek zorundasınız, çünkü çok fazla ağrılı yutmak. Sinüzit ile böyle bir problem yoktur, ancak sinüzit ve bademcik iltihabı karşılıklı olarak birbirlerini provoke edebilir.

Mikroplar burundan farenksiye ve sırttan göç edebilirler, bu durumda her iki hastalığın varlığı ve buna bağlı olarak semptomların sayısında bir artış olabilir.

Sinüzit ve orta kulak iltihabı

Otitis veya orta kulağın iltihaplanması birkaç nedenden kaynaklanır: timpanik zara zarar veya işitme tüpü içinden nazofarenksden enfeksiyöz bir lezyonun geçmesi. Kulaklar ve nazofarenks birbirine bağlı olduğundan, sinüzit veya bademcik iltihabına karşı otit oluşabilir.

Otit ana belirtisi - Sinüzit için tipik olmayan kulakta keskin ağrı. Ağrılı semptomlar genellikle akşamları artar. Kulak iltihabı, kulakçık basılarak yapılabilir. Bu durumda, keskin bir çekim acısı hissedebilirsiniz.

Ayrıca kulak iltihabı kulak tıkanıklığı ve otoponi, yani, yabancı gürültü hissi gösterir. Hastalığın pürülan formu ile uzayda olası baş dönmesi ve oryantasyon bozukluğu eklenir. Sık görülen semptomlar arasında halsizlik ve ateş vardır.

Sinüzit ve bronşit

"Bronşit" tanısı, solunum yolunun alt kısmının iltihaplanması ile yapılır. Bronşiyal mukoza ödemi, viskoz balgam ile öksürüğü tetikleyen yabancı elementlerin ve bakterilerin solunum sisteminden çekilmesinde güçlük çekmektedir.

Islak öksürük - bronşiti nazofarenks hastalıkları ile karıştırması olasılığını neredeyse ortadan kaldıran trakea, bronş ve akciğerlerin ayırt edici bir özelliği. Sinüzit öksürüğü kuru, akşam yoğunlaşıyor. Burun salgılarının deşarjı ile reseptörlerin tahrişinden dolayı ortaya çıkar.

Sinüzit ve farenjit

Farenjit, mukus boğazının iltihaplanmasıdır. Birçok açıdan, farenjitin semptomatik görüntüsü, bademcik iltihabına göre sinüzite çok benzer değildir. İlk sırada - bu ter ve boğaz ağrısı, boyundaki lenf düğümlerinde bir artış.

Faringoskopi, küçük bulgular ile mukozada karakteristik güçlü bir kızarıklık tanısı koyar. Belki de, inceltmek veya mukoza kalınlaşması, boğazda kuruluk. Kural olarak, bu belirtiler sinüzit ile gözlenmez.

Tonsillit, farenjit ve larenjit farklılıkları

Boğaz ağrısı, rahatsızlık, ses kaybı veya ses kısıklığı birçok hastalığın çok yaygın bir belirtisidir.. Tonsillit, farenjit ve larenjit benzer belirtilere eşlik eder. Bunlar boğazın en sık görülen hastalıklarıdır. Hepsine çok benzer semptomlar eşlik ediyor. Hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir, bu büyük ölçüde bir kişinin ne kadar hızlı toparlanabileceğine bağlıdır.

Bütün bu hastalıklar boğaz ile ilişkilidir, ancak aralarında temel bir fark vardır.

Bu hastalıklar arasındaki temel fark, inflamasyonun farklı yerlerde lokalize olmasıdır. Farenjit, farinkste bir inflamasyon, larinkste larenjit, bademciklerdeki bademcik iltihabıdır.

Bu hastalıkların herhangi biri görünür ve bağışıklığı azaltılmış olarak aktif olarak gelişir. Bu patolojiler hakkında bir fikre sahip olmak, bunları ayırt edebilmek, gerekli önlemleri zamanında almak için aralarında hangi farklılıkların bulunduğunu bilmek gerekir. Bir doktor bile, bir hastayı muayene ederken dikkatli ve çok dikkatli bir yaklaşım göstermezse bazen hata yapabilir.

Farenjit, larenjit, bademcik iltihabı arasındaki farkın ne olduğunu düşünün.

bademcik iltihabı

Çocuklar genellikle yetişkinlerden daha çok etkilenirler. Bu hastalık bademcikler (bezler) bölgesinde lokalizedir. Bademcikler - farinks içinde bulunan bir organ. Bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bezler, solunum sisteminde farklı virüs ve enfeksiyonlara yakalanmada bir engeldir. Bununla birlikte, uzun süreli enfeksiyonlar ile kendileri iltihaplı hale gelebilir ve bu da hastalığın sebebi olur. Bu, bu bölgedeki enfeksiyonları ve virüsleri yok etmek için zaman alınmamışsa oluşur.

Havadaki damlacıklar ile bulaşır, ayrıca kronik hastalıkların varlığında kendi kendine enfeksiyon.

Kronik bademcik iltihabı, kişinin süper soğutulduğu veya vücudun koruyucu özelliklerinde keskin bir azalmanın sonucu olarak kendini gösterir.

Hastalığın nedensel ajanları çoğunlukla stafilokok, streptokok, daha az sıklıkla klamidya, çeşitli virüslerdir.

Anjin, kızamık, kızıl ateş şikayeti ile ortaya çıkabilir. Enfeksiyon bademcikler doğrudan olduğunda bademcik iltihabı.

Bu hastalığın belirtileri:

 1. Bademcikler önemli artış.
 2. Boğazda nahoş hissi.
 3. Yutma ile ilgili problemler.
 4. Artan sıcaklık.
 5. Ağız boşluğunda ödem.
 6. Ağızdan hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkışı.
 7. Baş ağrısı.
 8. Genel halsizlik.
 9. Karaciğerde bir dalak olabilir, dalak.
 10. Bezlerdeki pürülan tıkaçlar.
 11. Palatine kemerin ödemi.
 12. Servikal bölgede lenf düğümlerinde ağrı.

Hastalığa başlarsanız, gelecekte bademciklerin ortadan kaldırılması gerektiğine yol açabilir. Tonsillit böbrek ve karaciğer, kalp komplikasyonları verebilir. Problemler gelecekte ve kulak iltihabı şeklinde ortaya çıkabilir. Eğer bademcik iltihabı sona ermediyse, sonuçta kalp yetmezliğine, romatizmaya ve eklemlerde ciddi sorunlara neden olabilir. Lokalizasyon yerinde paratonzillit ve apseler ortaya çıkabilir.

Doktorlar anjinanın kronik bademcik iltihabının alevlenmesi olduğunu düşünüyorlar.. Çoğu zaman, bademcik iltihabı nedeni çeşitli solunum yolu veya bulaşıcı hastalıklardır. Fakat görünüşünü provoke etmek dişhekimliği problemleri de olabilir: tedavi edilmeyen dişler, diş etlerinde problemler. Katkı da bezlere yerel travma olacaktır.

Hastalığın bakteri doğası durumunda, o zaman çok hızlı bir şekilde gelişebilir.

Bademcik iltihabını teşhis etmek için, doktor esas olarak hastalığın dış belirtileri tarafından yönlendirilir ve bir klinik kan testi başlatır. Lökosit sayısının önemli bir fazlalığı hastanın vücudunda bir enflamatuar sürecin varlığını gösterir. Buna ek olarak, uzman, boyundaki lenf nodlarının palpasyonu sırasında hastanın bezlerinin şişmesini ve kızarıklıklarını, ağrının varlığını not edecektir.

Tedavi tamamen hastalığın biçimine bağlıdır, bu nedenle tonsilliti doğru bir şekilde teşhis etmek çok önemlidir. Kronik bademcik iltihabında komplikasyon yoksa, konservatif tedavi önerilebilir: tıkaçların çıkarılması, boğazın yıkanması, çeşitli inhalasyonlar ve soda - salin solüsyonları ile durulama. Acıyı azaltmak için, doktor şurup veya toz şeklinde antienflamatuar ilaçlar reçete, yutma önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Şu anda içme rejimini gözlemlemek önemlidir - yeterli miktarda sıvı içmeniz ve sıcak olması gerekir.

Tedavinin etkinliği, bağışıklığı arttıran ilaçların kullanımı ile artar.

Gerekirse, yerel eylem antibakteriyel ilaçları kullanmak rasyonel kabul edilir. Komplike olgularda cerrahi müdahale endikedir.

farenjit

Bu, en üst hava yolunda, yani boğazda iltihaplanmadır.. Larenjit ile benzerliğine rağmen, tedavi yöntemleri farklı olacaktır. ORVI'de rinitin aşağı doğru "düşürülmesi" nin sonucu veya araştırması olarak bir farenjit vardır. Nedenler tütünün solunması, kimyasalların keskin kokuları olabilir. Rinit, sinüzite eşlik edebilir ve ayrıca diş problemleri nedeniyle ortaya çıkabilir. İltihaplanma, farinksin yakınında bulunan bazı organlarda zaten mevcut olduğunda ortaya çıkar. Birçok farenjit çeşidi vardır. Oluşumunu kışkırtmak, mantar hastalıkları, virüsler, farinks yaralanmaları ve çok daha fazlası olabilir. Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 1. Farinkste kuruluk, boğazda kaşınma hissi.
 2. Yutma ile ilgili problemler.
 3. Genel halsizlik ve halsizlik.
 4. Burundan bol miktarda mukus akıntısı.

Sıcaklık artışı bademcik iltihabı ve larenjit ile olduğundan daha sık görülür.

Farenjit tedavisi genellikle bu tür önlemleri içerir:

 • yerel sancak (gargara);
 • soğuk içecek ve yiyecek dışlanması;
 • Diyete bağlılık Çok baharatlı veya marine edilmiş, yüksek miktarda baharat içeren yemeklerin dışarıda bırakılması gerekir.

En sık görülen form solunum yolu hastalıklarında kataral farenjittir.. Görünüşünün ve hızlı gelişiminin nedeni genellikle rinovirüsler haline gelir, yani hastalığın viral bir doğası vardır. Bakteriyel form çok daha az yaygındır.

Bazı durumlarda farenjit görünümü, kızamıkçık veya kızamık başlangıcı anlamına gelebilir.

larenjit

Larenjit ayrıca, soğuk algınlığı için eşlik eden bir hastalık olarak ve ayrıca ses tellerinin aşırı yüklenmesinin veya alerjenlere (toz, gazlar, tütün) maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Boğazın altında bulunan organda bir enflamatuar süreçtir - larenks. Enflamasyon enfeksiyon sonucu oluşur. Kırmızı ateş, grip, boğmaca ve aynı zamanda boğazın hipotermisi sonucu ortaya çıkabilir. Alerjilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

 1. Ekme sesi veya tam kaybı.
 2. Boğazda hüzün hissi.
 3. Kuruluk.
 4. Şiddetli baş ağrısı.
 5. Güçlü kuru öksürük.
 6. Bazen sıcaklıkta bir artış.

Larenjit ayrıca larenksin şişmesi ve bu alanda büyük miktarda mukusun varlığı ile açıkça belirtilmektedir.

Bu hastalık ile ses modunu gözlemlemek çok önemlidir: özel ihtiyaç olmadan konuşmayın, herhangi bir bağdan kaçının. Ayrıca hastanın bulunduğu odadaki nemi önemli ölçüde arttırmanız önerilir. Herhangi bir alerjenle temasın tamamen ortadan kaldırılması önemlidir. Mukoza zarlarının kurumasına izin vermeyin. Halk ilaçları kullanıldığında, bir doktorun önceden danışması gereklidir. Nane veya mentol içeren ilaçlar kullanmayın. Ayrıca inhalasyon ve durulama çeşitli önerilir, ancak bunların şiddetli vakalarda yardım etmez ve klinikte tedavi edilmesi gereken bu durumda bu nedenle, daha da büyük şişme provoke edebilir olduğunu hatırlamakta yarar var. Larenjitin antienflamatuvar özelliklere sahip olan topikal preparatlarla tedavi edilmesi.

Şiddetli vakalarda, irin çıkarılması için, hatta antibiyotik tedavisinin reçete edildiği cerrahi bile yapılabilir. Doğal olarak, bu tür bir tedavi sadece durağan koşullarda mümkündür.

Farenjit, tonsillit ve larenjit arasındaki farklar nelerdir

Bütün bu patolojilerin nedeni, bir kural olarak, solunum hastalıklarında, bu nedenle ilk klinik tablo, onlara çok benzemektedir.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki temel fark, farklı organların etkilenmesidir. Farenjit, farenks, larenjit - larinks, bademcik iltihabı - palatine bademcikler üzerinde etkilidir. Hastalıkların tedavisi de farklı şekillerde gerçekleşir. Larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı farklılıkları bu hastalıkları ayırt etmek için yeterlidir:

 • Bazen bademcik iltihabı ile, kulaklarda ve karnında özel bir ağrı olabilir. Bazı durumlarda, vücudun her tarafına yayılabilen bir döküntü ortaya çıkar. Bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı o kadar güçlü ki, bir insan zorlukla konuşup yiyebilir. Hastanın bademciklerine beyaz veya sarımsı bir renkle uçarak bademcik iltihabının varlığına karar verebilirsiniz.
 • Bademcik iltihabından farenjit de ağrı sendromlarının tezahürüyle karakterizedir. Farenjitle birlikte, ekstraktif faktörlerin (gıda alımı, keskin kokuların solunması) etkisi durumunda ağrı sendromu artar. Farenjit, hem duygusal hem de fiziksel olarak vücudun çeşitli aşırı yükleri tarafından aktive edilir.

Hastalığı doğru tanımlamak için, doktorlar aşağıdaki harici işaretlerle yönlendirilir:

 • Bir bütün olarak bezler, larinks ve farinksin durumu;
 • boğaz dokularının durumu;
 • mukoza zarının rengi.

Yetişkinlerde farenjit, larenjit ve bademcik iltihabını, tercihen topikal preparatları tedavi etmek için. Modern ilaç endüstrisi pek çok şey sunuyor, ancak sadece bir uzman onları atamalıdır. Bunlar sadece genel durumu hafifletmek ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda hastalıklara karşı mücadelede bir bütün olarak vücuda katkıda bulunan çeşitli spreyler ve damlalardır. İnhalasyonları yaparken, ilacı doğru yerde almak için bir nebulizatör kullanmanız gerekir. Bademcik iltihabı ve farenjit için antibiyotikler, sadece iltihap başka yollarla giderilemezse reçete edilir.

Boğaz ağrısı viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antibiyotik tamamen işe yaramaz. Bu yüzden kendi kendine teşhis ve kendi kendine ilaçlama yapamazsınız.

Gerekirse, doktor tam olarak boğaz ağrısı nedenini bulmak için ek bir muayene yazabilirsiniz. Sadece bir uzman bir hastalığı diğerinden ayırt edebilir.

Tüm boğaz haplarının bu üç hastalıktan herhangi biri için kullanılabileceği konusunda yaygın bir yanlış anlama vardır. Bu, temel olarak yanlıştır, çünkü farklı ilaçlar farklı aktif maddelere sahiptir ve bunların çoğu farklı bir yönelime sahiptir.

Tedavi bir gün değil, bütün bir ders olmalıdır.

Hoş olmayan hislerin geçtiği görünse bile, tedavi başarısız olmaksızın sonuna kadar tamamlanmalıdır. Eğer bu yapılmazsa, gelecekte kronik bademcik iltihabı ve farenjit ille de mutlaka kendileri hakkında birden fazla kez hatırlatılır.

Boğaz hastalıklarının etkili önlenmesi

Bu hastalıkların her birinin birincil görünümü veya ağırlaşması, herhangi bir yaştaki insanlarda ve hemen hemen her zaman pratikte mümkündür. Yukarıdaki hastalıkların tümü, aşağıdaki basit önerileri izleyerek önlenebilir:

 1. Ellerin hijyenini izlemek için.
 2. Hipotermiden kaçının. Soğuk mevsimde, boğazını kapatmaya çalış, burnunu nefes al ve ağzını değil..
 3. Odadaki temizliğin yanı sıra odanın temizliğine dikkat edin.
 4. Agresif proteinlere (alerjenlere) maruz kalmaktan kaçının.
 5. Klimalarda bulunan filtrelerin temizliğini, bir yerleşim bölgesinde kurulu hava nemlendiricilerini kontrol edin.
 6. Genel bağışıklığı arttırmak için.
 7. Diyetinizdeki genel diyet kurallarına uyun.
 8. Hastalıkların alevlenmesi sırasında, hastalıkların taşıyıcıları ile teması önlemek için deneyin. Kalabalık yerleri ziyaret etmek zorunda kalırsanız, halka açık yerlerde gazlı bez giyinmeniz gerekir.
 9. Bir farenjit, larenjit veya bademcik iltihabı ile ilgili ilk şüphelerde doktora başvurmak gerekir.

Yanlış teşhisin yanlış tedaviyi gerektirdiği unutulmamalıdır. Bunun sonucu, daha sonra uzun bir süre için bertaraf edilmesi gereken komplikasyonlardır.

Farenjit tonsillit sinüzit nedir?

Üst solunum yollarının akut enfeksiyöz ve viral hastalıkları belki de dünyadaki en yaygın hastalıklardır. Hedefleri herhangi bir yaş, cinsiyet ve renkte insanlar olabilir. Çoğu zaman burun, sinüs sistemi ve boğaz sisteminden etkilenir. Ve sinüzit, farenjit ve hatta bademcik iltihabı çok muhtemeldir. Hastalıklar nelerdir ve nebulizatör tedavilerinde bize nasıl yardımcı olur? Bu konuda daha fazla.

Sinüzit, farenjit ve bademcik iltihabı

Sinüzit nazal sinüslerin iltihaplanması için yaygın bir isimdir. Birkaç sinüs vardır: eşleştirilmiş maksiller, frontal, iki kafesli labirent ve bir kama şeklinde. Sinüzit çeşitleri (etkilenen sinüslere bağlı olarak): sinüzit, frontalit, etmoidit ve sfenoidit.

Farenjit - faringeal duvarların iltihaplanması. Hem soğuk hem de kimyasal olarak kirli havanın solunması nedeniyle hem enfeksiyon hem de fiziksel ve kimyasal faktörlerden kaynaklanabilir.

Tonsillit - akut (anjina) veya kronik - bademcikler üzerinde gelişen bir enfeksiyöz süreç.

Bu hastalıkların nedeni, bakterilerin veya virüslerin etkisi altında mukoza zarının iltihabının hızlı bir şekilde gelişmesidir. Bu çeşitli faktörler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • hipotermi;
 • hasta bir kişiyle temas kurmak;
 • azalmış bağışıklık;
 • komşu organlarda kronik inflamasyon odaklarının varlığı.

Semptomlar hastalığın tipine bağlıdır. Sinüzit genellikle baş ağrıları, etkilenen sinüslerde raspiraniya hissi, vücut ısısında artış, burun akması ile kendini gösterir. Farenjit ve bademcik iltihabı, boğazda ağrı ve terleme, ateş, titreme, yutma güçlüğü, ağrıyan kaslar ile karakterizedir.

Bu enfeksiyonların tam tedavisi, tam bir muayene sonrasında doktor tarafından reçete edilir. Birkaç çeşit uyuşturucu içerebilir:

 • antibiyotikler veya antiviral ajanlar;
 • anti-enflamatuar;
 • ateş;
 • antiseptikler.

İçeride birçok ilaç kullanıldığında, gastrointestinal sistemden yan etki riski vardır. Ancak, ilaçların inhalasyonu için daha güvenli ve güvenli bir yöntem vardır. Diğer organlarda istenmeyen etkilere yol açmadan solunum sisteminin herhangi bir kısmına hızlı bir şekilde tıbbi aerosol dağıtabilen nebülizörleri kullanması en iyisidir.

Orofarenks enfeksiyonlarının tedavisi için hazırlıklar

Bu bölgedeki yerel etkiler, durulama, sulama ve inhalasyon ile yapılabilir. Boğazın çözümleriyle, özellikle de ağrılar yaşandığında, doğrudan insanın tedavisi gibi. Ancak farenjit ve bademcik iltihabı ile nebülizör yoluyla teneffüs edilmesi hoş olmayan hislere neden olmaz.

Antibiyotiklere ek olarak, bu durumlarda dezenfektanlar reçete edilir: Miramistin, Dioxydin. Tüm patojenik mikroflora (bakteriler, mantarlar, virüsler) üzerinde feci bir etkiye sahiptirler.

Boğaz ağrısı enfeksiyonları için bir nebülizer kullanımı, kaşıntı yatıştırmaya yardımcı olur, kuru öksürüğü yumuşatır ve mukoza zarını nemlendirir. Sonuç, ilk inhalasyondan sonra görünür hale gelir.

tonzilgon

Bitki ürünlerinin boğazında iltihaplanma tedavisinde kanıtlanmıştır. Bunlardan biri, bir nebulizer ile inhalasyon için Tonzillon damlasıdır. Kompozisyonlarında birçok şifalı bitki: hatmi, civanperçemi, papatya, atkuyruğu, karahindiba ve diğerleri. Bu sayede, etkilenen dokularda kompleks bir anti-inflamatuar, immün sistemi uyarıcı ve antiseptik etki görülür.

Dozaj doktor tarafından seçilir, ancak genellikle 7 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için, Tonsilgon'un saline oranı 1: 1'dir, 1 ila 7 yıl - 1: 2, bebekler - 1: 3. Randevu almadan önce, alerjilerin ve bireysel hoşgörüsüzlüğün varlığını netleştirmeniz gerekir, çünkü bu, kullanım için bir kontraendikasyon haline gelebilir.

Şimdi sinüs iltihabının tedavisi için hazırlıklar hakkında.

Enfeksiyonun patojenini etkilemek, ödemi çıkarmak, mukozayı nemlendirmek ve salgılanan mukusu inceltmek için sinüzitli bir nebülizör ile inhalasyon yapılır. Antimikrobiyal ve immünostimulatörler, salin solüsyonları ve hormonal preparatlar bu amaçlar için reçete edilir. Sinüslerin enfeksiyonu durumunda, endüstriyel tentürler ve şifalı otların özleri iyi bir iyileştirici etkiye sahiptir.

Sinupret

Bir nebulizatörde Sinupret ile yapılan inhalasyonlar, bir doktor randevusu ile reçete edilmelidir. Karmaşık bir etkisi var. Mürver, primrose, verbena, kuzukulağı ve centilmennın tıbbi özleri, anti-inflamatuar, seyreltici bir etkiye sahiptir, sinüslerin ağzını genişletmeye ve içeriklerini geri çekmeye yardımcı olur.

Sinupret'in kullanımı ayrıca, burun boşluğuna kronik hastalıklar olan sinüs iltihabına eğilimli insanlar için önleyici amaçlar için de haklıdır. Bu önleme yöntemi, yerel bağışıklığı geliştirir.

Sinupret kullanımı 2 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez. 2 ila 6 yaş arası çocuklara bu ilacın inhalasyonlarını reçete ederken, salin ile oranı 1: 3, bu ilacın 1 ml 3 ml seyreltici alınır. 6'dan 16'ya kadar olan oran 16: 1'den sonra 1: 1'dir.

destek

Malzeme size yararlıysa, herhangi bir miktar listeleyin

1. Justclick için Posta - ayda 990 ruble.

2. Site için Hosting - 1559 ruble. / yıl.

3. Ya Direkte'de reklam şirketi - 600 rubleden.

Tonsillit ve farenjit - hastalıkların tedavisi özellikleri

Göğüs iltihabı ve farenjit, iltihap ve boğaz ağrısı ile birlikte üst solunum yolunun en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir.

Bu rahatsızlıkların her ikisi de sıklıkla viral veya bakteriyel enfeksiyonların bir arka planına karşı gelişir ve benzer semptomlara sahiptir, ki bunlar karmaşık teşhisler olmadan bazen başka hastalıklarla kolayca karışabilir.

Bazı durumlarda, farenjit bademcik iltihabı patolojisi ile eş zamanlı olabilir.

Tonsillit ve farenjit nedenleri

Semptomlardaki benzerliğe rağmen, bademcik iltihabı, öncelikle lezyonun lokalizasyonunda farenjitden bazı farklılıklar göstermektedir. İlk durumda, palatin ve faringeal bademcikler kaplanır ve ikincisi - faringeal kavite.

Farenjit ve bademcik iltihabının başlıca nedenleri viral ve bakteriyel patojenlerdir.

Çevre veya komşu bölgelerdeki enfeksiyöz odaklardan gelirler.

Neden tonsillit oluşur?

Chlamydia, mikoplazma, virüs ve mantar Candida - iltihap sürecinde akut bademcik bademcikler lenfoid dokuları kapsar olarak, çoğunlukla damak, streptokok ve stafilokok enfeksiyonları, çoğunlukla en azından neden oldu.

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanması ile birlikte görülür ve aktarılan anjin, kızıl ateş, kızamık, difteri vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • Soğuk gıda alımı veya donma havasının solunması sonucu vücudun genel hipotermisi veya mukozanın lokal soğutulması;
 • yerel ve genel bağışıklığın zayıflaması;
 • bademcikler üzerinde mekanik etki (travma, cerrahi müdahale);
 • sinir sistemi bozuklukları;
 • burun solunumunun ihlali;
 • transfer edilen kataral hastalıklar;
 • alerji (kronik tonsillite neden olabilir ve neden olabilir).

Kronik bademcik iltihabı akut bir hastalık tipinden akabilir, bu nedenle kronik hastalıkların önlenmesi için en önemli yöntem alevlenmelerin zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmesidir.

Ne farenjit görünümünü teşvik eder

Bademcik iltihabından farklı olarak, farenjit bir kural olarak viral patojenler tarafından kışkırtır:

 • rinovirüs;
 • adenovirüs;
 • koronavirüs;
 • grip virüsü;
 • parainfluenza.

Akut farenjit akut solunum yolu enfeksiyonlarının akut alevlenmelerinin olduğu sonbahar-kış döneminde ortaya çıkan mevsimsel bir hastalık olarak kabul edilir.

Hastalığın akut seyrinin erken seyri yeterli tedavi sağlamazsa, viral inflamasyona bakteriyel bir enfeksiyon eklenir.

Aşağıdaki faktörler farenjitin ilerlemesini provoke edebilir:

 • farengeal mukoza ve sindirim sistemi yapısının bireysel özellikleri;
 • tozlu, sıcak, kuru veya dumanlı havanın sistematik solunması;
 • zararlı kimyasal bileşenlerle kalıcı çalışma;
 • nazal vazokonstriktör ilaçlara bağımlılık;
 • sigara ve alkol;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • endokrin ve metabolik bozukluklar;
 • böbreklerin patolojisi ve kardiyovasküler sistem.

Sindirim sistemi patolojilerinin arka planına karşı kronik farenjit formu oluşabilir, uyku sırasında midenin içeriği yemek borusuna girer ve farinkse girer.

Bu gibi işlemler gastro reflü hastalığı veya yemek borusu fıtığı ile ortaya çıkabilir.

Bu durumda, farenjit tedavisine ana nedenin ortadan kaldırılması eşlik etmelidir, aksi takdirde tüm tedavi yöntemleri geçici ve yetersiz bir sonuç getirecektir.

Sıklıkla kronik farenjit nazofarenksin patolojileri temelinde gelişir, mukus akıntıları farinksin arka duvarından aşağı akar ve onu enfekte eder.

Farenjit ve bademcik iltihabı belirtileri

Göğüs iltihabı ve farenjit, bu hastalıkları ayırt etmek ve doğru tedaviyi reçetelemek için benzer dış belirtiler ve semptomlara sahiptir, doktor karmaşık tanıları gerçekleştirir.

Bademcik iltihabı nasıl ortaya çıkıyor?

Akut bademcik iltihabının başlangıç ​​aşaması, hastalığın seyri sırasında 38 ° C'lik bir sıcaklık artışı ile karakterize edilir ve semptomlar yoğunlaşır:

 • terleme, kuruluk ve boğaz sıkılığı;
 • ağrılı yutma, sıvı ve gıda kullanımı sırasında hoş olmayan duyumlar, şiddetli vakalarda hasta bile tükürüğü yutmaz;
 • faringoskopi ile mukozanın belirgin ödemi, palatin bademciklerinin hiperemi, yutak lümeninin daralması;
 • dil lekelenir;
 • Hastalığın formuna bağlı olarak, bademcikler mukus beyaz bir film, sarımsı renkli kabarcıklar ve gri-sarı bir çiçek ile kaplanabilir;
 • acı verici duyular, tüm vücudun kaslarında ağrı ve genel halsizlik;
 • genişlemiş submandibular lenf düğümleri.

Akut bademcik iltihabının ayırt edici bir özelliği, azalan sıcaklık ile boğazın mukoza yüzeyinin lezyonunun daha belirgin hale gelmesidir.

Akut bademcik iltihabı tedavisi, aşağıdaki belirtilerle birlikte bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olur:

 • gökyüzü yüzeyinin sıkıştırılması;
 • Lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi;
 • yüzeylerinde lifli yapışmaların oluşmasıyla bademciklerin gevşek yapısı;
 • tonsil mukozaya pürülan oluşumların tahsisi;
 • normal sıcaklık

Farenjitin klinik resmi

Akut farenjit, yutulduğunda boğazda terleme, kuruluk ve rahatsızlık ile başlar, hastalığın seyri sırasında, boğazda rahatsızlık verici bir şekilde hastaya sürekli eşlik eder.

İnflamasyonun etiyolojisine bağlı olarak, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • kulaktaki ağrıların ışınlanması;
 • genişlemiş ve ağrılı servikal lenf düğümleri;
 • farinksin arka yüzünün kızarması, palatin sırtları, lenfoid granüllerin enflamasyonu. Fakat bademcik iltihabının aksine bademciklerdeki bademcikler dikkat çekmez.

Çoğunlukla, kronik farenjit nedeni nadiren soğuk algınlığının yanı sıra akut hastalığın zamansız tedavisidir.

Kronik farenjit hastanın gelişimi sürekli boğazda bir yumru kuruluğu ve duygu ile işkence ile, sık sık boğaz arkasına duruyor mukusu, yutmak zorunda boğazını temizlemek gerekiyor.

Bu faktörlerden dolayı, hasta uykudan rahatsız olur ve sinirlenir.

Kronik farenjit nadiren bağımsız bir hastalık olarak gelişir, bu nedenle tedavisi sadece semptomları hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda altta yatan nedenleri de ortadan kaldırmayı hedeflemelidir.

Hastalıkların teşhisi

Tonsillit veya farenjit tedavisi atamadan önce, kulak burun boğaz uzmanı, eşlik eden patolojileri tanımlamak için hastalığın şiddetini değerlendirmek için kapsamlı bir tanı çalışması gerçekleştirir.

Tonsillit tanısı

Kronik tonsilliti teşhis etmek için, beyaz kan hücrelerinde karakteristik bir artış veya azalma gösteren bir klinik kan testi yapılır.

Toksik alerjik bademcik iltihabında, O-anti-streptolysin, C-reaktif protein, romatoid faktör için bir kan testi önerilmiştir.

Ayrıca bademcikler üzerinde kalın film oluşumuna neden, difteri basili varlığını tespit hangi bademcikler, mukozal yüzeyi ile mikroflorasına yayma alınmıştır.

Bazı durumlarda, paranazal sinüslerin EKG ve X-ışını gerçekleştirilir. Faringoskopi ile, aşağıdaki fenomen not edilir:

 • palatine sırtların iltihabı;
 • amigdala basarken, mantar veya pürülan mukus vardır;
 • Çocuklarda bademcikler genişlemiş, bir ahududu veya kırmızımsı renk tonu ve gevşek bir yapıya sahip, bademcikler ortalama büyüklükte ve soluk bir yüzeye sahip.

Farenjit tanısı

Farenjitli bir hastanın incelenmesi aşağıdaki semptomları ortaya çıkarabilir:

 • hiperemi ve mukozanın şişmesi;
 • farinksin granüler yapısı, mukoza eksüdasının atılımı;
 • lenfoid foliküllerin hipertrofisi.

Bir klinik kan testi lenfositlerde bir artış gösterebilir, bu da inflamasyonun viral doğasını gösterir, artmış bir beyaz kan hücresi sayısı ve ESR'nin hızlanması bir bakteriyel etiyoloji önerir.

Faringoskopi, palatine dilin şişmesi gözlenirken, inflamasyonun palatine kemerler ve bademciklere yayılmasını gösterebilir.

yutak limfodenoidnye rulo ve pelet işaretlenmiş yan duvarlarına bir yan farenjit olarak, kronik enflamasyon, akut alevlenmesinde daha özelliği olan, boyut olarak artmış.

Bazen işitme, larinks, burun boşluğu veya paranazal sinüslerin organlarına yayılan farenjit komplikasyonları tanısı konur.

Hangi tedavi reçete edilir

Bademcik iltihabı veya farenjit için doğru tedaviyi atamak için, üst solunum yolunun diğer hastalıklarıyla açıkça ayırt edilmesi ve aynı zamanda inflamasyonun gerçek nedenini tanımlamak önemlidir.

Her iki durumda da, semptomatik ve etiyotropik tedavi yöntemlerini içeren kompleks tedavi sağlanmaktadır.

Akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabındaki terapötik etki öncelikle semptomları hafifletmeyi amaçlamakta ve yerel yöntemlere dayanmaktadır:

 • sistemik antibiyotiklerin alınması (Amoksisilin, Amoksikar);
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlarla gargara (Furacilin, Miramistin, Eludral, Rivanol);
 • yerel antiseptik ve analjeziklerin kullanımı (Falimint, Strepsils, Sepptole);
 • bademciklerin antiseptiklerle sulanması (Ingalipt, Cameton);
 • 38.5 ° C'nin üzerinde ateş ile savaşacak ateş düşürücü ilaçlar (Paracetamol, Teraflu, Rinza, Panadol);
 • bademciklerin iyottan (Lugol, Iodinol) daha yüksek bir sıcaklığa sahip ajanlarla işlenmesi;
 • bağışıklık düzenleyici ilaçlar (Anaferon, çocuklara rektal fitiller Viferon, Genferon reçete edilir).

Akut tonsillit için yardımcı bir tedavi olarak, halk ilaçları oldukça etkilidir.

Bu durumda kullanılan en yaygın ürünlerden biri de limon olup, hastalığın ilk aşamasında yavaş yavaş meyvenin yarısını lezzetle birlikte çiğnemek, ardından bir saat yememektir.

Ayrıca, bademcik iltihabındaki etkinliği, papatya, adaçayı yaprakları, nane, nergiz ve kolesfootun soğurulması ile durulama ile kanıtlanmıştır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi aşağıdaki gibidir:

 • palatine bademciklerin antiseptik solüsyonları ile yıkanması (Octenisept, Chlorhexidine);
 • ağız boşluğunun bakır-gümüş sulu çözelti ile düzenli olarak durulanması;
 • lokal aksiyonun immünomodülatörlerinin uygulanması (Ribomunil);
 • uçucu yağların inhalasyon ve durulama çözeltilerinde eklenmesi;
 • boğaz ve lenf düğümleri için fizyoterapik prosedürler (ultrason, lazer tedavisi, manyetik terapi, FEF);
 • Ağız boşluğu, burun ve paranazal sinüslerin günlük sanitasyonu.

Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit tedavisi, bakteriyel enfeksiyonun üst üste gelmemesi durumunda antibiyotik kullanımını içermez.

Farenjit için standart tedavi aşağıdaki araçları ve yöntemleri içerir:

 • günde en az 6 kez gargara (furatsilin, soda ve deniz tuzu çözeltileri, papatya ve calendula suyu, maden suyu);
 • boğazın antiseptik solüsyonlarla inhalasyonu ve sulanması (Chlorophyllipt, Angilex);
 • sülfonamidler ihtiva eden tabletler ve pastiller (Pharyngosept, Septifril);
 • immün uyarıcı antiviral ilaçlar (Viferon, Kagocel, Arbidol);
 • bol sıcak içecek;
 • boyunda kuru kompresler;
 • sert, baharatlı ve yağlı yiyecekleri içermeyen bir diyete bağlılık;
 • Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik.

Kronik farenjit karşı tedavi önlemleri

Kronik farenjit tedavisi öncelikle hastalığın gelişimine öncülük faktörleri ortadan kaldırarak sağlar, bu ağız ve boğazda düzeltme infeksiyöz odaklar üretmek için gerekli olan, burun septum sindirim sistemi için tedavi görmek isteyen, kavisli düzeltme.

Antibiyotiklerin alımı sadece hipertermi ve lenf düğümlerinde belirgin artış olduğunda endikasyonlara sahiptir. Geniş aksiyonun en yaygın ve etkili ilaçları Summed ve Amoxiclav'dır.

Kronik farenjit tedavisi, farenksin şişmesini (Suprastin) azaltmak için antihistaminiklerin uygulanmasını içerir. Yoğun öksürüğü kolaylaştırmak için öksürük refleksini (Kodelak) azaltan araçlar vardır.

Farenjit için zorunlu bir yöntem her yarım saatte bir durulamadır, bunun için eczane antiseptikler (Lugol, Geksoral), alkali solüsyonlar veya bitkisel decoctions kullanabilirsiniz.

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

Farenjit, farenksin inflamatuar bir prosesidir. Larenjit, larinksin iltihaplanmasıdır. Tonsillit - faringeal tonsillerdeki inflamatuar değişiklikler.

Patolojinin morfolojik substratında bu durumlar arasındaki fark. Nosolojik formlar arasında benzer belirtiler vardır, ancak önemli bir fark vardır. Makalede bu noktalar hakkında daha fazla ayrıntı ele alınacaktır.

Tonsillit ve farenjit nedenleri: farklılıklar ve benzerlikler

Benzer etiyolojik faktörler larinks ve farinksin inflamasyonunu tetikler. Farenjit ve bademcik iltihabının ana patojenleri:

 1. Virüsler - adenovirüs, grip, parainfluenza, veba;
 2. Bakteriler - klebsiella, streptokoklar, stafilokoklar.

Her iki nosolojik formun ortaya çıkması için, provoke eden faktörlerin etkisi gereklidir:

 1. Tahriş edici maddelerin solunması;
 2. hipotermi;
 3. Enfeksiyöz alerjik faktörler;
 4. Otoimmün süreç.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark, nefes alırken ve yemek yerken ortaya çıkan semptomlardır. Tonsillitin hem semptomatik hem de KBB doktorundaki bir resepsiyonda nazofarenksin endoskopik muayenesinde teşhis edilmesi daha kolaydır.

Çocuklarda bademcik iltihabında yemek alımında zorluklar vardır. Ağız boşluğunun görsel muayenesinde, kırmızı tonlu bademcikler izlenebilir. Bazı bakteri faktörlerine maruz kaldığında, beyaz bir kaplama ortaya çıkar. Patoloji sadece çocuklarda beslenme ile ilgili zorluklar yaratır. Hava geçişindeki güçlük, pulmoner sistemin hipoventilasyonunu oluşturur. Bu durum pulmoner patoloji riskini artırır. Tehlike, akut solunum yolu viral enfeksiyonları olan nosoloji, nazofarenksin bakteriyel enfeksiyonları ile artar.

Farenjit endoskopik muayenesi ile, farinksin şişmesi ve kızarması doğrulanmaktadır. Eşzamanlı olarak, sıcaklıkta bir artış, lenf düğümlerinde bir artış var. Bir kişinin dış muayenesi alt çene grubunun genişlemiş lenf düğümlerini tespit etmeye yardımcı olur.

Her iki patolojide de sıcaklıkta bir artış gözlenir. Tonsillit daha yüksek rakamlarla karakterizedir.

Yetişkinlerde akut tonsillit belirtileri

Bir kişinin boğazında 6 badem vardır. İltihap belirtileri, etkilenen organların sayısına, patojen tipine, artışın doğasına bağlıdır. Bir amigdala dilin kökünde bulunur, ikincisi farinksin tepesinde bulunur. Farinksin sol ve sağ tarafında bir çift lenfoid küme bulunur. Yapılara bez denir. Koruyucu bir işlev gerçekleştirin, çünkü mikroorganizmaların nazofarenks içine girmesini önlerler. Eğitim, virüslerin ve bakterilerin burun, boğaz, farinks içine girmesine engel oluşturur. Lokal lenfoid sistemin yenilgisiyle mikroorganizmalar, boğaz ve boğazdaki nazofarenksin derin katmanlarına nüfuz edebilmektedir.

Akut tonsillit nadiren görülür. Modern yaşam tarzının özellikleri, antibiyotiklerin genel yayılımı, bakterilerin aktif büyümesine izin vermez. Sadece hastalığın viral etiyolojisi ile inflamasyona bağlı bademciklerin hızla artması mümkündür. Bu patojenlere karşı antibakteriyel ajanlar yardımcı olmaz, bu nedenle bağışıklık sisteminin virüsleri yok eden koruyucu immünoglobulinler olan antikorlar üretmesi gerekir. Süreç 10-14 gün sürer. Bu süre zarfında virüsler aktif olarak bademcik iltihabı belirtileri oluşturarak çoğalırlar:

 • Yerken boğaz ağrısı;
 • 40 dereceye kadar önemli sıcaklık artışı;
 • Nefes darlığı;
 • titreme;
 • Terin gelişmiş ayrılması;
 • Beyaz veya sarımsı kaplama;
 • öksürük;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Lenf düğümlerinin şişmesi;
 • Çok miktarda mukus oluşumu;
 • uykusuzluk;
 • Horlama.

Daha az sıklıkla bademcik iltihabı semptomları kulaklardan, karından ortaya çıkar. Bakteriyel etyoloji ile, vücutta bir döküntü izlenebilir. Çoğu zaman hastalık bir boğazla başlar.

Tonsillit ağrısı, farenjit ile ağrı sendromundan farklıdır. Besin alımı, hipotermi ile bademcik iltihabında ağrıyı artırır. Sendromun yoğunluğu o kadar yüksektir ki, bir kişinin konuşması zordur. Bu arka plana karşı yemek yemek zor.

Farenjit ile ağrı sendromu yutma ile artar. Antiseptik spreyleri kullanırken, ağrı azalır. Bioparox, viral ve bakteriyel etiyolojide patoloji semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bademcikler üzerinde beyaz kaplama, viral veya bakteriyel bademcik iltihabının önemli bir belirtisidir. Patojene bağlı olarak, nokta veya yaygın filmler izlenebilir. Püstüller genellikle çocuklarda izlenir.

Bakteriyel ve viral tonsillit belirtileri farklıdır. İlk formda antibiyotik olmadan normalize edilmez. Viral aktivite, immünoglobulinlerin üretiminden sonra yavaş yavaş azalır. Malaise, zayıflık 5-7 gün geçer.

Kronik tonsillitin tüm semptomları subjektif ve objektif olarak ayrılabilir.

klinik durumlar ana belirtileri - kronik tonsilit Periyodik ağrılı bademcik, ağrı arka larenjitin nefes zaman boğaz ağrısı, ağrı için gıda alan hastalarda artan hassasiyet. Tanımlanan bulgular hastaları öznel olarak değerlendirir, bu nedenle şikayetler toplanırken, insanların farklılıkları vardır.

Amaç kriterleri daha güvenilirdir. Bademcikler, farinks, boğaz KBB-doktorunun endoskopik araştırmalarında kurulmuştur. Hasta sadece bölgesel lenf düğümlerinde artış bulur. Palplantasyon, inceleme, lacunazların sondajı, sonraki bakteriyel kültürde patojen tipini ortaya çıkarmayı, smearın mikroskobik incelemesini sağlar. Genişlemiş faringeal tonsillerin delinmesi, patolojik sürecin morfolojik bileşenini incelemeye izin verir.

Tonsillit ve farenjit: farklılıklar

Tonsillit ve farenjit arasındaki önemli farklılıklar - inflamasyon şiddeti, ağrı sendromunun şiddeti. Yiyecek tüketmenin zor olduğu bir boğaz ağrısı varsa, faringeal tonsillitin (bademcik iltihabı) iltihaplanmasını varsayabilirsiniz.

Yemekler arasında bir farenjit ile nadiren bir ağrı sendromu vardır. Yalnızca provoke edici faktörlerin etkisi altında artan patolojik duyumlar - sıcak yiyecek, kimyasalların solunması.

Farenjit ve kronik tonsillit arasında ayırıcı tanı koymak daha zordur. Bu nosolojik formlar arasında farengeal bademcikler iltihabı remisyon döneminde benzerlik vardır. Patolojinin tedavi edilmesi zordur, bu nedenle semptomlar belirli bir periyotta ortaya çıkar. Farenjit antibiyotik alımına nispi duyarlılık farklıdır.

Dekompanse bademcik iltihabının alevlenmesi, devam eden tedavinin arka planında klinik semptomlarda kademeli bir artış ile karakterizedir. Hastalar belirli bir zamanda ortaya çıkan kalıcı bir klinik işaretler:

Nosoloji, lenf düğümlerinde sabit bir artışa yol açar. Hastalığın kronik seyri olan birçok hasta, genişlemiş submandibular lenf nodlarının büyüklüğünde bir alevlenmeyi öngörmeyi öğrenmiştir.

Kronik farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir

Kronik farenjitde, belirtiler bademcik iltihabından farklıdır. Hastalığın en önemli tezahürü, duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmeler sırasında semptomların aktivasyonudur. Bağışıklık savunmasının soğuk yiyecek kullanımı ile zayıflaması, aşırı soğuma, bakterilerin ve virüslerin çoğalması aktivitesini arttırır.

Süreç kronik soğuk veya sinüzitte gelişiyor. Nikotin, sarhoşluk, çürük dişlerin kullanılması farenjit ve bademcik iltihabına neden olur.

Boğazın uzun süreli enflamatuar odağı, boğazın mukoza zarının işleyişi için zararlıdır. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - bu nosolojik formlar sigara içimi ile daha da artmaktadır.

Morfolojik substratta, inflamasyonun doğasının benzerliği ayırt edilir:

 1. nezle;
 2. atrofik;
 3. Hipertrofik.

Bu türlerde doku hasarı niteliği farklıdır. Catarrhal aşaması daha az tehlikelidir. Bununla birlikte, iltihaplanma süreci sadece yüzey tabakasını etkiler. Farinksin, bademciklerin, larinksin işlevselliği bozulur. Patoloji sigara içenler için tipiktir, sürekli olarak agresif çevresel faktörlerin etkisi altında olan insanlar (kimya endüstrilerinde).

Hastalar genellikle kuruluk, yutak yutma. Soğuk mevsimde atmosferdeki dumanın artmasıyla bademciklerin kalınlığında bir artış görülür. Sürecin uzun süreli varlığı ile patolojik odakların geri dönüşümsüz aşırı çoğalması fibröz doku ile ortaya çıkar. Damar duvarında, yeni kılcal damarlar membranın yüzeyindeki kızıl odakların oluşumuyla büyür. Değişikliklerde yoğun bir artış ile, iltihaplı dokunun bir dizi ek fonksiyonel elemanının ortaya çıktığı hipertrofik bir form ortaya çıkar.

Atrofik farenjit, tonsillit, larenjit fonksiyonel hücrelerin ölümüyle karakterizedir. Formlarda, dokunun işlevselliğinin ihlali gözlenir. Mukus sekresyonunun yokluğu, yemek yerken terleme, öksürük, acı verir. Mukoza zarının kurumasına, pürülan kitleler ve mukus oluşumu eşlik eder. Hasta ağzından hoş olmayan bir koku alır. Atrofiye organın işlevselliğinin kademeli olarak bozulması eşlik eder.

Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - nasıl teşhis edilir

Nazofarenksi incelerken, tanı sürecinin aşağıdaki bileşenlerine dikkat edin:

 • Bademciklerin büyüklüğü;
 • Mukoza rengi;
 • Çevreleyen dokuların durumu.

Amaç kriterleri 3-4 hafta sonra tespit edilir. Angina veya nosolojinin alevlenmesinden sonra patolojik bulgular daha aktif olarak izlenir.

Larenksin yüzeyindeki kronik farenjit veya larenjit foliküler formunda, küçük sarımsı veziküller görülür. Dejene edici doku, lökositler, hasarlı dokuların parçaları ile çevrelenmiş küçük kistik formasyonlarla değiştirilir.

Lacunar tonsillit, lakunada genişlemiş deliklerle karakterizedir. İltihaplı oyukların küçük deşarj delikleri beyaz kaslı kütleler içerir. Böyle bir patolojik süreç çevre dokulara uzanır, bu nedenle farenjit ve larenjitlere yol açabilir. Lacunar anjinanın ilk aşamasında semptomlardaki farklılıklar izlenmez. Boğazın spesifik belirtileri, larinks antibiyotik kullanıldığında ortaya çıkar.

Tonsillit belirtileri farklılıkları:

 1. Membranın bademciklerin üst kutbunun üzerindeki kabarıklığı, palatine kemerlerin iltihabı, Zak'in bir belirtisidir;
 2. Ön kemerin kızarıklığı Gize'nin bir belirtisidir;
 3. Interkostal açı hiperemi, kemerli infiltrasyon - Preobrazhensky kriterleri.

Bölgesel lenfadenit kronik bademcik iltihabında görülür. Sternokleidomastoid kasının ön kısmı boyunca parmaklara ihtiyacınız olan genişlemiş lenf düğümlerini tanımlamak için. Palpatory lenf düğümleri ağrılı hale gelir. Retromandibular düğümleri hissettiğinizde, kulakta bir ağrı irradyasyonu var.

Bezlerin yakınında apseler gelişir, adipoz dokunun erimesi görülür. Prosesin gelişimi, sıcaklıktaki artışla belirlenir. İlaçların kullanımı bile semptomların ortadan kalkmasına yol açmaz. Ilerleyici kurs larenjit ve farenjit görünümünü yol açar.

Vücudun otoimmün süreçleri bademcik iltihabı ile kombine edildiğinde farenjit komplikasyonlarına yol açar. Doku ile antikorların yenilgisi, bakteriyel floranın varlığı (özellikle streptococcus) tedavi ile ciddi problemler yaratır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, kalp kapakçıklarında hasara, böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasına, beyinden gelen komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcikler üzerinde ülserler - çeşitli teknikler kullanılarak tedavi

Bademcikler - larinksin önünde bulunan ve bağışıklık sisteminin, hematopoezisin savunmasında yer alan bir çift organ. Ayrıca bezler olarak da adlandırılır.

Angina'da sıcaklık: ne kadar tutulur ve nasıl aşağıya çekilir?

Tonsillit (veya boğaz ağrısı) bademcikler, bakteriyel veya enfeksiyöz bir iltihaplanma olan bir bozukluktur. Ana eşlik eden semptom anjina ile yüksek ateştir (38-41 derece).