Loading

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Farenjit ve larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjit ve larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Bu hastalıklar nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Larenjit ve farenjit - boğazdaki bu iktidar, o zaman yutmaya, öksürmek istersiniz, ses kısıklığı ortaya çıkar. Larenjit ve farenjit arasındaki fark nedir? Farenjit ile farengeal mukoza iltihaplıdır ve larenjit, larinks ve ses telleri (ses kısıklığına ve hatta sesin tamamen kesilmesine neden olur). Tedaviye başlamak için komplikasyonları beklemeden bir kerede gerekli. Evde larenjit ve farenjit nasıl ve ne tedavi edilir? Halk terapisinin cephaneliğinde, bu rahatsızlıkların reçeteleri var. Düşük maliyetli doğal ürünlerin kullanımı, yüksek verimlilik - halk tedavisinin başlıca avantajları.

Larinjit ve farenjit çiçek balı nasıl tedavi edilir

Bu en basit, "lezzetli" tıp çeşididir. Bu hastalıkları birçok şekilde tedavi etmek için bal kullanın:

 • En basit olanı yavaşça çözülür, ağzınıza küçük bir kısım koymak;
 • Balın limon suyu ile karıştırılması (2: 1 oranında), karışımın 1 çay kaşığı için 2 saatte bir tüketin;
 • bal aloe suyu (0.5 litre meyve suyu ve 200 gram bal) ile karıştırılır, günde 3 kez bir çay kaşığı çare alın.

Böylesi basit şekillerde, evde boğazda ve diğer hastalıklarda olduğu gibi, larenjit ve farenjit de tedavi edilebilir. Bu hastalıkların belirtileri çeşitli spreylere başvurmak için acele etmediğinde, diğer ilaçlar - hepsi kontrendikasyonları vardır. Yıllarca halk ilaçları tarafından kanıtlanmış farenjit ve larenjit kullanımı - etkili, güvenlidir. Sağlıklı ol!

Ayrıca okuyun: Farenjitin basit yollarla etkili tedavisi

Yazar: Lyudmila Kirilkina

Hem farenjit hem de larenjit genel prensiplere göre tedavi edilir.

Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasına göre farenjit ve larenjit kendi özelliklerine sahip farklı patolojilerdir. Ancak pratikte, doktorlar sıklıkla bu hastalıkların birlikte ortaya çıktığı gerçeğine rastlarlar.

en aşağı "aşağı" solunum yolu enfeksiyonu herhangi bir hastalık: ilk olarak, yutağın mukoza enflamasyonu maruz kalan ve farenjit geliştirmiş ve sonra virüs veya bakteri gırtlak neden gırtlak duvarına zarar edilir. Bu yazıda, farenjit ve larenjitin karmaşık bir şekilde nasıl tedavi edileceğini ele alacağız, çünkü enfeksiyonu kazanmak için sadece ilacı almak değil, aynı zamanda doktorların genel önerilerini de takip etmek önemlidir.

Genel Etkinlikler

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit ve larenjit tedavisi, hastanın yaşadığı odada uygun bir ortam yaratılması ve yaşam tarzı düzenlemeleri ile başlar.

Genel aktiviteler şunlardır:

 1. Hastanın odasında temizlik bakımı: günde 1-2 kez kolay ıslak temizlik yapılması istenir;
 2. En az 2 saat havalandırın. Hasta aynı anda bir taslakta olmamalıdır;
 3. Hastalığın ilk günlerinde yatak istirahatına uygunluk, zehirlenme belirtileri (ateş, halsizlik, baş ağrısı) önemli ölçüde ifade edildiğinde.
 4. Sigara ve alkol reddi. Tütün dumanı ve alkol buharları, orofarenks veya larenksin zaten iltihaplı mukoza zarını tahriş eder.
 5. Yumuşak ses modu. Enflamasyonlu ses tellerinin çalışmaları ile başa çıkmak zor, bu yüzden sessiz kalmaya çalışın ve gerekirse bir fısıltıyla konuşun.

Sıcaklık normale dönene ve genel durum iyileşene kadar yatak istirahatine dikkat edin.

Larenjit ve farenjitin kompleks tedavisi bazı diyet kurallarına uyumu içermelidir:

 1. Az yağlı et, tütsülenmiş ürünler, turşular, turşu sebzeler, baharatlı yemekler ve krakerler: baharatlı, çok sert ve "ağır" gıdalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler.
 2. Diyetin temeli taze sebzeler, meyveler ve az yağlı süt ürünleri olmalıdır.
 3. Bolca sıcak bir içecek, önemli bir tedavi noktasıdır. Bu sadece boğazı yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda belirgin bir detoksifikasyon etkisi getirir. Vücudun enfeksiyonla başa çıkması zorsa larenjit ve farenjit nasıl tedavi edilir? Sıvı, tam anlamıyla toksinleri vücuttan temizler ve hastalıkların seyrini kolaylaştırır.

Taze sebze ve meyveler, farenjit ve larenjit ile diyetin temelini oluşturmalıdır.

Ağrı, boğaz ağrısı ve ses kısıklığının en yaygın nedenlerinden biri larenjit ve farenjittir: bu enfeksiyonu ilaçla tedavi etmek nasıl? Boğazdan yaygın antiseptik ve antienflamatuar ilaçlar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Hastalığın ilk belirtileri göründüğünde antiseptik ilaçlarla tedaviye başlanması tavsiye edilir. Ortalama tedavi süresi 3-7 gündür. Her ilacın kullanımı için bir dizi talimat verilir, tedaviye başlamadan önce bunu okuduğunuzdan emin olun.

Fotoğrafta - farenjit ve larenjit için popüler bir ilaç - Pharyngocept

Dikkat edin! Güçlü bir bakteriyel enfeksiyon ile antibiyotikler önlenemez. Farenjit + larenjit tedavi edilmeden önce, klinik muayene ve durumun değerlendirilmesi için bir doktora danışın.

Gargara, ENT organlarının tedavisi için en basit ve aynı zamanda etkili prosedürlerden biridir. Larenjit ve farenjit tedavisi, bu prosedür dahil olmak üzere, içermelidir.

Gargara yapmak için en yaygın araçlar:

 1. Soda çözeltisi (1 tatlı kaşığı soda + bir bardak ılık su): böyle bir ürün elde edilebilir ve elle hazırlanabilir. Çeşitli varyasyonlar, soda tuzunun eklenmesi, birkaç damla iyot, vb.
 2. Klorheksidin.
 3. Miramistin.
 4. Geksoral.
 5. Klorofililtin çözeltisi (her bardak su için 1 çay kaşığı).

Boğazın uygun şekilde durulanması, solunum yollarını enfeksiyondan ve birikmiş mukustan arındırır.

Hastalığın ilk üç gününde, iltihap özellikle geliştirildiğinde, boğazı mümkün olduğunca sık yıkayın: her 2-2,5 saat. Bu prosedür sadece boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmaz, aynı zamanda patojenlerin bazılarını ortadan kaldırır, solunum yollarını mukus ve bakterilerden temizler, şişlik ve kızarıklığı giderir.

Dikkat edin! Eczacılık antiseptiklerinin kontrendikasyonları vardır. Boğazınızı yıkamak için kullanmadan önce bir doktora danışınız.

İnsanlar farenjit ve larenjit gibi hastalıkları uzun zamandır biliyorlar: halk ilaçları yardımıyla nasıl tedavi edilir?

Şifacılar ve şifacılar aşağıdaki yöntemleri önerir:

 1. Baldır kasları için sıcak ayak banyoları veya hardal sıvaları. Bu gibi prosedürler, kan dolaşımını yeniden dağıtmaya ve farinks ve larinksin şişmesini azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Havuçlu et suyunun (100 g taze greyfurt + 500 ml sütte rendelenmiş) gece alınması.
 3. Anti-inflamatuar bitkilerin (anne-ve-üvey anne, adaçayı, okaliptüs yaprakları) soğumalarının alınması.
 4. Ballı turp suyu içiyor.

Bal ile turp - çocukluktan beri herkese tanıdık olan boğaz ağrısı için bir çare

Ne yazık ki, akut farenjit ve larenjitin önlenmesi için garantili yöntemler bulunmamaktadır. Her yerde soğuk yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda, sağlıklı bir yaşam tarzı ve kişinin sağlığına yönelik özenli davranışı, bağışıklığı güçlendirmeye ve bulaşıcı hastalıklara daha az eğilimli olmaya yardımcı olacaktır.

Doktorlar bazı tavsiyelerde bulunur:

 • Fiziksel olarak aktif ve sevgi sporları;
 • temiz havada yürümeyi unutma;
 • vücudunu sinirlendirmek;
 • sağlıklı yiyecekler yiyin;
 • viral solunum yolu hastalıklarının zirvesinde (sonbahar-kış dönemi), insanların tıkanıklıklarını ziyaret etmemeye veya tek kullanımlık maskeleri kullanmamaya çalışın.

Bu yazıda, sıklıkla birlikte gelişen bir hastalık olan larenjit + farenjitin nasıl tedavi edileceğini inceledik. Videolarımızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Kompleks ve dikkatli tıbbi gözetimdeki tüm prosedürlerin gerçekleştirilmesi, hastalığa hızla ve bedensel zarar vermeden hastalığı yenmeye yardımcı olacaktır.

Herkes soğuk algınlığını ve grip olduğunu bilir. Çoğu zaman insanlar terleme ve boğaz ağrısı ortadan kaldırmaya çalışırlar. Ancak, bu tür kendi kendine ilaçlama, rahatsız edici komplikasyonlara ve hastalığın akut formunun kronik olana taşmasına yol açabilir. Tedavinin doğru bir şekilde seçildiğinden emin olmak için doğru bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Bugünün makalesi, farenjit ve larenjit farklılıklarının neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu hastalıklar hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz ve onların düzeltme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Farenjit, okolothril halkasının lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır. Sıklıkla, bu patoloji kendi başına ortaya çıkmaz, ancak bulaşıcı sürecin bir sonucudur: grip, akut solunum yolu hastalığı, boğmaca, kızıl ateş veya başka bir şey. Hastalık karışık bir forma sahip olabilir, o zaman nazofarenjitle ilgili. Farinksin kabuğu ile birlikte, burun mukozası, sinüsler iltihaplı hale gelir.

Larenjit ile birlikte, inflamatuar bir süreç de oluşur. Lokalizasyondaki fark. Larinkste akmaz, ancak ses tellerini etkiler. Patoloji trakeaya çevrilebilir, daha sonra uzmanlar laringotrakeit hakkında konuşurlar. Yani, farenjit ve larenjit hastalığın farklı alanlarında ortaya çıkar. Farklılıklar buradaki ilk ve en önemli olanlardır.

Hastalıkların ortaya çıkma nedenleri soğuk, viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyonlara dönüşebilir. Farenjit, bir kural olarak, kendini görünmez. Bunu zaten biliyorsun. Larenjit, aksine, bağımsız bir hastalık olabilir. Farenjit nedeni, mukusun larinksin arka duvarından damlayan, tedavi edilmeyen bir rinittir. Hastalığın arka planında veya sonrasında bir anormallik ortaya çıkabilir (boğmaca, kızıl ateşle birlikte). Enflamasyona neden olmak diş çürümelerinde bile etkilidir. Larenjitin nedeni kirli hava, toz, evdeki dumanların solunmasıdır. Virüs veya bakterinin yenilmesi nedeniyle bir hastalık var. Kötüleşmeye tam olarak neden olan şeyi kurmak için, sadece laboratuar çalışmaları ile mümkündür.

Farenjit ve larenjit hastalıklarında, farklılıklar da semptomatolojide bulunur. Her iki inflamasyona bir kesik ve boğaz ağrısı eşlik eder. Larenjit ile ses kısıklığı ortaya çıkar, bazı durumlarda kişi bir kelime söyleyemez. Farenjit genellikle yüksek ateşle birlikte görülür. Larenjit ile öksürmek, iltihap trakeaya geçtiyse daha çok havlama gibidir, balgam ayrılır. Farenjit, lenfoid dokunun tahrişine bağlı kuru, üretken olmayan öksürük ile karakterizedir. Ayrıca, genellikle ses tellerinin iltihaplanması ile gerçekleşmeyen burun akıntısı oluşabilir. Larenjit veya farenjitin semptomlara sahip olduğuna bağlı olarak ve tedavi uygun olarak seçilir.

Farenjit ve larenjit tedavisi, vücut ısısının 38,5 dereceye yükseldiği durumlarda antipiretiklerin kullanılmasını gerektirir. Bu noktaya kadar, antipiretiklerin kullanımı mantıksızdır. Ancak açık bir vicdanla ağrı kesiciler ve şiddetli baş ağrısına sahip antipiretik bileşikler alabilir, sıklıkla farenjitle birlikte olur. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonun doğrulanmasıyla belirtilir. Farenjit ile penisilin tipi ilaçlara tercih edilir, örneğin "Augmentinu". İstatistiklerin gösterdiği gibi, makrolidler larenjit sırasında atanır, örneğin "Sumamed".

Farenjitin hangi semptomlara sahip olduğunu zaten biliyorsunuz. Ve tedavi onlara göre seçilmelidir. Kuru öksürük ile "Sinekod", "Kodelak", "Herbion" gibi fonlar atanır. Spazmı bloke eder ve refahı arttırırlar. Larenjitli öksürük genellikle balgam akıntısında zorlukla nemlidir. Böyle bir durumda, “ATSTS”, “Lazolvan”, “Mukaltin” gibi yardımcıları kullanmanız tavsiye edilir. Larenks tedavisi için, anestezi antiseptikler ve yumuşatıcılar kullanabilirsiniz: Tantum Verde, Lugol, Doktor Anne, Strepsils.

Çoğu zaman hastalar büyükannesinin tariflerini kullanarak kendi kendine ilaç tedavisine başvururlar. Papatya, adaçayı, nergis suyu ile gargaralara izin verilir. Antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkiye sahip olacaklar. Bu ve diğer hastalıklarda inhalasyon yapmak mümkündür. Larenjit sırasında, sıcak havayı solumak kontrendikedir. Böylece sadece mevcut durumunuzu kötüleştiriyorsunuz. Bu ve diğer hastalıklardan kesinlikle emin olarak, aşağıdaki manipülasyonları yapabilirsiniz:

 • Bacaklarınızı ıslatın (hardal ve ılık suya ihtiyacınız var);
 • meyve içecekleri ve bitkisel infüzyonları içirin (alerji olasılığını dikkate alın);
 • boğazını ılık süt ve balla yumuşatın (küçük çocuklar ve inek proteini veya balına karşı toleransı olmayanlar için uygun değildir);
 • Boğazınızı yün atkı ile ıslatın.

Halk yöntemlerinin kullanımının, doktorunuzun reçetelediği ilaçların kullanımını azaltmadığını unutmayın.

Farenjit ve larenjit tedavisi sırasında, belirli koşullara uyulmalıdır. Hastanın daha fazla dinlenmeye ihtiyacı var: işten ve ev işlerinden vazgeç. Vücudunun iyileşmek için güçe ihtiyacı var. Larenjit, ses tellerinin huzurunu sağlar. Bu, konuşamayacağınız anlamına gelir. Birçok hasta yanlışlıkla fısıldamanın onlara yardım edeceğine inanıyor. Ancak böyle bir yük sadece hastalığın seyrini şiddetlendirir ve iyileşmeyi geciktirir.

Larenjit ve farenjit, tuzlu, biberli yiyeceklerin yanı sıra baharatların kullanımını reddeder. Sadece ısıtılmamış yiyecekleri yiyin, soğuğu dışarıda bırakın. İştah yoksa, hiç yemek yemeyin. Ama içmekten vazgeçemezsin. Farenjit ile yutma, ciddi rahatsızlığa neden olsa bile, içmeniz gerekir. Sıcak çaylara, soğumaya ve sade suya tercih edin.

Doktorlar uyarıyor: farenjit ve larenjitin kendi kendine tedavisi, hastalığı kronik bir forma çevirebilir. Patoloji akut olsa da, kısa sürede kurtulmak için bir şans var. Çocuklar için farenjit ve larenjit için tüm ilaçlar bir çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir. Bağımsız olarak, çocuğunuza sadece ihtiyaç durumunda antipiretikler verebilirsiniz. Bazı ilaçların bebeklere kontrendike olduğunu unutmayın. Örneğin, 3-6 yaşına kadar çocuklara rezorpsiyon ve laringeal sulama için pantolon atanmaz.

Farenjit ve larenjit nadiren birlikte ortaya çıkan izole hastalıklardır. Doğru bir tanı koymak için bir uzmana ihtiyacınız vardır: bir terapist, bir çocuk doktoru veya bir otorinolarynolog. Modern ve doğru tedavi, komplikasyonları önlemenize ve gücü hızlı bir şekilde geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı ol!

Farenjit, faringeal mukozada inflamatuar-enfeksiyöz süreçlerle karakterize bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi, entegre bir yaklaşım gerektirir. Bu hastalığın ana semptomlarını hızla ortadan kaldırmak için en etkili yol ağız ve farinksin düzenli durulanmasıdır. Ancak farenjit ile gargara yapmaktan sadece biri bilinir. Ancak bu alıştırma, iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırabilir.

Ancak, farenjit ile boğazda hangi çözeltilerin ve et suyunun gargaralanacağını söylemeden önce, bu hastalık ve tezahürünün belirtileri hakkında biraz konuşmalısınız.

Farenjit, farinksin yumuşak dokularının iltihaplanmasının gözlendiği bir durumdur. Çoğu durumda bulaşıcıdır. Genellikle iltihaplı doğanın üst solunum yollarının patolojileri ile birleştirilir. Bu hastalık hem kendi içinde gelişebilir hem de bademcik iltihabı veya adenoidit gibi diğer bazı hastalıkların bir sonucu olabilir.

Farenjit gelişimi ile, hastalar genellikle aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • Boğazda Zulüm;
 • boğazda kızarıklık;
 • mukoza zarının şişmesi;
 • mukoza üzerinde kırmızı nokta veya keseciklerin görünümü;
 • gıda yutulduğunda ağrı;
 • üst servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • sıcaklık (38 derecenin üzerinde değil).

Farenjit ile, uyuşukluk, uyku bozukluğu, iştah azalması, kilo kaybı gibi vücudun genel zehirlenmesinin başka belirtileri olabilir. Ayrıca, ARI semptomlarına benzer belirtiler de olabilir. Bunlar burun, öksürük ve baş ağrısından mukus akıntısıdır.

Purulent farenjit, farinksin arka duvarında beyaz plakların görünümü ile karakterizedir.. Gelişimi, vücut ısısında 37.9-38 derecenin üzerinde bir artışa yol açar ve yukarıda tarif edilen semptomların şiddetinde bir artışa neden olur.

Klinik tezahürlerinde farenjit başka bir hastalığa benzemektedir - larenjit.
Çok sık karışırlar. Farkları nedir? Yukarıda bahsedildiği gibi, farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Larenjit, ses tellerinin tutulumu ile larinksin inflamasyonu ile karakterize bir hastalıktır.

Larenjit, 38 dereceyi, şiddetli baş ağrısını ve uyuşukluğu bile aşabilen çok yüksek bir sıcaklığın eşlik eder.. Bu durumda, genellikle normal rinit ve ARVI'nin arka planına karşı farenjit görülür. Çoğu durumda larenjit, kızıl, boğmaca, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonudur. Bununla birlikte, hem birinci hem de ikinci hastalık bağımsız olarak gelişebilir.

Farenjit ve larenjit tedavisi karmaşıktır. Bunu yapmak için, doktor tarafından reçete çeşitli ilaçlar almak gereklidir. Bu hastalıkları hızla iyileştirmek için, durulama mümkün olduğunca sık yapılmalıdır (günde 5 defaya kadar). Bunu yapmak için, eczanelerde satılan hazır çözümler kullanabilir veya ev çorbalarında yemek yapabilirsiniz. İkinci durumda, iltihabı hafifletmeye ve analjezik ve aseptik etkiye sahip olan çeşitli tıbbi bitkiler ve ev tıbbı ilaç setinden diğer ilaçlar gerekli olacaktır.

Larenjit ve pürülan farenjit, aşağıdaki otlar kullanılarak hazırlanan bir kaynatma ile tedavi edilebilir:

 • kimyacının papatyası;
 • ahududu yaprağı;
 • meşe kabuğu;
 • John's wort;
 • okaliptüs yaprakları;
 • adaçayı;
 • limon balsamı.

Bu otlar eşit oranlarda karıştırılmalı ve 1 çorba kaşığı alınmalıdır. l. Pişirilmiş hammaddeler, bir bardak kaynamış kaynar su dökün ve yarım saat kadar bekletin. Daha sonra, et suyu filtre edilmelidir. Her yemekten en az 3 kez gargara yapmak için kullanın. Son prosedür yatmadan hemen önce yapılmalıdır.

Böyle bir kaynatma ile tedavi tam iyileşme sağlanana kadar yapılmalıdır. Ancak bu ürünün çeşitli otlar içerdiğini ve dolayısıyla alerjik reaksiyona neden olabileceğini anlamak gerekir. Hasta, bitkisel koleksiyonun parçası olan en az bir bileşenin bireysel hoşgörüsüzlüğüne sahipse, kullanılmamalıdır. Ya da bu malzemeyi ortadan kaldırarak gargara için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz.

Bir pürülan farenjit tedavisi için bir soda çözeltisinden daha iyidir. Enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir, pürülan içeriklerin giderilmesini sağlar ve mukozanın şişmesini ortadan kaldırır. Ancak soda çözeltisi günde 2'den fazla kullanılmaz, çünkü soda mukoza kurumasına katkıda bulunan aktif maddeler içerir..

Evde bir soda çözeltisi hazırlamak çok kolaydır. Bunun için 1 yemek kaşığı gerekir. l. kabartma tozu ve bir bardak ılık su. Bileşenler iyice karıştırılmalı ve hazırlanan çözelti soğutuluncaya kadar hemen kullanılmalıdır. Farenjitin soda çözeltisi ile tedavisi tamamen iyileşene kadar yapılmalıdır.

Purulent farenjit, her eczanede satılan furatsilina'nın düzenli tabletleri ile tedavi edilebilir. Bu ilaç ayrıca iltihap ve mukozal ödemleri de ortadan kaldırır. Ancak sodadan farklı olarak, kullanımı sağlık açısından güvenlidir, bu nedenle küçük çocuklar bile furacilini kullanabilir.

Bu hastalığı tedavi etmek için bir çözüm hazırlamanız gerekir. Basitleştirin. 2 tablet furatsilina almalısın, toz haline getirin ve bir bardak ılık suya karıştırın. Hastalığın ana semptomları ortadan kalkıncaya kadar boğazın bu çözeltiyle günde 3-5 kez tedavi edilmesi gerekir.

Evde pürülan farenjit ve larenjit tedavisi için ve propolis alkol tentür yardımı ile yapabilirsiniz. Eczanelerde hali hazırda satılmaktadır.

Eğer istersen, bunu kendin yapabilirsin. Bunu yapmak için, 0.5 litre tıbbi alkol almanız ve birkaç hafta boyunca karanlık bir yere koymanız ve sonra germeniz gereken 20 g toprak propolisine ihtiyacınız vardır.

Farenjitin propolis tentürüyle tedavi edilmesi basittir. Bunu yapmak için, 1 yemek kaşığı miktarında. l. 1 bardak ılık suda seyreltilmelidir. Tamamen iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayın.

Propolis çözeltisinde 1-2 çay kaşığı eklenecek ise çok daha iyi olacaktır. bal. Aynı zamanda, farenjit ile hızlı bir şekilde savaşmaya yardımcı olacak mükemmel bir anti-enflamatuar ve dekonjestandır.

Halk ilaçları ile erişkinlerde kronik farenjit tedavisi hızlı ve kolaydır

Faringeal mukozada inflamatuar süreçler ilaca farenjit denir. Etiyolojilerine ve ayırt edici özelliklerine göre, iki alt tür olarak ayrılırlar: akut ve kronik. Birincisi, mukoza zarında canlı bir tezahür ile karakterizedir. Parlak kırmızı bir renk kazanır ve kazanır. Üzerinde pürülan çökeller var. Böylece hasta yutulduğunda mukoza zarından kuruma ve rahatsız edici acı verici duygular hisseder. Eğer gerekli önlemleri almazsanız, o zaman akut bir farenjit şekli kronik olana doğru akar. Vücudun en ufak bir hatasında veya aşırı soğutma ile ortaya çıkan halihazırda daha şiddetli belirtiler vardır. Farenjitin kronik olmasını önlemek için, tedaviye ilk olarak tezahürlerinin ilki ile başlanması önemlidir. Mükemmel aynı zamanda doğru el halk ilaçları aldı. Doktorlar evde bu şekilde tedavi farenjitinin mümkün olduğunu söylüyorlar. Olumlu sonuçlar verir ve hızlı bir iyileşme sağlar.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi halk ilaçları tarafından

Hastalığın gelişim nedenleri, soğuk hava, kötü alışkanlıklar (sigara içmek, alkol içmek), kimyasal uyaranların etkisi ve enfeksiyonların veya bakterilerin doğrudan etkisidir. Fakat her insan bu tür dış faktörler bu hastalığın başlangıcına yol açmaz. Bağışıklık sistemimiz birçok virüs ve mikroorganizmaya direndiğinden beri. Ama eğer zayıf ise, o zaman bademcik iltihabı geliştirme olasılığı onlarca kez artar.

Doktorlar, halk ilaçları yardımıyla, farenjitin evde başarıyla tedavi edildiğini söylüyorlar. Ancak, uygulamadan sonraki ilk üç gün içinde herhangi bir iyileşme olmazsa, ilacın reçetelenmesi için bir doktora başvurmanız gerektiği hatırlanmalıdır.

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi, erişkin ve eşlik eden solunum sistemi rahatsızlıkları için yasaktır. Özellikle tehlikeli olan, gece boğulma saldırılarının eşlik ettiği astım ve farenjit kombinasyonudur.

Erişkinlerde ve geleneksel tıpta çocuklarda farenjit tedavisi de alerjiden muzdarip kişilerde aşırı dikkatle yapılmalıdır. Vücudun bu tür reaksiyonları daha önce gözlemlenmişse, bir doktordan tedavi almak veya tahriş edici içermeyen tarifleri seçmek daha iyidir.

Herpes virüsünün neden olduğu hastalığın belirli bir şekli vardır - herpetik farenjit. Tedavisi ilaçla antiviral tedavi gerektirir. Buradaki halk ilaçları sadece bağışıklık ve yerel anestezi kuvvetlerinin yükselmesine yardımcı olabilir. Tamamen bu tür hastalığın iyileştirilmesi, sadece bu ilacın yardımı ile işe yaramaz.

Yukarıdaki problemler yetişkin bir kişide gözlenmemişse, akut seyrinin yapıldığı dönem boyunca farenjitin halk ilaçları olumlu sonuçlar verir ve iyileşmeye yol açar. Hastalığın kronik formu hakkında konuşursak, o zaman ilaç tedavisi yapılmaz. Hastalığı tamamen bitirmeye yardımcı olacaktır. İnsanlardan ilaçların kronik farenjit yöntemlerinin tedavisi, semptomları ortadan kaldırır ve iltihabı söndürür.

Farenjitin evde tedavisi, iyileşmeyi hızlandırmaya ve kronik bir form almasını engellemeye yardımcı olacak kurallara uyulmasını gerektirir.

 • Yatak istirahatı. Hastalığın ilk belirtilerinde hastanın aktivitesi en aza indirilir. Yatak istirahati ve bol miktarda içecek - hızlı iyileşme garantisi.
 • Beslenmede değişiklikler. Larenks mukozası iltihaplı olduğundan, yetişkinlerde farenjit için özel bir diyet vardır. Bu rahatsız edici olabilir baharatlı, sıcak, turşu kaba gıda, dışlanmasını içerir.
 • Kişilerle temastan kaçının. Bu, vücudunuzun yeni bir enfeksiyon dozu almasını önlemeye yardımcı olur.

Hastalığın ilk belirtileri ile, halk ilaçları ile tedavi, olumlu sonuçlar verir. Farenjitin etkili tedavisi aşağıdakileri içerir:

Durulama prosedürü sadece ılık çözeltiler ile gerçekleştirilir. Kronik bademcik iltihabı ve farenjit, larinksin lezyonları ile karakterizedir. Bu nedenle, soğuk veya sıcak durulama, durumun şiddetlenmesine yol açabilir. Farenjit ile gargara yapmak için uygun şekilde seçilen preparatlar, ilk uygulamadan sonra olumlu etkilerini verirler. Ek olarak, çözeltinin sıcaklığı doğru seçilmelidir. İşlemden sonra hasta rahatsızlık hissederse, ilaç yanlış yapılır. Durulandıktan sonra, hasta belirli bir süre boyunca pozitif dinamikleri hissetmelidir.

Durulama prosedürü kullanarak evde farenjiti hızla tedavi etmek için papatya, St. John's wort, meşe kabuğu, ahududu yaprağı kaynatma kullanın. Sakinleştirici bir etkisi vardır ve iltihaplı mukozayı tahriş etmez. Granül farenjit tedavisi için persimmons tentürü enflamatuar süreç ile iyi başa çıkmaktadır. Bu nedenle, aynı zamanda kullanılabilir. Uygun durulama ile, semptomları giderecek ve kronik farenjit tedavisinin sonuçlarını verecektir.

Soluma için doğal çözümler kullanılır. Propolis aktif olarak kullanılır, bu tür prosedürler için farenjit ile bal. Anti-inflamatuar yeteneklere sahiptir ve bağışıklık güçlerini uyarır. Aynı amaçla papatya, ıhlamur kullanılır. Soluma için, bir soda çözeltisi veya ısıtılmış maden suyu da kullanılır.

Prosedürün sıcaklığını izleyin. Buhar yakıcı olmak zorunda değildir. Hafif ılık bir çözelti mukoza zarından faydalanacak ve yanmayacaktır.

Sıcak içeceklerin faydalarını unutma. Herhangi bir hastalık organizmanın saflaştırılmasını gerektirir, çünkü patojenik mikroorganizmaların aktif olarak çoğalması zehirlenmesine yol açar. Hastalık ile bol miktarda içmek, toksinleri temizlemeye ve bunları gidermeye yardımcı olur. Papatya, ıhlamur, ahududu, zencefil gelen farenjit ile bitkisel ve meyve çayları uygulayın. Asit mukozayu tahriş ettiği için limon veya meyve suyunu eklemeyi önermeyin. Aktif olarak kullanılan ve sıcak süt, farenjiyen ile balla beslenen, zarflama ve yatıştırıcı etki eden, ağrıyı hafifletir. Ürünün bir bardak süt için bir çay kaşığı için yeterlidir ve hastalık hızla geri çekilecektir.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjitin tedavisinde, hızlı ve etkili bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan ve ilaçların yerini mükemmel bir şekilde alabilen çeşitli halk ilaçlarının kullanımına özel önem verilmektedir.

Farenjitin Nedenleri ve Belirtileri

Farenjit, lenfoid dokuyu posteriorun ve her iki lateral duvarın mukozasında tutan inflamatuar bir süreçtir. Hastalığın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • hipotermi;
 • Soğuk hava veya kimyasal ve agresif uyaran larinkse girer;
 • Ertelenmiş hastalıklar - ARI, rinit, bademcik iltihabı, grip, sinüzit ve solunum yollarının diğer iltihabi süreçleri.

Farenjit akut, kronik, granüloza (lenfoid doku hasarı), atrofik (mukoza zarının kuruması) olarak ayrılır. Bu hastalığın herhangi bir şekli için aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • Ağrı, terleme, kuruluk, boğazda yanma;
 • Yutulduğunda acı veren duygular;
 • Kuru öksürük;
 • Mukoza kızarıklığı;
 • Lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Nadir durumlarda, sıcaklık artar.

Farenjit halk tedavisi çok basit ve talep edilen prosedürlerden oluşur:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • İç boğazın yağlanması;
 • Antiseptik, onarıcı ve anti-enflamatuar içeceklerin yutulması.

Evde farenjit tedavisi: halk tarifleri ^

Farenjitin hızlı tedavisi için aşağıdaki halk ilaçları yüksek etki göstermiştir:

 • Arı ürünleri - bal (kireç, karabuğday), propolis;
 • Şifalı bitkiler - bir dönüş, bir papatya, bir adaçayı, bir ıhlamur, bir civanperçemi, bir meşe kabuğu, bir ahududu ve diğer yaprakları;
 • Meyveler - dogrose, yabanmersini, deniz topalak;
 • Yağlar - okaliptüs, köknar, sebze.

Erişkinlerde farenjit tedavisi

Yetişkinlerde farenjit hastalığı, bir kural olarak, boğazda terleme ve kuruluk ile birlikte yutma fonksiyonuna eşlik eden acı verici duyularla başlar. Daha fazla inflamasyonu önlemek için, hemen evde tedaviye başlamalısınız.

 • Mükemmel bir anti-enflamatuar etki, günde on dakikalık inhalasyonlarla, dört kez ve yerel ısınma kompresleriyle gerçekleştirilir.
 • İyi bir antimikrobiyal ve antibakteriyel etki düzenli bitkisel durulamalara sahip olacaktır.
 • Farenjit tedavisi için halk yöntemlerine ek olarak, mukoza üzerinde ek bir tahriş edici etkisi olmayan yumuşak bir diyet sağlamak için gereklidir.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Çocukluk çağında ortaya çıkan farenksin akut enfeksiyöz veya kataral iltihabı, sıklıkla farenjit ile birliktedir. Çocuklarda farenjitin ağrılı semptomatolojisi, yutmada kuru zayıf öksürük, hafif bir zorluk ve ağrı şeklinde ifade edilir.

Farenjitin halk ilaçları ile evde tedavi yöntemleri aşağıdaki prosedürleri içerir:

 • İlk tedavi termal boyun kompresidir.
 • Deniz topalak yağı ile seyreltilmiş% 1 furakilin veya propolis infüzyonu solüsyonu ile boğazın (bademciklerin) yağlanması,
 • Bal ile papatya veya adaçayı sıcak et suyu kullanımı.

Farenjit - halk tedavisi

Halk ilaçları ve farenjit tedavisi yöntemleri anestezi, boğazın yumuşatılması, iltihaplanmanın giderilmesidir. Ana halk yöntemleri, farenks, inhalasyon ve durulama yağlanmasıdır. halk ilaçları tedavisinde genellikle anne (bir yumuşatma, balgam söktürücü) Coltsfoot, papatya, kadife çiçeği, okaliptüs (sahiptirler antiviral, anti-enflamatuar özellikleri), nane, melisa (analjezikler, ekspektoranlar özellikleri) içerir.

Duru ve inhalasyonlar şeklinde farenjit için halk ilaçları

durulama farinks, günde 200 ml su başına 10 g şifalı bitkilerin hesaplanmasından hazırlanan sıcak infüzyonlarla günde 3-4 kez geçirir.

soluk alma Akut farenjit ile günde 4 kez, 5 dakika süren. Evde yapılan inhalasyonlar ve durulama için, aynı infüzyonları kullanabilirsiniz. bir ağız sokma kağıt sıkarak ve nefes: İnhalasyon için bir havlu veya kullanım su ısıtıcısı ile kaplanmış, su ile bir kase üzerinde nefes çok sıcak su 300-500 g şifalı otlar ve sonuçların infüzyon 100 g alınmış. Özel inhalerleri kullanabilirsiniz. Solunum hali hazırda boğazını yakmamak için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sıcaklığı ve infüzyona olan yakınlığı düzenlemek için, sadece rahat bir his uyandırmak için.

Farenjit - halk tedavisi

Anne-ve-üvey anne nane koleksiyonu

Anne ve üvey annenin 2 parçasında 1 kısım nane alınır. 1 çorba kaşığı. l. bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur

Papatya ve civanperçemi topluluğu

1 çorba kaşığı. l. Papatya ve 1/2 çay kaşığı. Civanperçemi bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur

Evde farenjit tedavisi için nane

1 çorba kaşığı. l. nane bir bardak kaynar su dökün. Farenjit için bu çok basit halk ilaç ağrı ve boğaz ağrısı rahatlatacaktır. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Nane, aynı sonuçla, adaçayı, okaliptüs, papatya, calendula yaprakları ile değiştirilebilir. Papatya ve calendula iltihabı rahatlatır. Bu bitkileri toplamada kullanmak daha iyidir. Bu koleksiyondan infüzyonun iyileştirici özellikleri ona biraz bal eklerseniz artacaktır. Durulama yaparken, 2-3 yemek kaşığı infüzyon yutunuz. 3-4 işlemden sonra ağrı kaybolur. Bu, herhangi bir tür farenjit tedavisi anlamına gelir.

Akut farenjit tedavisi için iğne yapraklı böbrekler

20 gram böbrek veya sadece iğneler alın, bir bardak kaynar su dökün, ısrar edin. Akut farenjit ile inhalasyon için kullanın.

Akut farenjit için propolis ile ev tedavisi

0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi akut farenjit tedavisi için kullanılır.

Amire ve papatya ile farenjit nasıl tedavi edilir

1 çorba kaşığı. l. kök ayrmak marsh, kaynar su iki bardak dökün 10 dakika kaynatın, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. papatyalar, ısıdan çıkarın. 1 saat ısrar et. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Faringinin bu halk ilaçlarında aura'nın kökü, boğazı yumuşatır, mukoza zarını güçlendirir ve papatya iltihabı giderir, patojenik mikropların büyümesini bastırır. Bu halk ilaç özellikle kronik farenjit için iyidir.

Mukoza yumuşatılması ve nemlendirilmesi için koleksiyon

Kireç ve kadife çiçeği renklerinin 1 parçasını karıştırın, 2 parça adaçayı. 1 çorba kaşığı. l. 200 ml kaynar su toplayın, 1 saat ısrar edin, 1 inhalasyon için 20-30 ml infüzyon kullanın. Bu araç kronik farenjit için daha iyidir.

Evde farenjit tedavisi için bal ve sarımsak

Yarım bir bardak gevelden sarımsak ve yarım bardak bal karıştırın, karıştırın. Bitene kadar 1 çay kaşığı her saat var.

Çam tomurcukları ile farenjit nasıl tedavi edilir

0.5 kg çam tomurcuğu 1.5 litre su dökülür. 20 dakika kaynatın. Soğumadan önce ısrar, süzün. 1 litre broth için 1 kg bal alın, 10 g% 30 propolis ekleyin, karıştırın. Buzdolabında saklayınız. Herhangi bir farenjit formu için günde üç kez bir çorba kaşığı alın.

Sıcak bira en keyifli halk ilaçtır

Yavaşça bir bardak sıcak bira içmeyi, yatağa gitmeyi, kapağı iyi almayı.

Kronik atrofik farenjit tedavisi

Kronik atrofik farenjit tedavisinde halk ilaçları kendi özelliklerine sahiptir.
Sık sık birkaç inhalasyon ve durulama kullanılması istenmeyen bir durumdur - zaten kurutulmuş ve inceltilmiş mukoza zarını kuruturlar. Bu durumda, bal ilavesi ile nane, melissa, muz, anne ve üvey anne ile sıcak şifalı çaylar içmek için tavsiye edilir.

Lugol çözeltisi ile farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit ile iyi bir etki, Lugol çözeltisi ile boğazın yağlanmasını sağlar. Atrofik formda yardımcı olur

Evde farenjit tedavisinde bitkisel yağ

Kronik farenjitin atrofik formunda, aşağıdaki halk tedavisi yöntemi kullanılır: rafine edilmemiş bitkisel yağın tuz ile karıştırılması. Bu bileşimi, ön ve yanlarda boğaz ve boyun ile yağlayın, masaj - günde iki kez.

Deniz tuzu ile kronik farenjit tedavisi nasıl

Bir litre ılık suda eritin bir çorba kaşığı tuz (kaymaz). Günde 5-7 kez bir çözüm ile gargara. Kurs - bir hafta. Farenjit için bu halk ilacı, ikinci günde rahatlama getirecektir, ancak kurs sonuna kadar yapılmalıdır.

Kronik farenjit tedavisi için petrol inhalasyonları

Bir bardak kaynar suya 10 damla yağ (zeytin, şeftali, mentol, köknar, deniz topalak, lavanta ve portakal yağları) ilave edin. Bir huni şeklinde bir tüp (veya bir inhalasyon yoluyla) 5-10 dakika günde 2 kez nefes alın.

Propolis ile yağlama

Lütfen, kronik farenjit boğaz 2 parça şeftali, sandor yağı ya da yağ, gliserol ile karıştırılır,% 10 propolis tentürü 1 kısım

Bychkova ve Nepomnyashchaya doktorlarının farenjit tedavisi tekniği

Çoğu durumda geleneksel ilaçlarla KBB doktorlarının kronik farenjit tedavisinde tedavi, pozitif sonuçlara yol açmaz. Şifacılar Byczkova ve Nepomnyashchia, sürekli bir pozitif sonuç veren farenjit tedavisi için bir yöntem geliştirdi.

1 aşama. Yeşil sürgünler olmadan iki büyük, güçlü, diş sarımsak, ince bir rende rendeleyin, yaklaşık 50 derece bir sıcaklık ile haşlanmış süt bir bardak dökün, 40 derece, soğuğa kadar soğuyana kadar bekleyin. Arkada yatan, günde 5-6 kez boğazda derin bir gargara yapmak. Bir anda en az bir infüzyon camı kullanmanız gerekir. Sahne - 10 gün

2 aşamalı. 1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su ile calendula çiçekleri kaşık. Israr 20 dakika, boşaltma. Sıcak bir infüzyon ile, günde 4-6 kez gargara. Bir durulama için - en az bir adet infüzyon Aşaması kullanın - 10 gün

Aşama 3. 1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su ile kuru patates çiçeklerini kaşıkla. Düşük ateşte beş dakika kaynatın. Yarım saat ısrar edin, boşaltın. Arkada yatan, günde 4 kez boğazda derin bir gargara yapmak. Bir seferde en az bir bardak et suyu kullanın. Aşama - 10 gün. Ardından 1. adıma geçin.

Kronik farenjit atrofik formu ile diyet

Sıcak yemek, sıcak içecekler içmeyin. Yemekler baharatlı, baharatsız ve baharatsız olmalı. Sıvıları mümkün olduğunca, tercihen balla içirin. Boğazınızı ve bacaklarınızı aşırı soğutmayın.

Kronik hipertrofik farenjit için halk ilaçları

Kronik hipertrofık ​​farenjit tedavisi için halk ilaçları, boğaz durulama için durulama ve tanenler içeren bitkiler (mısır, meşe, söğüt, St. John's wort, vb) kullanılır. Bu hipertrofik formun tedavisinin tuhaflığıdır. Ayrıca, diğer farenjit tedavisi kategorilerinden uygun tarifleri kullanabilirsiniz. Tam iyileşme elde etmek için kronik formlar en az 10-12 ay tedavi edilmelidir.

Kronik farenjit halk ilaçları

Mukus zarının inflamatuvar süreci veya farinksin lenfoid dokusuna farenjit denir. Hastalık akut ve kronik akıma ayrılır. Strep farenks mukozasında yakın bulunan enfekte sitenin mukozası üzerinde düşmüş bir enfeksiyon, etkisi altında örneğin mukozası korozif ortama maruz kalma, çok sıcak yemek, toz yüklü hava, gazlar, buharlar veya boya inhalasyon yoluyla tetiklenebilir.

Bu yazıda ele alınacak kronik farenjit, eksik akut farenjitin arka planı üzerinde gelişir. Hastalık bir süre rahatsız edilmeyebilir, yani. “uyuma” safhasında olmak ve alevlenme kendini akut formun semptom karakteristiği olarak ortaya çıkarsa da, belirgin değildir.

semptomlar

Boğazda keder, yabancı bir nesnenin hissi, boğazda "koma".
Kuruluk ve terleme, balgam olmadan öksürük.
Uzun süreli konuşma, ses kısıklığı ile ilgili zorluklar.
Alevlenme aşamasında vücut ısısında hafif bir artış olur. Semptomlar belirginleşir.

Kronik farenjit formları

Basit catarrhal. Boğazdaki kızarıklık, arka duvarda mukus görülür.
atrofik. Mukus kuru, bazı durumlarda "kabuklar" ile kaplıdır.
hipertrofik. Mukoza zarının bireysel bölgeleri şişer, büyüklüğü artar.

Hastalığın nedenleri

Kendi kendine kronik farenjit çok nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Hastalığı provoke eden faktörler şunlardır:
Olumsuz çevre koşullarında yaşamak. Atmosferin toz veya gaz kirliliği. Kuru, sıcak veya tersine, soğuk, hava.
Birçok dumanın bulunduğu bir odada sigara içilmesi veya sürekli mevcudiyet.
Alkol, baharatlı, ekşi, çok sıcak yemekler eki.
Kalıcı burun tıkanıklığına yol açan hastalıklardan dolayı ağızdan nefes alma.
Kronik gastrit, mide yanması nedeniyle sürekli hissedilir. Bu durumda mukus sürekli tahrişe maruz kalmaktadır.
Soğuk algınlığından damla ve spreylerin kontrolsüz kullanımı.
Diş etleri ve dişlerin diş hastalıkları.
Hormonal bozuklukların eşlik ettiği tiroid bezi hastalıkları.
Bazı durumlarda, bademcik kaldırmak için ameliyat sonrası olur.

komplikasyonlar

Hastalığın kendi içine girmesine izin verirseniz, larenjit, bronşit veya tracheitis gibi hastalıklara yol açabilir.
Sesi kısık ve zayıf olarak değiştirin.
Kardiyak ve böbrek aktivitesinde.

Kronik farenjit tedavisi

görünüşte

 • Durulama ve inhalasyonlar için papatya ve civanperçemi, okaliptüs, adaçayı, calendula gelir. Bu otlar ayrı ayrı alınabilir, ancak herhangi bir kombinasyon halinde olabilir. Biraz bal eklemek güzel. Durulama yaparken, birkaç ağız dolusu bitkisel ilaç yutmak yararlıdır.
 • İğneler. Her iğnenin yirmi gramında bir bardak kaynar su bulunur. Bir saat sonra süzün, ısıtın ve inhalasyon prosedürünü uygulayın.
 • Papatya ve hava. Aura ve papatya çok etkilidir. Aracın kuru ezilmiş kökünü küçük bir kaseye dökün, iki yüz elli mililitre su dökün ve kaynatın. On dakika sonra bir kaşık kuru papatya dökün. Çıkar ve bir saatliğine ayrıl. Tıbbi inhalasyon ve durulama için zorlanma ve kullanım.

Calendula ve adaçayı

 • Calendula, adaçayı ve kireç rengi. İnhalasyon için mukozayı aşağıdaki madde ile yumuşatır ve nemlendirir. Kaşık kuru liken rengi, kaşıkla calendula ve iki kaşık adaçayı dikkatlice karıştırın. Bir kaşık tuz ayırın ve bir bardak kaynar su kaynatın. Bir saat sonra, zorlanma ve ısınma, inhalasyonu gerçekleştirir.
 • Doktorlar tarafından önerilen güvenilir bir tedavi yöntemi. Tedavi üç aşamada gerçekleştirilir. Tüm şartları karşılıyorsanız, kurtarma garantilidir.

Sütün sarımsak infüzyonu

1. On gün boyunca günde altı kez, sütün sütünün üzerinde sıcak süt ile durulayın. İnfüzyon için iki büyük veya üç orta sarımsak karanfil bir ezme içine ezilmeli ve taze kaynatılmış süt ile bir bardağa konulmalıdır. Sütün sıcaklığı yaklaşık kırk dereceye kadar soğuduktan sonra sırt üstü uzanıp, yatarak, boğazınızı durulayın. İnfüzyondan çıkana kadar üretiniz.
2. Bir sonraki adım, aynı zamanda on gün, altı kez, bir bardak kaynar su ve bir buçuk saat dolu bir kaşık kuru çiçek calendula, infüzyon hazırlamak. Önceki tarifte tarif edildiği gibi durulayın.
3. Tedavinin üçüncü aşaması on günlük bir zamandır. Günde dört kez de uzanarak, patates çiçeklerinin bir kaynatmasıyla boğazınızı yıkayın. Bir kaşık dolusu kuru çiçek yapmak için bulaşıkları dökün ve bir bardak sıcak su dökün. Soba üzerine koyun ve beş dakika kaynattıktan sonra pişirin. Kaldırdıktan sonra otuz dakika sonra çıkarın.
Tedaviyi birinci yönteme göre tekrarlayın.

Tuzlu su ile durulama

 • Tuz ve su. Yedi ardışık gün, iki bardak sıcak kaynamış su içinde bir çorba kaşığı tuz çözeltisi ile boğazınızı yıkayın. Elbette üçüncü günde önemli bir rahatlama olacağı gerçeğine rağmen tamamlanmalıdır.
 • Uçucu yağlar. Yağ inhalasyonu çok faydalıdır. İki yüz elli mililitre sıcak sudaki işlem için, on damla herhangi bir yağ ekleyin ve günde iki kez on dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın. Yağ köknar, deniz topalak, lavanta, mentol, şeftali veya zeytin olabilir.
 • Aziz John'un meyvesi ve propolisi. Günde üç kez, propolis özü ile St. John's wort infüzyonu ile boğazınızı durulayın. İlk önce infüzyonu hazırlayın. Bir kaşık dolusu kuru St. John's wort bir termos içinde, bir bardak kaynar su dökün. İki saat sonra, süzülme ve damlama, yirmi damla propolisin infüzyonu içine çeker.
 • Çene, akasya, böğürtlen. Mümkünse, akasya beyazı bir kaşık, iki kaşık böğürtlen yaprağı ve üç kaşık çayırdan bir durulama infüzyonu hazırlayın. Kuru otlar ezin, karıştırın ve bir bardak bardak kaynar su dökün. Bir saat sonra, süzme ve durulama için kullanın.

Bitki rasyonları ile boğaz durulayın

 • Civanperçemi, nane, ahududu. Nane, iki civanperçemi ve üç ezilmiş ahududu kabuğu. Karışımı bir kaşık dolusu iki yüz elli ml kaynatılmış suya dökün. Bir saat sonra, boğazınızı gerin ve günde en az üç kez yıkayın.

Oral uygulama için

 • Sarımsak ve bal. Sarımsakları soyun, sarımsak çekçekinden geçirin ve yarım bardak bal ile bir bardak sarımsak ezmesi karıştırın. İlaç bitmeden bir saat önce bir çay kaşığı alın.
 • Çam ve balın böbrekleri. Yarım kilogram çam fıstığı yazın, durulayın ve bir tencereye dökün. Yarım litre sıcak su dökün, ateşe koyun ve kaynatın. Yirmi dakika pişirin. Et suyu çıkarın, soğutun ve süzün. Sıvı hacmini ölçün ve litre başına bir kilogram bal ve on ml propolis ekleyin. Serin bir yerde saklamak için dikkatlice bağlayın ve saklayın. Günde üç kez bir kaşık yiyin.
 • Bira. Geleneksel şifacılar, yatağa gitmeden hemen önce bir bardak ılık koyu bira içerseniz, hastalığın hızla geri çekildiğini iddia eder.

Muz ve bal

 • Bal ve muz. Psyllium'dan ballı bir ilaç hazırlayın ve bir kaşık için günde dört kez alın. Küçük bir tencerede, yüz elli gramlık yüzlerce gram muz yaprağı dökün, yüz elli gram bal ekleyin, bir tabağa koyun, kaynana kadar ısıtın ve yirmi dakikalığına hafif ateşte pişirin. Plakadan çıkarın, soğutun, cam malzemelere aktarın, buzdolabında saklayın.
 • Kuru üzüm, kızılcık, fındık ve bal. Bir bardak kuru üzüm durulayın ve çok ince doğrayın. Ayrıca, bir bardak kızılcık ezin. Ceviz ezmesi ve bir bardak somun kütlesi, kuru üzüm ve kızılcıklara uzanıyordu. Yarım bir bardak bal eritin ve hazırlanan bileşime ekleyin, aynı iki yüz ml'lik kaliteli votka dökün. Hepsi dikkatle birleştirin. Her yemekten önce saatte bir kaşık dolusu alın. Çare bittiğinde, tedavi durdurulabilir.
 • Bal-bal şurubu. Üç sarımsak başını hazırlayın, soyun ve dişetlerini ovun. Küçük bir tencereye koyun ve sıvı bal içine dökün, böylece sarımsak kütlesini kaplayın. Sarımsak yumuşana ve balla birleşene kadar ısın. Kaldır, biraz serin ve tekrar ısıtın. Ürün çok kalınsa, biraz su ile seyreltin. Her saat bir kaşık yiyin.
 • Farenjitin alevlenme yaklaşımını hissettiğiniz anda, aşağıdaki ilaçları hazırlayın ve içirin. Bir bardak kuru kırmızı şarap ısıtın. Bir limon suyu dökün, bir kaşık bal ekleyin. Ateşe at ve üç dakika kaynat. Bir baharatlı karanfil ve yarım kaşık toz tarçın ekleyin. Isıdan çıkarın ve infüzyon için 20 dakika bekleyin. Sonra sıcakken iç.
 • Kuşburnu ve deniz topalak yağı. Köpek gül çayı sürekli kullanımı ile mükemmel yardımcı olur. İki kaşık köpek bir termos içinde yükseldi ve yarım litre kaynar su dökün. İki saat sonra, bardağı günde üç kez süzün ve içtikten sonra iki damla deniz topalak yağı tüketmeden önce çayın içine bırakın. Dogrose için Kalina meyveleri ekleyebilirsiniz.
 • Muz ve bal. Muz yapraklarını çekin, durulayın, kurulayın ve suyu sıkın. Eşit miktarda bal ekleyin, ateşe koyun ve yaklaşık yirmi dakika pişirin. Züccaciye transfer. Günde üç kez bir kaşık yiyin.
 • Adaçayı ve bal. Bir kaşık balın eklenmesiyle bir bardak kaynar suya bir adaçayı kaşığı kaynatın, her gün yatmadan önce içilir.
 • Briar, ısırgan ve kekik. Beş gram gül kalça alın, doğrayın ve aynı miktarda kekik ve ısırgan ile karıştırın. Küçük bir tencereye dökün ve iki dakika mililitre suda üç dakika pişirin. Isıdan çıkar, bir saat bekletin. Gerilme, tada bal ekleyin. İki hafta boyunca sabah ve akşam on ml'ye kadar ısıtın.
 • Elmalar. Apple bu hastalık için çok yararlıdır. Doğranmış elma beş kaşık yarım litre su dökün, bir kaynamaya getirin ve yirmi dakika pişirin. Günde iki hafta, günde iki kez bir bardak et suyu içer.
 • Agave ve bal. Uzamış farenjit taze sıkılmış agave suyu ile tedavi edilebilir. Biraz ihtiyacınız olan meyve suyundan korkmayın. Agave suyu eşit miktarda balla karıştırılır ve günde dört kez bir kaşık alınır.

Harika yemek tarifleri

Fyodor Chaliapin'den. Yarım dilim anason tohumu bir bardak yarısı ve bir bardak su dökün. Ateşe koyun, kaynatın ve bir saat dörtte bir pişirin. Çıkarın, süzün, bir bardak balın dörtte birini ekleyin, tercihen kireç ve kaynamaya kadar ısıtın. Plakadan çıkarın ve hemen bir kaşık dolusu kaliteli brendi dökün. Karıştırın ve serin. Shalyapinskoe içki bir kaşık için her saat olmalıdır demektir. Çok etkili bir ilaç, sadece bir günde hastalığın kurtulmasına yardımcı olur.

Maharaja'dan. Bu tarif Hindistan'dan bize geldi. Boğaz ağrısının bir kil solüsyonu ile yıkanmasına dayanır. Etki, kilin tüm zararlı maddeleri emmesi ile açıklanabilir. Eczanede toz halinde kil al. Bir çay kaşığı biraz ısıtılmış su bardağı bir kaşıkla dökün ve bir hafta boyunca günde en az altı kez durulama için kullanın.

Napolyon'dan. Napolyon bu yüzden farenjit tedavi etti. Her saat iki kaşık konyakla gargara yapmalısın. Konyak yutmayın! Dahası, doğal, kaliteli olmalı.

Fransız konyak bağımlılığı iyi bilinir, ancak Gürcüler doğal şaraplara bayılırlar. Gürcü doktorlar aynı zamanda farenjit de bu şekilde tedavi ettiler, ancak konyak yerine biraz ısıtılmış doğal kuru kırmızı şarap kullandılar.

miscellanea

 • Havuç ve bal ilacı. Küçük bir havuç rendesi üzerine sürün. Altın bıçağın bir eklemini sökün ve doğrayın. Havuçlara bir kaşık bal ve bir parça altın bıyık ekleyin. Hepiniz iki saat karıştırın ve bırakın. Günde üç kez, çare kaşığının yarısını alın ve ağzınıza, boğaza yakın bir yere koyun. Beş dakika sonra tükürün. Bu çare tarafından tedavi edilen yedi gün izler.
 • Tuz ve yağ. Boğaz boğazını ve boynunu, rafine edilmemiş bitkisel yağ ve tuz karışımı ile yağlayın. İşlem sabah ve akşam yapılmalıdır.
 • Papatya ve iğneler. Farenjitin ilk belirtilerinde, papatya veya iğnelerin bir kaynağını hazırlayın (elinizde). Biraz su ısıtın, havzanın içine dökün ve et suyunu dökün. Bacaklarınızı pelvise indirin ve iyice ısın. Sert bir havluyla silin ve ayaklarınızı ıslatın.
  Daha sonra papatya suyunu solumaktan nefes alın.
  Yatmadan önce, bal ilavesiyle bir bardak kalinovyh infüzyonu içirin. İnfüzyon için taze Kalina öğütülür ve çok sıcak suya eklenir. Taze karbondiotu yoksa, kireç veya nane renginin eklenmesiyle çözülmüş bir tanesi yapılacaktır.

önleme

Dumanlı odalarda olmaktan çekinmeyin. Dumanı sokaktan alıyorsanız, pencereleri ve pencereleri kapatın.
Yol tozunu ve atmosfer gazını solumayın. Bu faktörleri dışlamak mümkün değilse, en az gazlı bez kullanın.
Bir yerleşim bölgesinde havayı soğutmak için klimayı evde, yazın, ısıya takın.
Bir kez ve alkol ve sigara içmekten tamamen vazgeç!
Diyetinizden çok keskin, ekşi yemekleri ortadan kaldırın. Tuz alımını azaltın.
Dişleri tedavi et.
Burnunda nefes al. Soğuk algınlığı ile hemen tedaviye başlayın.
Gastrointestinal hastalıkların alevlenmesini önlemek için diyeti izleyin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) - sık tekrarlama ve genel zehirlenme belirtileri olan palatine bezlerinin kalıcı iltihaplanması. Bu, Avicenna zamanından beri bilinen, dünyadaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir.

Bademcik iltihabında bir sıcaklık olabilir mi?

Vücut ısısındaki bir artış viral veya inflamatuar bir doğaya ait birçok hastalığa eşlik eden spesifik olmayan bir semptomdur. Bademcik iltihabında artan sıcaklık bakteri üremesini yavaşlatır ve tüm mantarları ortadan kaldırır.