Loading

Anjina için hangi antibiyotik daha iyidir?

Anjina için hangi antibiyotik daha iyidir?

Angina ya da bademcik iltihabı, amigdala denen günlük hayatta lenfatik faringeal halkanın bulaşıcı bir hastalığıdır.

nazofarenks ve ağız boşluğu içinde yer alan lenfoid dokunun bir birikimi olan bu eleman, hematopoietik çeşitli işlevleri yerine getirmektedir, aynı zamanda, yabancı patojenlere inhale koruyucu bir etkiye sahiptir. Bademcik iltihabının etken maddesi, özel tıbbi müdahale gerektiren streptokok ve stafilokok şeklinde enfeksiyöz ajanlardır. Angina tedavisinde hangi antibiyotikler ve faringeal halkanın bakteriyel tutulum türleri nelerdir - bu makalede tartışılacak olan şey budur.

Bademcik iltihabi ajanı streptococcus ve staphylococcus aureus şeklinde enfeksiyöz ajanlardır.

Türler sınıflandırması ve bademcik iltihabı genel belirtileri

Enflamatuar sürecin gelişim tipine göre, tonsillit çeşitli tiplere ayrılır:

 • primer veya banal anjina - inflamasyonun klinik bulguları sadece nazofarenksin lenfadenoid halkasının lezyonunda bulunur;
 • sekonder veya semptomatik anjin - bu klinik durum, beraberinde sistemik kan hastalıkları olan bademciklerin yaygın enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar;
 • angina spesifik - farengeal tonsil hastalığının bu formunun etiyolojisi özel bir tanısal özgüllüğe sahiptir.

Angina'nın en yaygın ve yaygın görülen dışavurum biçimi, enfeksiyöz lezyonların alttürleri olarak sınıflandırılabilen bir banal veya kaba formdur:

 • Mavi dil;
 • flegmatoznaya;
 • fibrinli;
 • foliküler;
 • lacunar ve catarrhal formu.

Anjina belirtilerinin genel belirtileri aşağıdaki semptomlarda ortaya çıkabilir:

 • Vücudun halsizlik ve halsizlik, eklemlerde ağrı;
 • lenf düğümleri iltihaplı ve belirgin şekilde büyümüş;
 • vücut ısısı 40º C'ye ulaşır;
 • dil yutulduğunda ve metalik tada sahipken acı;
 • Palatine bademcikler parlak kırmızı bir renge sahiptir;
 • Bazı formlarda bademcik iltihabı, püstül veya tüm pürülan formasyon alanları oluşur.

Başlangıçta, hastalığın tüm semptomları soğuk algınlığına çok benzerdir, ancak bademcik iltihabı tüm insan vücudu üzerinde daha acı verici bir etkiye sahiptir. Palatine bademciklerin enfeksiyöz hastalıklarını zamanında teşhis etmek ve anjina ile hangi antibiyotiklerin alınacağını belirlemek çok önemlidir. Tüm farmakolojik preparatların sadece bir terapistle veya bir bölge doktoruyla yapılan ön incelemeden sonra alınması gerektiğine dikkat edilmelidir. Bir kez başarılı bir şekilde yapmış olsanız bile bağımsız tedaviye girmenize gerek yoktur.

Catarrhal boğaz ağrısı: antibiyotiklerle tedavi

Üst solunum yolunun bir enflamasyona neden viral enfeksiyonların boğaz mukoza zarı üzerine aktif parazitli ile, anjin formu, hastalık kolay ve tabii ki bir ve semptomatik kriterleri vardır kataral. Bu tip anjina ile hangi antibiyotiklerin içileceğini belirlemeden önce, bazı tıbbi prosedürlerden geçmelisiniz. Farmakolojik preparatların, akut catarrhal tonsillitte enfeksiyöz ajanın kendisinin yok edilmesiyle ilgili doğru bilgi yükünü taşıması çok önemlidir. Bunun için biyokimyasal inceleme gereklidir.

Catarrhal formunda bir grup farmakolojik kombinasyon vardır:

 • Penisilin grubu. Bu ilaçların hareketi, hücre bakteriyel zarına giren proteinlerin metabolizmasını bloke etmeyi amaçlamaktadır. Penisilinin ana etkisi streptococcus üzerindeki etkisidir.
 • Bakteri duvarlarının hücre yıkımı için sefalosporinler kullanılır.
 • Protein sentezini bastırmak için tetrasiklin grubu preparatları kullanılır.

Klinik bileşenleri ve hastalığın bireysel seyrini temel alarak, katılan hekim, anjina için hangi antibiyotiğin uygulanacağını belirler. Akut tonsillitin akıntılı formu, yetişkinlerde ve çocuklarda, özel bir kategoriye sahip vatandaşlardan söz etmemek üzere, farklı bir şekilde tedavi edilir - hamileler.

Foliküler anjin, hangi antibiyotik almalıyım?

Foliküler tip akut tonsillit bademciklerin veya daha çok foliküllerinin iltihaplanmasıdır. Pürülan lezyonun odağı bir nokta karakterine sahiptir ve hem palatine yamaları hem de glandüler kamışı etkileyebilir. olası bulaşıcı ajan belirlemek için burun ve ağız bir bez alarak: irinli anjina foliküler tip Antibiyotikler gibi, diferansiyel laboratuar kontrolünden sonra atanır. Tüm gerekli araştırmalardan sonra ve alerjik rejeksiyonun yokluğunda, anjinada hangi antibiyotiğin en etkili olduğu belirlenir. Bu tip anjina tedavisinde birinci ve ikinci serinin farmakolojik kombinasyonları (antibiyotikler) kullanılır:

 • I serisi penisilinlerdir - hem inhibitör koruyucu hem de yarı sentetiktir. Etkili tedavi kursu en az 10 gündür. Tedavi sırasında amoksisilin, augmentin, ekoklav, amoksiklav vb penisilin grupları kullanılır.
 • II serisi antibakteriyel gruba ait makrolidlerdir. En yaygın olarak kullanılanlar: azitromisin, josamisin ve klaritromisin.

Foliküler tip akut tonsillit bademciklerin iltihaplanmasıdır.

Bu farmakolojik grupların her birinin kendi sıkı amacı vardır ve bazı hücresel yapıları etkiler. Bu nedenle, onların keyfi seçimi kabul edilemez ve karar tıbbi çalışan için bırakılmalıdır.

Lacunar angina: antibiyotiklerle tedavi

Bu tür akut tonsillit tedavisinde en etkili ilaçlar hangileridir? Tüm Laküner anjina aldatma öncekinden farklı olarak, minör irinli oluşumunu görünür foliküler, anjin bu tür zaman tam irin elemanları nazofarenks teşhis edilir, olmasıdır. Ana nedensel ajan bademcikler ve dil üzerinde karakteristik bir döküntü gösteren beta-hemolitik streptokok olduğundan, hastalık hala bir isim - kırmızıdır. Bu tür enfeksiyöz enflamasyon belirtileri çocuklarda görülür, hastalık bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Çocuklarda lacunar angina belirtileri:

 • Yüksek vücut sıcaklığı, 39.5-40.5º C'ye ulaşır. Çocuğun daha genç olması, reaksiyonu ve sıcaklığı o kadar artırır.
 • Uyuşukluk, genel halsizlik, gözyaşılık, iştahsızlık.
 • Yutma sırasında ağrı şikayetleri.
 • Boğaz ağrısı ve yabancı bir nesnenin varlığının hissi.
 • Lenf düğümleri belirgin bir morbid duruma sahiptir.
 • İshal, kusma, karın ağrısı (mide), hazımsızlık.

Karakteristik ve spesifik bir özellik, bebeğin bademciklerinde pürülan bir saçmadır. İlk aşamalarda inflamasyonun odağı duvarlarda sarımsı-soluk bir kaplamaya sahiptir.

Bir doktora zamanında erişim ile yetkin bir teşhis, çocuğun nitelikli tedavi ve iyileşme taahhüdünde bulunmaktadır. Yani, lacunar bademcik iltihabı, hastalığı tedavi etmek için hangi antibiyotikler? Her şeyden önce, tıbbi farmakolojik ajanların, geniş bir etki spektrumuna sahip olan antibakteriyel ilaçların tedavisinde. Doz ve tedavi, doktor tarafından, inflamatuar sürecin şiddetine ve genç hastanın yaş kriterlerine göre belirlenir. Alerjik reaksiyonun yokluğunda, boğaz ağrılarını antibiyotiklerle tedavi etmek etkilidir. Streptococci ve staphylococci'yi etkileyen yöntemler, ilgilenen hekim tarafından çözüme kavuşturulacaktır. Tıbbi uygulamada, penisilin grupları, makrolitler, antipiretik ve antihistaminikler, yanı sıra probiyotikler geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Fibrinli tonsillit

Palatin bademciklerinin bu tür bir enflamatuar süreci, foliküler ve lakunar iltihabının semptomatik bulgularını birleştirerek, beklenmedik bir şekilde ve hızlı bir şekilde meydana gelir.

Fibröz iltihap belirtileri:

 • delici bir ürperti ile sıcaklıkta keskin bir artış;
 • boğazda ağrı ile, çoğu zaman hastalar kulağa ağrı verme şikayeti;
 • artan zehirlenme, kusma, bulantı, herhangi bir gıda reddi, gıda kokusu ve benzeri sonuçlanır.

Bununla birlikte, klinik uygulamada, fibrinöz anjina semptomlarının hastanın genel sağlığını etkilemediği durumlar vardır. Aynı zamanda, insandaki mukoza zarının durumu, patojenez açısından, bastırıcı bir forma sahiptir. Isınma ve gargaralama gibi yardımcı etki ölçümlerine ek olarak, bir ilaç tedavisi sürecine girmek gerekir. Fibrinöz anjina, kullanılması gereken antibiyotikler:

1. Amoksisilin - Bakteriyel hücre membranlarının enzimleri üzerinde belirli bir etkiye sahip penisilin grubu antibiyotik, zararlı hasarlı hücre enfeksiyonunun çözülmesi ve yıkımına yol açar.

amoksisilin
2. Benzilpenisilin - antibakteriyel ve bakterisidal bir etkiye sahiptir, böbrek atılımındaki azalmaya bağlı olarak kandaki seviyeyi yükseltir.

Gerekli ilaç antibakteriyel tedavi kursu verilirken, doktor tedavi kalitesinin sorumluluğunu üstlenir. Yanlış dozaj veya yanlış seçilmiş farmakolojik kombinasyon sadece enfeksiyonu öldürmez, aynı zamanda onu daha canlı hale getirir. Yüksek doz yaşam için tehlikelidir ve düşük - antibiyotik adaptasyonuna bakteriler için umut verir.

Phlegmonous tonsillit

Akut paratonzillit veya anjinin flegmonöz şekli bademciklerin hücresel dokularının en şiddetli akut iltihaplı tipidir. Bu hastalıktaki ağrı sendromu bir kişinin başını zorla pozisyonda tutmasını sağlar. Angina'nın akut pürülan bulgularının tüm semptomatik bulgularına ek olarak, fışkırtma formu ses kısıklığı ve / veya burun tıkanıklığında kendini gösterir. Bazen bir kişinin sesi neredeyse kaybolur, tükürük artar ve ağız kokusu diğerlerinde rahatsızlığa neden olur. Ek olarak, hasta alt çenenin kontraktürlerine sahip olabilir. Bu durumda ilaç tedavisi neredeyse işe yaramaz. Etkili bir tedavi yöntemi, sadece bir cerrahın cerrahi yardımdır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz ağrısının önlenmesi

Vücudun zayıf bağışıklık savunma ile kendini gösterir beta hemolitik streptokok, enfeksiyon nedeniyle meydana gelen bir hastalık - Her şeyden önce, biz bu tonsillit hatırlamalıyız. Bu nedenle, enfeksiyöz lezyonları önlemeye yönelik tüm çabalar kişinin bedenini güçlendirmeye yönelik olmalıdır.

Bunun için yapmanız gerekenler:

 1. Kişisel hijyen kurallarına uyun: diş fırçası temiz tutulmalıdır; Özellikle tuvaletten sonra ve yemekten önce düzenli el yıkama.
 2. Tam beslenme: Diyetin temeli, bitkisel ve mineral bileşenlere dayalı sağlıklı gıda olmalıdır.
 3. Psikolojik istikrar. Stresli durumlar tüm besin bileşenlerini vücuttan temizler ve sinir sistemi anormal durumlarla baş edemez.
 4. Fiziksel aktivite. Temiz havada ve hafif jimnastik egzersizlerinde sabah koşusu, gün boyu harika bir başlangıç ​​olacak ve tüm gün için canlılık ve canlılık sağlayacak. Fiziksel olarak aktif kişilerin herhangi bir enfeksiyöz lezyona en az duyarlı olduğu fark edilir.
 5. Vitamin desteği. Vitamin eksikliği vücudun koruyucu işlevlerini zayıflatır. Özellikle vücudun tüm koruyucu işlevlerinin doğal olarak zayıfladığı sonbahar-kış döneminde sağlığınıza verilmelidir. Bu dönemde A, B, C ve D grubu vitamin bileşenlerinin kompleksi canlılığınızı önemli ölçüde artıracaktır.

Çocuklar için iyi bir önleyici tedbir sertleşir. Banyo sırasında kontrast duşu, çocuğun vücudunun dayanıklılığını artıracaktır. Dişlerinizin durumuyla önemli bir rol oynar. Çürük çeşitli enfeksiyonlar için üreme alanıdır. Diş hekimi için diş profilaksisi yapılması, yerel bir terapistin çalışmasını kolaylaştırabilir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler

Foliküler anjin bademciklerden etkilenir. Çıplak gözle, büyük ölçüde artmış ve şişmiş olduklarını görebilirsiniz. Pürülan foliküller genellikle beyaz veya kirli sarı renge sahiptir. Püstüller küçük bir boyuta sahiptir - sadece 1-2 mm. Kırdıklarında, bademcikler üzerinde beyazımsı bir kaplama oluşur - foliküler boğaz ağrısının ana belirtilerinden biri.

Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler bademciklerde bir plak bulunduğunda belirlenir, servikal lenf nodları ağrılıdır, yüksek sıcaklık devam eder. Tüm bu 3 semptom aynı zamanda mevcutsa, antibakteriyel ilaçlar muayene olmaksızın taburcu edilir. Sadece 1 veya 2 işaret olduğunda, foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi sadece bakteriyolojik analiz pozitifse reçete edilir.

Makalenin içeriği

Ilaç nasıl seçilir

Foliküler anjin, diğer formlardaki bademcik iltihabında yaygın olarak kullanılan aynı antibakteriyel ajanlarla tedavi edilir. Her şeyden önce, doktor penisilin grubundan bir ilaç seçer. Ve sadece penisilinlere yaklaşılmazsa, aşağıdaki kategorilerden antibiyotik seçimine devam edebilirsiniz:

 1. Sefalosporinler. Güvenlik ve etkinlik derecesi bakımından penisilinlerin neredeyse tam analoglarıdır. Angina, "Cefadroxil", "Apo-Cephalex", "Azaran", "Suprax", "Durasef" ve benzerleri ile tedavi edilebilir.
 2. Makrolidler. Foliküler anjina ile baş etmenin en iyi yolu, eritromisin, spiromisin, josamisin, azitromisin ve diğerleri gibi antibakteriyel maddeler ile baş etmektir. Bu kategori "Hemomisin", "Azitro-Sandoz" ve "Sumamed" ile temsil edilir.
 3. Linkoamidler (aktif maddeler linkomisin ve klindamisin ile preparatlar) çok nadiren reçete edilir. Bu dikkatin nedeni, ciddi pobochki'ye neden olmasıdır. Bu nedenle, sadece başka bir ilaç kullanılmadığında kullanılması önerilir.

Doktor antibiyotik tedavisini reçete etmeden ve en etkili olanı seçmeden önce şunları öğrenmelidir:

 • ne tür bakteriler anjini uyardı;
 • Hastanın almış olduğu antibakteriyel ajanlar ve onlara alerjisi olup olmadığı;
 • Bir hastanın öyküsünde kaç tane anjina var.

Gözdeki bademcik iltihabı nedeninin türü, elbette belirlenememektedir. Bu bilgiyi almak için en az 3-4 gün sürecek. Analiz sonuçlarını hazırlamak için ihtiyacınız olan şey budur. Fakat bu süre zarfında tonsillit, çok çeşitli etkilere sahip antibiyotiklerin yardımıyla başarılı bir şekilde aşılabilir.

Bu nedenle, foliküler bademcik iltihabı tedavisinde antibakteriyel bir ilaç seçerken, doktor hem stafilokok hem de streptokokları eşit olarak baskılayacak en etkili ilaçlardan birini reçete eder.

Bir uzmana danışmadan ve bireysel duyarlılığı hesaba katmadan bir antibiyotiğin seçilmesi ve alınması sağlık açısından tehlikeli olabilir.

Penisilin kullanımı

Foliküler anjinada, bilinen tüm antibiyotikler arasında, penisilinler öncelikle seçilmektedir. En yüksek güvenlik tarafından ayırt edilirler (çoğu hamile ve emziren kadınlar için izin verilir - ancak sadece tıbbi gözetim altındadır). Ayrıca, mükemmel farmakokinetikler (mide hızlı emilimi ve enzimler tarafından zayıf sindirim) ile karakterize edilirler. Nadiren sindirim sistemi tarafında yan etkileri kışkırtırlar. Hamilelik ve emzirme sırasında penisilinler kullanımı, fetüse veya yenidoğana maruz kalma riskiyle birlikte azdır.

Genellikle foliküler tonsillit amoksisilin ile tedavi edilir. Bugüne kadar, her bakımdan en iyi antibiyotiktir. Bu aktif maddeye dayanarak yapılan ilaçların maliyeti nispeten düşüktür. Bunları listeleyelim: Flemoxin Solutab, Ospamox, Apo-Amoxi, Amoksisar, Amoksikar, Amosin.

Penisilin grubunun diğer araçları arasında,

 • Ampisilin - farmakokinetik ile amoksisilin arkasında belirgin bir şekilde kalmaktadır. Genellikle ağız yoluyla alındığı gibi, enjeksiyon şeklinde kullanılır, aktif maddenin çoğu midede bölünür. Ampisilin preparasyonları arasında "Uppsampi", "Apo-Ampi" ve "Ampic" yer alır.
 • Fenoksimetilpenisilin - Ospen, Kleacil ve Vepicombin gibi ilaçlarda bulunur.

Penisilin antibiyotiklerinin dezavantajı, çoğu patojen tonsillitde bunlara karşı direnç artışıdır. Birçok stafilokok ve streptokok bir enzim penisilinaz geliştirdi ve devam eden antibiyotik tedavisine cevap vermedi. Bu gibi durumlarda penisillerin etkisiz olduğu söylenebilir.

Penisilinler, bazı foliküler anjina patojenleri ile başa çıkamaması, yeni antibiyotiklerin oluşturulmasını başlatmıştır - inhibitör korumalı penisilinler kompleksleri. Bugün çok aktifler.

Bu tür kompleksler şunlardır:

 • ampisilin ve sulbaktam (sultamitsillin) - "Ammisid", "Sultasina" nın temeli;
 • amoksisilin ve klavulanik asit ("Augmentin", "Amoxiclave", "Flemoclav-Solutaba").

Yeni ilaçlar daha etkilidir. Tüm sulbaktam ve klavulanik asitler penisilinlerden korunmalarına karşı dirençli bakterileri yok ettikten sonra.

Bugüne kadar, "Amoksiklav" ve "Augmentin" - evde boğazda boğaz ağrısı olan hastaları tedavi edebilen ana ilaçlar. Bunlar, serbest bırakma biçimlerinin (tabletler, enjeksiyon için toz ve süspansiyon tozu) çeşitliliği açısından avantajlıdır. Her iki ilaç da yetişkinlere ve çocuklara hayatın ilk günlerinden tam anlamıyla izin verilir.

Sefalosporinler ile tedavi

Sefalosporin antibiyotikler eğer foliküler anjina için kullanılmalıdır:

 • Zararlı bakteriler penisilin preparatlarına dirençli olduklarını, ancak β-laktamlara direnç göstermediklerini;
 • Hasta penisilin alerjisi vardır.

"Seftriakson", enjekte edilebilir bir formda üretilen bir antibiyotiktir. Bu ilaç üçüncü nesil antibakteriyel ilaçlara aittir. En etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Ancak, nadiren atar - sadece hastalığın ihmal edilmesi durumunda. Doktorlar ilk önce haplarla tedavi edilmesini öneriyor. Eğer yardımcı olmadılarsa, Ceftriaxone'u son çare olarak bağlayabilirsiniz.

"Cefodox" - Bu ürün hem yetişkinleri hem de çocukları almaya izinli. Ancak, çocuk henüz 12 yaşına ulaşmamışsa, tablet formundaki ilaç ona verilmemelidir. Bu tür çocuklar için bir süspansiyon formu sağlanır - tozun su içinde basitçe çözülmesi gerekir.

Cefodox'un çeşitli yan etkileri vardır - bulantı, baş ağrısı ve kaşıntılı cilt. Eğer ikincisi meydana gelmişse, bu ilacı almayı kesmelisiniz. Sonuçta, bu bir alerji olabilir.

"Sefuroksim", ikinci jenerasyona ait bir antibiyotiktir. Başlıca dezavantajı, aktif maddelerin midede% 60 oranında emilmesidir. Bu, hızlı bir etki beklemek zorunda olmadığınız anlamına gelir. Bu nedenle, doktorlar nadiren bu hastalara yetişkin hastalara reçete ederler. Bu ilacın tedavisi 10 gündür.

Son birkaç yılda, yeni sefalosporinler ve buna bağlı olarak, onlara dayalı müstahzarlar ilaç piyasasında ortaya çıkmıştır:

 • sefiksim ("Supraks");
 • sefaleksin ("Ecocephron");
 • sefoksilan (Mefoksin).

Ayrı ayrı hazırlık "Supraks" hakkında söylemek gerekir. Anjin tedavisindeki yüksek etkinliği, başarılı iyileşme vakaları tarafından kanıtlanmıştır. Bu arada, sıklıkla bu ilaç, penisilin grubunun antibakteriyel ajanlarına dirençli hale gelen patojenlerle etkili bir şekilde mücadele eder.

Ancak foliküler angina stafilokok enfeksiyonu provoke ederse, "Suprax" yardımcı olmaz. Bu dikkate alınmalıdır.

Makrolidlerle Terapi

Hastanın antibakteriyel ilaçlara penisilin kategorisine karşı alerjik bir reaksiyonu varsa ve bazı nedenlerle sefalosporin ilaçları işe yaramazsa, doktor makrolidleri atar. Bu ilaçlar sadece 3 gün içinde foliküler anjin ile başa çıkmaya yardımcı olur - maksimum 5 gün. Yüksek oranda iyileşme, makrolid antibiyotiklerin avantajlarından biridir. Ancak, nitelikli doktorlar hızlandırılmış tedavi rejimlerini onaylamamaktadır.

 1. "Klaritromisin" foliküler anjinalı yetişkinlerde en popüler olanıdır. Genellikle tedavi en az bir hafta sürer. Bu antibiyotik de çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Çocuğun ağırlığı dikkate alınarak sadece dozajın hesaplanması gerekecektir.
 2. "Azitromisin" etkili bir antibakteriyel ajandır. Bir pakette sadece 3 tablet var. Birçok durumda, daha fazla ihtiyaç olmayacaktır. Sonuçta, bu ilaç ile tedavi süresi 3 gündür. Doz doğrudan kişinin vücut ağırlığına bağlıdır. Bazen bir paketin yeterli olmadığı görülür. Ardından doktor tedaviyi 6 güne kadar uzatır.
 3. İlaçlar "Azitro Sandoz" ve "Sumamed" bir yaşından itibaren çocuklara bile izin verilir. Süspansiyon tozu şeklinde üretilirler. Uygun bir form, bu antibiyotiklerin çocukları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmasını mümkün kılar.

Makrolidlerin bir dezavantajı olduğuna dikkat edilmelidir. Genellikle sindirim sistemi üzerindeki yan etkilerin ortaya çıkmasını diğer antibakteriyel ilaçlara göre daha sık kışkırtırlar. Bazı durumlarda, pobochka, foliküler boğaz ağrısından daha ağır olabilir.

Foliküler tonsillitin Flemoxin ile nasıl tedavi edilir

Antibakteriyel ilaç "Flemoksin" etkili bir bakteriyel enfeksiyonu olan bademcik iltihabı gelişen inflamasyonun ve fırsatları ortadan kaldırır. Genellikle bu ilaç, bir uzmana danışmadan keyfi olarak kullanılır. Bir keresinde, güvenli olmasına rağmen, bunun yapılamayacağını unutmayın. Herhangi bir antibiyotik doktor kontrolünde alınmalıdır.

"Flemoxin", sadece yetişkinler için değil, yaşlarına bakılmaksızın - çocuklar için bademcik iltihabı tedavisinde kullanılmasına izin verilir. Ek olarak, bu ilaç hamile kadınlar için bile kullanılabilir.

"Flemoxin", geniş bir etki yelpazesine sahip antibakteriyel bir ilaçtır. Zararlı mikroorganizmalara karşı başarılı bir şekilde mücadele eder, gram-negatif ve gram-pozitif bakterileri de eşit derecede iyi bir şekilde ortadan kaldırır. İlacın aktif maddeleri, yemekten birkaç saat sonra kandaki maksimum konsantrasyona ulaşır. Ürün mide asidine karşı yüksek bir dirence sahiptir. Böbrekler, yuttuktan yaklaşık 8-10 saat sonra vücuttan çıkarırlar. Ve bir yaşına ulaşmamış küçük çocuklar için, bu süreç 2 kat daha hızlıdır.

"Flemoxin", tabletler ve süspansiyon tozu şeklinde üretilir. Bu ilacı kesinlikle üreticinin kurallarına göre yapılmalıdır - bir saat önce veya yemekten birkaç saat sonra. Foliküler anjin çok kolay ilerlediğinde veya çok sert olmadığında, tedavi süresi yaklaşık 7 gündür. Hastalık çok zor aktarılırsa, ilacı 10 veya hatta 14 gün boyunca almanız gerekir. Hiçbir durumda tedavi seyrini bozamaz.

3-4 gün sonra durumun belirgin bir iyileşmesi olsaydı, tabletler hala sonuna kadar sarhoş olmalıdır. Sonuçta, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırmak çok zordur, bu yüzden bunun için yeterli zaman ayırmanız gerekir.

“Flemoxin” in bir kişinin içeriğine yüksek bir duyarlılığı varsa uygulanması yasaktır. Ayrıca, hasta karaciğer, böbrekler ve lenf düğümlerinin iltihaplanması ile birlikte enfeksiyonların işlev bozukluğu muzdarip ise, bu ilaç kontrendikedir.

Hamile ve emziren kadınlar için ne yapabilirim?

Foliküler boğaz ağrısı, bir bebek bekleyen bir kadın için büyük bir tehlike arz eder. Hamilelik sırasında sadece bir doktorun antibakteriyel ilaç yazabileceğini vurguluyoruz. Bağımsız olarak bunları kategorik olarak yasakla ve kabul et. Sonuçta, birçok antibiyotik fetus üzerinde toksik bir etkiye sahiptir ve hamile bir kadın bunu tahmin bile edemez. Ve yine de, bir kadına foliküler boğaz ağrısı teşhisi konulursa, bu tür ilaçlar olmadan yapamayacaktır. Bugüne kadar, hamile kadınlar için nispeten güvenli sayılan ilaçlar vardır. Aktif maddeleri plasentaya nüfuz etmez ve bu nedenle fetüse zarar vermez. Bu tür ilaçlarla tedavi süresi genellikle izin verilen kadar kısadır.

Foliküler anjina ile hamile, böyle ilaçlar alabilirsiniz:

 • penisilinlerden: "Amoksiklav" ve "Amoksisilin";
 • sefalosporinler: "Tsefelim" ve "Tsefazolin".

Kesinlikle nedeniyle fetusun antibiyotiklere karşı yüksek risk yasaktır, makrolidler - "Roksitromisin", "Klaritromisin" ve "midekamisin".

Bir bebeği emziren, teşhisi konan bir foliküler boğaz ağrısı olan bir kadına antibakteriyel ilaçlar almak gerekir. Ne yazık ki, annenin sütünün içine girmeyecek hiçbir antibiyotik yok. Bununla birlikte, anne sütü içine mikroskopik miktarlarda emilen ilaçlar vardır. Bazı penisilinler, sefalosporinler ve makrolidler içerir.

"Benzilpenisilin", "ampisilin", "Sefaleksin" "Sumamed", "azitromisin": emzirme dönemi da (gebeliğin dönem yetkili olanlar hariç) bu yollarla tedavi edilecek bırakılır sırasında.

Antibiyotik almak için kurallar

Foliküler boğaz ağrılı antibiyotiklerle tedavi, ancak onların alımı doğruysa başarılı olacaktır. Sadece tedavi edilebilecek en iyi antibakteriyel ilaçların isimlerini bilmekle kalmaz, aynı zamanda dozu nasıl hesaplayacağımızı ve bunları hangi aralıklarla alacağınızı anlamanız da çok önemlidir. Antibiyotik tedavisinin etkisini arttırmanın mümkün olabileceği çeşitli öneriler vardır.

 1. Eczanede bir antibiyotik satın aldıktan sonra yapılacak ilk şey, ekteki talimatları dikkatle okumaktır. Doz ve kontrendikasyonlara özellikle dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda, dozaj ayrı ayrı doktor tarafından belirlenir. Tedavinin başarılı olması için doktor önerilerine uyulmalıdır. Yetkisiz deneyler dozlarla kategorik olarak yasaklanmıştır.
 2. Antibakteriyel ajan alındıktan 2 gün sonra herhangi bir gelişme görülmezse, bu ilacın zararlı bakterilerle savaşmaması anlamına gelir. Daha sonra bakteriyolojik bir analiz yapmak için gereklidir. Bunun için, doktor etkilenen bademcikler ile rutin bir smear alacaktır. Sonuçlar göz önüne alındığında, doktor ilacı daha etkili bir şekilde değiştirmelidir.
 3. İçme tabletleri, kapsülleri veya süspansiyonları eşit zaman aralıklarında yapılmalıdır. Unutmayacağından korkuyorsanız, hatırlatmalar bırakmak tavsiye edilir. Bir antibakteriyel ajanın zamanında alınması hızlı bir iyileşme vaadidir.
 4. Antibiyotik tedavisinin seyri ortalama 3-10 gün sürebilir. Danışmanlık sırasında, doktor size önerilen tedavi süresini bildirecektir.
 5. Antibiyotikler sindirim sisteminin işleyişini olumsuz etkiler. Midenin bir bozukluğunun ortaya çıkmasını ve dışkı ile ilgili problemlerin ortaya çıkmasını önlemek için, bifidobakterileri içmek için bir antibakteriyel maddeye paralel olarak gereklidir.
 6. Bazı durumlarda, doktor bir antifungal reçete edebilir. Mesele şu ki, antibiyotikler sadece zararlı değil, aynı zamanda mukoza zarlarında yaşayan yararlı bakteriler-simbiyontları da yok ederler. Faydalı bakteriler yok olduğunda, mantarlar yerlerine yerleşebilirler. Bunlar, tehlikeli olmayan, ama çok tatsız bir hastalık olan provokerlerdir - kandidiyaz (insanlarda - "pamukçuk").
 7. Antibiyotik tedavisi döneminde herhangi bir miktarda yağlı yiyecek ve alkol tüketilmesi yasaktır. İlaçların etkisini azaltırlar.

Yukarıda listelenen tüm kurallara uyuyorsanız, foliküler tonsillit hızlı ve sonuçsuz olarak ortadan kaldırılabilir.

Ve sonunda

Antibakteriyel ilaçlar, foliküler boğaz ağrısı tedavisinde ana yöntemdir. Bugüne kadar, bakterilerle etkili bir şekilde mücadele eden oldukça geniş bir ilaç çeşidi var. Bu nedenle, kural olarak, uygun bir ilacın seçimi ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaz.

penisilinler, sefalosporinler, makrolidler farklı nesillerin - Foliküler bademcik başarıyla basit, hesaplı ve güvenli yollarla tedavi. Onların yardımıyla lacunar veya catarrhal angina'yı da tedavi edebilirsiniz.

antibakteriyel ilaç reçete gerektiğini tek doktor dikkate bakteriler, alerjik reaksiyonlar, bireysel duyarlılık ve kişisel tarihin varlığı ya da yokluğu direncini alarak.

Foliküler anjinada antibiyotik kullanımı

Doktorlar çoğunlukla foliküler anjina için antibiyotik reçete eder. Tıbbi uygulamaların gösterdiği gibi, vakaların% 80'inde patojen, beta-hemolitik streptokok grubu A'dır (BHSA). Daha az sıklıkla bademcik iltihabı, C ve G gruplarının streptokoklarına, diğer bakteri türleri, virüsler, anaeroblar, spiroketler, mikoplazmalar ve klamidyaya neden olur. Ancak foliküler anjina bakteriyel olmayan bir köken olsa bile, gelişmesi sırasında genellikle bakteriyel bir enfeksiyonla ilişkilidir. Patojenik mikroorganizmalar, yerel savunma sistemine zarar verir ve üst ve alt solunum yollarının mukoza zarlarında bakterilerin kolonileşmesine yardımcı olur.

Antibiyotiklerin önemi

Foliküler anjina bakteriyel etiyolojisini teşhis ederken, antibiyotik tedavisi zorunludur. Hastalığın nedensel ajanı BGSA ise, antibiyotik kullanmak özellikle önemlidir. Bu tonsillit tehlikeli komplikasyonlardır. Peritonsiller apsesi, romatizmal ateş, bakteriyel endokardit (kalbin iç astar iltihabı) sebep edebilmektedir (böbrek hastalığı), toksik şok sendromu, septisemi (kan zehirlenmesi) glomerülonefrit.

Bademcik iltihabının doğasının doğasını belirlemek 3 ila 7 gün sürebilir. BGSA'nın yakın zamanda uygulanan ekspres teşhisleri, 10 dakika içinde hastanın muayenesi sırasında hastalığın nedensel ajanını tanımlamaya izin vermektedir. Bununla birlikte, vakaların% 14'ünde yanlış negatif sonuç kaydedilmiştir. Bu nedenle, analizin olumsuz bir sonucu olarak, "Streptokokal (grup A) enfeksiyonun önlenmesi" sağlık kurallarına göre "bir kültür testi gerçekleştirilmiştir.

Test sonuçları hazırken, hasta ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle, foliküler anjinanın streptokokik doğasını gösteren epidemiyolojik ve klinik veriler varlığında, bakteriyolojik inceleme sonuçlarına kadar antibakteriyel tedavi önerilmektedir.

Akut bademcik iltihabı antibakteriyel tedavinin amacı patojenlerin yok olmasıdır. Daha önce patojenik mikroorganizmalar nötralize edilir, erken ve geç komplikasyonların gelişmesi daha az olasıdır.

Tedavi için ilaç nasıl seçilir

Beta-hemolitik streptokok grubu A, penisilinler ve sefalosporinlere karşı oldukça duyarlıdır. Beta-laktamlar (penisilinler ve sefalosporinler alt grupları), BSAA'nın yüksek bir duyarlılığa sahip olduğu tek antibakteriyel ilaç sınıfıdır. Makrolidler hastalığı tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, makrolidlerin% 13-17'si direnç geliştirmektedir. Dirençli M-fenotipi, makrolidlere karşı bağışıklık ve linkoamidlere karşı hassasiyetin tespit edildiği en sık gözlenmektedir. Lincosamides ayrıca foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Ancak patojenik mikroflorada direnç gelişir.

Vakaların% 60'ından fazlasında, BGAA tetrasiklinlere ve sülfonamidlere karşı duyarlı değildir. İlaçlara duyarlılık tespit edilse bile, patojenik mikroorganizmaların tamamen yok edilmesini sağlamazlar. Bu nedenle, foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılmazlar.

Bademcik iltihabı kendini sınırlayan bir hastalık olduğundan ve tedavi olmaksızın iyileşmeye neden olabileceğinden, birçok hasta topikal ilaçlarla (durulama, inhalasyon, spreyler) sınırlıdır. Böyle bir yaklaşım talihsiz sonuçlara yol açabilir. Harici kullanım için hazırlıklar sadece sistemik ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

İlaç reçete zaman rasyonel antibakteriyel tedavi prensibi ile yönlendirilir. En hızlı klinik ve bakteriyel iyileşmeyi sağlayan bir ilaç seçilir. Eyleminin spektrumu, olası enfeksiyon etkenine karşılık gelmelidir. İlaç, patojenik mikroorganizmaların muhtemel direnç mekanizmalarının üstesinden gelmeli ve lezyon odağında maksimum konsantrasyonu yaratmalıdır. Bir antibiyotik seçerken, dozaj formuna, kullanım kolaylığına ve advers reaksiyonların düşük olasılığına dikkat edilir.

Penisilin kullanımı

Penisilin ilk açık antibiyotik olmasına rağmen, halen foliküler boğaz ağrısında en etkili tedavi yöntemidir. Penisilinler, streptococcus, staphylococcus ve Pseudomonas aeruginosa'yı başarıyla yok eder. Diğer birçok ilacın aksine, insanlar için tehlikeli değildir. Penisilin mantarlarının hücreleri insan hücrelerinden önemli ölçüde farklıdır, bu yüzden onları olumsuz etkilemezler. Penisilin grubunun antibiyotiklerine hamilelik ve emzirme döneminde kullanım için izin verilir. Fetusun gelişimini etkilemezler.

Penisilinler iyi farmakokinetiklerle ayırt edilir. Bunlar midede hızla emilir ve yavaş yavaş enzimler tarafından parçalanır. Nadir durumlarda, ilaçlar sindirim bozukluklarına neden olabilir.

Son zamanlarda, patojenik mikroorganizmaların penisiline karşı direncinde bir artış olmuştur. Foliküler anjinada penisilin tedavisinin başarısızlık oranı% 25-30'dur. Bazı bakteri suşları, beta-laktam antibiyotik halkasını yok eden beta-laktamaz adı verilen bir enzim üretmeyi öğrenmiştir. Beta-laktamaz, bademciklerin derin dokularında bulunan mikroorganizmalar kopatojenler (şartlı patojen mikroflora organizmaları) tarafından üretilebilir.

Aktif maddenin beta-laktam halkasının yıkımını önlemek için, beta-laktamaz üretimini baskılayan preparatlara özel bir bileşik eklenir. Bu bileşikler klavulanik asit, tazobaktam, sulbaktam içerir. Penisilin ve bir beta-laktamaz inhibitörü içeren preparatlara, inhibitör korumalı penisilinler denir.

Penisilin grubunun hazırlanması

Foliküler boğaz ağrısı, bir yetişkin reçete semisyentetik antibiyotikler Aminopenicillins (Ampicillin ve Amoxicillin) ve doğal bir antibiyotik Fenoksimetilpenisilin. Diğer beta-laktamlar gibi, aminopenisilin ve fenoksimetilpenisilin de bakteriyel hücre duvarı sentezinin inhibisyonuna bağlı olarak bakterisidal bir etkiye sahiptir. Doğal antibiyotikler arasında, Fenoksimetilpenisilin en yüksek minimum inhibitör konsantrasyona sahiptir.

Çoğunlukla foliküler anjina Amoksisilin (Flemoxin Solutab, Ospamox, Apo-Amoxi, Amoxisar, Amosin) kullanılır. Anti-streptokokkal aktivitesine göre, Amoksisilin Ampisilin ve Fenoksimetilpenisilin'den daha aşağı değildir. Bununla birlikte, farmakokinetik özelliklerinde onları aşmaktadır. Biyoyararlanımı Ampisilin ve Fenoksimetilpenisilininkinden yaklaşık 2 kat daha yüksektir. % 80'e ulaşır (Solutab şeklinde -% 95). Amoksisilin proteinlere (% 17), özellikle Fenoksimetilpenisilin'e (% 80) kıyasla daha az bağlanır. İlaç hızlı bir şekilde emilir ve vücut sıvılarının ve dokuların çoğuna nüfuz eder. Diğer ilaçların aksine, amoksisilin gıda alımından bağımsız olarak alınabilir. Genellikle böbrekler (% 50-70) ve karaciğer (% 10-20) tarafından atılır.

, Artar beta-laktamaz üreten patojenleri beta-hemolitik streptokok grubu ile enfeksiyon kolonizasyon sitesinin bir olasılık neden olduğu kronik bademcik iltihabı varlığında. Bu gibi durumlarda, inhibitör korumalı penisilinler ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Bu ilaçlar yer alır Amiksitsillin + klavulanik asit (Augmentin, amoksiklav, Flemoklav-Soljutab) ve ampisilin + sulbaktama (Ampisida, Sultasina). Antimikrobiyal spektrumu foliküler bademcik iltihabı penisilin akut bir şekilde başarısız olması durumları için öngörülen kromozom beta-laktamaz sınıfı Ingibitorzaschischennye penisilin sentez çeşitli gramootritsatelnyh bakteri ve anaeroblar kapsar.

Sefalosporinlerin kullanımı

Sefalosporinler, beta-laktamlara duyarlılık varlığında patojenlerin penisilin grubuna olan direncinin tespit edildiği durumlarda reçete edilir. Penisilinlerle tedavi istenen sonucu vermezse, ilaca penisilin için alerjik reaksiyon varlığında sefalosporin tedavisi kullanılır. Yüksek verim ve düşük toksisitesi nedeniyle sefalosporinler foliküler anjinada klinik kullanım sıklığında ilk sırayı alırlar.

Sefalosporinlerin bakterisidal etkisi, penisilinlerde olduğu gibi, bakteri hücre çeperinin oluşumunun ihlali ile ilişkilidir. Beta-laktamların yapısal benzerliği, sadece aynı etki mekanizmasını değil, aynı zamanda bazı hastalarda çapraz-alerjiyi de belirler.

4 kuşak sefalosporin vardır. Her yeni nesil ilaç daha geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Sefalosporinlerin son kuşaklarında, gram-negatif bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite artmış ve gram-pozitif mikroorganizmalara karşı aktivite azaltılmıştır.

Sefalosporinler diğer antibiyotiklerden daha az sıklıkla hepatotoksik reaksiyonlara neden olurlar.

Sefalosporin grubu müstahzarları

Foliküler anjina ile ilk kefadroksil sefalosporin sıklıkla reçete edilir. BHSA'nın neden olduğu hastalıkların tedavisinde yüksek etkinliği gösterir. İlaç iyi tolere edilir ve nadiren yan etkilere neden olur. Birinci kuşaktaki diğer sefalosporinler gibi, Sefadroksil de stafilokokal beta-laktamazların etkisine dirençlidir. Bununla birlikte, enzimin hiperproduktivitesinde farklı olan bazı suşlar, sefadroksile karşı düşük duyarlılık sergileyebilir.

İlaç ağızdan alındığında hızla emilir. Eşzamanlı yiyecek alımı pratikte asimilasyonunu etkilemez. Sefadroksil zayıf proteinlere (% 15-20) bağlanır ve yavaş yavaş atılır. Klinik olarak önemli konsantrasyonlar öncelikle bademcikler içinde ortaya çıkar. İlacın neredeyse% 90'ı idrarla atılır.

Foliküler anjina ile sefalosporin II kuşak Sefuroksim reçete edilebilir. İlaç streptokok ve stafilokoklara karşı oldukça aktiftir. Çoğu beta-laktamaz varlığında stabildir. Sefuroksim, Ampisilin ve Amoksisilin'e dirençli olan bakteri suşları üzerinde etkilidir. İlaç, plazma proteinleri (% 50) ile yüksek bağlantı ile karakterizedir. Biyoyararlanımı bir yemekten sonra yükselir. Dozun% 50'si idrarda 12 saat süreyle atılır.

Üçüncü kuşaktan sefalosporinler, BGSA dahil, streptococci ile ilişkili olarak yüksek düzeyde aktivite ile karakterize edilir. Foliküler boğaz ağrısında üçüncü kuşak Seftriaksonun sefalosporin grubunun baz preparasyonunu atar. Çoğu beta-laktamazın etkisine direnç ile karakterizedir. İlaç enjeksiyon şeklinde yapılır. Ağır bir formda bademcik iltihabı teşhis edildiğinde kullanılır. İlacın biyoyararlanımı% 100'e ulaşır, 24 saat boyunca bakterisit aktivitesini korur. Seftriakson proteinlere yüksek geri dönüşlü bir bağlamaya sahiptir (% 95'e kadar). İlacın% 50-60'ı idrarı olan yetişkinlerde ve% 40-50'sinde safra ile atılır.

Seftriakson enjeksiyonlarına alternatif olarak oral sefalosporin III jenerasyonu Cefixime reçete edilebilir. Biyoyararlanımı% 40-50'dir ve gıda alımına bağlı değildir. İlacın yaklaşık% 65'i plazma proteinlerine bağlanır. İdrarda 24 saat içinde değişmeden atılır (% 50-55).

Makrolidlerin uygulanması

BHSA hücre dışı olarak kabul edilmesine rağmen, çalışmalar, insan solunum sisteminin epitel hücrelerine nüfuz etme yeteneklerini teyit etmişlerdir ve burada antibiyotiklere karşı savunmasız kalmaktadırlar. Beta-laktamların hücre zarına nüfuz etme yeteneği zayıftır. Bu nedenle, hücre içi mikroorganizmalara karşı (klamidya, mikoplazma) etkisizdirler.

Bu sorun özellikle kronik foliküler boğaz ağrısı olan kişiler için acildir. Tamamlanmamış fagositoz (bakteriler tarafından fagosit emilimi) eşlik eden kronik inflamasyonda, mikroorganizmalar fagositik hücrelerde çoğalırlar.

Kronik tonsillit ile ilgili başka bir problem biyofilmlerin oluşmasıdır. Biyofilmlerin matrisini oluşturan polisakkarit yapıları, patojenik mikroorganizmaları ilaçların etkilerinden etkili bir şekilde korur.

Makrolidler hücre zarının üstesinden gelme ve bakteriyel biyofilm içine sızma yeteneğine sahiptir. Ayrıca immünomodülatör ve antiinflamatuar etkiye sahiptirler.

Makrolidler mikroorganizmaların protein sentezini bozar. Ana terapötik değer, streptococci ve staphylococci, hücre içi patojenlere karşı makrolidlerin yüksek aktivitesidir.

Karbon atomlarının sayısına bağlı olarak, makrolidler 14, 15 ve 16 üyedir. İkincisi, diğer makrolid tiplerine duyarlı olmayan piyojenik streptokoklara karşı yüksek aktiviteye sahiptir.

Yüksek antistreptokokkal aktiviteye ek olarak, makrolidler lezyon alanında yüksek bir doku konsantrasyonu oluşturma özelliğine sahiptir. İlaçlar iyi tolere edilir. Onların şüphesiz hakları kısa bir tedavidir.

Makrolidler, alerjik reaksiyona neden olmak için beta-laktamlardan çok daha az olasıdır.

Makrolidlerin grubunun hazırlanması

İlaçlar arasında makrolid grubu, klaritromisinin (Clacid) bağışıklık tepkisini maksimize eder. Makrofajların ve nötrofillerin aktivitesini arttırır, ayrıca T-öldürücüleri aktive eder. Bu, karışık bir enfeksiyonun (virüsler ve bakteriler) neden olduğu bir hastalığı tedavi ederken önemlidir.

Klaritromisin avantajı biyofilm matrisini yok etme yeteneğidir. Yapısına zarar verir ve çalışmasını engeller. İlaç, sadece kendisi için değil diğer antibiyotikler için de geçirgen olmasını sağlar. Klaritromisin, solunum sisteminin dokularına nüfuz etme ve bunlara konsantre olma özelliğine sahiptir. Organlarda aktif madde seviyesi, plazmadaki konsantrasyonun 2-6 katını aşıyor. İlacın önemli bir miktarı palatine bademciklerin dokularında konsantre edilir. Klaritromisinin bu özelliği, ilaca patojenik mikroorganizmaların direncinin varlığında bile bir terapötik etki elde edilmesini mümkün kılmaktadır.

Klaritromisinin avantajı, vücutta aktif bir metabolit (bozunma ürünü) - 14-hidroksi-klaritromisin oluşturma yeteneğidir. Bu madde bir antibakteriyel özelliğe sahiptir ve belirli stafilokoklara ve streptokoklara karşı klaritromisin etkisini artırır.

İlaç antibiyotik sonrası bir etkiye sahiptir. Patojenik mikroorganizmaların kolonilerinin büyümesini, yaşam ortamlarında artık yokken bile baskılamaktadır. Klaritromisin hızla emilir. Besin eşzamanlı alımı emilimini yavaşlatır, fakat ilacın biyoyararlanımını azaltmaz. Proteinler ile bağlantı% 90'ı geçebilir. İlaç, böbrekler (% 38-46) ve kalori kitleleri (% 30-40) ile atılır. Nadiren yan etkilere neden olur. Zayıf ve kısa ömürlüdürler.

Foliküler anjina ile makrolid grubundan başka bir ilaç - Azitromisin - reçete edilebilir. Ilaç ile tedavi seyri genellikle 3 günü geçmez. Asidik ortamda stabilitesi nedeniyle, Azitromisin hızla gastrointestinal sistemden emilir. Biyoyararlanımı% 37'dir. Azitromisinin yüksek etkinliği, fagositlerle lezyona girme yeteneğine bağlıdır. İlaç fagositoz sırasında salınır ve antibakteriyel etkiye sahiptir. İlacın yavaş salgılanması, proteinlere düşük bağlanmasından dolayıdır.

Linkoamidlerin kullanımı

Linkoamidler baskın olarak bakteriyostatik etki gösterir. Protein üretimini hastalığın patojenlerinden bastırırlar. Yüksek derecede duyarlı suşlara karşı yüksek konsantrasyonlarda mikroorganizmaların ölmesine neden olabilir. Lincosamides grubunun preparatları, ancak patojenik bakterilerin beta-laktamlara ve makrolidlere karşı düşük bir duyarlılığa sahip olması durumunda reçete edilir. Bu ilaçlarla tedavi iyileşmeye yol açmazsa, linkoamidler de önerilebilir.

Linkoamidler grubu, doğal antibiyotik Lincomycin ve yarı sentetik analog Clindamycin içerir. Lincomycin (Medoglitzin, Neloren, Cilimycin, CML-Lincomycin, Linosin, Lincomycin-Acos) sindirim sisteminden hızla emilir. Bununla birlikte, biyoyararlanımı düşüktür. Aç karnına bir ajan alırken,% 30 ve yemekten sonra -% 5'ten fazla değildir. Lincomycin'in plazma proteinlerine bağlanması% 75'e ulaşır. İlaç organlara ve sıvılara iyi nüfuz eder. Vücuttan yavaş yavaş atılır.

Klindamisin (Dalacin, Zerkalin, Klindatop, Klindes, Klindovit) Lincomycin'den daha yüksek bir antibakteriyel aktiviteye sahiptir. Bir istisna sadece lincomycin'e dirençli suşlardır. Aynı zamanda gastrointestinal sistemden hızla emilir. Biyoyararlanımı% 90'a ulaşır. Yeme emilimini yavaşlatır, ancak ilacın biyoyararlanımını azaltmaz. Klindamisin proteinlere yüksek oranda bağlanır (% 95'e kadar). Bademcikler dahil olmak üzere vücudun dokularına hızla nüfuz eder. Lincomycin'den farklı olarak klindamisin hızla vücuttan atılır. Bazen Klindamisin ve makrolidlerin çapraz direnci vardır.

Antibiyotiklerle tedavi, tedavi eden doktorun tavsiyelerine tam olarak uyulmalıdır. Hastanın durumu önemli ölçüde iyileşmiş ve sağlıklı hissetse bile ilaçların dozajını değiştirmeyin ve tedavinin seyrini azaltmayın. Kursun yetkisiz bir şekilde azaltılması ve dozajların azaltılması, terapötik bir etki elde edilmesine izin vermeyecektir. Hayatta kalan mikroorganizmalar hastalığın veya komplikasyonun alevlenmesine neden olabilir. İlaçlara dirençli olacaklar, bu nedenle patolojiyi tedavi etmek daha zor olacaktır. Aşırı dozajlar böbrek ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina tedavisi için Azitromisin kullanımı

Anjin (akut şiddetlenmesi veya kronik bademcik iltihabı), - boğaz halkası (ağız açılması sırasında ağız içinde iyi görebilir bademcik) lemfoid dokusunun iltihabı.

Boğazdaki kompreslerin basit tarifleri

Merhaba sevgili okuyucular. Birçok insan, çocukluktan bir aksiyom olarak hatırlar: anjina ve boğaz ağrısı ile sıkıştırmak, bu rahatsızlığın tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır.