Loading

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı

Anjina, lenfadenoid faringeal halkanın (Valdeira-Pirogov'un halkası) bir bölümünü oluşturan çoğunlukla palatine bademciklerin bir enflamasyonudur (bademcik iltihabı).

Modern sınıflandırmaya göre, tonsillit ayrılır:

Akut, inflamasyonun doğasına göre (catarrhal, lacunar, follicular):

Palatin bademciklerinin primer - akut inflamasyonu, daha az sıklıkla faringeal halkanın diğer formasyonları, bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar;

sekonder akut enfeksiyöz hastalıklar (kızıl ateş, difteri, agranülositoz, diğerleri), enfeksiyöz hastalıklara bağlı bademcik iltihabı.

Kronik tonsillit, patogenez sırasında ayrılır:

telafi - küçük veya hiç olmayan sonuçlar;

dekompanse - hastalık bedenin kooperatif fonksiyonlarının ihlali ile eşlik eder.

İnsan lenfatik sistemi dolaşım sistemini tamamlar, kılcal damarlar, damarlar ve düğümlerden oluşur. Lenfın tek yönlü hareketi, valf sistemi tarafından sağlanır. Lenflerin venöz kanıyla birlikte vücut sıvılarının dokudan çıkışını sağlar. Önemli organların yakınında damarlar bölgesel lenf düğümleri oluştururlar. Nodlardan akan lenf lenfositler ile zenginleştirilir - vücudun bağışıklık savunmasında önemli olan kan hücreleri. Lenf düğümlerinin fizyolojik özelliklerinin ihlali onların iltihaplanmasına neden olur.

Hastalığın tanımı

Foliküler anjina (foliküler bademcik iltihabı) boğazda palatine bademciklerin foliküllerinin akut pürülan inflamasyonudur. Yetişkinlerde bademciklerde kronik inflamatuar süreçlerin alevlenmesi ya da kataral inflamasyonun devam etmesi söz konusudur.

Foliküler de dahil olmak üzere çeşitli formlarda bademcik iltihabı genellikle 7 ila 40 yaşlarındaki insanları etkiler. 41 ila 60 yaş arası bireylerde önemli ölçüde daha az yaygın bademcik iltihabı. Yaşlılık grubundaki insanlar pratik olarak bademcik iltihabından etkilenmezler.

Bazı durumlarda, patogenez lokalize olabilir:

nazofarenks - nazofaringeal tonsil etkilenir;

larinksin laringeal dokusu.

Foliküler anjin yaygın bir hastalıktır. Bunun nedeni bademciklerin çeşitli patojenlere karşı savunmasız olmasıdır. Palatine bademcikler, lenfadenoid faringeal halkanın diğer oluşumları, çevreden korunan subkütan bölgesel lenf bezlerinin aksine:

mukoza zarının yüzeyinde bulunur ve diğer lenf düğümleri gibi çevredeki alandan korunmaz;

mikrobiyal veya viral maddelerle doğrudan temas, havanın ekshalasyonu ile veya yiyeceğin çiğneme ve yutulmasıyla ve vücudun lenfatik ve dolaşım sistemi ile değil.

Palatin bademcik - sınır palato-gırtlak-lingual ve palatin bulunan eşleştirilmiş lenf düğümleri, ağız boşluğunda katlanır. Denetim için kolayca erişilebilir. Genişleme altında bademciklerin serbest yüzeyi kıvrımlardan (kriptler) oluşur. Kriptler arasındaki boşluklar lacunas oluşturur (invaginasyonlar). Kriptler arasında - lenfositlerin yüzeye serbestçe hareket ettiği ve mikroorganizmaların, virüslerin ve tümör hücrelerinin fagositozuna (yakalama ve yok etme) katıldığı foliküller bulunur.

Lakeside ve palatine bademciklerin fizyolojik önemi:

ağız yoluyla alındığında yabancı mikroorganizmaları yakalar ve emer;

Lenfopoez (lenfositlerin oluşumu) sürecine ve T ve B lenfositlerinin (bağışıklık savunma hücreleri) uzmanlaşmasına katılır;

Zayıf mikroorganizma, zayıf bir organizmanın arka planına karşı, bir azalma, bademciklerin koruyucu işlevlerinin durması ile birlikte görülür. Bademciklerdeki patogenezin bir sonucu olarak, foliküllerde (folliküler anjina) ve / veya lakunada (lacunar anjinası) akut pürülan süreçler gelişir. Hasarlı bademcikler, vücuttaki lenf sistemi üzerinden çürüme ürünlerini yayan bir patojenez kaynağı haline gelir.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın etken maddeleri ve bademcik iltihabına bireysel yatkınlık, foliküler anjina etyolojisinde rol oynar:

enfeksiyöz ajanlar (beta hemolitik streptococcus - BHSA, stafilokok C ve G, virüsler, mantarlar Candida spp.)

Vücudun reaktivitesinde genel azalma (soğutma, kronik yorgunluk, hipovitaminoz, yetersiz beslenme).

Endojen, sürekli olarak vücutta dolaşan etken madde, reaktivitede düşüşün arka planına karşı, hastalık provoke edilir.

eksojen, etken madde dışarıdan gelir.

Patojenin bulaşma yolları:

solunum yoluyla aerosol, hava yoluyla;

fekal-oral, gıda, su ile;

Bulaşan bulaşma faktörleri:

İnsanların anjinaya mevsimlik ve bireysel yatkınlığı not edilir.

Foliküler boğaz ağrısı patogenezi. Akut primer inflamasyon tipine göre ilerleyen foliküler anjin için patogenezin evrelemesi karakteristiktir. Mukoza zarının yüzeyinde bulunan palatine bademciklerin tuhaf morfolojik yapısı, boğaz ağrısının etken maddeleri ile doğrudan temas sağlar. Sağlıklı bir kişinin bir organizmanın pancarları mikroorganizmaları yakalar ve emer, hücresel ve humoral bağışıklık mekanizmasını tetikler.

Belirli koşullar altında: - Organizmanın zayıflamış genel reaktivitesi ve büyük bir mikrobiyal atak bademcik iltihabı için ön şartlar yaratır.

Gates enfeksiyonu - palatine bademcikler, mukoza zarının duvarlarında gevşek bir yapıya ve yüksek mikroplara sahiptirler. Mikroorganizmalar, özellikle stafilokoklar, aşağıdakiler dahil olmak üzere, bağışıklık gelişimini önlemeye yönelik bir mekanizmaya sahiptir:

Mikrobiyal hücrelerin (lipoteikoik asit) duvarlarının faktörleri, bademciklerin mukozal epitelyumu için bir afiniteye sahiptir.

m-protein streptokokları, insan vücudundaki hücrelerin fagositozunu baskılamaktadır.

Öncelikle orofarenks ve palatine bademciklerin lenfoid formasyonları patogenezde rol oynar. Tedavinin yokluğunda, streptokok kan dolaşımına girer, termoregülasyonun ihlaline, kardiyovasküler, idrar, sindirim sistemi, sinir sistemi toksisitesine neden olur. Primer tonsillit patogenezinin gelişiminde streptokok enzimleri (proteinaz, streptokinaz) katılmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Foliküler anjina'nın yaralayıcıları yumuşak damak, palatin kemerleri, palatine bademciklerin mukoza zarının iltihaplanmasıdır:

ağız boşluğunun dokularının yüzeyi, mukusla kaplı hiperemiktir;

hasta boğazda ağrısız ağrı şikayeti

muayene subfebril sıcaklığında, orta şişlik, mukozal ödem, bölgesel lenf düğümleri (servikal, submandibular) genişlemiş, palpasyonda ağrılıdır.

1-3 gün içinde, tedavinin yokluğunda ilk işaretler belirir. Genel bir klinik muayene foliküler tonsillit belirtilerini ortaya çıkarır:

Faringoskopi ile, bademciklerin mukoza zarından görünen irin içeren küçük kabarcıklar (foliküller) bulunur;

Boğazda keskin ağrı, genel rahatsızlık

Febril sıcaklığı, bölgesel lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır.

Foliküler boğaz ağrısının karakteristik bir semptomu, lakunanın yanında bulunan pürülan nekrotik bölgelerdir. Foliküler ve lacunar anjinanın bölünmesi şartlıdır. Genellikle pus lacunas ve pus ile dolu foliküller vardır. Görsel olarak lacunar anjin formu, pürülan içeriklerle dolu amigdala üzerindeki şeritler tarafından ortaya çıkar.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı. Klasik görünümde, foliküler anjina dahil olmak üzere herhangi bir enflamasyona altı dış bulgu eşlik eder:

yerel hiperemi (bademcik kızarıklığı),

hipertermi (artırılmış yerel vücut ısısı),

Bezlerin ve çevresindeki dokunun şişmesi,

lokal asidoz (dokuların artan asitliği),

Zarar gören organın işlevinin ihlali,

İlgili makale: yetişkinlerde veya bir çocukta belirtileri olmayan yüksek ateş

Son yıllarda hipertermi yokluğunda, foliküler boğaz ağrısı alışılmadık bir sey olmuştur. Bazı kaynaklarda, inflamasyon için normal sıcaklık tanıdaki hatalardan kaynaklanır. Olgu, akut anginası olan bir hasta listesi elde edilememesi nedeniyle hastalar tarafından fark edildi. Sonuç olarak, anjina hastalığındaki bazı insanlar işyerinde kalmaya zorlanır ve bu da vücut için ciddi sonuçlar doğurur.

termoregülasyon kaybı fenomeni önemli bir tanı özelliği ile birlikte bir eksiklik ya da kırık termo mekanizmasının yokluğunda, ile, organizma bazı maddeler katılabilir. hormonlar, hipopitüitarizm, hipotiroidizm bastırılmasıyla birlikte enflamasyon patolojisinin önünde ise, Parkinson hastalığı, enflamatuar aracıların sentezi ihlali - histamin ve serotonin, iltihaplanma, foliküler anjin de dahil olmak üzere, sıcaklık artışı olmadan da gerçekleşebilir.

Vücudun homeostazını değiştiren patolojiler:

metabolik dengesizlikler, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar

hastalığın başlangıç ​​aşaması

alkol ile tükenme ve zehirlenme

farmakolojik vazodilatatörler (kan damarlarının duvarlarının genişlemesine neden olan ilaçlar).

Bazı durumlarda, foliküler anjin için normal sıcaklık şu durumlarda olabilir:

kronik inflamasyon;

Bazı hastalar diğer iltihap belirtileri yokluğunda sadece boğazda ağrıya dikkat ederler. Bademcikler üzerindeki boğaz-pürülan foliküllerin incelenmesinde önemli bir tanı işareti belirlenir.

Foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları

Angina - orofarinkste lokalize olan fokal enfeksiyonun, bir bütün olarak kişinin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Kronik formda bademcik iltihabının uzak organ ve vücut sistemlerinin fonksiyonu üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Tıbbi uygulamada bademcik iltihabının etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan hastalıklar genellikle metatonsillar hastalıklar olarak adlandırılır (yani, tonsillitin bir sonucu olarak gelişir).

Halen yüz metatonsiller hastalıktan daha fazla bilinmektedir. Doktorlar her zaman anjina ve diğer patolojiler arasında bariz bir ilişki bulamazlar. İltihaplı palatine bademcikler - odak:

Vücudun streptokok ve stafilokok enfeksiyonlarının etkilerine duyarlılığı;

Vücudun bağışıklık savunma bozukluğu;

kalıcı (kalıcı) bakteriyemi;

vücutta nörodinamik süreçlerin rahatsızlığı.

Patogenezde kronik foliküler tonsillitin etkisi yaygın olarak bilinir:

böbrek ve idrar sisteminin diğer elemanları.

Ayrıca, kronik anjinin çeşitli hastalıklarda negatif rolü belirlenmiştir. Kronik tonsillitin birbirleriyle olan ilişkileri:

dermatit, özellikle sedef hastalığı, odak ya da bademcik ameliyatı (bademciklerin çıkarılması) ile ilgili olarak, bazı durumlarda deri patolojisinin normalleşmesinde önemli bir faktördür;

kollajenozlar (sistemik lupus eritematoz, hemorajik vaskülit, poliartrit ve diğerleri);

solunum yolu hastalıkları (kronik pnömoni, peribronit ve diğerleri);

karaciğer hastalıkları, viral hepatitin şiddetinin doğrudan bağımlılığı;

periferik anjioödem (Raynaud hastalığı), serebral anjioödem (Menier sendromu).

Bazı bilimsel kaynaklar kronik bademcik iltihabının bozukluğunu açıklar:

doğurganlık çağındaki kadınlarda adet döngüsü ve üreme bozuklukları;

artan yorgunluk, meteorolojik bağımlılık;

cinsel gücü azalttı

adrenal korteks, pankreas, tiroid bezlerinin hormonal fonksiyonlarının tükenmesi.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Kulak burun boğaz uzmanı, burun boşluğu, larenks, farinks, kulakların teşhisi, terapötik veya cerrahi tedavisi ve önlenmesi konusunda uzmandır.

Kulak burun boğaz uzmanına danışmak için, eğer bir boğaz şüphesi varsa, eğer duygu varsa, iletişim kurmak gerekir:

boğazda ağrı (persenya);

boğazın şişmesi ve nefes darlığı;

lokal (boğazda) ve genel sıcaklıkta arttı;

Tanı anket, farenks muayene (pharyngoscope) ve larinks (larengoskopi) dayanmaktadır. Tonsillitin klinik tablosu tipiktir, tanılama hatalarının yüzdesi büyük değildir. genellikle, laboratuar yöntemleri kullanılır tonsilit (bademcik iltihabı) neden olan ajanı belirlemek için (bakteriyolojik tohumlama, PCR testi beta hemolitik streptokok grup A - AGBHS, hızlı bir yöntem, ve diğerleri).

Tedavi stratejisini belirlemek için bakteriyel ve viral bademcik iltihabının ayırıcı tanısı gereklidir. Hastalığın viral etiyolojisi ile antibiyotik tedavisi etkili değildir. Bakteriyel ve viral bademcik iltihabının teşhisi için dış laboratuvar kriterlerinden biri, ilk 48 saatte antibiyotik kullanımı üzerindeki terapötik etkinin değerlendirilmesidir, virüsler için antibiyotikler işe yaramamaktadır.

Bakteriyel bademcik iltihabının tedavisinden önceki bir sonraki adım, mikrofloranın antibiyotiklere duyarlılığını ve etkili bir ilacın seçimini belirlemektir. Çeşitli anjina tiplerinin tedavisinde temel bir fark yoktur.

Anjina tedavisinde iki ana tedavi yöntemi vardır:

İlaç tedavileri, çok sayıda anjina tedavisi olgusunda kullanılmaktadır.

1. Etiyopatik tedavi yöntemleri

Hastalığın nedenlerini bastırmak için kullanılan ilaçlar, bu durumda mikroplar (stafilokok, streptokok).

Foliküler anjina için antibiyotikler. Bademcik iltihabı BHSA durumunda içinde antibiyotik penisilin serisi (benzilpenisilin, amoksisilin, fenoksimetilpenisilin ve benzer ilaçlar) tabletler kullanılması tavsiye edilir. Penisilin antibiyotikler hoşgörüsüz olduğunda, antibiyotikler reçete edilir - makrolidler (toplanmış, kemomisin ve diğerleri).

Kural olarak, genellikle atayın:

Antibiyotik tedavisinin etkisi ilk 48 saatte beklenmelidir. Tedavinin yokluğu tedavi stratejisinin düzeltilmesinin sebebidir. Antibiyotik kullanırken, dikkat etmelisiniz:

Onlara bireysel duyarlılık;

Belirli dönemlerde antibiyotik kullanımı olasılığı (gebelik, eşlik eden hastalıklar ve diğerleri);

Diğer tıbbi ürünlerle uyumluluk.

Anjinadaki etiyotropik yöntemlere ayrıca terapötik teknikler (yıkama, durulama, boğazlar, folikülden irin emmesi, bademciklerin yağlanması, folikül ilaçlarının sokulması) dahildir. Yöntemler, bademciklerin tedavisi için antimikrobiyal ajanların kullanımında etiyotrop olarak kabul edilir.

Bademciklerin bademciklerinin yıkanması. Bir şırınga, antiseptik çözeltileri ile yıkayın. Bademciklerin şişmesini azaltır, iltihap,

Pürülan folikül içeriğinin emilmesi. Vakum emiş kullanılır, foliküller aynı zamanda yıkanır.

Tıbbi maddelerin bademcikler içine enjekte edilmesi.

Bademciklerin yara iyileştirici yağ çözeltileri ile yağlanması.

Orofarenksin otlar ile süslenmesi, hazır durulama çözeltileri ile durulanması.

2. Patojenetik tedavi yöntemleri

Patogenez mekanizmasını (immünokortüsyon, vitamin terapisi, antihistaminikler, novokain blokajları, fizyoterapötik manipülasyonlar) düzeltmeyi amaçlayan ilaçlar kullanın.

İmmünoterapi. Viral etiyolojide bademcik iltihabı vakalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Vitamin tedavisi. Bir diyetle kombinasyon halinde kullanılır, günün doğru modu, genellikle foliküler boğaz ağrısı için reçete edilir.

Antihistaminikler. Angina, vücudun duyarlılığına neden olur, alerjinin komplikasyonu durumunda antialerjik ilaçların kullanımı haklıdır.

Novocaine ablukaları. Bazı durumlarda, bir patojenik terapi aracı olarak kullanılırlar.

Fizyoterapötik manipülasyonlar. Foliküler tonsillit reçete edildiğinde (ultraviyole, mikrodalga, UHF, elektroforez, manyetoterapi, inhalasyon yardımı ile tıbbi ürünlerin uygulanması bademciklerin ışınlanması)

3. Semptomatik tedavi yöntemleri

Foliküler anjin için vücut sıcaklığındaki artış, değişen yoğunluktaki ağrı ile karakterizedir. Gerekirse, doktor hoş olmayan semptomları ortadan kaldıran ilaçlar reçete eder.

Cerrahi tedavi yöntemleri. Bademciklerin operatif sökülmesi - yaygın olarak kullanılan manipülasyon. Tonsillektomi (bademciklerin uzaklaştırılması) bazen genel anestezi altında lokal olarak gerçekleştirilmektedir. Manipülasyon herkese gösterilmez. Mutlak ve bağıl kontrendikasyonlar vardır. Mutlak kontrendikasyonlar: hemofili, böbrek ve kalp yetmezliği, şiddetli metabolik bozukluklar vb. Bağıl kontrendikasyonlar: hamilelik, bulaşıcı hastalıkların ve diğerlerinin alevlenmesi.

İşlem şu durumlarda gösterilir:

özellikle geceleri, yutma engelleyen bademcikler, nefes alma (apne);

kronik bademcik iltihabının tıbbi tedavisi;

çevreleyen dokunun pürülan süreçte tutulumu.

Modern KBB cerrahisinde kullanılan yöntemler:

eksizyon (makas, elektriksel, ultrasonik neşter, kızılötesi neşter, tıraş makinesi teknolojisi, kontrollü kaldırma teknolojisi)

radyofrekans ablasyonu (bademciklerin boyutunda kontrollü azalma), karbon dioksit (karbon) lazer (amigdala'nın "buharlaşması")

Bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılmasına yönelik yöntemler, kliniklerin mevcudiyetine ve doktorların niteliklerine bağlıdır.

Makale yazarı: Oleg Vladimirovich Lazarev, KBB doktoru

Foliküler boğaz ağrısı: semptomlar, fotoğraflar ve tedavi rejimi

Angina (akut tonsillit) bademciklerin enflamatuar bir hastalığıdır. Akut akım ile karakterize edilir ve yılda 1000 nüfus başına 50-60 vaka sıklığında görülür. Çoğunlukla çocuklar 3 ila 7 yaş arası, erişkinler - çoğunlukla 40 yıla kadardır. Hem bakteriyel hem de viral ve bazen mantar enfeksiyonunun neden olduğu primer veya sekonderdir.

Birçok farklı sebep ve buna bağlı olarak hastalık formları vardır. Birincil belirtileri arasında özel bir yer foliküler anjinadır. Bu hastalığa bakteriyel flora neden olur, bu nedenle antibiyotikler etiyopropik tedavinin yürütülmesinde zorunludur.

Bu nedir?

Foliküler anjin, püyün ayrı nokta odakları şeklinde bulunduğu bademciklerin (pharynx'in lenfoid formasyonları) bademciklerinin iltihaplanmasıdır. Palatine, tubal, farengeal ve lingual bademcikler etkilenebilir. Hastalığa, lenflerin inflamasyon odaklarından aktığı servikal bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve inflamasyonu eşlik eder.

Gelişim nedenleri

Gerilim yerel bağışıklığı düştüğünde temel nedeni patojenik bakteriler, virüsler ya da mantarlar veya kendi fırsatçı mikroflora autoinfitsirovanie tarafından foliküler bademcik enfeksiyonu, devreye girer.

En sık foliküler anjinaya neden olan bakteriyel ajanlar arasında:

 • arkanobakterii (çoğunlukla 25-30 yaşlarına kadar olan yaş grubunda bulunur);
 • Neisseria;
 • pnömokoklar;
 • meningokok;
 • asa influenza;
 • Klebsiella; ve diğerleri;
 • hem-hemolitik streptokok grubu A, BHSA (vakaların% 50-70'inden fazlasının sebebidir);
 • Streptococcus C ve G grubu (BHSA ile birlikte pediatrik pratikte tüm angina vakalarının% 30-40'ına neden olur).

Virüsler, hastalığın gelişimini daha az sıklıkla kışkırtır, temel olarak foliküler boğaz ağrısının nedeni şöyledir:

 • koronavirüs;
 • influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • Epstein-Barr virüsü;
 • adenovirüs;
 • rinovirüs;
 • Coxsackie A.

Bazı durumlarda, hastalığa genellikle Candida, yani virüsler veya bakterilerle ilişkili mantarların patojenik etkileri neden olabilir.

patojenik mikroflora bademcik dokusu ile enfeksiyon tipik olarak damlalar veya beslenme şekilde gerçekleşir, ancak mümkün ve direkt temas halindedir. Yanı sıra, dış enfeksiyondan en sık KBB alan, kronik enflamasyon varlığında endojen enfeksiyon olabilir - kronik bademcik (bu durumda mümkün A streptococcus bademcikler iç yapılarında uzun süre devam etmek β-hemolitik grubu).

Erişkinlerde semptomlar

Foliküler anjina'nın yaralayıcıları yumuşak damak, palatin kemerleri, palatine bademciklerin mukoza zarının iltihaplanmasıdır:

 • hasta boğaz ağrısı şikayet ediyor;
 • ağız boşluğunun dokularının yüzeyi, mukusla kaplı hiperemiktir;
 • muayene subfebril sıcaklığında, orta şişlik, mukozal ödem, bölgesel lenf düğümleri (servikal, submandibular) genişlemiş, palpasyonda ağrılıdır.

1-3 gün içinde, tedavinin yokluğunda ilk işaretler belirir. Genel bir klinik muayene foliküler tonsillit belirtilerini ortaya çıkarır:

 1. Boğazda keskin ağrı, genel halsizlik;
 2. Febril sıcaklığı, bölgesel lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır;
 3. Faringoskopi ile, bademciklerin mukus zarı boyunca ortaya çıkan irin içeren küçük vesiküller (foliküller) bulunur.

Foliküler boğaz ağrısının karakteristik bir semptomu, lakunanın yanında bulunan pürülan nekrotik bölgelerdir. Foliküler ve lacunar anjinanın bölünmesi şartlıdır. Genellikle pus lacunas ve pus ile dolu foliküller vardır. Görsel olarak lacunar anjin formu, pürülan içeriklerle dolu amigdala üzerindeki şeritler tarafından ortaya çıkar.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı. Klasik görünümde, foliküler anjina dahil olmak üzere herhangi bir enflamasyona altı dış bulgu eşlik eder:

 • Bezlerin ve çevresindeki dokunun şişmesi,
 • lokal asidoz (dokuların artan asitliği),
 • yerel hiperemi (bademcik kızarıklığı),
 • hipertermi (artırılmış yerel vücut ısısı),
 • Zarar gören organın işlevinin ihlali,
 • acı.

Çoğunlukla hastalığın erken evresinde, foliküler boğaz ağrısı semptomları, enfeksiyöz mononükleoz, kronik bademcik iltihabı, herpes boğaz ağrısı, ağız boşluğunun kandidiyazına çok benzemektedir.

Mononükleozlu sekonder anjina, bir lakraer olarak da ilerleyebilse de, folikülere çok benzer:

 1. Hastalığın ilk günü ile başlar ya da 5-6 gün içinde katılır.
 2. Ana foliküler boğaz ağrısında mevcut olmayan karın ve dalağın karın ve karın genişlemesi de oldukça tipiktir.
 3. Dalgalı akan yüksek sıcaklığa ek olarak, lenf düğümleri de artar ve ağrılı hale gelir. Ancak sadece servikal değil, aynı zamanda aksiller ve oksipital ve subklavian ve inguinal düğüm gruplarını da etkiler.
 4. Mononükleoz, kan analizinde (lenfositoz, mononükleer lökositlerin saptanması) farklıdır.
 5. Tanı, immünolojik (antikorların saptanması ve titrelerinin belirlenmesi) ve kanın serolojik reaksiyonları ile doğrulanır.

Enfeksiyöz mononükleozun foliküler anjinadan ayırt edilmesi özellikle önemlidir, bu iki hastalığın tedavisi temelde farklıdır. Mononükleozda, hiçbir durumda antibiyotik almamalısınız ve pürülan foliküler anjina sadece onlar tarafından tedavi edilir.

Çocuklarda belirtiler

Hızla küçük bir çocukta inflamasyonun ana odağını belirlemek oldukça zor olabilir. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında ebeveynleri korumak için aşağıdaki belirtilerle karşılaşılmalıdır:

 1. Yanakların kızarıklığı.
 2. Sıcaklıkta keskin bir sıçrama 38 ° 'den daha yüksektir (sıcaklığın anjina ile düşürülmesi zordur).
 3. Uzun ağlama (bebeklikte).
 4. Boğaz, baş veya kulakta ağrı şikayetleri.
 5. Ağızdan hoş olmayan koku.
 6. Sindirim bozukluğu (ishal veya kusma).
 7. Hareketlerin koordinasyonunun bozulması.
 8. Boğazda kızarıklık, dil üzerinde beyaz veya sarımtırak saçak.
 9. Fiziksel aktivitede keskin bir düşüşle kaprisiliğin tezahürü (daha büyük çocuklarda).
 10. Bayılmaya kadar bilincin olası karışıklığı.

Çocuklarda, hastalık hızla gelişir ve daha akut bir şekilde ilerler, bu nedenle, ilk belirtileri ile, hızlı bir şekilde çocuğu bir bulaşıcı hastalık hastanesine götüren bir ambulans çağırmak gerekir. Bu durumda lokal terapistin çağrısı uygun değildir, çünkü ağır biçimde genişlemiş bademcikler solunum yollarını tıkayabilir ve boğulmayı tetikleyebilir.

Bir foliküler boğaz ağrısı nasıl görünür?

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

Komplikasyonlar ve prognoz

O zamana kadar, profesyonel olmayan tedavi, antibiyotiklerin kullanımı, bu tür bir patojenik floranın bir dirence sahip olması, hastanın bağışıklığının azalması - komplikasyonların oluşmasına katkıda bulunan ana nedenler.

Çoğu zaman vardır:

 • romatizma;
 • streptokokal menenjit;
 • sindirim sistemi yenilgisi;
 • paratonazil apsesi;
 • flegmon oluşumu;
 • piyelonefrit, glomerülonefrit;
 • sepsis;
 • bulaşıcı zehirli şok;
 • orta kulak iltihabı;
 • larinksin şişmesi.

Hastalığın prognozu çoğunlukla foliküler boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğine ve tıbbi yardımın nasıl sağlandığına bağlıdır. Hastalığın ilk belirtilerinde hemen tıbbi yardım almalısınız.

Foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Boğazların ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilmesi, evde aşağıdaki reçetelere sıkı sıkıya bağlı kalmaksızın mümkün değildir:

 1. Yatak istirahati, keskin bir bozulmayı önlemek için 5-6 gün boyunca açık havada kalmayı reddeder.
 2. Diyet tahıllar, etler, püreler ve çorbalar gibi baharatsız homojen yiyeceklerden oluşmalıdır.
 3. Günde 7-10 kez boğaz düzenli gargara, hangi pürülan akıntının boğazını temizler, hangi folikülün olgunlaşması ve diseksiyonu sonrası kalır.
 4. Hastanın bulunduğu oda günlük temizlenmeli ve havalandırılmalıdır.
 5. Bolca sıcak bir içecek, özellikle karbonatsız maden suyu, sodalı süt, gül kalçaları, papatya ve adaçayı içeren bitkisel koleksiyonlar. İltihaplı mukoza zarının zarar görmemesi için sıvının sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır.

Hasta 5 gün sonra değişikliğe gidebilir, ancak hemen işe gitmeye ve halka açık yerleri ziyaret etmenize gerek yoktur. Bağışıklık, bir önceki hastalıktan kurtulmak için zamana ihtiyaç duyar. Doktorlar, vücudu dış ortamla temastan korumak için 10 gün boyunca tavsiyede bulunurlar. Sağlığınızı geliştirin, sağlıklı bir uyku, tam dinlenme, dengeli bir diyet, sebze ve meyveler yardımcı olacaktır.

ilaç

Foliküler anjinada ilaç preparatlarından atama:

 • vitaminler (enfeksiyonun direncini arttırır);
 • streptokoklara duyarlılığı azaltan antihistaminler (Suprastin vb.);
 • antipiretikler (çocuklar şurup veya mumlarda Parasetamol, analgin ve dimedrolün yüksek enjeksiyon sıcaklığında). Pediatristler sıklıkla Nurofen'i anestetik ve antipiretik olarak reçetelemelerine rağmen, bu ilaç 2 yıla kadar kategorik olarak yasaklanmıştır ve 12 yıldan önce kullanımı nispeten güvenli değildir;
 • antibiyotikler hasar görmüş bademcik bakteriler üzerinde yayılma hemen hemen bütün durumlarda uygundur (penisilinler Amoksisilin / Augmentin, / Azitromisin / klaritromisin Sumamed makrolidler, Cephalexin / sezafolin sefalosporinler).

Foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

İlacın reçete edilmesinden önce, mikrobiyal floranın ilaca duyarlılığı üzerine bademciklerin yüzeyinden balçık veya irin ekilmesi önerilir.

Antibiyotiklere karşı alerjiniz yoksa, aşağıdakilerden faydalanmanız gerekir:

 1. Birinci seri, penisilin (inhibitör korumalı veya yarı sentetik) preparatlar. Bunlar streptokok ve stafilokokların kontrolünde çok etkili olan geniş spektrumlu ilaçlardır. Penisilin tedavisi en az 10 gündür. Bu grubun preparatları Ecoclave, Amoxiclav, Augmentin, Amoxicillin içerir.
 2. İkincil antibiyotikler makrolidlerdir. ilaçlar kanda birikme eğilimi nedeniyle bu ilaçların jozamisin, Klatsid (klaritromisin, azitromisin (Hemomitsin, Azitroks, Sumamed). Kursovoy resepsiyon, 5 gün ile sınırlı olmalıdır, bu nedenle bu bedende bakterilere 10 gün maruz kalma bir ders verecektir.

Antibiyotik tedavisinin etkinliği 72 saat sonra genel sağlığın iyileştirilmesi, sıcaklığın düşürülmesi için değerlendirilir. Bu hasta için ilk üç gün boyunca bir doktor her gün ziyaret eder. Antibiyotik kullanımı üzerinde herhangi bir etkisi yoksa, başka bir ilaç grubuna geçerler.

fizyoterapi

Özel cihazlar-yayıcılar kullanan prosedürlerin uygulanması için. Evde, genellikle bir kızılötesi lamba kullanılır. Ana etkisi, kan damarlarının genişlemesine, rejenerasyon süreçlerinin uyarılmasına yol açan ısınmadır.

Bir hastanede ultraviyole kullanılır. Radyasyonun etkileri genellikle ilaçların solunması ile birleştirilir, çünkü bazı raporlara göre dokuların geçirgenliğini arttırır. Ayrıca, ultraviyole bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Ayrıca, anjin ile mikrodalga ve UHF, elektrik akımı uygulayın. İstenen etkiyi elde etmek için bir takım prosedürler gereklidir, dersin ortalama süresi 5-7 gündür. Çocuklarda anjina vakalarında fizyoterapinin kullanımı, profilaktik amaçlar dahil olmak üzere yaygındır.

Cerrahi tedavi

Bazı durumlarda, foliküler boğaz ağrısından kurtulmak için cerrahi ve yarı-cerrahi bertaraf yöntemleri gerekebilir. İkinci yöntem bademciklerde ve patolojik komplikasyonlarda bir değişikliğe yol açan hastalıkların sık görülmesi için kullanılır. Yarı-cerrahi yöntem, uyuşturucu tedavisi için bademciklerden pusun çıkarılmasına yardımcı olan ek bir ölçü olarak uygulanmaktadır. Bu tür yöntemlerle taşınması mümkündür: galvanik kostik ve diyatermik pıhtılaşma. Donanım yöntemi kronik bademcik iltihabındaki bademciklerin parçalarını ayırmak ve arıtmak için kullanılır.

Daha radikal bir şekilde bademcikler veya tonsillektomi kaldırmaktır. Çoğu durumda, bademcikler tamamen çıkarılır, ancak büyük boyutlarda kısmi eksizyon yapılabilir. Tonsillektomi endikasyonları konservatif tedavinin yetersizliğidir. Operasyon foliküler boğaz ağrısının transferinden 3 hafta sonra yapılmaz.

önleme

Foliküler boğaz ağrısının gelişmesini engelleyen özel önlemler geliştirilmemiştir. Genel öneriler şu şekildedir:

 1. Hasta izolasyonu, çünkü hastalık bulaşıcıdır.
 2. Travmatik faktörlerin varlığında etkilerinin dışlanması (toz, hava kirliliği).
 3. Yeterli miktarda C vitamini içeren besinler
 4. Yorulma prosedürleri ve stres giderimi ile bağışıklık sistemini stabil bir halde koruyun.

Foliküler bir boğaz ağrısını tedavi etmek, tüm mevcut araçları kullanarak bir komplekste gereklidir. Hızlı bir sonuç vermeyen (örneğin, geleneksel tıbbın cephaneliğinden) yöntemlerini bile ihmal etmeyin, çünkü bunlar genellikle vücudun genel durumunu iyileştirir, enfeksiyona karşı direncini arttırırlar.

Foliküler boğaz ağrısı - çocuklarda ve yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi, ilaçlar

Bu nedir? foliküler bademcik iltihabı adı foliküler bademcik dokusu (tonsillae), lenf düğümleri akut pürülan enflamasyon, bu kronik enflamatuar süreçleri veya inflamatuar reaksiyonların devam kataral tipi angina akışına bağlı olabilir.

Foliküler boğaz fotoğrafı

Hastalık yedi ila kırk yaş arası hastalara en hassastır. Yaşlılık hastaları pratik olarak bu tür bademcik iltihabı ile hastalanmazlar. Bazı vakalarda pürülan işlemlerin lokalizasyonu, nazofarenkste, nazofaringeal tonsilin lenfoid dokusunu veya laringeal lenfoid dokuyu etkileyebilir.

Hızlı sayfa gezinme

Hastalığın patogenezini ne belirler?

Hastalığın yaygınlığında büyük bir rol bademciklerin yüzeysel lokalizasyonu ile oynanır. Mukozal lenf dokusu yüzeyinde kaplama konumu korunur ve dolaşım veya lenf sistemi yoluyla değil, çeşitli patojenik etkenlere karşı savunmasız ve viral ve mikrobiyal maddeler, sindirim ya da inhalasyon ile doğrudan temas etmez.

lenfoid doku kript (kırışıklıkların) oluşur Tonsil aralıkları da lenfositlerin yüzeyinde serbest dolaşımını sağlamak için boşlukları ve lenfoid nodül formasyonların (folikül) şeklinde bir çok girintiye yerleştirilmiştir ve virüslerin, mikroplardan ve anormal hücrelere karşı fagositik savunma katılan.

Belirli koşullar - immünolojik reaktivite ve masif mikrobik saldırılara zayıflaması, koruyucu fonksiyonlarda bir azalma ve folikülleri akut cerahatli süreçlerinin gelişimine neden ve laküner foliküler laküner anjin bir tezahürü olarak teşhis edilir lenfoid bademcik dokusu girintiler.

enfeksiyonun başlıca kaynaklarıdır - grup, "A" (beta-hemolitik) piyojenik streptokoklar, Staphylococcus grup «g» ve "C", enzimler (streptokinaz ve proteaz) ailesinin ilk şekillerde foliküler bademcik iltihabı, hem de virionlar virüs ve mantar gelişimi katılmaktadırlar «Candida».

Hastalığın gelişimine doğrudan katılım kabul edilir:

 • Negatif dış faktörler;
 • Asemptomatik olarak, vücutta dolaşan etken madde, bağışıklık faktöründe bir azalma ile kendini gösterir;
 • Boğaz ağrısı için bireysel genetik yatkınlık.

Faringeal ve palatin lenfoid formasyonları patolojik sürece ilk girenlerdir. Aynı zamanda, etkilenen lenfoid doku ana enfeksiyon kaynağı ve vücutta çeşitli patolojilerin gelişmesine neden olur, çürüme ürünleri lenfojen olarak yayılır.

Tedavi edilmezse, yetişkinlerde ve çocuklarda foliküler bademcik iltihabı, periferik dolaşım, merkezi sinir sistemi ve gastrointestinal fonksiyonları vücut termoregülasyon işlemlerinde rahatsızlığa neden olan, kan içinde streptokok patojenlerin içeri girişini teşvik etmektedir.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı belirtileri, fotoğraf

Hastalığın habercisi, damağa ve bademciklerine geçen, damakın mukoza kaplamasına iltihabik bir tepkidir. Dikkat edilir ki:

 • şiddetli hiperemi ve ağız dokularının balçık kaplaması;
 • boğazda küçük ağrı;
 • düşük dereceli ateş;
 • mukoza örtüsünün şişmesi ve hafif şişlik;
 • submandibular ve servikal lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı belirtileri

boğaz foliküler boğaz fotoğrafı

Tedavinin yetersiz veya tam olmaması durumunda, foliküler anjinin ilk semptomatolojisi, hastalığın üçüncü gününde ortaya çıkar. Işığında:

 1. Bıldırcınların mukus dokusu boyunca küçük foliküler nodülleri dolduran pürülan bir substratın aydınlatılmasıyla;
 2. Boğazda genel halsizlik ve keskin ağrılar;
 3. Artan doku asiditesi (lokal asidoz);
 4. Boğaz ve genişlemiş bölgesel lenf düğümleri.

Foliküler boğaz ağrısı karakteristik bir semptomu - Bu, lakunanın yakınındaki pürülan nekrotik alanların oluşumudur. Genel olarak, anjinanın tamamen geleneksel olarak lacunar ve foliküler formlara bölünmesi genellikle pus ve lacuna ve foliküller ile doldurulur. Lacunar patolojisi, bademcikler üzerinde bulunan pürülan şeritler şeklindedir.

Son yıllarda, yetişkinlerde, foliküler anjinada birçok sıcaklık eksikliği vakası olmuştur. Hastaların birçoğunun vücutta ciddi rahatsızlıklardan etkilenen akut bademcik iltihabı belirtileri ile dışarı çıkmaya zorlayan bir hasta izin belgesi (tamamen yasadışı olan) reddedildi.

Sıcaklık indeksi gibi bir işaretin klinik tablosundan çıkması, aşağıdakilerin neden olduğu çeşitli patolojilerden önce gelebilir:

 • Parkinson hastalığı;
 • hormonal dengesizlik - hipofiz hormonlarının sentezinin inhibisyonu;
 • serotonin ve histamin sentezinin ihlali (iltihap aracıları);
 • homeostazın temel işlevlerini değiştiren süreçler (bağışıklık fonksiyonlarında azalma, kalp kasındaki çeşitli bozukluklar, farmakolojik vazodilatatörlerin ve antibiyotiklerin etkisi, enfeksiyonlar, zehirlenme, vb.);
 • uzun süreli inflamatuar süreçler;
 • kadınlarda aylık kanamalar.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı belirtileri, özellikleri

Çocuklarda foliküler anjina pek çok vakada, dış belirtiler olmaksızın hastalığın ortaya çıkabileceği akranları veya ebeveynlerinden kaynaklanan enfeksiyonlara bağlı olarak gelişir.

Zayıf bağışıklık sistemi ve düşük koruyucu bir sistemle, yoğun büyüme ve patojenik mikrofloranın gelişimi bademciklerin foliküler nodüllerinde pürülan inflamasyonun gelişmesine neden olur.

Pürülan süreci hızlandırmak Çocuğun bademciklerinde neden olduğu birçok provokatif faktör olabilir:

 • çocuğun ciddi hipotermisi;
 • stres durumu;
 • ikinci el duman;
 • beriberi ve malnütrisyon;
 • kataral hastalıklar.

Çocukta anjinin foliküler formunun belirtileri, çok yüksek bir sıcaklıkta ortaya çıkar ve kritik belirteçlere ulaşır. Birkaç gün sürer ve antipiretiklerin etkisi ile zayıf bir şekilde azalır.

Okul ve okul öncesi çağındaki çocuklar kendilerini gösterebilir:

 • ateşli koşullar;
 • Kulakta radyasyon ile şiddetli baş ağrıları;
 • boğazda hoş olmayan duyular ve yutulduğunda ağrı;
 • sesin nazal ve monotonluğu;
 • mide bulantısı ve iştah azalması.

Çok küçük hastalar Anksiyete gösterirler, yemeyi reddederler, tükürük salgılanırlar, kusma ve ishal dikkati çekebilir, karakteristik belirtileri gösterirler:

 • genişlemiş servikal ve submandibuler lenf düğümleri nedeniyle başın döndürülmesinde zorluklar;
 • mukozanın kızarıklığı;
 • bademciklerin dokuları ve sarı-gri ülserlerin arka faringeal duvarındaki görünüm;
 • dilin arkasında gri plak.

Çocuk uykudan rahatsız olur ve terleme artar. Kalp ve eklem ağrısı olabilir. Şiddetli hastalıkta, çocuk halsiz ve uyuşuktur, bayılma ve nöbetler meydana gelebilir. Belirtilerin hastalık başlangıcında en belirgin olduğu belirtilmelidir.

Çocuklarda foliküler anjinin bağımsız tedavi yöntemleri kabul edilemez çünkü ciddi komplikasyonlarla doludurlar.

Foliküler boğaz ağrısı, ilaç tedavisi

Foliküler anjinanın ana tedavi yöntemi, mikrobiyal büyümeyi durdurarak ve çoğaltarak vücudun korunmasını sağlayan antibiyotiktir. Tabletler, süspansiyonlar, spreyler ve enjeksiyonlar şeklinde reçete ilaçlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde foliküler anjinin tedavisi her zaman karmaşıktır ve antienflamatuar, antipiretik ve antihistaminikler, vitamin kompleksleri ve immünomodülatörlerin atanmasını içerir.

1) Antibiyotik tedavisi makrolid grubundan antibiyotikler içerir, örneğin Suminged, Augmentin adı verilen modern bir ilaç olan Amoxiclav gibi birleşik bir ilaçtır.

2), Ateş belirtileri kaldırmak inflamatuar reaksiyonlar ve geniz ağrı semptomlarını, İlaç yazan ateş düşürücü özellikleri azaltmak için - "Panadol", "Parasetamol" veya "Nurofen".

3) örneğin "fenistil", "Suprastinum", "Zirteka" ya da "Zodaka" olarak antihistaminler boğazda şişme ve antibiyotiklere bir organizmanın alerjik tepki şiddetini azaltır rahatlatmak.

4) "Miramistin", "hlorofilliptom" ve "furatsilina" - boğazda enflamatuar reaksiyonların çıkarılması, plak lemfoid doku, patojenik organizmaların imha temizleyici lokal antiseptik atanması ile elde edilir.

5) bir yardımcı araç olarak - ve viral soğuk algınlığı önlenmesi, antibakteriyel tedavisinin geliştirilmesi ve uyuşturucu immüno kullanılan bağışıklık işlevini güçlendirerek - bir baz ile birlikte "İnterferon", "Viferon", "immunala", "Ribomunil" veya Echinacea preparatları.

6) bağışıklık fonksiyonunu desteklemek için vitamin ve soğuk ilgili patolojiler vücudu korumak minerallerin vücutta doldurmak "Sulama" farklı vitamin kompleksleri atanır, çocuklar için "Kraliçe", - "Multi-tabs" veya "Alfovit".

7) Antibiyotik aldıktan sonra, probiyotik reçete etmek, bağırsak florasını düzeltmek için tavsiye edilir - bu "Linex", "Bifiform" veya "Bifidumbacterin" preparatları olabilir.

Çocuklarda tedavi özellikleri

Çocuklarda foliküler anjina tedavisinde farmakolojik tedavi, yetişkin tedavisinden çok farklı değildir. Antiviral tedavi olarak, genellikle "Arbidol", "Anaferon" ve rektal fitiller "Viferon" gibi ilaçlar önerilir.

Boğaz ağrısı durdurmak için, ilaç "Tantum Verde" bademcikler bir aerosol uygulaması şeklinde günde 4 kez çok etkilidir.

Durulama için, bitkisel infüzyonları ve zayıf tuz ve soda çözeltilerini kullanın. Çocuklar tarafından mükemmel bir şekilde kabul edilen emilebilir pastiller ve tabletler "Streptocide", "Septepryl" ve "Tharyngept" dir.

Lenf düğümlerinde inflamatuar süreç süresi ile fizyoterapi tedavisi yöntemlerini uygulayın:

 • servikal ve submandibular düğümlerde ultra yüksek frekanslı tedavi;
 • ultrason, ultrason ve manyetoterapi;
 • Lenf dokularının ultrason ve fonoforez kombinasyonunda özel preparatlarla sulanması.

Terapötik tedavi etkili değilse veya hastalık karmaşıktır - doktor çeşitli tonsillektomi yöntemlerini önerir:

 • tel döngü ve makas yöntemi;
 • elektrokoagülasyon veya ultrasonik neşter;
 • radyofrekans ablasyonu;
 • bademciklerin hesap makinesi ile kesilmesi;
 • karbondioksit veya kızılötesi lazer.

Kurtarma işlemi genellikle cerrahi tekniğe bağlı olarak bir ila iki hafta sürer.

Foliküler boğaz ağrısı prognozu olumludur. Doktorun tüm reçeteleri ve önerileri ile, tam bir iyileşme, kural olarak, iki hafta sonra ortaya çıkar. Ancak sıklıkla tekrarlayan pürülan süreçler, yeşim ve romatizmanın gelişmesine yol açabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde ilaç ve halk ilaçları olan çocuklarda larenjit tedavisi

Larenjit hastalığı larinks ve vokal kordların mukozasının iltihaplanmasına neden olur. Bu nedenle, hastalığın karakteristik belirtisi ses kısıklığı veya tam ses kaybıdır.

Çocuklarda anjina inkübasyon süresi ne kadar sürer?

Akut tonsillit için kuluçka döneminin süresinin açıklığa kavuşturulmasından önce, ne anlama geldiğini anlamak gerekir. Angina, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bir hastalıktır.