Loading

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Foliküler boğaz ağrısı


İçindekiler:

Tonsillit - akut tonsillit biçimidir, bademcik folikülleri içinde irin oluşumların oluşumu, bölgesel lenf düğümlerine bir artış ve diğer semptomları olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Bu tip bademcik iltihabı, hem endojen hem de eksojen olan elverişsiz koşulların bir kombinasyonu ile kötüleşen kronik forma kolaylıkla akabilir.

Kim daha sık hastalanır?

Angina, bir kural olarak, mevsimsel mevsimsel, en yüksek yaygınlık sonbahar ve kış aylarında.

Yine de yılın herhangi bir zamanında hasta olabilirsiniz. Çocukların hastalığa karşı yüksek bir duyarlılığı vardır - özellikle 6-12 yaş grubunda, yetişkinler arasında - özellikle 30-40 yaşlarında - genç kadınlarda. Larenksin laringeal aparatı hala iyi gelişmediğinden, küçük çocuklar (3 yaşına kadar) son derece nadiren foliküler anjina hastalığına yakalanırlar.

Yaşlılarda, boğaz ağrısı seyrek görülen bir fenomendir, şiddetli semptomlar olmadan silinir (lenfadenoid dokuların invazyonu nedeniyle).

Foliküler boğaz ağrısı nasıl

Bademcik iltihabı ile vücutta enfeksiyon yeri bademciklerin dokularıdır. Streptokokal bakterilerin ve bademcikler üzerinde kalıcı "tespit" enfeksiyöz partiküller neden epitel lymphadenoid organların bileşimi ile benzerlik diğer mikropların hücrelerinde ihtiva edilen maddelerdir.

Mikroorganizmalar tarafından üretilen proteinler, enzimler ve toksinler, bağışıklık sistemi hücrelerinin (fagositler) yabancı parçacıkları yok etme kabiliyetini olumsuz yönde etkiler, bu nedenle patojenik flora aktif ve engelsiz çoğalır.

Bağışıklık sisteminin normal işlevi ile, tedavi önlemlerinin zamanında benimsenmesi ile, bakteriyel aralık, orofarinks ve maksillofasiyal lenf düğümleri ile sınırlıdır. Aksi halde, enfeksiyon selüloza nüfuz ederek, derin dokuların yanı sıra uzak organların (hematojen yolla yayıldığı zaman) iltihaplanmasına neden olur.

Hastalığın nedenleri

Hastalığın nedensel ajanı, çoğu zaman hemolitik streptokoklar, daha az sıklıkla - stafilokok, pnömokok ve bazı virüsler ve hatta mantarlardır.

Enfeksiyon yolları veya anjina ile bulaşan:

 • havadan (hasta bir kişiden);
 • gıda ürünleri ile;
 • bademcikler üzerinde travmatik manipülasyon, nazofarenks veya mukoza zarında diğer hasar sonrası enfeksiyon.

patojenik mikroorganizmalar tarafından endojen yöntemler enfeksiyonun autoinfitsirovanie kronik bademcik, gastroenterit iltihaplı sinüs kan yoluyla rotadan çürük dişin bakteri nüfuz olabilir.

Büyük ölçüde, zararlı etkisi:

 • Güçlü hipotermi.
 • Aşırı ısınma.
 • Sıcaklık ve nemde keskin dalgalanmalar.
 • Tozlu havanın uzun süreli solunması.
 • Avitaminosis, özellikle - C vitamini eksikliği
 • Diyette aşırı proteinli yiyecekler.
 • Stresli durumlar.
 • Aşırı çalışma (fiziksel, zihinsel).
 • Paraziter hastalıklar, diğer zehirlenmeler.
 • Hastalık, vücudun reaktivitesinde bir artış (örneğin, artrit) ile birlikte.
 • Alerjik hastalıklar.
 • Şiddetli sistemik hastalıklar.
 • Metabolik bozukluklar.
 • Boğaz ağrısı için kalıtsal yatkınlık.

Belirtiler ve belirtiler

Purulent foliküler anjinin kısa bir kuluçka dönemi vardır - genellikle, bir günden fazla değil. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Foliküler anjin ilk kez aniden ortaya çıkar ve yutma ile artan bademciklerdeki ağrı başlangıcında (39 dereceye kadar) keskin bir artışla kendini gösterir. Bazen kulağa ağrı verebilir.

Bu boğaz ağrısının genel ve spesifik belirtileri:

 • zayıflığı;
 • zehirli işaretlenmiş;
 • bazen alt sırtta, vücudun üst yarısında baş ağrısı, rahatsızlık;
 • gözlerin kararması;
 • titreme, terleme, periyodik ısı hissi;
 • submaksiller lenf düğümlerinin genişlemesi, palpasyon sırasında iyi hissedilir, ağrıları;
 • iştah kaybı;
 • kaslarda, eklemlerde ağrı;
 • kalp rahatsızlığı;
 • artan kalp hızı;
 • burun sesi;
 • Akut dönem süresi - 7 güne kadar (yeterli tedavi sağlandı).

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Foliküler anjina genellikle lacunar ile birleştirildiği için, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında abseler oluşur.

Çocuklarda, hastalık daha şiddetlidir ve kusma, ishal, bayılma, bayılma, baş dönmesi, boğulma hissi ile desteklenebilir. Görsel inceleme sırasındaki klinik tablo da daha belirgindir: pürülan noktalar 2-4 mm'lik bir boyuta ulaşır, Birkaç gün içerisinde kırılır ve aşındırıcı elemanlar oluşturur.

Foliküler boğaz ağrısının sonuçları ve komplikasyonları

Pürülan boğaz ağrısı zorunlu tedavi gerektirir ve kataralin aksine kendi kendine geçemez. Antibakteriyel tedavi ile sıkıldığında, genellikle bir parathonsillar apse - bir komplikasyon gelişir. Bu durumda, iltihaplanma, lif dahil olmak üzere, derin-yalan dokuları kapsar ve irin ile büyük flegmon oluşumu eşlik eder.

Anjina'nın sonuçları haline gelen yaygın hastalıklar arasında Otitis, akut lenfadenit, larenjit, tracheitis.

Kronik bademcik olarak kalp (miyokardit) böbrek hastalıkları (nefrit), eklem meydana (romatizmal arterit, ve bulaşıcı), safra kesesi ve karaciğer (kolesistit), iç organları ve sistemleri etkiler.

Tanı. Hangi testleri yapmalıyım?

Fizik muayenenin yardımı ile, bir KBB doktoru, diğer bazı orofaringeal lezyon tiplerine benzer olduğu için, bir hastalığı her zaman doğru bir şekilde teşhis edemez. Tanının temeli, foliküler boğaz ağrısının ana belirtilerini (ödem, hiperemi, foliküllerde ülser varlığı veya açıldıktan sonra erozyon) değerlendiren faringoskopidir. Lenf nodlarının palpasyonu arttıkça ağrı duyduğunu belirtti.

Laboratuvar araştırma yöntemleri şunlardır:

 • Hastalığın etken maddesini ve sitolojik, serolojik, bakteriyolojik, mikroskobik tekniklerin yardımıyla antikorları belirlemek için bademciklerin yüzeyinden kurtulun.
 • Genel kan testi. Akut pürülan anjina nötrofilik lökositozu, soldaki bir bıçak sapını, ESR'nin hızlanmasını doğrular.

Ayırıcı tanı farinksin (difteri, çiçek hastalığı, kızamıkçık, tifüs, tüberküloz) yanı sıra leptotrichosis ve lacunar anjina ile viral ve diğer bakteriyel lezyonları ile yerleştirilir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotik kullanmadan pürülan anjinadan tam iyileşme imkansızdır.

Şiddetli anjinada, 4-5 enjeksiyonluk bir antibiyotik enjeksiyonu, kas içinden önerilebilir ve eğer hastalığın nedensel ajanını belirlemek mümkün değilse, geniş bir etki spektrumunun sefalosporinlerinin sokulması mümkün olabilir. Stafilokokal anjin tedavisi için oksasilin reçete edilir. Bir çocuğu tedavi etmek için doktor, hastanın yaşına ve kilosuna göre ilaçların türü ve dozu için reçete yazacaktır.

Foliküler anjinayı farinksin mantar enfeksiyonu ile birleştirirken, antimikotik ajanlar (nystatin, levorin) 14 güne kadar paralel olarak alınır. Yüksek vücut ısısında antipiretik ajanlar (çocuklar için nurofen, aspirin, parasetamol, panadol, cefecon fitiller, çocuk nurofen) kullanılır. Antisensitize edici maddeler olarak, suprastin, claritin vb. Kullanılır ve organizmanın - vitamin-mineral komplekslerinin genel güçlendirilmesi için kullanılır.

Boğazın yerel tedavisi mutlaka solüsyonlarla durulamayı içerir:

 • Potasyum permanganat.
 • Furatsilina.
 • Tuzlar (sodyum klorür).
 • Meşe kabuğu, adaçayı.
 • Nitrofuranlar.
 • Miramistina.
 • İlaç "durulama için Yoks."

Çocuk gargara yapamazsa, cömert bir içecek verilir, bitkilerin ilavesiyle çaylar verilir.

Topikal uygulama için diğer hazırlıklar ve yöntemler:

 • gramicidin, zamudin, ambazon, stopangin, strepsils, septefril, streptocid, neo-angin, tonsipret, slipex (resorpsiyon için tabletler);
 • tantum-verde, heksaral, bioparoks, orasept (aerosoller);
 • bademcik iltihabına karşı bitki ilaçları (tonsillon, anginhel, tonsilotren, benofen);
 • buhar inhalasyonları;
 • fizyoterapi (sollyks, UHF).

Komplikasyon durumunda, hasta hastaneye yatırılmalıdır. Eğer bademcik iltihabı kronik bir relaps kursu alırsa, bademciklerin kesilmesi için bir operasyon gerekli olabilir.

Halk tedavisi

Geleneksel ile birlikte kullanılabilecek en etkili halk tedavisi metotları:

 1. Artmış sıcaklık yoksa, bal (2 litre), Votka (3 litre), Aloe suyu (1 litre) bir kompres yapabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat boyunda bekletin.
 2. Durulama için, bu araç uygundur: pancar rendesi (1 cam gereklidir), 1 litre kütle dökün. elma sirkesi, bir saat bekletin. Ardından, pancarı sıkarak sıvıyı boğazla durulayın.
 3. 5 diş sarımsak ezin, 200 ml dökün. süt, kaynatın. Serin, birkaç resepsiyonda bir gün iç.
 4. 5 adet al. baharat karanfil, demlemek 1 yemek kaşığı. Su, bir saat ısrar ediyor. Günde iki kez yarım fincan alın.
 5. Her gün ev inhalasyonları yapın - haşlanmış patatesleri derinlemesine soluyun, rendelenmiş horseradish.

Öneriler ve öneriler

Hastalığın ilk döneminde yatak istirahati ve 4-5 gün arasında fiziksel çalışmayı sınırlamak gerekir.

Hafif bir diyet tavsiye edilir. Süt ve bitki ürünlerinin baskınlığı ile (yiyecekler buharda pişirilir, kaynatılır, rendelenmiş halde verilir). İyileştirme için, meyve suları, meyveli içecekler, çaylar, su, kompostolar - 2-2,5 litre / güne kadar cömert bir içeceğe ihtiyacınız vardır. Diğer aile bireylerinin enfeksiyonunu önlemek için, bulaşıkları ve havluları ayrı bir boğazla verilir.

Antibiyotiklerin alınmasından sonra, immünomodülatörlerle tedaviye devam edilmesi önerilir. Streptokok anjina teşhisi konulduysa, EKG, genel klinik testler, semptomatik muayeneler de dahil olmak üzere ek bir inceleme (iyileşmeden sonraki bir ay içerisinde) yapılmalıdır. Kronik tonsillit gelişimini dışlamak için bir ENT uzmanını ziyaret etmek de gereklidir.

önleme

Sağlıklı yaşam tarzı, bağışıklığın güçlendirilmesi, motor aktivite - kataral hastalıkların önlenmesi için bir taahhüt. Epidemiler döneminde ve yakın akrabalarda pürülan anjina varlığında - enfeksiyona yol açabilecek temasların önlenmesi gerekir.

Foliküler boğaz ağrısı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Daha fazla öğreneceksiniz:

 1. Foliküler anjinanın komplikasyonları nelerdir?
 2. Hamilelik sırasında hastalıktan daha tehlikelidür;
 3. Foliküler boğaz ağrısının komplikasyonlarına karşı nasıl ve ne korunmalıdır.

Foliküler anjina komplikasyonları vücutta ve bulundukları tehlikede olmalarında farklılık gösterir. En yaygın ve genellikle ortaya çıkanlar şunlardır:

 • Romatizma. eklem ağrısı popüler adıyla karıştırmayın: burada romatizmal ateş, akut veya - sırayla kalp kusurları, artrit, kore gibi komplikasyonlara yol açar kalp, bir hastalık;
 • Glomerülonefrit ve diğer böbrek hastalıkları;
 • Paramelzillit ve farinksin apsesi;
 • lenfadenit;
 • orta kulak iltihabı;
 • Sepsis (kanın enfeksiyonu).

Ortalama orta kulak iltihabı ile kulak iltihaplıdır ve sıvı ile doldurulur.

Bu sonuçların bazıları ölümcül, bazıları sakatlığa yol açıyor. Örneğin, bir çocukta aynı otit sağırlığa ve zeka geriliği neden olabilir.

Foliküler anjina sonrası komplikasyonların hastalığın kendisinin esas tehlikesi olduğunu anlamak önemlidir. Bu angina meydana geldiği şeklinde bademcikler iltihabı, bir veya iki hafta için geçer, ama bu hastalığın ilerlemesine ve organlar patojenin sistemik yetmezliği foliküler bademcik iltihabı tüm ciddi sonuçlara neden olur. Tehditin büyüklüğünü yeterince değerlendirmek için bunlardan bazıları ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.

romatizma

Romatizma - nedeniyle bazı kalp bileşenler altında taklit streptokok ürünleri ikaz anjin maddeleri ve bağışıklık sistemini - mağlup kapakları ve kalp kası doğrudan toksin streptokokun. Deri, tekrarlayan ateş alevlenme altında nodüllerin kalp, artrit, romatizmal görünüşte ağrı şeklinde kendini gösterir.

Foliküler anjinanın etken maddesi, insanın ölümcül tehlikesi olan kalbin mitral kapağının duvarlarının daralmasına neden olabilir.

Fakat romatizmanın ana tehlikesi etkili bir tedavi olmadığında çalışmasında kalp kusurları ve düzensizliklerin gelişmesidir. Bu durumda şiddetli aritmiler, miyokardit, kalpte ağrı ve eklemler, dispne, ihmal edilmiş vakalarda ölüm olabilir.

Foliküler anjina tehlikelidir, çünkü etkili antibiyotik tedavisinin yokluğunda, özellikle çocuklarda romatizmaya ve daha sık sonuçlarına yol açar. Ve romatizmal ateş genç bir hastalıktır. Boğazın tedavi edilmediği veya tedavi edilmediği 7 ila 15 yaş arası çocuklar için tipiktir. Daha sonra, komplikasyon, kalp hastalığı gelişimi ve şüpheli bir prognoz ile başka bir form haline gelir.

Renal lezyonlar

Erişkinlerde glomerülonefritin büyük çoğunluğu - bu, foliküler dahil olmak üzere çocukluk çağı anjina bir komplikasyonudur. Bazı durumlarda, zaten glomerülonefrit böbrek yetmezliğine ve diğer ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hastalıklı böbreğin yüzeyindeki kırmızı noktalar, neden ve boğaz ağrısı olan aynı hemolitik streptokokun neden olduğu glomerulonefrittir.

Romatizma gibi, glomerülonefrit çoğu durumda yeterli antibiyotik tedavisinin yokluğunda gelişir. Yani, foliküler anjina, patojene karşı aktif olan sistemik antibiyotiklerle tedavi edilmezse, hastanın "taşıyacağı" na kıyasla, yakında glomerülonefrit gelişecektir.

Paratonzillit ve apseler

Foliküler anjinin bu komplikasyonları, amigdala ve faringeal fasyanın yüzeyi arasındaki doku yerleşimi ve iltihaplanma ile gelişir. Kural olarak, paratonzillit ile, dokuların iltihabı sadece bir tarafta meydana gelir. Ve farklı durumlarda inflamatuar süreç farklı yollarla ilerler:

 1. Olguların% 5'inde, paratonzillit sadece yavaş yavaş azalan ödemlere yol açar;
 2. Vakaların% 25'inde, iltihap bölgesinde, daha sonra düzelen bir takviye odakları görülür;
 3. Olguların% 75'inde, ya kırılan ya da ameliyat gerektiren bir apse gelişir.

Gelişimin ilk aşamasında Apsis

Bazen apse kendiliğinden açılır, irin ağzına akar ve iltihaplı bölge iyileşir. Diğer durumlarda, apse büyüklüğü arttıkça, dış dokuların belirgin bir ödemine, hastanın şiddetli ağrı nedeniyle ağzını açamamasına ve sıcaklığın 40 dereceye çıkmasına neden olur. Böyle durumlarda, acil müdahale gerekli, apse açılması ve boşaltılması, aksi takdirde pürülan süreç mediastene yayılabilir ve paralel tromboflebit ve iç kanama gelişebilir. Kan damarlarının pürülan sürecine dahil olduğunda, muhtemelen sepsisin gelişmesidir.

Apse dışardan açılırsa, hastanın boynunda ömür boyu bir skar kalır.

Çok tehlikeli de Lemierre sendromudur - iç juguler ven trombozu gelişir bir ekstra-farengeal apsesi. Antibiyotiklerin ortaya çıkmasından önce, bu hastalık 10'un 9'unun ölümüne yol açmıştır. Hakikat, bu sendromun çok nadir olduğu söylenir - yılda 1 milyon kişi başına birden fazla meydana gelmez.

Lemierre sendromu ile larinksin arka duvarında apse, önemli kan damarlarını sıkıştırarak oluşur.

kan zehirlenmesi

Ortak insanlarda bu komplikasyona kanın kirlenmesi denir. Sepsis, enfeksiyöz ajanları doğrudan kan dolaşımına sokmak ve bunları vücuda yaymak anlamına gelir.

Foliküler boğaz ağrısının bu komplikasyonu ölümcül. Sepsis, hastanın şiddetli bir genel durumu, bilinç kaybı, bireysel dokuların nekrozu, bazı durumlarda septik şok ile karakterizedir. Bazen ekstremitelerin ampütasyonunu gerektirir.

Sepsis tedavisi, en güçlü (ve en pahalı) antibiyotiklerin kullanılmasını, mevcut takviye odaklarının sürekli açılmasını ve drenajını, nekrotik dokuların çıkarılmasını gerektirir.

Streptokokların ve metabolik ürünlerinin streptokokal şok ve septisemiye neden olan kan içine alınmasıdır.

Sepsisin en sık nedenleri streptokok ve stafilokoklardır. Foliküler anjinanın nedenleridir.

Tüm kulak sitlerinin enflamasyonu - hem iç hem de dış ve dış - foliküler boğaz ağrısının oldukça yaygın ve yaygın bir komplikasyonudur. Kendi başlarına, işitme bozukluklarının tamamen sağırlığa kadar gelişmesinin yanı sıra, şiddetli baş ağrılarının eşlik ettiği orta kulak bölgesindeki kronik iltihaplı hastalıklar için de tehlikelidir.

Ayrıca, otitis menenjit ve beyin apsesine yol açabilir - ölümcül sonuçlar.

Video: bademcik iltihabı ve diğer streptokok enfeksiyonlarının tehlikeleri hakkında ayrıntılar

Hamilelik sırasında foliküler boğaz ağrısı riski nedir?

Hamilelikte foliküler quinsy, ortaya çıkan ve hayatın diğer dönemlerinde ortaya çıkan tüm sonuçları tehlikeye sokar. Ancak, gestasyon ve anjin sırasında ve sonuçları ayrıca tehlikelidir çünkü:

 • Spontan abortus riskini arttırmak;
 • Erken aşamalarda çeşitli organların yer imini etkileyebilir;
 • Fetusun hipoksisine neden olur.

Boğaz ağrısı sırasında, annenin vücudunun genel zehirlenmesi, oksijenli fetal dokuların yetersiz olmasına, hipoksiye ve erken doğuma neden olabilir.

Hamilelik sırasında foliküler anjin ana tehlike anne genellikle iyi engellemiş olabileceği komplikasyonların gelişimine, özellikle sonuçlanan fetüse zarar korkusuyla antibiyotik almaması olduğunu. Bu durumda, gebe bir kadında foliküler anjinin komplikasyonları daha akuttur ve fetus üzerinde belirgin bir etkiye sahip olabilir.

Aynı zamanda, günümüzde en yaygın olarak anjinada kullanılan antibiyotiklerin çoğunluğu, fetal gelişmeyi etkilemez ve gebelik sırasında kabul için kabul edilebilir. Sadece antibiyotiğin kendisi, gelecekteki annenin hastalıklarının geçmişi hakkında iyi bilinen bir doktor tarafından reçete edilmesi önemlidir.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar ne sıklıkla görülür?

Anjina ile etkili antibiyotik almazsanız, çocuklarda komplikasyon riski çok yüksektir ve büyüdükçe azalır. Yaşlı hastalarda daha düşüktür ve bazı durumlarda anjina olmadan anjina tedavisi olasılığını düşünebilecek bir doktora sahiptirler. Ve hemen (paratonzillit, apse, otit) ve önemli bir süre sonra (romatizma, glomerülonefrit, artrit) gelişebilir. İkinci durumda, hastalar bu komplikasyonları anjina ile ilişkilendirmezler.

Çocuk hastalığına karşı hasta bir çocukla zamanında görüşmek, gelecekte hoş olmayan sonuçların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Romatizma ve glomerülonefritin büyük çoğunluğunun, çocukluk çağında tedavi edilmeyen anginanın sonuçları olduğu düşünülmektedir. Foliküler bademcik iltihabı da ilk etapta tehlikelidir: çocukluğa transfer edilir, bir kişinin tüm yaşamı boyunca acı çekeceği sonuçlar doğurabilir.

Ayrıca, bazı antibiyotiklerin uygulanması ile bile, foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları da oluşabilir. Bunun nedeni, antibiyotik tedavisinin hastalığın akut döneminin sonuna denk gelmesi ve antibiyotik etkisiz kalsa bile, hastanın ilaca yardımcı olduğu görülmektedir. Bu durumda patojen üzerindeki etkiler oluşmamıştır ve yüksek olasılıklı komplikasyonlar gelişecektir.

Klavulanik asit ve diğer yardımcı maddeler, anjinın etken maddeleri tarafından üretilen antibiyotik direncinin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

İstatistiklere göre eritromisin ve azitromisin - makrolidler - vakaların% 5-10'unda anjinaya karşı etkisizdir, korunmamış penisilinler olguların% 25-30'unda yanlış ateşleme yaparlar.

Foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları, hastanın ilk iyileşme belirtilerinde antibiyotiklerle tedaviyi kesmesi durumunda ortaya çıkar. Ve 7 günden az tedavi süresi zaman zaman komplikasyon olasılığını arttırır. Aynı zamanda, eğer tedavi hastalığın ilk 9 günü içerisinde başlıyorsa, büyük olasılıkla anjinin sonuçlarının olmayacaktır.

Çalışmalar, hastalığın ilk gününde antibiyotik almaya başlarsanız, ancak üçüncü veya dördüncü aşamada komplikasyon olasılığının düşük olacağını göstermektedir. Bu fenomen hala bir açıklama gerektirir.

Buna ek olarak, açık bir mantıksal model vardır: boğaz ağrısı başlattı ve antibiyotik ile tedavi edilemez olduğuna karar hasta, büyük olasılıkla bir boğaz ağrısı ve durumun bir komplikasyonu yol açacaktır zaman resüsitasyon, cerrahi ve amputasyon yapıldı. Sağlığına dikkat eden ve zamanında doktora danışan bir kişi, muhtemelen anjinin herhangi bir komplikasyonuna yol açmayacaktır.

Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Foliküler boğaz ağrısının etkilerine karşı korunmanın tek etkili yolu, hastalığa neden olan hastalığı baskılayan antibiyotiklerin alınmasıdır. Bununla birlikte, foliküler boğaz ağrılarının komplikasyon riskini en aza indirmenize izin veren çeşitli kurallar vardır:

 • Anjina - ateşinin ilk belirtilerinde, soğuk algınlığı olmadan boğaz ağrısı - doktora görünmek gerekir. Ve tanıdıkların önerdiği ve iyi bilinen bir uzmana danışmak gerekir çünkü tanıdaki bir hatanın bedeli çok yüksek olabilir;

Hastalık soğuk algınlığı görülse bile, doğru tanı için loru görmek en iyisidir.

Anjin tanısı konduğunda, Petri kaplarında yayma bakterileri gelişir ve bunların suşu ve antibiyotiklere duyarlılığı belirlenir.

Boğazın, et suyunun, hapların ve kompreslerin durulanmasının, foliküler boğaz ağrısının etkilerinden korunmanıza yardımcı olmadığını anlamak önemlidir.

Bazı durumlarda, ana antibiyotiğin vücuttaki bakteriyel enfeksiyonu tamamen yok etmediğinden şüphe edildiğinde, hastalığın komplikasyonlarına karşı korunmak için bir bikillin profilaksisi kullanılır. Bu ders, vücutta streptokokların uzun süreli baskılanmasını sağlayan bir veya daha fazla sıralı bibillin enjeksiyonudur.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı - bakteri kaynaklı akut enfeksiyon hastalığı, genellikle bölgesel lenf düğümlerine ve zehirlenme belirtileri (ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik) bir artış (genellikle palatinal) bademcikler cihazın foliküler lezyonlar gösterdi. Tanı kalp, böbrek ve eklemlerde, laboratuar analizlerinde komplikasyonları önlemek amacıyla farenks (pharyngoscope), iç organlar ve kas-iskelet sisteminin fonksiyonunun çalışmanın incelenmesini kapsar. tedavi prensipleri: etken üzerindeki etkisi (antibiyotikler, antiviraller), anti-inflamatuar tedavi, gargara, fizyoterapi.

Foliküler boğaz ağrısı

Tonsilit - en azından, bademcik dokusu ise, bakteriyel patojenlere penetrasyona geliştirir lenfoid faringeal cihazında lokalize akut iltihaplanma - yenmek için viral doğası, özellikle foliküler parenkim. Çoğu zaman, iltihap bademcikleri etkiler. Hastaların yaklaşık% 75-85 hastalığın nedeni klinik tablo faringeal lenfoid halkasının genel zehirlenme ve yenilmesi beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. zamansız etiotrop anda erken tedavi komplikasyonları paratonzillita, miyokardit, nefrit, artrit geliştirmek çok muhtemeldir.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Anjina görünümüne neden olan ana etiyolojik faktör bakteriyel, daha az sıklıkla viral ve fungal enfeksiyondur.

 • streptokoklar. Okul çağı ve yetişkinlerin çocuklarında, foliküler anjinin ana etiyotropik faktörleri grup A'nın streptokoklarıdır (daha az sıklıkla C ve G grupları). En geç komplikasyonlar da bu patojenlerle ilişkilidir.
 • Diğer bakteri ajanları. Staphylococcus (Staph anjina genellikle peritonsiller abse komplike hale gelir), Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae, Neisseria, fuziform bacillus ve spiroketler (anjin Simanovskiy Vincent neden olur).
 • virüsler. Adenovirüs (daha sıklıkla beş yaşın altındaki çocuklarda), herpes simpleks virüsleri, Coxsackie, Epstein-Barr, sitomegalovirüs. Sekonder anjina enfeksiyöz kökenli - virüsler kızıl saç, kızamık.
 • Diğer mikroorganizmalar. Mikoplazmalar, klamidya, mantarlar. Nadiren yeterli nedensel faktör (hastalığın% 1-2'sinden fazla değildir).

Enfeksiyon genellikle hasta anjina veya asemptomatik taşıyıcı ile temas sırasında ortaya çıkar. Gıda alımı sırasında ve patojenlerdir nesneler ile temas - bir enfeksiyöz ajan, en az, üst solunum yolu ile vücuda girer. Hastalık, olumsuz dış faktörler (hipotermi, nemli hava, hava emisyon), kötü beslenme, aşırı alımı aşırı soğutulmuş gıda ve içeceklerin etkisine organizmanın direnç yalnızca bir azalma meydana gelir, böylece eşlik eden hastalık (kronik farenjit, rinosinüzit, streptokok impetigo ve varlığı. D.) kalıtsal yatkınlık.

patogenez

lenfoid faringeal halka oluşumu patolojik Enfeksiyöz alerjik doğaya geliştirilmesi, potansiyel patojenler foliküler bademcik - vücut bariyer özelliklerini ve mikroorganizmaların büyük bir infiltrasyonu azaltarak. En patojenik etkinliği, insan bağışıklık sisteminin fagositler karşı dirençli olan hemolitik streptokok gözlenmiştir, enfeksiyondan sonra 2-4 hafta komplikasyonlara gelişimine yol açar, kalp kası ve böbrek doku etkileyen ekzotoksin çok üretmek.

Angina, foliküler de dahil olmak üzere sürekli olarak birçok evreden geçen tek bir patolojik süreçtir, ancak yeterli tedaviye zamanında başlanması ile aşamalardan birinde durabilir. Bu durumda, foliküler anjin, lenfoid dokunun parankiminin baskın bir lezyonu ve bazen nekroza kadar, lökosit infiltrasyonunun gelişimi ile folikülleri ile karakterizedir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Karakteristik en belirgin genel semptomlar ilk günlerinde, hastalığın akut başlangıçlı: 38-40 ° C vücut sıcaklığı, ateş, terleme, vücut ağrıları, uykusuzluk ve iştah, halsizlik yükselmiştir. Yakında hasta, tükürük ve yiyecek yutulduğunda daha yoğun hale gelen boğaz ağrısı için endişelenmeye başlar, genellikle kulağa yayılır. Bölgesel lenf bezlerinin (açısal ve servikal) morbiditesi artmaktadır. boğaz incelenmesi pürülan içerikle doldurulur, folikül epitelyal dokusu yoluyla, artan hacim olarak saydam eritemli bademcik görülebilir.

5-10 yaş arası çocuklar ise bademcik özellikle sert oluşur - (baş, mide bulantısı ve kusma, nöbet şiddetli ağrı, bayılma) şiddetli zehirlenme, lezyonun menenjlerin ile. Dispepsi (epigastrik bölgede ve bağırsaklarda ağrı, şişkinlik, gevşek dışkılar) olabilir. Çocuğun yemek yemeyi reddetmesi, sinirlilik, kaprissizlik, uyku kalitesinin ihlali, atılan idrar hacminde azalma olur. Bu durumda, yutulduğunda boğazdaki ağrı, hastalığın başlamasından 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir. Anjina akışının süresi 1 ila 3 hafta arasındadır.

komplikasyonlar

Bir doktora zamansız olarak sevk edilmesi ve yetersiz bir etiyopropik tedavi söz konusu olduğunda, genellikle komplikasyonlar gelişir. 1. ve 2. haftada paratonzillit ve abse oluşabilir, sıcaklık ateşlenir, boğazda ağrı artar, ağzın açılması ve yutulması daha zorlaşır ve yemekte zorluklar yaşanır. Acil bakım sağlamak için gerekli, bir apse açmak için gerekli olabilir.

Hastalığın başlamasından 2-4 hafta sonra, iç organ ve eklemlerde enfeksiyöz ve alerjik hasar ile ilişkili geç komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar arasında - kalp kasının yenilgisi (romatizmal kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli etiyolojilerdeki miyokardit), sıcaklıkta tekrarlanan bir artış, kalpteki ağrı, ritim bozuklukları, dispne ile kendini gösterir. Sıklıkla romatizma ile birlikte, büyük eklemler (romatizmal poliartrit), ağrı, sertlik ve hareket güçlüğü ile birlikte sürece dahil olur. Foliküler boğaz ağrısının diğer bir geç komplikasyonu günlük idrar hacminin kısıtlanması, ödem görünümü, artmış kan basıncı, böbrek yetmezliği belirtileri ile karakterize renal hasardır (glomerülonefrit).

Tekrarlayan bademcik iltihabı ile birlikte, uzun subfebril sıcaklığı, boğazda hoş olmayan duyumlar, çalışma kapasitesinde genel bir azalma ile hastalığın silinmiş bir seyri ile ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı vardır. Hastalık kötüleştiğinde, bakteriyel etyolojide anjina klasik bir klinik tablo gözlenir.

tanılama

gerekirse doğru tanı diğer uzmanlara yardımı (bulaşıcı hastalık, kardiyoloji, nefroloji, romatoloji) ve laboratuvar testleri atanmasıyla, anamnestik veriler, hastanın otolaringolojist kapsamlı bir klinik muayene analizini yardımcı olur oluşturun. Beyaz-sarı bir içerikle doldurulur hacim ve eritematöz bademcikler bir artış, folikül epitel üzerinden birden fazla saydam varlığı: pharyngoscope foliküler bademcik iltihabı tipik bir model özelliği bakıldığında. Bölgesel lenf düğümleri palpasyon olduğunda, hipertrofisi, ağrı belirtilir.

enflamatuar sürecin aktivitesini değerlendirmek üzere CBC gerçekleştirilir: dolayı nötrofil lökositlerin sayısının artırılması ile elde viral tonsilit bakteriyel etyolojisi foliküler anjin ve küçük lökopeni ile ESR artış. tanımlamak için belirli patojenler serolojik yöntemler kullanılarak, boğaz ve bademcik mukoza zarı gelen smear bakteriyolojik ve virolojik çalışmalar yapılmaktadır. Ayırıcı tanı kulak, burun ve boğaz diğer hastalıklar, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ve kızamık, Herpes, kan hastalıkları, tümörler ile gerçekleştirilmektedir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısının başlıca amacı bademcikler ve çevre dokulardaki enflamatuar sürecin ortadan kaldırılması, patojene maruz kalma, erken ve geç komplikasyonların önlenmesidir.

 • Rejim, diyet. İlk günlerde, bir yatak istirahatine, ardından maksimum fiziksel aktiviteye sahip bir eve ihtiyaç vardır. Diyette kolayca sindirilebilen gıdaların yaygınlığı çok fazla sıvı (çay, mayın vb.) Almanız önerilir.
 • Etiyotropik tedavi. Bakteriyel (çoğunlukla Streptococcus) Nature anjina antimikrobik tedavi (asitle birlikte klavunalovoy de dahil olmak üzere, penisilin ve amoksisilin) ​​antibiyotikler penisilin, makrolidler (eritromisin, azitromisin), sefalosporinler, karbapenemler kullanıldığında. flukonazol, itrakonazol ve diğer yollarla - mantar etiolojisindeki tanımlanması geniş spektrumlu antibiyotikler ve anti-fungal ajanların kaldırılmasını kapsar. Herpetik bademcik iltihabı asiklovir, tylorone kullanımını gösterir.
 • Semptomatik araçlar. Genellikle foliküler anjina lokal ve sistemik belirtileri ile ilişkili bulaşıcı alerjik süreci ortadan kaldırmak için, endikasyonlar antihistaminikler ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Vitaminler, immünomodülatörler ile genel restoratif tedavi gösterilmiştir. Kardiyovasküler sistem ve böbreklerdeki komplikasyonların gelişimi, özel tedavinin atanmasını gerektirmektedir.
 • Yerel Terapi. Farinksin antiseptik araçlarla (furakilin ve hidrojen peroksidin çözeltileri, şifalı bitkilerin dekompresyonu) yaygın bir şekilde durulanması, reconvalesans sırasında fizyoterapötik prosedürlerin kullanılması.

Prognoz ve önleme

Foliküler boğaz ağrısının erken teşhisi ve tamamen uygulanan terapi ile, iyileşme 10-15 gün içinde gerçekleşir. Prognoz komplikasyonların gelişmesiyle artar (romatizmal miyokardit, endokardit, glomerülonefrit). anjina gerekli tedbirlerin önlenmesi havadaki damlacıkları ile bulaşan enfeksiyonları önlemek için, uygun çalışma ve geri kalanı ile prosedürleri, egzersiz sınıfları, uyumu temperleme vücudun yolunu güçlendirilmesi olumsuz meteorolojik faktörlerin ortadan kaldırılması.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı Bıldırcınların foliküllerinde lokalize, pürülan odakların görünümü ile birlikte pürülan bir doğanın akut enflamatuar bir prosesidir. Foliküler anjina ile, "lenf glotofaringeal halka" olarak adlandırılan çeşitli bademcik grupları etkilenir.

Foliküler pürülan anjin, genellikle bölgesel lenfadenit eşlik artmış enflamasyon ve, işlevi enflamatuar odak lenf çıkış sağlamaktır servikal lenf nodülleri, gösterdi.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı çoğu durumda spesifik patojenlerin (streptococcus veya staphylococcus) vücudunda aktivasyon ile provoke edilir. Ayrıca, insan bağışıklık sistemi ve lokal hipoterminin çalışmasında bir azalma ile gözlenen kendi florasının aktivasyonunun arka planına karşı foliküler anjin gelişmesi de mümkündür. Olguların% 90'ında enfeksiyöz hastalık ve epidemiyologlara göre akut folliküler anjina streptokokiktir. Bir kişinin alerjik ekzantema değil, bir tanı "bademcik" derisinde ile kombine Streptokok Bademciklerin birincil yenilgiyi, tutan ve "kızıl" sonuca tarafından tanımlanan bir durumda. Foliküler anjina ve lacunar arasındaki temel fark, pürülan inflamasyon odaklarının daha yüzeysel bir yeridir.

"Foliküler anjina" nın tam teşhisi, hastalığın oluşumunun bir belirtisini içermelidir. Bu nedenle, akut folliküler anjina öncelikle gelişebilir, ancak çoğu durumda hastalık ikincildir ve difteri, agranülositoz gibi diğer enfeksiyöz patolojilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bademciklerin primer akut inflamasyonundan sonra hastaların bir kısmı, kompanse ve dekompanse edilmiş varyantta ortaya çıkan kronik foliküler pürülan anjina gelişebilir.

Bu patolojinin gelişmesi için ana risk grubu çocuklar ve genç insanlar iken, kırk yaşından sonra erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı nadir görülen bir hastalık olarak sınıflandırılmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Foliküler tonsilit meydana ana etyolojik bir faktör olmasına rağmen, bir hastalığın ve Staphylococcus aureus ve Streptococcus pneumoniae olarak enfeksiyon hastalıkları patojen ve hatta karışık flora, p-hemolitik streptokok kategori A çıkıntı yapar. Çoğu durumda, bu patoloji, mevsimsel olarak ilkbahar ve sonbaharda en yüksek insidans oranına sahiptir. Foliküler anjinin maksimum insidansı yaş kategorisine 35 yıla düşmektedir.

Klinik belirtiler sürekli enfekte tükürük damlacıkları ile patojenlerin Çevre büyük konsantrasyonları içine salgılayan aktif hastalığı gibi streptokok asemptomatik taşıyıcılar gözlenir sadece erkek olarak foliküler bademcik iltihabı uzman bir enfeksiyon kaynağı olarak. Bu tür özelliklerle bağlantılı olarak, bir kişinin enfeksiyonunun ana yolu havadadır, ancak pediatrik uygulamada, bulaşıcı hastalıklar genellikle bir beslenme ve temas-ev enfeksiyon mekanizmasıyla karşı karşıyadır. Çocuklar, nedensel ajana en duyarlı olanlardır. Yaşlı yaş grubunda, foliküler boğaz ağrısı, bir kişinin diş ve diş eti patolojisi şeklinde kronik iltihaplanma odakları olduğunda ortaya çıkan, endojen enfeksiyon sonucu provoke edilebilir.

Patojen anjina foliküler lenfoid doku için denilen geçidi enflamasyon odak noktası oluşturulmaktadır orofarenks, yüzeyidir. Foliküler angina meydana dolaylı hazırlayıcı faktörleri lokal hipotermi, uygun olmayan çevre koşulları, nem azalması, nazal, insanlarda solunum, vitamin eksiklikleri rahatsızlık gibi faktörleri dikkate almak zorundadır, immün fonksiyon cihazı azalmıştır.

Enfeksiyon hastalıkları uzun bademcik iltihabı çoğu zaman epitel ve streptokok daha istila koruma fonksiyonları dolaylı bir azalma, akut solunum enfeksiyonun bir sonucu olarak geliştiği görülmüştür. Lenfojen halkanın epitelyositleri antijenik kompozisyonda ß-hemolitik streptococcus ile benzerdir, bu da nedensel ajanın bademciklerin yüzeyine sabitlenmesini belirler. Streptococcus tarafından üretilen M-Protein, giriş kapısının projeksiyonunda lökositlerin fagositik kapasitesini azaltabilir, bu da insan vücudunun hastalığın gelişimine karşı artan duyarlılığına neden olur.

Streptokokun olumsuz etkisi maalesef sadece bademciklere zarar verecek şekilde değil, foliküler anjin gelişmesine yol açmaktadır. Patojenin hayati aktivitesinin toplam kan akışına büyük miktarda tedarik edilmesi sonucu, insan vücudunun tüm yapılarına toksik hasar meydana gelir. Akut foliküler anjin akımının klasik varyantı her zaman evreleme ile karakterize edilir.

Belirtileri ve foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Foliküler anjinada klinik belirtilerin ortaya çıkması genellikle akuttur ve zehirlenme sendromunun semptomlarında hızlı bir artış ile karakterizedir. Yani, foliküler anjin ile sıcaklık, kural olarak uzun ve telaşlı bir karaktere sahiptir. Ampirik ilaç tedavisinin başlangıcından önce, foliküler anjinadaki ateş standart antipiretik ilaçların kullanımıyla durdurulmaz.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı, hastalığın atipik seyri kategorisine aittir ve insan bağışıklık sisteminin işlevinin kalıcı bir inhibisyonunu gösterir.

Klinik resmin başlangıcında foliküler anjina için ağızda kuruluk şeklinde belirtiler, farinks arka duvarında persheniya, kuru öksürük ve boğazda ilerleyici ağrı ile karakterizedir. Hastalığın başlangıcından sonraki ilk günün sonunda, bir insan bademciklerin şişmesine, kemiğin sınırlı hiperemisine ve foliküllerin yüzeyindeki küçük püstüllere sahiptir.

Foliküler anjina, vakaların% 99'unda, genel zayıflık, titreme, baş ağrısı, iştahsızlık ve hatta dispeptik bozukluklarla kendini gösteren belirgin zehirlenme sendromu ile kendini gösterir. Erişkin popülasyonda, zehirlenme sendromu da kabızlık ve belirgin miyalji ile desteklenmektedir. Toksinlerin olumsuz etkisi sinüs taşikardisi ile ortaya çıkan kalbin ihlali ile kendini gösterir. Foliküler anjina klinik semptomu için patojenik, hem katı hem de sıvı gıdaları yuttuğunda artan parotis bölgesine yayılan ve bölgesel lenfadenit ile birlikte görülen belirgin bir boğaz ağrısıdır.

Akut Angina foliküler süre tipik laboratuvar belirteçleri artan levha lökositlerin, eozinofili, sedimantasyon hızının şeklinde fazla 9 g / L-kaydırma lökosit hasta hemogram yükseltilmiş lökosit konsantrasyonda tespit edilmesidir.

Ayrı olarak, mononükleozun arka planında ortaya çıkan ikincil foliküler anjinanın klinik seyrinin özelliklerinden bahsedilmelidir. Karakteristik bir özellik, klinik tablonun dalgalı akışı ve çeşitli lenf düğümleri gruplarını etkileyen bölgesel lenfatik rezervuarlardan belirgin bir reaksiyon olmasıdır. Klasik versiyonun aksine, mononükleozlu foliküler anjinaya hepatosplenomegali ve belirgin lenfositozun kan testindeki görünümü, yüksek konsantrasyonlu mononükleer lökositler eşlik eder. Bu durumda güvenilir bir tanı koymak için temel bağ, kanın immünolojik ve serolojik bir çalışmasının yürütülmesidir. İkincil doğanın foliküler anjinası için antibiyotikler sadece kullanılmaz, aynı zamanda kesinlikle kontrendikedir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Pediyatrik pratiğinde foliküler anjin, özellikle de genç yaş grubunda ortaya çıkan tüm nosolojik formlar arasında lider konumdadır. Çoğu durumda, çocuklarda foliküler anjina sekonderdir ve viral enfeksiyonun seyrinin bir komplikasyonu olarak görülür. Birincil bakteriyel doğa, sadece vakaların% 25'inde bulunur.

Çocuklarda foliküler tonsillit olası ajanlar arasında, akut nazofarenjit bu yaş grubunda hakim foliküler tonsillit geliştirmek için olası değildir β-hemolitik streptokok grubu A. Çocuk yenidoğan yaş lider pozisyon alır.

Çocuklarda sıcaklık olmayan foliküler anjina kuralın bir istisnasıdır, çünkü çoğu durumda çocuk vücudun belirgin bir zehirlenmesini geliştirir. Yeni doğan veya bebeklerde foliküler boğaz ağrısının klinik belirtilerinin ortaya çıkması, bu hasta grubunun tedavisinin tıbbi çalışanların sürekli gözetimi altında yapılması gerektiğinden, bulaşıcı bir hastanede acil yatış nedenidir.

Çocuklarda folliküler anjinanın streptokokal genezi, patojenin yıldırım yayılımı ve komplikasyon gelişme eğilimi nedeniyle tehlikeli bir patolojidir. Çocukların kategorisi arasında apse ve pürülan lenfadenit formunda lokal komplike foliküler anjina formları hakimdir, bu da derhal cerrahi düzeltmeye tabi tutulmalıdır. Çocuklarda bu hastalığın genel sonuçlarıyla ilgili olarak, akut romatizmal ateş, ilk olarak hastalığın ikinci haftasında, glomerülonefrit ve bakteriyel endokarditte ortaya çıkmaktadır.

Foliküler anjina streptokokal genesisinden muzdarip bir hastayı yönetirken, hastalığın ilk gününden itibaren çevre insanlara epidemiyolojik bir tehlike oluşturduğu akılda tutulmalıdır. Foliküler anjina streptokokal genezi için antibiyotikler klinik tablonun başlangıcından itibaren atanmalıdır, bu da semptomların süresini kısaltmanıza ve komplikasyon olasılığını önler.

Çocuklarda bademcik iltihabı tüm etyopatogenetik formları boğaz ve boğazın arka telaşlı ateş, belirgin titreme, ağrı klinik belirtilerin akut başlangıçlı ile karakterizedir için, bademcikler ve bademcikler üzerinde baskınlar ortaya çıkması şişmesi, baş hareketleri ve yutma tarafından ağırlaştırılmış.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısına neden olan etkenleri saptamak için temel tanı tekniği boğaz smearinin ekimidir. Ve aynı zamanda, çocuğun klinik bulgularının net bir analizi, deneyimli bir uzmanın hastalığın viral veya bakteriyel formunu belirlemesine izin verir. Foliküler anjinanın viral yapısında, öksürük, burun nefeslerinin tıkanması gibi belirtiler, konjunktivit hakimdir. Foliküler anjina kataral semptomlarının streptokokal genezi genellikle yoktur.

Bir çocukta foliküler anjinanın bakteriyel yapısını oluşturduktan sonra, mümkün olan en kısa zamanda etiyotropik antibakteriyel tedavinin uygulanması gereklidir. Bu durumda tercih edilen ilaçlar, penisilin grubunun, sefalosporinlerin veya makrolidlerin antibiyotikleridir. Foliküler anjina için antibakteriyel ilaçların kullanılmasının temel amacı, patojenin antibiyotiğe dirençli suşlarının ortaya çıkmasını engelleyerek hastalığın olası bir nüksetmesini önlemek için streptokokun vücuttan tamamen yok edilmesidir. Viral kökenli bir çocukta foliküler anjinada, ilaç semptomatik ilaçlardan ve beslenme ve rejim önerilerine uyulmasından oluşur. Bir streptococcus virüsü bir çocuk taşıdığında, foliküler boğaz ağrısı gelişmez ve bu durum herhangi bir tıbbi önlem gerektirmez.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler anjinada bir ilacın atanması etiyolojik olarak doğrulanmalı ve patojenetik olarak yönlendirilmelidir. Tüm infeksiyöz hastalıkların zorunlu kuralı, pediatrik pratiğinde oldukça yaygın olan foliküler boğaz ağrısının çözülmemiş bakteriyel yapısında antibakteriyel ilaçların kullanılmasının dışlanmasıdır. Antibakteriyel ilaçların haksız bir şekilde reçetesi kaçınılmaz olarak, hastaların daha fazla tedavisini önemli ölçüde zorlaştıran antibiyotiğe dirençli patojenlerin oluşumuna yol açar.

İlk nesil sefalosporinler (Medakson 1 gr kas içinden günde iki defa - (Amoksiklav 500 mg günde iki kez, Augmentin 750 mg 12 saatte bir p.o) ve bunların intoleransı nedensel tedavi foliküler bademcik streptokok kökenli tercih edilmelidir antibiyotik penisilin kategorisini gerçekleştirmek için ) ve makrolidler (Azivok, en fazla üç gün boyunca günde Sumamed 1 kapsül). Yeterli doz seçildiğinde, çoğu durumda antibiyotik kullanım süresi on günü geçemez. Belirli bir antimikrobiyal maddenin farmakolojik etkinliği zehirlenmesi ve laboratuar değerleri klinik belirtileri normalize kabartması dikkate alınmalıdır uygulamasının başlangıcından itibaren 48 saat içinde değerlendirilmelidir.

Vücudun şiddetli zehirlenme ile kendini gösteren asemptomatik foliküler bademcik iltihabı, açılış ve salıncak, soğuk, keskin ve güçlü sıcak yemek ve içecek kullanımının kısıtlanmasına şeklinde yeme bozukluklarının düzeltilmesi için başarılı kesin yatak istirahati olan bir hasta uyumunun tedavisini, hem de öneriler garanti etmelidir. Yarı-sıvı yemeklerin kullanımında akut dönemde klinik semptomlar tercih edilmelidir.

Foliküler bademcik iltihabı olan hasta izin verildi ve ateş düşürücü olarak ilaçların semptomatik etkilere (38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında bir artış ile asetaminofen 1 tablet), analjezikler aerosoller boğaz geniş bir yelpazede kullanılması tavsiye edilir kolaylaştırmak için (Orasept 1 enjeksiyon her dört saat) 100 ml su için Vokadin 1 damlası kullanarak durulayın. Pediatrik Uygulamada kesinlikle Reye sendromu gelişmesini önlemek için ilaç aspirinsoderzhaschih kullanımını kontrendikedir. Boğazın yıkanması için çözümler olarak, basit bir tuzlu su çözeltisi veya çeşitli bitkisel soğurmayı kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması pediatride yaygın olarak kullanılmaktadır ve şu anda bu tip tedavi sadece KBB doktoru tarafından belirlenen endikasyonlara göre kullanılmaktadır. Bu nedenle, bir çocuğun yılda altı kereden fazla foliküler bademcik iltihabı olduğu bir durumda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması önerilmelidir. Ek olarak, foliküler boğaz ağrısının kronik ve karmaşık bir seyrinin gelişmesiyle birlikte, sıklıkla adenoid bitki örtüsünün çıkarılması ile bir araya getirilen bir ameliyat tedavisi seçeneği düşünülmektedir.

Foliküler boğaz ağrısının cerrahi tedavisi, streptokok enfeksiyonunun nüksünü önlemede oldukça etkilidir.

Foliküler boğaz ağrısı için ortalama ilaç tedavisi süresi bir hafta olmasına rağmen, insan bağışıklık sisteminin azalmış bir fonksiyonu ile uzun süreli bir tedavi programı gerekebilir. Doğru seçilmiş ilaç düzeltmesi hastanın tam iyileşmesini sağlar ve hastalığın karmaşık seyrini geliştirme olasılığını en aza indirir.

Foliküler anjina patojeni tarafından üretilen toksinlerin alerjen olduğu gerçeği göz önüne alındığında, desensitize edici maddelerin mutlaka ilaç tedavisinin genel şemasına dahil edilmesi gerekir (günde Cetrin 1 tablet). Ek olarak, foliküler anjinada zehirlenme sendromu belirtilerini azaltmak için, hastanın ağırlıklı olarak hafifçe hafif alkali ve vitaminli solüsyonlarla içme rejimini genişletmesi gerekmektedir. Hiçbir durumda boğazın hasarlı mukoza zarının daha fazla travmatizasyonunu önlemek için hastalığın akut döneminde sıcak içecek kullanımına izin vermemelisiniz.

Foliküler anjina tedavisinde önemli rol, bademciklerin foliküler aparatında patomorfolojik değişikliklerin oluşumunu dikkate alarak, yerel prosedürlerin uygulanmasına sahiptir. Bu nedenle, foliküler anjine, foliküllerde sürekli olarak pürülan akıntı birikimi eşlik eder; bu, düzenli olarak, günde en az on kez aralıklarla durulama ile mekanik olarak uzaklaştırılması gereken bir şeydir. Durulama için arıtılmış su veya Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophyllipt, Miramistine, Furacilin gibi özel antiseptik solüsyonlar kullanabilirsiniz. Halen, aerosoller (Hexadine, Angilex) formunda lokal tedavi için geniş bir yelpazede ilaçlar, analjezik, antiseptik maddeler ve hatta antibakteriyel ilaçlar olan serbest erişime sahiptir.

Foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları

Enfeksiyöz profilin uzmanları tarafından foliküler anjinin karmaşık seyrinin tüm varyantları "lokal komplikasyonlar" ve "sistemik sonuçlar" olarak ikiye ayrılır. Bu nedenle, foliküler anjinin lokal komplikasyonlarının en yaygın varyantı, morfolojik substratı iltihaplanmış ön-farengeal doku olan bir paratonsillar apse gelişmesidir. Paratonisylar apse tehlikelidir çünkü sıklıkla sepsisin temel sebebidir, bu bağlamda tedavinin temel kısmı masif antibakteriyel tedavi ile desteklenen cerrahi bir düzeltmedir.

Foliküler anginanın lokal komplikasyonlarının gelişimi, klinik resimde kısa bir "ışık boşluğu" sonrasında görülür ve süresi üç günü geçmez. Vücudun septik hasarının bir sonucu olarak, valfin tahribatı ve kazanılmış kalp defektlerinin oluşumu ile birlikte, kalbin kapakçı aparatına bulaşan hasar gelişir. Enfeksiyöz endokarditte foliküler anjinanın bir komplikasyonu olarak aort kapakçıklarının kapakçıkları çoğunlukla etkilenir.

Ayrı olarak, uzun süreli sonuçların ve foliküler anjinanın poliartrit, miyokardit, glomerülonefrit ve romatizma formundaki komplikasyonlarından bahsedilmelidir. Bu patolojik durumların gelişimi, streptococcus tarafından üretilen toksinlerin bulaşıcı alerjik aracılı etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, uzun süreli foliküler anjina komplikasyonlarının gelişmesi için iki haftadan uzun süren prodromal periyodun varlığı her zaman karakteristiktir.

Foliküler anjinadaki eklemlerdeki toksik hasar belirtileri, çeşitli eklem gruplarında simetrik, uçucu ağrıların ortaya çıkması, ödem ve işlevlerinde belirgin bozulmadır. Foliküler anjinadan sonra ortaya çıkan insan ve kalbin kas-iskelet sistemi yenilgisini birleştirdiğinde, hastanın, laboratuvar ve enstrümantal olarak teyit edilmesi gereken romatizma olduğu varsayılmalıdır.

Kalp kasındaki enfeksiyöz hasarın belirtileri artmış yorgunluk, halsizlik, beklenmedik subfebril ateş, olağan fiziksel aktivitenin gerçekleştirilememesidir. Foliküler boğaz ağrısının komplike seyrinin bir seçeneği olarak hastada kardiyak defekt gelişimi, kardiyologlar tarafından, hastanın derhal medikal ve cerrahi düzeltme gerektiren, yaşamı tehdit eden bir durum olarak kabul edilir. Herhangi bir komplikasyonun gelişmesini önlemek için, dünyadaki uzmanlar, bu hasta kategorisinin tedavisinde antibakteriyel ajanların erken ampirik kullanımını önermektedir.

Foliküler anjina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu patolojinin gelişiminden şüpheleniliyorsa veya şüpheleniliyorsa, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiyede bulunmalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebelikte larenjit tedavisinin nedenleri, belirtileri ve özellikleri

Gebe kadınlarda larenjit - sık görülen bir patoloji olan, gelişimi bağışıklık zayıflaması ile ilişkilidir. Sonuçta, bu dönemde annenin vücudu çift yük altındadır ve bağışıklık savunması önemli ölçüde azalır.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi ev tüm Tracheitis larenjit nasıl tedavi edilir?Tracheitis larenjit nasıl tedavi edilir?Larenjit ve tracheitis, üst solunum yollarının hastalıklarıdır. Çoğu zaman, bu hastalıklar birbirine eşlik eder, el ele giderler.