Loading

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Çocuklarda foliküler anjina ve karışık olabileceği hastalıklar

Uyanık olduğunda, bebek boğaz ağrısından şikayet edebilir. Sıcaklık ölçüldüğünde anne figürlerin çok büyük olduğunu, çocuğun yutulduğunda acıdan şikayet etmeye başladığını anlar ve doktor geldiğinde "foliküler boğaz ağrısı" tanısını yapar.

Bu tanıdan korkan ebeveynler nelerdir? Ve bademcik iltihabı olgusuyla hangi hastalıklar meydana gelir? Hadi öğrenelim.

Angina çocuklarda ve ne olduğunu

Angina oldukça sinsi bir hastalıktır. İlk bakışta, kırmızı boğazda korkunç bir şey yokmuş gibi görünebilir. Ancak streptokokal anginadan bahsetmek gerekirse, doktorlar her şeyden önce komplikasyonları düşünürler.

Modern sınıflandırma boğaz ağrılarını böler:

Birincil - bu bademciklerin yenilgisinde gözlenen bademcik iltihabıdır, patojen mukoza zarına düştüğünde, tüm koruyucu bariyerleri geçer ve lakunada çoğalmaya başlar.

Olguların% 80'inde, bu tür anjinanın nedeni, b-hemolitik streptococcus A grubu olur.

Sekonder anjina, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, difteri gibi diğer enfeksiyöz hastalıklarda kendini gösterir. Ayrıca lösemi, agranülositoz gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara eşlik ederler.

Tanının karmaşıklığı nedir?

Streptokok anjini viral bademcik iltihabından ayırt etmekten daha kolay bir şey olmadığı anlaşılmaktadır. Streptokokal anjin, diğer kendine saygılı bir hastalık gibi, birden fazla forma sahiptir.

Örneğin, sözde catarrhal formu vardır. Onun sıcaklığı 38-39 ˚˚ ile yükselir, boğazdaki ağrı kuvvetlidir, ancak baskınlar yoktur, çocuklar kötü beslenir, ancak oynamayı reddetmezler. 2-3 gün sonra, ya iyileşme gerçekleşir ya da başka bir forma geçiş meydana gelir. Örneğin, foliküler boğaz ağrısı.

Çocuklarda foliküler anjinaya 39 ° C ve üzeri bir sıcaklık eşlik eder. Çocuklar halsiz, oyun oynamayı ve yemeyi reddediyor, uykulu, kusma olabilir. İncelendiğinde, bademcikler genişler ve tüm etkilenen yüzeyde supin foliküller (beyaz noktalar gibi) görülür. Lenf düğümleri büyümüş, ağrılıdır. İlk 3-4 gün, semptomlar artar, çocuk 10 güne kadar hastalanabilir.

Lacunar angina mansapı folikülere benzer. Bademcikler üzerinde incelendiğinde, bir spatula ile kolayca çıkarılabilecek gözle görülür saldırılar vardır. Ancak, buna rağmen, pürülan odak, foliküler anjinadan daha derindedir.

Streptokokal foliküler boğaz ağrısının ana semptomları

 • Boğaz ağrısı, yutma ile daha kötü.
 • Burun akıntısının ve öksürüğün yokluğu.
 • Uyuşukluk, halsizlik, uyuşukluk.
 • Nokta şeklinde artan bademcikler ve plak.
 • Sıcaklık 38 ° C'nin üzerindedir. Pratikte görüldüğü gibi, kaybolmak çok zordur.
 • Yemek yemeyi reddedin.

Çocuklar gençlerden ve yetişkinlerden daha ağırdır. İki ya da üç yaşındaki çocuklar, şiddetli zehirlenme belirtileriyle, yüksek ateşle hastalanırlar.

Angina ile ne karıştırılabilir?

Özellikle başlangıçta streptokok anjinaya çok benzer bir hastalık vardır. Bu enfeksiyöz mononükleozdur.

Keskin bir şekilde başlar, çocuklar halsizleşir, boğaz ağrısı, bademcikler üzerinde baskınlar, lenf düğümleri artar, bebekler yemeyi reddeder. Özellikle bu hastalığı tolere etmek zordur, erken yaştaki çocuklardır. Hastalığın ilk günlerinde, her zaman burun akıntısı yoktur, daha sonra ortaya çıkabilir.

Genellikle, her iki hastalıkta da, hastalığın ilk günlerinde vücut ısısı çok yüksektir, onu azaltmak zordur. Çoğu zaman sıcaklık gerçeği anneleri korkuya sürükler.

Çalkantılı zamanlarda, izole difteri vakaları olabilir. Hastalık ciddidir ve nadirdir, ancak çocuk ağır ve zayıfsa, yataktan kalkamazsa ve zayıflık artarsa, baskınlar bademciklerin ötesine doğru büyür, buna dikkat etmeniz gerekir.

Hastalığın teşhisi

Çocuğunuzun foliküler anjina teşhisi olması durumunda, tanıyı netleştirmek için testlerden geçmek gerekir. Bu, hastalığın en başında yapılmalıdır.

Genellikle bir klinik kan tahlili vermek, bir viral hastalık veya bakteriyel hastalık olup olmadığının ortadan kaldırılması için yeterlidir.

Difteri içermemek için bademciklerden bir leke vermek de gereklidir.

Ancak şimdi birçok sağlık kuruluşu bu analizi zorunlu listeden çıkardı.

Belki de doktor size ASL-O için kan gönderir (streptococcus antikorları), çoğu zaman bu analiz hastalığın sonunda reçete edilir. Streptokokal anjinin komplikasyonları durumunda da görevlendirilir.

Diyet ve diyet

Genellikle hasta çocuklar evde tedavi edilir. Çocuğun yalan söylemesi en iyisidir.

Diyet, belki de süt ürünleri tüketimi, bir çok sebze ve meyve ile olmalıdır.

Çocuk yemek istemiyorsa, zorlamayın ya da sadece ne yemek istediğinizi sormayın. Belki çorba çocuk başka bir şey tercih ederdi. Diyet, keskin, tuzlu, füme yemekler kaçının.

Boğazda olsa da her zaman bir çocuk içmelisin. Bu boğazda rahatsızlığı azaltır, zehirlenmeyi azaltır, çocuğun susuz kalmasına izin vermez. Bebeğin ne kadar kızgın olduğunu takip etmeyi unutmayın.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotiklerle tedavi edilmemesi önerilen viral bir enfeksiyondan farklı olarak streptokokal anjina çok iyi tedavi edilir. En basit ve en tanıdık penisilindir. Çocuk evde tedavi edilirse, ilaç tabletler, 10 gün boyunca bir ders reçete edilir. Tabletler aynı zaman aralığında ve tam olarak doktorun reçete ettiği dozda verilmelidir.

Bu ilaçların tedavisinde tüm amatör performansın dışarıda bırakılması arzu edilir.

Antibiyotik kullanırken kızarıklığınız varsa, doktorunuza tekrar başvurmanız gerekir.

Antibiyotiklerle ana tedaviye ek olarak, semptomatik tedavi önerilmektedir. Çeşitli durulama çözümleri kullanılır. Bebek nasıl gargara yapılacağını bilmiyorsa, daha fazla su, bir papatya suyu veya çay içmek teklif edilir.

Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı azaltmak için antipiretikler alınır.

Halk ilaçları ile olası tedavi, ancak sadece öngörülen geleneksel tedavi ile birlikte. Ve yanık olmamak için halk hekimliğiyle aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Göreviniz çocuğun durumunu kolaylaştırmak ve ona işkence etmemek.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

 1. En sık görülen komplikasyonlardan biri paratonsiller apseledir.

Bu paratonsillar dokunun pürülan enflamasyonudur. Hastalıktan 5-8 gün sonra yeni bir sıcaklık dalgası vardır, çocuklar boğaz ağrısı, yutulduğunda ağrıdan şikayet ederler. Anneler güçlü salya fark ederler, çocuk başını ağrı yönünde yatırır. Çocuğun durumu keskin bir şekilde bozulur. Bir annenin şüpheleri varsa, bir doktor çağırmak daha iyidir. Tanı doğrulanırsa, çocuk KBB departmanında tedaviye devam edecekleri hastaneye yatırılır.

 1. Faringofaringeal apsesi.

4-5 yaş arası çocuklarda daha sık görülür.

Çocuğa yiyecek ve su verilmez, ağrı şikayeti. Zorluk nefes alıyorum. Cerrahi müdahale gerekli olduğundan, bu bebekler hastaneye kaldırılır.

Kalp, eklem, deri ve deri altı dokularını etkileyen inflamatuar otoimmün bir süreçtir. Hastalığın akut formu ateş, eklem ağrısı (aynı zamanda impermanens için uçucu olarak da adlandırılır), döküntü ve cilt altı nodüllerin görünümü ile karakterizedir. Bu komplikasyonun ana tehlikesi, kalbin sürece katılımıdır. Genellikle, akut bir aşamada, hastalar bundan şikayet etmezler. Fakat tıbbi yardım almakla gecikme yaparsanız, kazanılmış kusurlara ve daha ileri ameliyatlara yol açabilir.

Romatizmanın tedavisi çocuk doktorları ve romatologlar tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle streptokok anjina hastalarında yeterli antibiyotik tedavisine sahip olmak çok önemlidir. Aynı şey, romatizmal atakların antibiyotik penisilin serileriyle erken önlenmesidir.

önleme

Aşı yoktur, yani hastalık önlemi ile kendini korumak mümkündür - hasta bir kişiyle bağlantıyı dışlamak. Hastalığın sadece havadaki damlacıklar tarafından değil, aynı zamanda iletişim-ev araçlarıyla da aktarıldığı unutulmamalıdır. Bu, hasta bir aile üyesinin yemeklerinden yememeniz, onunla genel hijyen eşyalarınız olması anlamına gelir.

Gerisi her zamanki önleyici tedbirler - bir gün modunu, yürür, yürüyor. Yürüyüşlerde ve evde, genel hipotermiden kaçınmalısınız.

Angina her birimizle hastaydı. Birçok kişi ne kadar nahoş olduğunu hatırlıyor. Ancak komplikasyonları tedavi etmek iki kat daha rahatsız edici. Bu nedenle tedaviyi ve doktoru ziyareti geciktirmeyin, antibiyotiklerden korkmayın, öngörülen şemaya göre alın.

Çocukluk çağı foliküler boğaz ağrısının tehlikeleri ve tedavisi: hasta bir çocuğa nasıl yardımcı olunur

Sağlık angina en rahatsız edici ve tehlikeli biri olan foliküler denir. Bademcik foliküllerinde akan akut bir iltihaptır. Bu patojenlerden biri ile birincil temastan sonra başlayan enfeksiyöz bir hastalıktır - hemolitik streptokok, adenovirüs, pnömokok, stafilokok.

Çoğu foliküler anjina çocuklarda teşhis edilir ve yetişkinlere göre çok daha şiddetlidir. Enfeksiyon, dış ve iç faktörlerin etkisi altında gerçekleşir.

nedenleri

İkincisi zaten bulaşmış kişi ile başa veya eşyalarını (oyuncaklar, mutfak eşyaları, kişisel hijyen ürün, vb. D.) kullanmak zorunda olduğunda Patojen havadaki damlacıklar yoluyla çocuğun vücuduna girer. Genellikle bu anaokulunda, okulda veya toplu taşımada olur. Bazı faktörler enfeksiyona katkıda bulunur.

Dış Faktörler

 • Lokal hipotermi: Bir çocuk çok fazla dondurma ya da buzlu su içtiğinde en sık foliküler boğaz ağrısı nedenidir.
 • Vücudun toplam hipotermisi: ıslak ayaklar, yeniden satın alınır, kışın hafif giysilerde ve şapka olmadan yürürken, soğukta veya rüzgarda uzun süre kaldı.
 • Sık stres ve sinir gerginliği.
 • Başarısız cerrahi girişim: folikülün desteklenmesinin nedeni, sonraki enfeksiyon ile dişin profesyonel olmayan şekilde çıkarılması olabilir.
 • Kötü beslenme.
 • Aşırı çalışma.
 • Vitamin eksikliği.

İç faktörler

 • Azalmış bağışıklık.
 • Bazı hastalıklar: çürük, burun sinüslerinin iltihabı, kulaklarla ilgili problemler.
 • Farinks ve ağız boşluğu yaralanması: çizikler, yaralar, sıyrıklar.
 • Enfeksiyonlar: ARVI, difteri, kızıl, grip.
 • Alerjiler, tüberküloz, sinir sistemi bozukluğu, lupus eritematozus, kan dolaşım problemleri, diabetes mellitus.

Bütün bu faktörler, çocuğun sağlığını riske sokar ve zararlı mikroorganizmalar tarafından kontaminasyona katkıda bulunur. Bu nedenle, özellikle sonbahar-kış döneminde başlayan salgın döneminde, etkilerini azaltmak gerekmektedir.

Diğer infantil anjin formlarının aksine, foliküler çok hızlı bir şekilde gelişir. Kuluçka süresi 2-3 gündür, ancak sadece birkaç saat sürüyor. Bu nedenle, hastalık kadar hızlı hareket etmek gereklidir. Ebeveynlerin ilk görevi, karşılık gelen semptomlara yönelik rahatsızlığı tanımaktır.

Terminoloji. Angina foliküler olarak adlandırılır, pus baskın olarak foliküllerde birikir - bunlar pharynx'in lenfoid formasyonlarıdır. Söz, "kese, kabarcık" anlamına gelen Latince "folliculus" a geri gider.

semptomlar

Çocuklarda, foliküler boğaz ağrısı belirtileri çok hızlı bir şekilde kendini gösterir, hastalık hızla gelişir, klinik tablo keskin ve çok açık bir şekilde ortaya çıkar. Ateşli nöbetlere kadar hastalığı başlatan olağan zayıflıktan dispersiyon sadece 1 saat olabilir. Bu nedenle, çocuğun durumunu yakından izlemeniz ve ambulans çağırmanız gereken zamanı kaçırmamanız gerekir.

Ilk işaretleri

 • Ağızda kuruluk.
 • Scratchy.
 • Öksürük.
 • Kulakta ağrıyan boğaz ağrısı.
 • Artan kalp hızı.

Hastalığın müteakip gelişimi

Birkaç saat içinde, tüm bu belirtiler hızlı bir şekilde artar:

 • eğer bebek ise, çok gürültülü ve öfkeyle ağlayacak, küçük bir çocuk (2-3 yaşında) sadece ağrılı ve boğazda kuvvetli bir acıdan şikayet edebilir;
 • yemeyi reddetmek, yutmak için acı verici olacağından, neredeyse imkansızdır;
 • bol salyalama;
 • sıcaklık 40 ° C'ye yükselir ve çocuklarda foliküler anjina ile inmek çok zordur, bazen antipiretik ilaçlar yardım etmez;
 • konvülsiyonlar;
 • ateş: ateş aniden ürpertiye yol açar;
 • bölgesel lenfadenit: Düğümler genişlemiş ve basıldığında acı verici duyumlara neden olur;
 • Birkaç gün içinde konjonktivit, burun akıntısı ve deride kızarıklıklar gelişebilir.

Zehirlenme belirtileri

Ana belirtiler, zaten akut bir biçimde:

 • artan terleme;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • bozulmuş solunum;
 • eklemlerde ve lumbar bölgede ağrıları;
 • uyku problemleri;
 • bilinç karışıklığı;
 • bazen ishal ve / veya kusma.

Boğaz muayenesi

Çocuğunuzun ağzını açmasını rica ederseniz, çıplak gözle aşağıdaki hoş olmayan resmi görebilirsiniz:

 • bademcik foliküllerinin takviyesi, bir iğne ucundan daha büyük olmayan sarımsı beyaz noktalar gibi görünür;
 • bademciklerde şiddetli kızarma ve şişme (ödem);
 • damağın bitişik bölgelerinin hiperemi.

Tekrarlanan veya kronik hastalık net olmayabilir: semptomlar daha düzgündür, çocuğun durumu kritik değildir. Bununla birlikte, o zaman bile sıcaklık olmayan foliküler anjin akmaz: vücut iltihabın varlığına mutlaka yanıt vermelidir. Eğer sadece kişisel olarak düşünülmesi gereken bireysel özellikler meselesi değilse.

Konvülsiyonlar (yüksek sıcaklıkta) ve en güçlü ateş ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden, hastalığın ilk belirtilerinde bir ambulans çağırmak veya çocuğu hastaneye götürmek gerekir.

Faydalı tavsiyeler. Foliküler boğaz ağrısı ile ilgili ilk istişare, İlk Yardım çağrısı üzerine eve gelen bir doktor tarafından verilebilir. Ya da resepsiyona kaydettiğiniz çocuk doktoru. Ancak tanı şüphesi varsa, hasta çocuğu kulak burun boğaz uzmanına göstermek daha iyidir.

tanılama

Şüpheli tonsillit laboratuvar testleri bir dizi çocuk onaylamanızı veya olası bir tanı inkar olanak var. Hastalık bulaşıcı mononükleoz, kronik tonsillit alevlenmesi, herpetik boğaz ağrısı, ağız kandidiyazis, semptomların erken aşamalarında çok benzer diğer bir takım ayırt edilmelidir.

Bu an çok önemlidir, çünkü hangi ilaçların tedavi için reçete edileceğini belirleyecektir. Örneğin, foliküler anjin tedavisi antibiyotik olmadan yapılmaz, oysa bunlar mononükleozda tamamen kontrendikedir.

 1. Klinik resmin verileri.
 2. Pharyngoscope.
 3. Orofaringeal mukusun ağzında bir patojen tespit edebilen bakteriyolojik çalışmalar.
 4. Serolojik testler patojenin çeşitli ilaçlara olan duyarlılığını ortaya koymaktadır.
 5. Tam kan analizi, lökositlerin bir artış olduğunu göstermektedir, lökosit formül Bant ve segmentlere ayrılmış lökosit eozinofili (her zaman değil) bir artan kayma sol ESR artmıştır.

Doğru tanı, uygun bir tedavi kursu yazmanızı sağlar, ancak foliküler tonsillitin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi mümkün değildir. Komplikasyonsuz hastalığın başarılı seyri ile bile, iyileşme sadece 7-10 gün için mümkündür. Bu reçeteli ilaçlara ve vücudun bireysel özelliklerine bağlıdır.

Nasıl ayırt edilir? Lacunar anjinine, bademcikler üzerindeki lakuna (oluklar) iltihabı eşlik eder, foliküller aynı organın foliküllerinden etkilenir. İlk tip beyaz bir baskın oluşumu ile karakterize edilir, ikinci tip apse ile karakterizedir. Lacunar sıklıkla foliküler içine akar. Bunların bir hastalığın iki aşaması olduğuna dair bir bakış açısı vardır.

tedavi

Genel olarak, çocuklarda foliküler boğaz ağrısının tedavisi, patojeni yok etmeyi amaçlamaktadır. Bunun için antibiyotikler gereklidir. Tüm zararlarına rağmen, ebeveynler tedavi edilmeyen bir hastalıktan sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonların çok daha ciddi olacağını anlamalıdır. Yani iki kötülükten daha azını seçmek zorunda kalacaklar.

ilaçların

 1. Bir çocukta foliküler boğaz ağrısının ana tedavisi antibiyotiktir. Bu penisilinler (Flemoxin Solutab, Augmentin, Ekoklav), makrolidler (Sumamed, Hemomitsin, spiramisin, Azitroks, Klatsid, Sumamed, Flemoksin, Amoksilav, Josamisin), sefalosporinler (Seftriakson, Supraks, sefaleksin).
 2. Ağrı, ateş, lenfadenit, ödem tedavisi için anti-inflamatuar ilaçlar: Ibuklin, Voltaren, Ibuprofen.
 3. Sıcaklık çok yüksek olduğunda antipiretikler: Nurofen, Amidopirin, Panadol, Parasetamol, Efferalgan. Foliküler anjina ile yıkmak çok zor olduğundan, Analgin ve Dimedrol'den litik bir karışımın enjeksiyon yolunu reçete edebilirler.
 4. Antialerjik ilaçlar: Loratadin, Clarisens, Claritin, Dimedrol, Tavegil, Cetrin, Suprastin, Diazolin, Zirtek, Zodak.
 5. Detoksifikasyon tedavisi.
 6. Günde 10 kez antiseptik solüsyonlarıyla uğraşmak: Iodinol, Yunus, Lugol, Klorofilkil, Miramistin, Furacilin.
 7. Boğazın aerosollerle sulanması: Ingaliptum, Tantum Verde, Hexoral, Bioparox, Miramistin.
 8. Tablet ve pastillerin derinleştirilmesi: Pharyngosept, Grammidin, Hexoral sekmeler, Sebedin, Sepptelet, Oracet.
 9. Difobisin gelişmesini engelleyen probiyotik preparatlar: Bifiform, Bifidumbacterin, Lineks, Acipol.
 10. İmmünomodülatörler: Imudon, IRS-19, Lizobakt, Ribomunil, Amiksin, İmmünal.
 11. Vitaminler.

Boğaz Lugolem ve diğer antiseptiklerin foliküler anjinada yağlanması yasaktır. İlk olarak, mukozanın koruyucu membranını bozabilir. İkincisi, enfeksiyonun yayılmasını teşvik edecektir.

operasyon

Bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılmasının tıbbi endikasyonları vardır:

 • kronik tonsillitin dekompanse formu;
 • toksik-alerjik semptomlarla kronik tonsillit;
 • hipertrofik palatine bademcikler;
 • bademcik iltihabı komplikasyonları;
 • yılda 7'den fazla kez meydana gelen bademcik iltihabı.

Foliküler boğaz ağrısı için bir donanım tedavisi reçete edilebilir. Cihaz Tonsilor bademcikleri ultrason veya vakum ile etkileyebilir. Prosedür sırasında püy dışarı pompalanır, etkilenen bölge yıkanır ve dezenfekte edilir, ödemler ve iltihaplar giderilir.

Halk ilaçları

Evde tedavinin çocuğun hastaneye yatırılmasıyla bitmemesini sağlamak için, ebeveynler eylemlerinden herhangi birini doktorla koordine etmelidir. Pürülan boğaz ağrısı ile yapılan deneyler uygun değildir.

 1. Boğaz, bitki özleri, sodo-tuz çözeltisi, pancar suyu, limon veya bal suyu ile durulayın.
 2. Kızılcık suyu.
 3. Ahududu reçeli çayı, tatlım.
 4. bademcik iltihabı, bu yöntem, kabul edilemez - temel programı ev tedavisine ek boyunda kompresler, sıcak buhar inhalasyon, krem ​​ve merhem şeklinde her ısınma işlemi ortadan kaldırır.
 5. Ihlamur, kekik, kalça, böğürtlen, ahududu, çam iğnelerinin çiçekleri.
 6. Propolis: Her öğünden sonra çocuğa küçük bir parça verin.
 7. Shilajit.

Ebeveynler, foliküler boğaz ağrısı gibi çok tehlikeli bir hastalık tarafından halk ilaçlarının tedavisinin yalnızca genel tedaviye ek bir katkı olduğunu bilmelidir. Ve her biri için doktorun iznini almak gereklidir. Antiseptikler ile kompresler ve boğaz tedavisi açık bir şekilde kontrendikedir.

Hastanın bakımı

 1. Yatak istirahatı.
 2. Bol sıcak bir içecek.
 3. Yürüyüşlerin yasaklanması.
 4. Hasta çocuğun yattığı oda düzenli olarak havalandırılmalı, nem normal tutulmalıdır.
 5. Bebeğimin foliküler boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım? - Hemen bir ambulans çağırın ve gelmeden önce ateş düşürücü ilaçları mum veya votka sargısı şeklinde yıkmaya çalışın.
 6. Papatya çayı, köpek gülü, adaçayı.
 7. Yiyeceklerin sıcaklığı, yani sıcak olmalıdır.
 8. Diyet tamamen tuzlanmış, turşu, baharatlı, gazlı.
 9. Gıda öğütmek, bir karıştırıcıda karıştırmak için daha iyidir. Sıvı deri, çorba, et suyu sadece hoş geldiniz.

Sadece bir doktor, ailesine, belirli bir vakadaki bir çocukta foliküler boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğini söyleyebilir. Her durum çok bireyseldir - aynı antibiyotikler ile, patojen tipi için analiz temelinde seçilir. Bağımsız olarak ebeveynler herhangi bir karar vermemelidir. Aksi halde tehlikeli sonuçlardan kaçınılamaz.

Antibiyotikler hakkında. Eğer 72 saat içinde foliküler anjin için reçete edilen antibiyotikler işlevlerini yerine getirmezse (çocuğun durumu düzelmez, sıcaklık düşmez), doktor bunları başka bir ilaç grubuyla değiştirmelidir. Penisilinler ile tedavi süresi 10 gündür, makrolid - 5 gündür.

etkileri

Foliküler anjinanın karakteristik özelliği, püy yayılımının lokalizasyonu: veziküller açıldığında bile bademciklerin ötesine geçmez. Bununla birlikte, hastalığın ciddi bir seyri ile, hala olur: pürülan içerikler farinkse ve oradan - herhangi bir organa girebilir. Çocuğun sağlığı için tehlikeli olan ciddi komplikasyonlar gelişmeye başlar:

 • paratonazil apsesi;
 • sepsis;
 • Lemierre sendromu;
 • streptokokal menenjit;
 • bulaşıcı zehirli şok;
 • glomerulonefrit;
 • flegmonöz bademcik iltihabı;
 • tromboz;
 • selülit;
 • paratonzillit;
 • otitis media, larenjit.

Bu hastalıkların her birinin tedavi edilmesi zor olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğun tüm yaşamına da bir iz bırakır. Apseden sonra yara izleri kalır, menenjit bir sakatlıktır, sepsis sıklıkla ölüme yol açar.

Foliküler anjina bu kadar tehlikeli, bu nedenle çocuğun sağlığı için önemini azaltmayın. Ve elbette, tedaviden daha çok önlemek her zaman daha kolaydır. Ebeveynler bu hastalığın düzenli önlenmesi hakkında hatırlamalıdır.

Faydalı tavsiyeler. Ne yazık ki, ebeveynler birçok komplikasyonun gelişmesi için suçlanıyorlar. Antibiyotiklerin zararlı etkilerini küçük bir organizma olarak bilerek, çocuğun durumundaki hafif bir iyileşmeden sonra onları iptal ederler. Foliküler boğaz ağrısı ile, tedavi süreci mutlaka tamamlanması gerekir.

Önleyici tedbirler

Çocuğu foliküler boğaz ağrısından korumak için, hayatının ilk günlerinden itibaren ebeveynler bu hastalığın önlenmesine özen göstermelidir. Bir dizi önlemi içeriyor.

 1. Hasta kişilerle temasları azaltın.
 2. Çocuğa büyük miktarlarda soğuk yiyecekler yemeyin ve buzlu su içmeyin.
 3. Çocukların bağışıklıklarını güçlendirmek için mümkün olan her yolla: temperleme, vitamin verme, spor yapmaya alışma ve sağlıklı bir yaşam tarzı.
 4. Dengeli, yüksek kaliteli bir yiyecek sağlayın.
 5. Zamanında herhangi bir hastalığı tedavi edin.

Çocuğunuzdaki foliküler anjinin ne kadar tehlikeli olduğunu ve bunun neye yol açtığını anlamamız gerekir. İlk şüphelerde doktorlara yardım etmek ve tüm önerilerini takip etmek gerekir. Büyükannelerden bağımsız bir girişim ve tavsiye olmamalıdır. Uygun tedavi ve özenle, bebek herhangi bir komplikasyon olmaksızın hızla ayağa kalkar.

Yıkama kozmetiklerinin tehlikeleri hakkında çeşitli sonuçlar vardır. Ne yazık ki, tüm yeni mumyalar onları dinlemiyor. Şampuanların% 97'si tehlikeli bir madde olan Sodyum Lauril Sülfat (SLS) veya analoglarını kullanır. Bu kimyanın hem çocuklar hem de yetişkinlerin sağlığı üzerindeki etkisi hakkında birçok makale yazılmıştır. Okuyucularımızın talebi üzerine en popüler markaları test ettik.

Sonuçlar hayal kırıklığı yarattı - en çok tanıtılan şirketler bu en tehlikeli bileşenlerin varlığını gösterdi. Üreticilerin meşru haklarını ihlal etmemek için belirli markaları adlandıramayız. Tüm testlerden geçen tek şirket olan Mulsan Cosmetics firması 10 üzerinden 10 puan aldı. Her ilaç, tamamen güvenli ve hipoalerjenik olan doğal maddelerden yapılmıştır.

Kozmetik ürününüzün doğallığından şüphe duyuyorsanız, son kullanma tarihini kontrol edin, 10 ayı geçmemelidir. Kozmetik seçimi yapmaya yaklaşın, bu sizin ve çocuğunuz için önemlidir.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı Bıldırcınların foliküllerinde lokalize, pürülan odakların görünümü ile birlikte pürülan bir doğanın akut enflamatuar bir prosesidir. Foliküler anjina ile, "lenf glotofaringeal halka" olarak adlandırılan çeşitli bademcik grupları etkilenir.

Foliküler pürülan anjin, genellikle bölgesel lenfadenit eşlik artmış enflamasyon ve, işlevi enflamatuar odak lenf çıkış sağlamaktır servikal lenf nodülleri, gösterdi.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı çoğu durumda spesifik patojenlerin (streptococcus veya staphylococcus) vücudunda aktivasyon ile provoke edilir. Ayrıca, insan bağışıklık sistemi ve lokal hipoterminin çalışmasında bir azalma ile gözlenen kendi florasının aktivasyonunun arka planına karşı foliküler anjin gelişmesi de mümkündür. Olguların% 90'ında enfeksiyöz hastalık ve epidemiyologlara göre akut folliküler anjina streptokokiktir. Bir kişinin alerjik ekzantema değil, bir tanı "bademcik" derisinde ile kombine Streptokok Bademciklerin birincil yenilgiyi, tutan ve "kızıl" sonuca tarafından tanımlanan bir durumda. Foliküler anjina ve lacunar arasındaki temel fark, pürülan inflamasyon odaklarının daha yüzeysel bir yeridir.

"Foliküler anjina" nın tam teşhisi, hastalığın oluşumunun bir belirtisini içermelidir. Bu nedenle, akut folliküler anjina öncelikle gelişebilir, ancak çoğu durumda hastalık ikincildir ve difteri, agranülositoz gibi diğer enfeksiyöz patolojilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bademciklerin primer akut inflamasyonundan sonra hastaların bir kısmı, kompanse ve dekompanse edilmiş varyantta ortaya çıkan kronik foliküler pürülan anjina gelişebilir.

Bu patolojinin gelişmesi için ana risk grubu çocuklar ve genç insanlar iken, kırk yaşından sonra erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı nadir görülen bir hastalık olarak sınıflandırılmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Foliküler tonsilit meydana ana etyolojik bir faktör olmasına rağmen, bir hastalığın ve Staphylococcus aureus ve Streptococcus pneumoniae olarak enfeksiyon hastalıkları patojen ve hatta karışık flora, p-hemolitik streptokok kategori A çıkıntı yapar. Çoğu durumda, bu patoloji, mevsimsel olarak ilkbahar ve sonbaharda en yüksek insidans oranına sahiptir. Foliküler anjinin maksimum insidansı yaş kategorisine 35 yıla düşmektedir.

Klinik belirtiler sürekli enfekte tükürük damlacıkları ile patojenlerin Çevre büyük konsantrasyonları içine salgılayan aktif hastalığı gibi streptokok asemptomatik taşıyıcılar gözlenir sadece erkek olarak foliküler bademcik iltihabı uzman bir enfeksiyon kaynağı olarak. Bu tür özelliklerle bağlantılı olarak, bir kişinin enfeksiyonunun ana yolu havadadır, ancak pediatrik uygulamada, bulaşıcı hastalıklar genellikle bir beslenme ve temas-ev enfeksiyon mekanizmasıyla karşı karşıyadır. Çocuklar, nedensel ajana en duyarlı olanlardır. Yaşlı yaş grubunda, foliküler boğaz ağrısı, bir kişinin diş ve diş eti patolojisi şeklinde kronik iltihaplanma odakları olduğunda ortaya çıkan, endojen enfeksiyon sonucu provoke edilebilir.

Patojen anjina foliküler lenfoid doku için denilen geçidi enflamasyon odak noktası oluşturulmaktadır orofarenks, yüzeyidir. Foliküler angina meydana dolaylı hazırlayıcı faktörleri lokal hipotermi, uygun olmayan çevre koşulları, nem azalması, nazal, insanlarda solunum, vitamin eksiklikleri rahatsızlık gibi faktörleri dikkate almak zorundadır, immün fonksiyon cihazı azalmıştır.

Enfeksiyon hastalıkları uzun bademcik iltihabı çoğu zaman epitel ve streptokok daha istila koruma fonksiyonları dolaylı bir azalma, akut solunum enfeksiyonun bir sonucu olarak geliştiği görülmüştür. Lenfojen halkanın epitelyositleri antijenik kompozisyonda ß-hemolitik streptococcus ile benzerdir, bu da nedensel ajanın bademciklerin yüzeyine sabitlenmesini belirler. Streptococcus tarafından üretilen M-Protein, giriş kapısının projeksiyonunda lökositlerin fagositik kapasitesini azaltabilir, bu da insan vücudunun hastalığın gelişimine karşı artan duyarlılığına neden olur.

Streptokokun olumsuz etkisi maalesef sadece bademciklere zarar verecek şekilde değil, foliküler anjin gelişmesine yol açmaktadır. Patojenin hayati aktivitesinin toplam kan akışına büyük miktarda tedarik edilmesi sonucu, insan vücudunun tüm yapılarına toksik hasar meydana gelir. Akut foliküler anjin akımının klasik varyantı her zaman evreleme ile karakterize edilir.

Belirtileri ve foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Foliküler anjinada klinik belirtilerin ortaya çıkması genellikle akuttur ve zehirlenme sendromunun semptomlarında hızlı bir artış ile karakterizedir. Yani, foliküler anjin ile sıcaklık, kural olarak uzun ve telaşlı bir karaktere sahiptir. Ampirik ilaç tedavisinin başlangıcından önce, foliküler anjinadaki ateş standart antipiretik ilaçların kullanımıyla durdurulmaz.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı, hastalığın atipik seyri kategorisine aittir ve insan bağışıklık sisteminin işlevinin kalıcı bir inhibisyonunu gösterir.

Klinik resmin başlangıcında foliküler anjina için ağızda kuruluk şeklinde belirtiler, farinks arka duvarında persheniya, kuru öksürük ve boğazda ilerleyici ağrı ile karakterizedir. Hastalığın başlangıcından sonraki ilk günün sonunda, bir insan bademciklerin şişmesine, kemiğin sınırlı hiperemisine ve foliküllerin yüzeyindeki küçük püstüllere sahiptir.

Foliküler anjina, vakaların% 99'unda, genel zayıflık, titreme, baş ağrısı, iştahsızlık ve hatta dispeptik bozukluklarla kendini gösteren belirgin zehirlenme sendromu ile kendini gösterir. Erişkin popülasyonda, zehirlenme sendromu da kabızlık ve belirgin miyalji ile desteklenmektedir. Toksinlerin olumsuz etkisi sinüs taşikardisi ile ortaya çıkan kalbin ihlali ile kendini gösterir. Foliküler anjina klinik semptomu için patojenik, hem katı hem de sıvı gıdaları yuttuğunda artan parotis bölgesine yayılan ve bölgesel lenfadenit ile birlikte görülen belirgin bir boğaz ağrısıdır.

Akut Angina foliküler süre tipik laboratuvar belirteçleri artan levha lökositlerin, eozinofili, sedimantasyon hızının şeklinde fazla 9 g / L-kaydırma lökosit hasta hemogram yükseltilmiş lökosit konsantrasyonda tespit edilmesidir.

Ayrı olarak, mononükleozun arka planında ortaya çıkan ikincil foliküler anjinanın klinik seyrinin özelliklerinden bahsedilmelidir. Karakteristik bir özellik, klinik tablonun dalgalı akışı ve çeşitli lenf düğümleri gruplarını etkileyen bölgesel lenfatik rezervuarlardan belirgin bir reaksiyon olmasıdır. Klasik versiyonun aksine, mononükleozlu foliküler anjinaya hepatosplenomegali ve belirgin lenfositozun kan testindeki görünümü, yüksek konsantrasyonlu mononükleer lökositler eşlik eder. Bu durumda güvenilir bir tanı koymak için temel bağ, kanın immünolojik ve serolojik bir çalışmasının yürütülmesidir. İkincil doğanın foliküler anjinası için antibiyotikler sadece kullanılmaz, aynı zamanda kesinlikle kontrendikedir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Pediyatrik pratiğinde foliküler anjin, özellikle de genç yaş grubunda ortaya çıkan tüm nosolojik formlar arasında lider konumdadır. Çoğu durumda, çocuklarda foliküler anjina sekonderdir ve viral enfeksiyonun seyrinin bir komplikasyonu olarak görülür. Birincil bakteriyel doğa, sadece vakaların% 25'inde bulunur.

Çocuklarda foliküler tonsillit olası ajanlar arasında, akut nazofarenjit bu yaş grubunda hakim foliküler tonsillit geliştirmek için olası değildir β-hemolitik streptokok grubu A. Çocuk yenidoğan yaş lider pozisyon alır.

Çocuklarda sıcaklık olmayan foliküler anjina kuralın bir istisnasıdır, çünkü çoğu durumda çocuk vücudun belirgin bir zehirlenmesini geliştirir. Yeni doğan veya bebeklerde foliküler boğaz ağrısının klinik belirtilerinin ortaya çıkması, bu hasta grubunun tedavisinin tıbbi çalışanların sürekli gözetimi altında yapılması gerektiğinden, bulaşıcı bir hastanede acil yatış nedenidir.

Çocuklarda folliküler anjinanın streptokokal genezi, patojenin yıldırım yayılımı ve komplikasyon gelişme eğilimi nedeniyle tehlikeli bir patolojidir. Çocukların kategorisi arasında apse ve pürülan lenfadenit formunda lokal komplike foliküler anjina formları hakimdir, bu da derhal cerrahi düzeltmeye tabi tutulmalıdır. Çocuklarda bu hastalığın genel sonuçlarıyla ilgili olarak, akut romatizmal ateş, ilk olarak hastalığın ikinci haftasında, glomerülonefrit ve bakteriyel endokarditte ortaya çıkmaktadır.

Foliküler anjina streptokokal genesisinden muzdarip bir hastayı yönetirken, hastalığın ilk gününden itibaren çevre insanlara epidemiyolojik bir tehlike oluşturduğu akılda tutulmalıdır. Foliküler anjina streptokokal genezi için antibiyotikler klinik tablonun başlangıcından itibaren atanmalıdır, bu da semptomların süresini kısaltmanıza ve komplikasyon olasılığını önler.

Çocuklarda bademcik iltihabı tüm etyopatogenetik formları boğaz ve boğazın arka telaşlı ateş, belirgin titreme, ağrı klinik belirtilerin akut başlangıçlı ile karakterizedir için, bademcikler ve bademcikler üzerinde baskınlar ortaya çıkması şişmesi, baş hareketleri ve yutma tarafından ağırlaştırılmış.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısına neden olan etkenleri saptamak için temel tanı tekniği boğaz smearinin ekimidir. Ve aynı zamanda, çocuğun klinik bulgularının net bir analizi, deneyimli bir uzmanın hastalığın viral veya bakteriyel formunu belirlemesine izin verir. Foliküler anjinanın viral yapısında, öksürük, burun nefeslerinin tıkanması gibi belirtiler, konjunktivit hakimdir. Foliküler anjina kataral semptomlarının streptokokal genezi genellikle yoktur.

Bir çocukta foliküler anjinanın bakteriyel yapısını oluşturduktan sonra, mümkün olan en kısa zamanda etiyotropik antibakteriyel tedavinin uygulanması gereklidir. Bu durumda tercih edilen ilaçlar, penisilin grubunun, sefalosporinlerin veya makrolidlerin antibiyotikleridir. Foliküler anjina için antibakteriyel ilaçların kullanılmasının temel amacı, patojenin antibiyotiğe dirençli suşlarının ortaya çıkmasını engelleyerek hastalığın olası bir nüksetmesini önlemek için streptokokun vücuttan tamamen yok edilmesidir. Viral kökenli bir çocukta foliküler anjinada, ilaç semptomatik ilaçlardan ve beslenme ve rejim önerilerine uyulmasından oluşur. Bir streptococcus virüsü bir çocuk taşıdığında, foliküler boğaz ağrısı gelişmez ve bu durum herhangi bir tıbbi önlem gerektirmez.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler anjinada bir ilacın atanması etiyolojik olarak doğrulanmalı ve patojenetik olarak yönlendirilmelidir. Tüm infeksiyöz hastalıkların zorunlu kuralı, pediatrik pratiğinde oldukça yaygın olan foliküler boğaz ağrısının çözülmemiş bakteriyel yapısında antibakteriyel ilaçların kullanılmasının dışlanmasıdır. Antibakteriyel ilaçların haksız bir şekilde reçetesi kaçınılmaz olarak, hastaların daha fazla tedavisini önemli ölçüde zorlaştıran antibiyotiğe dirençli patojenlerin oluşumuna yol açar.

İlk nesil sefalosporinler (Medakson 1 gr kas içinden günde iki defa - (Amoksiklav 500 mg günde iki kez, Augmentin 750 mg 12 saatte bir p.o) ve bunların intoleransı nedensel tedavi foliküler bademcik streptokok kökenli tercih edilmelidir antibiyotik penisilin kategorisini gerçekleştirmek için ) ve makrolidler (Azivok, en fazla üç gün boyunca günde Sumamed 1 kapsül). Yeterli doz seçildiğinde, çoğu durumda antibiyotik kullanım süresi on günü geçemez. Belirli bir antimikrobiyal maddenin farmakolojik etkinliği zehirlenmesi ve laboratuar değerleri klinik belirtileri normalize kabartması dikkate alınmalıdır uygulamasının başlangıcından itibaren 48 saat içinde değerlendirilmelidir.

Vücudun şiddetli zehirlenme ile kendini gösteren asemptomatik foliküler bademcik iltihabı, açılış ve salıncak, soğuk, keskin ve güçlü sıcak yemek ve içecek kullanımının kısıtlanmasına şeklinde yeme bozukluklarının düzeltilmesi için başarılı kesin yatak istirahati olan bir hasta uyumunun tedavisini, hem de öneriler garanti etmelidir. Yarı-sıvı yemeklerin kullanımında akut dönemde klinik semptomlar tercih edilmelidir.

Foliküler bademcik iltihabı olan hasta izin verildi ve ateş düşürücü olarak ilaçların semptomatik etkilere (38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında bir artış ile asetaminofen 1 tablet), analjezikler aerosoller boğaz geniş bir yelpazede kullanılması tavsiye edilir kolaylaştırmak için (Orasept 1 enjeksiyon her dört saat) 100 ml su için Vokadin 1 damlası kullanarak durulayın. Pediatrik Uygulamada kesinlikle Reye sendromu gelişmesini önlemek için ilaç aspirinsoderzhaschih kullanımını kontrendikedir. Boğazın yıkanması için çözümler olarak, basit bir tuzlu su çözeltisi veya çeşitli bitkisel soğurmayı kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması pediatride yaygın olarak kullanılmaktadır ve şu anda bu tip tedavi sadece KBB doktoru tarafından belirlenen endikasyonlara göre kullanılmaktadır. Bu nedenle, bir çocuğun yılda altı kereden fazla foliküler bademcik iltihabı olduğu bir durumda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması önerilmelidir. Ek olarak, foliküler boğaz ağrısının kronik ve karmaşık bir seyrinin gelişmesiyle birlikte, sıklıkla adenoid bitki örtüsünün çıkarılması ile bir araya getirilen bir ameliyat tedavisi seçeneği düşünülmektedir.

Foliküler boğaz ağrısının cerrahi tedavisi, streptokok enfeksiyonunun nüksünü önlemede oldukça etkilidir.

Foliküler boğaz ağrısı için ortalama ilaç tedavisi süresi bir hafta olmasına rağmen, insan bağışıklık sisteminin azalmış bir fonksiyonu ile uzun süreli bir tedavi programı gerekebilir. Doğru seçilmiş ilaç düzeltmesi hastanın tam iyileşmesini sağlar ve hastalığın karmaşık seyrini geliştirme olasılığını en aza indirir.

Foliküler anjina patojeni tarafından üretilen toksinlerin alerjen olduğu gerçeği göz önüne alındığında, desensitize edici maddelerin mutlaka ilaç tedavisinin genel şemasına dahil edilmesi gerekir (günde Cetrin 1 tablet). Ek olarak, foliküler anjinada zehirlenme sendromu belirtilerini azaltmak için, hastanın ağırlıklı olarak hafifçe hafif alkali ve vitaminli solüsyonlarla içme rejimini genişletmesi gerekmektedir. Hiçbir durumda boğazın hasarlı mukoza zarının daha fazla travmatizasyonunu önlemek için hastalığın akut döneminde sıcak içecek kullanımına izin vermemelisiniz.

Foliküler anjina tedavisinde önemli rol, bademciklerin foliküler aparatında patomorfolojik değişikliklerin oluşumunu dikkate alarak, yerel prosedürlerin uygulanmasına sahiptir. Bu nedenle, foliküler anjine, foliküllerde sürekli olarak pürülan akıntı birikimi eşlik eder; bu, düzenli olarak, günde en az on kez aralıklarla durulama ile mekanik olarak uzaklaştırılması gereken bir şeydir. Durulama için arıtılmış su veya Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophyllipt, Miramistine, Furacilin gibi özel antiseptik solüsyonlar kullanabilirsiniz. Halen, aerosoller (Hexadine, Angilex) formunda lokal tedavi için geniş bir yelpazede ilaçlar, analjezik, antiseptik maddeler ve hatta antibakteriyel ilaçlar olan serbest erişime sahiptir.

Foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları

Enfeksiyöz profilin uzmanları tarafından foliküler anjinin karmaşık seyrinin tüm varyantları "lokal komplikasyonlar" ve "sistemik sonuçlar" olarak ikiye ayrılır. Bu nedenle, foliküler anjinin lokal komplikasyonlarının en yaygın varyantı, morfolojik substratı iltihaplanmış ön-farengeal doku olan bir paratonsillar apse gelişmesidir. Paratonisylar apse tehlikelidir çünkü sıklıkla sepsisin temel sebebidir, bu bağlamda tedavinin temel kısmı masif antibakteriyel tedavi ile desteklenen cerrahi bir düzeltmedir.

Foliküler anginanın lokal komplikasyonlarının gelişimi, klinik resimde kısa bir "ışık boşluğu" sonrasında görülür ve süresi üç günü geçmez. Vücudun septik hasarının bir sonucu olarak, valfin tahribatı ve kazanılmış kalp defektlerinin oluşumu ile birlikte, kalbin kapakçı aparatına bulaşan hasar gelişir. Enfeksiyöz endokarditte foliküler anjinanın bir komplikasyonu olarak aort kapakçıklarının kapakçıkları çoğunlukla etkilenir.

Ayrı olarak, uzun süreli sonuçların ve foliküler anjinanın poliartrit, miyokardit, glomerülonefrit ve romatizma formundaki komplikasyonlarından bahsedilmelidir. Bu patolojik durumların gelişimi, streptococcus tarafından üretilen toksinlerin bulaşıcı alerjik aracılı etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, uzun süreli foliküler anjina komplikasyonlarının gelişmesi için iki haftadan uzun süren prodromal periyodun varlığı her zaman karakteristiktir.

Foliküler anjinadaki eklemlerdeki toksik hasar belirtileri, çeşitli eklem gruplarında simetrik, uçucu ağrıların ortaya çıkması, ödem ve işlevlerinde belirgin bozulmadır. Foliküler anjinadan sonra ortaya çıkan insan ve kalbin kas-iskelet sistemi yenilgisini birleştirdiğinde, hastanın, laboratuvar ve enstrümantal olarak teyit edilmesi gereken romatizma olduğu varsayılmalıdır.

Kalp kasındaki enfeksiyöz hasarın belirtileri artmış yorgunluk, halsizlik, beklenmedik subfebril ateş, olağan fiziksel aktivitenin gerçekleştirilememesidir. Foliküler boğaz ağrısının komplike seyrinin bir seçeneği olarak hastada kardiyak defekt gelişimi, kardiyologlar tarafından, hastanın derhal medikal ve cerrahi düzeltme gerektiren, yaşamı tehdit eden bir durum olarak kabul edilir. Herhangi bir komplikasyonun gelişmesini önlemek için, dünyadaki uzmanlar, bu hasta kategorisinin tedavisinde antibakteriyel ajanların erken ampirik kullanımını önermektedir.

Foliküler anjina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu patolojinin gelişiminden şüpheleniliyorsa veya şüpheleniliyorsa, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiyede bulunmalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğa bir boğaz tedavi etmek - etkili ilaçlar ve ulusal tarifler, inhalasyonlar ve lavajlar

Zayıf bağışıklık - genel ve yerel - okul öncesi için göreli bir norm, hangi soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar sıklığı ile sıkıca yapışır.

KBB Kliniği

Profesörler G.F. IvanchenkoMoskova'da KBB'nin kabulü, Dosflot, 2, s.

  ana KBB hastalıkları konusunda makaleler Larinksin polipleri. Larinksin polip çıkarılması.
Larinksin polipleri. Larinksin polip çıkarılması.