Loading

Boğazda viskoz balgam: neden olur. Uzun süre geçmez nasıl kurtululur

Boğazda balgam nasıl alınır? Bu soru, hastayı uzun süre rahatsız edebilir veya aniden ortaya çıkabilir.

Bu belirtiye yüksek ateş veya ağrı eşlik etmiyorsa, bir kişi uzun bir süre buna dikkat edemez ve süreç ihmal edilen aşamaya geçtiğinde kazayla veya bir süre sonra tıbbi yardım için yardımda bulunamaz.

Balgamın boğazda hangi sebeplerle birikebileceğini ve hangi preparatların kurtulmak için yardımcı olacağını öğreniyoruz.

Balgam nedir ve nasıl ortaya çıkıyor?

Tıpta bu terim ile solunumsal epitelyum hücrelerinin oluşturduğu ve mukus, bakteriler, tükenmiş hücreler ve diğer elementler içeren viskoz sırrı anlamak gelenekseldir.

Solunum yolunun alt kısımlarında (trakea, bronşlar ve akciğerler) oluşur ve reseptörlerin tahrişine bağlı olarak öksürük refleksine neden olur ve ağızdan çıkar.

Bazı hastalar bu konsepte yatırım yaparlar ve farenksin arka duvarı boyunca inen ve ağız yoluyla ekspresyona tabi tutulan ve aynı zamanda orofarenks ve larenksin kronik patolojilerinden ayrılan rinitte taburcu olurlar.

Bütün bu farklı süreçler aslında bir kişi boğazda tek bir kelime balgamı çağırabilir. Bu nedenle bu semptom herhangi bir hastalık için spesifik değildir, ancak çeşitli patolojik süreçlere eşlik edebilir.

Nedeni açıklarken, hastayı muayene etmeli, anamnezin tüm detaylarını öğrenmeli ve kişi hakkında taburcu olmanın tam olarak ne olduğunu ve hangi tedaviyi alması gerektiğini anlamak için bir dizi test yapmalısınız.

Neden sebep ve semptomların boğazında balgam toplanır?

Balgam birikmesi nadiren tek problemdir. Çoğu zaman, bazı hastalık ve durumların eşzamanlı bir semptomudur.

Bir insanın boğazdaki sekresyondan ve diğer hastalıkların bu hastalıkları göstermesinden neden şikayette bulunabileceğinin ana nedenlerini ele alalım:

Sinüslerde rinit ve inflamasyon Herhangi bir sebep (bakteriyel, alerjik, kronik, vb.) balgamın görünümünü provoke edebilir. Nazal kavitede oluşan mukus ve irin belirgin ödemden dolayı burun içinden çıkmaz, ancak farenksin arka yüzüne doğru akar.

Bu durum sabahları ya da bir rüyadan sonra, bir kişinin yatay bir pozisyonda birkaç saat harcadığı ve nazofarenksin arka kısımlarında bol miktarda pürülan akıntı biriktiğinde şiddetlenir. Boğazın içine doğru akmaya başlar, tahrişe ve ıslak öksürüğe neden olur.

Öksürük olmadan boğazda kalıcı balgam: nedenleri ve tedavisi

Bronşların hücreleri tarafından üretilen özel bir sır balgam denir. Solunum yolu boyunca hareket ettikçe, burun mukusuna karıştırılır.

 • boğulma ve nefes darlığı saldırıları;
 • göğüste hırıltı;
 • iyileşmesi zor balgam ile öksürük;
 • Göğüste ağırlık hissi.

Diğer nedenler: dehidratasyon, tükürük üretimi azaldı, özofagus divertikülü ve diğerleri. Kaynak: içeriğe nasmorkam.net?

Öksürük ve ateş olmadan boğazda balgam

Hastalar genellikle, neden başka bir semptom yoksa, boğazdan taburcu olmanın nedenini sormaktadırlar: burun akıntısı, öksürük, hatta subfebril sıcaklığı. Hangi durumlarda böyle bir sorun olduğunu ve kendini nasıl ortaya çıkardığını düşünelim:

lenf bezleri. Nadir durumlarda bir yetişkinin rahatsız olmasına rağmen, bu hastalık çocuklarda daha yaygındır. Görünüşe göre:

 • nazofarenkste mukus;
 • burun solukluğu ve burun akıntısı tıkanıklığı;
 • Çocukta gürültülü solunum ve burun sesi.

Adenoidler iltihaplanmadığında, o zaman bebeğin sıcaklığı olmayacaktır. Tedavi olmaksızın kalıcı nazal konjesyon gelişme ve diğer problemlerde gecikmeye neden olabilir.

Boğazda sürekli balgam ne ile

Eğer boğazda çıkarılabilir her zaman bir kişiyi endişelendiriyorsa, bu kesinlikle akut bir enfeksiyonla ilişkilendirilemez. Bu gibi durumlarda, neden olabilir:

 • kronik inflamatuar süreçler (bademcik iltihabı, farenjit, tracheitis, vb.), boğazda şişlik ve taburculuk, belirgin iyileşme dönemleri olmaksızın hemen hemen her zaman rahatsızlığa neden olur;
 • zararlı çalışma koşulları. Endüstri bitkileri, boya ve ilaç işletmelerinin işçileri, çoğu zaman, hırsızlığın balgam olmadığı hissini, yani boşa gitmeyen bir durumdan şikayet ederler. Bu, solunum mukozasının toksik maddelerle sürekli tahrişinden kaynaklanır;
 • odada mikroiklim bozukluğu. Birçok insan normal nem ve iç ortam sıcaklığını korumak konusunda dikkatsizdir. Mukoza zarının normal çalışmasının soğuk nemli hava gerektirdiği konusunda tavsiyeyi göz ardı edin. Dairelerde ve evlerde normal mikro iklimin rahatsızlığının arka planına karşı, mukoza zarları insanlarda daha kötü çalışmaya başlar, kurur ve mukus ve çeşitli bakteriler biriktirir. Böyle bir balgam çok yoğun, pratik olarak gitmiyor ve burun ve orofarinkste sürekli terleme ve rahatsızlık eşlik edebilir.
içeriğe

Balgam boğazda balgam açık değilse ne yapmalı

Sürekli balgam duygusundan kurtulmak için, sorunun neden kaynaklandığını bulmanız gerekir. Bir doktora gidip hemen muayene olmanız mümkün değilse, bu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacak basit önlemleri sıralıyoruz:

 • soluk alma (donanım silt veya buhar). Maden suyu, şifalı otlar ve geleneksel salin suyu ile bu gibi prosedürler yürütmek. Mukoza zarını nemlendirmeye ve boğazda rahatsızlık hissini gidermeye yardımcı olurlar;
 • öksürük kuru ve balgam hiç temizlenmezse, alabilirsiniz homeopatik ilaçlar (Sinupret, Bronchipret, vb.), Mukus üretimini artıran ve çekilmesine yardımcı olan;
 • Burun nemlendirir ve gömünSalin) ve yağ (Pinosol) düşer. Bu durumda, düzenli olarak ve sırtüstü pozisyonda gömülmeli, böylece farinksin arka yüzeyini damlatmalıdırlar;
 • tüketilen sıvı miktarını arttırmak. Bazen kalın ve balgamı ayırmak zor vücuttaki su eksikliğinden kaynaklanır.

Balgam, hastaya tamamen işkence yaptıysa ve hiçbir hastalığın tedavisi, nedenini bulmak için doktora gitmenize yardımcı olmaz. Hastalığın tedavisi doğru teşhis konan tanıya bağlı olarak yarısıdır.

Boğazda balgam kurtulmak nasıl

Mukus ve diğer farinksden ayrılabilir çıkarmak için orada neden var olduğunu bilmeniz gerekir. Farklı durumlarda bu rahatsızlıktan nasıl kurtulacağınızı düşünün:

Boğaz ve bronşlarda viskoz balgam

Öksürük refleksi, bronşların ve boğazın içeriğinden kurtulmanızı ve fizyolojik solumaya müdahale etmenizi sağlayan koruyucu bir mekanizmadır. Öksürük sırasında viskoz balgam, bronşlarda ve akciğerlerde enflamatuar ve dejeneratif patolojileri dışlamak için dikkatli bir tanıya ihtiyaç olduğunu işaret eden oldukça endişe verici bir semptomdur. Nazofarinkste mukus salgılarının varlığı, birtakım enflamatuar bulaşıcı hastalıklar ile ortaya çıkabilir.

boğazda Viskoz balgam nezle ve hipertrofik farenjit eşlik edebilir ve paranazal sinüslerin enflamasyonu, üst solunum yolu, kimyasal veya termal yanıklar sonra etkileri. öksürük refleksi ile bronşların ortasına olarak boğaz içine almak ve sinüslerin arka duvarını aşağı akar, çünkü biriken mukus salgısı, bu çok zordur kendi merkezi, bulmak için. Bu nedenle, tanı, artan mukus üretimine yönelik bir araştırma ile başlar. Muhtemelen burası, patolojik değişikliklerin bulunduğu yerdir.

Bronşide veya başka bir bölümde viskoz balgamın tedavisi, altta yatan hastalığın tedavisi ile başlamalıdır. Bu materyalde, bu semptomdan nasıl kurtulacağımızın sorusunu anlayacağız. Ayrıca, ayırıcı tanı soruları, patoloji yerinin belirlenmesi ve böyle bir olgunun olası nedenlerinin ortadan kaldırılması düşünülecektir.

Şeffaf viskoz viskoz balgam neden ortaya çıkıyor?

Şeffaf vitreus viskoz balgam üst solunum yollarında hemen hemen tüm akut inflamatuar hastalıklara eşlik eder. İnsan vücudundan patojen mikroflorayı ve onun hayati aktivitesinin (toksinleri) ürünlerini çıkaracak bir inceliktir. Mukus yardımıyla vücut, solunum sistemini temizler ve mikropların zarların içine girmesine izin vermez.

Neden böyle bir semptom ortaya çıkıyor ve bunun nedenleri neler olabilir? Bunu ayrıntılı olarak anlamaya çalışalım. Üst solunum yollarının fizyolojisi ile başlar. Ana fonksiyonları akciğer dokusunun alveollerine ve geri hava iletimini sağlamaktır. Bronş, trakea ve larinksin tüm yüzeyi mukus üretebilen mukoza epitel tabakası ile kaplıdır. Bu sır, solunan havadaki toz, mikroorganizma ve diğer inklüzyonların parçacıklarının içeri girmesini sağlayarak solunum sistemini serbest bırakır. Daha sinir bozucu parçacıklar, daha fazla üretim.

Bu nedenle, viskoz kalın balgamın olası nedenleri şunlar olabilir:

 • inflamatuar hastalıklar (bronşit, tracheitis, farenjit, larenjit);
 • paranazal sinüslerin (sinüzit, sfenoidit, etmoidit, sinüzit) patolojisi;
 • artan hava kuruluğu ve ortam havasının kirlenmesi;
 • irritanların inhalasyonu;
 • sigara, zehirli maddelere maruz kalma, örneğin, yüzeylerin emaye, vernik veya yağlı boya ile boyanmış olduğu bir odada;
 • zorlu koşullarda havada yüksek seviyede toz ile çalışmak;
 • sıvılaştırıcı balgam için gerekli olan temiz içme suyunun yetersiz kullanımı;
 • ilaçların etkisi altında mukoza zarında hipertrofik süreçler, hormonal değişiklikler.

Kalın viskoz balgamın, akciğerdeki bronşektazinin veya sigara içicisinin kronik bronşitinin varlığının bir sonucu olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumda, uyandırdıktan sonraki ilk saatlerde büyük miktarda vitröz saydam bir karakterin mukoz salgılanması salınır. Ayrıca, bu tür banal nedenin, mukolitik ve öksürük ilaçlarının yanlış kullanımı olarak dışlanması gereklidir. Bir doktorun reçete yazmadan önerilmemesi tavsiye edilmez, çünkü farklı öksürük tiplerinde belirli bir ilaç grubunun reçete edilmesi gerekir.

Teşhis yöntemleri sebebi belirlemenizi sağlar

Modern teşhis yöntemleri, bronşlarda ve boğazda viskoz ve kalın balgamın ortaya çıkışının gerçek nedenini ortaya çıkarma olasılığının yüksek olmasıyla şimdiye kadar ilerlemiştir. Ve bu iyileşme yönünde büyük bir adımdır.

Böylece, ayırıcı teşhis ilk bakışta banal muayenelerin atanmasıyla başlar:

 • Genel olarak geliştirilen kan analizi, inflamasyon sürecini (ESR, lökositler ve lenfositlerin normal parametreleri) hariç tutmayı sağlar;
 • Florografi, akciğer dokusunun durumunu gösterir;
 • Farenks ve burundan bir yayma ve antibiyotiklere duyarlılık üzerine ekim;
 • İç organların işlevini belirlemek için biyokimyasal kan testi.

Paranazal sinüslerin bir röntgenini, uygun endikasyonların varlığında gerçekleştirilmesini önerebilen kulak burun boğaz uzmanı konsültasyonu gösterilmiştir. Zor vakalarda, bronşiyal ağacın bronşektazi ve neoplazmlarını ortadan kaldıran bronkoskopi prosedürü gösterilmiştir. Deri alerjik testi de yapılabilir (özellikle genel kan testinde artmış miktarda eozinofil tespit edilirse).

Yukarıda açıklanan muayenelerin sonuçlarına dayanarak, yeterli tedaviyi reçete etmeyi mümkün kılan bir teşhis oluşturulabilir.

Dikkat lütfen! Böyle bir inceleme kompleksi, ancak geçiş soğuk nektarından 10 gün sonra boğazda veya bronşlarda viskoz balgam mevcut olduğunda gerekli olabilir. Bu süre hasarlı mukozanın tamamen yenilenmesi için gereklidir. Bu nedenle, öksürük sırasında mukusun çıkarılması, bronş, trakea ve larinksin iç yüzeylerinin temizlenmesinin bir sonucu olabilir.

Çocuklarda gözle görülür derecede çiftleşme, adenoidit belirtisidir

Bir çocuğun organizması, parafin ve nazofaringeal tonsiller hipertrofisi ile viral ve bakteriyel enfeksiyonlara tepki verebilir. Ebeveynler, ARI gelişiminin sıklığından bağımsız olarak, çocuklarda kalın viskoz balgamın, adenoidit veya kronik tonsillitin tipik bir belirtisi olduğunu hatırlamalıdır.

Bu durumda, karakteristik belirtiler vardır: adenoid yüz, kalıcı burun tıkanıklığı, hafif alçaltılmış alt çene, nezle, diğer soğuk algınlığı semptomları olmadan sık öksürük.

Kulak burun boğaz uzmanının tedaviye başvurması için, bir amigdala eksizyonu ile ilgili çalışma olasıdır. İlk aşamada, antibiyotiklerle konservatif tedavi, söndürme prosedürleri ve vitamin tedavisi kullanılabilir.

Yukarıda belirtilen nedene ek olarak, bu semptom bronş ve trakeadaki kronik enflamatuar süreçlerin varlığı hakkında konuşabilir. Küçük çocuklarda, bronş ağacının eksik gelişimi gözlenir, bu durum göz önüne alındığında, mukusun salgılanmasının ve geri çekilmesinin ihlali söz konusudur.

İçme dengesini izlemek, mide içeriğinin trakeaya transferini hariç tutmak (özellikle çocuk beslendikten sonra regürjitasyona eğilimli ise) gereklidir.

Yeterli tedavi veya viskoz balgamdan nasıl kurtulur

Zamanında, doğru şekilde atanmış yeterli tedavi, hoş olmayan bir semptomun tamamen ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur. Viskoz balgamdan kurtulmadan önce, ürünlerinin odak noktasını tanımlamanız gerekir. Bundan sonra patoloji dezenfekte edilmelidir. Eğer neden - yoğun mukusun enflamatuar atanmış etiyolojik tedavi sülfonilamid kullanılarak ( "Viseptol-480", "Co-trimoksazol," "Trichopolum"), antiviral ( "Amiksin", "Kagocel", "Remantadin", "Lavomax") ve antibiyotikler ( "Azitral" "Sumamed", "Tsiprolet", "amoksisilin") ilaçlar.

Sanation sırasında, antitussif tedavi de endikedir. Hiç bir durumda antitusif ilaçlar ile birleştirilemeyen mukolitik ilaçlar atandı. En sık olarak "Mukoltin", "Libexin", "Bromgeksin", "Asetilsistein" olarak atanır. Bol suyla yıkanmaları gerekiyor. Resepsiyonda günde en az 3 litre temiz su tüketmeniz gerekir.

Küçük kılcal damarların damar duvarını güçlendirmek için "Ascorutin" ve "Kalsiyum glukonat" reçete edilir. Bu ilaçlar, rejenerasyonunu büyük ölçüde hızlandıran mukoza zarına hücrelere yeterli düzeyde kan akışı sağlayabilir.

Boğazda viskoz balgam varlığında, okaliptüs ilavesiyle inhalasyonlar, nane yağı, alkali solüsyonları yardımcı olur. Ayrıca papatya eczane, adaçayı, kekik, muz ve et suyu ile boğaz durulama gösterilmektedir.

Yerel olarak, hazırlıkları "Cameton", "Ingalipt", "Lizobakt" ve daha birçoklarını kullanabilirsiniz. Balgam akıntısı sürecini büyük ölçüde kolaylaştırır ve hastanın durumunu iyileştirir.

Ya balgamı boğazımdan öksürmezse?

Trakeobronşiyal bir sır, tükürük, burun mukusu ve dışarıdan hava ile yakalanan maddelerden oluşan balgam olarak adlandırılır. Solunum yolunun kurumasına ve havadaki patojenlerin içeri girmesine karşı korumak için burunda balçık gereklidir. Oluşan tüm iltihap ya da alerjiyle, sır daha yoğunlaşır, bu yüzden biriktirir ve ondan kurtulmak oldukça zorlaşır.

Neden boğazda mukus birikir?

Boğazda mukus birikmesi, KBB doktorlarının duyduğu en yaygın şikayettir. Glandüler dokuların ve siliyer epitelyumun bozulmuş çalışmasını gösterir. Bu süreçlerin provokatörleri, bakteri, virüs, mantar enfeksiyonu veya alerjiye neden olan maddeler olabilir.

Solunum sisteminin üst veya alt otelindeki iltihaplanma nedeniyle, daha büyük bir hacimde mukus üreten goblet hücrelerinin uyarılması meydana gelir. Boğazda, bronşlarda ve boğazdan aşağı akarken birikebilecek fazlalığı, ciddi rahatsızlığa neden olur.

Neden mukus expatörü değil?

Yukarıdaki nedenlerden ötürü, sır birikir, ama neden boğazda mukus balgam söktürücü değil?

Mukoza alt solunum yolu, goblet hücrelerinden salgı bezleri olan yüzeydeki kıllarla kaplı hücrelerle kaplıdır. Bu sözde mukosiliyer aparattır.

Daha önce tarif edilen goblet hücreleri tarafından salgılanan kalın, kalın, neredeyse sıvı içermeyen mukus, balgamın temelidir. Trakea ve bronş enfeksiyonlar, alerjenler, bozunma ürünleri, toz, genel olarak, tüm yabancı maddelerin çekilmesi için gerekli olan ve bir hareket süreci de mukosiliar temizlik adı trakeob- salgıları oluşturulur. Kaplamalar, kulak burun boğaz anlamıyla bağışıklık kabul edilir mukus, nüfuz dolaşımdaki kan hücrelerinin kılcal net nüfuz yüzden boğazda mukus zararlı organizmaları yok, tam anlamıyla, aktif emniyet parçaları olur.

Normal bir durumda mukoza, yüz ml'den fazla koruyucu mukus üretmez. Ancak hacim, inflamasyon veya alerjik süreçlerin başlangıcı ile önemli ölçüde artar.

süneklik koyulaştırıcı mukus artışı - aktivitesi dışarıdan ya da monosakaridler büyüme, içinde bağışıklık hücreleri ve proteinlerin organizma konsantrasyonu içinde alınan üzerine, oyunculuk uyaranların sonucudur. Yani, trakeobronşiyal sekresyonun yoğunluğunu artırır:

 • vücuttaki su dengesinin ihlali;
 • kuru hava;
 • alerji;
 • travma veya mukoza yanıkları;
 • gipergidroliz;
 • gazlı içeceklerin, aşırı keskin veya sıcak / soğuk yemeklerin kullanılması;
 • siliyer epitelyumun doğal işleyişindeki başarısızlık;
 • nazofarenks, larinks dokusunun atrofisi;
 • bakteriyel veya viral solunum yolu enfeksiyonları.

Boğazda bir öksürük olmaksızın ve hatta onunla birlikte bu balgam aşırı viskozitesinden dolayı kötü bir şekilde endokule edilir ve sonuç olarak solunum yolunda birikir. Ayrıca, balgam konjesyonu komplikasyonların gelişmesine yol açabilir: akut seyrin bronşit veya akciğerlerin iltihaplanması. Bu nedenle, kendi kendine ilaç almamak önemlidir, ancak zaman balgam seyreltme ve balgam çıkarma konusunda yardım için bir doktora danışmak için zaman.

Boğazda hangi hastalıklar mukus birikebilir?

Nazofarenkste mukus birikmesi aşağıdaki hastalıklarla mümkündür:

 • viral, mantar veya bakteri kökenli farenjit ile;
 • ve balgam sinüzit ile boğazda birikir;
 • veya adenoidit.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Boğazda bir tıkanıklık hissi olduğunda, bir doktora acilen başvurmanız gerekir. Sadece balgam konsantrasyonunu ve viskozitesini arttırmak için gerçek nedenleri bulabilir. Kendi kendine ilaçlama, özellikle balgam çocukta birikirse tehlikeli olabilir.

Sabahları büyük miktarda balgam bekleyen sigara içenler için bir doktora danışmak da önemlidir.

Sabah kahverengi sümük boğazda birikir - ne var?

Kahverengi balgam, bir kural olarak, aşağıdakilerden oluşur:

 • solunum yollarında üretilen mukus;
 • tükürük;
 • bakteri veya virüsler;
 • toz;
 • bağışıklık sisteminin hücreleri;
 • akciğerlerin bozunma ürünleri;
 • ve kan.

Doğal olarak, balgamın rengi kesin olarak belirli bir hastalığı gösteremez, ancak solunum organlarında meydana gelen kanamadan şüphelenmek için sebep verir. Bu akciğerler ve bronşların aşağıdaki tehlikeli hastalıklarla mümkündür:

 • iltihaplı (pnömoni);
 • onkoloji (kanser) ile;
 • tüberkülozlu;
 • bir enfarktüste (akciğerde meydana geldi);
 • ya da akut ve kronik bronşit ile.

Kahverengi mukus, sigara içenlerde sabah bir balgam söktürücü - bu genellikle insanlar tarafından okunur ve akciğer hastalığı tehdit olarak, küçük bir özelliği değildir sözde sigara içenler bronşit, bir belirtisi. Gece boyunca, balgam bronşlarda birikir ve sabah, vücudun hareketi ile, refleksojenik bölgeleri tahriş eder ve öksürüğü kışkırtır.

Bu durum sadece aktif sigara içmenin tamamen reddedilmesinden sonra tedavi edilir.

Yedikten sonra mukusda mukus nasıl oluşur?

Balçık, bir öğünden sonra boğazda biriktiğinde, bu, vücutta aşağıdaki süreçleri gösterebilir:

 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • yetersiz sıvı kullanımı;
 • yeme bozuklukları, örneğin, büyük bir hacimde, tuzlu, baharatlı, baharatlı ya da tatlı yemek yeme;
 • ve yedikten sonra mukus deşarjının nedeni süt olabilir.

Kronik bademcik iltihabı, farenjit veya sinüzitin tamamen dışlanmasından sonra doktor tarafından reçete edilen bu tür bir sağlıklı beslenme belirtisi, sıvı hacminin artmasıyla tedavi edilir.

Boğazda mukus birikimi belirtileri

Boğazda mukus birikimini gösteren belirtiler şunlardır:

 • Boğazda terleme, yanma hissi;
 • öksürük için sürekli bir arzu;
 • yiyecek, su veya tükürük yutulduğunda rahatsızlık;
 • nadir balgam veya balgam pıhtılarının yutulması;
 • alt çene ve oksiputun altındaki lenf düğümlerinde bir artış;
 • baş ağrısı.

tedavi

Boğazda balgamdan nasıl kurtulur? Her şeyden önce bir doktora görünmelisin.

Doktor balgam, bronkoskopi, ağız boşluğunun muayenesi ve hastanın boğazının arka duvarının muayenesi için tedavi reçetesinin bir nedeni olarak değerlendirilecektir. Balgam açıkça kötü bir koku varlığında bulaşıcı veya fungal bir doğaya sahiptir.

Her durumda tedavi kapsamlı olacak, ancak boğazda rahatsızlığı gidermek için yerel terapi araçları hakkında bilgi verilebilir, reçete edilebilir:

spreylerin kullanımının Özellikleri özellikle doktor ağız, burun, boğaz, üç ya da dört kez, günde sprey bir hafta önerebilir, tanı bağlı olacaktır.

Aynı etki, Sepptelet, Strepsils, Pharyngosept resorpsiyonu için pastiller ve tabletler tarafından ele geçirilmiştir. Kullanımları arasında 4 saatlik aralıklarla günde en fazla 6 parça kullanırlar.

Genellikle boğazda rahatlama rahatlatmak için, inhalasyonlar kullanılır. Buhar inhalasyon bir çay kaşığı veya kalendula tentür okaliptüs ile (su bardağı içinde 1 çay kaşığı kabartma tozu), bir alkali çözelti kullanılması önerilir için, nebülizör optimal tuzlu su (bir litre su başına tuz 1 çay kaşığı) için de uygundur. Nebülizer doldurmak için hazırlıklar sadece profesyonel bir doktor tarafından seçilir.

Tedavinin ayrılmaz bir parçası, ilaçların ekspüde edilmesi ve inceltilmesi olacaktır:

 • mukolitikler - balgam akışkanlığını, hacmini etkilemeden, doğrudan ve dolaylı etkiyi arttırmak anlamına gelir
 • mukolitiki doğrudan eylem kimyasalları yok eder. salgıları oluşan bileşikler Atsetiltsiteina (ACC, Kofatsin, Fluimucil, Mukosolvin) Enzimler olarak temsil edilir (tripsin, streptokinaz, Alfahimotripsina) Mukaltin, askorbik asit;
 • mukolitikler dolaylı bir azalma mukus üretimi, Ambroksol (Mucosolvan®, Ambrobene, Flavameda) Foradil ve Ventolin, teofilin, Akolata, Pulmicort diğerleri bromheksin olarak temsil edilen bir bileşim, değiştirin.
 • Mukokinetiki - ilaçlar, uyarma öksürük (Bromheksin, Ambrobene, sodyum bikarbonat ve Etansulfat kullanılarak boğaz ve bronş mukusun, çıkarılmasını hızlandırır.

Boğazdaki balgam burun burunda bir hastalığa neden olursa, düzenli olarak gereklidir:

 • burun yıkama yapmak;
 • burun pasajlarını bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla işlemek (IRS-19, Naphthyzin, Sanorin, Knoxprey, Xylen, vb.);
 • Bitkisel decoctions veya tıbbi çözümler ile günde üç kez daha gargara;
 • hava nemlendiricisi kullanın;
 • bir gün yeterli miktarda sıvı (1.5-2 litre);
 • Buhar veya nebülizör inhalasyonlarını gerçekleştirin.

Ayrıca, doktor ayrıca fizyoterapik tedavi veya delme yöntemleri de yazabilir.

Nasıl boğazda bir yumru hissi kurtulmak için?

Yutulması, konuşması, nefes alması, boğazda büyük bir koma mevcudiyeti hissi ile ilişkili olduğu durum genellikle “boğazda yumru” olarak adlandırılır.

Ve aslında, bu devlet çok az zevk taşır, derhal ortadan kaldırılmak ister. En kısa sürede boğazınızda bir yumrudan nasıl kurtulur:

 1. Bir buhar alkali inhalasyon (soda ile) gerçekleştirin, bir yumru götürmek daha kolay hale getirir;
 2. inhalasyon hazırlanması zayıf veya soda tuzlu su ile gargara çıkarabilirler (bir su camı yarım çay kaşığı kabartma tozu ya da tuz içinde çözülmüş);
 3. Veya yutulması zor değilse bir bardak alkali maden suyu içirin.

Bu manipülasyonlardan sonra balgam yutmamak, tükürmek için daha iyidir. tükürmek götürü nahoş, kokuşmuş bir kokusu vardır, derhal işitme uzmanı ve nasıl kısa sürede t üst solunum yollarını teşhis etmek bildirmek zorundadır.. To Bu bakteri lezyonları gösterebilir.

"Gırtlaktaki yumru" hissinin yanı sıra, larinksin travmasıyla da meydana gelebilir, bunun sonucunda larinks dokularının eklenmesi ve şişmesi meydana gelir. Bu durum aynı zamanda bir KBB doktorunun acil olarak danışılmasını da gerektirmektedir, çünkü sadece hastanın durumunu değerlendirebilir ve gerekirse travmatik parçacıkların kalıntılarını giderebilir.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Balgam biriktiğinde

Balgam tükürük ve nazal mukusun safsızlıklarını içeren trakeobronşiyal bir sırdır. Koruyucu fonksiyonları yerine getirir, çünkü mukoza zarlarının kurumasını ve patojenik ajanların bunlara girmesini önler. Dokularda alerjik ve inflamatuar reaksiyonların gelişmesi ile trakeobronşiyal sekresyon miktarı artar ve kıvamı daha viskoz hale gelir. Neden boğazda balgam expeterliği değil?

Boğazda mukus birikmesi, siliyer epitel ve glandüler dokuların çalışmasında bozuklukların geliştiğini belirten patolojik bir semptomdur. Viskoz sekresyonun hiper sekresyonu, KBB organlarının mukoza zarlarına patojenik bakterilerin, mantarların, virüslerin veya alerjenlerin penetrasyonuna bağlıdır. Solunum sisteminin üst ve alt kısımlarındaki katarrl süreçleri, çok fazla mukus üretmeye başlayan goblet hücrelerinin aktivitesini uyarır, bu nedenle bronşlarda ve boğazda birikebilir. Mukosilier klirensin ihlali ile bağlantılı olarak, sıkı gizli hava yolu boyunca yavaşça hareket eder ve boğazda birikerek rahatsızlığa neden olur.

Anatomi hakkında

Boğazda mukusun sebebi ne sebeplerden dolayı açgözlülük değil? Salgının viskozitesindeki bir artış, genellikle solunum sistemindeki patolojik değişikliklerden kaynaklanır. Alt solunum yollarının mukoza zarı, ör. bronşlar ve trakea, yüzeyinde kıllar bulunan hücrelerle kaplı. Aralarında goblet hücrelerinden oluşan küçük bezler bulunur. Her iki hücre de sözde mukosiliyer aparatı temsil eder ve solunum yolundan trakeobronşiyal sekresyonun desteklenme sürecine mukosilier klerans denir.

Goblet hücreleri tarafından üretilen yeterince kalın bir mukus, balgamın ana bileşenidir. Toz, alerjen ve patojenlerin bronş ve trakea partiküllerinden ayrılan kişidir. KBB organlarının mukoza zarları, bağışıklık hücrelerinin balgam içine nüfuz ettiği bir kılcal damar ağı ile nüfuz eder. Başka bir deyişle, gırtlaktaki mukus, solunum fonksiyonlarına derinlemesine nüfuz eden yabancı nesneleri yok ederek koruyucu işlevler gerçekleştirir.

Normal durumda, mukozal epitelyum tarafından günlük olarak 100 ml balgam üretilir. Ancak septik inflamasyon veya alerjilerin gelişmesiyle, salgı miktarı artar, böylece farenks içinde birikmeye başlar ve hastada hoş olmayan bir duyuma neden olur. Balgamın hiperprodüksiyonu, vücudun koruyucu bir reaksiyonudur; bunun amacı, KBB organlarındaki patojenik nesnelerin imhası ve solunum yolundan tahliyesidir.

Kalın mukusun nedenleri

Neden vizitli mukus boğazda birikir? Trakeobronşiyal sekresyonun hacmindeki artış, her zaman endojen ve ekzojen uyaranların etkisine bağlıdır. Mukusun esnekliğini ve viskozitesini arttırmak, sıvıdaki monosakkaritler, proteinler ve bağışıklık hücrelerinin konsantrasyonundaki artışla ilişkilidir. Boğazdaki viskoz balgam, iyi açıklanamaz, bu da solunum sisteminde birikmesine yol açar.

Goblet hücreleri tarafından üretilen salgı yoğunluğundaki artışa katkıda bulunan çeşitli patolojik faktörler vardır:

Önemli! Balgamın solunum sisteminin alt kısımlarındaki durgunluğu, bronşların tıkanmasına ve akciğerlerin enflamasyonuna yol açabilir.

Mukus hipotilasyonu, KBB organlarının inflamasyonu, alerjik reaksiyonlar, mukoza yaralanmaları, boğaz dokusu atrofisi vb. Çamurun boğazda neden biriktiğini anlamak için, bir kulak burun boğaz uzmanı ile farklı bir muayeneden geçmek gerekir.

Balgamın özellikleri

Trakeobronşiyal sırrın reolojik özelliklerine göre, solunum organlarında balgam tıkanıklığına neden olan şeyi anlayabiliriz. Ancak, doğru bir teşhis ve buna bağlı olarak, bir tedavi yöntemi sadece bir uzman tarafından atanabilir. Bazı tip KBB patolojileri atipik bir formda ortaya çıkar, bu nedenle hastalığın tipini sadece hastanın donanım muayenesi sırasında kurmak mümkündür.

Trakeobronşiyal sekresyonun tutarlılığı ve karakteri:

 • renksiz ve şeffaf - KBB organlarının catarrhal veya kronik enflamasyonu;
 • seröz ve köpüklü - akciğer dokusunun iltihaplanması ve şişmesi veya diyapresan kanaması;
 • mukopürülan - akciğerlerin enflamasyonu, tüberküloz, akut bronşit;
 • semisolid ve pürülan - pürülan farenjit, akciğer apsesi, bakteriyel bronşit.

Boğazda balgam birikmesi, bronşların drenaj işlevinin ihlaline neden olur, bu da akciğerlerin ve hipoksinin çalışma alanında bir azalmaya yol açar.

Hoş olmayan bir kokusu olan yeşil veya sarı balgamın genellikle mikrobik floranın gelişimini işaret ettiği unutulmamalıdır. Bronşlar bakteriyel patojenler içeren mukozaya giderse, er ya da geç akciğer ve hatta kangren apsesine yol açacaktır. Bu nedenle, karakteristik bir renk ve kokunun viskoz bir sekresyonunun balgam çıkarılması bir doktordan yardım almalıdır.

Enfeksiyöz nedenler

Solunum sisteminin mukoza zarının iltihaplanmasıyla boğazı temizlemek neden zor? Boğazda balgam birikimi büyük ölçüde siliyer epitelyumun bozulmasından kaynaklanır. Solunum organlarının mikrop, mantar veya virüslerle enfekte edilmesi, dokuların şişmesine ve solunum yolundaki patolojik sekresyonların sayısında artışa neden olur. Balgam boğazda sürekli olarak birikiyorsa, bu aşağıdaki KBB hastalıklarının gelişimini gösterebilir:

Eğer mukus boğazın arka duvarını boşaltırsa, postnatal sendromun gelişimini işaret edebilir. Nazofaringeal mukozanın iltihaplanması, burun kanallarının daralmasına yol açar, bunun bir sonucu olarak burun boşluğundan gelen mukus, farinkse nüfuz ederek öksürüğe, terlemeye ve farinkste topaklanma hissine neden olur. Solunum yollarında biriken sır, boğaz duvarlarından kötü bir şekilde soyulur, böylece hasta balgam çıkarmaz veya mukus yutamaz.

Balgamın solunum yollarından tahliyesinin bozulması, diffüz pulmoner infiltrasyonu provoke edebilen solunum sıkıntısı sendromuna yol açar.

Enfeksiyöz olmayan nedenler

Boğazdaki sürekli balgam, ekstrapulmoner hastalıkların gelişiminin bir sonucu olabilir. Mukus hipersekresyonu sıklıkla gastrointestinal sistem, alerjik reaksiyon, otoimmün bozukluklar, vb. Disfonksiyonu ile ortaya çıkan siliyer epitelde irritasyon ile ilişkilidir. Bulaşıcı olmayan nedenlerle, boğazda balgam tıkanıklığı atfedilebilir:

 • alerjik organizma;
 • gastroözofageal reflü;
 • tütün içimi;
 • zararlı üretimde çalışmak;
 • endokrin bozuklukları;
 • mukoza zarının travması.

Sabah boğazda meydana gelen sarı balgam sindirim sisteminin ihlali anlamına gelir. Üst yemek borusu içine duodenal içeriğin dökülmesi mukoza zarının tahriş olmasına ve mukusun hipersekresyonuna yol açar. Jel benzeri bir kıvamın boğazındaki sürekli mukus, alerjik reaksiyonların gelişimine dair daha fazla kanıttır. Vücudun hassaslaşması burun tıkanıklığı, gözyaşı, boğazda şişme, kalıcı öksürük vb.

Balgamın boğazda ve vücudun dehidrasyonu nedeniyle toplandığı belirtilmelidir. Solunum organlarının mukoza zarında nem eksikliği mukosiliyer klirensin ihlaline neden olur. Mukus içerisindeki su yüzdesini azaltmak, yoğunluğunu ve esnekliğini arttırır, bu nedenle boşaltma yapamaz.

Terapi özellikleri

Solunum yollarında trakeobronşiyal sekresyonun birikmesini nasıl önleyebiliriz? Boğazda mukus birikmesini önlemek için, bekçi almak gerekir. Siliyer epitelyumun çalışmasını normalleştirir ve goblet hücreleri tarafından mukusun hipersekresyonunu inhibe ederler. Mukolitik eylemin preparatları, KBB organlarında patolojik reaksiyonların gelişmesine müdahale etmediğinden palyatif tedavi araçlarına atıfta bulunmaktadır.

Önemli! Bol içecek, mukusun viskozitesini azaltmaya ve solunum yolundan tahliyesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Ya boğazındaki yeşil mukus öksürürse? Solunum sisteminde bakteriyel flora geliştiğinde yeşil ve sarı balgam oluşur. Enfeksiyon yayılmasını önlemek antibakteriyel ilaçların kullanımına izin verir. Anjina, bakteriyel farenjit veya tracheitis gelişimi ile antibakteriyel tedaviden geçmiyorsanız, patojenik flora solunum sisteminin alt kısımlarına batırılır ve ciddi komplikasyonlara neden olur.

Etiyopatik tedavi

Yeşil balgam nasıl tedavi edilir? Enfeksiyöz ajanların neden olduğu patolojik sırrının hipersekresyonu durumunda, etiyoptik ilaçların alınması gerekir. Kullanımları, enfeksiyonun yayılmasını önler ve mukosiliyer aparatın normalleşmesine neden olur. Boğazdan mukus salımını hızlandırmak, ancak aynı zamanda hacmini azaltmak için, aşağıdaki ilaç türlerini almanız gerekir:

Boğazda balgam birikimi ile ilişkili rahatsızlık hissi inhalasyon ile ortadan kaldırılabilir. Beklentilerin buharlarının solunması trakeobronşiyal sırın viskozitesinde bir azalmaya yol açar, bu da hastanın boğazını temizlemesini kolaylaştırır. Bununla birlikte, semptomatik ve etiyotropik eylem ilaçlarının alınmasının önce bir kulak burun boğaz uzmanı ile koordine edilmesi gerektiği dikkate alınmalıdır.

söktürücüler

Ya sümük boğazın arka tarafında birikirse? Solunum organlarının biriken ortadan yapışkan salgı mukolitikler (mukus sıvılaştırılması) ve mukokinetiki (mukus tahliye hız) izin verir. İlaçları aldıktan sonra, mukus ekspek- siyonları çok daha hızlıdır ki bu da hastanın sağlığını kolaylaştırır.

Kural olarak, balgam yeşil yoğun bir kıvamı vardır ve akışkanlığını artırmak için, aşağıdaki ilaçların salgılanmasını sağlamak gerekir:

Önemli! Antibiyotik ilaçları ile birlikte mukolitikler alırsanız, bronşlarda pnömoniye yol açan mukus toplanır.

KBB organlarından daha hızlı boşaltan balgam için, balgam söktürücü (sekretuar) etkisi olan ilaçlar almalısınız. Siliyer epitel çalışmasını normalleştirir ve öksürük merkezlerini uyarır, bu da hastanın rahatsız edici semptomlardan daha hızlı kurtulmasını sağlar.

Eğer balgam boğazda birikirse, tahliyesini hızlandırın, böyle ilaçların alınmasına izin verir:

Önemli bir öksürük 5 gün içinde gitmezse, doktora başvurmanız gerekir. Uzun süreli mukus balgamı komplikasyonların bir sonucu olabilir.

Boğazda balgam nasıl alınır? Bu soru, hastayı uzun süre rahatsız edebilir veya aniden ortaya çıkabilir.

Bu belirtiye yüksek ateş veya ağrı eşlik etmiyorsa, bir kişi uzun bir süre buna dikkat edemez ve süreç ihmal edilen aşamaya geçtiğinde kazayla veya bir süre sonra tıbbi yardım için yardımda bulunamaz.

Balgamın boğazda hangi sebeplerle birikebileceğini ve hangi preparatların kurtulmak için yardımcı olacağını öğreniyoruz. Balgam nedir ve nasıl ortaya çıkıyor?

Tıpta bu terim ile solunumsal epitelyum hücrelerinin oluşturduğu ve mukus, bakteriler, tükenmiş hücreler ve diğer elementler içeren viskoz sırrı anlamak gelenekseldir.

Solunum yolunun alt kısımlarında (trakea, bronşlar ve akciğerler) oluşur ve reseptörlerin tahrişine bağlı olarak öksürük refleksine neden olur ve ağızdan çıkar.

Bazı hastalar bu konsepte yatırım yaparlar ve farenksin arka duvarı boyunca inen ve ağız yoluyla ekspresyona tabi tutulan ve aynı zamanda orofarenks ve larenksin kronik patolojilerinden ayrılan rinitte taburcu olurlar.

Bütün bu farklı süreçler aslında bir kişi boğazda tek bir kelime balgamı çağırabilir. Bu nedenle bu semptom herhangi bir hastalık için spesifik değildir, ancak çeşitli patolojik süreçlere eşlik edebilir.

Nedeni açıklarken, hastayı muayene etmeli, anamnezin tüm detaylarını öğrenmeli ve kişi hakkında taburcu olmanın tam olarak ne olduğunu ve hangi tedaviyi alması gerektiğini anlamak için bir dizi test yapmalısınız.

içeriğe Neden sebep ve semptomların boğazında balgam toplanır?

Balgam birikmesi nadiren tek problemdir. Çoğu zaman, bazı hastalık ve durumların eşzamanlı bir semptomudur.

Bir insanın boğazdaki sekresyondan ve diğer hastalıkların bu hastalıkları göstermesinden neden şikayette bulunabileceğinin ana nedenlerini ele alalım:

Sinüslerde rinit ve inflamasyon Herhangi bir sebep (bakteriyel, alerjik, kronik, vb.) balgamın görünümünü provoke edebilir. Nazal kavitede oluşan mukus ve irin belirgin ödemden dolayı burun içinden çıkmaz, ancak farenksin arka yüzüne doğru akar.

Bu durum sabahları ya da bir rüyadan sonra, bir kişinin yatay bir pozisyonda birkaç saat harcadığı ve nazofarenksin arka kısımlarında bol miktarda pürülan akıntı biriktiğinde şiddetlenir. Boğazın içine doğru akmaya başlar, tahrişe ve ıslak öksürüğe neden olur.

Burun yapısı ve septumunun anomalileri, nefes almayı zorlaştırır. Hastada belirgin derecede çarpık burun tıkanıklığı varsa, polipler veya hipertrofik alt burun konkaları vardır, otomatik olarak ağzıyla nefes almaya başlar. Posterior duvarın mukoza zarı kurur, ve kuruluk ve terlemenin yanı sıra, boğazda viskoz, neredeyse ayrılabilir balgam oluşabilir.

Akut viral hastalıklar. En yaygın sebeplerden biri. Hasta burun akıntısı, ateş, zarar ve boğazını gıdıklamak başlar başlar ve iltihap aşağı aşağıda, öksürük ve kalın, pürülan balgam gittiğinde: Hastalık genellikle oluşur.

Gastro-özofageal reflü, gastrit ve özofajit. Bu süreçlerde özofagusun içeriği geriye atılabilir ve larinks ve faringeal mukozayı tahriş edebilir. Bu kronik enflamasyona neden olur ve açık, viskoz bir mukus ortaya çıkar.

Konu hakkında daha fazla bilgi:

Sigara ve alkol bağımlılığı. Çoğu sigara içen kişi, gün boyunca boğazda biriken balgam çıkarma alışkanlığına sahiptir. Solunum yolu toksik maddelerinin küçük dozlarda sürekli tahrişinden dolayı ortaya çıkar. Kronik bir inflamatuar süreç gelişir, buradan kurtulmak çok zordur. Bu nedenle, sigarayı bıraktıktan sonra bile, mukus deşarjı sadece birkaç yıl sonra durdurulabilir.

Bronşiyal astım. Bu hastalık, çeşitli alerjenlere karşı bronşiyal aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Hastalığın temel belirtileri şunlardır:

 • boğulma ve nefes darlığı saldırıları;
 • göğüste hırıltı;
 • iyileşmesi zor balgam ile öksürük;
 • Göğüste ağırlık hissi.

Akciğerin ve plevranın iltihaplanması. Pnömoni ve plörezi hemen hemen her zaman kalın, köpüklü balgam, yüksek ateş, göğüs ağrıları ve genel zehirlenme semptomları eşlik eder.

Çeşitli benign ve malign neoplazmlar. Akciğer, trakea veya bronşlar, laringeal kanser ve diğer benzer patolojilerin tümörleri ayrılabilir. Böyle bir balgam karakteristik bir fetid kokusu ile yeşildir.

Diğer nedenler: dehidratasyon, tükürük üretimi azaldı, özofagus divertikülü ve diğerleri.

içeriğe Öksürük ve ateş olmadan boğazda balgam

Hastalar genellikle, neden başka bir semptom yoksa, boğazdan taburcu olmanın nedenini sormaktadırlar: burun akıntısı, öksürük, hatta subfebril sıcaklığı. Hangi durumlarda böyle bir sorun olduğunu ve kendini nasıl ortaya çıkardığını düşünelim:

lenf bezleri. Nadir durumlarda bir yetişkinin rahatsız olmasına rağmen, bu hastalık çocuklarda daha yaygındır. Görünüşe göre:

 • nazofarenkste mukus;
 • burun solukluğu ve burun akıntısı tıkanıklığı;
 • Çocukta gürültülü solunum ve burun sesi.

Adenoidler iltihaplanmadığında, o zaman bebeğin sıcaklığı olmayacaktır. Tedavi olmaksızın kalıcı nazal konjesyon gelişme ve diğer problemlerde gecikmeye neden olabilir.

Kronik larenjitin çeşitli formları, kronik bademcik iltihabı veya farenjit. Remisyon döneminde, farinks boşluğundaki bu süreçlerin çoğu, sıcaklık ve diğer bariz semptomlarda artış olmadan ortaya çıkar. Hasta, yetersiz balgam, boğazda rahatsızlıktan rahatsız olabilir ve hastalığın sıcaklığı ve diğer belirtileri sadece alevlenme döneminde birleşir.

Mevsimsel ve alerjik alerji. Mukus havası veya gıda alerjenlerinin sürekli tahrişi, mukusun hiper üretilmesine neden olur ve hasta burun ve yutaktan gelen akıntı nedeniyle sürekli olarak rahatsız olur. Bu semptomlar, nedensel allerjen ile temas ettiğinde yoğunlaşır ve antihistaminik ilaçlar veya hormonlarla tedavi sırasında iz bırakmadan kaybolur.

içeriğe Boğazda sürekli balgam ne ile

Eğer boğazda çıkarılabilir her zaman bir kişiyi endişelendiriyorsa, bu kesinlikle akut bir enfeksiyonla ilişkilendirilemez. Bu gibi durumlarda, neden olabilir:

 • kronik inflamatuar süreçler (bademcik iltihabı, farenjit, tracheitis, vb.), boğazda şişlik ve taburculuk, belirgin iyileşme dönemleri olmaksızın hemen hemen her zaman rahatsızlığa neden olur;
 • zararlı çalışma koşulları. Endüstri bitkileri, boya ve ilaç işletmelerinin işçileri, çoğu zaman, hırsızlığın balgam olmadığı hissini, yani boşa gitmeyen bir durumdan şikayet ederler. Bu, solunum mukozasının toksik maddelerle sürekli tahrişinden kaynaklanır;
 • odada mikroiklim bozukluğu. Birçok insan normal nem ve iç ortam sıcaklığını korumak konusunda dikkatsizdir. Mukoza zarının normal çalışmasının soğuk nemli hava gerektirdiği konusunda tavsiyeyi göz ardı edin. Dairelerde ve evlerde normal mikro iklimin rahatsızlığının arka planına karşı, mukoza zarları insanlarda daha kötü çalışmaya başlar, kurur ve mukus ve çeşitli bakteriler biriktirir. Böyle bir balgam çok yoğun, pratik olarak gitmiyor ve burun ve orofarinkste sürekli terleme ve rahatsızlık eşlik edebilir.

içeriğe Balgam boğazda balgam açık değilse ne yapmalı

Sürekli balgam duygusundan kurtulmak için, sorunun neden kaynaklandığını bulmanız gerekir. Bir doktora gidip hemen muayene olmanız mümkün değilse, bu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacak basit önlemleri sıralıyoruz:

 • soluk alma (donanım silt veya buhar). Maden suyu, şifalı otlar ve geleneksel salin suyu ile bu gibi prosedürler yürütmek. Mukoza zarını nemlendirmeye ve boğazda rahatsızlık hissini gidermeye yardımcı olurlar;
 • öksürük kuru ve balgam hiç temizlenmezse, alabilirsiniz homeopatik ilaçlar (Sinupret, Bronchipret, vb.), Mukus üretimini artıran ve çekilmesine yardımcı olan;
 • Burun nemlendirir ve gömünSalin) ve yağ (Pinosol) düşer. Bu durumda, düzenli olarak ve sırtüstü pozisyonda gömülmeli, böylece farinksin arka yüzeyini damlatmalıdırlar;
 • tüketilen sıvı miktarını arttırmak. Bazen kalın ve balgamı ayırmak zor vücuttaki su eksikliğinden kaynaklanır.

Balgam, hastaya tamamen işkence yaptıysa ve hiçbir hastalığın tedavisi, nedenini bulmak için doktora gitmenize yardımcı olmaz. Hastalığın tedavisi doğru teşhis konan tanıya bağlı olarak yarısıdır.

içeriğe Boğazda balgam kurtulmak nasıl

Mukus ve diğer farinksden ayrılabilir çıkarmak için orada neden var olduğunu bilmeniz gerekir. Farklı durumlarda bu rahatsızlıktan nasıl kurtulacağınızı düşünün:

Akut inflamatuar süreç. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar anti-inflamatuar, antibiyotik ve antipiretikler reçete edildiğinde ve balgam çıkarıcılar ve tinerlerin yardımıyla çıkarılır.

Kronik süreçlerde daha çok normal mukozayı geri kazanmak ve mukusdan kurtulmak için inhalasyon, yıkama, homeopati ve fizyoterapiyi kullanır.

Alerjileri ile antialerjik ilaçlara ve hormonlara yardımcı olabilir.

Bu belirtiye sigaranın neden olduğu ya da yetersiz beslenme, sadece bu kötü alışkanlıktan vazgeçme ve mukoza zarlarını restore etmek için gereken zaman yardımcı olacaktır.

Balgam sindirim sistemi ile ilgili sorunlara neden olduysa, Daha sonra uygun ilaçları reçete edin ve bu rahatsızlık tedaviden sonra kendi kendine gider.

Böylece, boğazdaki balgamdan kurtulmak sadece sebebini ve katkıda bulunan faktörleri biliyor olabilir. Kendi kendine tedavi ile her zaman teşhis ile bir hata yapma riski vardır ve bu belirtiye kendi kendine tedaviden daha fazla tatsız problemler eklemektedir.

içeriğe Boğazda balgamdan ilaç

Hastalığın tedavisi birkaç hafta ve hatta aylarca sürebilir. Bu sorunla mücadele etmek için kullanılan temel ilaçları düşünün:

Balgam söktürmeyi teşvik eden preparatlar. Balgamın solunum yolunda ilerlemesine ve çıkmasına yardım ederler. Bunlar şunları içerir: marnmallow, termopsis, tabletler ve meyan kökü, balgam, menekşe ve bir dizi esansiyel yağa dayanan boğazdaki tükürükten tükürük.

Balgamı sulandıran ilaçlar (Mukolitikler). Kötü bir şekilde çıkarılmış viskoz, kalın balgamda yardımcı olurlar. Bunların arasında yaygın olarak bilinir: Asetilsistein, Ambroksol, Bromheksin.

Homeopatik tabletler, şuruplar ve pastiller. Bir otlar ve yağlar kompleksine dayanan bu fonlar, anti-enflamatuar, balgam söktürücü ve mukolitik özelliklere sahiptir. Bunlar şunları içerir: Sinupret, Gelomirtol, Kodelak, Tussin, Dr. Mom ve diğerleri.

immünomodülatörler sentetik ve bitki (eleutherococcus, IRS-19, Echinacea, Ribomunil) kökenlidir. Doğrudan balgam üzerinde hareket etmezler, ancak bağışıklıkta doğal bir artışa ve virüs ve mikroplardan kurtulmaya katkıda bulunurlar.

Boğaz için pastiller ve spreyler antimikrobiyal ve antiseptik ajanlar (Hexoral, Antiangin, Efizol, vb) temelinde. Orofarinkste inflamasyonu rahatlatmaya yardımcı olurlar.

Burun durulama ve sulama (Humer, Aqualor) balgamın burun boşluğunda problemlere neden olması durumunda etkilidir.

Farinkste balgamın tedavisi için birçok araç vardır. Belli bir ismin seçilmesi ve doz ve tedavi rejiminin seçimi doktor tarafından yapılmalıdır. Sadece sorunun nedenini bulabilir, patolojik sürecin ihmal derecesini değerlendirebilir ve doğru tedavi seçeneklerini önerebilir.

içeriğe Boğazda viskoz balgam: video

Boğazdaki balgam, solunum sistemi tarafından salgılanan bir sırdır. Öksürdüğü zaman dışarı çıkabilir ya da boşa çıkabilir. Balgam özel bir sıvı ve tükürük içerir.

Boğazdaki Balgam: Nedenleri

Solunum organlarında, balgam aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:

 1. Balgam gelişen bronşit belirtilerinden biridir.
 2. Eğitim ve balgam akıntısı laringofaringeal reflüye eşlik eder. Bu patoloji genellikle boğazda balgam oluşturur. Bu gibi durumlarda, sabah saatlerinde en fazla balgam birikmektedir. Bu, şiddetli öksürük ataklarına neden olabilen mukoza zarının tahriş olmasına neden olur.
 3. Boğazda balgam görünümü belirebilir ve solunum sistemini etkileyen diğer birçok hastalık ile birlikte olabilir. Patolojinin doğası farklı olabilir: bakteriyel veya viral.
 4. Özel olarak bahsi geçen bu hastalıklardan biri, bir banal ARVI'dır. Bu enfeksiyonda, boğazda balgam ve öksürüğün yanı sıra, genellikle baş ağrısı, ateş, burun iltihabı, iyilik halinin bozulması, kızarıklık ve mukoza zarlarının şişmesi ve diğer semptomlardan şikayetçi olurlar.
 5. Boğazda balgam oluşturan bakteriyel enfeksiyonlar, özellikle streptokok veya stafilokok enfeksiyonu vakalarında viral hastalıklardan daha tehlikelidir.
 6. Bu semptomun eşlik ettiği diğer patolojiler, kronik formda rinit, bademcik iltihabı ve sinüzittir.
 7. Boğazdaki balgam, bronşların veya akciğerlerin çeşitli hastalıklarıyla ortaya çıkabilir.
 8. Olası nedenler ve patoloji ile ilgisi yoktur. Bunlar arasında sigara içmek, alkol almak, bazen çok soğuk veya çok sıcak yemek yerken boğazda balgam görülebilir.

Boğazda balgam

Tek başına, boğazdaki balgam bir hastalık değildir, vücutta herhangi bir bozukluk olduğuna işaret eder. Bu semptomun kesin nedeni sadece yetkili bir uzman tarafından belirlenebilir. Boğazda balgam varlığının oluşturulması kolaydır. Yagmurda bir tür yumru gibi hisseder, özellikle yutulduğunda iyi hissedilir. Bir kişinin rahatsız edici bir mukus yumruğunu öksürme arzusu vardır, bazı durumlarda boğazda balgam uzun süreli ağrılı öksürük ataklarına neden olur. Kural olarak, balgam kötü bir şekilde ayrıldıklarında olurlar. Bu duruma genellikle boğazda ağrı, rinit belirtileri ve diğer soğuk algınlığı semptomları eşlik eder.

Boğazda bir balgam, nasıl kurtulacak?

Boğazda balgam birikmesi ile genellikle yeterli lokal tedavidir. Buna paralel olarak, balgamın neden olduğu hastalığa yakalanmaya yönelik terapinin yapılması yararlı olacaktır. Yetkili ve tam teşekküllü bir tedavi sadece bir doktor tarafından seçilebilir. Uzman, hastanın şikayetlerini ve görsel muayenesini inceledikten sonra, tanı ölçütlerinin gereksinimini ve bileşimini belirler ve gerekli tedaviyi belirler.

Soğuk algınlığı ile Cope infüzyon ve bitkisel decoctions ile tedavi edilebilir. Etkileyici balgam söktürücü etkisi kekik, papatya, althae, adaçayı, anne ve üvey anne, St. John's wort gibi bitkilere sahiptir. Aynı amaçlar için, karaçam ve çam kabuğunun iğnelerinden gelen et suyu kötü değildir.

Bir tıbbi et suyu hazırlamak için, hammadde kaynar su ile dökülürken, aşağıdaki oran gözlenir: bir bardak su için bir büyük kaşık. Bundan sonra, çimlerle kaynar su gazın üzerine konulur, zayıf ateş yakılır ve birkaç dakika kaynatılır. Daha sonra et suyu filtre edilmeli ve soğutulmalıdır. Günde bir bardak ilaç al ve üç öğüne ayır.

Kabuk ve iğnelere dayalı broth biraz farklı hazırlanır. Bunun için iğneler ve kabuklar eşit parçalarda karıştırılır, bu karışımın iki kaşığı için iki yarım litre kaynar su alınır. Daha sonra karışım kaynatılır ve çeyrek saat pişirilir. Daha sonra onu ısıdan çıkarmanız ve infüzyon için yaklaşık bir saat boyunca sıcak bir yerde kapağın kapalı kalması gerekir. Tek bir doz broth 2 büyük kaşıktır, günde üç kez alınır.

Bitkisel ilaç hafif bir etkiye sahip olduğundan, şifalı otlar ile tedavi yaklaşık bir ay sürmeli ve bu süre boyunca dozu kesinlikle gözlemek gerekir. Bu durumda, sonucu tam iyileşme şeklinde alabilirsiniz.

İnfüzyon ve et suyuna ek olarak, solunum yolu hastalıkları ile tıbbi bitkilerin ilavesiyle inhalasyon yoluyla iyi bir etki sağlanır. Bu amaçla, St. John's wort, adaçayı, kekik, nane, papatya ve diğer bitkiler kullanılır.

Bu prosedürü çocukların yürütmesi oldukça zordur, bebek aynı zamanda infüzyonlardan ve bitkisel şifalı bitkilerden de vazgeçebilir. Ebeveynlerin geleneksel tıp, örneğin siyah turp ve bal gibi diğer yöntemlere yardımcı olmak için. Tedavi için, içine balın döküldüğü büyük bir depresyonun yapıldığı büyük bir turp meyvesine ihtiyaç duyulacaktır. Bu formda, turp birkaç saat kaldı. Yavaş yavaş, turp, balla karışan bir meyve suyu yayar. Ortaya çıkan karışım, hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece uygun olan çok etkili bir balgam söktürücüdür.

Boğazda balgam: Tedavi

Bununla birlikte, soğuğun tamamen ortadan kalktığı ve boğazdaki balgam insanı etkilemeye devam ettiği durumlar vardır. Bu durumda, nedeni tespit etmek için kapsamlı bir inceleme gerekli olacaktır.

Böyle bir durum sinüzit, sinüzit veya rinitin bir sonucu olabilir, bu nedenle, burun sinüslerinde biriken mukusun yavaş yavaş oradan farinksin arkasına doğru akması gerçeğidir. Ana hastalık boğazda balgam gibi tedavi edilmelidir ve bu durumda hastalık ile birlikte ortadan kalkacak bir semptomdur. Nesnelerin kaymasına izin vermeyin, çünkü böyle bir davranış, komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Eğer boğazda balgam hissi düzenli mide ekşimesi ile birlikte geliyorsa, büyük ihtimalle hastanın sindirim organlarıyla ilgili sorunları vardır. Bu tür belirtilerle, tedavi seçiminin geçerli olduğu teşhis için gastroenterologla iletişime geçmeniz gerekir.

Sigara içenler ve taraftarlar için boğazda balgam içmek için alışkanlık haline gelebilir. Onunla başa çıkmak için, önce sağlıklı bir yaşam tarzı ve sporun lehine kötü alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.

Bir başka sebep de vücuttaki su eksikliğidir. Bu soruna bir çözüm, günde yeterli miktarda sıvı tüketilmesi olabilir.

Boğazdaki balgam, küçük miktarlarda ortaya çıkar ve öksürük sıcaklığı ve hastalığın diğer belirtileriyle birlikte olmaz, endişe nedeni değildir. Bu şekilde, vücut, yanlışlıkla solunum sistemine, toz parçacıklarına ve zararlı maddelere giren zararlı maddeleri gösterir.

Balgamın başka sebepleri olabilir. Her birinin kendi tıbbi tedavisi gerektirir. Yanlış olmamak ve vücuda zarar vermemek için doktora gitmeye değer.

Çocuğun boğazında balgam

Küçük çocuklarda, boğazdaki balgam görünümü genellikle çocuğun çeşitli hastalıklara karşı daha duyarlı olması nedeniyle yetersiz bir bağışıklık gelişimi ile ilişkilidir. Bebeklerde soğuk algınlığı tedavi edilmek zorundadır, aksi takdirde bronş ve akciğerler bu süreç içine çekilebilir. Çok önemli olan, birçok hastalıkta öksürüğün karakteridir. Yani, kuru, havlayan - hastalığın başlangıcı hakkında konuşuyor ve giden balgam ile ıslak - daha üretken olarak kabul edilir ve iyileşme yönünde hastalığın bir kırılma gösterir.

Boğazda balgam ile tedavi esas olarak altta yatan hastalığın kurtulmasını amaçlamalıdır. Bunu yapmak için, uzman tarafından yapılan ödevleri yerine getirmelisiniz. Bağımsız olarak, kontrendikasyonlar ve yüksek sıcaklık olmaması durumunda, ev termal prosedürlerini gerçekleştirmek mümkündür. Bunlar arasında hardal sıvaları, ayak banyoları, bebeğin göğsünün ısınması ve sıcak giysilerle bacakları bulunur. Patates buharı üzerinde inhalasyon ile iyi bir etki verilir.

Öksürüğe ve soğuğa karşı mücadelede, sıradan lahana kurtarmaya gelebilir. Bu sebzenin yaprağı bal ile bulaşır ve bebeğin göğsünde bir kompres olarak kullanılır.

Genellikle boğazdaki balgam çok kalın kıvamlıdır ve zayıf bir şekilde ayrılır. Sıvılaştırmak için bir kaşık bal ile ısıtılmış sütü içebilirsiniz. Vitamin içecekleri ve kompostoları, bir dogrose suyu ve diğer etmenler aynı eyleme sahiptir. Bebeğin bulunduğu koşullar da önemlidir. Solunum hastalıklarında, çocuğun temiz havaya ve cömert bir içeceğe ihtiyacı vardır ve bebeğin bulunduğu odanın içindeki havanın çok kuru olmasına izin verilmemelidir. Akut dönem sona erdiğinde ve vücut ısısı normale düştüğünde, çocuk kısa süreli sessiz sokak yürüyüşlerine çıkarılabilir.

Boğazda kalıcı balgam

Boğazda sürekli balgam varlığı hakkında şikayetler ile, kulak burun boğaz uzmanları genellikle yüzleşmek zorundadır. Semptom bulaşıcı hastalıkların birçok soğuk algınlığı eşlik eder. Bazı durumlarda, boğazda biriken balgam yerel bir problemdir. Daha sonra, bu işaret ile birlikte, diğerleri vardır: terleme, sürekli öksürme, boğazda bir koma hissi. Bu durumda, akciğerlerin ve bronşların yanında, hiçbir değişiklik ve patoloji olamaz.

Hastanın şikayetlerini, muayene sonuçlarını ve laboratuvar testlerini inceleyen doktor, boğazda balgam nedeninin LFR veya laringofaringeal reflü olduğunu belirleyebilir. Böyle bir tanı, midenin bazı içeriğinin özofagusa ve dolayısıyla boğaza atıldığını düşündürmektedir. Bu tür içeriğin asidik bir ortama sahip olması durumunda, kişinin mide ekşimesi vardır. Eğer boğazın içine giren midenin içeriği asidik değilse, mide yanması belirtisi olmayacaktır, ancak mukus boğazında tahriş hala gözlenmiştir. Bu tahriş ayrıca boğazda balgam oluşmasına, terlemeye, kas spazmı, öksürüğe ve diğer fenomenlere neden olur.

Bu durumun tedavisi, bazı ilaçların, çoğu zaman, oran, omeprazol ve diğerleri gibi proton pompa inhibitörlerinin bir seyrini almayı içerir. Hafif formlarla, ilaç kullanmadan yapabilirsiniz, bir saldırı riskini önemli ölçüde azaltan belirli kurallara uymanız yeterlidir:

 1. Yatmadan önce hemen yemeyin.
 2. Kızartılmış, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden vazgeçmek gerekir.
 3. Ayrıca kafein ve alkol içeren tüm içecekler de zararlıdır.
 4. Uyku için, yükseltilmiş bir üst vücut ile bir poz seçmek daha iyidir, özel bir şilte alabilir veya yüksek bir yastık kullanabilirsiniz.

Laringofaringeal reflü ciddi vakaları cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.

Boğazda sürekli balgam varlığının bir başka nedeni postnatal sendrom olarak adlandırılabilir. Mukusun, farinksin arkasındaki burun boşluğunda oluşan mukus drenajıdır, bu da mukusun farinkste birikmesine neden olur. Bunu görsel bir inceleme ile düzeltebilirsiniz. Postnatal sendromun tedavisi, altta yatan hastalığın ortadan kaldırılması için, boğazda balgam nedeni olan bir önlemler kompleksidir.

Nadir durumlarda, boğazdaki mukus, belirli alerjik olmayan ürünlerin bireysel gıda intoleransı ile oluşabilir. Çoğu zaman, bu reaksiyona süt ürünlerinin kullanımı neden olur.

Balgamın boğazda birikmesi, tükrük salgılanması ile karakterize olan Sjogren sendromu gibi hastalıklarla birlikte olabilir. Boğazda bir mukus pıhtı hissi dehidrasyon sırasında, ağız ile uzun süreli soluma sırasında ortaya çıkar.

Balgam konjesyonunun en nadir nedenlerinden biri, özofagusun Zenker divertikülü olarak adlandırılan özel bir hastalığıdır. Yemek borusunda bu tür bir patoloji ile, yiyecek depolandığı ve depolandığı bir cep şeklinde bir tür oluk oluşur.

Bebekte ıslak öksürük

 • Balgam nedenleri
 • Sürekli biriken balgam nasıl tespit edilir?
 • Kalıcı balgam tıkanıklığı tedavisi
 • Boğazda balgam için halk tarifleri

Hastalar sıklıkla, boğazda sürekli balgam olduklarından şikayet eden doktorlara başvururlar, bunun nedenleri farklı olabilir. İlk önce balgamın ne olduğunu anlamalısın. Solunum organlarını ve normal işlevlerini korumak için vücut tarafından yayılan fizyolojik bir sıvıdır. Başka bir şekilde, pulmoner veya bronşiyal bir sır denir. Sırrın birikmesini önlemek ve nefes almayı engellemek için, alt solunum yolu kendi kendini temizleyebilir.

Bronşiyal tüplerin özel villusu ve kasılma hareketleri sayesinde balgam, ağız boşluğundan çıkmak için solunum yolu boyunca hareket eder. Genellikle, mukus burun mukozası tarafından üretilen mukus tarafından alınır, aynı zamanda nazofarenks içine akabilir ve hoş olmayan duyumlara neden olabilir. Onlardan kurtulmaya çalışırken, bir kişi balgamı balgam çıkarır ya da yutar. Bunlar, herkesin periyodik olarak ortaya çıkan olağan fizyolojik süreçleridir. Neden boğazda balgam her zaman devam eder ve neden olur?

Balgam nedenleri

 1. bronşiyal sekresyonun artan üretim genellikle burun ve sinüs kronik enflamasyondur. Vazomotor ve allerjik rinit, sinüzit - tek iltihap veya paranazal sinüslerin birkaç - mukus aşan biriken asıl nedeni.
 2. Alt solunum yollarında herhangi bir patolojinin varlığı. Olası bir tanı balgamın kendisinin kompozisyonunu belirleyebilir. Bronşiyal astım, viskoz yarı saydam bir balçık ile doğrulanır; Akciğer şişmesi balgamda köpük ve kan varlığıyla belirlenebilir; paslı renk pnömoniden bahseder; olası tümör süreçleri hakkında net mukus sinyalinde kan lifleri; pus varlığı pürülan bronşitden söz eder.
 3. Bronşiyal bir sır da viral veya bronşiyal enfeksiyonun bir arkadaşı olabilir. En sık görülen viral hastalık ARVI'dir. Balgamın yanı sıra yüksek ateş, baş ağrısı, kalıcı burun tıkanıklığı ve mukus boğazında kızarıklık da görülebilir.
 4. Solunum organlarından alerjik reaksiyon. Genellikle alerjiler sadece burun akıntısı ve gözyaşı artar, aynı zamanda boğazda balgam oluştururlar (çoğunlukla çiçeklenme sırasında bahar döneminde ortaya çıkarlar).
 5. Sebeplerden biri beslenme özelliğidir. Balçık, sık sık soğuk veya sıcak yemekler, tuzlu yiyecekler, keskin yanan baharatlar kullanılarak büyük miktarlarda salınabilir.
 6. Alkollü içeceklerin veya sigaraların sık sık kullanılması, sıklıkla pulmoner sekresyonların salgılanmasıyla sonuçlanan mukozanın tahriş olmasına neden olur.
 7. Gastrointestinal sistemin çeşitli hastalıkları, özofagusun reflü veya divertikülü gibi patolojik bozukluklar, balgamın varlığına dair bir fikir verir. Ama gerçekte, boğaz, divertiküldeki geri akış veya gıda kalıntıları ile asit ve enzimlerin yutulmasıyla tahriş olur.
 8. Gebeliğin ilk aşamalarında bir kadın yüzünden indirdi bağışıklık için inflamatuar süreci varsa, boğaz da (hemen doktora görünmesi çocukta komplikasyonları önlemek için) sabit kalın balgam görülür. Ve zaten geç gebelik mukus nedeniyle mide ekşimesi veya geğirmeler biriktirir.

İçeriğe geri dön

Sürekli biriken balgam nasıl tespit edilir?

Hasta boğazda yabancı bir cisme benzer bir yumru ya da benzer bir şey hisseder. Eğer öksürük çalıştığınızda o kaşıntılı hissettim ve öksürük nöbetleri (balgam o öksürük uzun nöbetleri yol açar zordur hemen otharknut sonra, kalın ise). Boğazda bir ağrı sendromu var.

İçeriğe geri dön

Kalıcı balgam tıkanıklığı tedavisi

Bu hoş olmayan sorunun nedeni yetersiz beslenme ise, ortadan kaldırılması en fazla 1 veya 2 hafta sürecektir. Yiyeceklerin doğru sıcaklık rejimini gözlemlemek, çok içmek, çok keskin ve tuzlu yiyecekler yememek, süt ürünlerini orta derecede kullanmak, alkolü dışarıda bırakmak gerekir. Sigarayı bırakmak tavsiye edilir.

Yaşadığınız bölgede hava zararlı maddeler ve toz parçacıkları ile yoğun kirlenirse, sokağa çıktığınızda koruyucu bir gazlı bez giyinmeye çalışın. Evde hava temizleyicileri ve buharlaştırıcılar kullanın, boğazınızı düzenli olarak yıkayın ve burnunuzu durulayın.

Vazomotor rinitin bir sonucu olarak ortaya çıkan balçık, düzenli nazal durulama yardımı ile çıkarılır. Ayrıca fototerapi dersleri veriyorlar.

Sinüzitin neden olduğu boğazdaki balgam, vazokonstriktör veya antiem ödem ilacı yardımıyla çıkarılır. Ayrıca, onlara ultraviyole ısınma kursları ve burun sinüslerini antiseptik bir çözelti ile yıkayarak reçete edilirler. En ihmal edilmiş durumlarda, bir delinme yapılması gerekir.

Bronş ve akciğer hastalıkları ciddi hastalıklara işaret eder ve tedavileri sadece bir hekimin (terapist veya pulmonolog) gözetiminde gerçekleştirilmelidir.

Tedavinin elverişli bir sonucu, ancak hastanın kapsamlı bir incelemesinden ve tedavinin tamamından geçirilmesinden sonra mümkündür. Örneğin, pnömoniyi durdurmak ve tedavi etmek için antibakteriyel ilaçlar, kortikosteroidler, bronşiyal dilatasyon için ilaçlar kullanın. Tuz çözeltilerinin intravenöz damlaması.

İçeriğe geri dön

Boğazda balgam için halk tarifleri

Kataral hastalıklar ile, şifalı bitkilerin koleksiyonlarından elde edilen şifalar, iyi balgam söktürücü özelliklere sahiptir: kekik, papatya, St. John's wort, adaçayı, anne ve üvey anne.

1 çorba kaşığı bir kaynatma hazırlamak. (Eczanelerde satılır) toplama sonra süzün ve yemeden önce 20 dakika boyunca suyu 1/3 fincan günde 3 kez almak, 1 bardak kaynar su dökün ve 5-10 dakika pişirin.

Kozalaklı ağaçların kabuğundan elde edilen broth'lar, süsleme özelliklerine sahiptir. Et suyu hazırlamak için 2 yemek kaşığı gerekir. (Eczanelerde satılan) toz haline getirilmiş ağaç kabuğu kaynar su 1/2 litre dökün ve kapak ve kapanmasına izin sonra 15-20 dakika için düşük bir ısı üzerinde kaynamaya. 2 yemek kaşığı iç. Yemeklerden önce günde 3 kez broth.

Dikkat: tedavi eden doktor balgam tıkanıklığına neden olan ciddi hastalıkları dışlıyorsa halk ilaçları ile tedavi yapılmalıdır.

Halk ilaçları bu hastalığın tam tedavisini garanti etmez, ancak hastalığın karmaşık tedavisinin arka planında genel durumu iyileştirebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gırtlak boğaz ile durulama etkinliği

Bu amaçlar için, otlar (calendula, papatya, muz, adaçayı, St John's wort) yanı sıra dezenfektan çözümleri mükemmel otlar. Larenjit ile boğaz mümkün olduğunca sık durulanır - 20-30 dakikada bir.

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.